Sociaal Leven \VbodMilneRÜBBER Sport en Wedstrijden Stadsnieuws. Verkeersongevallen HAKKEN HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND UW SCHOENMAKER HEEFT ZE maar wacht U voor waardelooze namaak HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI IjtUx dit. toxdc f ixute RADIO-NIEUWS Genève via Kootwijk naar Oost- en West Indië MUZIEK V oetbal-Impressies Het Jaap Eden-Monument Door een auto aangereden Dr. H. NANNING's SI B w /Oc.p.tube De eerste wedstrijd in de demi-finale EgypteArgentinië Olympische Meditaties Plaatskaarten finale V oetbaltournooi Mutters leidt den eindstrijd VOETBAL J unioren-Competitie District Leiden Kampioenschap voor Haarlem DUIVENSPORT Postduivenver. „De Snelpost" WATERPOLO De voorjaars-vakvcrbondsvergadering In de voorjaarsvakverbondsvergadering van het R.-K. Werkliedenverbond in Ne derland zijn als bestuursleden herkozen de heeren J, Andriessen, A. C. de Bruyn, A. v. Hamersveld en C. J. Kuiper. In de vacature-H. J. Sprokop werd tot lid der contróle-commissie benoemd de heer Ter Horst. V erbondsvergadering Na afloop dezer vergadering ving de Ver bondsvergadering aan. Aan de openingsrede van den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn, is het volgende ontleend: Het is op grond van onze dankbaarheid, Indien thans, nu den 20sten van deze maand wordt herdacht, dat Leo XIII voor 25 jaar gestorven is, deze voorjaarsverbondsvergade- nng gesteld wordt in het teeken van onzen grooten socialen Paus, dat het eerste woord, hetwelk op een vergadering gesproken wordt, hem wordt toegewijd. Het is geen wonder dat Leo XIII de har ten van die hem leerden kennen, veroverd heeft, het is geen wonder, dat met name wij, Katholiek georganiseerden van Neder land, van dankbaarheid vervuld zijn voor hem, die ter juister tijd ingreep en ons, de mannen en vrouwen van vandaag, voor geestelijken en socialen ondergang heeft be hoed. Wat we, als organisatiemannen en als organisatie zijn, danken wij voor het over- groote deel aan Leo XIII. En in verband daarmede kom ik thans tot onze beweging. Dat zij vat heeft op ons volk, dat we leiders hebben, priesters en leeken, die het niet enkel weten, doch het ook mogen en durven zeggen, dat is alles grootendeels terug te brengen tot den groo ten pionier Eaus Leo. Wij allen hebben ons verheugd, dat het totale ledental van het Verbond in 1927 is toegenomen met ruim 7000 en gekomen is tot 121.525. Aangenaam is het ons allen, dat het ledental op 1 April gestegen was tot 124.350. Met lof gewaagde spr. van het idealisme, dat de leden van het verbond blijkt te be zielen. Er zijn echter twee gebieden, aldfs ver volgde hij, waarop wij meer enthousiasme zouden willen ontmoeten: dat is het gebied zouden willen aantreffen: dat is het gebied van de organiseering der vrouwen en der Jeugd. Het kan moeilijk worden ontkend, dat maar slechts betrekkelijk weinige man nen bij hun cultureel en maatschappelijk werk er rekening mede houden dat de vrouw, ook sociaal, evenwaardig is aan den man; vergeten wordt blijkbaar bovendien, dat er meer vrouwen zijn dan mannen. Wij schenken bij ons werk te weinig aan dacht aan de positie der vrouwen, hetgeen in zedelijk en maatschappelijk opzicht beden kelijker wordt, naarmate de vrouw fabriek en kantoor betreedt en daar de plaatsen bezet van de mannen. Zijn wij er ons wel voldoende van bewust, dat de tienduizenden fabrieksmeisjes van thans, de moeders, de opvoedsters zullen zijn van het komend geslacht? Dat het voor een belangrijk deel van hè,ar zal afhangen, hoe dat volk er zedelijk uit zal zien? Zijn we ons er van bewust, aan welke zedelijke gevaren die meisjes soms zijn blootgesteld? WiJ doen veelal alsof wij niets bemerken. Er wordt plaatselijk onvoldoende aandacht geschonken aan de vrouwenorganisaties en wat daaraan vastzit; wij betrekken haar te v/einig in onze berrloeiingssfeer; wij sturen er zelfs niet of niet voldoende op aan, dat onze dochters of zusters zich door onze ar beidsters-vrouwenorganisatie tot hooger op werken. Het tweede gebied betreft de organiseering van hen, aan wie wij ons werken en stre ven zullen moeten overdoen; wien het, ho pen wij, gegeven zal zijn, te verwezenlijken, hetgeen door ons als ideaal werd gesteld: de Jongens en de jongeren van thans. Wil weten zeer wel, dat wij, als