Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen VRIJDAG 1 JUNI 1928 GESLAAGD BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16870 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE VIERDE NED. KATHOLIEKENDAG TE MAASTRICHT De slotvergadering HET WEGENVRAAGSTUK IN HAARLEMMERMEER Om het wereld-duurrecord vliegen Kingsford Smith gestart voor een vlucht over den Grooten Oceaan Het bitumineeren van den Vogelenzangschen weg DE DWAZE TULPENHANDEL IN DE 17e EEUW Alle hoop op behoud der „Italia' opgeheven De staking bij „de Schelde" J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Schildpad gevangen Inbraak te Vijfhuizen Van 12 Meter hoogte gevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. reqel<, VRAAG- EN AANBOD-ADVER UN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, n :n f Oftnn Leven.UnLe ge..eel; ongeschiktheid tot werlen door f yen bij een onseval iret f OEfl bij verke.3 van een h«-nd, f bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f O bij vi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tlwwU» verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen»«U. do:dclij.;en aflcop; ui}ii. een voet of een oog; i luw." duim cf wijsvinger; l been of arm; LrMJ." ar.de Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vetzekenngsvcorwaaiden voor een der volgende uitkeeringen erlies v. een andere vinger. De vierde Nederlandsche Katholiekendag behoort reeds weer tot het verleden. Gedurende vier dagen herbergde Maas tricht de kern van Neer lands Katholieke keurbende, in tegenwoordigheid van haar Bisschoppen, bijeengekomen, om in overwel digende duizendtallen het drie-jaarlijksch groot Katholiek gebeuren te beleven Of deze vierde Nederlandsche Katholie kendag in Maastricht geslaagd is? We durven het met een volmondig: Ja! beantwoorden. Zeker is het moeilijk om vergelijkingen te gaan trekken tusschen de katholiekendagen die elkander eerst weer na drie jaar opvol gen; immers tijd, plaats, het te behandelen onderwerp enz. zijn evenzoovele factoren, die het betrekkelijk grooter of kleiner suc ces van den Katholiekendag kunnen beïn vloeden. Doch afgezien daarvan mogen we gerust constateeren, dat de Katholiekendag te Maastricht voor zijn voorgangers niet in 't minst heeft ondergedaan en een volkomen succes is geworden. Voor Maastricht waren het dagen om niet te vergeten. In 1919 was het Utrecht, in 1922 Nijmegen in 1925 's-Gravenhage, thans was het de stad van St. Servaas,waarop gedurende vier dagen de oogen van gansch het Katholieke deel der Nederlandsche bevolking gericht waren. Het groot belang van het houden der Katholiekendagen in 't algemeen uit te stip pelen, zou vrijwel overbodig genoemd kun nen worden, immers het feit spreekt voor zichzelf. Het ligt toch ook voor de hand. Men kan den Katholiekendag beschouwen als groot- schen wapenschouw, een concentratie van al wat er aan superieurs leeft in ons Katho liek Nederland. Telkens wordt weer een ander deel van het land voor deze wapenschouw uitver koren. Een vraagstuk van hooge waarde, steeds bij uitstek actueel vormt het onder werp der dagenlange besprekingen door de allerbesten, die het gegeven van alle zijden belichten. „Quas Primas", de beroemde encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het Koning schap van Christus, welke encycliek hij in 1926 uitvaardigde en waarin hjj de betee- kenis van dat Koningschap voor heel de we reld belichtte, vormde het uitgangspunt voor het op den vierden Ned. Katholiekendag te behandelen onderwerp: Het Koningschap van Christus. En bü de keuze van dit onderwerp is te vens aansluiting gezocht aan het onderwerp, dat op den derden Katholiekendag te 's-Gravenhage in 1925 werd behandeld, nl.: De beteekenis van het Katholicisme voor de beschaving m Nederland. Op treffend mooie wijze is die aansluiting tot stand gebracht, immers werd déAr in 's-Gravenhage de beteekenis van het ka tholicisme voor de beschaving van Neder land belicht in het verledene, werd déAr