Binnenlandsch Nieuws Luchtverkeer Gemengd Nieuws Zomersproefen Het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen De staking in de Duitsche Rijnvaart De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee Het gevaar van phosgeengas Een rumoerig congres De onderbroken wereldvlucht van v. Lear Black Een tragisch begin De vlucht over den Grooten Oceaan Plannen van Byrd en Wilkins voor een vlucht naar de Zuidpool Het gewrocht der duisternis Een goede vangst De brandweer kwam eerst na drie kwartier Voor 600 Ernstige brand te Esbeek Hij had zijn geheugen verloren Verkeerd uitgeweken In volle vaart tegen een boom De lastige arrestante RECHTSZAKEN De debacle der Veendammer Hypotheekbank UIT ONZE OOST Minister Ormsby Gore over Java dwijnen spoedig door een pot SprufoB. Bij alle Drogisten De godsdienstige behoeften der gevangenen. Een rapport. De Juni-aflevering 1928 van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering van volwassenen en kinderen, publiceert de rap porten van de commissie, ingesteld door het hoofdbestuur van het „Genootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen," om te onderzoeken op welke wijze gezorgd wordt voor de godsdienstige behoeften der gevan genen en op welke wijze daarin eventueel verbetering zou kunnen worden gebracht. Het Katholieke rapport, waaromtrent rapporteurs waren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem en prof. W. Pompe te Nijmegen vermeldt o.m. het volgende: Het wordt van Katholieke zijde in hooge mate gewaardeerd, dat van de stichting van het meer dan lOOjarige Genootschap af, de godsdienst als eerste en eenig met name genoemd middel in het „Reglement" vermeld is om de gevangenen van hun val op te heffen en te wapenen tegen herhaling van strafbare feiten. Inderdaad heerscht bij de Katholieken, die zich met het reclasseeringswerk bemoeien, algemeen de overtuiging, dat ware gods dienstzin wel niet het eenige, maar toch een zeer belangrijk middel is om standvastig te blijven tegen verleiding tot kwaad, in wel ken vorm die verleiding zich ook voordoet. Zij verstaan intusschen onder „godsdienstzin" iets anders, iets veel ruimers dan uiterlijke godsdient-oefening. De kerk wil, dat van jongaf en het geheele leven door de gods dienst als een zuurdeesem zal zijn, dat het geheele wezen van den mensch doordringt rn het richtsnoer wordt voor al zijne gedra gingen, in alle omstandigheden des levens. Om die reden rekenen Katholieke reclas- ceerders het zich tot een voornamen plicht om den tijd, dien Katholieke gestraften iu afzondering doorbrengen, te benutten om den godsdienstzin, waar die soms sluimerde, te doen opleven, naar gelang de gevangene er persoonlijk ontvankelijk voor is, en daar door de nuuschen te sterken voor den strijd vooral den inwendigen strijd welke hun wacht na mloop van den straftijd. Het geregeld vervullen van de godsdienstplichten neemt daarbij een eerste en voornaamste plaats in, maar het is niet alles. De mcn- schen moeten godsdienstig leeren denken en voelen. Van voorname geloofswaarheden moeten zij doordrongen zijn, en voor zoover zy daarvan geen of slechts een vaag begrip hadden, moet hun beter inzicht worden bij gebracht. Gemakkelijk is dat zeker niet. en slechts weinige leeken zullen in staat zijn, zullen zich ook in staat achten, om dat innige be sef bi] te brengen. Dat is bij uitstek de taak der geesteiyken, wier jarenlange studie daarop geheel werd gericht. Retraite voor de gevangenen. Men heeft, ten einde dat doel beter na te streven in verscheidene onzer strafgestich- ten eens, soms meermalen 's jaars een spe ciale „retraite" voor gevangenen gehouden. Dat het houden van dergelijke „retraites" mogelijk is gemaakt, wordt op hoogen prijs gesteld, maar zy komen niettemin slechts ten deele tot haar recht in gevangenissen, waar menschen van verschillende geloofs overtuiging samen zyn. Een Katholieke gevangenis. Om deze en andere redenen werd van tal van zyden de wensch geuit, dat men toch middelen zou beramen, om de Katholieke gevangenen in één strafgesticht samen te brengen, waar de geheele omgeving een Katholieken geest ademt en waar een met zorg uitgekozen personeel medewerkt om den geest van waren „godsdienstzin" aan te kweeken en levendig te houden. Onder „Katholieke gevangenis" wordt hier verstaan eene gevangenis, waar alleen Ka tholieke gevangenen worden ondergebracht en het gansche personeel Katholiek is. Zoolang intusschen dit ideaal niet bereikt is, kan er heel wat in de goede