Sport en Wedstrijden wij Onze afdeeling leeren fijn goed is toch beter is een zuiverende verfrïsschende zeep. die nieuw leven aan de huid éeeft. Strgkinrlchting KLEVERPARh Santpoorterstr. 41 - Tel. 10131 Een hard stuk zeep. dat tot het laatste vliesje éeforuikt kan worden V oetbal-inpressies SpanjeItalië Italië. Een vriendschappelijke wedstrijd NederlandAmerika Gaat het Troosttournooi niet door? verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te noemen De Nederlandsche voetballers Olympische meditaties VIII R. C. H.Düsseldorfer Sportclub 18S9 Om den N. V. B.-Beker D. F. C.—R. C. H. R. K. V. V. „B. s. M." D. H. V. B. R. K. S. V. „The Yellow Black Boys." R. K. S. V. Victrix. CRICKET CRICKET-OVERZICHT GYMNASTIEK Haarlemoche R. K. Gymnastiek- Vereeniging „Ursus" Een R. K. Turnkring voor Haarlem en Omstreken ZWEMMEN VRAGENBUS BRABANTSCHE BRIEVEN. i? heel de eerste ronde eindigde geen /jjstrijtj jn een gelijk spel en was zelfs geen ijenging noodig geweest, gisteravond, de eerste wedstrijd van de 2e l'öe, bleef het tusschen Italië en Spanje ^1. ondanks de verlenging van tweemaal kwartier. j Set Zuidelijke temperament sprak wel .te' duidelijk in deze ontmoeting en we nog geen wedstrijd, waar het zoo Jlhousiast toeging. Drie, vier spelers tege- p tegen den grond kwam herhaaldelijk .°°r. doch tot eer van Mussolini's en Pri js zonen dient vermeld, dat zij zich als ^tekende sportlui bleven gedragen. Hier 'Sm de Olympische gedachte nu inderdaad voren. De Nederlandsche elftalspelers, 6 den strijd volgden, hebben gisteravond kunnen lereen. «ehalve het enthousiasme, viel het kop- etk van beide ploegen bijzonder op. Het f^erendeel der spelers moet minstens 1.50 v !-60 M. kunnen hoogspringen. In verge- Ptthg met het voetenwerk is dat met het '"Qid verbazend goed. Aan dat voetenwerk Phkeert nog wel het een en ander, i Waar Italianen zoowel als Spanjaarden •Jt leder met het hoofd meestal volkomen i1 bedwang hadden, liet dit met trappen "8al iets te wenschen. Ook het sdhieten was niet altijd even zui- ,6r. Vooral de. Italiaansche aanvallers raak- -ti voor het vijandelijke doel het hoofd «al eens kwijt. Was dit niet het geval ge- :?sst, dan hadden zij den wedstrijd moeten ;'p.nen. Vooral tijdens de 2de helft en de 'Plenging was Italië verreweg het meest in ®?h aanval. Het feit, dat de Spanjaarden "JSenlijk slechts met 10 man speelden de JJidhalf huppelde wegens een schouderbles- •We maar wat op den linkervleugel mee Jas hieraan niet vreemd. De uitstekende ■aansche verdediging en het onzuivere ^hieten der Italianen waren oorzaak, dat jjrstgenoemden hun voorsprong tot gerui sen tijd in de 2de helft wisten te bewaren. .Maandagavond krijgen we nu de reprise, aoe de Italiaansche supporters voor dien 'iel hun schorgeschreeuwde kelen moeten "Mappen, is ons een raadsel. Wie van beiden tenslotte de sterkste zal "lijken, is moeilijk te voorspellen. Wel dur- ,veti wij beweren, dat zoowel Spanje als Ita- s weinig kans hebben tegen Duitschland Uruguay. Hoe aantrekkelijk het spel der "'armbloedige Zuiderlingen ook is, technisch "htbreekt er heel wat aan en alleen met "bthousiasme zijn de ploegen, die Zondag 'Sgenover elkander komen moeilijk te klop pen waard blijkt. De Spaansche spil Antero wordt na 35 minuten geblesseerd en verlaat het veld. Hij blijkt zijn linkerschouder ont wricht te hebben. Met tien man speelt Spanje verder. De rust komt met 10 voor Spanje. Na de rust is de Spaansche ploeg weer compleet. De Italianen worden door hun landslieden fanatiek aangemoedigd. Zij slaan een voortdurend beleg voor het Spaansche doel, voorloopig zonder meer succes dan een off side-goal. Keeper Lagunas verricht uit stekend werk. ✓aar na achttien minuten is een prachtige kopbal van Balonchieri hem te machtig. 