Binnenlandsch Nieuws Dur'°ÜÖPwct Luchtverkeer F20°0 pH STATEN-GENERAAL Tweede Kamer De commiezen bij de directe belastingen Adi/uitknippen _nt HOM-ZEEPFABRIEKEN DE Vn CHR'PLtlINE!) DcH DOLDEf Minister Kan naar Drenthe Hongaarsche vacantie- kind er trein De wijziging der Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet UIT ONZE OOST De zaak-de Jeer Aan het einde van den tocht Verduistering van f 49.000 Benadeeld voor f 4000 SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. bond van Overheids' personeel „St Paulus" RECHTSZAKEN. Letsel door schuld LEGER EN VLOOT De ..Oude" garnizoensdiensten Wat is het lot van generaal Nobile en zijn makkers GEMENGD NIEUWS Een opruiming Brand in een fruitmagazijn De felle brand te Krimpen aan den IJssel Vier koeien vergiftigd Een diefstal en gros Een auto-botsing op den Haagweg In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren voortgezet de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der Pensioenwet 1922, zoo mede opheffing van het by art. 23 der Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 ver melde weduwenfonds voor de geëmployeer den tot het alg. bestuur behoorende en van •iet weduwen-pensioenfonds van het korps ingenieurs by den waterstaat. Een amendement-J. ter Laan en een amendement-Tilanus werden, na bespre king, weder ingetrokken. De heer SUR.ING vraagt of de minister in de vele amendementen, die zyn inge diend een zekeren leidraad wil zien voor een volgende herziening der Pensioenwat, Nu de minister alle amendementen, die eenigszins buiten de bedoeling der wijzi ging liggen, afwyst, trekt spr. alle door hem ingediende amendementen in. De heer TILANUS licht op art. 10 een amendement tce, om voor een school, die voor 1901 het jus promovendi heeft gekre gen, niet alleen de jaren vóór 1901, maar ook die na 1901, voor inkoop van pensioen te doen medetellen. Minister DE GEER acht bezwaren aan het amendement verbonden. Het zou aan leiding kunnen geven tot eigenaardige pensloen-technischeconsequenties. Het amendement wordt ingetrokken, nadat de MINISTER toegezegd heeft, deze raak nader te zullen bekyken. De heer VAN GIJN (V.B.), licht een amendement toe, om de storting van 34 millioen 's jaars tot de verschyning van de tweede wetenschappeiyke balans op dit be drag vast te stellen. Hy acht dit veiliger en biliyker tegenover de gemeenten, dan nu reeds ons te binden aan dat bedrag ge durende 54 jaren, zooals voorgesteld wordt. De heer J. B. VAN DIJK (Kath.) wyst er op, dat het regeeringsvoorstel den last voor het Rük met 6'4 millioen verhoogt. 8pr. acht dit een te groote greep in do zak ken der belastingbetalers. De Kamer zal goed doen dit artikel, zoo als het door de regeering is voorgesteld, niet te aanvaarden. De heer VAN AALTEN (V.B.) kan zich evenmin vereenigen met het voorgestelde. De heer GERHARD (8. D. A. P.) acht hetgeen de regoering voorstelt, in principe juist, doch de zaak kan voorloopig met rust gelaten worden, totdat de tweede ba lans is verschenen. De heer VAN VUUREN (Kath.) gaat mee met den minister, did nog een stapje verder ging, dan de cominissie-Van Vuuren voor stelde. Het is niet juist, dat de lasten van heden te zwaar zyn gesteld, deze zyn veeleer naar de toekomst verschoven. Als men de lasten voor de toekomst nog meer v.-il verzwaren, zullen de gepensionneerden daarvan de dupe worden. Tegen het amen dement van den heer Van Gyn heeft 'spr. geen bezwaar. Minister DE GEER zegt ln zyn antwoord tegen het amendement geen bezwaar te hebben, al kan hy de strekking daarvan niet geheel deelen. In de 34y, millioen zit 3 millioen tot Inhaling van het tekort. \7il men nu de balans afwachten, dan zou men die drie millioen kunnen schrappen, al zou spr. dat niet willen. De overige 31 y, mil lioen dienen echter ter normaliseering, waartegen toch niemand bezwaar kan heb ben. Een wetsontwerp van de commlssie- Van Gijn, om de bezwaren tegen fonds vorming te ondervangen, is by den Raad van State. De heer VAN DIJK repliceert, evenals de heeren VAN GIJN en GERHARD. De laat ste dient een amendement in, om het tekort van 3 millioen voorioopig buiten beschou wing te laten en de storting dus te be palen op 3l'/i millioen. De MINISTER neemt het amendement- Van Gyn over.' Het amendement-Gerhard wordt AAN GENOMEN met 40 tegen 23 stemmen. Art. 14 wordt AANGENOMEN met 53 tegen 10 stemmen. Art. 17 wordt AANGENOMEN (de heer Braat vroeg hoofdeiyke stemming) met 58 stemmen tegen 1. De heer J. TER LAAN dient een amende ment in, om aan eenige artikelen terug werkende kracht te verleenen. De MINISTER verklaart het onaanvaard baar uit hoofde van uitvoeringsmaatrege len. De heer TER LAAN trekt het amende ment ln. