ILOTTGERING I jm Electriciteit V erkeer songevallen VOOR STOOMEN - EN VERVEN - Sioizuigerhtuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Mo* 10756 ipexKIop-Yeeg-StofëBtsers f150.- Heringa Sc Wuthricli, Haarlen DE „ITALIA" IN GEVAAR? Nog steeds geen berichten van generaal Nobile Houtstraat Sa Tel. 10771 In memoriam Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier Provinciale Staten van Noord Holland N. V. tot inkoop van koel- artikelen „IJsvries" Tragisch Een locomotief ontspoord De Coöperatieve Bloembollen veiling in Hillegom Uitslag van het overgangs examen van de Rijkstuin bouwschool voor de Bloembollencultuur te Lisse 12 Ma-JARIG BESTAAN VAN DEN HAARLEMSCHEN PATRONATENBOND. DE FEESTELIJKE HERDENKING Moord op de kermis te Oude Schouw Het gewelf der nieuwe R. K. Kerk in Watergraafsmeer ingestort TENTOONSTELLING TOT, STEUN VAN ARME EN BEHOEFTIGE KERKEN f; Wat niet sterven kon...... Inbraak in het station te Beverwijk Inbraak te Velsen Esperanto-examens Een afschuwelijk misdrijf te Bunschoten VERKEER EN POSTERIJEN De nieuwe veerpont te Moerdijk f651 3Ö9C- £Adv. lag. Mc dj Gezinsgeluk is waarlijk levensgeluk. Ook voor- den armste is het huisgezin een koninkrijk; daar vindt ieder, al zou hij ove rigens niets tot stand kunnen brengen, ge legenheid om zich onsterfelijk te maken; daar Kan ieder zijn deel bijdragen tot de wel vaart en de toekomst van zijn volk. Zonder overdrijving kan, worden gezegd; de levenskracht van de maatschappij en het levensgeluk van den mensch, van man, vrouw en kind, worden bepaald dopr en zijn afhankelijk van het huisgezin, zooals God het heeft gesticht, zooals de natuur het heeft gevormd, en zooals het door het christendom tot volmaaktheid wordt ge bracht. Het is daarom, dat wij met bange zorg worden vervuld, wanneer wij van alle kan ten zooveel levenskracht en levensgeluk zien bedreigdwanneer wij het familieleven door zoo groote gevaren zien omringd. Ook de zeer talrijke vijanden van Chris tus en Zijne, Kerk kennen de waarde en de beteekenis van hethuisgezin, als grondslag van een christelijke maatschappij. Hier tegen zijn hun eerste en felste aanvallen ge richt. De strijd vóór of tegen het christendom is in hoofdzaak een strijd vóór of tegen den christelijken familieband, den grondslag der solidariteit in staat en maatschappij. Tegenover de drie onvergankelijke levens verhoudingen, die liet léven van den chris- tenmensch beheerschen: gezag, gehoorzaam heid en liefde, staan de valsche leerstel lingen van vrijheid en gelijkheid in revolu tionairen zin. Zij willen dé ontwrichting en verwoesting in goddelijke orde. Vrijheid en gelijkheid in revolutionairen zin, voortgekomen uit het' liberalisme, over genomen- dpor het' socialisme, en in de vree- selijke consequentie reeds doorgevoerd door het communisme, hebben op elk terrein Het huwelijksleven aangetast. zy deden dit óp zedelijk, economisch en staatkundig gebied. Op zedelijk gebied. Men wil schelden, wat God heeft veree- nigd. Het huwelijk, door God verheven tot de waardigheid van een sacrament, wil men vernederen en verlagen tot een gewoon con tract, tot 'n menscheiyke overeenkomst, die verbroken kan worden naar willekeur. De schande van het Nieuw-Malthusianis- me zien wij openlyk en schaamteloos ver dedigd. De zedeloosheid wordt vrfj gecolporteerd ln theaters en cinema's, in boeken en ge schriften, in: winkels en kiosken, en haar stroom, van vuil steeg over de drempels der woningen. De moderne-mode heeft by.na- alle schaam tegevoel doen verdwynen en wekt zooals wij onlangs hebben kunnen lezen, zelfs weerzin en verachting bij de koelies van Indië. Ito hoogere kringen is een soort van: intel lectualisme doorgedrongen. Slechte voorbeelden van kleeding, manie ren, ja, ook van. manléren! en plichts betrachting komen maar al ter dikwijls van boven, zooais ook het slijk wordt afgespoeld van heege bergen! Maar helaas! Het kwaad is nu ook doorge drongen in de lagere standen, het doorkan- kert de samenleving en is een volksgevaar. Op economisch gebied zien wy er de oor zaken en consequenties van. Sinds het winstdoel bij de productie op den voorgrond kwam, is de volkshuishou ding ontwricht; worden om geld te verdienen genotzucht en gemakzucht geëxploiteerd; is voor millioenen huisvaders toegenomen de verscHrikkeiyke- onzekerheid van bestaan; worden op kantoren- en fabrieken' de- man nen door de vrouwen verdrongen; is er, on danks de ontzagiyke toename van dén maat- schappeiyken rykdom, voor verreweg het overgroote deel der Bevolking- byna geen kans meer. om eigendom te verwerven; zyn de kinderen tot kostgangers van hun ouders