Stadsnieuws. BETER DAN DE BESTE E- R. K, SLOOT GIJ REEDS vscv^varvara kx DE AMSTERDAMSCHE .L. Verkeersongevallen Leen Levensverzekering jjj Heringa Jhrich, Haarlem Exida batterijen - Ook reparaties TROPICALS. WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENSVERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. Stolzuigerhuïs MAERTENS Barieljöilssir. 16 Tel. Mo. 10750 £pexKlop-Yeeg-Sto£zulger$ f150.- HOE CALLES LIEGT Agenda 3 Juni Agenda 4 Juni Apotheek-diensten Tentoonstelling „Kunst zy ons doel" S TADSSCHOUWBURG Luxor-Tfaeater Haarlemsche Orkestvereenigfng DE PLECHTIGE PRIESTERWIJDING IN DE KATHEDRALE KERK Rijwieldiefstal. Personalia. Ruzie in een woonwagenkamp Vereeniging „De Tulp'' BURGERLIJKE STAND Muziek in den Hout Van Iemand, die niet betalen wilde Middelbare School voor Meisjes met Vijfjarige Cursus te Haarlem. Rembrandt-Theater Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos' Statuten Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. TENTOONSTELLING VAN KERKGEWADEN Ned. Handels- en Landbouwbank. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS De Triton De staking bij „De Schelde te Vlissingen Parher Gilbert confereert met Poincaré Nieuwe aardbeving te Corinthe Bezoek van de Ecole supérieure de Sèvres aan Haarlem H. Mis op het kerkhof Jubileum Botsing tusschen auto en tram. Botsing tusschen 2 auto's Gevonden Dieren en Voorwerpen Dorp door brand verwoest Een gebeurtenis op het R. K. Lyceum aan den Ziilweg. Van de valreep gevallen en verdronken Sociëteit „St. Bavo" half 16 uur Ten toonstelling „Eeuwigdurende Aanbidding en Steun Arme Kerken" SI. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 12—2 uur en half 7—10 uur geopend. 8half 10 verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Waaggebouw Spaarne „Kunst zij ons doei" 105 uur Tentoonstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Kembrandt-Theater Groote Markt om 7 en 9 upur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St .Bavo" 106 uur Tentoon stelling „Eeuwigdurende Aanbidding en Steun behoeftige Kerken" 8 uur Be stuur Transport 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Retraiteclub 8 uur Haarl. Zanggenot 8 uur Propa- gandavergadering Melkhandelaren „Sint Joseph" St. Jo .ephsgczellenvereeniging, Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius" 810 uur Clubavond Damclub T. en P. V aagp ;bouw Spaarne „Kunst zij ons doel" 10—5 uur T-toonstelling. Luxor-Theater. Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. B mbi andt-Theater Groote Markt om 7 en 9 upur Bioscoopvoorstellingen. De Z indags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door Finna Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, Tel. 10539 en de Firma C. G. Loomeyer 'Sb Zn., Zfjlweg 22, Tel. 12495 en de Scho- tèrboseh-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Meer dan eenige voorgaande tentoonstel ling van „Kunst zij ons doel," die wij zagen, bekoorde deze ons door een zorgvuldige selectie van rijper werk; het schetsmatige en het oeginwerk was geweerd. Het geëxpo seerde verraste door frischheid hier, durf elders, nog anderen gaven een aparte, eigen visie op een oud thema. Links achter in de zaal vinden we van Jan Visser twee bloemstukjes. Vooral be gonia's" doet prettig aan door een molligen, warmen, weelderigen toon. Hiertegen moet het „Stilleven met Tulpen" van H. J. Wesse- ling het afleggen. Er is nog een' vergelijking te maken op deze expositie, die ten nadeele van Wesseiing uitvalt. Aan denzelfden wand hangt een portret van een jongen man van H. F. Boot en daarnaast „portret van mej. V." van Wes seiing. En höewel ons oordeel over het pas tel van Boot niet onverdeeld gunstig Is, toont hij toch in structuur en toets een on betwistbaar meesterschap. Jammer is, dat Boot den achtergrond minder geslaagd op leste. Een gelukkiger kleur-combinatie zou het geheel meer effect hebben gegeven. Teruggaande naar ons uitgangspunt vin den ve van Jos. Rovers om. „portret eener dame," waarvan de handen het totaal-as pect bederven. De naaktstudie by lamplicht toont