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men. Z.h.8. wordt aangenomen het wetsont werp: Bekrachtiging van overeenkomsten met de My. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en met de H. IJ. S. M. omtrent af- schryvingen en betalingen. Daarna wordt de vergadering tot heden- midag verdaagd. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Bulten. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bulten, luidende: 1. Acht de minister het thans niet een zeer gunstigen tyd om over te gaan tot het openstellen van meer commiezenplaatsen aan de inspecties der directe belastingen, nu door het onderbrengen van de aanslag regeling der vermogensbelasting by vele in specties der directe .belastingen, zonder dat daar een werkvermindering tegenover staat, een werkversohuiving zal moeten plaats vinden, waardoor de meer eenvoudige aan slagen, die thans nog doorde inspecteurs of toegevoegde inspecteurs worden geregeld, door commiezen kunnen worden vastge steld? 2. Acht de minister het bovendien niet gewenscht, ten einde aan zeer redeiyke ver wachtingen van de voor commies geslaagde adjunct-commiezen te voldoen, mede naar aanleiding van zyn toezegging tot overwe ging, gegeven in zyn antwoord by de open bare beraadslaging over hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1928 (blz. 825, ko lom 2, der Handelingen), om, afgezien van de eerste vraag, op alle inspecties, waar een aantal van 10.000 of meer aanslagen zyn te regelen, waarvan de soort is aangegeven in zijn voorschrift van 2 Juni 1926, no. 129, en in de pargr. 73 en 79 van de Algemeene Instructie voor de ambtenaren der Directe Belastingen, met betrekking tot de heffing der belastingen naar Inkomen en vermogen (Resolutie van 2 Mei 1927, no. 181), gelei- deiyk, voor zoover er in verband met de gestelde eischen gegadigden zyn, een of zoo noodig meer commiezen aan te stellen? 3. Is de minister bereid op grond van een en ander uit bovenstaande vragen en omdat de regeling, zcoals die thans is, nl., dat men gedeeltelyk de adjunct-commiezen de aanslagregeling van de zeer eenvoudige aanslagen laat doen, niettegenstaande er 23 personen zijn, die voor bevordering tot commies in aanmerking kunnen komen in verband met het met goed gevolg afgelegd examen, terwyi deze arbeid volgens 's mi nisters voorschrift behoort tot de taak van een commies, een ongezonde toestand is te achten, waardoor wrevel by de voor bevor dering in aanmerking komende adjunct commiezen ontstaat aan de eischen, die in het ambtenarenbesluit belastingen aan deze ambtenaren worden gesteld, recht te doen wedervaren en hun thans spoedig den ambtstitel van commies te verleenen, door hen op de plaatsen, waar in verband met het bestaande voor hen bestemde werk een volle dagtaak te vinden is, tot genoemden rang te bevorderen? heeft de minister wan financiën o.m. ge antwoord: De eerste vraag kan niet bevestigend be antwoord worden, omdat alle commiezen- plaatsen zyn bezet en de op de Staatsbe grooting voor 1928 uitgetrokken gelden uit breiding van het aantal commiezen thans niet toelaten. Opgemerkt wordt overigens, dat het niet geheel juist is, dat door het overbrengen van de aanslagregeling der vermogensbelasting by vele inspecties der directe belastingen, zonder dat daar een werkvermindering tegenover staat, 'n werlc- verschuiving zal moeten plaats vinden, waardoor de meer eenvoudige aanslagen, die thans nog door de inspecteurs of toege voegde inspecteurs worden geregeld, door commiezen kunnen worden vastgesteld. De aanslagregeling voor de belastingen naar inkomen en vermogen is thans opgedragen zoowel aan de inspecteurs der directe be lastingen als aan de inspecteurs der regis tratie. Tegenover de vermeerdering van het werk inzake de vermogensbelasting staat voor de inspecties der directe belastingen veelal een evenredige vermindering van werk voor de inkomstenbelasting, doordien dit werk voor een gedeelte is overgegaan naar de inspecties der registratie. Ondergeteekende acht het niet wensche- ïyk op alle inspecties, waar een aantal van 10.000 