Voornaamste Nieuws WOENSDAG 6 JUNI 1928 HET VRAAGSTUK DER ZIELSZORG Ï)JT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16874 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Teekenen van generaal Nobile? DE HOOGEERW. HEER H. J. ZONDAG VAN DE H.H. SACRAMENTEN DER STERVENDEN VOORZIEN OVERPRODUCTIE VAN TULPEN De Vereeniging „De Tulp" zal een plan ontwerpen tot beteugeling ervan De radio-golflengten Een botsing in de lucht De coruptie in gemeente bedrijven Een postvliegtuig neergestort Steeds meer Oceaanvluchten Nachtvorst De verduistering van 15.000 ten nadeele van de Haagsche Tramweg Mij. Het vertrek van de „Vriend schap" vertraagd De vlucht over den Grooten Oceaan Motorongeluk met doodelijken afloop De tentoonstelling te Laren De derde sluisdeur voor IJmuiden Belangrijke legaten Si non e vero. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Het lukte hem niet Openbare vergadering van tuinbouwers te Beverwijk BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTEM w 35 ct. p. regel 0 jf VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. (7 AU a abonue's <p dit blad zijn, ingevolge de cizekcnng&v corwsai den f Qfljftfl - A-even: lange geheels ongeschil theid tot werken door 711 ft m bij een ongeval rr.et f OCjj bij verlies van een hand, MB bij verlies van een f Eft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen <Jv5UU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ccgen; "U. docdel'ij ..en aflcop1 AüU. een voet of een oog; duim of wijsvinger; 1 been of arm bij 'n breuk van f Aft bij verlies v. een I vU." andere vinger. Het vraagstuk der zielszorg wordt niet alleen in Nederland, doch internationaal van steeds dringender beteekenis. Allerlei omstandigheden van buiten, deels verband j houdende met den vooruitgang der techniek, deels haar oorsprong vindende in andere omstandigheden, hebben daartoe bijgedra gen en dragen daartoe nog voortdurend bij. Eenerzijds zijn de gevaren, waaraan de geloovigen in het algemeen en de jeugd meer in het bijzonder blootstaan, van dien aard, I dat een voortdurende waakzaamheid wordt geboden en anderzijds gaat er een strooming door de wereld ten gunste van het Katho- i lieke geloof, welke ten gevolge heeft, dat veien daarbuiten oor, hoofd en hart naar de Kerk keeren, zoodat men kan zeggen, dat op menig gedeelte der beide wereld-halfronden de velden te rijpen staan. Zoowel het één als i het ander stelt aan de zielszorg in dezen i tijd bijzondere eischen. Een gedeelte dier zielszorg behoort ook tot de verheven taak der Katholieke pers en wij vragen ons wel eens af, of daaraan in deze zeer bijzondere tijden wel steeds volle aan dacht wordt gewijd. De rubrieken van poli- tiek, beurs, sport en nieuwsberichten mogen zeker in een Katholiek blad, dat op de hoogte van zijn tijd wil zijn, niet ontbreken, 1 maar een plaats, in beteekenis daar vér bovenuitgaande, behoort de rubriek der zielszorg te bezitten, waaraan nimmer een j te belangrijke plaats in de Katholieke pers kan worden ingeruimd. Dat is dan ook het essentieele verschil, dat er tusschen ons en de neutrale en overige niet-katholieke pers in het algemeen bestaat; dat is dan ook een j dar voornaamste redenen, waarom Paus en Eissehoppen in alle toonaarden de noodzake lijkheid der Katholieke pers hébben verde digd. Allerlei gevaren bedreigen tegenwoordig het katholieke volk van hoog tot laag. Daar zijn de uitvindingen van radio en bioscoop, welke door het gesproken woord en het voor .gebrachte beeld „van alles brengen onder het bereik der massa, „van alles" t waarvan onze ouders en voorouders nimmer hebben gedroomd. Men hoort en men ziet zelfs tot in eigen huiskamer zaken, gods