Bering Wuft rich, tafem V erkeer «ongevallen CHEQUE.K0ERSEN KINADRUPPEL5 Centrale Verwarming Ondoorgrondelijk TWEE PORTRETTEN Sfoizuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Begin van brand. N. O. G., Haarlem Rapport Gezondheidscommissie Rijwieldiefstallen. Personalia Leeker.apostolaad Haarlem-Noord R.K. Melkhandelarenvereeniging „St. Jozef". Stat isexamens Leerkrachten Lichamelijke Opvoeding Autobus-concessies F. B. Hinrichs. Haariemsche Reddingsbrigade. Een schadevergoedingkweséle. Zeevisscherijmaatschappijen. Cultuur Mij. „Kalle Djompo''. VAN ON7F, RF.CHTBANK De relletjes BERICHTEN UIJ ONZE VORIGE OPLAGE. Winter in Polen Onlusten bij een Mohamme- daansch feest Schuldmisdnjf Diefstal met braak Verduistering in dienst- betrekking Ongeval aan boord van het s.s. „Zaanstroom" Op zoek naar de „Itafta" De aangehaalde morphine De opmarsch der zuidelijke troepen Dr H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. De hooge waterstand van den Donau sS BE SPAARNEB4NK Haarlem - Amsterdam 102% ICC ICC15/™ 98 Vie 267* 186Ï 198 198% 2CS§ 520 214% 765 766 1401 143%, 150 21J 1700 1 169 153J 371 220 389 72 1 24 IJ 180 74 216J 118 '43% 71 1 13%, 744J 389 125% 1891 170 528% 459 204 5191 4-1 DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam 59 .25 9.72 34.55 12.09 47 .70 13.— 41 .33 34 .80 2.47 7.32 27.- 66 .45 66.35 66 .45 Omstreeks half 8 Woensdagavond ontstond een begin van brand in perceel Voorzorg straat 3, waar gevestigd is de sigarenwerk- plaals van den heer W. Nibbelink, wonende Berensteynstraat 39. Door omwonenden is 't vuurtje met eenige emmers water gebluscht. De staf der brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. 6500 sigaren en 100 K.G. striptabak zijn door waterschade waardeloos geworden. Ook een 150-tal sigarenkistjes en 70 vormen gin gen doi-r den brand verloren. No. 8 In de vergadering der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap zijn gekozen tot afgevaardigden ter algemeene vergadering te 's-Hertogenbosch, c heersn ti. van Leeuwen, voorzitter en E. Geerts, 2e secretaris der afdeeling. Verschenen is het verslag van de verrich tingen der Gezondheidscommissie te Haar lem over het jaar 1927. Wij ontleenen daaraan het volgende: Er werden in het afgeloopen jaar 3 ver gaderingen gehouden, welke gepresideerd werden door den heer Dr. G. Adrian. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg op 31 December 1927 113.305 (53.861 mannen ea 59.444 vrouwen) Het aantal geborenene voor zoover, tot de b? voilnng behoorende, bedroeg 1995, (976 jon- g:-ns en 919 meisjes). Het aantal overledenen, eveneens tot de bevolking behoorende, bedroeg 1095 (511 man nen en 584 vrouwen). De ve 'ordening op het bouwen en nopens behoorh'ke bewoning, mede ter uitvoering van de Woningwet, bleef in het afgeloopen jaa" ongewijzigd. Met het systematisch onderzoek van wo ningen werd ook in dit verslagjaar nog geen voortgang gemaakt. Evenwel werden in 330 woningen door tusschenkomst van het Bouw en Won ngtoezicht verbeteringen aangebracht naar aanleiding van bij dien dienst ingeko men klachten. In hec afgeloopen jaar kwamen 181 geval len van besmettelijke ziekten ter openbare kennis tegen 166 in het jaar 1926. In aan merking genomen, dat van 1 Mei 1927 af de bevolking van Haarlem met ongeveer 30.000 is toegenomen, wijzen deze cijfers eerder op een daling dan op een toename van het aan tal gevallen. In 1927 waren 7 gevallen van Pebris Ty- phoidca aangegeven, tegen 2 in 1926. In aan merking genomen de typhus-epidemie, wel ke in verschillende gedeelten van ons land heeft geheerscht, Is mede door de genomen voorzorgsmaatregelen Haarlem gelukkig voor een ernstige uitbreiding van Febris Typhoi- dea gespaard gebleven. Diphterie. In het afgeloopen jaar werden aangegeven 29 gevallen, waarvan 1 met doo- delijksn afloop. Hiervan behoorden 15 tot het mannelijke en 14 tot het vrouwelijke geslacht. Van de aangetasten bezochten 18 een school, 22 pa tiënten werden in een ziekenhuis verpleegd en 7 thuis. Roodvonk. Aangegeven werden 145 geval len, waarvan 1 met doodelijken afloop. Van de aangetasten behoorden 74 tot het mannelijk en 71 tot het vrouwelijk geslacht. 