of meer eenvoudige aanslagen zyn te regelen, een of meer commiezen aan te stellen. Wel is het zyn voornemen, mede als resultaat van de toegezegde overweging, het aantal commiezen, voor zoover het belang van den dienst dit noodzakeiyk maakt, ge- leidelyk eenigszins uit te breiden, waartoe reeds op de begrooting voor 1929 gelden zullen worden aangevraagd. OM DE EN BEWAREN TOTÜÜJUNJ Op verzoek van het gemeentebestuur van Emmen heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw zich bereid ver klaard, heden de landbouwtentoonstelling, welke aldaar gehouden wordt, te openen. Na aankomst van den eersten trein uit Hol land te Assen, ging de Minister, die verge zeld was van den heer Meijer de Vries, Ryksinspecteur voor de Werkverschaffing in algemeenen dienst, met den commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, den heer Mr. J. T. Linthorst Homan, naar Emmen, en opende om 11 uur de tentoonstelling. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan het Witteveen, het Ermerveen en eenige andere objecten van de N.V. „Het Landschap Dren the". We ontvingen het volgend communiqué: De Hongaarsche Kinderliga berichtte ons, dat het aantal aanvragen van Hollandsche pleegouders om voor een paar maanden hun Hongaarsch kind weer te hebben, recht streeks in Boedapest gevraagd, zoo groot is, dat de Liga dezen zomer toch een kinder- trein zal laten loopen. Waar anders toch een leege trein uit Boe dapest komen zou om nog hier aanwezige kinderen af te halen, meende de Liga het voordeeliger en nuttiger alsdan de aange vraagde kinderen te laten meekomen. Waar het (Prot.) Leidsche comité ook kinderen laat komen, is een groep uit de le den van het voormalig R.K. Hongaarsch Kin dercomité, op verzoek der Liga, by elkaar ge komen en heeft, doch voor dezen trein al leen, de administratie op zich genomen. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer Joh. Kroh, van Speykstraat 55, Amster dam. wy zijn alzoo, gezien de omstandighe den, voor den herhaalden aandrang der Liga bezweken. De kinderen per heer Larsen aangevraagd, zyn hieronder begrepen, daar de heer Larsen zijn volledige administratie aan de Liga heeft overgedragen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de trein in begin September teruggaat en dus in geen geval de vacantiekinderen mogen biyveb. Tevens wordt verzocht in September de hier nog aanwezige Hongaarsche kinderen terug te zenden naar hun land. Het Hongaarsche gouvernement staat daar zeer sterk op en heeft recht de kinderen van zyn natie terug te vorderen, al is het dank baar voor het vele goede door Holland ver richt. Thans is verschenen de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wyziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. De Regeering zegt hierin dat zy met vol doening vernomen heeft, dat zeer vele leden verklaarden zich te vereenigen met hetgeen ten aanzien van het stemmen by volmacht wordt voorgesteld. By het ontwerpen der voorgestelde re geling ging het er om eenerzyds tegemoet te komen aan het biliyke verlangen van groote categorieën van kiezers, in de ge legenheid te worden gesteld hun stemrecht uit te oefenen, anderzyds te streven naar het ondervangen van de tegen invoering van dit systeem van oudsher aangevoerde en ook door de regeering niet onderschatte bezwaren. Het ontwerp beoogt niet tegemoet te ko men aan allen, die op den stemmingsdag verhinderd zyn zelf hun stemrecht uit te oefenen. Het reikt niet verder dan diegenen, die tengevolge van hun beroep regelmatig of althans herhaaldelijk aan de stembus niet vermogen te verschijnen. Ongetwyfeld zullen ook zieken, kraam vrouwen en zeer bejaarde lieden gedwongen zijn afwezig te biyven, doch dergeiyke om standigheden zullen ieder op haar of zyn beurt kunnen treffen. Beroepsafwezigheid daarentegen zal steeds en herhaaldeiyk het lot zyn van dezelfde lieden; deze ongeiyk- heid werkt onblliyk en dient te worden op geheven Een voorstel tot opheffing van den stem plicht zou het kader van dit wetsontwerp ver overschryden en ware dus reeds uit dezen hoofde thans ontoelaatbaar. De Regeering wyst er voorts nog eens op, dat reeds onder da geldende wat de moge lijkheid bestaat tot tegemoetkoming aan de gewetensbezwaren en dat het ln het voor nemen van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw ligt, dienaan gaande een rondschryven te richten aan de