Bmnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws HOMZEEPFABRIEKEM DE DUIf Wat de Centrale Commissie voor de filmkeuring deed De uitbreidingsplannen in Noord-H olland Een sympathiek geluid De eerste fabrieksarts et bezoek der buitenlandsche journalisten aan Nederland De garnizoenswerkplaatsen te Leiden Om een schadevergoedings verordening v/hCMRPI_EINE5'DEN dolder. Steeds weer: De onbewaakte overwegen KERKNIEUWS Merkwaardige genezingen te Lour des Pater K. Feij RADIO-NIEUWS Golflengten Nieuwe stations Nog eens de aanvaring van de „Veexidam" nabij de Amerikaansche kust Door een vallende ijzeren plaat gedood Het „ernstig" vergrijp Een doodelijke val Een koppige boer m Arme kleine Je moet maar brutaal zyn Een gebeurtenis te Rijen Een ongewone manoeuvre Een vechtpartij met kwade gevolgen Door de Centrale Commissie voor de Film keuring werden in de afgeloopen keurings- Week gekeurd: 32 films, lengte 28926 M„ 6 coupures in scènes en titellijsten 36.30 M. Toegelaten A. (voor alle leeftijden). Jour nals, actualiteiten, industrie, reclame, landen en steden e.d. 20 films, lengte 7390 M. Kleine films en voorfilms, 2 films, lengte 346 M. Van deze laatste 1 herkeuring. Hoofdnummers (groote film) 1 film, lengte 2327 M. Toegelaten B. (boven 14 jaar) Hoofdnum mers (groote films) 5 films, lengte 10436 M. Van deze laatste zijn herkeuringen. Toegelaten C (boven 18 jaar) 1 film, lengte 43 m. Hoofdnummers (groote speelfilm), 2 films, lengte 4879 M., van deze laatste 1 her keuring. Niet toegelaten: 1 film, lengte 3505 M. Reclame gekeurd: 256 litho's, niet toege laten 3 stuks. 674 foto's, niet toegelaten 9 st. DUnisterieel antwoord op de vragen van den heer Reymer De Minister van Arbeid, H. en N. heeft be vestigend geantwoord op de volgende vragen van den heer Reymer betreffende het op treden der Vaste Commissie voor uitbrei dingsplannen in de provincie Noordhollandl Heeft de minister kennis genomen van de Volgende mededeeling van den hoofdinspec teur voor de volksgezondheid in het jaarver slag over 1927 (blz. 115): „Het valt moeilijk dan den indruk te ontkomen, dat deze com missie (nl. de Vaste Commissie voor uitbrei dingsplannen in de provincie Noordholland) ton opzichte van uitbreidingsplannen zeer autoritair optreedt. Meermalen staan de in zichten der Vaste Commissie en die van de Bemeentebesturen en van de ontwerpers der Mannen diametraal tegenover elkander." Is de minister bereid, aan den hoofdin dpecteur voor de volkshuisvesting de feiten te vragen, waarop vorenstaande mededee- khg berust en deze feiten ter kennis van de Kamer te brengen? Is de minister bovendien bereid, aan de vaste Commissie voor uitbreidingsplannen m Noordholland eveneens te vragen, welke naar ervaringen zijn in zake de bevordering öer samenwerking van gemeenten om te ko men tot aaneensluitende uitbreidingsplan hen en of de in deze commissie vertegen woordigende gemeenten den indruk hebben, dat van autoritair optreden mag worden ge sproken, en voorts aan de Kamer mededee- kng te doen tan het bevinden der bedoelde commissie? Zoodra het in de laatse vraag bedoelde overleg is afgeloopen, zal de minister een na- <er antwoord inzenden. Op den 2en Pinksterdag werd te Eindho- v't-n de tweede Protestantendag van de Pro- ^stanten-vereeniging De Meijeri] gehouden. Des ochtends werd, naar we in de N. R. Ct. lf??en, een kerkdienst gehouden, waarin ds. C. *1. Hagen van 's-Hertogenbosch en ds. J. J. ^reutzberg van Hees voorgingen. Ds. Creutz- ^rg zei in een woord vooraf, dat hij met de -ehcde liefde van zijn hart de uitnoodiging m te komen spreken, had aangenomen, dat 1 vurig hoopte, dat de Protestantendagen n ons heele land zouden komen, doch dat alles eerder was dan een Romehater. Hij lardeerde veel in de vroomheid van vele '■oornachen. hoopte dat het Protestantisme r;"ecls de hand toegestoken zou houden tot °ttie om samen in vriendschap en samen werking te leven. Dat is, zoo voegt het „Huisgezin" er aan °e, een sympathieker geluid dan dat der &Rnhangers van de Evangelische Maatschap pij en van ds. Lingbeeek c.s.l Als eerste „fabrieksarts" onder de nieuwe ig aan de Fhilipsfabrieken te Eindhoven Pezer dagen benoemd dr. C. G. E. Burger te ftrecht. Deze officier van gezondheid is de ö®kende geneeskundige gas-specialist van Pfs leger. Voorts is hij een autoriteit op het ®ebied van militaire training, sportgenees kunde en arbeidsphysiologie. Een dankbetuiging. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging oor Vreemdelingenverkeer doet ons het vol dode schrijven ter publicatie toekomen: De buitenlandsche journalisten hebben, 'yorens Nederland te verlaten, een hunner Mlega's, die meer begunstigd dan zij, in dit 8r>d blijft, verzocht, bij allen, van wier ont- 'Uhgst en gastvrijheid zij genoten hebben, tolken van hun gevoelens te zijn. Zij brengen hun eerbiedige groeten aan de Koninklijke Familie van Nederland en de Nederlandsche Regeering. Zij verzoeken hun collega's, directeuren en redacteuren der Ne- ?criandsche pers, het ontvangst-comité, de Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelln ftcnverkeer en alle vereenlgingen, die tot de hlvangst hebben medegewerkt, de burge meesters en de gemeentebesturen, de Uni citeit, 't ministerie van Onderwijs, Kun- 'Jen en Wetenschappen, de Nederlandsche C'Poorwegen en scheepvaartmaatschappijen, m leiders van nijverheids- en landbouwon- '''nemingen, de autoriteiten der zeehavens J1 der vlleghavens en eindelijk de gansche y^derlandsche bevolking, overtuigd te zijn fan hun warme erkentelijkheid en hun op- ^cphte genegenheid. Allen hebben van hun ®>s, die zoo wonderlijk goed georganiseerd u zoo uitnemend geslaagd is, de meest 'aardevolle inlichtingen en de meest aange- ame Indrukken medegenomen. Zij kennen over te gaan, aan welke opheffing tot dus verre nog geen gevolg is gegeven? 2. Is de Minister alsnog bereid gelet op zijn toezegging in de Eerste Kamer, om, in verband met de instelling van de z.g. veilig heidscommissie, voorlooplg geen nieuwe goed keuringen tot opheffing te verleenen de vergunning tot opheffing van bewaking bij bovengenoemden wachtpost weer in te trek ken, ook al kan formeel worden opgemerkt, dat die toezegging niet gold de reeds goed gekeurde voorgenomen opheffingen? 3. Is het juist, dat het betrokken gemeente bestuur herhaaldelijk gewaarschuwd heeft om de voorgenomen opheffing bij genoem den wachtpost niet door te zetten, aangezien het daarvan ernstige ongevallen verwacht? De minister van oorlog heeft den R. K. Volksbond te Leiden op zijn adres inzake de personeelsvermindering bij de garnizoens werkplaatsen geantwoord, dat althans in de naaste toekomst van opheffing der schoen makerij te Leiden geen sprake zal zijn. Waarom ze niet voor vernietiging door de Kroon in aanmerking komt Op de vragen van den heer van den Bergh betreffende de bij raadsbesluit van 20 Fe bruari 1928 vastgestelde Schadevergoedings verordening der gemeente Enschede heeft de heer Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geant woord: 1. De ondergeteekende heeft kennis geno men van de Schadevergoedingsverordening van de gemeente Enschede, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 Februari 1928. 2. Hij acht deze verordening niet in strijd met de wet. Hoewel staatsrechtelijk een lagere macht niet de competentie van een hoogere macht kan bepalen, kan dit bezwaar tegen een ver ordening als de onderhavige niet worden aan gevoerd, daar Gedeputeerde Staten van Over- ijsel voor de afkondiging aan het gemeente bestuur hebben medegedeeld, daarentegen geen bedenking te hebben. Zij hebben zich daardoor bereid verklaard, als scheidsrech ters op te treden in de gevallen, bedoeld in de artt. 5 en 7 der verordening. In ons Staatsrecht is deze vorm trouwens niet ongewoon. De autonoom regelende bevoegdheid brengt mee, dat de raad zich zelf in zijn verorde ning kan binden in zoover, dat hij, indien te gen bepaalde door hem genomen besluiten bij Gedeputeerde Staten bezwaren bestaan, deze besluiten zal herzien, met inachtneming van die bezwaren. 3. Ondergeteekende deelt in het verband met'het bovenstaande, de opvatting niet, dat Gedeputeerde Staten onbevoegd Zouden zijn, van de onderhavige beroepen kennis te ne men. Hij acht mitsdien de verordening ook niet in strijd met het algemeen belang. 4. De verordening komt, naar het oordeel van den ondergeteekende, op de boven aan gevoerde gronden niet in aanmerking voor vernietiging door de Kroon. ^ans de bekoring van Holland. En zij we- öer> voortaan, dat het moderne Nederland, dat zij aan het werk gezien hebben, veel bij- '~aagt tot de beschaving. HENRI ASSELIN, Oorrespondent van het Agentschap Havas. dragen van den heer v. d. Sluis aan den minister van Waterstaat koor ,jen j,eer van der giujj zyn aan den gegMster van Waterstaat de volgende vragen f*- Is het Juist, dat de minister reeds ge- ♦of t^d geloden heeft goedgevonden, om jg opheffing van de bewaking bij wachtpost van den locaalspoorweg RuurloBoekelo Een speciale editie van het „Journal de la Grotte" van Donderdag 24 Mei j.l. vermeldde drie merkwaardige genezingen, welke te Lourdes hebben plaats gehad, n.l. de gene zing van den Brusselschen gendarm, Henri Voeds, die van den mijnwerker Maurice Beurriot uit Bergen en die van mejuffrouw Marguerite Bully uit Nozeroy (Jura), van welke laatste genezing reeds mededeeling is gedaan. Het „Journal de la Grotte" verhaalt het volgende Genezing van Henri Voeds Henri Voeds, gendarme te Brussel, is thans 25 jaar oud. Hy was door longtuberculose aangetast aan den rechterlongtop. Zoo luidde de diagnose op het medisch attest, dat hem voor zfjn afreis was meegegeven. In het gast huis, waar hij verpleegd werd, had hij vier operaties aan het borstvlies ondergaan, de laatste geschiedde 9 Mei 1.1. Hi) had voort durend koorts, spuwde bloed en zweette overvloedig, zoodat hij vaak 5 a 6 maal daags ran linnengoed moest verwisselen. Den I5den Mei werd deze man. gebaad in de piscine. Hij kwam er genezen uit. Op het Bureau der medische constateeringen onder zochten hem dé doktoren: bij de auscultatie en bij de beklopping was geen enkel teeken van tuberculose meer te vinden. Daarbij zijn de bloedspuwingen opgehouden en ook alle an dere symptonen van de ziekte, die het leven bedreigde van dezen Jongen man, die niet ophoudt O. L. Vrouw van Lourdes te bedan ken. Met de gebruikelijke voorzichtigheid hebben de dokters het geval „aangehouden". Een verder onderzoek zal geschieden in het Hópital des incurables tuberculeux de la guerre te Doornik, waar deze man werd verpleegd. Genezing van M. Beurriot Maurice Beurriot, oud 17 jaar, mijnwerker te Eergen (België), leed sinds twee Jaar aan huldtuberculo3se. Een onbeschrijfelijke Jeuk veroorzaakte hem veel lijden. Nauwelijks een paar uur rust had hij op een dag. Den ge- heelen dag bleef hij liggen, want zelfs het dragen van kleeren veroorzaakte hem nieuwe Pijn. Den 15den Mei werd hij in de piscine ge baad. Toen sliep hij acht uur. De huidschub ben zijn afgevallen, de huid wordt lenig en de wonden genezen. De jonge Beurriot werd in het gasthuis te Leuven behandeld door prof. Lemalre. 't Zal dus gemakkelijk zijn het medisch onderzoek voort te zetten. Dokter Foures van la Louvlère heeft beloofd, het te doen. Genezing van Marg. Buily Mejuffrouw Margaretha Bully, een meisje van 24 Jaar, uit Nozeroy (Jura) was volgens attest van den haar behandelenden genees heer, gedateerd 5 Mei 1928, aangetast door de ziekte van Pott en had daarbij een abces in de rechterzijde. Het begin der ziekte dateert van December 1926. Zij was ongeveer 14 maanden bedlegerig. Op last van haar dokter moest zij liggend de reis naar Lourdes maken. Drie jaar geleden had men haar tengevolge van een tuberculeus abces de groote teen moe ten afzetten. Haar vader stierf aan tubercu lose en haar zuster paste men borstvlies - operatie toe. De geneesheer had aan haar attest toegevoegd: „Moeilijk te genezen en als zij geneest, zal er een vijf of zes Jaar mee gemoeid zijn". Welnu Margaretha Bully werd ln de piscine gebaad in den morgen van 22 Mei In het Hópital de N. D. des Douleurs terug gekeerd, zelde zij aan de verpleegster: „Ik voel me toch zoo goed". Maar vreezend zich te bedriegen bleef zij op bed. In den loop van den namiddag ging haar bisschop, Mgr. Rambert Faure, die onkundig was van haar verbeterden toestand, in gezel schap van den directeur der bedevaart de zieken bezoeken. Bij onze zieke gekomen zei hij: „Hoe gaat het m'n kind?" „Zeer goed, monseigneur", antwoordde ze. „Maar dan moet ge opstaan", zei monseigneur. Doch pas na de processie met het Aller heiligste probeerde zij op te staan. En in den morgen van 23 Mei verscheen zij ter onder zoeking voor de geneesheeren die dr.Vallet den president van het bureau der medische con stateeringen, omringen. Met de bekende nauwgezetheid werd het meisje onderzocht. En met algemeene over eenstemming verklaarden de doctoren, dat er geen enkel symptoom van de kwaal meer was te constateeren. De genezing wordt echter pas officieel in geschreven na verder onderzoek en nadat een aanzienlijk tijdsverloop de bevinding heeft bevestigd. Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: Dinsdag is, zooals reeds gemeld, in het Juvenaat de Zeereerw. Pater K. Feij plotse ling overleden, hoewel nog tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, Pater Feij werd 21 Januari 1875 te Am sterdam geboren. Na voltooide humaniora trad hij bij de Priesters van het H. Hart in. Zijn proefjaar maakte hij aan het destijds internationaal Novioiaat te Slttard, onder de beproefde leiding van Pater Andreas Prévot, wiens toegewijde vriend hij altijd gebleven is, en wiens leven hij beschreef in Het Rijk van het H. Hart. Pater Feij legde den 29sten September 1893 de eerste H. Geloften af, studeerde Wijsbegeerte en Godgeleerdheid te Sittard, Parijs en Leuven, en werd in 1902 priester gewijd. Binds was hij bijna onafgebroken aan het Juvenaat hier