richting ge daan worden. Vervolgens worden eenige rapporten, welke ingewonnen zyn besproken. Hieraan is het volgende ontleend: Godsdienstige verzorging. De godsdienstige verzorging gescheidt in het algemeen beter in de gevangenissen dan in de huizen van bewaring. Uit den aard der zaak biedt de gevangenis beter gelegenheid om de menschen meer intensief te bewerken. Doch ook in de huizen van bewaring moet voor de ingeslotenen de gelegenheid bestaan om te spreken met een vertrouwen wekken- den priester, terwyi natuuriyk de gelegen heid ook voor hen moet bestaan om gere geld de godsdienstplichten waar te nemen. Bijna overal biykt de zielzorg in de ge vangenis opgedragen te zyn aan den „pas toor" van een naburige parochie, wiens ka pelaans dan meestal het werk doen. Zoodanige regeling schynt minder juist. Zij leidt toch ongetwyfeld tot minder inten sieve verzorg'ng der gevangenen, vooral wan neer zooals in 's-Hertogenbosch de pa- rochiegeesteiyken by toerdienst den gevan- genisdienst vervullen. Naar onze meening moet één geesteiyke het volle werk en de volle verantwoorde- ïykheid dragen. In plaatsen waar groote strafgestlchten worden aangetroffen, achten wy zelfs een parochie-geesteiyke, die boven dien met allerlei parochialen arbeid belast is, daartoe niet den meest aangewezen per soon. Het verdient overweging in dat geval met dezen arbeid b.v een pater of rector te belasten, die nevens de noodige geschiktheid tevens den tyd heeft om zich in deze byzon- dere taak speciaal in te werken. Het bezoek der gevangenen, oj. de voor naamste taak der aalmoezeniers, moet naar- stiger worden betracht. Het voorschrift der Katholieke Kerk, dat alle geloovigen des Zondags Mis moeten hoo- ren, wordt biykbaar in den laatsten tyd veel beter voor de gevangenen in acht genomen dan een'ge jaren geleden, toen het veelal regel was in plaats van op Zondag in de gevangenis op een of anderen werkdag de H. Mis op te dragen. De gelegenheid tot het ontvangen der H.H. Sacramenten moet veelvuldig zyn. De ziel verzorger moet daarin volle vryheid hebben, maar ook voor zoover hy voor iederen gedetineerde in het byzonder zulks geraden acht vryheid geven. Het wil ons voorkomen, dat het geenszins overdreven is, wanneer althans eens per jaar deze geesteiyke oefeningen worden gehouden in ieder gesticht, waar een ietwat belahgryk getal Katholieke gedetineerden plegen te vertoeven, wy achten het zelfs zeer wen- scheiyk, dat ieder, die zes maanden of langer ingesloten is, er één kan medemaken. In het algemeen moet de politie van den aalmoezenier meer zelfstandig worden. Hy behoort van hooger hand met zeker gezag omkleed te worden. de wet van den 14den Juni 1918 tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee merkt de regeering op, dat het verband, dat van meet af aan, ter wille van alle by de afslui ting en de droogmaking van de Zuiderzee betrokken landsbelangen, in de wet gelegd is tusschen eenerzyds de uitvoering van de voor die afsluiting en droogmaking noodige waterstaatswerken, en anderzyds de uitvoe ring van de maatregelen die getroffen, en de werken, die vericht worden ter voorzie ning in de belangen van de landsverdedi ging, door de voorgestelde wetswyziging niet zal worden gewyzigd of verbroken. Derhalve kan de regeering gereedeiyk verklaren, dat de landsverded'ging door het gevraagde uit stel geen schade zal kunnen ondervinden. Opheffing? In verband met de staking in de Duitsche Rynvaart wordt van werkgeverszyde mede gedeeld, dat de Duitsche Ryksminister van Arbeid een bindende scheidsrechteriyke uit spraak wil voorbereiden, waaraan partyen zouden zyn gebonden. Ter voorbereiding daarvan heeft hy heden de partyen by een geroepen tot een conferentie te Beriyn. In verband met het voornemen van den Minis ter is reeds uiting gegeven aan de verwach ting, dat de staking nog in den loop dezer week zal worden opgeheven. te knoopen was, werd de vergadering voor korten tyd geschorst, teneinde de atmosfeer wat af te koelen. De deuren gingen open en tegen de onge veer vyftien mannen en vrouwen, die buiten wachten, werd gezegd, dat de vergadering weer toegankelijk was. Deze wynkopianen gingen de zaal weer binnen en werden te gengehouden door een knokploeg met roode banden om den arm, die, zonder dat iemand wist wie daar order voor gegeven had, als commissarissen van „orde" optrad. Uit de zaal werd evenwel geroepen, dat msn bin nen mocht en de menschen gingen inder daad naar binnen. Toen ontstond een helsch geschreeuw „er