burgemeesters. Aangezien het algemeene kiesrecht in de Grondwet is neergelegd, kan niet zonder herziening van de hoogste Staatswet het denkbeeld worden verwezeniykt van het lid, dat „de onderste lagen van de maatschap- py\ daaronder verstaan zij, die vóór de laatste uitbreiding van het kiesrecht waren uitgesloten, van de stembus te weren. De memorie gaat vergezeld van een nota van wyzigingen en van een gewijzigd ont werp van wet. Aneta seint uit Batavia: De opzichter by- de Gemeentewerken te Batavia, De Jeer, aan wien ten laste was gelegd het opzetteiyk verbergen van den lei der der communisten, Samoedro, en van den gedeserteerden fuselier Manoppo met het doel hun aan de opsporingen van de justitie en de politie te onttrekken - heeft voor het eerste feit een gevangenis straf van zes maanden tegen zich hoorejtl eischen. Voor het tweede werd om ontslag van rechtsvervolging gevraagd, aangezien Manoppo, krachtens de militaire wetten, geen deserteur was. Aneta seint uit Bandoeng: Het legerbestuur heeft een telegram ont vangen, dat het eskadrllle HaviUands, aan het einde van den tocht, te Pajoekomboh, is aangekomen. Aneta seint uit Bandjermasin: De administrateur van de afdeellngsbank te Amoental de heer Lans, is gearresteerd wegens verduistering van 49.000 gulden. Aneta seint uit Batavia: De Oostenryker A. K. S., die een kan toor had voor import van Duitsche films, is gearresteerd onder beschuldiging van op lichting, tot een voorloopig op 4000 ge raamd bedrag, ten nadeele van twee bios coopeigenaren. By gelegenheid van de Maandag en Dinsdag a.8. ln Den Haag te houden Bonds vergadering van St. Paulus, zal den twee den dag, aanvangende om halfacht, de wU- ding en plechtige eerste H. Mis aan hét St. Paulus-altaar in de parochiekerk van de H. Martha (Hofkade) plaats vinden. In den avond van 6 Mei van het vorige jaar reed een handelaar in automobielen, in een Ford-auto, op den Zuideiyken Wan delweg te Amsterdam, met vry groote vaart tegen een der rood-wit geverfde paaltjes, die den weg van het voetpad schelden. Het gevolg was, dat het paaltje afbrak en de auto door dé schot naar de andere zyde van den weg stoof en een daar aan den goeden wegkant rydenden motorrijder om verwierp. Deze man bekwam een beenbreuk'. Ter zake van het veroorzaken van lioha- meiyk letsel door schuld, heeft de automo bilist zich te verantwoorden gehad. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde hem tot 80.— boete of 20 dagen hechtenis. In hooger beroep hêeft het Gerechtshof te Amsterdam dit vonnis bevestigd. Van een „in memorlam". Het afscheid van een ouden getrouwe. In het orgaan van de beroepsofficieren wydt de heer J. W. v. Oorschot een humo ristisch „in memorlam" aan hét thans af geschafte „Reglement voor den Garnizoens dienst", „gearresteerd by Zyne Koninklijke Hoogheid den 11 Januarlj 1816 den heer A. R. Falck was zulks „bekend" en de Grif fier ter Algemeene Staata-SecretarlJ S. Dassevael had den inhoud van het regle ment behooriyk gecollationeerd, hetgeen hy verklaarde met de woorden: „Accordeert met deszelfs origineel" Geen wonder, spot de heer v. Oorschot "a weinig, geen wonder, dat een zaak, die zoo solied en secuur tot stand werd gebracht, het lang uithield en van huis uit bestemd was, om een antiquiteit te worden. Zulks is dan inderdaad gebeurd en een dierbare an tiquiteit was de Garnizoensdienst geworden. De sohryver geeft een schets van de geweldig belangryke functie van Plaatseiy- ken Commandat en vooral van den Plaats majoor, die overal aan te pas komt. Een gewichtig onderdeel van den dienst volgens dit oeroude reglement vormden de parades en wachtdiensten. Daarover schryft de heer v. Oorschot: „De parades vormden het „pièca de resis tance" van het dienst-menu. Eens in de week was er één groote parade en eiken dag een gewone. Alle officieren moesten daarbij tegenwoordig zyn, behalve die van de artillerie en de genie, die alleen Zondags moeiten komen, omdat er op dien dag „niet gewerkt" werd. De infanterie en cavalerie „werkten" biykbaar nooit, althans wat deze deden verdiende in die dagen niet den naam van „werk". De plaats-majoor was de groote man van de parades. Hy was er een half uur vóór het begin, hy deelt in, doet roffels slaan, de geweren schouderen, geeft op een plechtig moment de geheele parade over aan den „hoofdofficier du jour", hy plaatst zich midden voor de