IN DEN POOLNEVEL GEVANGEN NOG STEEDS GEEN ZEKERH EID OMTRENT HET LOT VAN GENERAAL NOBILE EN ZIJN MAKKERS Zou het luchtschip door een cycloon zijn overvallen? RECHTSZAKEN De uitlevering van Lucien Levy Twee politie-agenten in de verdachtenbank KERKNIEUWS De plechtige Omgang te 's Hertogenbosch VRAGENBUS De „Opruimïngs"- methode der Bolsjevisien Hoewel van verschillende kanten berich ten opduiken, die iets omtrent het lot van generaal Nobile en zijn makkers schijnen te moeten mededeelen, blijken zij toch later weer door andere te worden tegengesproken, zoodat 'tot nog toe geen zekerheid omtrent de bemann ng van de „Italia" verkregen is. Men verdiept zich in allerlei gissingen en naarmate de tijd verstrijkt ziet men de toe komst donkerder in. Het slechte weer, dat in heel het Poolge- bir.eerscht, belet een doortastenden onder zoekingstocht. Echter maakt men allerwege zich gereed om, wanneer dit maar eenigs- zins mogelijk is ter hulpexpeditie uit te gaan. Intusschen verwach- men in Rome geen berichten aangaande de „Italia" voordat de hulpexpedities, die thans worden georgani seerd, den tijd hebben gehad om het terrein te bereiken vanwaar men het laatst iets van het luchtschip heeft vernomen. De bladen geven hun voldoening te kennen over het feit, dat het lot van generaal Nobile en zijn metgezellen tot zoo spontane uitingen van medevoelen aanleiding heeft gegeven. Het Italiaansche gezantschap te Oslo pu bliceert een verklaring, waarin gezegd wordt dat in de pers misverstanden zijn ontstaan wat betreft de maatregelen, die voor de red ding van Nobile zullen werden genomen. De Italiaansche regeering werkt vanaf de eerste mlpmaatregele». die voor de „Italla" genomen zijn, met de Noorsche regeering samen. Zij rekent ook op den steun van de Noorsche autoriteiten. Het W. B. verneemt uit Oslo, dat Fridjot Nansen in een Interview verklaard heeft, dat het hem onmogelijk is eenig vermoeden te uiten over het lot van de „Italia", daar hem nauwkeurige mededeelingen over de meteoro logische omstand'gheden ontbraken. Als de Italianen hun geweren en munitie hebben kunnen redden, dan zal het hun mo gelijk zijn in den zomer om zich de noodige levensmiddelen te verschaffen. Een bericht en een tegenspraak Een Wolf-telegram uit Seattle in den Staat Washington meldde: Volgens een draadloos bericht van een radio-station in Alaska, werd daar gehoord hoe de Cittè dl Milano een particulier bericht naar Rome heeft afgezonden, onderteekencl doe. Nobile. Volgens het station in Alaska moet dit bericht behelzen, dat de „Italia" gevonden is. Naar Reuter echter uit Seattle vernc :rm Is later gebleken, dat het genoemde station in i \aska de radiopost van de Ver. Staten te Cordova is geweest. D medodeeling, dat het de „Citta di Milano" was, die berichten naar Rome zond is, naar men gelooft, het gevolg geweest van een fout bij het opvangen van het oorspron kelijke bericht. Bovendien betrof het hier een broer van generaal Nobile. De „Italia" in een cycloon? Deskundigen van het geophysisch instituut te Tromsö aanvaarden de mogelijkheid, dat de „Italia" Vrijdagmorgen plotseling ciuor een cycloon is overvallen en dat het lucht- semp d entengevolge tegen een ijsberg zou zii- geworpen met fatale gevolgen. De mogelijkheid van het plotseling ont staan van een cycloon wordt ook geuit in het volgend relaas in de „Res." betreffende een der te Spitsbergen achtergebleven leden van de bemanning der Italia. Heden, 26 Mei te 16 uur is de termijn ver streken van den tijdsduur, dat de benzine aan boord van de „Italia" toere'kend kon zijn, om de motoren op gang te houden, aldus bericht deze openvarende van de „Italla". Deze mdn heeft niet over ongeluk te klagen, 'want het buitengewoon toeval wil, dat hij juist ditmaal niet meeging. De uren verstrijken, zoo bericht hij uit Koningsbaai, en het eene uur is al angstiger dan het andere, want nog steeds hcerscht het sinistere stilzwijgen. Op de „Citta- di Milano", «raar men zich in koortsachtig rhythme gereed maakt om te vertrekken, ziet men niet anders dan ontdane gezichten van de mannen, die noc geen minuut heb ben geslapen sinds het fatale uur: 10.27 Telkens weer worden er edelmoedige en held haftige voorstellen gedaan: mannen, die willen gaan met ski's, met een motorboot, met welk hulpmiddel ook. Het is poëzie! De realiteit blijft, dat men methodisch te werk moet gaan, indien de hulpverleening niet be perkt wil blijven tot vergeefsche opoffering. Men zal handelen. De heele wereld wete, dat wat menschelijk-mogelijk is, beproefd zal worden. Intusschen vervliegt meer en meer de hoop, dat het luchtschip zich in de breedte heeft omgewend, om te pogen met begunsti ging van den Noord-Westelijken wind de Noordelijke kusten van Europa te bereiken. Om deze veronderstelling aannemelijk te maken zouden dan de dr'e motoren gelijk tijdig beschadigd moeten zijn, waardoor ook het stilzwijgen der radio kanw orden ver klaard. We moeten er echter aan herinneren dat toen de radio aan boord van het luchtschip werd gebouwd, men rekening heeft gehouden met de mogelijkheiddat de voornaamste generator kon gaan weigeren, hetzij door het niet werken der buitenboord-schroef, hetzij door onvoldoende snelheid of door het