uit" afgebroken gummieknup pels getrokken en naar msn ons mededeelde was dr. Koch een van de eersten, die met een forschen trap 'n tafeltje vernielde en de vier pooten uitdeelde, teneinde de wynkoop- delegatics de zaal uit te slaan. Inmiddels was een groep tot dicht by het podium genaderd en onder deze groep be vonden zich Brommert en zyn vrouw, Woel- ders en Stan Ponsen. zy werden van verschillende zijden aange vallen en speciaal Brommert moest het ont gelden. Mevrouw Brommert drong tusschen de vechtenden in en smeekte de aanvallers haar man niet zoo te mishandelen. Daarop zoo vernemen wy, sprong Lou de Visser van het podium, sloeg een der wynkoop-mannen met een knuppel-wandelstok op het hoofd, zoodat de man bewusteloos neerviel, en me vrouw Brommert, die ook hem verzocht haar man te bevryden, kreeg met denzelfden stok een slag op het hoofd, zoodat zij neer viel. Terwijl de vrouw op den grond lag, daalde de stok voor den tweeden keer op haar neer. Verscheidenen officieelen commu nisten werd dit te bar en onder het Uitroe pen van „laffe vrouwenbeul" drong men De Visser opzij. De vechtparty was inmiddels vry alge meen geworden en op dat oogenblik greep de politie ir., die de aanwezigen uit de zaal en uit het gebouw „De Harmonie" verwy- derde. Arrestaties vonden niet plaats. Eeni ge gewonden, waaronder Brommert en zyn vrouw, hebben zich in het Binnengasthuis laten verbinden. Een aantal officieele O. P. H.'ers heeft daarop het „congres" later voortgezet, onder politiebewaking. Slechts „houders van roode kaarten" werden tot deze byeenkomst toe gelaten." In een Nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wyziging van ragen van den heer Van Embden aan den Minister vau Oorlog De heer Van Embden heeft aan den Mi nister van Oorlog de volgende schrifteiyke vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennnis genomen van de uitspraak van prof. dr. K. A. Hof- mann, den leider van het Anorganisch La boratorium der Technische Hoogeschool te Beriyn, vermeld o.a. in de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" van 23 Mei j.l., dat het in zoo hooge mate giftige phosgeengas als oorlogsmiddel niet meer in aanmerking komt, omdat men thans over veel krachti ger gifgassen beschikt? 2. Kan de Minister mededeelen,welke gas sen hiermede vermoedeiyk bedoeld zyn en in welke mate zy het phosgeen in doodeiyk rendement overtreffen (verelschte dosis per M3., lucht, snelheid van het nuttig effect, e.a.m.)? 3. Is de Minister, in aanmerking nemen de, dat de ervaring, te Hamburg opgedaan, een voorloopig beeld geeft van hetgeen by landsverdediging; maar dan op onbeperk te schaal, over c'r burgerbevolking zal worden gebracht, niet voornemens, de rap porten der Hamburgsche autoriteiten (in zake de verbiyfplaatsen der getroffenen, de toenmalige weergesteldheid, de genomen hulp-, afweermaatregelen, het aantal ziek te- en sterfgvallen toe te zenden aan de Staten-Generaal en voorts aan de burgemeesters, ten vervolge op de door hem hun reeds toegezonden „Aanwyzlngen" var. 1927? 4. Wil Zijne Excellentie thans of eerlang mededeelen in hoeverre de Hamburgsche hulp- en afweermiddelen z.i. uitvoerbaar zouden zijn geweest, indien zy genomen hadden moeten worden bu ongunstige wind richting des nachts en tijdens een doelbe wust en voortgezet bombardement? 5. Zou de Minister tevens willen mededee len, in hoeverre de te Hamburg opgedane er varing hem aanleiding geeft, aanvulling of wyziging aan te brengen in de zooeven be doelde handleiding, te meer nu deze in dit opzicht slechts raadgevingen bevat, Indien uit de voorafgaande aanvallen blijkt, dat geen scherfmakende bommen, doch chemi caliën of gassen gebruikt worden? Acht Zijne Excellentie het niet onontbeer lijk eenige raadgevingen te verstrekken ten aanzien van den eersten aanval? Alsook ten aanzien van een aanval met gemengde middelen? Is de Minister bereid, een Nederland- sche vertaling der sub 3 bedoelde rappor ten verkrijgbaar te stellen voor de eerstbc- langhebbende, de burgerbevolking? Vcchtpartyen. Zondagmorgen vond in „de Harmonie" op de Rozengracht een congres plaats van de Hollandsche sectie van de Intern. Arbei ders Hulp,, dat is geëindigd is een vecht party, waarby een aantal gewonden is ge vallen. Aan het verslag in „Het Volk" ontleenen we het volgende: „Dit congres was „voorbereid" op een niet al te normale wijze door de officieele C.P.H., die maatregelen had getroffen teneinde op dit congres de baas te worden. De IA.H. in ons land is nameiyk