Buitenlandsch Nieuws RADIO-OMROEP. 0! FEUILLETON. DE MISDAAD VAN KÉRALAIN VOLKENBOND GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN VERKEER EN POSTERIJEN Correspondentie voor West-Afrika MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. STOOMVAARTLIJNEN Toch waren er oogenblikken, waarop de Toen zij de vrouw aanschouwde, waarme de zij door zulke nauwe banden was ver- eenigd, voelde zij haar hart onstuimig kloppen, en ondanks haar zelve ontsnapte len, dat deze, volgens afspraak met haar vader aan hare moeder zou vertellen. Ook de eerstvolgende dagen hernieuwde zij het bezoek, maar zij verzocht mejuf frouw Martini niet, haar een tegenbezoek te brengen. Een onbeschrijfelijk gevoel, dat zij zelve niet wist te verklaren, had me- vrouw de Kéralain weerhouden deze nieuwe kennismaking mede te deelen aan hare tante of aan haar vader, laat staan aan Bertrand van Maloy. vader mededeelde, en vooral, dat zij ook de Een commissie van drie ingesteld voor de kwesties in Opper-Silezië GENèVE, 5 Juni De Raad van Volken bond heeft in zijn zitting van heden zon der zakelijke stemming besloten tot de in stelling van een commissie van drie voor de nieuwe kwesties in Opper-Silezië. In deze Commissie zullen zitting nemen de Nederl. Minister van Buitenlandsche Zaken, Bee- laerts van Blokland, de vertegenwoordiger van Columbia bij den Volkenbond Urutia en de Italiaansche Volkenbondsgedelegeerde Scialoja. Deze Commissie kreeg de opdracht nog gedurende deze zitting den Raad voor stellen te doen betreffende de afdoening van de vijf klachten betreffende het schoolwezen, die zijn ingediend door den Duitschen Volksbond in Opper-Silezië. De taak van de Commissie bestaat in het vinden van een principieele regeling inzake het bezoek aan dp Dultsche minderheidsscholen in Opper- Silezië. Deze regeling zal in overeenstem ming zijn met de laatste beslissing van het Internationale Scheidsgerecht te 's-Graven- hage en kan als voorbeeld in de toekomst toepassing vinden. Het rapport van de Com missie van drie zal betrekking hebben op de vijf klachten van den Duitschen Volks bond inzake de Duitsche minderheidsscho len te Birtultau, Altdorf, Gieraltowitz, ^ö- nigshütte en Birkenthal Rapporteur voor do Opper-Silezische schoolkwesties is de gedele geerde van Columbia Urutia. De Nederland- sche Minister van Buitenlandsche Zaken sloeg eerst het aanbod om zitting te nemen in deze commissie van drie, af, waarbij hij wees op de buitengewoon moeilijke kwes ties, die deze Commissie te behandelen zal hebben; tenslotte nam hij echter de hem door den Staat verstrekte opdracht aan. MINDERHEDENKWESTIES VOOR DEN RAAD GENèVE, 5 Juni In de zitting van Dinsdagmorgen van den Raad van den Vol kenbond heeft de Grieksche afgevaardigde, Politis, die een van de bekendste interna tionale specialiteiten is op het gebied van de rechten van minderheden, bij de behan deling van de klacht van de Albaansche ie- geering tegen Griekenland, dat dit laatsre land de rechten der in Griekenland wonende Albaansche minderheden zou hebben ge schonden, de verklaring afgelegd, waarin zijn opvatting tot uiting kwam betreffende de principieele rechten en de bescherming der minderheden, evenals de ontwikkeling der minderhedenbeweging. Politis ontkende in de eerste plaats, dat Albanië het xecht zou hebben, op grond van artikel II van het Pact van den Volkenbond, den Volken bond in deze mlnderhedenaangelegenheid te betrekken. Op grond van het minderhe- denverdrag hebben alleen leden van den Raad het recht, minderheidskwesties voor den Raad te brengen. Geen enkele regeering heeft het recht zich te mengen in de min derheidskwesties van een ander land. Het doel van de bescherming der minderheden is niet, dat deze voor altijd verder zullen bestaan, maar uitsluitend om hen de ge legenheid te geven samen te smelten met de nationale meerderheid van het overheer- schende volk. Het is de plicht van den Vol kenbond alle pogingen, die niet in deze richting gaan, tegen te gaan en dit geldt wel voornamelijk van die bemoeiingen, die ten doel hebben de minderheden tot eeuwige tegenstanders van hun woonstaat te maken. Artikel 11 mag dus alleen worden toegepast, wanneer er werkelijk ernstige internationale gevaren bestaan. Inmenging in de binnen- landsche politieke toestanden van andere landen moet eens voor altijd onmogelijk ge maakt worden. De minderhedenbeweging heeft zich in de laatste jaren op onrustba rende wijze ontwikkeld, en is langzamerhand een werkelijk gevaar geworden. De bepalin gen in de vredesverdragen, die op de min derheden betrekking hebben, zijn uitsluitend gemaakt om langs dezen weg op loyale wijze zekere bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen. Politis stelde daarop voor, het voorstel van de Albaansche regeering on voorwaardelijk te verwerpen. Na een korte verklaring van den gedele geerde van