Voornaamste Nieuws f40.- DONDERDAG 7 JUNI 1928 .BUREAUXNASSAU LA AN 49 ADVERTENT IEN 35 eL p. regdfc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16875 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een overbodige vraag DE STRAFZAAK DER VEEN- DAMMER HYPOTHEEKBANK Behandeling voor de Amsterdamsche Rechtbank De Hoogeerw. Broeder Allais-Charles, Alg. Overste van de Broeders der Christelijke Scholen f Bezoek van Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop De Kerkvervolging in Mexico Een dijk bij Schore verzakt Bezwaarschriften van geannexeerde ambtenaren Dood in zijn cel gevonden Een gezond oord Krijgen we een koelen zomer? Mazelen te Oud-Gastel J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. De noodsignalen van de „Italia" P -J I AAT UW mam GERUST ROOIfEN -^1 MAAR GEEF HEM TABLETTEN Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel. Alle abonué's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f Oftflfl Levenslange gelieele ongeschiktheid tot werken door f TED bij een ongeval met f OCR bij verlies van een hand, IOC bij verlies yan een f Efl bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringcn s uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 f «U. docdelijken aflcop; 1 CivM. een voet of een oog; ILO. duim of wijsvinger; 1 uU« been of arm bij verlies v. een andere vinger. O In de rede, waarmee de voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruijn, gisteren t§ Amsterdam de algemeene vergadering van het Verbond opende, zei hij o.m. de volgende merkwaardige woorden: Kunnen wij, omdat we als beweging niet rechtstreeks ons op politiek terrein bewegen, ons opzichtens de sociale politiek en het al gemeen belang van onze verantwoordelijk heid ontslagen achten? Spr. meende van niet. Wat staat ons te doen? vroeg spr. zich af. „Onee principieele fisch is: publiekrech telijke bedrijfsorganisatie met adviseerende, uitvoerende, rechtsprekende en, zoo snel mo gelijk, ook verordenende bevoegdheid. In den partijraad der Kath. Staatspartij, nu is dit onderwerp aan de orde van den dag geweest. En drie van de vier prae-ad- viseurs en een belangrijk deel der vergade ring waren met ons van meening, dat met bedrijfsorganisatie thans een zij het be scheiden begin moest worden gemaakt. De partijraadsvergadering is achter den rug: de prae-adviseurs hebben hunne advie zen gegeven; de discussies zijn gesloten en devoorzitter heeft z'n slotwoord gesproken, 1 waaraan ik niet voldoende houvast heb, mis schien omdat ik de politieke en diplomatieke taal van den voorzitter niet voldoende ver sta. Maar dit daargelaten, wat zal er nu ver der gebeuren? Wat moet het Verbond nu verder doen volgens de meening van het bestuur? Binnenkort stelt de R.K. Staatspartij haar program vast. Klaar en duidelijk kan in dat program worden uitgesproken, dat van de Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden in de eerst komende vier-jarige periode verwacht wordt, dat zij met alle ten dienste staande midde len zullen streven naar een wettelijk gere gelde bedrijfsorganisatie. Als men ons wil verplichten, mogen we niets minder dan dat verlangen, verklaarde spreker. Gesteld echter, dat men er geen prijs op stelt onze beweging aan zich te verplichten en men in het program iets vaags, iets zwevends neer legt, waarmee men nog alle kanten uit kan, wat moet dan in dit laat ste geval het Verbond doen, gezien het groote stemmenaantal in het Verbond; 2/3 van het op de katholieke lijsten uitgebrachte Stemmenaantal. Verwacht mag worden, dat de Party zich dat zeer zeker by de opstelling van het pro gram als by de samenstelling van de Ka merfractie zal weten te herinneren. Desniettemin stelde spr. de vraag: Indien men er geen of niet voldoende rekening mee houdt, wat dan? Tot zoover de voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond. Het is niet de eerste maal, dat