in handen van de wyn- koopgroep en de voorzitter van het landelyk comité van de IA.H. is Hoogcarspel, die te vens voorzitter van de wynkoopgroep is. Ten tyde van het verzenden der mandaten werd de secretaris Kruyt voor internatio nale werkzaamheden naar het buitenland geroepen en de tweede secretaris, de Duit- scher Höcker verzond nu de geloofsbrieven, waarby er zorgvuldig voor werd zorg ge dragen dat de delegaties van officieele com munisten de brieven kregen en da andere niet! De voorzitter van het landelyk comité Hoogcarspel heeft tegen de afwezigheid van Kruyt verzet aangeteekend bü het interna tionaal comité en geweigerd verantwoording te aanvaarden voor wat in deze afwezigheid is geschied. Met deze voorgeschiedenis ving Zondag morgen het congres in „De Harmonie" aan. De voorzitter sprak in zyn openingsrede over de moeiiykheden, die in verband met dit congres gerezen waren en deed dit in openbare zitting, omdat, naar hy zeide, de Centrale Raad, die voor elk congres derge- ïyke zaken poogt op te helderen, niet verga derd had. Het was daarom, meende hy, niet mogelijk de kwestie in huishoudeiyke zit ting te behandelen, omdat eerst uitgemaakt moest worden, wie in deze huishoudeiyke zitting konden worden toegelaten. De vertegenwoordiger van het internatio naal comité drong echter op een huishou- deiyke zitting aan, waarvoor aan de afge vaardigden met mandaten, nog een aparte roode kaart werd uitgereikt. Een gedeelte van de wynkopianen bleef daardoor buiten de deur en de rest zette in huishoudeiyke zitting de oppositie tegen de uitsluiting van de wynkoopsche delegaties voort. Toen men men niet tot overeenstemming kon komen en aan de discussies geen touw meer vast Geysendorffer vertelt van zijn wedervaren. Zooals bekend, heeft Geysendorffer te den Haag by de directie der K. L. M. mondeling rapport uitgebracht over het euvel van zijn vliegtuig, waardoor de vlucht naar Kaapstad te Khartoem moest worden afgebroken. Ter gelegenheid van dit bezoek te den Haag heeft Geysendorffer aan het H. V. een en ander medegedeeld over de ervaringen op deze zoo hoopvol begonnen vlucht, waaraan het volgende is ontleend: Zooals u weet, aldus Geysendorffer, ver trokken wy den 14den Mei naar Venetië. Wij hebben op dien tocht enkele benauwde oogenblikken beleefd, toen wy over de Alpen moesten vliegen. Het was daar geweldig koud en wy waren juist gekleed voor de warmte. Over de Splugenpas zaten wij enkele mo menten in de wolken. Wy hadden een ys- machine by ons voor de tropen, maar die hadden wy daar niet noodig, want het ys stond op onze raampjes. Gelukkig kwamen wy goed aan de overzijde en behouden in Venetië. Aangezien de heer Van Lear Black daar besprekingen moest voeren, konden wij niet verder vliegen en moesten we onze reis omleggen. Den volgenden dag ging het naar Brin- disi. Wij dachten in het zonnige Italië te vliegen, maar al spoedig bleek, dat de ge wone pechduivel ons vervolgde, n.l. storm en regen. Zon hebben wy niet gezien, in Brin- disi zyn wy dien nacht gebleven, omdat wy niet naar Athéne konden komen. Daarheen vertrokken wy den derden dag. Het was toen goed weer. Op dezen tocht moesten wij een uur over het water, maar ook nu hadden wy weer een Zuid-zuid-ooster storm tegen. Wij deden byna twee uur erover. Tot Athéne, waarvoor vier uur uitgetrokken was, vlogen wy 634 uur. wy kwamen ook over het ver woeste Corinthe. Eigenaardig was het, hoe alleen de plaats vernield was, terwyi de om geving intakt bleef. Op dit oogenblik waren wy een dag ach ter op ons programma, wy hadden wel door kunnen vliegen naar Solloum, maar daar had men zoo'n slechte accomodatle, dat wij beter in Athéne konden biyven. Den vierden dag startten wij vroeg met het doel Cairo, wy hadden zon en byna geen wind. Het eerste uur schoten wij goed op. De zee was kalm, toen wij er boven kwa men, maar nauwelyks waren wy goed en wel boven zee, of een Zuider-storm stak op en over driehonderd myl, tot de Afrikaansche kust, vlogen wy ruim 4 uur. Wy zagen niets dan schuimkoppen. Dat bracht ons de Oceaanvliegers weer in herinnering. Toen wy de Afrikaansche kust bereikten, zagen v/y daar in de woestyn een machine staan. Wy daalden tot op geringe hoogte en bemerkten, dat het een Engelsch toestel was, dat een noodlanding had gemaakt. Het vliegtuig stond op den neus en het landing gestel was er onder uit. In do gloeiende zon surveilleerde een man om het vliegtuig. Wij wilden wat brood en water omlaag werpen, daar wy meenden, dat het de vlieger