m V©omaamste Nieuws DINSDAG 5 JUNI 1928 NOODSEINEN VAN GENERAAL NOBILE? BUREAUXNASSAULAAIM 49, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ADVERTENT lËftl 35 ct. p. r.gcic VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16873 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Moskou dicteert. „ITALIA, NOBILE, FRANS JOZEFSLAND GELAND, S. O. S." Het Bisschoppelijk Museum te Haarlem De vierde Nederlandsche Katholiekendag Het Eucharistisch Ziekentriduum te Bloemendaal De ernstige aanrijding te Hummeloo De inbraak te Nieuw-Vennep Een ontrouwe kameraad Niet de rechte weg Gedenkboek ter eere van H. M. de Koningin-Moeder J. J. WEBER ZOON Groole Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. De uitvoering der T rekhondenwet De vlucht over den Grooten Oceaan 'Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen; per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE C Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, (t Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekenngsvcorwaarden f Oftfln Leven-lange geheele ongeschiktheid tot werken door 4' 7UH bij een ongeval met f OGjjl bij verlies van een hand, f {OS bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f A fl bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «JvUU. verlies van beide armen, beide becnen of beide oogen;* »«U. docdelij ken afloop1 WU. een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; I «U» been of arm I andere vinger. De laatste verkiezingen in Frankrijk in de vorige maand gehouden, hebben onweerlegbaar bewezen, dat Moskou van alle communisten in heel de wereld een „cadaverdiscipline" eischt. Niemand heelt het recht er een eigen mee ning op na te houden; de leiding in de hoofdstad van het bolsjewisme denkt; de rest zijn marionetten. De ongelooflijk klin kende bepalingen, welke wij in ons artikel van gisteren aanhaalden, worden niet enkel naar den geest, maar ook naar de letter toe gepast; ja zelfs, men gaat, zoo noodig, nog verder. Dat hebben de jongste verkiezingen in Frankrijk geleerd. Niettegenstaande n.l. de socialistische lei ders in Frankrijk in werkelijkheid trachtten bij de herstemming met de communisten een ee.nheidsbloc te vormen, hebben deze, in stryd met het aangegeven richtsnoer, op uit drukkelijk bevel van Moskou hun candidaten moeten handhaven. Dit had tengevolge, dat de socialisten menigen zetel verloren hebben •m dat «leze zetels ten goede kwamen aan de candidaten der burgerlijke partijen. Dat uitdrukkelijk bevel van Moskou was in het geheel niet naar den zin van de Fransche Communistische Partij en dreigde een scheu ring te veroorzaken. Cachin en Vaillant-Cou- turier, die zich maar niet bij Moskou's bevel konden neerleggen, wilden de communisti sche partij verlaten. Intusschen werd Renaud naar Berlijn gezonden, om den aldaar ver- toevenden volkscommissaris Litwinoff te be wegen, het bevel van Moskou te veranderen, doch zonder resultaat; en toen Renaud zeide zelf naar Moskou te gaan, zeide Lit winoff: „Gij zult niet naar Moskou gaan; de passen zouden u trouwens geweigerd worden. Gij hebt niets anders te doen. dan te gehoorzamen. Keer naar Parijs terug en voer de bevelen uit". Renaud ging en voerde de bevelen van Moskou uit, als een trouw volgeling van Lenin, zonder dat hem de be doeling van Moskou werd uiteengezet. Lit winoff verklaarde eenvoudig, dat de genomen maatregel in het belang was van Rusland. Geheel in dezelfde lijn verklaarde Nicolaas Boukharine, de bekende schrijver van het „A. B. C. van het Communisme" op het 15e congres van de Communistische Partij in Rusland, (Imprekorr, 28 December 1927, pag. 1980) „WU moeten de Fransche afdeeling van onze partij voorbereiden voor goede