m.a.w. aangetoond, dat het Katholicisme èn in de Middeleeuwen en in den lateren tijd een machtigen invloed heeft gehad op de beschaving van ons Nederlandsche volk, in Maastricht was het de taak der sprekers uiteen te zetten, dat ook in de toekomst het Katholicisme een machtige cultuurfactor voor ons geheele volk kan zijn en dit ook werkelijk zijn zal, wanneer wij Katholie ken maar er met allen ernst en met alle kracht naar streven, om het Koningschap van Christus te verwezenlijken op de vele verschillende terreinen van ons leven en met de verschillende middelen, die ons ten dienste staan. „Het Koningschap van Christus"; had men beter onderwerp kunnen kiezen? Het is toch een waarheid, die in onzen tijd, vooral de laatste Jaren de harten in be geestering brengt. Daarom ook is het groote belang van dezen vierden Katholie kendag niet te onderschatten, omdat hier feitelijk voor het eerst, sinds het verschijnen der encycliek, dit onderwerp in al zijn schoonheid is ontleed, in gloedvolle rede voeringen belicht, waar de onpeilbare diep ten der overweldigende waarheden, welke in deze idee besloten liggen, zoo mooi tot uiting kwamen. Ongetwijfeld zal het bestuur van den Ned. Katholiekendag op de erkentelijkheid mogen rekenen van allen, die de dagen in Maas tricht meemaakten, of die er de verhande lingen van in de Katholieke bladen lazen. In 4 groote algemeene vergaderingen, op 4 sectievergaderingen, in een reeks van nevenvergaderingen hebben mannen als Prof. Aengenent, Dr. Verhoeven, Henri Her mans, Prof Nolet, Mr. dr. Deckers, Prof. dr. Barge en zoovele anderen het beste hun ner talenten gegeven om Het Koningschap van Christus in dat licht te stellen, waarin het toch alleen gesteld kan worden, in d&t der Goddelijke Waarheid. Christus' Koningschap erkend in heel de maatschappij, maar dan toch eerst in het gezin, dat de grondslag der maatschappij is, waaruit de Staat is opgebouwd. Heerscht Christus als Koning in ieder ge zin, Hij zal in heel de maatschappij als Koning erkend worden. Een heerlijk ideaal. Degenen, die in Maastricht de begeeste rende rede van een Henri Hermans over het gezin en van een dr Verhoeven over net kind gehoord hebben, zij zullen er als an dere menschen vandaan gekomen zijn. Christus Koningschap werd er verder voorgehouden op sociaal en politiek gebied. Zij, op wier schouders de sociale of politieke selijken internuntius, een kort woord tot plicht met drukkende verantwoordelijkheid de vergadering te willen spreken en aan rust, zij zullen er gesterkt zijn door het be sef, dat met Christus den Koning en met Hem alleen hun plicht een heilige plicht is niet alleen, maar dat met Koning Chris tus het goede einde zal te bereiken zijn. Christus Koning ook der wetenschap en der Fransch de vergadering toe de vergaderden den apostolischen zegen te willen geven. Toespraak van Z Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa. De Pauselijke internuntius sprak in het maar vooral Christus Koning der I Zijn Exc. begon met de verklaring dat hij geheel onvoorbrid weass. Hij wilde ech ter gaarne enkele woorden uit het hart tot de vergadering spreken. Uw bisschop heeft mij gevraagd U den Apostolischen zegeu te geven. Ik wil dat volgaarne doen, omdat gij dien zegen ten volle verdiend hebt. Want uw congres is geweest een prach- school, Missie. Nederland heeft een schitterende reputa tie en een eereplaats hoog te houden als een der uitstekende Missiearbeiders der we reld. Klein in afmeting, onbeduidend op de groote wereldkaart is ons landje groot en itige daar van Seloof- Gij hebt gesproken over Christus Ko- grootsch in zijn Missiewerk. njn<,t Koning, omdat Hjj is uw Verlosser, Koning Christus als Koning van het Mis- cmdat Hij is uw leven, omdat hij is uw siewerk, hèt werk louter en alleen tot uit- God. breiding van Zijn Rijk ondernomen, zal de Dfn aP°stolischen zegen hebt gij ook verdiend omdat uw congres is geweest 'n prestaties van Neerlands zonen en doch- No. 8 ters, die het geloof aan