Albanië, besloot de Raad den Poolschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Zaleski, te belasten met het opstellen van een rapport in deze aangelegenheid An wel nog gedurende deze zitting van den Raad. Van Duitsche zijde wordt omtrent dit be sluit verklaard: De Raad van den Volkenbond heeft in dezen wel een zeer ongelukkig besluit ge nomen. De Poolsche Minister van Buiten landsche Zaken is in den Raad vertegen woordiger van een Staat, tegen welke op 't oogenblik verscheidene klachten betreffende minderheden aanhangig zijn gemaakt. Onder deze omstandigheden schijnt het volkomen uitgesloten, dat de Raad Juist den Minister van Buitenlandsche Zaken van Polen, een Staat, die zelf te kampen heeft met min- derhedenkwesties, tot scheidsrechter moest benoemen voor een andere minderheden- kwestie. Polen zou op deze wijze tot rechter wor den benoemd in minderhedenkwesties, waar in het zelf de rol van beschuldigde speelt. De verklaring van den Griekschen afge vaardigde Politis moet eveneens ten stellig ste van de hand worden gewezen. Zijn in terpretatie van de bescherming der minder heden door den Volkenbond, is In lijnrechte tegenspraak met de rechten, die den min derheden gewaarborgd zijn en de bescher ming, die ztJ tot nog toe mochten genieten. Zijn verklaringen zullen ongetwijfeld bi) alle minderheden op scherp verzet stuiten. In het bijzonder moet men er zich over verba zen, dat de Raad de rede van Politis hecl't aangehoord, zonder een woord van protest te uiten en zonder zijnerzijds de opvatting van Politis onmiddellijk te rectificeeren in den zin van het minderhedenwerk, zooals dit tot nog toe door den Volkenbond werd opgevat. Van Duitsche zijde kan van deze houding van den Raad en in het bijzonder van de verklaringen van Politis slechts met groote bevreemding worden kennis genomen. Het zal ongetwijfeld de taak van de Duit sche regeering zijn, een dergelijke houding van den Raad in de toekomst onmogelijk te maken en de Juridische opvatting van Po litis over de bescherming van de minder heden voor onjuist te doen verklaren. DE WILNAKWESTIE GENEVE. 5 Juni De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Cham berlain, heeft hedenmiddag aan vertegen woordigers van de Engelsche pers een ver klaring afgelegd betreffende zijn houding te genover de Poolsch-Litausche problemen. Hij verklaarde, dat hij den Litauschen Ministerpresident Woldemaras tijdens diens oponthoud te Londen geenerlei toezeggingen heeft gedaan. Integendeel, hij heeft met den meesten nadruk er bij Woldemaras op aan gedrongen de diplomatieke betrekkingen met Polen wederom te hervatten. Engeland neemt de meeste welwillendheid in acht te genover de kleine naties; deze mogen even wel de sympathie van Engeland niet mis bruiken. Chamberlain betoogde daarop met den meesten nadruk, dat hij de toewijzing van 't Wilna-gebied aan Litauen waanzin zou achten daar hieruit een reeks van moeilijk heden in Oost-Europa zou ontstaan. De minister verklaarde daarop, dat de ove rige punten van de agenda in vergelijking met de Litausch-Poolsche problemen nog veel geringer beteekenis hebben. DE NIEUWE BULGAARSCHE STABILISATIELEENING GENEVÉ, 5 Juni Tusschen den Bul- gaarschen minister van financiën Moloff en een vertegenwoordiger van de Disconto-maat schappij heeft hedenmiddag, in tegenwoor digheid van den president van de finan- cieele commissie van den Volkenbond, een onderhoud plaats gehad betreffende de re geling der leening, welke de Disconto-Maat schappij vlak voor het uitbreken van den oor log aan de Bulgaarsche regeering heeft ver strekt. Als garantie heeft de Bulgaarsche regeering indertijd de inkomsten uit de in voerrechten gegeven. In de heden gehouden bespreking werd een overeenkomst bereikt, dat de stabilisa- tieleening nu niet gegarandeerd zal worden met de inkomsten uit de invoerrechten, doch met de directe belastingen. De inkomsten uit de invoerrechten blijven evenwel ter be schikking van de herstelcommissie. De Bul gaarsche regeering verplicht zich harerzijds met de Disconto-Maatschappij onderhande lingen aan te knoopen over de terugbetaling van de vooroorlogsche schulden. Ingeval geen overeenstemming kan worden bereikt, zal een scheidsgerecht worden ingesteld, en indien dit scheidsgerecht bepaalt, dat de terugbetaling moet geschieden, moeten de Bulgaarsche invoerrechten hiervoor worden gebruikt. lel geheimzinnige operaties voorbereidt. Zij zal slechts handelen overeenkomstig een for- meele wet, welke het parlement in 1926 heeft aangenomen en waarin bepaald staat, dat de Banque de Prance nieuwe muntbil jetten mag uitgeven, zoodra zij nieuwe bui tenlandsche wissels heeft verworven. De Banque de Prance heeft door haar geldpoli tiek weten te bereiken, dat de Fransche franc sinds 18 maanden zoo goed als gesta biliseerd is. De definitieve stabilisatie zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. BOUISSON