Brieven uit Rome, I I -sv f? li «SSB? WÊSèê> SIIIBÏ8I DONDERDAG 31 MEI 1928 HET GEHEIM VAN DE POOLSTREKEN BUREAUX: NASSAULAAN49, ADVERTENTlÊw 35 ct. p. regcl^ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1686;) AANGIFTE MOET. OP ■ngen STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. NOG IMMER ONZEKERHEID OMTRENT HET LOT VAN DE IT ALIA" IfPi v - iBBMli 'A^l të&^vTdWL...... «d A til Het vervoer van buskruit De radio zweeg om 10.27 NAAML. VENN. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" J. J. WEBER Si ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Het prikkeldraad Examens Handelscorrespondentie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSC VRAAG- EN AANBOD-ADVEr EN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke rfgel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, ff Alle aboni.é's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaarden f Qftnfl Leven: luns. e geheel; ongeschiktheid tot werken door f 7KfJ bij een on-evcl n-et f OKIÏ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkecr.'ngen 1 oUUU. verlies van beide armen, beiae bsenen of beide ccgen; I «U. docd:lxj.:en aflccptiOM. bij verlies van een hand, f IOK bij verlies van een f een voet of een oog; l&d. duim of wijsvinger; 1 bij 'n breuk van been of a:m w tij verlies v. een andere vinger. I STUDIE DER CHRISTELIJKE OUDHEID ONDER DE LAATSTE PAUSEN In de laatste maanden hebben de dagbla den uitvoerig vermeld de Inhuldiging en opening te Rome van het nieuw Pauseiyk Instituut voor christelyke oudheidkunde. In naam des Pausen opende Z. E. Kardinaal Gasparrl, Staatssecretaris van Z. H. het nieuwe Instituut in tegenwoordigheid van verschillende Kardinalen van het korps di plomaten bij den H. Stoel, van vertegen woordigers van wetenschappelijke Institu ten en vereenigingen, van kloosterorden, van beoefenaars der wetenschap der eerste eeuwen der Kerk. Aan het nieuwe Pauselijk Instituut voor christelijke oudheidkunde Is de naam van PlU3 XI als stichter verbonden, maar ook die van J. B. De Rossi, als grondlegger en eerste meester der wetenschap der oudheid. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit kan het z'n nut hebben, na te gaan, hoe de gedachte van een Pauselijk Instituut voor die wetenschap gerijpt ls onder verschillende Pausen, totdat de omstandigheden gunstig waren voor het verwezenlijken der reeds lang bestaande plannen. Joh. Baptista De Rossl, wiens naam met dien van Bozio steeds met eerbied wordt uitgesproken door de beoefenaars der we tenschap van de lang vervlogen eeuwen, schreef In 1864 zijn eerste deel van de Romae Sotteranea Christiana. Hij bood dit werk Plus IX aan en in een gelukkige samenvoeging vereenigde hij in enkele woor den de nieuwe actie van het Romeinsch Pontificaat voor studie der monumenten van het christendom en der Katakomben. ,JPio Nono, Pont. Max., alteri Damaso", schreef hij. Aan Pius IX, Opperpriester, anderen Da- mas us. Wie zich bezighoudt met de studie der oudheidkunde in de laatste vijftig jaren kan onmogelijk den naam en het werk van Plus IX vergeten. Onder den indruk der opgra vingen, het werk en de studie van De Rossi, stelde Pius IX de Pauselijke Commissie voor oudheidkunde in, die onder leiding van den grooten Meester der oudheidkunde, sedert 1852 zich bemoeide met Katakombenstudie, met het zoeken naar de graven der marte laren, der eerste Pausen, en van andere kostbare gedenkteekenen der oudheid. Door middel der steenen dokumenten van nun leven, strijd en dood wilde men de geschie denis der eerste eeuwen van de Kerk, van het christelijk Geloof, opnieuw schrijven en het licht stralend uit de Katakomben over de wereld verspreiden. De Rossl en de leden der Pauselijke com missie bevonden zich in omstandigheden heel wat ongunstiger dan de groote Kata- kombenvorscher en dichter Paus