11. Het spel gaat daarna ge lijk op, met Italië iets in de meerderheid. Het gebrul der Italiaansche toeschouwers maakt zelfs de luidsprekers onverstaanbaar. Het einde brengt een gelijk spel, 11, zoo dat voor het eerst in het tournooi verlengd moet worden. In de eerste verlenging van 15 minuten gaat het spel geregeld cp en neer en er worden geen doelpunten gemaakt. Na een rust van vijf minuten begint de tweede verlenging als de duisternis reeds begint te vallen. Een keihard schot van den Spaanschen linksbinnen Barberia gaat naast. De Spaansche keeper houdt vallende een schot van Rossetti. Dan gaan voor het eerst in het Olym pisch Stadion de groote booglampen aan. In den stand 11 komt geen verandering, zoodat deze wedstrijd Maandagmiddag te twee uur zal worden overgespeeld. De eerste wedstrijd in de tweede ronde Jan het Olympisch voetbaltournool bracht 'Wee elftalen uit het warme zuiden tegen over elkaar in het veld. De roodgehemde j Spanjaarden kwamen uit tegen de Italianen, flie ditmaal in eqn blauwe shirt gestoken "'aren. De volgende elftallen stelden zich te zeven J>ür onder leiding van den scheidsrechter Domingo Lombardi (Uruguay) op: Spanje. Jauregui Lagunas, Zaldua Anabitarte, Quincoces Lopez, Labarta Rey, Antefo, Legarreta, ïbeuba, Pagola, Solaegui, Barberia, Ayestaran. Devratto,. Rossetti, Schiavio, Balonchieri, Rlvolta, Pietriboni, Pitto, Janni, Caligaris, Rosetta, Combi. Op verrassende wijze neemt na tien mi- buten Spanje de leiding, doordat de rechts back Zaldua een vrijen trap van 't halfveld Precies onder de bovenlat van het vijande lijke doel doet belanden. De Italiaansche keeper Combi ziet door de scherpe tegen- ton den bal te laat aankomen en het leder springt van onder de lat via de handen en den ring van den keeper in het doel. Italië wordt nu sterker. Tot driemaal toe schiet Schiavio, eens zelfs bij een verlaten goal mis, terwijl keeper'Lagunas zijn plaats Op het Ajax-terrein te Amsterdam werd hedenmiddag een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tusschen een combinatie Ne- derlandsch elftal en het elftal der Vereenigde Staten, dat aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen. Daar er aan dezen wedstrijd slechts zeer weinig publiciteit was gegeven, waren slechts ongeveer 100 toeschouwers aanwezig. In het in oranje gestoken Nederlandsche elftal wa ren slechts twee spelers uit het elftal, dat Woensdagavond tegen Uruguay heeft ge speeld bpgenomen. Het was als volgt sa mengesteld: de Boer, van Run, Van der Zalm, Kools, Vis, Krom, Smeets, Tap, Freeze, Griend, Web« Het spel stond op geen hoog peil en er werd met weinig enthousiasme gespeeld. De Amerikanen namen de leiding, door een schot van hun midvoor Huntner. Ai spoedig maakte Freeze echter uit een voorzet van Krom gelijk. De rust kwam met 11. Na de rust ontwikkelde zich eenzelfde spel; het spelpeil bleef ook thans ver bene den dat van internationale ontmoetingen. Freeze bracht den stand op 2—1. V. d. Griend maakt het derde doelpunt, waarna tenslotte Van der Zalm in eigen doel trapt. Nederland won dus dezen wedstrijd met 3—2. Tot heden slechts twee inschrijvingen Zooals bekend gemaakt is, wordt door de F. I. F. A. een zoogenaamd troosttournooi gehouden voor de leden die bij de Olympi sche voetbalwedstrijden verloren en daar door uitgeschakeld zijn. Tot nu toe hebben echter alleen Chili en Nederland hiervoor ingeschreven. Indien niet nog minstens twee inschrijvingen ontvangen worden van deel nemers aan de tweede ronde, zal het troosttournooi niet doorgaan. Naar wij vernemen, zijn van de 22 spe lers van aet Nederlandsch voetbalteam nog 19 te Amsterdam. Massy, Scheurs en Bui tenweg zijn vertrokken. De overblijvenden volgen met belangstelling de Olympische voetbalwedstrijden in afwachting van het eventueel te spelen troosttournooi. Toen ik mij Vrijdagavond weer rustig op mijn gereserveerd plaatsje had genesteld, mijn oog over ons onvolprezen Stadion liet wijden, en de vele holle gapingen zag, ja, toen drong 't weer eens recht tot mij door, dat het publiek sensatie wil.