de heidenen gaan daad van eerbied, gehoorzaamheid en brengen, zegenen. liefde jegens den H. Vader te Rome. Paus Pius XI heeft het Koningschap Ziedaar in enkele trekken de samenvat- van Christus uitgeroepen. ting van de talrijke zijden, vanwaar het i Dit Koningschap zult gij hebben uit te onderwerp van den vierden Nederlandschen dragen in uw persoonlijk leven in uw ge- Katholiekendag belicht werd. ^'^ven en heel het maatschappelijk Voeg daarbij nog de hooggewaardeerde De dubbele beteekenis van uw congres: aanwezigheid allereerst van vier Bisschop- een daad van geloof en een daad van ge- pen, van tientallen hoogwaardigheidsbe-1 hoorz?amheid' zie ik verzinnebeeld in de woorden op den koepel van St. Petrus: Tu is den Bidweg, waarbij vol- j petrus et super hanc petram aedificabo gens oud Maastrichtsch gebruik de duizen- i Ecclesiam meam en op de ziiil van het St. den vanaf de O. L. Vrouwekerk schreden Pietersplein: Christus vinccit, Christus reg- langs de straten, die sedert eeuwen op dien na£' ^.rl^us lmpe:Tat; I Na dit thema te hebben uitgewerkt, sprak bidtocht werden gevolgd, waar diezelfde Zijn Excellentie de hoop uit, dat de aposto- duizenden tot de Moeder Gods onder den üsche zegen, welken hij zou verleenen. een titel van „Sterre der Zee" baden en ten slotte waarborg zou zijn van den rijksten zegen, het feit, dat niet minder dan negen R.-K. ?*n God over het congres zou doëtl neerda- vereenigingen uit den lande van de gelegen- Terwijl allen neerknielden, gaf Zijn Excel- heid gebruik hadden gemaakt om te Maas- lentie hierna den Apostolischen zegen, tricht neven vergaderingen te hbuden, dan Slotwoord van den voorzitter krijgt men in ruwe trekken de beteekenis! De heer Mr A Baron van wijnbergen van dezen vierden Katholiekendag in Maas- sprak hierna het slotwoord. tricht geteekend. I Aan mij, adus spr., rust de taak den Ka- Moge Katholiek Nederland, gesterkt door ^°^kendag met een kort dankwoord te deze nieuwe wapenschouw, geschraagd j op de eerste plaats dank aan God, zon door de fundamenteele waarheden in het der wien wij niets vermogen; dank aan de gesprokene neergelegd en begeesterd door Moeder Gods, Sterre der Zee, dank aan den het enthousiasme het tehenaat, ,e«t,« in het geloof door de luisterrijke kerkelijke ons midden mogen zien. plechtigheden, die binnen Maastrichts muren j Spr richtte zich hierna in het Fransch deze laatste dagen hebben plaats gehad, aan fot M"r- Schi°PPa en betuigde de aanhan gt Hn*i von or,Qv, „ïfn A.t_ ii kelijkheid der Katholieken van Holland aan het doel van dezen vierden Katholiekendag de R..K. Kerlc. Spr. öankte Mgr Schl0ppa beantwoorden, nl: Katholiek Nederland aan 1 voor zijn welwillendheid om naar Maastricht Koning Christus! Omtrent de slotvergadering van den vier den Nederlandschen Katholiekendag te Maastricht kunnen wij nog het volgende melden. Na de schitterende rede van dr. Verhoe ven werd mededeeling gedaan dat een tele gram was ingekomen van H. M. de Ko ningin, waarin dank wordt betuigd voor de gevoelens van trouw en aanhankelijkheid. Het woord werd nu verleend aan Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond. Toespraak van Mgr. Schrijnen. Mgr. Schrijnen begon met ter kennis van de vergadering te brengen het navolgend telegram van Z. D. H. Mgr. van de Wete ring: „Monseigneur, wees zoo vriendelijk om ds vergadering van heden mee te deelen, dat ik volumen instem met hetgeen professor Aengenent in zijn schoone rede heeft ge jogd omtrent de houding van de katholie ken in Nederland op politiek terrein. (W.g.) H. V. d. WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Volkomen, aldus Mgr., sluit ik mij hierbij aan en feliciteer ook professor Aengenent met zijn schoone rede. Mgr. dankte hierna Dr. Verhoeven voor zijn prachtige voordracht. Het was een uit te komen. Vervolgens bracht spr. in 't bijzonder dank aan de bisschoppen, die zelf zijn komen zien hoe trouw de Katholieken naar dezen Ka tholiekendag zijn gekomen. Een afzonderlijk woord