Stadsnieuws De bebouwing van den Rijksstraatweg HaarlemAmsterdam Destructie van afgekeurd vee en vleesch Het nieuwste rijbewijs Vijftig jaar geleden N.V. Van Waveren'5 Graanhandel BURGERLIJKE STAND Hinderwet Gevonden Dieren en Voorwerpen Ned. R.K. Bond van Zieken verpleegsters Haarlemsche Orkest Vereeniging DAMMEN DUIVENSPORT Thijsse's Hol Willem Hunze PROGRAMMA Examens Lichamelijke Oefening Nat. Muziekconcours te Aalsmeer N. V. Technische Maatschappij P. J. F. van Oeffel Haarlem De Casseres schrijft :n het „Alg. Hbld.'' Het onheilspellende bord„Bouwgrond te koop" is nu ook verschenen temidden der weidsche polders, die den straatweg Amster damHaarlem begrenzen. De treinreis Haar lemAmsterdam is tot nu toe een verheuge nis. Zal dit binnen weinige jaren anders worden Zullen de boorden van den weg bezet worden met de „bouwsels", die elders onze landwegen aan beide zijden versperren, en he, uitzicht op Holland's landschaps- schoon radicaal onmogelijk maken? Of den ken de betreffende autoriteiten tijdig aan het veel misbruikt, maar toch zoo luiste spreekwoord „gouverner. c'est prévoir Zullen zij met spoed de maatregelen treffen, die een stedelijke bebouwing, aan dezen weg kunnen verhinderen Allemaal vragen, waarop het antwoord met spanning moet worden afgewacht. Een bebouwing van den weg AmsterdamHaar lem is om vele redenen te veroordeelen. In de eerste plaats het verkeer. De weg is een van de allerbelangrijkste verkeerswegen van ons vaderland. Hij is bovendien een weg, die volkomen net karakter van een verkeersbaan heeft en daaraan zijn eigenaardige bekoring dankt. Als woonstraat zou deze weg een on ding zijn Onaangenaam om aan te wonen te lang te breed kortom behept met alle eigenschappen, die een dergelijke straat juist niet moet bezitten. Dat het doorgaand ver keer grooten overlast zou ondervinuen van een bebouwing is duidelijk. Niet alleen, dat snelverkeer volstrekt onmogelijk zou worden gemaakt door eenvoudige randbebouwing, bovendien is bij eenmaal inzettende bebou wing te vreezen, dat men de daarachter liggende gronden ook in bouwexploitatie zal willen brengen, met het gevolg zijweg op zijweg, met alle nadee'en voor doorgaand verkeer hieraan verbonden. En dan „last not least" het land- schapsschoon. Geen treffender beeld van ons onvolprezen polderlandschap dan tuist van Amsterdam naar Haarlem. De vreemdeling, naar Amsterdam reizend, treft een vroolijker en welvarender beeld, dan bij de meeste om streken van wereldsteden. Nergens bespeurt hij hier die typische verarming en versom bering van het landschap, zoo typeerend voor vele groote steden. Tot aan den standsrand een weidsch uitzicht naar beide kanten der baan hier en daar onderbroken door een bekoorlijk gegroepeerde hofstede en in de verte een sierlijk kerktorentie. Nergens zien we de „toudis", die kilometers te voren de hoofdstad van Frankrijk aankondigen. Tot nu toe is ons de verovering van dit land door de industrie gespaard gebleven. De directe verbinding met de natuur is ook den Amsterdammer nog mogelijk. Wie het voor recht heeft te wonen aan den „buitenkant" der stad, kan zich nog verheugen in het groot- sche wolkenspel der Hollandsche luchten. Laat ons al deze schoone zaken behouden I Laten wij niet toestaan dat verkeerd begrepen eigenbelang de landwegen tot grijparmen van het monster Stad maakt „dont les bouches et les ventouses souttreraient le sang du monde", zooals de groote Verhaeren dichtte. Laren wij vooral vermijden, dat deze gewich tige verbindingsbaan dichtgebouwd wordt. Denken wij eens aan het effect, gezien vanuit den treincoupé al maar huisjes, kleine huisjes, groote huisjes, huisjes met een gebroken kap en huisjes met een plat dak, huisjes met uitpuilende muren en ramen k la „Amsterdamsche School" kortom een lint bebouwing van ettelijke kilometers, bezet met alle soorten rariteiten die onze moderne „bouwstijlen" plegen voort te brengen. En denken wij bij een dergelijke nachtmerrie te rug aan onze heerlijke vergezichten, onze weiden, en een laatste lichtgeflonker van de ondergaande zon, dat nergens mooier te zien is, dan twijfel ik niet of velen zullen met mij zeggen dat schoons moet bewaard blijven. Actie in de vlee chkeuringskringen Alk maar en Hoorn tegen de houding van den kring Barsingerhorn Het „Alg. Hbld." verneemt, dat het colle ge van B. en W. van Castricum tot de dage- lijksche besturen van alle tot den vleesch- keuringskring Alkmaar behcorende gemeen- en het verzoek heeft gericht, te willen over wegen, steun te verleenen aan een door Cas tricum aan Ged. Staten van N.