top zetten der motoren. Het rad:o-telegrafiscue station van de „Italia" werd er derhalve op ingericht, om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden door middel van speciale bat terijen, die men steeds gereed heeft, om even- tueele noodseinen te kunen geven. Aan boord moest men in staat zijn, gedurende minstens vier uren rad'oberichten uit te zen den, ook als alle motoren van het luchtschip stilstonden. Maar zelfs zonder gebruik te maken van den hoofdgenerator, hetzij dan op hoog- of lr agspanning, zou men toch nog noodseinen hebben kunnen uitzenden, indien men zien had bediend van een kie n, daartoe speciaal meegenomen toestel, dat met korte golf werkte. Dit huiptoestel omvatte bovendien een installatie in den vorm van een grooteu verrekijker ter hoogte van negen meter, om hulpteekens te kunnen geven, ingeval van een geforceerde landing. Nemen wij echter aan, dat de schade aan de radio-apparaten toegebracht, zoo ernstig was, dat ze aan boord niet te herstel len viel en stellen wij. dat Nobile, om zijn benzine niet geheel op te gebruiken in den ongelijken strijd tegen den wind, zich aan den drift heeft overgegeven. Kunnen de windslroomingen hem dan naar de kust van Siberië hebben gevoerd? Wij baseeren onze veronderstellingen op de plaatselijke weers gesteldheid te Koningsbaai: we nemen dus aan, dat de Noord-Westenwind boven het geheel Poolgebied heerschte en dan behoeft men zeker de mogelijkheid, dat het lucht schip naar Siberië drijft, niet uit te sluiten en daar zal de bemanning dan een geschikt landingsterrein zoeken. Aan zijn naaste om geving heeft Nobile meermalen dit besluit medegedeeld: .Als mij nog slechts een ton benzine overblijft, dan zet ik de motoren I stop en zal trachten land te vinden met be- j hulp van de heerschende windstroomin- gen." Ook Ris de motoren niet meer werken kan I het luchtschip eenige weken in de lucht blijven, ind'en de gashouders slechts niet be- schadigd zijn. Nobile beschikt over meer dan voldoende zand en in een wanhopigen toe- r -d kan hij zelfs het schuitje met de moto ren laten vallen en daarna alle materiaal, dat niet strikt noodzakelijk 16. Maar we mogen nog wenschen, dat een onbepaalde réis, overgeleverd aan den drift, niet nood- j zakelijk is. Het physieke en moreele weer standsvermogen van de bemannig zou op een zeer zware proef worden gesteld en men kan zich zelfs niet voorstellen hoe diezelfde mannen daarna nog, bij een mogelijke lan ding öp het ijs, het bewoonde land kunnen bereiken. Men moet alle hoop niet opgeven, maar evenmin een overdreven optimisme koesteren. Zooals uit de radioberichten van brrd uit verzonden bleek, was het eerste ge deelte van de reis zoodanig, dat niets de catastrofe deed vermoeden. Donderdag om nul uur twintig bereikte de „Italia" de Pool. Een landing was in het programma opgeno men. waarvoor Nobile een paar ^aonderd K.G. zand had meegenomen. Als het luchtschip verankerd was, zou Nobile op het ijs afdalen. In Maart j.l. was deze manoeuvre te Tirreno gedurende de étappe Rome-Mllaan beproefd en toen was het gelukt. De atmosfeer was echter zeer kalm en het uitzicht prachtig. Deze gesteldheid heeft zich blijkbaar aan de Pool niet voorgedaan, want nadat Nobile twee uren boven de Pool had gekruist en nadat hij er het Kruis en de Vlag had neer gelaten, gaf hij telegrafisch bericht, dat h'j de terugreis ondernam. Dit geschiedde om twee uur twintig. In de eerste uren van de reis in Zuidelijks richting moet alles goed gegaan zijn: dit wordt ook bevestigd door het feit, dat de radio aan boord gebruikt werd om eenige particuliere telegrammen te verzenden, iets wat nog niet gebeurd was. Eenigen tijd later, te 13 uur, ontving com mandant Romagna het telegram, waarin Nobile de ceremonie van het neerlaten van het Kruis en van de Vlag meldde. De tdon van dit telegram was nog zeer opgewekt. De generaal was, in tegenstelling met zijn ge woonte, uitvoerig. Hij wilde, dat er naar ver schillende autoriteiten werd getelegrafeerd en hij zond een speciaal telegram aan de twee mannen, die hij tot zijn spijt ditmaal niet had kunnen meenemen. Intusschen ver borg Nobile toch zijn ongerustheid niet. „Deze terugkeer van de Pool is moeilijk, door d'i sterken tegenwind, die onze snelheid tot op 40 K.M. per uur vermindert. We zullen ook dit overwinnen." Daarna verliepen da uren, die we reeds gisteren beschreven tot 10.27 uur. Om 10.29 uur reeds werd van de „Cittfi di Milano" uit geantwoord. Maar is dit antwoord nog ontvangen? Dat weet tor nu toe God alleen. Het geophysisch instituut te Tromsö, dat de expeditie met zijn metereologische berichteu steeds heeft geholpen, geeft radio-telegra fisch nog eenige bijzonderheden. Tusschen acht en tien uur, dus toen de „Italia" met ongeduld wachtte op radio-goniometrische berichten van de .CIttè, di Milano" heerschte boven Spitsbergen een z.g. „coldfront". (In het Poolgebied verstaat men daaronder den tijc1 die den naderend-n cyclonen voorafgaat. Volgens de theorie van prof. Jörknes brengt iedere- cycloon het „ademhalen" van tv/cs verschillende luchtstroomingen te weeg: een uit het Zuiden en een uit het Noorden. De arme stroom den staart van den kouden om den cycloon in de richting van West