K- WM BelgiëLuxemburg ZwitserlandDuitschland 04 EgypteTurkije 71 NederlandUruguay HollandUruguay De belangstelling voor den HollandUruguay-wedstrijd Hirschman gehuldigd Beker-wedstry d Alcmaria VictrixR. C. H. 14 R. C. H.Düsseldorfer Sportclub 1899 WIELRENNEN Wielerbaan Rijswijk GYMNASTIEK Het Damiatenfeest van het Kon. Ned. Gymn. Verbond CRICKET 2e Klasse N. C. B. le Pinksterdag Rood en Wit IIVleermuizen S. en W. 11 wint met inning* V.V.V. II—R. C. H. Rood en Wit II—V. R. A. II R. C. H. II—C. V. H. V. d. Meij bowlde 7 voor 39, Nieman 1 v. 19. gelukkige goalgetter wordt aan alle kanten doer zijn medespelers gezoend. De Portu- geezen spelen nu veel beter dan voor de rust, terwijl Chill's spel vermindert. Er wordt fel en enthousiast gespeeld. Wanneer de scheidsrechter een off-side geval over ziet, komt de Portugeesche rechtsbuiten Mota Ponseca alleen voor den keeper en het is 24. De Portugeesche keeper Ro- quette onderscheidt zich bij het onderschep pen van eenige voorzetten der Chileenen, die nu de zwakste partij zijn en daarom door het publiek worden aangemoedigd. Het spel verslapt en het einde komt met een 42 overwinning voor Portugal. Klokslag 7 uur vangen in het Olympisch Stadion, ten aanschouwe van ongeveer 6000 toeschouwers België en Luxemburg den strijd aan. De beide elftallen stelden zicht als volgt op: België: Caudron, Lavigne, Hoydonckx, P. E. E. Braine, Vanhalme, Boesman, Versijp, De Vos, R. E. M. Braine, Moeschal, Diddens. Luxemburg: Schiitz, Weisberger, Theissen, Kirpes, Weber, Reuter, Feierstein, Fischer, Kolb. Kirsch, Scharry. Aanvankelijk zou de Bie -in het Bel gische doel hebben gestaan, doch bij het vertrek is zijn dochtertje by het afscheid nemen uit het raam gevallen en ernstig gewond, zoodat de Bie niet met de Belgen is meegekomen. De Belgen zijn direct in de meerderheid, doch vinden voorloopig in keeper Scharry een lastig tegenstander. Nadat het Belgi sche doel bij een doorbraak dre Luxem burgers op het nippertje aan een doorbo ring is ontkomen, geeft R. Braine acht minuten na het begin België de leiding met een scherp schot (10). Wanneer De Vos een corner zeer scherp voor doel plaatst, weet Moeschal den bal over de lijn te weren. Een der Luxembur gers slaat den bal nog uit het doel. doch de Argentijnsche scheidsrechter, M. Lo renzo Martinez heeft terecht geconsta teerd, dat de bal reeds de lijn reeds ge passeerd was. (20) Uit een fraaien voorzet van den jon gen Versijp kopt Moeschal den bal over den uitloopenden doelman heen in het net (3—0). Luxemburg heeft bitter weinig in te brengen, maar bij een doorbraak weet Schiitz een tegengoal te maken, als Cau dron het te mooi wil doen en den bal kwijt raakt (31). Na vijf en dertig minuten valt Diddens bij de Belgen uit. wegens een voetblessure, doch een paar minuten voor rust komt hij weer in het veld. Vlak voor rust komt de sensatie Een minuut voor rust scoort Weisberger uit een corner (32) en vlak daarop maakt Theissen gelijk door een voorzet in eens in te schieten (33). Met dezen stand breekt onder oorver- doovend gejubel van het publiek de rust aan. Om 8 uur begint de tweede helft. Did dens speelt weer mee, doch op halve kracht. De Luxemburgsche rechtsback Kirsch is ook door een blessure gehandicapt. De Belgen zijn thans sterker, doch Luxem- minuten den bal onhoudbaar langs Scharry blijkt ziin plaats meer dan waard en oogst herhaaldelijk applaus voor zijn uitstekend werk. Versijp verlaat gedurende eenige minu ten het veld. Het schot der Belgen is zeer zwak. R. Braine mist enkele goede kansen en tenslotte is het Moeschal, die na 23 minuten de bal inhoudbaar langs Scharry zendt, daarmee den hattrick verrichtende (4-3). Even later maakt R. Braine aan alle on zekerheid een einde door na handig drib belen een schot in te zenden, dat doel treft (5—3). De Luxemburgers blijven taai verdedi gen. zoodat de Belgen geen verdere gele genheid tot doelpunten krijgen. Het einde komt met een 53 overwin ning voor de Belgen, by wie vooral Moe schal en Boesman uitblonken. De Luxem burgsche keeper Scharry had bij het ver laten van het veld een ovatie in ontvangst te nemen. Het warme zomerweer had Maandagmiddag vele duizenden naar het Stadion gelokt. Uit Duitschland hadden extra treinen vele hon derd :n Duitschers naar Nederland,s hoofd stad gebracht om den wedstrijd! Zwitserland Duitschland in het Olympisch Stadion bij te wonen. Bij den aanvang van dezen komp waren dan ook meer dan 25000 