K HaarlemAjax (Li.)' V. R. A. IIHaarlem II HOCKEY ATHLETIEK Haarl. R. K. Athletiek-vereeni- ging „Holland" GYMNASTIEK Haarlemsche R. K. Gymnastiek- vereeniging „Ursus" DUIVENSPORT „Haarlems Amsterdamsch Kwartier" Olympische meditaties HET HOCKEY-TOURNOOI D. H. V. B. R. K. S. V. „Santpoort" BILJARTEN. DAMRUBRIEK KUNST EN KENNIS Ned. muziektentoohstelling Deed Maandag het wéér geen afbreuk in het cricketspel, thans vielen er zeer naangename incidenten voor, welke geen topaganda voor deze mooie sport zijn. Veel uilen we er op deze plaats niet van zeggen, lleen hopen we, dat Ajax zich in de komende ledstrijden, anders zal gedragen, daar anders cricket" geen cricket meer blijft. Haarlem mag eerst batten en doet dit op en solide wijze. Maas komt eindelijk weer ens los, terwijl Tekelenburg op de hem agen wijze ook weer voor runs zorgt. De (rond leggers voor het hooge totaal waren ichter Nagtzaam en Fortgens, welke tevens let niet te talrijk publiek enthousiast maak- en. Eigeman, Rice en Meyer bowlden, vaar bij Rice zich zeker de beste toonde. Tekelenburg (17) en Maas (22) zorgden toor een stand van 41 voor 3; v. d. Lee, die veer van de partij was, maakte het niet lang, naar Nagtzaam en v. Woerkom brachten let totaal tot 96, waarop v. Woerkom, welke, n combinatie met Nagtzaam, keurig runnen lad laten zien, gebowld werd door Rice voor 14. Het beste batten volgde echter hierna. De inmiddels steeds slechter wordende aan tal van Ajax, werd op de juiste wijze door Fortgens en Nagtzaam afgestraft, zoodat de score snel steeg. Op 150 deed Nagtzaam een nislukte slag, welke dankbaar geaccepteerd verd. Hij scoorde een keurige 50. Fortgens tolgde hem spoedig op voor een zeer ver- iienstelijke 27, terwijl de rest met eenig .hitten" het eindtotaal op 167 bracht Langelaar 9 not out. Eigeman en Rice hadden het meeste febowld, terwijl Chambers de beste cijfers tiad (2—13!) Ajax hierna ingaande faalde geheel; de uorzaak zal wel gelegen hebben in het foede bowlen van Maas en fraai fielden van het geheele team. Eerst deed Hazes een ichitterenden vang, waarmee v.d. Meij (9) kon vertrekken en daarna deed Langelaar „the catch of the seazon" aan legside, waar van Meijer (7) de dupe werd. Alleen de „oude" Rice Het iets behoorlijks zien. Hoe wel op nul gemist, scoorde hij op een goede wijze 17 runs. De overige batslui bleken ook gewillige slachtoffers, zoodat op 55 Ajax voor dé tweede maal kon beginnen. Hierna vond het reeds bovenvermelde plaats. Bij 1% meer sportief optreden van Ajax had Haarlem zeker een driepunten- overwinning in den wacht gesleept, thans moest op een stand van 52 voor 8 voor tijd gestopt worden. Ajax dient echter te weten, dat althans bij cricket de volle 100% ver wacht wordt; Maas nam weer 6 wickets ten koste van 30 runs, terwijl Hazes en Jaski resp. 3 en 1 wickets veroverden. In deze innings was het Hofsteenge (24), welke zijn club door goed batten, op een betere wijze voor een groote nederlaag be hoedde. Alzoo heeft Haarlem weer een groote overwinning te noteeren. AfwachttB is het nu, wat tegen Hermes a.s. Zondag in Schie dam bereikt zal worden. B. Kieefstra l.b.w. b. Eigeman 7 J. J. Tekelenburg c. Meyer b. Eigeman 17 F. C. Jaski c. L. Jansen b. Rice A. Maas c. F. v. d. Mey b. Meyer W. F. v. d. Lee bowled Meyer N. Nagtzaam c. F. v. d. Meij b. Rice A. v. Woerkom bowled Rice J, Fortgens c. R. Josson b. Chambers G. v. Langelaar not out Hazes bqwled Rice extra's 10 Totaal 167 25 6 55 2 21 4 54 4 15 5 29 2 3 1 6 0 3 0 13 2 Bowlingcijfers: W. Eigeman Th. Rice H. Meyer P. de Vrind Chambers Wicketval: 112 (1); 213 (3); 341 (4); 4—45 (5); 5—53 (2); 6—96 (7), 7—150 (6); 8—152 (8); 9—160 (9); 10—167 (11). le innings Ajax: F. v. d. Meij c. J. Hazes b. Maas 9 G. Hofsteenge bowled J. Hazes 5 L. Jansen bowled A. Maas 0 H. Meijer c. Langelaar b. Maas 7 W. Eigeman c. Tekelenburg b. Maas 0 G. Chambers bowled Hazes 2 R. Josson c. Nagtzaam b. Hazes 2 Th. Rice c. Hazes b. Maas 17 F. Ermers bowled Maas A. de Vrind bowled Jaski 7 P. de Vrind not out 0 extra's 6 Totaal 55 Bowlingcijfers: Maas Hazes Nagtzaam Jaski Wicketval: 114 (1); 214 (2) 318 (3); 4—21 (4); 5—21 (5); 6—23 (6); 7—32 (7) B—39 (8); 9—53 (9); 10—55 (10). 