Sport en Wedstrijden FÏNANTIEELE BESCHOUWINGEN is een harde zeep. Wordt niet week in water. Kan tot het laatste vliesje èebruikt worden. ct HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI de spaarne-ban:-: Olympische Meditaties NederlandChili NederlandEgypte E. D. O.—R. C. H. E. D. O. D. H. V. B. R.K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boy»". R.K.V. „Zwaluwen". R. K. V. V. „Lisse". Olympische Spelen 1923 Kaatsdemonstratie CRICKET Programma voor Zondag. WATERPOLO TENNIS De Competitie De Davis Cup Holland leidt met 20 tegen Oostenrijk Handel-Mïj. Güntzel Schumacher zèppa Internationale Kampioen schappen DAMMEN BRABANTSGHE BRIEVEN. XII Een lichte huivering doorvoer de menigte, toen de gewraakte Uruguay-ploeg Donder dagavond de arena betrad voor haar kamp tegen de Azuris. Gewraakt door geheel de Duitsche pers. Ik weet niet, vriendelijke le zers, of gij te Amsterdam zijnde wel eens een Duitsche conrant koopt om te zien, welk oordeel onze oostelijke buren over het verloop der Spelen hebben en over den bewusten kamp wel ln het bijzonder. Nu ik heb mij die moeite wél gegeven, zelfs er vele gekocht, op mijn gemak doorgewor steld en megeërgd. Natuurlijk past 't ons niet om iemand in zijn sym-of anti pathieën jegens welk land ook te kwetsen, maar 't is wel opvallend dat de meeste klachten van Duitsche ziide komen. Het re gent aanmerkingen, op vele plaatsen laat de organisatie te wenschen over, hetgeen wij echter zonder meer ter zijde leggen. Doch de scheeve voorstelling, welke de Duitsche pers, meer speciaal nog de periodieke sport pers, van den strijd van Zondag geeft, doet de maat overloopen. In de eerste plaats is de scheidsrechter de gebeten hond. Niets, maar dan ook let terlijk niets, blijft van den braven Egypte naar over. Verder gaan de heeren nog met te beweren, dat wie dezen fluitist de hand nog boven het hoofd houdt, en dat deed onze sportredacteur evenzeer als ik, rijp zijn voor een bepaald soort inrichting. Nu, dan wordt je bedankt! Natuurlijk is Uruguay verder de hoofd oorzaak van de onsmakelijke vertooning. Zij alleen passen „fouls" toe, zij alleen zoeken hun kracht in unfaire practijken, zij alleen hebben de Olympische gedachte tot een aan fluiting gemaakt, zij en niemand anders. Wel geeft men toe, dat Kalb zich misdragen heeft, evenals Hofmann (Meerane), maar toch was een tegenstander weer de directe oorzaak van het vergrijp. Goeden morgen porder Blikskatersgoed weten wij, dat de Zuid- Amerikanen een bijzondere bedrevenheid hebben in de toepassing van bijkans on zichtbare trucjes, maar zelfs in het heetst van den strijd hebben zij zich gelukkig be- heerscht, ook al zal dit wel eenige malen moeite hebben gekost. Laat men liever de nederlaag niet ver bloemen, hoe bitter de pil ook smaakt, maar rondborstig zeggen, dat zij voor een sterke ren tegenstander het trotsche hoofd hebben moeten buigen. Dat was eerlijk geweest, en tevens sport- manlike. Intusschen bewezen de Italianen, dat Uruguay ook op eerlijke wijze te bekampen is. Hun spel heeft ieders bewondering afge dwongen. Men versta mij goed, niet wat de technische kwaliteiten betreft, dan wel de heilige bezieling, waarmede zij hun tegen standers tegemoet traden. Vastberaden kwa men zij de arena binnen en tot de laatste minuut ontwikkelden zij een wilskracht, welke van de wereldkampioenen het uiter ste vergde. Dat de Azuris ten slotte sneu velden is geen schande, door hun spel heb ben zij de sympathie verworven van het aan wezige publiek. Ondubbelzinnig kwam dit tot uiting, toen de heeren direct na afloop in hun autocar stapten. Eerst werden zij toegejuicht, doch langzaam groeiden deze toejuichingen tot een orkaan van huidegeroep. G'eheel afzijdig stonden eenige Duitsche pers-menschen