-Holland gericht adres inzake de destiuctie van afge keurd vee en vleesch in de provincie benoor den het IJ. In dit adres wordt betoogd, dat het plan der gemeenten, behoorende tot den kring Barsingerhorn (zie ons avondblad van 26 Mei j.l.) om een eigen destructie te stichten her algemeen hygiënisch,' sociaal en econo misch belang van de meeste gemeenten in noordelijk N.-Kolland aantast, aangezien ten gevolge van zulk een beslui de Ned. Tkermo- chemische fabrieken om rendabiliteitsredenen geen contract meer zullen kunnen afsluiten met de overige gemeenten, zoodat deze als dan zelf maatregelen zullen moeten nemen, he'welk met hooge kosten gepaard zal gaan, In het algemeen belang wordt aan Ged. Staten daarom verzocht, hunne goedkeuring aan het besluit te onthouden. Bovendien zal de burgemeester van Castri cum het bezwaarschrift zoo mogelijk in openbare zitting van Ged. Staten en namens de kringgemeenten verdedigen. In den kring Hoorn Voorts verneemt het blad, dat de Commis sie van Toezicht voor den Vleeschkeurings dienst Hoorn, waarin zitting hebben de ge meenten Hoorn, Berkhout, Wcgrum, Blok ker, Wijdenes, Avenhorn, Schellinkhout, Zwaag en Oudendijk, besloten heeft, om er bij Ged. Staten op aan te dringen, het plan, om in den kring Barsingerhorn een destruc tor te bouwen, met goed te keuren, evenmin als een eventueel besluit van den Amster- damscnen gemeenteraad, om overeenkomstig de voordracht van B. en W. der hoofdstad het stelsel van eigen destructie te handhaven en op grond van principieele redenen geen contract te sluiten met de N. T. F. Van di adres zullen afdrukken worden gezonden aan de Amsterdamsche raadsleden. Ver. van Ned. Gemeenten Tenslotte verneemt het „A. H.", dat in de op II Juni a.s. te houden vergadering der afdeeling Noord-Holland van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten de hou ding van Amsterdam en den kring' Barsinger horn eveneens in behandeling zal komen. „De Wijlen Janssen van Raay, een verdien stelijk stadgenoot, heelt indertijd na vor- sching ln historieboeken belangrijke Haar- lemsche gebeurtenissen chronologisch ver meld in een handig boekje. Zoo leest men daar onder 1878 voor Juni: Moeilijkheden met Heemstede. Geen nieuws zegt u, want 1 Mei 1927 inlijving van Noor delijk Heemstede en Juni 1928 de geldkwes ties nog niet vereffend. Naspeuring doet zien, dat 't hem zat in de tram. Er was n.l. concessie verleend door den Gemeenteraad voor den aanleg eener „Paardenspoorbaan". De concessionarissen vroegen nu den Raad vergunning tot het overdragen van de hun verleende concessie aan een naamlooze ven nootschap onder den naam van Haarlem- sche Tramway-Maatschappij. Burgemeester I gvji uaii uucvi vit wjv» v» vu vv* en Wethouders stelden bü schrijven van 30" tieve 3fhandeIfng. Men heeft 8 maanden Januari voor om als richting aan te wd- tijd had cn kan dus als men j Juh zen Stationsplein tot aan den terminus in - r den Haarlemmerhout. 2ondeJ *eldlS "jbewijs is, geen grondig Naar men weet, was de Hout voorbij Mees- aanvoeren om op meer spoed bij de terlottenlaan Heemstede en moest Heem- betreffende autoriteiten aan te dringen. De heer Th. van Swieten schrijft in Auto": Nog slechts enkele weken scheiden ons van den fatalen datum, waarop allen, die een oud rijbewijs hadden, gedateerd vóór 1 November 1925, in het bezit moeten zijn van een nieuw rijbewijs me portret. Bij een bezoek, dat wij kort geleden brachten aan den directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijzen van Rijvaardigheid te 's-Gravenhage, deelde de heer Van Turenhout ons mede, dat blijkbaar vele houders van rijbewijzen nog steeds in den waan verkeeren, dat zij nog wel een beetje wachten kunnen met het doen van een aanvrage voor het verkrijgen van een rijvaardigheidsbewijs. Men had nu ongeveer 43.000 aanvragen in behandeling gekregen en, laten we er dit even bijvoegen, in behandeling k rij- g e n beteekent bij het Centraal Bureau feitelijk onmiddellijk afwerken, zoodat, in dien de destijds gemaakte becijferingen, die een totaal van 70.000 aanvragen voor 1 Juli vaststelden, niet falen, thans nog 27.0C0 achterstallige" aanvragen in behandeling moeten komen. Wij voorspellen dezen laat komers niet veel goeds. Met zekerheid kan wel aangenomen wor den, dat de laatste weken voor 1 Juli plot seling een groot aantal dezer weifelaars den schrik om 't hart zal slaan en zij een „rush" op het Centraal Bureau en de Provinciale Griffies zullen deen, om nog tijdig in 't bezit van het onontbeerlijke groene document te komen. Ook al loopt alles normaal, zooals thans, toch neemt het vervullen van alle formali teiten eenigen tijd in beslag. Zoodra er