2e innings Ajax: G. Chambers bowled Nagtzaam F. v. d. Meij bowled Nagtzaam L. Jansen l.b.w. Nagtzaam G. Hofsteenge st. P. v. d. Berg b. Maas H. Meijer c. P. v. d. Bergh b. Maas W. Eigeman bowled Maas R. Josson not out Th. Rice c. Hazes b. Maas A. de Vrind bowled Maas J. Ermers not out P. de Vrind did not bat 14 2 30 6 10 16 3 2 2 0 I 1/6 0 1 1 extra's 6 Totaal 52 23 14 23 5 12 6 10 3 7 4 7 0 4 2 4 0 3 1 2 0 3 3 0 0 2—5 (1); 3-27 (3); Bowlingcijfers: Maas Nagtzaam Jaski Hazes v. d. Lee Kieefstra 4—42 (5); 5—46 (6); 6—52 (4); 7—52 (8); 8—52 (9). Maandag trok Haarlem naar Amsterdam om V. R. A. te bekampen. V. R. A. verscheen met een sterk elftal en ging eerst batten. Ondanks het feit, dat Wlttebol met den tweeden bal gebowld werd en dat De Koster slechts 8 runs scoorde, werd het totaal 115. Laurence 15, Hartog 44 en Kappelle 16. BouwlingcljfersSasburg 035, Visser 6—40, Blok 4—34. Haarlem brengt het dan tot 42, waarbij Tom met topscomer Is. Voor V. R. A. bowlde: Laurence 3—6, Hartog 12, Klink 2—7 en de Koster 1—20. Aangezien de Koster beweerde, dat Haar lem slechts 40 runs gescoord had door een verkeerd scoren, hield Visser de eer aan zich en ging weer baten. Het totaal werd slechts 31, zoodat het afwachten Is of deze neder laag nog omgezet zal worden in een innings nederlaag. We houden het echter bij hét eerste! HOCKEY-INDRUKKEN Hebt u, geachte lezer, in Bloemendaal of Heemstede wel eens een hockeywedstrijd gezien? Vijftig, hoogstens 100 kijklustigen treft u er aan. Zaterdag in het Olympische Stadion waren er pl.m. veertig duidend, van wie bovendien nog een groot aantal dat door welwillende tusschenkomst van heeren opkoopers het vier of vijfdubbele van den entreeprijs had betaald. Is de hockeysport nu ineens als kijkspel zoo populair geworden of zijn we behept met een soort Olympiade bacil. Dit laatste is ongetwijfeld in meerdere mate het geval dan het eerste. Hoe kan het ook eigenlijk anders. Heinekens Olympiade bier, Olympiade speldjes, Olympische post zegels en Olympische koek met nog hon derd meer lekkere en nuttige Olympische zaken. Tenslotte krijg je er toch wel iets van. Wie Zaterdag het Stadion bezocht moet echter wel hoogst voldaan zijn huiswaarts gekeerd, zelfs zij die zich door de opkoopers bende in de luren hadden laten leggen. Ja als men in aanmerking neemt dat thans in Amsterdam reeds f 7.50 voor een staan- en het driedubbele voor een zitplaats bij Hol landUruguay wordt betaald, dan was 75 cents voor een goede zitplaats, waarbij men nog 2 wedstrijden kon zien, geen geld. De hockeywedstrijd op zich zelf was al veel meer waard. Hoe vaak gebeurt het niet dat dergelijke ontmoetingen tegen vallen. Deze moet echter de hoogst gespannen ver wachtingen nog verre hebben overtroffen. Dit was niet alleen de finale, doch tevens ook de wedstrijd van het heele tornooi. Dat Holland zou verliezen stond vooraf vast. Ook dat onze jongens zich met hand en tand tegen de Britsch Indische overmacht zouden verdedigen. Doch Holland heeft in deze wedstrijd meer gedaan dan zich op de verdediging specialiseeren. Fel waren vooral voor de rust en in het laatste kwartier de attaques van onze oranje-witte boys. Die vervelende nul in de Indische doelcijfers moest verdwijnen en dat de Waal en Tres- ling zich tegen deze tegenstanders soms de luxe permitteerden om tot op de helft van het speelterrein