Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws MAANDAG 4 JUNI 1928 De taak der Communisti sche Gemeenteraads- en Parlementsleden ïhou- Café Am. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16872 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER En" TWINtIg UREn'nTtoT ONGEVAL^ HET LOT VAN DE „ITALIA" Een levensteeken van Nobile? Een mislukte Oceaanvlucht Ernstige botsing met doodelijken afloop BOTSING TUSSCHEN TRAM EN WAGEN TE HUMMELOO Drie personen ernstig gewond De vlucht over den Grooten Oceaan Brand te Halfweg Een kranig redder Een zakkenroller Schitterend succes van de Harmonie „De Eendracht" te Velsen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. De afsluiting van den V ogelenzangscheweg item» r de wil „St. 's en ïassa 7,491, cassa f 1 875, oneel iteu- enz. èmes D.306, van be- rver- p de van tftre- A. O. ïiper, V. J. ners- 'vak- W.- ?wer- Id tn odieb ■1 ge le bU reslo- sking van trek- i bet L K. irdea 'ark en 6 :rkie- dieke •uyn; -om- i den vier ngers dend hutte uwer, aats- niet rigen tstel- nnen irium be- acht; won- [uish. be- >rdia, itrale Paus Vrü- van wy- inses om •rek- Wü- 3rie- ;aten den- \na- r, te BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal .1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regelQ VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i) tusscben den tekst 60 cl per regeL r» tegen ongevallen verzekerd 'voor een der' volgende Suit keeringen': f 3ÖÖ0." wh^vaabefde f 750." So^ifken ^flc^," f 250." oTil* f 125 d'' Veif C3-Va? een f 50 - bij 'n breuk van f Af! bij verlies v. een andere vinger. Op politiek terrein is de activiteit der communisten, even goed als op elk ander gebied, enorm. Ook hier gaat alles uit van Moskou, dat de richtlijnen aangeeft. De taktiek, die vooral op dit terrein wordt gevolgd, is zich' aanpassen aan de kringen, waarin men zich aanhangers wil verwerven. Zy hebben dan ook menigmaal succes. Mos kou ontveinst zich de waarde hunner actie op politiek gebied volstrekt niet en brengt er gaarne fihancieele offers voor. Zoo. was o.a. op de laatste begrooting (1926—1927) ten behoeve van de E. K. K. I. (Executieve der Komintern) alleen reeds voor de pers actie en reiskosten der buitenlandsche agen ten een bedrag uitgetrokken van eenige honderdduizenden goudroebels. Een speciale afdeeling der Agit-Prop (Propaganda-cen- trale der Komintern) heeft tot taak voeling te houden met en leiding te geven aan de in het buitenland werkende communisten, waarbij de politieke actie niet wordt verge ten. A. Rézanov zegt in zijn werk „Le Tra vail secret des Agents Bolchévistes" (met voorwoord van Th. Aubert, Edition Bossard, 1926) op pag. 100: „De communisten ontveinzen zich vol strekt niet, dat het parlement voor hen de opstellingsplaats is voor het zware geschut; het is van deze plaats, dat zij twist en ontevredenheid zaaien en waar zij zich vergrijpen kunnen aan het ge- meene recht, want zij worden door hun onschendbaarheid als afgevaardigden be schermd tegen vervolging van rechts wege." Een juist inzicht in den parlementairen arbeid, zooals de Komintern zich die voor stelt, vinden wy in een door de communis tische Internationale aangenomen „resolu tie betreffende den arbeid der communisti sche party en het parlementarisme." Hoofdstuk II, par. 11: „Ieder communist moet er van door drongen zijn, dat de communistische party niet in het parlement komt, om daar eenig productief werk te verrichten, maar enkel en alleen, om vanuit het parlement de volksmassa's te steunen by het ondermijnen van den bourgeolsie- staat." Par. 14.