heel wat meer zekerheid en eenheid in conceptie en afwerking. J. B. Kamp exposeert in deze buurt een „zonnebloem." Dit werk steekt verre uit bo ven het hier in doorsnee geëxposeerde. Niet alleen geeft Kamp een stuk eigen visie, maar verrast meer nog door den breeden op zet en een prachtig geslaagde compositie. R. Heilo heeft een paar bloemstukjes, waarvan dat met de duinbesseu het minst gelukkig is. Links van den schoorsteen is de ruimte ingenomen door twee bekenden; Miolée en A. L. Koster. Van Miolée o.a. een land schapstudie en een zelfportret, van Koster o.a. een fraai stukje: Hyacintenvelden. Het stuk van Boot aan de voorzijde van den schoorsteen zagen wy reeds op een ten toonstelling by Debois. In deze rustige, stemmige omgeving valt dit werk door zyn knallend kleureffect geheel uit den toon, maar juist daarin zit de aantrekkeiykheld. Aan de andere zijde van den schoorsteen hangt „Begonia's" van mevr. A. Biezenveld Maris, dat prettig en vriendeiyk aandoet. Verder gaande vinden we twee stukken van R. Gerbrandts: „Faisant" en „Herfst bloemen," overladen, druk en bont en daar- tusschen nog een stuk van Boot „Clown 'toet poedel." Als geval doet deze schetsmatige watervertteekening niet veel. Er zijn te waardeeren partijen in deze schets. Een begonia-teekening van Jan Visser en een aardige houtsnede van Veringa (duif- ies) vullen dit gedeelte verder aan met de Artisjokken van Janus Wagemaker, een stuk, dat van kracht en durf en kunnen getuigt. Links van den ingang hangt een portret van een heer en dame van Legne, „Jonge hondjes" van W. Stern en „Huis ter Spyt" van P. Naustepad. Vermeld dient verder de vtjverpartij met twee zwanen van A. J. Grooten, dat byzon- dere aandacht vraagt. Het wit der zwanen la wei wat te hel tegenover de overige mat- gehouden partijen. Toch is het geheel een interessant stuk werk. Van A. J. Pieck boeide ons vooral een droge-naald-ets „Zlerikzee." De droge-naald-ets „Zierikzee" Is van deze tentoonstelling, artistiek gesproken, het beste. de B. „Hallo Californlë. Muzikale sensatie-eomedie in 3 bedryven en 12 taf., door het Amsterdam- sche Opc-rette Gezelschap. Naur dyks was in Flora in Amsterdam de première van „Hallo Californlë" gegaan, of overal hoorde men links en rechts van den weg door zangliefhebbers met en zonder dragelijke stem: „Ik hou val jou, mijn California" zingen en brullen. Deze populaire greep, om het zoo maar eens te noemen is steeds de clou-melodie van he gegeven, die het meest frap peerde. Dat -zoo'n liedje, da* 8I30P— eigenden, geworden is, de beste reclame vormt voor het stuk, is duidelijk. Ondanks het vergevorderde seizoen, was de scacis- «shouwburg dan ook, wat Je noemt goed bezet, ja zelfs beter, dan by menig fUn society-stuk, in den afgeloopen winter. Het gegeven zelf is ongeveer geiykluidend aan het „Politieraadsel", maar dan in Wild- Westoostuum, met dito allures. Bovendien zit een en ander veel losser en doorzichtiger in elkaar, zoodat alleen de ontknooping noodig is, om het vermoeden te bevestigen. De meest aangename oogenbiikken worden den bezoeker dan ook verschaft door den uitstekenden zang van Emile van Bosch, daarby bijgestaan door Amstels Mannen koor, dat ovei goed stern-materiaal be schikt. Zooals te verwachten was, moest Emile van Bosch nog eenige malen biseeren, wat een duideiyk bewUs is van zyn succes. De dameszang was, in tegenstelling met dien der neeren, wel wat al te „bescheiden". Gelukkig bleef dit echter van ondergeschikt belang. Hoewe1 de orkestbezetting niet al te sterk was, suggereerde zy toch heel wat en gaf goed werk. Daar alles behooriyk en netjes is en het geheel met- kwinkslagen is doorspekt, kan men zich met „Hallo Californlë" wel een genoeglijken en prettigen avond bezorgen. PROGRAMMA van het namiddagconcert in den Hout, op Zondag 3 Juni 1928, te half drie, onder lei ding van Marinus Adam, 2den dirigent: 1. Flcttenparade-marsch Eilenborg 2. Ouverture „Raymond" Thomas 3. Walzertraum, Wals O. Strauss 4. Suite uit de opera „Faust" Gounod 5. Ouverture „Tutti in Machara", Pedrotti 6. Intermezzo „1001 