- Vergelijk de absurde houding van het pu bliek eens met den titanenkamp vanWoeni- dag, Holland stond op zijn bol voor een stukje papier, waarmede men het Walhalla betreden mocht. En thans konden de wak kere wachters in de loketten rustig het aro ma van hun sigaar genieten. Inderdaad, ik heb genoten van den strijd tusschen die warmbloedige Italianen en Spagnolen. Een kamp van zengende nitte, van een waren sportbrand, welke ongetem perd woedde, daar beneden in de arena. Geen streep breed gaven de beide elementen elkander toe, voortdurend laaide de geest drift op, zoodat de meest flegmatische Hollander er door aangestoken werd. Ik was verzeild geraakt in het Italiaansche kamp, waarvan de bewoners met hun smeuig taal tje hun blauw getruide kerels een riem on der het hart staken. „Djoe", riep een aller aardigst zuidelijk meisje, en toen ik ook „djoe" schreeuwde met mijn geweldige bas, en „avanti", ik ben er zeker van, dat zij mij had omhelsd, zoo de tribune alleen ons bei den had toebehoord. Jammer, dat 't zoo druk was! Wonderlijk krachtige kerels toonden daar beneden hun kunnen. Hard, vooral hard ging 't er vaak toe, steeds meer geestdrift wërd er in den strijd gelegd tusschen de bijna gelijkwaardige partijen. Hoe stevig 't er soms ook toeging en hoe vaak er een speler ook gerameid werd, steeds was hun eerste werk elkander de vriendschapshand te reiken. Hulde voor een dergelijke ver standhouding Ik zei, dat de kerels vaak gerameid wer den, doch telkens zegevierde de wil over het weerstandsvermogen van het lichaam. Toen die verlenging na ander-half-uur van verbitterden kamp. Ook daarna bleef de ontmoeting onbeslist, doch direct na het eindsignaal, toen het reeds heldere maantje glimlachend in de arena gluurde, huldigden zij elkander. Voetbalminnaars, gij hebt niet wat, neen. veel gemist door dezen voorbeeldigen match niet te aanschouwen. Alleen de zwartoogigie Italiaansche ging heen met een weenend hart, dat haar prachtige sportkerels niet hadden gezegevierd. Ik lonkte haar na in de reeds vallende duisternis! SEE-SAW. In bovenstaanden wedstrijd, die heden avond op het R. C. H.-terrein gehouden wordt, zal R. C. H. met het volgende elf tal uitkomen. Kos, Kuit Prevost, Geutskens, Ruis, Muller of Krom Hanse, Van Dam, Verkerk, Roelfsema en Brugman Deze wedstrijd vangt om zeven uur aan. HALVE FINALE. R. C. H., dat zich de vorige week door een 41-overwlnning op Alc. Victrix in de demi-finale gewerkt heeft, moet nu mor gen daarvoor uitkomen tegen D. F. C. Zoo men weet, worden de demi-finales gespeeld op neutraal terrein en derhalve is dezen wedstrijd vastgesteld op het Sparta- terrein in Rotterdam. Mocht de Racing er in slagen ook nu te winnen, dan maakt zij zeer goede kans om ook den eindstrijd te winnen, omdat de andere halve eindstrijd gespeeld wordt tusschen de tweede klassers P. E. C. en C. V. V. In Rotterdam zal R. C. H. spelen met: Kos, Van Es, Prevost. De Vos, Nieuwenhuis, Muller of Krom Hanse, Nachtegeller, Verkerk, Ruis, Brug man. dames toen de gasten waren van S. J. C. Dit jaar blijven wij iets dichter bij huis en is de Esschenlaan het doel van onze reis. Alle voorteekenen wijzen er op, dat het ook ditmaal een zeer gezellige dag zal worden. Vooral de veteranen-wedstrijd wordt natuur lijk de clou van den dagl! Precies half twaalf vertrekt het gezelschap per tram uit den Hout. Allen gaan natuur lijk mee, nietwaar? I-Iet aantal deelnemers moet morgen dat van verleden jaar nog overtreffen. Onze jongste junioren bezoeken op het Sportpark Alliance 3. Deze wedstrijd zal de beslissing brengen omtrent het kampioen schap der F.-afdeeling. Doet dus je best jongens, en zorgt er voor, door van het be gin tot het eind hard te werken, dat wij morgenavond ons derde kampioenselftal hebben van dit seizoen. HENK. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 JUNI. Na de Hoogmis contributlebetalen tot 12 uur. Om 1 uur wedstrijd B. S. M. IIConstan- tius II. Om half drie B. S. M. IConstantius I, uit Amsterdam. Voor morgen dus een mooi programma. Want spelen tegen een Vereenlging, waar nog nooit tegen gespeeld is, geeft nog weer iets bijzonders. N. B. wordt medegedeeld, dat Dinsdag avond is vastgesteld als oefenavond voor de junioren en Woensdagavond voor de leden, en de Zaterdagmiddag voor allen. Ook wordt aan alle leden en junioren be kend gemaakt, dat zij op de oefenavonden geen jongens mogen medebrengen naar het terrein, die geen lid zijn, daar dezen niet worden toegelaten. Het bestuur vraagt aller medewerking om dit zooveel mogelijk tegen te gaan. Secretariaat: Spaanschevaartstraat 90 Hedenavond van 78 uur contributie be talen in de R.-K. Mil. Vereeniging, Zoete- straat. PROGRAMMA VOOR MORGEN Lisse I—T. Y. B. B. 2K uur Lisse VeteranenT. Y. B. B. Veteranen 1 uur Alliance III—T. Y. B. B. V 1 uur (Sportp.) Tot besluit van het voetbalseizoen, maakt T. Y. B. B. morgen een uitstapje naar Lisse. Verleden jaar ging de tocht naar Noordwijk, waar de pl.m. 50 Geel-Zwarten met hun PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 JUNI. Concordia 1Victrix I. Concordia 2Vietrix 2. Zoowel het tweede als het eerste gaan Zondag naar Hillegom, voor het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen Concordia. Laat het vriendschappelijk zijn in den besten zin van het woord, heeren. Veel succes en een pleizierige dag. „LO" PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 JUNJU le klasse. H. C. C. 2—V. R. A„ V.V. V.—P. w. Phoenix—H. C. O. 1. Amster. C. C.Hilv. C. C.. Quick (N.)—Ajax (L.) H. D. V. S.—Haarlem V. O. C.—R. W. 2e klasse N AlbionHaarl. 2 R. C. H.—V. V. V. 2. R. W. 2—Ajax (A.). V. R. A. 2—Vleerm. Daar Phoenix-terrein op den tweeden Pinksterdag niet beschikbaar bleek, werd de vbor Rood en Wit vastgestelden wed strijd op het laatste moment afgelast, en kwam de Spanjaardsiaanclub dus tijdens de Pinksterdagen niet in acti^. Cadum Zeep Haarlem won Maandag van Ajax, bijna zelfs met drie punten. Hoel veel belangstel ling trok de cricketsport intusschen nog niet, hetgeen in verband met de belangrijke voetbalwedstrijden te Amsterdam, niet te verwonderen valt. In het programma voor Zondag a.s. vin den wij, zoowel voor Haarlem als voor Rood en Wit uitwedstrijden vermeld. De Schoterwegclub gaat naar Schiedam om Dr. Vuijlsteke en zijn mannen te be kampen. Een vrij lastige taak, al schijnt ons Hermes niet zoo sterk, als verleden jaar. De wedstrijden tegen V. O. C. en H. C. C. II tijdens de Pinksterdagen, verloren de Schiedammers beide. Haarlem heeft dus wel een kans. Rood en Wit speelt tegen V. O. C. en Schiedam. De Rood en Witters zullen nog steeds den steun van de Poslhuma's moe ten missen, terwijl de oudsten wegens een ernstige ongesteldheid, tijdens dit seizoen in hét geheel niet meer zal uitkomen. Of Van Ecghen c.s. met hun zwakken aanval tegen V. O. C. succes zullen hebben, dient te worden afgewacht. De overwinning, I welke de Rotterdammers verleden week op j Hermes behaalden, wijst er wel op, dat zjj niet zoo zwak zijn. Van de tweede klassers spelen Rood en Wit II en R. C. K. thuis, resp. tegen Ajax (Amsterdam) en V. V. V. 2. Is een overwin ning van Rood en Wit tegen de zwakke Amsterdamsche ploeg zeer waarsenijnlijk, 1R. C. H. voorspellen wij tegen de reserves van V. V. V. minder succes. Haarlem II, dat naar Zaandam gaat, om op het niet bijster mooie veld tegen Albion te kampen, heeft daar wel een kansje. Secretariaat Vooruitgangstraat 79 Haarlem „Ijs en weder dienende", we mogen dit koude gezegde wel gebruiken, zal Zondag on ze fietstocht worden gehouden. Het vertrek is bepaald op 10 uur van de Groote Markt. Onze geroutineerde fietsenreparateurs zorgen natuurlijk voor voldoende materiaal, zoodat hun optreden