van dank richtte spr. nog tot Mgr. Schrijnen, den Commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, den burgemeester en het gemeente bestuur van Maastricht, de bevolking der stad. Ten slotte dankte spr. allen, die tot het welslagen van dezen Kathol' ikendag hebben meegewerkt en sprak de hoop uit, dat het resultaat van dezen Katholiekendag straks uit onze daden moge blijken. Spr. sloot hierna de vergadering met den Ghristelijken groet. Hierna zette het orgel: Aan U, o Koning der Eeuwen in, dat uit volle borst werd mede gezongen. Het onderhoud der wegen in dezen groo- ten polder blijft een moeilijk vraagstuk, waarvan de oplossing gedurende de eerste jaren allicht nog groote zorgen geven zal. Want wel hebben wij gehoord, dat de Spaarnwouderweg en de Kruisweg als pri maire wegen van het groote provinciale we genplan weldra zullen worden verbreed en verbeterd, maar niemand weet wanneer dit gebeuren zal en op het ©ogenblik is de Spaarnwouderweg nog bij lange na nidt in orde en de Kruisweg in een zeer slechten toestand. Met dankbaarheid mag erkend worden, dat het gedeelte van den Spaarnwouderweg tusschen het vliegveld Schiphol en den Slo- terweg nu prachtig in orde is, hoewel het stekende gedachte aan het slot van dezen a'semecne verbazing heeft gewekt, dat een Katholiekendag te laten spreken over de op voeding der kinderen. Want willen we Christus' Koningschap in de maatschappij bevestigen en herstellen, dan moeten we op de eerste plaats de kinderen tot God brengen. Mgr. meende te mogen zeggen, dat deze Katholiekendag geslaagd mag heeten. Dat hebben we op de eerste plaats te danken aan Koning Christus, die, omdat we over zijn koningschap spraken, ons zijn gunsten en genaden niet heeft willen ont houden. Dat hebben we ook te danken aan het Hoofdbestuur en het plaatselijk bestuur en verder aan allen, die tot het welslagen heb ben meegewerkt, Limburgers en niet-Lim- burgers. Er is, aldus Mgr., wel eens gesproken over annexionisme hier in het zuiden. Deze katholiekendag heef aan hen die zoo groote groep arbeiders zoovele weken achtereen heeft noodig gehad om wat nu is gereed gekomen, klaar te maken. Wan neer bij de overige wegen ook in zoo'n tempo zal worden gewerkt, zal het zeker lang duren voor alles in goeden toestand is opgeleverd. Vooral de Kruisweg is zóó slecht, dat iedere chauffeur die een auto van eenige waarde te besturen heeft, niet dan in uiter ste noodzaak dezen hoofdverkeersweg tus schen Heemstede en Aalsmeer kiezen zal. want het wegdek is zóó sluk gereden en ligt zoo vol met gaten en kuilen, dat e~n rijtoer in deze richting voor den chauffeur een voortdurende ergernis wordt en een kracht proef voor de soliditeit van de carosserie. Dat het polderbestuur niet veel zin heeft om groote kosten aan dezen weg te beste den, nu de kans groot is, c!at de provincie hem weldra za! verbroeden en verbeteren, is alleszins begrijpelijk en niet af te keuren. van buiten gekomen zijn wel getoond, dat maar wanneer deze nieuwe werkzaamheden hier van annexionisme absoluut geen 1 ij0? een paar maanden zullen uitblijven, sprake is (applaus). We zijn en blijven hier in Limburg vol bloed-Nederlanders, trouwe aanhankelijke onderdanen van onze glorierijk regeerende, geliefde Koningin Wilhelniinn (applaus). En toch z(jn wij annexionisten, en wel op het gebied van ons geloof en onzen godsdienst, op het gebied van de hand having en uitbreiding van het rijk van Koning Christus. Moge deze Katholieken- lijkt het onverantwoordelijk en onverdedig baar. Om den toestand te laten voortduren zooals deze nu is, tenzij men den weg zou willen afsluiten voor het openbaar verkeer. Er is wel eens gezegd, dat het niet bil lijk is, dat het waterschap nog altijd alleen kosten moet dragen van het onderhoud van alle wegen in den Haarlemmermeerpoider, hoewel toch enkele wegen dienst doen als en door talrijke niet-inwonenden worden ge dag de heerlijkste vruchten voortbrengen bruikt voor het groote doorgaande verkeer, voor de