was, die by zyn toestel was gebleven. Al spoedig herkenden wij echter een Arabier. De vlieger scheen al weg te zyn. wy vlo gen toen naar het dichtstbyzynde vliegveld en daar kwam de Engelsche vlieger ons reeds tegemoet Wy stegen weer op, om naar het vliegveld Solloum te gaan, dat 25 K.M. ver der lag en waar zich onze benzine-voorraad bevond. De tijd bleek te kort om naar Cairo door te vliegen en daarom werd besloten te blijven, waar men was. Vrydag is de reis voortgezet naar Cairo en Khartoem. Onderweg hadden wy al bemerkt, dat er iets met den vleugel niet in orde was. In Khartoem aangekomen, controleerde Weber een en ander en na gehouden krygsraad werd besloten de reis niet voort te zetten. On- middellyk werd een extra-trein en een extra-boot besteld. De trein, die behalve slaapgelegenheid, ook een volledige badkamer had, voerde den heer Van Lear Black en my van Khartoem naar Wadi Haifa. Daar be gaven wij ons aan boord van de Nyiboot, die ons in twee dagen naar Saeldal bracht. Van daar konden wy komen naar Alexandrië. Het eigenaardige is, dat wy de heenreis hadden gedaan in 10.5 uur door de lucht, ter- wyi wy voor den terugtocht per boot en trein vier dagen noodig hadden. Op de boot was het aardig, maar in oden trein geweldig heet. Bovendien hadden wy zeer veel last van stof. Toen wy 's morgens in den trein opstonden, na een betrekkelijk korten slaap, zagen wy er uit als nikkers en in neus en mond zaten proppen stof. Uit Alexandrië zyn wy met een vrachtboot naar Marseille gegaan, waar wy Woensdag morgen half elf arriveerden. Om half twee startten wy met de H.S.D.R. naar Croydon. Beekman bleef achter. Hy was in de stad en bleek niet op tyd gewaarschuwd te zyn, om op tijd op het hippodroom te Marseille aan wezig te zyn. Toen wy in Croydon arriveer den, was daar alleen zyn telegram, dat alleen bevatte: „Loop naar de hel". Het gaf wel zyn stemming weer. De dezer dagen door de Amerikaansche Aero Club gehouden vóór-wedstryd voor het vaststellen der deelnemers aan den interna tionalen Gordon Bennett wedstryd voor vrye ballons, heeft een weinig fortuinlyk verloop gehad. Het vertrek der 14 deelnemende bal lons had plaats te Pittsburg op Dinsdag 29 Mei. Kort na den start, brak een zwaar on weer los, en werd een der deelnemende mili taire ballons door den bliksem getroffen. De commandant, ltn. Paul Everett, was op slag dood, terwijl zyn assistent zich kon redden door met een parachute uit den brandenden ballon te springen. Eveneens werd door het hemelvuur getroffen de „Goodyear V"; van de beide inzittenden werd Morton op slag ge- door, terwyl W. van Ornam by den val zyn been brak, en met ernstige verwondingen be wusteloos werd opgenomen. Deze beide bal- lonvaarders zyn van internationale ver maardheid, en namen aan vele wedstryden deel. De derde ballon, waarin de bliksem sloeg, was de „City of Cleveland", welker commandant, J. C. Cooper, eveneens ernstig werd gewond. De wedstryd werd gewonnen door capt. Kepner met een militairen ballon, die 12 uren na het vertrek in Virginia landde. Een race met den benzinevoorraad Aan het relaas over de vlucht van San Francisco naar Honoloeloe op Hawaï door kapitein Kingsford Smith, ontleent het „Hbld." het volgende: Gedurende de eerste helft van den tocht ging alles naar wensch. De motoren van de „Southern Cross" (naar wy meenen een drie-motorige Fokker. Red. H.bl.D, liepen uitstekend, en het weer bleef goed, zoodat Kingsford Smith, en zyn met gezellen, kapitein Ulm, de tweede vlieger, Harry Lyon, navigator en James Warner, radio-telegrafist, in de beste stemming ver keerden. Halverwege Hawaï kreeg het toe stel echter met buitengewoon zware remous te kampen, zoodat de groote drie-motorige machine op een bepaald oogenblik byna 500 voet omlaag werd geworpen, vóór ze weer haar normale vliegpositie kon innemen. Van dit oogenblik af, kreeg men ook moeiiyk heden met de radio. Kort na 6 uur in den middag zagen de vliegers land, doch nader bij gekomen, bleken het wolken te zyn, die al spoedig het zicht ontnamen. Op een draad- loozen oproep, moest men antwoorden: „ver dwaald geraakt in de wolken. De batteryen worden zwakker en de bedryfsstof vermin dert". Later werd nog bericht: „Houden een race met onzen benzinevoorraad". Men werd reeds ongerust over het lot van de „Southern Cross", toen men by elven dss avonds weer in contact met de machine kwam, en ze een half uur later bereikte, in verbinding te zyn gekomen met het stoom schip „Maliko". Ook des nachts kwamen meer