parade, hij geeft den plaatselijken commandant te ken nen „of alles in orde is", stelt het dagê- lyksch rapport ter hand, hy maakt dadeiyk rapport van een commandant, wiens troep by het défilé niet behoorlijk marcheert en doet voorts nog allerlei ingewikkelde han delingen. ,JDe troepen te paard konden tegelijk met de infanterie defileeren, wanneer zulks met den gewonen pas plaats had. vBiykbaar kon de cavalerie den versnel den pas niet by houden 1 „Na het defileeren komt het plechtig mo ment voor het uitgeven der orders en van het parool en het eontra-signe. Zulks heeft heel wat voeten in de aarde, Immers het wel en wee van de vesting hangt aan dgt parool en contra-slgne Het is weer de plaatsmajoor, op wiens breede schouders met epauletten, de uitvoe ring van dit nummer rust. Hy zet de ser geant-majoors in een kring en achter eiken sergeant-majoor komt een korporaal. De sergeant-majoors en de korporaals staan met de ruggen naar elkaar. De korporaals pre senteeren het geweer op last van den plaats majoor en de chefs gaan nu binnen den kring, om daar den dienst uit te maken, er. terwyi ieder eerbiedig het hoofd ont bloot, wordt daar door den plaafcseiyken commandant 't parool en contra-3igne uit gegeven. De plaatsmajoor bewaakt de ope ning van den kring, waardoor de chefs zyn binnengekomen. „Dit was de gang van zaken op de groote parade. Op de dagelyksche of gewone pa rade gaf de plaatsmajoor de orders, parool en contra-signe uit. „De betrekking van plaatsmajoor was in derdaad geen sinecure; hy kwam zoo wat overal aan te pas en men beseft, by het lezen van den Garnizoensdienst, dat het van den persoon van den plaatsmajoor zal hebben afgehangen, of het leven in de oude vesting-garnizoenen él dan niet drageiyk was! „De geheele wachtdienst met al zijn rompslomp werd onder de auspiciën van den plaatsmajoor verricht." En dan het openen en sluiten der poor ten: „Het is begrypeiyk, dat het openen en slui ten van de poorten met de noodige drukte gepaard ging. Een half uur van te voren stond er al een tamboer op de borstwering appèl te slaan, de sleutels worden gehaald en natuurlijk komt de plaatsmajoor weer in actie. Hy toch geeft de sleutels en het pa rool Uit, waartoe weer een kring wordt ge vormd. Met den hoed (thans noemt men dat een steek) in de hand „fluistert" de plaatsmajoor het parool in het oor van een der kringvormers, die het aan zyn buur man overfluistert tot het ten slotte laat ons hopen onverminkt bij den plaats majoor terugkomt. De fluisteraars presen teeren daarby het geweer. Krijgt de plaat majoor het goede woord niet terug, dan gaat het maar weer opnieuw rond, net zoo lang tot het in orde is. Men verbeelde zich, dat dit nog al eöns een langdurige ceremo nie kan zyn geweest en Op een kouden win terdag was de positie van den plaatsmajoor ih zyn bloote hoofd niet te benyden. „Was eenmaal de poort dicht, dan gingen de sleutels weer met veel plechtigheid naar de „daartoe bestemde kist" terug en een knappe kerel, die de poort weer open kreeg. Dit kon alleen op schrifteiyke order van den pla&tselyken commandant, of op mon delinge order van zynentwege door den plaatsmajoor (toujours lui) overgebracht. Men gevoelt wel, dat eenmaal de com mandant onder de wol de poort dicht bleef. „Gedurende den nacht moesten de com mandanten der wacht (zoo mogeiyk) hun waakzaamheid „verdubbelen" tot aan den dageraad, wanneer de tamboer op den wal de reveille ging staan slaan. „Er staat niet maar het volgt uit het vorenstaande dat de wachtcommandant op dat signaal zyn waakzaamheid weer kon halveeren." Het reglement schreef ook nog wel eens een enkele oefening of marsch voor, maar parade, wachten, corvée waren van veel meer belang! En ten slotte: „Aan eerbewyzen was natuuriyk geen ge brek. Dat was alles in de puntjes geregeld met eereposten, schildwachten, salueeren met vaandels, zydgeweren, gewapend en on gewapend. Het militaire saluut, dat thans nog bestaat, is in den Garnizoensdienst het eerst nauwkeurig vastgelegd: „de regterhand perpendiculair ter hoogte van de schakot, eksque of muts brengen, en te gelijktijdig eerbiedig en krygshaftig degene dien hij salueert aanzien, die hetzelve tegensaluut zal doen." „Eerbiedig en krygshaftig. Men moet het een beetje voelen en ook ietwat geboren ac teur zyn. In ieder geval een mooi punt voor de recruten-exercitie! „Het laatste hoofdstuk van