« „Het doel eener verkiezingscampagne behoeft niet op de eerste plaats te zün, zooveel mogeiyk zetels in het parlement te behalen, neen, men moet by die gele genheid vooral zorgen een groote mobi lisatie te bewerken der massa's voor de groote revolutie van het proletariaat. De verkiezingscampagne moet gevoerd wor den door elk lid der party en niet alleen door de leiders; men moet daarby ge bruik maken van alle ontevredenheid en ontstemming by de massa." Par. 15. „Geen communistische party mag het parlementaire stelsel anders gebruiken, dan tot het bereiken van een proletari sche revolutie." Hoofdstuk HI, par. 2. „Na afloop der verkiezingen zal de geheele parlementaire fractie hebben te gehoorzamen aan de bevelen van het Centraal Comité der Party, of dit wet tig is of niet. De benoeming van voor zitter en bestuur der fractie is onder worpen aan de goedkeuring van het Centraal-Comité. Dit comité heeft by alle fractievergaderingen zijn eigen af gevaardigde, die het recht van „veto" heeft. De fractie moet by iedere voorko mende kwestie van eenig belang aan het Centraal-Comité instructies vragen betreffende de te volgen gedragslyn. Het Centraal-Comité der Party heeft niet alleen het recht, maar is zelfs verplicht om by ieder optreden der fractie, in zijn geheel, den persoon aan te wijzen, die het 'woord zal voeren; tevens neeft zy het recht vooraf inzage te eischen van den tekst der te houden rede, des- gewenscht in extenso. Iedere communis tische candidaat zal zich schrifteiyk moeten verbinden, om onmiddeiiyk, wanneer de. party daartoe haar verlan gen kenbaar maakt, zyn mandaat ter beschikking te stellen." Par. 4 verklaart nog verder, „dat leder communistisch kamerlid of gemeenteraadslid verplicht is zUn wet- teüjken arbeid in dienst te stellen van 7,yn onwettigen." Dit wordt nog eenigszins uitgewerkt in hoofdstuk III, par. 5. „De communistische kamerleden moe ten demonstratieve wetsvoorstellen doen, ook al is er geen hoop, dat zy door de bourgeoisie-meerderheid zullen worden aangenomen, maar uitsluitend met het oog op propaganda en agitatie, ten einde de groote massa zand in de oogen te strooien." En in hetzelfde hoofdstuk, par. 8: „Ieder communistisch kamerlid moet zich goed bewust zyn, dat hy geen wet gever is, die moet trachten een compro mis te bereiken met de andere afgevaar- vaardlgden; hy moet ervan doordrongen zijn, dat hy alleen propagandist is van de party, die in het kamp van den vyand is gezonden, om daar de besluiten der party uit te voeren." Bekend is verder ook de actie der Fran- sche communistische kamerleden, welke zelfs zoo heftig was, dat men het noodig oor deelde hun onschendbaarheid op te heffen. Marcel Cachin, een dier intusschen tot ge vangenisstraf veroordeelde communisten, schreef over zyn veroordeeling o.a. in „l'Humanité (22 Mei 1927): „Het eenige resultaat van deze onder drukking der vrije uiting van onze ideeën is: groot voordeel, niet voor de onderdrukkers, maar voor ons." Voor de groote massa zyn zy de martela ren. „l'Humanité" (19 Nov. 1927) publiceert de taktiek van het Centrale Comité der Communistische Party: „Onze verkiezingstaktiek moet er vooral op gericht zyn, dat de arbeiders massa's ten spoedigste verzameld wor den onder de leiding van het proleta riaat en van zyn Communistische Party. Het Centrale Comité beveelt dus: 1. „De Communistische Partij moet, zoowel by de eerste verkiezing als by de herstemming, zyn candidaten stellen te genover de bourgeois-candidaten, onver schillig of deze van radicale of reac- tionnaire richting zyn." 2. „De communistische party zal on middeiiyk by de herstemming aan de socialistische party moeten voorstellen een arbeldersbloc te vormen, teneinde zich te kunnen handhaven tegenover alle bourgeois-candidaten." 3. „De communistische party verklaart echter, dat zy, voor het geval de socia listische party weigert een eenheidsfront van arbeiders en boeren te vormen, zich het recht voorbehoudt, om een candi daat van het proletariaat te handhaven tegenover alle socialisten-leiders, die tegen de revolutie gekant zyn." Tot welke consequenties zulke machtspo litiek voert, zien wü nog in een volgend ar tikel. Een N.T.A.