Luchtverkeer Sport en Wedstrijden HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI Stoizuigcrhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 1075 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 5 Juni 1928 Wilkins en Eyelson op Schiphol geland Twee Belgische vliegers verbeteren het wereld duur record „Miss Africa" op Schiphol Vereenvoudiging van pasformaliteiten Mislukt Weer met een Fokker VERKEER EN POSTERIJEN De luchtdiensten in Ned.-Indië Het verkeer op den weg in de stad en op het land Vrijstelling van wegenbelasting V oetbal-inpressies De wedstrijd SpanjeItalië De wedstrijden in de demi-finale De wedstrijd Duitschland Uruguay Bezoek aan het Olympisch Stadion T roosttournooi Het troosttournooi Rationale Landstormdag 192 WATERPOLO DUIVENSPORT Apex Stofzuigers f 90- De „Opruimings"- methode der Boïsjevisten Onder groote belangstelling zijn gister middag de bekende Poolvliegers Wilkins en Eyelson. die 's morgens aan boord van een Junkersvliegtuig van de Lufthansa te Ber lijn, met bestemming naar Amsterdam wa ren opgestegen, op het vliegveld Schiphol jearriveerd. Ter ontvangst waren aanwezig ïe heeren Thomson, chef van den vlieg- rtiegdienst der K. L. M., de heer Werner rertegenwoordiger op Schiphol van de Luft- lansa, de heer Votite namens het Kon. Ned Aardrijkskundig Genootschap; de heer Bol namens de Koninklijke Vereeniging voor de luchtvaart; kolonel Schenck de Jong com- nandant van de Marine te Amsterdam, de capiteins Versteegh, Steub en Koppen na- nens Soesterberg; ingenieur van der Maas aamens den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart; de heer Smits namens de Fokker fabrieken en tenslotte de heer van der Beek als waarnemend havenmeester van Schip nol. Vervolgens had in het Schiphol-restaurant 3e ontvangst plaats. Daar werden de vliegers toegesproken ioor den heer Bol, die hen in de hoofdstad welkom heette. Spr. herinnerde aan de ont Jekkingsreizen der Hollandsche zeevaarders laar het Poolgebied, eenige eeuwen terug mdernomen. De Nederlanders hebben groo- :e bewondering voor deze jongste Poolvlucht. :eide spr., want zij kennen de gevaren en iet risico, welke aan zulk een onderneming verbonden zijn. Wilkins, -mede namens zijn tochtgenoot mtwoordende, zeide prettig verrast te zijn Joor deze ontvangst. Het speet spr. dat hij •n Eyelson denzelfden avond nog naar Ant werpen vertrekken moeten, daar spr. voor iet Aardrijkskundig Genootschap aldaar >en lezing zou houden. Zijn Poolvlucht ter sprake brengende, zei- Ie spr. dat het hem speet, dat hij daarbij >m technische redenen niet van een Fokker vliegtuig gebruik had kunnen maken. Het voorbereidende werk had hij echter met be- lulp van een Fokker-machine verricht, voor welke vliegtuigen spr. zeer veel bewondering leeft. Dinsdag zou spr. met Eyelson te Am- iterdam tcrugkeeren om dan dadelijk door •e gaan naar Londen, waar men een offi- vleele ontvangst voorbereidt. Vandaar zal le reis naar Amerika gaan. Op 1 November ».s. hoop ik aldus spr. aan boord van :en walvischvaarder van Panama naar Tas- nanië te vertrekken. Het doel is een tocht laar het Zuidpoolgebied te maken om daar, >ok met behulp van een vliegtuig uitge strekte, tot nu toe nog onbekende streken n kaart te brengen. Nogmaals dankte spr. voor de hartelijke ontvangst, hem en Eyel- k>n in de „stad der Olympische Spelen" be- •etd. Tot slot werd een bezoek gebracht aan de •kikker-fabrieken. Ruim 60 uur in de lucht De Belgische militaire vliegers, adjudant Crooy en sergeant Broenen, zijn Zaterdag ochtend om 6 uur 40 minuten 18 seconden op het vliegveld Thienen met een escadrille- vliegtuig (Engelsche motor Puma) opgeste gen, met de bedoeling de recordvlucht-lan gen duur op hun actief te brengen. Zij kregen viermaal daags boven Thienen oenzine aoor middel van een slang uit een boven hen vliegende andere machine. Hun raid liep langs de Belgische vliegvelden. Zij kenden, toen zij opstegen, het resultaat der Italiaansche recordvlucht-Ferrani—Del- prete van 58 uur en 37 minuten niet. Toen zjj het vernamen, gaven zij als hun voorne men te kennen zestig uur in de lucht te blij ven. Zij zijn, naar de „Msb." gemeld wordt, in hun voornemen geslaagd; eerst Maandag avond 6 uur 47 minuten 50 seconden zijn zij te Thienen geland. Zij zijn dus gedurende 60 uur 7 minuten 32 seconden in de lucht ge bleven en brachten het wereldrecord langste vlucht op hun naam. Met zijn Fokker-universal „Miss Africa" is gisteren op Schiphol