Buitenlandsch Nieuws RADIO-OMROEP. Bü Boodschapen doen geen PUROL vergeten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 9 Juni 1928 DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD! RADIO - MOORS GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN I I EEN BLIK IN HET ATELIER VAN DEN GODDEL IJKEN KUNSTENAAR De insecten-wereld! Een der meest treffende bewijzen voor de stelling dat verstandlooze wezens op deze wereld tot een bepaald doel zijn gericht door een hooger, verstandelijk wezen, biedt ons de insecten-wereld. De beroemde natupr-onderzoeker Henn Fabre geeft ons hiervan uitvoerige bewijzen in z'n werk: „Souvernirs entomologiques" F,tudes sur l'instinct et les moeurs des in sects". 'k Kan niet nalaten voor liefhebbers hier te verwijzen naar de prachtige arti kelen van Professor W. Snickers in „De Ka tholiek" (Dl. 104 blz. 69 Dl. 105 blz. 345 en Dl. 100 blz. 364) en naar 't mooie boekje van Fickner Edwardes „The Lore of the Honey bee", vertaald in 't Hollandsch door van Vloten. De bij heeft reeds eeuwen lang de aan dacht van den mensch tot zich getrokken. Vóór meer dan 2000 jaar heeft de gr.oote romeinsche dichter Virgilius op z'n land goed het „liefelijK Parthenope" het bedrij vige leven van de bü nauwkeurig gadege slagen, zoodat het vierde boek van zijn „Ge- orgica" nog dienst kan doen als practische gids voor bijen-kweekers. Terwijl de groote Caesar zegt hij, gelijk 'n bliksem omhoog aan den Euphraat oorlogde Te dien tijde voedde het aangename Par thenope mij, Virgilius! Ook Plinius en Aristoteles sprekerï in hun boeken uitvoerig over het leven der bijen. Hebt ge ooit van nabij het cl tuk gedoe rond den jijenkorf geobserveerd? Er is iets merkwaardig menschelijks in dat drukke be drijvige gezwerm rond de raten! Een levend beeld van de stad! Dat eeuwig gaan en ko men; die toevallige ontmoetingen op de hoe ken der straten! Die eindelooze geschillen tusschen de bewoners onderling! Bedrijvige riietselaars leidekkers en magazijnmeesters overal druk aan 't werk! De zwaarlijvige ko ningin omgeven door haar lijfgarde die de orde handhaaft! Welk een tucht en^rde bij de werkverdeeling! Op de bovenste verdie ping van den korf zijn de honingbereidsters bezig; ze storten 't pas verzamelde zoet in de vaten die ze verzegelen met witte was! In het binnenste en warmste gedeelte van den Korf waai de broednesten liggen bewegen zich de voedsterbijen gestaag over de vaten; zij inspecteeren nauwkeurig iedere cel voor de ontwikkeling der larven en deponeeren daar voor ieder een bepaald rantsoen aan biienmelk, sluiten daarna iedere cel voor zichtig af maar zoo, dat zij genoeg frissche lucht dooi laat. Zoodra de jonge bijen de afsluiting hebben verbroken en zich 'n weg tn het bestaan veroverd hebben zien we ze terstond in de naastbijzijnde raten naar honing zoeken, terwijl de voedsterbijen de oude leege cellen, die zoo even verlaten wer den, weer reinigen, opdat de koningin ze klaar zou vinden op haar volgenden rond gang van eierleggen. En al deze bedrijvig^ werkzaamheden gebeuren gelijktijdig op groote, ongelooflijk groote schaal, met 'n orde en regelmaat, die den toeschouwer voor het kcrfvenster met stijgende verbazing gade slaat,. Bovengenoemde Fransche Natuurkundige Henri Fabre geeft enkele sprekende voor beelden, die we ook aantreffen bij den be kenden apologeet Pater Bensdorp, uit het leven der wespen, die van een wonderlijk overleg getuigen. Onder de talrijke soorten der wespen is er êéne die genoemd wordt met haar Latijn- schen naam: Cerceris Major; deze wesp heeft haar nest onder den grond; een kleine loopgraaf van ongeveer een halve meter leidt er henen. In dit nest bouwt de wesp eenige cellen, waarin z« haar eieren legt, waaruit de larven (jonge wespen) geboren worden. De larven voeden zich met het vleesch van andere insecten en voorname lijk met dat van den kever. Eerst sleept de wesp den kever in de cel, legt boven op den kever haar eieren en sluit daarna de cel zorgvuldig af met een kluitje leem of aarde. Ze ziet haar kroost niet opgroeien, maar er is genoegzaam voor gezorgd. Voor de jonge wesp zich verpopt en als volwassen wesp uit de cel te voorschijn treedt voed zrj zich met kever-bout. Maar dit voedsel moet aan twee moeilijke voor waarden voldoen nl.: Ten eerste: het moet versch vleesch zijn: dus de kever mag niet gedood worden; im mers het duurt weken voor de larve is uit-* gebroed en den voedsel-voorraad gaat aan spreker. Ten tweede: De kever mag zich niet be wegen; de minste beweging zou de teere larve dooden Hoe zal nu de wesp dit moeilijke probleem oplossen? Doo' haar slachtoffer niet te dooden maar eenvoudig onbeweeglijk te maken! Maar dit is niet zoo eenvoudig als men op 't eerste gezicht zou meenen. Hiervoor moet de kever een operatie ondergaan door de wesp, die den knapsten chirurg doet verbazen. Want om dit doe) te bereiken moet de wesp de bewegingscentra die bij den kever zich be vinden in borst- en buikholte treffen en de zenuwknoopen juist diep genoeg raken. Hier voor moet men