echter plotseling een overweldigend aantal aanvragen inkomt, zullen de Provinciale Griffies zeker niet geneigd zijn hiervcor, ter wille van de laatkomers, extra personeel aan te stellen ter bespoediging en zeer re- recht zullen deze te laat ingediende aanvra gen dan angeren tijd vorderen ter defini stede's Raad concessie verleenen voor het leggen van eentge Meters rails onder Heem stede, waaraan Heemstede niet kon voldoen. De „Paardentram" kon dus niet tot vol ledige uitvoering overgaan; de wissel moest dus komen precies aan de grens tegenover de Meesterlottenlaan. Toen droeg de Raad van Haarlem aan B. en W. op, aan het Gemeentebestuur van Heemstede de gronden te vragen van de weigering aan de Tramwegmaatschappij om de rails van de Paardentram op het grond gebied van Heemstede naast den openbaren rijweg. Het noodige moest verricht worden om een beteren toestand voor te bereiden. Men dacht er toen al aan den Hout Haar- lemsch grondgebied te maken. Gezien de raadsbesluiten van 1878 gelooven wij niet, Gelet op den door de Regeering zeer ruim gestelden tijd van acht maanden na het in werking treden der nieuwe Motor en Rijwielwet, vreezen wij, dat de autori teiten, met de controle der rijbewijzen be last, evenmin als de wegen-beiasting-con- trole, geen enkelen dag uitstel zullen ver leenen, dus staat ieder automobilist, die een rijbewijs heeft gedateerd vóór 1 November 1925, aan de kans bloot bekeurd te worden, op grond dat hij op 1 Juli niet in bezit van een geldig rijbewijs is. Vooral zij, die in het bezit zijn van een rijbewijs gedateerd na 1 Mei 1924, en vóór 1 Nov. 1925, zullen zich moeten haasten, omdat zij bovendien nog een rijproef moeten afleggen om een rijvaardigheidsbewijs te dat B. en W. toen het noodige daarvoor verkrijgen, alvorens bij de Provinciale Griffie hunner province een rijbewijs te kunnen aanvragen. Alleen zij, die in 't bezit zijn van een rij bewijs, gedateerd na 1 Nov. 1925, hebben den tijd om een rijproef af te leggen en een nieuw rijbewijs aan te vragen. Zij behoeven eerst twee jaar en acht maanden na den datum van afgifte van hun rijbewijs in het bezit van een nieuw rij bewijs te zijn. Iemand wiens rijbewijs dus is gedateerd 1 Juli 1927, heeft den tijd tot 1 Maart 1930; zijn rijbewijs blijtt zonder portret tot dien datum geldig. Wanneer hij dus op I Januari 1930 zijn blijven nu nog duizenden bestuurders, voor wie zeker een rijproef heilzame gevol gen zou gehad hebben, vrij rond rijden. In de praktijk, bij het afnemen van rijvaar- digheidsproeven, hebben wij namelijk heel vreemde ervaringen opgedaan. Wij hebben ons herhaaldelijk genood zaakt gezien om bestuurders, die al vier jaar achter hei stuur zaten, wegens hun volko men onrijvaardigheid te moeten afkeuren. Welke dan zoo de fouten zijn, die na een praktijk van ongeveer acht maanden het meest op den voorgrond treden le. Het afsnijden van linksche bochten, een uiterst gevaarlijke praktijk, die, als men den examinandi vraagt waarom ze zoo ge vaarlijk rijden, steeds „naïvelijk" beant woord worden met het stereotype gezegde, dat ze het „anders" heusch nooit doen, maar nu alleen maar ter eere van den exami nator 1 2e. Het wijd uit rijden van rechtsche bochten, in plaats ze zoo kort mogelijk te nemen. Hier geldt dan het argument dat de wagen e lang is, maar wanneer men dan den patiënt even flink onderhanden neemt en hem vlak langs het rechter trottoir laat rij den, tot hij het commando krijgt .„stuur om" blijkt dat 'f toch wel gaat, maar de „instructeur" hem nooit goed bijgebracht had, dat hij het stuur van zijn wagen niet te vroeg meest omhalen, maar eerst snel het stuur moest omhalen nadat het voorsTcl van den wagen den hoek van 't trottoir reeds gepasseerd was. 3e. Inhouden bij het uitkomen van zij straten en gced uitkijken naar links en rechts alvorens een drukke straat of verkeersweg in te zwaaien of een trambaan te kruisen. 4e. Tijdig, d.w.z. vijftig Meter minstens van te voren, geven van teekens, dat men van richting gaat veranderen. De groote fout van de meeste bestuurders is, dat ze hun richtingaanwijzer maar uit steken op het oogenblik, dat zij van rich ting veranderen en dan nog niet eens zich eerst door omkijken vergewissen of zulk plotseling van richting veranderen kan uit gevoerd worden zonder anderen te hinderen of in gevaar te brengen. Dit is steeds ook voor het in werking treden der scherpere voorschriften van rich tingaanwijzers ons groote bezwaar tegen richtingaanwijzers geweest en het blijkt in de examen-praktijk, dat men nooit twee dingen doet, namelijk eerst uitkijken en dan tijdig een richtingsteeken