dit tooneeltje gade te slaan. Zij keken, maar zeiden niets. Ik hoop, dat zij met de overtuiging huiswaarts zijn ge gaan, dat de Hollanders alleen diè ploeg hun sympathie betuigen, welke die krachten haar houding en optreden verdient! SEE-SAW. Jarenlang had Botterdam geen interland wedstrijd aanschouwd en nu komen ze in eens op een rijtje. NederlandBelgië. Nederland'Chili. FeyenoordMexico en Nederland—Egypte allemaal binnen 8 da gen ln de Maasstad. Het scheen zelfs te veel te zijn, want de belangstelling was lang niet zoo groot als Dinsdagavond, waartoe natuur lijk het verschil in populariteit tusschen Holland—België en Holland—Chili bijdroeg 15 a 20.000 bezoekers waren aanwezig toen om 7 uur de elftallen in 't veld verschenen. Nederland in dezelfde samenstelling als te gen de Belgen, dus met Kools, van Heel en Krom als middenlinie. De Chilenen met een eenigszms gewijzigde ploeg. De strijd kreet der blauwhemden iets ongekends in Rotterdam bracht de noodige vroolijkheid teweeg. Onder leiding van den Spaanschen scheidsrechter Comoura stelden de beide elftallen zich als volgt op: Nederland: Van der Meulen Denis Van Kol Kools Van Heel Krom Elfring Smeets Tap Gehrlng Weber Carbonell Alfaro Bravo Subiabre Arias Blveros Torres Morales Lindford Chaparro Ibacache Chili: Voor den toss hebben de Chilenen de aar dige gedachte om alle elf op captain Denis toe te wandelen en hem geluk to wenschen met zijn Jubileum van 50 wedstrijden. De Hollanders geven blijk iets geleerd te heb ben in het tournooi. Ze komen alle elf bij elkaar in het middenveld en brengen dan 'n zorgzaam gerepeteerde krijgskreet uit onder uitbundig applaus, bijna Zuid-Ameri- kaansch. Om 7.02 min. wordt begonnen. De- nis heeft den toss verloren wat ovj gebrek aan zon en wind weinig uitmaakt. Van den aftrap neemt Holland den bal mee. Tap pas seert enkele Chileenen maar schiet dan ra kelings naast terwijl het publiek al voor een goal juicht. Handig spel van Arias brengt het Hollandsche doel eenige malen in gevaar. Het binnen trio is echter niet door tastend genoeg en Subiabre's schoten vlie gen naast.. Holland trekt dan weer ten aan val. Een corner levert geen resultaat op. Als Carbonell laag voorzet komt Subiabre alleen voor van der Meulen te staan maar maait over den bal heen, waarna Arias naast schiet. Veel fraais krijgt liet publiek niet te aanschouwen. Het spel is zeker een klasse minder dan bij HollandBelgië. Heel wat corners worden er ow het Chiieensche doel genomen daar de blauwgehemde backs bij elk denkbeeldig of werkelijk gevaar den bal over de lijn trappin. Na 14 minuten, a!s de beide doelverdedigtrs het 'nog steeds kalm pjes hebben gehad, komt het eerste zuivere schot van onze voorhoede. Gehring kegelin, ie keeper -ipt den 'oal me; ten formidabe- len sprong juist over de lat. De Chilenen viiegen "eregeld In Denis' off-side valletje. Elfring onderscheidt zich door ettelijke Chilenen te passeeren. Zijn voorzet brengt een benauwd moment voor het blauwe doel, maar Smeets' schot gaat hoog over. Van Heel en Torres demonstreeren den Olympi- schen geest De twee kleine kereltjes loopen elkaar tegen den grond, aaien elkaar op den grond zittend dan liefkozend over het ge laat. Oranje wordt sterker. In de voorhoede vlot het nog steeds niet en de kleine blauw hemden verdedigen hardnekkig. Een fraai omhaal van Van Heel uit een corner (den achtsten reeds) dien Holland te nemen krijgt wordt gestopt. Fraai combinatiespel der blauwhemaen oogst applaus. Verder brengen zij het niet. Denis probeert het eens met een ver schot dat door den keeper gevangen wordt; 35 minuten is er gespeeld als Gehring op doel toerent en rakelings langs schiet. Onmiddellijk daarna eenzelfde geval aan den overkant. Nu schiet Subiabre langs