een zeer ervaren operateur zijn, want treft men ze te diep dan sterft de kever, treft men ze niet diep genoeg dan bereikt men z'n doel niet. Hierbij komt nog dat de kever is gewapend met een sterk borstharnas; alleen wanneer men het dier flink inbuigt vertoonen zich aan de buik zijde twee geledingen, waar het trefbaar is. Dan moet men niet vergeten dat niet alle kevers de zenuwknoopen op dezelfde plaats hebben. De wesp is echter niet enkel een ervaren chirurg, maar ook een knap ento moloog of Insectenkundigezij weet uit de verschillende keversoorten met verschillen de bewegingszenuwen juist hóór soort te kie zen. n.l. den snuit-kever of Cleonus Ophtal- micus, die ze met één kundig toegebrachte steek paralyseert. De kennis van al deze bij zonderheden, waartoe de geleerden eerst na jarenlange studie gekomen zijn, is de wesp aangeboren. Als men nu dit overleg aan de wespen zelf toeschrijft, hebben ze grooter verstand in natuurkunde, ontleedkunde enz. dan de knapste professoren aan welke facul teit van wetenschap ook! Denk nu niet dat men deze wonderen van overleg en scherpzinnigheid alleen vindt bij de wesp. Ook bij andere insecten vindt, men ze. Sla b.v ae mier eens gade bij de verzor ging van haar kroost, hoe ze haar larven overdag aan de koesterende warmte der zon blootstelt en ze des nachts diep onder den grond stopt om ze voor de nachtkoude te be schutten; andere mieren houden er een soort plantage op na waarop ze 'n kudde bladluizen kweeken die ze geregeld melken. Wij willen hieraan nog een laatste voor beeld toevoegen uit de insectenwereld, n.l. uit het leven van den „Sitaris" een kleinen kever die leeft in het Zuiden van Frankrijk. Deze kever heeft dit eigenaardige, dat hij zijn kroost laat opvoeden door de bij. In dezelfde streek waar de Sitariskever leeft, treft men 'n soort bijen aan die men „An- thaphoren" noemt. Deze bijen bouwen haar cellen niet van was maar van leem; zij bouwen haar cel langzaam op en naar gelang het muurtje hooger wordt, vullen zij ze met honing. Als ze geheel met honing gevuld is blijft er nog een klein gaatje in; door dit gaatje laat de bij haar eitje vallen, draait zich om en sluit ze onmiddellijk dicht met een kluitje leem, dat ze daarvoor in haar voorpooten gereed houdt. Zeer merkwaardig is de zorg, waarmee ze elk vreemd bestanddeel uit den honing ver wijdert. Zoodra er 'n klein pluisje in valt, is zij er aanstonds bij om het zorgvuldig te ver wijderen. Het is dus onmogelijk dat 'n ander insect zijn el op den honing legt. En toch wie zou 't gelooven als de tijd daar is dat de jonge anthaphoren zullen uitvliegen, vindt men in de cel. inplaats van een jonge bij, een halfvolwassen kever, 'n jongen „Sitaris Maar hoe komt die vreemde indringer daar binnen, zult ge vragen? Ziedaar een vraag, die de natuuronderzoekers jaren heeft bezig gehouden. Aan de cellen is niets te bespeuren, men ontwaart geen enkele ope ning. Men heeft echter toch dit geheim der natuur ontsluierd! Men schafte zich eieren aan van den Sitaris-kever, teneinde zorg vuldig de levenswijze van de larven te be- studeeren. Toen de larven uitkwamen, legde men ze in den honing, immers de cel der Anthaphoon-bfj is met honing gevuld. Maar de larven wilden van den honing niets we ten, zij kleefden er aan vast en stierven. Hierna legde men de jonge kevers in een flesch en nadat ze maanden lang in dood slaap hadden doorgebracht begonnen ze tegen de maand Mei zich te bewegen, wer den onrustig en schenen iets te zoeken. Nu liet men een vlieg in de flesch én aanstonds werd ze door de larven verslonden. Hiermee was het geheim opgelost! Een nader onder zoek bracht het volgend resultaat. De moeder-kever legt haar eieren omstreeks einde Augustus in „de loopgraven" van de nesten der Anthaphoor-bijen. Daar komen ze na één maand uit en blijven dan bewe gingloos liggen tot het voorjaar; ze zijn zeer klein en voorzien van scherpe kaken, nagels, sprieten én haken; bovendien hebben ze een kleverig vocht aan zich. Ze kunnen zich dus gemakkelijk ergens aan vast hech ten. Zoodra de larven van de bij de muren van haar cellen tegen eind April verbreken en uitvliegen, hechten de jonge kevers, die al maanden daarop hebben liggen wachten, zich vast op haar borstkast, zoodat ze met geen mogelijkheid daarvan verwijderd kun nen worden. Een maand lang blijven ze op den rug van de mannelijke bij vastgehecht. Daarna waarschijnlijk bij de paring, gaan ze over op de vrouwelijke het waarom van deze verwisseling is door de natuurkundigen nog niet opgelost! heeft nu het wijfje van de A.