Damasus. De onderaardsche begraafplaatsen waren een groote ruine geworden, duizend jaren van nalatigheid en vernieling door den tijd en door menschenhanden hadden ook de steenen graven stukgeslagen, schilderingen ultgewischt, graffitti onleesbaar gemaakt De poging om de geschiedenis en het leven der eerste christeneeuwen te schrijven kon onmogelijk geacht worden zonder den edel- moedigen steun der Pausen, en dien van ge heel de christelijke wereld die zeer lang niet genoeg besefte van welk groot belang de studie der oudheid en der Katakomben ls. De onvermoeibare studie van De Rossi deed eon nieuw licht schijnen op de opgravingen van het onderaardsche Rome, en deed deze monumenten een taal spreken, die niemand vóór hem verstaan had. Niet alleen geleer den en mannen van wetenschap, maar ook het groote publiek begon langzamerhand be lang te stellen in de opgravingen en de stu die der Katakomben. Op 't oogenblik dat de eerste leergangen van het Pauselijk Instituut geopend wotden, is het aangenaam te herinneren aan het eerste instituut voor oudheidkunde, waar van De Rossi de stichter en de leermeester was. en dat zijn leergangen en klaslokalen vond ln de Katakomben, waar hij in in- tiemen kring, ln de noodzakelijke beperking tot kleine groepen van leerlingen en bewon deraars, sprak over een steen, een graf, een monument, welke lessen voortgezet worden in de plechtige Martelaarsdagen in de on deraardsche gangen gevierd door het Colle gium Cultorum Martyrum, het College der Martelaarvereerders, gesticht in 1879. Daar in de Katakomben vertelde De Rossi niet alleen van zijne vindingen, illustreerde niet alleen oude monumenten, teekeningen en opschriften, maar gaf hij ware lessen duide lijk en eenvoudig, voor een ieder bereikbaar, waarin hij de beginselen, de regels, de hoofdpunten van de nieuwe wetenschap vaststelde. Om de weetgierigen, de studeerenden der Katakomben te voldoen, stichtte De Rossl met den Barnabiet Bruzza in 1875 de So ciety per le Conferenze dl Archeologia Christiana, die met de Collegium Cultorum Martyrum zich in federatie aansloot bij de Pauselijke Commissie. Veel later kwam daarbij nog de Societó degli ainici delle Catacombe, de Vrienden der Katakomben. Heden nog bestaat de Societó per le Con ferenze onder leiding van den overgeble ven leerling van De Rossi, Horatlus Ma- rucchi, den onvermoeibaren apostel der oude gewijde Romeinsche gedenkteekenen. Zoolang De Rossl leefde, behoefde men geen school. Hij was de school en de Mees tert Men leefde en studeerde gerust in de schaduw van den kolos, die waakte over den vooruitgang, den bloei, de verdediging der nieuwe wetenschap. Toen hij op 20 Sep tember 1894 stierf ln het Pauselijk Palels van Castelgandolfo, waar hij dertig laren tevoren het eerste deel van zijn Roma Sotteranea den Paus had aangeboden, ble ven zijn leerlingen over, die, ofschoon ze geen akademisch diploom in hun zak had den, in lange vertrouwelijkheid, in honder den gesprekken, in langdurige onderzoekin gen in de Katakomben en tochten naar de monumenten van Rome, de wetenschap en de methode van De Rossi hadden overge nomen, doordrongen waren van zijn geest en werkzaamheid. In December 1895 gaf Paus Leo XIII een heuglijk Motu Proprlo uit aan Kardinaal Lucido Parocchi, destijds Vicaris van Z. H. voor het bisdom Rome en voorzitter van de Pauselijke Commissie voor christelijke oud heidkunde. „Het ls Ons niet onbekend ge bleven," zei Paus Leo, „dat zich onder de leden der Pauselijke Commissie talrijken be vinden, die als leerlingen van De Rossi zijn methode voor de onderzoekingen hebben overgenomen, gelijk ze ook de diepte zijner Inzichten en zijn echt godsdienstigen geest overnamen." De leerlingen zetten het werk van De Rossl voort en begonnen lessen te geven in de verschillende colleges van Rome. Maar spoedig maaide de