gemaakt; groeide in de wildernis van de maatschappelyjte problemen ook het netelige dienstbodenvraagstuk, en zyn. bij alle staats zorg, die het beste bewys voor volksver- arming is, de arbeiderswoninkjes te klein geworden voor een fatsoenlijk: gezin. En dezelfde dwalingen, die op zedelyk en en economisch gebied de levenskracht van het volk hebben ondermynd, zijn doordron gen op staatkundig gebied. Daar ontvangt de Kerk geen of té weinig steun in haar "stryd voor de zedelijke belangen des volks; daar worden maar al te dikwyis aan goed en kwaad geUjke rechten toegekend; daar wordt te weinig gehandeld naar goede be ginselen van volkshuishouding; daar worden de rechten en belangen van liet hulsgezin niet of onvoldoende beschermd. Hét ls van nationaal belang, dat aile krachten worden aangewend, dat heel de macht van ons vereenigingsleven met rijn honderdduizenden leden wordt gemobili seerd, om het huisgezin en met het huisge zin de goede zeden te beschermen. De reconstructie van het huisgezin!' *t Is een werk van in- en uitwendige her vorming; een werk, dat van -binnen uit het heiligdom der familie naar buiten, en dat van buiten uit het volle sociale leven naar binnen, zijn zegenrijke kracht moet openbaren. Het plan voor die reconstructie gaf ons de Paus. Geheel het openbare leven, maar vooral' het huisgezin, moet staan onder "het Koningschap van Christus! Het Huisgezin kan niet zonder den gods dienst. Het huisgezin is een band van liefdé, en een bron van gezag, en gezag en liefde zyn uit God. God verhief het huweiyk t»t de waardig heid van een sacrament en daarom is het huisgezin als ean heiligdom. Maar het moet zijn een heiligdom des gebeds. Daar wordt geklaagd over ontrouw en on wil van. de dienstboden, maar ook, en niet minder, over hardheid, en hoogheid van de huisvrouw. Van de dienstbode, mag men verlangen eerbied voor het gezag; en meer dan dat, ook toewijding- en plichtsbesef, maar laat de huisvrouw dan. ook geven; achting, en meer dan dit, ook moederiyke bescherming. Oplossing van het dienstbodenvraagstuk. een oplossing, welke drie goede hervormin gen kon brengen: 1ste een betere leerschool voor dé toekomstige huisvrouwen dér arbei ders; 2de een noodzakelijke hulp aan groote gezinnen uit andere standen en 3de een be perking van den fabrieksarbeid voor meisjes, waardoor de werkgelegenheid voor mannen wordt verruimd; zulke oplossing- is- op allér- lei wijzen beproefd, maar tot tui toe niet ge vonden. Daar is verbetering van arbeidscon tract dé rechten- staan op papier!" maar "t vraagstuk is een vraagstuk beleven. Voel wordt er op gestudeerd, maar studie is eigen- lyk niet noodlg: wy kennen de kwaal en weten de oorzaak. Moderne wetsbepalingen kunnen weinig helpen, de goede oplossing Hgt bij een ouderwetschen huisregel; laat men het maar eens probeeren met het ge zamenlijk bidden van den rozenkrans! Dat is de oplossing van alle tweekantlge sociale kwesties, dus ook dia van het dienst bodenvraagstuk 1 Een andere kwestie; die op dezelfde wyze tot oplc ;sing kan worden gebracht, is die van de l-leeding. Ook deze raakt, het huis gezin. Met allerlei waarschuwingen en protesten, Zelfs met het protest van de Kerk,, zijn we ■weinig verder rjekomen in onzen strijd tegen de machtig» vorstin der modé: haat mem in itea familiekring oprecht dienen het Ko ningschap van Christus en de vrouw, die al- zóóver is afgedwaald, dat rij koketteert met de ondeugd, en die zich niet meer schaamt voor de menschen, zal zich berouwvol gaan schamen voor O. L. Heer; Onder het Koningschap van Christus be houden wij den zegen van het christeiyk moederschap. De christeiyke moeder is als het ware de afstraling van Christus' Koningschap in 't huisgezin. Onder hare waakzaamheid en in het zonnelicht van dat Koningschap leven geen ziektekiemen van zedenbederf. Christus zij echter ook Koning van het openbare leven. Koning op sociaal, econcr- misch en staatkundig gebied. Dan zullen wy het huisgeztn niet meer door zoo ernstige gevaren zien bedreigd, maar zal het van bui ten naar binnen worden gesteund, be schermd en bewaakt als kiemcel en levens bron der natie. Het is de groote macht van het sociale vereenigingsleven, die de melaatschheid van het zedenbederf en de ramp van het ge mengde huwelijk moet helpen bestrijden. Het christeiyk huiseezin vraagt verder den steun van onze sociale actie op eik terrein van het openbare-leven, ook voor zijn stof felijke belangen: Moderne koningen, vorsten der duisternis, zinnen op middelen om den Koning Wereld verlosser in de harten dér geloovigen te dooden, en millioenen, niet wetend welk heil hun geboren is, verzonken