toeschou wers aanwezig. De Zwitsers hebben een naam op te hou den in de voetbalwereld: In 1924 speelden zij te Parijs tegen Uruguay in de finaie (03) en kregen als laatst overgebleven Europeesch land in het vorig Olympisch toumooi den titel „kampioen van Europa", een titel, dien de Duitschers in het thans aangevangen toumooi hopen te behalen. De Duitschers noemen dezen wedstrijd dan ook reeds de strijd tusschen de oude en nieuwe kampioenen van Europa. Precies te twee uur laat de Nederlandsche scheidsrechter W. Eymers de volgende elf tallen tegen elkaar opstelen: ZWITSERLAND: Séchehaye, Weiier, Ramseyer, de Lavallaz, Pichler, Fassler, Tschirren, W. Jaeggi, Dietrich, Abegglen, f Balli. DUITSCHLAND: L. Hoffmann, R. Hoffmann, PÖttinger, Hornauer, Albrecht, Leinberger, Kalb, Knöpfle, Weber, Beier, Stuhlfauth. Direct zijn de Duitschers sterker. Séche haye doet in het Zwitsersche doel echter uitnemend werk totdat na 18 minuten de Duitsche linksbinnen R. HoTmann alleen voor goal komt en hem met een vervaarlijk schot in den linker beneden hoek passeert (0—1). De Duitsche ploeg speelt beter voetbal, in enthousiasme echter zijn de Zwitsers de baas. Evenals in 1924 is dat bij hen een fac tor van beteekens. Door goed werk van den Zwitserschen links-buiten Halli, krijgt Diet rich een fraaie kans voor den gelijkmaker, doch hü mist. Ook PÖttinger, de Duitsche midvoor en Jaeggi, de rechts-binnen der Zwitsers missen eenige goede kansen. Een kogel van R. Hofmann stuit buiten bereik van den Zwitserschen keeper tegen den paal en springt in het veld terug. Door het zwakke spel van de Zwitsers op den linker vleugel, vooral Ramseyer stelt teleur, kan de Duitsche vleugel Albrecht-Hornauer een aantal gevaarlijke aanvallen opzetten, doch is het uit een der veel minder talrijke voor zetten van links, dat Hornauer den bal vrij krijgt en van korten afstand tusschen de beenen van SéChehaye door in het net schiet. 02. Vlak* voor rust mist Jaeggi voor de Zwitsers een fraaie gelegenheid ,om den achterstand te verkleinen: Stuhlfauth werkt onvoldoende weg en het schot vliegt over. De rust komt 20 voor Duitschland. De tweede helft De tweede helft brengt aanvankelijk tamelijk gelijkopgaand spel, doch dan keert het overwicht van Duitschland terug. PÖt tinger scoort voor Duitschland, nadat de scheidsrechter reeds voor off side gesloten heeft. Het gejuith der vele Duitschers op de tribunes sterft weg. De beide kaalhoofdige backs van het Duitsche team blijven, zij het ook met moeite, de baas over de aan vallen van Abegglen c.s. Het Hollandsche publiek is sterk op de handen der Zwitsers. De nogal eens forsch spelende Duitschers worden zelfs enkele keeren uitgesloten. Na een half uur rent de Duitsche rechts binnen R. Hofmann door alles heen om tot slot den bal hoog in het Zwitsersche net te schieten. (03). Een volgend schot van denzelfden speler wordt door Séchehaye fraai weggestompt, maar drie minuten voor het einde is het weer Hofmann, die scoort en dus het derde doelpunt in dezen wedstrijd maakt. (04). In den stand komt geen verandering meer en Duitschland met een 40 overwinning uit den strijd. De Duitsche ploeg had in het achtertrio en den linksbinnen R. Hofmann de beste spelers. De in Duitschland zoo hoog gepre zen spil Kalb trad al evenmin op den voor grond als in de wedstrijden tegen Neder land. Bij Zwitserland, dat sedert 1924 hard achteruit gegaan is, deed keeper Séchehaye goed werk. De ver achterbyvende midden linie was veel minder dan de voorhoede, waarin Abegglen uitblonk. Tegen het robuste spel der uiterst trapvaste Duitsche backs waren de roodgehemde Zwitsersche aanvallers echter niet opgewassen. offeren om den echtgenoot of verloofde in het voetbal-enthousiasme te evenaren- Voortdurend neemt het aantal nachtwa kers, die zich morgenochtend van ten hoog ste 2 plaatskaarten voor Holland-Uruguay willen verzekeren, toe. De avondwedstryd op Maandag tusschen Egypte en Turkye bracht de eerste neger voetballers uit dit toumooi binnen de ïynen. De Eeyptenaren in hun aardig costuum van groen shirt, witte broek en groene kousen hebben drie zwartjes in hun ploeg. Te zeven uur stelden de elftallen zich onder leiding van den Franschen scheids rechter Slawlck als volgt op: Egypte. Hamdi, Fahmy Abaza, Salem, Yacout el Souri, Fahmi el Hassani, Soliman, Ismail Mohammed ES. Riad, Ismail, Mohammed Moktar, Mahmoud, Zubeir. Mehmed, Alaeddin, Zeki, Bekir, Muslik, Djevad, Nihad, Issmet, Kadri, Burhan, Ulvl. Turkye. Egypte, dat in 1924 te Parijs sensatie ver wekte door met 30 te winnen van het toen nog sterke Hongarye, laat den ongeveer 6000 toeschouwers een goed samenspel zien, dat echter in te langzaam tempo gespeeld wordt. Uit een dubieuse penalty wegens hands geeft de linksbuiten Zubeir, Egypte, de leiding. 