uitbreiding van dit rijk. i Er Js vroeger wel eens gevraagd, waarom Mgr. wendde zich hierna Ui het Fransch de Hoofdvaartweg. welke vanaf de Kaag tot tot Z.Exc. Mgr. Schioppa. Mgr. dank Z.Exc voor zijn tegenwoor digheid en voor ht oodragen hedenmor gen van het H. Misoffer. Mgr. verzoekt Z.Exc. aan den II. Vader te Rome de booschap te willen overbrengen, dat wij, de Lijnden toch feitelijk gebruikt wordt als groote verkeersweg voor een gemakkelijke en vlugge verbinding van 's-Gravenhage met Amsterdam, niet als rijksweg kan worden gerekend en onderhonden. Aan een oplossing in deze richting wordt Katholieken van Nederland, trouwe zonen gewerkt, van Z. H. willen zijn en blijven. j Zoo werd nog een paar weken geleden bij Verder geeft Mgr. de verzekering, dat afzonderlijk wetsbesluit de groote verkeers- de Nederlandsche Katholieken vurig zul- j weg tusschen Rotterdam en Nieuwerkerk een in gemeenschappelijk overleg vastge stelde som in eens in 's rijks kas. Het bestuur van den Haarlemmermeerpol der heeft aan het rijk of de provincie een som toegezegd als bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud van db wegen, welke de provincie in haar plan heeft opgenomen. Niet onwaarschijnlijk zal 't financieel ook eenig voordeel geven, wanneer het rijk na het storten van een bedrag in eens enkele andere wegen zou willen overnemen in het rijkswegennet. Het onderhoud der wegen eischt elk jaar groote offers van de kas van het polderbe stuur en wat voor dit doel beschikbaar wordt gesteld is nog onvoldoende. Vele ingelanden zijn weinig geneigd om er aan mee te werken, dat nog meer geld voor deze zaak wordt uitgegeven, omdat niet de inwonende landbouwers en burgers de onkosten veroorzaken en het profijt van goede wegen hebben, maar duizenden perso nen van buiten daarvan profiteeren en vooral met hun vrachtautomobielen de we gen stuk rijden, zoodat het niet billijk wordt geacht deze uitgaven alleen door de grond eigenaren van Haarlemmermeer te laten be talen. Naar men vertelt, zal weldra een plan worden bekend gemaakt, om tusschen den Sloterweg en Aalsmeerderweg. langs den Slotertocht. een nieuwen weg te doen ma ken vanaf Amsterdam (Schiphol) tot Leiden (Nieuwewetering), welke nieuwe weg in be heer en onderhoud zal komen van rjjk of provincie. Zeker zal dit een belangrijke ontlasting geven voor het doorgaande verkeer op de andere wegen en rechtvaardige klachten wegnemen, maar toch blijft dan de wen- schelijkheid,- om ook den Hoofdweg aan beide zijden of den Sloterweg in het Rijkswegen net op te nemen. De Italiaansche vliegers Farcarin en del Prepe zijn gisteren met hun toestel S 64 gestart met het doel het wereld-duurrecord vliegen te breken. Zij vliegen in een driehoek om Rome. V. D. meldt: Kingsford Smith is gisteren van het vlieg veld te Oakland opgestegen voor een vlucht over den Grooten Oceaan in de richting van Honolulu. Vandaag is men begonnen met het bitu mineeren van den Vogelenzangschen weg. Daar als uitgangspunt de kom van het dorp gekozen is, bestaat voorloopig althans' de eerste week nog geen gevaar voor af sluiting van den verkeersweg Haarlem Noordwijk. len blijven bidden, opdat God den H. Va der moge bijstaan in de moeilijke taak om i in deze dagen Gods Kerk te besturen. Hierna verzocht Mgr. Z_Exc„ den Pau- aan den IJssel, welke door het bestuur van den Prins-Alexanderpolder moet worden on derhouden, in beheer en onderhoud over genomen door het rjjk tegen de storting van Deze tulpenhandel ging er zoo grof aan toe, dat men tenslotte voor één Admiraal Liefkenshoek 4400, voor één Admiraal van Enkhuizen 5400, voor één Bruine Purper 2025, voor één Brabantsche Spoor 1500, voor één Grebber 1485, voor één Jory Cate- lijn 2160. voor één Paragon schilder 1615, enz., besteedde. Het pondgoed steeg eveneens ongekend in prijs. Hiervoor werdén o.m. de volgende prijzen besteed. Een pond Aufis- naarders 5700, een pond Centen 43C0 een pond Coarenaarts 4800 een pond witte Kroonen 3600, een pond Gele