in dé duisternis van het heiligdom, vervolgen met onverschil ligheid hun weg; Een velen van ons vragen met bange zorg zich aft of eenmaal nog de tijd- zal komen, dat de volken uit' het Oosten aan een dan heidensch geworden Europa weer moeten brengen de biydè boodschap van de ge boorte te Bethlehem. Maar neen! Wönhoop past (tat Christen niet. Dagen van. vervolging- en gruwelijken smaad voor onzen Koning Christus mogen nog aanbreken, wij zien toch het gloren van een nieuwen dageraad. Reeds staat een herboren christendom weer gereed voor de vervulling van zijne his torische taak. wy, priesters en leeken, roepen allen op, om de ster van het geloof, te volgen, die ons leidèn zal naar den Verlosser van onze doodzieke maatschappij. Huisgezinnen, staten en volkeren zullen worden verlost en vrijgemaakt door het Ko ningschap van Christus. tl Een vaag telegram Men seint uit New York: Volgens een bericht uit San Francisco is daar een radio-telegram ontvangen, dat waarschijnlijk uit de Poolzee afkomstig is. De positie van het schip zou uit dit telegram niet gebleken zyn. Het bericht is nog niet bevestigd. Men seint hedenmorgen uit Kopenhagen: Naar uit, Kingsbay wordt gemeld heeft de Citta di Milano tot Maandagnacht 12 uur geen bericht meer van Nobile ontvangen. In verband met het feit, dat het deze week volgens de Kerkeiyke liturgische voor schriften niet geoorloofd is, een H. Mis van requiem op te dragen, tenzij dit geschiedt, ter gelegenheid van een uitvaart, is de plechtige Maandstond, welke anders hedën ter gelegenheid ook van de herdenking van den geboortedag van wyién mgr. A. J. Callier, gehouden zou worden eenige dagen uitgesteld Onze lezers zullen intusschen, wanneer zy hedenavond dit bericht lezen, zeker den Doorluchtigen Kerkvorst in hun ne gebeden willen gedenken. Mgr. zou he den den leeftyd van 79 jaar hebben bereikt. Hulpexpedities- worden uitgezonden Mén begint zich thans over het lot van het luchtschip .Jtalia!' ernstig ongerust te maken, daar tot nog toe: elk bericht ont breekt. Reuter seinde uit San Francisco d.d. 28 dezer: Een radio-station, dat door de roepletters A.S.RA. 03 geïdentificeerd werd, als wor dende bediend dóer een lid van den perso- neelSstaf dér „Universiteit uit het Verre Oosten" te Wladiwostok, zond gisteren in vier talen oproepen om hulp uit voor de „Italia". Het bericht, dat hier err te Portland opgevangen werd tusschen 5.05 en 7.40, luidt: „S.O.S. AJ3.RA.. 03. Luchtschip „Ita- lia!' met generaal Nobile in nood. Luchtschip voorzien van draadlooze op golflengte 40— 43 M. Onmiddellüke hulp verzocht." Een Reuter-telegram uit Seattle meldt d.d. 28 dezer: Geen van de zes draadlooze stations der Amerikaansche marine in Alaska heeft iets van de „Italia" gehoord, ofschoon de berich ten, door ht expeditieschip „Citta di Mila no)' uitgezonden, wel voortdurend ontvangen warden. Eén BiT.A.-telegram uil? Kingsbay meldt d.d! gisteren: Men is nog altyd zonder bericht van dé „Italia" op dit oegenblik (12 uur 's mid dags). De correspondent^ te Oslo van het „Berl. Tagebl." seint, dat de Italianen in Kingsbay aannemen, dat Nöbilè met zyn luchtschip misschien naar het Oosten is afgedreven en thans hoopt de kust van Siberië, Keizer Frans Jozef-land, Nicolaas U-land of Nova Zembla te bereiken. Hét uitblijven van Berichten verklaart, men voorloopig door een waarschynlijk de fect aan de radio-installatie. Deze optimistische opvatting wordt echter door velen niet gedeeld. De Italiaansche gezant te Oslo heeft der halve aan de Noorsche regeering het ver zoek gericht, 'n hulpexpeditie uit te rusten. De NoTen hebben hun bereidwilligheid daartoe te kennen gegeven. De Noorsche regeering beraadslaagde on- mddeliyk over de te treffen maatregelen. Aan Roald Amundsen en kapitein Otto Sverdrup is eveneens hulp verzocht. Geiyk men weet, heeft hét Italiaansche expeditieschip „Cittè, di Milano" kolen in genomen om ziGh Noordwaarts te begeven, teneinde de „Italia" te zoeken. De brandstof van de „Italia" moet reéds lang opgebruikt zyn. Een telegram uit Kopenhagen aan de „Tel." meldt nog: De lunch, die gegeven werd ter eere van Wilkins eü Byelson, begon in een vrooiyke stemming, doch eindigde minder opgewekt. Kort na den aanvang kwam een telegram binnen, waarin werd medegedeeld, dat nog- steeds geen berichten waren ontvangen van de „Italia" en dat de vrees voor een ramp toenam. Een volgend telegram, maakte mel ding van het verzoek van den Itallaanschen gezant te Oslo aan da Noorsche regeering, om. hulp. aan de „Italia" te verieenen. Ge vraagd werd of Amundsen en Sverdrup be reid waren het commando, over zulk een; expeditie op