HET OLYMPISCHE VOETBAL-TOERNOOI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 6 Juni 1928 Olympische Meditaties x. HET TROOSTTOURNOOI HOLLAND—BELGIË op Spangen te Rotterdam ChiliMexico HOLLAND TEGEN CHILI R. K. V. V. „Onze Gezellen" BILJARTEN SOCIAAL LEVEN Quinzaine Sociale Internationale KERK EN SCHOOL LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hij had runderen uit een besmette stal ter markt gebracht UIT ONZE OOST Afgezet als advocaat en procureur 't Ging me wel wat aan mijn hart Maan dagavond om mijn kostelijk zitplaatsje eens te verwisselen voor een staanplaats, doch {laar w.\j het voetballen van alle zijden moeten bezien, diepte ik een pop op uit mijn vestjeszak, kocht een ticket en ijlde de trap op van de gaanderij, waarboven het roulee- rende scorin.gbord zich als een machtige steenkolom verheft, 't Was behoorlijk druk op dat trapsgewijze amphitheater. Men treft er beda arde, rustige liefhebbers, die makkelijk leumend of zittend de komende dingen tegemoet zien, maar eveneens de schreeuwende, druk circuleerende critici, die steeds met de noodige stemverheffing, hun buurlui van hun zienswijze trechten te overtuigen. De derde categorie zijn de grap penmakers, die met gladgestreken gezichten zich mede in den kring scharen,, doch door een plotselinge zotternij, vaak even origi neel als grappig, voor het vroolijke element zorgen. Ik heb er mijn oor even te luisteren ge legd, en mij vermaakt om die vaak rake expressies, om dat ongekunsteld oordeel over spel en spelea-s, heusch 't is een pop waard. Waarover anders dan over den Uruguay— Duitschland-match handelde de dialoog tusschen een paar appelsienenjoden, een mijnheer met een hoed op, een paar gure typen en wat jong goed, dat met open mon den alles te beamen stond. 'n Snertkerel, die scheidsrechter kon er niet dat van. Mesjogge ben je, mannetje, repliceerde de heer met den hoed, wil ik jullie 'rs wat zeggen, wij hebben in Holland niemand, die 't zoo had klaargespeeld. Maar de schuld is bij de Duitschers; die Kalb of Kalf is er 't eerst mee begonnen, die is nou de schuld van alles. Dan kenne ze nou de put dempe, nou het kalf verdronken is! badineerde nummer drie, hoewel hij voor verdrinken een heel lee jk woord gebruikte. I itusschen groote hilariteit bij de om sta iders. Toen vroeg do avondwedstrijd de alge- me ,ne aandacht. 'n Makkie voor de Portugeezen, zei het sinaasappelenjoodje tot den mijnheer met den hoed. Zal je gewaar worden! 'k Zet drie tegen één, driftigde het mannetje dat bepaald nog een zekere verwantschap voelde met de Portugeezen. Aangenomen! zei de mijnheer. Op handslag werd het gokkie bezegeld en de kamp begon. Men weet reeds, dat de kleine mannekes van den Nijl, welke men een gemakkelijke prooi der Portugeezen achtte, er niets voor voelden, om als lijdend voorwerp te worden versleten, zich danig verzetten en met rust 1o voorstonden. In de tweede helft werd 't 20, juist aan onzen kant. Gebakken, suikerbuikieriep de heer met den hoed, triomfantelijk. Tot groote ergernis van het joodje natuur lijk, die stond te blèren als een bezetene en weer hoop kreeg bij het Portugeesche doel punt. Tegen het eind steeg de spanning ten top. T Werd een ware belegering van het Egyp tische doel, elk oogenblik kon het gelukkige moment komendoch dit moment bleef uit. Het fluitsignaal klonk, Egypte had ge wonnen en de mijnheer met den hoed zijn drie rijksdaalders verdiend vanvan het joodje, dat er stiekum tusschen uit gekne pen was. Heel langzaam was hij afgescho ven, de anderen in zijn plaats, en met het einde zag hij zich snel opgelost