KAMERPRESIDENT PARIJS, 5 Juni (V. D.) In de heden ge houden zitting van de Fransche Kamer is de socialist Bouisson tot Kamerpresident ver kozen. DE SPOORWEGTARIEVEN DUITSCHLAND EN BERLIJN, 5 Juni. (V.D.) Officieel werd meegedeeld, dat de Rijksregeering haar goedkeuring heeft onthouden aan het voor stel van de Reichsbahngessllschaft.de spoor wegtarieven te verhoogen. Voorloopig acht c'.e rijksregeering voor een dergelijke ver hooging der tarieven geen termen aanwezig. TWEE LEERARESSEN VERMOORD PREIBURG, 5 Juni (V. D.) Twee jonge leeraressen uit Mannheim zijn het slacht offer geworden van een afschuwelijke mis daad. Donderdag j.l. hadden zij esn uitstapje gemaakt naar het Thurnergebied. Toen men Maandag nog geen bericht van haar had ontvangen, wendde de vader van een van haar zich tot de crimineele politie van Frei burg. Deze maaakte onmiddellijk een aan vang met de opsporing. Hedenmorgen werd een der beide leeraressen vermoord in de Thurner gevonden met afgesneden keel. Het lyk van de andere leerares werd Dinsdag middag ongeveer 150 Meter van de plaats, waar haar vriendin lag, gevonden. Als de daders komen twee mannen in aanmerking, die in gezelschap van de beide dames zijn gezien en waarnaar de crimineele politie op het oogenblik zoekt. GROOTE REDE VAN MUSSOLINI ROME, 5 Juni (V. D.). Heden heeft Muso- lini in den Senaat een groote rede gehouden. Reeds lang voor het begin van de zitting waren de tribunes en de diplomatenloges dicht bezet. Bij het begin van de zitting wees een senator op de anti-Itallaansche demon straties in Zuid-Slavië en de studentenbe toging te Innsbrück. In aansluiting hierop sprak Mussolini. In de eerste plaats behan delde hij uitvoerig de betrekkingen van Italië tot de verschillende staten en sprak vervol gens over Vollcenbonds- en herstelkwesties. Omtrent de verhouding tot Duitschland zeide Mussolini, dat deze uitstekend is; doch zij kon nog veel beter zijn, indien er geen on verantwoordelijke lieden waren, die thans trachten in de binnenlandsche politiek van Italië te intervenieeren. In ieder geval is er sinds de laatste maanden vooruitgang te be speuren. U»-M Japan als verkeersregelaar in den strijd der Chincesche generaals. HET LAGERHUIS WEER BIJEEN LONDEN, 5 Juni. (V.D.) Heden kwam het Lagerhuis voor de eerste maal na het Pinkster-reces weer bijeen. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de minister van binnenlandsche zaken, dat hij nog geen onderzoek heeft laten instellen naar de verrichtingen van den gastheer van Pr'ns Carol in Engeland; daar hij evenwel aan nam, 'dat Prins Carol niet weer naar Enge land zal komen, kan deze stap ook achter wege blijven. EEN REDE VAN VISCOUNT GREY LONDEN, 5 Juni. (V.D.) De vroegere minister van buitenlandsche zaken, Viscount Grey, die presideerde bij een conferentie van de Volkenbondsvereeniglng, heeft ge zegd, dat de pactvoorstellen van de Ver- eenlgde Staten geen direct verband houden met den Volkenbond. Wat evenwel de' gun stige ultwerk'ng, ook voor den Bond betreft, hebben zij meer verdienste dan eenig ander voorstel, dat zelfs binnen den Volkenbond kan worden gedaan. Indien het pact in wer king treedt, zullen de meeste naties, die het r ct teekenen, tevens lid zijn van den Vol kenbond, De mogelijkheid, dat een der leden zich niet zou houden aan het Convenant, is dan veel kleiner geworden, temeer waar hij door zoo te handelen, ook het Amerlkaansche pact zou verbreken. In de toekomst zal het geen kleisigheid zijn wanneer iemand het dan nog aandurft, om behalve het Coonve- nant, ook nog het pact te verbreken. Het pact is nog geen werkelijkheid, maar naar spr.'s meening, worden de vooruitzich ten veel gunstiger. DE AANSLAG OP TSJANG-TSO-LIN Nog geen bevestiging van zijn doodsbericht LONDEN, 5 Juni. (V.D.)' Hedenavond was te Londen nog geen officieels bevestiging ontvangen van het doodsbericht van Tsjang- Tso-lin. Volgens de laatste officieele berich ten heeft de maarschalk bij den aanslag slechts onbeteekenende verwondingen opge- loopen. Ook het gróótste Japansche nieuws agentschap meldt tegelijkertijd, dat de ge ruchten betreffende den dood van Tsjang- Tso-lin niet worden bevestigd. Volgens de informaties van dit agentschap is Tsjang nog in leven en geeft zijn toestand geen reden tot ongerustheid. Lier viert feest „Lierke plezierke" Op Maandag 11 en Zondag 17 Juni a.s. zal er te Lier ter gelegenheid van een gouden bruiloft een grootsche Pallieter- en Folklo- re-stoet uitgaan, waarin verschillende groe pen uit de werken van Felix Timmermans in beeld zullen worden gebracht, terwijl de stad Lier daaraan toe zal voegen, al hare reuzen, reuzinnen, het schip van 't geluk, het stadhuis, m.a.w. alle prachtige folkloris tische stukken welke Lier bezit en die slechts zelden hunnen „ommeganck" doen. Felix Timmermans heeft een program op gesteld met 25 gekleurde teekenlngen van zijn hand, waarin hij op zijn genoeglijke wij ze een beschrijving geeft van den stoet. On getwijfeld zal dit werkje, waarvan het Publi- citeits-Kantoor „Mercurlus" Huldevettersstr. 