der. vallenden Van der Meulen in het zijnet. Van Kol werkt in deze periode zeer goed. Een through-pass geeft Weber een goede kans. Zijn schot faalt. Alfaro doet het eens alleen, rakelings schiet zijn schot over. De Chilenen spelen heel wat beter, dan men ver wachtte, na hun matig spel tegen Portugal en Mexico. Tegen rust komen ze zelfs meer en meer in den aanval. Ze krijgen een goede kans, die door Alfaro gemist wordt en in de laatste minuut kopt Carbonell rakelings langs. De rust komt met 00. De tweede helft Klokslag acht uur begint de tweede helft. Van der Meulen vangt een kopbal van Al faro, maar na 5 minuten trapt Denfs over den bal heen. Van der Meulen loopt uit, wordt gepasseerd en Bravo doelpunt via den paal. 10 voor Chili. Dit doelpunt brengt leven in de partij. De Hollanders, luide aangemoedigd, begin nen te begrijpen, dat het zoo niet gaat en pakken beter aan, zonder dat ze er aanvan kelijk in slagen de trapvaste backs te pas seeren. Krom bezet nu de spilplaats. Van Heel gaat linkshalf, wat een verbetering blijkt te zijn. Smeets krijgt uit een vrijen trap, door Denis genomen, kans om den gelijkmaker te scoren, maar schiet hoog over. Na 12 minuten rent Elfring langs het lijn tje. Hij zet zuiver voor en Gehring schiet van dichtbij den bal in het net. 11. Met geestdrift vallen de Hollanders aan. Ze spelen nu een klasse beter dan voor de rust en zijn voortdurend in de meerderheid. Uit een voorzet van Weber kopt Smeets in, buiten bereik van den doelman, maar juist tegen de paal, zoodat het doel der Chile nen nogal gelukkig aan een doorboring ont komt. Gehring drijft door alles heen, zet op het laatste moment over naar Tap, die in de handen van den keeper schiet. Twintig minuten is er gespeeld als Smeets een fraai doelpunt scoort. Hij vangt, met den rug naar doel staande, een voorzet van Weber op, draait zich meteen om en puntert keihard in den linker benedenhoek. 21 voor Hol land. De 10e corner voor Holland wordt door Tap in plaats van door Weber genomen. Resultaat nihil. Corner no. 11 wordt door Gehring schitterend ingekopt, doch niet minder schitterend door den keeper wegge slagen. Subiabre krijgt bij een doorbraak den bal vrij, een schot over de lat is het eenige resultaat. Uit een corner is Van der Meulen reeds gepasseerd, als Kools den bal nog uit den doelmond wegtrapt. Uit een voorzet van Elfriog schiet Weber naast. Een volgende kans wordt door Weber overge- trapt. Tap, die bar slecht op schot is, kogelt nog eens in de richting van de hoekvlag, als hij den goal moet hebben. Een kopbal van Weber wordt gestopt. Reeds verlaat het pu bliek het terrein, als in de laatste minuut Chili een corner te nemen krijgt. Carbonell zet den bal hoog voor en Alfero kopt in. 2—2. De scheidsrechter kent den goal toe, hoe wel het o.i. 14 seconden over tijd was. Er moet dus 2 maal 15 minuten verlengd wor den. Chili valt in het eerste kwartier der verlenging direct aan. Van der Meulen houdt het hard schot van Subiabre. Bij een door Elfring goed genomen corner springen Smeets en de keeper beide naar den bil, De H. B. S.'er kopt in doch juist over de lat. Denis wil er een eind aan maken, hij brengt den bal op tot het penaitygebied der Chile nen, maar hij schiet naast. Van Kol raakt tegen den grond, hij blijft even liggen, doch spoedig is de taaie Ajaxied weer op de beenen. Het 2e kwarti-r der verlenging (er wordt 2 minuten gerust) geeft Tap een kans uit een voorzet van Weber, de bal gaat hoog over. Gehring maakt zich mooi vrij, hij lost een hard schot, rakelings langs. Van der Meulen moet nog eenige keeren in actie komen om een voorzet te onderschep pen. Elfring krijgt gelegenheid om den 17en corner te nemen. Aan de overzijde schiet Carbonell rakelings over. Hierna komt het einde met 22. Holland wint bij loting, maar geeft den door den N. V. B. uitgeloofden beker mede aan Chili als herinnering. Naar wij vernemen,wordt Woensdagavond op het Sparta-veld te Rotterdam een wed strijd NederlandEgypte gespeeld. Aldus de derde landenwedstrijd in 8 da gen tijd te Rotterdam. Halve eindstrijd om het Kampioenschap van Haarlem Hedenavond zal om zeven uur bovenstaan de wedstrijd op het H.F.C.