een der- gelyke opmerking wordt gemaakt. Het geldt hier een cude vraag, welke bij het vooruit zicht van wijziging van het program der R.K. Staatsparty en onder den drang r.aar pubiiekrechtelyke bedrijfsorganisatie opnieuw opkomt. Het zy ons andermaal geoorloofd op de overbodigheid, ja de onjuistheid van zulke vragen te wijzen. Wat is er de kern van? Dit, dat het groote, machtige leger van leden der sociale vereenigingen geen voldoenden invloed kan uitoefenen op de gesties der politidke organi satie. Nu weer vreest men, dat de leiding van deze laatste zal volstaan met omtrent een zoo brandend vraagstuk als dat der pu biiekrechtelyke bedryfsorganisatie een vage, wéinig of niéts zeggende formule in het ver kiezingsprogram op te nemen. De nieuw ge kozen Kamerleden en de komende regee ring zijn dan aan niets gebonden, hebben, wat de sociale paragraaf betreft, met niets rekening te houden gisteren zeide en wy twijfelen daaraan niet, dat n.m. 2/3 van het aantal stemmen, op de Katholieke lijsten uitgebracht, mannen en vrouwen zijn van bet R.-K. Werklieden verbond, dan ligt de schuld niet bij de leiding der R.-K. Staatspartij, wanneer die sociale paragraaf in ons verkiezingsprogram niet in den geest van het Verbond wordt geredi geerd. Natuurlijk weten wy wel, dat twee derde van de ruim 900.000 Katholieke stem men ruim 600.000 is en dat het R.-K. Werk liedenverbond van dit getal maar één zesde tot zijn leden mag rekenen. Maar niet ten onrechte rekent de heer de Bruyn in zyn becijfering de stemmen der vrouwen zijner leden, de ongeorganiseerden en tienduizen den anderen naar zich toe. Wij zullen over cyfers niet twisten; geven grif toe, dat het arbeiderselement in het leger der R.-K. kie zers overwegend is. Maar dan één vraag: wan neer by de behandeling van het concept- verkiezingsprogram der R.-K. Staatsparty in de Kiesvereenigingen allen, die voelen voor een scherp omschreven formule ten opzichte van de pubiiekrechtelyke bedryfsorganisatie opkomen en dus met een overwegende meer derheid van stemmen die wenschelijkheid uitspreken, meent er dan iemand, dat het definitieve verkiezingsprogram zal uitkomen met een van die algemeene opinie afwy- kende formule, of wei met een vage, slappe redactie? Niemand, die het gelooft. Wanneer dus gisteren op de bovenbe doelde vergadering werd gevraagd: wat moet 't Verbond doen, wanneer het R.-K. verkie zingsprogram ten opzichte van het meest brandende sociale probleem niet aan zyn verwachtingen beantwoordt, dan zegge men niet, zooals een der debaters deed: dan gaan wy demonstreeren en agitatie voeren! Neen, men verwerpe die gedachte by voorbaat en zegge: by het bestaande algemeene kies recht en de democratische inrichting onzer R.-K. Staatspartij zullen wij er in de poli tieke organisatie naar streven onze wen- schen tot uiting te brengen. Immers, wy scheiden wel en terecht de politieke van de sociale actie; maar de leden der sociale ver eenigingen zyn ook de kiezers aan de stem bus. Zy hebben in de politieke organisatie volle rechten; daar moeten zy hun rechten laten gelden. En het is strijdig met alle be- Groote belangstelling De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft heden een aanvang ge maakt met de behandeling van de strafzaak tegen de bankdirecteuren J. J. Woltman, ou<j 52 jaar, J. P. H. Woltman, oud 25 jaar, bei den uit Hilversum, den 39-Jarigen accoun tant A. C. Möhring en den 41-jarigen ad vocaat en procureur mr. E. M. B. Korten- oever, beiden uit 's Gravenhage. Zooals men zich herinneren zal, was de arrestatie van deze personen, die allen gedetineerd zijn, 't gevolg van het geruchtmakende feit, dat de Rechtbank te Amsterdam op 3 Januari 1.1. de N V. „Veendammer Hypotheekbank" in stuat van faillissement verklaard heeft, met be noeming van mr. H. J. Hülsmann tot rech- ter-commissaris en mr. G. J. Salm, advocaat te Amsterdam en