KENNEMERLAND WECK- DEMONSTRATIE GEMEENTERAAD VAN VELSEN.. (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK Tel. 2213) De zaak der retour-commissies Een brief van v. d. Stel In Velsen is geen corruptie gepleegd Geen vloekverbod Het advies van B. en W. inzake bet dansverbod is door den raad aanvaard De interpel latie Inzake de brandweer tot de volgende vergadering uitgesteld. INTERPELLATIES IN DEN RAAD BETREFFENDE DE BRANDWEER VELSEN-NOORD L.S. GR. HOUTSTRAAT 82—84 FIRMA WED. L. DE JONG CASTRICUM van het concours heeft bepaald dat dag kaarten geldig voor middag- en avondcon cert zullen worden beschikbaar gesteld echter op naam en wel tegen den lagen prijs van 0.75. BLQEMENDAAL. SOCIAAL LEVEN BINNENLANDSCH NIEUWS K. Werkliedenverbond in Nederland De weigering der R. K. Missie in de Bataklanden Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig en gaat eerst in ge heime zitting. De zaak der retour-commissies Na opening der openbare vergadering, krijgt de heer VERMEULEN gelegenheid voor het doen van een mededeeling. De heer VERMEULEN deelt mede, dat hij, als lid van de commissie van onderzoek naar het beheer van het gasbedrijf, d.d. 21 Mei een schrijven heeft ontvangen van den heer v. d. Stel, in welk schrijven de heer v. d. Stel mededeelt, dat op zijn corruptielijstje ook het gasbedrijf der gemeente Velsen voor komt. In verband met de instelling der com missie van onderzoek, achtte hij zich ver plicht hierop te wijzen. De heer VERMEULEN heeft de andere leden der commissie onmiddellijk met den inhoud van dit schrijven in kennis gesteld; de commissie kwam tot de conclusie, dat hun mandaat volstrekt niet in zich sloot een onderzoek naar eventueele curruptiegevallen te doen. Tevens was de commissie eenstem mig van gevoelen, dat zij den inhoud van dit schrijven niet onder zich mocht houden en zij deed dan ook mededeeling ervan aan het dagelhksch bestuur der gemeente. B. en W. deelde mede, dat dit schrijven aan het verkeerde adres was en buiten de bemoeiingssfeer viel van de commissie. Het was dan ook door B. en W. terzijde gelegd. De commissie, zoo deelde de heer VER MEULEN mede, meende, dat zij, eerbiedi gende het standpunt van B. en W., toch den raad moest ln kennis stellen van den inhoud. Een verzoek om deze mededeeling in den raad te mogen doen, is dan ook naar B. en W. gegaan en het college antwoordde o.a., dat zij de voorkeur gaf aan een open bare bespreking. De VOORZITTER antwoordt, dat het col lege van meening was, dat de commissie van haar verantwoordelijkheid ontslagen was, nadat zij van het schrijven mededee ling had gedaan aan B. en W. De verant woordelijkheid was toen op B. en W. overge gaan. B. en W. hebben tenslotte de voorkeur gegeven aan openbare bespreking, omdat hun gebleken was, dat over deze aangele genheid iets naar bulten was uitgelekt en zij jniet wenschten, dat men den indruk zou krijgen, dat de zaak geheim gehouden werd. De heer BOSMAN vraagt of B. en W. zelf al iets gedaan hebben om te weten te komen of aan het gasbedrijf eventueel iets niet in orde was. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. zooals indertijd reeds medegedeeld is een onderzoek hebben ingesteld. B. en W. hebben zich natuurlijk tot de justitie te Utrecht gewend en van haar d.d. 17 Novem ber 1927 ten antwoord gekregen, dat uit de gegevens, welke de justitie op dat oogenblik ter beschikking had, niet blijkt, dat ambte naren der gemeente Velsen zich aan corrup tie hebben schuldig gemaakt. Mocht later nog iets bekend worden, dan zou hiervan medeöeelinè worden gedaan aan de justitie te Haarlem. B. en W. hebben de overtuiging, dat hier niets gebeurd is, want nadien is van de justitie niets meer vernomen. De heer BOSMAN vraagt of ook een on derzoek in het bedrijf is Ingesteld. De wethouder, de heer TUSENIUS, ant woordt, dat, voor zoover is kunnen worden nagegaan, alle kortingen, welke gegeven zijn, in de kas van het bedrijf zijn gestort. Het is ook gebleken, dat Velsen goedkooper koopt dan particulieren. De VOORZITTER merkt nog op, ter ver sterking van den goeden indruk, dat de di recteur van het bedrijf steeds afwijzend ad viseerde op de verzoeken van leveranciers, om schadevergoeding e.d. De discussies over deze zaak worden hier na gesloten. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van den Kerke- raad der Gereformeerde Kerk te IJmuióen (Oostelijk deel) om beschikbaarstelling van een lokaal der openbare lagere school H. te Umuiden, ten behoeve van den Evangeli- satieafbeid. Een soortgelijk verzoek werd door den raad den 13den Maart j.l. in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Na ampele over weging is door B. en W. besloten, den Ker- Ikeraad mede te deelen, dat zij voorloopig nog geen vrijheid kunnen vinden het ver zoek in te willigen. Zij meenen, dat in de school van de Vereeniging voor Christelijke ■Nationaal Schoolonderwijs, gelegen aan den Stationsweg te IJmuiden, voldoende lokalen beschikbaar zijn voor het beoogde doel, ter wijl de afstand tusschen deze school en school H zoo gering is, dat die ten opzichte van het bezoek geen bezwaar behoeft op te leveren. B. en W. stellen voor, het verzoek af te wijzen. De heeren VERMEULEN en HOMBURG, bepleitende de inwilliging van het verzoek. Na breedvoerige bespreking wordt het ad vies van B. en W. aangenomen met 14 tegen .11 stemmen. Vergoeding bijzondere scholen. r B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een voorstel tot toekenning van ver goeding aan besturen van bijzondere scho len ln de Jaarwedden van tijdelijk onderwij- zijnd personeel aangesteld ter vervanging van wegens ziekte of om andere redenen uit de school afwezige vaste leerkrachten. Goedgekeurd. Stichting bijzondere schooi. Aan de orde ls het prae-advies omtrent 't verzoek van het bestuur der vereeniging voor lager en meer uitgebreid lager schoolonder wijs op Gereformeerden grondslag te IJmui den, om de benoodige gelden uit de gemeen tekas te verstrekken voor de stichting -van een bijzondere lagere school in het gedeelte van I.Imulden, ten zuiden van .de spoorlijn. B. en W advlseeren het verzoek ln te wil ligen. Goedgekeurd. Vergoeding boventallige leerkrachten. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging "voor lager en meer uitgebreid lager school onderwijs op Gereformeerden grondslag t^ IJmuiden, een vergoeding van 1025.30 toe te kennen voor boventallige leerkrachten over 1926. Goedgekeurd. Weigering bouwvergunning. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een beroepschrift van de N. V. Aan nemers Mij „Velsen", inzake de weigering van een bouwvergunning voor 3 woningen aan den Velserduinerbuurtweg. De heer MAAS meent, dat ér geen bezwaar tegen ls om hier 3 woningen aaneen te bou wen. Past men open bebouwing toe dan ziet men op de achtergevels van de huizen aan den Velserduinweg. De wethouder de heer DUNNEBIER ant woordt, dat er nog een weg voor het terrein komt, woordoor het bezwaar van den heer Maas komt te vervallen. De heer HOMBURG wil de afwijking wel toestaan Na eenige bespreking wordt overeenkom stig, het advies van B. en W. besloten. Aanleg straat. B. en W. vragen den raad een crediet van 27.650.voor den aanleg van een straat met rioleering van de Burgemeester Ensche- délaan af tot den Brederodenscheweg te Santpoort. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan K. Bakker, te IJmuiden, te verkoopen een gedeelte bouw terrein, ter grootte van pl.m. 300 M2, langs den Zeeweg, voor den prijs van 8.00 per M2. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor de huurovereen komst met 't Rijk, betreffende een gedeelte zeestrand te verlengen. De heer TEN BROEKE verzoekt om ln de pachtvoorwaarden op te nemen de bepaling, dat de badkoetsen tot het water gereden moeten worden. De VOORZITTER heeft hier geen be zwaar tegen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aankoop grond. B. en W. stellen voor van de Wed. A. Aber- crombie-Jonlcer, te Umuiden, een gedeelte grond aan te koopen ter verbreeding van den hoek Zeeweg-Velserduinweg. De hr VERMEULEN acht de voorgestelde oplossing niet de beste. Het hoekje, dat voor straatverbrceding vrij komt is zoo miniem, dat het spr. niet het offer waard is. Anderen staan hun grdnd gratis af en dan betegelt de gemeente hen. Hier koopt de gemeente den grond en moet hem boven dien betegelen en bestraten. Spr. heeft dan ook bezwaar tegen het voor stel van B. en W. De heer TEN BROEKE vindt dit voorstel in 't belang der gemeente, 't Wijkt inder daad af van den gewonen gang van zaken, doch deze oplossing is de beste. De wethouder, de heer DUNNEBIER zegt, dat, wanneer deze hoek afgerond wordt, het verkeersgevaar voorbij is. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 22 tegen 3 stemmen. Hierna wordt 10 minuten gepauzeerd. Na heropening, verzocht de heer Dalmeyer verandering te brengen in de behandeling der punten, door n.l. de interpellaties eerst aan de orde te ."tellen. Na eenige bespreking werd eerst aan de orde gesteld het punt Geen vloekverbod. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het adres van het bestuur van den bond tegen het schenken door vloeken van God's Heiligen Naam, om regelen vast te stellen betreffende het vloeken en ijdel gebruiken van God's Heiligen Naam. Van den heer TEN BROEKE e.a. was het volgende voorstel ingekomen: a. De raad, overtuigd zijnde van de nood zakelijkheid om het schenden door het vloe ken van Gods Heiligen Naam tegen te moe ten gaan; b. Overwegende de praktische bezwaren die verbonden zijn aan de uitvoering van een dergelijke bepaling in de politieverorde ning; c. Besluit om Burgemeester en Wethou ders uit te noodigen om, in overleg met bo- vengenoemden bond, in alle openbare ge bouwen, waaronder ook te rekenen school gebouwen. doeltreffende opschriften aan te brengen, op daartoe het meest geschikte plaatsen, die het doel van dezen bond weer geven; d. Burgemeester en Wethouders uit te noodiger om alle besturen der bijzondere scholen opmerkzaam te maken op dit Raads besluit en hen uit te noodigen ook dergelijke opschriften te doen aanbrengen; e. Burgemeester en Wethouders te verzoe ken, om indien zulks noodig mocht blijken, een credietaanvrage daarvoor bij den Raad in te dienen." De heer HOMBURG zegt, namens zijn fractie, dat een verbod behoort te worden ingesteld. Spr. licht zijn standpunt nader toe en wijst er op, dat zelfs in geschrift den naam van God wordt misbruikt, n.l. in het „Volksweekbifld", waarin een vergelijking werd gemaakt tusschen God en Velsen, zulks om de gestie van het dagelijksch bestuur dezer gemeente aan te vallen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het voorstel van den heer Ten Broeke e.a. vrijwel kunnen overnemen. De h. TEN BROEKE zegt dat 'n vloek verbod wel ideaal is, maar niet bereikbaar is. Het vloeken is een lnkankerd kwaad van ons volk. Maar om een vloekverbod in te stellen, dat uitgevoerd en strafbaar gesteld moet worden, daarvan heeft spr.'s fractie het onbereikbare gevoeld. Spr. beveelt zijn voorstel aan. De heer SCHAAR betoogt, dat alleen door geestelijke en opvoedende kracht het volk in dit opzicht opgeheven moet worden. De hr. MAAS zegt, dat hij ook 't vloe ken afkeurt, doch met een verbodsbepaling zal men niet bereiken wat men er van ver wacht. Wanneer men vloeken strafbaar stelt, wis zal dan moeten uitmaken of er gevloekt wordt. Dat is maar hoe of het opgevat wordt. Men moet het maar op een of andere manier bestrijden. Den heer VERMEULEN verheugt het, dat het vloeken van alle kanten wordt afgekeurd en dat in den tegenwoordigen tüd niemand meer den euvel moed heeft, om het vloe ken te verdedigen. Spr. gelooft niet dat het argument, de practische onbereikbaarheid, geldend is. Want hetzelfde kan gezegd worden van andere, reeds bestaande verbodsbepalingen. Maar de bedoeling van deze is dan ook een orovoeeerende; het voorkomen van het kwaad. Er is niets tegen om een verbod te stellen. Ook het verbod om te stelen is niet voldoen de gebleken om menschen van het stelen terug te houden. Maar daarvoor heft men immers het verbod nog niet op! De VOORZITTER merkt op, dat het ver bod om te stelen gesteld is om dat bij het stelen andere partijen benadeeld worden. Dan grijpt een wereldsche rechter in. By 't vloeken .echter is het de Almachtige God, die beleedigd wordt en Deze heeft eens ge zegd: „Mi) ls de wrake". W.ij kunnen het gerust aan dezen Rechter overlaten, aldus de voorzitter. De heer TUSENIUS vindt het een hoonen van Gods naam, wanneer op deze manier over het vloeken wordt gesproken. De kwes tie zal tenslotte toch beslist worden door 'n politieke stemming. Niet omdat men aan de eene zijde het vloeken afkeurt. Dit doet men aan beide zijden. Het afwijzende advies van B. en W. wordt hierna met 18 tegen 7 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Vermeulen, Groenevzeld, Sluiters. Ten Broeke, v. d. Steen, Homburg en Krijger. Het dans-vraagstuk In de raadsvergadering van 3 April, werd ln handen van B. en W. gesteld om prae- advies, een adres van de heeren P. P. Ver meulen, H. Homburg en A. Krijger, om het dansen in het openbaar te verbieden. Het college heeft omtrent deze aangele genheid het advies ingewonnen van de Com missie van voorbereiding voor de plaatse lijke strafwetgeving, welke reeds op 14 April het volgende mededeelde: „Wij hebber, de eer U mede te deelen, dat wij de opname van een bepaling in de Alge- meene Politieverordening om het dansen in het openbaar te verbieden, niet noodig ach ten. Zonder toestemming van den Burge meester is het openbaar dansen in deze ge meente verboden en wij zijn var! oordeel, dat veilig aan den Burgemeester kan worden overgelaten eventueele uitwassen, zooveel mogelijk, tegen te gaan." Tevens is door B. en W. het oordeel ge vraagd van de Commissaris van PoNtie, die heeft bericht, dat hem nimmer klachten hebben bereikt omtrent wanordelijkheden in openbare dansgelegenheden. De Commissaris vindt het standpunt van