-terrein worden gespeeld. Door de omstandigheden is het tot dusver onmogelijk gebleken, om dezen wedstrijd eerder vast te stellen, doch ein delijk zal het er dan nu van komen. Het lijkt overbodig, om er op te wijzen, dat het aan de Spanjaardslaan kan spannen. Zon der twijfel zullen beide partijen er alles op zetten, om als overwinnaar uit het strijdperk te komen, want het wil ons voorkomen, dat degene, die hier wint, ook de beste kansen heeft op den beker, die voor den kampioen beschikbaar is. Zooals we althans Storm vogels zagen spelen op het R.C.H.-terrein tegen H.F.C.gelooven we wel, dat zoowel E.D.O. als R.C.H. momenteel sterker zijn. Mede doordat op het H.F.C.-terrein ge speeld wordt, wil het ons voorkomen, dat velen aanwezig zullen zijn om getuige te zijn van dezen kamp tusschen de beide ri valen. Naar we vernemen, zal de heer Casteleyn uit Rotterdam als arbiter fungeeren. R.C.H. zal zeer waarschijnlijk met het volgende elftal uitkomen: Kos Kuit, Prevost N.N., Nieuwenhuis, Krom Hanse, Nachtegeller, Verkerk, Ruis, Brugman Ten slotte schijnt er dan toch een eind te komen aan de wedstrijden om het kam pioenschap van Haarlem. Hedenavond 7 uur ontmoeten R.C.H. en E.D.O. elkaar op het H.F.C.-terrein, om uit te maken wie voor den eindstrijd Stormvogels moet bekampen. Steeds spelen R.C.H. en E.D.O. tegen elkaar spannende en goede wedstrijden. Ook nu zal het niet aan spanning ontbreken. E.D.O. komt als volgt uit: Meenhorst Kuil, Baeré A. Swart, J. Perukel, H. Swart Dona, Tanis, S. v. d. Laan, v. d. Hurk, Perukel Secretariaat: Spaanschevaartstraat 90 Hedenavond van 78 uur contributie betalen in de R. K. Mil. Vereeniging, Zoete- straat. Maandagavond 8.30 uur bestuursvergade ring ten huize van den heer Slenders, Scheepmakersdijk 59. Secretaris: J, C. Kruijvcr Jr., Tweede Zuidpolderstraat 16. Hedenavond van 89 uur contributie be talen in ons clubgebouw. Binnen zeer korten tijd zal een speciale „Junioren"-vergadering worden gehouden, welke aan belangrijkheid alle voorgaande wel zal overtreffen. De Junioren komen dan allemaal, dan wordt het weer een gezellige vergadering. Bij het contributie betalen zal wel meer worden verklapt! JOOP. Onderafd. Ned. R. K. Volksbond. „De big-match LisseHillegom" Het programma voor a.s. Zondag luidt: Lisse II—Concordia I (Nederlaagwedstrijd) 1)4 uur- Lisse IHillegomsch elftal (Medaille wedstrijd), 3 uur. j Wederom is het onze club gelukt op een mooi programma voor Zondag a.s. beslag te kunnen leggen. Het 2de elftal, dat deelneemt aan de Nederlaagwedstrijden, ontvangt het Con- cordia-team uit Hillegom. Hun wacht een zware stijd, waarin, naar wij hopen, de strekste zal winnen. Het le elftal krijgt op bezoek een R. K. Hillegomsch elftal, spelers van den N. V. B.- club „Hillinen" en .Hillegom". Dit wordt een wedstrijd die het aanzien wel waard kan wezen: Wij verwachten van den kant van Hillegom menigen supporter Opdat zij niet voor Lisse behoeft onder te doen. Wij zullen nog een enkel woordje schrij ven over het spel en dit is dan voorname lijk gericht tot de supporters. Zooals misschien velen weten, wordt in den N. V. B. die regel van den keeper aanvallen wel toegepast. Opgelet! A. s. Zondag spelen N. V. B.