dienst en zeden rakende, welke men zonder gevaar voor eigen nadeel niet hooren en zien kan tenzij speciaal gewapend met hulpmiddelen, welke ons tegen het indrin- j gend gevaar moeten beschermen. Dit alles vordert met onafwijsbare noodzakelijkheid, dat de menschheid en speciaal de jeugd, op hun gang door de wereld worden toegei'ust met de noodige voorlichting op zedelijk en kennis op godsdienstig gebied. Dat is de taak der zielszorg. Bovendien zien wij alle dagen, dat de uitvindingen op technisch gebied de afstan- den hebben weggenomen; talloos velen be- 1 reizen tegenwoordig Europa met hetzelfde gemak, waarmee onze voorouders naar een naburig dorp gingen; zij keeren terug uit al- lerlei grootsteden van Europa, verhalen van wat hun daar wedervoer en brengen niet al- leen van verre een beetje stof op hun schoenen mee, doch blijven vaak ook in- nerlijk niet geheel door de vreemde invloe- j den onaangetast. Afstanden zijn er niet meer, ook niet voor het platteland, waar men per auto, fiets, bus of electvische lijn in een minimum van tijd kan genieten van- alles wat de groote stad biedt. Dit alles stelt aan de zielzorg, ook op het platteland, bij- zondere eischen. Daarnaast leven we in de eeuw van het groot-industrieel bedrijf. Met massa's werkt men daar samen op verschillenden leef tijd, van beiderlei geslacht; de industrie zuigt alles uit een gansche omgeving naar zich toe. Vaak komen daarbij de gezamenlijke reizen op en neer naar de fabriek, 's mor- gens en 's avonds, terwijl men den geheelen dag aan de huiselijke samenleving is ont- trokken. Bijzondere problemen worden hier vanzelf aan de zielszorg gesteld. Over het gevaar van de dancings, waarop ln ons blad den laatsten tijd bij herhaling is gewezen, behoeven wij thans niet te spre ken, maar wel willen wij even memoreeren, hoe het slechte tooneel, het cabaret en de literatuur elk op zich hun slachtoffers met duizendtallen maken. i Onnoodig zal het zijn er op te wijzen, hoe bet neo-maithusianisme de naakt-cultuur, de abortus en de uitwassen der sport dage lijks opnieuw in tallooze kringen groote ver woestingen in de zielen aanrichten, waarbij dan nog komt de ellende van de ontwrich ting der gezinnen, de verwaarloozing in de opvoeding der r jeugd, de uitbreiding der echtscheidingen en de gemengde huwelijken. Plaats daar nu nog eens naast, de groote onheilen, welke het socialisme onder ons heeft aangericht en nog voortdurend sticht en men zal met ons diep overtuigd zijn, dat het vraagstuk der zielszorg, niet alleen dringend is, maar dat het ook veelomvat tend en veelzijdig is. De opsomming van al deze moeilijkheden, Waarvoor onze zielszorgers zich geplaatst zien, geschiedde onzerzijds echter niet om den kleinmoedigen den moed in de schoenen te doen zinken. Hiertoe is trouwens nimmer aanleiding voor hen, die zich veilig weten op het Schip van Petrus en voor hen, die de Goddelijke Belofte hebben in het woord Van den Meester: Ik zal met U zijn tot het einde der tijden. Reden om den moéd te verliezen ls er al thans nu minder dan ooit, omdat wij ne vens de ons omringende zorgen, ook allerlei hoop- en lichtgevende, bemoedigende facto ren aanwezig achten. Gelijk wij al die onderwerpen, welke onze zielszorg bijzonder van noode hebben, slechts in vogelvlucht konden overzien, zoo kunnen wij er ook niet aan denken ons in dit arti kel breedvoerig bëzig te houden met alles, wat het werken aan de Katholieke zielszorg op dit oogenblik tot zulk een blijde en moed gevende taak verheft. Allerwege zien wij het gezag van en den eerbied voor de Kerk veld winnen. Laten wij het communisme buiten beschouwing, dan is er van een publieke en rechtstreeksche