naar Oost, terwijl de Poolstrooming, die na tuurlijk koud is, zich in de richting Oost naar V'est beweegt. Op een zeker punt zal de warme stroom de staart van de koude stroom ontmoeten, terwijl deze, die zich ir. (ie richting tegenovergesteld aan den gang van horlogewijzers beweegt, den staart van den warmen stroom bereiken zal. Dan ontstaan twee luchtlagen, een koude grens en een warme grens. Naar het geophysisch instittuut van Tromsö bericht, bevond de „Italla" zich in de 1 uur; van Spitsbergen, toen boven dezen archipel zulk een „coldfront" heerschte. Inderdaad werd ook te Koningsba. i waargenomen, dat, j terwijl de wind tot acht uur uit het Zuiden J kwam, hij op dat tijdstip uit het Westen be gon te blazen. Eet luchtschip, dat tot dan toe met een Zuid-Westen wind had te kampen, werd plots door den Oost-storm overval1 en en het werd In die richting weggedreven. Maar nu is het de beurt van hen, die achterbleven. Koortsachtig wordt er gewerkt om de „Citta, di Milano" voor het vertrek gereed te maken. Ieder van de achtergeble venen zal doen, waartoe zijn krachten zullen reiken. Internationale hulp voor de „Italia" Uit Berlijn wordt nog aan het „Hbld." ge meld De hulpactie voor de „Italia" zal, naar het „Berl. Tagsblatt" meldt, internationaal ge organiseerd worden. Engeland zal een be stuurbaar luchtschip van het type der R. 31 ter beschikking stellen. Duitschland een aan tal vliegbooten (Dorniell-Wall en Rohrbach- Robbe), Amerika eveneens vliegtuigen als mede het vliegtuigmoederschip „Fatoca", terwijl ook Sovjet-Rusland waarschijnlijk eenige vliegtuigen beschikbaar zal stellen. De bekende Noordpoolreizigers zullen deelnemen aan deze hulp-expeditie, die on der leiding van prof. Fridjof Nansen zal staan De bekende Duitsche Zeppelin-comman dant, kapitein Bruns, heeft de plannen voor de hulpactie reeds tot in bijzonderhe den uitgewerkt en ze aan Nansen, die zoo even uit Amerika is teruggekeerd, ter goed keuring voorgelegd.. Telegrafisch heeft Nan sen er zijn ingenomenheid mee betuigd en zich bereid verklaard de leiding van de in ternationale expeditie op zich te nemen. Het Amerikaansche moederschip „Patoca", dat voorzien is van een ankermast, zal zoo spoedig mogelijk naar Tromsö vertiekken en daar als luchtschip- en vliegtuigbasis blijven liggen. Men stelt zich de verdeeling der werkzaamheden als volgt voor: het Engel- sche luchtschip zal groote kruistochten over het Poolgebied ondernemen. Het kan er, dank zij zijn groote actie-radius, dieper in doordringen, dan de vliegtuigen en vlieg booten, die uit den aard slechts een be perkte oppervlakte kunnen afzoeken. Zij' zuilen van alle zijden concentrisch naar het Noorden vliegen en ieder zal een sector voor zijn rekening nemen. De Poolvliegers, kapitein Wilkins en lui tenant Eyelson, die op het oógenblik ts Ber lijn vertoeven, hebben zich onmiddellijk be reid verklaard aan de hulpexpeditie deel te nemen. Een telegram Het Wolff-bureau meldt uit Rome: Onder de vele telegrammen, die Z. H. de Paus ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft ontvangen, is er een van den kapelaan van Nobile's Poolexpeditie, pater Gian Fran- cescho, waarin deze zijn vertrouwen uit spreekt in de redding van de „Italia" en zijn bemanning. Z. H. de Paus antwoordde hierop met een telegram, waarin hij eveneens uiting geeft aan zijn goede hoop op redding. De Haagsche Rechtbank zou gisteren be handelen het hernieuwde onderzoek der Pransche Regeering tot uitlevering van den veehandelaar Lucien Lévy, verdacht van medeplichtigheid aan knöelerijen bij de herstel-leveranties. In verband met ziekte van den heer L. werd de behandeling even wel uitgesteld tot a.s. Donderdagmiddag 2 uur. Wanneer dan mocht blijken, dat de hèer L., die aan een hartkwaal lijdt, nog niet hersteld is. zal de rechtbank dan eventueel een rechter-commissaris aanwijzen om hem in het ziekenhuis te vrehooren. Wegens een mishandeling van een studeqi Scherpe terechtwijzigingen over hun optreden AMSTERDAM, 31 Mei. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam hebben zich heden te verant woorden gehad twee agenten van politie der gemeente Amsterdam, resp. 30 en 49 jaar oud. Den lsten, B. v. d. Hazel geheeten, was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 12 cfo 13 November 1.1. In of vlak bij de Ferdinand Bolstraat verschillende malen, althans een maal opzettelijk gewelddadig den student Michel A. K. met een gummistok heeft ge- sla'gen, waardoor deze persoon pijn heeft ondervonden. Eenzelfde dagvaarding was uitgebracht te gen den tweeden agent, P. v. d. Ploeg, ge naamd. Er waren II getuigen charge en 5 a dé charge gedagvaard. Op een vraag van president mr. Eekhout ontkenden beide agenten, dat zij K. op ge noemd punt geslagen zouden hebben. De eerste getuige, de 21-jarige student in de medicijnen, K., deelde mede, dat hij in den bewusten Zaterdagnacht, in gezelschap van eenige vrienden op weg was naar zijn woning in de 2de Jan Steenstraat. Ofschoon get. met zijn vrienden een glaasje bier en later op den avond, in café Former, eenige glazen wijn had gedronken, was er volgens zijn bewering geen sprake van dronkenschap. Toen hij voor de deur van zijn woning stond, bevonden zich