en geregelde aanvallen. Ze Is Immers feitelijk nog nooit in het vuur geweest. Maar nu, nu gaan wij het vuur in. Wij staan nu voor verwoede gevechten, en wel vooral bij ern stige onlusten, en daarom moeten wij de komende verkiezingen in Frankrijk zoodanig benutten, dat daardoor de Fransche Commu nistische Partij aan de geheele arbeiders klasse toonen kan, dat er slechts keuze is tusschen twee partijen, ófwel aan de eene zijde de bourgeoisie en haar lakeien, de socialisten, ófwel aan de andere zijde van het strijdperk, de communistische partij, de eenige partij, die er voor de revolutionnaire arbeiders bestaat." Alleen Moskou heeft te bevelen. Ook de communistische partij in Holland zit niet stil! Wel heeft de C. P. H. (Com munistische Party Holland) door de scheu ring van Wünkoop en de richting Trotzky veel leden verloren, maar door verdubbelde activiteit van haar parlementairen leider Lou de Visser, tracht men allerwege nieuwe leden te winnen. Het zyn vooral de leden der S. D. A. P., op wie de aanvallen der communisten gericht zyn en waar zy dan ook veel succes hebben te boeken. De activi teit van Lou de Visser Is groot, zoo zelfs, dat hy geen tyd schynt te hebben de zittin gen van de Kamer by te wonen. Natuuriyk zit hier de dwang van Moskou achter, dat over Holland niet tevreden is en op het laat ste Paaschcongres der C. P. H. duchtig van zidh heeft doen hooren. Op dat congres werd In een schryven der E. K. K. I. (Executieve der Communistische Internationale) aan de C. P. H. een ontwerp voorgelegd van nieuwe statuten. Hierin worden in hoofdstuk 14 be palingen gegeven voor den arbeid der com munistische parlements- en gemeenteraadsr leden: Art. 47 „In alle bulten de party staande Arbei ders- en Boerenorganisaties en hun werk- organen (Vakvereenigingen, Coöperaties, Cul tuur-, Sport- en andere vereenigingen, Fabriekscommissies, Werkloozenvereenigin- gen, op congressen en conferenties), in de ge meenteraden, in de parlementen enz., waarin zich tenminste twee communisten bevinden, moeten ter verhocging van den invloed der party en ter verwezeniyking van haar politiek, in buiten de party staande kringen, communistische fracties georganiseerd wor den". Art. 48 „De fracties zyn organen van de Party in buiten de Party staande organisaties, zy zyn geen organisaties met volledige rechten, maar ze zyn onderworpen aan de competente par tijleidingen. By inwendige kwesties, alsook by de dagelyksche werkzaamheden is de fractie autonoom. By verschillen tusschen de desbetreffende Partyleiding en de fractie, is de partyleiding verplicht, de kwestie opnieuw met den vertegenwoordiger der fractie te onderzoeken en een besluit te nemen, dat doör de fractie onmiddeliyk moet worden doorgevoerd. Voor het geval van een beroep van de fractie wordt de kwestie definitief door de eerstvolgende hoogere party-instantie afgedaan. De fractie is echter niettegenr staande het beroep verplicht, het besluit van de desbetreffende partyleiding uit te voe len." Uit deze bepalingen blykt, dat elk fractielid heeft te gehoorzamen aan de partyleiding, terwyl deze op haar beurt bevelen ontvangt van de Komintern: Art. 7 derzelfde statuten: „De partij organisaties zyn in plaatselijke vraagstukken autonoom, doch binnen de gTenzen van de bestaande besluiten der Komintern en van de Party." In het leiding geven aan de communisti sche gemeenteraadsleden In Holland, is, con form den opzet van Moskou, terdege voorzien. Als speciale raadsman voor de gemeente raadsleden treedt intusschen op de heer B. Colthof, die n.b. referendaris is aan het Departement van Koloniën!! Het zou byna lachwekkend zyn, wanneer het niet zoo treurig waar was, by het lezen van dit alles nog