be strijding der Kerk veel minder sprake, dan een kwart-eeuw terug het gera.1 was. Het respect voor den Paus van Rome is be langrijk toegenomen en evenzeer de invloed van de Kerk. De tijd, dat het tot den bon ton behoorde, anti-godsdienstig, godsdienst loos of twijfelaar te zijn, is voorbij en er gaat integendeel een strooming door Europa, welke aan het godsdienstig leven ten goeqe komt. Dat is zoo in Frankrijk, Engeland, Duitschland, Scandinavië en in tal van an dere landen. De officieele godsdienstloosheid, geleeraard aan de universiteiten, heeft een gevoeligen knak gekregen en tal van geleerden, kun stenaars en literatoren voelen zich niet rus tig, voor zij een veilige schuilplaats in het ranke bootje van Petrus hebben gevonden. Ieder begrijpt echter, dat ook dit alles de taak der zielszorg een belangrijke uitbreiding en verzwaring doet ondergaan. Nooit heeft de zorgzame landman het zoo druk, als wanneer het goud-gele koren gerijpt op den akker staat en om handen vraagt, ten einde gemaaid en gebusseld en vervolgens in de korenschuren binnen gereden te worden. Bovendien is daar nog altijd ook hier te lande het gevaar dat het platteland dreigt vanwege het steeds meer naderend socialis me. De steden met hun bevolking van hon derdduizenden en hun wassend zingenot, eischen wel het meest van al onze speciale zorgen. Internationaal schenkt men daaraan tegenwoordig de volle aandacht. Men lette slechts op de geschriften van Pierre l'Ermite uit Parijs, Dr. Carl Sonnenschein uit Berlijn en de eminente schrijvers, welke Oostenrijk in dit opzicht kent. Het parochiewezen in de industrieele en andere wereldsteden heeft aller aandacht en als wij daarvan lezen, worden wij steeds getroffen door den voor- uitzienden blik en de verstrekkende zorsen, welke vooral in dit opzicht enze kortelings ontslapen bisschop Mgr. Callier aan den dag gelegd heeft, Hierbij komt nog, dat de tijd aangebroken schijnt om van standpunt te veranderen in den strijd tegen het socialisme; namen wij in dien strijd tot dusver veelal het stand punt der verdediging in, nu lijkt de tijd aangebroken om over te gaan tot den aan val. Hier bedoelen wij niet zoozeer den poli tieleen aanval, dan wel den aanval, die er op berekend is de zielen terug te winnen, welke wij aan het socialisme hebben verlo ren. Deze kostbare zielen weer moeten wor den teruggewonnen, niet in de eerste plaats voor de politiek, maar voor de Kerk, de Moederkerk, welke nog altijd haar armen wijd-uitgespreid, liefdevol uitstrekt naar deze verdwaalde broeders en zusters, vrij gekocht door Christus' dierbaar Blopd zoo goed als wie ook! Wie over dit alles ook maar een oogen blik zijn gedachten laat gaan,; voelt, welk een enormen omvang en beteekenis de zielszorg in deze dagen heeft aangenomen en nog meer zal moeten gaan aannemen. Wan neer men dan in aanmerking neemt, dat er in velé landen een tekort aan priesters be staat en dat ook hier te lande verlangend wordt uitgezien naar steeds meer priester roepingen waarvoor Mgr. Callier zijn heerlijk nieuw Hageveld wijd openstelde wanneer men bovendien overweegt, dat onze priesters steeds meer door het werk van vakvereenigingen, jeugdorganisaties enz. worden in beslag genomen, dan beseft men diep, dat de priesters het werk der zielzorg niet meer volkomen kunnen beheerschen en dat de hulp van voorbeeldige Katholieken van de daad dringend noodig is, om in den vorm van propaganda-clubs of Katholieke actie de priesters in hun verheven taak bi) te staan en te verlichten. Dien weg zien wij bewandelen in het bui tenland, ln ons eigen land, ook meer in onze omgeving. Dien weg moet het dan ook uit. Hier is een heerlijke taak weggelegd voor het leekenelement onder ons, van verschil lend geslacht en verschillenden leeftijd. Van dat werk zien wij in de laatste tijden de eerste symptonen ontstaan, mogen zij op bloeien met groote kracht en heerlijkheid!! Een V.D.