-bericht uit Stockholm d.d 2 Juni, houdt in: Het Zwéedsche gouverne ment besloot gisteren een derde vliegtuig toe te voegen aan de hulpexpeditie voor de „Italia", die dus nu zal bestaan uit drie vliegtuigen en twaalf man, meest vliegers van net leger en de vloot. De' expeditie is nu gereed en wacht het bevelaf om te vertrekken, 't geen weer afhankelijk is ge- steld van de voorbereiding tot de Noorsche expeditie. Een interview met Frldtjof Nansen. In een interview met een bijzonderen cor respondent van de „Corriere della Sera" te Oslo heeft FriÖtjof Nansen, op de vraag op welke wijze men het beste hulp zou kun nen verleenen geantwoord: Ik zou terstond een schip naar Noordoostland en een ys- breker naar Frans Josefsland zenden. Een nauwkeurig onderzoek van de Noordkust van Spitsbergen is naar mijn meening niet beslist noodzakelijk. Indien de bemanning van de ..Italia" op Spitsbergen geland mocht zijn, dan zal zij vroeg of laat te Kingsbay terugkeeren. In dezen tyd van het jaar bestaat in die stre ken ruimschoots gelegenheid om leeftocht op te doen. Er zyn volop vogels en eieren. De kust wordt door visschers bezocht en de| redding der expeditie kan hier slechts een quaestie van tijd zijn. Er zou in dat geval noch op het oogenblik, noch binnen ver scheidene maanden gevaar bestaan. Een terugkeer van Noordoostland is ech ter moeiiyker, daar in die streek weinig jagers komen Een terugkeer van Frans Josefsland is niet mogelijk zonder hulp van elders, daar dit gebied noch doör schepen noch door jagers bezocht wordt, Maar ook hier bestaat geen gevaar. Ik heb een ge heel jaar op Frans Josefsland doorgebracht zonder in het minst gebrek te lijden, of schoon ik slechts een geweer bij mij had. Het is echter niet uitgesloten, dat de „Italia" naar de kust van Siberië Is gedre ven. Het gebied dat moet worden afgezocht is geweldig uitgestrekt, ik houd het voor nut teloos, nog meer expedities naar Spitsbergen te zenden. Het is voldoende aan Noordoost land en aan Frans Josefsland te denken. Persooniyk zou ik het zenden van een groot Engelsch luchtschip gewenscht achten, waarvoor men met spoed een landingsmast op de Oostkust van Noordoostland zou kun nen oprichten. Indien dit niet mogelijk is, zou rrren deze streek nauwkeurig moeten af zoeken met vliegtuigen, die van een stérk schip, dat tegen het ys bestand is of van' een ijsbreker, zouden moeten opstijgen. Natuurlyk hangt zeer veel af van de wijze waarop het ongeluk is geschied en van de omstandigheden, bij de landing. Maar zelfs als men meerit dat de landing onder moei lijke omstandigheden geschied is, kan men j niet aannemen dat alle leden van de ex peditie zijn omgekomen. De bemanning van de „Italia" of een groot deel ervan, kan waarschijnlijk gered worden. Maar dan moet men snel en vastberaden handelen. Naar de Montag uit Londen meldt, heeft het draadloos station „Sappora" in Japan een moeilijk te ontcijferen draadloos telegram ontvangen. Het S. O. S. was duideiyk, even als de onderteekening „Noordpool-expeditie". De teekens waren zeer zwak. Men acht het mogeiyk, dat Nobile met zijn reserve-toestel tracht met de wereld in verbinding te komen. Naar uit Kingsbay gemeld wordt, is het s.s. „Braganza" Zaterdag daar aangekomen, terwijl ook het s.s. „Hobby" met den vlieger Luotzow-Holm aan boord, er verwacht wordt. Beide vliegtuigen zullen waarschyn- ïyk eerst Donderdag naar het noorden kun nen starten. Luotzow-Holm wil echter reeds Dinsdag met zijn onderzoekingstochten be ginnen. Het plan bestaat, dat de Italiaansche Alpenjager, Kapitein Sora zich op de „Bra ganza" naar het noorden zal inschepen. On- dertusschen stellen de Italianen onder leiding van den zeehondenvanger „Kromer" een on derzoek in de omgeving van Mossel bay in. Feesteiyk werd Zaterdagmiddag de weleerw. heer Do Ruyter, pasgewijd priester, in zijn bevolking ingehaald. Hierboven een foto van woonplaats Castricnm door dc Katholieke een bloemenhulde. Men seint ons uit Londen: Een driemotorig Fokker-watervliegtuig vertrok Zondag uit Boston, bestuurd door den piloot Stulz. Volgens een later ontvan gen bericht is het watervliegtuig na 4 uur vliegen te Hr/.fax op Nieuw Schotland ge daald. De vlieger Stulz erkende voornemens te zyn geweestn aar Londen te vliegen. Men meldt oif uit BrieUe: Zaterdag omstreeks 11 uur is de 24-jarige ongehuwde motorrijder J. v. d. Ban, afkom stig uit Nieuw-Helvoet, in volle vaart op den Briélschen straatweg tegen een ijslsar gere den. De motorrijder sloeg over den kop en