91 patiënten bezochten een school. 112 pa- tiënen werden in een ziekenhuis verpleegd en 33 thuis. Malaria. Van de 81 onderzoekingen op ma- lariaplasmodien hadden 18 een positief re sultaat en 63 een negatieve uitkomst. Het sterftecijfer is volgens de opgave van den Burgerlijken Slaand, in vergelijking met 1926 iets hooger. Aan lor. "tuberculose overleden in 1927 100 personen, van hersentuberculose 15, en an deren vorm van tuberculose 18. In 1927 deed zich een geval voor van kin derverlamming. De Geneeskundige armen commissie werd opgeheven en de geneeskundigen, elden der armencommissie ontslagen. Door reorganisa tie van den Geneeskundigendienst werd de geneeskundige armenverzorging opgedragen aan de medici van den Geneeskundigen Dienst. Een beperkte vrije artsenkeuze werd inge voerd. Ook de gemeente-vroedvrouwen wer den ontslagen en de vrije vroedvrouwen-keu ze voor de stadsarmen ingevoerd. De levering van geneesmiddelen bleef opgedragen aan de Stads-apotheek. Ingevoerd is de Verze kering voor verpleging in de ziekenhuizen Het onderzoek van en het toezicht op het drinkwater bleef, behalve wat duinwater be treft, opgedragen aan den Directeur van den Keuringsdienst voor voedingsmiddelen enz. Het onderzoek van en het toezicht op duinwater bleef berusten bij den Directeur an de Gem. Duinwaterleiding. De dader gepakt Woensdagavond werd omstreeks 8 uur bij cle politie aangifte gedaan van de vermis sing van een rijwiel, dat geplaatst was oor 'n perceel ln de Spaarnwouderstraat. 'Iet is daarop aan een agent en een re- hercheur mogen gelukken kort na den 'lefstal den man op het rijwiel aan te i-effen. De dader, een 16-jarige Duitscher, I. N. genaamd, is in verband met dezen lief stal ln verzekerde bewaring gesteld. Eveneens ls aangifte gedaan van diefstal •an een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd heeft gestaan voor een café' aan den Kleinen Houtweg. De heer Th. J. Overmeer te Haarlem, is oenoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Overveen. Vrijdag 1 Juni, 's avonds half 9, wordt een bijeenkomst gehouden van het Leekenaposto- laat in De la Reijstraat 2. Zij, dis mede willen werken, hetzij in en- geren of wel in ruimen kring, zijn steeds van harte welkom. Gezien den echten gods dienstzin van velen in de parochie kan het ledental veel grooter zijn. Vele apologe tische we: ken staan ter beschikking. (8—5 Duvergé te Santpoort en M. Houtkooper te Amsterdam. Deze houdt Maandag 4 Juni, des avonds 8 uur, in gebouw „St. Bavo" een vergade ring, waarin de heer Van Zwieten zal spre ken over het nut van melkcontrole voor den melkhandel. In de convocatie staat vermeld, dat het de bedoeling is, een eigen laboratorium op te richten. In de examencommissie voor Lichamelijke opvoeding zijn o.a. benoemd de heeren W. A. J. Goeting, leeraar Rijkskweekschool, J. H. van 't Lai i, leeraar Kennemer Lyceum H. L. Warnier inspecteur Lichamelijke Opvoeding alhier en de heer Th. Lancée, aanstaand Di recteur der Kweekschool voor Onderwijs te Haar! rn, met onzen stadgenoot J. Hop als plaat vervanger. In de bijzondere commissie tot examinee- ren van 'le leerlingen der Academie voor LichameM; Opvoeding hebben zit ting o.a. 19 hep-'P R. *T—T- -lt -t Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard 't beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen den autobusdienst van J. Vos,, te Vei- sen, traject BeverwijkVelsenIJmuiden, daar hier naar het oordeel der Kroon van geen te ruime voorziening van verkeers middelen kan worden gesproken. Het beroep, ingesteld door M. C. v. d. Wal, directeur van de Ned. Brockwaybus-Maat- schappij, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij vergunning werd geweigerd voor het traject Haarlem- IJmuiden via Schoten en Velsen, werd on gegrond verklaard, daar aan een nieuwen autobusdienst op dit traject geen behoefte bestaat. De vergunning verleend aan C. J. de Bruyn te Alkmaar, voor het traject AlkmaarLim- men bleef bi) Koninklijk Besluit behou den.. Het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen werd ongegrond verklaard. De heer F .B, Hinrichs, bureelchef ten Parkette van den Officier van Justitie, heeft tegen 1 Juni a s. uit die betrekking eervol ontslag verkregen. De heer Hinrichs werd in 1863 te Delit geboren, kwam in 1890 naar Haarlem en werd op 1 Maart 1896 werkzaam gesteld ten Parkette van den Officier van Justitie, aanvankelijk als klerk, later als rijksklerk. Op 1 October 1920 werd hij bevorderd tot bureelchef. De heer Hinrichs was 12 Mei 1.1. reeds uit zijn functie heengegaan, waarbij hem toen een cadeau was aangeboden door het personeel van het parket. Het bestuur bericht, dat B. en W. van Haarlem wederom 35 gratis abonnementen voor de zweminrichtingen hebben beschik baar gesteld ten behoeve der meest werk zame gediplomeerde leden. De naamlijst be rust bij de Centrale Kas, Pandpoort 7, waar de abonnementen op vertoon van het bri gade-diploma kunnen worden afgehaald. R. Nauta bericht den raad, dat hij op '21 Januari 1928, komende van Kennemerplein en gaande richting Kruisweg, is aangereden door een met paard bespannen wagen, ko mende uit de richting Kruisweg en gaande richting Kennemerplein, dat deze wagen bestuurd door den voer man Koster, eigendom was van de gemeen te Haarlem, dat hij, Nauta, beslist aan de rechterzijde van den weg heeft gereden en hem uit dien hoofde dus geen schuld kan treffen aan het hem overkomen ongeval. Koster heeft verklaard zijn paard op dat oogenbllk niet in de hand te hebben gehad. Door dit ongeval heeft adressant een schade geleden van 75, gespecificeerd als volgt: 20.wegens loonderving, 50.— door het totaal onbruikbaar wor den van zijn rijwiel, 5.door totaal bedorven brood. Voor dit bedrag verzoekt hy schadever goeding aan de gemeente. B. en W. schrijven nu aan den raad, dat uit een Ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat de voerman van den Hout en de plant soenen schuldig is aan het aan adressant overkomen ongeval. Ook door de politie ls geconstateerd, dat geen strafbaar feit ls gepleegd. In verband daarmede dient naar hun meening op het hlervoorbedoeld verzoek af wijzend te worden beschikt. Dame aangereden. Omstreeks half 6 Woensdagavond stak de 53-jarige Mevr. L. N., uit Hillegom, de Zaanenlaan over. Midden op den rijweg gekomen zag zij plotseling een auto na deren. Inplaats van door te loopen, deed de dame. toen de auto haar genaderd was, plotseling een sprong achteruit met het gevolg dat zij door den auto werd aangere den. Ze ls daarna bij Ds. Biaauw binnen gebracht en na door een dokter verbonden te zijn per auto naar haar woning ver voerd. Het slachtoffer had een Jet ernstige kneuzing aan het linkeronderbeen beko men. In de gister gehouden algemeene verga dering der Zeevisscherij Mij. „Praseis," te IJmuiden, werden balans, winst- en verlies rekening goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer M. Bosma, Bloemendaai en gekozen de heer Engelman, oud-gezagvoerder der Kon. Pak ketvaart Mij., te Haarlem. In de gehouden vergadering der Zeevis scherij Mij. „Holland," te IJmuiden, werden balans, winst en verliesrekening goedge keurd. Tot gedelegeerd commissaris werd geko zen de heer M. Bosma .Bloemendaai en tot commissaris de heer M. v. d. Garden, oud luitenant-kolonel, te 's-Gravenhage. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der cultuur Mij. „Kalle Djompo." welke Donderdag 14 Juni zal gehouden wor den, zal voorgesteld worden over het boek jaar 1927 een dividend uit te keeren van 95 pet. DIEFSTAL EN HELING Gister behandetde de rechtbank de zaak van J. H. H. te Haarlemmermeer, verdacht van heling van kippen, welke in November van het vorig jaar gestolen waren en J. S. en N. v. A. te Haarlemmermeer. De zaak was weder verwezen naar den rechter-com- missaris voor een nieuw onderzoek, daar verdachte ter verdediging had aangevoerd, dat hij dekipp en had gekocht om de die ven te viden en de politie te helpen. Get. C. K., die de kippen had weggenomen, ver klaarde echter dat H. wel wist, dat hij gesto len goed bij hem zou brengen. K. was zon der werk enhad tegen verdachte gezegd dat hij er op