Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Na hef Haarwasschea STATEN-GENERAAL Tweede Kamer Da vergadering die werd uitgeknokt En suppletoire begrooting voor Onderwijs, Kunsten en W eienschappen Z.K.H. Prins Hendrik W eg ens valschheid in geschrifte Vat de centrale commissie voor de filmkeuring deed Het wetsontwerp op da Naamlooze Vennootschap Een Katholiek Belgisch oordeel over den Nad. Katholiekendag De gemeentesecretaris van Hahteren Brand te Bommel RECHTSZAKEN Overtreding loierijwet De interpretatie van de Bioscoopwet Een belangrijke beslissing O De eerste nieuwe haring De passagiers van de „Veendam" Aan de gevolgen overleden 't Was maar eon naam Gsvaarlijiio drenkelinge Groote feosch- en heidebrand tusschen Riel en Goirle Vechtersbazen Een eigenaardig zaakje Tegen een boom Fe!!e brand te Krimpen aan INGEZONDEN FINANCIËN Ncd. Verzekeringsmaatschappij „St. V/iHibrordus" In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren op voorstel van den voorzitter be sloten de eindstemming over het wetsont werp: voorziening tegen besmettelijke ziek ten, te houden op Vrijdag 8 Juni bij den aanvang der vergadering. Medegedeeld werd, dat het amendement- 'Bljleveld is ingetrokken. Eveneens werd besloten in een avondver gadering het Klompenwetje en de motie-v. d. Bergh, betreffende de Won'ngbouwver- eenigingen te behandelen. Op 14 Juni zal in de afdeelingen worden onderzocht het wets ontwerp tot wijziging der Indische Staats regeling. De Pensioenwet 1922 Vervolgens was aan de orde het wetsont werp tot wijziging van enkele artikelen der Pensioenwet 1922, zoomede tot opheffing van het bij artikel 23 der Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 vermelde Weduwenwet voor de geëmployeerden tot algemeen be stuur behorende en van het weduwen- pensiooenfonds van het korps ingenieurs bij den Waterstaat. De heer GERHARD acht den aandrang tot verbetering der pensioenwet in alle op zichten verklaarbaar en gerechtvaardigd. Hij wijst er echter op, dat 't hier slechts een zeer partieele herzien'ng betreft, ofschoon de wet nog geenszins aan de gestelde eischen vol doet. Een meer grondige herziening acht spreker noodzakelijk. Hij zal daarom voor het indienen van een motie de Kamer in de gelegenheid stellen zich over deze kwestie uit te spreken. De motie luidt: De Kamer van oordeel, dat de Pensioenwet 1922 ten aanzien van verschillende hoofdpunten zooals de kwestie van het aanstellen op arbeidscontract, pre- mieverhaal op ambtenaren, den leeftijd en de omstandigheden waarop ouderdomspen sioen kan worden verleend door inkoop van dienstjaren voor hen, die bij onderwijsin richtingen werkzaam waren, toen deze nog niet werden gesubsidieerd, grondige herzie ning behoeft binnen niet al te langen tijd, gaa; over tot de orde van den dag. Deze motie wordt tegelijkertijd behandeld. Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) betreurt eveneens, dat de herziening, die thans wordt voorgesteld, zoojzeer beperkt is. De heer Tilanus (C.H.) kan de motie- Gerhard niet steunen. Zij wekt verwachtin gen op, die. binnen afz'enbaren tijd niet kunnen worden verwezenlijkt en brengt nieuwe lasten mee. De heer L. DE VISSER (C.P.) zegt, dat dit ontwerp allerminst bevrediging wekt en laakt do halsstarrige houding der regeering. die het recht van amendement der Kamer eenvoudig afsnijdt. De Kamer mag daar mede geen genoegen nemen. Spreker's mee- n ng is, dat het parlementarisme zichzelf heeft overleefd en dat er een soort fascis tisch bewind heerscht, zij het dan ook met een schijn van democratie. De Kamer moet karakter genoeg toonen om de wijzigingen, die zij zelf noodzakelijk acht, aan te bren gen. De heer BRAAT (P.B.) zegt, dat de wer kelijk arme menschen, voor wie geen geld is bij gemeente en armbesturen, niet geholpen wórden. Deze pensioenwet is overbodig. De heer J. TER LAAN (S.D.A.P.) meent, dat de regeering niet had mogen volstaan met deze nietszeggende voorstellen, vooral na den aandrang uit de Kamer om verder te gaan. Spr. betoogt aan de hand van voorbeelden, dat een vergaande wijziging urgent is. De heer J. B. v. DIJK (Kath.) zegt, dat het op dit oogenblik niet mogelijk is te oor- deelen over de zaken, in de motie aan de orde gesteld. Zelfs al werd de motie aange nomen, dan zou men niet overtuigd zijn, dat de regecring er gevolg aan zal geven. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, wijst er in zijn antwoord op, dat er eenlg misverstand heerscht ten aanzien van dit ontwerp. Er zijn spreker eenige con crete onjuistheden onder de oogen gebracht, die tegen de bedoeling der wet ingaan. Bij den Pensioenraad is nog te veel achterstand bU de uitvoering der verschillende novel len, zoodat rust ln de pensienwetgeving noodzakelijk is. Er zijn nu verschillende punten aangestipt, die volkomen vallen bui ten die onjuistheden. Natuurlijk zijn ver schillende amendementen disputabel. De Kamer kan dus veranderingen aanbrengen. Doch de regeering kan niet alles, wat wordt voorgesteld door de Kamer, voor haar ver antwoording nemen. Na re- en dubliek worden de algemeene beschouwingen gesloten. De motie-Gerhard wordt verworpen met 44 tegen 24 stemmen. Vóór: soc.-dem„ vrijz.- dero., L. de Visser en de Katholieken Kui per, Veraart, Moller en Bulten. Op art. 4 licht de heer J. B. v. DIJK (Kath.) namens de oommissie van rappor teurs een amendement toe mo ook het per soneel van na 1 Mei 1924 door de provincie of de gemeente gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscholen onder de wet te bren gen Na bespreking wordt dit amendement ingetrokken. De heer GERHARD (S.D.A.P.) licht toe een amendement-Suring om de tijdelijke kindertoelagen mede te rekenen bij de be paling van het pensioen. De heer v. GIJN (V.B.) licht een amen dement toe om te bepalen: „Voor de beoor deeling of Inkomsten van wisselend bedrag geacht moeten worden „wedde" te zijn, is beslssend ln hoeverre de werkzaamheden, waaraan die Inkomsten worden ontleend, regelmatig worden vervuld." De MINISTER betoogt, dat het amende ment-Suring omgaat bulten het kader der wet, aangezien alleen de vaste inkomsten als grondslag dienen. Voor spr, is het amen dement onaannemelijk. Het amendement- Van Gijn zou veel meer werkzaamheden voor de administratie meebrengen. Daarop nemende heerenSuring env.Gijn hun amendement terug. De vergadering wordt tot hedenmiddag verdaagd. ne films 2 films, lengte 630 M. (beide her keuringen) Hoofdnummers (groote films) 3 films, lengte 6188 M. (van deze laatste één her keuring). Reclame gekeurd: 495 litho's, niet tosge laten 3 stuks. 933 „photo's, niet toegelaten 16 stuks. De federatie Zuid-Holland van de C.P.H. had Maandagavond ln het Verkooplokaal te Rotterdam een openbare vergadering be legd, waar de heer Lou de Visser, Vanter en een Duitscher zouden spreken over de Rijnvaart-staking. „Even voor 8 uur had zich vóór de zaal Van Burink met een aantal Wijnkoopianen verzameld en toen op het uur dat de verga dering moest aanvangen de heer Ds Visser niet was gekomen, opende de voorzitter de vergadering en deelde mede, dat de secreta ris van de Belgische Comm. Partij Morrlens ln de plaats van den heer De Visser zou spreken. Er waren toen 25 menschen aanwezig. Buiten stond een grootere greep te wachten. Nauwelijks had de voorzitter de vergadering geopend of Van Burink c.s. kwamen bin nen. Zij begonnen te schreeuwen: „Waar is Lou de Visser, de vrouwenbeul?" Het duur de niet lang of een groot rumoer ontstond. Het bleef niet bij woorden; weldra werden stoelen naar het podium gegooid. Dat was het teelten voor do politie om in te grijpen. Zoowel de menschen van de C. P. H. als ds Wijnkoopianen werden uit de zaal gedreven. Binnen een half uur behoorde de „open bare" vergadering tot het verleden. Buiten de zaal verspreidde de politie de menigte. Restitutie aan onderwijzers. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk Va der Staatsbegroo- tlng voor 1927. Van de suppletoir aange vraagde gelden bleken onderscheidenlijk 350.000 en 336 664 noodig te zijn ter be strijding van de uitgaven als gevolg van ds uitvoering der L.O.-wet 1921 en de Pensioen wet 1922, terwijl de wachtgelden 281.000 meer hebben gevorderd. Ook de post ten be hoeve van kasgeldvoorschotten aan besturen van bijzondere hoogere burgerscholen en ly cea onderging een „formeele" stijging van 450.500. Niettemin kan tegenover deze ®i de overige vtrhoogingen, in totaal tot een bedrag van 1.715.432 door verminderingen van verschillende begrootingsartilcelen een gelijk bedrag aan compensatie gesteld wor den, zoodat ten slotte geen nieuwe gelden aangevraagd behoeven te worden en het eindcijfer der begrooting voor 1927 ongewij- iigd blijft De minister herinnert er aan, dat enkele onderwijzers zich voor éénigen tijd hebben gewend tot de Tweede Kamer met verzoek te bevorderen, dat hun restitutie worde ver leend van de bijdrage, welke zij ingevolge art. 156, eerste lid, der Pensioenwet 1922 ter zake van Inkoop van pensioenen voor hun na te laten betrekkingen hebben betaald over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 