Katholieke ar beidersbeweging, ons niet zoo vrij kunnen bewegen als anders georganiseerden. Indien men dèAr, na studie en ervaring, tot het inzicht is gekomen, dat langs een bepaalden weg het zekerst het doel kan worden bereikt, dan dóet men aldus. Onze Katholieke arbeidersbeweging is niet vrij, om de arbeidersjeugd te organiseeren, gelijk zij meent dat nuttig is. Ze Is van voel en velerlei afhankelijk. En toch kan de juist heid moeilijk worden ontkend, dat onze ar beidersbeweging, en zij waarlijk niet alleen, in de toekomst het grootste belang heeft bij de vraag, hoe er, in organisatorisch opzicht, met onze jongens en meisjes wordt ge handeld. Al kan die moeilijkheid terstond worden toegegeven, toch wettigt zij niet, dat, in het algemeen, door de ouderen zoo weinig be langstelling wordt getoond voor hen, die de toekomst met zich dragen. Men beseft niet, of niet altijd voldoende, dat de jongen van 14 of 15 Jaar over 15 jaar volwassen geworden, volop in den maatschappelijken strijd geworpen zal wor den; is hij dan niet of niet voldoende gees telijk bewapend, onvoldoende sociaal ge schoold, dan zal hij vallen en verloren zijn voor God en Kerk; dan zal hij overlooper naar het leger van den vijand. Voor zooverre het in het verleden is na gelaten, meenen wij, aldus spr., er op te mo gen rekenen, dat onze weTkers in de naaste toekomst bijzonder ook aandacht aan de organiseering van de jeugdigen zullen schen ken. Overigens gaan wij opgewekt de toekomst tegemoet; hetgeen niet zeggen wil, dat wij licht zouden willen heenstappen over de moeilijkheden, welke soms schijnen opge stapeld te liggen. De notulen werden goedgekeurd. Algemeene beschouwingen Vervolgens waren aan de orde de alge meene beschouwingen. De heer van der Meys merkte op, dat hij niets dan lof heeft voor het vele werk, door het bestuur verricht, alsook voor de wijze, waarop het bestuur zijn taak heeft opgevat en heeft trachten uit te voeren. Spr. wilde echter enkele dingen zeggen over het vraagstuk van de verhouding van onze Katholieke arbeidersbeweging tot de Katholieke Staatspartij, vooral in verband met de a.s. verkiezingen en het daartoe op te stellen program, dit laatste in verband met de in de 1.1. gehouden partijraadsverga dering gehouden prae-adviezen over 't voor ons zoo belangrijke vraagstuk der bedrijfs organisatie. Als ik, aldus spr„ de verhoudingen goed Zie, dan wordt de invloed der R.-K. arbei dersbeweging op verschillend gebied steeds grooter. In sociaal-politiek opzicht toch, zijn wij als beweging voor een belangrijk deel af hankelijk van andere organen. Onze invloed, onze macht, onze sterkte als beweging, kun nen we op dat terrein niet rechtstreeks tot uitdrukking brengen. De vraag is evenwel gewettigd, of door die afhankelijkheid, onze verantwoordelijkheid tegenover de massa, wier belangen wij ge acht worden te vertegenwoordigen, ook maar eenigermate daardoor vermindert? Kunnen wij, omdat we als beweging niet rechtstreeks ons op politiek terrein bewegen ons opzichtens de sociale politiek en het al gemeen belang van onze verantwoordelijk heid ontslagen achten? In geenen deele. Om nu maar eens te blijven bij den eisch van publiek-rechtelijke regeling der bedrijfs organisatie, wat moet daarmede gebeuren? Onze principieele eisch is: publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie met adviseerende, uitvoerende, rechtsprekende en, zoo snel mo gelijk, ook verordenende bevoegdheid. Het is de eisch van dezen tijd. In onzen kring zal daarover wel geen ver schil van meening bestaan. In den partijraad der Katholieke Staats partij nu, is dit onderwerp aan de orde ge weest. En drie van de vier prae-adviseurs en een belangrijk deel van de vergadering waren met ons van meening, dat met be drijfsorganisatie een zij het bescheiden begin moest worden gemaakt. De partijraadsvergadering is achter den rug; de prae-adviseurs hebben hun adviezen gegeven; de discussies zijn gesloten en de voorzitter heeft zijn slotwoord gesproken, waaraan spr. niet voldoende houvast heeft, misschien omdat hij de politieke en diplo matieke taal van den voorzitter niet vol doende verstaat. Wat moet het Verbond nu verder doen, volgens de meening van het bestuur, vraagt spreker. Volgens zijn meening kan het Verbond in dezen geen passieve houding