berichten van het vliegtuig binnen, meldende, dat de motoren uitstekend liepen, doch dat de benzine merkbaar verminderde. Later raakten de vliegers weer verdwaald. Na 27 uur in de lucht te zyn geweest, was de afstand van 2400 myi tusschen San Fran cisco en Honolulu overbrugd. Deze vlucht is slechts de eerste étappe van den grooten tocht die Kingsford Smith wil maken, daar het immers zyn plan is Australië te bereiken. Daar de volgende étappe naar Suva op de Fidzji-eilanden 3000 mijl lang is, wordt het in verband met het gebleken hooge benzine-verbruik op de vlucht naar Hawaii, geenszins waarschijnlijk ge acht, dat Kingsford Smith zyn tocht zonder meer zal vervolgen. De „Southern Cross" is het vierde vliegtuig dat een non-stop-vlucht van San Francisco naar de Hawaï-eilanden vliegt. De eerste vlucht werd gemaakt 2829 Juni 1927 door Maitland en Hegenberger op een driemotorige Fokker F VII. zy werden gevolgd door Smith en Bronte, die 15 Juli door benzinegebrek op een der Hawaï-eilan den neerkwamen. In den in Augustus ge houden Dolee-wedstryd, waarby drie vlieg tuigen verdwenen, werd het groote water Overvlogen door de „Woolaroc" en de „Aloha". Reeds dadeiyk na zyn succesvollen Noord- poolvlucht heeft Kapitein Wilkins gesproken van zyn plan betreffende een vlucht naar de Zuidpool. Toch heeft hy eerst Woensdag j.l. van dit voornemen officieel mededeeling gedaan. Namens Wilkins werd te New-York bekend gemaakt, dat door hem in het Wal dorf Astoria-hotel een hoofdkwartier is ge opend, van waaruit een luchtvaart-expeditie naar de Zuidpool wordt voorbereid. In het kamp van commandant Byrd, die in het Biltmore-hotel het uitrusten van zyn Zuidpool-expeditle leidt, verwekte deze tyding eenige opschudding, daar men van meening was, dat Willins, met het oog op den korten tyd beschikbaar voor de voorbereiding, dit jaar wel geen uitvoering meer aan zyn plan zou geven. Commandant Byrd, deswegen ondervraagd, antwoordde slechts: „Het is best mogeiyk, dat een ander, met nog de helft van den tyd aan voorbereiding die wy behoeven, ons vóór zal zyn in het bereiken van de Zuidpool. In dat geval zal ik de eerste zyn om hem geluk te wenschen". Byrd verklaarde nog, dat zijn expeditie in de eerste plaats een wetenschappelijke is, zoo dat het dan niet als eerste bereiken van de Zuidpool via den luchtweg als byzaak moet worden beschouwd. Kapitein Wilkins wordt financieel gesteund door een kapitaalkrachtige groep in Detroit en Los Angeles. Welk type of typen vliegtui gen hy zal gebruiken, is nog niet bekend, evenmin als wie zyn voornaamste metgezel len zullen zyn. Byrd hoopt Hampton Roads, Va te verlaten op 15 Augustus, terwyl kapt. Wilkins, die 2 Juli te New York wordt terug verwacht, uiteriyk 1 September denkt te ver trekken. Beide expedities zullen in Nieuw Zeeland provisie innemen en nog vóór Kerst mis den eigeniyken exploratie-tocht naar de Zuidpool aanvangen. By ons, aldus schryft men uit Paramaribo aan het „Hbld.", is de muskiet een lastig dier, maar ik verzeker u, „kein Engel 1st so rein" als onze muskiet, vergeleken met het monster, bloeddorstig en slim, dat hier den mensch belaagt. Met „screening" van hulzen (gaas-wan den, waar men ramen zou verwachten), dubbele gaasdeuren, met klamboes, met flit, met kinine-oplossingen, bayrum en petro leum ,met citronella en het sap der lem- metjes poogt men hem van het ïyf te hou den. Hy lacht om uw verweermiddelen. Eén gaatje in de klamboe, één onvoorzichtig- heidje by het induiken en des morgens vindt gy een kwart tot vier dozyn dezer monsters loom aan den binnenkant van het muskietengordyn zitten en het bloed, waarmede ze de klamboe bevlekken, als gy ze dooddrukt, is uw eigen kostbare levens sap, zooals de jeukbulten u verraden. Slim zyn ze, als de duivel zelf. Ze ruiken versch Europeesch bloed op een afstand. Uw sokken, uw pak, ze mogen nog zoo smetteloos wit zijn, zy laten zich niet be dotten en als gy ze bespeurt en doodslaat, dan verraadt het bloedvlekje op uw niet meer smettelooze kleeding, dat gy al weer te laat zyt geweest. By uw boord sluipen ze binnen, verraderiyk vinden ze de ope ning als gy een der knoopen van uw pya- majosje niet hebt gesloten. Uw voet of uw pols komen tegen de klamboe aan te liggen en des morgens bespeurt gij, dat één van het muskletenhelr van de gelegenheid heeft gebruik gemaakt en zichzelf op uw bloed heeft vergast. Uw broekspyp is als gy zit een zeer geliefkoosde toegangsweg en wy hebben hier nog geen electrlciteit en kunnen dus geen