30, Antwerpen, de uitgever Is, en dat voor Nederland op dit adres te bekomen is tegen toezending van 30 cent, velen aangenaam zijn. AUTOBUS OP HOL In de Potsdammerstrasse te Berlijn heb ben de passagiers van een autobus eenigc angstige oogenblikken beleefd. Plotseling bleek n.l. dat de remmen van het in volle vaart zijnde voertuig niet meer werkten, zoo dat de wagen niet tot staan kon worden ge bracht. De bestuurder moest de geheel be zette bus in het snelle tempo tusschen het drukke verkeer door laveeren, tot het hem eindelijk gelukte het gevaarte stil te doen staan. Tijdens dezen woesten rit waren ver schillende passagiers van het voertuig ge sprongen, waarbij alien min of meer gewond werden. Een dame, die pas geopereerd was, moest in zorgelijken toestand uit de bus worden gedragen, daar haar wonde in het vreeselijk gedrang was opengegaan. De politie heeft de bus in beslag genomen, om de oorzaak van het onverklaarbare ge beuren na te gaan. Alleen aan de tegenwoordigheid van geest van den busbestuurder is het te danken, dat de dolle rit betrekkelijk goed afliep. Een zeer gelukkig toeval was het, dat op de krui singen, welke de remlooze bus voorbijvloog, op dat oogenblik geen andere voertuigen passeerden. De afstand, welke de bus op deze wijze af legde, bedroeg minstens 800 M. DE AANSLAG OP TSJANG TSO LIN Heeft Tsjang Tso Lln bij den aanslag op zijn trein er het leven afgebracht, of het er bij Ingeschoten? De eerste berichten luid den dat hij lichte kwetsuren in het gelaat had bekomen; later werd gemeld dat zijn toestand ernstig was, en thans komt uit Ja pansche bron het bericht dat hij dood is. Oi dit laatste waar is, moet nog nader beves tigd worden. Indien echter een uit Moek- den aan de „Kölnische Ztg." gezonden lezing van den aanslag met de feiten overeenkomt, ls het al een zeer groot toeval, dat Tsjang Tso Lin bij den aanslag gespaard bleef. De aanslag had plaats op de Laatao Kao- brug. Deze brug ligt op het punt, waar de Zuid-Mandsjoerijesche spoorweg den spoor weg PekingMoekden kort vóór deze stad kruist. Tsjang Tso Lins trein passeerde deze brug 's morgens om half zes. De bom, die nationalistische spionnen op den trein wier pen, vernielde drie van de vijftien wagens van den trein volkomen. Onder de vernielde wagens is ook de salonwagen van Tsjang Tso Lin. Uit verscheidene machinegeweren in den trein werd een razend vuur afgege ven. De spoorwegbrug vloog in brand. De Japansche bruggewacht snelde toe. Er ont stond een vuurgevecht tusschen de bommen werpers en dgeen, die in den trein zaten, tot ten slotte een groote afdeeling Japen- sche troepen aankwam, die de aanvallers verjoeg en met het reddingswerk begon. Het bleek dat Tsjang Tso Lin een tamelijk ern stige hoofdwonde bekomen had. Eveneens werden Tsjang Tso Lins minister van Land bouw de gouverneur van de provincie Hel- loengkiang (die intussehen is bezweken) en de Japansche militaire attaché, majoor Giga, min of meer ernstig verwond. Maar schalk Tsjang Tso Lin werd een noodver band aangelegd, waarna hij in een hulptrein tijn reis naar Moekden voortzette. De correspondent meldt verder dat er on- ler de bevolking te Moekden groote opwin ding heerscht en dat de Japansche bezetting ter sterkte van 10.000 man is geconsigneerd, imdat men voor onlusten vreest. Sterke militaire patrouilles trekken door de stad en nemen alle verdachten gevangen. In de bin nenstad werden twee Chineezen, oogen- schijnlijk nationalistische spionnen, bij wie bommen werden gevonden, door een pa trouille op staanden voet doodgeschoten. Vóór het verblijf van Tsjang Tso Lin werd een sterke wacht geposteerd. Brieven voor West-Afrika kunnen ln sommige gevallen spoediger hunne bestem ming bereiken, indien zij, in plaats van in een gesloten brievenmaal, „los" vervoerd worden aan boord van een schip, dat de betrokken haven aandoet. Te dien aanzien is met de Holland—West- Afrika-Hjn een regeling getroffen, volgens welke de gezagvoerders van de schepen dier maatschappij voortdan als postagent optre den. Afzenders van niet-aangeteekende stuk ken bestemd voor landen, welker havens door de bedoelde schepen worden aange daan, kunnen, door een aanwijzing op het adres te kennen geven, dat vervoer op deze wijze gewenscht wordt. Aangeteekeftde stukken kunnen met de HollandWest-Afrikalijn slechts verzonden worden in de gesloten brievenmalen, welke gevormd worden voor Las Palmas, Mon rovia en Accra. GUSTAV HARTMANN'S AANKOMST TE PARIJS. DE STABILISATIE VAN DEN FRANC PARIJS, 5 Juni (V. D.) Heden heeft Poin- caré, in antwoord op een rede van den sena tor Hery in den Senaat het woord gevoerd, waarbij hij een belangrijke verklaring