dood velen hunner. Twee jaar na den dood van De Rossl stierf Mariano Armellini tijdens een les over de christelijke oudheidkunde in het College der Propaganda, spoedig gevolgd door Henry Stevenson en Michel De Rossi. Op het tweede Internationaal congres voor christelijke archeologie te Rome gehouden in 1900 werd de wensch uitgesproken dat de christelijke oudheidkunde steeds meer bestu deerd zou worden en dat niet alleen in ker kelijke colleges en seminaries, maar ook ln Universiteiten en Akademies leergangen zou den opgericht worden voor deze weten schap. Het idee van een Pauselijk Archeologisch Instituut werd langzaam aan -rijp! In een zitting van de Pauselijke Commissie onder voorzitterschap van Kardinaal Pom- pill gehouden ln November 1918 deed Prof. Angelo Sllvagnl het volgende voorstel. ..De Pauselijke Commissie neemt zich voor aan den Paus.de stichting te verzoeken van een Pauselijk Archeologisch Instituut naar model van het Bijbel-instituut, ook om het eeuwfeest der geboorte van De. Rossi te eeren. De vertegenwoordigers der Commissie, be last dit voorstel te gaan bespreken ln het Vaticaan, hadden daar een ontmoeting met Mgr. Bonaventura Cerretti, destijds secre taris der buitengewone kerkelijke Zaken, thans Kardinaal met den schoonen en ln de archeologische wereld belangrijken titel van Sancta Caecilia. Paus Benedictus XV stelde zeer groot be lang ln het werk der Pauselijke Commissie. Gaarne zou Hij het Pauselijk Instituut ge sticht hebben. Maar men was in 1918 en ln de groote verwarring, die het einde van den oorlog overal gesticht had, terwijl de om standigheden ln 't geheel niet gunstig waren. „Op 't oogenblik kunnen We niet," zei de Paus tot Mgr. Respighi, „het is geen afstel, maar een uitstel." Op denzelfden dag dat Paus Plus XI van het balkon van Sint Pieter aan de saamge- stroomde menigte, van het Sint Pietersplein zijn eersten Pauselijken Zegen had gegeven, drukte Hij aan sommige personen als Zijn vurigste verlangen uit de studie der Kata komben en der christelijke monumenten der oudheid zooveel mogelijk te zullen aanmoe digen. 't Was of de Paus de tegenstelling be grepen had tusschen de groote menigte toe juichende stemmen in de schaduw van den grootschen tempel en koepel van Michelan gelo en de eerste tijden der christenheid, toen Pausen en christenen zich moesten verbergen in de onderaardsche gangen der begraafplaatsen. Na lang overwegen en me nigvuldige besprekingen verscheen op het feest van Paus Damasus van het Heilig Jaar 1925 het Motu Proprio over de oprichting van het Pauselijk Instituut voor archeologie en de beoefenaars dier wetenschap kunnen, gelijk de Rossi in Pius IX, in den glorierijk DE CITTA Dl MILANO TERUGGEKEERD NOBILE TOCH GEHOORD? w I regeerenden Pius XI een anderen Dama sus zien en eeren! CIVIS ROMANUS. Door den Leidschen kantonrechter is uitspraak gedaan in de zaak van den vuurwerkfabrikant A J. K. te Leiden, die had terechtgestaan tei zake. dat hij in het openbaar binnenwater op een motorschuit buskruit in een hoeveelheid van meer dan 100 K.G. had doen vervoeren, zonder toe stemming en zonder geleide, alsmede, dat hij dit feit opzettelijk had uitgelokt, door den vervoerder en den schipper de gele genheid. middelen of inlichtingen daartoe te verschaffen De kantonrechter achtte het eerste deel der tenlastelegging niet bewezen en sprak den verd. daarvan, vrij en verklaarde voor het overige het O.M. niet ontvankelijk, omdat dit buiten een alternatieve ten lastelegging om omtrent dezelfde telten in een dagvaarding twee tenlasteleggingen had neergelegd, waartoe het O. M. de be voegdheid mist. Tevergeefs tot nog toe heeft men getracht het ijzig geheim der poolstreken te door- vorschen. Nog immer verkeert men ln het onzekere omtrent het lot van de „Italia", generaal Nobile en zijn makkers. De dichte mist en