Kroonen 1200, enz-. En A. Munting teekent in zijn werk „Oefening der Planten" aan, dat een Semper Augustus van 193 Azen verkocht is voor de som van 4600, plus een naar alle eischen ingerichte karosse met twee compleet uitgeruste appelgrauw" paarden. Een en ander te leveren binnen 4 weken en het geld contant. Ook is voor één tlüpenbol, onge vraagd, 12 morgen land, gelegen in de Scher mer, geboden. Nog een vermeldenswaardig geval mag hier niet onbesproken blijven. Een in Amsterdam wonende en moreel hoog staande en voorbeeldige man verkocht aan iemand te Haarlem de Semper Augustus, onder de onderling overeengekomen voor waarde, dat geen van beiden zonder elkan ders toestemming, deze tulp zou mogen ver handelen. De Amsterdammer evenwel werd dusdanig in de verleiding gebracht door een aangeboden fraai Spaansch kabinet, waarom hij al zoo lang gevrijd had en gaarne 10.009 gegeven zou hebben, dat hij eindelijk bezweek. Hij verkocht aldus één Semper Augustus voor dit Spaansche kabinet, plus 3000 contant. Zoocra de andere dit ver nam. sloeg ook deze zijn slag en verkocht drie bollen van de Semper Augustus voor de som van 30.000. Dienselfden heer uit Amsterdam werd voor zijn tuin voor zeven achtereenvolgende jaren een huurprijs van 15.000 per jaar aange boden. onder voorwaarde, dat de verhuur der de kwantiteit en kwaliteit daarin zou laten staan, zoodat de voordeelen voor hem allem zouden bestaan in den aanwas der in dien tuin aanwezig tulpen. Vergelijken we nu waarde van 't geld toen en nu dan is 't voor een ieder duidelijk, welke fabelachtige sommen voor al die dergelijke transacties besteed werden. Eindelijk werd deze zonderlinge handel niet alleen gedreven door edellieden, bur gers, boeren, schippers, voerlieden, wevers, turf dragers, schoorsteenvegers, en dergelij- ken, maar ook nog door vrouwen en dienst meiden. Van dag tot dag vermeerderde het aantal gegadigden, vermeerderden de colle- giebezoekers, en dit alles met de bedoeling om maar in den kortst mogelijken tijd rijk te worden. Er waren er, die na eenige schijnbaar behaalde voordeeltjes, niet goed meer wisten, hoe zij zich zouden aanstellen. En die in hun eigen huis nauwelijks klein bier en meelbrij machtig konden worden, moesten nu Wijn Brulle, heete Wijn met suiker of althans Spaansche wijn, een hoentje gelaarsd of gespoord, of andere de licatessen hebben. Zij gingen zich op on gepaste wijze aan eiken natuurlijken regel of manier van leven schromelijk te buiten. Zij kochten wagens, kalessen, paarden, en leef den voornaam. Niets werd nagelaten, om hun stand zoo hoog mogelijk op te voeren. De eene waande zich nog voornamer dan dp ander. Men gaf elkander in dit opzicht niets toe. Doch deze idiote, zotte, hoogmoedige ver dwaasde en belachelijke toestand was niet meer te handhaven, kon geen stand meer houden. De door dezen toestand in het leven ge roepen val van de tulpenprijzen was een feit geworden. En deze val kwam onver wachts, als een dief in de nacht, kwam en openbaarde zich, als onbarmhartig, onaf wendbaar en vervulde alle Fïoristen met angst en ontzetting. Hierdoor kreeg deze ongehoorde handel een zoo ongenaaigen en afdoenden klap, dat men een tulp, die nog kort daarvoor 5000 waard was, slechts voor j 50 en minder kon verkoopen De ontsteltenis dezer kooplieden was groot. Men zag elkaar met deernis en mededoogen aan, zonder met hun tulpen te voorschijn te durven komen. Enkele door dezen handel rijk geworden Fïoristen konden hun verdere leven in rust slijten. Vele anderen daarentegen kwamen er minder goed af. Hun beurzen konden dit ecliptisch schrikkeljaar niet verdragen. Zij keerden daarom onvoldaan, mismoedig en met bedroefde gezichten tot hun vroegeren weversspoel of andere oorspronkelijke bezig heden terug. Had deze tulpen- of zottenhandel nog langer stand kunnen houden, dan zou hij zeker geheel den koophandel in Holland be dorven hebben. Want men kon voor den allerslechtsten bol, die men kort voor het kunstmatige opdrijven op de