zich te nemen. Met het oog op de gespannen verhouding, welke sedert de reis van de „Nor-ge" tusschen Amundsen en Nobile bestaat, was dit verzoek van byzon- dere beteekenis. Een oogenblik heerschte er diepe stilte ln. de zaal. Toen stond Amundsen, die zich nauwelijks had bedacht, op en zeide: „Ik ben bereid om onmiddellyk te- vertrekken." H&rteiyke toejuichingen volgden op deze woorden, waaruit bleek, dat Amundsen per- sooniyke geschillen achterstelde in de ure van het gevaar. Sverdrup aanvaardde de uitnoodiging eveneens. In sen interview verklaarde Amundsen later, dat onmiddellijk al het mogelyke zal worden gedaan, mai dat men niet uit het oog moest verliezen, dat het hier 'n uiterst moeiiykE taak geldt. Daar men geen bijzon derheden weet over de positie van de „Ita lia", kan het zoeken van het luchtschip ver geleken worden met het spreekwoordelijke zoeken van een speld in een hooiberg. De ijs- omstandigheden zyn op het oogenblik van dien aard, dat elk schip, dat ten Noor den van Spitsbergen zich bev ndt, slechts 'n zeer beperkt gebied kan onderzoeken. Op de conferentie op het Noorsche mini sterie van. Oorlog heeft Riiser Larsen aan geboden met vliegtuigen de. „Italia" te gaan. zoeken. Een beslissing is nog niet genomen. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor aan de Noord-Hollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis" over 1928 een sub sidie te verieenen uit de provinciale kas van hoogstens 14250 ten behoeve van de wykverpleging in Noord-Holland en 7000 ten bate van de zuigelingenbe scherming en kraamverzorging in die pro vincie: afwyzend te beschikken op het adtes van het bestuur der Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" te Haar lem om subsidie; aarr dé stichting „Het Veiligheidsmuseum" te) Amsterdam een jaarlijksch subsidie te verieenen van hoog stens 1000. By suppl. begrooting wordt een bedrag van 330.000 aangevraagd voor de vervan ging van een der bestaande toevoerleidin gen voor de Zaanstreek ten behoeve van het Prov. Waterleidingbedrijf. Ih dé te Haarlem gehouden jaariyksche algemeene vergadering van aandeelhou ders dér N. V. tot Ihkoop van Koelarti- kelèn „IJsvrfes" te IJmuiden werden de balans, winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend over het eerste boekjaar op 6 pCt: bepaald. Te Hengelo geraakte de rangeerder K„ ter- wyi een rangeerwagen ontspoorde, met beide beenen bekneld tusschen den wagen en het perron. Het gevaar is, dat beide beenen moe ten worden afgezet. Het verheer IJmuidenVelsen 3 u. gestremd Hedenmorgen omstreeks half 7, dicht by het station Velsen is op de iyn naar IJmui den een locomotief uit de rails geloopen. De machine kwam dwars over het spoor te staan, waardoor de lijnen werden versperd en het verkeer- de electrische treinen tus schen Velsen en IJmuiden totaal afgesloten was. Het duurde drie uur voor men. de loco motief weer op de rails gebracht had. Het rijdende verkeer werd gedurende dien tyd zoo goed en zoo kwaad als het ging met de auto's van de Ato-onderneming onderhouden Een groot aantal forensen kwam intusschen te laat op de plaats van bestemming. Het bestuur der Coöp. Veiling te Hillegom heeft besloten, tot aankoop van een terrein aan de Weeresteinstraat van den heer J. W. M. v. d. Bosch, aldaar. Er wordt thans hard gewerkt aan de bouwplannen. Vermoedelijk kan een gedeelte een loods van 22 by 35 M. op 20, Juli gereed zyn. om met veilen aan te vangen. Het gebouw wordt later vol tooid. Bevorderd- tot de 2e klasse onvoorwaar delijk: P. Ie Grand. J. M. Slingerland, Sas- senheim; J. A Bronkhorst, Heemstede; A. H. W. A. Byvoet, Overveen; N. A. Eelman, de Koog, Texel; J. Engel, H. J. Hylkema, Hillegom; Chr. de Meulder, Lisse; C. v. Fa- rys, Lisse; S. v. Reisen, Voorhout; G. J. Ver- degaal, Vogelenzang; L. W. Steensma, Am sterdam; H. J. v. Varera, Noordwijkerhout. Voorwaardelijk (met herexamen in één of meer vakken)Th. J. Ketelaar, Overveen; J. W. Koning, Sassenheim; W. Velthuys, Hil legom. Niet bevorderd werden vier leerlingen. Bevorderd, tot de 3e klasse onvoorwaarde lijk: A. W. J. J. Alkemade, P. D. Lindhout, C: Marbus, Noordwyk; J. C. Bakker, H. Koe- lewijn, Haarlem; J. Byio, Alkmaar; J. Bronkhorst, Heemstede; Gerda D. v. Dyk, A. J. A. Woudstra, Oegstgeest; P. S. v. Leeuwen, NOordwykerhout; W. Roos, Amsterdam; C. Verdegaal, H. Verdegaal, Sassenheim; H. G. Verdegaal, Voorhout; W. de Wreede, Hille gom. Voorwaardelijk (met herexamen ln één o£ meer vakken): G. H. Hermans, Hillegom: P. H. J. Mole- ma. Wassenaar; A. A. J. Philippo, Benne- broek; C. N. Veldhuüzen van Zanten. Hil legom; D. v. Wleringen, Abbenes, Niet bevorderd werden twee teerlingen, In de maand Juni viert de Haarlemsche Patronatenbond zijn 12 -jarig bestaan. Bij die gelegenheid zal er een Triduum voor de jongens worden gehouden op 6, 7 en 8 Juni in de St. Jozefkerk. Zondag 10 Juni is de sluiting; 8 uur is er H. Mis ln de St. Jozefkerk met algemeene H. Communie; daarna ontbyt in St. Bavo voor alle jongens en 's-middags half vijf sluiting van het Triduum. Op 19, 20 en 21 Juni worden er Feest avonden georganiseerd. 