1 Juli 1922. De commissie, in wier handen de adressen waren gesteld, kwam in haar verslag tot de conclusie, dat de verzoeken behoorden te worden ingewilligd. Met deze conclusie heeft de Tweede Kamer zich ver- eenigd. Na overleg met zijn ambtgenoot van Financien is cok de minister van oordeel, dat het billijk is, aan het verlangen van adres santen te voldoen. Tevens zal aan de overige onderwijzers, die in de zelfde omstandig heden verkeeren, een soortgelijke terugbeta ling behooren plaats te hebben. Ruim 250 personen komen hiervoor in aanmerking. De beoogde maatregel vordert een uitgave van 60.000. Z.K.H. Prins Hendrik wordt heden van Het Loo te Den Haag verwacht. Hij is voor nemens 18 dezer naar het buitenland te vertrekken, cm, na een kort verblijf in Duitechland, de koningin van Noorwegen te ontmoeten. Gisteren heeft een bierbrouwer uit Am sterdam. die door de rechtbank te 's Her togenbosch veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf, terzake dat hij in Decem ber 1927 te Valkenswaard opzettelijk val- schelijk twee geschriften heeft opgemaakt met het oogmerk die als echt en vervalssht te gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, in hooger beroep voor het Bos sche Gerechtshof terechtgestaan. De advo caat-generaal vond geen termen voor lich tere straf en requireerde bevestiging van het vonnis. De uitspraak werd op 18 Juni bepaald. De centrule commissie voor de Filmkeu ring heeft in de afgeloopen week gekeurd: 34 films, lengte 26.412 M., 6 coupures in scènes en titellijsten. Toegelaten A. (voor alle leeftijden). Jour naals, actualiteiten, Industrie, reclame, sport landen steden e.a. 20 films, lengte 1450 M. Hoofdnummers (groote films) 3 films, lengte 5795 M. Toegelaten B (boven 14 Jaar), Hoofdnum mers (groote films) 3 films, lengte 4825 M. Toegelaten C (boven achttien jaar). Klei-. Een tweede congres tegen het wetsontwerp. Het tweede congres, samengeroepen door het comité tot bestrijding van de voorge stelde wijzjging van de wet op de Naam looze Vennootschap is onder voorzitter schap van dr. O. J. K. van Aalst te 's-Gra- venhage gehouden in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Aan de openingsrede van dr. van Aalst Is het volgende ontleend: Onwillekeurig, aldus spr., dringt zich de vraag naar voren of het inderdaad noodig was opnieuw een soortgelijke vergadering te beleggen na ons congrc3 van 23 Septem ber van verleden jaar, waarbij onder des kundige voorlichting de zeer ernstige be zwaren, d e in kringen van zakenmenschen tegen deze wetsvoordracht bestaan, werden uiteengezet. Het Comité meent, dat de ver schenen Memorie van Antwoord alle aan leiding geeft om opnieuw van onze meening te doen blijken. Wel is reeds in het Voor- loopig Verslag van de Eerste Kamer opge merkt, dat dit wetsontwerp vrijwel Is „dood- gepraat, dood-geschreven en dodd-gereques- treerd", doch de minister van Justitie ant woordt, dat hij de uit deze woorden spre kende moedeloosheid geenszins deelt. Welnu, wanneer de Minister niet moede loos Is, wij zijn het evenmin; en om met 's Ministers eigen woorden uit zijn Memo rie van Antwoord te spreken ook wij wenschen aan te toonen, dat „onvoldoende argumenten, hoe vaak ook herhaald, toch slechts onvoldoende argumenten blijven." Het heeft cms n.l. getroffen, dat de nieu we Memorie, hoe uitvoerig zij ook is, weinig of geen nieuws brengt. Het betoog van den Minister gaat goeddeels heen langs de zeer ernstige en princip'eele bezwaren, die tegen deze wetsvoordracht zijn aangevoerd. De Memorie gaat uit van eenige axioma's, zoo als de noodzakelijkheid de openbaarheid verder door te voeren en de noodzakelijk heid om te verbieden de gestie van een aandeelhouders-vergadering statutair te beperken, doch deze axioma's blijven als alle axioma's onbewezen. En het ls juist tegen deze grondstellingen van het wets- oniwerp, dat zich keeren degenen, die in de praktijk met de werking van het instituut der N.V. op de hoogte zijn en die door Jarenlange ervaring de moderne ontwikke ling van het naamlooze-vennootschapswezen hebben leeren kennen. Intusschen mag men den M nister clen lof niet onthouden, dat, voor zoover deze Memorie er op berekend is geweest indruk 1 te maken op degenen, die onvoldoende in de gelegenheid zijn geweest zich in te wer- ken in de omvangrijke en lngewikke.de materie, waarover het hier gaat, d t staats stuk zijn doel wellicht niet zal missen. Aan ons is echter de taak om aan te toonen, dat voor Ingewijden dit stuk overtuigende