eens te denken aan den tyd, toen de Katholieken by hun optreden op openbaar terrein als „de ultramontanen" werden aangewezen; als de vaderlandloozen, die eerder naar de stem „over de bergen", naar Rome, luisterden, dan naar hun eigen landswetten. Hoe werden de pauselijke zouaven niet als mannen, die hun burgerrecht door het vechten in dienst van een „vreemde mogendheid," hadden verbeurd, geweerd; welke een opschudding verwekte niet hier en in Duitschland de verschyning van de Borro- meus-encycliek van Pius X? Maar gedurende den oorlog en de stormen van revolutie zyn de Katholieken overal de trouwste vaderlanders gebleken. Vergelyk met die vroegere anti-Roomsche actie nu eens het optreden tegen de alles onder mijnende organisatie der Russische Interna tionale. Mannen, wier statuten voorschryven, dat zy alleen aan de bevelen van Moskou hebben te gehoorzamen; dat zy hun parle mentaire functies moeten gebruiken, om me; hun wettig verkregen rechten een onwetti- gen toestand te scheppen, den staat, het staatsgezag en alle wettige instellingen te ondermynen, dezulken worden In alle open bare Instellingen toegelaten, „regeeren" mee In parlement, Staten en gemeenteraden! En dan nog heet het, dat de democratie slinkende Is! Het Wolff-bureau meldt d.d. 4 Juni uit Moskou: Een radio-amateur, Schmidt genaamd heeft te Wosnessensk in het gouvernement Noord-Twinsk op een golflengte van 33 tot 35 meter, welke met die van de „Italia" overeenkomt, het volgende radiogram op gevangen: „Italia, Nobile, Frans Josefsiand geland. S. O. S." Het noodsein S. O. 8. werd viermaal her haald. Het hulpcomité te Moskou meent, dat thans vaststaat, dat de ..Italia" ergens op Frans Jozefsland gedaald Volgens een bericht uit Beriyn zou een dergelijk radiogram niet alleen door ver scheidene radio-amateurs in Rusland, maar ook door het Russische radiostation Wos nessensk zyn opgevangen. Hulp uit Italië. Het Wolff-bureau meldt uit Milaan d.d. 4 Juni: De organisatie van de Italiaansche hulpexpeditie voor Nobile maakt snelle vor deringen. Een vliegtuig zal heden avond gereed zy'n om te vertrekken. Dit vliegtuig zal o.m. 35 valschermen voor per sonen en voor pakketten meevoeren. De commandant Maddelena, die de leiding op zich zal nemen, zal heden te Milaan aan komen en de benoeming van een tweeden beertuurder door het luchtvaa,'(.commando zal zeer spoedig geschieden. De burgemeester van Milaan heetc mede gedeeld, dat het gemeentebestuur 100.000 lire voor de hulpexpeditie beschikbaar stelt. Het stoomschip „Braganza" zoo meldt een Wolff-bericht uit Kingsbay Is naar Verlegenhoek gevaren (in 'n Noorden van West-Spitsbergen by de Hinlopenstraat) en heeft kapitein Sora en drie Alpenjagers aan land gezet, die het schiereiland (het Noordelijk deel van Nleuw-Friesland dus) zullen onderzoeken. Het schip steekt ver der de Hinlopenstraat over naar Noord- Oostland. De „Hobby" is nu te Kinersbay aangeko men, de kapitein van de „Cittè, di Milano" begaf zich aan boord. Een telegram van den H. Vader Op het ter openingsvergadering van den vierden Nedarlandschen Katholiekendag aan Z. H. den Paus gezonden telegram werd het volgend antwoord ontvangen: Agréant hommage vénération filiale Ca- tholiques Fays-Bas réunis Maestricht sous Présldenee respectifs Evêques but étudler moyens Règne social Jésus-Christ vie prlvée en publiques Saint Père formant voeux réa- lisation eet Apostolat a la lumière enseigne- ments Encyclique Quas Primas remercie en- vcie a tous Bénédiction Apostolique implorée. CARDINAL GASPARRI. (De hulde der kinderiyke vereering aan- rardend van de katholieken van Nederland, te Maastricht onder leiding hunner Bis schoppen vergaderd, met het doel middelen te bestudeeren