-bericht uit Milaan houdt in: De „Corriere della Sera" heeft een spe ciale editie doen verschijnen, waarin mee gedeeld wordt, dat er een geheimzinnig draadloos telegram is opgevangen, dat aldus begint: „Italia S.O.S. Frans-Jozef.sland". Dit telegram werd Zondagnacht opgevangen door een Noord-Russisch draadloos station; door het Sovjet-ministerie voor de lucht vaart werd het overgebracht aan de „Citta di Milano". Naar de Sovjet-minister voor de lucht vaart meedeelt, was de rest van het bericht onverstaanbaar. Een Wolff-telegram uit Stockholm meldt d.d. 4 Juni: Het radio-station te Hernösand hoorde gisteren te 4 uur 13 n.m. een krachtigen kortegolf-zender, die het luchtschip „Italia" aanriep en den volgenden radio-roep in het Fransch uitzond: „Wij hebben bericht ont vangen, dat gij u op Franz-Jozephland be vindt." De roep werd esnige malen herhaald. Men veronderstelt dat het een Russisch sta tion betreft. Een ander Wolff-bericht meldt: In den nacht van Zondag op Maandag ving een radio-amateur te Trelleborg op on geveer 900 m. golflengte den volgenden radio- omroep op: Halloh, Halloh, Nobile. S. O. S. a Commission Rome Kingsbay Invisible Radio Bordeaux. De roep werd ongeveer vijf tig maal herhaald. Dergelijke signalen werden ook door an dere radio-amateurs ontvangen. Uit Oslo wordt gemeld: Lützow-Holm zal voor zijn eerste verken ningsvlucht starten van Virga-bocht. Hij is van plan naar Vyde-Bay te vliegen om daar het kustgebied af te zoeken. Men denkt dat het mogelijk zal zijn de ligplaats van de „Italia" vanuit een vliegtuig te zien, daar het in lang niet meer gesneeuwd heeft. De Noorsche vlieger koestert het voornemen verscheidene vluchten naar he binenland te maken en hoopt spoedig te kunnen vast stellen, of het luchtschip boven Spitsber gen schipbreuk heeft geleden. Uit een later bericht blijkt, dat Lützow- Holm reeds Maandagmiddag een verken ningsvlucht heeft gemaakt. De vier Italiaansche Alpenjagers, d e Zondag onder leiding van Kremer zijn op gebroken hebben Mosselbaai nog niet be reikt. De vliegers zijn voornemens bij hun verkenningsvlucht ook te onderzoeken, waar deze Italianen zijn 'gebleven en hun, indien noodig, hulp te bieden. Uit vakkringen wordt aan het Tsjecho- Slowaaksch Persbureau medegedeeld: De berichten over de door het luchtschip „Italia" uitgezonden en naar men zegt in verschillende deelen van Noord-Eurcpa ont vangen radio-telegrammen, moeten met 't grootste voorbehoud worden opgenomen. Het luchtschip was met een zendstation van 50Q Watt-energie uitgerust. Dit station werd door een hulpschroef gedreven, welke slechts dan kan werken, wanneer het lucht schip, door zijn eigen motoren gedreven, vliegt. Zooals uit de vroegere berichten blijkt en ook hoogst waarschijnlijk is, heeft de „Ita lia" bij den terugkeer van de Noordpool alle brandstof verbruikt. Aangenomen echter, dat de „Italia" in de lucht door den wind als< ballon wordt voortgedreven, kan de hulpschroef en daarmede het zendstation niet werken. Volgens een bericht uit Moskou heeft een Russische trawler te Moermansk gemeld, dat ook hij een radio-telegram heeft opge vangen, waarin Nobile seinde, dat hij op Frans Jozef-land is geland en om hulp vroeg. De Hoogeerw. heer H. J. Zondag, kanun nik en pastoor te Vogelenzang en oud-deken van Noordwijk is uit voorzorg gisterenmid dag van de laatste H.H. Sacramenten voir- zien. De gisteren te Haarlem gehouden leden vergadering van de