aannemen. Binnenkort stelt de Staatspartij haar pro gram vast; twee dingen zijn mogelijk. Klaar en duidelijk kan in dat program worden uit gesproken, dat van de Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden in de eerstkomende vierjarige periode verwacht wordt, dat zij met alle ten dienste staande middelen zij len streven naar een wettelijk geregelde be drijfsorganisatie. Als men ons wil verplichten, mogen we niets minder dan dat verlangen. Doch indien men er echter geen prijs op stelt, de beweging aan zich te verplichten en men in het program iets - _ags, iets zwe- vends neerlegt,waarmede men nog alle kan ten uit kan, wat moet, aldus besluit spr., dan in dit laatste reval het Verbond doen? Vervolgens maakte de heer L. Voorhamer enkele opmerkingen van huishoudelijken aard en stelde tenslotte de vraag hoe het hoofdbestuur denkt over het feit, dat de laatste Katholiekendag is benut voor poli tieke doeleinden, hoewel dit officieel verbo den is. De heer Timmermans vroeg de aandacht voor het feit, dat verschillende bonden, die- bij het Verbond behooren, nog steeds niet bij de Centrale zijn aangesloten. In zijn antwoord op deze sprekers, zeide de voorzitter o.m.: Het onderwerp, dat door den heer van der Meys aan de orde is gesteld, aldus spreker, verheugt zich reeds lang in de volle be langstelling van alle leden van het werk liedenverbond. Doordat zes vertegenwoordi gers van het Verbond in den Partijraad zit ting hebben en daar een adviseerende stem hebben, is het contact tusschen het Verbond en de Staatspartij gelegd. Gegeven dus de tegenwoordige houding, kan het Verbond niet verantwoordelijk zijn voor hetgeen de Staatsparty doet of niet doet. De heer van der Meys vraagt zich af, of het Verbond, in geval de Staatsparty by de behandeling van het vraagstuk der wetteiyke regeling van de bedrijfsorganisatie een kant zou uitgaan, dien het Verbond niet wil, een passieve houding zou moeten aannemen. Spr. meende, dat in dat geval het Vef- bond niet passief zal behoeven te blijven, doch zich met het woord te weer zal kunnen stellen. Spr zou het hoogst onverstandig vinden, wanneer de Staatspartij geen rekening zou houden met de Katholieke werknemers. Mocht de Staatsparty met de belangen van de laatsten onverhoopt geen rekening hou den, dan zal het Verbondsbestuur zich inder daad hebben af te vragen: wat nu? In verband met de opmerking van den heer Voorhamer, dat de laatste Katholie kendag werd benut voor de propaganda van bepaalde politieke richting, antwoordde de voorzitter, dat het bestuur van het Verbond in geen enkel opzicht daarvoor aansprake- ïyk is, daar het Verbond niet is vertegen woordigd in het bestuur der Katholiekenda gen. Als vertegenwoordigers in den Hoogen Raad van Arbeid werden gekozen de heeren A. J. Loerakker, A. C. de Bruyn, J. A. Schutte en van der Meys. In de voortgezette vergadering deelde de voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, mede, dat als plaatsvervangende leden in den Hoo gen Raad van Arbeid gekozen waren de hee ren J. Andriessen, H. Brouwer, J. Th. Ny- kamp en A. A. van Hamersveld. Nadat by de behandeling van het Jaarver slag enkele aanwezigen opmerkingen had den gemaakt, die naar tevredenheid door den voorzitter werden beantwoord, werd dit verslag met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd ook het financieel verslag goedgekeurd. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van „Herwonnen Levenskracht" en van het Sa natorium „Berg en Bosch". De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, werd by acclamatie herbenoemd. In behandeling kwam daarop een voor stel van het bestuur van Herwonnen Le venskracht tot wyziging van artikel 24 van het huishoudeiyk reglement dier instelling als volgt; „Het bestuur van Herwonnen Levenskracht deelt de comité's in ten hoogste veertig kringen in. Het bestuur vergadert minstens eenmaal per jaar met eiken kring. Elke kring kiest een kringvertegenwoordiger voor den Kringenraad. De vergaderingen dier kringen, zoowel als die van den kringenraad, worden door het bestuur van Herwonnen Levens kracht byeengeroepen. De Kringenraad bespreekt het werk, dat in hét afgeloopen jaar in de kringen is ver richt, de uitvoering van besluiten, door het bestuur en op de algemeene vergadering van Herwonnen