geven, maar zich steeds vergenoegt met op 't laatste nippertje zonder omkijken den richtingaanwijzer uit te zet ten en men „meent" dan volkomen verkeers veilig te handelen 1 5e. Achteruit rijden 1 een struikelblok voor velen Goed recht achteruit rijden en een haak- sche zijstraat inrijden waarop geen aanmer king kan gemaakt worden, brengt slechts 30 pet. der rijders eraf. Gelukkig hij, die volgens de eischen dezer wettelijke regeling een rijproef op een motor met zijspan aflegt en daardoor ontslagen is van het achteruit rijden, maar met dit zelfde rijbewijs een automobiel, autobus, of 5-tons vrachtwagen mag besturen en dan, Zonder ooit achteruit te hebben leeren rijden, met zulke vel ikels, krachtens de wet, in het verkeer losgelaten wordt Om consequent te zijn, heeft de wetgever natuurlijk ook dengene, die met een Fordje examen doet, het recht gegeven om zoow 1 een motor met zijspan te berijden als een Rolls Royce, een autobus voor 30 personen en een lC-tcns tractor met oplegger, een z.g. 3-assig motorvoertuig. Op 1 Juli zal echter in dit opzicht aan de dood letter van de wet voldaan zijn 1 Op 1 Juli moet men in het bezit van het nieuwe rijbewijs zijn men stelle dus geen dag langer uit, de nocdige formaliteiten te vervullen, om het nog tijdig in zijn bezit te hebben. Want wij vreezen, dat de con trole reeds op 1 Juli streng zal worden door gevoerd over het geheele land en dan zal het bekeuringen regenen. Ieder, die dan in gebreke is, zal dit geheel aan zichzelf te wij ten hebben 1" Terugte bekomen btf: Kaandorp, Bron- wersplein 35, bussen fruit. Jong, Nieuwe Gracht 32, bril in étui. v. Beek, KI. Hout straat 105, bal. Valke, Gasthuisstraat 19, bad pakje en muts. v d. Kort, Hier. v. Alphenstr. 6, boorden. Politiebureau. Smedestraat, been- pijp. v. Kersen, Kleverparkweg 150, broche, v. Waard, Lange Hofstraat 4, ellemaat. De Meerleire Schouwtjeslaan 80, gymnastiek schoen. Kok. Leidscheplein 121, geldstuk. Rensen, Korte Begijnestraat 13, bruin hondje gebracht naar Kennel „Fauna". Kennel „Haerlem", Wilhelminalaan, dobberman pin- chertje. Politiebureau, Smedestraat, dames handschoen. Luden, Elswoutshoek 2, Over- veen. kinderkousje, Wesseling, Kokstraat 9, medaillon. Oudolf, Eendrachtstraat 54, medaillon met ketting, v. Thienen, Franken- straat 9. grijs wollen muts. Bontjema, Allan- straat 69, onderdeel van peilglas. Weber, Preangerstraat 29, portemonnaie met inhoud. J. v. d. Bosch, Vijfhuizerdiik 5, Haarlemmer meer, idem. Politiebureau, Smedestraat, idem. Koeleman, Colensostraat 41, idem. H. Ber nard, Kolkstraat 20rd, id. Rodenburg, Brou wersstraat 71, hondenbelastingpenning. Koe nen, Lange Molenstraat 46 A rd., idem. v. d. Meer, Arnulfstraat 9, idem. H. P. Blok, idem 28, idem. Politiebureau, Smedestraat, rijwiel. Boerendans. Jambistraat 18, ring met sleu tels. Oudolf, Eendrachtstraat 54, rijwlelbel. merk. Robbe, Kruisweg 32, idem. N. Buys, Kloppersingel 71, idem. in etui. Nieuwenhuis Zuiderstr. 27rd, id. in etui. Kleist, Houtvaart- pad 206, idem. v. Olst, Koudenhom 2, rolle tje zeil. Heemskerk, Turfmarkt 28, rozen krans. v. Dijk, Jan v. Zurenstraat 10, heeren- ring. Joosten, Romolenstraat 64 rd., sleutel (wagenasmoer). P. Jans, Cheribonstraat 20, moersleutels Terhaak, Billitonstraat 4, sjaal. Mauritz, Spaarne 50, kinderschoentje, Draais- ma, Kennemerstr. 10, kinderschoentje. v. Leeuwen, Voorzorgstraat 16, taschje, Wesse ling, Westerhoutstraat 36, idem met inhoud. Bakker, Rijksstraatweg 86 L, idem. Geukers, Spaanschevaartstraat 30, vulpen. In de heden gehouden Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders der N.V. „Van Wa- veren's Graanhandel", gevestigd te Haarlem, werden Balans en de Winst- en Verliesreke ning per 31 December 1927, aanwijzende een winst over het boekjaar 1927 van 1.505.785.43 goedgekeurd. Van deze winst werd 1.000.000.bestemd tot vergrooting der ln het vorige boekjaar gevormde extra reserve, zoodat deze thans in de Balans voorkomt met een bedrag van 1.300.000.