-ers, dus moe ten wij dezen regel vanzelf in toepassing brengen. Wel zullen wij er zorg voor dragen, dat deze regel niet wordt overdreven en zal de arbiter van dezen wedstrijd bijtijds in grijpen, wanneer het te gevaarlijk wordt in knielende of liggende houding. Wij schrijven dit, opdat er dan bij het pu bliek geen verkeerde meeningen omtrent 't spel zullen ontstaan. Wij wenschen allen een pleizierigen wed strijd toe en onzen penningmeester een besten dag voor de kas. „THIJRRIJ". Haarlem doet het beter. De draw tegen Hermes D.V.S. in Schiedam is een hoogst eervol resultaat voor de Schoterwegclub. Vooral de hooge scores van beide elftal len viel hier in het oog. 't Is wel een zeld zaamheid in de Nederlandsche crickethis torie dat de speeltijd te kort blijkt om elk een inning uit te spelen. Een verrassend resultaat was de overwin ning van Phoenix op H.C.C. I. Een keurige prestatie intusschen van de jonge Hage naars. Voor de variatie zal H.C.C. II nu wel voor het kampioenschap zorgen. De Haagsche reserves gaan ongeslagen aan het hoofd der eerste klasse. Haarlem speelt Zondag thuis tegen V.R.A. De prestaties der Amsterdammers bleven tot op heden ook al beneden de verwachtingen. Wij geven Haarlem tegen Rincker en zijn mannetjes een goede kans, tenzij V.R.A.'s fastbowler bijzonder zijn dag heeft. Rood en Wit speelt in Den Haag tegen H.C.C. I. Een traditioneele ontmoeting, waarin wij de Haarlemmers niet veel kans geven. Rood en Wit II speelt op het Lyceum terrein tegen V.V.V. 2. Dit kan een aardige strijd worden, waarin Rood en Wit ten slotte wel zal zegevieren. R.C.H. ontvangt de Haarlem-reserves. Wie van deze beide gelijkwaardige elftal len zal winnen is heel moeilijk te voorspel len. Wij houden het op R.C.H. Medegedeeld door Zondag 10 Juni a.s. wordt van half drie tot half vier op het cricketveld naast het Olympisch Stadion een demonstratie-wed strijd Kaatsen gehouden, tusschen een Friesche en een Hollandsche partuur. Toegangskaarten voor deze demonstratie zijn op den wedstrijddag zelf vanaf 12 uur verkrijgbaar 10.50 aan de loketten van het Olympisch Stadion. Houders van kaarten voor de voetbal-finale, die om 4 uur aan vangt, hebben vrijen toegang. Voor den voetbalwedstrijd zijn geen kaar ten meer verkrijgbaar. le klasse AjaxA. C. C. H. C. C. I—Rood en Wit V. V. V.—H. C. C. 2 V. O. C.—Quick Haarlem—V. R. A. P. W.—Hermes D. V. S. HilversumPhoenix 2e klasse R. en W. 2—V. V. V. 2 Ajax (A)—V. R. A. 2 VleermuizenAlbion R. C. H.Haarlem 2 OVERZICHT Het gaat Rood en Wit nog steeds niet naar den vleeze. Nu werd weer in Rotter dam tegen V.O.C. een gevoelige nederlaag geleden. Waren in den aanvang van het seizoen, toen het elftal der oudste Haarlem- sche eerste klassers werd gepubliceerd, ter men aanwezig om te veronderstellen, dat Rood en Wit tot een der sterkste teams zou behooren, thans blijkt wel, dat de Span- jaardsiaanclub zich met een heel bescheiden plaatsje op de ranglijst tevreden zal moe ten stellen. Het feit, dat de Posthuma's en van Manen nog geen enkelen wedstrijd speelden, Is hieraan niet vreemd. Intusschen blijft Rood en Wit als batting team ook maar steeds falen. Cadum Zeep 25 Het eerste elftal van „De Waterratten" is voor de a.s. competitie N. Z. B. als volgt samengesteld: Doel: J. Thuis. Achter: N. de Vries, V. Visser, Th. Höls- ken. Voor: H. Pieters, A. H. de Bruyn, A. Lie- zenberg. Reserve: S. de Vries en C. H. Vrugt. Zondag a.s. speelt dit 7-tal zijn eersten wedstrijd tegen „De Otter" uit Hilversum om 1 uur in de inrichting a. d. Houtvaart, ais tenminste het water op temperatuur blijft. De spelers hebben alle hoop, weer, even als ln 1927, als kampioen van hun afdeeling te eindigen. Er wordt tenminste iederen avond alwaar ijverig geoefend, waarvan de resultaten niet op zich zullen laten wachten. le klasse Afdeeling 2 Den Haag: Oranje T. C.