kracht mist. Het nieuwe ontwerp-Donner, dat op 16 Februari van verleden jaar werd inged end, kwam reeds, zonder nader onderzoek ln de afdeelinsen van de Tweede Kamer, op 23 Maart d.a.v. in openbare beraadslaging. Hoe men onder deze omstandigheden nog zou willen volhouden, dat de zakenwereld in de voorbereiding van dit wetsontwerp voldoende zou zijn gekend, is mij een raad sel, aldus spr. Ook de voorbereiding ln de Tweede Ka mer zelf heeft zeer veel te wenschen ge laten. Het wetsontwerp van 1910 is op 21 Juni van dat jaar in ds afdeelingen van de toenmalige Kamer onderzocht en sedsrt, dien datum is een verder onderzoek ln de afdeelingen van de Tweede Kamer een voudig achterwege gebleven. De Tweede Kamer, die in 1926 het nader gewijzigde wetsontwerp in behandeling nam, heeft dus sedert Juni 1910 geen ander con tact met het wetsontwerp gehad dan door middel van de destijds benoemde en in 1926 onvoltallige commissie -van voorbereiding. Van de Kamerleden, die in 1910 aan het afdeellngsonderzoek deelnamen, zaten er ln 1926 neg slechts 15 in dit college! Slechts van deze 15 leden zou men kunnen zeggen, dat zij althans voor wat betreft het wets ontwerp van 1910 in de gelegenheid zijn gejveest zich daarover een behoorlijk oor deel te vormen. Afgezien van de leden van de commissie van voorbereiding stonden evenwel alle Kamerleden geheel nieuw tegenover het ontwerp van 1925 en tegenover het wets ontwerp van 1923, dat zooals gezegd reeds ongeveer een maand na de indiening in openbare behandel'ng kwam. Hoe men onder deze omstandigheden kan meenen, dat de voorbereiding in de Twee de Kamer inderdaad voldoende kan heeten, is mij alweer een raadsel. Rede J. P. J- Asselbcrgs. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. P. J. Asselbergs, voorzitter van de Algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging. Spr. zeide zich niet op het standpunt te stellen, dat een nadere wettelijke regeling van de N.V. n et gewenscht zou zijn en hij wijst dan ook af de hier en daar vernomen beschuldiging, dat ondernemers zich nu eenmaal altijd en overal tegen wettelijks maatregelen verzetten, wanneer deze de vrijheid van beweging aan banden leggen. Vooreerst ontkent spr. ten stelligste, dat deze beschuldiging in haar algemeenheid juist is, hetgeen hij met een'ge voorbeelden aantoonde. Het wetsontwerp, dat thans aan cïe orde ls, verschilt echter principieel van alle andere maatregelen, die in het verle den de vrijheid van den ondernemer in meerdere of mindere mate aan banden heb ben gelegd, en waartegen zij zich niet heb ben verzet. Vrijheidsbeperking kan zonder eenlgen twijfel gemotiveerd zijn, wanneer het algemeen belang en speciaal het be lang van de economisch zwakkeren, die be perking cischt. Zoodra echter dè staatsbe moeiing gaat ingrijpen in de organisatie van het bedrijfsleven-zonder-uitzondering en het grootste deel der deskundigen op het gebied der N.V. zich spontaan tegen deze nieuwste proeven van legislatief heeft verzet. Dezen geest van het ontwerp zou spr. willen typceren als reactionnair, onde- i mocratisch en mammonistisch. j De foutieve Opzet van dit ontwerp, waardoor de autonomie der N.V. geheel op den ach tergrond werd geschoven, heeft het onge- wenscht gevolg gehad, dat de regeering veel dieper in bestaande verhandelingen heeft moeten ingrijpen, dan voor het algemeen belang wenschelijk en noodzakelijk moet worden geacht. Grondslag van dit ontwerp 5s, dat het bezit, en het bezit alleen recht geeft of maakt. Wie het kapitaal heeft, heeft de productie. Daarnaast wordt het ze'fstandlg recht van den leidenden arbeid niet erkend. Het ontwerp strijdt met de beginselen, waarop een goed geordend bedrijfsleven be hoort te berusten, het keert de verantwoor delijkheden om, het zet de aandeelhouders op den troon, die rechtens toekomt aan den ondernemer, het maakt van de leiders der productie marionetten. Moge daarom, aldus eindigde spr., de Eerste Kamer na zijn beraad, doch welbe wust het Ncderlandsche volk voor de wet- wording van dit ontwerp behoeden. De heer J. C. Blankert, directeur van de N.V. Mij. De Korenschoof en bestuurslid van den Kon. Ned. Middenstandsbond, be handelde vervolgens de belangen van dei! middenstand in verband met het ontwerp. Spreker concludeerde: Ie. Voor de middenstandsvennootschap pen, zijnde besloten vennootschappen, is wetswijziging totaal overbodig. 2e. De belangen der werkelijke aandeel houders af .ieelhebbers in de zaak en van crediteuren bij de middenstands-naamlooze vennootschap zijn volkomen veilig. 