op te dringen was een feit dat allerwege bewondering afdwong. Fel en enthousiast golfden de aanmoedi- gings kreten over het veld, doch het wilde niet lukken. Voor het eerst heeft de Britsch Indische achterhoede nu eens kunnen laten zien hoe zij verdedigen kan. Het doel van den witten olifant bleef ongerept. Met 30 wonnen de verre gasten, die heel hockeyspelend Europa versteld hebben doen staan van hun kunsten. Een hoogst eervol resultaat voor de onzen en als die duivelsche Dyan Ghand eens niet tot onze tegenstanders had behoord. Enfin de Olym pische titel is behaald door de sterkste ploeg, terwijl ten opzichte van de 2de en 3de plaats elk sportief hart eveneens bevredigd is. Sportief en ook finantieel is deze inzet een geweldig succes geweest. Na afloop voegden de Duitschers zich bij de twee finalisten en werden onder het spe len der volksliederen de vlaggen der drie prijswinnende naties aan de masten gehe- schen. Britsch Indië, Nederland en Duitsch- land. Toen klonken plechtig over het groote veld God save the King, 't Wilhelmus en Deutschland, uber alles. Het was een prachtig én plechtig slot. Zon der eenig gedrang stroomde Jan Wils' mach tige bouwwerk leeg. Het eerste evenement in het nieuwe sportpaleis behoorde al weer tot het verleden. Secretariaat: Anslijnstraat 9. Het spel gaat beginnen!! Eindelijk!! Dinsdagavond 7 uur ontbreekt geen enkele „Hollander" op het Lyseum-terrein. Op uw plaatsen!! De vorige week werd, door een toevallige samenloop van omstandigheden, de trai ning op het Sportpark aangekondigd, noch vóór dat de toestemming van de R.K. Comm. voor Lich. Opvoeding was aangevraagd. Dubbel jammer was het dan ook, dat de zooeven genoemde Comm. zich in haar ver ontwaardiging er toe liet brengen om „de vuile wasch"?!? zou Pater Esser zeggen, in het zonnetje te hangen. Nog een mededeeling vau wat prettiger aard. „Onze Gezellen" te Schoten, heeft een .Holland"-filiaal gesticht, dat a.s. Vrijdag geopend wordt. Een woord van welkom aan deze nieuwe „oranje-broeken", die met het oog op de eenheid, waarop Ze altijd hebben gehamerd, dezen bedrijfsvorm kozen, laten we over aan „Hollands" gelegenheidsdichter. Daar gaat ie dan!! WELKOM Welkom van „Holland" aan „Onze Gezellen"* Voetbal-athleten begrijpend hun taak: Krachtig te werken en daden te stellen Eenheid van zinnen een edele zaak. Thans op Je plaats, het seizoen gaat beginnen, Maak Je gereed voor den komenden strijd, Hoog nu het doel èn volharden èn winnen, Dit z(] de leus aan de eenheid gewijd! Secretariaat: Voornitgangstraat 79. Onze fietstocht gaat dit jaar weer naar Muiderberg. Een fietstocht is het eigenlijk maar ge deeltelijk, want de reis gaat per fiets naar Amsterdam. De tweede étappe wordt afgelegd per Gooische stoomtram. Ieder, die onzen eersten tocht naar Muider berg heeft megemaakt, ls zeker weer van de partij. Een geruststellende mededeeling: We doen ditmaal niet aan kaartlezen. Dan zijn we er wat vlugger. Nadere mededeellngen op de oefenavonden! VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM Bovengenoemde Vereeniging hield Zon dag 20 Mei een wedvlucht vanaf Quevrain, afstand 228 K.M., waaraan door dte leden werd deelgenomen met 247 duiven, de iso lating had plaats te 7 uur, de prijzen werden als volgt behaaldP. Brakel le, 4e, 6e, 25e, 50e L. v. Bragt 2e, 21e, B. Gort 3e, 7e, 18e, 20e, 35e, 47e R. Heiloo 5e, 27e P. Kok 8e, 48e T. Mens 9e H. Philippo 10e G. J. Kors 11e, 29e P. F. Boer jan 12e, 13e, 17e J. Harmse 14e H. v. Olden- mark 15e, I6e, 19e, 22e, 26e, 32e M. Bur ger 23e A. J. Kloek 24e, 38e, 43e P. Vet- putten 42e, 45e J. G. N. Leurs 28e, 46e P. Bannink 30e J. v. Duin 31e J. v. d. Pol 33e T. Cornet 34e, 36e W. Spoor 37e, 39e, 41eK. Wits 40e Jan J. Lasschuit 44e, 49e. Eerste duif te 9 uur 49 