-bij haar cel voltooid en legt ze haar eitje daarin, dan laat de jonge kever zich onmiddellijk daarop vallen en de bezorgde niets vermoedende moeder sluit den vij and van haar kroost met het eitje in het celletje op. Ziedaar de verklaring, hoe de Sitaris de gesloten cel van de bij is binnen gekomen. Blijft nog de vraag: waarmee voedt de jonge kever zich in de cel. De cel is gevuld met honing; de Sitaris-larve wil van geen honjng weten! Als men ze in den honing legt sterft ze. Waarmee voedt zij zich dan? Eerst voedt zij zich met het ei der bij dat ze uitzuigt; de dop van het ei dient haar tot een vlot waarop zij op den honing blijft drijven; daarna verandert de larve In een wit wormpje, dat zich wél met honing voedt, om tenslotte als de honingvoorraad is uit geput als volwassen kever te voorschijn te komen tot groote verbazing der natuurkun digen, die zich jaren lang blind hebben ge staard op dit raadsel der natuur! Is Hier niet overduidelijk in verstandeloo- ze wezens een wonderbaar overleg en streven naar een doel zichtbaar? Zou dit alles, jaar in jaar uit het werk zijn van „toeval"? Maar „toeval" staat im mers juist lijnrecht tegenover „overleg" en „bedoeling"? „Gij zit in den trein, zegt Pater Bensdorp en leest een boek. Een ander zit tegenover u en leest precies hetzelfde boek. Hé da's toevallig, zegt ge! Waarom? omdat gij, noch uw overbuur overlegd of bedoeld had, dat gij op dezelfde plaats hetzelfde boek zoudt lezen! Cijfer nu God eens weg, m.a.w. ontken dat de wereld met z'n wonderbare doelmatigheid door een hooger, verstandelijk wezen ge ordend werd, hoe verklaart men dan deze wonderen der natuur? C. VIS, Reetor te Goes. DE OPTANTENKWESTIE. GENEVE, 8 Juni. De Roemeehsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken Titulescu, heeft in de heden gehouden zitting van den Volkenbondsraad het nieuwe voorstel van de Roemeensche regeering betreffende de rege ling van het Roemeensch-Hongaarsche op tanten-geschil ingediend. Het voorstel, dat niet als een precedent voor de toekomst moet worden beschouwd, houdt in, dat de Volkenbondsraad een van zijn leden zal be noemen die op grond van de tot dusver ge nomen besluiten in den Raad moet vaststel len in hoeverre de liquidatie van het grond bezit van de vroegere Hongaarsche onderda nen niet in overeenstemming is met de be palingen van het vredesverdrag. De Roe meensche en Hongaarsche Regeeringen zou den dan hunnerzijds een adviseur mogen benoemen. De beslissing van dit Volken- bendsraadslld zou dan uiterlijk zes maanden na beëindiging van het onderzool- worden genomen, terwijl zij tevens bindend zou zijn. Hiervoor moeten de bedragen, die als schadevergoeding worden toegewezen, door de Hongaarsche Regeering worden be taald, terwijl tevens een onderzoek moet worden ingesteld naar den omvang van de herstel-betalingen van de Hongaarsche Re geering, welke zij nog verschuldigd is aan Roemenië. De Hongaarsche vertegenwoordi ger Graaf Apponyi verklaarde, dat hij geen volmacht bezit om dit voorstel van de Roe meensche Regeering aan te nemen. Hij zal er zijn Regeering evenwel van in kennis stel len. In geval de onderhandelingen niet tot een resultaat zullen leiden, behoudt de Hongaar sche Regeering zich het recht voor, nogmaals te eischen, dat het gemengde Hof van ar bitrage te Den Haag in dezen een beslissing zal nemen. De onderhandelingen over het optantengeschil zit" hiermede voor deze zit ting beëindigd GENEVE, 8 Juni. In den Volkenbondsraad is hedenmiddag, zooals reeds werd gemeld, het Roemeensch-Hongaarsch optanten-ge- schil ter sprake gekomen. Als rapporteur constateerde Chamberlain, dat de Hongaarsche regeering het laatste raadsbesluit heeft aangenomen, terwijl de Roemeensche regeering er zich nog steeds niet aan wenscht te houden. Vervolgens ver klaarden Titulescu en Apponyi, dat hunne regeeringen hun standpunt blijven handha ven. Daarop stelde Chamberlain een resolutie voor, waarin de Raad uitspreekt, dat hij het uitblijven van een resultaat der onderhande lingen diep betreurt en de beide betrokken regeeringen verzoekt, door wederzijdsche te gemoetkomingen een einde aan den einde- loozen strijd te maken. Nadat Titulescu ver klaard had. dat hij het voorstel van Cham berlain zonder voorbehoud aanneemt, gaf Graaf Apponyi een uiteenzetting van het Hongaarsche standpunt. Hij betoogde, dat het bij dezen strijd gaat om het principieele standpunt betreffende de handhaving van de internationale arbitrage. Mogelijkheden voor een rechtstreeksche overeenkomst achtte deze spreker uitgesloten; Hongarije is echter bereid zich te onderwerpen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage. Titulescu zelde hierop, dat zijn standpunt reeds genoegzaam bekend is uit vorige ver klaringen, welke door hem werden afgelegd. Chamberlain zeide onder deze omstandig heden niets anders te kunnen doen dan aan te dringen op aanneming van zijn resolutie. Allen stemden voor, alleen Graaf Apponyi nam niet aan de stemming deel. GENEVE, 8 Juni. De Raad van den Vol kenbond heeft zich Vrijdagmorgen bezig ge houden met de kwestie van de Grieksche en Bulgaarsche vluchtelingen, die naar hun va derland wenschen terug te keeren. Aan het Grieksche vluchtelingenwerk kan 2.500; 000 pd. st. besteed worden, welk geld uit Ame rika afkomstig is. Van de Bulgaarsche stabl- liseeringsleentng zal 1.000.000 pd. st. voor de stabiliseering en 150.000 pd. st. voor herstel en verbetering aan spoorwegen en haven werken gebruikt worden. HET PROCES-SJACHTT Het getuigenverhoor