10. Kort daarop wipt Ismail Mohammed M. den bal handig over den uitgeloopen kee per heen. 20. De beide partijen spelen goed sport passing met de gebruikeiy-ke fout van te veel te dribbelen en te weinig schieten. De rust komt met 20-voorsprong voor Egypte. Direct na de hervatting maakt Mokter Mahmoud met een fraaien kopbal den der den goal (30) en dan gaat het van een leien dakje. Ismail Mohamed M. zorgt voor nummer vier en Mokter Mahmoud voor de vyfde en zesde. 60. Daarna maakt Alaeddin onder groot ge juich der toeschouwers een alleszins verdiend tegenpunt. 61. De Turken krijgen nog enkele goede kan sen, waarby het Egyptische doel op het nippertje aan meer doorboringen ontkomt. Tegen het einde maakt Riad het zevende doelpunt voor Egypte, dat met tot nu toe de hoogste score (71) wint van de vermoe- deiyk zwakste ploeg van het toumooi. De Turken brachten er weinig van terecht. De Egyptenaren speelden verdiensteiyk, of schoon ze tegenover sterkere tegenstanders zullen ondervinden, dat hun spelwyze te langzaam en te doorzichtig is. Het geheel was een aardige wedstryd, die meer door amusante momenten dan door fraai spel de toeschouwers tot het einde toe bezig hield. De wedstryd NederlandUruguay zal ge leid worden door den Belgischen scheids rechter John Langenus. Als grensrechters zullen fungeeren Carlo Dani (Italië) en Youssof Mohamed (Egypte). Het Urugueesche elftal. Naar wy uit Velzen vernemen, is, naar verluidt, het Urugueesche elftal, dat Woens dagavond a.s. tegen Holland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Mazzall, Arupe, Nasazzi (aanv.) Gestide, Fernandez, Andrade, Arremon, Oea, Borjas, Scarone, Urdinaran. AMSTERDAM. Naar wy vernemen, zullen Woensdagavond na afloop van den voetbalwedstryd Neder land—Uruguay van het Centraal Station te Amsterdam extra treinen loopen, zoowel in de richting Hilversum als in de richting HaarlemDen Haag na 21 uur 40. Van het Weesperpoortstation zuil eneeni- ge extratreinen naar Utrecht rüden. De ver trekuren worden op de stations nader be kend gemaakt. AMSTERDAM, 27 Mei. De belangstelling voor den HollandUruguay-wedstryd is wel byzonder groot. Werd de vorige week reeds gemeld, dat er 150.000 aanvragen voor plaatsen voor dezen wedstryd waren, thans biykt, dat velen er him nachtrust voor over hebben om een plaatsbewys te bemach tigen. Reeds Zondagmiddag tegen 3 uur hadden zich in de Nieuwe Spiegelstraat voor het oude gebouw van de Nederl. Han del Maatschappy en voor het nieuwe ge bouw in de Vijzelstraat, waar de voorver- koop-bureaux voor de voetbalwedstryden zyn gevestigd, eenige tientallen liefhebbers opgesteld om morgenochtend te 10 uur, als de loketten zullen opengaan, een beurt te krijgen. Tegen hedenavond 8 uur was het aantal dezer voetbal-enthousiasten tot hónderden gestegen en hield de politie de orde in de queu. Onder deze velen zyn er, die in den nacht door een vriend of familielid worden afge lost, maar de meesten van hen schynen voor dgn as. nacht hun bivak tn de Nieu we Spiegelstraat en de Vy zeistraat te heb ben opgeslagen. Zdj zyn uitgerust met klapstoeltjes of bankjes en hebben de noodige mondvoor raad medegenomen. Er zyn groepjes, die op de ouderwetsehe stoepen van de gebouwen die aan het oude gebouw van de Handel Maatschappy gren zen, kaartclubjes gevormd hebben. Ook en kele dames schynen haar nachtrust op te Naar het Nationaal Sportpers Bureau meldt, vond Zondagmorgen in het Ameri- can-Hotel te Amsterdam een eenvoudige doch treffende plechtigheid plaats. Te mid den der uitverkoren 22 candidaten voor het Nederlandsch Olympisch Voetbal-elftal en van vele bestuursleden en officials van den N. V. B. is de heer C. A. W. Hirschman ge huldigd. Mede namens de heeren Ir. H. Denis en E. G. Mundt sprak de heer P. A. de Haan den heer Hirschman toe en huldigde hem voor het onnoembaar vele dat hij in tien tallen jaren voor het Nederlandsche voet bal doet. Hy bood den heer Hirschman een fraai kussen aan als geschenk van zyn me dewerkers in vele bestuurscolleges en na mens de Nederlandsche elftal-spelers, van wie niemand nagelaten heeft tot dit sou venir by te