min., met een snelheid van 1348 meters per minuut, laat ste prijswinner te 10 uur 23 min. HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND Bovengenoemde Bond hield Zondag 20 Mei een wedvlucht vanaf Quevrain, afstand 228 K. M., waaraan werd deelgenomen met 1196 duiven, welke te 7 uur werden in vrij heid gesteld. De eerste 100 prijzen werden als volgt behaald H. Fikkert jr. le, 2e A. H. Fikkert 3e P. Martens 4e, 52e M. Fehrse 5e, 23e, 26e L. Gimbrere 6e, 28e J. J. Doeglas 7e, 55e, 61e, 82e A. Sernee 8e A. H. Kramers 9eJ. J. Petrie 10e, 74e, 90e, 97e, 100e ,- P. v. Daalen 11e, 30e, 34e, 37e, 70e, 73e, 75e R. Slot 12e, 42e, 47e P. Brakel 13e, 35e, 46e L. v. Bragt 14e J. de Vries 15e, 19e, 36e A. Schuiten 16e, B. Gort 17e 57e P. Dik 18e C. Facee 20e K. Paap 21e J. H. v. d. Broeke 22e, 98e W. der Kinderen 24e G. Voorting 25e, 33e J. J. Hart 27e W. Klumper 29e J. F. Oudolf 31e, 67e Sandifort Staphorst 32e M. Mes 38e, 81e W. Gerritsen 39e 40e R. Heiloo 41eBogaard v. Lit 43e J. Hommers 44e L. Koning 45e, 59e J. Libbenga 48e M. Griffioen 49e J. H. v. d. Broeke 50e J. J. v. d. Meyden 51e, 96e W. Petrie 53e F. v. Honschoten 54e, 84e W. Draayer 56e P. Rosemeyer 58e P. Kok 60e G. J. Kors 62e H. Keerwolf 53e, 76e P. Vergers 64e J. Verwer 65e H. Bogaardt 66eGebr. Eggermont 69e, 73e P.^H. Boeree 71e N. Leuven 77e, 78e J. de Heer 79e J. H. A. Wilten 80e J. J. Keur 83e J. Keysper 84e H. v. Alphen 85e, 88e J. Schaap 86e P. F. Boer jan 87e, 93e H. v. Es 89e T. v. Deursen 91e A. v. Zadel 92e H. Dingerdis 94e D. Baas 95e W. Dorsman 99e. Eerste duif te 9 uur 42 min. met een snelheid van 1401 meters per minuut. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND Verzonden duiven. Voor de wedvlucht Roosendaal werden 86 manden, inhoudende 2541 duiven verzonden. Voor het concours werden 1963 duiven ingeschreven. De 393 prijzen werden in 22 minuten verdiend. Voor het station Lier werden 63 manden verzameld, tezamen inhouden 1864 vogels, 1601 duiven werden in concours geplaatst. Het duurde 25 minuten eer de 321 prijzen verdiend waren. Van deze wedvlucht vallen verschillende verliezen te boeken. De verzameling voor het station Hal lever de 57 manden, waarin 1655 vogels. Er werden 1424 duiven voor het concours ingeschreven. Het duurde rond 60 minuten, voordat de 285 prijzen verdiend waren. Ook van dit station verliezen. "w-/' f.gjtMriaSsswc-asH;) Welke ringen mogen worden ingekorfd Voor de Belgische stations mogen uitsluitend geregistreerde Nederlandsche ringen worden verzonden. Men denke er dus aan, ook met de komende jonge duivenvluchten, geen duiven in te korven, die van een anderen, dan een Nederlandschen ring voorzien zijn. Voor Frankrijk zijn de bepalingen gunsti ger. Daarvoor mogen duiven worden inge korfd, die voorzien zijn van geregistreerde gesloten voetringen, met uitzondering echter van Duitsche ringen. Deze mogen onder geen voorwaarde worden ingekorfd. Waar ons blijkt, dat de bevoegde autoritei ten momenteel controle uitoefenen op de naleving dezer bepalingen, wordt een ieder aangeraden zich aan deze voorschriften te houden. Daardoor voorkomt men moeilijk heden. Rome Internationaal. In verband met het feit, dat in enkele Haarlemsche bladen onder het hoofd van onzen bond een bericht gepubliceerd is betreffende deelname aan bovengenoemde vlucht, wordt bij aeze mede gedeeld om eventueele misverstanden te voorkomen dat dit niet door onzen bond is ter hand genomen. Door bovengenoemde vereeniging werd Zondag deelgenomen aan een wedvlucht van Noyon, afstand 232 K.M., uitgeschreven door den Haarlemschen Postduivenbond. De prijzen werden behaald als volgt: J. H. Hart le, 19e; J. Joon 2e; H. P. Hos 3e; 15e; J. J. Hart 4e, 5e, 10e, 17e 21e; W. der Kinderen 6e, 18e; D. Radsma 7e; P. van Kleef 8e, 