Volgens berichten uit Moskou werden in de gehouden zitting van het proces-Sjachty de beklaagden Gorlow en Owtscharenko aan een verhoor onderworpen. Gorlow trok de door hem bij de instructie afgelegde verkla ringen ten deele in, hetgeen bij het O. M. de noodige ontevredenheid verwekte. Gorlow beweerde geen gelden van Knapp ontvangen te hebben en betwistte schuldig te zijn. Ge lijk ook andere keeren het geval was, riep de Officier van Justitie ook thans den be klaagde Basjkin naar voren, die zijn mede beklaagden belastte. MR. ROST VAN TONNINGEN NEEMT AFSCHEID VAN DEN VOLKENBOND De financieele agent van den Volkenbond ln Oostenrijk mr. Rost van Tonningen, die na 't vertrek van den commissaris-generaal Zimmerman, te Weenen was gebleven, heeft heden van den Volkenbond afscheid geno men. In den Raad brachten de rapporteur, de voorzitter van het financieele Volkenbonds comité en de vertegenwoordiger der Oosten- rijksche regeering hem met waardeerende woorden dank voor de bewezen diensten. DE MOORDZAAK-TRUPHEME Mestorino krijgt levenstangen dwangarbeid De juwelier Mestorino, die den diamant handelaar Truphème vermoordde. Is tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Als gevolg van de veroordeeling van Mes torino is mej. Charnaux, zijn schoonzuster, die beschuldigd wordt van het verbergen van het lijk en van heling der diamanten, aan gehouden. De juweliers Gamier en Pa- schelski worden eveneens beschuldigd van heling van diamanten. HET PARIJSCHE VERKEER STILGELEGD De gedeeltelijke verkeerstaklng van het communistisch personeel der Parijsche ver- keersbedrijven heeft in de avonduren tot stil legging van het tramverkeer in de oostelijke voorsteden geleid. Op straat kwam het in verband met óe staking op verscheidene plaatsen tot samen scholingen, waarbij acht personen werden gearresteerd. WAPEN VONDSTEN IN DUITSCHLA ND Belangrijke voorraden ontdekt Naar de „Voss. Ztg." meldt, zijn te Bocke- nem, tusschen Hildesheim en Goslar, belang rijke wapenvoorraden gevonden. De fabrikant Weule leverde vrijwillig 29 geweren,18 karabijnen, 2 automatische pistolen en 20.000 a 25.000 kogels in. Te Schlewicke werden bij den boer Klingemann 180 geweren model '98 in beslag genomen die ln een schuur waren verborgen. Te Volkersheim werden bij den boer Wol- ters een licht machinegeweer, verscheidene kisten met machinegeweeronderdeelen, ver schillende soorten handgranaten en 2 buksen met elk 150 schoten munitie in beslag ge nomen. De menschen ,bij wie deze wapens ln be slag zijn genomen, beweren, dat zij dit mate riaal in 1922 ter bewaring hebben ontvan gen. Het onderzoek hiernaar is nog niet af- geloopen. MAREK VRIJGESPROKEN De rechtbank te Olbe heeft vonnis geveld in de zaak tegen den Duitschen Marek, die zijn been door den trein heeft laten afrijden. Het vonnis in eerste instantie is nietig ver klaard en de man is vrijgesproken. De moti veering van het vonnis is echter buitenge woon ongunstig voor den beklaagde. Duide lijk wordt erin gezegd, dat de rechtbank over tuigd is, dat hij met opzet heeft gehandeld om de verzekeringssommen in handen te krijgen. Het wettig en overtuigend bewijs heeft men echter niet kunnen leveren. TREINBEROO VIN G Korten tijd geleden is de personennacht- trein Bitterfeld—Berlijn, waarin zich eenige postrljtuigen bevinden, bij Graefenhainchen beroofd. In den afgeloopen nacht is dit we derom gebeurd. Dit keer sloegen de roovers hun slag tusschen Burgkemmnitz en Grae- fenhainischen. Aangenomen wordt, dat de dieven op den langzaam rijdenden trein zijn gesprongen, de deuren van de postwagens, die onbewaakt zijn, hebben opengebroken en vervolgens de pakketten naar buiten hebben geworpen. Men heeft 16 pakketten en twee postzak ken langs de lijn gevonden. Het onder2toek is in vollen gang. Inzake de ontploffing op den mijnenlegger verneemt het „Berl. Tagebl.", dat in Kiel reeds sedert jaren door den mijnenleggers- dienst oefeningen worden gehouden. Het betreft hier kleine mijnenleggers, Vaarvan sommige zelfs geen machines heb ben en dus door andere schepen tijdens de oefeningen op sleeptouw moeten worden ge nomen. Het voorwerp, dat op een dier booten ont ploft is, moet men ook niet verwarren met een mijn. waardoor zes soldaten doodelijk en vier man ijdelen van de poging om den premier te zwaar gewond werden. Oejeno te vermoorden. WEER EEN REVOLUTIE IN PORTUGAL LONDEN, 8 Juni. (V. D.) Naar uit Lissa bon gemeld wordt, heeft de politie een sa menzwering tot omverwerping van de repu bliek ontdekt. Talrijke arrestaties hebben plaatst gehad en reeds zijn eenige samen zweerders verbannen. Tot de gearresteerden behooren marine-officieren. Daar de politie in het bezit is gekomen van een lijst van samenzweerders, kan ver wacht worden, dat nog meer arrestaties zul len plaats vinden. NIEUWE AARDBEVING TE KORINTHE Wederom is een hevige aardbeving gevoeld te Korinthe. Een aantal huizen, die reeds door de aard beving van April j.l. waren beschadigd, stort ten in. De bewoners werden door een paniek aangegrepen. Te