Binnenlandsch Nieuws Kerk en School £hlet s Nog steeds de Staat contra de Louise-groeve 7)e corruptie in het gasbedrijf 5 por tker missen Encephalitis na inenting RECHTSZAKEN. UIT ONZE OOST St. Elisabeth-ziekenhuis te Almelo Nederland en de opium- conferentie Het zevende binnenscheepvaart- c ongres LUCHTVERKEER De luchtdienst tusschen Berlijn en Weenen De twintig milliGen oorlogs winstbelasting De corruptie in ket gasbedrijf Het oud-Katholicisme in Nederland en daarbuiten Een Spaansch vliegtuig geland Huldiging van Wilkins en Eyelson te Berlijn ió3k van de Poolstreken heeft een feestelijke by eenkomst gehouden. SOCIAAL LEVEN De staking in do Duitsche Rijnvaart invloed oefenen. Het vervoer van erts, dat Ondanks alles LEGER EN VLOOT Een de Ruytsr-lmlde te Vlissingen De Heilige-Land-Stichting LANDBOUW EN VISSCHERIJ De stand van de kersen en bessen op 29 Mei 1928 Veevervoer naar Limburg verboden Het gouden jubileum van de congregatie der priesters van het H. Hart van Jezus Naar de „Volkskrant" verneemt, zal het 50-jarig bestaan van de Congregatie der Priesters van hot H. Hart van Jezus, die reeds vele stichtingen in ons land kent, Ds penaioenactie van het personeel v. Gend en Loos Centrale Aalsmeersche veiling S d< Nen t 'even schoon .teen. E N nl Nd, Ni >N, Ve f*r De mecnlng van den minister van Financiën Het Ned. Corr. Bureau meldt: Op onze vraag aan den minister van Fi nanciën of hy zijn zienswijze wilde doen kennen over het geschil, dat sinds den oor log bestaan heeft tusschen den Staat en de directie van de Louise-groeve en dat dezer dagen in een adres weer naar voren is ge komen, verklaarde de minister over de zaak ten principale geen oordeel te kunnen ge ven, daar hij haar niet voldoende kent en tot nu toe geen aanleiding had gehad haar grondig te onderzoeken. Op 27 April 1925 was door 's ministers ambtsvoorganger met de directie een acte van compromis goteekend, waarin de zaak ter beslechting aan arbiters werd opgedra gen. By een dergelijke acte van compromis, zelde de minister, plegen vooral twee pun ten van belang te zijn: le de wijze van be noemen der arbiters; 2e. de formuleering der vraagpunten. Beide punten waren in de acte geregeld. Eenige reserves zijn daarbij n'.et gemaakt. Verwacht mocht dus worden, dat met de arbitrale uitspraak het geschil definitief zou zijn vereffend. Met bevreem ding heeft de minister dan ook gezien, dat, nadat de uitspraak gevallen was, de direc tie der Louise-groeve de zaak niet geëin digd achtte, maar de stelling verdedigde, dat de formuleering der vraagpunten, zooals deze door de arbiters was verstaan, niet het geheele geschil omvat. Beide partijen hebben, aldus de minister, bfj het aangaan der arbitrage de bedoeling gehad het geschil een volledig en definitief eind te doen vinden. Zonder deze opvatting zou het compromis door 's ministers ambts voorganger niet gesloten zijn. De minister acht het geen eerlijk spel achteraf met de zen opzet in strijd te handelen. Indien de Staat (bij tegenovergestelde opvatting van de arbiters) desgelijks gehandeld had, zou de minister ook dit geen eerlijk spel heb ben geacht. Ten overvloede kon de minister mcdedeelen, dat by het aangaan van het compromis de beperkte opvatting ook aan de directie van de Louise-groeve duidelijk voor oogen heeft gestaan. Dit blijkt o.a. uit een sohrijven van den directeur aan zijn raadsman, overgelegd aan den landsadvo caat, waarin deze woorden voorkomen: „Ik meen, dat wij zeer ver zijn gegaan in onze tegemoetkoming door goed te keuren, dat de beide eerste vraagpunten van de com missie-Van Veen" (d.w.z. de billijkheid der overeenkomsten zelve, afgescheiden van de lOepassing) „als direeten grondslag voor ventueel toe te wijzen nadoelen zijn uit- cizhakeid en ik meen uit de houding van t en landsadvocaat te mogen opmaken, dat eze dit op prijs heeft gesteld." Voor den minister staat vast, dat zijn ambtsvoorganger den juisten weg heeft be- andeld door tot arbitrage te besluiten en !at wie na de arbitrale uitspraak den strijd ••veer van voren af aan begint, aan de hoog heid van ai bltrc.ge-bcglnsél afbreuk doet. Te Doetlnchem Door de justitie te Arnhem is het grootste •odeclte der voor twee maanden in beslag janomen boekhouding van het gasbedrijf te Doetinchem vrijgegeven. Alleen de bescheiden, betrekking hebben- do op den verkoop van toestellen der toon zaal, zijn nog door de justitie behouden. F. C. (oenen) schrijft hl de groene „Am sterdammer": „Een Olympiade is, als Ik het wel begrijp, net als een Wereldtentoonstelling. Vroeger was men dol op wereldtentoonstellingen. Elk jaar werd er wel ergens een gehouden en om de elf jaar zeker een in Parijs, die al