genoemde Commis sie volkomen juist, doch acht het evenwel gewenscht, dat alsnog in de dansvergunnin- gen de voorwaarde opgenomen wordt, dat personen beneden den leeftijd van 18 jaar niet mogen worden toegelaten. B. en W. zeggen, zich met deze adviezen geheel te kunnen vereenigen. Ook zij zien niet in waarom het noodig zou zijn in den bestaanden toestand verandering ie brengen. In deze gemeente zijn slechts twee inrichtin gen waarvoor vergunning is verleend tot het dansen in het openbaar, n.l. „Cycloop" en „Thalia". Aan de vergunning, verleend aan den exploitant van „Cycloop" is de voor waarde verbonden dat in de zaal, waarvoor de dansvergunning geldt, geen sterke drank en aan vrouwelijke personen geen alcohol houdende drank mag worden verstrekt. Verder wordt aan eiken daarvoor in aan merking komenden caféhouder, indien hij dit verzoekt, gedurende de zes wintermaan den vergunning verleend tot het houdejj van 12 openbare dansavonden van 7 tot 10.45 uur namiddag. De Burgemeester heeft zich bereid ver klaard aan alle vergunningen voor het dan sen ln het openbaar de voorwaarde te ver binden, dat ln de zaal geen sterke drank en aan vrouwelijke personen geen alcoholhou dende drank mag worden verstrekt, en dat personen beneden 13 jaar niet mogen worden toegelaten. B. en W. stellen dan ook voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer KRIJGER verdedigt het voorstel van zijn fractie. Spr. wijst op de in Haarlem gehouden enquête. Deze is een waarschu wing geweest om tijdig maatregelen te nemen. Spr. ontkent dat hier geen uitwas sen zijn. Verheffend is het dansen niet. Spr. hoopt dat de raadsleden doordrongen zijn van de noodzakelijkheid om het voorstel aan te nemen. De heer DE VRIES vraagt waar de men schen blijven zullen, wanneer het verbod wordt ingevoerd. Men zal er eerder op ach teruitgaan. De heer MAAS zegt dat, wanneer het werkelijk vaststond, dat er hier uitwassen waren, hij zich niet zou afvragen, waar de menschen dan moesten blijven. De Haarlemsche verordening gaat, na het geen daar gepasseerd is, nog altijd boven de Velsensche verordening uit. Spr. wil niet de leiding uit de handen van den burgemeester nemen. Die leiding is in goede handen. Wat ls hier gebeurd, dat een verbod plotseling noodig maakt. Er is eenigen tijd geleden iets gebeurd, waarvoor de betrokken onderne ming direct zwaar gestraft is. Waar in onze verordening de bepaling voorkomt, dat aan vrouwen en meisjes geen sterke drank ver kocht mag werden, bestaat er voor spr., vooralsnog geen reden om vóór een verbods bepaling te stellen. De heer TEN BROEKE zegt, tegen het voorstel te zullen stemmen. Intusschen beveelt spr. de zaak in de aan dacht van den burgemeester aan. De beer DE NOBEL kan zich bij den heer Maas aansluiten. De heer SCHAAR zegt, dat men door een dansverbod de mentaliteit van de mensehen niet verandert. In Haarlem was het dansen veel erger dan hier. Spr. zag ook liever de dansgelegenheden minder bevolkt. Maar een verbod wil spr. niet stellen. De heer VERMEULEN zegt dat er een al- gemeene opini heerscht, dat aan het tegen woordige dansen paal en perk moet worden gesteld. Er moet niet gewacht worden totdat het nog erger is geworden. Spr. bevecht het voorstel dan ook. Werd de Amsterdamsche bepaling hier ingevoerd, dan was het al een groote stap ln de goede richting. We zouden" dan nog wel niet de 100 procent hebben, doch in de toezegging van thans heeft men niet genoeg. Hoe wil men nu controleeren, of er uitwassen zijn. De heer MAAS merkt op dat controle in een openbare dancing altijd mogelijk is. Een verbod zou besloten dansclubs in het leven roepen, die tot laat in den nacht gelegen heid hebben om te dansen en dat acht spr. nog veel erger. De heer HOMBURG zegt, dat hier lang en breed gesproken wordt over den buiten kant van deze zaak. De exploitanten zorgen wel, dat de zaak in orde is. Maar laat men eens naar den binnenkant van het vraag stuk kijken, naar de schade, welke aan de zielen van nog jeugdige personen wordt aan gericht; jongelui, die nog in de onevenwich tige jaren zijn. De VOORZITTER zegt, zelf niet voor het dansen te zijn. Doch wanneer men het dan sen b.v. in Umuiden verbiedt, dan kan men het reclame maken voor „Umuiden als bad plaats" wel laten. Spr. raadt aan om geen verbodsbepaling ln het leven te roepen. Spr. zegt toe, dat hij nauwlettend toezicht zal houden en roept de medewerking der raads leden hierbij in. Wanneer er onregelmatig heden geconstateerd worden, dan zal spr. streng straffen. Het advies van B. en W. komt hierna in stemming en wordt aangenomen met 17 te gen 8 stemmen. Pensionneering van wethouders