in de me nigte. De heer kwaad natuurlijk als een spin; mopperde, gonsde tegen de anderen, die keken of zij het in Keulen hoorden onweeren. Maar het linke joodje was en bleef zoek! SEE-SAW. Rotterdam heeft zijn internationalen wedstrijd gekregen, eindelijk en ten langen leste! Zoo lang hebben de Rotterdammers erover geklaagd, dat Amsterdam alleen het vertooningsrecht van internationale voet- balwedstrijden had gekregen, dat men an- derhalven dag over niets anders sprak dan over den komenden grooten wedstrijd op Spangen: HollandBelgië. De aanvangstijd van den eersten wed strijd in het Olympisch troosttournooi was voor een werkstad als Rotterdam niet ge makkelijk. Hij was op zes uur Dinsdagavond vastgesteld, zulks met het oog op de Bel gische supporters, die des avonds nog huis waarts moeten. Maar bij duizenden trokken de Maasstedelingen toch naar de kamp plaats. Het was anders wel te merken, dat de kantoren en werkplaatsen pas om vijf uur het personeel los lieten. Een uur voor den aanvang van den grooten strijd was het nog vrij leeg op het veld, maar toen kwam de groote stroom los en nog voor den aanvang van den wedstrijd waren de tri bunes nagenoeg geheel bezet. Vijf-en-twin tig a dertig duizend toeschouwers waren aanwezig, toen te zes uur de beide elftallen zich als volgt tegenover elkaar opstelden; Nederland: Van der Meulen Denis van Kol Kools van Heel Krom Elfring Smeets Tap Gehring Weber Verhulst Moeschal R. Braine Bierma P. Braine Boesman Hellemans van Averbeke Hoydonckx Lavigne de Bie België: Onder daverend applaus kwamen eerst de Belgen, daarna de Hollanders in het veld. Denis krijgt een geweldige ovatie. De beide ploegen verzamelen zich op het mid denveld. Denis ontvangt ter eere van zijn 50sten wedstrijd, die hij voor het Neder- landsch elftal spelen gaat een krans van den N. V. B„ een krans van de Belgen en voorts nog een bloemstuk. De organisatie op het Sparta-veld is onvoldoende. Een stormloop van toeschouwers, die voor een zitplaats betaald hebben, maar mQeten staan, wordt door de politie slechts gedeel telijk afgeslagen. Om 6.10 laat de Italiaan- sche scheidsrechter Gama, die door den Hollander Dr. Vuylsteke en den Belg Christophe wordt bijgestaan, tossen. Denis wint den toss, wind of zon is er echter niet. Om 6.12 uur wordt begonnen. De eerste aanval is voor Holland. Van Heel kopt van verre op doel en de Bie redt vallende. Dan komen de Belgen in den aan val. Denis brengt redding. Weber en Geh ring zetten een aanval op, waarbij Hoy donckx reddend optreedt. Door een gewel digen mistrap van van Kol komt P. Braine vrij. het wordt eén corner die niets ople vert. Na 4 minuten valt Holland aan. Elfring zet voor, de bal wordt half wegge werkt. Tap krijgt het leer voor de voeten en zet naar Gehring, die scoort, 10. Elfring neemt een corner, waarbij Tap overschiet. Kools brengt fraai op, zet over naar Elfring en uit dines hoogen voorzet scoort Smeets met een fraaien kopbal, via de vingertoppen van de Bie; Er is dan 6 minuten gespeeld en Holland heeft reeds een nuttigen voorsprong van 20. Na fraai combinatie spel tusschen Elfring en Tap kan Hoydonckx niet anders doen dan comertrappen, wat .hij even later her haalt. Door snel inloopen op de Bie weet Smeets den keeper den bal te ontnemen, maar op het moment, dat hij in 't leege doel wil schieten trapt Lavigne hem den bal voor de voeten weg. Holland is aanzien lijk in de meerderheid. Elfring stormt op de Bie af, deze kan slechts redding bren gen door zich moedig voor de voeten van den Alcmariaan Elfring te werpen. Tap doet uitstekend werk. Het schijnt geholpen te hebben dat men hem een keer gepas seerd heeft voor Uruguay, want hij is nu zijn pingellust kwijt. Een ver schot van den A.D.O.