uit zou moeten, wanneer hij niet gauw werk kreeg. H. had daarop geant woord: „Als je iets hebt, kan je het bij mij brengen." H. ontkende dit: hij wist oor- rpronkeHjk niet dat de kippen van diefstal - -n<rH<r waren en had ze zelfs niet ge kocht op den avond van den diefstal. C. K. en J. V. waren 's avonds ongeveer 10 uur bij hem gekomen met de kippen; H. wilde niet meer handelen, omdat het te laat was. K. zou vervolgens de kippen naar de schuur gebracht hebben, waar hy ze den volgenden morgen vond. Zoodra H. wist dat de kippen gestolen waren, gaf hij de zaak by de politie aan. K. bleef bij zijn verkla ring; h{j had 10 voor de kippen ontvangen. H. J„ inspecteur van politie te Haarlem mermeer, vertelde dat H. eens aangifte had gedaan van diefstal van konijnenvellen te zijnen nadeele. Wanneer deze zaak tot klaarheid gebracht zou worden, beloofde H. aan de politie alle medewerking, wanneer hy Iets hoorde van een diefstal. Hij is ech ter nooit bij den inspecteur geweest om iets tev ertellen. Getuige J. stond eenigszins sceptisch tegenover het voorstel en geloofde eerder dat H. het deed om bij de politie polshoogte te nemen of zij reeds met een of andere diefstal bekend was. Aan den veldwachter v. d. F., die de zaak heeft onderzocht, had verdachte gezegd, dat hij in afspraak met den inspecteur de kippen had gekocht, evenals bij andere dief stallen, om daarna het geval by de politie aan te geven. De veldwachter schonk er geen geloof aan, omdat er te langen tijd was verloopen tusschen het tijdstip van den diefstal en het onderzoek. Getuige K. hield vol dat H. van alles op de hoogte was. Verdachte wist zeer goed wat K. en zijn medeplichtige V. had ge daan. Een konijn, dat eveneens gestolen was, wilde H. niet koopen. K. verklaarde voorts, dat hy niet zeer bekend was in de omgeving en dat H. hem gezegd had waar hij mooie kippen kon vinden. Verdachte ver klaarde echter het tegenovergestelde en zeide, dat K. het eerst het plan had ge opperd. De moeder van verdachte zeide dat v. A., de benadeelde te voren was gewaarschuwd dat zijn kippen waarschijnlijk zouden wor den gestolen; v. A. zou toen aan verdachte gevraagd hebben om de kippen te koopen, wanriber de dieven ermede bij hem mochten komen. Een broer van verdachte verklaarde dat hij en verdachte den Inspecteur J. hadden ontmoet. Er was toen weder over de inlich tingen omtrent diefstallen gesproken. De in specteur zou het aanbod van H. hebben aangenomen en tevens gezegd dat hy wel het geld zou teruggeven, dat H. voor het opkoopen zou besteden. De inspecteur ont kende ten stelligste dat hil ooit over deze zaak met H. op den openbaren weg had gesproken. Getuige beschouwde het, ais een opgemaakt zaakje. Daartegenover stelde ver dachte de bewering, dat zijn aanbod tot hulp was aanvaard; de getuige verklaarde hetzelfde. De Officier van Justitie vestigde in zyn requisitoir de aandacht er op. dat verdachte oorspronkelijk bekend had. Later is hy bij den Officier gekomen om te vertellen dat hij het gedaan had om de politie te helpen. Spr. is blij, dat de zaak opnieuw is behandeld en dat de getuigen zijn gehoord, omdat nu wel gebleken ls, dat de verdediging van verdach te een verzinsel is. Verdachte zegt, dat hij alleen van de tweede party kippen wist, dat zy van diefstal afkomstig waren, doch dan begrijpt spr. niet, dat verdachte niet onmid- dellyk naar de politie is gegaan om alles te vertellen. Spr. acht de misdaad van H. groo ter dan van de dieven, omdat zij dit waar schijnlijk niet gedaan zouden hebben, wan neer H. hun niet de boerderyen had gewe zen, waar kippen te vinden waren. Een en ander in aanmerking nemende, vroeg de Officier een gevangenisstraf van 4 maanden. Verdachte hield zijn onschuld vol, wederom kwam hij terug op zijn inlichtingen aan de politie. Verschillende keeren had hij de po litie Iets verteld, o.a. over een diefstal van zakken en van een rijwiel; de politie had echter zelfs geen proces-verbaal opgemaakt. .De Inspecteur J. gaf van deze gevallen een andere lezing. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 7 Juni a.s. Hy begreep er niets van. Verleden Zondag was zij op hun wandeling nog zoo uitgelaten vroolijk geweest, had ze hem geheel tegen haar gewoonte in telkens weer verzekerd, dat zy hem toch zoo onuitsprekeiyk liefhad; gisteren nog had zy het ruikertje viooltjes, dat in een snoeperig vaasje voor hem stond, geplukt. „Hier lieveling," zoo was zy hem tegemoet gehuppeld, „hier lieveling, de eerste viooltjes, nu zal het gauw lente zyn." Giste ren nog En vandaag deze brief, waarin het met een paar woorden gezegd werd, gevoelloos en koud, dat zyn innig geliefd meisje nooit zyn vrouw kon worden; vergeef mij, maar het kan niet. Tracht de redenen niet te ken nenvergeef my, ik had reeds lang onze betrekkingen moeten afbreken, maar ik had "vandaag pas de kracht daartoe. Hij zou haar niet meer zien, want zy zou uit de stad gaan ergens heen, waar hij haar niet vinden zou. Zy wenschte hem echter van harte alle goeds Dan volgde de onderteeke- ning. Meer dan tien jaren waren sedert deze gebeurtenis voorbijgegaan en nog stond ze den zieke nog even duidelyk voor oogen als was het gisteren pas voorgevallen. Zoceven had de dokter op zijn vraag zóó bedenkeiyk de schouders opgehaald, dat hij begrepen had, dat het met hem niet meer zoo lang zou durenToen was geheel zijn leven als een groote film aan zyn oog voorbijgetrok kenvooral de herinnering aan die ééne gebeurtenis kwam weer opnieuw levendig voor zijn geestdat oogenblik, dat zóó beslissend geweest was. Toen had hy ge meend dat door dien brief zyn heele leven verwoest was, nu wist hy, dat sedert dat oogenblik eerst het ware leven begonnen was! Niet, dat hy zyn vroegere bruid had kunnen vergeten, niet, dat zyne liefde voor haar verminderd was, neen maar...... zonder dit gedwongen verlies had hy* wel licht nooit zyn gelocf teruggevonden Want in dien tijd scheen godsdienst hem een onnoodige ballast, hem, wien een para dijs op aarde te wachten stond. Bezat hy niet alles, wat de wereld gelukkig noemt: gezondheid, een schitterende positie, en dan een meisje, wier glimlach alleen reeds hem door al de moeilijkheden des levens zou heenvoerenToen was die brief gekomen en de diepe smarten de bittere ontgoocheling deed hem zyn bestaan in een geheel ander licht zien en bracht een alge- heelen ommekeer in zijn ziel teweeg En het was goed zoo Nu had hy nog slechts één wensch: dat hef meisje, waar hy zooveel van hield, dat hy onbewust nog altyd als zyn bruid beschouwde, ook weder den weg naar het geluk en den vrede des geloofs vinden mocht. Daar had hy zyn geheele leven voor geleden, dat had hy altijd van God afge- mocht. Daar had hy voor geleden, dat had hy altyd van God afgesmeekt, als hy met geslot enoogen ln het heete kussen lag Wat was dat? Daar was Iemand binnen gekomen en had zwijgend een brief in z'n gevouwen handen gelegd; de enveloppe ver toonde hetzelfde handschrift als die brief op dien MaandagmorgenMet bevende handen haalde de zieke den brief uit de enveloppe: „Liefste! Laat my je heden nu de dokter gezegd heeft, dat ik spoedig sterven zal, zoo nog eens noemen, wat je trouwens in al de lange jaren van onze scheiding ge bleven bentEn nu mag je ook de reden weten, waarom ik je destijds je woord terug gaf. Ik leed aan een langdurige ongenees lijke ziekte, waarvar de dood mij nu gaat verlossen. Wellicht had ik den moed gehad het je toen reeds te zeggen en je te vragen, of je ondanks dat, met mij het leven aan durfde, maar toen kwam er een moment, dat ik het oogenblik der genade noem, waar- je liefde niet krachtig genoeg zou zijn, om langen tyd aan een ongeneeslyke vrouw ge bonden te zijn, omdat jegeen geloof had. En dit zou ik niet hebben kunnen verdragen. Ik wilde liever een schoone herinnering van je bewaren en mij weder tot God wenden Die langen tyd de eenige steun was in myn ellendig leven, maar Die jij echter, door je ongeloof, aan mij ontnomen hadNu, aan het einde van mijn leven, dank ik mijn Schepper, dat Hij mij nog die kracht schonk je dezen afscheidsbrief te schryven en ik bid nog in dit oogenblik. dat Hij ook jou weer tot het geloof zal terugvoeren, opdat wy toch eens hiernamaals