B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een nieuwe verordening regelende de pensionneering van wethouders en de toe kenning van een vergoeding aan wethouders. Wordt aangehouden. Interpellaties betreffende de brandweer Door de heeren Dalmeijer en Homburg is verlof gevraagd om B. en W. vragen te mo gen richten over de brandweer. (Zie elders in deze rubriek). Besloten wordt om, met het oog op het vergevorderde uur, de interpellaties in de volgende vergadering te behandelen. Rondvraag Bij de rondvraag deelt de heer Maas mede, dat een aannemer van rioleringswerken plotseling het werk heeft stopgezet, om een geschil met den opzichter der gemeente. Spr.' verzoekt B. en W. pogingen in het werk te stellen om dit geschil zoo spoedig mogelijk te doen beëindigen, opdat de betrokken ar beiders niet langer door deze kwestie gedu peerd zullen worden. Na eenige bespreking zegt de VOORZIT TER toe, dat deze kwestie onmiddellijk door het college ter hand zal worden genomen. Hierna volgt sluiting. Door de leden van den raad, de heeren J. A. Dalmeijer en H. Homburg is aan den raad verzocht een interpellatie te mogen hou den over de brandweer. Deze interpellaties zouden in de raadsvergadering van gister avond aan de orde komen, doch met het oog op het vergevorderde uur zijn zij uitgesteld tot de volgende vergadering. De interpellaties lulden als volgt: Van den heer Dalmeijer: Wat is er juist van de, na den jongsten grooten brand te Umuiden verspreide be richten, dat verzuimd zou zijn, de eigen mo torbrandspuit van de gemeente Velsen op te roepen, alvorens aan te kloppen bij andere gemeenten om hulp? Wanneer stellen Burgemeester en Wethou ders zich voor, bij den Gemeenteraad hunne voorstellen in te dienen betreffende reorga nisatie en modernisatie der brandweer? Willen Burgemeester en Wethouders den Gemeenteraad in kennis stellen van het rap port ter zake, dat bij hen moet zijn inge komen? En willen zij dit rapport doen publi- ceeren, hetzij in extenso, hetzij in uittreksel? Indien deze laatste twee vragen door Burge meester en Wethouders ontkennend beant woord mochten worden, welke zijn dan de overwegingen voor zoodanige weigering? Eki van den heer Homburg: I 1. Kunnen Burgemeester en Wethouders j ook mededeelen, wat do reden was, dat ln de I overige deelen der gemeente de brandweer 1 niet gealarmeerd is geworden? 2. Op wiens gezag is de brandweer te Am sterdam gealarmeerd en wat zijn de kosten, welke hieruit voor de gemeente voortvloeien? 3. Wat is de oorzaak, dat, niettegenstaande Burgemeester en Wethouders van de nood zakelijkheid oveytuigd zijn en 't rapport der brandweer voor reorganisatie en kostenbere kening reeds zeer geruimen tijd geleden is in gekomen, Burgemeester en Wethouders nog steeds in gebreke zijn gebleven, om te komen met plannen, die tot verbetering kunnen lei den? De Brederodeweg. Door het lid van den Raad, den heer Dalmeijer, zullen in dS volgende raadsvergadering, de volgende vragen aan B. en W- worden gesteld: ,3sstaat bij Burgemeester en Wethouders het voornemen, den Brederodeweg te Sant poort te doen voorzien van een ander weg dek dan het bestaande? Zoo ja, heeft de dienst van het Bedrijf Openbare Werken reeds van Burgemeester en Wethouders opdracht gekregen tot op stellen van een voorloopig plan ter verbe tering van genoemden weg, en tegen wan neer stellen Burgemeester en Wethouders zich voor, deze zaak ter behandeling te zen den naar de Commissie van Bijstand in het Beheer van Openbare Werken? Welke overwegingen hebben Burgmeester en Wethouders indertijd er toe gebracht niet genoemden weg te doen verharden met klinkers, uit de gelden, beschikbaar gesteld door den Gemeenteraad voor het onderhoud der grondwegen, doch wel ver schillende gedeelten van den Duin- en Kruidbergerweg, waarlangs, in tegenstelling met den Brederodeweg, geene bebouwing gevonden wordt?" Inwijding van liet nieuwe Orgel. Mor den». Donderdagavond, om 7 uur, zal het ftiêuwe orgel van de St. Josephkerk te Vel- 4en-Noord plechtig worden gewijd. 