dragen. De heer Hirschman dankte getroffen in een hartelyke speech, die hy besloot met de opmerking, dat de beste dank, dien het Nederlandsche elftal hem kan brengen, is, een Nederlandsche overwinning in het Olympisch toumooi. R. C. H. heeft het door een sprekende overwinning op Alcmaria Victrix tot de halve fniale voor den N. V. B. beker weten te brengen. Het zy direct gezegd, de Haarlem mers verdienden de overwinning ten volle door hun technisch veel beter spel al waren bij de Alkmaarders wel enkelen die het ook al tamelijk ver in de voetbalkunst gebracht hebben. Zoo o.a. de midvoor Reitsma en de rechtsbinnen Hoomans. Dat deze beide spelers hun elftal tenslotte niet tot de overwinning konden voeren spreekt vanzelf, temeer niet omdat de ach terhoede van de Racing, vooral Prevost, zeer goed op dreef was. Om ruim twee uur stellen de volgende ploegen zich onder leiding van scheidsrech ter Slikkerveer op: Alcmaria v. d. Abeele Ooms, Hartland Schuit, v. d. Horst, Roosendaal Th. Bosch, Hooman, Reitsma, Mulders, J. Bos R. C. H. Brugman, L. Kuit, Ruis, Verkerk, Har.se Muller, Nieuwenhuis, de Vos Prevost, Van Es Kos De thuisclub trapt af en onderneemt direct een aanval waaruit de bal achter het doel belandt. Dan neemt R. O. II. het spel in handen en het doel der Alkmaarders ver keert herhaaldelijk in groot gevaar. Eet spel in de voorhoede vlot soms verrassend goed en vooral rechts is men de tegenparty steeds te vuig af. Na een goed opgezette aanval komt dan de bal voor de zooveelste maal voor het doel, Verkerk heeft zich heel tac tisch opgesteld tusschen de backs en voor een van hen erover denkt om af te houden beeft de Haarlemmer den bal reeds hoog in het Alcmaria doel gedeponeerd. Dit ontmoe digt de thuisclub geenszins, zy blijft inte gendeel heftig aanvallen döch de meeste aanvallen worden door de goed spelende middenlinie van R. C. H. onderbroken. Als dan de R. C. H.-aanval nog eens goed com bineerend op het A. V.-doel afgaat, besluit Ruis dezen aanval met een goed gericht schot dat van af de beide doelpalen weer in het veld terug springt waarna Kuit den bal nog eens goed achter den keeper werkt. 20. R. O. H. biyft dan tot de rust sterker zon der er nochthans in te slagen de score te verhoogen. Na de rust heeft de thuisclub het voordeel van den wind en valt direct fanatiek aan. De R. C. H.-achterhoede kan nu toonen wat zij waard is en slaat dan ook menige aan val radicaal af. De Alkmaarders gaan bo vendien een tikje forscher spelen waartegen de scheidsrechter o.i. niet steeds streng ge noeg optrad. Zy slagen er dan in nadat zij eerst de R. C. H.-achterhoede uit elkaar ge haald hebben om door middeling den rechts binnen met een goed schot den R. G. H.- keeper te passeeren. 21. Begrypelijkerwijs komt er nu wat meer spanning in het spel en doordat de thuis club tracht met buitenspel zetten de aan vallen van R. C. H. onschadeiyk te maken worden terecht en ten onrechte meerdere aanvallen van R. C. H. op die wijze onder broken. Toch zyn de A. V. aanvallen meest al te ongevaariyk om doelpunten op te leve ren al zy gezegd dat Kos nog gelegenheid te over had te toonen een zeer bruikbaar keeper te zyn. Als er dan nog een kwartier te spelen is krijgt Brugman een mooien throug pass van Ruis, hij loopt met den bal naar binnen en met een scherp schot vergroot hy de voorsprong tot 31. Daar mede is tegeiykertijd de tegenstand van A. V. gebroken en het gelukt Hanse om even eens na een goed doorgespeelden bal met een zuiver gericht schot de score op 41 te brengen. R. C. H. was daarmede binnen en al doet Alcmaria nog eenige heftige pogin gen om den achterstand in te halen, het ge lukt niet en als Vlikkerveen het einde aan kondigt, heeft de Racing verdiend gewon nen. Bovenstaande wedstryd zal a.s. Zaterdag avond op het R. C. H.-terrein gespeeld wor den. Zoo men wellicht nog wel weet, heeft de Racing het vorig jaar in Düsseldorf te gen deze club gespeeld en toen in een stroomenden regenval met 4—2 verloren. De D. S. C. '99 zooals zy verkort genoemd wordt, beschikt over een zeer goed elftal en speelt in de West-Duitsche eerste klasse. Wij hopen in de loop dezer week nog eenige nadere byzonderheden te vermelden, doch volstaan met nog te melden, dat dit elftal op den daaropvolgenden Zondag de gast is van de kampioen van Nederland, Peyenoord te Rotterdam. De uitslagen van de op heden gehouden wedstryden luiden als volgt: Wedstrijd ach ter groote motoren: Aanvankelijk zou Gras sin deelnemen, doch deze bleek verhinderd, zoodat de Hollandsche stayer Storm zijn plaats Innam. 