heeft afgelegd betreffende de a.s. stabilisatie van den franc. In de eerste plaats constateerde Poincaré dat de Banque de France geener- Hartman, alias de „ijzeren Gustav", is een der laatste aapjeskoetsiers van Berlin, die de reis BerlijnParijs in zijn rijtuigje aflegde. PURMEREND, 5 Juni. Kaas. Aanvoer 74,000 kg als 53 stapels boerenkaas met merk f 50; 24 st. fabriekskaas f 47«50? commissiekaas t 49, Goudsche kaas f 49.50. Boter. Aanvoer 2061 kg f x.702.00. Vee. Aanvoer 564 runderen, waaronder 220 vette koeien f 0.751.05 per kg; melk- ën geldekoeien f 150350; 75 vette kalveren f 1.20—1.40 per kg; 49 nuchtere kalveren f 9—34; 15 stieren en 43 paarden f 100240; 425 schapen en Over houders f 2540; 786 lammeren f 1520; 572 vette varkens, slachtvarkens f 0.60—0.68 en zouters f 0.58 0.55 per kg; 6x magere varkens f 2438; 285 biggen f 1422. Handel in runderen en kalveren stug, in vette varkens en schapen matig, in magere varkens en biggen vlug. WINSCHOTEN, 4 Juni. Weekmarkt. Prijzen: werk paarden f 100135, oude paarden f 70zoo; biggen f 9—tv, loopvarkens f 17—25; oude varkens f 65—80; drachtige varkens f 70—105; vette varkens 3537 ct.; Londensche varkens 23—25 ct., zouters 31%— 32 ct., de aatste drie per halve kg; melkschapen f 2232; vette schapen f 2434; weideschapen f 1824; vette lammeren f 1418: jonge lammeren f 710; geiten f 812. Belangrijk hoogere prijzen werden bedongen voor eerste en tweede soort oude varkens, eerste soort drachtige var kens, eerste en tweede soort vette varkens, eerste en tweede soort Londensche varkens en eerste en tweede soort zou ters; hooger noteerden tweede soort weideschapen, eerste soort jonge lammeren, tweede soort biggen, eerste en tweede soort loopvarkens; gelijke prijzen werden besteed voor eerste soort melkschapen, eerste en tweede soort vette schapen, tweede soort ionge lammeren, eerste en tweede soort geiten; tegen lagere prijzen gingen van de hand tweede soort melkschapen en eerste soort biggen, terwijl belangrijk lagere prijzen werden besteed voor eerste soort weideschapen. Handel levendig. Eieren. Prijzen: per 100 stuks f 5.256.25; per 20 stuks (particulier) t 1.151.30. GRONINGEN, 5 Juni. Vee. Kalf- en melkkoeien xe soort f 375—400, 2e soort f 290—330, 3e soort f aoo 230; vroege melkkoeien ie soort f 325375, ae soort f 200300; kalfvaarzen ie soort f 275300, 2e soort f 170 190, stieren ie soort f 0.820.86, 2e soort f 0.740.78, slachtvee ze soort f 0.981.02, 2e soort f 0.860.92 per kg slachtgewicht; melkschapen f 4050, vette schapen xe soort f 3842, 2e soort f 3032, weide schapen ie soort f 3638/ 2c soort f 2532, weidelammeren f 914, vette kalveren f 1.151.20, ae soort f 11.10, vette lam meren f x619, loopvarkens f 17—20, vette varkens ze soort f 0.640.65, 2e soort f 0.560.58, zouters f 0.62 0.65 per kg; biggen f 913, f 1.501.75 per week. Aan voer 141 vette koeien, 432 kalveren, 546 kalf- en melkvee, 48 stieren, 466 schapen, 1771 lammeren, XOX9 vette en Londensche varkens, 51 z magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend verhandeld. Slachtvee hooger. Voor stieren en vette kalveren waren prijzen vaster. Nuchtere kalveren lager ad f 7 tot 14. In vette schapen was de handel zeer slecht, terwijl voor de weidelammeren en vette lammeren hoogere prijzen wer den bedongen. Vette varkens lager, zouters en biggen prijs houdend. DEVENTER, 4 Juni. Paardenmarkt. Aanvoer 182 stuks. Handel redelijk. Luxe-paarden f 375550; ze soort werk paarden 1 425660, idem 2e srt. f 230380; enters f 250 375# ponnies t ïoo140; veulens f 140230: slacht bank paar den 1 80—140. ENKHUIZEN, 4 Juni. (Marktvereeniging voor Enk- hpizen en Omstreken.) Aardappelen. Schotsche muizen f Z2.70Z3.30, kleine Schotsche f 10.1011.40, alles per baal (100 pond). ROTTERDAM, 4 Juni. Vee. Ter markt waren aange voerd 243 paarden, 779 magere runderen, 865 vette run deren, 365 vette of graskalveren, 963 nuchtere kalveren, 142 schapen of lammeren, 13 varkens 113 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien ie qual. zzoH7Y2 c. 2e qual. zoo90 c., 3e qual. £0—65 c„ essen ze quab Z05zzo c., 2e qual. 9585 c., 3e qual. 7560 c., stie-. ren ze qual. 8090 c., 2e qual. 70—60 c., 3e qual. 55 c. per kg; vette kalveren ie qual. i<ox6o c., 2e qual. 120 105 c., 3e qual. 9580 c., melkkoeien f Z95395, kalf- koeien f 200415, stieren f 180390, pinken f 145165, vaarzen f 155175, werkpaarden f zoo300, slacht- paarden f 95150, hitten f 95160, nuchtere kalveren slacht f xo16, fok- i 17—28, biggen f 10—15, over- loopers f 1732. Vet vee en vette kalveren, handel in alle qualiteiten iets williger dan gisteren, prima soorten vaster in prijs. Melk- en kalfkoeien redelijk verhandeld. Nuchtere kal veren eveneens met redelijken handel. Biggen en over- loopers zeer matig verhandeld. Werkpaarden redelijk, slachtpaarden matig verhandeld. AMSTERDAM, s Juni. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 9zo, id. blauwen f 9zo, id. bravo's f 9.7510.25, id. roodstar f 8.509 p. hl.; winter Malta f 1516, zomer Malta f 2224 P» zoo kg; Lanpendijker muizen 1 2730, id. drielingen f 2530, id. kriel f 20per xoo kg; Friesche roodstar f 8.50—0 p. hl. AMERSFOORT, 4 Juni. Kaas. Aangevoerd 76 wagens bevattende 20.000 kilo. Prijs f 42.50 tot f 5X per 50 kilo. Handel vlug. PURMEREND, Jutu. Fierveiling. Aanvoer xxo.ooo kippen- f 59, 235.000 eenden- f 4.90—5.20. VENLO, 4 Juni. Eieren. (Coöp. Veilingver.) Aanvoer 1.420.000 st.; kippen- f 5.506.70, kleine f 4.505.40; eenden- f 5.20«<.80; ganzen- 1 1212.50. BODEGRAVEN, 5 Juni. Kaas. Ter markt waren 600 wagens, f 44—51. Prijzen rijksmerk xe soort f 5155* 2e soort f 4548, zware f 57, extra zware f 67.50. Kandel matig. SNEEK, 5 Juni. Vee. Ter markt waren 178 melk- en kalfkoeien f X70360: 28 vette koeien f 210—345, x6 vette kalveren 4070, 222 nuchteren kalveren f 817, 328 schapen f 28—37, 576 lammeren f 10—21, 602 var kens f 50—95» 169 biggen f 8—14» 63 paarden f 150 300, vette runderen 5055 ct., vette kalveren 5060 c., vette varkens 28—32^ c., zouters 2832 c. per Zt kg. Handel in melkvee, wolvee en vette kalveren kalm, in vette runderen flauw doch prijshoudend, nuchtere kalveren en zuiglammeren duur, varkens en zouters prijshoudend, n biggen iets beter. ENKHUIZEN, 4 Juni Heden waren de uitkomsten van het ansjovisbedrijf in het Noordelijk bekken der Zuiderzee matig. In de Wieringer Meer vingen de eerste 24 vaar tuigen gemiddeld 35 k.g. Tusschen Enkhuizen en Stavoren hebben 40 vaartuigen gemid deld 25 k.g. gevangen. In de buurt van Sta voren was de vangst het grootst, gemiddeld 50 k.g. Hier, te Enkhuizen, bedroeg de aan voer 891.5 k.g. prijs 82.5 85 ct, per k.g. Eerste markt van hoekbot 26.25 per 50 k.g. Van garnalen nog geen marktprijs. DONDERDAG 7 JUNI HILVERSUM 1060 M. 12.302.00 Lunchmuzfek dool het Trio Verhey. 3.004.00 Uurtje voor wees- en zie kenhuizen o.I.v. Mevr. Ant. v. Dijk. 6.007.15 Con* cert door het Trio Rentmeester. 7.157.45 3de Engel sche Oiympiadeies. 8.00 Puccini-avond. Hélènc C.1I4 sopraan. Co van Geuns, sopraan. Jules Noes, bariton* Paul Pul, bariton. Het Omroep-orkest o.I.v. Nico Treep1 9.50 (na no. 10) Causerie over Puccini door Louii Schmidt. ro.oo Persber. ro.45 Dansmuziek dool Rentmeester's band. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (N.C.R.V.-uitsen* dingen uitsluitend) 12.301.45 Concert. Mej. D. Daalen, sopr. P. Halsema, piano. 6.007.00 Gramo* foonmuziek. 7.007.25 Spr. C. A. de Bruyn De be teekenis en waarde van Gymnastiek. 7.358.00 Idem, idem. 8.00 Concert. Spr. Ir. W. H. C. Knapp Ecei en stedeling. Mej. L. Lauenroth, piano. Mej. M. Scager, viooi. Mevr. J. Helh, fluit. D. Vos, altviool. G. v. Scager, cello. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra- mofoonmuziek. 12.20 Lichte muziek. Trio en sopraan, 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Causerie De huishond. 4.20 Orkostconcert. 5.20 Concert- orgel-bespelin-. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 V. Olol sextet. 6.35 Landbouwber. 6.40 V. Olof sextet. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Voor patfvinders. 7.20 Muziek- causerie. 7.35 Erahm's piano-composities. 7.45 Causerie Financiën in de moderne wereld. 8.05 K, Falkner, bariton. 8.20 Chariot's uurtje. Muziek en zang. 9.20 Nieuwsber. 9.40 „La Echème", 2e en 3e acte. 10.35>2.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 IX. 10.50—11.00 Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestccncert. Wer ken van Rossini en Gounod. 4.05—5.05 Kinderuurtje. 8.5011.20 Orkestconcert. LANGENBERG 469 M. 9.20—10.20 Kath. Morgen wijding. 1.253.50 Orkestconcert. 6.207-15 Concert door het „Vroolijke Cber-Schlesische radio- kwartet". 8.40g.45 Concert door hgt Werag-orkest g.5011.00 Concert H. Guermanowa, alt. H. Kolwe, bariton. Werag-koor. Daarna tot ta.20 Dansmuziek. ZEESEN 1250 M. t2.ao5.20 Lezingen. 5.206.20 orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 10.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.35 Opera-koor-concert. 5.35 „Requiem" v. Furlotti. Koor en orgel. 7.45 „Fatinitza" kom. operr. in 3 acten van Zeil en Genee. Muziek van Suppé. Daarna tot 11.20 Cabaret. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 6.55 7.