het reglement is, op zeer logische wijze gewyd aan „Eer bewyzen by begrafenissen", volgens welke nog in hoofdzaak by voorkomende gelegen heden de militaire begrafenissen plaats heb ben. Zelfs was de wyze van rouwdragen voorgeschreven een floers aan den linker arm. Alle officieren moesten gedurende een maand over hun kolonel rouw dragen Het stond er niet by, maar iedereen begreep het wel, dat de kolonel eerst overleden moest zyn." Aldus bewyst de heer v. Oorschot de laat ste eer aan den aftredende Garnizoensdienst. „Hy is niet meer in functie en ruste ln vrede: maar het staat een ieder vry, het buiten dienst gestelde boekwerk te lezen.Wie smaak heeft voor geschiedenis en oudheden zal zich zulk een lectuur niet berouwen. De Tyd is een groot kunstenaar, die van de simpelste dingen iets moois maakt. Het oude reglement, dat in zyn tyd grenzenloos taai en vervelend moet zyn geweest, heeft reeds dien onbeschrijfeiyicen gloed gekregen, welke de Antiquiteiten zoo bekoorlijk maakt. Wie nog een reglement bezit, beware het goed. Een nazaat met oudheidszin zal hem er later mogeiyk dankbaar voor zyn." DE NOODSEINEN OP ZOEK NAAR DE VERMISTEN Naar het „Berl. lagebl." uit Oslo ver neemt, hebben de talrijke door radio-ama teurs opgevangen seinen, die van de be manning der „Italia" afkomstig zouden kunnen zyn, daar groot opzien gebaard. De groote draadlooze stations trachten ook zulke seinen op te vangen, om te kunnen vaststellen, ln hoever er inderdaad door Nobile seinen zyn gezonden. Kapitein Gottwaidt die ln 1926 den j draadloozen dienst verzorgde op de „Norge" tydens de vlucht SpitsbergenAlaska, acht i het zeer wel mogelijk, dat de telegrammen I door de Italiaansche pool-expeditie zyn verzoden. HU zelf hielp mede by de uit rusting van de „Italia" met draadlooze toe stellen en hU had Nobile aanbevolen een toestel voor een golflengte van 25 tot 30 meter mee te nemen. Het zou dus zeker waar kunnen zyn, dat de op deze golf door amateurs opgevangen berichten, dooi de bemanning der „Italta" 4)n geseind. Heeft de „Italia" moeten landen, dan kan de zender nog slechts door middel van een accumulatorenbatterU functtonneeren, zoo dat slechts zwakke seinen kunnen worden gegeven, die slechs in het uiterste noorden van Rusland en Scandinavië kunnen wor den opgevangen. Ook Moskousche mannen van het vak 2yn van meening. dat de Italianen inder daad seinen hebben gezonden Een Wolff-telegram uit Stockholm meldt: Op last van den minister van oorlog zal onmiddellUk een overeenkomst worden ge troffen voor het charteren van een schip, geschikt om de Zweedsche vliegtuigen naar Spitsbergen over te brengen. Van daar zul len de vliegtuigen zoo spoedig mogelUk ver trekken. Intusschen zUn voor het uitrusten der hulp-expedities uitgebreide maatregelen noodzakeiyk, vooral ook, omdat men, be halve dan de noodsignalen, waarvan thans sprake is, en die door de bemanning der „Italia" zouden afgezonden zijn, tot nog toe vrywel in onzekerheid verkeert omtrent de plaats, waar de „Italia" of althans de bemanning zich moet bevinden. Het is vooral Roald Amundsen, die by de hulp-expeditie zyn grooto ervaring ten dienste van het onderzoek naar de vermis ten stelt „Wy zullen alles probeeren" dit besluit van Amundsen eert hem, aldus de „Resb.". meer, dan de ontdekking van de Noordpool. Behalve de hulpexpeditie der Noorsche regeering, onder aanvoering van Riiser Larsen en naast do afzonderiyke poging van Luetzow Holm, mag men dus ook re kenen op Amundsen en EHesworth, terwijl ook in Italië koortsachtig wordt gewerkt aan het volvoeren van een plan, dat we hieronder nader zullen beschryven. Allereerst echter duidelijk gemaakt, wat Amundsen probeeren zal. Amundsen was, zooals men zich herinne ren zal, Nobile's compagnon bU de Norge- expeditie. Toen waren ze inderdaad „frère et compagnon". Daarna is de verwijdering tusschen beide mannen gekomen, maar dat is alles nu vergeten Dietrichson, de piloot, die met Riiser Larsen in 1925 Amundsen vergezelde bij diens poging om per vliegtuig naar de Noordpool te gaan en Ellsworth, de Ameri kaan, die voor het financieele gedeelte van den Norgetocht had gezorgd, zullen ook nu Amundsen by staan. Dietrichson is naar Berlyn vertrokken, voor den aankoop van een of twee vliegtuigen, type „Domier", waarmee hij zich direct naar Bergen zal begeven, waar Amundsen en Ellsworth hem opwachten. Het vliegtuig