Levenskracht genomen, voor zoover het tot de taak der comité's behoort, heeft het recht zelfstandig voorstellen te doen aan het hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht, die op de Algemeene vergade ring behandeld kunnen worden en krijgt verder instructieve inleidingen te hooren." Na bespreking trok het bestuur van „Her wonnen Levenskracht" zijn voorstel in. Het bestuur van Herwonnen Levenskracht werd daarna samengesteld uit de volgende heeren: P. J. S. Serrarens, L. H. van Rooyen, J. Th. van der Laan, J. Th. Ny- kamp en J. A. Zwart. Bij de rondvraag sprak de heer A. P. Romsom over den toestand van de land en fabrieksarbeiders in het Kroondomein in het rent-ambt Hontenisse tn Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze duren oneindig veel langer dan de gewone soorten, loopen aangenamer en glijden niet uit. 2a Spr. besloot met een verzoek aan het be stuur by de bevoegde autoriteiten pogingen aan te wenden om de arbeiders meer dan thans in de gelegenheid te stellen, land van het Kroondomein te kunnen pachten zonder tusschenkomst van de landbouwers, alsmede een billijke regeling inzake den erfpachts- prijs in 't leven te roepen. Tenslotte voerde de zeereerw. Rector J. F. Bots het woord. Spr. betreurde het, dat er tusschen het R.K. Werkliedenverbond en de Katholieke kunstenaars zoo weinig contact bestaat. De R.K. arbeidersbeweging zou, vol gens spr., van de Jonge Katholieke kunste naars veel steun kunnen ondervinden, zy zouden de Katholieke arbeidersbeweging kunnen idealiseeren en ongetwijfeld zou hun werd in arbeiderskringen, waarin nog zoo veel idealisme leeft en zooveel kunstgevoel bestaat, hoogiyk worden gewaardeerd. Het bestuur van het Werkliedenverbond dient er echter wel van doordrongen te zyn, dat het hier ook een brood-vraag voor de Katholieke kunstenaars betreft. De voorzitter stemde voorts volkomen in met de opmerkingen van Rector Bots. Het Werkliedenverbond zou niets liever zien dan dat de jonge Katholieke kunstenaars zich voor de Katholieke arbeidersbeweging zou den interesseeren. Tot nog toe echter is het contact tusschen het verbond en de kunstenaars slechts te danken geweest aan de stappen die daartoe door het verbondsbestuur werden gedaan. Thans zou het bestuur ook graag zien dat de kunstenaars zich eens eigener beweging tot het verbond richtten. Binnenkort zal thans naast het verbonds bestuur een kunstcommissie worden geïnstal leerd, die tot taak zal hebben een hechtere samenwerking tusschen het verbond en de Katholieke kunstenaars te bewerken. Hierna volgde sluiting met den Christeiy- ken groet. Zooals reeds gemeld, zou gisteren minis ter Beelaerts van Blokland, die als lid van den Raad van den Volkenbond te Genève vertoeft, van daar via Kootwijk met Oost en West-Indië spreken. Naar echter aan het „Hbld." gemeld wordt, was jhr. Beelaerts door een gehei me raadszitting verhinderd zelf dit gesprek te voeen. Hy droeg daarom een der Neder- landsche ambtenaren van het Volken bondssecretariaat op, namens hem de vol gende radio-rede tot Oost en West te hou den. Gaarne maak ik gebruik van de gelegen heid my door het Volkenbondssecretariaat geboden, langs dezen weg eenige woorden te spreken tot myn landgenooten in Oost en West-Indië. De omstandigheid, dat de vierde proef zending van radio-nieuws van den Volken bond te Genève plaats vindt tydens de vyfstigste zitting ven den Volkenbondsraad waarin ik de eer heb als minister van Buitenlandsche Zaken Nederland te ver tegenwoordigen, geeft my in de eerste plaats aanleiding uiting te geven aan de gevoelens van groote voldoening, die onge- twyfeld door de Nederlandsche luisteraars in Oost en West worden gedeeld, dat deze uitzending van den Volkenbond geschiedt door den Nederlandschen zender Kootwyk. Ik acht het een verneugend verschynsel, dat Nederlandsche techniek en energie in dienst zijn gesteld van den Volkenbond, tot wiens ontwikkeling Nederland naar vermo gen bydraagt. Tevens spreek ik de hoop uit, dat deze uitzendingen zullen bijdragen om m Oost en West de belangstelling voor het werk van Genève te vermeerderen, een belang stelling, die den arbeid van den Volken bond ook In de overzeesche deelen van Ne derland ten volle verdient. Immers, niet alleen, dat men ook daar by het behoud van den vrede, hoofddoel