ter stede werkzaam. Ilij heeft het zien groeien en bloeien: een bloei en een groei, waartoe hij zelf zeer veel bijgedragen heeft. Binnen- en buitenshuis kende men zijn onvermoeibaren werklust en zijn onver stoorbare blijmoedigheid en zijn groote liefde voor de studeerende jeugd. Allen die ooit met hem in aanraking kwamen, werden en bleven zijn vrienden. Pater Feij was een man van vijf talenten, en hij heeft met zijn talenten gewoekerd. Als leeraar in de klassieke talen heeft hij honderden leerlingen helpen vormen. Ruim twintig jaren was hij als redacteur de ziel van Bergen op Zooms welbekende „Roode Boekje" en ook toen hij om gezondheids redenen de redactie niet meer alleen kon voeren, bleef hij een allergetrouwste mede werker, die geen enkele maand zou man- keeren. Duizenden in den lande kennen hem uit zijn artikelen-reeksen: „De Godsvrucht tot het H. Hart, geput uit de H. Schrift," en de al genoemde „Pater Andreas Prévot of een Apostel van Liefde en Eerherstel." Ook aan het Theresia-Tjjdschrift werkte hij trouw iedere maand mee. En als er een bij zondere uitgave op touw werd gezet: Pater Feij was altijd te vinden. Ook had hjj een groot talent voor de muziek. Als compsnist en dirigent was hij jaren lang aan het Juve naat werkzaam. Voor het groote publiek gaf hij uit: Een Litanie van het H. Hart en een bundeltje kerkzang: „Liederenkrans" ge naamd, die beide ln hun jaren door bekende musici hoogst geprezen werden. Boven alles was hij een degelijk klooster ling. Hij had weinig behoeften: het noodza kelijke was hem al lang genoeg; en had hij zelfs dat noodzakelijke niet, dan redde hij zich nog wsl. Wat hij verder als zielsbe- stuurder binnen en buiten het Juvenaat heeft gedaan, dat is een rijk geheim tusschen de zielen en God. Pater Feij heeft zich voor het Juvenaat letterlijk geslachtofferd. Nooit heeft hij zijn zwakke lichaam ontzien: de gedwongen rust in de laatste weken van zijn werkzaam le ven was zijn grootste kruis. Jarenlang heeft hij dag en nacht rust noch duur gekend: zoolang er in het Juvenaat wat te doen was, bleef Pater Feij aan het werk. Dè,t heeft hem zijn gezondheid gekost. Vooral de laatste maanden was hij zeer vermoeid. Toch had niemand een zoo spoedig en zoo schielijk einde durven verwachten. Ztln dood is èen zwaar verlies voor het Juvenaat en voor de Congregatie der Pries ters van het H. Hart, en ook voor Pater Feij's vele vrienden ln de stad en ver daar bulten. Zijn herinnering zal gezegend blijven. Wij vernemen, dat de plechtige Uitvaart- Mis 31 Mei om 9 uur in de kapel van het Juvenaat gezongen zal worden. Daarna de begrafenis op het eigen kerkhof van het Juvenaat. De stations Nice-Juan-les-Pins en Mar seille hebben hun golflengten verlaagd tot resp. 235 en 300 M. De volgende maand wordt een nieuw station in gebruik genomen te Chambéry, werkende met een energie van 100 tot 200 Watt. Op het oogenblik worden reeds proeven genomen op een golflengte van 210 M. In Polen zal onder auspiciën van Polski Radio een nieuw station worden gebouwd te Thom, dat waarschijnlijk met een energie van 5 K.W. zal werken. Nadere bijzonderheden Vanuit New-York komen thans nog eenige nadere bijzonderheden omtrent de aanvaring van de „Veendam" nabij de Amerikaansche kust. In een relaas van het gebeurde wordt aan de „Tel." nog het volgende gemeld: Acht en veertig uur lang was het Ambrosio Chanel, de vaart tusschen Long Island en Staten Eiland, in dikken mist gehuld. De meeste passagierschepen waren zeer lang zaam de haven van New-York en Hoboken uitgestoomd, omdat men meende, dat het weer buitengaats wel op zou klaren. De „Veendam" stoomde zeer voorzichtig achter de „Celtic" van de White Star, die voortdurend met mistsignalen werkte, ter wijl de klokken luidden. Toen kapitein Krol van de „Veendam" echter zag, dat de mist als een onzichtbaar grijs scherm ieder uit zicht belemmerde, zocht hij naar een plaats, buiten het „gedrang" om voor anker te gaan liggen. De gezagvoerder vertelde in een onderhoud, dat er mistsignalen van alle zijden kwamen. Het dichtst bij hoorde hij de roep- en waarsehuwingssignalen van de „Celtic". Aan boord van de „Veendam" vermoedde men, dat er iets niet in orde was met de „Celtic", die aan de „Veendam" vroeg om berichten over te sturen. De „Celtic" had kort achter elkaar drie dringende fluitsig nalen gegeven was achteruit gestoomd en voor anker gegaan. Kapitein Krol stond met den loods en twee officieren op de brug, terwijl de eerste stuurman met andere officieren op voor- en achterdek uitkeken. Vooruit was alles dik en grijs, achteruit kon men ongeveer een kwartmijl ver zien, wanneer de mist een wei nig