Nacht" Joh. Strauss 7. „Les Saltimbanques", potpourri Ganne BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de week van 2028 Mei heeft zich in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Geen toegang beneden 18 jaar stond er op het programma en daar zyn we het volkomen mee eens. Wat niet zeggen wil, dat we de film die er cedert gisteravond wordt vertoond, ook al heet die „Blanke Slavin", zouden wil len afkeuren. Het is waar, er komen in deze film sterk realistische tooneeltjes voor en de toestanden die men er in uitgebeeld ziet zijn voor onze Westersche begrippen nogal zonder ling en wel eens zelfs stootend nu en dan, maar dat maakt een film nog niet slecht. Wanneer de lessen, die men er uit kan trekken, goed zyn, wanneer de invloed die het geziene kan uitoefenen op den toe schouwer een gunstige is, dan is een film goed, zelfs al beeldt zy, in ons oog niet goede, toestanden uit. Vooral als die niet goede toestanden in het land waar zy heer- schen absoluut niet als misstanden worden aangemerkt, maar integendeel als de natuur- lykste zaak ter wereld. En zoo ls het in „Blanke Slavin", waarin we een Arabier met zyn twee wettige vrou wen zien waarvan er een een Europeesehe is, die er zich natuurlijk niet in kan schik ken, dat zy haar man met een ander moet deelen, wat tot allerlei verwikkelingen aan leiding geeft, die ten slotte tot een bevredi gende oplossing voeren. Het byprogramma geeft ditmaal, behalve de Revue en Luxor-nieuws, twee kleinere films: „De Verlegen Vryer", geïnspireerd op het bekende schlldery van Jozef Israëls, een aardig dingetje, dat wel de moeite waard ls en een kluchtspel In 2 bedrijven: „O, zon nige jeugd", waarin Harry Langdon gek doet en dat trouwens heelemaal gek is. Zooals dat ln een' klucht wel meer voor komt. Algemeene Ledenvergadering Onder voorzitterschap van den heer S. W. de Clerq hield gisterenavond de H. O. V. een ledenvergadering ln het gebouw ,De Nijver heid" in de Jansstraat. De voorzitter opende met een welkomst woord en gaf het woord aan den secretaris voor voorlezing van de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde het verkiezen van 2 nieuwe bestuursleden. De voorzitter deelde mede, dat de heer Sanders verzocht had van zijn functie te worden ontheven als bestuursiid en voorts dat het bestuur besloten had 1 bestuurslid meer te benoemen. In deze vacature werden bij acclamatie gekozen de heeren Mr. W. E. B. van Till uit Aerdenhout en Dr. J. M. A. Smits uit Bloemendaal. In welgekozen bewoordingen werd bü monde van den voorzitter namens het Be stuur en de leden den heer Sanders hulde en dank gebracht voor het veie wat deze in het belang der vereeniging gedaan had. Hij werd benoemd tot eerelid van de H. O.V. Dit voorstel werd onder applaus goedgekeurd. Melding werd gemaakt van het voorstel van Ged. Staten om een subsidie toe te ken nen van 5000. Uit deze belangstelling en waardeering valt op te maken dat door de overheid het eultureele belang van de H. O. V. wordt in gezien. De gegeven volksconcerten in den winter waren vrij goed bezocht, eveneens ook de reeds gehouden zomerconcerten. Tot het welslagen van deze laatste heeft niet welnic bijgedragen de toestemming van B. en W. deze concerten niet in de openlucht te moeten geven, doch in de Concertzaal. De vaarde van het ten gehoore gebrachte is daardoor veel beter tot haar recht gekomen. Gehoopt wordt, dat in de toekomst op den ngeslagen weg zal worden voortgegaan, daar de muziek van een svmphonie-orkest, gelijk de H. O. V. is, ongeschikt is voor uitvoering in een muziektent. Het programma voor den volgenden win ter vermeldt reeds aanvragen om oratoria te begeleiden en de gebruikeiyke concerten in Leiden. In het slotwoord spreekt de voorzitter zich over den financieelen toestand der vereeni- "ling optimistisch uit. Spr. noemt thans den toestand, vergeleken bij eenige laren geleden, toen de vereeniging een moeiliiken «tryd moest voeren, om het bestaan, gunstig. Het is in den huidigen ■oesfand voor het bestuur een aangename 'aak, om met de beste voornemens bezield 1e toekomst