mr. A. S. van Nierop, di recteur der Hypotheekbank voor Nederland te Amsterdam, tot curatoren. De voorgeschiedenis Ter herinnering diene, dat het verzoek schrift tot faillietverklaring dezer bankin stelling door de Rechtbank op 4 Januari 1.1. was uitgegaan van den officier van Jus titie, Mr. H. W. Massink, te Amsterdam, op grond van redenen van openbaar belang. Dit verzoek werd, behalve met een beroep op den ongunstigen financieelen toestand der bank gemotiveerd met het feit: 1. dat ongeveer Juni 1927 aan de activa der vennootschap een bedrag van ongeveer f 2.500,000 aan hypotheken en onroerende goederen werd onttrokken, waarvoor in de plaats kwam een vordering van de „Veen- dammer Hypotheekbank" op de N.V. „Dis- contobank voor Credietinstellingen" te 's Gravenhage. De waarde dezer vordering was zeer twyfelachtig; deze Discontobank toch was eigenares geworden van ongeveer 965 niet volgestorte aandeden in de „Veen- dammer Hypotheekbank", uit welken hoofde' op die Discontobank een obligo van 363.500 rustte; 2. dat daarna in de tweede helft van 1927 door de toenmalige bestuurders der Den 24sten Mei overleed te Leuven de Hoogeerw. Broeder Allais-Charles, Algemeen Overste van de Broeders der Christelyke Scholen. Geboren in 1858 te Bas-en-Basset, (Haute Loire) bezocht hij er de school van de Broe ders. Een zijner schoolmakkers was de te genwoordige bisschop van Autun, Mgr. Chassagnon, wiens vriendschap hem im mer trouw is gebleven. In 1875 trad hij in het Noviciaat te Parijs. Na de voltooiing van zijn religieuze en pae- dagogische vorming, begon hy zyn taak als opvoeder in „St. Nicolas" te Parijs, waar by zich weldra onderscheidde, zoowel door zijn degelijk onderwijs ais door zijn invloed op de leerlingen. Spoedig werd hy directeur van deze inrichting. ZUn zeldzame werkkracht, zyn organisa torische talenten, steunend op ware deugd, trokken hem in grip van logica om, wanneer men verzuimd Hypotheekbank bedragen gezamenlyk rot f ongeveer 3.500.000 aan grossen, con- heeft om te juister plaatse zijn rechten te tan,en en onroerende goederen laten gelden, daarover te gaan mopperen en krakeelen dóér, waar de zaak niet thuis be hoort. De vraag: „wat moeten wy doen?" was dan ook een totaal overbodige; het is vragen naar den bekenden weg! Nadat Z.D.H. Mgr. H van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht de H. H. Wijdin gen in cte kathedrale kerk van Haarlem j.l. Zaterdag had toegediend aan de E. E. H. H. Theologanten van het bisdom Haarlem, heeft Mgr. per auto een bezoek afgelegd by den zeereerw. heer M. A. Thompson, oud hoofdredacteur van „de Maasbode" wonen de te Voorschoten Monseigneur de aartsbisschop was verge zeld van zijn secretaris, den zeereerw. Dr. W. Mulder, alsmede van de beide secretarissen van het bisdom Haarlem, de zeereerw. hee- ren J. M van der Tuyn en Th. W. Pichot. Monseigneur de aartsbisschop vertoefde ruim een half uur ten huize van rector Thompson en diens hoogbejaarde moeder. Na afloop van dit bezoek werd de terug tocht naar Utrecht ondernomen. De vrede tusschen Kerk en Slaat verzekerd? De „World" meldt, dat de vrede tusschen Kerk en Staat in Mexico definitief gere geld is. Men verwacht, dat het Vaticaan de rege ling binnen eenige dagen bevestigt. Volgens het tusschen de Kerk en Mexico de politiek" gaat haar I bereikte accoord, waarvan de „World" mei- ouden slakkengang ende arbeiders, die goedmoedig op de lijsten der R.-K. Staats party gestemd hebben, komen wederom be- drogén uit. Dit is vrij vertaald de gedach- tengang, welke bij den voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond en zyn volgelingen voorzit. Maar die redeneering gaat volkomen scheef. Men zoekt de schuld, daar waar zy niet ligt en verzuimt de werkelyk schuldigen tot de orde te roepen. Wat in casu al heel gemakkelyk te bewijzen valt. De pubiiekrechtelyke bedryfsorganisatie is inderdaad een van de meest op den voor grond komende politieke vraagstukken van het oogenblik. De leiding van de R.