gearriveerd mr. John Carberry, een vroegere Engelsche lord, die echter, door zich tot Amerikaan te laten na- turaliseeren, afstand van dezen titel heeft gedaan. Mr. Carberry is bekend door zijn vlucht met de „Miss Africa" van Londen naar Nai robi in de provincie Kenya (Britsch Oost- Afrika), waar hij plantages bezit. Van Nai robi vloog hij via Londen naar Amsterdam. Daarna heeft hij met de „Miss Africa", een grijsgeschilderden een-motorigen eendekker, nog verschillende groote vluchten gemaakt. Mr. Carberry staat als een uitstekend piloot bekend. chipel bezochten. Het gesprek liep over lucht- diensten in Nederlandsch-Indië. De heer Brown zag geen enkel bezwaar tegen het ge bruik in Indië van geheel metalen vliegboo- ten en geloofde niet, dat de inwerking van het klimaat op het metaal dusdanig zou zijn, dat het gebruik van dat materiaal ontraden zou moeten worden. Hij achtte geheel houten toestellen uit den booze en was van oordeel dat het gebruik van triplexhout ongeschikt is voor de tropen daar de houtlagen elkander spoedig loslaten. Hij oordeelde voor toestellen, die gebouwd zijn op beperkte snelheden luchtgekoelde motoren het beste, daar het ge wicht daardoor minder wordt, evenals het aantal kwetsbare plekken. Tenslotte achtte de Britsche expert de luchtverbinding Enge- land-Australië met gebruikmaking van lan dingsgelegenheden mogelijk in veertien da gen tijds. De Nederlandsche Regeering heeft op ver zoek van de directie der Tramwegmaatschap pij ZutfenEmmerik de formaliteiten voor het te 's Heerenberg per tram passeeren der grens vereenvoudigd. Van heden af mogen reizigers, voorzien van een retourbiljet der tram vrij de grens pas seeren zonder paspoort of indentiteitskaart. Op vertoon van dit biljet ontvangen zij van de Nederlandsche douane een gratis bewijs van vrijstelling, waarmede zij zich in de pro vincie Gelderland en Overijsel vrijelijk kun nen bewegen. f Het bericht als zouden de Spaansche vlie gers Jimenez en Iglesias er met hun Breguet- Hispano in geslaagd zijn het wereldafstand- record, dat met 6294 K.M. op naam staat van Chamberlain en Levine, te slaan, is onjuist gebleken. Hun vliegtuig „Jesus del Grand Poder" is niet neergekomen bij Nasirabad, zooals eerst bericht werd, doch, tengevolge van een noodlanding, bij Nasriijeh in Chal- dea, tusschen Bagdad en Basra. De tocht LondenKarachi—Londen in 8 dagen, die capt. Bernard van plan is de vol gende week te ondernemen, wordt uitgevoerd met een Fokker F VII. met 420 p.k. Jupiter, hetzelfde toestel waarmede Mac Intosh het vorige jaar zijn mislukte Oceaanvlucht on dernam. Het toestel werd overgenomen van de K.L.M. Particuliere vliegtuigen Na een tijdlang de beschikking te hebben gehad over verschillende privé vliegtuigen en vliegers, doch zich deze luxe eenigen tijd te hebben ontzegd, is de Belgische million- nair Alfred Loewenstein, naar het „Hbld." verneemt, weer overgegaan tot het aanschaf fen van een eigen vliegtuig. Zijn keur is op nieuw gevallen op de drie-motorige Fokker F. VII met Armstrong Siddeley „Lynx" mo toren. Dit toestel is deze week door Itn. Koppen van Amsterdam naar Londen over gevlogen. Het is ondergebracht bij en wordt verzorgd door de Imperial Airways. Ook de Britsche bankier mr. Holt, die reeds dikwijls vliegtuigen charterde, zal de volgende week in het bezit komen van een eigen toestel. Als Holt's besturder zal fungeeren de bekende vlieger Mac Intosh. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soer. Han delsblad had 'n persgesprek met Cave Brown, leider van het escadrille van vier vliegbooten van de Britsche Royal Air Force, die den ar- Verschenen is een gedeelte van het rap port der verkeersconferentie, gehouden op 23 December 1926. Dit gedeelte bevat de voor geschiedenis dier conferentie benevens het rapport en de conclusies der commissie, zooals deze in de vergadering der conferen tie op 30 Maart 1928 zijn aangenomen. Bedoelde commissie B. had een belang rijke en omlijnde taak. „Wat kan de school doen inzake Verkeersmoeilijkheden" was kort geformuleerd de vraag, door deze Com missie te beantwoorden. Leden dezer com missie waren de heeren: J. J. Visser, Gem. Insp. van het onderwijs te 's-Gravenhage. H. J. de Groot, Insp. Gen. van het Nijverheidsonderwijs, als vertegen woordiger van de Regeering; J. H. Slicher, 2e secretaris van den A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland te Den Haag; E. C. J. Staal, Insp. bii het Bureau Verkeerswezen te