-er Tap, houdt de Bie, die even la ter bij een kogel van Smeets redding moet linie is in schitterenden vorm. Denis speelt een ver schot van R. Braine, doch weet nog redding te brengen. Aan de overzijde suist een schitterend schot van Tap rakelings over. Dan rent Tap tusschen de backs door en alleen voor den keeper staande moet hij te snel schieten en mist daardoor. Onze back linie is in schitterende vorm. Denis speelt een keer den bal vrij, passeert ettelijke te genstanders en geeft tot besluit een zuivere troughpass naar Tap, die den bal ineens op doel kanjert. Rakelings snort het leer over. Elfring heeft blijkbaar zijn inzinking overwonnen. Een paar zuivere voorzetten van zijn voet stichten verwarring in de Belgische defensie, bij een daarvan weet Hoydonckx nog juist te redden als Gehring fel doorsjouwt. Bij een snellen doorbraak der Belgen zet Verheul zuiver voor; R. Braine kanjert den bal over. Tap zet op zijn eentje door en lost een hard schot in den rechter bene denhoek, waarbij de Bie vallende redding brengt. Tegen de rust wordt het spel der Hollanders minder. De Belgen komen op zetten. Vlak voor rust krijgt Bierma een pracht kans op een tegen goal, wanneer hij met Denis en van Kol op zijn hielen naar het doel toerent. Inplaats van een hard schot wordt het echter een tam rol- lertje en ten overvloede nog naast. Rust komt met 20 voor Holland, dat deze voorsprong zeer wel verdiend heeft. De tweede helft. Om 7.13 begint de tweede helft. Weer valt Holland direct aan, maar nu stopt de Bie het schot van Tap. Als van Heel wil drij ven, wordt hij gepasseerd. R. Braine rent alleen op van der Meulen af, maar schiet tegen den uitloopenden keeper aan. Een nieuwe kans voor België wordt door R. Braine hoog over geschoten. Tap speelt den bal keurig naar Weber, die ineens op doel schiet. De Bie stopt betrouwbaar. De Belgen worden sterker, maar hun schot is slecht. Zoo mist eerst Bierma een goede kans door een schot in de wolken en daarna is het dezelfde' rechtsbinnen, die hard naast schiet. De Bie onderscheidt zich bij het onderscheppen van eenige voorzet ten van Elfring. Even moet er gestopt worden voor Hellemans, die bij het springen Bwnls te Rotterdam gehuldigd, In verband met zijn SOstcn Internationalen wedstrijd. Bok de Korver overhandigt den Hollandschen aanvoerder een krans. naar een hoogen bal ongelukkig te land komt. Hij kan echter doorspelen. Het spel gaat nu gelijk op. Na 18 minuten geeft Smeets een troughpass naar Tap, die de Bie met een laag schot passeert, 3 Onhoudbaar was dit doelpunt niet. Hol land heeft nu een veiligen voorsprong. Een vrije trap op het Hollandsche doel wordt door R. Braine rakelings langs geschoten. Even later een zelfde geval. Nu kogelt R. Braine den vrijen trap eerst tegen een der vele verdedigers aan en dan den terug- springenden bal naast. Door een missen van eenige Belgen krijgt Gehring onver wachts den bal vlak voor doel vrij. De Longaman Gehring schrikt er zelf van en schiet naast. Even later staat Gehring weer alleen voor de Bie, maar ook nu faalt zijn schot. Bij de Belgen hebben intusschen P. Braine en Bierma van plaats verwisseld. Met de beide Braines naast elkaar in het binnen trio probeeren de Belgen de eer te redden, wat aan R Braine 11 minuten voor het einde gelukt, 3—1 voor Holland. Het zuivere schot op tien meter afstand door den Belgischen midvoor ingezonden in den linker benedenhoek, is voor van der Meulen, die zich nog