meer en meer uitgroeide. De Eifeitören té er nog een akelig bewijs van. En toen hoor de men ook dezelfde geluiden als thans bij ae Olympiades of -den. Vreedzame mede dinging, edelen wedijver, onderlinge waardee ring, verbroedering der volken, winst der beschaving. En zoo meer. Het was nog vóór den oorlog. Tenslotte raakte de aardigheid van het uitstallen af, bij de exposanten, die niet voldoende verkochten, by de bezoekers, die niet voldoende opkwamen, by de onder nemers, die er te veel bij verloren. Toen vond men, wil ik veronderstellen, ter ver vanging de Olympiade. Die kostte minder van installatie en eischte minder univer- Seele medewerking. En steunde wat ook niet weinig beteekende op klassieke ba- Sis. Men kon er de oudheid by citeeren: mens sana in corpore sano. En velen, die Vroeger naar de „stands" kwamen kyken, ijlden nu naar de Stadions om de spelen te zien, want de menschheid was, vreemd ge noeg, in weinige jaren zeer sport- en spel- belust geworden. Of zullen we liever van behoefte aan verplaatsing en sensatie spre ken? In elk geval werd het doel er mee bereikt. Als vroeger bij de tentoonstellingen, stroomen duizenden toe en wordt er een aardige duit verdiend in het land, waar al die vreemde vogels neerstryken. Maar in geestelijk opzicht lükt de nieu we affaire geen vooruitgang, nademaal deze sportkermlsSen toch wel maller en onnooze- ler zijn dan de tentoonstellingen. En ruwer bovendien, trots hun elassiek aureool. Men kan gevoelen voor sport en voor gezonde, lenige lichamen, doch de viering van kracht en behendigheid als geiyken, zoo niet meer deren van den geest, is wel zonderling voor een menschheid, die er altijd prat op gaat zich door haar geest boven het gedierte „e verheffen. Een python, een kangoeroe, een zeehond en een ezel kunnen veel beter wor stelen, boksen, zwemmen en schoppen, dan welke sporthelden ook. Maar zielenadel is langs dien weg niet op te doen en de na tionale ydelheden worden aldus maar op rare kaarten gezet. De wereldtentoonstellin gen waren dan tenminste wat zij waren, maar moeten die speciaal getrainde, allee- nige „elftallen", die zich hier komen „me ten", den vreedzamen wedijver, de verbroede ring der volken en de internationale waar deering voorstellen? Of de hooge lichaams cultuur van het volk der Heienen? Die paar menschen van elk land, die al maanden lang niets anders dan sport deden? Words, words, wordszei Shakespeare. Maar de café- en pensionhouders zullen er wel zy by spinnen en aan eerelint voor de desbegeeringen behoeft 't niet te ont breken." In de week van 20 tot en met 26 Mei is by het Staatstoezicht op de volksgezond heid een onder hooge koorts verloopend ziektegeval aangegeven, voorgekomen by een kind, dat kort te voren ingeënt was met koepokstof. In hoeverre eenig verband tus schen de inenting en het ontstaan der ziek- teversehy'nsélen kan worden aangenomen, wordt nader onderzocht. In deze week is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2585 te Rotterdam voor 66, te Gronin gen voor 7, totaal voor 2658 personen. Na de begroetingsrede van den president van de club Lincoln Eyre, nam de Ameri- kaansche ambassadeur het woord. Na diens rede werd het „Deutschland, Deutschland fiber Alles" gespeeld en daarna het Engelsche volkslied, waarop Wilkins een rede hield, waarin hy den nadruk legde op ds diensten die de Amerikanen hen voor zijn vlucht hadden bewezen en in het büzonder op de prestaties van de vroegere Noordpool reizigers. De muziek speelde daarna het Amerikaansche volkslied. Ëyelson sprak over zyn ervaringen met de Eskimo's. De zaal was versierd met de vlaggen van Duitschland, de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië. Te Almelo is onder groote belangstelling geopend het nieuwe katholieke ziekenhuis St. Elisabeth in het St. Canisiusgestioht voor ouden van dagen. Een adres aan den minister van Buiten- Iandsche Zaken. De Ned. afdeelir.g van den intemationa- ien Vrouwenbond voor Vrede en Vryheid heeft aan den minister van buitenlandsch'e zaken een adres gezonden, waarin ze o.m. 