—. Evenals in vorige jaren werd 100.000.afgeschreven op vaste goederen. Ter verdeeling bleef daarna 405.785.43, waaruit de volgende uitkeeringen zullen plaats hebben, n.l. 6 pet. dividend op de Prio- riteits-aandeelen; 7 pet. dividend op de Pre ferente Aandeelen; 25 pet. dividend op de gewone aandeelen; 175.per winstbewijs. Aan het Statutaire Reservefonds wordt 28.911.07 toegevoegd, terwijl 52.039.92 voor tantièmes wordt gereserveerd, waarna een saldo van 20.314.94 op nieuwe rekening overgaat. De aftredende commissaris, de heer M. H. van Waveren, werd herkozen. De Directie deelde nog mede, dat ook in het thans loopende boekjaar de gang van za ken aanleiding tot tevredenheid bleef geven. hebben verricht. Het raadslid de Kanter vroeg althans, waarom B. en W. nog geen uitvoering hadden gegeven aan het bes'uit. van 19 Juni 1878. Het antwoord was, dat 't wenschelijk was, de scheiding der ge meenten Ambt en Stad Almelo en Gooi en Markelo af te wachten, waarover de Tweede Kamer nog moest beslissen. Intusschen is de Haarlemsche Tram 27 Januari 1878 opgericht en 29 Mei de paar dentram geopend. V>- Geboren: 4 Juni: M. E. v. Hoorft De het Centraal Bureau richt. Ruiter, dochter; 2 Juni: G. J. Steggink6 4 Juni: C. G. Boukesls volkomen op tijd. Dit door de Provinciale Griffies atge- Burgemeester en Wethouders van Haar lem, gelet op art. 6 der Hinderwet; doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 13 Juni e.k., 's voormiddags ten 11% uur, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen -ver zoekschrift met de bijlage van de firma de wed. G. Oud en Co., om vergunning tot op richting van een likeurstokerij en inrichting voor wijntapperij, waarbij gebezigd zullen worden 13 electromotoren elk van XA P.K. voor de aandrijving van diverse werktuigen in een bestaand en te verbouwen gibouw op het perceel, kad. bekend gemeente Schoten, sectie nos. 6429, 6427, 6426, 6735, 6134 en 6430 gelegen a»n den Spaardammerweg no. 35 te Haarlem. Kaullng, dochter; Van Waard, zoon. i_ i Overleden 3 Juni: A. J., 7 jaar, zoon van dwongen uitstel is zeker in het belang van G. Peper, Slachthuisstraat; 4 Juni: G. J. een veiliger verkeer ten zeerste te betreuren, Dercksea, 75 jaar, Jansstraat. want door dit onbegrijpelijk lange uitstel I Pennock, Parklaan 44, autoslinger; Politie bureau, Smedestraat, ceintuurspeld; Vogel, Ostadestraat 14, bos sleutels Arendonk, Bar- revoetstraat 9 rd., sjaal; J, Scholten, Kam perstraat 5 kinderschoentje; A. P. Immink, Florastraat 16, vulpotlood. A. Dee, Kleine Houtweg 23, gouden sier speld; W. D. Smoor, Nieuwe Gracht .49, j idem; D. Stolker, Paul Krugerstraat 51rood, koperen sleutel van een melkbus; P. Ver- schie, Mentawiestraat 24, huissleutel; Bo- mans, Kleine Houtweg 125, klein wiel; J. Munsterman, Pres. Steijnstraat 115, zilver bon; Erwich, Tijdingzaal Haarl. Dagblad, Gr. Houtstraat, rijwielbelastingmerk. Onder presidium van dr. H. J. Damen uit Amsterdam, hield gisteren de Ned. R. K. Eond van Ziekenverpleegsters zijn jaar vergadering in de bovenzaal van „Restau rant Brinkmann". Mede was aanwezig het eere-lid van den Bond, mr. J. N. J. E. Heér- kens Thijssen. Vele afgevaardigden van di verse afdeelingen namen aan de vergade ring deel. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met den Christelijken groet had geopend, was aan de orde het opnemen van de vertegen woordigers der afdeeiingen en vaststellen van het aantal stemmen. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en vastgesteld. Met genosgen kon geconstateerd worden, dat in verschillende aideelirigen een opge wekt- vereenigingsleven heerscht. Nadat de rekening en verantwoording over het jaar 1927 door mevr. v. Lentvan der Schrieck was uitgebracht, werd deze vast gesteld en goedgekeurd. Verder werden eenige mededeelingen ge daan over het onder? teuningsfonds en de begrooting voor 1028 vastgesteld. Aan mej. Bouvin werd, onder vereerende woorden van den voorzitter, namens den Bond een fraai kruisbeeld aangeboden, voor het veie, dat zij gedaan had voor het or gaan van den Bond. Hierna was aan de orde de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur, wegens periodiek aftreden van mevr. PetersKalff te Heerlen cn Zuster- A. Velthuizen te Nij megen. Na gehouden stemming werd door de ver gadering in deze vacatures gekozen Zuster A. Velthuizen te Nijmegeen en Zuster Til- man uit Heerlen. Vervolgens kwam in behandeling het na volgende voorstel van he tHoofdbeïtuur. Voortaan wordt de gelegenheid opengesteld voor goed-opgeleide kraamverzorgsters lid worden van den Ned. R.-K. Bond van Zie kenverpleegsters. Het voorgesteld amendement der afdee ling Arnhem luidde: Het voorstel van het Hoofdbestuur worde aangevuld met: Een kraamverzorgster verwerft het stem recht na een onafgebroken lidmaatschap van 3, resp. 5 en 10 jaren, één harer (die op nader te bepalen wijze gekozen moet worden) neemt zitting in het Hoofdbestuur. Over dit punt, waarvoor levendige be langstelling bestond, werd door de afdee iingen van gedachten gewisseld. Hierna hield mr. Heerkens Thijssen een rede, dit voorstel niet te aanvaarden. De voorzitter sloot zich, na mr. Heerkens Thijssen dank gebracht te hebben, voor 't gesprokene, bij dit voorstel aan. De vergadering werd daarna geschorscht, en vereenigden de deelneemsters zich aan een gezamenlijke lunch in één der aan grenzende zalen. Na de huishoudelijke vergadering van den Ned. R.K. Bond van Ziekenverpleeg sters, gehouden na de pauze, kwam in be handeling een voorstel-Utrecht om maat regelen te nemen ter bescherming van de verpleegster-diploma's, bijv. door een nieuw, eenvoudig, goed kenbaar en niet gemakke lijk na te bootsen uniform. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen zeide dat het dragen van sluiers door niet-ver- pleegsters niet verboden kan worden. Zoo iets kan in het vrijheidlievende Nederland niet gedaan worden; iedereen is vrij de kleeding te dragen die hij wenscht. De voorzitter zeide zich met deze mee ning te vereenigen; spr. gaf toe dat het insigne geen genoegzaam duidelijk kentee- ken is en stelde voor te zoeken naar een duidelijker kenteeken en zich over deze kwestie in verbinding te stellen met andere Bonden. Behalve dit wilde Mr. Heerkens Thijssen ook een middel zien gevonden om het pu bliek bekend te maken met deze kenteeke- nen; het publiek moet dadelijk kunnen zien of men met een gediplomeerde ver pleegster te doen heeft. De secretaris meende de oplossing te vin den in een combinatie van sluier en in signe, en dat het niet onmogelijk zou zijn, wettelijke sanctie te verkrijgen op dit ge diplomeerd-verpleegsterskenteeken. De vergadering ging daarna accoord met een voorstel vaft den voorzitter om deze zaak verder door het Hoofdbestuur te laten regelen in samenwerking met andere bon den. Mededeelingen van het Hoofdbestuur. De voorzitter wees er op, dat ter vergadering aanwezig waren twee afgevaardigden uit België, die door de vergadering op harte lijke wijze werden begroet. Spr. hoopte, dat de Belgische zusters aangename herinnerin gen aan de vergadering zouden behouden en gaf de verzekering tot de grootste bereid willigheid voor samenwerking. Het Ondersteuningsfonds bedraagt thans f 832.53. De voorzitter vroeg aller medewerking tot uitvoering van het besluit van het vorig jaar, om n.l. op te treden tegen haar, die zich onrechtmatig voordoen als draagster van een diploma. Over het Bondslied werd medegedeeld dat de afd. Utrecht exemplaren ter verspreiding had medegebracht van een Bondslied. Op invitatie van den voorzitter zongen de leden der Ütreehtsehe afdeeling dit Jïed ter ken nismaking. De voorzitter dankte de zusters, die het lied zongen, en bracht hulde aan den Zeereerw. pater Kooien, die het heeft ge dicht cn den componist, den heer Ponten. Het was spr. opgevallen dat de geheele ver gadering spontaan had meegezongen; groo- ter lof voor een bondslied is niet denkbaar. Op voorstel van spr. werd hst lied bij ac clamatie ais bondslied geaccepteerd. Bij de rondvraag dankte de heer dr. v. d. Vugt voor de waardeerende woorden, waar mede de voorzitter hem als nieuwen redac teur van het orgaan had voorgesteld aan de vergadering. De voorzitter deelde mede dat men mo menteel een voordeelig contract voor het or gaan heeft; het financleele lijden betreffen de het orgaan is thans geleden. Behoorlijk toezicht op de advertenties is gewaarborgd. Zr. Jansen zeide dat in de Drentsche Ve nen een zuster van het Wit Gele Kruis, lid van den Bond, zelf een plaatsvervangster moest bekostigen om haar wijk gedurende haar vacantie .niet alleen te laten. Spreek ster vroeg of dit kan bekostigd worden uit het ondersteuningsfonds. De voorzitter zeide dat hieromtrent niet dadelijk een besluit kan worden genomen, een dergelijk verzoek kan steeds aan het be stuur worden gericht. Naar aanleiding van een vraag zeide Mr. Heerkens Thijssen dat het zijn ervaring was dat advertenties over vacatures bij een of anderen openbaren dienst ook in het R. K. Orgaan worden geplaatst. Wanneer het niet gebeurt is er alle reden om hiertegen op te treden. Een der Belgische zusters hield een korte toespraak om te bedanken voor de hartelijke ontvangst en de hoop uit te spreken dat de jonge Belgische vereeniging veel van haar oudere Nederlandsche zuster moge leeren. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. Het officieele gedeelte van de vergadering werd daarna gesloten. In de huishoudelijke vergadering werd met algemeene stemmen verworpen 'n voor stel van het hoofdbestuur om goed-opge leide kraamverzorgsters gelegenheid te ge ven om lid te worden van den Bond. Men maakte na de vergadering per auto bus een excursie naar Eiswoud; terwijl men om 6 uur zich vereenigde aan een diner in restaurant Brinkmann. Werkrocster voor de maand Juni 7 Juni Volksconcert Gem. Concertzaal; 10 Juni Houtcopcert; 12 Juni Ledenconcert Gem. Concertzaal; 13 Juni Concert Artis, Amsterdam; 14 Juni Volksconcert Gem. Con certzaal; 17 Juni Houtconcert; 19 Juni Le denconcert Gem. Concertzaal; 21 Juni Volks concert Gem. Concertzaal; 24 Juni Houtcon cert; 27 Juni Concert Artis, Amsterdam; 28 Juni Volksconcert Gem. Concertzaal; 29 Juni Ledenconcert in den tuin van het Bron gebouw. DISTRICT H. EN O. VAN DEN NED. R. K. DAMBOND L De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Hoewel reeds verschillende ronden heb ben plaats gehad, kwamen slechts enkele partijen tot een uitslag. Neemt men in acht' dat er met een snelheid van 15 zetten per half uur gespeeld moet worden, dan kan men zich voorstellen, hoe spannend het ditmaal in deze wedstrijden toegaat. Maandagavond werden in het clubkolaal van T.E.P. aan de Janstraat alle afgebroken partijen voortgezet. De uitslagen zijn als volgt J. KleinA. Masteling 20 P. Mul—H. Rump2—0 J. DraayerN. v.d. Berg 02 G. RumpJ. Smit 20 H. RumpJ. Klein 20 N. v.d. BergAl Masleing 20 B. StevensP. Mul 20 P. MulA. Schiering 11 C. StijnmanA. Musteling 20 J. SmitJ. Klein xx H. RumpG. Rump xx N. v.d. BergB. Stevens 20 C. StijnmanP. Mul xx Zocals men uit bovenstaande uitslag ziet, kwamen er vele afgebroken partijen tot een uitslag. De met x gemerkte partijen zullen na der worden uitgespeeld. MASSAKAMP AMSTERDAM HAARLEM De massakamp tusschen den districtsbond Haarlem en Omstreken en den nieuwen, Am- sierdamschen Dambond 1928" zal thans definitief plaatsvinden op Maandagavond 18 Juni a.s. te Haarlem. Door een Amster- damschen damliefhebber is voor dezen massakamp als wisselprijs een fraaie zilve ren beker beschikbaar gesteld. De massakamp tusschen den districtsbond Haarlem en Omstreken en den ouden „Am- sterdamschen Dambond" is definitief vast gesteld op Maandagavond 2 Juli a.s. le Haar lem. Voor dezen massakamp werd door het Al gemeen Handelsblad een zilveren wissel beker bes.hikbaar gesteld. Deze beide massakampen zullen gehouden worden in „De Korenbeurs", Spaarne te Haarlem en vangen te half 8 n.m. aan. In deze beide wedstrijden zullen van weers zijden ca. 80 spelers deelnemen, zoodat in totaal aan eiken massakamp door ca. 160 spe'ers gestreden zal worden. De Amsterdammers zullen voor deze ge legenheden met hunne sterkste spelers uit komen, w.o. alle Amsterdamsche meesters, terwijl de districtsbond Haarlem en Omstre ken eveneens hare sterkste spelers zal mobi- liseeren, behalve de beide Nederlandsche kampioensploegen der „Haarlemsche Dam club" ook de sterkste spelers der Damclub Haarlem", Damclub „IJmuiden", „Bever- wij ksche Damclub", „Castricumsche Dam club" en „Dammen is Denken", uit Heems kerk. Er wacht dus zoowel den Amsterdammers als den Haarlemschen damspelers een bijzon der fraaie strijd, waarin van beide zijden wel de uiterste krachten zullen worden inge spannen om voor een jaar in het bezit te ko men van de fraaie wisselprijzen. Gezien de sterkte der beide Amsterdam se he ploegen vertrouwen wij dat dit voor de Haarlemsche spelers een prikkel zal zijn om in deze beide massakampen zoo sterk mogelijk uit te komen, want alleen wanneer Haarlem op z'n sterkst zal ui: komen, geven wij het een goede kans op de overwinning Het bestuur van den districtsbond Haarlem en Omstreken heeft maatregelen getroffen dat alle Haarlemsche damliefhebbers deze beide wedstrijden zullen kunnen volgen, zoo dat een ieder, die belang stelt in de dam sport, op beide avonden gratis toegang heeft tot „De Korenbeurs" om den strijd tusschen de bloem der Amsterdamsche en Haarlem sche damspelers te kunnen medemaken. BEKER-COMPETITIE. Op de wedvlucht vanaf Hal 185 K.M. door de navolgende Vereenigingen de punten, be haald vermeld achter den vereenigingsnaiam. Aantal punten reeds behaald Bij Eindstand „De Snelvlieger" 19 9 28 .De Luchtgids" 23 7 30 „De Snelpost" 13 4 17 „Hrl. A'üam Kwartier" 8 2 10 „Columba" 11 8 19 „De Ooievaar" 4 15 „Het Centrum" 18 3 21 „De Reisduif" 10 12 22 „Gevl. Vrienden" 10 10 20 „Pleines" 23 11 34 „De Postduif" 7 5 12 „De Luchtpost" 10 6 16 RangHjstje: 1 Pleines 34; 2 De Luchtgids 30; 3 De Snelvlieger 28; 4 De Reisduif 22; 5 Het Centrum 21; 6 Gevl. Vrienden 20; 7 Columba 19; 8 De Snelpost 17; 9 De Luchtpost 16; 10 De Postduif 12; 11 H. A. K. 10; 12 De Ooie vaar 5. Jac. P. Thijsse vertelt in Bloemendaalsch Weekblad over den bekenden Thijsse's Hof in het Bloemendaalsche Bosch. Hij schrijft: „Waar zijn nu de vogels van den vogel- tuin? Planten zijn er genoeg, maar vogels." Aldus een voorbijgangster. Wel, op hetzelfde oogenblik stonden mijn vrouw en ik al een poosje te kijken naar een paar fitisjes, die bezig waren ons hun nest