wel niet noodig zal zijn. Als allen meefietsen kunnen we een reu- Zen dag krijgen 11 Door de Haarl. R. K. Gymnastiekvereni ging „Ursus" werden reeds lang plannen be raamd om de stichting van een Turnkring mogelijk te maken, De D.H.G.B. verleende daaraan gaarna zijn medewerking en thans is aan het zoover gekomen, dat de R.K. clubs uit Haarlem en omgeving tot een vergadering worden uitgenoodigd, die Woensdag 13 Juni in St. Bavo gehouden zal worden. De Bondsvoorzitter, de heer W. Groot uit den Haag zal daar het nut van een turnkring bepleiten, zoodat over het resultaat al haast niet meer getwijfeld behoeft te worden. Door de stichting van een Turnkring zal de propaganda voor de R. K. Sportbeweging in het algemeen en voor de gymnastiek bijzon der, heel wat breeder opgezet kunnen worden. H. Z. V. „DE DELFT" Door bovengenoemde vereeniging zal op Zaterdag 2 Juni in gebouw Bloemhof een fancy-fair gehouden worden, ten bate van het le lustrum. Er zullen veel aardige attracties komen. De toegang is geheel gratis op vertoon van toegangskaarten, weike bij alle leden verkrijgbaar zijn. Verder is door het bedanken van den heer J. A. Zwang, als voorzitter, in zijn plaats benoemd, de heer J. H. Luijken, en op de 1.1. gehouden ledenvergadering mej. Sprangers als commissaresse. Vraag. Welke is de kortste weg van Hillegom na'ar Utrecht? Hoeveel K.M.? Antwoord. Hillegom, Hoofddorp, Aals meer, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht. Afstand 52 K.M. Vraag. Welke ls de kortste weg van Vijfhuizen naar Naarden? Hoeveel K.M.? Antwoord. Vijfhuizen, Hoofddorp, Aals meer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Wa- verveen, Lcenersloot, Vreeland, 's Grave- land, Bussum, Naarden. Afstand 42 K.M. Vraag. Welke is de kortste weg van Haarlem naar Eindhoven? Hoeveel K.M.? Antwoord. Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breu kelen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- len'oorg, Buurmalsen, Geldermalsen, Me teren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Eindhoven. Afstand 141 KAI Vraag. Welke is de kortste weg van Haarlem naar Vlissingen? Hoeveel K.M.? Antwoord. Haarlem, Bennebroek, Hille gom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lelden Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zeg waard, Den Hoom, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschenhoek, Hillegersbarg, Rotterdam, Charlois, Goïdschalxoord, Klaaswaal, Mid- delsluis, Numansdorp, Willemstad, Dintel- oord, Steenbergen, Oude Molen, Halsteren Bergen op Zoons. Woensdrecht, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Schore, Bieze- linge, Kapelle, Kloetinge, Goes, 's Heer Eendriks Kinderen, Wissekerke, 's Heer Arendskerke, Sloedam, Nieuwland, Middel- I burg, Westsouburg, Vlissingen. Afstand 190 1 K.M. Vraag. Kan ik vetspatten uit een keu kenmuur verwijderen, die door den metse laar geel en grijs is bestreken? Met heet zeepsop geeft het niets. Hoe krijg Ut het beste een vet- of boter- vlekje uit een bruin ribstof japon? 1. Bedek de vlekken met verwarmd grauw papier en ga er dan met een strijk ijzer over. 2. Bedek de vlek met grauw pa pier en ga er met een warm strijkijzer over. De vlek trekt dan in het papier. Vr.: Zou u mij een middel kunnen op geven, om clivia's vlug te laten groeien, b.v. een soort mest? Antw.: Clivia's groeien niet bepaald snel. Van zaad tot btyeibare plant zijn bij bij zonder goede cultuur 3 a 4 jaren gemoeid. Bij kamercultuur duurt het langer. Wil men clivia's door een te warme stand plaats te geven, snel laten groeien, dan worden de bladeren te lang en te slap en zijn zeer vatbaar voor ziekte. Clivia's houdt men in de wintermaanden eenigszins droog en tijdens den groei tame lijk vochtig en geve veel vloeimest. Tempe ratuur 60 65 Far. is voor de plant zeer gewild. Zij kunnen geen scherpe zon ver dragen. De bladeren veel afsponsen aan