19 Juni voor de jon gens, 20 Juni voor de ouders en 21 Juni voor de donateurs. Tevens wordt er een Tentoonstelling aan verbonden van werk stukken, waarvoor elk lid van teeken- of avondschool een werkstuk kan inzenden. Er wordt ook een prysvraag gehouden, in drie groepen verdeeld: 1. Een teekening dienend als hoofd voor het blad „De Jonge Wacht". 2. Een ontwerp voor een spreuk, dienstig voor wandversiering in het Patronaat. 3. Een ontwerp voor houtsnijwerk of figuur- zaagwerk. Een 20-jarige jongeman doodt een meisje en brengt haar zuster verwondingen toe. Men seint ons uit Oldeboorn: Op de kermis te Oude Schouw heeft zich gisteravond een drama afgespeeld. De onge veer 20-jarige J. D. uit Irnsum was door een meisje, waarmede hy geruimen tijd omgang had, afgewezen. Gisteravond op de kermis te Oude Schouw ontmoette hij het meisje. Hy trok zijn mes en bfacht haar daarmede zoo ernstige verwondingen toe, dat zij on middellyk overleed. Een zuster van het meisje werd door den onverlaat in den arm getroffen. Na het plegen van zijn daad trachtte B. de hand aan zichzelf te slaan. Hij is naar het ziekenhuis te Terhand overgebracht. Van de ia aanbouw zijnde R. K. Kerk aan de Linnaeushof te Watergraafsmeer, is Za terdagochtend een gewelf, dat drie dagen geleden voltooid was, ingestort. Bij het weg halen van steiger, ongeveer half twaalf bezweek het ongeveer acht meter hooge bouwwerk, dat met groot geraas naar be neden viel. Aanvankelijk vreesde men dat twee werk lieden die ter -'aatse werkzaam waren, onder j het puin lagen, doch weldra bleek, dat dit niet het geval was. Een van hen, een tim merman, die op den steiger had gestaan, toen het geweld omlaag kwam, wist zich bij tijds in veiligheid te brengen. De tweede werkman werd echter door het neervallend gesteente getroffen en licht aan een been gewond. Hij is na door een dokter verbonden te zijn per auto naar zijn woning vervoerd. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeval een onderzoek in. Naar het „Hbld." nader verneemt, was aan het ingestorte gewelf Woensdag en .Donderdag nog gemetseld. Twee uren voor dat het ongeluk gebeurde, was juist het hou ten stutwerk weggenomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk, da gelukkig geen ernstige gevolgen had de getroffen timmerman kon, nadat hij van den schrik weer wat bekomen was en het lichtgekwetste been verbonden was, naar huis loopen is nog niets bekend. „Bouw en Woningtoezicht" zal een onderzoek hier naar doen instellen. Zondag en Maandag a.s., 3 en 4 Juni, wordt in het gebouw „St. Bavo" wederom de jaariyksche tentoonstelling gehouden van de welbekende en in Haarlem zoo voor treffelijk werkende Vereeniging der Eeuwig durende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en tot steun van arme en behoeftige kerken. De verschillen de werkstukken door de leden der Vereeni ging vervaardigd, en die immer het oplet tend beschouwen waard zijn, zullen dan worden tentoongesteld alsook de verschil lende sieraden, die door de vereeniging zyn aangekocht uit de middelen, die de Haar lemmers haar hebben verstrekt. De tentoonstelling wordt wederom gehou den in de benedenzaal van ons Katholieke vereenigingsgebouw aan de Smedestraat en waar zy, zooals bekend is, den harteltjken steun geniet van onze kerkeiyke overheid, zal zij ook nu weer door den Hoogeerwaar den heer deken van Haarlem L. A. A. M. Westerwoudt worden geopend. De opening heeft plaats om kwart over twaalf en aan blijft de tentoonstelling dien dag geopend tot vijf uur. 