of de vliegtuigen zullen vervolgens naar Tromsö worden ge stuurd en daarna naar Koningsbaai. Ook werd nog overwogen gebruik te maken van een viegtuig „Super-Wal", dat vier motoren bezit. Zulk een vliegtuig bevindt zich te Friedrichshafen, doch het schynt, dat Die trichson van meening is, dat hij zulk een type van dergeiyke capaciteit niet behoeft, om gunstig resultaat te kunnen bereiken. Roald Amundsen, die door den berichtge ver in zijn villa te Svarsvog werd opge zocht, verklaarde o.m.: „Indien er geen onvoorziene moeiiykheden zich voordoen, zullen we binnen tien dagen te Koningsbaai zijn. Natuuriyk biyven we gedurende de dagen van voorbereiding ln voortdurend contact met Luetzow Holm, die inmiddels te Koningsbaai is aangekomen en die nu zyn vluchten kan beginnen. Riiser Larsen zal er ook misschien binnen eenige uren arriveeren. Als de eerste onderzoekingen van deze twee aviateurs geen resultaten zullen opleveren, en daaraan moet ik he laas twijfelen, omdat zy slechts toestellen hebben, die heen en terug niet meer dan 400 K.M. kunnen afleggen, dan zullen wU in actie kunnen treden met onze machines van grooter capaciteit. Onze basis zal waarsohUniyk Konings baai zUn en het onderzoekingsproject het Noordelyk deel van Spitsbergen en van het Noord-Oostland. Zoo het noodig zal biyken, gaan we zelfs naar het Frans-Jozefland. Pcrsooniyk gelooft Amundsen, dat de Itaüa-expeditie zich bevindt in het Noord- Oostland of op het ys ten Noorden hiervan. Alleen indien het luchtschip door den drift is weggedreven, kan het zien ook op het Frans-Jozefland bevinden. (De noodsigna len spreken intusschen van Frans Jozef- land). De onderneming is moeilijk, maar niet onmogelijk. Een voordeel is, dat met een „Domier Wal" op het ys geland kan worden, zooals Amundsen in 1925 reeds heeft bewezen. Tot einde Juni kan dit plan zóó worden volvoerd- eerst daarna zou een IJsbreker noodig worden, om zich een basis te scheppen op het Noord-Oosteiyk uit einde van het Noord-Oostland. Alleen wie zelf drie weken in het ys rat opgesloten, verklaarde Amundsen verder, weet wat snelle hulp beteekent. Snelheid is een eerste vereischte. Talrflk zyn de aan biedingen van degenen, die met Amundsen mee willen gaan, doch er zal tusschen de mechaniciens. radiotelegrafisten en piloten een zorgvuldige keuzo worden gedaan. Als andere expedities zullen worden uitgezon den, zal Amundsen met haar meewer ken. De kwestie is niet, wie er het eerst komt, of wie het meest doet, maar de kwestie is, dat de toestand iederen dag on gunstiger wordt De mist wordt in dit sei zoen in deze streken iederen dag gevaariy- ker en hy zou een hinderpaal kunnen wor den voor iedere expeditie. En daarom: „hulp, zoo spoedig het mogelUk is", aldus besloot Amundsen Zoo sprak ook Dietrichson zich uit in een dergelijk intervieuw, waarbij nog slechts de byzonderheid aan den dag kwam. dat Ells worth ln een paar dagen reetjs 50 000 dollar by elkaar kreeg om de expeditie te steunen. En terwijl Riiser Larsen. met ziin appa raat ln de Inger IV ingescheept, zich even eens hoopvol uitliet heeft men ook 1n Italië weer moed gevat en hier is het graaf Ar- turo Mercanti, die de ziel is van de Ita liaansche hulpexpeditie. Ook hy heeft een plan opgemaakt, dat tot in onderdeden verzorgd is. Het komt hierop neer: De „S 55", een vliegtuig gelijk aan de „Sancta Maria", waarmede de Pinedo zyn viucht naar Amerika volbracht, zal onmid- dellyk naar Koningsbaai worden gezonden. Hier aangekomen, zal men met de vliegma chine gaan zoeken in kringen, die steeds verwyd zullen worden, indien de voorgaan de tocht geen succes heeft gehad. Als de po sitie van de Italia-expeditie eenmaal is be paald, zal het eerste werk zyn de commu nicatie tusschen hen en de buitenwereld te herstellen. Men zal door middel van para chutes een eenvoudig radio-zendtoestel neerlaten en zoo vervolgens ook levensmid delen, medicynen enz. Als Nobile en zyn mannen zich op het ys bevinden, of ln een streek,waarheen men niet direct hulp kan zenden, dan zullen, weder door middel van parachutes, honden en sleden en eventueel gidsen worden neer gelaten, om hun een tocht over het ys mo gelijk te maken. Nadat dit plan eenmaal was vastgesteld, begaf zich Mercanti naar de aeronautische werkplaatsen, waar hem alle Instrumenten, apparaten en alle materiaal ter vervoeging werd gesteld; zoowel radio-apparaten