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert. ENKHUIZEN, 4 Juni Heden hier weer minder ansjovisvangst, de eerste 40 vaartui gen kwamen binnen met gemiddeld 25 k.g. nettenansjovis per vaartuig. Marktprijs 83 85 ct. per k.g. MEDEMBLIK, 4 Juni De ansjovisvangst beliep hier heden door 54 vaartuigen 2740 k.g. hoogste 140, laagste 20 k.g. prijs 0.74— 0.78 per k.g. IJMUIDEN, 4 Juni Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers: IJM 374, Derika 8, met 2465: IJM. 127, Derika 13. met 2777; IJM. 149 Victor, met 2770; IJM. 196, Hercules, met 4628; IJM. 45, Perseus, met 1918; IJM. 121, Louise, met 2367; IJM. 255, Sumatra, met 2101; IJM. 23, Alcamaria, met 2010; IJM. 61, Frisia, met 3359, IJM. 99, Johan na Elisabeth, met 2733 en de loggers KW. 116, Johan Reindert, met 265; KW. 20, Ma ria Cornelia, met 303; KW. 19, Dirk, met 584; KW. 132, Willem Beukelszn. met 282; KW. 5, Hubertha Gerarda, met 348; KW, 178. Gebroeders, met 217: K.W. 57. Motor 1, met 561; KW. 59, Marie, met 325; KW. 112, Vertrouwen, met 563; KW. 147, Wil- helmina III, met 365; KW. 67, Noordster I, met 435; KW. 25, Wilhelmina I, met 634; KW. 144, Wilhelmina V, met 274; KW. 121, Zeemeeuw, met 400; KW. 110, G. K. van Hoogendorp, met 855, KW. 166, Nederland m. met 266: K.W. 45. Nentunus, met 197; KW. 18, Adelaar, met 233; KW. 49, Dirk, met 279; KW. 28, Anna, met 243; KW. 74, Katwijk aan den Rijn III, met 219 aan besomming IJMUIDEN, 4 Juni De Noorsche motor- kotter „Owners Pride" kwam heden van Ko- pervik ln de Visschershaven alhier binnen met een lading van 775 kisten versche ma kreel, bestemd voor een importeur, alhier. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHR. HUYGENS vertr. 5/6 v. Amst. n. Batavia. KANGEAN (uitr.) pass. 416 Gibraltar, MOENA (thuisr.) pass. 5/6 Ferim. SIMALOER 5/6 v. Kopenhagen te Amst. SOEMBA (uitr.) 4/6 v. Suez. KON. HCLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) pass. 5/6 v.m. 4 u. Lydd. SALLAND (thuisr.) 4/5 Las Falmas. KON. NED. STOOMP.-MA ATSCHAPPIJ ARIADNE 4/6 v. Tarragona n. S. Carlos de la Rapita. BEERENICE 3/6 v. Cran n. Falermo. IRIS 3/6 v. Amst. te Dantzig. MEDEA 4/6 v. Carthagcna n. Fotterd. OBERON 3/6 v. Amst. te Curacao. ODYSSEUS 5/6 v. Danzig te Amst. ORPHEUS a/6 Gibraltar n. Farceion*. PERSEUS 4/6 v. Odense n. Cotcnburg. SIMON BOLIVAR (thuisreis) 4/6 nam. It u. Ply mouth n. Havre. TFLI.US 3/6 v. Piraeus te Calamata. TRITON a/6 V. Eremen n. Amsterd. VF.NUS 5/6 V. Rott. te Amst. ZEUS, v. Gibraltar n. Amsterd-, pass. 4/6 ca. la u. v.m Dungeness. HALCYON LIJN STAD ARNHEM 4/6 v. Rott. te B.-Ayres. HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK (uitr.) pass. 4/6 Dakar. MELISKERK (thuisr.) 3/6 v. Kaapstad n. Dakar. RIJPERKERK 5/6 v. Antw. n. Amst. HOLLAND—A MFPIKA LIJN EEMDIJK, Antwerpen n/d Facifickust, a/6 te Londen. GROOTENDIJK 2/6 v. Fott. tt \ar.ccuver. KINDERDIJK, Pacifickust n. Lott., 3,6 te Les A.rgeles, NIEUW-AMSTLRDAM 5/6 v. New York te Fotterd, HOLLAND—ERITSCK-INDIE IIJN BILDERDIJK 4/6 v. Hamburg te Antwerpen. RIDDERKERK (thuisr.) pass. 4/16 Ylissinien n. Antw HOLLAND—OOST-AZIE LIJN SALABANGKA 3/6 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ABBEKERK 4/6 v. Rott. n. Australië via Antwerpen. ABBEKERK (uitr.) 5/6 te Antwerpen. JAVA PACIFIC LIJN DELI 3/6 v. Java tc Los Angeles. JAVA—NEW YORK LIJN MENADO, New York n. Java, pass. 4/6 Atoren. TOSARI 3/6 v. Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD GORONTALO (thuisr.) 4/6 v. Marseille. KOTA RADJA (thuisr.) 5/6 v. Padang. SLAMAT (thuisr.) 6/6 nam. 6 u. te Cowes verwacht. SOEKABOEMI (uitr.) 4/6 v. Suez. TERNATE (uitr.) pass. 4/6 Ouessant. 18 ongelukkige mevrouw de Kéralain den strijd tegen haar zelve niet langer kon verduren en daarom had zy een groote vreugde gevoeld, toen hare tante haar in kennis had gesteld van haar voornemen naar een badplaats te vertrekken, hoe groot haar tegenzin ook was het kasteel van Kéralain te verlaten. Sedert de treu rige gebeurtenissen die daar hadden plaats gegrepen, had zij zich niet in de wereld vertoond en alleen aan familiebijeenkom sten deelgenomen, hetgeen haar weliswaar even pijnlijk viel, maar waaraan zij zich moeilijk kon onttrekken. Het was daarom niet te verwonderen, dat het vooruitzicht, zich te midden eener nieuwsgierige en op kwaadspreken beluste menigte te bevinden, mar met eenlge vrees vervulde. Daaróm wist mevrouw de Kéralain van hare tante verkrijgen, dat deze een afgelegen en "•"'nig bezochte badplaats voor haar ver- b"1f zou uitkiezen. Zooals wij gezien hebben, leefde zjj een zaam en verborgen voort, zonder te ver moeden, dat slechts eenlge schreden af stand haar van haar dierbaar kind scheidden. Intussehen gingen de dagen voorbij en Cecile begon meer en meer ongeduldig te worden. De tijd scheen haar eindeloos toe, en zU vroeg zlchzelve angstig af, of hare moeder dan de badplaats zou verla ten, zonder dat'zij ook maar gelegenheid zou hebben gehad een enkelen groet met haar te wisselen. Eindelijk had de Voorzienigheid mede lijden met hare smart. Op zekeren morgen na het ontbijt, ter wijl wegens het overheerlijk weer alle bad gasten toebereidselen maakten voor een cf ander aangenaam uitstapje, bespiedde Ce cile als naar gewoonte acnter de gordij nen van haar vertrek verborgen de bewe gingen van het publiek in de hoop ook mevrouw Kéralain te zien verschijnen. In derdaad, toen allen zich hadden verwijderd en het terras voor het hotel eenzaam