werd op slag gedood. Het paard van de ijs kar sloeg op hol, doch kon gegrepen worden. Als tragische bijzonderheid kon worden medegedeeld, dat de vader van het slachtof fer, die van een vergadering te Brielle huis waarts keerde, enkele oogenblikken na het ongeval passeerde en zijn zoon, badende in zijn bloed, op den weg vond. Men vreest voor het leven van twee hunner Men meldt ons uit Doetirichem: Gisterenavond heeft te Hummeloo een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Toen de tram ZutfenEmmerich even buiten Hum meloo was, kwam uit een zijweg van de boerdery Priesterinkhof een Geldersch kar retje rijden. Een botsing was niet meer te vermijden. De tram greep het karratje juist in de as en wierp den wagen op zy. De drie inzittenden, de 36-jarige landbouwer H. W. Lubbers uit Eldrik met zijn echtgenoote en een vierjarig zoontje werden zeer ernstig gewénd. De man en het kind hadden beiden een ernstige schedelbreuk bekomen. Hun toestand is hopeloos. De vrouw, die even eens een schedelbreuk bekwam, hoopt men in het leven te houden. Het karretje werd totaal vernield. Het paard bleef ongedeerd. Reuter seint uit Barking Sands: Kapitein Kingsford-Smith is met zyn „Southern Cross" Zaterdagavond komende van Honoloeloe (een afstand van 100 myi) te Barking Sands (Kaui eilanden) geland. V. D. meldt uit New York: De vlieger Kingsford-Smith en de zynen Zijn Zondagmorgen te 5 uur 20 van Sardin Sands op Honoloeloe voor hun tweede en langste etappe naar Suva op het Fyi-eiland Vitl Levu gestart. Kingsford-Smith verklaar de, hopeiyk hedemriiddag te Suva te zullen aankomen. Echter is de mogeiykheid overwogen, dat nog een noodlanding wordt gemaakt op bet eiland Canton, gelegen op ongeveer twee derde van den afstand van Honoloeloe naar Suva. In den regenstorm V. D. meldt uit Londen: Een foto tijdens de eerste plechtige H. Mis van den weleerw. heer Brouwer, in de parochiekerk van den H. Liduina te Haarlem- Noopg De Amerikaansche vliegers, die zich op Zondagavond brak te omstreeks 10 uur een hevige brand uit in de magazijnen naby de Directiekeet, tevens werk- en bergplaats van houtmaterialen langs den Rijksstraatweg by de werken der Lisserbrug. In tijd van een ommezien was het een totale vuurzee. Hoewel de brandspuit van Haarlemmer- liede spoedig aanwezig was, kon niet worden voorkomen, dat alles, behalve de directie keet, afbrandde. Een hevige ontploffing had nog plaats, doordat een daar opgeslagen benzinevat ont plofte. Dit had geen ernstige gevolgen. Het brandje trok op den laten avond zeer veel menschen op de been, die met het mooie zomerweer even een kijkje gingen nemen. De oorzaak is tot nu toe onbekend. weg bevinden naar Australië, zyn volgens de laatste berichten in een regenstorm geraakt. Tot nu toe hebben zy daarvan echter nog geen moeiiykheden ondervonden. Gisterenmiddag raakte te Roermond1 een jongetje der familie F. te water. Hy viel van het hooge staketsel aan de Roerkade by het spelen in de Roer. De kleine ging voor de vierde maal onder, toen op hulpgeroep der daar wonenden cfe heer L. Hofman zich zon der te bedenken met kleer aan te water sprong. Hierby kwam hy nogal onzacht terecht. Het lukte, hem echter den jongen aan kant te brengen, waar beiden door toe geschoten hulp spoedig op het droge werden gebracht. De drenkeling was geheel buiten kennis, doch werd gelukkig bygebracht. Het was de achtste keer, dat de heer H. een menschentèvën van den wissen dood redde. In de Spuistraat te Amsterdam, is e'en per soon aangehouden, die zich daar schuldig had gemaakt aan zakkenrolléry. Zijn slachtof fer, een Indische ambtenaar, merkte, dat men hem van zijn gouden horloge wilde ont doen, waarop hy „houdt den dief" riep; ver schillende personen schoten toe en een poli- tie-agent verrichtte de arrestatie. De zakken roller had het onderwyl reeds op een loopen gezet en het horloge had hij weggeworpen; dit werd evenwel later teruggevonden. De man is naar het politie-bureau Warmoesstraat overgebracht, waar hij achter slot en grendel werd gezet. Op het Internationaal concours voor Har monie en