samen verheugd en gelukkig mogen zyn iets wat ons hier op aarde niet zalig was. Tot weerziens!" De zieke was in het kussen teruggevallen, staarde met doffe oogen de kamer ln, en trachtte het geheim van zijn leven te door zien. Daar ging zachtjes de deur open de ziekenzuster kwam binnen en hield een trosje viooltjes in de hand: „Kijk eens, de eerste viooltjes, nu zal het gauw lente zijn". Hij knikte de zuster vriendelyk toe en lachte: deze zette het ruikertje in een klein aardig vaasje en ging weer weg. De zieke zag het als in 'n droom; Hy wist het; hier sprak niet meer de Tyd, hier fluisterde reeds de Eeuwigheid aan zijn sterfbed. En toen kort daarop de Priester kwam die hem op het sterven voorbereidde, en die hem vroeg, of hij nog familie had, schudde hij lachend het hoofd en zei :.,Nee, er zal hier beneden niemand meer overbiyven als lk gestorven ben door V. M. A. N. Terneergeslagen, en wanhopig om den treurigen toestand zijner financiën, ging er eens een schilder door de straten van zijn vaderstad, toen hij een knaap ontmoette, welke zoo wonderbaar schoon was, dat hy zyn eigen leed vergat en verbaasd het en gelachtig gelaat van den jongeling be schouwde. „Dat gezichtje zou ik wel eens op doek willen brengen I" zei de schilder bij zichzelf. De knaap ging mee en had pleizier in ai de schilderijen, modellen en merkwaardige dingen, die er zich in de kamer van den kunstenaar bevonden; hij was echter nog meer verwonderd, toen hij zag dat een andere jongen, zijn eigen „ik" hem van het doek van den kunstenaar tegenlachte! De kunstenaar beschouwde vaak met groot genoegen het lieve, onschuldige ge zichtje. Was hij in zorg of nood, dan keek hy naar de li flijke schildery aan den muui en die wonderschoone hoopvolle blik van den knaap en de liefelijke uitdrukking van diens gezicht stelde zyn hart gerust en maakte hem weer gelukkig. Menig bezoeker van zyn atelier wensch te dat bekoorlijke portret te koopen, maar ofschoon de schilder arm was en hy dik wijls in geldverlegenheid zat, wilde hij toch zijn goede engel, zooals hy de schildery noemde, niet wegdoen Jaren waren er sindsdien voorbygegaan.... Verschillende malen, als hy naar dat bloeiende gezichtje keek, had de schilder zich afgevraagd, wat er toch wel van dien vroolijken knaap geworden zou zyn. „Ik zou toch wel eens willen zien, hoe hy er nu uitziet!" zoo sprak hy, „het zou me benieuwen, of ik hem nog zou terug- herkennen." Zou hij een flinke kerel zijn geworden in de maatschappy, of een boos wicht en een deugniet? Of misschien is hij reeds dood en tot een beter leven over gegaan?" Op zekeren dag ging de schilder weer eens door een der voornaamste straten. En daar ontmoette hy een jongeman, wiens gezicht en gelaatsuitdrukking zoo verdor ven, zoo verdierlijkt, zoo duivelachtig ge meen was, dat hij onwillekeurig bleef stil staan en hem eens goed opnam. Wat een gezicht! „Ik zou dat gezicht ook wel eens willen schilderen, om het dan naast het portret van dien engelachtigen jongeling te han gen," zei de kunstenaar by zich zelf. De jongeman vroeg den schilder om een aalmoes, want hij was een bedelaar en een dagdief! „Kom mee, naar mijn atelier, en laat mij uw portret schilderen, ik zal er u voor be talen, wat ge verlangt." De jongeman volgde den schilder naai zijn werkkamer en poseerde een tijdje, zoo dat de schilder reeds een vluchtige schets gemaakt had. Toen deze daarmede klaar was en de jongeman eenige geldstukken voor zijn moeite ontvangen had, keerde hy zich om, terwijl hij heenging. Toen viel zyn oog op het portret van den engelachtigen jongeling. Hy bekeek het aandachtig, van dichtby, Hy werd bleek en begon hartstochtelyk te schreien. „Wat scheelt er aan, jongeman?" vroeg de schilder. Het duurde geruimen tijd, eer de jonge ling weer spreken kon. Hy snikte luid en scheen geheel buiten zich zelf. Eindelijk wees hij op het portret aan den muur en met horten en stooten kwam het er uit: Twintig jaar geleden vroeg u mijnaar hier te komenen by u te poseeren voor een schilderijen dat engelen gezichtje daardat ls mijn portret van vroegerNu echter ziet u my