-K. Staatsparty zou in gebreke zijn gebleven, wanneer zij dit probleem niet tijdig, dat is vóór de verkiezingscampagne van 1929. aan de orde had gesteld. Maar dat is wel gebeurd. Naar aller eenstemmig oordeel zyn de eerst aangewezen personen als prae-adviseurs voor een inleiding over dit onderwerp in den Partyraad, gevraagd en de behandeling zelf stond boven ieders lof. Nu had, zeker, de Partyraad nog een motie kunnen aannemen; dat hebben wij ook geschreven. Het had het gevoel meer bevredigd Maar meer dan een gevoelskwestie is dit niet. Aan den gang van zaken doet dit niets af. Voor ieder goed luisteraar staat het vast, dat de sociale pa ragraaf van ons verkiezingsprogram juist voor de publiekrechtelijke bedryfsorganisatie zal worden gewyzigd en aangevuld. Doch, hoe dan ook, het verkiezingsprogram somt dezen winter weer op de helling. In de ver gaderingen van alle R.-K. Kiesvereenigingen zal het wederom behandeld worden. Welnu, wanneer net waar is, wat de heer de Bruyn ding maakt, zullen de Mexicanen hun ge wone godsdienstige praktijken kunnen her vatten. De kerken zullen weer geopend wor den en de priesters zullen hun bediening weer uitoefenen, en de Sacramenten zullen openlijk worden toegediend. Te Schore vertoonden zich Maandagavond in den zeedijk bij de sluiswerken enkele scheuren, tengevolgevan een verzakking in den dijk aan de landzyde. Dinsdagmorgen, toen men met de herstelwerkzaamheden zou beginnen, zakte de landhelft van den dijk over een lengte van pl.m. 25 M. naar om laag. Het beschadigde dijkgedeelte is voor het publiek afgesloten met het oog op mo gelijk gevaar. De grond werkt nog steeds. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. zijn weggeraakt en aan de Vennootschap onttrokken, hetgeen beteekende dat tegen over de voor acht millioen gulden in o o- loop zynde pandbrieven, nauwelijks één anderhalf milliöen gulden aan werfcelyke waardevolle activa aanwezig waren; 3. dat in December 1927 onder de Tn- cassobank te Amsterdam voor een vorde ring van mevrouw de weduwe mr. Sanger beslag is gelegd op de by die bank van de „Veendammer Hypotheekbank" aanwezige gelden en dat de uitbetaling van de op 1 Januari 1928 vervallen coupons der pand brieven en tevens van de losbare pand brieven tezamen een bedrag vertegen woordigend van ongeveer f 250.000 werd geweigerd, omdat men daartoe niet by machte was. O.m. overwegende, dat dergelyke feiten het zoo noodzakelijke vertrouwen van het publiek in hypotheekbanken en andere credietinstellingen ernstig schokken, achtte de officier het van algemeen belang, dat de gepleegde malversaties in het volle daglicht kwamen en dat bovendien het faillissement mogelijk maakte in fraudem creditorum ge pleegde transacties te achterhalen. Omtrent de dagvaarding, welke niet min der dan ruim tien getypte folio-pagina s beslaat, hebben wij dezer dagen reeds uit voerige mededeelingen gedaan. Groote belangstelling Zooals te verwachten was, bestond er voor deze strafzaak groote belangstelling. De publieke tribune was geheel gevuld; de zaal bood voorts by den aanvang door de aanwezigheid der 31 getuigen en deskundi gen en door het bezet zijn der gereserveer de plaatsen en advocatenbanken, het as pect van een drukbezochte vergadering. In een openbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holland werden gisterenmiddag behandeld de adressen, in verband met de annexatiewet, van de heeren P. Elffers, P. G. Diepersloot, P. Boxs, J. P. v. Schie, H. Algra, A. Hendriks, F. N. G. J. V. Bemmel, S. C. de Haas van Dorsser en C. C. Wolff. Het eerst werd behandeld de zaak van P. G. Diepersloot, P. Boxs, J. P. v. Schie, H. Algra, en A. Hendriks, vóór de annexatie, leden van het Burg. Armbestuur van voor malig Schoten. By raadsbesluit is aan hen door