12 rit. 20 K.M. 1. Linart,2. Leddy. 3. Snoek. 4. Storm. 2e Rit. 30 K.M.: 1. Snoek. 2. Linart. 3. Leddy, 4. Storm. Het totaal-resultaat is: 1. Snoek. 2. Linart. 3. Leddty. 4. Storm. Clubkampioenschap: 1. Sparta, Den Haag. 2. Hollandla (Den Haag). 3. Ulysses (Am sterdam). Een grootsche betooging Begunstigd door fraai zomerweer en groote belangstelling zijn de feesten geor ganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gymn. Verbond, gevierd. De inleiding In hotel Pays Bas heeft Vrijdagavond de regelingscommissie, de bondsbestuurders, de afgevaardigden van de Deutsche Turner- schaft en vele officials ontvangen. De voor zitter der. regelingscommissie, de hoofd commissaris van politie D. Schuitemaker heette de aanwezigen welkom. Daarna werd het woord gevoerd door den K.N.G. V.voor- zitter, Mr. N. Groenewegen en door Dr. T. Obermeier namens den Duitsche Turn bond. Hierna had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. De eerste Eere avond In het N, V.-huis werd daarna de eerste eere-avond gegeven, aangeboden door de Utrechtsche Arbeiders Gymnastiek-Vereeni- ging „Kracht en Vlugheid." Voor dezen avond bestond zeer groote belangstelling, er was dan ook geen plaatsje onbezet Van de zeer goed uitgevoerde nummers noemen wij de hytmische oefeningen en de Niels-Bukh oefeningen van de leden van „Kracht en Vlugheid" en de keurturners van het K.N.G.V., de fantasienummers van Hellas Den Haag. Maar bovenlal viel het werk der Deutsche turners in den smaak. Aan dat werk viel niet te tippen. Het brug- turnen was geweldig, maar ook de zeer moeilijke vrije oefeningen, lieten zien, dat Zij ook op dit gebied iets buitengewoons presteeren. In het kort gezegd het was ge weldig. Het Adspirantenfeest Des Zaterdags was het feest voor de jonge garde. Men turnde op straat te midden als het ware in het stadsdrukte. Overal door de stad zag men afdeelingen adspiranten met vliegende vaandels trekken. Op het Jans kerkhof, het Pieterskerkhof en in de Tivoli- tuin werd aan diverse toestellen getrund In het Wilhelminapark en het terrein aan de Vossegatsche dijk werden wedstrijden ge houden in hand- en grensbal. Al deze de monstraties werden door een zeer talrijk publiek aandachtig gevolgd, speciaal de volksdansjes vielen zeer in den smaak. Het feest der adspiranten werd besloten niet een optocht. De ontvangst ten Stadhuize Te half elf verzamelde zich onderwijl het bestuur van het K.N.G.V. en de leden van de regelingscommissie voor het hotel des Pays Bas, om zich, begeleid door de Postharmonie en voorafgegaan door het Bondsvaandel en vaandelwacht naar het stadshuis te begeven. Utrecht's burgemeester, de heer Dr. J. P. Fockema Andreae, sprak op zeer hartelijke wijze de aanwezigen toe. Het was sprekei een voorrecht de vertegenwoordigers van die groote schare gymnasten, welke naar Utreen: gekomen waren welkom te heeten. Hij hoop te dat de feestviering in alle opzichten zr slagen dat zij begunstigd zal worden dooi fraai weer. De burgemeester besloot zij: rede met den uitroep: „Heil zij het Konin klijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond!" Mr. Groenewegen dankte den burgemeestei voor de vriendelijke ontvangst en onthulde daarop in de hal van het stadshuis een mar meren gedenksteen dragende het opschrift: „1868. Aan de gemeente Utrecht van hei Koninklijk Nederl, Gymnastiek Verbonc 1928." De Receptie Om vier uur hield het K.N.G.V.-bestuur een receptie in het Jaarbeursgebouw, welke zeer druk bezocht werd. Tal van personen eh corporaties kwamen hier het K.N.G.V. complimenteeren. Wij zagen o.a. de heeren Dr. Fockema Andreae burgemeester van Utrecht, Dr. 's Jacobs, Commissaris der Koningin, Mr. de Boer, N.V.B., M. F. Graafland, insp. Lich. Opvoeding, Joh. Heijnen (Den Haag) en M. Deutz (Genève) Eere-leden, Dr. Bredius (N.Z.B.), Luiting (Verg. Leeraren in Gymn.). Verder merkten wij nog' op afgevaardigden der Utrechtsche studentenkorpsen, verschillende militairen, osa. de garnizoens-commandant en de kolo nel der genie. Ook vele afgevaardigden der turnkringen brachten de gelukwenschen over. Narnens den Kennemer Turnkring bracht de secretaris, de heer K. van Opijnen (de voorzitter, de heer Hóp is bondsbestuurder) de gelukwenschen namens den K. T.K. over. De galauitvoering In de Stadsschouwburg had des middags nog een gala-uitvoering plaats voor