'e kennen geeft, „dat de Internationale (fth- 'O-opiumcongresssn het bewys hebben ge leverd dat de geheele beschaafde wereld de >piatenverglftlging als een afkeurenswaar dige zaak beschouwt, en dat landen en na tiën zinnen op middelen zich van l<et ge bruik van deze genotmiddelen te bevrijden; lat thans de Nederlandsche Rrgeering we der voor de keuze staat om een door do nternationale oplumcohferentie te Gcnêve voorgestelde conventie te ratifieeeren; dat echter, naar adr. vaste overtuiging, deze conventie geen waarborgen biedt tot de poedlge bereiking van het doel van ver- ossing van de wereld, en in het tyzender ie onder de Nederlandsche Rzgeerlng staan de landen, van de stelselmatige opiatenver- tlftlging; dat immers op bovengenoemde -piumconferentie de Nederlandsche Regee- rlng vertegenwoordigd wordt door een "ge vezen chef van den dienst der óplumrejie, waarvan alom bekend is, dat hij Volstrekt geen voorstander van de afschaffing van 'iet opiummiddel In Nedsrlandsch-Indië is, hetgeen dan ook haast niet te verwachten '3 van iemand, die zyn gansche carrière en He zijner collega's by dien dienst aan dat opiumverbruik dankt; dat uit de onlangs ter sprake gekomen afdoende biykt, dat in den Nedcrlandschen vertegenwoordiger niet de ware opiatenbe6trijder spreekt, maar de opium-monopolist, die het eigen monopolie tegen lastige concurrentie wenscht te be schermen; dat toch in de ambteiyke rappor ten van den dienst van het opiummiddel meermalen ia geklaagd over achteruitgang in verkoop door de insluipende pharmiceu- tlsche opiaten, waaruit duldeiyk biykt, dat onze Regeering belang heeft by stopzetting van deze concurrentie van particuliere zyde ;n toename van eigen verkoop." Adr. verzocht tenslotte „voor het heil van Nederlandsch-Indië en voor den eerlijken naam van het Nederlandsche Regeer in gebe id le. aan thans voorliggende door eene niet oprechte oonferentie voorgestelde verdragen, ile de bereiking van het einddoel niet be vorderen. hare ratificatie te Onthouden; 2e. zich niet langer cleor een ambténaar ;y den Dienst van de Opium distributie in .Nederlandsch-Indië op de Intematiïna'e Conferenties te doen vertegenwoordigen, Jsoh hiervoor een of meer vertegenwoordi gers te kiezen, die te gocdartrouw willen streven naar middelen otn aan de vergifti ging van de menschheid met oplaten, zoo wel de pharmaccutische als de doer do ei- gen Re;;cerihgen bereide, ten spoedigste een behoorlijk einde te maken; 3e. gesde aandacht te schenken aan het •'eer de (niet financieel gelntresseerde) \merlkaansche groep ter conferentie aan gevoerde." Den 13en en léden Juni a.s., wordt te Maastricht het zevende binnenscheepvaart- congres gehouden. Onder de behandelde onderwerpen is vooral voor Nederland nieuw het onderwerp ysbestrijding. Daarover zullen prae-advies uitbrengen de heeren J. H. Bergmann te Amsterdam, prof. dr. Ernst Cohen te Utrecht en ir. Musterd te Utrecht; boven dien is het voornemen, dat dr. Barnes uit Montreal, Canada, eenige proeven vna ys bestrijding zal toonen. Do or de uitvinding van prof. Barnes, die reeds wordt toegepast, wordt het water beneden vriespunt gehou den of daartoe gebracht. Gisteren heeft de Duitsche Lufthansa den luchtexpresdicnst tusschen Briyn en Wee nen geopend. De dienst wordt onderhouden in samenwerking met de Oostehryksche Luchtvaart Maatschappij. Met het vliegtuig „Hermann Koehl", dat gistermorgen als eerste vliegtuig op dezen dienst vertrok, gingen de ryksverkeersminlster dr. Koch en de heer Fifsch van het rijksverkeerministe- rie, een directielid van de Duitsche Luft hansa en acht andere passagiers mede, Het vliegtuig zal te elf ure aankomen en directe verbinding met Rome geven. Het vliegtuig, dat gistermorgen van Rome vertrokken is kwam to 3.20 hedenmiddag te Weenen aan en werd 7.60 uur te Berlijn verwacht. Het gistermorgen te 6 30 uur opgestegen groote vliegtuig „Hermann Kóehl" is na een tengevolge van den storm vrij moeliyke vlucht te weenen geland. Behandeling van de kwestie In den Itldischcn Volksraad Aneta seint uit Batavia: De Volksraad is begonnen met de behan deling van het voorstel tot bestemming van het bedrag uit de Hollandsche oorlogswinst belasting dat de regeering voor schulddel ging wil bestemmen. Verschillende leden voeren het woord. De heer Stokvis dient een motie in, waar in wordt uitgesproken, dat het Indische aandeel in de oorlogswinstbelasting niet be stemd moet worden voor schulddelging en waarin de regeering wordt uitgenoodigd om voorstellen omtrent besteding van het be drag te doen, dat inmiddels rentegevend moet worden belegd. De heer Kiës dient een amendement in om 12 yt millioen te besteden voor schuld delging en een motie om T/, millioen toe te voegen aan den buitengewonen dienst voor uitvoering op korten termijn van wer ken in het belang van de volkswelvaart. De regearingsgemachtigde voor Financiën, de heer Van den Bussche, betoogt, dat hy niet verwacht had dat een eenvoudige kas transactie zulk een langdurig debat zou mee brengen. De eischen, door de sprekers ge steld, toonen dat hun gezichtpunt op deze zaak niet juist is. Twintig millioen was reeds vroeger gedekt daar de interingsfacto- ren ook in gunstige jaren onverzwakt heb ben gewerkt, waarna thans een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld door de commissie voor de bedryvenwet. Spreker wyst er op dat de achterstand by de pensioenen 505 millioen bedraagt, en aan de toekomstige eischen van dure buiten- landsche leeningen is tot dusver onvoldoende tegemoet gekomen, zoodat er feiteiyk een groote achterstand bij den leeningsdienst be staat. De totale ontvangsten uit de oorlogs winstbelasting zyn slechts zeven millioen boven de raming van 1914, zoodat het on juist is om nu te spreken van een meevaller van twintig millioen. De regeering heeft nimmer bezwaar tegen uitbreiding van den buitengewonen dienst, wanneer behooriyk gefundeerde voorsteken worden gedaan, doch het is thans biyk'oaar de bedoeling om voorstellen te doen tot het verhoogen van „buitengewoon" met 1% millioen. terwyi een deel van dit bedrag feitelijk onder „ge woon" behoort, als het besteed wordt voor opdryving van het tempo, waarin welvaarts- wérken worden uitgevoerd. Het in dienst stellen van tydeiyk perso neel ls niet economisch. De regeering kan zich niet tegen haar overtuiging in handelen, zoodat bij verwer ping van het voorstel betreffende de 20 millioen dit bedrag in kas biyft en geleide- ïyk gebruikt zal worden voor buitengewone uitgaven, waarvan de consequentie ls dat een belangryk renteverlies geleden zal wor den. Behandeling van twee zaken voor de Zutphensche Rechtbank. De Zutphensche rechtbank heeft gisteren In de maand Augustus 1928 zal te Ü3 behandeling voortgezet van de zaken van' ütrecht het mternaticnaal oud-Katholie. iLS'Jh. Lf? S* bencongres gehouden worden. Naar aanlei ding hiervan wordt thans door den zeer- eerw. heer Paul Goulmy een brochure ge publiceerd, waarin de schrijver op dit con gres wyst en een uiteenzetting geeft van den steeds dieperen afval der oud-katholieke gasfabriek resp. te Zutphen en Winterswyk, die 30 Maart j.l. hebben terechtgestaan, wegens corruptieve handelingen. Daar de vraag of verdachten ambtenaar zijn in den zin der wet, nog geen beant woording had gevonden, Waren beide zaken Kerk van c;e Moederkerk, een overzicht van door de rechtbank geschorst en de stukken gesteld ln handen van den rechter-com missaris voor nader onderzoek. In de eerste zaak werd als getuige ge hoord mr. J. Dijckmeester, burgemeester van Zutphen. Desgevraagd door den president, ant woordde getuige, dat verdachte voor de ge meente aaniïoopen kan deen en oók gaat over het aanschaffen ,van goederen, welke behooren tot het bedrijf der gasfabriek. Ook kan verdachte onderhandelingen plegen in zijn hoedanigheid van directeur. In de pen sioenregeling staat verdachte geregistreerd als „ambtenaar". Hy is benoemd door den raad, door welk college tevens het bezol digingsbesluit is vastgesteld. De officier van justitie requisitoir nemen de, wees er op, dat men zich veilig kan houden aan de uitspraak van den Hoogen Raad, dienaangaande en persisteerde by zijn vorigen eisch 200 boete of 1 maand hechtenis). De verdediger Jhr. mr. C. C. de Jonge, uit Zutphen, vroeg vryspraalc,- subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Vervolgens werd de zaak behandeld tegen verdachte G. A. S.. In deze zaak werd als getuige gehoord de heer M. Poppers, wethouder van Win terswyk en tevens voorzitter van de gas- jen waterleidingscommissie, aldaar. Deze verklaarde, dat alle aangelegenhe- den het gasbedrijf betreffende, door ge noemde, commissie werden behandeld. Ver- dachte had en heeft nog een adviseerende ;Stem, maar de commissio beslist alleen. By spoedeischende gevallen, worden de hande- I lingen van verdachte stilzwijgend toegela- I ten, doch dan moet steeds door hem ver- antwoording worden gedaan. Het aanstellen I van vast personeel geschiedt in overleg met i den directeur, eveneens door de commissie. Alleen ten opzichte van de losse werklieden handelt verdachte zelfstandig. Op een desbetreffende vraag van den president, antwoordde getuige, dat verdach- te steeds naar zijn beste weten in het be lang der gemeente heeft gewerkt. De officier van justitie persisteerde by zyn vroegeren eisch 400 boete subs. 1 maand hechtenis). De verdediger jhr. mr. C. C. de Jonge, wees er in zijn verdediging o. m. op, dat giften niet door de firma's worden gedaan, om steeds opnieuw bestellingen te krijgen, (wat blykt uit het volgende geval: Een directeur eener gasfabriek in Noord- Holland nam zyn ontslag en nam persoon- I lyk afscheid van den heer Wilson, met wien |hy ongeveer 40 jaren in relatie had ge- j staan. Bij deze gelegenheid werd hem nog een zeker bedrag ter hand gesteld, als pro visie van een leveing, welke eenigen tijd te voren was gedaan. Pleiter betoogde dan, dat nu reeds wordt beweerd, dat verdachte, in dien hy giften heeft