's Maandags is de tentoonstelling van 10 tot 5 uur geopend. Wij bevelen een bezoek aan de zaal ten zeerste aan. Het bestuur der Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" verzoekt ons, mede te deelen, dat de uitvoering van „Wat niet sterven konop a.s. Donderdag 31 Mei in de tooneelzaal der Sociëteit „St. Bavo", precies te 8 uur zal aanvangen, ook omdat er blijk baar nogal belangstelling is, van buiten Haarlem en men deze bezoekers gaarne de gelegenheid wil geven, de uitvoering tot het einde by te wonen. Er wordt een beroep gedaan op alle Haar lemsche bezoekers, vooral tydig aanwezig te zyn. Vanaf heden is de kaartverkoop open ge steld, zoowel aan St. Bavo als aan de be kende leden-adressen, terwijl aan St. Bavo gelegenheid is tot plaatsbespreken. Zooals reeds gemeld werd, wordt deze tweede opvoering gegeven ter gelegenheid van het met dit stuk behaalde kampioen schap in de competitie-wedstryden van den Ned. R. K, Tooneelbond, en zullen de baten worden afgedragen aan het Vaandelfonds der afd. Haarlem van den R. K. Volksbond. Het bestuur van den R. K. Volksbond ver trouwt, dat vele Katholieke Haarlemmers van hun belangstelling zullen getuigen; ook de rederykers verdienen zulks, daar zy dit tooneelspel van hun regisseur, Gerard Nie- len, alle recht laten wedervaren. De j'ury, die op de donateursuitvoering het stuk te beoordeelen kreeg, sprak van „een voorname opvoering", terwyl de N. H. Crt. schreef, dat deze uitvoering de beste was, welke zij van „Alberdingk Thym" had bijge woond. De inbreker vermoedelijk zwaar verwond In den nacht van Zondag op Maandag is' ingebroken in het station der Nederlandsche spoorwegen te Beverwyk. Toen het personeel Maandagochtend het kantoor zou openen, ontdekte het op het per ron, vóór het kantoor een groote bloedplas. Iets verder lag nog een plas bloed. Bij on derzoek bleek een der groote ruiten van de vestibule te zijn ingedrukt, zoodat het dui- delyk was, dat men hier met een inbraak te doen had, waarbij dé inbreker tot een der inbrekers) zich by het verbrijzelen van de ruit, waarschijnlijk zwaar moet hebben verwond. Gezien het groote bloedverlies zou men kunnen veronderstellen, dat een pols slagader is doorgesneden. In het kantoor, waar men zich toegang- heeft verschaft door het forceeren van een deur, viel geen enkel bloedspoor te ontdek ken, terwijl ook gepoogd is om de brandkast te forceeren. Hieruit leidt mén af, dat er twee inbrekers zijn geweest. De brandkast vertoonde verschillende boorgaten, doch zij is niet geopend. De in houd naar wij vernamen ongeveer 2000, zijnde de ontvangst van den eersten Pinker dag bleef onaangeroerd. Vermoedelijk heeft de indringer zyn werk moeten staken door den toestand van zyn collega. In den omtrek van het station werden verder geen bloedsporen meer aangetroffen. Wel is op de z.g. Halve Maan een hand schoen gevonden, welke geheel van bloed doortrokken was. Ook werden daar lappen gevonden, zoodat de gewonde waarschijn- lyk gepoogd heeft, zich daar te verbinden. Overigens werd geen spoor achtergelaten. De politie stelde onmiddellyk een uitge breid onderzoek in. De brandkast met een buffetsleutel geopend In den nacht van Vrydag op Zaterdag is ingebroken in het perceel bewoond door MeVri de Wed. Van S. te Velsen. De dief heeft zich toegang verschaft door verbre king van een ruit aan de achterzyde van het huis. Hy is vervolgens een kantoortje binnengedrongen alwaar hy er in slaagde de brandkast te openen, met een buffet sleutel. Eenig Duitsch geld is daar ont vreemd, het zilverwerk is echter onaange roerd gelaten. Voor het esperanto-examen slaagden te Den Haag voor diploma A de dames L. P. A. Kockx (eerw. Zr. Theresia), M. Blom, H. Darrave, J. M. v. Haastert, M. C. v. Hou ten, A. M. v. d. Riet, H. A. Sprengers en E. van Wessem, allen te Haarlem en de heeren J, Fraser te Heemstede en J. Thoman te Zaandam. Voor diploma B. slaagden de da mes M. W. C. Deliewyn (eerw. Zr. Joanna) en A. A. v. Kempen (eerw. Zr. Felicienne) te Haarlem. Dezer dagen heeft te Bunschoten een gruwelijk misdrijf plaatsgehad. Spelende jongens hebben op het erf van J. L. een kinderlykje zien liggen aan den slootkant. Zy waarschuwde J. L., die het lijkje, niet van een kind, zooals hij zeide, maar van een konyn in de sloot wierp. De burgemeester van Bunschoten, de heer Besselaar werd in kennis van het geval gesteld. Hy nam J. L. en diens half toere kenbare dochter K. L. een langdurig ver hoor af. Zij ontkenden echter iets van de zaak af te weten. Een medisch onderzoek deed evenwel zeer ernstige vermoedens ryzen. De sloot werd afgedregd en allerlei afgehakte lichaams- deelen, zooals armpjes handjes enz. werden opgevi3cht. Er zyn zeer ernstige vermoedens tegen J, L, en zyn'dochter. Beide zyn gearresteerd en ter beschikking van den officier van Justitie t® utrecht ge ste" AANRIJDING TUSSCHEN EEN WIELRIJDSTER EN DE TRAM Goed afgeloopen Omstreeks 6 uur gisterenmiddag, reed de 20 jarige G. Smit, wonende Pretoriaplein 6, met haar verloofde in de Groote Houtstraat in de richting der Groote Markt. Daar het ryverkeer wegens de drukte slechts langzaam vooruitging, kwam de tram hen achterop. Toen de wielrydster dit bemerkte, week zy naar links uit, met het gevolg, dat de sturen van beide rywielen in