boven- en onderzijde, is aan te bevelen. Vr.: Mijn schoonmoeder, in gemeenschap van goederen gehuwd met een tweeden man, is hulpbehoevend. Uit dit huwelijk werden geen kinderen geboren. De bedoe ling is thans, dat zij bij een der kinderen uit haar eerste huwelijk zal verpleegd wor den. Zij geniet op haar naam een lijfrente van 8 per week, welk bedrag op zijn minst voor verpleging noodig zal blijken. Thans deze vragen: I. Kan de stiefvader nu nog aanspraak maken op een gedeelte dier rente? II. Kan hij, nu moeder verpleegd móet wor den, werkelijk zijn stiefkinderen aanspreken om onderstand, aangenomen dat hij deze noodig heeft? Antw.: I. In het algemeen luidt het ant woord: Ja. II. De kinderen zijn niet verplicht in het onderhoud te voorzien van hun stiefvader, maar wel in dat van hun moeder. In veel gevallen komt dat natuurlijk op hetzelfde neer. Vr.: Welke boeken zijn aan te raden voor zelfstudie in het Spaansch en in het Ita- liaansch? Prijs, titel, uitgever. Het is de be doeling, om in zoo kort mogelijken tijd deze talen te spreken en te verstaan; geen exa menstudie. Toch wilde ik wat meer leeren dan woordjes en gebruikelijke zinnen; ook graag wat eenvoudige grammatica. Antw.: Er bestaan wei verschillende boek jes, welke u zich voor dat doel kunt aan schaffen. In eiken goeden boekhandel zal men u gaarne willen inlichten omtrent de werk jas, welke het meest geëigend zijn voor het doel, dat u zich stelt. Vr.: Ik woon in Haarlem-Noord. Ben aan geslagen in de Personeele Belasting voor het belastingjaar 1928 voor 30.09. Ik betaal per week 6.25 huishuur. IS deze aanslag juist? Antw.: Bij een huurwaarde van 6.25 be draagt uw aanslag in hoofdsonji 11.70. Als deze opgaaf lager ls dan uw aanslagbiljet vermeld, raden wij u aan te reclameeren. Vr.: Een meisje heeft zich verhuurd met vacantie. Deze kan ze nu krijgen en langer dan haar lief is, want de villa, waar zi) diende, wordt verbouwd, zoodat die menschen in pension gaan. Kan zij nu die paar maanden kostgeld verlangen of kostgeld en loon? Antw.: Het meisje heeft recht op loon en kostgeld. Vr.: Ik zou gaarna willen weten, wat het bezoek kost aan de Nijverheidstentoonstel ling in Rotterdam. Zoudt u mij dat kunnen zeggen? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Ik zou gaarne willen weten, waar het bureau voor den R.-K. Oi-ganistenbond ge vestigd is. Antwoord.: De R.-K. Organisten- en Di- recteuren-vereeniging is gevestigd te Utrecht. Inlichtingen omtrent de vereeniging kunt u krijgen bij de heeren C. A. M. de Rooij, voorzitter, H. Geeststraat 2, Venlo en Joh. Winnubst, 2e secytaris, Lange Nieuwstraat 22, Utrecht. Vr. Hoe kan men vlekken uit Velotine zijden stoffen krijgen? Het zijn advocaat- en wijnvlekken. Eerst heb ik ze met ge woon schoon water nat gemaakt, maar als de vlekken weer droog worden, zijn er alle maal kringen in, en het stuk dat nat ge weest is, trekt heelemaal op en de vlekken zijn er ook niet uit gegaan. Zoo iets vind ik vreeselijk sldtdig staan. Zoudt u er nog raad voor weten? Antw.: Probeer u het met alcohol van 90 pet. Vr. Ik heb een kip die geregeld wind eieren legt. Aan kalk of schelpen ontbreekt het haar niet. Van deze zelfde kip raapte ik gister een abnormaal ei ter gTootte van een spreeuvvenei. Weet u mij misschien te zeggen wat ik hier tegen moet doen? Antw. Vetzucht of een chronische aan doening van den eierleider moet hier de oorzaak van het leggen der windeieren zijn. Vetzucht wordt veroorzaakt door overma tig voederen. Raadpleeg kenners om een goede voeding te verkrijgen. Verander ge leidelijk de hoeveelheid voeder, voeder veel groen en geef uw kip zooveel mogelijk be weging. ULVENHOUT, 22 Mei 1923. tot poeier Menier, *k Geleuf nie, asdat 'r giesteren en eergiesteren éénen thuis is ge bleven mee die schoone Pinkster dagen. En veur- zoover ik weet op d'n oogenblik zonder dooien af- geloopen. De kie pen nie meegere kend, die ze mee die vuile dingen van autoos emmen gerejen. Hier op d'n weg was t éénen optocht van Finksterblommekes op de fiets mee roodgebrande nekskes en èrmkes en woes te polka-kopkes en beenen, beenen, bee- nen. 3toomfietsers mee Pinkster-engeltjes d'r achterop en ok weer beenen, beenen. En in m'nen slaap zie'k nóg beenen. Alle maal op-en-neer-trappende beenen van 'nen meter lank. 