9e; P. v. d. Veen lie; C. Koning 12e, 22e; S. Heltlager 13e; G. Meulenbroek 14e; H. T. Hos 15e; F. v. Honschoten 16e; J. P. Terhorst 20e. De 3 aangewezen prijzen werden behaald door F. v. Kleef le; C. Koning 2e; G. Meu lenbroek 3e. Eerstgetoonde duif 11.42.1; laatste prijs winnende duif 11.45.17. VI. Poah! vriendelijke lezers en even welkome lezeressen, t duizelt mij een weinig, nu ik na twee dagen Olympische voetbal in mijn stulpje ben teruggekeerd. Nu ik mij neerzet om mijn impressies aan de vergetelheid te ontrukken. Om dit potpourri van rassen, talen, kleuren, gebruiken en gewoonteen, te definieeren, ga ik ze keurig in het gelit zetten, de Chileenen bij de Chiieenen; de Italianen met hun aardige mutsjes bij de Italianen, en al diegenen die in de arena of op de daaromliggende houlevard mijn aan dacht trokken. Deze wordt, of is reeds een attractie, die boulevard. Een mode-show der dames en een sociëteit der heeren. Daar vin den de volkeren elkaar; daar drukken de naties, elkaar de hand; wordt de heftige geest, voortvloeiend uit een verhit tempera ment opgelost, in 'n prettige waardeertng van elkanders capaciteiten. Ongetwijfeld en een historische plek, waar de mooie opgave, welke de Olympische Spelen stellen, woftüt uitge-: werktde verbroedering der volkeren! Zondagmiddag De eerste Olympische groet gold die der Portugeezen. Rap sprongen die kloeke kerels onder de Eeretribune vandaan, stelden zich op eeïi rij. Hier schoot mijn talenkennis te kort, doch zeker ver»"'""» *- "»*b- ben: „die om 'n Natfuurlijk zal ik t wel mis hebben. Toen volgden de Chileenen, een vergroote uitgave van de Lilliput-editie. Vierkante, in hemels, blauw gestoken mannetjes, die een eere ronde liepen en er heftig uitstieten: poe-ah! poe-ah! In den daarop volgenden kamp ont ketenden zich de hartstochten, hun landaard eigen. Plots was 't 20 voor Chili. Wij dachten aan een glorieuze zege voor die broeders, maar de Portugeezen ontplooi den hun heerschappij pas later, overspeelden de- - hemelsblauwen en maakten vier goals. Zoo'n goal werd steeds gevolgd door een allerinnigste omhelzing; een heftig gezoen, waarvan de Hollandsche meiskens en jongens wérkelijk leeren konden. De Belzen hadden 's avonds lak aan een Olympischen groet, in tegenstelling met Luxemburg, dat prettig ontvangen werd. t Is typisch, maar een vermeldingswaar- dige karaktertrek is zeker, dat wij de zwak keren willen steunen. Luxemburg was favo riet. De blauwwitten stonden met 3—0 achter, maakten voor rust gelijk. Ons Olympisch Stadion stond in vuur en vlam, tot groote ontstemming van 'n mijnheer, die met een kolossale tenorstem zijn „allez Moe&hal", Braine als contra-prestatie leverde, 't Hielp! De Belzen wonnen. En als een Koning verliet, die mijnheer het Stadion; hij had zijn plicht gedaan. De avond viel over de arena! Maandagmiddag (tusschen 2 en 3) Het voetballeven schenkt ons enthousiaste supporters, ook wellustelingen en maniak ken. Een klinkend bewijs vinden wij bij den,opzienwekkehden kaartenverkoop, maar even erg constateerde ik 't hedenavond op ons populair Rembrandtsplein. Ik trof er een autobus uit het Rheinland. Een aantal enthousiasten hadden deze bus gecharterd, kwamen Amsterdamwaarts om hun landge- nooten te zien winnen. En om klokke half- tien klonk het startschot voor den terugweg, zoadat de heeren mergenechtend, zee uit hun bus, hun kanteer weer kunnen opzoe ken. Toch verdienen dezulken een saluut! Overigens heerschte er wel vreugde in het Duitsche kamp, hetgeen ondubbelzinnig tot uiting kwam in\the community singing van de Germaanschd, gemeente. De zonen van den Nijl brachten ons des avonds weer een prettig aandoenden Olym pischen groet. Een stelletje zwarte mijnhee- ren, lenig als Hollandsche aaltjes, die hun tegenstanders