tegemoet te zjen en dezen gun- "t'o-en toestand te consolideeren. Na gehouden rondvraag sloot de voorzit ter onder dankzegging de alleszins geani meerde bijeenkomst. Hedenmorgen werd in de Kathedrale Kerk St. Bavo, door Z. D. H. Mgr. H. v. d. We tering, Aartsbisschop van Utrecht, de H. Wijding van het Priesterschap toegediend aan de theologanten van het Groot-Semi narie te Warmond. De plechtigheden begonnen om 9 uur. Z. D. H. de Aartsbisschop werd geas sisteerd door de Zeereerw. Heeren P. G. Groenen en J. P. Verhaar, professoren aan het Seminarie te Warmond; dr. W. Mulder, secretaris van het Aartsbisdom Utrecht; J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot, secre tarissen van het bisdom Haarlem. Op het Hoogaltaar hadden plaats ge nomen Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal; Mgr. Stroomer, Deken van Am sterdam, de Hoogeerw. Heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en aan weerszyden van het presbyterium vele Eerw. Heeren geestelyken en religieuzen. De Kathedraal was bijna geheel gevuld met familieleden van de Wijdelingen en geloovigen. Aan 21 theologanten werd het H. Pries terschap toegediend en aan 28 de Wijding van het Subdiakonaat. Zooals men weet diende Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering de H. Wijdingen toe, op ver zoek, destijds gedaan door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier z.g. By de politie is aangifte gedaan van diefstal van 'n rijwiel uit een werkplaats aan de Magdalenastraat. Onze stadgenoot©, mej. J. Koster, is met i ingang van 1 Juni benoemd tot enderwyze- res aan een school voor byzonder onderwijs te Utrecht. Gisteravond omstreeks 11 uur kregen twee jongens van ongeveer 20 jaar, in het woonwagenkamp, nabij den Cruquiusweg ruzie met elkander. Daarbij verwondde de een den ander met een zeis aan den pols. De beide motor-brigades der Heemsteed- sche politie rukten uit, wat de Heemstede naren ln den waan bracht, dat er heel wat te doen was. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. Het „Wkbd. v. BZ. C." meldt: Het bestuur heeft de leden van de Vereeni ging „De Tulp" ln algemeene ledenvergade ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Juni a.s. De oproeping is verzonden aan alle leden, voorzoover zy by het Secretariaat staan ingeschreven en hun contributie over 1927 hebben voldaan. Mochten, door plaatsgevonden adres- wyziging e. d., er leden zyn, die hun convo catie niet ontvangen hebben, dan worden zU verzocht deze aan het secretariaat (Kre- lage-huis, Leidschevaarfc, Haarlem) aan te vragen. Overigens zai voor den aanvang der ver gadering gelegenheid gegeven worden om door onderteekening van een formulier als lid toe te treden. Deze mogelijkheid is open gesteld om voorstanders van de nieuwe plannen der vereeniging in de gelegenheid te stellen him steun te geven aan de Statu- tenwyziging, die op de ledenvergadering wordt behandeld. In de nieuw vast te stellen statuten, wordt de grondslag gelegd voor de uit voering van een plan tot stabilisatie van de Tulpenteelt en -prijzen, waarvan de bestuurs leden en vele tulpenkweekers met hen, verwachten, dat het de overproductie en de gevolgen daarvan zal bestrijden. De vergadering kan slechts worden byge- woond door tulpenkweekers en handelaren, die hun sympathie uitspreken met "het doel, dat de vereeniging immer heeft nagestreefd: de teelt van tulpen loonend te maken door het aanvaarden van by onderling goedvinden opgelegde verplichtingen. Geboren: 31 Mel: C. J. SchneiderLan- cel, z. 29 Mel: H. DiscoRusbach, z. 31 Mei: G. P. DerksenVink, d. J. E. Lubsen—v. Dam, z, 30 Mei; J. W. C. Meijer—Disco, z. 1 Juni: C. J. Roose— v. Roon, d. Overleden: 31 Mel: A, Smid—Mulder, 67 jaar, Timorstraat. G. v. d. Linden, 34 jaar, Graaf Willemstraat. 1 Juni: R. G. Baltes, 21 Jaar, Bankastraat. 31 Mei: P, M., 5 mnd., d. van Kruup, Rozenprieelstraat. 