'De feestrede zal worden gehouden door den ZeerEerw. ZeerGel. Pater B. de Waal, professor aan het Missiehuis te Driehuis. Na het Lof zal het orgel bespeeld worden door den ZeerEerw. ZeerGel. heer J. v. d. Wiel, professor aan het Seminarie Hageveld, te Heemstede. Hiermede noodigen wij U uit tot het bijwonen eener op DONDERDAGMIDDAG a.s. om HALF DRIE in onze maga zijnen Hoogachtend, Muzickwedstrijden .te Castricnm vanwege den R. K. Bond van Fanfare- en Harmonie gezelschappen. Allerwege is men bezig zich gereed te maken de gasten van Zondag 10 en 17 Juni goed te kunnen ontvangen. Vele neringdoenden maken de voorbereidse len om deel te nemen aan den winkelwed- strijd, waartoe een jury zal worden benoemd om a.s. Zaterdag te keuren. Niet alleen dat alle zakenmenschen aan het werk zijn ge togen maar op de eerste plaats het wed- strijdoestuur onder de ijverige leiding van kapelaan de Boer en den heer Essing. De bond geeft zijn tweede concours te Castricurr en wel omdat het fanfarekorps alhier zijn eerste lustrum viert. De leiding is in handen van den directeur van het pa tronaat- en zrn volijverigen secretaris hier bovengenoemd. Zien we het programmaboekje dan is alles in de puntjes verzorgd. Daarbij heeft 't be stuur zich ue medewerking weten te ver overen van velen in de gemeente met aan het hoofd den burgemeester en den Zeer eerw. heer Pastoor, die, deel uitmaken van het eerecomité. Overzichtelijk vindt men de prijzen, die uitgeloofd zijn, in het boekje ver meld. Voorts is een keur van eereprijzen beschik baar, ter will de vereeniging Castricum Voor uit aanbiedt de beide dagen een groot vuur werk af te steken van niet minder dan ruim 40 nummers. Vooraf en tijdens de week, die tusschen de twee kampdagen zal verloopen, zullen feest- cöncerten worden gegeven waarvan de fan fare D.I.U de rij zal openen op a.s. Zater dag te 8 uur op het feestterrein. Alle wed strijden worden gehouden op het terrein, maar de marschwedstrijden langs ds burge- meester-Mooijstr' op den Rijksweg. Vóór al lés zal eiken Zondag 't gem.bestuur den gas ten 't welkom toeroepen. Daartoe zijn in de deelnemende korpsen, directeur en voorzit ter' uitgenoodigd, terwijl daarna door de fan fare van het patronaat onder leiding van den heer Kuijs met medewerking van een groot aantal jongens tegenover het raadhuis een kleppermarseh zal uitgevoerd worden. Gedurende 2 dagen zullen alhier 16 van de 18 aangesloten vereenlgingen elkander komen bekampen. De jury bestaande uit de heeren Jan Brugge van Deventer, D. Speets, A. Vrancken van Amsterdam wacht een zware taak, want na het concours zal eiken avond een eerewedstrijd worden gehouden van die korpsen die m hun afdeeling 'n eersten prijs weten te behalen. We vernemen nog nader, dat het beduur Plechtige eerste H. Mis van den Wei eerw. heer C. de Ruijter Zondag te 10 uur droeg de nieuw gewijde priester de plech tige H. Mis op. tn de parochiekerk met assis- enfie van den Zeereerw. heer pastoor als Presbyter-assistens, en de weieerw. heeren S'arrenburg, leeraar aan het Sem narie re Hageveld, en kapelaan Schamper als sub diaken en kapelaan de Boer als ceremoniarius. Het hoogaltaar en priesterkoor was prachtig met bloemen en palmen versierd. Het zang koor zone zeer verdienstelijk de Mis van Hub Cuijpers, Santa Mathildis, terwijl na de Hoogmis de cantate van Haagh „Groot zijt gij" ten gehoore werd gebracht, waarbij de tenorsoio werd gezongen door den heer Schermer en de baritonsolo door den heer P. A. van Westen. Beiden kweten zich prach- ig van hun taak. Na het evangelie beklom de Weieerw. Zeergel. heer Starrenburg, oudkapelaan der parochie, den kansel en hield op den tek°t „Groot is het ambt en verheven De waar digheid van den priester, aan wien macht is gegeven wat zelfs aan de engelen niet is toegestaan", uit Thomas a Kempis 'n indruk wekkende rede, waarin hij de grootheid en de waardigheid schilderde, maar ook de zware taak van den priester, die onder koning is op aarde van het Rijk van den Aller hoogste. Hij is ae brenger, niet zooals Joseph in Egypte van het stoffelijk graan, doch van het voedsel des eeuwigen levens. Dan wijst hij er op wat de priester beteekent als plaats- bekleeder van God in de biecht. In één woord, de taak van den priester is anderen naar tijd en eeuwigheid gelukkig te maken. Al de hoogtijden, die de mensch viert, zij beteekenen niets, als de priester daar niet bij is, hetgeen al begint bij de geboorte van het jonge menschenkind, door het Doopsel, bij de le H. Communie, bij huwelijk, bij zieken, ia zelfs bij het sterfbed. De priester moet zijn een andere Christus, weldoende rondgaand, dus een afschildering zijn van Jesus Christus hier op aarde. Dan schildert hij, welk een taak door de zalving van den bisschop op des priesters schouders is gelegd, waarna hij met gevoel- ovlle en hartelijke woorden de ouders toe spreekt, waarbij hij zegt, dat het zoo moeilijk is, hier de juiste woorden te vinden om te omschrijven wat heden en gisteren in het hart van de ouders omgaat. Eat zu'Ienzij eerst voorgoed ondervinden, als zij aanstonds uit zijn handen het brood des levens ont vangen. Den parochianen wijst hij aan de hand van de woorden van den H. Vincentius a Paulo op het grootsche werk van het vormen van priesters Het vormen van priesters