ten behoeve van het Koning schap van Jezus Christus in het byzondere en het openbare leven, vormt de H. Vader de beste wenschen voor de verwezenlijking van dit apostolaat by het licht der onderrichting in de Encycliek Quas Primas, dankt en zendt aan allen den afgesmeekten Apostoli- schen zegen). Verslag over 1926 en 1927 Het verslag van het Bisschoppeiyk Mu seum over de jaren 1926 en 1927 opent met een dankbare herdenking aan den tweeden conseivator, die op 28 December 1927 over leed. Den 13den Februari 1913 werd dr. H. van Aarsen benoemd tot lid van de com missie, vanaf 10 Juli 1914 tot op. 24 Septem ber 1924 vervulde hy daarin het secretariaat en op dien datum werd hy de eerste opvolger van Mgr. Graaf, slechts voor drie jaar. Waardeerende woorden worden aan den overledene gewyd, groot als geleerde, groot als mensch. Ofschoon buiten het bestek vallend van het verslag 192627, wordt volledigheids halve vermeld het aanvullen der door zyn dood ontstane vacature. Z. D- H. Mgr. A. J. Callier z.g. benoemde 25 Januari 1928 tot voorzitter der commissie en tot conservator van het museum den Zeereerw. heer pastoor L. J. Boogman, vanaf 12 Februari 1914 lid der commissie. Op dien datum werd tot lid der commissie benoemd de Weleerw. Zeer- gel. Heer J. J. Henneman, leeraar van het seminarie Haageveld te Heemstede. Tengevolge van deze benoemingen is de commissie thans samengesteld als volgt: pastoor L. J. Boogmans, voorzitter en con servator, (moge hy langer dan zyn onmid- dellyke voorganger de piëteitvolle opvolger van mgr. Graaf blyven), mgr. dr. A. H. L. Hensen, vice-voorzitter, de Zeereerw. heer J. M. van der Tuyn, penningmeester, de Hoog- eerw. heer deken H. A. Th. van Dam en de Weleerw. Zeergel. heer J. J. Henneman, le den, en pastoor C. N. J. Meyslng, secretaris. Het verslag maekt melding van de groote aanwinsten in 1926 en '27 verkregen. Vooreerst werd het museum verrykt met een belangryk legaat van den archivaris C. J. Gonnet, te Haarlem overleden: dit legaat bestaat uit acht schilderyen, negen zilveren penningen en een 150 boekwerken, vooral van ascetischen aard. De schilderyen zyn een „bruiloft van Cana" van een onbekenden schilder, een Bybelsche voorstelling van L. Bramer, de „ontmoeting van Jacob en Ra chel" door Karei van Mander, een mooi ge componeerd en gevoelig schildery. Karei van Mander werd geboren in 1548 te Meulebeke by Thielt; hy woonde te Haar lem van 15831603 en ls te Amsterdam né het jaar 1604 gestorven. Hy is de schryver van het Groot Schilderboek, en schilderyen van zyn hand schynen zeer zeldzaam te zyn. Verder zijn uitdit legaat verkregen drie stukken van onbekende schilders, voorstel lend: Lazarus en den ryken vrek, de kope ren slang ln de woestyn en een stilleven; vervolgens een stuk, dat belangrijker is en voorstelt de ontmoeting tusschen een rijk man en diens arme ouders. Het schildery staat op naam van Adrlaan van Nieulandt, geb. te Antwerpen 1587, ge storven te Amsterdam 1658. Volgens een correspondentie, door dr. Van Aarsen over dit schildery gevoerd, zou het stuk moeten staan op naam van David Vinckboons, ge boren te Mechelen, 1578, gest. te Amsterdam ln 1629, waar hij zich in 1591 gevestigd had. Wat is hiervan waar? Em.