opklaarde. Plots zagen de kapitein en de loods van de „Veendam" den boeg van een sChip scherp en zwart uit den mist opko men. De kapitein zei: „Waar moet die naar toe?" Een derde stuurman vroeg „Zal lk de misthoorn laten gaan?" „De bel! Alleen de bel! Luien!", riep de kapitein, anders denkt hij nog dat wij manoeuvreeren!" Een der passagiers, die vlak bij de plaats der aanvaring stond, zei: „ik stond als ge biologeerd naar het schip te kijken, dat in volle vaart ik bezweer u in volle vaart aan kwam stoomen. Ik kon alles heel goed zien. De afstand was ongeveer twee of drie honderd meter. Ik dacht: als de kapitein nu nog „ful speed" achteruit commandeert dan loopt alles goed af. Maar nee! Daar kwam het schip aanloopen of er niets in zy'n koers lag. Ik hoorde geloei van een stoomfluit en het gerammel van ankerket tingen. Té laat! Ik sprong van schrik ach teruit. 't Was of de „Porto Rico" tegen de „Veendam" opklom. Zoo groot was de vaart dat de boeg omhoog ging en daarna langs de „Veendam" schuurde om ln den mist aan bakboord te verdwijnen." Drie eerste Idas hutten kregen den vollen druk van de „Porto Rico"-aanvaring. De met hout bekleede wanden en de koperen Poorten werden ingedeukt. De stalen platen zijn als plaatijzer geweld. Niemand dacht aan groote schade, tot plots water in de machinekamer binnen drong. Toen werd onmiddellijk assistentie aangevraagd. Sleepbooten verschenen. De ankers werden geheschen en voorzichtig werd de Veendam terug naar de pier van de Holland-Amerika Lijn in Hoboken ge sleept. Op Maandagochtend constateerden de duikers, dat er een paar betrekkelijk kleine gaten in de stalen platen midscheeps bij de machinekamer en verder op bij de pro viandkamers zaten. Het vermoeden werd uitgesproken, dat het anker van do Porto Rico zich niet in den rivierbodem heeft vast kunnen klampen, door de vaart mee werd gesleurd en toen met geweld tegen de Veen dam geslingerd is. Een andere verklaring was moeilijk denkbaar. De druk van de Porto Rico zelf leek zoo gering, dat de kapi tein geen seconde aan een ramp dacht. Men voelde de schok, die de Veendam kreeg zwak op de brug en iets heviger ter plaatse van de aanvaring. Er waren echter tiental len passagiers, die niet eens wisten dat er een „smash up" geweest was. Daarom lijkt de theorie juist, dat scherpe stalen voor werpen de gaten in de platen hebben open gereten. De kapitein beval onmiddellijk de stalen waterschotten te sluiten. Alles func- tionneerde opperbest en van onrust onder de meer dan 700 passagiers, was niets te bespeuren. Het ergste was, dat de electrische lichten niet brandden, omdat het water al hooger in het machineruim steeg. De extra dynamo op het achterschip bewees toen onschatbare diensten. De lichten gloeiden weer overal, toen de Veendam behouden en zonder verdere ongelukken vastgemeerd lag in het dok te Hoboken. Gelukkig was de Nieuw Amsterdam, met veertig uur vertraging door den dikken mist, gedokt. De passagiers van de Veendam mochten daar aan boord gaan en konden er tot Maandagochtend logeeren en eten. Iedereen was vol lof over de beslistheid waarmee de kapitein, de officieren, de pur ser en hofmeesters handelden. Er werd geen klacht gehoord. Alleen was de teleurstelling van velen groot, die met de Pennland van de Red Star Line de reis voort hadden wil len zetten. Ook dit schip was in aanvaring geweest, n.l. met de vrachtboot Anniston City van de Isthmian Line. Eerst had men gedacht, dat het schip geen zware averij had opgeloopen. Nadat de duikers het schip geïnspecteerd hadden, besloot de kapitein echter de reis naar Europa niet te ondernemen. Het schip moest, evenals do Veendam, gedokt worden. Kapitein Krol zei, dat de Veendam geheel gelost moest worden, wat vooral met het graan aan boord groote moeilijkheden ver oorzaakte. De haven van New York is op dit gebied niet geoutilleerd. Met droogdok ken en dokondernemingen is New York al evenmin goed bedeeld. Onder zulke om standigheden waardeert men.de outillage van een ultra-moderne haven als die van Rotterdam nog duizendmaal meer. Eerst dan constateert men, dat iets wel ontzaglijk groot, ja enorm kan zijn, zooals de haven van New York, zonder daarom op grootsche wijze geoutilleerd te zijn voor ongevallen als de hier beschrevene. Het is een schrale troost om te weten, dat andere schepen, die in aanvaring zijn geweest, het er niet zoo goed hebben afge bracht als de Veendam. De Pennland, Mohawk, Jefferson en Porto Rico moeten alle gedokt worden. Een der Clyde-schepen zit op het zand. De toegebrachte schade aan de verschillende schepen wordt op drie mil- lloen dollar geschat. 