van den Volkenbond, ten nauwste is be trokken, ook by de meer technische werk zaamheden van den Volkenbond hebben de Nederlandsche gebieden steeds stygend be lang. In dit verband moge ik slechts wyzen op de Economische Conferentie, op arbeids- quaesties, Op bestryding van het opiummis- bruik en op het gezondheidswezen, waar voor te Singapore een speciaal bureau op gericht werd, waaraan Indië op krachtige wyze medeweking verleent. Mag ik aan deze woorden een wensch van persoonlijken aard toevoegen en wel dezen, dat het mij gegeven zal zyn de be zoeken, die ik in 1909 en 1913 aan Indië bracht en waaraan ik de meest aangename herinneringen heb behouden, te herhalen, om mij persoonlijk te overtuigen van den krachtigen vooruitgang, die sedert op schier elk gebied valt waar te nemen. En hoe gaarne zou ik ook een bezoek brengen I aan onze West en mij ter plaatse reken schap geven van de verhoogde beteekenis, welke in het bijzonder Curasao door de groote ontwikkeling der laatste jaren heeft 1 verkregen. Uitvoering ten bate van het Studiefonds der Muziekschool der Mij. tot Bevordering der Toonkunst. In het mooie zaaltje, dat de Aula is van het Christeiyk Lyceum gaven een aantal leerlingen der Muziekschool der Maat- schappy tot Bevordering der Toonkunst, waarvan de heer A. de Vogel directeur is, een alleraardigste uitvoering. Het was er niet druk, maar daarom des te gezelliger en intiemer. Een vry uitgebreid programma, waarvan wy niet alles zullen releveeren, werd ten gehoore gebracht. Het was ongetwijfeld met zorg en smaak samengesteld, want van alle epigonen uit de verschillende tydperken der muzikale geschiedenis hoorden wy iets, en van het beste, van het eenvoudige tot het meer gecompliceerde, waar niet slechts maat en noten, maar vooral in de num mers na de pauze, reeds een zekere sou plesse en beheerschte muzikale vormen om 'n hoekje kwamen gluren. Zoo hoorden we een aardige cello-solo van een der vrouwe- ïyke leerlingen van den heer de Maaré, en een heel aardig gespeelde Fantasia van Mo zart door 'n leerling van den heer Llirsen. Eigenaardig, dat de zangleerlingetjes vap mevr. Sybrandi-Halberstadt het Duitsch beter uitspraken dan het Hollandsch, dat wel wat al te open gezongen werd; de zan geresjes waren allen blijkbaar nogal zenuw achtig. Geen wonder ook, te zingen voor een zoo groot gehoor! Van de Sonate van Grieg Op. 8 werd het 3e deel in verdien stelijk en vlot samenspel gespeeld door 'n paar leerlingen van den Directeur der Mu ziekschool. 'n Leerling van den heer Karei de Jong speelde met goed dynamisch begrip, het eerste deel van de Sonate Pathétique van Beethoven, terwyi een leerling van den heer de Vogel het Rondo (allegro) van deze altyd roerende compositie op werkelyk vol doening schenkende wyze vertolkte. Wan neer hier hard gestudeerd wordt, is ervoor deze jongelui zeker nog wel wat te berei ken, en dat ze dankbare leerlingen zyn, willen we gaarne gelooyen. Daarop volgden twee sopraan-solo's uit Wagner-opera's door een leerlinge van mej. Brockmann. Jammer, dat dezp sterke, wat al te sterke stem nu en dan, niet met een paar eenvoudiger nummers voor het voet licht kwam. Er werd nu nog al eens tegen de toonzuiverheid gezondigd, en het geheel, dat overigens wel belooft, hadde er slechts by gewonnen. Tot slot speelde de orkestklasse van den heer de Clerck ons een aria uit de Suite in D. gr. t. voor van J. S. Bach en een tweetal dansen van Debussy, met name de danse sacrée en de danse profane, de laat ste begeleid door een leerlinge uit de klasse van den heer Vincent. In het eerste num mer liet samenspel en zuiverheid nog al eens te wenschen over, maar by het twee de nummer hebben we met volle aandacht en bevrediging geluisterd naar het werke lyk goed ensemble en de mooie muziek, waafbij vooral van de begeleiding op den vleugel de mooie klankvorming opviel. Jammer dat niet meer aanwezigen heb ben kunnen genieten van zang en spel van deze jeugdige beoefenaars der toonkunst. Behalve toch, dat men er voor zich zelf nog altijd eenig muzikaal genot in vindt, en de herinnering aan de scheppingen der grootmeesters nog eens wordt opgefrischt en verlevendigd, zy het dan ook door een niet altyd even onberispelijke en kunstzin nige vertolking, welke men van zulke jeug dige krachten natuuriyk niet