EEN STUKJE GESCHIEDENIS OVER DEN R.-K. VOLKSBOND DE OUDSTE VERJAART! De Ned. R.K. Volksbond als Standsorganisatie Nederlandsche R.K. Volks* bond £mgNrrïgn aan de groote huldigingsvergadering in 't 'MÊm •uw UIT HET AMSTERDAM SCHE FEESTNUMMER en besteed De R K Volksbond zal a s. Maandag ziin 40-jarig bestaan luisterrijk herdenken. Bij den naam R- K. Volksbond gaan de gedachten onwillekeurig terug naar den tijd dat niet slechts werknemers in die organisatie vereenigd waren. Voor den geest rijzen figuren op van een De Jong, een Guskens, Brom, Van der Vaart anderen, die hun beste krachten hebben aan den „Bond". Daarna is het karakter van den R. K. Volksbond wel zeer gewijzigd. Het is de standsvereeniging geworden voor de ka tholieke werknemers en daarin formden zich de vakorganisaties. En dat de R. K. Volksbond bloeit, daaraan twijfelt nie mand. Wil men cijfers, al zijn die uit den aard der zaak wat droog, men neme maar eens een jaarverslag ter hand; het doet er niet toe welk. Het verslag over 1925 bijvoorbeeld geeft aan, dat het secretariaat verzond 4982 stuks drukwerk en 1443 brieven. Ver der werden nog andere stukken verzonden (voor afdeelingen, propaganda, handleidin gen, reglementen, verslagen, enz. enz.). In totaal bedroegen de verzonden stukken het aantal van 9640 Door de Centraal-Bestuursleden werden 160 cursusavonden en' spreekbeurten ge houden en vervuld. Adviezen op allerlei ge bied werden verricht tot een totaal van 100. Het zijn slechts enkele grepen, welke ge daan zijn, maar wat zeggen zij niet veel. Op alle gebied is de R. K. Volksbond voor zijn leden werkzaam en wie ernsdg na denkt begrijpt onmiddellijk, hoe veelomvat tend zijn taak is, hoe dag in dag uit hard gewerkt moet worden. Was dit door de el kaar opvolgende Centrale Besturen niet begrepen, nooit zou de Bond zoon groote vlucht hebben genomen. Gaarne laten wij hieronder nog vele bij zonderheden over den Volksbond volgen, omdat zij zoo'n juisten kijk geven op het werken en streven van den Bond. De Noderlandsche Roomsch Katholieke banier". Benoeming van den heer Th. G. C. Hooy tot mede-redacteur van het Bondsorgaan. Luisterrijke herdenking der uitvaardiging van de Encycliek „Rerum Novarum" in 1901. Uitgifte van een feest nummer van de Voksbanier bij die gele genheid. Reorganisatie van de „Federatie" der Dioc. Bonden. Communiqué van het Doorl. Episcopaat over de taak der R.K. Werkliedenvereenigingen en de R.K. Vak organisaties. Dit jaar was dus wel zeer belangrijk voor den Bond. Naast het droevig verlies, geleden door het* overlijden van den heer Pastoors, valt veel moois te vermelden. Groote actie ging er van den Bond uit. Maar wat de volgende jaren gaven, was niet minder belangrijker. Steeds verder gaan de bemoeienissen van den Bond. In jaren groeiende, groeit zijn intensieve ac tie mede. 1917: Aandrang bij de regeering op het instellen van Huurcommissies. Oprichting van Bestuursraden in enkele afdeelingen. Krachtige steunbeweging voor de staking der lederbewerkers. Hernieuwde Koninklij ke bewilliging tot verlenging van den duur van den Bond met 25 jaren. Besluit door den Centralen Raad tot het oprichten van een Secretariaat van Arbeid in den Bond en tot het verzamelen van arbeidersbud gets. Onthulling van een grafmonument voor wijlen den hoer Passtodrs z.g. te Ginneken. 1918: Benoeming van den heer M. L. A. Klein tot Secretaris van Arbeid. Vesti ging van dat secretariaat te Leiden. Adres aan de Tweede Kamer ter bekoming van toeslag voor de gepensionneerden en aan de Kath. Kamerclub. Besluit tot krachtige bevordering der volkshuisvesting. Adres aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel inzake de boterdistributie. Medewerking, verleend aan het Nationaal R.K. Arbeiderscongres" te Amsterdam. De crisis-comité's in de afdeelingen vinden al om veel werk, hetwelk op vele plaatsen met succes wordt uitgevoerd. Inzake de vleesch-, vet- en broodvoorziening worden verzoekschriften naar de Permanente Com missies, waarin ook de Centraal-Voorzit ter zitting heeft, verzonden. Oprichting in de verschillende afdeelingen van Comité's van Orde