-pastoor A. J. H. Wreesman schonk een schoone verzameling aan het museum, welke Z.Eerw. tijdelyk ln eigen bezit wilde houden. De kern dezer „collectlo Maraana" bestaat uit eene verzameling Maria-platen, door wijlen dr. Schaepman begonnen. Reeds thans is het museum in het bezit gekomen van een groot deel dezer collectie. Door aankoop kwam het museum in het bezit van de origineele teekening, door Masrten van Heemskerck gemaakt voor de gravure van het portret van Cornelius Mur- sius. Wegens gebrek aan beschikbare geldmid delen moest het museum afzien van den aankoop Van een schilderij van Pieter de Grebber, „Ecce Homo." Een interessante aanwinst wordt genoemd de collectie afdrukken der parochie-zegels en een beroep wordt gedaan op kerkbestu ren bij den aanmaak van nieuwe zegels, twee afdrukken dier stempels op briefkaart formaat aan het museum op te zenden. Onder de verdere aanwinsten worden ver meld de vervollediging der collectie geslagen kantplaatjes, litho's en kopersneden. een ge borduurd kazuifelkruis van c.a. 1475 en een geborduurd 17e-eeuwsch rood kelkkleedje. geschonken door reet. P. de Wolf te Haar lem; een monstrans in hartvorm met in schrift: „Inservio ordini Seraphico" van "raaf Jan van Lynden te Lisse, geschonken door bemiddeling van nastoor H. J. P. Thomann aldaar: een gothisch beeldhouw werk ln hout door mevr. v. Riickevorsel- Westerwoudt. Verder eenige min of meer be- 'angrijke boekwerken. Ook een verzameling behoorlijk onder houden negatieven is nngeleg. De belangrijkste plaats in dit verslag wordt ingeruimd aan de schenking door dr. van Aarsen reeds in 1914 gedaan, en thans in het museum aanwezig, n.l. diens prach- f'ge collectie plaatwerken en kostbare boe kerij. Men kan gerust zeggen, dat het museum thans bezit alle meer belangriike werken on het gebied van kunstgeschiedenis, 'wer ken over miniaturen en uitgaven van geïl lustreerde handschriften. Tijdelijk bruikleen Tydelijk verkreeg het museum een ver dienstelijk schilderij, het bekende wonder van St. Antonius met den ezel weergevend, op doek geschilderd door een onbekenden schilder in het jaar 1613. Dit schilderstuk werd ontvangen van den Zeereerw. heer Ti W. Pichot, secretaris van het bisdom. Een zeer belangryke aanwinst is de terug keer van het door Frans Hals in 1650 ge schilderde portret van Nicolaus Stenius pastoor te Akersloot, in 1878 op den zolde der pastorie te Akersloot door mgr. Graal zaliger ontdekt; uit de lyst en nog maai voorzien van één spanlat, lag het daar bij andere schilderstukken, gevouwen en ge kreukt. Nadat de eerste zorgen door den „peter" aan dit kostbaar doek besteed wa ren, is het 37 jaren lang in het museum geweest, doch in het jaar 1913 teruggegaan naar de ouders, die toen in staat waren, de opvoeding van dit stuk zelve te verzorgen. In 1927 had het stuk opnieuw een kleinere restauratie noodig; nadat de beste deskun dige op dit gebied, de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans-Hals Museum te Haarlem, welwillend het stuk onderzocht heeft, en uit zyn onderzoek gebleken is, dat beschadigingen, tengevolge van vocht en temperatuurverschillen, waaraan het stuk intusschen is blootgesteld geweest, geen be langryke schade aan het stuk hebben ver oorzaakt, is deze nieuwe restauratie onder toezicht van den heer Gratama thans uitge voerd door gebr. Douwes te Amsterdam, die deze restauratie tot tevredenheid hebben volbracht. Het verslag vermeldt verder Inzendingen van het museum op tentoonstellingen, voor waarden en beperkende bepalingen omtrent het leenen van boeken en handschriften, eene uitgevoerde noodzakelijke reparatie van het gebouw, mogelijk geworden door de zorg van den penningmeester der commissie, se cretaris J. M. v. d. Tuyn, die daartoe een beroep deed op de diocesane geestelijkheid en door de gift van een priester uit 't diocees van 1000, waarvan de rente gedurende enkele jaren mag worden besteed voor on derhoud der gebouwen en verder tijdens het leven aan den gever moet worden uitge keerd. Een schilderij van Pieter Aertsen? Een der schilderyen, voorstellend den ze gen van Jacob, werd tot dusver toegeschre ven aan M. toe Boecop. Uit een correspon dentie met den heer