1 Juni: R. Grautstuck—Hensen, 74 jaar, Mlnahassastraat. E. v. Opzeeland, 59 jaar, Kamperlaan. B, A. J, v. PellecomBoo gaard, 69 jaar, Badhuisstraat. Het Instituut voor Arbeidsontwlkkeling heeft eenigen tijd geleden het plan opgevat, een reeks concerten te geven in den Hout. Gisterenavond heeft nu in „Dreefzicht" de arbeidersmuzlekvereeniglng „Excelsior", di recteur de heer Peter Wit, het eerste concert gegeven. Het uitgevoerde programma luidde: 1. The Middy, Marche Alford 2. Ouverture Symphonique, Sam Vlessing 3. La Madrllène, Valse, Vaulet 4. Pax et Bellum c. Lecail 5. Thyrsis, Suitet Champêtre J. Strauwen Andante Grazioso, Tambourln, Inter mezzo, Invocation, Salterello, Bachanale 6. Am Meeresstrand, Valse de Concert, Fischer 7. Suite Oriëntale Popy Les Bayadères, Au bord du Gange, Les Alrr/ s, Patrouille. 8. Marche Finale Vrüdagmiddag hadden op het terrein aan den ouden weg waar de kermiswagens ge plaatst zijn, enkele incidenten plaats, zoo als er echter wel meer voorkomen. Door een dezer kermisreizigers werd gewei gerd de wekelyksche huur van 1.00 te betalen en als gevolg daarvan zou hy vaa het terrein verwyderd worden. Doch dit ging niet zoo gemakkeiyk. Een inspecteur en 6 a 7 agenten plus de ambtenaar belast met het innen van deze gelden, waren omstreeks half 4 's middags aanwezig, doch van betalen was geen sprake, alzoo moest de man van het terrein. Hiervoor werd een paard gerequreerd van de gemeentereiniging, om den kermiswagen naar een rustiger, doch kosteloos oord te verplaatsen. Tot 4 uur waren alle pogingen steeds ijdel geweest, het voor-onderstel kon niet draaien er was geen lemoen aanwezig, dus er moest wat anders op bedacht worden. Eindeiyk slaagde men er in, om door mid del van een grooten platten wagen bespan nen met 2 paarden het bewuste rollende woonhuis buiten het terrein te trekken. Toen heeft men deze rollende woning ge plaatst op de grens van Haarlem, op een weg, in eigendom bij den Veenpolder. Kort daarna kwam de „huis"eigenaar per soonlijke opdagen en reed zjjn villa weer naar een andere haven. Tot gecommitteerden bü het eindexamen der M. S. v. M. dat afgenomen zal worden op 23, 26, 27 en 28 Juni. hebben B. en W. benoemd mejuffrouw Ch. J. Farret en de heeren P. Voogd, A. G. Boes en prof. Br. G. C. v. Walsem en ter eventuoele vervanging: Mevrouw L. Venema—Van Doorn en de hee ren Mr. W. F. C. C. Pünacker Hordyk, G. D. Gratema en J. van der Ban, Wederom biedt het theater op de Groote Markt dan bezoeker een boeiend program ma. Na het interessante journaal, trof ons een mooie natuurfilm vanClervaux, het Luxemburg-Zwitserland. Dan volgt een komische twee-acter: „Bcsco, de Wildeman uit Borneo", een film, die niet geeft wat de titel zegt, maar béter. Op geestige wijze wordt gehekeld de stelselmaüge verwilde ring der jeugd, door sportopvoeding teweeg gebracht. Zelfs in (Amerikaansche) onder wijsinstellingen, waar voor 90 pet. aan sport, voor 10 pet. aan kennis gedaan wordt. Een heilzame les in dezen tijd van Olym pische razernij. Op het tooneel een meneer, die een roet- sehilderü maakt o.l. niet zoo'n byzondere prestatie, maar waarop de man kinderlijk trotsch is of schijnt en dan ineens zich ontpopt als fluitkunstenaar, waarbij hij noch een instrument, noch zijn lippen gebruikt. De hoofdfilm „Gesteenigd" geeft weer een nieuwen blik op de tragiek, die de we reldoorlog, al aanstonds by het begin, in het leVen veler merrscnen bracht. Hier is het een joodsche gemeente in Polen, die door den inval der Russen geteisterd wordt en een moeiiyk na te vertellen verwikke ling van liefde tusschen een joodsch meisje en een Russischen prins. Het starre en on dankbare optreden van den rabbi en het volk doet pijnlijk aan, maar 't gemoed van den kijker wordt bevredigd door een plot- sdlingen (zij 't niet geheel logischen) om mekeer der vaderlijke gevoelens. Ook wordt 't meisje wel, wegens 't redden van een Russisch leven, even gesteenigd, maar al ras (de ontknoopiag volgt verrassend ras) !vindt zy toch gezond en wel haar geliefde terug. Internationale Zangwedstryd Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" alhier, dirigent Nico Boogerwerf, zal ter ge legenheid van zyn 10-Jarig bestaan een In ternationalen Zangwedstrijd organiseeren op 13, 14, 20, 21, 27 en 28 