om het revolutiegevaar in de Novembermaand te bestrijden. Deelname stoors, werd toen tot lid der Tweede Ka mer gekozen. In dat jaar werd ook een vergadering gehouden met de vertegenwoordigers der andere diocesane organisaties om te ko men tot R.K. Vaksecretariaten. Deelne ming aan het congres voor Zondagsrust te Den Haag, vond toen ook plaats. In 1902 werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid der omzetting van het bondsorgaan in een dagblad. Een ver zoek werd bij de R. K. Dagbladpers inge diend tot het veelvuldig behandelen van sociale zaken. Deelgenomen werd aan het Internationaal Congres voor den Handel- drijvenden Middenstand te Amsterdam, aan den N.-Holl. Katholiekendag te Alk maar. Propaganda voor de stichting van Jongelingspatronaten werd gevoerd. Zoo breiden de bemoeiingen van den Bond zich steeds uit en op alle gebied ont plooit hij actie. Dan komt het stakings jaar 1903, maar de Bond staat pal. Een- motie wordt aangenomen tegen de stakingsbeweging. Initiatief wordt geno men tot het vormen van het Kath. Comité van Actie en deelname aan de bestrijding van de revolutionnaire agitatie. Bemoei ingen bij de spoorwegdirectiën ten gunste 'van misleide arbeiders, stakers, volgden. Later volgde medevoorbereiding van en deelneming aan het R.K. Vakcongres te Utrecht. Aandrang werd bij de regeering uitgeoefend op bespoedigde indiening van het Arbeidscontract. Om dit geschiedkundig overzicht toch volledig te houden, maar het daartegen over niet te lang te maken, laten wij hier onder de acties van den Bond over 'n aantal jaren in telegramstijl volgen: .1904: Instructies aan de afdeelingen in zake woningbouw bij het in werking tre den der Woningwet. Rapport inzake de Arbeidswet en indiening daarvan bij de regeering. Uitgifte van een manifest aan king tot net z.g.n. „agitatie-comne tegen K-.mUdn Pr> Wetenschappen. het wetsontwerp Arbeidscontract. Op- Volksbond werd op initiatief van wijlen richting van bureaux van inlichtingen in den heer W. C. J. Passtoors te Amster dam in 1888 gesticht en wel op 4 Maart. Het eerste jaar bestond hij alleen te Am sterdam, doch in 1889 werden reeds af deelingen opgericht te Haarlem en Den Haag. Hij telt op het oogenblik 105 afdeelin gen met gezamenlijk 25715 leden. In 1890 werd een Centrale Raad in het leven ge roepen, waaruit een Centraal Bestuur werd gekozen. De Centrale Raad is als 't ware ^de wetgevende vergadering van den Bond. Aanvankelijk was het de bedoeling den Bond over geheel Nederland te versprei den en dienovereenkomstig werden dan ook o.m. afdeelingen opgericht te Arnhem en Sneek. Daarna werd echter op verlan gen der Kerkelijke Overheid het rayon van den Bond beperkt tot het Diocees Haarlem, omvattende de provinciën Noord en Zuid-Holland en het gedeelte van Zeeland boven de Schelde. In de overige Bi 'lommen werden soortgelijke organisa ties opgericht onfier den naam van Dio- cc.sanen Bond van R.K. Werkliedenver- eei .gingen. In 1891 werd het Bondsorgaan onder den naam van „De Volksbanier" opge richt. In 1893 ontstonden in den Bond de vak- vereenigingen, welke later tot zelfstandi ge Nationale R. K. Vakbonden zijn uitge groeid. In datzelfde jaar werd door den Bond het eerste Vakcongres te Rotterdam gehouden. Op dit congres werden besproken Vakscholen, Leorlingstefcels, Coöperatie, Verzekering tegen geldelijke gevolgen Van ziekte en ouderdom, stukwerk, vervroegde winkelsluiting, enz. Het jaar daarvoor was er een commissie in het leven geroe pen. bestaande uit drie Godgeleerden, drie Rechtsgeleerden, en drie Arbeiders, tot bestudeering van en rapporteering over de pensionneering van oude en invalide ar beiders. De conferentie werd te Brussel gehouden met Fransche en Belgische lei ders, ter bespreking van internationale aansluit! van Katholieke organisaties. In 1895 volgde deelneming aan de lei ding der meeting te Den Haag, ten gunste van een staatspensioenfonds, daarna deel neming aan het te Amsterdam gehouden Congres der Mij. tot bevordering van Nij verheid. Een tweede, thans driedaagsch Vakcongres werd in September te Amster dam gehóuden. Een adres werd