zijn vrienden aan den overkant van de straat. Op een gegeven oogenblik merkte get. dat dit gezelschap aan het praten was met twee agenten van de rijwielbrigade. Get. ging naar den overkant om eens poolshoogte te nemen. Een der agenten zei toen opeens: „Doorloopen!" „Ik woon op nummer zeven," zei get. toen. „Toch doorloopen!" klonk het bevel. Get. deed dit en kwam in het Sarphatipark. Daar bleef get. staan, in gezelschap van zijn vrienden en weer vroeg get. of hij naar zijn woning mocht terugkeeren. Een der agenten, die inmiddels van een der den agent assistentie hadden gekregen, duwde daarop zijn fiets tegen het lichaam van verd. en beval nogmaals „Doorloopen!" Op den hoek bleef get. weer staan. Ten derden male vroeg hij aan de agenten, die het troepje gevolgd waren, of hij naar zijn woning mocht terugkeeren. Een paar flinke meppen met een gummistok was het ant woord op die vraag. Get. zette het op een loopen, steeds achtervolgd door de agenten. In de Ferdinand Eolstraat, bij de brouwerij, bleef hfj uitgeput tegen een muur staan leu nen. „Als ik wat gedaan heb, breng me dan op, maar sla me niet!" smeekte Hij zag toen plots een agent in burger naar hem voorkwam de oudste der beide verdachten komen toeloopen en opnieuw verzocht get. dat men hem zou opbrengen. „Doorloopen!" klonk het. „Ik kan niet!" zei get., die ge heel was uitgeput. „Dat zullen we je wel leeren!" was het antwoord en weer kreeg get. een serie sla gen, die zóó ernstig aankwamen, dat hij neerviel. Terwijl hij viel, gaf de agent in burger hem nog een paar slagen. Get. ver loor het bewustzijn. Toen hij weer bijkwam, bevond hij zich in het politiebureau aan de Ferdinand Bolstraat. Op het bureau aan de Stadhouderskade heeft get. later zijn beklag ingediend. Hij had pijn in zijn schouder, in zijn linkerarm en op het hoofd een bult, zoo groot als een kastanje. Nog eenige getuigen werden gehoord. De officier van Justitie, mr. Reilingh, merkte op, dat alleen was ten Jaste gelegd mishandeling van IC. in of bij de Ferd. Bolstraat. Spr. wilde het ergste aannemen, n.l. dat de studenten luidruchtig zijn ge weest. In geen geval had dit dan aanleiding mogen geven tot een dergelijk hardhandig optreden als geschied is. De geheele ensce- neering van het geval, de houding der po litie bij het posthuis, heeft een zeer onplei- zierigen indruk gemaakt; 't spijt spr. dit te moeten zeggen, omdat die indruk, dien in 't algemeen straatagenten maken, een goede is. Ten aanzien van verd. v. d. M. bestaan, zeide spr., alleen de verklaringên van get. Polak. Het bewijs tegen v. d. H. achtte spr. niet sterk genoeg en hij vroeg derhalve voor dezen verdachte vrijspraak. Ten aanzien van verd. v. d. P. zijn er echter zeven getuigen, die hem pertinent herkend hebben. Spr. begrijpt niet, hoe deze veril. nog durft ontkennen. Spr. vindt het heel erg, dat verd. misbruik heeft gemaakt van zijn ambtelijke positie. Eisch: twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. de Vrieze, zeide de realiteit onder de oogen te hebben gezien. Ter zitting heeft pi. v. d. P. onder de oogen gebracht, dat de zaak voor hem verloren is en langer ontkennen hem niet baten zou. PI. meende, dat de oorzaak van verd.'s optreden uit tweeërlei motieven geschied is; n.l. ten eerste, dat hij het bureau verlaten heeft om zijn makkers te helpen; ten tweede, dat hij heeft willen laten zien, dat, als zijn jonge collega's het niet afkonden, „hfj het wel eens zou doen". Helaas is de wijze, waarop hij het gedaan heeft, fataal geweest. PI. wees er op, dat een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor van der P. ontslag uit den dienst be- teekent, inplaats van een 25-jarig jubileum, waar hij aan toe is. Met klem drong pi. aan op een voorwaardelijke veroordeeling, ver schillende omstandigheden aanroerend, welke z.i. zulk een veroordeeling wettigen. Wat verdachte van d. H. betreft, pi. zeide het met den Officier eens te zijn, dat voor dezen agent slechts vrijspraak volgen kan. Uitspraak over 14 dagen. Een dubbel jubeljaar 's-Hertogenbosch, de hoofdstad van Noord- Brabant, de stad der heerlijke St. Jans-ka- thedraal, de Mariastad bij uitnemendheid sinds het jaar 1380, maakt zich op ter vie ring van een tweetal heerlijke Maria-jubilea. Dit jaar toch is het 75 jaren geleden dat het wonderbeeld der Moeder Gods, meer ge kend ais de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch, na de ballingschap, waarin het sinds 1629 in België vertoefde, door den kardinaal Aartsbisschop van Mechelen, Engclbertus Sterkx den 16en December 1853 weer aan de stad Den Bosch werd afgestaan. Statig en met grootsch feestbetoon, deed de wonderbare beeltenis den 27sten December 1853, St. Jans dag na groote plechtigheden, weer haar triomphalen intocht in de Stad en de pom peuze Kathedraal, die van boven tot onder was versierd en verlicht, waar het door Z. D. H. Mgr. Zwijsen roemrijker gedachtenis werd ontvangen. Het tweede jubilé, dat eveneens in dit jaar te herdenken valt, is de plechtige kroning van het wonderbeeld op 27 December 1878, nu 30 jaren geleden verricht, met bijzondere toestemming van Z. H. Paus Leo XIII door Z. D. H. Mgr. Godschalk, toen bisschop van 's-I-Iertogenbosch. Voor de herdenking