naar de Turksche maan stuurden, om sterren te plukken. De Pinkster is voorbij, maar wij kunnen trotsch zijn tê- zeggen, dat dit tournooi, klein maar rein was. SEE-SAW. Het klassement Nu de beide afdeelingen uitgespeeld zijn, is het niet onaardig om de eindstanden eens te vergelijken met de van te voren door de Int. Federatie opgemaakte ranglijst, die al dus luidde 1. Britsch-Indië, 2. Duitschland, 3. Dene marken, 4. Nederland, 5. België, 6. Frank rijk, 7. Oostenrijk, 8. Spanje, 9. Zwitser land. Gelijk men weet, waren de oneven nummers ingedeeld in afdeeling A, de toen even nummers in afdeeling B. Afdeeling A. „In theorie" had dus de eindstand in de eerste afdeeling moeten zijn 1. Britsch- Indië, 2. Denemarken, 3. België, 4. Oosten rijk, 5. Zwitserland. In werkelijkheid nam België de tweede plaats in, terwijl ook de Zwitsers een plaatsje stegen. Toch had Denemarken meer recht gehad op de tweede plaats de Denen speelden technisch zeer goed en toen ze hun twee eerste wedstrijden gewonnen hadden, schenen ze vrijwel zeker van hun plaats. Twee nederlagen tegen Britsch-Indië en België ontnam hun de kans. De groote fout der Denen was hun voor zettingskracht voor doel, ze waren vrijwel volmaakt schotloos en van hun vijf doel punten in het tournooi werden er nog twee door den spil Holst uit 'n strafcorner ge maakt. België slaagde erin, om na de 90- nederlaag tegen de Britsch-Indiërs verder zonder tegen-goals te blijven. Ook bij Zwit serland en Oostenrijk waren de voorhoeders zwak en onsamenhangend totdat ze elkaar irt den laatsten wedstrijd ontmoetten was hun goalgemiddelde resp. 111 en 113. Uit 'n strafbully, wél de goedkoopste manier om aan een doelpunt te komen, maakten de Denen het eenige doelpunt van dezen strijd. Oostenrijk is zeer tegengevallen in deze wed strijdenreeks, niet alleen wat spel betreft, nïaar ook, en Vooral, ten opzichte van speel wijze en sportiviteit. Menschen als deze Oostenrijksche roodbroeken, die met alle tegenstander onaangenaamheden kregen, be hoeven niet thuis in' 'n Olympisch tour nooi en zeer is dan ook de officieele repri mande, de door de Int. Hockey Federatie ge publiceerd is in „de Revue der Sporten", het officieele orgaan van het Ned. Olympisch Comité „de Jurry de terrain meent, naar aanleiding van de incidenten in den wedstrijd Denemarken-Öostenrijk, dat het noodzake lijk is om bij de Olympische Hockey-ploeg in herinnering te brengen, dat de Olympi sche spelen gehouden worden onder den Olympischen eed van eerlijkheid en eerbied voor de arbitrale beslissingen. Afdeeling B. Hier had men de volgende theoretische rangorde 1. Duitschland, 2. Nederland, 3. Frankrijk, 4. Spanje. De Nederlandsche ploeg heeftzich daarbij de eerste plaats we ten te veroveren, doch overigens bleek deze rangorde juist. Kort voor de Olymp. Spelen had Spanje te Biaritz van Frankrijk gewon nen, op het toornooi zelf bleven de Fran- schen de baas. We hebben alle wedstrijden van dit tournooi aanschouwd en kunnen uit eigen aanschouwing vaststellen, dat de Spaansche ploeg (dat is tegen Nederland ook wel bewezen) beter spel te zien gaf van de onderaan geplaatsten in de andere poele. Opmerkelijk is het algemeen falen der voor hoede-spelers De Britsch-Indiërs scoorden in hun vier wedstrijden 26 goals, dus 6x/z doelpunt per wedstrijd, het gemiddelde resultaat van de voorhoede-spelers der overige landen was 11/4 doelpunt per land en per wedstrijd. Voor een deel had het hinderlijk vele ge fluit der scheidsrechters er schuld aan dat de aanvallen telkens onderbroken werden door overbodig fluiten bij Nederland-Spanje telde- men voor de rust 102 onderbrekingen van- het spel door het scheidsrechters-fluitje en: er waren wedstrijden, waarbij dat getal nog aanzienlijk werd overschreden. De on voldoende