mesthoop placht te werpen, vragen en krijgen wat men -naar begeerde. Het zou ongetwijfeld zoover gekomen zijn, dat de betalingen van alle overige handelsartikelen niet meer in geld. doch uitsluitend met tulpenbollen geschied zouden zijn. „Dit alles, waarde lezer", aldus Schrevelius, „heb ik aangeteekent opdat onze Nakomelingen als in een spiegel kunnen zien en tot waarschuwingen hier aan gedenken zouden, wij ook zelve hierdoor vermaand mochten worden, tot zo een onbehoorlijken handel niet wederom te vervallen". Deze ongeoorloofde handel werd gedeelte lijk ook nog gesteund door het feit, dat door lieden uit hooge kringen in Frankrijk, voor namelijk in Parijs, bedragen tot 1000 be taald werden voor een afgesneden tulpe- bloem, zulks al naar gelang van de schoon heid harer kleur. Een tulpebloem werd door deze groote aan hunne maitressen en andere dames aangeboden, welke bloem op de lin kerzijde van het lichaam op de plaats van 't hart bevestigd werd. Met een op de borst gehechte tulpebloem praalden en coquetteer- den deze vrouwen en beschouden ze als van grooter waarde dan de prachtigste diamant of kostbaarste Parel der wereld. Nauwelijks echter v/erd de groote val der tulpenprijzen in Frankrijk bekend, of ook daar daalde on middellijk de belangstelling voor de korte lings nog zoo hoog opgegeven tulpebloem. Zoodra was de daling der Hollandsche tul penprijzen een feit, of de bloemen konden in de oogen van diezelfde grootheden geen genade meer vinden en had hiermede opge houden te zijn een object ter verkrijging van de gunst der dames. „Cnze Nakomelingen ongetwijfeld zullen belachen de uitzinnigheid onzer eeuwe, dat bij onze tijden de Tulpen in zoo een achting zijn geweest", meent Schrevelius, en mis schien heeft deze schrijver gelijk." De hoogte van Flora had haar toppunt be reikt, schrijft het Kweekersblad. Hooger kon de glorie van Flora niet stijgen, Flora, die haar val nabij zijnde, desondanks nog haar hoofd ten hemel verhief, als meende zij zich onder de sterren te kunnen rekenen. Doch blijkbaar was het goed, dat Flora zich op een zoo verheven hoogte stelde, wijl daardoor haar val des te radicaler en treffender zou zijn. Aldus is het gebeurd, dat Flora als door den bliksem getroffen ter aarde stortte en met baar alle glorie der Fïoristen. Mên zegt, dat deze broze Moeder der bloemen, eertijds zoo hoog in aanzien, toen zij op haar uiterste lag en niets dan armoede achter liet, den geest gevende, afscheid van haar minnaars nam en beval, haar te beweenen. Deze schielijke val heeft vele door dezen handel bedorven kooplieden geheel verslagen en bracht hen in de grootste verlegenheid. Waar men zich wendde of keerde, overal heerschte verslagenheid en droefheid. Over de tulpen sprak, ja durfde men niet meer te spreken. De steden schenen verlaten, op de markt was niets meer te doen en de herber gen waren als uitgestorven. De handel in tul- nebollen stond plotseling geheel stil. Men 'iep of stond als versuft, verlegen, niet weten de wat aan te vangen; men was moreel en 'inancieel tot hulpeloo'e wezens verworden, "ten bezat niets meer, dan een schuldbewust ceweten, vol wroeging en ze'fverwijt. Men be klaagde zich ze'f en den toestand. En waar hun hoop op bijstand van de Wet '•'dal wJit dit m'ddei erger dan de kwaal •"as. restte hen niets anders, dan zich toe fe leggen on de beoefening van geduld en uidzeamhoHen daarmede was het spel van Flora uit. Men meldt ons uit Rome: In officieele kringen is thans alle hoop, dat de „Italia" ergens een veilige nood landing zou hebben gemaakt, opgegeven. Het Italiaansche Ministerie voor de Luchtvaart deelt mede, dat de ramp moet hebben plaats gehad tusschen den tijd dat het luchtschip Vrijdag te 10.30 een bericht uitzond en den tijd, dat het lucht schip niet meer geantwgord heeft op een oproep van de Citta di Milano, 10 minu ten later. Het luchtschip moet dan ook volgens het Ministerie gevallen zijn bin nen een kleine radius van de positie op 't tijdstip, dathet