vrouwen- turnen, welke in alle opzichten uitstekend slaagde. Wij noemen hier de oefeningen van „Turnlust" Rotterdam, „Hygiea" Den Haag, „Maasnimph" Rotterdam en „Electra" Gro ningen. Opening van het feest Voor het gebouw der Nederlandsche spoorwegen werd des avonds het feest op plechtige wijze geopend. Het woord werd nog gevoerd door de Bondsvoorzitter en door Utrecht's burge meester „Euterpe" voerde nog een zang nummer uit en hiermede was deze plechtig heid, welke op allen een diepe indruk maakten geëindigd. Een lichtstoet waaraan ongeveer 3000 turn sters en turners deelnamen, opgeluisterd door acht muziekkorpsen, werd door dui zenden en duizenden met groote belangstel ling gade geslagen. Des Maandags De morgenuren waren weer gereserveerd voor wedstrijden estafette voor turnsters en turners en wedstrijden in slingerbal voor turners en grensbal voor turners en athletiek driêkamp voor trunsters. 24e Bondsuitvoering Om bij half drie ving op het Hercules de groote 24ste Bondsuitvoering, het mid delpunt der feestviering, aan. Na een opmarsch van alle turners en turnsters, had het vaandeldefilé plaats, het welk een effectvol geheel vormde. Hierna volgde de vrije oefeningen heeren heel goed van uitvoering en gelijkheid. De volksdansjes door eenige vereenigingen uitgevoerd, waren heel aardig en sloegen bij het publiek zeer in. De bekroonde vereenigingen lieten de aanwezigen zien, waarmede zij hun prijzen hadden verdiend. Vervolgens kwamen de veteranen onze aandacht vragen en voerde een andere ver- eeniging een serie Nills Bukh-oefeningen uit. Onze Olympische turners en de Duitsche afdeeling keurturners, brachten het publiek in verrukking. Vooral het werk der Duit schers had de algemeene bewondering. Stormachtig waren de- toejuichingen die hen te beurt vielen. Bij de beslissing der estaffette kwam bij de dames Hellas Den Haag als overwinsters uit den strijd, Bato Utrecht was bij de heeren de overwinnaar. Concordia Haarlem plaatste zich als tweede. De vrije oefeningen dames leed eenigszins door gelijkheid in richting, waardoor het effect zeer veel leed. Later herstelde dit zich weer, doch het was jammer dat hieraan niet dadelijk bij het begin gemerkt was. Overigens was dit nummer goed van uit voering. Alvorens tot de prijsuitdeeling werd over gegaan, werd aan de verschillende leiders dank gebracht. Een groote hulde van den heer Somniers ten deel. Over het geheel genomen, was het een schitterend geslaagde uitvoering. Be heer Dr. J. P. Tockema Andreae, burgemeester van Utrecht, woonde deze uitvoering bij en volgde met groote belang stelling de verschillende verrichtingen. Vermelden wijten slotte nog dat de ver schillende prijzen niet bestonden uit me- daille's, doch uit fraaie linten in diverse kleuren en dat H. M. de Koningin een zeer fraai lint in oranjekleuren beschikbaar had gesteld, welke deelachtig werd aan Turnlust Rotterdam. De uitslagen luiden: Eerste Pinksterdag. Ie klasse. AjaxV. R. A., gew. door V. R. A. met 40 runs op de le Innings. Hilversumsche C. O.H. C. C. 2, gew. door H. C. C. 2 met innings en 62 runs. H. C. C.Amsterd. C. C., gew. door H. C. C. op de le innings met 150 runs. V. O. C.—H. D. V. S„ gew. door V. O. C. met 40 runs op de le innings. 2e Klasse Noord. R. C. H.Albion, gew. door R. C. H. met 3 runs op de le innings, R. C. H. 129, Albion 126. Haarlem 2Ajax A., gew. door Haarlem 2 met innings en 57 runs, Haarlem 118, Ajax 10 en» 51. Rood en Wit 2V. R. A. 2, gew. door V. R. A. met 99 runs, R. en W. II 80, V. R. A. 179. 2e Klasse Zuid. H. C. C. 3—S. C. H. C., gew. door H. C. C. 3 op de le Innings met 79 runs, H. C. C. 196, S. O. H. C. 117. 2e Klasse B. Phoenix 2—Kampong 2, gew. door Kam pong met innings en 59 runs, Phoenix 73 en 35, Kampong 120 en 4T. 3e Klasse O. H. D. V. S. 3—Ajax L. 2, gew. door Ajax op de le innings met 24 runs, 17 wickets, H. D. V. 8. 46, Ajax II 70. Tweede Pinksterdag. le Klasse. Haarlem—Ajax (L.,) gew. door Haarlem met 92 runs op de le lnnlngB. H. C. C. 2—H. D. V. S., gew. door H. C. C. op de le innings met 5 wickets en 139 runs. 2e Klasse Zuid. H. D. V. S. 2V. O. C. 2, gew. door H. D. V. S. 2 met 14 runs, H. D. V. S. 143, V. O. G. 129. 3e Klasse B. Kampong 2—Excelsior 2, gew. door Kam- ong met innings en 30 runs. 3e klasse C. Excelsior—H. D. V. 8. 