languit laat vallen, te machtig. Holland neemt dan weer het initiatief en reeds verwachten wij een vierden goal, op een kogel van Elfring, buiten bereik van de Bie, als de paal nog redding brengt. Aan den overkant trapt van Kol bijna in eigen doel, een corner is er het resultaat van. Het einde komt met 31 voor Hol land. Eenige enthousiaste supporters dragen Denis op de schouders naar het kleedlo kaal. De Oranje-voorhoede heeft veel be ter gespeeld dan tegen Uruguay. Tap viel zeer mee en proviteerde telkens van de vele ballen, welke Smeets hem toespeelde. Elfring was uitstekend. Onze linkervleugel echter was veel minder dan Woensdag avond, vooral Weber was er na rust geheel uit. In de middenlinie was van Heel niet onverdienstelijk, al was hij niet de ideale spil. Kools was beter dan Krom, die tegen het einde uitgespeeld raakte. De jubilaris Denis was in topvorm. Hij overschaduwde van Kol, al was de Ajaxied ook niet slecht. Van der Meulen was er na het onzekere begin goed in. Bij de Belgen noemen wij Hoydonckx en Boesman als uitblinkers. Op het Vitesse-terrein te Arnhem werd Dinsdagavond te zeven uur de tweede wed strijd van het troosttournooi, tusschen Chili en Mexico, gespeeld. De beide elftallen kwamen als volgt te genover elkaar te staan: CHILI. Ibacache, Chaparro, Riveros, Morales, Saavedra, Torres, Olguin, Alfaro, Subiabre, Schneeberger, Arlas Het Olympisch voetbaltroosttoumooi Is Dinsdagavond aangevangen op een terrein te Arnhem en Rotterdam. Van de ontmoeting te Rotterdam tusschen Holland en België, welke in een 3I-zege voor Holland eindigde, geven we hierbij een tweetal momenten. Boven; een hachelijk moment voor het Hollandsche doel. Beneden: Van der Meulen in actie. Mejla, Carreno, Sota, Lopez, Garoes, H. Cerrilla, Suinaga, Hernandez, Ogoeda, R. Garza, Bonfiglio. MEXICO. Ongeveer tienduizend toeschouwers woon den dezen wedstrijd bij. Chili is direct in de meerderheid. Twee coi'ners op het Mexicaan- sche doel leveren echter niets op. Het spel van Mexico is zeer primitief, dat van Chili daarentegen demonstreert vrij goed compe- titiespel, waardoor de Mexicanen weinig heb ben in te brengen. De wedstrijd wordt dan in den aanvang ook het meest op de Mexi- caansche helft gespeeld. Een hard schot van Alfaro gaat rakelings over. Even later weet de Mexicaansche keper een hard schot van denzelfden speler goed te verwerken. Het spel is een eenzijdige vertooning en slechts af en toe weten de Mexicanen het leder machtig te worden. Zij komen echter niet verder dan de Chileensche achterhoede. Een hard schot van Subiabre kan de Mexicaansche doelman ternauwernood stop pen. Eindelijk volgt dan een goede aanval van Mexico. Garoes plaatst keurig voor het doel, doch Ibacache heeft weinig moeite met de zen bal. Dank zü de uitstekende verdediging van Mexico, bleef de stand gedurende 25 mi nuten blank. Daarna wordt het eerste doel punt gemaakt, maar van den kant, yan welken wij het niet verwacht hadden. Me xico komt plotseling beter opzetten en Ga roes zet voor, de bal wordt opgevangen door Mejia, die ineens intrapt, 01. Even later maakt Chili door een vrijen schop van Subiabre gelijk. 