aangenomen, een te laag bedrag voor do belastingen heeft op gegeven als zyn zuiver inkomen. Hiervoor zou men ook alweer een vervolging kunnen instellen, doch pleiter zou het een schande voor de Nederlandsche rechtbank vinden, wanneer zulks geschiedde. Pleiter vroeg ten slottevryspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak in beide zaken werd 15 JUni a. s. bepaald. Wolff seint uit I.Iadrid: Volgens een hier opgevangen radiotélegram is, naar Uit Bag dad Wordt gemeld, het Spaartselie vliegtuig ■Jesus del Gran Póder te Naslrabad by Chal- des, twee vlieguren van Karachee gelegen, vlot geland. Het internationaal genootschap tot onder- De voorzitter, prof. Wegener, las een be- groêtingstelegram voor van den eersten voorzitter, Fridtjof Nanssen, waarin deze iting gaf aan zyn Bewondering voor de daad der beide vliegers, spr. wees verder op de groote wetenschappeiyke beieekenis van de vlucht der beide mannen. Wilkins en Eyelsön werden tot eereleden van het genootschap benoemd. Wolff meldt nóg uit Eerlijn, dat ter êerè van de Nöordpoolviiegêrs Wilkins en Eyelson, de Ameriltaonsche Club, aldaar, in hotel .Kaisêrhof" een feestmaal gaf. Onder ds on geveer 200 gasten bevonden sflch leidende personen uit de Amerikaaneohe /en de En gelsche kolonie. f Mislukte besprekingen De staking blyft onveranderd voortduren Uit werkgeverskringen verneemt het „Hbld.", dat de besprekingen, die to Keulen onder leiding van den ryksminister van Arbeid Brauns zyn gehouden tusschen werkgevers en werknemers in de Duitsche Rynvaart, niet tot een resultaat hebben geleid, zoodat de reeds een maand durende staking onveranderd blyft voortduren. Do werknemers hebben niet willen treden in het voorstel der werkgevers om, alvorens nieuwe onderhandelingen aan te vangen over loonen, een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de buitenlandscho Rynvaart, waar de loonen aanmerkeiyk lager zyn dan in de Duitsche Rynscheep- vaart. Van den verderen loop der dingen valt thans weinig te voorspellen. By het uit breken der staking is meegedeeld, dat zij hoogstens zes weken zou kunnen duren, omdat do strydkas der werknemers geen langere staking zou gedoojen. Deze mede- deeling Is echter van werknomerszijde weer sproken. Beide partijen schynen het er op I gezet te hebben, tot het uiterste toe vol te houden. De kansen der werknemers zyn er de 1 laatste weken niet op verbeterd. By da meeste stakingen doet zich het verschijnsel voor, dat de stagnatie grootcr wordt naar- naarmate het conflict langer duurt. Dat ls hier niet het geval. Zooais bekend is, hand haven da Rynvaartondememingen van andere dan Duitsche nationaliteit het be- dryf. Duitsche schippers varen ook gaarne als ze maar plaatsvervangers kunnen kry- gen voor het stakende personeel. In som mige gevallen lukt dat en heel vaalt slagen zij er in met behulp van familieleden te biyven varen. De Duitsche slcepvaart ligt natuuriyk geheel stil, maar sleepkracht Van andere nationaliteit is er genoeg in de vaart en de bu tenlandsche sleepdiensten sleepen ook Duitsche schepen. V/el is de stijging van de sleeploonen, waartoe de vrachten in de Juiste verhouding staan, een belemmering voor het bedrijf. De heele kracht van de staking ligt in de weigering van losslngs- en ladingswerk- zaamheden aan den wal. Werd daar nor- maai gewerkt, dan zou zij in het geheel geen aan dé hoogovens zelf gelost wordt, Onder vindt thans zoo goed als geen stagnatie meer en het transport nam de laatste week dan ook weer toe. De Holen verschepingen blijven beperkt tot de verschepingen van het Ryn—Hernekartaal. Het Ko'.ensyttdicaat is er ih geslaagd, den omvang van deze ver schepingen uit te breiden, m het Roergebied biyvên de arbeiders aan den wal weigeren kolen in Rijnschepen te laden. Van deze weigering zullen de mynwerkors eerstdaags de gevolgen moeten ondervinden, als er geen verandering in den toestand komt, omdat tengevolge van de ophooping Van kolenvoorraden vele mijnen eerlang de pro ductie en dientengevolge ook het aantal ar beiders zullen moeten beperken. op De Bredasche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen een arbeider uit Fynaart, beschuldigd van poging tot afpersing van een landbouwer X aldaar. In den avond van 20 Januari 1.1., ontving de landbouwer X een brief uit Roosendaal, waarin hy met zyn gezin bedreigd werd met moord en brand, indien hy niet op een bepaalde plaats f 900 in een fiesoh deponeerde. Be angst door het schreven, betrok de man langs een omweg de politie in deze zaak, hoewel de briefschryver met ernstige ge volgen dreigde, wanneer dit zou gebeuren In afspraak met den brigadier deed de land bouwer een zilverbon van f 2.50 in