'voorgesteld, weigerde de motor verderen dienst. V/at de eigenaar ook probeerde, de motor bleef hardnekkig weigeren. Ten einde raad haalde men er een reparateur bij, die den onwilligen motor nakeek, maar evenmin resul taat bereikte. De wagen werd naar zijn werk plaats gesleept en het teleurstellend advies van den deskundige luidde, dat herstel voor de Pinksterdagen niet mogelijk was en het euvel eerst Dinsdag verholpen kon worden. Er was niets aan te doen, men schikte zich in het onvermijdelijke en besloot nu Zondagmorgen met de electrische naar Den Haag te gaan om op die wijze Schevenin- gen te bereiken. Maar wie schetst de verbazing van de familie, toen zij op het Buitenhof alhier, Zondagmorgen voor een der café's hun licht blauwe open Chevrolet zien staan. Zij over tuigen zich en ja alle twijfel is uitgesloten. Maar terwijl de gedupeerde familie op zoek gaat naar een agent, heeft de tijdelijke eige naar lont geroken, is weer ingestapt en gaat er van door. Maar de familie, ook niet van gisteren, roept een taxi aan en ga\t daarmee hun eigen auto achterna. Intusschen is een agent In een dok te Schiedam waren eenige ar beiders bezig met het neerlaten van stukken oud-ijzer uit het ongeveer 10 M. hooge schip „Clan Keith". Op den vloer van het dok bevond zich de 27-jarige W. Thië uit Schie dam, die de stukken ijzer, welke met een touw, waaraan een haak, wer&en neerge laten, losmaakte. Toen zich dit reeds eenige malen herhaald had, brak plotseling de haak, waardoor een daarin hangende 17 K.G. zware ijzeren plaat van 10 M. hoogte - op het hoofd van Thië terecht kwam. De ongelukkige liep een sèhedelfractuur op en overleed bijna onmiddellijk. Het gebeurde dezer dagen in de omgeving van Nieuwveen, zoo vertelt het „Hbld." Een dienstbode was met een angstvallige nauwgezetheid aan den oever van een snel len vliet i.e. het helder kabbelende water van Vader Rijn, haar malsche slakropjes aan het wasschen en wel op dusdanige wijze, dat eenige blaadjes het niet konden houden onder de bedrijvige handen van het ijverige meisje en lustig gingen dansen op de speelsche golven, niettegenstaande in de politieverordening der gemeente verboden wordt het Rijnwater te verontreinigen. Doch opgepikt en nadat deze in het kort op de ®r.is 1108 politie! Een dezer dienaren had hoogte is gebracht, stapt hij naast den chauffeur in en de achtervolging begint. Maar in de binnenstad heeft natuurlijk de taxi onder politiegeleide 'n voorsprong, wijl deze aan geen maximum snelheid gebonden is, en spoedig is de blauwe wagen ingehaald en wordt gedwongen te stoppen. De repara teur, die zelf aan het stuur zit, moet toe geven, dat de wagen aan de familie behoort en biedt duizenden excuses aan. Later bleek hem dat het euvel spoedig verholpen was, hij had geen wagen meer ter beschikking en deze familie wilde zoo gaarne een auto hebben voor een dagje. Maar de agent maakte korte metten. Hij stapte nu over in den blauwen wagen en beval den repa rateur naar het bureau van politie in de Prinsestraat te rijden en de familie in de taxi er achter aan. Daar was het pleit spoedig beslist. Tegen den reparateur werd procesverbaal opga- maakt en de Zwolsche familie kreeg den herstelden wagen terug, zoodat men per slot van zaken neg bofte. Maar voor den reparateur kan deze on rechtmatige beschikking over een andermans eigendom nog wel eens minder aangename gevolgen hebben. het snoode spel der soepele blaadjes waar genomen. Doelbewust en doordrongen van de waardigheid, welke hij bekleedt, en overtuigd van de heiligheid zijner zending, stapte hy op het arme meisje af en maakte proces-verbaal op in optima forma, wegens verontreiniging van de rivier den Rijn. Ta bleau. Dan zal deze ijverige dienaar het druk krijgen in het najaar, als de vallende blaad jes der boomen deze gewichtige overtreding zullen begaan. Te Amsterdam is op de Stroomarkt een 10-jarige jongen van een rijdende vracht auto gevallen en daarbij bekneld geraakt tusschen dien auto en een pothuis. Hij kwam daarbij neer op zijn achterhoofd en bloedde hevig uit mond, neus en ooren. Hij is naar het gasthuis vervoerd en al daar eenige uren later overleden. De bewoners uit de buurtschap Essen en uit die omgeving hebben reeds lang geklaagd over den slechten toestand van een door genoemde buurtschap loopenden zandweg, die, vooral in den wintertijd, meermalen onbegaanbaar is. Vandaar dat belangheb benden herhaaldelijk pogingen hebben aan gewend, bedoelden weg verhard te krijgen, welk werk dan door de gemeente Ede en Barneveld zou moeten worden uitgevoerd, aangezien deze weg door beide gemeenten loopt. En blijkbaar had het gemeentebe- van Barneveld naar het D. meldt, er wel ooren