kan echter alleen komen door het degelijke gebed van een vader en de vroomheid van een moeder. Als gij zoo handelt zal u dat geluk ook eens beschoren zijn. Des namiddags had in de zaal van de bi;z. school door het feestcomité de aanbieding plaat» van. het geschenk van de parochie, bij monde van den weieerw»-heer Schamper, waarbij hij er op wees, dat men niet alléén' den priester heeft willen eeren door de fees telijke ontvangst, maar daarnaast met een geschenk en toen is men gaan denken, dat de priester om zijn herderlijken arbeid te kunnen verrichten, studeeren moet en schrij ven, waarvoor een bureau goede diensten verricht, terwijl daarnaast ook rust moet worden genomen en daarvoor ts gedacht aan stoelen. Het cadeau is wel niet aanwezig maar men heeft gedacht, dat het 't beste zou zijn. indien de neomist zelf zou kiezen, waartoe morgen dan ook beslag op hem zal worden gelegd. Voorts en hierdoor kan men zien. dat men zijne priesters gaarne eert is een zoodanig bedrag beschikbaar gekomen, dat, als gij eenmaal door uw bis schop zijt benoemd, het noodige kunt aan schaffen voor uw kamer. Zichtbaar ontroerd dankte de weieerw. Heer de Ruijter voor de hulde hem gebracht en het mooie en praktische geschenk hem heden aangeboden Veel ging thans in hem om en het was hem aan te zien, dat de aan doening hem belette te uiten wat zijn hart hem eigenlijk ingaf. Hij zou echter Castri cum nooit vergeten. Nadien kwam een stoet van parochianen van de gelegenheid gebruik maken hem en zijne familie geluk te wenschen met dezen dag Te 7 uur is door den neomist een plech tig Lof gecelebreerd uit dankbaarheid, waarna het Te Deum werd gezongen Zoo is dan ook deze dag weder voorbij. Castricum's parochianen hebben getoond, veel te gevoelen voor zijn geestelijken maar dat niet alleen stemt tot voldoening.Wij mogen nier besluiten zonder te memoreeren, dat door verschillende andersdenkenden de drie kleur was uitgestoken, terwijl aanvankelijk gehuurde auto's van niet-katholielcen, gratis ter beschikking zijn gesteld om den optocht zoo mooi mogelijk te doen zijn' zich grootendeels bepaald tot het afdoen van het werk van eiken dag. Het aantal stakers van de bij het Weer standsfonds aangesloten Bonden was ver geleken bij andere jaren in 1927 betrekke lijk gering en bedroeg 723 met 33.254 sta kingsdagen of 52.91 dag per staker. Fl. 77.668 werd door de aangesloten bon den in 1927 uitgekeerd tegen 147.741 in 1926. Het vermogen onzer vakbonden is, de gelden der erkloozenkassen buiten be schouwing latend, gestegen van 2 miili- oen tct 2.620.C00. In 1927 is door de katholiek georgani seerde werknemers uitsluitend voor hun vakbeweging opgebracht de niet onbelang rijke som van ruim 4 millioen gulden. Het is lichtelijk vreemd, indien men het laat voo kounn, alsof onze vakbeweging louter strijd-organisatie zou zijn, alsof zij bij „een nieuwe orde van zaken" van ka rakter zou veranderen; er een „kiescolle- I ge" van zpu worden gemaakt. Wij zijn integendeel van oordeel, dat onze vakbeweging als maatschappij- en productie-dienend orgaan, meer haarzelf wordt, naarmate de maatschappij mede on der haar drang zich in christelyken solidal- ren geest reorganiseert. Onder haar drang. In die woorden ligt 'n program van ac tie besloten. Want bij en boven haar actie voor een betere boterham uit gaat haar zoo juist aangeduid maatschappelijk stre ven. Ons plaatsend op het standpunt van ons beginselprogram ls dat streven gericht op publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie den vorm waarin geacht wordt dat het christelijk solidarisme tot gelding zal ko men. Langs welken weg en met welke middelen zal naar dat doel worden gestreefd? Het korte antwoord kan zijn; langs le- galen weg en met alle geoorloofde midde len. Wij. heel ons leger katholiek georgani seerde werknemers, dienen ons ook Bezig te houden, niet maar eens even, doch blij vend met het politiek gebeuren. Reeds de politieke democratie, waarbij het geven van leiding overigens niet ls buitengesloten, eisoht, dat ens volk van zijn zeggenschap gebruik maakt en goed gebruik maakt. Dat is vooral ook noodig, omdat de,staat, gegeven de menschen. zooals zii blijken te zijn, niet gemist kan worden en mee moet trekken in den opmarsch naar den nieu wen tijd. De vakbeweging zal, als de omstandig heden gunstig zijn. en het niet anders kan, met den kraebtigen arm d'en^n op te tre den op beperkt of meer uitgebreid gebied. Daarop stellen de betreffende vakbonden zich ln; daarop stelt ook hst Verbond zich ln. Indien het Verbond van Nederiandsche Werkgevers ons de hand reikt tot samen werking. dan wordt die gaarne aanvaard om te 7ien