verwachten kan en mag, behalve dat, steunt men er een sympathiek fonds mee, waarvan het bestaan ten volle gewettigd is door de ver kregen uitstekende resultaten. Bestuur en leeraren gelukgewenscht met de op dezen prettigen avond behaalde suc cessen. j, s. In het vorige stukje hebben wy er reeds de aandacht op gevestigd dat het Egyptische spel tegen dat der Argentynen vrijwel kans loos zou zyn. Dit bleek gisterenavond inder- laad het geval. Wel deden de zonen van den Nyl hun best, doch wat met byna uitsluitend snelheid ,egen de Portugeezen nogal eens lukte, bleek /oor de Zuid-Amerikanen geen probleem. Je Argentynen wonnen wat men noemt op Hun sloffen, waarby men tydens de 2de ïelft nog sterk den indruk kreeg dat ver schillende spelers zich spaarden voor den grooten eindstryd. Cerro b.v. anders het svenbeeld van Ferrei*. en Tarasconi liep meestal maar zoo'n beetje te trekbeenen aan dien kant waar hy de minste kans beliep een stootje te krygen. Of was dit politiek tegenover de Urugueezen, die natuurlijk met belangstelling den stryd volgden. Waar- ;chijnlyk kennen de volgelingen van Nasazzi :len weergaloozen linksbinnen hunner a.s. egenstanders echter reeds. Als geheel viel de wedstryd van Woens dagavond tegen. Daarvoor was de stryd te eenzijdig. Alleen echter de manier waarop de Argentynen de meeste van hun zes doel punten scoorden was een gang naar den Amstelveenschen weg volkomen waard. De eerste goal van Cerro was reeds een beauty. Toen naderhand nog dat doelpunt uit den vryen trap door Tarasconi, eenige meters buiten het strafschopgebied. Zelden of nooit zagen we zoo'n prachtschot, waar uit het leder in den uitersten bovenhoek van het Egyptische doel belandde. Na de rust demonstreerde Ferreira, die tydens de eerste helft ook al met zijn hoofd een zeld zaam mooien goal had gemaakt, hoe de hee ren van de geringste kansen profyt weten te trekken. Toen de Egyptische doelverde- diger n.l. bij het wegwerken den bal slechts een onderdeel van een seconde niet meer klemvast had tikte de Argentijnsche mid- voor het leder zoo snel uit zyn handen in het doel dat iedereen, bedoelde keeper in cluis, er volkomen door werd verrast. We spreken nu maar meteen van het spel der beide wingspelers. Het aantal doelpunten der Argentijnen bedraagt in drie wedstrijden thans 23. De heeren hebben dan ook een aanval, welken elke Engelsche prof. club hun kan benyden. Tegen net einde deed de overigens uitste kend leidende Spaansche scheidsrechter nog een vruchtelooze poging om Afrika aan een tegenpunt te helpen. De strafschop dien hy het toekende was voor Argentinië te zwaar, doch keeper Diaz stopte het harde schot magnifiek. Zoo eindigde de eerste demi-finale, waar uit duidelijk is gebleken dat Egypte toch niet het voetbal-elftal heeft dat straks om de 3e plaats behoort te spelen. Hier demon streert zich het verkeerde van het beker systeem weer heel duidelyk. De onthulling van het gedenkteeken bo ven het nieuwe graf van wyien Jaap Eden, zal plaats vinden Zaterdagmiddag 16 Juni, om 3 uur. Het monument wordt een dezer dagen cV)or den beeldhouwer August Falise ge plaatst. De overbrenging van Eden's stoffeiyk overschot naar het nieuwe graf, heeft Dins dagmorgen, in tegenwoordigheid van mevr. Eden en het commissie-lid Leo Lauer, plaatsgevonden. Op het kruispunt Adriaan Pauwlaan—Hee- Ik moet besluiten met de beste wenschen reeweg, had gisterenmiddag een aanry- uit te spreken voor den bloei van de Neder landsche overzeesche gebieden in Oost en West. r»einigt mond en tanden. ding plaats tusschen een auto en een wiel rijder. De wielryder L., wonende te Haarlem, kwam van de Adriaan Pauwlaan en wilde den Heerenweg naar de Laan van Rozen burg oversteken. Juist toen hy in het mid- |den van den Heerenweg was, werd hy «tan- gereden door een uit de richting Benne- broek komende auto. De wielryder werd een ,20.