ventilator by de voeten plaatsen. Uw mouwen zoudt ge eigeniyk moeten dicht binden. De vyanden der muskieten zyn ontel baar. Vogels, groote libellen, kikvorschen, de zeer talryke hagedissen, visschen, men schen, zy allen vervolgen den muskiet (of zyn larve). Maar triomfanteiyk klinkt u hun gezang in de ooren, als de klamboe ergens niet goed was ingestopt, of gy hun, de jeu kende voeten over elkaar wryvend, al woe lend een toegangsweg hebt verschaft Het schynt, dat men op den duur minder gevoelig wordt voor de steken dezer mon sters, althans voor die der stadsmuskieten. Maar by de Kalebaskreek aan de Copps- name, toen de hangmatten waren opgehan gen in het Roomsche kerkje in het India nendorp, omdat wy te laat waren aange komen om nog een kampje te kunnen op slaan, heb ik toch menschen, geboren en getogen in Suriname of daar reeds dertig jaar werkend, den stryd zien opgeven tegen dit ongedierte. Ze trokken de laarzen en de leggings weer aan, doken in de regenjas en gewapend met een pyp, gingen ze op de trappen van het kerkje zitten staren in den tropennacht, omdat de muskieten door klamboe of hangmat heen, hun venynig boortje in de menscheiyke huid wisten te brengen. Een nacht op een der boven-rivteren hing mijn hangmat lekker in het koeltje, dat de varende open boot onder het dak door deed gaan. In het dierbaar vaderland zou men my hebben verklaard, dat ik „schrikkeiyk op den tocht lag". Het was heeriyk en ik ge noot een lekker slaapje. Ik ontwaakte door het feit, dat de motor den dienst weiger de...... een onvoorzichtige beweging deed my de klamboe even op zy slaan en een minuut later hadden bloeddorstige muskieten my verdreven uit myn zalig comfort. Om half drie in den nacht reeg ik de schoenen maar weer aan, gespte de leggings om, hulde my in myn badjas en stak den brand in de pyp, die precies paste in het gaatje in het muskietengordyntje, dat van myn helmrand afhangend, in myn kraag was gestopt. Toen de handen in de mcuwen gestoken en ik kon genisten van het schouwspel der duizenden vuurvliegjes en torretjes, die tegen het fond van de oever begroeiing een sterrenhemel nabootsten, in plaats van te slapen. Sedert heb ik wraak gezworen aan dit gewrocht der duisternis en besloten zooveel kwaad te spreken daarvan als ik kon. Op het strand te Huisduinen is naar de „Tel." verneemt, het ïyk aangespoeld van den 20-jarigen zeemilicien J. Kolk, die twee weken geleden, by het zeilongeluk in het Malzwin, by Nieuwediep, verdronk. Met een kanonneerboot is het ïyk naar Lemmer gebracht, waar de ouders van den jongeman wonen. De Duitsche politie heeft in het Worm-dal, waar hy te slapen lag, aangehouden den 16-jarigen V. uit Kerkrade, die reeds langen tyd verdacht werd verschillende diefstallen met braak te hebben gepleegd. Uit het on derzoek bleek, dat de knaap nog tydens een der laatste nachten in Kerkrade had inge broken, en allerlei zaken had ontvreemd. Alles had hy te Herzogenrath tegen zeer lage pry zen verkocht. Het meerendeel der gestolen goederen is in beslag genomen. De kóopers werden wegens heling gearresteerd. V. had b.v. twee rywielen verkocht resp. voor 3 en 5 Mark. De jeugdige dief is naar de gevangenis overgebracht. 200 aan geld en enkele gouden sieraden gingen verloren. Van dan veestapel verbrand den dertig koeien en varkens en honde.d kippen en kuikens. De oorzaak is onbekend. De brandweer van Esbeek en die van Hll- varenbeek konden niets tot redding bijdragen. Gisternacht is brand uitgebroken in bet pakhuis, gelegen achter den winkel van de firma Ebben, aan de Akerstraat te Spekbol- zerheide. Het pakhuis was geheel gevuld met koloniale waren. Daar Spekholzerhelde nog geen nachteiyke telefoonverbinding met Kerkrade heeft kwam de politie-brandweer pas drie kwartier later by het perceel. Het pakhuis was toen geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. De gemeenteraad van Zevenhoven heeft besloten, het oude raadhuis voor den prys van 600 te verkoopen aan den timmerman Griffioen aldaar. Een boerdery vernield De veestapel grootendecls een prooi der vlammen Een groote brand heeft de hoeve met stal ling en schuur van den landbouwer G. Teu- nissen op het Zand, onder Esbeek (N.