van deze beide jubilea .naakt het Bosche volk zich op, met een ijver en een kinderlijke godsvrucht, met een on versaagde liefde voor Maria en Hare won dere beeltenis, de trots en glorie van de stad, de Meierij, het bisdom, ja van gansch Neder land. In haar „Plechtige Omgang," die ieder jaar met plechtstatigen luister door de Bos sche straten trekt en die steeds meer en meer op dien dag het volk van Nederland naar de oude Hertogstad doet stroomen, zal Roomsch en Maria-minnend Den Bosch op Zondag 15 Juli van dit jaar, deze beide gebeurtenissen ten grondslag leggen. In majestueuze groe pen zal men ze beide uitbeelden zonder dat iets aan de vorige Ommegangen zal worden bekort. Zy die ooit den „Plechtige Ommegang" hebben gezien in den Bosch het Brugge van Nederland, kunnen zich eenigszins een denkbeeld vormen van wat in dezen heer lijken stoet Maria ter eere wordt te aanschou wen gegeven. Het eerste gedeelte van den stoet wordt gevormd door de jongelingen-vereenigingen en sociale organisaties, waarachter zich aan sluiten de godsdienstige en charitatieve ver- eenigingen en Broederschappen. Alien dragen zij de vaandels dier corpora ties en vormen fleurige en kleurige groepen, die het karakter der vereeniging uitdrukken. Dan volgt een historisch gedeelte uit beeldend de geschiedenis der Zoete Lieve Vrouw. Mogen wij hier iets uit (je geschiedenis zser in het kort aanhalen. Het beeld werd in 1380, bij den bouw der Kathedraal door een godvruchtig werkman voor vernieling behoed. Sinds dien.dag is het een middelpunt van vereering geworden door de talrijke mirakelen die er bij geschiedden. Bijna 500 staan er geboekt in het oude lijvige register dat, in kostbaren band gebonden, met eerbiedige zorg bewaard en ieder jaar in de groote indrukwekkende processie wordt -ond gedragen. Al deze wonderen waren wel in staat om het katholieke, vrome en diep godsdienstige volk van de, Nederlanden in de meest dank bare en opgetogen stemming te brengen ten ipzichte van de Zoete Moeder. Haar eeredienst, is het wonder, werd tot den hoogsten top opgevoerd. Edelen, vrije burgers, lijfeigenen, krijgers, jongelieden, rijk en arm, de oudheid, in één woord, alles ging ter Bedevaart naar de zoo rijk gezegende stad 's-Hertogenbosch. In de St. Janskerk, om haar schoonheid beroemd, maar nog meer orn het wonder beeld wereldberoemd geworden, zag men duizenden Mariakinderen uit de stad, uit de Meyerij en de omliggende landen, neer knielen, zingend en biddend, dankend en vragend voor den troon der Smeekende Al macht, die door Hare zoete bemiddeling won deren wist te bewerken. Voor dit beeld heeft geknield, keizer Maxi- miliaan, hier werd Philips de Schoone tot ridder geslagen. i Karei V. in wiens rijk de zon niet onder ging, bad hier nederig voor Maria's genade beeld, alsmede zijn zoon Philips die hem op volgde op den troon. De sture, norsche hertog van Alva boeg hier de knie, alsook een hertog van Parma en Albertus, aartshertog van Oostenrijk. De glorievolle martelaren, de H. Leonar- dus van Vechel ((Bosschenaar), de H. Cor nells van Wijk bij Duurstede en de H. en de H. Nico'aas Piek stortten hier hunne gebeden. De H. Petrus Canisius, de Nederlansche Heilige en Kerkleeraar, de apostel van Duitschland smeekte hier om sterkte en bij stand voor zijn grootsch en moeilijk werk Arnoud, de ongelukkige hertog van Gelder, dankte lner Maria voor de verlossing uit den kerker waarin hij door zijn zoon was gewor pen. De godvruchtige Joanna, Castilië's konings dochter, offerde hier haar kostbaar bruids kleed. Ontelbaar zijn de kardinalen, de bisschop pen, de priesters die geknield hebben voor Maria's troon. In 1913 was het nog Z. Em. W. Kardinaal Vdn Rossum, die vol eerbied een bezoek bracht aan datzelfde beeld, dat heden nog door duizenden zoo hoog vereerd, zoo vroom bezocht wordt. Al deze feiten worden in het historisch ge deelte weergegeven, waarbij dit jaar nog ge heel in het bijzonder de terugkomst van het beeld binnen Den Bosch en de kroning zullen worden in beeld gebracht. Het derde gedeelte geeft de voorafbeel ding van het leven der Allerheiligste Maagd Maria als: de mensch in het aardsch Para dijs, de zondenval de heerlijkheid der genade welke de mensch verloor, de barmhartig heid Gods, de verwachting van Maria, de profeten, die de fcomst van Maria hebben aangekondigd, de boodschap des Engels, de geboorte van Christtfs, de voltooiing van het verlossingswerk op Calvarië, enz. Het slot van dén stoet wordt gevormd door eene hoofdgroep, Maria's verheerlijking uitbeelde, omgeven door zingende enge len. De geestelijkheid der stad en alle leden der verschillende kloosterorden sluiten den heer lijken stoet. Deze wordt nog opgeluisterd door verschil lende muziekkorpsen, terwijl diverse koren 18—5 als engelen-koren, Middeleeuwsche vrouwen, de herders van Bethlehem enz., mede de pro cessie met hun gezang afwisselen. Zoo staat Den Bosch ieder jaar, maar nu gansch in het bijzonder in het teeken van eene grootsche Mariahulde, die de belang stelling verdient van ieder Katholiek Neder lander. Vr.: Zoudt u s. v. pl. hier ook raad op bunnen geven? Ik heb een paar hortensia- planten, die bijna uitgebloeid zijn. Zij „•taan nu nog in de kamer in