MHl VAN HET OLYMPISCH HOCKEY-TOURNOOI Tweede Blad Dinsdag 29 Mei 1928 De laatste dag van het Olympisch Hockey- Tournooi De wedstrijd Duitschland België De strijd om den eersten prjjs Britsch-Indië tegen Nederland Het einde van het Hockey- T ournooi Het kijschen der vlaggen HET VOETBAL-TOURNOOI Voetbal Impressies De wedstrijd in de voorronde: ChiliPortugal De cricketwedstrijd HaarlemAjax. De Leidsche aanval in actie. Moment uit den door Lisse verloren wedstrijd tegen Wilksracbt. Aanval op het doel der gasten. Haarlem slaat Ajax. Overzicht tijdens den wedstrijd. Haarlem aan bat. Te twee uur ving de wedstrijd om den derden prijs van het Olympisch Hockey- tournooi tusschen Duitschland en België aan. De beide elftallen sbelden zich als volgt op: DUITSCHLAND: Brunner, Pr oft, Wöltje, Feriberg, Haag, Zander, Hom, Muller, Boche, Hobein, Kemmer. Y. Baudoux, Dierxcsens, Delheid, Bastine, Seeldrayers, Goemaere, Cl. Baudoux, Adelot, Wellens, Van der Straten, Soubre. BELGIë. Als scheidsrechters voor dezen wedstrijd traden op de heeren Schiff en Bruce Turn- bull. Onder neutrale belangstelling van de groote menigte, in afwachting van den grooten strijd tusschen Holland en Britsch- Indië, heeft dezen wedstrijd plaats. De Duitschers zijn sterker, maar Wellens en Van der Straten en vooral keeper Soubre verdedigen als leeuwen en de Duitschers weten slechts in de eerste helft een doel punt te maken uit een strafbully, gegeven omdat Goemaere den bal uit het verlaten doel had weggeslagen. Theo Haag wist toen Duitschland de leiding te geven, 10. Er is dan 28 minuten gespeeld. Het slech te schieten der Duitschers en het uitste kend verdedigen der Belgische backs, die in de wedstrijden tegen Zwitserland, Dene marken en Oostenrijk geen tegengoal hadden laten maken, zijn oorzaak, dat de Duitschers geen grooteren voorsprong kunnen maken, zoodat de rust komt met 10. In de tweede helft zijn de Belgen aan vankelijk sterk in den aanval. Zij worden door het publiek luide aangemoedigd, doch het gelukt hun niet te doelpunten. Als er zes minuten gespeeld is, weet de Dultsche spil Haag te doelpunten, welk doelpunt evenwel wegens sticks geannuleerd wordt. Na een kwartier maakt Haag met een onhoudbaar schot het tweede doelpunt voor de Duitschers en vijf minuten later scoort hij voor de derde maal. nu uit een comer, waardoor hij de hattrick verricht heeft. Met dezen uitslag heeft Duitschland zich den derden prijs van het hockey-tournooi verzekerd. Onder donderend hoerageroep komen te kwart voor vier de Britsch-Indiërs in het veld, even later gevolgd door de Oranje- ploeg, zoo mogelijk nog luider toegejuicht. Nadat de spelers van beide ploegen arm in arm voor den fotograaf geposeerd heb ben, stellen de elftallen zich als volgt op: BRITSCH-INDIë. Allen, Rocque, Hammond, Norris, Pinniger, Yusuf, Gateley, Marthins, Dhyand Chand, Seaman, Skaukat Ali. Visser, 't Hooft, v. d. Veen, v. d. Rovaert, Jannink, Kop, Brand, Duson, Ankerman, Treslign, de Waal, Katte. NEDERLAND. Scheidsrechters de heeren Sinmon en Liegeois. De gewijzigde opstelling van de Britsch- Indiërs, het plaatsen van hun eminenten links-bulten Seaman in het binnen-trio, met Shaukat Ali op de links-buitenplaats is geschied ter compensatie van het ontbre ken van Peroze Uddin Kahn. De blauwhemden zijn aanstonds sterker, maar de Hollandsche verdediging weert zich geducht. Het publiek laat zich luide hooren. Men probeert de aavallen der Hollanders zooda nig door geschreeuw aan te moedigen, dat daardoor de ballen in het vijandelijke doel terecht zouden komen. Het fluitje van den scheidsrechter is in het geschreeuw niet te hooren. Tot veler verras sing gaat het spel geruimen tijd gelijk op en blijft de score blank. Wanneer er twaalf minuten gespeeld is, rent