—Haarlem. Amsterdam: Festina I—Anglo Dutch Afdeeling 3 Amsterdam: p.D.V. IIHilversum I. Amersfoort: Alta IGroen Wit I. Bussum: Het Spiegel ISmash I. 2e klasse Haarlem: T. C. H. IPr. Juliana I restant. Amersfoort: Alta IIHet Spiegel III; Koog Zaandijk: Koog Znd. IUnited T.C. I restant. 3e klasse Amsterdam: Good LuckPr. Juliana II. Bakkum: Bakkum I—Quick restant. Amsterdam: Swift IAmst. L.T.C. II. Heemstede: Advantage IT.C.S.B. II. Haarlem: TerryAmstelhoek. Haarlem: Ted IIISteedsVoorw. Amsterdam: L.T.C. IllAnimo II. Amsterdam: United T. C. IIS.M.N. II restant. Schagen: SchagenBakkum II. In de 3de ronde voor den Davis Cup won Holland de beid? enkelspelen van Oosten rijk. Timmer sloeg X iepha met 26, 57, 60, 63, 64 en jJiemer Kool won van Astern met 63, 46, 63, 36, 60. Een aantrekkelijk object voor speculatieve belegging, gezien de steeds stijgende winsten en bevredigende balanspositie Deze handelmaatschappij drijft een uitge- breiden importhandel in alle benoodigdhe- den voor de cultures en de inlandsche markt; verder doet zij expeditiezaken en vertegen woordigt zij groote kunstmestfabrieken, as surantie- en petroleummaatschappijen, ter wijl zij nog voor eigen rekening handel drijft in hout en atap. Zij beschikt over eigen houtconcessies en verder over een groot aan tal stoombarkassen en lichters. In Europa houdt de maatschappij kanto ren te Amsterdam en Hamburg; in Neder- landsoh-Indië te Belawan, Tandjong Balei, Laboean Bilik, Pematang Slantar, Langsa, Siboga en Padang en tenslotte in de Straits Settlements te Singapore en Penang. Afgezien van de na-oorlogsche depressie jaren, welke in Indië zich het zwaarst deden gevoelen in 1920, 1921 en '22, boekte de maat schappij sedert haar oprichting in 1906 steeds zeer goede resultaten, welke zich de laatste vijf jaar ln opgaande lijn bewogen. Onderstaand volgen de financieele uitkom sten der laatste jaren: Netto winst per 1000 kapt. Gepl. kapitaal Netto winst Div. 1923 1.500.000 78.133 52 nihil 1924 1.500.000 289.414 193 6 1925 2.000.000 640.396 320 10 1926 2.500.000 880.040 „325 12 1927 3.000.000 1.091.313 363 12 No. 17—5. De voortdurende uitbreiding van zaken maakte eenige kapitaalsverhoogingen nood zakelijk. Het nieuwe kapitaal werd steeds onmiddellijk rendabel gemaakt, hetgeen hieruit blijkt, dat niet alleen het totaal winstcijfer, maar ook het winstcijfer per aandeel stijgende bleef. De netto-winst over 1927 werd volgender wijze verkregen Bruto winst f 1.908.720 Alle kosten en tantièmes - 761.140 Afschrijvingen Blijft f 1.147.580 f 56.267 Netto winst f 1.091.313 waarvan nog f311.976 werd gereserveerd en afgeschreven, zoodat in het geheel ca. 36% van de winst in het bedrijf gehouden werd, hetgeen duidt op een voorzichtige politiek. Onderstaande balansen vertoonen dan ook een zeer bevredigende structuur: p. uit. 1926 p. uit. 1927 Activa (in duizend guldens) Vaste goederen 650 582 Debiteuren en middelen 1991 2560 Goederen 1742 2145 Producten 374 1133 Passiva: Kapitaal Reserves Reserve voor belasting Bankiers Overige verplichtingen 4757 2500 150 100 690 1317 4757 6420 3000 401 401 500 2419 6420 Wanneer men goederen en producten als liquide beschouwt, dan blijkt, dat het saldo liquide-middelen (dus alle middelen na af trek van alle verplichtingen) ca. f 800.000 grooter is geworden, hetgeen behalve aan de gunstige resultaten der laatste twee jaar aan de behoorlijke afschrijvingen en reserveeringen en aan de laatste emissie te danken is. De grootere goederen- en producten-voor raden zijn voornamelijk te wijten aan het feit, dat per 1 Jan. „Goederengeld" geheven werd door de regeering, waarom men zich haastte om goederen te verzenden voor dien datpm. Bij een koers van ca. 163 en een dividend van, 12% geven de aandeelen Güntzel Schumacher een rendement van ca. 7.3 zoodat wij ze