11. Met dezen stand komt de rust. De tweede helft Na rust gaat aanvankelijk de strijd ge lijk op. Wel is waar is nu ook het combinee ren van Chili beter verzorgd, doch Mexico onderneemt nu toch ook enkele fiksche aan vallen. Ongeveer drie minuten na het begin van de tweede helft brengt de midvoor Subiabre na een keurigen aanval den stand op 21. De linksbuiten van Chili Olguin, die een trap heeft gekregen, valt dan voor enkele minuten uit. Wanneer hij weer in het veld terugkeert, speelt hij op halve kracht. Eens, wanneer de rechtsbinnen van Mexico den bal keurig heeft vrijgemaakt en vooruit naar rechtsbuiten plaatst, rekent het publiek, blijkens het gejuich, reeds op den gelijkmaker. Door het onzuiver plaatsen gaat de kans verloren. Eenige minuten later trapt de rechtsbui ten Garoes weer naast. Een corner op het Chileensche doel levert niets op. Een langdurig gejuich, dat over gaat In een ovatie, gaat op als een terreinknecht met een bord over het veld komt met den uitslag van den te Rotterdam gespeelden wedstrijd Holland—België 31. Het gejuich hield eenige minuten aan. Het spel gaat dan in snel tempo "erder en gaat van de eene helft naar de andere. De Chileensche rechtsbuiten Arias gaat er alleen van door en lost na een solo-ren een schot op het doel, dat echter door den Me- xicaanschen doelman wordt gestopt. Aan den anderen kant geeft de keeper eveneens niet thuis voor een schot van links. De Mexicanen komen er steeds beter in. Eenige gevaarlijke aanvallen, welke echter voor doel slecht geplaatst worden, leveren geen suc ces op. Tegen het einde neemt de strijd een vin niger karakter aan. De scheidsrechter houdt dJ teugels strak en straft met vrije schop pen. Kort voor het einde brengt Subriabre den stand op 31 voor Chili, waarmede het einde komt. Vrijdagavond a.s. zal Nederland op het terrein van Sparta te Rotterdam den vol genden wedstrijd in het troosttournooi spe len tegen Chili! Secretariaat: J. Lindstrom Rijksstraatweg 261 Haarlem-Noord De algemeene vergadering, die jJ. Vrijdag gehouden werd, was niet best bezocht, waar van het mooie weer wel de schuld zal zijn geweest. Hoofdpunt op de agenda was: bestuurs verkiezing. Aftredend waren de voorzitter, secretaris en penningmeester, die, daar zij zich weer beschikbaar stelden, werden her kozen. De voornaamste functies werden verdeeld als volgt: J. J. Loerakker, voorzitter; J. Schoorl, penningmeester; J. Lindström, se cretaris. A.s. Vrijdag 2e athletiekavond. Den leden wordt verzocht allen in kleeding te verschij nen. Zondag j.l. werd een wedstrijd gespeeld tusschen O.G. 1 en O.G. 2. In dezen wedstrijd, die als oefening be doeld was, toonde het 2de elftal zich de meerdere van het onvolledige eerste. Wat betreft samenspel en enthousiasme, kunnen de menschen van het eerste er nog een voorbeeld aan nemen. Maar! wat betreft de onderlinge verhou ding op het veld, valt er voor het 2de nog heel wat te leeren. Niettemin was het een prettige wedstrijd Zij, die lid wenschen te worden van Onze Gezellen, zoowel voor voetbal als athletiek, gelieven zich op te geven bij den secretaris. WERELDKAMPIOENSCHAP 1928 Moons wint wederom Onder enorme belangstelling hebben Dins dagavond in het gebouw voor den Werken den Stand de laatste matches plaatsgevonden voor de wereld-suprematie op het groene laken. Op biljart I deed de Nederlandsche kam pioen de laatste kansen van den Egyptenaar Soussa te niet door hem in 20 brt. met 400 tegen 356 car. te slaan. Reeds in de 2e beurt liet de Hollander een brillante 83 noteeren, waarop Soussa met 54 reageerde. Nadat beiden resp. 51 en 61 car. gescoord hadden, liep Robijns met 29 en 32 iets uit, doch zijn partner natn met 27 en een correct gespeelde 58 iets uit. Daarna dwong onze nationale kampioen weder aller bewondering af voor zijn fraai klein spel, maakte kort na elkaar 25, 26, 28 en 34 car. en kwam daardoor met 367 tegen 331 voor te staan. Met een goed- gespeelde 31 maakte Robijns in de volgende beurt den match uit. De match MartinetChassereau ken merkte zich