potten. Wel- behandeling moet ik nu die planten ge- <€n, opdat ze volgend jaar weer kunnen jioeien? H.W.: Uw hortensia vraagt om na deu '-•loei teruggesneden te worden en Dlaatsje in den tuin in den vollen grond of een verpotting in grooteren pot. Men neme dan goeden tuingrond, vermengd met ouden koemest. Tijdens hergroei geve men volop water en gier. In 't najaar kunt u de plant wederom opnemen en een fris- sche, lichte plaats ih de serre geven. Des winters verlangt deze plant weinig of geen water. Vr.: Ik heb in het voorjaar van 1927 een stamroos voor behoorlijken prijs van een marktkoopman gekocht, in lossen grond geplant en mest gegeven. Gedurende den zomer van 1927 gaf de plant opstaande takken van 60 a 100 c.M. hoog, maar geen rozen. Nu de zomer van 1928, zonder haai mest gegeven te hebben, is het resultaat weer hetzelfde,terwijl er in de andere, reeds vroeger gekochte stamrozen vele knoppen zitten. De plant heeft doornen en bladeren gelijk iedere andere roos en het moet een roode roos van kleur zijn. Is dit een voorgetrokken stamroos, uit de kassen van Aalsmeer, en kan dit nu nog goedkomen in den volgenden zomer, zoodat ik nog eens rozen voor mijn geld kriig. of doe ik beter om de Dlant kómen- ten winter in de kachel te stoppen? AntwHet is onmogelijk om zonder be wijsmateriaal een oordeel of raad te kun nen geven. (N i e t-0 f f1 c i e e 1.) 417e STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag I Jun! 1928. Se Klasse 12e Lijst. Hooge prilzen: 10695 19538 1000.- 584 1478 2105 11120 15120 ƒ400.—. 5S25 11975 12065 200.—. 131 423 3650 5899 66°1 6S11 1005S 11349 ƒ100.—. Prijzen van f 70.—. 39 219 255 284 295 308 354 451 465 527 702 999 1163 1173 1227 1322 1361 1405 1436 1689 1697 1843 1856 1958 2041 2094 2301 2328 2622 2658 2687 2785 2830 2859 2976 2984 3109 3272 3336 3347 3398 3635 3755 3778 3814 3827 3936 3943 4089 4102 4117 4217 4386 4420 4541 4606 4674 4704 4737 4805 4870 4979 5006 5041 5071 5118 5387 5397 5438 5481 5561 5574 5583 5702 5784 5833 5859 5895 6024 6039 6064 6108 6149 6234 6535 6553 6591 6637 6640 6642 6666 6792 6825 7194 7295 7341 7576 7639 7657 7877 7888 7903 7974 8103 8207 8235 8237 8274 8340 8344 8469 8501 8506 8616 9002 9043 9161 92ZJ 9253 9260 9423 9461 9556 9584 9611 9749 9764 98C.) 9869 9879 9951 IC.10 10107 10255 10496 10553 10555 10788 11016 11107 11185 11195 11361 11-72 11678 11773 11822 11830 11889 11973 12. 3 12200 12221 12293 12316 12336 1235.3 12644 12865 12912 13077 13275 13301 13409 13446 13471 13551 13672 13751 13756 13846 13912 13917 13985 14071 14222 14241 14362 14389 14471 14597 14638 14642 147 IJ 14907 14962 14984 15114 15219 15263 15295 15366 15549 15589 15627 15879 15895 15904 15982 16009 16018 16124 16186 16226 16247 15282 16317 16369 16415 16433 16448 16467 16891 16953 17062 17245 17246 17321 17419 17436 17451 174S4 17703 17719 17800 17899 17966 18058 1S0S3 18175 18352 18432 18596 18622 18635 18862 18926 18941 19032 19050 19136 19139 19321 19352 19368 19401 19433 19591 19614 19813 19946 20134 20215 20302 20370 20604 20673 20775 20940 8 242 538 756 1080 1336 1538 1735 1983 2297 fïOO 2808 2951 3372 3634 3809 4108 4342 4682 4849 5114 5234 5425 5651 5849 6096 6283 6667 6813 7040 7281 7512 7944 8200 8403 8591 8801 9035 9313 r 9689 10016 1C226 10398 10807 11045 11247 11453 11831 11981 12086 12296 12467 12568 12879 12997 13006 13140 13462 13626 14003 14276 14550 14810 14992 15050 15296 i 15471 f 15568 15838 I 16023 16281 16403 16638 16859 17120 17499 17755 18L67 18345 18361 I 18545 14 25f 548 780 1087 1337 1560 1775 1992 2310 2582 2822 3008 3384 3666 3S62 4113 4470 4708 4886 5154 5252 5475 5721 5857 6124 6284 6834 7049 7311 7553 7950 8230 8414 8633 8809 9172 9316 9508 9710 10025 10287 10456 10838 11067 11259 11494 11843 11989 12106 12303 12473 12582 12886 13042 13169 13493 13741 14021 142S9 14551 14816 44 296 563 867 1120 1399 1595 1810 2024 2355 2586 2854 3167 3395 3706 3891 4129 4532 4735 4899 5169 5272 5532 5729 5907 6141 6286 6863 7136 7352 75S3 7973 823S 8421 8636 8852 9176 9317 9544 9760 10105 10292 10588 10867 11082 11277 11627 11812 12011 12135 12318 12508 12670 12889 13050 13240 13504 13760 14037 14387 14618 14836 NIETEN: 56 147 396 596 884 1121 398 647 969 1183 1407 1435 1614 1624 1874 1881 2033 2151 2381 2441 2502 2643 2855 2860 3170 31S0 3480 3510 3746 3777 4002 4010 4235 4242 4533 4577 4762 4767 4927 4989 5182 5184 5293 5335 5553 5571 5739 5777 69S9 6019 6230 6231 6306 6322 6867 7188 7353 7669 7989 8244 8428 8642 8861 9199 9354 9548 9773 10120 10-05 10603 10912 11091 11394 11647 11894 12017 12138 12354 12512 12680 12900 13055 13270 13528 13761 14IIS 14413 14670 14903 6917 7236 7369 7712 7995 8257 84S6 8681 8885 9215 9358 9552 9886 10127 10307 10651 10921 11099 11318 11650 11926 12018 12156 12367 12513 12712 12905 13067 13294 13541 13778 14161 14454 14688 14925 154 432 666 981 1188 1438 1634 18S9 2262 2473 2718 2887 3213 3577 3786 4023 4243 4390 4774 5025 5191 5359 5581 5779 6020 6247 6472 6921 7242 7377 7719 8064 8271 8492 8760 8978 9222 9437 9559 9891 10147 1032Q 10701 10939 11115 11420 11738 1)929 12039 12196 12417 12536 12720 12914 13068 13296 13543 13848 14187 14512 14747 14967 158 463 694 992 1226 1462 1654 1933 2278 2480 