't Is 'nen nachtmerrie geworren van nacht. Maar 't zal best overgaan. Ik ben 's mergens wisten schieten. 't Was goei weer d'r veur. Nie als te veul wind, want da's veur de boogschutter^ nie verkieslijk. Anders waaien oew pijlen glad uit de richting en dan schiette grif om mi hoekske. 'n Gèèf zonneke, zooda ge de roos goed kon zien. 't was dik veur me- - kare. Onze keizer, d'n blaauwe, zooas ge j wit, was op dreef as Wullem Tel zelf. Hij j hee-d-n mooi mutske op z'n blaauwen testj mee 'n zwart kwasje, as-ie op de baan is,1 net nen ouwerwetsche turk en as-ie danj „op schot" gerokt, amico, dan staat da rooie mutske achter in z'nen nek en dan| beiert da kwasje op z'n rug as 'n vlecht je. En nimt ie dan z'n sehiethouding aan, as' dan die oranje- (wij zeggen ier altij blau we) haren onder die rooie muts uitkomen dan is 't net 'n levend prentje uit de mid deleeuwen da wa zat is. Eénen èrm ge strekt, flink mee d'n boog, die manshoogte lang is, de pijl op den pees, langzaam trek ken mee twee vingertoppen waar de pijl tusschen zit en da's 'nen trek van vijf tien kiloos zoowa onderwijl richten, dan oew duim achter oew oor en de pijl bij oewen mond, dan los laten schieten langs oeuw vingertoppen dat de vellen meegaan, dan, amico, dan vliegt ie mee 'nen lichten bocht de roos in, zoo sierlijk en zoo grif of de roos van magneet is! En as d'n blaauwe z'n heultje schiet, dan vergltte dat-ie vèrkensfokker is. Dan staat) ie daar gebeeldhouwd in d'n grond. Web-j ben d'r schutters tusschen, die op baan- lengte 'n zwartgemokte ert aan flarrenj schieten. Da's nog wa-d-anders as Wullem' Tel z'nen appel, ee? Da was teugen den blaauwe gerekend nog maar 'nen knoeier. In Ollaand maken z'r nie veul van. Daar schieten ze mee handsohoenen vingerskes aan d'r vingertoppen. Da's kwijt. Ge mot oew vingertoppen even teugen de kachelpot aanbouwen of teugen oew sigaar, dan worren ze zoo hard as zoolleer. En lat dan de pees er maar langs trekken: dan gaan d'r eerder vellekes van d'n pees af, as van oew handen. As me daar gaan schie ten, amice, dan brengen me vast de medal- jes mee en daar gaat d'n blaauwe nie mee naar toe. Die zit in 't eerste zestal. Die gaan naar Roosendaal en de Hoeven en d'n Bels en zoo .Daar zitten de boog schutters die weten waar de roos persies uithangt; die de de roos aan d'ren pijl emmen hangen. En amico 't kos gin menschenie- vens ee, zooas lest gebeurd is mee dieën mieterenjeur in Budel. Daar gaven de on- deroffisieren teejerie oyer zo'n dink en schoten er toen eenen, die veur z'n „lot" moest landverdedigen, per ongeluk 't land der levenden uit. 'n Ongeluk leed- op-klein plotske da weten me allemaal. Lest schoot d'n blaauwe kielemeters naast de roos enschoot nóg roos. Toen schoot-ie onze bakker in z'n derrejère. Veertien dagen liep d'n bakker rond of-is 't in z'n broek had gedaan. Ja 'n ongeluk leed-op-'n klein plotske,- ondanks d'n bak ker z'n „klein plotske" zoo groot is as 'n tafelblad. Maar daar in Budel was 't 'n geval van de wereldberoemde gauwigheid in 't leger. Veur d'n Krijgsraad in den Bosch (Da's de Raad waar g'altij wa krijgt, as ge daar komt), is 't gebleken veur d'n zoo velsten keer. Er zijn twee soorten van petronen. Echte en Heksersiesie-petronen; da zijn zeuveel as vermomde pappesiesters. En de menister ee-d'n briefke geschreven, "n legerorder noemen ze da in de kazerne, waarbij bepaald was, dat de ouwe pappe siesters verruild moesten worren veur nieu we ditoos. Want de ouwe leken te veul op echte. En de kapitein had da brieike nie aan z'n serzaant laten lezen, omdat 'r gin uaast bij was! Hij dee 't dus op z'n gemak! Op z'n dooie gemaksxe. 