-Br.), geheel In asch gelegd. Een oude vrouw en drie kinderen konden slechts met moeite worden gered. De geheele inboedel, benevens Te 's Gravenhage kwam de heer M„ wo nende aan de Hobbemastraat thuis. Het bleek, dat hy een kl^in wondje aan het hoofd had bekomen. Op jde vragen van zyn huisgenooten gaf hij zu'.ké zonderlinge ant woorden, dat men een dokter liet komen. Deze constateerde, dat de man,zyn geheugen verloren had. Op weg naar de Axelsche Sassing is door een handelsreiziger uit Temeuzen met een motorrywiel aangereden de 59-jarige vrouw DielemanJansen. Mst een hersenschudding werd zy binnengedragen by haar juist ter plaatse wonende dochter. Daar is zy over leden. Het ongeval ls te wyten aan het verkeerd uitwyken der vrouw. Drie personen gewond Te Alphen aan den Ryn is een auto uit Amsterdam waarin zes personen waren ge zeten, op een gevaariyke bocht in den weg in volle vaart tegen een boom gereden. Drie der inzittenden liepen zeer ernstige verwon dingen op, zoodat zy onmiddeliyk onder ge neeskundig» behandeling moesten worden gesneld, zy verden later per auto naar Am sterdam vervoerd. De drie overige personen konden na verbonden te zyn per eigen ge legenheid hun reis vervolgen. De auto werd zwaar beschadigd. Onbekendheid met den weg schynt de oorzaak te zyn van het on geluk. Het gebeurde te 's Gravenhage. Zaterdagavond laat, werd op den Leld- schen weg door twee politie-agenten een juffrouw, die daar fietste, aangehouden, om dat zy zonder licht reed. De Juffrouw weigerde van haar fiets te stappen en wilde eveneens geen naam en adres opgeven. Tenslotte wilden de agenten haar mee nemen naar het politle-bureau. Maar de juffrouw weigerde halstarrig te loqpen. De agenten maakten korte metten en pakten haar op, om haar op die wUze naar het bureau aan de Louise Henriëttestraat te dragen. Maar de juffrouw wist *ich zoo goed te verweren, dat zy deze pogingen moesten staken. De juffrouw werd weer op den grond gezet en toen ging een der agenten naar het bureau om den arrestanten-auto te requireeren. Toen deze ter plaatse was aangekomen werd de Juffrouw in den auto geladen en zoo naar het bureau gebracht. De politie was echter nog niet aan het eind van de avonturen met de Juffrouw. Want nauwelyks op het bureau gekomen kreeg zy een toeval, dat zoo lang duurde, dat zy per auto naar den Geneeskundigen Dienst gebracht moest worden. Zooals men weet, zal de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank voor de Am- sterdamsche rechtbank dezer dagen behan deld worden. Deze behandeling zal plaats hebben op: Donderdag 7, Maandag 11, Woensdag 13, Vrüdag 15 en Dinsdag 19 Juni a.s Gedagvaard zyn 31 getuigen en deskundi gen t charge. Ongeveer 20 getuigen en des kundigen zullen van de zyde der verdediging opgeroepen worden De Rechtbank zal samengesteld zyn uit mr. J. L. M. Meckmann, president; mrs. Th. L. van Berckel en C. Briët, rechters; mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, by- zittend rechter; mr. J. ^prey, griffier. Het OM. zal waargenomen worden door mr. D. Reilingh Wzn. Als verdedigers zullen optreden mr. Th. Muller Massis voor de verdachten J. J. en J. P. H. Woltman; mr. F. A. Kokosky voor verdachte A. C. Möhring en mr. J. H. van der Meer uit Rotterdam voor verdachte mr. E. M. B. Kortenoever. Aneta seint uit Batavia: Uit persgesprek- ken, die de Britsche minister Ormsby Gore te Bingapore met de Straitsbladen heeft ge voerd, zyn de volgende verklaringen te mel den van de indrukken, die de minister op zyn reis over Java ontvangen heeft. De rubberindustrie zal, naar het oordeel van dpn heer Ormsby Gore, op Java waar- schynlijk niet veel uitgebreid worden, daar op dat eiland practisch geen land meer beschikbaar ls. Velen van de Hollandsche planter hebben altyd wat wantrouwig te- gepover rubber gestaan en houden ervan meer snaren op hun viool te hebben. In de algemeene houding der Hollandsche of ficieele en particuliere kringen ten aanzien van de toekomst van het rubbervraagstuk vond ik, in het algemeen sprekend, een zeer sterk wantrouwen in eenigerlei vorm van overheidscontrole of overheidsbemoeienis. Ook vond ik ter plaatse zeer weinig sym pathie voor het denkbeeld van pool- vorming. De minister hield voorts een lofzang op het buitengewoon hoog peil, waarop de proefstations staan, speciaal t suikerproef station te Pasoeroean, dat een graad van perfectie heeft bereikt, welken de heer Ormsby Gore nergens ter wereld heeft aan getroffen. Ten slotte concludeerde de minister dat hij, alle^j by elkaar genomen, een indruk gekregen heeft van een gezonde administra tie en een vooruitgang in de geheele maat- schappeiyke beweging, die verdient bestu deerd te worden door allen, die belang stel len in koloniale ontwikkeling. V8P-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7