27S9 29#l 3222 3605 3799 4048 4278 4609 4807 5056 5203 5361 5608 5804 6073 6250 6511 6962 7266 7405 7866 S066 8397 8512 8787 9004 9231 9458 9613 9905 10190 10343 10747 10954 11153 11443 11742 11931 12058 12210 12427 12541 12774 12928 13103 13312 13544 13877 14200 14534 14754 14975 18733 I 19267 I 19494 19733 19043 20386 I 20525 20631 20860 V e 2218; 12055 15061 15066 15156 15159 15173 15188 15297 15313 15318 15339 15409 15431 15477 15478 15479 15489 15494 15535 15588 1502,, 15631 15686 15719 15753 15843 15S75 15896 15898 15987 16006 16043 16055 16085 16132 16177 16206 16290 16299 16307 16314 16.327 16355 16452 16476 16481 16568 16570 16583 16718 16726 16774 16785 16832 16839 16878 16055 16976 16996 170(14 17042 17212 17255 17278 17.342 17372 17412 17538 17555 17595 17666 17679 17695 17776 17808 17905 18026 18090 18098 1816.3 18203 18214 18247 18259 18265 18347 18384 18400 18462 18482 18485 18496 18584 186*n 18654 18677 18696 18719 18867 18943 19046 19061 19(18'' 19244 19292 19326 19349 19406 19436 19448 19503 19511 19556 19596 19618 19659 19750 19775 19798 19803 19849 19903 20055 20151 2018.3 2021.3 Tl ?0'63 20.369 20385 20307 20427 20441 20442 201.36 201.39 20559 20577 20613 20618 20685 20714 20725 2074? 20758 20762 20890 20894 20909 20995 rbctcrine. 5e Klasse 11e lilst: 2213 6137 met 70 m.z. met niet; 1837 2531 167S4 20240 moeten zijn met 70. 190 518 740 1059 1326 1525 1719 1937 2801 2497 2801 2939 3279 3608 3804 4071 4317 4619 4818 508'» 5209 5403 5626 5803 6081 6273 6600 7031 7280 750-i 7873 8118 S39S 856.' 8789 901! 9247 9493 964.' 995.' 10211 10355 10787 10959 11169 11452 11797 11946 12061 12268 12428 12549 12859 12977 13109 13411 13586 13954 14220 14541 14755 14989 15209 15435 15556 15767 16008 16209 16375 16617 16840 17089 17474 17743 18113 18281 1851" 1872? 19250 19450 19710 19921 2034' 20456 20610 20S42 m.z. 5956 i. Bi) een decreet van den 5en September 1918, No. 710, getiteld: „Over de Roode Ter reur", werd bekend gemakt, dat de Terreur absoluut noodzakelijk is, om een veilig voort bestaan van wat reeds bereikt werd te waar borgen en om met succes te strijden tegen de contrarevolutie. De leidende figuren der Bol3jevistische In ternationale hebben vanaf den eersten dag der revolutie, steds in denzelfden geest ge sproken, zooals uit de volgende citaten blijkt „Negentig procent van het Russische volk mag ten ondei gaan, als er maar 10 ge trouwen overleeft op het oogenblik der wereldrevolutie." (Lenln). „Er moet een onverbiddelijke onderdruk king zijn, die alle sentimentaliteit van zich afwerpt." (Loenatsjarski). „Wij vertegenwoordigen de georganiseerde terreurWij kennen geen genade" (Dzerjinsky) „Wij zullen een georganiseerde terreur uit oefenen. Als gij ziet, .t een bourgeois ont snapt aan het niettemin waakzame oog onzer organisatie, grijpt hem dan en doodt hem eigenhandig. Als gij bemerkt, dat een rechts- revolutionnair-socialist, een menchévist, of welke verrader dan ook, erin slaagt zich te verbergen, doodt hem eveneens." (Lasovsky).' „Wij hebben voormannen noodig, die tegenover de bourgeoisie slechts bezield zijn j met een doodelijken haat; die het proleta- riaat organlseeren en voorbereiden tot een j onverzoenlijken strijd en die niet aarzelen de meest gewelddadige middelen te gebruiken, tegenover allen, die trachten hun den weg te I versperren. Onze strijd is de meest verbit terde burgeroorlog, dien de wereldgeschiede- nis ooit gekend heeft." (Zinovieff). En Bieloborodoff, de rechterhand van Dzerjinsky, verkondigt, dat de terreur het fundament is, waarop de macht der Sovjet rust. Om hun program ten uitvoer te leggen, hadden de Sovjets de beschikking noodig over een machtige politie-organisatle en over een leger van spionnen, beulen en provocatie agenten. In zijn vergadering van 20 tot 27 December 1918, nog geen anderhalve maand na de bolsjevistische revolutie, besloot de ,aad van Volkscommissarissen tot da oprich ting van een „Buitengewone al-Russsiche commissie voor den strijd tegen de contra- i volutie de speculatie en de sabotage." Bekend onder den verkorten naam van „Tchéka", die in 1922 veranderd werd in G. P. U., is deze commissie het volmaakte werktuig der roode terreur. Zij is tegelijker tijd een veiligheidspolitie, een politieke poli tie, een orgaan van tegenspionnage en een i buitengewone rechtbank. Zij omringt zich I met een ontzagwekkende legermacht: „de binnenlandsche garde". Vóór 1922 had zij de beschikking over: 8 brigades politietroapen, 61 bataljons en 3 escadrons troepen, bestemd voor de grensbewaking, 2 divisies tirailleurs man. Sedert 1922 zijn deze corpsen vervangen en 1 brigade cavalerie; in totaal 60 tot 80.000 door de „Tchon-troepen", bijzondere corpsen, toegerust met tanks en vliegtuigen. Door haar vertakkingen, bestrijkt de Tehéka geheel Rusland. De hoofdzetel is te Moskou, in de Loubjankastraat. Een geheele stadswijk is ingericht tot kantoren, gevange nissen en folterkamers. In dezen somberen schuilhoek werken de beuien van het Rus sische volk, in de kelders van deze straat moorden zij sinds 9 jaren. Voor de meest ai- gelegen provinciën, worden van daaruit de orders gegeven, die duizenden onschuldigen in den dood of in ballingschap