leiding door de scheidsrechters wérd 'n schaduw op de overigens schitte rend geslaagde inzet der Olymp. Spelen in Nederland. Geachte medebestuursleden, leden en do nateurs (trices). Ttt onze j.l. gehouden bijeenkomst is be sloten tot het maken van een boottocht paar Volendam waaraan verbonden zullen worden één of meer nederlaagwedstrijdon. Er wordt op aller medewerking gerekend, om dezen boottocht en ook de wedstrijden te doen slagen Ook werd besloten om ge durende de zomermaanden Donderdags avond van 79 te oefenen. De leden wor den aangespoord hoer vooral goed gebruik van te maken, ook de acht nieuwe leden. Wie weet nog meer nieuwe leden? Opgeven vóór Augustus s.v.p.! Nadere bijzonderheden omtrent de boot tocht volgen zoo spoedig mogelijk. Aangezien 1 Juni het boekjaar sluit, verzoekt de pen ningmeester beleefd de achterstallige con tributie zoo spoedig mogelijk aan te zuive ren. De aanvoerder van het 3e elftal welke bedankte, mocht een oprecht woord van dank in ontvangst nemen. Voor den boot tocht kunt u zich nu reeds aanmelden;, de prijs varieert tusschen 1ƒ1.50 plus plei- zier en gaat waarschijnlijk begin Juli. SECRETARIS. WERELDKAMPIOENSCHAP 1928 Zoo zal Woensdag 30 Mei a.s. dit schit terende biljarttournooi te Amsterdam een aanvang nemen in het Gebouw voor den Werkenden Stand a. d. Kloveniersburgwal 87/91. Hieronder het speelplan: Woensdag 30 Mei. Biljart I 8 uur AppelblyFoerster 10 uur ChassereauRobijns Biljart II 8 uur MoonsSoussa 10 uur v. BelleMartenet Donderdag 31 Mei. Biljart I 8 uur MartenetRobijns 10 uur SoussaFoerster Biljart II 8 uur Chaussereauv. Belle 10 uur ApplebyMoons Vrijdag 1 Juni. Biljart I 8 uur MoonsMartenet 10 uur Foersterv. Belle Biljart II 8 uur RobijnsAppleby 10 uur SoussaChassereau Zaterdag 2 Juni. Biljart I 8 uur v. BelleAppleby 10 uur RobijnsSoussa Biljart II 8 uur MoonsFoerster 10 uur ChassereauMartenet Zondag 3 Juni. Biljart I 8 uur MoonsRobijns 10 uur v. BelleSoussa Biljart II 8 uur FoersterChassereau 10 uur MartenetAppleby Maandag 4 Juni. Biljart I 8 uur MartenetFoerster 10 uur MoonsChaussereau Biljart II 8 uur v. BelleRobijns 10 uur ApplebySousa Dinsdag 5 Juni. Biljart I 8 uur SoussaMartenet 10 uur ApplebyChassereau Biljart II 8 uur Robijns—Foerster 10 uur Moonsv. Belle. Lengte der partijen 400 car. cadre. Volledigheidshalve stellen wij hieronder de deelnemers even voor: Th. Moons (Wereldkampioen 1927, oud- Kampioen van België). Fr. Appleby (Kampioen van Amerika). G. v. Belle (Kampioen v. België). M. Chassereau (Kampioen v. Frankrijk). K. Foerster (Kampioen v. Duitschland). J. Martenet (Kampioen v. Zwitserland). H. Robijns (Kampioen v. Nederland). E. Soussa (Kampioen van Egypte). Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan den schaakredacteur der Nieu we Haarl. Courant, Nassaulaan 49, Haarlem Partij No. 3S Uit den Haarlemschen kampioenswedstrijd Aebe de Jong: Wit J. W. v. Dartelen: Zwart (Fransche ope ning) Wit Zwart 1. 3430 20—25 2. -33—28 M. i. is de theoretische zet, 32—28, sterker 2. 25:34 3. 39:30 18—23 4. 30—25 1520 5. 44—39 20—24 6. 40—34 12—18 7. 34—30 17—21 8. 39—33 21—26 9. 45—40 11—17 10. 40—34 7—12 11. 34—29 23:34 12. 30:39 ,1—ff 13. 28—22 Ondernemend gespeeld, maar veel heil is er van dien aanval niet te verwachten, daarvoor is de zwarte stelling te sterk 13. 17:28 14. 33:22 18:27 15. 31:22 10—15 1923, uit positie-oogpunt de sterkste voortzetting, was hier niet speelbaar, we gens W. 22—17, 32—27 enz. 16. 32—28 7ill 17. 39—33 12—18 In de gegeven omstandigheden nog wel de beste. 17.12—17 n.l. zou tot avon turen leiden, waarvan met geen mogelijk heid het resultaat was te voorzien. 18. 43—39 18:27 19. 28—23 Nu zou 37—31, 42:22 enz. eigenlijk de con sequentie van Wit's 13den zet zijn geweest; de tekstzet is echter veel solider. 