ijzig koude winden be letten de koene pogingen om op onderzoek uit te gaan. Zooals men weet, heeft de Zweedsche re geering besloten zoo noodig een expeditie uit te zenden tot hulp van de „Italia". Ge neraal Amundsen, die het commando voert over de luchtstrijdkrachten, ls door de re geering aangewezen, om zich te verstaan met kapitein Larsen, die leiding geeft bij de Noorsche hulpactie, over Zwedens mede werking. Reeds zijn maatregelen genomen om twee watervliegtuigen te doen vertrek ken, om in een straal van 1300 K.M. den omtrek te verkennen. Een groot aantal of ficieren van den luchtdtenst heeft reeds aangeboden deel te nemen aan een expedi tie, die waarschijnlijk tot taak zal hebben den ijsrand af te zoeken in samenwerking met andere hulpexpedities,. Naar Wolff meldt, is uit Kingsba bercht ontvangen, dat de „Citta di Milano" daar is eruggekeerd. Omtrent de „Italia" heeft men nog altijd geen bericht ontvangen. Er waait een scherpe noordenwind. Het is zeer koud en het sneeuwt. Steeds geringer worden de kansen Langzamerhand beginnen nu toch ook de grootste optimisten te vreezen. dat de „Ita lia" is verongelukt. Tot gistermiddag, zoo bericht men uit Berlijn aan het „Ilbld.", heeft men nog steeds vergeefs op eenig 'evensteeken van Nobile gewacht. Heden zal een kleine hulpexpeditie met hondensleden Kingsbay verlaten, om het geheele eiland af te zoeken. Veel hoop, om de verloren Poolreizigers te vinden, heeft men echter niet, daar men algemeen uan- .neemt, dat de „Italia" het vasteland niet meer heeft bereikt. De Noorsche regeering gaat Inmiddels voort, een groote hulpactie op touw te zet ten, waarbij ze zich blijkbaar niet. rtoort aan het even onverwachte als bevreemdende verzoek van de Italiaansche regeering, om voorloopig nog maar niets te ondernemen Dit verzoek heeft, zooals niet te verwonderen is, in Noorwegen veel kwaad bloed gezel ..Morgenbladet" noemde het niet minder dan een beleediging van de Noorsche regeering Te Moskou is een Nobile-huipcomlté '.n het leven geroepen, dat er bij de regeeiingen van Noorwegen, Japan en de Vereenigde Staten op zal aandringen, bij eventueel te ondernemen hulpacties met Rusland amen tï werken. Van Archangel zal zoo spoedig mogelijk een IJsbreker met een watervlieg tuig aan boord vertrekken. Voorts zijn de Russen voornemens ook een groote expeditie uit te rusten. De Dornierwerke te Fried-ichshafen heb ben medegedeeld, dat er twee Dornier Wall- machines gereed staan om eventueel aan 'n hulpexpeditie deel te nemen. Gok de Deut sche Lufthansa wil een watervliegtuig ter beschikking stellen. Blijkens een radiogram van de „Citta di Milano" heeft de gezagvoerder, in verband met het ondoordringbare pakijs, tot den te rugkeer naar Kingsbay besloten, waar het -chip gistermorgen is aangekomen, zonder lat men een spoor van de „Italia" had ont dekt. Vooraf werden 15 man op de kust van Spitsbergen tegenover het Denen-eiland ont scheept, om op ski's naar de vermisten te toeken. De hulpexpedities worden zeer belemmert door hevigen sneeuwval en sterke winden. Te Kingsbay zal de „Cittd di Milano" de aankomst van den Noorschen ijsbreker Braganza" afwachten, om dan gemeen schappelijk de noordelijke ijsmassa's te trot- seeren. Steeds meer expedities Vliegtochten der Noren De Noorsche regeering heeft besloten twee vliegtuigen bij het zoeken naar de „Italia" te laten samenwerken. Kapitein Rüser Larsen zal met een kolen- schip, dat een watervliegtuig aan boord beeft, Vrijdagmorgen van Bergen naar Spitsbergen vertrekken. Larsen en luitenant Luetzow-Holm zullen daarop gezamenlijk bun vluchten ondernemen met de „Hobby" ils vliegtuigbasis. Toch iets van Nobile gehoord? Reuter meldt d.d. 30 Mei uit New-Vork: Volgens een bericht uit Manilla zou het par ticuliere draadlooze station te Fort Mackin- 'ey bij Manilla op 30 dezer om 23.30 