Haarlem geen wachtgeld toegekend, omdat zij niet werden beschouwd als vaste of tydeiyke ambtenaren, maar als ambts dragers. Als leden van het B. A. genoten zy een vergoeding van de gemeente Schoten. De heer Diepersloot trad op voor de hee ren v. Schie, Algra, Diepersloot, Boxs en Hendriks. Deze zeide, dat het wachtgeld was toegekend, aanvankelyk op grond van de annexatiewet, en later ingetrokken by raadsbesluit. De betreffende post is met en kele stemmen meerderheid niet aangenomen. Volgens spr. is dit een noodlottige samen loop van omstandigheden, omdat over alle posten tegeiyk is gestemd, terwijl spr. meent dat by af zonder lyke stemming de posten waarschynlyk wel zouden worden aangeno men. Spr. wil er met nadruk op wyzen, dat het wachtgeld oorspronkehjk is toegekend door B. en W„ een college, waarvan drie meesters in de rechten zyn; twee van hen hebben mede geholpen de annexatiewet tot stand te brengen. De annexatiewet spreekt alleen over amb tenaren, geeft geen definitie over ambtena ren. Daartoe moet men de Pensioenwet voor Burgerlijke Ambtenaren raadplegen; deze noemt ambtenaren hen, die door het daar toe bevoegd gezag van rijk, provincie of ge meente word'en benoemd. De adressanten nu zijn benoemd door den gemeenteraad van voormalig Schoten. De gemeente Haarlem heeft bezwaar ge maakt tegen toekenning van wachtgeld aan ambtenaren, die voor bepaalden tijd waren benoemd, terwyl de positie van de eerstge- noemden toch aanzienlyk slechter is. De regeering en de leden der Staten-Ge- neraal hebben gewild, dat men geen finan cieel nadeel van de annexatie zou hebben. De intrekking van het wachtgeld is voor spr. niettemin een gevoelig financieel verlies. Door het besluit van B. en W. tot toe kenning is een recht ontstaan; spr. betoogt, de aandacht zijner Oversten, die J dat dit recht niet is weggenomen door het Ii'.y9 benoemden tot Visitator vanf raadsbesluit to? niet-toekenning van wacht- Te Rotterdam heeft, zooals men weet, eenige weken geleden een rechercheur van het hoofdbureau van politie twee mannen betrapt, die zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak op de Karnemelkshaven. De rechercheur heeft toen een der daders neergeschoten, die daarna ter verpleging in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opge nomen. De ander wist aanvankelyk te ont komen, maar later op den dag is hij op den Schiedamschen Dijk gearresteerd. Htj is in 't Huis van Bewaring opgesloten. Dezer dagen heeft men den rr.an dood in zyn cel gevon den. Te Kapelle (Zuid-Eeveland) is dit jaar, nog slechts één persoon overleden. Het is daar in geen 100 jaar voorgekomen, dat in zulk een tydsverloop niet meer personen stierven. Over het geheel genomen was de maand Mei 1928 er. ook de eerste dagen van Juni onaangenaam. De „koude dagen", die ge- meenlyk in de eerste helft van Mei vallen, hebben zich bestendigd, zoodat thans reeds gedurende weken koud, regenachtig weer overwegend is geweest, waardoor het leven in de vryc natuur al zijne aantrekkeiykheid verliest. De landbouwer, die belang heeft bij een goeden oogst, is zooals bekend met een koelen en natten Mei niet ontevreden, die zooals de bekende versregel luiden: schuur en vat vulien. De nachtvorsten in de dagen der ijsheiligen waren dit jaar een onaange name toegift van de wondermooie Mei maand; zij hebben hier en elders schade aan het gewas berokkend. Voor den stadbewoner is de vraag van meer belang, of hy nu na de lange periode van koel. onaangenaam weer nu tenminste toch op een mooien zomer rekenen mag. Voor den landbouwer immers is vanaf mid den Juni ongeveer warm, zonnig weer, mits niet al te dioog, welkom en de wenschen omtrent het weer, die voor den burger en den boer gewoonlijk lynrecht tegenover el- kaars taan, loopen van midden Juni af vrij wel parallel In menig opzicht zou een mooie warme zomer uitstekend van pas komen. Wanneer