October a.s, in het Gem. Concertgebouw. Als juryleden zullen fungeeren de navol gende toonkunstenaars: J, C. Anderson, Almelo; Jac. Bonset, Am sterdam; Joh. Brands, Alkmaar; Jacob Büs- ter, Haarlem; Corn. A. Galesloot, Utrecht; Nic. Conlag, IJmuiden; Jacob Hamel, Am sterdam; Willem Hespe, Amsterdam; Nico Hoogerwerf, Haarlem; Corn. Jonker, Alk maar; G. J. Kalt, Haarlem; L. C. Keere- weer, Amsterdam; Joh, F. Keja, Amsterdam; Karei de Jong, Haarlem; Jos. de Klerk, Haarlem; Nico van der Linden, Amster dam; Henri van Nieuwenhoven, Breda; Isr. J. Olman, Amsterdam; P. v. d. Rovaart, Amsterdam; H. J. Schutte, Bergen op Zoom; Alph. Vranken, Amsterdam; Piet Versloot, Nijmegen; w. Zonderland, Leeuwarden. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Centraal Comité van Drankbestrijdende vcreenigingen, gevestigd alhier (wijziging in de statuten). In het tijdvak van 5 Mei—1 Juni zijn in de gemeenteiyke zweminrichtingen 8840 ba den genomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan: Abonné's 267 m., 228 vr.: 35 ets baden: 60 m„ 27 vr.; 10 ets. baden: 218 m., 91 vr.; schoolbaden: 35 m., 40 vr.; to taal 580 m„ 386 vr. Houtvaart: Abonné's 105 m., 72 vr.; 35 ets. baden: 14 m., 3 vr.; 10 ets. baden: 60 m., 32 vr.; schoolbaden: 104 m.; kostelooze ba den 4559 m., 2925 vr.; totaal 4842 m., 3032 vr. In een der zalen van gebouw „St. Bavo" wordt Zondag en Maandag een kleine ten toonstelling gehouden, welke echter alleszins een bezoek waardig is, zoowel om het ten toongestelde zelf als om het goede doel. Het is n.l. de jaarlijksche tentoonstelling van de welbekende en in Haarlem zoo voortreffeiyk werkende Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacrament des Altaars, tot Steun van arme en behoef tige kerken. De verschillende werkstukken door de leden der Vereeniging vervaardigd, en die immer het oplettend beschouwen waard zijn, zullen dan worden tentoongesteld alsook de verschillende sieraden, die door de vereeniging zjjn aangekocht uit de middelen, die de Haarlemmers haar hebben verstrekt. De tentoonstelling wordt wederom gehou den in de benedenzaal van ons Katholieke vereenigingsgebouw aan de Smedestraat en waar zy, zooals bekend is, den hartelijken steun geniet van onze kerkelijke overheid, zal zy ook nu weer door den Hoogeerwaarden heer deken van Haarlem L. A. A. M. Wester woudt worden geopend. Er zün verschillende mooie werkstukken te bewonderen, kazuifels in alle liturgische kleuren, alben en superplies, een driestel voor een Plechtige H. Mis, stola's en manipels dwalen voor altaar en Communiebank, ca non-borden en andere paramenten. Alle ge waden en paramenten zijn door de dames van de Vereeniging vervaardigd. Na de tentoonstelling worden de gewaden naar de Missies gezonden en naar de arme kerken van het geheele land, vooral van het Bisdom Haarlem. De opening heeft plaats om kwart over twaalf en dan biüft de tentoonstelling dien dag geopend tot vyf uur. 's Maandags is de tentoonstelling van 10 tot 5 uur geopend. Wij bevelen een bezoek aan de zaal ten zeerste aan, de toegang is vrij. In de algemeene vergadering van boven genoemde N. V. werden de balans en ver lies en winstrekening over 1927 goedge keurd. Het winstsaldo werd vastgesteld op 1981,92 en het dividend bepaald op 4pct. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Shields. Laagste barometerstand 756.5 m.M. te La Coruna. Verwachting: Zwakke tot matigen N.O. tot N. of N.W. wind, aanvanlceiyk meest helder tot licht bewolkt, waarschüniyk droog weer, kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. AMSTERDAM, 2 Juni. Naar wü vernemen zal de volgende week in de Amsterdamsche haven arriveeren het nieuwe, voor de Konink lijke Ned. Stoomboot Maatschappy op de Neptunes-werf te Rosbock gebouwde vracht schip „Triton". Het schip, dat ongeveer 3550 ton groot is, is dezer dagen op een proeftocht van Rosbock naar Hamburg door een verte genwoordiger der maatschappy overgenomen. VLISSINGEN, 2 Juni. De staking had he den een kalm verloop. Het aantal werkwilli gen was hedenmorgen stationnair. BERLIJN, 2 Juni. Naar