als buksen en parachutes en pistolen om tee- kens te kunnen geven. Door een radio-telegram is de „Citta di Milano" van dit initiatief verwittigd en aan I commandant Romagna werden oerchten gevraagd voor de beste basis, die het vlieg tuig kiezen kan, in verband met een lan ding, hetzy te land of te water, en over de mogelUkheid het Vliegtuig op deze basis van al wat het noodig heeft te kunnen voorzien. De schikkingen, die geroffen zyn, doen hopen, dat de „S 55" als zoodanis en de betreffende materialen zoo spoedig mogeiyk gereed zullen zijn, om een vertrek mogelijk te maken. De marine zond reeds uit Sesta Calende radio-monteurs en radiomotorbou- wers. De „S. 55" zal vier personen aan boord hebben: een eerste en een tweede pi loot, een radio-telegrafist en een monteur. Commandant Maddalena, van wien men zich zyn prachtige vlucht, verleden jaar uitgevoerd, zal herinneren, krygt het be vel over de „S. 55" Hoewel dit nog niet vaststaat, zal de tweede piloot vermoede- lyk kapitein Del Prete zyn, de compagnon van De Pinedo. Di geldt echter slechts voor den tocht naar Koningsbaan. Daar zal ln j ieder geval Riiser Larsen bij het volvoeren van de onderzoekingstochten, de funotie j van tweeden piloot vervullen. Ook de tocht naar Koningsbaai is echter, zooals men be grijpen zal, reeds een geheele onderneming. Hoe de tocht precies zal verloopen, ls noa niet geheel en al vastgesteld, doch volgens inlichtingen, zal men over de Alpen vlie gen, daarna den Ryn tot in Nederland vol gen, om zich vervolgens naar Oslo te bege ven. Daarna is de route; StockholmVadsö Koningsbaai, geiyk dus aan die van de „Italia". Mercanti verliet, na deze schikkingen Rome, maar niet, dan nadat hy eerst een bezoek had gebracht aan mevrouw Nobile. De ontmoeting was ontroerend. Mercanti verzekerde mevrouw, dat niets zal worden nagelaten, om haar echtgenoot en zyn metgezellen te vinden. Mevrouw Nobile vouwde haar handen in stille berusting en met weer nieuwe hoop. Het „Hbld." verneemt, dat de Wegencom- missie met de Hoogheemraden van den zee- dijk, beoosten Muiden, ln onderhandeling getreden is over den afkoop van den tol te Muiden. Het ligt in de bedoeling, dat jaarlyks een som gestort zal worden in het onderhouds- fonds voor de brug en de sluis. Te Hoogeveen is brand uitgebroken ln het fruitmagazyn van den heër W. Jonker, Koopman in het Haagje. Er bestond groot gevaar voor uitbreiding door aanwezigheid van verschillende houten schuren. De brandweer beperkte den brand in hoofd zaak tot het gebouw van Jonker. Het nevenperceel van den heer P. StrU- ker leed aanzieniyke schade. Een party sinaasappelen en dergeiyke ging verloren. Varzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. In verband met den feilen brand, die te Krimpen aan den IJssel gewoed heeft, kan nog worden medegedeeld, dat een geheel met rietmatten gevulde en een leege loods totaal zyn afgebrand. Een van de twee verbrande woningen is het veerhuisje van vrouw Kwakernaat, aan de overzyde van den Dyk. De wind joeg de vlammen nl. over den DUk, zoodat het dak vlam vatte, waarna het geheele huisje een prooi der vlammen is geworden. De arbeiders, die op deze fabriek werkten, zyn thans op andere fabrieken te werk ge steld. Den heelen nacht en ook den volgenden morgen is men met het nablusschen door gegaan. Een groote ploeg werklieden is met het opruimingswerk bezig. Te Schoonoord is ey viertal koeien van den landbouwer J. Loman, ten gevolge van vergiftiging gestorven. Uit een onbewoond huis, thans in gebruik als nachtverbiyf voor pluimgedierte, staan de op het buitengoed „Everdlna",te Eefde, zyn ongeveer 200 eenden en kippen ont vreemd. Naby Delft heeft op den Haagweg een botsing plaats gehad tusschen twee elkan der achterop rydende auto's, doordat de bestuurder van den voorsten wagen, de heer Bruren, uit Rotterdam, plotseling stopte, teneinde een 12-jarigen knaap, die met zyn fiets in het mulle zand was gevallen, niet te overryden. De achterop rydende de J., uit Voorburg, kon zyn wagen niet snel genoeg remmen, zoodat een botsing volgde, waarbij de ach terste auto dermate werd beschadigd, dat hy door middel van een kraanwagen van den heer J. de Graaf moest worden wegge sleept. De Rotterdamsche auto kon, licht bescha digd, op eigen kracht verder gaan. De jeugdige wielryder bleef echter onge deerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7