een wijnflesch «n deponeerde deze op de ma- hier en de plaats, door den anoniemen briefschryver aangegeven. De fiesoh werd in 't oog gehouden, doch toen zy 's avonds ver dwenen was, had niemand gezien wie haar wegnam. Al spoedig werd bekl. verdacht den briefschryver te zijn; by hem werd in beslag genomen cenig postpapier als dat, waarop de brandbrief geschreven was. Po litiebeambten hadden den arbeider ontmoet op den weg naar Roosendaal tegen den tyd, dat de brief er gepost was. Bovendien was door eeh herbergier-winkelier van het doch tertje van den arbeider de f 2.50 ontvan gen, die de politie in de fleSch deed sluiten. de oud-Katholieke Kerk in Nederland en andere landen en ten slotte da verschillende parochies en aantal zielen en communican ten m het aartsbisdom Utrecht en de bis dommen Haarlem en Deventer. Pastoor Goulmy's brochure heeft daarom actueele waarde en ter nadere oriëntee ring veroorloven wij ons hier een gedeelte van zijn betoog over te nemen: Ledert 1809 heelt de Clerezy dan ook -";n va-a ee,-7" antevorandermg ondergaan en vreemd zouden opzien hare vaderen, de in 1723 haren eersten aartsbisschop kozen en in 1763 haar eerste Concilie te Utrecht hiel den, indien zy hunne nazaten thans zouden kunnen ontmoeten. Zij zouden niet kunnen gelooven, dat de huidige oud-katholieke kerk van Utrecht eenmaal hunne Clerezij geweest was. Van al het door hen voorge stane zouden zij vrijwel niets meer terug vinden; zy zouden hun eigen kerken en ge bouwen verlegen voorbij gaan, steeds zoe kende naar hunne met de katholieke kerk zóózeer overeenkomende Clerezy. Men oordeele zelf. De viering der heiligdommen is niet ver plichtend (15 Mei 1889). Het huwelijk, het echtverbond van man en vrouw, behoort tot de verbintenissen van het burgerlijk leven, en diensvolgens tot het rechtsgebied van den burgerlyken staat; het Sacrament des huwelijks, het genade middel is geheel van geestelyken aard en behoort daarom uitsluitend tot het gebied der kerk (10 April 1389). De Paaschcommunie werd afgeschaft (14 en 15 Mei 1889). Het Hollandseh vervangt in den eere- dienst het Latyn (1909). De H. Geest komt alleen van den Vader voort (1909). Met het pausdom wordt totaal gebroken op 6 Januari 1909 ('s Pausen naam ver- dwynt uit den Canon der H. Mis), nadat reeds te voren verklaard was, dat hy „al leen de eerste onder zijn gelyken" was (1888) en reeds te voren gebroken was met de ge woonte, een bisschopskeuze den H. Stoel mede te deelen (na 1892). Een Synode van geestelyken en leeken wordt in 1919 als een adviseerend lichaam ook in leerstellige aangelegenheden, den bis schoppen ter zijde gesteld. Het celibaat wordt op 4 November 1922 opgeheven. De tegenwoordigheid van den bisschop van Haarlem bij de verassching van den oud katholieken componist Antoon B. H. Verhey toont naar onze bescheiden meening zeer duidelyk, dat de Clerezij zich met lykver- branding verzoend heeft (1924). Het Metropolitaan Kapittel van het Aarts bisdom van Utrecht kende in 1905 aan alle dienstdoende priesters van het aartsdiocees het kiesrecht bij do vervulling van den aartsbisschoppelijken zetel toe en ging er in 1927 toe 0"er, om dat kiesrecht ook te verlee- nen aan de twee leeken, leden van den Sy- nodalen Raad voor het aartsbisdom. Reeds sedert jaren doceert een leek aan liet seminarie te Amersfoort Kerkelyk Recht en Wijsbegeerte, En dan de levenswyze der vaderen en die der nazaten, die met elke uitwendige gees telijke dracht afgerekend hebben, gelyk hunne portretten zoo overduidelijk aantoo- nen, die de godsdienstoefeningen in de oud-katholieke kerken tot een minimum be perkt hebben zoodat b.v. medegedeeld werd, dat in de kerk aan de Ruysdaelstraat te Amsterdam alleen op Paschen, Pinksteren en Kerstmis een namiddag-godsdienstoefe ning gehouden wordt. Van scheurmakers in 1729 werden de oud katholieken in 1854 door de verwerping van het geloofspunt der Onbevlekte Ontvange nis der Zalige Maagd Maria ketters, in 1870 vergrootte de niet-aanneming van het ge loofspunt der onfeilbaarheid van den Paus hunne kettery. Sedert 1839 eohter wordt de bestaande klove tusschen Rome en Utrecht door allerlei soort van afwijkingen op het gebied van geloofsleer, eeredienst, recht en tucht steeds wyder en gaat de ka tholiek er ernstig aan twijfelen of die klove tusschen het officieele Rome en het offici- eele Utrecht nog wel ooit zal te overbrug gen zijn. Het is wel diep treurig, zulks te moeter uitspreken, omdat de Oud-Katholie ke Kerk van Nederland door hare afkomst, haar eerste en éénige Concilie, haar eere dienst, haar echt bisschops- en priester ambt zóó dicht bij de Moederkerk gestaan heeft en ten deele nog staat. Wat