3e. Do voorgestelde wetswijzigingen zijn voor den middenstand schadelijk en onaan vaardbaar, omdat slechts concurrenten er baat bij vinden. 4e. Ind en al wetswijziging voor open ven nootschappen noodig mocht zijn laat men de besloten vennootschappen er radicaal bulten. 5, Fen mogelijke toezegging tot eventueele wiiziging van het wetsontwerp, biedt vol doende zekerheid voor de toekomst en komt te laat. De heer F. II. Charbon, notaris te Am sterdam, algemeen secretaris van de Broe derschap der Notarissen in Nederland, ont wikkelde notarieeie bezwaren tegen het ontwerp. Vervo'gens werd nog het woord gevoerd door. mr. P. R. Hoorweg, directeur van de Utrechtsche Hypotheekbank, door den heer J. W. Niermeyer, directeur van de Natio nale Levensverzekeringbank te Rotterdam en mr. Aug. Philips, algemeen voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers. In een nabeschouwing over den Vierden Nederlandschen Katholiekendag, de vorige week in Maastricht gehouden schrijft de correspondent van de Belg. „Standaard" o.m. het volgende: „Toen wij de aankondiging van dezen Ka tholiekendag lazen stelden wij ons de vraag: Is die onderneming waarlijk van beteeke- nis? Nu wij dien Katholiekendag hebben mee gemaakt moeten wij verklaren dat zijn be- teekenis niet te overschatten is. Dit is een heerlijk machtsvertoon dat de katholieke denkwijze ten goede komt; er gaat een principieele vorming van uit, die allen staalt en sterkt; de eendracht der Katholieken wordt er zonderling door versterkt. (Zij verbroederen immers op een terrein waar de geschilpun ten afwezig zijn en waar de principieele geest allen innig vereenigt); de katholieke politiek zelf wordt er prin cipieel docr beïnvloed. Feitelijk zijn die Katholiekendagen een schitterende verwezenlijking van de katho lieke Actie voor de volwassenen. De Belgische Katholieken mogen die orga nisatie aan hun Hollandsche broeders be nijden. Eens dit ingezien zal het navolgen lang achterblijven?" Nadat de gemeenteraad van Halsteren eenige uren in besloten zitting had ver gaderd, werd met 7 tegen 4 stemmen be sloten in hooger beroep te gaan bij de Kroon, ten aanzien van het besluit van G-ed. Staten van Noord-Brabant, waarbij de goedkeuring aan het raadsbesluit om den secretaris te ontstaan werd onthouden. Gistermiddag is te Bemmel afgebrand een kapitale boerderij, eigendom van den ban kier Philips te Zaltbommel. De boerderij werd bewoond door den heer van Loon. Alles verbrandde: de schade wordt door verze kering gedekt. Het vuur sloeg over naar een dubbel woonhuis in de nabijheid, dat even eens in de asch werd gelegd. Van dit huis was alleen de inboedel verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekei^l. De advocaat-generaal van den Koogen Raad, mr. v. Lier, concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep van den Officier van Justitie te Arnhem, tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, ln een zaak tegen den bleekpoedérf abrikant P. L. W. te Ooster beek, die in eerste instantie door den kan tonrechter te Wageningen tot 25 boete was veroordeeld wegens overtreding van de lo- terijwet. Op de omslagen van de pakjes met bleelcpoeder, door W. in den handel ge bracht, staat een letter gedrukt. Wie met de verschillende letters 'n bepaald aantal woor den formeeren kan, ontvangt van den fabri kant een cadeau. Met den letter B. van bleekpoeder is men echter zeer zuinig. Deze wordt door den fabrikant zelf, onder waar borg gedrukt. De rechtbank had het vonnis vernietigd en den Officier van Justitie niet ontvanke lijk verklaard, op grond van een vorige be slissing in dezelfde zaak, waarbij W. van alle rechtsvervolging was ontslagen. Geen speciale muziekvergunning noodig Voor het Kantongerecht te Bergen op Zoom heeft terecht gestaan de directeur van het Luxor Theater aldaar, aan wien ten laste is gelegd, dat hij zender vergunning muziek heeft laten maken tijdens een fcios- coopvoorstel ling. De ambtenaar van het O. M. die van oor deel is, dat eene speciale vergunning noodig is voor het maken van muziek ter illustratie van een filmvertooning, heeft ƒ5.boete, subs. 5 dagen hechtenis geëischt. Door den Voorzitter van den Nederland schen Bioscoopbond, den heer D. Hambur ger Jr. te Utrecht, die namens den verdachte de opvatting van den Bond omtrent de inter pretatie der bioscoopwet heeft uiteengezet heeft betoogd, dat z.i. de krachtens bios coopwet verstrekte bioscoopvergunning niet alleen voor de filmvertooningen, maar ook voor de muziek