19. 19:28 20. 33:31 4,—10 510; 14—19; 10—14 of 19—23 enz. leidt tot gunstiger ontwikkeling. Vooral met het oog op het eindspel, is veld 4 het sterkste veld van het bord. 21. 31—27 14—20 22. 25:14 10:19 23. 37—32 15—20 24. 41—37 20—25 25. 38—33 19—23 26. 42—38 9—14 27. 49—43 1419 28. 50—45 5—10 29. 47—42 3—9 30. 33—28 10—15 3L 27—22 2—7! 32. 39—33 7—12! 33. 45—40 12—17! 34. 40—34 2430! Zwart's laatste zetten waren zeer sterk en behaalt hij thans definitief voordeel. 35. 35:24 19:39 36. 33:44 Gedwongen, daar zoowel 28:19 als 43:34 verliest. 36. 2329! Uitmuntend gespeeld. 37. 43—39 15—20! 38. 39—33 Sterker was hier 4440 geweest. Maar ook dan had Zwart loor 39. 2530 belangrijke winstkansen gehad. 38. 20—24 39. 44—40 Stand na 39. 4440 39. 25—80f Jammer, dat Zwart nu deze fout maakt. Hij heeft de partij tot hier aan toe prach tig behandeld en de overwinning verdiend. Hier had hij als volgt moeten spelen: (dia gramstand) 39. 9—14; 40. 40—35 (a. b.) 1419; 41. 2822 (gedw. want Z. 1923 dreigde) 41. 17:39! 42. 23:43, 24-30; 43. 35:24, 19:30 enz. wint. (a) 40. 48—43, 17:21; 41. 43—39, 25—30; 42. 39—34, 30 39; 43. 33 44, 14—20 44. 40—35, 8—12; 45. 44—40, 12—18 46. 28—23, 18:27; 47. 23: 34, 2025 enz., wint. (b.) 40. 37—31, 26:37 41. 42:31, 8—12! (zie de hieronder geplaatste combinatie B.) 42. 48—43, 14—19 43. 43—39, 25—30 44. 39—24, 30:39; 45. 33:44, 2430; met winnend voor deel. Nu weer de partij (zie diagram) Zwart heeft dus 39. 2530 gespeeld. 40. 40—35?? Een grove fout, waardoor Wit tóch ver loren komt te staan. Als volgt was er daar entegen voordeel te behalen: 40. 2218, 13: 22; 41. 28—23, 29:18 42. 40—34, 30:28 43. 32:14! 40 .30—34 41. 37—31 26:37 42. 42:31 9—14? Maar waarom zet Zwart nu niet den aan val door? Bijv.: 42. 24—30 43. 33:24, 30:19; 44. 32—27, gedw. 17—21; 45. 38—32, 34—39 wint. Na den zwakken tekstzet is de stand vrij wel gelijk en werd het als volgt remise; 43. 32—27 13—19 44. 31—26 14—20 45. 38—32 29 38 46. 32 43 8—13 47. 28—23 19 28 48. 22 33 13—18 49. 43—39 34: 43 50. 48 39 18—23 51. 39—34 20—25 52. 46—41 23—28 53. 33 22 17: 28 54. 41—37 25—30 55. 34 25 28—33 56. 35—30 24: 35 57. 25—20 33—39 58. 20—14 39—44 59. 14—10 44—50 60. 10— 5 50—45 61. 4—32 45— 1 62. 32—49 1— 7 63. 27—22 7— 1 64. 37—32 Remise (Zie diagram na 39. 4440.) A. Door een witte schijf te plaatsen op 45 en een zwarte op 20 is de volgende af wikkeling mogelijk: 1.13—19; 2. 28—23? 17 39! 3. 23 12, 29—34! 4. 40:29, 24 33 5. 38 29, 11—17; 6. 12 21, 16 47! B. De volgende stand kan in variant b. voorkomen, indien Zwart 1419 in plaats ran 812 speelt: Zwart: 6, 8, 11, 13, 16, 17, 19, 24, 25, 29. Wit: 22, 28, 31, 33, 36, 38, 40, 46, 48. Thans is, deze afwikkeling mogelijk: L 22—18, 13 22; 2. 32—27, 25—30 (want 19— 23 enz. laat ook remisekans) 3. 2718, 17— 22; 4. 18 27, 30—35; 5. 28—22, 35 44; 27—21, 16 18; 7. 38—32 enz. remisekans. Probleem No. XXIX. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw Vennep. Stand in cijfers: Zwart: 7, 9, 11, 13, 14, 19, 23, 24, 26, 31 35, 36. Wit: 15, 16, 22, 25, 27, 28 30, 32, 33, 3ff 42, 43, 46. Wit speelt en wint. Probleem No. XXX. Auteur: P. G. van Engelen. Stand in cijfers: Zwart: 7, 8, 10, 12, 14, 17, 26. Wit: 19, 23, 29, 31, 32, 39, 48. .Wit speelt en wint. De oplossingen worden in de volgende ru briek gepubliceerd en behoeven niet inge zonden te worden. In het Kurhaus te Scheveningen is Zater dag geopend de Nederlandsche muziekten- toonstelllng, georganiseerd door de Haag- sche afdeeling van het Algemeen Neder- landsch verbond. Onder de 70 inzendingen, die de expositie omvat, zijn er vele Interessante, vooral wat betreft de violen. In de kleine zaal van het Kurhaus zijn deze week uitvoeringen van Nederlandsche muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7