Vereeniging „de Tulp," groep van de Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur, 4ieeft in de statuten verschillende bepalingen opgenomen, waar door het o.a. mogelijk zal zijn binnenkort, vanneer de daarvoor vereischte meerderheid van 75 pct| der stemmen zich ervoor uit spreekt, voor de leden bindende besluiten "•e nemen, die ten doel hebben een stabilisa tie der binnen'andsche prijzen op een ni veau, waarbij de teelt van de hoofdsoorten veder loonend zou zijn. De daarvoor ontwor- ien kweekregeling omvat een voor alle deel nemers verplichte inlevering van kleine tul penbollen en deelneming aan een garantie fonds, dat dienen moet om, zoo er nog overschotten eerste qualiteit leverbaar, moch- 'en zijn, deze van de leden op te koopen en voor onpérsoonlijke reclame te besteden.* De vergadering aanvaardde de statutaire 'vepalingen, die voor het plan den grondslag vormen met algemeene stemmen en besloot tot het voeren van een krachtige propaganda onder alle tuloenkweekers, om voor het plan de noodzakelijke ruime deelname te verkrij gen. Begin Juli zal een tweede vergadering "ilaats hebben, waarop het definitieve be- -luit zal genomen worden. Voor het plan be staat or.der de vooraanstaande tulpenkwee kers veel belangstelling. Eén lange golf voor Nederland Toegewezen aan Hulzen De internationale golflengte-commissie heeft zich te Lausanne hezig gehouden met ue verdeeling der golflengten voor den om- "oep beschikbaar. Besloten is aan Nederland ién lange golf toe te kennen en wel die van 1852 meter. Naar Pater L. Perquin gisterenavond voor de microfoon mededeelde, is deze golf toe gewezen aan Huizen. Twee dooden. Naar een R.O.-telegram uit Londen meldt "ijn bij een botsing van twee militaire vlieg tuigen te Upavon twee officieren-vliegers gedood. F aill issementen VAN 5 JUNI 1928 J. Jansen, behanger en stoffeerder, wonen de te Haarlem, Botermarkt 12; curator Mevr. Mr. Scheltema Conradi, alhier. J. Kater, electricien, wonende te1 Zandvoort, Hoogeweg 59a; curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Karei Norden, houder van een kleeding- magazijn te Haarlem, Barrevoetstraat 21; curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: C. Veen, te Midden Beemster; curator Mr. G. E. Mellema, alhier. A. van der Meer, los arbeider te Oude Wetering; curator Mr. G. W. C. Pliester. F. Sweris, Melklaan 92, Velsen-Noord; cu rator Mr. K. Westerling alhier. J. Boeree, aannemer te Haarlem; curator Mr. Julius Hoog, alhier. Geëindigd is het faillissement, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: A. Da. Costa, Senior, wonende te Antwerpen; curatoren Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier en A. SoeD Bzn. te Amsterdam. NIET TE VELSEN In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Velsen deelde het lid van den raad F. P. Vermeulen mede, dat bij hem als voorzitter van de commissie van onderzoek naar het beheer der gemeentebe drijven is binnengekomen een medsdeeling van den heer van der Stel, dat op diens corruptie-lijstje ook het gasbedrijf te Velsen voorkomt. Over deze aangelegenheid was blijkbaar reeds van te voren tusschen ge noemde commissie en het dagelijksch be stuur der gemeente gecorrespondeerd. De burgemeester deelde mede, dat van den officier van justitie te Utrecht bericht is ontvangen, dat uit de gegevens, waarover de justitie tot op dit oogenblik beschikt, niet is gebleken, dat de ambtenaren ln de gemeente Velsen zich hebben Schuldig gemaakt aan corruptie. Hij deelde verder mede, dat 't college van meening is dat handelingen, als door den heer van der Stel genoemd, in de gemeente Velsen niet hebben plaats gehad. Een lid van den raad merkte