een der bladen uit Parijs meldt, heeft Parker Gilbert een langdurig onderhoud met den minister-pre sident Poincaré, gehad. WEENEN, 2 Juni. Naar de „Neue Freie Presse" uit Athene meldt, is te Corinthe Vrydag weer een aardbeving waargenomen, die 5 seconden geduurd heeft en waarby veie huizen instortten. Er ontstond een paniek onder de bevolk" g. Deze week bezocht een 16-tal leerlingen van de Ecole normale supérieure de Sèvres ons land onder leiding van het Genoot schap Nederland—Frankryk. Dezer dagen zyn zy te Rotterdam aangekomen, en van daar uit vertrokken naar Den Haag, waar zy de gasten waren van leden van het ge nootschap: Heden werd naar Haarlem vertrokken, waar een bezoek zal gebracht worden aan het Frans Halsmuseum en een autotocht gemaakt worden door de mooie omstreken. Na de lunch gebruikt te hebben by de be stuursleden van NederlandFrankryk, gaat men naar Amsterdam, waar zy opnieuw gast zyn van leden van het Genootschap Daar wordt het Ryksmuseum bezocht en Zondag een boottocht en een rondrit met een autocar gemaakt. Zondagavond vertrek ken de meisjes met haar geleidster weer naar Parys. In verband met het feit, dat Donderdag 7 Juni a.s. Sacramentsdag gevierd wordt, zal de H, Mis op het kerkhof St. Barbara niet op dien dag, doch op Donderdag 14 Juni gelezen worden. Heden herdacht de heer Joh. Hazenberg,' algemeen administrateur van de N. V. Drukkery „de Spaamestad" het feit, dat hy vóór 12K jaar in dienst der Vennoot schap trad. Vanochtend werd de jubilaris door een der commissarissen en de nieuwe directie met gelukwenschen en bloemen ge huldigd, terwijl zich daarby later versohil- lende leden van het redactie- en admini stratie-personeel aansloten. Omstreeks half 8 gisterenavond kwam een Ford-auto, welke uit den inham van de autobewaarplaats op het Stationsplein kwam gereden in botsing met een tram, welke uit de richting Bloemendaal vanuit de viaduct het Stationsplein op kwam rijden. De voorzijde van den auto werd geheel ontwricht, terwyi het tramrijtuig aan de voorzijde lichtelyk werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken zyn niet voor gekomen. Later op den avond is de auto naar een garage gesleept. Gisteravond had eer vrii ernstige auto botsing plaats op den hoek van de Hulst straat en 2de Vooruitgangstraat. Een luxe auto, bestuurd door dr. V. kwam omstreeks 8 uur in botsing met een bestelwagen van den expediteur Bos. te Haarlem. Volgens ooggetuigen hebben beide bestuurders geen signalen gegeven. De luxe-auto botste tegen den vrachtauto en werd aan den kop geheel ontwricht terwyi van den vrachtauto de treeplank en het voor-spat- scherm werden beschadigd. In den luxe auto zaten, behalve dr. V., diens echtge- noote en een familielid. Deze kwamen er met den schril: af. Door den schok werd een persoon vt t den vrachtauto afgeslin- gerd, welke enl ale lichte verwondingen op liep. De vrachtauto kon zün weg vervc'gen. doch de luxe-auto werd naar ben naast- i byzynde garage gesleept om noodige I herstellingen te ondergaan. Terug te bekomen by: H. de Jong, Oen. Joubertstraat 74, autodop. J. Tygeler, Spaarn- wouderstraat 58, gryze broek. B. Galand, Hofdykplein 30, broche. P. Adelaar, Spaan- schevaartstraat 59, duimstok. L. Post, Tey- lerstraat 49, bruine motorhandschoen. Ken nel „Fauna," Parklaan: zwarte herdershond, gebracht door Vuarles v. Ufford, Beoken- rodeweg 17, Aerdenhoutt. Gryze kat, ge bracht door Goedhart, Z.B. Spaarne 163. Zwarte kat, gebracht door Dr. Eeftink Schattenkerk, Schotersingel 163. J, Cornet, Voorzorgstraat 54. padvinders-knipmes. G. Polder, Schalkwykerweg 33, kurkentrekker. J Fortgens, Voortingstraat 10, blauwe kin dermuts. L. G. v. d. Meije, de Genestetstraat 17, teekenpasser. B. Munster, Kweektuin straat 4, grijze pet. H. de Waard. Oostvest 36, gouden ring. J. v. Tongeren, Spaarnho- venstraat 37, rywielbelastingmerk. M. Bijster. Jan Steenstraat 38. rywieibelastingmerk. M. v d. Moolen, Bakenessergracht 9, rijwiel- belastingmerk en portemonnaie. A. IJzer man, H. Mulierstraat 14, rywieibelasting merk. A. Voorips, Wouwermanstraat 