uur (plaats, tijd) het volgende bericht van het station Wladiwostock hebben opgevangen: „Nobile hoort uw uitzending op een golf lengte van 33 meters. Gaat Voort." Waar is de „Italia"? Sedert eenige uren vragen wij ons dit af, aldus bericht een der achterblijvenden van Konlngsbaay, en wij herhalen steeds weer de zelfde vraag, niet zonder ongerustheid. Van Vrijdagmor gen 10.27 af Centraal-Europeesche tijd zwijgt de ri.dio van de „Italia". Gewoon als wij zijn haar stem te hooren, waardoor wij ons kunnen verbeelden, dat het lucht schip nabij is, ook als het boven de Pool kruist is dit stilzwijgen te angstiger. Door het weergeven van gedeelten uit den grooten onophoudeljjken dialoog, ale precies te 10.27 ophield, zullen wij probeeren den tocht van de „Italia" te reconstrueeren. Zoo telegrafeerde Nobile om 3.30 Vrijdag morgen: „Wij schijnen ons op 100 mijlen afstand van Moffeneiland te bevinden. On ze tocht wordt door sterken tegenwind be moeilijkt." Het Moffeneiland bevindt zich op 80 graden Noorderbreedte, op 100 K.M. af stand van de Wide Bay. De afstand van 1000 mijlen, gelijk aan 180 K.M., zou ln vier, hoogstens vijf uren moeten zijn af gelegd. ook ais .nen rekening houdt met een tegenwind ter sterkte van 40 KM. per uur. Op dit punt valt te noteeren, dat de „Italia", van middernacht af, de radio- goniometrische berichten in plaats van om het uur nu om het halve uur verlangde, op de tiende en op de veertigste minuut van ieder uur. Deze berichten zouden het het luchtschip mogelijk maken de richting van den boeg te corrigeeren: zij zijn dus een hulpmiddel, doch ook niet meer. Om de positie door middel van radlogoniometrie te bepalen, aldus voegt de „Rcs." er aan toe, moeten minstens twee radiostations hun medewerking verleenen en door mid del van een triangel waarbij het lucht schip nummer drie uitmaakt kan men dit zelfs vrij nauwkeurig doen. Tot 7.4C werden de berichten doorge zonden, zonder dat men aan boord er eeni ge bemerking op maakte; toen werden zelfs van de „Italia" de radiogoniometri- sche berichten niet verlangd. Eenige mi nuten later ontving de „Citta. di Milano" een telegram voor den ondersecretaris aan het Ministerie van Luchtvaart: „Sedert 27 uren wordt onze tocht door zeer zwaren tegenwind bemoeilijkt, zoodat ik my ge noodzaakt heb gezien, de motoren op nog grooter kracht 'te laten werken. De uit zichtmogelijkheid is zeer slecht, terwijl deze boven Groenland en boven de Pool uitste kend was. Van de Pool af vergezelt ons on ophoudelijk dikke mist. Wij zijn nu ln de nabijheid van Spitsbergen. Nog is het niet mogelijk precies te zeggen, wanneer we zullen aankomen. Aan boord alles wel." Terwijl dus de generaal om 3.30 geloof de dat hij zich op nonderd mijlen afstand van Moffeneiland bevond, geloofde hij drie en een half uur later, dat hij in de nabij heid van Spitsbergen was. De tocht ging langzaam, maar regelmatig. Op een zeker punt geloofde Nobile, dat het noodzakelijk was de drie motoren in werking te brengen: daarna was hij tot het gewone systeem te ruggekeerd. Misschien scheen hem het ge bruik der benzine niet vergoed door de be reikte resultaten. Om 8.15 vroeg de „Italia" een nieuwe plaatsbepaling. Het verzoek werd gevolgd door een korte notitie van den radio-tele grafist Biagi: „Twijfel vooral niet, dat ik u heb gehoord. Ik hoor u zeer goed. In dien ik talm heb ik er reden voor." De plaatsbepaling werd onmiddellijk doorgezonden en te 8 uur twintig minuten op de „Italia" ontvangen. Een dergelijk be richt werd ook te 8.48 uur verzonden. Om 9.10 en 9.40 uur vroeg de „Italia" er niet meer om: waarschijnlijk was de radio al niet meer in staat de meteorologische be richten op te nemen. Om 10.13 uur vroeg Nobile echter nog het bulletin van het In stituut te Tromsö: het gaf aan dikke mist in de buurt van Spitsbergen. Er verliepen