bovenbedoelde bericht werd uitgezonden. Thans moet nauwkeu rig worden vastgesteld, waar het lucht schip zich op dat tijdstip bevond. Volgens het Ministerie voor de Lucht vaart moet de „Itaüa" zich bevinden ten Noorden van Svallard, in een zóne, die meer dan 50 K M., doch niet verder dan 100 KM. van Kingsbay verwijderd is. In dit gebied moeten dus onderzoekingen wor den ingesteld. Nog steeds verkeert men in het onzekere omtrent het lot van generaal Nobile en zjjn makkers. Be Italiaansche gezant zal eerlang zijn ambt neerleggen. In Pennsylvania zijn twee luchtballons door den bliksem getroffen en neergestort. Een persoon werd gedood, drie gewond. Vergadering van den personcelraad der Nederlandsche Spoorwegen. De vierde Ned. Katholiekendag te Maas tricht is gisteren gesloten. De prins van Wales naar Oost-Afrika. Het voorloopige programma der reis. De loononderhandelingen bij de Rijn- scheepvaart wederom mislukt. De oppositie In Roemenië vormt een soort neven-parlement. Z. H. de Paus vierde gisteren zijn 7 lsten verjaardag. Een Japansche vissehersvloot door een vloedgolf vernield; 400 visschcrs worden vermist. Men meldt ons uit Vlissingen: Voor een der hoofdingangen van „De Schelde" hadden zich gisteren tegen het uitgaan der fabriek een paar duizend men schen verzameld, die de werkwilligen wenschten te aanschouwen. Voor het groot ste deel waren het nieuwsgierigen, die met de staking niets te maken hadden. De po- litje was sterk genoeg om de menigte, die met de werkwilligen mee wou loopen, tegen te houden. In de Van Dishoekstraat moest ieder blijven staan, totdat de politie order gaf door te loopen. Slechts een oogenblik was de toestand hier spannend. Barometertsand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.41. Hoogste barometerstand 774.8 te Rast. Laagste barometerstand 756.9 te Marseille. Verwaching: Meest matige Oostelijke tot NoordOostelijken wind half tot zwaar be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Een zeer eigenaardige vangst had Woens dag de heer ts. Schild-r te Vijfhuizen. Terwijl hij zjjn fuiken aan het lichten was, kwam hij tot de ontdekking, dat in een dezer vischtuigen een schildpad gevangen zat, welke niet tot de kleinste soort behoor de. Het is onbegrijpelijk, hoe het dier in de Ringvaart verzeild is geraakt. Tijdens de afwezigheid van den landbou wer C. Boemond aan den IJweg te Vijf huizen, heeft iemand kans gezien, om waarschijnlijk wel met minder goede bedoe lingen, in diens woningvertrekken te ko men. Toen hij des avonds thuis kwam, be merkte hij direct, dat er ongewenscht be zoek was geweest, omdat de hond, die an ders los op het erf liep, in de huiskamer was opgesloten met het onaangename ge volg, dat het beest de raamgordijnen voor een groot gedeelte vernield had. De verdenking valt op een vreemden ar beider, die gehuisvest was in den paarden stal en denzelfden dag in het geheim ver- ;:i>'-'-»n ;s. Men vermoedt, dat de dader is binnen gekomen met een sleutel, die in een jas zat, welke in de schuur hing en nadien ook niet meer te vinden was. Zooverre men kan nagaan, wordt er niets vermist, daar B. geld en. waardevolle papieren bij zich had gestoken. Gistermiddag is de 23-jarige A. Wamaar uit de Stokroosstraat te Rotterdam, bij zijn werk aan een pand in de Rozenburglaan, aldaar, van een hoogte van 12 M. gevallen. De man is met een ernstige hersenschud ding opgenomen in het ziekenhuis, waar hij gisteravond aan de bekomen verwondingen is overleden. Aam-ijding te Heemstede Gisteravond had op den hoek Zandvoort- sche laanHeerenweg te Heemstede een aanrijding plaats. Een personenauto kwam met een snelle vaart van uit de richting Haarlem rijden. De bestuurder daarvan, nam met een groote snelheid de bocht Zandvoortschelaan met het gevolg, dat hij in aanraking kwam reet een a'^aar wee)1"taea derscrano,i'to. Beide auto's werden niet ernstig be schadigd en persoonlijke ongevallen vonden daarbij niet plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1