Korinthe en omgeving zijn twee nieuwe aardschokken gevoeld. Te Korinthe werden twee personen gedood. HET ALBANEESCHE PARLEMENT ONTBONDEN Het Albaneesche persbureau meldt, dat Senaat en Kamer hebben ingezien, niet in staat te zijn tot een algemeene herziening van de grondwet, zoodat zij tot ontbinding zijn overgegaan. PRINSES HELENA VAN ROEMEN» VRAAGT ECHTSCHEIDING Prinses Helena heeft met goedkeuring van den Regentschapsraad een verzoek tot echtscheiding ingediend tegen ex-prins Carol. Het verzoek geeft als eenigen grond de ernstige beleediging, zijn echtgenoote aan gedaan door prins Carol, die in het buiten land een leven leidt, een getrouwd man on waardig. Het vonnis is bepaald op 21 Juli. ONGELUK BIJ MIJNENLEGGEN Zes slachtoffers Gisteren kwam bij een oefening in het mfjnenleggen voor Schleimünde bij Kiel door onbekende oorzaak een mijn tot ontploffing, TUMULT-SCENES IN DE SKOEPTSJINA BELGRADO, 8 Juni. De Skoeptsjina heeft onder hevig tumult van den kant van de oppositie het voorstel van den voorzitter aangenomen, de acht afgevaardigden, die op de laatste zitting de orde hebben ver stoord, voor drie dagen uit het parlement te sluiten. De afgevaardigden, die werden uitgesloten, protesteerden heftig. Een an der afgevaardigde verklaarde zich solidair met de studenten, die hebben gedemon streerd en riep: „Moordenaars van de jeugd". De buitengesloten afgevaardigden wilden de zittingszaal niet verlaten. Het tumult werd zoo hevig, dat de zitting moest wor den geschorst. Tn politieke/kringen wordt verwacht, dat de regeering scherpe maatregelen wil ne men tegen de onruststokers. Morgen zal er een voorstel worden ge daan om den leider der oppositie, Pribitsie- witsj buiten te sluiten. In dat geval wil de oppositie het parlement verlaten. VERDRAG TUSSCHEN FINLAND EN AMERIKA ONDERTEEKEND WASHINGTON. 8 Juni. Te Washington is heden het vriendschaps- en arbitragever drag tusschen Finland en de Vereenigde Staten onderteekend. TOKIO, 8 Juni (V.D.) Met betrekking tot den aanslag op den Japanschen premier wordt officieus medegedeeld: De politie had ontdekt, dat m de kringen der ontbonden communistische partij Rado-Naminto het voornemen bestond een aanslag op den pre mier te plegen Zoodoende was het mogelijk den hiermede belasten man te arresteeren. toen hij met een dolk gewapend trachtte Tanaka te naderen. De mikado en net corps diplomatique wenschten Tanaka geluk* met het mislukken der euveldaad. Het onderzoek is ln vollen DE TOESTAND TE PEKING Te Peking is een escader Japansche vlieg machines aangekomen tot het herstellen van het verkeer met Tientsin. LONDEN, 8 Juni. Volgens de laatste be richten uit Peking bevonden de Sjansl- troepen van Yen-si-Sjan zich gisteren bui ten de noordelijke poort van de stad. ter wijl de Kwo-min-spuuntroepen onder Feng Joe-siang. zich aan de zuidelijke poort be vonden. Men wist toen nog niet. welke troe pen de stad zouden binnenkomen "Naar gemeld wordt is het de bedoeling van de autoriteiten van Nanking, om de hoofdstad toe te wijzen aan Yen: het is evenwel weinig waarschijnlijk dat deze Feng het bestuur over de hoofdstad zal be twisten. Derhaive wordt verwacht, dat de Kwo-min-sjuuntroepen heden de stad zou den binnenkomen. Gemeld wordt, dat de discipline onder deze troepen goed is. Gisteren bleven de poorten der stad nog gesloten en de ontruiming der noordelijken vond plaats zonder tusschenkomst van de Zuidelijken. De stad blijft rustig. Politic patrouilleert door de straten. HEVIGE STORMEN BOVEN CHILI BUENOS AYRES, 8 Juni Boven Chili heeft een hevige wervelstorm gewoed, waardoor overal aanmerkelijke schade werd aangericht. In het bijzonder werd de omgeving van Valparaiso geteisterd. Tal van huizen werden beschadigd en boomen ontworteld; ook zijn menschenlevens te be treuren. Op zee werden kleine schepen door den storm overvallen en tegen de kust geworpen. Een zeldzame pelgrimstocht naar Lourdes. Met verhoring spreekt men tegenwoordig over de Oceaanvliegers, of over den tocht van den „ijzeren Gustaaf" die met z'n oud paard van Berlijn naar Parijs, heen en terug een reis maakt. Maar met evenveel recht kan men gewa gen van eijen eigenaardigen pelgrimstocht, dien de Belg Fran?ois Wilmes een Luxem burger van geboorte, naar Lourdes onder nomen heeft. Hij is uit Bovigny, een stadie in de Belgische Ardennen, naar Lourdes vertrokken, waar hij na een voetreis van 50 dagen hoopt aan te komen. Hij duwt een ouderwetsch wagentje, waarin zijn 70- jarige moeder gelegen is, die heelemaal iam is. Deze eigenaardige pelgrim legt ge middeld per dag een afstand af van 35 K.M. Heel de wereld zal verheugd zijn, wanneer zoo'n groot geloof en kinderliefde in Lourdes beloond zou worden. Het werk van de Missionarissen in vreemde Missiën. De Congregatie voor de Vreemde Missiën te Parijs, een der meest verdienstelijke mis- sioneerende vereenigingen, heeft het hoofd terrein harer werkzaamheden vooral ln Oost-Azië. Aan het jongste verslag harer werkzaam heden ontleenen wij het volgende: In onze Missievelderk wonen 246 