Amsterdam; H. L. F. Deelen, secr. van het Jeugdleiders Instituut te Amsterdam; F. Fontain, vertegenwoordiger van de R. K. Onderwijzers te Noordwijk; J. Lous, verte genwoordiger van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap te Amsterdam; C. L. van Balen, directeur der Gem. Kweekschool te Am sterdam; S. N. Posthumus, vertegenwoordi ger van den Bond van Ned. Onderwijzers en Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veilig heidsmuseum. Het was vanzelfsprekend, dat in deze Com missie het onderwijselement sterk vertegen woordigd was en hoewel in diverse pluimag. aanwezig, werd het rapport eenstemmig aangenomen. Ofschoon de Commissie opzettelijk hare meening en hare opvattingen over 't onder werp „Onderwijs en Verkeer" in niet al te positieven vorm heeft vastgelegd en veel ruimte en vrijheid laat voor nieuwe ervarin gen op dit gebied en bovenal vrijheid ver langt voor de krachten, die dit onderwijs vrijwillig zullen moeten geven, wil zij aan het slot van haar rapport kort geformuleerd haar meening in enkele voorstellen vast leggen. 1. Het steeds toenemend snelverkeer maakt het noodzakelijk, dat al het mogelijke wordt gedaan de jeugd vooral te beschermen te gen de gevaren van dit verkeer. 2. Hierbij kan de school: voorbereidende, lagere en middelbare school een belangrijke taak vervullen. 3. De taak bestaat vooral hierin: de leer lingen volledig bekend te maken met de ver keersregelen en te brengen tot consequente toepassing daarvan. 4. Dit verkeersonderwijs wordt geen apart vak, maar ingevlochten bij de andere school vakken. Aan de leerkrachten bij het onder wijs worde alle vrijheid gelaten over de wijze van uitvoering, keuze van leermiddelen, enz. 5. Dit verkeersonderwijs wordt gegeven niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. 6. Gemeentebesturen, 't Rijk en schoolbe sturen behooren bij de plaats en den bouw van nieuwe scholen rekening te houden met het verkeer. 7. In alle gemeenten, waar daaraan be hoefte bestaat, wordt gezorgd voor voldoen de openbare speelterreinen voor de jeugd. 8. Inzake dit vraagstuk behooren onderwij zers, politie en gemeente-autoriteiten steeds samen te werken. 9. In elke gemeente wordt zoo mogelijk een kleine, permanente gemeentelijke ver- keerscommissie ingesteld, die in het alge meen richtlijnen trekt voor dit verkeerson derwijs en in elk bijzonder geval met de leerkrachten maatregelen treft voor bepaalde scholen. 10. Indien mogelijk wordt tusschen die ver schillende plaatselijke commissies „lande lijk" contact gebracht. 11. De onderwijzersorganisaties en de po litie maken ieder op eigen terrein propagan da voor dit noodzakelijk verkeersonderwijs. Verkeersmoeilijkheden en verkeersongeval len zullen er nog wel blijven, ook bij volledige doorvoering van al de bovenstaande maatre gelen. Met de Duitsche onderwijzers is de commissie echter van meening: dat de school hierbij een belangrijke en nuttige taak heeft en dat door het juist vervullen van die taak het aantal verkeersongevallen belangrijk daalt. Nieuwe voorschriften. De Minister van Financiën heeft met af wijking in zoover van de bij resolutie van 3 Maart 1927, no. 189, vastgestelde Instruc tie tot uitvoering van Hoofdstuk I der We genbelastingwet, vastgesteld eenige nieuwe voorschriften met betrekking tot de vrij stelling van wegenbelasting voor motorrij tuigen in het bedrijf van fabrikanten van of handelaren in die voorwerpen enj deel uitmakende van hun handelsvoorraad, ie op den openbaren weg uitsluitend worden gebezigd tot het doen van proefritten of worden vervoerd rechtstreeks van of naar de fabriek of het magazijn, naar of van de plaats van aflevering binnenslands of naar of van de grens. Van deze voorschrif ten nemen wij de volgende: Voor de aangifte, bedoeld in art. 7 der Wegenbelastingwet, in te leveren voor mo torrijtuigen waarvoor aanspraak bestaat op vrijstelling van belasting, ingevolge art. 6 eerste lid, letter b, dier wet, wordt ge bruik gemaakt van het formulier Wegen belasting no. 24. De op die aangifte af te geven kostelooze belastingkaart is slechts geldig voor een bepaalden, in de aangifte te omschrijven, rit. Voor de op de aangifte af te geven be lastingkaart dient een door den ontvan ger te waarmerken dubbel van de aangifte. Heeft de aangever de op het aangiftefor mulier voorkomende verklaring, dat hij ter vermijding van oponthoud bereid is desge vraagd achteraf de juistheid van de aan gifte door boeken of bescheiden te