menschelyk moeiiyk, ja, onmogelijk schynt. kan God en daarom is er alle reden, om in de bede- „Heer, ontferm U over ons en over onze afgedwaalde broeders" aller eerst te bedoelen de leden der Oud-Katho lieke Kerk van Nederland. In deze zaait werden negen getuigen ge- j.j Op verzoek van wyien Mgr. A. J. Callicr z.g. destyds gedaan, heeft Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, in de Kathe drale Kerk van St. Bavo, te Haarlem, de in. Priesterwijding toegediend hoord. Verdachte ontkende, ondanks alle volgende E. E. Heeren: aan de aamvyzingen en getuigenverklaringen. De off. v. justitie achtte de ten laste leg ging bewezen en eischte een jaar gevange nisstraf. Te Vlissingen heeft de commandant van den torpedoböötjcger „De Ruyter", luite nant-ter-zee H. Ferwerda, in tegenwoordig heid van alle officieren van dezen bodem, den onder-commandant der Marine te Vlis singen, kapitein-ter-zee L. M. J. Gregory en den burgemeester, den heer C. A. vr.n Woeldferen een krans gelegd by het stand beeld van De Ruyter. De comnlandant vah den torpedobootjager hield daarbij esn toespraak, waarin hy zei- de Vlissingen niet te willen verlaten zonder hulde te hebben gebracht aan de nagedach tenis van den groeten krijgsman, wiens naam 2ijn schip draagt. Daarom wilde hy een krans by hot standbeeld neerleggen en hy meende niet beter te kunnen doen dan den krans over te dragen aan den burge meester. De burgemeester aanvaardde gaarne den krans en verzekerde dat hy ongerept zal blijven bewaard. Ky zeide, dat menigmaal een krans wordt gelegd, maar zelden zoo toepasseïyk als dezen. De krans is voorzien van een lint in de national^ kleuren en heeft de volgende op dracht: „Commandant, officieren, on derofficieren en minderen van Hr. Ms. „Ds «""ter". W. Berding, W. Blok, A. Brouwer, J. van Deel, J. Dekker, J. van Ettingar, J. Franse, W. Haring. P. Jong, J. Karskens, A. van Nobclen, H. Rouw, C. de Ruyter, A. A. Schaaper, P. Stamrnijcr, N. Steur, J. van Stralen, H. Tabink, M. van der Togt, J. Veerman en Th. van Vugt. en de II. Wijding van het Subdiaconaat aan de volgende E. E. Heeren: H. Agtcrof, C. Alkemade, G. v. d. Burg, B. Damcn, P. de Groot, J. v. d. Hoek, A. v. d. Hoeven, A. van Houten, M. Jansen, A. Kat, N. van Kester, Th. Klepper, J. Kraak man, J. Lansbergen, C. La'utensChutz, J. v. d. Linden, Th. Plaat, J. Nutten, H. Schrama, A. Schulte, J. Slijkerman, C. van Steen, S. Stroek, J. Tcsselaar, A. van der Togt, J. Velzeboer, J. Verhaar en W. Wester hoven. Ons .Heer dragen in de H. Sacramentspro cessie. Te Liesbosch-Princenhage in het Groot- Seminarie dezer Congregatie wordt het eucharistisch-triduum gehouden op de drie dagen voorafgegaande aan het feest van het H. Hart. Te middernacht op dien feestdag zal de hoogeerw. provinciaal pater W. Go- vaart de H. Mis opdragen waarna zulks in den ochtend van dien dag pontificaliter zal geschiedendoor Z.D.H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. De Twee Pinksterdagen brachten aan de Heilige-Land-Stichting meer dan tweedui zend bezoekers. Onder dezen waren tal van Engelschen Duitschers, Amerikanen enz., op weg naar de Olympiade. Sinds Z.D.H. Mgr. Arn. F. Diepen het pel grimshuis „Casa-Nova" inzegende en zelf de eerste pelgrim wilde zyn, werden de veer tig kamertjes reeds door verscheidene per sonen uit binnen- en buitenland bezet o.a. Woensdag 30 Mei door 'n veertigtal Belgi sche meisjes en Donderdag 31 Mei door 'n dertig meisjes uit Duitschland. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der kersen en bessen op 29 Mei 1928 is, onder medewerking der Rykstuinbouweonsu- lenten, samengesteld naar gegevens, ver steekt door de correspondenten der directie van den Landbouw. Tydens en na den bloei der kersen en bes sen was de weersgesteldheid byna voortdu rend ongunstig, bovendien hebben nacht vorsten op tal van plaatsen veel schade ver oorzaakt. De stand van de Meikersen in Zuidelijk Gelderland is nochtans vry goed te noemen, evenals die in Noord-Brabant en Limburg; in Zuid-Holland en Zeeland is de stand goed, in Utrecht staan de vroege ker sen echter matig tot vry slecht en in de Lymers matig tot vry goed. Do late kersen vertoonen een matigen stand in Zuidelyk Gelderland, evenals in Limburg en Utrecht; vry goed is de stand in de Lijmers en in Noord-Brabant; de stand in Zeeland is goed. Kruisbessen staan vry goed in Zui5-Hol land, Utrecht en in Zeeland; In Noord- Holland is de stand vry good tot matig. Een goede stand wordt aangetroffen in Westelyk Noord-Brabant en ir. Friesland; in Zuidelijk Gelderland en in Limburg moet de stand echter matig worden genoemd. Roode en witte bessen. Deze vertoonen een vry goeden stand in