hebben we den laatsten mooien zomer ge had? 1922 was beslist koud en de daaropvol gende jaren tusschen hangen en wurgen in 1926 en 1927 gaven mooie dagen, maar door het veelvuldige onweer en den daarmee ver band houdenden zwaren regenval waren voor het gewas minder goed. Een terugblik op de statistieken overtuigt ons er van, dat op een koelen en natten Mei maar zelden een mooie zomer volgt. Intus- schen, enkele jaren gaven na een koelen Mei een warmen zomer. Dit tot troost en tot be- wys, dat met zekerheid omtrent den ko menden zomer weinig te voorspellen valt. In elk geval mag uit het slechte begin niet de conclusie worden getrokken, dat ook de verdere maanden teleurstelling zullen bren gen. het district Parys. In deze hoedanigheid kreeg hy de zorg over de talryke en bloeien de scholen (de stad Parijs telde 57 kloosters van de Congregatie) en jeugdwerken, die de Broeders er in stand hielden. Zijn compe- téntie en ijver voerden tot groot succes. In 1905, kort na de noodlottige wet, die hem en zyn Broeders met het verbod sloeg onderwijs te geven en alle scholen van de Broeders ten ondergang doemde, werd hy gekozen tot assistent van den Generaal- Overste en speciaal belast met de admini stratie van de belangrijke provincie Canada (67 kloosters). Ieder jaar maakte hij van België uit, waar thans het Moederhuis is gevestigd een ambtsreis naar Amerika, ook tijdens den grooten oorlog. Het Algemeen Kapittel van 1923 zag zich tot zyn leedwezen verplicht wegens gezond heidsredenen de ontslagaanvrage van Br. Imier de Jésus, Algemeen Overste aan te nemen en koos Br. Allais-Charles als diens opvolger. Vijf jaren zou hij de groote Con gregatie met haar 18000 leden, die aan meer dan 300.000 leerlingen de weldaad eener ka tholieke opvoeding bewijzen, besturen met grooten bovennatuurlijken geest, wyze voor zichtigheid, vaste hand en vaderlyke goed heid. Om zyn vèrverwyderde zonen door zyn tegenwoordigheid en opwekkend woord aan te moedigen, ondernam hy reizen, die geen zyner voorgangers had gemaakt. Zoo bezocht hy in 1925 de kloosters in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika (94 kloosters), Mexico (4 kl.), en der Antillen (9 kl.); in 1926: die van Turkye (7 kl.) Griekenland (3 kl.)Bulgarye (2 kl.)Syrië en Palestina (15 kl.); en Egypte (19 kl.); in 1927 die van Centraal-Amerika <23 kl.); Ecuador (21 kl.) en van Columbia (26 kl.). Werd hij door de geestelyke autoriteiten overal ontvangen met het respect, dat toe komt aan het hoofd eener groote Congrega tie, het burgerlijk gezag wedijverde met het geestelyke in bewijzen van achting en waar deering voor het werk der Broeders. Presi denten en Ministers van Centraal en Zuid- Amerika bewezen hem een eer, die nauwe lijks grooter kon zyn, indien het hoofd eener bevriende natie werd ontvangen. Br. Allais-Charles had het dubbele geluk aan een der zonen van den H. de la Salie, Br. Salomon, de eer der zaligverklaring te zien geven en van een ander, den Eerbied- waardigen Br. Bénilde geboortig uit de Hau- te-Loire, evenals hy, de heldhaftige beoefe ning der deugden te hooren afkondigen. Sedert November j.l. had Br. Allais-Char les zyn gewone bezigheden hervat in het Moederhuis te Lembeek by Halle, omringd door zijn 12 assistenten, die met hem het be stuur der Congregatie deelen. Een onge steldheid, die met den dag verergerde en waarvan de geneesheeren de ware oorzaken niet vermochten te vinden, bracht den hoo ien lyder ongeveer een maand geleden, te Leuven. Vandaar nam de Hoogeerw. Alg. Overste, daags na voorzien te zyn van de H. Sacramenten der Stervenden, zijn vlucht naar den hemel, op het feest van O. L. Vrouw van Altyddurenden Bijstand en den verjaardag der heiligverklaring van den H. Joh. Bapt. de la Salie. Na een plechtigen lijkdienst op 28 Mei te Lembeek, werd het stoffeiyk overschot ver voerd naar Parijs, om vandaar te worden