voor u als een verloren man, zoo verdorven en afschu- welyk, dat alle goede en nette menschen met walging hun gezicht van mij afwen den!" De schilder stond stom van verbazing en kon zijn ooren nauwelyks gelooven. „Maar zeg my toch eens," zei hy, „hoe komt het toch, dat je zoo veranderd bent?" De ongelukkige man vertelde hem zijn treurige geschiedenis. Als eenig kind was hy buitengewoon knap,was hij door zijn ouders vertroeteld en bedorven. Later had hy zich afgegeven met slechte kameraden en het zelfde verdorven leven geleld als zy, net zoolang tot hy al zyn geld verbrast had en toen, onbekwaam om te werken en te trotsch om te bedelen, had hy gestolen, was betrapt en ln de gevangenis gezet; nu scheen ten slotte iedere gemeene daad hem nog aan te sporen tot veel slechtere din gen: 't was alsof de duivel in eigen per soon zich van hem meester had gemaakt. De geschiedenis van dit leven was ver- schrikkelyk en de schilder kreeg tranen in zyn oogen. Hy bezwoer den jongen man zijn losbandig leven vaarwel te zeggen en hij bood hem bereidwillig zyn hulp aan. Maar helaas, liet was reeds te laat. Ten gevolge van zijn slecht, losbandig leven, was heel zijn lichaam ondermynd de on gelukkige werd spoedig ziek en hy stierf zonder zich bekeerd te hebben De schilder hing zyn portret naast dat van den engelachtigen knaap en wanneer bezoekers van zyn atelier hem vroegen, waarom hy toch zoo'n afschuwelyk portret naast zoo'n heerlijke schildery kon hangen, antwoordde hy heel ernstig: tusschen dezen engel en dien duivel liggen slechts twintig jaren van slecht leven! Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties UITHOORN, 31 Mei. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 88 partyen. Prys Goud- sche kaas 1ste soort R. M. f 5054; 2e soort R.M. f 4549; zonder R.M. f 42—48. Handel vlug. Aangevoerd 225 Lammeren, pryzen wer den besteed tot f 25. WARSCHAU, 31 Mei. In de Poolsche berg- badplaatsen in de Tatra heerscht nog steeds een voor den tijd van het jaar ongewone koude. In de badplaats Z .kopane is opnieuw 3 c.M. sneeuw gevallen. Sedert gisteren vriest het 2 graden. In de hooger gelegen bad plaatsen ligt de sneeuw 512 c.M. hoog. De wintersport is in vollen gang. BELGRADO, 31 Mei. Over de botsin gen die Woensdagavond te Belgrado zyn voorgevallen, zyn nog eenige bijzonderheden bekend geworden: de betoogers verkeerden door het optreden der gendarmes in zeer op gewonden toestand en wierpen van verschil- j lende voorwerpen formecle barricaden op. De bereden gendarmes wilden deze bestor men, waarop de studenten hen aanvielen. Verscheidene gendarmes werden van hun paard gesleurd. Toen de aanvallen der stu denten niet ophielden openden de gendar mes het vuur. Er gaan geruchten, dat bier- by talrijke studenten werden gedood en nog meer gewond. Een gendarme, die van zyn paard was getrokken, geraakte onder de hoeven van andere paarden en liep ernstige verwondingen op. Te 9 uur in den avond verscheen de brandweer op het tooneel en verspreidde de betoogers met stralen koud water De opwinding duurde voort tot om streeks twaalf uur 's avonds. LONDEN, 31 Mei. Bij een Mohamme- daansch feest in Bakrit is het volgens tele grammen uit Delhi tot onlusten gekomen, waarbij twee Hindoes werden gedood en drie gewond. AMSTERDAM, 31 Mei. De buitengewone Kamer der rechtbank alhier, heeft op 22 November van het vorig jaar een 36-jari- gen automobilist uit Putten, baron van P. tot 14 dagen hechtenis veroordeeld, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zwaar lichamelyk letsel bekwam. In den laten avond van 4 December 1926 reed verdachte op den Muiderstraatweg onder de gemeente Diemen met een auto, waarin ook twee passagiers hadden plaats genomen. Nadat verdachte eerst tegen den gesloten afsluitboom van den overweg ge reden was, botste hy vervolgens tegen een juist aankomenden trein Amsterdam Amersfoort. De twee inzittenden liepen zwaar licha melyk letsel op, terwijl de auto werd ver- bryzeld. Tegen het bovengenoemde vonnis had verdachte hooger beroep aangeteekend, welk beroep op 21 dezer behandeld ls voor het