aan de regeering gezonden, om de uitvoering van rijkswerken bij voorkeur te gunnen aan landgenooten. Een deputatie werd naar den Minister van Marine afgezonden no pens de loonkwestie op de Rijkswerven. In 1896 ging een deputatie naar Ant werpen, ter bestudeering van den genees- ,N kundigen dienst der ziekenfondsen aldaar. In datzelfde jaar werd een protest uit gebracht tegen de erkenning als rechts persoon van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Hoe ijverig was op dit gebied de jonge bond toen reeds werkzaam. In 1897 werd propaganda gevoerd voor rust op erkende Christelijke feestdagen. Een motie werd ingediend ten gunst van 'n pro tectionistisch tarief. Een verzoek werd aan den Minister van Marine gedaan om een minimum- en maximum loon voor meer derjarige arbeiders aan de Rijkswerven vast te stellen en aan den Minister van oorlog om gunstiger bepalingen voor de werklieden der Rijksconstructiewerkplaat- sen. Een aanzoek werd gericht tot het be stuur der Italiaansche Katholiekencongres sen tot het beleggen van een internatio naal Katholiekencongres te Parijs. Ge vormd werd een afzonderlijke studiebiblio theek voor het Centraal-Bestuur. In 1898 werd propaganda gevoerd bij de gemeentebesturen en de Prov. Staten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor minimumloon en maximumarbeids- duur. Deelneming aan het R. K. Congres tot bestrijding van drankmisbruik, te Utrecht volgde. Hernieuwde aanvraag bij Koningin, Kabinet en Kamer om pension neering van oude werklieden werd inge diend. In 1899 werden commissiën ingesteld tot bestudeering van de vraagstukken van 't leerlingstelsel, vakvereenigingen, woning kwestie, Arbeidscontract, Arbeids- en Rust tijden. De 20ste eeuw toonde geen verslapping ln de werkzaamheden. Deze nemen inte gendeel nog toe. In 1900 krijgen we deelneming aan de wereldhulde jegens Paus Leo XIII, organi satie en leiding van het Katholiek Sociaal Congres te Amsterdam. Adres aan de re geering inzake arbeids- en rusttijden, deel neming aan den Katholiekendag te Den Bosch, bespreking met het Episcopaat om te geraken tot nationale R.K. Vakorganisa ties, adres aan de Regeering over het wo ningvraagstuk. De Bond blijft dus immer werken voor de sociale toestanden, getuige het blijvend streven tot verbetering van het woning vraagstuk en van de arbeids- en rusttij den In dit jaar beleefde de Bond het ge noegen, zijn Centraal-President en zijn Centraal Adviseur benoemd te zien tot Pauselijke Kamerheeren. In 1901 mocht de Bond een nieuw suc ces boeken, zij het op ander terrein. Zijn Centraal-President, de heer W. C. J. Pas- zake de Ongevallenwet. 1905. Samenwerking met de Dioc. Ver- eeniging van R.K. Bijzc/udere Onderwij zers ter verdediging van de voorgestelde Onderwijzerswet. Instelling eener Com missie inzake de Ziekte- en Ondersteu ningsfondsen in den Bond. Oprichting, met steun van den Bond, eener organisa tie van R. K. Miliciens, Verlofgangers en Landweermannen. Onderhoud met den Minister van W., H. en N„ in verband met een door den Directeur-Generaal der Pos terijen uitgevaardigde dienstorder. Initia tief tot het houden van een Katholieken dag in het Bisdom Haarlem. Adres aan de Tweede Kamer tot afschaffing der der de herhalingsoefeningen. 1906: Betooging te Utrecht in vereeni- ging met andere Katholieke en Protes- tantsche vereenigingen, inzake de intrek king der Pensioenwet-Kuyper. Medewer king aan de Ned. Tentoonstelling van gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Den Haag, waarbij H.M. de Koningin tegenwoordig was. 1919: Oprichting van Coöperaties en woningbouwvereenigingen in verschillende afdeelingen waarbij veelvuldig gebruik wordt gemaakt van het Centraal Bureau. Naast de oprichting van een 25-tal nieuwe afdeelingen een innerlijke opleving in het ledental en activiteit bij de meeste der be staande afdeelingen, waardoor de aanwas circa 8000 leden sedert 1914 bedraagt. Het Bondsorgaan ,De Volksbanier" wordt evenals „Het Katholieke Volk", uitgegeven door de vier Diocesane Bonden, opgeheven en vervangen door „De Volkskrant". Een commissie voor sociale ontwikkeling wordt samengesteld en het geven van sociale cursussen wordt krachtig aanoevolen. Be noeming van den heer B. Lammers tot penningmeester-administrateur van den Bond, waardoor het Dagelijksch Bestuur zich geheel kan geven. 