geldt, zocdat een speciale muziekvergunning niet nocdig is. De Kantonrechter, die gisteren vervroegde uitspraak heeft redaan, heeft deh Directeur van het Luxor Theater ontslagen van rechts vervolging, op grond, dat het ten laste gelegde feit (het maken van muziek zonder speciale muziekvergunning) niet strafbaar geacht moet worden. is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmicfdel- 1 lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals gij wenscht.1 't Voldoet iedereen. De Amsterdamsche rechtbank heeft een in vele opzichten belangrijke beslissing geno men, n.l. over het volgende: De sigarenwinkelier M. v. D. had in de glazen winkeldeur van zijn filiaal aan de Reguliersbreestraat te Amsterdam oen tuit laten verwijderen en daarvoor ln de p'.-ats 'aten aanbrengen een houten paneel, waar in een volkomen mechanisch weckende cuto- maat werd ingebouwd. Het apparaat stak aan den bovenkant 7 j-Jc.M, uit en aan den onderkant I cM„ maar het geheel bleef binnen den buitenkant van den gevel. Dit apparaat nu vulde de heer v. D., die er een sleutel van had, met drie merken ci- yaretten en een merk sigaren. Elk merk was voor het publiek verkrijgbaar, rr"s 't -->r oen kwartje in een der gleuven gooide. De gelegenheid om zich op die wijze van je sigaren en clgaretten te voorzien, word. zelljk een politieagent constateerde, ook re sluitingstijd van den winkel gegeven. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de heer v. D. werd vervolgd: lo. wegens het hebben van sigaren en ci- zaretten ln een automaat.welke zich bevindt ln een voor het publiek toegankelijke plaats, wat verboden is bij art. 336 der Amsterdam sche Politieverordening; 2o. wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting. In deze principieele kwestie, die men "aarr.e beslist zag, werd op 3 Maart 1.1. door den plaatsvervangenden kantonrechter, mr. G. j. Salm, schriftelijk vonnis gewezen. Met den ambtenaar van het O. M. was de kan tonrechter van oerdeel, dat het toestel zich niet bevond in een voor het publiek toegan kelijke plaats, zoodat voor de primaire ten lastelegging vrijspraak moest volgen, maar dat het sub 2 tenlastegelegde wettig en over tuigend bewezen is. Deswege verklaarde de pl.v. kantonrechter den heer v. D. schuldig met veroordesling tot 0.50 boete of één dag hechtenis. Van dit vonnis kwam de heer v. D. bij de Zesde Kamer der Rechtbank te Amster dam in hooger beroep. Thans uitspraak doende, bevestigde de Rechtbank 't vonnis. Uit Vlaardingen wordt gemeld: Aan H.M. de Koningin en H.M. de Konin gin-Moeder is de eerste nieuwe Hollandsche haring, goedgekeurd door den opper-keur meester, aangeboden. Deze haring was aangebracht door den stoomharingloggêr .Oranje Nassau" VL 23, van de reedert) „oo<rp 'schap?!)" te Vlaardingen, dir, I. Hocgn-.dijk. Het s.s. „Nieuw-Amsterdam", \nn de Kol- land-Amerika-Lijn, dat heden le Rotterdam is aangekomen, nad behalve zijn r.ujen pas sagiers ook 237 passagiers van 't s.s. „Veen- dam" aan boord, wolk schip naar m< n weet, kort na vertrek wegens aanvaring naar New York moest terugkeeren. De caféhouder uit Alphen aan den Rijn die te Rijpwetering, toen hij op zijn motor rijwiel wilde uitwijken voor een meisje, ten gevolge van hot krachtigs remmen over c!en kop sloeg, waardoor hij een ernstige sche delfractuur opliep, is in het Elijaoechge- sticht te Leiden, waarheen hij werd vervoerd aan de gevolgen overleden, „De Heer en Mevr. S.v. H. berichten niet vreugde ds geboorte van hunne dochter Ma ria. Zij zal Lilly genoemd wordsn." De verdwazing inzake de voornamen gaat steeds verder, zoo teekent de „E-s.' hierbij aan. Dezer dagen had in het zwembad „Den Heldsr", te Winterswijk een ongeval plaats, dat groote consternatie verwekte. Het meisje M„ dat de zwemkunst nog niet goed machtig was, waagde zich ln ds diepe „kolk". Zij voelde zich'plotseling naar be neden zinken en greep ln haar angst het meisje D. by de keel vast. Ofschoon deze een goed zwemster is, kon zij, daar haar de adem werd benomen, niets beginnen. Een andere zwemstsr, mej. v. Z., trachtte de beide meisjes van elkaar te halen en hen naar het droge te brengen, doch ook zij werd door het meisje M. vastgegrepen. Een hevige worsteling onder water ontstond en het scheen, dat alle drie zouden verdrinken. De heeren Streek en Te Selle, die 't geval zagen, sprongen yiings gekleed te water en het gelukte hun na veel moeite, ds drie drenkelingen naar dep oever te brengen. Een zware bosch- en heidebrand heeft gewoed op de Regteheide tusschen Riel en Goirle (N.