Amsterdamsche gerechtshof. Heden heeft het Hof in deze zaak arrest gewezen en het vonnis der rechtbank over eenkomstig den eisch van den advocaat- generaal, mr. Bauduln, bevestigd. AMSTERDAM, 31 Mei. De Vierde Kame alhier heeft heden twee rlcidivisten. die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal met braak in perceel Korte Leidschedwarsstraat 9 II, leder veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM, 31 Mei. De Vierde Kamer der Rechtbank alhier heeft heden den 28- iarigen van Z. wegens verduistering in dienst betrekking veroordeeld tot één jaar en negen maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Van Z. was als verkooper in betrekking ge weest bij het filiaal aan de Oostelijke Han delskade te dezer stede van de firma Swift en Co. te Rotterdam. Hij had kans gezien om in eenige maanden tijds zijn firma voor niet minder dan 10.000 te benadeelen. AMSTERDAM, 31 Mei Aan boord van het s.s. „Zaanstroom" van de Holl. Stoom- boot-Maatschappy werd h'denmorgen te 10 uur een bootwerker door eeti vallenden laad boom aan den rug getroffen. De toestand van den reeds bejaarden man was van dien aard, dat hij naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd. KOPENHAGEN, 31 Mei Uit Oslo wordt gemeld, dat de Noorsche vlieger kapitein Rii- ser Larzen, die te zamen met luitenant Lut- zow Holm een onderzoek naar de „Italia" zal instellen, voornemens is de „Hobby" even eens als moederschip voor zyn nasporings- tooht te gebruiken. Uit de laatste berichten uit Stockholm mag men verwachten,' dat de Zweedsche Regeering 4 marine vliegers zal uitrusten voor een hulpexpeditie voor No- bile. Op het oogenblik is het op Spitsbergen zeer slecht weer. TANDJONG PRIOK, 31 Mei Nader is gebleken, dat de door de douane alhier aangehaalde 52 K.G. morphine deel uitmaak te van een partij in transito, welke met het s.s. „Rondo" uit Amsterdam verscheept was. De politie hield den Japanner uit For mosa, die eerst spoorloos verdwenen was en de employé's van de firma te Batavia, welke belast was met den doorvoer van de goede ren, naar China, aan en nam hun een ver hoor af. De prys van morphine in den clan- destienen handel is 2500 gulden per K.G., zoodat op dien grondslag de waarde in -to taal der morphine 130.000 bedraagt. LONDEN, 31 Mei. Volgens een telegram uit Tokio zouden by de gevechten tusschen de troepen van Sjansi en de troepen van Chang Tso Lin langs den spoorweg Pe kingPukow reeds zes duizend man gesneu veld zijn. De verjaardag van de groote inci denten te Shanghai, waar in 1925 elf stu denten werden gedood, ls gisteren ln deze stad rustig verloopen. De regeering had om vangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. Voor do gevallenen werd een gedenkteeken onthuld. "Toen de studenten trachtten te ar- giteeren, werden acht van hen gearresteerd, zy zyn later echter weer ln vryheid gesteld. LINZ, 31 Mei. Voor zoover men tot nu toe kon vaststellen, heeft de hooge waterstand van den Donau, die in Opper-Oostenryk een schade van honderdduizenden schillingen heeft aangericht, ook drie slachtoffers ge- ëischt. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 1 JUNI. Middagkoersen van gisteren SlaaisleeniHgen. 5% Nederland 1919 67». Nederland 1918 4H Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4H N.Ind 1926 Jj Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzyde Maecubee Heli. 1. ..li;'.jijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Llège Mijn bouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V. I. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lyn dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomb Kon Paketvaarf My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Fauj Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101%. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 1 JUNI. Beriyn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cablet Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden Laten 59.31 9.78 34.61 12.101 47.78 13.10 41 .43 34 .90 2.481 7.37 27.10 66.53 66 .43 66.53

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2