elkander geraakten en beiden kwamen te vallen. De wielrydster had nu het ongeluk vlak voor het tramrytuig te vallen en werd door den baanschuiver van de tram vooruitgescho ven. De trambestuurder remde onmiddellyk uit alle macht, zoodat de tram spoedig stil stond. Het slachtoffer is daarna in Café „De Grot" in de Groote Houtstraat binnengedra gen en door een lid van O.D. verbonden, waarna zy per ziekenauto naar het St. Eli sabeth-Gasthuis is overgebracht. Aldaar bleek dat het slachtoffer tengevolge van den val een hoofdwonde had bekomen, die geen ern stige gevolgen zal hebben. STOOMWALS DEFECT Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is op de Schoterbrug de ketting van de stuurinrich ting van een stoomwals vastgeloopen, waar aan gekoppeld waren een woonwagen en een sproeiwagen. Verder doorryden was onmoge lijk. Het defect is door personeel van de Be ton Maatschappij, dat aldaar de asphaltee- ringswerken verricht, verholpen. Daar het ongeval op de tramrails plaats vond, was 't tramverkeer in beide richtingen ongeveer 20 minuten gestremd. De dienst werd door over stappen onderhouden. Ook het ryverkeer wat op dit uur ter plaatse zeer druk is, onder vond veel vertraging. PAARD EN WAGEN TE WATER Doordat het paard, dat voor een melkwa gen gespannen stond op de Prinsessekade, schrok van het claxongeluid van een vracht auto, sprong het dier plotseling op zy en ge raakte met wagen en al in de Leidsche Vaart. De bestuurder kon nog tydig van den wagen afspringen. Onmiddellyk stelde men pogin gen in het werk het dier op het droge te brengen, hetgeen spoedig daarop is gelukt. Het paard heeft geen letsel bekomen. De wa gen zal een dezer dagen gelicht worden. De boter en melk, die in den wagen aanwezig waren, gingen geheel verloren. Het ongeval had plaats Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur. AanryJl.ig te Santpoort Tweeden Pinksterdagmiddag had te S^-n - poort een vry ernstig ongeluk plaats. Xs. Jasperse reed per auto in matigen gang het dorp en wilde den Hagelingerweg cp rijden, waarvoor hy teekens gaf en signa len liet hooren. Uit de richting Velsen kwam de heer K. Ebbing, uit Amsterdam en pasw eerde den Hagelingerweg. Hy werd door den; auto gegrepen en overreden. De autobestuur der geraakte daardoor den kluts kwyt en reed den heer Hustinx aan; deze kwam per rywiel den Hagelingerweg af. Deze bekwam een been- en ribbreuk. De heer E. klaagde over pyn In den arm en had in 't gelaat vele schaafwonden. Beiden werden direct verbonden door de doktoren De Weerd en Smit, resp. uit Velsen en Spaarndam. De auto reed nog tegen het hek van den heer Donselaar aan en vernielde dit gede l- telyk. Ook beide rywielen waren zoo goed als onbruikbaar geworden. De politie maakte proces-verbaal op van het voorgevallene. Volgens ooggetuigen had de autobestuurder den Hagelingerweg op moeten ryden, nadat de heer E. per rywiel gepasseerd was. De Minister van Waterstaat heeft een bezoek gebracht aan het veer te Moerdijk en een proefvaart bijgewoond van de nieuwe veerpont. Z. E was vergezeld van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat de Gelder en van den ar rondissementsingenieur Jhr. Beelaerts van Blokland. Mede werden geïnspecteerd de nieuwe aanlegplaatsen zoowel te Moerdijk als te Willemsdorp. Een der nieuwe pon tons werd juist aangevoerd. Dé aanleg plaatsen zyn zoo goed als gereed en de dienst met de nieuwe pont kan spoedig worden opengesteld. (NI et-Officieel). 447e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 29 lyiei 1928. Se Klasse 9e Liist Hooge prijzen: 4025 6179 9277 l£34o 14956 17214 ÏOC'O— 1029 4385 7210 lOtK-2 f 400.— 6633 8/35 13156 188yS f 200— 3363 5061 5119 5942 6716 7750 7786 8373 8609 10248 10439 10564 12*28 14230 14306 14307 15812 16506 18027 1817/ 19746 /J00— Priiien van 226 282 349 598 6\? 629 705 750 907 749 1160 1289 1379 1508 1.877 1949 1950 1990 2169 2187 2306 2370 2540 2649 2667 2698 2721 2728 2792 2937 2V5 3123 3200 3429 3584 3774 3829 3890 396K' 4006 4151 4223 4354 4516 4371 4655 4667" 4751 4804 4848 4909 5195 5250 5297 5356 5399 5457 5496 5572 5577 5617 5656 5727 \752 5818 5843 5867 5892 5916 6046 6077 (SJj52. 6362 6546 6556 6821 6881 6901 7006 70S^ 7067 7344 7345 7471 74S6 751! 17,11 7794 8074 8141 8252 8327 83.39- 8535 8581 861 8649 9089 9164 9216 9268 94)7 9'lo0 9669 \or>71 9704 1000( 10022 10! 10 10244 10463 10c10V>P 10666 10745 10849 10869 10948 11208 11209 1136 11489 11513 11578 11596 11615 11709 11743 119,64 12072 12147 12323 12395 12446 12478 12697 12768 12788 12843 12908 12988 13138 13258 13622 13886 14093 14184 14205 14255 14339 14430 14449 14585 14664 14765 14815 14839 14852 14952 15024 15201 15316 15337 15433 15495 15616 15654 15682 15744 15758 15784 15789 16049 16062 16202 16268 16277 16389 16432 16581 16624 16683 16834 16841 16863 17005 17223 17317 17447 17483 17680 17708 17722 17857 17862 17875. 