door groote spanning. Eerst in de 4e brt. maakte de Zwitser een fraaie 35, waarop zijn partner met 41 antwoordde. De Zwitsersche kampioen kwam daarna in de 8e brt. uitstekend in vorm en met schitterende rappels had hij spoedig 76 car. bij elkaar. Chassereau liet zich echter niet onbetuigd, scoorde in dezelfde brt. een uitstekende 47 en nam zelfs in de 14e brt. de leiding over. Stand 195222. Een kleine inzinking van Chassereau bezorgd echter weer een voorsprong aan zijn partner, welke kort na elkaar 54, 44 en 37 liet noteeren. Plots is de Franschman er weer in, maakt eenige brillante piqué's en passeert spoedig de 50. Spoedig komt de 100 in zicht en ieder denkt dat hij de resteerende 3 car. eveneens zal maken, doch juist op 100 mist Chassereau. Na eenige slechte beurten van beide zijden, wint Martinet met 2 car. ver schil. De uitslagen zijn pnt. brt. h.s. gem. Robijns 400 20 83 20.— Soussa 356 19 61 18.73 Martinet 400 24 76 16.67 Chassereau 398 23 100 17.30 De twee laatste partijen begonnen we derom een uur te laat en zullen niet voo, ongeveer 2 uur beëindigd zijn. Wij vermelden daarom alleen, dat Moons van Foerster won, terwijl Appleby in van Belle zijn meerdere moest erkennen. In de eerste helft van Juli a.s., wordt te Parijs de Quinzaine Sociale Internationale gehouden, die vier internationale congres sen omvat, gewijd resp. aan woningzorg, kinderzorg, maatschappelijken steun en so ciaal werk en waaraan dertig landen zullen deelnemen. Op de agenda van het congres voor volkshuisvesting en stedenbouw, dat van 25 Juli wordt gehouden, staan de volgende onderwerpen: Volkshuisvesting: De bouwkosten, Prae- adviseur voor Nederland: Ir. A. Keppler, directeur Gem. Woningdienst te Amster dam. De huisvesting op het platteland. Prae-adviseur voor Nederland: ir. A. M. Kuysten, inspecteur voor de Volkshuisves ting voor Gelderland, te Arnhem. De huis vesting voor de allerarmsten. Prae-adviseur voor Nederland: ir. A. Keppler. Stedenbouw: Wettelijke en practische moei lijkheden bij de uitvoering van stedelijke en gewestelijke uitbreidingsplannen. Prae-advi seur voor Nederland: prof. dr. G. A. van Poelje, hoogleeraar aan de Handelsliooge- school te Rotterdam. Afmeting en aantal van gebouwen In verhouding tot open ruim ten en de eischen van het verkeer. Op het congres voor maatschappelijken steun, worden van 57 Juli de volgende onderwerpen in plenaire zittingen behan deld: De voortschrijdende vervanging van steun voor preventieve zorg. Zorg voor buitenlanders volgens de geldende staats verdragen. Zorg voor niet-onvermogende, maar toch behoeftige personen (nieuwe armen), oudelieden en zorg voor geestes zwakken. De sectievergaderingen zijn als volgt verdeeld: le sectie: Kind en Jongeling (pro blemen, die op het Intern. Congres voor Kinderbescherming niet worden behandeld). 2e sectie: Steun in het algemeen (zieken huizen, gestichten, hulp aan huiszittende armen, enz.). 3e Sectie: Steun in het bij zonder (de krankzinnige, de doofstomme, de blinde, de bedelaar, de lommerd, enz.). In de plenaire zittingen van het intern. Congres voor Kinderbescherming van 813 Juli te houden, komen aan de orde: eenige onderwerpen, betreffende moederschapszorg, organisatie van openluchtinrichtingen, be schouwd van medisch en paedagogisch stand punt; de leidende ideeën van het maat schappelijk werk in de kinderbescherming. Mej. Fé Haye te Amsterdam, heeft voor Nederland raport uitgebracht. De praktijk der kinderrechtbanken, mr. G. T. J. de Jongh, te Amsterdam, heeft voor Neder land rapport uitgebracht. Voorts zullen sectie-vergaderingen worden gehouden. De secties zijn als volgt verdeeld: le Sectie: Moederschap. 