Dhyand Chand door alles heen. Hij komt alleen voor doel te staan, doch Katte weet het schot met groote moeite te stoppen. Maar de Britseh-Indische aanvallen zijn on weerstaanbaar en een kwartire na den aanvang deponeert Dhyand Chand na een soloren den bal in het doel (10). De Britsch-Indische backs zien zich zelfs van tijd tot tijd genoodzaakt om door uit slaan te redden. de Rovaert op keeper Allen af, die vallende Na schitterend spel van Januink rent van den bal corner slaat. De strafcorner wordt goed genomen, doch het schot van Tresling wordt gestopt. Met 10 komt de rust, een schitterend resultaat voor het Nederlanclsche team. Te 4.35 uur begint de tweede helft. De Hollanders vallen aanstonds aan en Allen laat het schot van Jannink van buiten den cirkel geschoten, kalmpjes in zijn doel rol len. Het met de spelregels niet al te zeer be kende publiek barst in een gejuich los, maar natuurlijk telt het doelpunt niet. Drie minuten is er gespeeld als Dhyand Chand een van zijn vele solo-aanvallen met een doelpunt besluit. (20.) De Britsch-Indiërs zijn thans veel sterker. Aanhoudend wordt voor Katte's doel ge speeld en uit een scrimage weet Marthins het derde doelpunt te maken! Er worden vele strafcorners op het Hollandsche doel geno men. Een doorbraak van Holland eindigt in een verwoede scrimage voor het doel der Britsch- Indiërs. Keeper Allen zegeviert daarbij to den strijd tegen Jannink, wiens schot tot vier maal toe gestopt wordt. Hammond valt wegens een blessure enkele minuten uit. Het einde komt met een 30 overwinning voor de Britsch-Indiërs, die daarmede het Olympische kampioenschap hebben ver overd. Al heeft Holland ook geen tegen doelpunt gemaakt, het resultaat der onzen, die zich thans officieus kampioen van Europa kun nen noemen, is beter dan dat van eenig an der land in dit tournooi tegen de Olympische kampioenen. De sportieve Britsch-Indiërs Onmiddellijk na het eindsignaal rennen de Britsch-Indische spelers op hun aanvoer der Penniger toe en dragen hem in triumpf over het veld. Daarna wordt de Nederland- sche aanvoerder De Waal door de Britsch- Indische spelers op de schouders geheschen en eveneens in triumpf rond gedragen, welk staaltje van sportieviteit jegens de tegenpartij met donderend applaus van de tienduizenden toeschouwers beloond wordt. Op het midden van het veld verzamelden zich daarop de Britsch-Indische en Neder- landsche spelers, waarbij zij ook de Duitsche spelers als derde prijswinnaars voegen. On der doodsche stilte wordt daarna de proto- colaire uitslag in de Fransche taal afgekon digd. Het publiek verheft zich van de zetels als daarna aan de daarvoor bestemde mas ten onder het spelen van achtereenvolgens het Engelsche, Nederlandsche en Duitsche volkslied, de vlaggen van de prijswinnende landen geheschen worden. De plechtigheid, die bijgewoond wordt door den minister van binnenlandsche zaken, mi nister Kan. liet niet na diepen indruk te maken op de toeschouwers, van wie vrijwel geen enkele was vertrokken. Daarna begeven de spelers zich naar de eere-tribune, waar zij door baron Schimmelpenninck van der Oye worden gelukgewenscht met het resul taat. Een drievoudige strijdkreet, eerst door de Britsch-Indiërs en daarna door de Neder landers besloot deze ceremonie. Portugal, China, België, Luxemburg, Duitschland, Zwitserland, Egypte en Tur kije, zij allen hebben hun voetbalkunsten reeds vertoond. Vier landen zijn er bij dit aantal wier capaciteit ons van vroeger be kend waren. Van het andere viertal wisten we slechts het een en ander uit interviewen welke ijverige courantenmenschen met de heeren hadden of het ons althans wijs maakten. Dit zijn de Chilenen, PorSHRD Egyptenaren en Turken. Van deze vier heeft Portugal den besten indruk op ons gemaakt, kan voorts