te verraden. Ze hadden allebei voer in den bek en vlogen rond van struik tot struik, altijd in dezelfde buurt: prachtig gevormde kleine bruinig groene vogeltjes met lichten onder kant, een geel streepje boven het oog. Het duurde niet lang, of wé wisten wel zoowat, waar het nest lag en wilden de dieren niet verder verontrusten. Een kneutje zat luid keels te schetteren in een van de eikjes van het bosch dat we zoo ijl uitgekapt hebben om licht te geven aan de bloemen. Zijn kop fonkelde rood in het zonlicht. Op het noor delijk pad tusschen het eiken kreupelhout stapte een nachtegaal voor ons uit, ook al voedstel zoekend. Het was een heele afwisse ling, den zanger zoo eens in proza aan het werk te zien. Maar onder de hand zat een tuinfluiter lustig te zingen in de eikjes. Zijn zang heeft ongeveer het timbre van de merel, maar is veel meer opgewekt en gevarieerd. Hij is een van onze beste zangers en wel de moeite waard, dat ge hem ontdekt. Er zijn twee paren tuinfluiters in den vogeltuin. Nu vloog de nachtegaal tusschen vier menschen door naar den vijver en streek neer in den hoek bij de liechdodden, waar de primula's van het Naaldenveld zoo mooi heb ben gebloeid. Als de nachtegaal neerstrijkt spreidt hij zijn roestrooden staart wijd waai ervormig uit, bijzonder mooi. Weldra was hij aan het plassen. Wii zijn daar toen bij gaan zitten en het werd een he^Je waschpartij; behalve de nachtegaal nog een wijfjes vink, een pimpelmees, een koolmees en verder op een paar ringmusschen, die mooie muschjes met hun kop heelemaal kastanjebruin, zon der vlekje of streep. Aan den overkant tus schen het riet scharrelden de beide water hoentjes met hun getal jongen. Over een paar weken zullen ze aan hun tweede broed sel beginnen, net als verleden jaar, daar zijn we al op geabonneerd. Een zanglijster zat zich te drogen op het hekje bij den dennen heuvel over het watervlak scheerde een enkele zwaluw. Er zijn alweer minder zwalu wen dan verleden jaar, dat gaat hard ach teruit. Ziezoo, dat is nu naar waarheid, wat we in een enkel half uurtje te zien kregen en lk kan er natuurlijk nog een paar spreeuwen en musschen bij doen en dan ook alles wat er komt overvliegen. Bovendien huizen er nog twee roodborstparen, nog een tweede nachte gaal-paar, een paar grasmusschen, en een of twee paren groenvinken. Als Je rustig rondloopt of op die bank gaat zitten bij de badplaats en Je zelf instelt op vogels dan krijg Je dat allemaal al heel gauw te zien. In aanmerking genomen, dat we pas in ons derde jaar zijn, ben ik al heel tevreden en bij verderen wasdom van struweel en ge boomte krijgen we stellig spoedig nog meer gasten. Dit danken wij in de eerste plaats aan den vijver, de drink- en badplaats. De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier, heeft den heer Willem Hunsche van het Vereenigd Tooneel tot haar regisseur benoemd. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 7 Juni, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert: 1. Praeludium et Fuga D gr. t. J. S. Bach 2. Capriccio pastorale G. Frescobaldi 3. Variaties op „The harmonions black smith", HandelKarg. Elert 4. Ave Maria von Arcadelt, Fr. Liszt 5. Derde Sonate A. Guilmant Preludio Adagio Molto Fuga De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat, behoudens onvoorziene omstandig heden, het mondelinge gedeelte van de examens tot het verkrijgen van eene akte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de lichamelijke oefe ning, voor zoover het tweede examendeel in het openbaar wordt gehouden, dit jaar zal worden afgenomen te Haarlem, in de ge bouwen van de Rijkskweekschool voor on derwijzers (ingang Schreveliusstraat)en van het voormalige Zander Instituut (Klei ne Houtweg no. 47), alsmede op het ge meentelijk sportterrein, op de navolgende dagen: 5, 7, 9, 12, 14, 16, 19, 21, 22, 23, 25, 26, 28 en 29 Juni. Ten aanzien van het derde deel zal een? andere opgave worden gepubliceerd. Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan heeft Aalsmeer's Harmonie in de maand Juli een nationaal muziekconcours uitgeschreven, waaraan de volgende vereeni gingen uit de omstreken zullen deelnemen: 3e Afd. Harmonie: „St.-Jacobus", Haarlem- merliede en Spaarnwoude; „Sursum-Corda", Krommenie. Eere-Afd. Fanfare: .Densge zindheid", Halfweg. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland werd een zilveren medaille en door het gemeentebestuur een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd besloten over het afgeloopen boekjaar, na ruime afschrijving, 5 p.Ct. dividend uit te keeren. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8