3, gew. door H. D. 7. S. 3 met 30 urns, Excelsior 118, H. D. 7. S. 146. R.C.H. I—ALBION 1 R.C.H. wint met 3 runs De eerste thuiswedstrijd ia voor R.C.H ïadat het er gedurende bijna den geheeten middag naar uitzag dat zij zouden verliezen, tenslotte toch nog op een zij het dan be- :cheiden overwinning uitgedraaid. R.C.H. verliest den toss en moet batten. Hellingman en Segerius openen op het bowlen van v. d. Stadt en Kluijvener. De eerste bal brengt al direct een goed gespeelde bal in de slips en levert een tweetal runs op. Niettegenstaande het heel goede bowlen weten beiden vooral Hellingman door goed spel de score spoedig te doen stijgen. Op 26 lepelt Segerius heel gemoe delijk een bal in een der fielders handen. Een kwaal waaraan hij meer schijnt te lijden hetgeen m.i. voortkomt uit nonchalant heid daar hij het zeker beter kan. De ver schillende nu inkomende batsmen weten de bowlery ook goed te bespelen. Vooral de staart met H. de Jong aan 't hoofd kwispelt er lustig op los. Als er 129 zijn wordt deze speler op een schitterenden slag even schitterend uitge- vangen. In de dubbele cijfers kwamen N.N. 23, H. de Jong 21, J. Hellingman 18, J. Blan- kensteyn 14, S. Houtkamp 13, W. Kleyn 12 en D. Tel met 11 runs. K. v. d. Stadt bowlde 4 voor 55, Kluijve ner 2 v. 47, Meiier 4 voor 18 en Brat 0 voor 5. Met dit voor R.C.H. aardige totaaltje zag het er naar uit dat deze wedstrijd wel ge wonnen zou worden, doch het heeft er ge weldig om gespannen. V. d. Stadt en Amons openen op het bowlen van Hellingman en de Graaf en reeds de eerste bal had v. d. Stadt weder moeten doen retourneeren, doch een onbegrijpelijk mis sen van N.N. spaarde zijn leven hetgeen R.C. H. bijna noodlottig was geworden daar hij er nadien lustig op los sloeg (vijf maal 1 zes en 7 vieren). Op 96 werd hij echter buiten gewoon mooi over 't hoofd door Helling man gevangen, 't Totaal was inmiddels tot op 122 gestegen. Jammer voor hem daar wellicht deze slag, zijn 100 had doen opgaan en tevens vrijwel de overwinning voor Albion had beteekent. Klaas v. Orden werd door de Graaf op een buitengewoon harden slag op formidable wijze gevangen, 't Was prachtig. Als dus Albion nog 8 runs moet maken om te winnen hebben zij nog 2 wickets in han den. 't Is hun echter niet gelukt. Hoewel Kluijvener al zijn best deed om dit resultaat te bereiken. Als er nog 4 runs aan het totaal zijn toegevoegd, hebben zijn beide partners een beurt gehad en sluit hun totaal op 126 runs. De mogelijkheid was zelfs niet buitengeslo ten dat zij nog een draw hadden geforceerd, daar bij het uitgaan van den laatste man nog slechts een zestal minuten speeltijd resteerde. K. v. d. Stadt met 96 was dus wel de held van den dag, daar naast hem geen enkele speler van Albion de dubbele cijfers wist te bereiken. Het bowlen der R.C.H.'ers hebben wij wel eens beter gezien. Eert uitzondering maakte Blankensteyn die zelfs beter bowlde als zijn cijfers 4 voor 19 nog doen vermoeden. Hellingman bowlde 2 voor 32, Klein 2 v. 24, de Graaf 1 voor 34. le Pinksterdag bracht R.C.H. dus ten slotte nog een onverwachte overwinning van 3 run. Op tweede Pinksterdag heeft R. en W. II één van de twee op len Pinksterdag verloren gegane punten weer ingeheeld ten koste van Vleermuizen. Mr. Davidson won den toss en ging met het oog op de hitte natuurlijk bat ten. In het begin leek het of R. en W. II een zeer hoog totaal ging maken. Tenminste waren er pas drie wickets neer, toen de 10o op het bord kwam. Toen echter op-132 het vierde wicket viel, was het zeer spoedig af- geloopen. Van 3131 werd het 10145. In de dubbele cijfers kwamen Jhr. B. Th. Elias (18), C. G. van Houten (28), J. P. van Baasbank (46), J. W. Adriaans (2) eri Mr. F. A. Davidson (16). Bowlingcijfers Vleer muizen: Langeraar 356, Burger 650, Schutte 120 en Steen 010. Op het goede bowlen van Adriaans en Bruin brachten de Vleermuizen het slechts tot 58. Stock was met 15 topscorer. Verder kwamen nog Burger (10) en Donker Cur- tius ÜA jh.o.) in de dubbele cijfers. Adriaans nam «es wickets voor 30 runs, Bruin had tweemaal succes voor 7 runs per stuk, ter wijl Droste één wicket veroverde voor 6 runs. Met nog 2]/2 uur speeltijd en een voor sprong van 87 runs moest Vleermuizen na tuurlijk nog eens batten. Bruin bowlde in het begin zeer goed, zelfs wist hij de hat trick te nemen. Hierdoor werd de stand 5 II. Woudstra (17) en Burger (13) brachten nog een klein beetje spanning. De laatste menschen waren echter zeer spoedig uit, zoodat het totaal nog op 51 sloot. Bowling cijfers R. en W. II M. Bruin 518, Adriaans 216 en Droste 3—8. R. en W. II won dus met