worden geconstateerd dat de Chileenen toen zij bij hun aankomst in ons land verklaarden dat zij voor het Argen- tijnsche spel niet benauwd waren, niet lichtelijk, doch zeer sterk dreven. Aan het spel van Argentinië en Uruguay kunnen zij niet tippen. De Portugeezen hebbel» een heel goede ploeg. Na een weifelend begin en na in en kele minuten tijd zelfs met 20 te hebben achtergestaan kwamen zij er meer en meer in. Tijdens de tweede helft vooral was het geen zij vertoonden een klasse beter dan het spel der tegenstanders. Een ploeg, waar aan het Nederlandsche elftal de handen vol zou hebben. Wanneer men trouwens nagaat dat Partugal gedurende den laat- sten tijd Spanje eenige malen heeft geklopt en dat zij tegen de Argentijnsche Olympi sche voetballers een gelijk spel boekten valt dit wel eenigszins te verklaren. Zooals gezegd viel Chili tegen. Blijkbaar had men zijn verwachtingen betreffende dit elftal te hoog gesteld. De kracht van het Zuid-Amerikaansche voetbal concentreert zich op Buenos Aires en Hontevidio. Chili is daar zoo geweldig ver vandaan dat roen er zich niet over behoeft te verwonderen, dat de inwoners van dit land de edele voet balkunst niet in dezelfde mate machtig zijn. Naar eenige Argentijnsche officials ons verzekerden kunnen Paraquay en Brazilië hoogfer worden aangeslagen, maar het spel van die naties zal wel altijd een geheim voor ons blijven. De cijfers waarmede Egypte op het einde van den 2den dag van Turkije won (71) zouden vooral ten opzichte van het Egyp tische voetbal verkeerde veronderstellingen kunnen wekken. Egypte speelde een vlot partijtje voetbal, doch of dit land tegen één der Europeesche Staten succes zal hebben dient te worden afgewacht. De tegenstand der Turken was n.l. te zwak om zich hieromtrent een zuiver oordeel te kunnen vormen. Naar verluidt zijn de Turksche voetballers hoofdzakelijk naar Amsterdam gekomen om te leeren. Jammer dan dat zij hiervoor slechts één maal in de gelegenheid zijn geweest. Of denken de Turken misschien dat zij zich met kijken verder kunnen bekwamen? Het troosttournooi biedt misschien gunstiger vooruitzichten. Van het meer bekende viertal heeft het Duitsche elftal Ons het meest bekoord. De Duitschers hebben zich met een schitteren de 40 overwinning op Zwitserland door de eerste ronde heengewerkt. Het spel onzer Oostelijke naburen heeft zich tijdens de laatste jaren wel beduidend gewijzigd. Het overheerschcnde short passing heeft plaats gemaakt voor een langer spel. Wer den vroeger de korte trapjes vaak afgeme ten uitgevoerd, wat niet zoo lastig is, thans legden de Duitschen in hun verrassende lange centers eenzelfde zuiverheid aan den dag. Hun voorspelers kregen steeds het leder aangegeven en wisten er dan wel raad mee. Hornauer, Pöttinger en R. Hofmann bleken over uitstekende schutterscapacitei- ten te beschikken. Aan dit drietal zijn nog twee snelle vleugelspelers toegevoegd, zoo dat men over een uitstekenden en produc tieven aanval beschikt. Vier doelpunten te gen de toch niet zoo zwakke Zwitsersche verdediging, zeggen trouwens nog al iets. Verder een half-linie en achterhoede van absoluut internationale kwaliteit, waarvan alleen dient te worden afgewacht of zij een sneller spel dan dat van de Zwitsers met evenveel succes zullen weerstaan. Zwitserland viel tegen. Men kan den slag min of meer geflatteerd vinden, een behoorlijke kans om te scoren hebben de Zwitsers tegen de Duitsche defensie haast niet gekregen. België ondervond van Luxemburg meer tegenstand dan verwacht werd. De Belgi sche ploeg speelde echter heel ver beneden den vorm waarin wij haar in de laatste wedstrijden tegen Holland zagen. Bij zulk spel zullen de roode duivels spoedig uit geschakeld zijn. Woensdagavond, na den wedstrijd Hol land-Uruguay