Zuidelyk Gelderland, in Utrecht en in Noord-Holland; als goed kan de stand worden aangegeven in Noord- Brabant, de Lymers en Friesland; die in Zee land is matig. Van de zwarte bessen is de stand zeer uit eenlopend tengevolge van nachtvorstschade, die vooral plaatselijk optreedt. De stand in Zuidelyk Gelderland, "V.r'rurg cn Friesland is vry slecht, in WOord-JSrr.bant slecht tot vry slecht; alleen in Noord-Hu.U'.nd kan de stand goed genoemd worden. In Zuid-Hol land vertoonen deze bessen een matigen stand, evenals ln Zuidoosteiyk Utrecht; in Zeeland is de stand slecht, in de Lymers slecht tot mislukt, terw'jl het gewas in west en zuidwest Utrecht als geheel mislukt wordt beschouwd. De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft met 4 Juni a.s. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Ryks verboden, naar een kring omvattende de provincie Limburg. Onder dit verbod is niet begrepen de doorvoer van herkauwende die ren en varkens in gesloten, verzegelde spoorwegwagens, alsmede in andere open bare middelen van vervoer (per schip of per tram), mits de doorvoer geschiedde onder politietoezicht of in verzegeld® tramwagens, een en ander op kosten van belanghebben den; evenmin de invoer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van af de lossing onder politietoe zicht worden gesteld en binnen 2 x 24 uur na aankomst op de plaats van bestemming worden geslacht, een en ander eveneens op kosten van belanghebbenden. Wanneer bijzondere redenen afwyking van het verbod noodzakelijk maken, kan zooda nige afwyking worden toegestaan door den betrokken Commissaris der Koningin onder de door den betrokken inspecteur van den Vceartsenijkundigen Dienst aan te geven voorwaarden. krachtens een besluit Van den hoogeerw. pater generaal gevierd worden o.m. door in elk der huizen een eucharistisch tridutim te houden Z H. de Paus heeft daarbij de hooge gunst verleend, dat hierbij eenmaal in een der voornaamste huizen van elke provincie door den pater-provinciaal te middernacht het H. Misoffer zal mogen worden opgedragen. In het Juvenaat te Bergen op Zoom zal dit echaristische triduum, gehouden worden op de drie dagen voorafgaande aan den H. Sacramentsdag. Aan den vooravond van Sacramentsdag zal de pauselyke internun tius Z.Esc. Mgr. L. Schioppa in het J*vermat arriveeren, daar op Sacramentsdag een pon tificale H Mis opgedragen en des middags Door deh Ned. R.-K. bond van Transport arbeiders en den Centralen bond van Tran sportarbeiders is een gecombineerde verga dering gehouden van afgevaardigden van het Van Gend en Loos-personeel, die in een motie aandrong op nadere Opheldering vooral ook omdat er geen zekerheid bestaat voor hen, die wegens ouderdom of invalidi teit ondersteuning (premievry pensioen) ge nieten, en evenmin vast staat of de toe komstige directie de tot dusver gevolgde methode zou voortzetten. Daaromtrent hebben de besturen van bo vengenoemde bonden thans zekerheid ge kregen, Donderdag j.l. is een bespreking ge houden met de hoofdinspectie van Van Gend en Loos, waarin de heer Jansen ver klaarde, dat de oude firma de toelagen, die thans aan ouden van dagen worden uitge- koerd zal blijven betalen, j De directie van de Ned. Spoorwegen heeft evenwel verklaard, dat de nieuwe N.V. de j dienstjaren van het personeel, by de oude firma doorgebracht, niet in aanmerking zal l nemen, dus allen zal beschouwen als te zyn in dienst getreden op 1 Juli 1928. I De samenwerkende bonden hebben zich j thans gewend tot de directie der Nederiand- sche Spoorwegen met het dringende ver zoek om een onderhoud, en tot den minister van Waterstaat met het verzoek om een Spoedige bespreking te bevorderen. Voor de eerste maal kwamen dezer dagen de leden van de Centrale Aalsmeersche Veiling in vergadering in het nieuwe ge bouw byeen. Het Jaarverslag, de balans en de verlies- en winstrekening werd goedge keurd. Verschillende bestuursvoorstellen werden aangenomen, t.w. het vormen vftn een bouwfonds van f 500.000, rentende 4 pet., waarvoor obligaties zullen worden uit gegeven in coupures van f 50 h f 103, het Tuinbouwbenoodigdhedencredlet te verhoo gen met f 75.000, subsidie toe te kennen aan het studiefonds der R. T. W. S. 5 f 200 en aan den Proeftuin f 250. De contributie van den Aalsmeerschen Tuindêrsbond werd wederom bepaald op f 2000, terwijl ook de premiën voor het dooden van ratten wer den toegekend, in totaal zijn 4005 ratten staarten ingeleverd. De begrooting werd in inkomsten en uitgaven vastgesöld op f 165.100. h Op ve LUt«n s h k 2a Pr®cies i ;eeper i te1 den fleb ring ïtalië mk rt?°ver j11 oo glider ^loopei lie „..r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10