bijgezet in het graf zyner voorgangers te Athis-Mons (Seine et Oise). De uitvaart dienst in de St. Franciscus-Xaveriuskerk te Parijs op 29 Mei, was een triomf van de ne derigheid, het „exultavit humiles" van het H. Evangelie, alsook een dankbare hulde van Frankrijk, speciaal van Parys, aan zyn op voeders van voorheen. De groote kerk kon de talryke autoriteiten, geestelyke en bur gerlijke, Oversten en leden van kloosteror den en Congregaties, deputaties van katho lieke vereenigingen en jeugdbonden, bene vens een groote schaar van ingetogen bid- denden, nauwelijks bevatten. Honderden Eerw. Broeders, waarvan velen in klooster- 'aabyt, bewezen hun geesteiyken vader de "aatste eer. De Hoogeerw. Br. Allais-Charles was de zestiende Generaal-Overste na den H. Stich ter. geld. Adressanten hebben acht maanden het wachtgeld genoten en nu wordt het hun plotseling ontnomen. By Ged. Staten heeft naast het geschreven recht steeds het mo- reele recht gegolden; spr. hoopt daarom, dat de beslissing van Ged. Staten adressanten in het gelyk zal stellen. De heer v. Abs sprak namens het ge meentebestuur. Deze zeide, dat het de be doeling is een uitspraak van Ged. Staten te hooren, of de toekenning van wachtgeld door B. en W. al of niet rechtmatig is. ge schied. Het raadsbesluit is genomen op grond van de overweging, dat de betrokke nen geep ambtenaren waren in den zin der annexatiewet. Spr. refereert zich overigens aan de overgelegde stukken. Op een vraag van den voorzitter, zeide de heer Diepersloot dat, toen de gemeente Schoten nog klein was, de leden van het Burg. Armbestuur presentiegeld ontvingen; later is dat opgeheven en vervangen door een jaariyksche toelage. De voorzitter zeide, dat de voorname vraag was of de genoten vergoeding een wedde was, vastgesteld bij een wedderege- ling. De laatste wedderegeling was echter niet overgelegd. Daarna was aan de orde de zaak van de heeren F. N. G. J. Bemmel, S. C. de Haas van Dorsser en E. C. de Wolff. De zaak is dezelfde als de vorige; aan adressanten is n.l. door B. en W. van Haarlem een wacht geld toegekend, dat later door den Haar- lemschen gemeenteraad is ingetroken. Adres santen meenen dat dit in stryd is met de annexatiewet. De heer Haas v. Dorsser zeide, dat B. en W. van Haarlem het eens waren met recla manten. Het gaat erom of de betrokkenen ambtenaren waren in den zin der annexatie wet. Spr. ziet niet in, dat er bijv. verschil is tusschen een ontvanger en ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De annexatie wet wilde ledereen schadeloos stellen die schade leed door de annexatie, zelfs een burgemeester. Waarom dus niet een ambte naar van den Burgerlyken Stand, hetgeen de reclamanten waren, n.l. de Haas v. Dors ser en Wolff in Schoten en v. Bemmel in Heemstede. De heeren v. Bemmel en Wolff sloten zich aan bij het gesprokene van den heer Haas v. Dorsser. Ged. Staten zullen later een beslissing ne men. Twee slachtoffers Sinds eenigen tyd heerscht te Oud-Gastel de ziekte mazelen onder de kinderen. Nog steeds vertoont deze ziekte een kwaadaardig karakter. Deze week zyn weer twee kinderen, n.l. het 5-jarig kind van de familie v. d. B. en het 3-jarig kind van de familie T. (onder Kuivezand) als slachtoffers gevallen. Voor de Vierde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank is heden een aanvang ge maakt met de behandeling der strafzaak van de Veendammer Hypotheekbank. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1922 aange nomen. De verbondsvergadering van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Kieswet, Provinciale wet en Gemeente wet. Hulpexpedities op zoek naar de „Italia". Nadere bijzonderheden omtrent de signalen. Een officieele verklaring omtrent het ge beurde met Dr Weiss, den Beriijnschen vice-politiepresident. Gisteren heeft de Duitsche sociaal-demo cratische partij-commissie te Keulen verga derd. De groote meerderheid verklaarde zich vóór deelneming aan de regecring. In het buis van den Itaiiaanschen gezant te Berlijn zyn van uit een auto steenen ge worpen. Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen word enopgestoken om 9.47. Hoogste Barometerstand 764.1 rlM. te Jan Mayen. Laagste Barometerstand 747.9 mM. te Valencia. Verwachting: Matige Z.O. tot Z. of Z.W. wind, betrokken of meest zwaar bewolkt, waarschijnlyk regen, iets wanner. Nadere bijzonderheden In verband met de door een Nederlandsch radio-amateur opgevangen radio-signalen, welke vermoedelijk van de,„Italia" afkomstig zijn, vernemen wy van bevoegde zyde, dat de in deze seinen genoemde heer A. Blanquert te Lokeren in België, eveneens een radio-ama teur is. Zeer waarschijnlijk was deze amateur op 3 Juni bezig met proefuitzendingen op korte golf, welke seinen door de bemanning van de „Italia" zijn opgevangen. Hierop wy zen de letters „k.k.k." in het telegram, welke beteekenen: „Ik ga over op ontvangst." De mogelijkheid, dat Nobile zich om een andere reden e'o4KD zou hebben gewend, wordt uitgesloten geacht. De ontvanger van de signalen staat als een zeer goed radio-amateur bekend en hij heeft niet meer en niet minder opgeschreven, dan hy werkelijk heeft gehoord. De ontvangst was slap en er waren veel storingen. Naar aanleiding van de door een radio amateur te Huizum ontvangen noodseinen, welke mogelyk van de „Italia" afkomstig zijn, en in verband met het to deze seinen genoem de adres, heeft de correspondent van net Persbureau „Vaz Dias" te Brussel zich ta verbinding gesteld met den heer A. Blan quert te Lokeren in België. Deze deelde den correspondent mede, da» hy op 3 Juni toderdaad met proefuitzendin gen bezig was en dat hy eenzelfde radiotele gram heeft ontvangen als de Nederlandsche amateur te Huizum. Tusschen de woorden „morts rester' 'had hy evenwel nog een „C" opgenomen, terwijl hij meende een ander cijfer gemist te hebben. Indi enhet telegram dus werkelyk van de opvarenden van de „Italia" afkomstig is, dan kan worden aan genomen, dat een gedeelte der bemanning van het luchtschip is omgekomen. De hulpexpedities Uit Moskou wordt gemeld, dat het Rus sische Poolschip „Maligin" Zaterdag van Ar changel zal vertrekken in verband met de onderzoekingen naar de „Italia." Het ligt in de bedoeling op de Noordwest kust van Nova Zembla een basis voor vlieg tuigen te vestigen en vandaar uit te trachten Nobile en zijn metgezellen op te sporen. De expeditie staat onder leiding van professor Viza, die zyn eerste pogingen zal aanwenden in de richting van Frans Jozefland. Verder wordt uit Moskou geseind, dat de pogingen om met Nobile in verbinding te ko men worden voortgezet. Een W. B. telegram uit Kingsbay meldt: De „Hobby" is in de Liefdebaai aangeko men. ZU heeft by haar nasportogen tusschen Amsterdam-eiland en de wyde Baai geen sporen van de „Italia" ontdekt. De „Bragan- za" is aan de Noordkust van Spitsbergen voor anker gegaan. De Italiaansche skiloopers, die op het Am- sterdam-eiland aan land waren gegaan zyn aan de Mosselbaai aangekomen. Uit Oslo wordt gesetod: Het ministerie van landsverdediging deelt mede, dat luitenant Liltzow Holm met zyn vliegtuig de kust en de kustgebieden tus schen' Noorwegen-eiland en Grayhook af zocht zonder iets van de „Italia" te vinden. Ook jagers en bewoners dezer streken zagen niets van de „Italia." De naspeuringen wor den verder Oostwaarts voortgezet. Nobile op Pctermannland? KOWNO, 7 Juni Naar uit Moskou ge meld wordt heeft men uit het tweede door den radio-amateur Schmidt opgenomen radio-telegram den naam Petermann ontcy- ferd. Hieruit concludeert men, dat de mo- geiykheid bestaat, dat Nobile een landing heeft gemaakt op het ten N. van Franz Josefland gelegen Petermannland. Er zal 'a watervliegtuig naar Franz Josefland ver trekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1