1920: Belegging van Gewestelijke Ver en Werkliedenorgslnisaties Huisindustrie. Initiatief tot het oprichten naderingen, om aldus meer contact te ver- van de „Federatie der Dioc. R.K. Bonden krijgen tusschen afdeelingen en het n- traal Bestuur. Het plan van 1919 tot ver krijging van gegevens voor de statistiek der arbeidersbudgets, wordt ten uitvoer gebracht. Aftreding van den secretaris van Arbeid, den heer M. L. A. Klein. Bespre king ter Centrale Raadsvergadering en aanvaarding der conclusiën. welke zich Benoeming uitspraken voor centralisatie van spaarban ken en verzekerings-instellingen. Steun wordt verleend aan de arbeidersorganisa ties te Stiermarken en aan de Oud- Zouaven. Vertegenwoordiging van hét Centraal Bestuur in de Dioc. Jeugd-com- missie in den Bond van R. K. Woning bouwvereenigingen en in den R. K. Bond van Coöperatieve Vereenigingen. 1921: Aftreden van den Geestelijken Advi seur, Rector Stroomer, en benoeming als zoodanig van Rector J. G. Jansen. Benoe- (Volksbonden) in Nederland. 1907: Huldebetoon aan Z.K.H. den Prins der Nederlanden bij de ramp der „Berlin". Deelname aan het congres voor Zondags rust, aan het congres voor Openbare Ge- aondheidsregeling, aan het Nat. Congres voor de Ambachtsnijverheid, eener commissie tot onderzoek inzake aan sluiting van land- en tuinbouw-arbeiders bij de Ongevallenwet. Adres aan den Mi nister van Oorlog tot betere regeling bij de Nat. Militie. Medewerking aan de or ganisatie van het Katholiek Sociaal con gres te Den Bosch uitgaande van de „Fe deratie." 1909: Herziening^ der Bondsstatuten, waarin .bepalingen worden opgenomen tot het verplichte lidmaatschap der vakver eenigingen en van de toetreding van vrou wen, als lid van den Bond. Oprichting der Volks bond-Propaganda-Unie". 1910. Groote meeting vanwege de „Fe deratie" en het Bureau voor de R.K. Vak organisatie te Den Haag, ten gunste van een verkorten arbeidsdag. Afscheid van Mgr. Konings als G.A. van den Bond en benoeming als zoodanig van den Z.Eerw. Heer P. Stroomer, Pastoor te Lambert- schagen, den tegenwoordigen Deken van Amsterdam. Adres aan den Minister van Waterstaat tot behoud van de goedkoope reisgelegenheid. 1911: Huldebetuiging aan Z.Exc. den Mi nister van Justitie bij de aanneming der Zedelijkheidswet. Eerste Voiksbondsretrai- te te Noordwijkerhout. Uitgave van een feestnummer van „De Volksbanier" bij ge legenheid van het 4de lustrum der Ency cliek „Rerum Novarum". Deelname aan de groote meeting te Utrecht: „Op voor de sociale wetgeving." 1912: Uitgave van een manifest, in com binatie met de andere Kath. Org., inzake „Sociale Wetgeving voorop". Deelname aan den Duitschen Katholiekendag te Aken. Actie inzake het wetsontwerp tot afschaffing van den Bakkers-nachtarbeid. 1913: Aansluiting van den Bond bij de St. Jozefs-Vereenigingen in Duitschland. Luisterrijke feestviering te Amsterdam bij de gelegenheid van het 25-jarig be staan. 1914: Bereidverklaring van den Bond tot medewerking aan het Koninklijk Natio naal steuncomité. 1915: Herdenking van het zilveren Priester-Jubileum van den Bondsadviseur Rector P. Stroomer en aanbieding van 'n huldeblijk. Aandringen bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het in werking stellen der Oorlogs-zee-on- gevallenwet en tot het verkrijgen van Brandstoffen. Behandeling door den Cen tralen Raad van een voorstel aan de „Fe deratie''. tot centraliseering der Zieken fondsen over het geheele land. Behandeling door den Centralen Raad over de instelling van Werkloozenkassen en betreffende de Jeugdorganisatie. 1916: Plotseling afsterven van den Oud- Centraal-President, den heer W. C J. Pas stoors te Ginneken, met algemeene deel neming van alle Kath. org. Herdenking van het 25-jarig bestaan van „De Volks banier" in een buitengewone vergaaerlng van den Centralen Raad, bijgewoond door den Beschermheer van den Bond, Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A J Callier. Toekenning van het Eere-Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" aan den heer Ch. L. v. d. Bilt, Redacteur van de „Volks- mingtot secretaris van den Arbeid van den heer Ant. J. M. Angenent. Afvaardigig van den Centraal-Voorzitter naar het congres te Würzburg. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem benoemt als vertegenwoordigers der organisatie in het „Comité van Actie voor stichting der R. K. Universiteit de heeren J. W. Smit te Amsterdam, H. Her mans te Den Haag en C. Th. Bosman te Oud-Beierland. Deelname aan het Con gres der Federatie te Nijmegen. Reorga nisatie der „V. P. U." In het tijdvak van 1921—1928 werd on der meer verricht: Het verstrekken van algemeene en rechtskundige adviezen aan de leden en de afdeelingen; actie tot steun aan de R- K Universiteit; deelname aan het Eucharis- tisch Congres, te Amsterdam gehouden, Stichting en aansluiting bij het R. K. Werkliedenverbond in Nederland; Oprich ting van verschillende coöperaties en wo ningbouwvereenigingen, stichting van een inkoopcentrale van branstoffen welke een omzet heeft van ruim 2000 ton brand stoffen per jaar; Deelname Internationale Conferentie (1924) te Antwerpen voor Ka tholieke Arbeidersorganisaties (standsor ganisaties) Blijvende gedachtenis aan het Int. Euch. Congres, op het Bagijnhof te Amsterdam geplaatst, door den Bond ge schonken (lichttransparant) Regelmatig ieder jaar eenige gesloten retraiten, voor bondsleden gehouden (deel name jaarlijks pl.m. 1000 ledeni Invoering van een belastingspaarsyr steem. Steun aan slachtoffers van den wa tersnood. Oprichtig van fondsen voor zie- kenhuisverpleging. Bevordering der too- neelkunst; optreden van bekende acteurs. Deelname aan het congres voor Welvaarts- politiek;' aan het 4e Intern. Congres voor ongevallengeneeskunde en beroepsziekten, in 1925 te Amsterdam gehouden. Stichting van een afdeeling voor godsdienstige be langen der leden „Petrus CanisiusDioc. Encycliekmeeting ter gelegenheid van de 35ste herdenking der Encycliek „Rerum Novarum" (deelname 6000 leden). Steun aan den R. K. Marinebond. Deelname aan het Woningbouwcongres in 1926. Liefda digheidsvoorstellingen georganiseerd tot steun van slachtoffers van den waters nood. Het Centraal-Bestuurslid Ch. L. v. d. Bilt wordt benoemd tot Ridder in de Orde va den Ned. Leeuw. Uitbreiding der adviesbureaux en aanstelling van een ge salarieerde, G. van Slingerland, die deze buraux leidt. Verplicht stellen van oprich ting van Bestuursraden in de afdeelingen, tevens de plaatselijke centrale der R. K. Vakbeweging. In den Bond en zijn afdeelingen bestaan thans: vereeniging tot gosdienstige en geestelijke verheffing der leden, zooals re traiteclubs, debatingclubs, propaganda- clubs, muziekcorpsen, zangvereenigingen, tooneelvereenigingen, commissies voor lief dewerken; er worden cursussen gehouden van godsdiensigen, apologetischen socialen en politieken aard, enz. Bovendien bestaan er nog ziekenkassen, comité's ter bestrijding der tuberculose, fondsen voor geneeskun dige behandeling, spaarbanken, coöpera ties, inkoopvereenigingen, fondsen tot uit- keering bij overlijden, vakavondscholen, voorschotbanken, hulp in het huisgezin, begrafenisvereenigingen enz. De Bond heeft zijn permanente verte genwoordiging en werkt mede in: R. K. Werkliedenverbond in Nederland, Studie- jeugdcommissie van het Verbond „Her wonnen Levenskracht". Commissie voor de Propaganda der Vakbeweging onder de Jeugd. Centraal Bestuur van Propaganda- Centrale „Credo Pugno", Dioc. Bond van Coöp. Vereenigingen, „Concordia". Raad van Commissarissen van de Centrale Volksbank. Dioc. Jeugdcommissie. Com missie ter behartiging der belangen van de schoolgaande jeugd, ingesteld door de Dioc. Jeugdcommissie. R. K. Universiteit, Dioc. Comité voor de K. S. A., Dioc. In koopcentrale Haarlem D. I. C. H., Prop.- Commissie voor N.- en Z.-Holland (tijde lijk Comité voor de Propaganda van de R. K. Arbeidersbeweging) Dioc. Katholie kendag. Commissie ter behartiging der be langen van de eigen Ziekenfondsen. A. J. M. Angenent, de te genwoordige secretaris van den Arbeid De onlangs afgetreden geestel. adviseur J. G. Jansen, nu pastoor te Den Haag. De veteraan B. Lammers. De Amsterdamsche afdeeling van den R.