op, dat de heer van der Stel nu wel met een nadere omschrijving van zijn beschuldiging moet komen. Een doode, een zwaar gewonde. Wolff meldt uit Landeshut: Gisteren is een postvliegtuig op de lucht- 'ijn WarschauPraagParijs, ongeveer 600 M. over de Duitsche grens bij Libau op Tsjechisch gebied neergestort. De bestuur der werd dood onder de overblijfselen van het toestel vandaan gehaald, zijn metgezel werd levensgevaarlijk gewond. Het vliegtuig behoorde aan de Mij. Cidta. De „Columbia" zou heden uit New York starten Uit Parijs wordt gemeld: Naar de „New York Herald" uit New York bericht, is Naval Boll voornemens heden met de „Columbia," het vliegtuig van Levine en Chamberlain naar Europa te starten. Het vliegtuig is gereed voor den start. Een Amerikaansche vlieger, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt, bereidt een vlucht van Le Eourget naar New York voor. De vlucht zal in het begin van Juli phaats vinden en zoo mogelijk over Mitchell Field naar Philadelphia gaan. De belde laatste nachten heeft de nacht vorst vooral onder de aardappelen veel kwaad aangericht. Op verschillende be plante akkers ls het loof zwart gevroren, wat vooral, daar waar de vroege aardap pels al heel ver boven den grond staan, 'n groote schadepost voor de betrokken tuin ders is* De dader tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld Zware straffen voor de helers De Haagsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan ln de zaken, welke be trekking hebben op de in September j.l epleegde verduistering van 15.000 ten na deele van de II. T. M. en de daarop ge volgde heling. De gewezen kantoorbediende der H. T. M. C. O. G„ werd ter zake van verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Tegen hem was drie jar geëischt. Ter zake van heling werden door de recht bank veroordee'd de koopman Chr. J. K. to1 2 jar gevangenisstraf; de koopman J. H. R ~>t 3 jaar gevangenisstraf; de koopman P, A. R. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf; de caféhouder A. F. M. tot 2 jaar gevangenisstraf en de koopman L. F. K. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Vrij gesproken werd de eveneens van heling be schuldigde koopman S. v. d. E. V. D. meldt uit New York: Het vertrek van het vliegtuig „Vriendschap" van Tre- passy naar Europa is tengevolge van het lek worden van de benzinetank vertraagd. De vliegers, die op Suva geland zijn, willen Vrijdag den tocht voortzetten. Aangezien er evenwel waarschijnlijk niet genoeg ruimte is om te starten, kan hun vertrek vertraging ondervinden. Voor de resteerende 2700 K.M. zullen zy 4300 L. benzine meenemen. Zooals men weet, is de „Southern Cross", op weg van Califomië naar Australië, te Suva geland. Een geestdriftige menigte heeft de vlie gers verwelkomd, die verklaarden, dat zij nooit verwacht hadden zulk mooi weer te treffen, zooals in den nacht. De motoren hadden, volgens hun mede- deeling, schitterend geloopen. De hotelhouder C. J. R„ te Alphen aan den Rijn kwam Maandagmiddag, zooals reeds gemeld is, met zijn motorrijwiel uit de richting van Amsterdam over het dorp Nieuw-Vennep rijden met een zeer matige vaart. Een klein meisje kwam op eens vlak voor hem uit den berm van de Hoofdvaart en stak, ondanks alle seinen, den weg over. De motorrijder, het kind willende sparen, wenkte met zijn motor zoo sterk, dat hij het kind zoo goed als niet raakte, maar zelf omver viel en door zijn vaart over het grind wérd meegesleurd, zoodat hij zich rrnstig bloedend aan hand en hoofd be zeerde en met een hersenschudding werd opgenomen. Op advies van dokter Schreuder werd hij oer ziekenauto naar Leiden vervoerd, al waar hij kort na aankomst is overleden. Een dame, die op de duozitting meereed, kwam alleen met den schrik vrij. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het raadsbts'.u.. der gemeente Laren, waarbij een garantie van 5000 werd ver leend aan een in het Hotel Hamdorf te hou den expositie van de Vereeniging van Beel dende Kunstenaars goedgekeurd. Verschil lende ingezetenen van Laren waren van dit raadsbesluit in beroep gekomen. Terwijl in Februari 1927 de eerste van de drie zware roldeuren voor de nieuwe sluis te IJmuiden, door Burgerhout werd afgele verd en over zee naar IJmuiden werd ge sleept en reeds eenige maanden later de tweede deur volgde, ls thans de derde, de reserve-deur, aan de beurt gekomen. Gistermorgen is dit 12 millioen K.G. zwa re gevaarte, 33.30 M. breed, 20 M. hoog en 3.40 M. dik, met goed gevolg bij Burgerhout te water gelaten. De sleepbooten „Duitschland", Italië", „Amstel" en „Spaarne" van den Ned. Stoomsleepdienst v.h. van P. Smit, hebben, nadat zij de kist in het water vast hadden gekregen, de tocht naar het gemeentedok er mede ondernomen. Daar het eb was, gin gen de „Amstel" en „Spaarne" voorop, de twee zwaardere sleepbooten achteraan. Te ongeveer 8 uur ging het convooi onder de Willemsbrug door. De „Schiehaven" voer voorop met de roode vlag, om ruim baan te maken. Walkapitein v. d. Lee van P. Smit had de leiding. In het dok wordt de deur wederom van de houten bekisting ontdaan. Zaterdag zul len sleepbooten van het bureau Wijsmul ler, welks kapiteins inmiddels weten, hoe ze met de grootste deuren der wereld op zee moeten omgaan, deze laatste deur naar IJmuiden brengen, wind en weder dienende. Mevrouw P. M. van Weel, geboren te Dirksland en overleden te 's-Gravenhage, heeft, naar het „Hbld." verneemt, gelega teerd, vrij van successierechten en kosten aan de gemeente Dirksland en de Diaconie der Ned. Herv. Kerk aldaar gezamenlijk: a. f 100.000 voor de stic.it big en instand houding van een naai- en breischool aldaar voer b woners van Dlrksl i.id* b. f 1.000.000 voor de stichting en instand houding van een ziekenhuis aldaar, dat den laam zal hebben te dragen Var. Weei-zie- tenhuis en waarvan de gemeente-genees leer directeur zal zijn, oncier de voorwaar den, dat alleen inwoners van Dirksland. 3omme!sdijk, Melissant en Kralingen mogen worden opgenomen, en on- en minvermo genden daar gratis verpleging zullen genie ten; c. een perceel grond om bovengenoemde gebouwen aldaar te stichten, gelegen aan den Stationsweg; d. aan de gemeente Dirksland alleen een :om van f50.000 voor den bouw en de ex ploitatie van een badhuis ten behoeve der •choolkinderen; e. f 35.000, waarvan de rente moet worden benut voor de viering van het St. Nicolaas- leest voor alle schoolkinderen; aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te dommeltdijk een legaat van f50.000; aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te stellendam f 10.000; aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Melissant f 10.000 en aan de gemeente Me issant 25.000 voor stichting en instandhou ding van een bewaarschool voor kinderen van alle gezindten. Het „Hbld." verhaalt als historisch: In een onze provinciale hoofdsteden be staat een verordening, waarbij wordt be paald, dat voor het aanbrengen van re clame belasting moet worden betaald. Nu gebeurde het dezer dagen, dat een rijwiel handelaar daar ter plaatse op de lumineuze gedachte kwam om de Olympische vlag van zijn pui te laten wapperen. Nergens in de stad nog had men de vijf ringen gezien, dus trok het nieuwtje de aandacht óók van een havenpolitieagent, die belangstellend kwam informeeren of voor het uitsteken van die vlag wel vergunning was aangevraagd. „Niet