-tal meters meegesleurd. Dr. S„ alhier, constateerde eenige ontvellingen en een vc moedelijke kneuzing van een rib. Ook de kleeding van den wielryder was deeriyk ge havend en zyn rywiel zwaar beschadigd. Ongeveer acht duizend toeschouwers waren Woensdagavond naar het Olympisch Stadion getogen pm den eersten wedstryd in de de mi-finale bil te wonen. Onder leiding van den Spaanschen scheids rechter Pedro Escartin stelden zich te zeven uur des avonds de volgende elftallen tegen over elkaar op: Egypte. Roston, Fahmy Abaza, A. Salem, Samy, Fahmi el Hassani, Ezz El Din Gamai, Riad, Younis Hassan, Moktar, E. S. Ismail Mohamed, Zubeir Orsi, Cerro, Ferreira, Tarasconi, Carricaberri, Evaristo, Monti, Medice, Paternoster, Bidoglio, Argentinië. O. Diaz. Op papier waren de Egyptenaren de zwaksten, en dus vonden zy de steun van ae toeschouwers. Maar zoo zwak waren zy geenszins. Na vijf miRuten ontsnapte het Ar- gentynsche doel op het nippertje aan een doorboring. Toen kwamen de Argentynen los en Ferreira schoot 'n voorzet van den beden- kelyk in buitenspelpositie staanden Orsi in eens in den linkerbenedenhoek van het Egyptische doel (0—1). Er was toen 10 minuten gespeeld. De Egyptenaren blijven goed vol houden. Een ko gel van Fahmi el Hassani vloog rakelings naast en by een doorbraak van Zubeir bracht Bidoglio met moeite redding. Door het fraaie en handige spel van belde partyen krijgt men een aantrekkeiyken stryd te aanschouwen, waarby de lange beenen van Salem en zyn medeverdedigers telkens de aanvallen der blauwgehemde Zuid-Amerika nen onderbreken. Een keihard schot van Ferreira wordt corner gewerkt, terwyi even later de invallende Egyptische keeper redding brengt, door zich moedig voor den toestor- den Ferreira te werpen. Na 32 minuten is een fraaien kopbal van Ferreira hem echter te machtig (02). Fraai samenspel van den Argentynschen voorhoede wordt besloten met een schot van Tarasconi, dat rakelings naast gaat. Uit een vrijen trap even buiten het strafschopgebied doelpunt Tarasconi met een schitterend schot in den rechterbovenhoek (0—3). Geest driftig door het publiek aangemoedigd ko men de Egyptenaren dan weer in de meer derheid. Argentinië boft, als een keihara schot van den Egyptischen goalgetter Moktar tegen het kruispunt van lat en paal terecht komt. De rust komt met 0—3 voor Argentinië. In de tweede helft zy'n de Argentijnen in den aanvang direct in de meerderheid. Ta rasconi brengt na fraai solowerk den stand op 04 en dezelfde speler scoort uit een througpass van zyn midvoor den vyfden goal. Het spel wordt minder interessant en by tijden zelf saai. Veel belangwekkends ge beurt er niet. De Argentynschen linksbuiten Orsi onderscheidt zich door eenige snelle rennen, bij een waarvan hij keihard tegen de bovenlat schiet. Onverwacht brengt Fer reira den stand op 60. Drie minuten voor het einde krijgt Egypte de kans om de eer te redden als wegens haken een penalty wordt toegekend. De keeper Diaz stopt het harde schot van Zubeir. en het einde komt met een 6—0 overwinning voor Argentinië dat hiermede In de finale komt. Wanneer Donderdagavond, zooals verwacht wordt, Uruguay van Italië wint, zullen Zater dag Italië en Egypte kamoen om den derden orijs en dan zullen Zondag de beide Zuid- tmerikaansche teams in de finale tegenover •dkaar komen te staan. In den wedstryd om den derden prys zal Zaterdag de Belgische scheidsrechter John. Langenus fluiten, terwiil de Nederlandsche scheidsrechter den eindwedstryd op Zondag a.s. zal leiden. XI. Wanneer deze regels via het arendsoog der redactie door de vernuftige rotatiepersen zyn vèrmenigvuldigd en vervolgens door ny- vere handen in al die knusse huiskamers zyn uitgestrooid, dan heeft de minstens even ver nuftige radio- en telegraafdienst ook reeds lang zijn arbeid gedaan. Over geweldige bergkeetens en machtige zeeën dirigeerde hy zyn nleuwsvonken om te verkondigen, dat Argentinië de Olympische finale heeft be reikt. Maar waar zou de spanning grooter, het enthousiasme heviger zijn, dan in dien Staat vèr van hier. wel 30 gr. bezuiden de evenaar. Denk u de belangstelling van de landgenooten. die 't alleen als een eer reke nen, dat hun boys in Amsterdam mededin gen naar den grooten Olymplschen prys; denk u het medeleven van de sportvrienden, maar het grootst en meest voldoening schen kend is het succes onbetwist voor de families, wier zonen nu in ons midden toeven. Die fa milies wier denken en doen steeds in ons land aan de Noordzee geconcentreerd is. Voor die is 't de grootste eer: hun blijdschap is intensiever dan van den sport-enthousiast die slechts nadruk legt op roemryke verte genwoordiging van zyn land. Doch als een feit kan worden vastgesteld, dat allen zonder onderscheid