staven, onderteekend, dan wordt de belastingkaart uitgereikt, zonder voorafgaand onderzoek of de aangever voor vrijstelling van belasting in aanmerking komt. Indien een fabrikant of handelaar de in het vorige lid bedoelde verklaring niet wil afleggen, alsmede indien gebleken is, dat hij de bij een vroegere gelegenheid afgelegde verklaring niet gestand heeft gedaan, of dat hfi van de vrijstelling op eenigerlei wijze misbruik heeft gemaakt, wordt hem geen kostelooze belastingkaart uitgereikt, dan na dat hij ten genoege van den ontvanger heeft aangetoond, voor vrijstelling van belasting in aanmerking te komen. Aan fabrikanten en handelaren, die ge regeld motorrijtuigen, bestemd om in hun handelsvoorraad te worden opgenomen, uit het buitenland invoeren, kan de ontvanger, met machtiging van den inspecteur een of meer tct het einde van het belastingjaar geldige kostelooze belastingkaarten afgeven voor 't vervoer van die motorrijtuigen recht streeks van een bepaald grenskantoor (eene bepaalde losplaats) naar de fabriek of het magazijn en onder voorwaarde, dat bij elk aldus vervoerd motorrijtuig aanwezig is een betalingspaspoort of een volgbrief en sedert de ambtelijke afteekening van dat document op het grenskantoor (de losplaats) nog geen drie dagen zijn verstreken. Deze resolutie treedt in werking met in gang van 1 Augustus 1928. Leverde de wedstrijd tusschen Spanje en Italië Vrijdag na 2 uur spelen slechts twee doelpunten op, ditmaal werden er totaal 8 gescoord. Had de Spaansche verdediging in den eersten wedstrijd met groot succes de meerderheid der Italianen Eestreden, thans werd het leder 7 maal langs den Spaan- schen doelverdediger geschoten. Dit is nu eenmaal voetbal. Scheidsrechter Boekman had geen geluk kigen middag. Voor de Spanjolen was het niet erg plezierig dat zij alleen de dupe wer den van 's heeren Boekman's arbitrale dwa lingen. Een doelpunt werd in opvallende buiten spelpositie gescoord. Bij een ander was de bal een halven meter over de outlijn geweest, voor uit den voorzet werd gescoord en ten slotte kende Boekman den Italianen nog een corner toe, wat geen corner was, waaruit ongelukkigerwijze ook weer onmiddellijk werd gescoord. Brengen we dit drietal doel punten in mindering, dan zou Italië met 41 hebben gewonnen, een uitslag, welke de verhouding heel wat beter had weergege ven. De Italianen hebben een stevige, zeer ste vige ploeg zelfs, waar echter ook goed spel in is. Linkshalf en midhalf traden zeer op den voorgrond, terwijl de aanval de beschikking heeft over een paar flinke doorzetters en goede schutters. Dat deze ploeg Uruguay voor heel erg las tige problemen zal stellen, gelooven wij ech ter niet. Een aardige wedstrijd wordt de demi-finale tusschen deze beide landen zeer waarschijnlijk wel. 's Avonds kwam donker Afrika, vertegen woordigd door Egypte, tegen Portugal in hej strijdperk. Deze wedstrijd viel tegen, vooral van Portugeesche zijde De Zuid-Europeanen speelden althans heel wat minder dan b.v. den eersten dag tegen Chili. Een eigenaardig team dat Egyptische. Aan de manier, waarop sommige spelers den bal behandelen, zou men soms geneigd zijn te veronderstellen, dat het Egyptische voetbal nog in het beginstadium verkeert. Een ande ren keer doen zij echter met opvallend ge mak zooveel fraais met 't bruine dingske, dat die veronderstelling toch niet opgaat. In de snelheid van de Egyptische ploeg schuilt de voornaamste kracht. Dat Argentinië zich hierdoor, evenals Portugal, zal laten overdonderen, is moeilijk aan te nemen. Het geraffineerde van het Zuid-Amerikaansche voetbal, mis sen de zonen van Mohammed ten eenenraale. Een finale dus tusschen Argentinië en Urugay. Er zullen er weinigen zijn die iets anders hadden gedacht. In het Olympisch Stadion werd heden middag voor de tweede maal, nadat Vrijdag avond met 11 een gelijk spel werd verkre gen, de wedstrijd SpanjeItalië gespeeld. Ongeveer vierduizend toeschouwers vulden de trgiunes. Onder leiding van den Nederlandschen scheidsrechter H. Boekman stelden zich te twee uur de volgende elftallen tegenover elkaar op: SPANJE: Jauregui Lagunas, Zaldua Anabitarte, Quincoces Lopez, Labarta Rey, Gamborena Hernandorena, Arizcorreta Sein, Bienzobas Ocariz, Alcorta, Yermo Soleagui, Marculeta Barberia, Bilbao Echevarria. ITALIë: Levratto, Magnozzi, Schiavio, Balonchieri, Rivolta, Pitto, Bernardini, Janni, Caligaris, Rosetta, Combi. De Spanjaarden hadden in dezen wedstrijd het geluk niet bepaald op hun