zenden. Alle organen der Tchéka worden door com munisten bestuurd. Haar speciaal personeel werft zij aan en recruteert zij uit bevrijde dwangarbeiders, el even en moordenaars, uit het meest verdachte soort agenten der oude „Ochrana", uit gedegenereerden en prcsti- tuées en uit dat deel der meer ontwikkelde klasse, dat tot ontaarding en verdorvenheid vervallen is; men vindt onder hen de heffe van alle rassen en volken: Joden, Letten, Polen, Armeniërs, Hongaren, Aziaten, negers en Russen. Zij vormen het internationale keurcorps van het kwaad, dat, bekleed met absolute macht over leven en dood, gesteld is boven een ontwapend voik. Deze geweldige organisatie is verdeeld in sectiën en onder-sectiën, waarvan de voor naamste zijn: de hoofdsectie, de sectie, belast met de uitvoering der orders in 't algemeen de informatie- en de financieele afdeeling, de transport-sectie (speciaal ten dienste van het roode leger) enz. Zij heeft haar geheime organen in alle landen, een spionnagedienst, die het duivelsche net zijner kuiperijen over de heele wereld uitstrekt en speciale scholen voor de opleiding harer agenten. Op het oogenblik berust de geheele macht der G. P. U. in handen van het geheim uit voerend bewind, dat de registers der verdach ten bijhoudt. De voorzitter der O. P. U. wordt bijgestaan door een college van 12 leden. Elke provincie en elke stad heeft haar orga nisatie naar het model van die te Moskou. Het geheele telegraaf- en ^telefoonnet staat onder controle der G. P. U., die tevens toe zicht uitoefent op de Posterijen en de ver kiezingen organiseert. De financieele spion nagedienst opent een onbegrensd arbéidsvelcT voor de provocatie-agenten, die op de ge ringste aanklacht huiszoeking houden, ont eigenen, stelen en dooden. De geheele recht spraak, de rechtbanken, de inrichting van het gevangeniswezen, hangen af van de G.PU. Het onderwijs, het leger, de pers, het economische leven, het verleenen van visa op pospoorten, de sociale aangelegenheden, alles staat onder de nauwgezette bewaking dezer bloedige regeering van enkele kopstukken. De Tchéka ls een staats-inquis tie, die, als een nachtmerrie, niet alleen Rusland, maar Europa en de geheele wereld beangstigt Zij is een blijvend systeem geworden, dat zijn laatste doel in zichzelf vindt. Haar bestaan teekt het onbeschaafde, barbaarsche, ver woestende en vooral Aziatische karakter van den Sovjetstaat. De wereld zal nooit meer dan een klein gedeelte te weten komen van de gruwelen, die door deze geheimzinnige en onverbiddelijke macht bedreven zijn. In Rusland heeft het getal harer slacht offers de twee millioen bereikt, want de Ter reur heeft haar verwoestingen uitgestrekt tot in de uiterste provinciën van Siberië. Naast deze verschrikkelijke actie in het binnenland, zet de werkzaamheid der G.P.U. zich buiten Rusland voort, mét de hulp van de afdeelin- gen der Communistische Internationale. In Europa, Azië en Amerika zijn formaties ge vormd. naar het model der Tchéka, die ge reed zijn in alle landen de Communistische partij te steunen door daden van terrorisme. De waarheid hiervan is ten duidelijkste be vestigd bij het bekende proces der Duitsche Tchéka. Het doel, dat de buitenlandsche agenten der Tchéka (G.P.U.) nastreven is steeds het zelfde, de tegen-revolutie verlammen, de uit roeiing der burgerlijke maatschappij-klasse en het propageeren der revolutie over de ge heele wereld. „In den wanhopigen strijd tus schen twee werelden, de burgerlijke en de commun'stische", zegt kameraad Latzis, „be staat geen derde partij, wie niet met ons is, is tegen ons". En hij voegt hieraan toe- „De meest doeltreffende maatregel is het fusillee- ren, de volgende is de verbanning naar con centratiekampen en de derde de verbeurd verklaring der goederen." De sectie „voor het buitenland" bespiedt de diplomaten, die geaccrediteerd zijn bij de Unie van Sovjetrepublieken en in het alge meen alle vreemdelingen, die daar aankomen. In het buitenland wijdt zij haar bijzondere aandacht aan de Russische uitgewekenen én aan de militante anti-bolsjevisten. De bui tenlandsche centra der G.P.U. omvatten ge woonlijk zes onderaf deelingen, te weten: een voor de organisatie en inspectie (administra tie); een voor de uitvoering; voor de tegen spionnage; voor de buitenlandsche waarne ming; een politieke afdeeling en een voor het algemeen beheer. Hier volgen eéngie bijzon derheden over het eerste vijftal: De administratieve ondcrafdeeling zet de plannen ineen der sovjetistische samenzwe ring, richt terroristische cellen op, recruteert agenten en helpers, stelt geheime samen komsten vast en verzekert den verbindings dienst. Voorzichtig doordringende in open bare instellingen en tot bijzondere personen, verzamelen de communistische agenten in lichtingen en trachten zij in die kringen in vloed te krijgen. Tot dit doel worden dik wijls vrouwen gebruikt. Men houde goed voor oogen, dat de betrekkingen tusschen hen, die met de geheime diensten belast zijn en de hoogste autoriteiten zeer nauw zijn: als een agent ontmaskerd wordt, verplaatst men he-i of verandert men zijn naam, zoodoende wordt de ruchtbaarheid zooveel mogelijk be perkt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10