naar. Althans B. en W. hebben meer malen een onderzoek ter plaatse ingesteld, doch daarbij bleek dan steeds, dat een der eigenaars van de aangrenzende gronden, zekere J. v. V„ niet de minste medewerking wilde verleenen. De zandweg is daar name lijk zoo smal, dat hij, bij verharding, nood zakelijk moet worden verbreed, doch hoe mooi het den eigenaar van den aangren- zenden houtwal, die hem slechts om de acht jaar een klein geldelijk voordeel bezorgd, ook werd voorgesteld, hij vertikte het ge woonweg voor dit doel een duim breed grond af te staan. Deze stijfhoofdigheid nu begon den omwonenden knapjes te verve len, daar zij wel begrijpen, dat, zoolang v. V. van geen toegeven wil weten, zij allen verplicht zullen zijn een groot gedeelte van het jaar door dien modderweg te blijven baggeren. En mag men op de on dits af gaan, dan zou vooral door het Jonge ge slacht, al spoedig op een wraak gezonnen zijn. Hoe dit echter zij, een feit is het, dat de vorige week op een nacht een aantal op v. V.'s grond staande boomen gewelddadig zijn vernield of afgekapt. Sommige boomen zyn zelfs van boven tot onder gespleten, wat er op wijst, dat een aantal personen er niet heeft tegen op gezien hier zwaren nachtarbeid te verrichten. Nog was echter blijkbaar de wraaklust niet bekoeld. Een volgenden nacht althans is al het hakhout, staande op den wal, die voor de verbreeding van den weg noodlg is, ongeveer op 1 Meter hoogte afgekapt. Droevig doet het aan, dit thans In vollen bladerdos prijkende hout en de dito boomen, met ruwe hand afgehakt en gespleten, daar in de zon te zien ver dorren. Het is, alsof uit boosheid over 's menschen koppigheid, een moord op de jonge en thans zoo mooie natuur Is begaan. (N i e t-0 f fc I e e I.) 447e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 30 Mel 1928. 5e Klasse 10e Lijst. Hooge prijzen: 6587 50.000.—. 17970 2000.—. 4973 1542S 1S583 ƒ1000.—. 5529 6429 7440 8674 1476S 1S933 400.—. 2574 8247 9896 12230 17070 f200.—. 500 575 4729 6929 10622 13628 15322 15678 16326 20754 100— Prijzen van 70. 90 124 132 210 544 613 615 667 1134 1138 1153 1613 2417 2559 2705 2764 3146 3155 3271 3289 3733 3907 3967 4036 4688 4798 4835 4850 5296 6473 5547 5609 5821 5836 5890 5990 6451 6574 6496 6502 6760 6764 6907 7016 7566 7716 7820 7969 Uit Oss meldt men aan de „Msb.": Het 6-jarige eenige kind van den heer Beekers, dat achter een wagen uitkomende, door een rijwiel werd aangereden, met het noodlottig gevoig, dat de stuurstang in het hoofd van het ventje drong, is onder vree- selijke pijnen aan de gevolgen overleden. Een familie te Zwolle wilde met de Pink sterdagen met haar fraaien open blauwen Chevroletwagen een tocht maken door de Hollandsche steden en arriveerde daarvoor Zaterdagmiddag in Rotterdam. Maar de trouw van het benzinepaard, aldus de „Res.", is niet bestendig van duur en in Rotterdam aan den vooravond van den tocht, waarvan men zich zooveel had Brandstichters Te Assen zijn gisteren In arrest gesteld de arbeiders H. L. en A. D„ wonende te Wapserveen, verdacht zich aldaar in de wo ning van den arbeider P. schuldig gemaakt te hebben aan opzettelijke brandstichting. Het was Dinsdag een dag van meer dan gewone beteekenis voor het plaatsje Rijen. Daar ging n.l. de weduwe M. Theeuwes-van Drunen voor de vijf en vyftigste maal met een kleinkind ten doop. Van deze 55 leven er nog 50, die allen te Rijen in haar onmld- deliyke nabyheid wonen. Tusschen Laren (G.) en Lochem sprong een machine van de Geldersch-Overijssel- sche Stoomtram-Maatschappij uit de rails, met het gevolg, dat ze op den weg omviel. De machinist E. uit Deventer wist zich te redden en kwam er met enkele verwon dingen en kneuzingen af. De passagiers kregen geen letsel. De materieele schade is aanzienlijk. Door het ongeval ontstond een belangrijke stoornis in het verkeer. 54 401 1014 1959 3030 3598 4585 5037 5682 6240 6663 7413 8126 8972 9320 9975 10932 11457 11884 12361 13017 14109 86 508 1048 1969 3132 3686 4663 5126 5740 6424 6738 7532 8145 8984 9597 10072 10968 11896 8328 8595 8988 9053 9735 9751 10280 10571 11114 11668 12074 12493 12573 13247 13351 14341 14343 14570 14584 14593 8647 8864 9070 9102 9779 9856 10575 10673 11276 11323 11395 11696 11706 11725 12141 258 302 692 839 1700 1729 2779 2995 3341 3549 4258 4547 4963 5009 5620 5640 6023 6191 6536 6579 7180 7300 7986 8047 8873 8895 9148 9195 9917 9949 106S7 10927 12093 12686 13386 14404 14620 12809 12885 13503 13593 11406 11778 12214 12299 12957 14426 14640 14431 14691 11438 11826 12315 12985 13666 13693 14456 14744 14481 14806 14814 14844 15036 15088 15192 1527Ö 15310 15385 15401 15649 15885 16016 16077 16100 