millioen ménschen; daarvan zijn slechts 1.800.000 katholieken. In dit uitgestrekte gebied ar beiden 46 bisschoppen en 1086 missionaris- i sen. Dezen verrichten diens in 6496 kerken, en kapellen. Zij worden daarbij geholpen door 1420 inlandsche priesters, 3500 kate- chisten, 572 ordesgeestelijken, die onderge bracht zijn in 43 kloosters, en door 5973 zusters, die over 217 Communauteiten ver deeld zijn. Op de 57 seminaries zijn 2766 studenten. Er zijn 2663 scholen, die door 141,438 kin deren bezocht worden. Men telt er 3'9 weeshuizen, waar vondelingen en verlaten kinderen een onderdak en verzorging vin den. De Missie onderhoudt verder 517 zie kenhuizen met apotheek en verschillende inrichtingen voor de verpleging van me- laatschen, alsmede 90 werkplaatsen. In het afgeloopen jaar bekeerden zich 437 ketters, 30654 heidenen en werd het H. Doopsel toegediend aan 166.836 kinderen. ZONDAG io JUNI HILVERSUM ioóo M. 10.30 Dienst i.h. Geb. der Ver v. Vrijz. Herv. te Haarlem. 12.302.00 Lunchmuziee door het Tri Rentmeester. 2.003.00 Laatste Ha waiian concert door het Hawaiian radio-vijftal (Chr. dk Vos Jr., Hawaiian guitaar. Eug. Scholten, Hawaiian guitaar. H. Fernandez, guitaar. Jan de Vos, bas guitaar. Chr. Seeger, ukulele). 3.004.30 Concert door de Gem zangver. „De Koraal" en de muziekver. „Sempre Cres cendo" te Almelo. 4.305.15 Pianosonaten van Beet hoven. Analyse van Sonate op. 27 nr. 2 (Mondschein) door L. Schmidt. Egb. Veen, piano. 6.007.15 Diner- muziek door het Oinroeptrio. 8.00 Persber. en sport uitslagen. 8.10 „De Barbier van Sevilla", opera in 4 be drijven van Rossint. Graaf Almaviva, M. Plooyer. Dr. Bartholo, M. v. Reen. Rcsine zijn pupil, Hélène Cals. Figaro, barbier, Hans Thyssens. Basilio, zangleeraar, G. Leenders. Pedrillo, bediend® v. Almaviva, J. Stroomen- bergh. Officier v. d. wacht, J. Jansen. Ben Alcade, een notaris, H. Hendriks. Het verst, omroep-orkest o.l.v. J. J. v. Amerotn. Chris de Vos, algem. voorber, In de pauze Eenige „Rossiniana", door Louis Schmidt. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-kcrkdienst ook op 1S70 M.) 8.309.30 Morgenwijding. Spreker J. Valk. Onderwerp Rust in God. (Psalm 62) Het Chr. Radio Dubbel-Kwartet „Hoort gij die stemme" o.l.v. den heer I. van Heerlen (N.C.R.V.) 9.30 K.R.O. Kerkdienst en „Bronk" (processie) uit de St. Laurentiuskerk te Spau- beek (L). Het Kerkelijk zangkoor (mannen en jongens) onder directie van Kapelaan C. Kellenaers, zingt de Hoogmis in Gregoriaansch. Uit het Kyriale wordt gezon gen de Missa 11. Voor de H. Mis het „Asperges me". Na de H. Mis door al!? aanwezigen „O zinnebeeld der liefde" uit Hamers Psaiterke. P. Stassen-organist. De predikatie wordt na de H. Mis gehouden door Pater W. Cramers S.J. superior van het retraite-huis „St. Ignatius" te Spaubeek. Na dc H. Mis stelt zich bij gunstig weer de processie op en trekt aan den microfoon voorbij. 12.30 K.R.O. Tijdsop gave, 13.301.30 K.R.O.-Lunehmuziek door het Trio „Winkels" i.30—2.00 K.R.O. Literair-halfuurtje, door W. Nieuwenhuys. 2.304.00 K.R.O. Middagconcert m.m. v. het Dubbel-Mannenkwartet „Inter Nos" uit Arnhem o.l.v. Jan ter Haar. 4.005.00 K.R.O. Zieken- lof uit Bloemendaal. 5.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Muiderkerk (Herv. Kerk) t.e Amsterdam. 7.408.15 K.R.O. Spreker Prof. Dr. Titus Brandsma O. C. van de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. Onderwerp: „De mystiek van Hadewych" 8.15 K.R.O. Concertavond m.m. v. Mejuffrouw Francisca Fischer, sopraan. Den heer Frits Bolsius, bas en het K.R.O. orkest o.l.v. Martin van den Ende. 10.45 K.R.O. Epiloog door het koortje o.l.v. den heer Jos. H. Pickers. DAVENTRY iSoo M. 3.50 Kamermuziek. Iturbi, piano. Het Pro-Arte strijkkwartet (2 violen-viola, cello). 5.40 Gedichtenvoorlezing. Werken vin Coleridge.—6.056.50 Bach-cantate no. 39 (Brich dem hungrigen dein Brot). A. Moxou, sopraan. W. Coleman, alt. G. Parker, bariton. Radio-koor en -orkest. 8.15 Dienst in de St. Martin in the Fields. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsb. 9.25 Concert door het Emilio Colombo-orkest en F. Gregory, bariton. A. Lilley, sopraan. 10.50 Epiloog. 11.00ir.20 „The silant Fellowship". PARYS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.20 Morgenwij ding. Preek en muziek. 1.05 Bilbouquet, humorist. Daarna orkestconcert. 4.50—5-5© Dansmuziek. 8.50 ir. 10 Orkestconcert. LANGENBERG 469 M. 9.20—10.20 Morgenwijding. 12.052.05 Tuinconcert. Militaire kapel. 4.10 4.50 Pianoconcert (Bach). 4.506.00 Blaas-orkrst concert. 6.056.30 Zwemwedstrijd DuitschLand Zwitserland. 6.30—7.50 Annette Droste-herdenking. 8.35 Koorconcert. Omroep-koor en -orkest. Fr. Hw sen, sopraan. Hr. Hilgers, orgel. Hr. Breuer, piano. na tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN 1250 M. 6.50—8.20 MorgenconCett. 9*90 Morgenwijding. ir.501.10 Concert. Het klager- kwartet. F. Weber-Fiessburg, sopraan. 5.206.50 Het Schubert-kwartet (2 violen, viola, cello). 8.50 Ge varieerd programma. Edith Karin, Wilh. Bendow en E. Hoffmann. 