hand, daar de scheidsrechter eenige fouten maakte, die reeds binnen twintig minuten den strijd in hun nadeel besliste. Na veertien minuten kreeg Magnozzi den bal in buitenspel-positie toegespeeld. Hij passeert den Spaa'nscheri keeper van dichtbij. (01). Een zuiver doelpunt van Schiavio bracht spoedig daarna de score op 0—2 <en na negentien minuten zet Rivolta den bal, die zich reeds een meter buiten de out-line be vindt, voor. De Belgische grensrechter R. van Praag vergat te zwaaien en Schiavio schoot den bal ineens in. (03). De Spanjaarden beginnen dan den moed te laten zakken. Tien minuten voor rust krijgt Levratto, meters off-side staande den bal toegespeeld. Hij zet voor en Balonchieri schiet in. De keeper werkt den bal corner en uit dezen corner schiet de spil Bernardini keihard in. (04). De Spaansche keeper verricht uitstekend werk en weet tot rust verdere doelpunten te voorkomen. De tweede helft. Dadelijk na -iet begin der tweede helft weet de Spaansche midvoor Yermo Solegui het eerste tegenpunt te maken. (14). Het schijnt evenwel, dat de kracht van de Spaan sche ploeg hiermede uitgeput is, want als er twintig minuten gespeeld is, scoort Rivolta weer voor Iitalië. (15). Het is daarop de Italiaansche midvoor Schiavio, die onverwachts een keihard schot inzendt en den stand op 16 brengt Onmiddellijk daarop maakt Levratto het zevende doelpunt voor Italië, waarbij de ge demoraliseerde Spaansche ploeg kalm toe kijkt. (1—7). Gedurende de laatste minuten van den wedstrijd gaat het spel heen en weer. Er komt geen verandering meer in den stand, zoodat het einde komt met een 71 overwin ning voor Italië. De laatste wedstrijd der tweede ronde: PortugalEgypte De laatste wedstrijd in de tweede ronde ging tusschen Portugal en Egypte. Te 7 uur stelden onder den scheidsrech ter G. Mauro (Italië) de volgende elftallen zich op: PORTUGAL: Fernandes Roquette, Gomes Vieira, Alves Junior, Soares, Figueiredo, A. Silva, Matos Rodrigues MotaFonseca, Soares Louro, Marcolino da Silva, A. Martins, J. M. Martins. Zubeir, Mahmoud Mokhtar, M. Ismail, Mo- hamed, Riad, E. S. Ismail, Mohamed, Ezz El-Din Gamal, Fahmi el Hassani, Yacout el Souri, A. Salem, Fahmy Abaza, Hamdi. EGYPTE: Door het faire spel van beide partijen is deze wedstrijd heel wat belangwekkender dan gisteren de strijd tusschen Duitschland en Uruguay. Na een half uur weet Mahmoud Mokhtar handig te profiteeren van een misverstand in de Portugeesche verdediging. Hij passeert den uitgeloopen keeper en trapt rustig het leder in het verlaten doel (01.) Portugal was zoowel voor als na dit doel punt het meest in den aanval. Ettelijke cor ners werden op het Egyptische doel geno men, doch steeds wisten de keeper Hamdi en de negerback Salem redding te brengen. De Egyptenaren speelden evenals tegen Turkije aantrekkelijk voetbal, hoewel in iets te langzaam tempo. Het was voornamelijk shortpassing, waarbij de vleugelspelers wei nig te doen kregen. Rust komt met een 10 voorsprong voor Egypte. Na de rust moest Egypte tegen den vrij sterken wind in spelen. Desondanks vergroot Egypte onmiddellijk de voorsprong, weer door den handigen Mahmoud Mokhtar, die den bal over den uitloopenden keeper heen- wipt. (02). Bijna is het 0—3 wanneer Roquette uit loopt en Ismail op het verlaten doel schiet. Maar de bovenlat brengt redding. Meer en meer verstrijkt de tijd en het gaat er op lijken dat de Egyptenaren hun kunststukje van 1924, toen zij van het sterke Hongarije met 30 wonnen, zullen herhalen. Nu loopt Portugal in het veld veel en veel sterker, doch tevergeefs, storm, op de trap- vaste verdediging der Egyptenaren. Na 29 minuten komt de Egyptischen keeper met den bal in zijn handen te vallen op de doel lijn. Als eenige Portugeezen op hem inloo- pen haalt hij bij het weggooien den bal over de doellijn, zonder dat de scheidsrechter het heeft kunnen constateeren. Dertien mi nuten voor het einde brengt da Silva den stand op 12! Tevergeefs vallen de Portugeezen aan. Zij hebben weer hoop gekregen. Een ver schot van Mota Fonseca wordt door den Egyp tischen keeper vallende corner gestompt, terwijl ettelijke Portugeezen over hem heen in het doel rollen. Tien minuten voor het einde gaat het ge- heele Egyptische elftal verdedigen, om den kostbaren voorsprong te behouden. Het ge lukt hun. Met 2—1 winnen zij den wedstrijd en komen dus in de demi-finale tegen Ar gentinië. De zes a zevenduizend toeschou wers hebben een prettigen wedstrijd gezien. De