16194 16205 16334 16390 16392 16393 16523 16539 16636 16879 16943 17183 17219 17297 17331 17401 17421 17455 17549 17633 17690 17717 17926 18031 18162 18307 18525 18574 18614 18629 18632 18723 18883 19017 19022 19030 19114 192 C 19251 19360 19663 19681 19808 19866 19972 20040 20100 20106 20149 20283 20348 20540 20715 20761 20837 20989 NIETEN: 15 19 63 60 80 82 84 107 129 149 167 206 233 239 281 293 311 312 406 451 457 470 4S0 537 546 555 574 576 620 673 677 717 720 749 886 1077 1099 1118 1156 1174 1192 1197 1215 1230 1592 1293 1342 1393 1394 1442 1488 1516 1529 1530 1605 1632 1645 1685 1769 1818 1870 1876 1903 1987 2000 2014 2080 2143 2155 2173 2188 2222 2259 2275 2280 2303 2366 2379 2422 2433 2463 2543 2566 2572 2573 2518 2660 2739 2759 2783 2849 2852 2881 2890 2893 2899 2941 3047 3060 3087 3148 3185 3257 3274 3344 3391 3402 3413 3427 3423 3439 3453 3522 3567 3572 3602 3611 3612 3619 3631 3636 3662 3664 3674 3676 3693 3695 3740 3762 3779 37S0 3795 3S24 3S38 3848 3351 3865 3926 3941 3968 4021 4029 4133 4143 4190 4200 4211 4265 4274 4284 4298 4322 4328 4335 4333 4357 4379 4380 4433 4446 4452 4546 4605 4672 4673 4712 4742 4749 4S41 4914 4928 4929 5063 5083 5087 5103 5124 5134 5139 5142 5146 5163 5196 5220 5236 5303 5344 5437 5444 5502 5512 5527 5555 5686 5769 5781 5788 5792 5937 5957 5985 5996 6017 6054 6104 6109 6112 6113 6114 6125 6201 6225 6249 6300 6303 6333 6343 6353 6449 6504 6539 6540 6730 6734 6773 6780 6801 6807 6808 6843 6936 6982 7012 7107 7178 7181 7201 7209 7243 7328 7331 7409 7416 7455 7561 7611 7640 7645 7717 7732 7776 7795 7806 7824 7842 7871 7882 7907 7919 7955 7957 7962 8011 8014 8019 8043 8098 8125 8183 8190 8224 8322 8391 8418 8460 84.58 8480 8482 8483 8606 8610 8659 8699 8709 8734 8785 8791 8837 8865 8S78 8888 8S96 8932 8960 9015 9054 9063 9170 9259 9303 9330 •9381 9385 9486 9517 9589 9630 9631 9638 9647 9655 9685 9722 9747 9765 9789 9801 9816 9837 9882 9884 9889 9900 9981 10037 10057 10059 10064 10065 10077 10079 10081 10082 10139 10160 10177 10198 10268 10269 10308 10318 10369 10429 10462 10470 10476 10480 10499 10504 10516 10545 10549 10605 10626 10698 10707 10726 10730. 10742 10784 10843 10847 10876 10915 10963 11011 11024 11040 11088 11093 11118 11128 11131 11179 11182 11265 11359 11391 11420 11498 11509 11558 11580 11604 11607 11640 11648 11654 11661 11670 11686 11689 11722 11788 11808 11858 11893 11898 11982 12021 12024 12042 12078 12119 12183 12212 12235 12269 12348 12373 12405 12411 12491 12493 12496 12545 12607 12795 12996 13243 13401 13563 13882 12627 12638 12663 12700 12718 12747 12800 12828 12862 12873 12935 12971 13087 13106 13118 13155 13280 13282 13284 13285 13420 13451 13468 13490 13501 13663 13734 13748 13916 13923 13957 14028 14129 14135 14179 14290 14315 14390 14440 14477 14498 14544 14684 14756 14842 14885 14888 13221 13226 13289 13315 13513 13520 13753 13812 14046 14053 14318 14323 14547 14627 14897 14904 12794 12975 13232 13332 13556 13858 14123 14350 14678 14910 In een café in de v. d. Takstraat te Rot terdam heeft zekere J. A. B. K. ruzie ge zocht met den 40-Jarlgen varensgezel C. H. uit Nymegen. K. viel den varensgezel aan, door hem met een sleutel op zyn rechteroog te slaan. Pas later ls gebleken, dat H. in het ge sticht voor oogiyders moest worden opgeno men. Het oog is zoo zwaar beleedigd, dat hij het zal moeten missen. De dader is later in zijn woning gear resteerd. 14529 14943 14949 14977 15038 15072 15104 15133 15149 15396 15163 15170 15441 15452 15187 15498 15240 18244 15633 15638 15726 15730 15768 15S60 15963 16032 16033 16061 15250 15648 15924 16092 16275 16328 15375 15669 15939 16102 16347 16577 16885 17115 17414 17773 15681 15684 15950 15951 16131 16169 16350 16404 16430 16445 16504 16531 16547 16680 16689 16725 16822 16836 16862 16867 16890 16930 17039 17053 17078 17092 17111 17224 17226 17233 17260 17311 17315 17398 17469 17514 17532 17551 17558 17677 17727 17779 17801 17829 17830 17874 17906 17954 18021 18095 18105 18118 18119 18129 18130 18160 1S232 18263 18264 18279 18289 18324 18360 18363 183R5 1S389 18418 18434 18436 18508 18522 18598 18607 18661 18757 18792 IR799 18800 18829 18SS7 18905 18907 18913 18918 18936 19004 19012 19101 19103 19104 19106 19107 19166 19192 19230 19279 19320 19324 19376 19396 19429 19431 19461 19472 19486 19513 19515 19583 19593 19640 19648 19660 19671 19684 19706 19715 197.7 19777 19779 19823 20029 20"2! 20032 20036 20117 20l2l 20129 20155 20192 202O« 20272 20273 20237 20398 20445 20458 204S0 20491 20500 20510 20562 20625 20666 206S6 20731 20791 20834 20841 20872 2067S 20891 10930 20960 J 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7