voor speculatieve belegging zeer aantrekkelijk achten, te meer waar ba lansen en resultatenrekeningen een zeer goeden indruk maken. De uitslagen van gisteren luiden: Heeren-enkelspel: del Castillo (Argenti nië) sl. Wamsteker (Nederland) 62, 60, 64; Malecek (Cechoslovakije) sl. Eilers (Nederland) 6—4, 7—5, 6—2. Dames-enkelspel: mevr. Redlich (Oosten rijk) sl. mej. Belzer (Nederland) 60, 61. Heeren-enkelspel: Hunter (Amerika) sl. Marinkelle 6—2, 75, 36, 63, Boussus (Frankrijk) sl. Castendijk 60, 97, 86, a (Argentinië) sl. Leyrer (Joegoslavië) 61, 61, 6—3. Dames-enkelspel 2e ronde: mad. Guynot (België) sl. mej. Staab (Holland) 36, 64, 6—3. De dag was voor de Hollandsche deelne mers (sters) dus niet erg succesvol. District Haarlem en Omstr. v. d. Ned R. K. Dambond De wedstrijden om het pers. Hieronder laten wij den zooals deze op het oogenblik gesp. gew. N. v .d. Berg P. Mul B. Stevens W. Rump J. Klein C. Stijnman A. Schnering G. Rump J. Smit J. Draayer A. Masteling Eerst Woensdag 13 Juni strijden worden voortgezet, kaal van „S. D. O." aan het kampioenschap stand volgen, is: verl. rem. pnt. 4 3 1 6 4 2 I 1 5 3 2 1 4 3 2 1 4 1 2 1 3 1 1 2 2 2 2 2 1 1 2 2 1 1 2 3 1 2 2 4 4 zullen de wed- in het clublo- Teylerplein. ULVENHOUT, 5 Juni 1928 Menier, Guillie meug wel blij zijn dat er 'n Ollmpiejade is, want hoe of ge an ders oew kranten allemaal vol moes maken bulten de advertensiekes, is mijn 'n raadsel! Want, amico, zeggen zoo 't ts, d'r is nie veul nieuws. De Komkommer- mertyd in 't kran tenvak is van 't jaar wel vroeg: nen Kom kommertijd zonder komkommers, zooas 't ok Zomer is zonder strooienhoedjes: zooas me tülefeneeren zonder draad; sommigen d'r eigen aankleejen zonder kleeren, anderen koopen zonder te betalen enGij dus oew eigen troosten kunt in de mode te zijn. Wa-d-ik ok mot doen. Toch he'k van den mergen stiekum lol ge had, amico. Keb gelijk gekregen en da's veur 'nen getrouwden mensch: veul. Heel veul! Verleejen week schreef ik oew over da stinkgas waar g'oew eigen aan doodasemt. En dat die Duitsche krant de Vossiése Zaaitoeng schreef, da dieën Hamburg- schen Vosgeen maar 'n flauwe kulleke was: 'n echt kinderachtig gaske. Aan da flauwe kulleke, waar deur 'n toe vallig ongelukske, 'n lekske, tien menschen stierven, emmen kunnen zien hoe-g-et er rau- sen zal, as 't oorlog is en 't nieuwe gas over ons uitgelaten zal worren. Da kwalliteitsgas, waar 'k van schreef, witte wel? En ik schreef oew ok: „en zeg nouw nie, wa wit daar zo"nen boer nouw van" want laat ik nouw vandenmergen in de krant lezen, dad 'n Eerste Kamerlid, prefester van Emden, in denzelfden geest z'n eigen die din gen afgevraagd heet en één week later die vragen aan onzen menister Lambooi, menis- ter van Ruzie en Oorlog, veurgelegen heet! De prefester is al evenmin gerust op da stinkgas as ikke: hij lust et ok nie en ver wacht er ok niks gin goeds van En van 'nen anderen perfester, perfester Cohen, die deur z'n vak gas-speesjalist is, he'k gelezen, dat de volgende oorlog nie anders as mee gas gevoerd zal worren en dat dan één drukske op 'n knopke voldoende zal zijn om 'n heele stad naar 't pierenland te hel pen. „Overal wordt er aan da goed gewerkt" zee-t-ie, „ok in ons land!" Ze hadden aan hum ok gevraagd hier. om van die vuiligheid te willen brouwen, maar perfester Cohen ee-t er veur bedankt. Da's schoon, amico! As da-d-alle perfesters deejen en de ginneraals moesen zelf gas maken, dan zou 't nog al los loopen; maar nouw? As Napoleon nog 's op de wereld kos komen kijken en ze wouwen 'm 'n oorlogske opdra gen, ik denk dat-ie dan zeggen zou: „Mersie mesjeus, doe-g-et zelf maar en breng mijn maar ineens naar Sint Helena. Mijn vak is vechten, nie sluipmoorden." Waaruit ge weer zien kunt, da ge dood, goed