10.50—13.50 Dansmuziek. HAMBURG 595 M. 6.50 S.20 Morgenconcert. 9-35 Morgenwijding. er.50 Orkestconcert. 3-ao Orkest- concert. 5.go Orkestconcert. 8.20 „Reifrock und Stöckelschuh", Norag-orkest en solisten. Vervolgens tot IT.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35—10.35 Licht orkestconcert. KERK EN STAAT IN MEXICO Geen vrede? Telegrafisch is reeds gemeld, dat Kerk en Staat in Mexico een formule hebben gevon den, die voortaan den vrede waarborgt. Wat deze formule behelst is niet bekend; doch volgens een telegram uit New York aan de „Daily Telegraph" hebben beide partiier concessies gedaan, eoodat de Kerk haar be schuldiging dat de Staat tracht den gods dienst te overheerschen kan laten varen, en de regeering van president Calles kan func- tionneeren zonder dat zij de Kerk behoeft te beschuldigen van inmenging in de zaken van den Staat. Het schijnt dat Dwight W. Morrow, de Amerikaansche gezant te Mexi co, met goedkeuring van president Coolidge, niet-officieel zijn diensten heeft verleend teneinde de twee partijen tot elkaar te brengen. Uit Mexico wordt gemeld, dat daar ter stede binnenkort een afgezant van het Va- ticaan zal aankomen met de bevoegdheid om een definitieve schikking met president Calles te treffen. De „Daily Telegraph" heeft bij de Mexi- caansche legatie te Londen aangaande het bovenstaande navraag gedaan en vernomen dat daar geen enkele inlichting ter zake is ontvangen. Men beschouwde de berichten dan ook met eenigen twijfel. Zij die met den toestand in Mexico goed vertrouwd zijn, zijn van meening, dat eerst over enkele maanden een definitieve verbetering in den toestand zal intreden als de nieuwe presi dent, generaal Alva.ro Obregon, het bewind zal hebben aanvaard. STAKING VAN SCHEEPSKOKS. Alle passagiersverkeer tusschen de staten van Australië, Tasmanië uitgezonderd, ligt practisch stil ten gevolge van een langdurige staking van scheepskoks. Dezen weigeren thans echter ook dienst te doen op schepen met bestemming naar Tasmanië. MOORDAANSLAG OP DEN JAPANSCHEN PREMIER Een poging tot het vermoorden van den Japanschen premier werd verijdeld toen de premier aan het station van Oejene aan kwam op weg naar Oetsoenomija tot het bij wonen van een partij-conferentie. Een man, die werkmanskleeren droeg, drong plotse ling naar voren en deed een poging, doch deze poging mislukte dank zij de politie en de lijfwacht. De man werd onmiddellijk ge arresteerd. Vernomen wordt, dat Matsoemoera, lid van den Landdag, met een dolk in het been werd gestoken en een rechercheur licht werd gewond, toen zij medehielpen bij het ver- In memoriam Karl August van Weimar. Het zal op 14 Juni a.s. 100 jaar geleden zijn. dat Groothertog Karl August van Weimar, de vriend en beschermer van Goethe, in het kasteel Graditz, nabij Tor- gau geheel onverwachts overleed. Op de plaats van zijn overlijden zal op 14 Juni een kleine plechtigheid plaats vinden. Austen Chamberlain. Deze verklaring van Chamberlain is in zooverre merkwaardig, dat zij de opvatting huldigt, dat de Engelsche regeering slechts dan alleen behoeft op te treden tegen de vertrapping van alle goddelijke en mensche- lijke wetten, voor menschen die omwille van hun geloof vervolgd worden, wanneer het Engelsche onderdanen betreft. Een Kardinaal-Missionaris Kardinaal Segura, de Aartsbisschop van Toledo en Primaat van Spanje heeft een persoonlijk bezoek gebracht aan de Spaan- sche kolonisten in Zuid-Frankrijk om daar een missie voor hen te prediken, 's Morgens om 5 uur zat de Kardinaal reeds in den biechtstoel; op het vastgestelde uur deed hjj de H. Mis waaronder hij een preek hield tot de aanwezigen. In een der kerken werd hem medegedeeld dat de Mis van den Kardinaal was bepaald op 8 uur, aldus was ook afgekondigd. Toen de kardinaal dit vernam vroeg hij onmiddel lijk: Hebben de arbeiders dan vrijaf om deze H. Mis bij te wonen? Neen, zoo ant woordde men hem, de arbeiders zijn dan reeds op de fabriek. Ja maar voor hen ben ik hierheen gekomen hernam de kar dinaal. Ik zal onmiddellijk na 't biechthoo- ren de H. Mis opdragen en een van de an dere missionarissen moet dan om 8 uur de H. Mis lezen. Kardinaal Segura heeft zelf het Initiatief voor deze Missie genomen en ook zelf de oefeningen geleid. Hij wist maar al te goed dat de nood onder deze kolonisten zeer groot was, nog te meer daar er in Frank rijk een groot gebrek aan priesters is, zoo dat de weinige priesters zoodanig met werk zaamheden overladen zijn, dat zij geen bij zondere zorgen aan deze landverhuizers kunnen besteden. Het voorbeeld van den Kardinaal trok bijzonder de aandacht. Tevergeefs trachtten de communisten, die onder deze Spanjaar den een geweldige activiteit aan den dag leggen, de arbeiders over te halen geen deel te nemen aan deze Missie. De zielenijver van den Spaanschen Pri maat ook voor zijn eigen kudde is zeer op- Steeds /iet jYéeuwste 1st Mactto. Va££ufrds(?e /&rde/7ï/i<?esi&ewiiarÓQ.'Yifx MAANDAG n JUNI HILVERSUM 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 2.30 Opening v. d. Indische Tentoon stelling Arnhem 1928. Toespraken o.m. door den Minis ter van Koloniën en den Burgemeester van Arnhem. 