v. Regterep Altena bleek, dat dit belangrijke stuk moet zyn van den beroemden schilder Pieter Aertsen (Lange Pier), maar ook, dat dit mooie stuk een restauratie noodig heeft. Het verslag besluit met het geven van een uiteenzetting omtrent den toestand der ver zameling, in verband waarmee de belange- looze medewerking van de heeren Karei Fercken (voor de boekery)en Jac. Hage- raats (voor de kunstschatten) dankbaar worden gememoreerd en het opsommen van eenige desiderata. Naar wy vernemen, zal het Eucharistisch trlduum voor zieken in de R. K. Kerk te Bloemendaal dit jaar gehouden worden op 10, 11 en 12 Juli a.s. Twee der slachtoffers overleden Omtrent de ernstige aanrijding te Hum- melo tusschen een karretje en ^de tram ZutphenEmmerik, vernemen wy, dat de landbouwer en zyn zoontje aan de beko men verwondingen overleden zyn. De toe stand van de vrouw is nog zeer ernstig. Met betrekking tot de Zaterdagnacht bij den heer van Schie te Nieuw-Vennep ge pleegde brutale inbraak met diefstal, verne men we, dat het gebleken is, dat de dief of dieven niet/ alleen een portefeuille met f 100.aan bankpapier wisten te bemachti gen, maar ook hebben ontvreemd een tweetal portemonnaies, waarin eenig geld was ge borgen; vei der een paar gouden en zilveren voorwerpen. Het is te hopen, dat de politie, die haar onderzoek ijverig voortzet, de daders spoe dig in handen zal krijgen. Een spiritusdrinkersavontuur Zondagnacht had een tweetal zwervers, die veelal samen op stap gingen en dan ook kameraadschappelijk met elkaar omgingen, zich in een schuur bij den landbouwer de O. aan den Hoofdweg in Haarlemmermeer te slapen gelegd, na zich eerst aan spiritus te goed te hebben gedaan. Een hunner kwam 's morgens tot de ontdekking, dat zijn por- temonnaie met inhoud was verdwenen en zijn kameraad, de arbeider Issik uit Gro ningen, hem ontrouw was geworden en in den steek had gelaten. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en slaagde er spoedig in den verdachte op te sporen en naar Hoofddorp over te brengen. Te Zevenbergen is een vrachtauto van den dienst van den Wegenbouw, tengevolge van een defect, waardoor de chauffeur het stuur niet meer meester was, door het raam van het café van den heer v. d. Noort, gereden. Zoowel het, gebouw als het voertuig bekwa men veel schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. J. van Reisen Sr., opt.chter van de bekende firma P. van Reisen Zonen, te Voorhout Loucbeur, benoemd tot Minister van Arbeid, ter vervanging van Fallières. Er heeft zich, gelyk in het algemeen reeds bekend mag worden verondersteld, een com missie gevormd, bestaande uit Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen, voorzitter; Prof. Dr. P. J. Blok, oud-Hoogleeraar aan de Ryks- Ryksuniversiteit te Leiden; H. Colyn, lid van de Eerste Kamer en Voorzitter van het Anti-Rev. Partybestuur; Mr. D. Fock, oud- Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-In- dië en Voorzitter van den Vrijheidsbond; Dr. C. Lely, oud-Minister van Waterstaat; mr. F. A. C. Graaf van Lynden van San- denburg, vice-voorzitter van den Raad van State, Opper-kamerheer van H. M. de Ko ningin; Mr. H. P. Marchant, voorzitter van de Vrye Democr. Fractie in de Tweede Ka mer; Mgr. H. van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht en H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris van de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede", de laatste optredend als secretaris, welke com missie uitvoering gegeven heeft aan haar voornemen, om in verband met het feit, dat binnen zeer korten tyd H. M. de Koningin- Moeder den dag zal herdenken, waarop zy 50 jaren te voren op 7 Januari 1879 -4 Nederlandsche werd door Haar huwelyk