vier winnaars ziin dus Uruguay, Ar gentinië, Egypte en Italië. De wedstrijden in de demi-finale zullen op de volgende tijdstippen worden gespeeld: Woensdag 6 Juni des avonds te zeven uur Argentinië tegen Egypte. Donderdag 7 Juni zeven uur 's avonds: Uruguay tegen Italië. Wat de Duitsche spelers verwachtten. We weten thans hoe Zondag de wedstrijd tusschen Duitschland en Uruguay is verloo- pen. Met een 41 nederlaag werd het ruw spelende Duitsche team naar huis gezonden. Wat de Duitsche spelers van dezen wed strijd hebben verwacht, lezen wij in een cor respondentie uit Zandvoort in een der groote Duitsche couranten. De correspon dent van de „Leipziger Neueste Naohrich- ten" heeft de spelers naar hun meening ge vraagd omtrent dezen wedstrijd, voordat beide elftallen tegenover elkaar simden. Wat de Duitsche spelers dachten, laten wij hieronder volgen: R. Hofmann verklaarde: „De voortreffe lijke technische spelmethode van de Zuid- Amerikanen is mij uitstekend bevallen, doch wij kunnen en moeten winnen, daar naar mijn meening ons elftal nagenoeg hetzelfde systeem speelt. Ik zou onze voorhoede in de zelfde samenstelling als tegen Zwitserland laten, daar Hornauer beter en met meer succes kan spelen dan op Pinkster-Maan dag." Pöttinger zeide: „Ik heb het gevoel, dat wij Uruguay zullen slaan, daar de Hollan ders niet slechts eenmaal een gevaarlijk voorhoedesnel hebben ontwikkeld." Kalb (die, zqoals men weet, het eerst uit het veld gestuurd werd) meende: „Natuurlijk zullen wij Uruguay verslaan. Hebben wij de laatste maal Zwitserland als de kampioen van Europa verslagen, zoo zal ditmaal de laatste wereldkampioen eraan gaan Knöpfle is voorzichtig en zegt: „Het zal Zondag zeker een mooi spel worden en wij zullen het hem lappen, wanneer wij in de voorhoede evenals in de verdediging bijzon dere zorg besteden aan het dekken. Natuur lijk zal onze voorhoede goed moeten samen spelen!" Beyer heeft de volgende meening: „Uru guay speelt zeer mooi, maar ik geloof toch dat wij het hem zullen lappen. In ieder ge val zullen wij het den Zuid-Amerikaanschen aanvallers onmogelijk maken bovenmatig te dribbelen." Notaris Keyl is vol vertrouwen. Hij meent* „Na hetgeen Urvfuay tegenover Holland ver toond heeft, moet ons elftal zeker kunnen winnen. Ik houd de Argentijnen voor sterker en doortastender dan Uruguay." De scheidsrechter Spranger heeft de vol gende meening: „Wanneer ons elftal slechts nogenoeg in den vorm speelt als tegen Zwitserland, dan moet het Duitsche elftal niet slechts een even sterke tegenstander zijn. Wellicht is het zelfs goed, dat wij niet tegen Holland moeten uitkomen, want ten slotte is het voor het geval, dat bet scheef gaat, geen schande tegen den wereldkam pioen te verliezen!" Naar het Nationaal Sportpers Bureau ver neemt, zullen op 16, 17 en 18 Juni de hee ren Barclay, Engeland en Stankovitz, Hon garije, als vertegenwoordigers van de I. A. A. F., International Amateurs Athletic Fe deration, een bezoek aan Amsterdam brem gen, om er de loopbaan in het Olympisch Stadion te keuren. Het Comtié-1928, het K.N.A.U.-bestuur en de architect Wils zul len daarbij aanwezig zijn. HOLLAND—BELGIë Het Nederlandsche elftal Voor den wedstrijd HollandBelgië, welki heden op het Sparta-terrein te Rotterdam voor het troosttournooi gespeeld wordt, i! het Nederlandsche elftal als volgt samen' gesteld: Van der Meulen Denis, Van Kol Van Boxtel, Massy, Van Heel Elfring, Smeets, Tap, Gehring, Weber AMSTERDAM, 4 Juni. Naar het Na tionaal Sport Persbureau verneemt, zullen niet meer dan 4 landen aan het troosttour nooi van de F. I. F. A. deelnemen, finale tusschen de winnaars der Dinsdag Rotterdam en Amsterdam te spelen wed strijden zullen elkaar Vrijdag in de final ontmoeten op een nader aan te wijzen ter rein buiten Amsterdam Een wedstrijd tusschen de verliezers wordt niet gehouden. Z. K. H. Prins Hendrik zal als voorzitte optreden van het eere-ccmité voor de" Nationalen Landstormdag 1928, welke 1' September a.s. te 's-Gravenhage zal word gehouden. De door H. P. C.