-K. Volksbond vierde dezer dagen reeds haar 40-jarig bestaan en gaf een feestnummer uit, waaraan wij nog eenige bijdragen ontlee- nen, n.l. die van de heeren De Bruijn, Le' s en Angenent. De oudste van de bij het Verbond aange sloten organisaties, de „Haarlemsche Bond", viert feestelijk zijn veertigsten geboortedag. En daartoe is reden te over, omdat hij en zijn afdeelingen die twee zijn toch één! in den loop van die veertig jaren den arbeiders ten zegen zijn geweest. Allen, die het werk van den Ned. R.-K. Volksbond, gedurende veertig jaren verricht, objectief nagaan, zullen met waardeering worden verld in het bijzonder voor hen. die vóór sommigen van ons nog bestonden of nauwelijks bestonden, in ons land den grondslag legden voor hetgeen wij thans met fierheid: de Katholieke Arbeidersbeweging noemen. Ongetwijfeld: de eerste jaren is gezocht en getast; het verrichte werk was eenvou dig, de resultaten waren, oogenschijnlijk al thans gering; de werkers waren maar „heel getvone menschen"; doch ligt in dat alles niet juist de bron, waaruit onze waardeering ontspringt? Dient men niet tot vóór 40 te gaan en de omstandigheden van toen te overwegen om te kunnen verklaren, te be grijpen en te schatten, hetgeen de Katho lieke Arbeidersbeweging thans voor de ar beiders is? Tusschen Passtoors en v. Rooijen ligt 'n lange weg. Die weg is door heel wat voeten betreden en er hebben zich heel wat too- neelen, vreedzame en minder vreedzame, op afgespeeld. Doch hij heeft geleid, tot waar over de katholieke arbeiders thans beschik ken: een sterke, presentabele, katholieke Vakbeweging, een hechte, doelbewuste Ka tholieke Arbeidersbeweging. En hetgeen dat beteekent voor den mensch, de Kerk en de maatschappij, er zijn volkeren, die daarop beter nog dan wij een, misschien ziele-aan- grijpend, antwoord zouden kunnen geven. Het kenmerkende van onze Katholieke Ar beidersbeweging is, dat zij oud wordt en toch jong en frisch blijft. Daarvoor is zij dan ook 'n „beweging". Zij staat niet stil. Tijd en omstandigheden oefenen invloed uit den vorm, leiding en werkwijze. Dat geldt uiteraard ook voor den Haar- lemschen Bond. Vandaar, dat wij hem thans, als een flin ken vent, gelukwenschend de hand schud den, in warme waardeering voor die duizen den, die in het verleden hun krachten ga ven aan de Haarlemsche beweging, waardee- jaren terug ring ook voor de eveneens duizenden, die thans regelmatig hun offers brengen ten bate van het arbeidende volk. De oudste verjaart! Heel de familie onzer Katholieke Arbei dersbeweging is daarover verheugd en viert mede zij het in den geest het te Haar lem georganiseerde feest. A. C. DE BRUIJN. Door de aansluiting van onzen Bond bij het „R.K. Werkliedenverbond in Nederland" de Nationale Centrale van onze R.K. arbei dersbeweging, is wel eens de vraag gesteld: j „Hoe is de verhouding als zoodanig tot den j Ned. R.K. Volksbond?" Immers, bij deszelfs oprichting konden j allen, van welken rang of stand ook, daarvan lid worden. Artikel 3 der statuten luidde destijds o.a. als volgt: „Als leden van den Bond kunnen wor den toegelaten alle Roomsch Katholieke mannen, die den leeftijd van 18 jaar be reikt hebben en aan het bestuur van voldoend zedelijk en godsdienstig gedrag voorkomen. De toelating geschiedt bij be sluit van het bestuur." Bij een latere statutenwijziging werd dit art. zoodanig veranderd, dat in plaats van „alle mannen" gelezen werd „alle Roomsch Katholieken", zoodat ook vrouwen als leden konden toetreden. Het spreekt vanzelf, dat ook toen reeds de overgroote massa der leden uit Werklieden bestond, vooral in de groote afdeelingen. Nog meer werd dit het geval, toen zich over al vakvereenigingen vormden, waardoor ge leidelijk het getal leden-werkgevers en mid denstanders verminderde. Tot geleidelijke ontwikkeling tot stands organisatie droeg ook veel bij een in de sta tuten nader vastgelegde bepaling (in 1911) dat de leden eener