-Br.) Het vuur werd ontdekt ln de omgeving van het Eielsche Hcefke en plantte zich met groote snelheid voort tot 't boschrijke landgoed „De Golf", op Nleuw- kerk, onder de gsmeente Goirle. Dank zy 't krachtdadig optreden van den heer E. van Puycnbroek, die met vijftig fabrieksarbei ders het vuur kwam bestreden, en de hulp ook van den burgemeester van Goirle, kon men er na hardnekkigén arbeid in slagen de kostbare bosschen in deze streek te be houden. Van de Regteheide, goeddeels eigen dom van de gemeenten Tilburg en Goirle gingen circa 25 H.A. verloren. Een simulant Dezer dagen heeft de politie te Enschedé de hand gelegd op zekeren E., die een val- sche aangifte deed dat hem zijn motorrijwiel was ontstolen en van de Verzekeringsmaat- schappy de verzekeringssom had opgestre ken, terwijl hy bovendien een Ziekteverze kering-Maatschappij bij den neus had ge nomen, door ziekengeld te trekken, tenvyi hy volkomen gezond was. Na sluiting der café's ontstond ln den afge loopen nacht ln de B'oemerslre.at te Nijme gen een vechtparty tusschen drie grospen herbergbezoekers, die in de kroeg reeds met elkander woorden gehad hadden. Op straat werd het een geheele volksop loop; de politie moe3t het publiek met wa penstokken uiteenslaan. Het verzet nam steeds toe; het publiek trok partij voor de vechtersbazen. Eerst toen de politie eenige malen geschoten had, stoof het uiteen. Door de politie werd gearresteerd zekere v. E. we gens ordeverstoring en bedreigen van iemands veiligheid. Ecn'gen tyd geleden wilde een 28-jarig man te Amsterdam een zaak beginnen in boter, koffie en thee. Bedrijfskapitaal had li j echter niet. Hij plaatste nu een adver tentie voor loopers, die tevens klanten zou den moeten werven. De menschen. die op do r.dverentle afkwamen, moesten, a's zij wilden worden aangenomen, een borgstelling van 250 storten; met minder nam de man trouwens ook genosgen. vyf loopers nam hij op die wyze in dienst. De zaak ging echter n et, moest worden geliquideerd. Toen bleek, dat van de borg stellingen niets meer ovÊr was. De man had het geld eenvo 'dlg als bedryfskapitaal ge bruikt en dat kapitaal was geheel op. De loopers hebben een aanklacht tegen hem ingediend wegens verduistering. Hij is ge arresteerd en zal ter besch'kking van de justitie worden gesteld, die het zaaltje ver der zal onderzoeken. Te Heusden ls zekere van V/., die tot de ontdekking kwam, dat hij zijn rljwielp'nntje vergeten had en naar huis wilde terugkee ren om het te ha'cn, met zijn rijwiel tegen een boom gereden. Hij bewam een hersen schudding en is "n zorgelijk en toestand naar het gasthuis vervoerd. den IJsse! Te Krimpen aan den I-Trsel is g'steren- middag brand uitgebroken in een der drie rietmattenfabrieken van F. Demmenie Jr. Drie hoog opgestapelde rietschelven en twee schuren zyn een prooi der vlammen geworden, alsmede twee der aangrenzende arbeiderswoningen. Do vierde rietschelf kon nog in allerijl worden weggehaald. Dank zy de zeer spoe dige aanwezigheid van de tWce brandspui ten en den slangenwagen dezer gemeente, alsmede de motorspuit uit Ouderkerk am e'en IJssel, konden de woning van don fabri kant alsmede de in de nabijheid gelegen boerderijen behouden blijven. Door het steeds aanhouden van de riet branden is de hulp ingeroepen, van de Rot- terdamsche brandweer, welk met veel stra len water is gaan geven. Het blusschings- weik vorderde veel tijd. Alles was verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk MARIA EN DE VREDE Ds dag van 18 Mei wordt.steeds meer, op .niuiatiel van „Volkenbond en Vreds", ais v redesdag gev.erd en we mogen daarvoor ..el sympathie hebben. In de bladen worden speciale artikelen gewijd aan oen goeden scryd tegen den oorlog. Zco worden de ge dachten dei nienscnen bevrucht met de vrecies-ideéen,, die eenter Vredssdaden die nen te worden. De tyd ls voorby, dat de vredtsstrevingen als illusies werden opgevat. Op een zoo specifleken vreatsgewyden dag als die van 18 Mei, is, net mojeiyk, dat de Katholieken meer nog dan anders denken: wat doen wi), die by het bestrijden van net wereidkwaad steeds in de eerste rijen staan, voor den wereldvrede? Het antwoord kan luiden: Indien wy onzen Eoomsshett Godsdienst beleven, onze Katholieke beginselen, die rassen- en klas senstrijd uitsluiten, volgen, leggen wij de besto fundeering voor den vrede op aarde. Aan ons verlangen naar vredesactie kan, daarbij, worden voldaan, door aansluiting bij den Katholieken Vredesbond in Neder land, che, voor enkeie jaren te Amsterdam