noodig," antwoordde de rijwielhan delaar. „O neen? En de reclame?" „Reclame? Reclame? Maar vilend, cr staat geen letter op." „Dat is volkomen tot uw dienst, meneer! Letters stéén er niet op, maar wou U ons vertellen, dat die vijf fietsbande.i eeen ïe- clame beteekenen?" De Tweede Kamer behandelde gisteren de wijziging der Pensioenwet 1922. De motie-Gerhard werd met 44 tegen 24 stem men verworpen. De dader der verduistering van 15.000, ten nadeele van de H. T. M., is door de Haagsche Rechtbank tot 2 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Den helers werden strenge straffen opgelegd. Te Krimpen aan den IJssei, heeft een groote brand, schuren en arbeiderswoningen in de asch gelegd. Door de Intern, golflengtencommissie, is Nederland een lange golf toegekend voor den radio-omroep, welke aan Huizen is toe gewezen. Te 's-Gravenhage is gisteren het tweede congres gehouden, bijeengeroepen door hel comité tot bestrijding van de voorgestelde wijziging der Wet op de Naamlooze Ven nootschappen. De Raad van den Volkenbond bijeen. Een commissie van drie voor Opper-SUizië. De Grieksche afgevaardigde Politis over de rechten der minderheden. Ferdinand Bouisson tot voorzitter der Fransche Kamer gekozen. Nog geen bevestiging van het doodsbe richt van Tsjang Tso Lin. Een afschuwelijke moord op twee leerares- sen te Mannheim. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen w orden opgestoken om 9.46. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Stockholm. Verwachting: Zwakke tot matigen, aan vankelijk nog veranderlijken, later meest Z.O. wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk met eenlgen regen, geleidelijke stijging in temperatuur. In den nacht van Zaterdag op Zondag IJ. is, naar de „Msb." meldt, onder de gemeen te Waddinxveen aangehouden en in samen werking met de Goudsche politie in arrest gesteld, zekere A. B„ wonende te 1 Vee uw ijk. die nog 4 maanden gevangenisstraf moest ondergaan wegens diefstal. Toen hij den eersten keer onder Reeuwijk werd aange troffen wist de man te ontsnappen. Nu weer trachtte hij op andere wijze zijn straf te ontkomen. Tijdens het middagmaal brak B. zijn lepel doormidden en slikte daarvan den steel in. Een geneeskundig onderzoek, waaraan de man zich moest onderwerpen, wees uit, dat de lepelsteel zonder hinderlijke gevolgen, den natuurlijken voor het voedsel bestem den weg zou volgen en dat niet de minste vrees voor stoornissen behoefde te bestaan. B. is inmiddels overgebracht naar hel Huis van Bewaring te Rotterdam. Vrijdagavond, om half 8, wordt in het K. S. A.-gebouw, aan de Peperstraat, te Beverwijk, een groote openbare vergadering gehouden, welke toegankelijk is voor alle tuinbouwers. Deze vergadering wordt uitgeschreven op verzoek van het bestuur der Tuindersver- eeniging „Kennemerland", naar aanleiding van de op 29 Maart j.l. gepubliceerde motie tot opzegging van het lidmaatschap van den Kennemer Marktbond. In deze vergadering zal mr. Ludwig Nie- möller, secretaris van het Centraal Bu reau voor de Veilingen te Den Haag, een rede houden, over het nut van de lande lijke organisatie. Voorts zal de heer W. Balk, secretaris van de Provinciale Commissie, uit de vei lingen, te Alkmaar, spreken over het nut van de provinciale organisatie. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. W(j sporen alle tuinders aan, om deze belangrijke vergadering bij te wonen. Er worden interessante en voor de tuinders zeer belangwekkende vraagstukken behan deld. Voor alle tuinders een goede gelegenheid om zich op de hoogte te stellen. Een advertentie ln dit nummer ee.e.ft hii- zonderheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1