afdeeling verplicht werden zich bij de vakafdeeling, waartoe zij volgens den aard van hun beroep gerekend kunnen worden te behooren, aan te sluiten. Na den Dioces. Katholiekendag te Delft, waarin wijlen onze Doorl. Bisschop, Mgr. Callier, vooral ook de middenstanders aan spoorde tot organisatie, kwam al spoedig de Middenstandsvereeniging tot stand (1909) met haar verschillende vakafdeelingen van werkgevers. Toen in 1913 de „Ned.RK. Volksbond" zijn 25-jarig bestaan vierde door een luisterrijke feestvergadering in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, bracht onze Doorl. Bescherm heer openlijk dank voor het vele goede, dat de Bond had gedaan voor de organisatie der werklieden, en deze tot voorbeeld stellende voor andere standen, was dit zeer zeker een bewijs van de geleidelijke ontwikkeling van onzen Bond tot standsorganisatie. De doorslag gaf echter het Bisschoppelijk Communiqué van 26 September 1916, waarbij de taak werd omschreven der Stands- en Vakorganisatie. Daarin werd de taak van de algemeene werklieden- en standsorganisatie omschreven als volgt: „De standsorganisatie heeft tot taak, rechtstreeks of onrechtstreeks, alle be langen van den arbeidersstand te be hartigen, voor zoover dit niet beter kan of moet worderf overgelaten aan andere organisaties, waarin verschillende stan den vereenigd zijn en welke daarom geen zuivere arbeidersorganisaties, maar Ker kelijke of Staatsburgerlijke, Parochieele of Gemeentelijke organisaties zijn. Tot deze taak zelf der standorganisatie be hoort zeer zeker ook de tijdige oprich ting van noodig blijkende speciale orga nisaties, waartoe in deze dagen op een der eerste plaatsen de vakorganisatie moet gerekend worden. Tot deze belangen van den arbeiders stand zijn terug te brengen: le. Het godsdienstig en zedelijk welzijn van den werkman. 2e. „Het stoffelijk welzijn van den werkman" (niet het loon, want dit be hoort tot het stoffelijk belang, te behar tigen door zijn betrokken vakvereeni- ging). Na de inmiddels tot stand gekomen ééne Centrale (het R. K. Werkliedenverbond) werd in de vergadering van den Centralen Raad van 29 Nov. 1926 het artikel betreffen de het lidmaatschap dan ook als volgt ge wijzigd: „Als leden der afdeeling kunnen wor den toegelaten alle Roomsch Katholieke werknemers (sters), of met deze maat schappelijk gelijk te stellen personen, die aan het bestuur van voldoend zedelijk en godsdienstig gedrag voorkomen." Hierbij is dus rekening gehouden met hen, die, hoewel niet direct tot de arbeiders be hooren, toch ook niet tot de werkgevers ge rekend kunnen worden. Deze oplossing is zeer zeker een juiste te noemen. Immers, er kunnen zich gevallen voordoen, vooral in kleine afdeelingen, dat men uitnemende krachten voor medewerking kan verkrijgen en dikwijls ook noodig heeft, zonder dat dezen in den eigenlijken zin des woords tot de arbeiders behooren. Wij zou den daarvan tal van voorbeelden uit onze jarenlange ondervinding kunnen aanhalen. Naar onze bescheiden meening, is de „Ned. R. K. Volksbond" als Standsorganisatie op den goeden weg. Moge dan ook deze geleide lijke reorganisatie het gevolg hebben, dat de nog talrijke werknemers, «elke nog steeds ongeorganiseerd zijn, eveneens als leden toe treden, dan voorzeker gaan wij, onder Gods onmisbaren zegen, met vertrouwen de toe komst tegemoet. B. LAMMERS. De Zeereerw. heer J. F. A. Bots, de tegen' woordige geestel. adviseur, als jong kapelaan- door M. L. A. Klein, lid van den Haarl. Gemeenteraad. „Jos" (van Seggelen), de in Haarlem nog lang niet vergeten Volksbonder en dichter van het loflied, op de eerste pagina van dit extra-nummer De stichting van wijlen Willen Paggtoof* en zijn vrienden bestaat veertig jaren. Van de oprichters en eerste medewerkers zijn er niet veel meer in leven, doch de twee nog overgebleven vrienden Jan Smit e° Bernard Lammers mogen met het grootste genoegen op den N. R. K. V., als zijnde ook hun werk, terugzien. Een groote staat va® dienst zullen zij kunnen overleggen. Op alle mogelijk terrein spreidde de Volksbond zij® wieken uit en over heel ons Bisdom kreeg hij zijn