met Koning Willem III, een Gedenkboek uit te geven, gewijd aan Haar persoonlykheid en Haren arbeid en toewyding voor ons land. Deze commissie heeft zich tot uitvoering van haar voornemen gewend tot vooraan staande persoonlykheden en publicisten, be- hoorende tot verschillende politieke en godsdienstige richting, die zich allen zon der onderscheid bereid konden verklaren medewerking aan dit Gedenkboek te verlee- nen. A. W. sythoff's Uitgevers-Maatsehap- py te Leiden heeft de uitgave van dit Ge denkboek op zich genomen. Na een inleidend artikel van Dr. J. Th. de Visser, zal ln het Gedenkboek worden opgenomen een persoonlyk woord van mr. S. van Houten, mr. P. W. Cort van der Linden en Dr. C. Lely, de drie ministers, die werden benoemd en in functie waren tydens het Regentschap van H. M. de Ko ningin-Moeder. Wylen Prof. dr. F. J. L. Kraemcr, Directeur van het Koninklyk Huisarchief, beschryft Georg Friedrich Graaf van Waldeck, Voorvader van de Koningin- Moeder en Generaal ln Nederlandschen Dienst, terwyi Prof. dr. P. J. Blok, oud- Hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Lelden, een artikel Waldeck-Oranje Nassau- Nederland schryft, dat genealogisch en his torisch de betrekkingen aantoont tusschen de wederzijdsche vorstenhuizen. Dr. N. Ja- ptkse, directeur van het Bureau van 's Ryks geschiedkundige publicaties, behandelt Ko ningin Emma als Echtgenoote en Moeder; de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, se cretaris van de Commissie van Redactie, spreekt over haar als Groothertogin van Luxemburg en dit Groothertogdom, vroeger zoo na aan Nederland verwant. Prof. Mr. J. Kosters behandelt de conferenties voor In ternationaal Privaatrecht in 1893 en 1894, in verband met den daaruit voortgevloeiden arbeid op dit gebied; Prof. Mr. R. Kranen burg spreekt over de staatsrechtelijke posi tie der Regentes; Mr. P. H. Ritter Jr. te Utrecht, bespreekt Koningin Emma als Ko ningin-Regentes en Koningin-Moeder in het openbaar leven; Mr. A. de Graaf behandelt de Koningin-Moeder en de liefdadigheid; Mevr. MullerLulofs te Utrecht spreekt over de Koningin-Moeder en de weldadig heid; Mr. G. A. van Haeften, voorzitter van het Bestuur van het Koninklyk Conservato rium te 's-Gravenhage, over de Koningin- Moeder en de muziek en andere kunsten en wetenschappen. Artikelen worden door Prof. Ir. J. A. G. van der Steur gewyd aan de paleizen van de Koningin-Moeder; door Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg aan de Koningin-Moeder als Ambachtsvrouwedoor Mr. J. H. de Chane, secretaris van den Raad van Commissarissen van Oranje Nassau- oord, aan dit sanatorium, hetwelk de Ko ningin-Moeder in het leven riep; door Dr. J. B. F. van Gils, secretaris-penningmeester van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding van tuberculose, aan de Ko ningin-Moeder en de bsstryding der tuber culose in het algemeen; door den heer M. C. Koning, directeur My. „Nederland" aan het Koninginnedok te Amsterdam en de Scheepvaart, terwyl Mej. N. S. S. Kuypereen slotwoord voor het Gedenkboek schryft. Uiteraard wordt een groot deel van het Gedenkboek Ingenomen door de periode van het Regentschap van H. M. de Konin gin-Moeder. De buitenlandsche aangelegen heden worden behandeld door Mr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg; de stryd om het kiesrecht door Mr. L. Lim burg; de justitie door Mr. J. R. H. van Schaik; de openbare werken door Mr. G. van der Meulen, Secretaris-Generaal van Waterstaat; de financiën door Prof. Mr. A. van Gyn; Nederl. Oost-Indië door Z.Exc. A. W. F. Idenburg; West-Indië door Mr. D. Fock; het Leger door Luit.