17.0 9 17951 18017 18121 18144 18152 18164 18200 18337 18374 18450 185)6 18532 18658 18747 18819 19029 19102 1914! 19241 19277 19317 19323 19341 19362 19624 19667 19728 20024 20153 20163 20207 202S1 20383 30498 20724 20735 20823 20824 20917 20932 21000 25 35 62 i35 150 201 2'4 245 272 290 377 446 50-1 512 E"3 664 817 821 823 856 914 927 944 977 997 1038 104/ 1091 109.3 1096 1109 1125 1165 .1171 1254 1265 1296 1302 1323 1338 1341 1343 1364 1382 1408 1410 1426 1445 1540 1606 1628 1629 1638 1713 1779 1809 1836 1853 1868 1916 I95S 1964 2028 2073 2089 2111 2113 2133 2198 2229 2248 2283 2312 2339 2345 2349 2365 2375 2467 2499 2510 2517 2576 2616 2634 f653 2682 2688 2704 2782 2790 2867 2868 2&J 6 2880 2883 2909 2923 2956 3055 3057 3062 3080 3091 3116 3131 3176 3192 3197 3207 3224 3235 32'0 3254 3292 3293 33 00 3309 3317 3394 3400 3473 3484 3545 3551 „3570 3587 3616 3626 3641 3645 3660 3857 3!k96 4009 4039 4066 4124 4172 4202 4247 42Sf 4290 4387 4403 4406 4536 4567 4588 4657" 4693 4716 4723 4827 4834 4857 4925 4931 4932 4975 5013 5096 5105 5171 5206 5251 5286 5305 5316 5334 5355 5367 5376 5384 5410 5415 5474 5524 5540 5584 5652 5680- 5685 5712 5715 5716 5722 5796 5824 5847 5878 5922 5939 5945 5984 5993 6001 6669 6071 6158 6172 6187 6259 6274 6401 6411 6455 6464 6499 6534 6552 6604 6639 6682 6684 6702 6713 6717 6726 6729 6740 £>755 6836 6846 6871 6895 6910 6995 7059 7(561 7096 7131 7158 7169 7175 7193 7224 72.\5 7330 7335 7361 7462 7485 7544 7551 7572 7578 7648 7673 7676 7738 7792, 7815 7832 7859 7896 7902 7914 7928 7940 7951 7985 8007 8010 8036 8111 8139 8155 8174 8246 8285 8302 8307 8316 8318 8354 8360 8404 8437 8450 8540 8559 8665 8671 8695 8751 8775 8858 8926 8963 8967 8975 8987 9048 9092 9153 9169. 9181 9186 9209 9270 9273 9339 9384 9396 9425 9430 9442 9459 9464 9509 9538 9557 5958 5970 9623 9660 9684 9688 9717 9720 9754 9793 9860 9870 9893 9908 9929 9935 9978 10099 10125 10166 10171 10186 10254 10265 10266 10361 10364 10399 10405 10423 10445 10447 1.0451 10460 10497 10500 10519 10534 10551 10561 10574 10591 10656 10683. 10732 107.48 10837 10859 10872 10879 10882 10919 10937 10971 11027 11046 11118 11164 11170 11186 11199 11251 11295 11307 11330 11397 11401 11402 11412 11445 11447 11526 11528 11536 11545 1157! 11572 11621 11649 11691 11776 11875 11883 11951 11962 11984 12002 12047 12077 12140 12166 12176 12309 12211 12233 12244 12265 12327 12335 12347 12377 12447 12486 12526 12570 12581 12589 12594 12620 12679 12703 12769 12798 12806 12822 12855 12857 12870 12952 12972 12973 13010 13085 13088 19119 13130 13147 13166 13168 13185 13279 13313 13318 13341 13407 13414 13436 13510 13554 13565 13592 13640 13738 13755 13790 13862 13937 13949 13984 13998 14014 14074 14085 14110 14180 14210 14272 14293 14295 14.354 14369 14407 14425 14429 14434. 14448 14452 14459 14472 14522 14599 14609 14635 14647 14738 14743 14787 14812 14851 14856 14878 14886 14895 14898 14902 14963 14979 15015 15030 15032 15040 15051 15055 15064 15096 15124 15136 15227 15230 15238 15282 15347 15509 15520 15529 15561 15562 15600 15603 15632 15659 15673 15685 15746 15755' 15781 15785 15797 15830 15870 15886 1.5887 15942 15953. 15973 16039 16067 16070 16103. 16112 16151 16167 16172 16232 16236 16237 16245 162.55 16337 16344 16348 16357 16358 16388 16397 16437 16457 16519 16550 16578 16634 16663 16684 16897 16928 16941 16960 16995 17021 17076 17086 17122 17138 17151 17170 17208 17221 17289 17294 17349 17403 17434 17550 17557 17563 17576 17587 17623 17624 17637 17699 17718 17724 17728 17738 17741 7756 17809 17811 17865 17990 17993 18045 18047 18103 18167 18194 1819/ 18208 18239 18257 18292 ■8340 18342 18401 18472 18499 18519 18555 18664 i 3665 1867.5 18689 18721 18781 18790 18794 18833 13892 18935 18958 18980 19021 19024 19100 19111 19117 19126 19200 19204 19293 19310 19314 19315 19337 19411 19457 19476 19478 19546 19626 19627 19653 19655 19709 19723 19785 19794 19802 19818 19857 19890 19929 20043 20047 20086 20097 20102 20116 20239 20261 20264 20285 20293 20295 20296 20309 20379 203S7 20405 20425 20438 10509 20543 20582 20599 20652 20657 20663 20731 20732 2080S 20813 20888 20914 20948 20975 Verbetering. 5e KI. Se lijst: 1627 m.r. met 70; 2490 m.A mot 70 6859 m.z 6869; 68fcl m.z. 6851; 10684 14854 14882 14SS3 en 20778 ontb ren; 17343 vervalt; 11939 m.z. 19922.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2