vertakkingen. Een der grootste ver diensten is wel, dat hij steeds bij 't verloopeö van het getij, de bakens wist te verzetten- Op sociaal-economisch gebied mag va® verstarring, dogmatiseering en orthedoxie niet gesproken worden. Een tijdig en tak- tisch vooruitzien en een practisch aanpas sen, zal ten allen tijde geboden zjn aan iedere organisatie, die wil zijn en blijven eene organisatie up to date. Het belichten van enkele, zij het de voor naamste resultaten, zal gelijktijdig het doel en het streven van den N. R. K. V. in groot® lijnen aanduiden De Roomsche beweging ontstond in e® door de standsorganisatie, in ons diocees dus in den N. R. K. Volksbond Ondank5 het feit, dat de R. K. Vakbeweging op die hoogte is gekomen, waarop zij nu staat, blijft het een plicht der standsorganisatie onze vakbeweging te steunen bij de oprich ting, propaganda en actie der afdeelingeh- weiten plicht zü gaarne nakomt. De coöperaties ondervonden denzelfden steun en belangstelling, al waren er ander® oorzaken, welke den bloei beletten een zelfde hoogtepunt te bereiken als de vak beweging, doch op de belangrijke resultaten mag gewezen worden. De bevordering der volkshuisvesting werd tijdig en stevig ter hand genomen, zoodat in vele gemeenten van ons Bisdom met trots op de „huizen van den Volksbond' kan gewezen worden. Vooral in de dagen van woningnood en werkloosheid, was het de Ned. R. K. Volksbond, die in de voor ste gelederen trad ter bestrijding van den woningnood, daarmede tevens beteugelend de werkloosheid. Hier ter stede mogen de twee woningbouwvereenigingen „St Bavo" (en vroeger „St Joseph") bestempéld wor den als loten van den stam van den Volks bond. Het aantal teekenscholen en nijverheids inrichtingen voor de jeugd kan haast op één Hjn gesteld worden met hetgeen hier en daar de gemeentelijke overheid hiervoor deed en doet. Het jeugdwerk had in den aanvang nog veel grootere vertakkingen, totdat men het noodig oordeelde de patronaten in het leve® te roepen. Aan de ontwikkeling der volwassen ledeO werd niet minder moeite besteed door het houden van lezingen en ontwikkelings cursussen. Dit streven naar de ontwikke ling zijner leden, werd onder meer bekroon® met zulke gunstige resultaten, dat de Volksbond er nu nog op kan bogen leden te bezitten in tal van overheidscolleges, waar velen een schitterend figuur slaan. Betreden wij het gebied der sociale wet geving, dan ontmoeten wij steeds den Volks bond als zijnde een der voorste paladijnen in den ruimsten zin des woords. Terzake de Arbeidswetten, Veiligheids- en Verzeke ringswetten steeds was hij in het getouw en nimmer werd eenige actie te zwaar of te veel geacht. Begonnen met het ijveren voor Kamers van Arbeid, wil hij nu zijn de grootste verdediger van de medezeggen schap der werknemers in de productie- wereld. Nauwelijks was het liefdewerk der re traiten in ons Bisdom ingevoerd of het wa5 de Volksbond, die voor zijn leden meerder® retraiten liet vastleggen. De geestelijke ver zorging der leden vond verder steeds ruin1 voedsel in de algemeene H. Communiën! H. H. Missen bij feesten en voor overleden leden en door het houden van speciale tri- dua voor de lezen leden. Dat de Volksbond goed Katholiek werk deed, zal iedereen duidelijk zijn, wanneer hij weet, dat de pauzen en bisschoppen van dit diocees ef meerdere malen hunne goedkeuring over 46 kennen gaven De beroemde zendbrief Rerui® Novarum, wordt trouwens als de grondwet- beschouwd en dan kan het moeilijk ook anders dan goedgekeurd worden. Op geestelijk en stoffelijk gebied was e® is de Volksbond een instelling van een voo* onzen tijd. Het welbegrepen algemeen wel zij» wordt gediend, zooals wij Roomsch' Katholieken dat hebben te zien. Geld, tij® en mositen worden geofferd op eene over' vloedige wjjze ten behoeve onzer arbeider-5- De N. R. K. Volksbond is een democra tische instelling. Hij ijvert, gelijk w#eIJ Z. H. Paus Leo XIII in de encycliek „Gra ves de commune re" neerschreef, om ®e volk bij te staan en op te heffen volkom®^ tn overéénstemming met Kerk. den geeïi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12