weer veertien minuten. Om 10.27 vroeg de „Italia", die steeds geseind had zeer sterk te kunnen hooren, herhaling van het vorige bericht en opnieuw plaats bepaling. Toen bleek, dat in slechts 14 mi nuten het luchtschip 2 graden naar het Oosten v/as afgedreven. Hét bericht van 10.27 bleef het laatste, dat de „Italia" verzond. Van dat tijdstip af niets meer. Stilte. Zou de Italia, indien er inderdaad iets ernstig gebeurd ware, toch nog wel den tijd gevonden hebben om S. O. S. uit te zenden. Maar wat dan? De eerste verklaring is een storing van de radio. Commandant Romagna en kapi tein Baccarani, directeur van den radic- telegrafischen dienst op de „Cittó, di Mila no" gelooven aan deze mogelijkheid. De schroef, die de generator der radio, welke zich aan boord bevindt, in beweging brengt, kan beschadigd zijn. Nobile heeft inderdaad meermalen het formeeren van Ijs ln de nabijheid van dezen schroef gesignaleerd. Algemeene vergadering; benoe ming van twee directeuren. Dividend 9 pet. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering en de daarop aansluitende jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad" werd besloten om in de directeurs vacature, ontstaan door het overlijden \an den heer F. H. M. van de Griendt, definitief te voorzien door de benoeming van twee directeuren en wel één voor de commercieele en technische leiding der geheele onderne ming en één directeur-hoofdredacteur be last met het beheer van alle met de re dactie der uitgaven en met de uitgeverij in verband staande aangelegenheden. De president-commissaris, de HoogEerw. Heer Deken van Dam, deelde mede, dat de heer Joh. Hazenberg, mede op diens ver zoek, op de meest eervolle wijze ontheven was van zijn functie van waarnemend lid der directie en bracht hem hulde voor het geen hij voor de Vennootschap heeft gedaan. De vergadering benoemde daarop tot commercieel-technlsch directeur den heer C. Ooms, die in het afgeloopen jaar lid was der waarnemende directie, en tot directeur hoofdredacteur der vennootschap den neer L. M. Weterings, tot nu hoofdredacteur der „Nieuwe Haarlemsche Courant". Naast zijn nieuwe functie blijft de heer Weterings on veranderd belast met het hoofdredacteur schap der .,N. H. Ct." Den heer Hazenberg wordt om zijn vele verdiensten voor de vennootschap de per soonlijke titel van algemeen administrateur met volledige procuratie verleend. De heer Mr J. N. J. E. Hcerkens Thijssen, aftredend commissaris, werd als zoodanig herkozen, terwijl als vijfde commissaris werd benoemd de heer J W. Lucas. Een in verband met een en ander nood zakelijk geworden statutenwijziging werd be reids aanhangig gemaakt. De balans, winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd en het dividend evenals vorig jaar, bepaald op 9 pCt. Een voorstel tot uitbreiding van de ge bouwen te Haarlem werd eveneens aange nomen. De president-commissaris bracht ten slotte den heeren Ooms en Hazenberg onder ap plaus der vergadering dank voor wat zij als waarnemenoe directie hebben gedaan. Voor verdere mededeelingen zij verwezen naar de annonce in het nummer van heden. Wat zal Nobile in dit geval gedaan heb ben? Zonder de mogelijkheid berichten te ont vangen over den meteorologischen toestand te Konlngsbaay, waardoor hy ook niet kon beoordeelen, of er eventueele gelegenheid zou zyn te landen, kan hy tot het uiterste hebben besloten: zich aan den drift van den wind hebben overgegeven en zich naar het Oosten laten drijven, totdat er zich een geschikte landingsmogelijkheid voordoet Nobile kon er op rekenen eventueel nog op het Noord-Oostelyke deel van Spitsbergen of anders op het Frans-Jozefland te kun nen dalen. Het is zeker, dat de stilte van het lucht schip samenvalt met de verandering der meteorologische gesteldheid. Terwyl tot Vrydagmorgen de Vind te Koningsbaai uit het