—D. J. K. te spele vriendschappelijke match, vastgesteld o Maandagavond in den Heemst. Zwem vijver te Heemstede, is uitgesteld, daar D J. K. door bijzondere omstandigheden gee geschikt zevental kon zenden. Vele belangstellenden konden onverrich terzake huiswaarts keeren. GEVLEUGELDE VRIENDEN (HEEMSTED Zondag werd gevlogen van Toury (Frank rijk), afstand 504 K.M. In concours vlogen 30 duiven. Om. 5.30 v.m. losgelaten, arriveerde d eerstgetoonde duif om 2 uur 47 min. 26 sec. en de laatste prijswinnaar om 4 uur 1 mir 44 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1 6 A. v. Zadel, 2. N. Leuven, 3. J. G. v. d Meer, 4. F. J. v. Deurzen, 5. A. Eveleens. De voor dezen wedvlucht uitgeloofde zi veren medaille werd gewonnen door de heer A. v. Zadel. ii. De uitvoerende afdceling is de meest be langrijke en geheime. Onder haar agenten bevinden zich de personen, die op het oogen- blik van den „Grooten Avond" de centra en de verantwoordelijke afdeelingen der G.P.U. zullen leiden. Zij zullen een schrikbewind voeren zoowel over de enkelingen als over de massa's. Zij stellen de lijst op met de namen van hen, die aanstonds moeten worden ge dood. „Eén mensch dooden is duizend schrik aanjagen", zegt Zinovieff. De eventueele moordenaars zijn voorzien van vuurwapenen en zelfs van vergif en bacillen. Daar zij met grof geld betaald worden, zijn het dikwijls elegante dames en heeren met wie wij eiken dag omgaan, maarin Rusland hebben zi] de verschrikkelijkste folteringen uitgedacht en uitgevoerd. De afdceling voor de tegen-spionnage sor teert en rangschikt de inlichtingen, die men heeft ingewonnen over n-t of anti-bolsjevis- tische politieke en vakorganisaties. De observatie-afdeeling slaat nauwlettend den strijd tusschen de partijen gade, begun stigt dommige combinaties en verzet zich tecen coalities, die vijandig tegenover de Ille Internationale staan. De eerste chef der Tchéka, Ouritzky. was om zjjn geraffineerde wreedheid berucht; by is ten laatste zelf door een socialist ver moord en vervangen door den Pool Dzer- Dzerjinsky stierf in 1926 en was een der jinsky, een beschermeling van Lenin. verfoeilijkste van heel dr bolsjevistische mis- dadigersbende. Stroomen bloeds heeft hij vergoten en honderdduizenden onschuldigen Zijn medewerkers en ondergeschikten zijn de vreeseiykste folteringen doen ondergaan, waardige navolgers van hun chef: zoo was de elegante en met juweelen versierde Advo- kir.. verslaafd aan de cocaïne, hij leidde een ergerlijk losbandig leven en verkeerde in een voortdurend staat van bestiale drift. Asl zijn kleine gluiperige oogen zich op een ge- I' vangene vestigden, dan beteekende dat den dood. Een andere, de matroos Térékoff, droeg den bijnaam van ..Gevolmachtigde van den Dood". Een derde, de matroos Grishka, liet 18 monniken met spiesen doorboren en hij hield Ier- zich na het volbrengen zijner helden daden een roos in het knoopsgat te steken .en aan de zijden eener prostituée in een auto-) j mobiel door de straten te rijden. ihernovsky, ev oneens verslaafd aan de cocaïne, voelde zich niet op zijn gemak, hij niet een zeker aantal slachtoffers gedood had. Terrihochoff doodde met revolverschoten de gevangenen in den tuin der Tchéka bij h' licht der maan. Rosa Schwarz te Kieff telde haar slacnt- offers bij hondrdtallen; zij snoof cocaïne en ging rookende naar de ongelukkige gevange nen, die geheel naakt in hun cellen lagen, om hen met de revolver te dooden of de oogen uit te branden met haar sigaret. Deutsch, die te Odessa de schande der vrou wen organiseerde, werd hiervoor gedécoreerd met de orde van de Roode Vlag. Hij werd bijgestaan in zijn bedrijf door Joden en Chineezen en door een neger, wiens specia liteit hierin bestond, dat hij met groote vaar digheid de pezen der slachtoffers wist uit te rukken, terwijl hij breed lachte tusschen zijn witte tandenIn dezelfde stad heeft Vera Grebentchikoff met eigen hand 700 menschen vermoord. De agenten en beulen der Tchéka loopen rond in geheel Rusland met opgeheven hoofd. Men ziet ze op straat met hooge rijlaarzen aan en gekleed in een leeren buis de revolver in den gordel. Anderen daaren tegen verbergen zich op allerlei manieren. Zij hebben vrij reizen op de spoorwegen en kosteloos voeding en nachtverblijf, terwijl hun salarissen de hoogste zijn in de ge- heele Unie van Sovjetrepublieken. De ver schrikkelijke solidariteit der misdaad bindt hen aan hun chefs en aan de regeering te Moskou. achtige instelling ligt samengevat in een ver- De geheele werkzaamheid dezer monster klaring van Latzis, het hoofd der Tchéka in de Ukraine; „De Tchéka spreekt geen recht over haar vijanden, zij slaat ze eenvoudig meedoogenloos neer en r' roeit allen uit, die niet aan haar zijnde staan." En dezelfde Latzis roept uit: „Wij strijden niet tegen enkelen, neen, wij vernietigen de bourgeoisie als klasse. Leve de roode Terreur." De Tchéka is een staat in