werd opgericht ca het Pauseiyic Vredespro- gram: „In plaats van de stoffelijke macht der wapenen, de zedelijke macht van het recht", tracht te verwezenlijken. Sinds de oprichting van den Bond wer den bevredigende resultaten verkregen. Er mag zeiter van dankbaarheid sprake zyn, echter geenszins van voldaan zijn. De afdee- ling van de propaganda gaat voort met haar nuttig werk, ook door middel van affiches, circulaires, strooibiljetten, communique's, etc. De weteneehappelyke sectie gaf, na haar 'gedocumenteerd studie- en werkpro gram, voortreffeiyk ontworpen door den hooggcachten en beminden, zoo tosgewyden, helaas overleden prof. de Langen Wendels O.P., de mooie en leerzame brochure uit van Pater dr. Qorris S. J„ te Maastricht, welk geschrift door andere brochures zal worden gevolgd. Voorts werd contact en krachtige mede werking verkregen met en van de Katholieke onr'erwyzers, die, werkelijk, con amore hielpen en steunden v en van wie ook het lnit;~at:ef uitging vcor een nieuw geschie denisboekje voor de lagere scholen, waarin met de nieuwe vreozs-richting rekening zal worden gehouden en waarin omtrent oor logen en tumulten slechts de noodzakeiyke, onopgesmukte mededeelingen zullen worden gedaan. Evenzoo werd belangstelling gewekt en weerklank vernomen in de kringen der politici en der vereenigingsleiders, waarvan velen hun sympathie reeds in daden toon den. Vele groots Katholieke vereenigingen sloten zich bij den Vredesbond aan en brachten, met hun talryke, indirecte leden flink het ledental vocrult. Gewezen mag nog worden op da aangekondigde behande ling van het vredesvraagstuk in den Par- tyraad enz. Aan de ïrncriijke organisatie van den Vredesbond wordt steeds gewerkt. Omstan digheden, vooral betreffende tijd en werk krachten, leggen hier banden aan, hetgeen jammer is. Toch werd bereikt, dat er ln ver schillende groote plaatsen des lands ijverige afdeelingen werden opgericht en dat, boven dien, veis correspondentschappen werden ge vestigd. De Bond dient echter sterker, hech ter te worden en dit moge geschieden met aller medewerking en in naam der ware Christelijke beschaving. Gelukkig wordt die medewerking ook gaarne verleend door hen, die wij op ds eerste plaats hadden willen noemen: onze geestelijke Leiders. En nu komen we vanzelf aan het onderwerp, dat we vooral even wilden behandelen. Zcoals men weet. wëfd de Vredesbond ge steld onder de bescherming van de Lieve Vrouw, van Maria, Koningin de3 Vredes. Wel heerlijk zou het zijn, als in de Meimaand, wanneer de Moeder van God en van alle menschen bijzonderlijk wordt geëerd, met gebeden, gezangen, bloemen en groen, één stemmig Lof aan den vrede werd gewyd. Deze gedachte is echter voor dit jaar te laat Daarom opperen wy dezelfde idee voor de a s. Rozenkranstnaand, wanneer dan, in de verschillen 1e, talrijke parochies, één Vredss- Lof zou kunnen worden gehouden, mat pre dikatie, gebeden, gezangen betreffende den wereldvrede in Christus. Eet is maar een spontane gedachte, die, naar wij hopen, ln goede aards mag valien. Koe zouden onze Vredss-Loven echter te ramen, in Rozenkransmaand, een schoon bouquet van gecsteliike bloemen vormen, vol eerbied aangeboden aan Haar, Die zoo getrouw is en beminnelijk en Die over den kleuri"en ruiker zeker het zonnrgoed van Hare bescherming en genegenheid zou laten sprankelen. Psx! H. Hartmaand 1928. KO DE HAAN, actie-secretaris. Aan het jaarverslag 1927 der Ned. Ver zekering Maatschappy „St. Willibrordus", gevestigd te Utrecht, is het volgende ont leend Over 1927 werden afgesloten 12499 posten met f 2.651.557.80 verzekerd kapitaal, tegen 11030 posten met f 2.470.592.25 verzekerd kapitaal in 1928. In 1927 werden afgevoerd C372 posten met f 1.5CQ.126.23 verzekerd kapitaal. Het ver zekerd kapitaal bedroeg aan het einde van het boekjaar f 11.805,726.77; aan het begin van het boekjaar f 10.743.295.20, zocdat een netto-vooruitgang bereikt werd van f 1.057.431.57. In 1927 werd totaal uitgekeerd f 54.907.58. De totale premie-ontvangst bedroeg f 337.540.85, waarvan aan herverzekering- maatschappijen betaald werd f 12,815.01. Over 1923 bedroeg de premie-ontvangst f 202.263.10, de herverzekerlngspremiën. f 11.445.46. Een winstsaldo van f 13.557.37 kon geboekt worden. Dividend 7 pet. Vcór hst genomen besluit der algemeene verga dering van aandeelhouders op 17 December 1927, het maatschappelijk kapitaal met f 1C0 000 uit te breiden tot f 300.C0D, is de koninklijke bewilliging aangevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7