95, sierspeld met steen. MALMÖ, 2 Juni. Het dorpje Loevbö ls gisteren door 'n geweldigen brand in de aasch gelegd. Het vuur ontstond tengevolge van kortsluiting in een molen, die terstond in de vlammen opging, waarna het vuur oversloeg op de electrische centrale, om zich vervol gens over het geheele dorp uit te breiden. Van het gebouw van het R. K. Lyceum aan den Zijlw-g wapperde de vaderlandsche driekleur Het was ook een dag voor het lyceum van meer dan gewone beteekenis. Een der leeraren nl. de heer W. J. Fuss was aan de Universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: „Affiene en metrische eigenschappen van de Kromme van den vierden graad in de vierdimensionale ruimte. Bij deze promotie waren eenige leeraren van het lyceum en ook afgevaardigden der leerlingen tegenwoordig geweest. BOERABAJA, 2 Juni. De eerste marconist van het ss. „Blommersdijk" de heer A. P, Gadri, uit Leiden, is na een fcc cok aan de Samarinda van de valreep gevallen en ver dronken, Calles en zyn beulenregeering hebben in verschillende bladen der Vereenigde Stat ïj een leugencampagne begonnen, om hun ti rannieke wijze van optreden tegenover da buitenwereld te rechtvaardigen. Nu is Calles echter nog een stap verd r gegaan met z'n brutale en beslist onwa e beschuldigingen tegenover de Mexicaansche geestelijkheid en vooral tegen de Katholieke Kerk. Hij klaagt zelfs den Paus aan en Ce'- les beschuldigt er den H. Vader van d ,6 deze een heiligen oorlog in Mexico ontke tend heeft en dat de Bisschop van San Luis Potosi uit Rome opdracht gekregen heelt om een kruistocht tegen de ongeloovigen van Mexico te preeken. Bovendien wordt de Bisschop van San Luis Potosi beschuldigd dat hy de leiding fleeft in een wijdvertak.o samenzwering om Calles uit den weg te ru men, en dat hij de groote aanstoker is ven de revolutie en binnenlandsche onluster., die er thans in Mexico heerschen. In verband met deze beroeringen schryit ons de vertegenwoordiger van het Mext- eaansche Episcopaat, Dr. Pascual Diaz: „In den laatsten tyd worden gr in de bladen te legrammen uit de hoofdstad van Mexico ge publiceerd die door den censor der Mexi caansche regeering zelf verspreid zyn. In deze berichten wordt beweerd dat de Bis schop van San Luis Potosi zelf ver klaard zou hebben, dat hy aan het hoofd van een wijdvertakte samenzwering stond, en dat hij de revolutie in Mexico ontketend had. Men kan hier echter geen enkel be- wys voor aanhalen maar men beroept zich dan op de onbewezen beschuldiging van Mascoros. het hoofd van den geheimen dienst in Mexico Een jaar geleden moest dezelfde beschul diging dienen om de deportatie van 19 bis schoppen te rechtvaardigen. Maar nooit heeft men ook maar eenig bewys hiervoor kunnen aanhalen. Ook werd het bericht verspreid dat de Bisschop van San Luis Potosi, zich aan het hoofd van een revolutionnaire samenzwe ring gesteld heeft. Deze Kerkvorst zou eerst naar Rome geweest zyn en zonder voorken nis der Mexicaansche regeering geregeld de Ver.' Staten bezoeken, om in Texas met de verbannen bisschoppen beraadslagingen te houden. Nu was hy naar Mexico terugge keerd om het sein tot een algemeenen op stand te geven. De feiten zijn echter dat de bisschop in 1925 een bezoek aan Roroo bracht doch sedert 1919 is hij niet meer bi de Vereenigde Staten geweest. Verder stond in deze berichten vermeld, dat de Paus den Bisschop van San Luis Potosi tot Aartsbisschop van Mexico had benoemd en hem had opgedragen om een modernen kruistocht tegen de ongeloovige re geeringsbenden te organiseeren. Noch het een noch het ander is waar. Het is by den H Stoel geen gebruikó, om zonder wettige reden bisschop af te zetten. De bewering dat er reeds een proces aanhangig zou z.jn, of dat het reeds beëindigd zou zijn, is geheel en al zonder grond. Het bericht over een nieuwen kruistocht is even dwaas als belachelijk. JTc eenige kruistocht, dij Z. H. de Paus over de ge heel* wereld georganiseerd heeft, is een kruistocht van gebed, boete en versterving voor de vervolgde Kerk ln Mexico.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2