2e Sectie: Zuigelingen en Kleuters. 3e Sectie: Oudere Kinderen. 4e Sectie: Maatschappelijk werk. 5e Sectie: Verwaarloosde en misdadige jeugd. De Intern. Conferentie voor Maatschap pelijk Werk, van 8 13 Juli te houden, om vat vijf afdeelingen, waarin 's ochtends ple naire- en 's middags sectie-vergaderingen worden gehouden. De eerste afdeeling wijdt haar aandacht aan algemeene organisatie van het maat schappelijk werk. De tweede afdeeling handelt over oplei ding voor maatschappelijk werk. Hier zal o. m. mr. M. J. A. Multzer, dir. van de School voor Maatschappelijk Werk, te Am sterdam, inleiden het onderwerp: organisa tie van de scholen voor maatschappelijk werk. De derde afdeeling behandelt methoden voor „social case work'". De vierde afdeeling maatschappelijk werk en industrie De vijfde afdeeling: Maatschappelijk werk en sociale hygiëne. Aan deze congressen is een internationale tentoonstelling van volkshuisvesting en maatschappelijke ontwikkeling verbonden, terwijl voor de deelnemers een reeks van (excursies naar instellingen op sociaal gebied (in en om Parijs wordt gehouden, i Het nationaal comité zal, bij voldoende deelneming, gezamenlijke reizen naar de Fransche hoofdstad organiseeren, terwij) men zich voor deelneming aan een of meei congressen, bij dit comité kan aanmelden, waar tevens het programma en alle verdere gewenschte inlichtingen voor belangstellen- I den, op aanvrage, kosteloos verkrijgbaai zijn. j Het bureau is gevestigd bij den secretaris van het nat., comité, den heer A. F. K. Parée, Hondecoeterstraat 17, Amsterdam. Benoemingen. Tot opvolger van wijlen Prof. Magister de Langen Wendels als hoogleeraar in de moraal-wetenschap en sociologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, is benoemd de Zeergeleerde Pater Benedictus Kors, die aan deze zelfde Universiteit tot dusver de Thomistische dogmatiek doceerde. In de plaats van Prof. Kors, als hoog leeraar in de Thomistische dogmatiek en filosophie, is benoemd de Zeereerw. zeer geleerde Pater P. Kreling, die professor in de filosophie was aan het Angelico-college te Rome. Professor Kreling werd 1838 te Nijmegen geboren, trad In de orde der Dominicanen en werd in 1914 tot priester gewijd. Hij doceerde de filosophie in de kloosters te Zwolle en te Huissen, tot hij de laatste I jaren naar Rome geroepen werd om de i Thomistische filosophie te doceeren aan de St. Thomas-Universiteit te Rome.. i Prof. Kreling wordt in de orde gewaar deerd als een der meest knappe intematio- nale Thomisten. Niet zonder moeite werd i hij als hoogleeraar te Rome vrijgegeven, wat voor de R. K. Universiteit te Nijmegen zeker een groote winst beteekent. De Ka- tholieke Universiteit mag zeker op dezen man van zeldzaam diepe wetenschap, groote verwachtingen bouwen. Het O. M. bij het kantongerecht te Lel den heeft, tegen den landbouwer G. D, uit Zoeterwoude, die runderen uit zijn dooi mond- en klauwzeer besmette boerderij tei veemarkt te Leiden had gebracht en boven dien van het heerschen dezer ziekte ondei zijn koeien geen aangifte ter bevoegde] plaatse had gedaan, 2 maal 60 dagen hech tenis geëischt. Mr. Koning, uit Den Haag pleitte vrij spraak, De kantonrechter zal 18 Juni uitspraak doen. Aneta seint uit Semarang: Onder afwijzing van zijn verzoek om eervol ontslag, is mr. Fuchter, die wegena het voortgezet misdrijf van poging tot op lichting, veroordeeld was tot een jaar en zei maanden gevangenisstraf, afgezet als adv» caat en procureur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9