innings en 36 runs. 2e Pinksterdag R.C.G. verliest met 26 runs Met een tweetal invallers heeft R.C.H. geen kans gezien om in Amsterdam van V.V.V. 2 te winnen, niettegenstaande vrijwel ieder na de le innings van laatstgenoemde R.C.H. een meer dan beste kans gaf. H. Kuyt raadt goed en stuurt V.V.V. naar de mat. A. v. Stuyvenbergen is de eenige, welke de aanval der R.C.H.'ers weet te be spelen en scoorde een zeer nuttige 36. Hel lingman was er deze innings met bowlen al zeer goed in, en was dan ook vrijwel, met zijn bekende breake ballen, onbespeelbaar Met 5 wickets voor 20 runs had hij dan ook goede cijfers. Het totaal van V.V.V. 2 werd dank zij van Stuyvenbergen nog 54 runs. Klein nam nog 2 wickets voor 7 runs en v. d. Meij 1 voor 12. Het scheen dus geen al te moeilijke taak om dit lage totaal te passeeren, doch de bowlers Nieda en Ooms drukten resp. met 4 voor 13 en 6 voor 14 in korten rijd alle hoop den kop in. Met een totaal van 28 runs moest R.C.H. zich tevreden stellen waarvan D. Tel 7 en H. de Jong met 6 runs nog iets wisten te presteeren. Over de andere spelers kunnen we kort zijn, 't was gewoon hopeloos, hoe wel zij erkend dat Nieda en Ooms verschrik kelijk op dreef bleken te zijn. Met nog 3% uur speeltijd waagt R.C.H. nog een kansje op de 2e innings een beter resultaat te verkrijgen, hetgeen niet is ge lukt, daar V.V.V. niet aan wijken dacht. Met 4 wickets neer voor 67 runs geeft Kuyt den verderen strijd op. Hellingman nam al deze wickets voor 41 runs. Het fielden was in deze innings al zeer slecht. 2e Pinksterdag bracht R.C.H. dus na een hoopvol begin nog een nederlaag van jZ6 runs, op de le innings. Zondag a.s. de return wedstrijd tegen V.V. V. 2, Deze kan beslist gewonnen worden. V. R. A. n wint. Tegen de verwachting in heeft R. en W IIop Isten Pinksterdag haar eerste nederlaag geleden. Dit kwam in hoofdzaak door het zwakke bowlen van Haarlemsche zijde, maar ook door het zeer goede batten de V.R.A. jongeren als Hartog, Laurence en Klink. V.R.A. II won den toss en ging batten. Al spoedig waren twee wickets neef, maar daarna bracht Hartog, eerst goed gesteund door Laurence en later door A. J. Doller man en Klink veel verbetering. Het totaal werd 179, waarvan M. JJartog een uitste,- kende 69, G. Laurence 14, ten Camp 14, A. J. Dolleman 30 (2 zessen) en Klink 13. Bowlingcijfers R. en W. II J. Adriaans 467, Droste 118, Kuyt 014, Hage naar 319, G. de Vries 121, Mr. F. A. Davidson 05 en J. van Baasbank 03. Na het lange fielden in groote hitte (3 uur) was het te begrijpen, dat R. en W. II dit totaal niet zou passeeren. Toch viel het ons tegen, dat reeds op 80 allen een beurt gehad hadden, hoewel eenige batsmen zeer ongelukkig uitgingen. In de dubbele cijfers kwamen J. Adriaans (32), J. Kruyt (16) en Jhr. C. L. van Lennep (10). Bowlingcijfers V.R.A. II: Thesen Ender 212, G. Lau rence 420, M. Hartog 115, en De Koster 214. V.R.A. II won dus met 99 runs op dr eerste innings. Gewonnen door C.V.H. met 1 run op de 2e innings Op het goede bowlen van Ton Roodt en A. Kroon scoorde R.C.H. in de le innings 49 runs, waarvan alleen de beide laatst inkomende batsmen het hunne hebben bij gedragen. H. Spoor met 13 n.o. en H. Scheen met 10 behaalden de dubbele cijfers. Roodt bowlde 6 v. 16; Kroon 4 v. 29. Had ieder verwacht dat R.C.H. geen moeite zou hebben dit totaal te overschrijden, niets bleek minder waar. Voor het luttele totaal van 36 hadden Leo v. d. Meij met 7 v. 11 en Nieman met 2 voor 19 allen aan den kant gezet. Met nog voldoenden speeltijd waagde C.V.H. nog een kansje, en, als was dit dan ook in de laatste over welke voor dezen dag gebowld zou worden, het is hun gelukt om R.C.H. met een run te overwinnen. R.C.H. scoorde in zijn 2e innings 68 waarvan J. Maarse 18, J. Nieman 11, H. Spoor 11. Roodt bowlde 7 voor 26, Kroon 3 voor 20. C.V.H. moest nu 82 runs makètr om te winnen. Wanneer de laatste over wordt aangekondigd is de 10e man in enèijn nog 10 runs noodig. De spanning is dus groot en deze stijgt bij iederen bal welke gebowld werd. Op de eerste wordt Kwantes, jammer lijk gemist. Den 2en bal slaat deze speler voor zes en hierop direct een vier. De vierde bal wordt hem noodlottig en met den laatsten bal weet R.C.H. zelfs nog door een prachtige vang van Kamoen ook C.V.H.'s laatste wicket te nemen. Was 't fielden wat beter geweest dan had R.C.H. zeker niet verloren. Kwantes scoorde 26 runs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6