en stil was geworden, opende deze zachtjes de deur van haar vertrek, en vertoonde zich op den drempel met een boek ln de band. Vervolgens richtte zij haar schreden naar een eenzaam en fraai aangelegen bosch, dat zich op korten afstand achter het badhuis uitstrekte. Onmiddellijk nam Cecile haar doos met aquarellen en haar album ter hand en haastte zich, de schreden der wande laarster te volgen. Toen zij op eenlgen afstand was geko men van de bank, waarop mevrouw de Kéralain was gezeten, hield zl) stil en verborgen achter een dikken boomstam, beschouwde zij naar haitelust het bemin nelijke gelaat harer moeder, waarop het verdriet diepe sporen had achtergelaten. haar een snik, waardoor zij hare tegen woordigheid verried. Mevrouw de Kéralain hief hare oogen op en toen zij Cecile zag weenen, kon zij zich niet weerhouden een levendig mede lijden met haar te gevoelen. Wat scheelt er aan, kindlief? vroeg zij met zachte en welluidende stem. Ach, mevrouw, neemt u mij niet kwalijk! Ik heb mijne moeder verloren en toen ik u zag verbee dde ik mij, dat u op haar geleek. De ongekunstelde ontroering van het jonge meisje was welsprekender dan eene lange redevoering. Bij het hooren van deze eenvoudige woorden, riep mevrouw de Kéralain zich het beeld van hare Genoveva weer voor den geest en met bewogen stem antwoord de z{j: Arm kind, kom, zet u naast mi) en verhaal mij uw ongeluk. Ik heb een dochter verloren, die nu ongeveer denzelfden leeftijd zou hebben als gij. Spreek mij over uw moeder, dan zal ik u van mijn kind vertellen. Mevrouw de Kéralain gevoelde zich op ongekende wijzt- tot het haar onbekende meisje getrokken en sprak haar over die genen, wier namen zij zich had voorgeno men nooit meer uit te spreken, terwijl zij zich door Cecile het verhaal liet mededee- Het jonge meisje was zoo ontroerd, dat zU moeite had, den draad van haar ver telling niet te verliezen en zij gevoelde een onbeschrijfelljken aandrang zich in de armen harer moeder en te werpen en haar te zeggen: Ween niet langer, uw echtgenoot en uw kind zijn nog in leven en verlangen niet vuriger, dan u te beminnen en ge lukkig te maken. Maar zij was bevreesd voor de gevolgen van deze plotselinge onthulling. En boven dien zou mevrouw de Kéralain haar moge lijk ook niet gelooven. Daarom was het verstandiger nog eenigen tijd te wachten. Toen de ontroering van het eerste oogen blik voorbij was, opende z(j haar album en begon te teekenen, voor welke kunst zij een onbetwistbaar talent bezat. Al pra tende zag mevrouw de Kéralain haar met genoegen werken en wist zich geen reken schap te geven van de aantrekkelijk heid, die deze jeugdige vreemdelinge voor haar had. Zoodra de avond was gevallen, sloegen "beide dames gezamenlijk den weg naar het hotel in. Yvonne de Kéralain liet zich de kamer van Cécile aan te wijzen en beloofde den volgenden morgen een bezoek bij het jonge meisje af te leggen. Zij hield woord en bleef langen tijd zich met Cécile onder houden. Men zou gezegd hebben, dat zij het ge- heim der gedurig aangroeiende genegen heid, die zij voor het jonge meisje koes terde, geheel voor zich zelf wilde be waren. Maar het oogenblik van vertrek naderde en Yvonne de Kéralain gevoelde een le vendige droefheid bij de gedachte van Cécile te moeten scheiden. Zij begreep niets van hetgeen in haar hart omging, maar zij gevoelde hoe ongelukkig zij zou zijn, wanneer zij haar zou moeten achterlaten, die haar aan haar eigen kind herinnerde, en in wier gelaatstrekken zij die van een ander wezen meende te herkennen, die zij eens zoozeer bemind had. Nadat zij rijpelijk hierover had nage dacht en hare genegenheid voor het jonge meisje tevegeefs had trachten te onder druk, moest zij zich eindelijk gewonnen geven, en nam zij het besluit Cecile uit, te noodigen, haar naar het kasteel van Kéra lain te vergezellen. Om deze reden was het bepaald noodzakelijk, dat zij, niettegen staande haar tegenzin om over Cecile Mar tini te spreken, hare plannen aan haar toestemming der douairière de Kéralain verwierf. Yvonne de Kéralain schikte zich naar deze omstandigheden, maar voor alles wilde zij zich verzekeren van de toesteming van Beppo, dien zij voor den broeder barer Jeugdige vriendin aanzag. Een geheimzin nige stem in haar binnenste scheen haar toe te fluisteren, dat Cécile haar uitnoo- dlging zou aannemen, en daarom begaf zij zich eerst naar het jonge meisje. Zou uw broeder er in toestemmen, dat gij eenige weken bij ml) kwaamt door brengen? Zoo begon zij het gesprek. Bij dit voorstel dat Cécile met zooveel verlangen had tegemoet gezien, kon zij zich niet weerhouden van vreugde op te sprin gen, en antwoordde dadelijk: Beppo zal overgelukkig zijn, mevrouw, zoo hij my aan uw zorgen mag toever trouwen. wy vertrekken binnen drie dagen, en dus zult ge ons vergezellen. IWcrdt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6