Zuid-Westen woei, juist tegenover ge steld dus aan de richting van het lucht schip, keerde hy op een zeker oogenb'ik naar het Oosten, terwyl de kracht zeer toe nam, zelfs tot acht meter per seconde, of 30 K.M. per uur. Een ballon, door prof Amedeo Nobile (een broeder van den ge neraal) tot op 500 meter opgelaten, bewees echter, dat daar de windrichting Noord- West was en alles doet vermoeden, dat deze wind ook ten Noorden van Spitsbergen heerscht. In dit geval wordt het luchtschip naar de noordelyke kust van Siberië ge dreven. Sommigen hebben ook de veronderstel ling geuit, dat Nobile, om de laatste ben zine, die zich aan boord bevindt te spa ren, de motoren heeft stopgezet en zich daarom aan den wind heeft overgegeven. Ook op deze wyze kan het stilzwygen der radio worden verklaard, omdat deze slechts kan functionneeren indien de schroef door tegenwind, veroorzaakt door een snelle vaart in werking wordt gesteld. Als de motoren stilstaan kan de generator niet gebruikt worden. Tegenover deze veronderstelling staat echter, dat Nobile indien hy een zoo belangryk besluit nam. dit toch zeker aan de „Citta. di Milano" gerapporteerd zou hebben. Het luchtschip voert met zien alle ingre diënten benoodigd voor een eventueele ont scheping, alsmede provisie voor meer dan een maand. Het rantsoen levensmiddelen „pemmlcan", beschuit, chocolade, gecon denseerde melk, boter werd berekend op 500 gram per man en per dag. Er zyn De vierde Nederlandsche Katholiekendag te Maastricht. Nog immer heerscht groote ongerustheid over het lot van generaal Nobile. Een telegram meldt, dat men via Wladiwo stock eenige mededeeling van Nobile zou ont vangen hebben. Ingesteld is de commissie, die een onder zoek zal instellen naar de veiligheid op' open bare, niet afgesloten overwegen van hoofd- en locaal spoorwegen. Merkwaardige genezingen te Lonrdes. Nadere bijzonderheden omtrent de aanva ring van het s.s. „Veendam" nabij de Ameri- kaansche kust. De katholieke afdeeling op de „Pressa" gis teren plechtig geopend. Te Londen is een Antwerpsche diamant handelaar beroofd van een portefeuille met diamanten ter waarde van 12.000 pond ster ling. In Finland dreigt een staking der haven arbeiders, waarbij 12.000 arbeiders zijn be trokken. Beperking van het aantal emigranten in Australië. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stilst,-' OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten more 7. orden opgestoken om 9.40. Hoogste barometerstand 778,3 m.M. t Röst. Laagste barometerstand 759,8 mil. ie Marseille. Verwachting: Meest matige N. tot N.-O. wind, betrokken of zwaar bewolkt, weinig n geen regen, weinig verandering in temper; - tuur. ook eenige fornuizen aan boord van lie' type „Nansen" en eenige karabyns met on geveer 1800 patronen, behalve dan n uj vischgery en harpoenen. Toen de „Italia" ophield te seinen, be vond zy zich niet meer dan twee honderd K.M. van de „Citta di Milano" verwyderd. Een eventueele geforceerde landing zou derhalve niet ver van de noordelijke kust van den archipel mogelyk geweest zijn. Dezer dagen is by het zwemmen in het Kanaal Sluis—Brugge, een 19-jarige leerling van het Fransche pensionaat „St. Joseph" te Sluis verdronken. Het was juist op de grens; men vermoedt, dat hy in aanraking gekomen is met het prikkeldraad, dat in den oorlogstijd door het Kanaal ls gespannen. De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L. I. T. E. H., Vereenigins Leeraren In Talen en Handelscorresponden tie, worden in verschillende plaatsen van on: land gehouden op 26 en 27 Juni a.s. Prospectus met inschryvingsformuliei gratis verkrygbaar by den administrateur R van Westen, Zeilstraat 11, Amsterdam-Z. WMB8W» DE WEDSTRIJD HOLLANDURUGUAY Hoe druk het was voor ons bykantoor aan de Breestraat te Beverwijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1