't Brieike was pas zestien maanden oud. Wa-d-is zestien maanaen mee cüe korte dagen? Niewaar? Daar is in zo n leger zo nen hoop te doen! Eer ze 't aiiemaai weten wa-t er gedaan mot worren, is 't weer veranderd, jin daarom laten ze 't maar m den envelop zitten waar „GEHEIM" op staat! Eerst gaat de bodschap naar de Kornèl, dan naar den Mejoor, Kaptein, Luitenant, dan naar d n serzaant, kurperaal en dan naar d'n soldaat. Die wacht nog effekes tot ie weer tot gewoon burger is afgedaald en dan komt er andere bodschap waar 't net eender mee gaat De kunst is om 't vol te houwen tot oew pensioen. En komt er oorlog, dan helpen de burgers wel 'n handje mee. Want mee oorlog, amico, motteme nog steeds rekening houwen. Hedde wel kunnen zien aan die gasvergifteging in Hamburg. Daar schijnen ze frisch en vroolijk gas te maken om de a.s. vijanden mee te verstik ken. Toevallig da-d-'t deur 'n lekske uit lekte! Da goedje hiet vosgeen. Vuil goedje, amico In 1919 tien jaren gele jen bijna, ebben ze in Duitschland dazelfde soort vosgeen motte vernietigen omdat 't vrede was, zeet den Volksbond. En toen zijn ze daarmee op motte houwe om da-d-alles dood- gonk. En nouw, n& tien Jaren, groeit daar op die plek, nog gin grassprietje. Nouw nog, kan daar nog gin rups, gin mug, gin vlooi zelfs kan d'r leven. Daar is de èèrde na tien Jaren nog vergiftigd! As ge dus zo'n kwakske in oew longen krijgt, lot dan meteen den notaris maar roepen om oew testement in mekaren te draaien, want ge gaat per gas hemelwaarts. Maar de Vossiese Zaaitoeng (da's 'n krant) die schrijft dat dazelfde vosgeen maar flaauwe kul is! 'n Kinderachtig gaske. Zemmen nouw veul krachtiger gas veur d'n volgenden oorlog. As da-d-over de wereld gaat, dan groeit er nooit meer iets. Nooit! Da's pas gas, ziede! Kwalliteitje. Ja, amico, de wetenschap ee-g-et vèr ge- brocht! De perfester die da leste gas-ke uitge vonden heet, motte ze nouw maar den nobelprijs veur d'n vrede geven, vind-ok nie? Da's zoo in de lijn van de teuges- woorigo wereld! Want 'nen axsjetekt, die alles afgeleerd is, is gezocht as modernen bouwmeester, 'n Wefke, da-d-heelemaal op 'n jongeske lijkent, krijgt d'n schoonheidsprijs veur vrouwelijk schoon! 'nen Awekaat die mee wa keieega's 'n bank oplicht veur 'n paar muljoen en deur d'n Officier van Justitie „schavuiten" worren genoemd (in Den Haag)wordt derèkt vrijgelaten na de Rechtszitting, 't Is 'n schandaal, amico, 'n ongepermeteerd schandaal, dat dieën pre fester-giftmenger nog gin nobelprijswinner is veur d'n vrede! As 't aan mijn lag, mok- te-n-ik 'm zelfs vredesengel. Da's mee 'n snufke van zijn gas zóó veurmekaor! En zeg nouw nie, „wa wit zo'nen boer van oorlog?" Want 'nen zekeren graaf, Halsburrie hiet ie die van oorlog net zooveul verstand heet as ik van koeien- mest, hij was in d'n oorlog de man van de munitie in Engeland, ee-d-al 'n boekske geschreven, getiteld: „1944". Vol gens van der Hummes is in 1944 de vol gende oorlog al weer lang en breed afge- loopen! En wa sterker ls, hij is veurstan- der van da gas. Het volk is veul gauwej dood, zeet-ie! 't Is er dus eenen die van opschieten houdt! Die mot 'n moniemenl ebben veur d'n vrede. As wij er dan maar buiten blijven, ami co, buiten da gas. Heb nog net zoolief gaskerupsie, wa-gijl Want menier Halsburrie kan nouw we! denken dat-ie mijn 'nen dienst bewijts, deur me heel snel om den hoek te gassen, ik blijf liever nog wa pijl-en-boog-schie- ten mee d'n blaauwen. Amico, ik schei-d-er af. Keb al twe« Zondagen achter m'nen rug, ik kan d'i vandaag weer ginnen Heiligendag van ma ken. Ontvang, 'as altij, veul groeten van Trv en gin horke minder van oewen toet voê Dré

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11