met trots vervuld zyn over de schitterende verdediging van de Argentyn- sche eer! Minstens even groot moet echter de teleur stelling zijn in een geheel ónder werelddeel na het binnenloopen van de jobstyding. Ik weet niet met welke verwachtingen de zonen van de Libysche woestyn noordwaarts zyn vertrokken. Of zy gingen met de gedachte het jongste werelddeel naar de eer te kun nen steken, of wel om by te dragen tot po pulariseering van hun land en hun spelken- nis te verryken. Ik veronderstel het laatste. Na het fraaie begin zal de nederlaag in Kairo en onderhoorigheden daarom teleur stelling hebben verwekt, vooral na het suc cesvol optreden tegen twee Europeesche lan den. Doch met evenveel trots zal men echter kunnen wijzen op de fraaie, sprekende zege op Turkye en het volhardend werk tegen Portugal, twee overwinningen dus op het oude Europa. Deze beide wedstryden zijn on- getwyfeld reeds een rijke belooning. De Egyptische ploeg is een ploeg van snel heid, welke zich helaas eenzydig heeft ont wikkeld. Met hand en tand zweert men by één systeem waarvan onder geen enkele voorwaarde schijnt te worden afgeweken. Dit is dien donker getinte^ kerels met hun kleu rige groene jerseys en dito kousen, welke zoo scherp by hunne zwarte koppen afsteken, funest geworden De Argentynen zyn veelzy- diger, doorkneed in alle mogelyke onderdee- len; stellen hun speelwyze in naar den eisch van het oogenblik zoodat de Egyptenaren een gemakkeiyke prooi werden van de listige Zuid-Amerikanen. 't zyn meest lichte, kwieke Jongens, die handig een tegenstander te passeeren weten; jongens, die tegeiyic vallen en opstaan en wier lenige lichamen weer onmiddellyk in volle actie zyn Trouwens, zy hebben ook een aantal listigheidjes op hun repertoire, welke zy met kwistige hand uitstrooien. Maar het groote bezwaar is en biyft voorloopig hun eenzydigheid, hun spel zonder variaties, het geen tegen voetbalkunstenaars zonder tast baar resultaat moet biyven. Toch heeft hun optreden veler harten ge wonnen, want meei dan roemryk optredn trof een ieder hun fair sportmanschap. Voetbal is geen spel voor naaimeisjes en in de hitte van het gevecht kan een tegenstan der sneuvelen of geblesseerd raken. Maar meestentijds lieten zy den bal dan den bal, om hun sportvriend te helpen en excuses te vragen. Zaterdag nemen wy van hen afscheid, maar een feit is 't, dat wy die kwieke trap pers van den Nyi noode zullen zien vertrek ken. SEE-SAW Omtrent de distributie van plaatskaarten voor de finale van het voetbaltournooi wordt door het N. O. C. gemeld: zy, die voor den wedstryd op Zondag schriftelijk plaatsen aanvroegen en Vrydag- avond a.s. hun biljetten nog niet in hun be zit hebben moeten aannemen dat hun geen plaatsen meer konden worden verstrekt. De correspondentie heeft een dusdanigen om vang aangenomen, dat het Comité tot zyn leedwezen heeft moeten besluiten, schrifte- lyke of telefonische aanvragen niet meer té beantwoorden. Naar wy vernemen, is de eer de finale te t „,,t„ mogen lelden, te beurt gevallen aan den L. is per auto naar zyn woning vervoerd. Nederlandschen scheidsrechter J. Mutters. De uitslagen van de Zondag 3 Juni ge speelde wedstryden zyn als volgt: Lelden IS.N.A. i_o Teyiingen II—Leiden n i_3 Voor Zondag 10 Juni zyn de volgende wed stryden vastgesteld: Sassenheim: Teyiingen II—8.N.A. Sassenheim, 2 uur. Teyiingen I—S.J.C. Leiden: Leiden II—Lisse n Waar geen aanvangsuur vermeld vangen de wedstryden te half één aan. D. Haverkom, Competitieleider. A.s. Zaterdagavond 9 Juni zal voor boven genoemd kampioenschap de wedstryd ED.O. RC.H. gespreid worden en wel op net H.F.C.-terrein aan de Spanjaardslaan aan vang 7 uur. Bovengenoemde vereeniging hield J.L Zon dag een wedvlucht vanaf Toury, afstand 502 K.M. De pryzen werden als volgt be haald. J. Klumper le, 4e, 5e. P. R. J. Vergers 2e, 9e. C. Kortekaas 3e, 13e. H. Stappers 6e. J. Zamerdijk 7e. 10e. D. Smit 8e, 11e, 14e. J, v. d. Linden 12e. M. P. Suyken 15e. Eerste duif 2,48,25. Laatste duif 4,14,43. le klasse Dames ZIGNEA I—R. D. Z. I Deze wedstrijd wordt Vrydagavond ge speeld in de zweminrichting aan de Hout vaart, te half acht. Het reserve-team der Haarlemsche dames speelt eveneens Vrydagavond nJ. tegen L.Z.C. I in dezelfde Inrichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8