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00 7.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7-i5"~ 7.45 Frar.sche Olympiadeles. 8.00 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. C. v. d. Elshout, ban ton. Jac. Kinsbergen, viool. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend NCRV uitzendingen) 12.301.45 Orgelconcert door den heer Jacob Everts, organist te Groningen. 4.005.00 Zickenuurtje o.l.v. Ds. H. L. Boerlijst. Ev. Uth. Predikant te Amsterdam. 6.157.00 Fotographieles door A. Boer. 7.308.00 Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.00 Con cert (ie gedeelte) „Het Amsterdarasch Vocaal Solisten Kwartet". Willy Canté-v. Amerongen, sopraan. Nelly Hugues, alt. Willem Laman, tenor. Jaap Stroomenbergh, bas. Alex Aderaa, piano. (2e gedeelte) S. P. Visser, orga nist te Bennebroek. Spreker De heer A. van Driel te Haarlem. Onderwerp „Op den Uitkijk DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra- tnofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert (piano-sopraan). 12.50 Dansmuziek. 1.20—2.20 Orgelmuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Muziek. 3.25 Histor. causerie. 3.40 Muziek. 3.50 Het Morgan Trio. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Het Gershom Parkingtan kwintgt. 6.40 Voor padvinders. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Het Gershom Parkington Kwin tet. 7.20 Dram. critiek. 7-35 Sonates van Bach voor fluit en piano. 7-45 Fransche causerie. 8.05 Het Ca- sano Octet en T. Brown, xylophone. 8.20 Lezing SI ne psychology of food and dress. 9.00 Pianoconcert door M. Cole. 9.20 Nieuwsb. 9*35 Lezing Recollections of Samuel Butler. 9.50 Nieuwsb. 9-55 „Hobson s Choice" comedie in 4 actcn van H. Brighouse. n.20— 12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 175° M. 10.50— xx.oo Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05 5.05 Trioconcert, (piano, viool, cello). 9*°5 11*20 „Rip", operette van Planquette. LANGENBERG 469 M. 1.25—2.50 KamermuZieK (piano, viool, sopraan). 6.207-15 Orkestconcert. 8.35 „Vor dem Zoo", Werag-orkest en sprs. F. Konrad Koefert. Else Legband-Lefebre, Kandner, Oettershagen en Weimar (Van vogels, hoenders, insecten en huisdieren). Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5-20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen. »-50—10.50 Orkestconcert o.l.v. B. Seidler-Winkler. H. Wildbrunn, zangeres. HAMBURG 395 M. 6.15 Orkestconcert. 7.20 Popu lair concert. 9.20 Actueele causerie. Daarna tot 11.20 Cabaret en dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Gramofoonmuziek. 6.507.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen U kunt 't bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. merkenswaardig. lederen morgen om 4 uur staat de kardinaal op, onverschillig hoe laat hij ook naar bed is gegaan. In zijn bisschoppelijk paleis komen iederen dag 500 arme kinderen eten. Hij is een bijzondere voorstander van de Katholieke Sociale Actie. Toen hij nog Bisschop van Goria was had hij zelf reeds fabrieken en werkplaatsen en groote coöperaties opgericht. Pornographie en zelfmoord In een enquête over de voornaamste oor zaken van het toenemend getal zelfmoor den van jeugdige personen in Weenen, waarin de ontreddering in het gezinsleven, de sociale nood, de drankzucht aangegeven worden, schrijft de directeur van een Oos tenrijkse!). tuchthuis over het psychologisch ontstaan van het meest voorkomend zelf moordmotief „ongelukkige liefde". Wie ver trouwd is met bet zieleleven van de moder ne jeugd, zal zich niet daarover verwonde ren dat dit zelfmoordmotief zoo schrigba- rend veel voorkomt, want vooreerst mist deze jeugd zelfkennis, verantwoordelijkheids gevoel en in de beslissendste momenten van hun leven vaak ook een verstandige leiding. Veel onheil richt onder de jeugd aan het slagwoord van „het zich-uit-leven" en van de „vrije ontwikkeling van de persoonlijk heid." Het kweekt zwakkelingen en egoïsten die niet vast in hun schoenen staan en aan iedere verleiding toegeven. Juist op erotisch gebied breekt zich dat egoïsme baan. Zulks is geenszins te verwonderen. In de heden- daagsche literatuur en cinematographie wordt te zeer de nadruk gelegd op het eroti sche element in den mensch. Het behoeven niet altijd pornografische boeken of schund- films te zijn, die een nadeeligen invloed uitoefenen op de jeugdige psyche, ook ro mans en filmen die het liefdemoment als het eeuig belangrijke in ons leven voorstel len en die altijd erotische, tot tragische op lossing leidende problemen behandelen, wer ken zeer schadelijk. Zij wekken in de jeug dige zielen een valsche romantiek en zijn schuld dat een minnarij, die een vluch tige episode kon blijven in de oogen van den jongen een tragedie wordt, die dan door een „heroïeke daad" en als zoodanig wordt de zelfmoord beschouwd haar droevig einde vind* I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13