den staat. De Pravda van 18 October 1918 proclameert: „Alle macht aan de Tchéka". Zij is een orga nisatie met onbeperkte macht, die geheel naar willekeur arresteert, verhoort, opsluit.... ter dood brengt. „Er bestaat geen gepreci seerde beschuldiging, geen openbare terecht zitting en geen mogelijkheid tot hooger be roep" (Engelsch Witboek van April 1919). De Tchéka is verder een instelling met een groot aanpassingsvermogen, zij wijzigt haar systeem van onderdrukking en verandert haar methoden naar plaats, tijd en omstan digheden. Na een eerste periode van „ni-;c officieele terreur", die 8 maanden duurde en gedurende welke men de intellectueeler. priesters en officieren vermoordde, begon op den 17en April 1918, den dag waarop Ouritzky do den socialist Kannegiesser vermoord werd, een tweede periode, die voorduurde tot het begin van 1922. Gedurende deze drie jaren werden zij, die van pogingen tot tegen-revolutie verdacht werden, in massa ter dood gebracht; eerst onder het voorwendsel van represaille maatregelen voor den moord op Ouritzky en Rosa Kaplan's aanslag op Lenin; later om de opstanden te onderdrukken, die overal uitbarstten tegen de tyrannie der Sovjets. De voo. tdurende boeren-opstanden ontaardden in een openlijken oorlog. Om dezen meester te worden, moest de Tchéka haar speciale troepen uitrusten met zware artillerie, gas en tanks. In 1922 maakte de onderdrukking dezer opstanden alléén in het gouvernement Ufa, meer dan 100.000 slachtoffers. Duizenden gijzelaars, opgesloten in concen tratiekampen werden ter dood gebracht. De Tchéka vermoordde eenvoudig allen, die zich toevallig in de gevangenissen bevonden. Bq dezen strijd op het binnenlandsche front voegde zich nag de onderdrukking van den verboden handel. De speciale spionnen voor dit doel, hadden de volmacht eenieder, die niet tevreden was met de, door den staat verleende, hongerrantsoenen, aan den lijve te doen straffen. Men vergeet maar al te veel. de gruwelen, waaraan de Tchéka zich in deze periode heeft schuldig gemaakt en men ziet maar al te zeer over het hoofd, dat zij, die vandaag als diplomaat of handelsattaché in eer en aanzien leven in de Europeesche hoofdsteden, de directe bedrijvers dezer misdaden zijn. Daarom achten wij het noodzakelijk dit in de herinnering terug te roepen, temeer, daar de geschiedenis der bloedige moordpartijen van de Tchéka zich vereenzelvigt met de regee ring van het communisme in Rusland. De barbaarschheid van deze tweede periode vindt haars gelijke niet in de annalen der menschheid. Overigens worden de terroris tische methoden, die hieronder volgen, tot op den huidigen dag voortgezet. (B.v. de folte ringen te Elvengren, in den zomer van 1927). Te Moskou spelen deze verschrikkingen zich af in de wijk Loubjanka. In de kelder verdieping van een gebouw, dat' het „schip der dooden" genoemd wordt, voltrekt de Tchéka dagelijks haar vonnissen aan de „vijanden des volks". Tegen 7 uur 's avonds worden de veroordeelden, geheel ontkleed, door een gang gedreven om langs een ijzer ladder af te dalen in de benedenruimte, waa de beulen hen wachten. Deze beambtei worden ruim betaald door de Sovjet-repu bliek; daarenboven hebben zij het recht o~ de kleeren en kostbaarheden hunner slacht offers te bêhouden. Achterwaarts de ladd afklimmend worden ze, beneden gekome gedood door een schot in den nek met e" Colbs-revolver, wijl op die manier het gela vernield wordt. Dat maakt het den bloedver wanten onmogelijk hen te herkennen, en z' bevrijdt de Sovjet zich van hun hinderlijk „belangstelling". 's Nachts rollen de „zwarte raven", so bere automobielen, waarin men de veroo deelden opeenpakt, aanhoudend door de sta Andere, vol met Tchéka-mannen, rijden V" de eene huiszoeking naar de andere, van d eenen moord tot den volgenden. Nu eei fusilleert men de slachtoffers in gekniel houding, dan weer terwijl zij op den gro" liggen uitgestrekt, of wel men maakt „jach op hen in een gesloten ruimte. Dikwijls wo den de ongelukkigen opgesteli in rijen va tien; als een rij doodgeschoten is, moet volgende zich neerleggen op de lijken. Voo dat zij sterven worden de veroordeeld vaak moreel en physiek vreeselijk gemartel De huid hunner handen wordt afgerukt, buix opengereten, de oogen uitgestoken: m snijdt hun de neus af of verscheurt de lippe Onder kolfslagen en de grofste beleedigingen worden de slachtoffers gedwongen hun eigei graf te graven. [Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9