wordt de 2e ronde geloot. Dat er weer interessante kampen uit het sigarenkistje van Karei Lotsy komen lijdt geen twijfel. Voorloopig concentreeren we onze aandacht echter op den wedstrijd van Woensdagavond. Viel de belangstelling bü den openings wedstrijd eenigszins tegen (plm. 8000 man), bü Duitschland—Zwitserland waren ruim 30.000 menschen. De aandacht dient ten slotte nog gevestigd op het uitstekende sportmanschap, der voetballers. Hoewel er toch meer op het spel staat dan in welke ontmoeting ook gedragen de spelers zich in de meest spannende kampers uiterst spor tief. Dit hebben zij waarschijnlijk van de hockey'ers geleerd. Zelfs in de stevige wed strijden tusschen Chili en Portugal Duitschland en Zwitserland werd geen wanklank vernomen. En de scheidsrechters. Van het aantal dat wij in actie zagen von den we den Argentijn Meertine de beste. Argentinië beschikt dus niet alleen over goede voetballers, doch men vindt er blijk baar eveneens goede fluitisten. Zondag is het Olympisch Voetbaltour- nooi begonnen met den eenigen wedstrüd in de voorronde: Chili-Portugal. Even voor drie uur betreedt het Portugee- sche elftal, in roode shirts gestoken, het veld en brengt eerst voor de eere-tribune en daarna voor de marathon-tribune zijn strijdkreet uit, welke met luid applaus wordt begroet. Daarna komen de blauw-gehemde Chilee nen op het veld, die tezamen een rondje om het veld maken onder het uiten van hun krrrr-roep. Precies te drie uur laat de scheidsrechter Youssof Mohamed de volgende elftallen beginnen: CHILI: Ibacache. Morales, Chaparro, Torres, Saavedra, Contreras, Schneeberger, Alfaro, Subiabre, Carbonell, Oleuin. PORTUGAL: J. M. Matrins, A. Martins, Marcolino da Silva, Soares Louro, Mota Fonseca, Matos Rodrigues, A. Silva, Soares Figueiredo Alves Junior, Gomes Vieira, Femandes Roquette. Circa tienduizend toeschouwers zijn aan wezig. Tegen de verwachting in is Portugal direct in den aanval, maar dan neemt Chili dezen over. De Chileenen schieten zuiver, zij treuzelen niet en wagen uit alle posities. Reeds na vier minuten is een vervaarlijke kogel van den spil Saavedra den Portugee- schen keeper te machtig. (10) en nadat de Portugeesche rechtsbinnen Soares Louro alleen voor den keeper een prachtkans mist voor den gelijkmaker, schiet Carbonell een voorzet ineens in (2-M)>, een schitterend doelpunt. De Chileenen, wier kopwerk op valt, combineeren fraai. Portugal is in het veld niet zooveel minder, maar het schot der roodhemden is zwak. Zoo missen da Silva en A. Martins eenige goede kansen. Wegens een blessure valt de Portugeesche linksbinnen A. Martins uit. Met t'en man spelen de roodhemden verder. Het ^1 ver ruwt en scheidsrechter Youssof Mohamed treedt daartegen niet voldoende op. Portu- gals keeper Roquette verricht uitstekend werk, o.a. bü een fel schot van Subiabre. Wanneer Martins weer terug is, komen de.. Portugeezen opzetten en onder groot ge juich van het publiek, dat als steeds op de hand van de zwakste is, doelpunt eerst da Silva en daarna Loure uit fraaie voorzetten van J. M. Martins. (22). Met dezen stand komt de rust. Na de rust. Als om vier uur de tweede helft begint,' is Portugal sterker en reeds na zfes minuten kopt Soares Louro een voorzet van J. M. Martins keurig in het Chiieensche doel, zoo dat de Portugeezen hun 0—2 achterstand hebben omgezet in een 32 voorsprong, r> De beide Westelijke R. K. F. kampioenen, Lisse (donker! en Wilskracht, die elkaar 2en Pinksterdag te Lisse ontmoetten. Links: Het Olympisch Voetbaltonrnooi is begonnen. Moment nit den wedstrijd ChiH Portugal. Voor het Portugeesche doei Rechts: Spannend moment uit den wedstrijd DuitschlandZwitserland. De Zwitsersche doelverdedigcr in actie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5