Fanfare-gezelschappen, te Tilburg gehouden, behaalde de Harmonie „de Een dracht" te Velsen in de Eere Afdeeling Har monie met lof van de jury den eersten prys, zijnde de verguld zilveren medaille van Hare Majesteit de Koningin plus 150, benevens een grooten zilveren beker voor 't hoogste aantal punten over het geheele concours. Voorts werd aan den heer K. H. Kerkhof f met algemeene stemmen den eersten dlrec- teursprUs toegekend met felicitatie van de jury. Als verplicht nummer was opgelegd de „Ouverture Solemnelle" van Glazounow, ter- wyl als vry nummer door „De Eendracht" werd uitgevoerd de Suite van Saint Saens Henry VIII. In deze-afdeeling had „De Eendracht" vijf concurrenten uit Limburg, Brabant en Zuid-Holland en Utrecht, waarvan er 3 met een eersten prys werden bekroond, één met een tweeden en een met een derden. Even wel verschilde de eerste prijswinner, volgende op „de Eendracht" nog 21 punten met deze vereeniging, waardoor het groote succes der Velsenaren en hun directeur wel wordt on derstreept. Aanrijding op den Zeeweg Zondagmiddag omstr. 1 uur had op den Zeeweg een aanrijding plaats tusschen den motorrijder J.'G. W. W., uit Amsterdam en een auto. De motorryder reed in de richting Zandvoort aan den rechterkant van den weg; zyn bedoeling was, om by een verbin dingspunt weder te keeren naar Overveen. Zoodra hy by dit punt gekomen was, gaf hy met zyn linkerhand het teeken om te keeren, toen plotseling een auto met groote snelheid naderde, links uithaalde, gedeelte lijk door het zand reed, maar juist tegen het voorwiel van de motorfiets aanbotste. De motorfiets sloeg om en bestuurder werd er afgeslingerd, waardoor hij zyn linkerbeen verwondde. Met een auto, die daar passeer de, werd hy opgenomen en by den heer Van Maren binnengebracht, waar dr. Men- des de Leon de wond heeft verbonden. De bestuurder van den auto, waardoor de aanrijding had plaats gehad, was zoo on beleefd om door te rijden. Een burger, die het ongeluk gezien had, kon juist het num mer van den auto noteeren. De politie zal de zaak nader onderzoeken. Op zoek naar de „Italia". Het aantal hnip- expedities wordt steeds grooter. Een Japansch radio-station zou een levensteeken van generaal Nobile hebben opgevangen. Te 's-Gravenhage heeft een bespreking plaats gehad Inzake den uitvoer van vee uit ons land. NabU Arnhem zijn ongeveer 25 Hectaren heidegrond door brand vernield. De Italiaansche vliegers Ferrarlr en Del- prcte hebben het werelddnnrrecord verbe terd. Nadere byzonderheden omtrent de onder broken wereldvlucht van den heer v. Lear Black. Jxcnrsies naar de Zuiderzeewerken. Laffe berooving te Rotterdam. Te Hummeloo zyn by een ernstige botsing tnsschen een tram en een wagen drie per sonen zwaar gewond. Men vreest voor het leven van twee hunner. Een motorrijder is by een botsing op den Brielschen straatweg gedood. Het Sjachty-proces tot Dinsdag verdaagd. Chamberlain, de Britsche minister van bul- tenlansche zaken, zal op zijn doorreis naar Genèvc een onderhoud hebben met Briand. Tsjang Tso Lin heeft Peking verlaten. In Quebec heeft een tornado gewoed. Een autobus te Essen overrijdt en doodt twee meisjes. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.44. Hoogste barometerstand 768.4 m.M., te Vestmanöer. Laagste barometerstand 747.7 m.M., ve Stockholm. Verwachting: Zwakke, tot matigen, ver anderlijken, later toenemenden westelijken tot noordelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschynlijk regenbuien, met kans op on weer, vooral in het zuiden, koeler in het noorden. In het zuiden veel koeler. In verband met het bitumineer en van dezen weg wordt vanaf Dinsdagavond het gedeelte van den Vogelenzangschenweg af gesloten, wat loopt vanaf de Bekslaan tot aan de Leidschevaart („Oude Witte Hond"). Rijdt men van Haarlem naar Noordwyk, dan slaat men, in plaats van rechtuit te gaan, de Bekslaan in, Leidschevaart en ver volgens weer de gewone route. De autobusiyn HaarlemNoordwyk gaat niet door het dorp Vogelenzang, maar voor-» loopig de Leidschevaart en de Bekslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1