-Gen. b. d. de Quay; de Marine door den heer C. C. Ze- gers Byser, Secretaris-Generaal van het Departement van Marine en de sociale wet geving door Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. H. M. de Koningin heeft op het tot Haar gericht verzoek om de opdracht van dit werk, aan haar Moeder gewend, te willen aanvaarden, der Commissie een gunstig antwoord doen toekomen, terwijl de Konin gin-Moeder van haar ingenomenheid met het verschynen van dit Gedenkboek deed blijden. Noodseinen van generaal Nobile? Nieuwe voorschriften zyn gemaakt inzake vrijstelling van wegenbelasting. Men voorziet het einde der staking in de Duitsche Rijnvaart. Een tragisch voorspel van de Gordon- Bennett race. Byrd en Wilkins maken plannen voor een een Zuidpool-vlucht. De aanstaande behandeling der straf procedure van de Veendamsche Hypotheek bank. Verschenen ls het rapport van de sub commissie voor de R. K. gevangenen van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen inzake voorziening in de godsdienstige behoeften. Incidenten by het onderzoek der geloofs brieven in de nieuwe Fransche Kamer. De Berlijnsche aapjeskoetsier, Gustav Hartmann, te Parijs aangekomen. Het onderhoud van Briand en Chamoer- lain te Parijs. Een arbitrale beslissing in het conflict by de Rijnscheepvaart. De zitting van den Raad van den Vol kenbond geopend. Kellogg's voorstellen worden te Genève onderzocht in een juristen-conferentie. Veertien Ncw-ïorksehe douane-ambtena ren gearresteerd wegens medeplichtigheid aan dranksmokkelary. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52. Hoogste bar. stand 767.8 m.m. te Jan Mayen. Laagste bar. stand 741.8 m.m. te Hemösand. Verwachting: Zwakke tot matigen N., tot N. W. wind, meest zwaar bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien ln het noorden, in het zuiden weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Ged. Staten van Noord-Brabant hadden zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het ver zoek ingeval van by hen ingesteld beroep tegen beschikkingen van B. en W. ter zake van inschryving of doorhaling ln het Trek- hondenregister op gronden, waarover slechts deskundigen inzake trekhonden tot oordee- len in staat zyn, de beschikking te mogen krygen over de adviezen van der zake kun dige, van belanghebbende onafhankeiyke personen. Bedoeld college achtte in de eer ste plaats tot het geven van deze voorlich ting geschikt de districtshoofden van den Veeartsenijkundigen Dienst. In een circulaire aan de onderscheidene colleges van Ged. Staten heeft de Minister thans medegedeeld, dat hy, in overeenstem ming met de daaromtrent door den Direc teur van den Veeartsenijkundigen Dienst ingewonnen ambtsberichten, bereid is aan den bedoelden wensch te voldoen, met dien verstande, dat by verhindering van den be trokken inspecteur van den Veeartsenykun- digen Dienst, in diens plaats treedt een door dezen aangewezen, plaatsvervangend In specteur. Deze regeling geldt voor alle provinciën. Wordt de verlangde hulp of voorlichting door den Inspecteur zelf verleend, hetgeen zooveel mogeiyk zal worden bevorderd, dan geschiedt dit zonder kosten voor de provin cie. Worden evenwel plaatsvervangers die geen Rijksambtenaren zijn voor deze diensten aangewezen, dan komen reis- en. verblyfkosten uit deze werkzaamheden voortvloeiende, alsmede een biliyk honora rium voor rekening van de betrokken pro vincie. De „Southern Cross" te Suva geland. Men meldt uit New-York: Het transatlantische vliegtuig „Southern Cross", dat op weg is van Amerika naar Austo is hedenmorgen te 2 uur 20 (Am- sterdamsche tyd) te Suva op de Fidsji-ei- landen geland. Het vliegtuig heeft den af stand van Honolulu naar Cuba 3138 my- len in 34 uur en 30 minuten afgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1