hoever gezamenlijk kan worden opgetrokken. Onze Vakbeweging begeert den. waren vrede. Die begeerte alléén fs echter niet vol doende. En het laat zich aarzien dat, ten- zji met ons het overgroots d°el van het voik optrekt teren de weinige machtheb bers, er op dient gerekend, dat, zij het niet morgen, nog ongekendo gebeurtenissen kunnen worden verwacht. In hoeverre met andere groepen georga niseerde» kan worden samengewerkt, ook als Centrale, zal van omstandigheden af hangen. Gp zich, het is algemeen beltend. is ook onze vakbeweging als zoodanig, even als andere katholieke instellingen, niet af- keerig van ,-, coalitie". De voorwaarden, waaraan daarbij moet worden voldaan zijn eveneens bekend. Wij hebben gemeend het openingswoord Van <3qzè 'vakbohdsvergadering in dit tce- ken te moeten plaatsen, nu de laatste da gen, laten wij hopen naïevelijk, getracht is het te doen-voorkomen alsof met behoud van de huidige uit het liberalisme geboren maatschappelijke verhoudingen.- de indu- strieele vrede op komst is. Dat is volkomen onjuist. Indien men dat zichzelf wil wijsmaken, is het niet gevaar lijk, Indien men echter het publiek zóó meent te mogen voorlichten, wordt het ernstiger. Wij zetten dit openingswoord ook nog eens in dit teeken, opdat de katholieke werknemers precies weten, wat zij aan ons hebben; dat zij, indien zij het met ons eens zijn, volle vertrouwen w de katholieke Arbei dersbeweging kunnen stellen. Er bestaat geen kans. dat men ln onze katholieke Vakbeweging communistische „cellen" zou kunnen plaatsen; wij hebben 18 jaar aan tuberculosebestrijding geaaan en zouden die „bacillen" spoedig hebben overwonnen V/ij dienen echter te zorgen, dat ons ka tholieke leger van den Arbeid in staat en paraat is, om den vanuit het Oosten aan- rukkenden vijand te weerstaan. Daarvoor is noodig, dat heel ons katho liek werknemersvolk ook in maatschappe lijk opzicht volle vertrouwen stellen kan in onze katholieke arbeidersbeweging. Onderwijs. Voor de vacatures bij het Openbaar Lager Onderwijs in deze ge meente, hebben zich 34 sollicitanten aange meld. e De voorjaars-vakverbondsvergadering Te Amsterdam worden de voorjaarsver gaderingen gehouden van het r. k. Werk liedenverbond. Aan de Verbondsvergadering ging dit maal de Voorjaarsvergadering vooraf. De Verbcnds-voorzitter, de heer A. O. de Bruyn sprak daarbij een openingsrede uit, waaraan het volgende ontleend ls: Het ledental van onze vakbonden ging ook in 1927 met bijna 6000 oi 5 84 vooruit en kwam hierdoor tot 105.674. In 1926 opnieuw begonnen, houdt de groei verheugend aan. Het eerste kwartaal van 1928 hield zich uitmuntend. Het ledental dor Vakbonden is opnieuw met 3115 toegenomen en steeg daardoor tot 108.789. Zich aanpassende aan de economische omstandigheden heeft onza vakbeweging Het ministerieel antwoord op dc vragen van den heer Mollcr. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Moller, luidende: Is het den Minister bekend, dat al sedert 1922 door verschillende groepen inlanders uit de Bataklanden, bij de kerkelijke over heid en bij de regeering in ïndlë dringend wordt gevraagd om toelating en vestiging van katholieke geestelijken onder de Bataks? Dat ondanks alle pogingen, ook van de kerke lijke overheid, de Indische regeering vol strekt weigert aan deze dringende verzoeken te voldoen, ja zelfs vjeigert meer dienstreizen dan twee in een jaar toe te staan. 2. Is het den minister eveneens bekend, dat in Sibolga (gewest Tapanoeli), meer dan 60 katholieke Europeanen wonen en dat sedert 1925 door de geestelijke overheid ver lof ls gevraagd aan de Indische regeering, aldaar een katholiek geestelijke te mogen vestigen voor de zielszorg van de katho lieke Europeanen in Sibolga en in het ge- hcele gev/est Tapanoeli, en dat dit ook ge weigerd wordt door de Indische regeering? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat door deze weigering ernstig inbreuk wordt gemaakt op de godsdienstvrijheid, aan allen gewaarborgd bij art. 173 van de Indische Staatsregeling? 4. Wil dc Minister onverwijld alle maat regelen nemen om de gevraagde vestigingen en dienstreizen toe te staan? deelt de Minister van Koloniën mede, dat hU aan den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië heeft verzocht, hem in te lichten omtrent de aangelegenheid, be doeld in de vragen van het lid der Kamer, den heer Moller, betreffende verzoeken om toelating van en het maken van dienst reizen door roomsch-katholieke geestelijken in de Bataklanden. Na ontvangst van 's, landvoogds bericht, zal het antwoord op de vragen van den heer Moller worden medegedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10