dood mot zijn, om geprezen te worden tenzijda ge voetballer bent! Daar hedde bevoorbeld Wullem Heydt. De mensch is mee de Pinksteren gestorven en nouw lee6de van 'm. Van z'n vak was ie visehboer en veur z'n liefhebberij deed ie in z'nen vrijen tijd aan meziek. En nouw ie dood is, nouw komen ze 'r veur uit, dat dezen visehboer meer meziek had zitten in z'nen pink die naar zoute hèring ruikte, dan veul bekende meziekers die beter in visch konden doen. Nog starker. De gewijde meziek die Wullem ee gekom- peneerd is van zo'nen geweldigen aard, da- z'm vandaag nog maar half kunnen waar- deeren! Ge mot da nie uitvlakken, amico! Harsens te hebben om de schoonste Missen te kom- peneeren, die zóó ver veruit zijn in d'r sa menstelling, da ze vandaag nie uitgevoerd kunnen worren naar behooren en dan visch af te motte wegen veur oew klanten, die op oew neer zien omda-d-oew vingers mee klieven en sneèjen heelemaal nie op „pianovingers" lijken. Wullem Heydt mot wel van 'n natuur gewiest zijn, die zóó boven het hedendaagsche menschdom uitstak, dat ie bijna 'nen heilige mot Zijn gewiest. In ieder geval zal ie wel 'n handbridte bo ven 'nen Zuid-Amerikaanschen neger uitge stoken emmen, die wereldberoemd is omdat- ievoetballen kan! Vraag 's wie Heydt was? Vraag 's wie Andrade is? Ik ben maar 'nen boer, amico, maar laat ik oew zeggen as ik daarbij denk dan staai ik op barsten. Over vijftig jaar zal 't veur 'n groote be roemdheid 'n eer zijn as z'n uitvaart gezon gen wordt mee 'n Mis van Heydt. Heydt zelf is begraven asvisehboer! De ingewikkelde stadhuiswoorden die ze noodig emmen om Willem z'n kunst uit te leggen, zou Willem zelf nie kunnen lezen, maar meziek kompeneeren om ons op te voeren tot de hemelsche gedachten, kek, daar had Wullem kabeljauw van gegeten. Er zul len er nog genogt zijn, die heel d'r leven kun nen bestaan en toegejuicht worren, mee de maat te slaan bij Heydt's meziek. Wullem, rust in vrede da meen ik of ge m'n eigen broer was. En nog 'nen dooien Nederlander, amico, daar mot ik 't over emmen. 'nen Verver, zooast er nie veul gewiest zijn. Eenen die hier ln de konterijen thuishoorde: Vincent van Gogh. Die Is op d'n oogenblik vijf en zeuventig jaren gelejen geboren. HU Is er al ruim veertig van dood, want hü is van den èremoei, in Parijs, gestorven. En nouw, na veertig jaren dood te zijn schrijven de kranten in Oostenrijk dat de menschheid vandaag pas de geweldige be- teekenis van Vincent veur de Europeesche schilderkunst beginnen te snappen. Ge zouw wezenlijk veur oew lol gaan verven Ze laten oew eerst van den honger dood gaan en as er dan van oew botjes gin beentje meer over is, dan beginnen ze oew te snappen in 'tBuitenlanaü Wel Jandorie-n""-foe. em^en wil d" zooveul beroemdheden, da me ze rustig overlaten aan 't Buitenland? De Buitenland- sche JO' I ïausten emmen nier gena o n te geuren mee de bollekes-kèès uit Alkmaar en de koeien in Friesland en de steenkolen in Limburg en de blommekes in Hollaand, maar in Weenen motten ze 'n tentoonstel- Wij zeivers emmen 't te druk om de kran ten voi te aeni'ijven mee t senot van jeeuo- ne, 't kiepen van Mazali, de kleur van Andrade, de pertretjes van Kalb, Stoelfout en andere buitenlandsehe sportjongens mee veul vlegelmanieren Amico, me weten persles wa Mazali graag lust, hoe Fernandez lacht, hoe Oea z'n mes- ke hlet, welk merk slegretjes Nasazzl rokt, maar ln Weenen weten ze da-d-op 't oogen blik 't tijdstip er is om Vincent van Gogh te eeren! 't Was daarom zo'n mooi, zo'n echt vor stelijk en beschaafd gebaar van onzen goeien Prins, amico, toen ie onderlest in Rotterdam op de Nenijto 'n potje bier ot zoo zat te drinken en 't paar tafeltjes veur 'm 'nen bekwamen acteur zag zitten, Lewie de Vries (die ok z'n heil in 't buitenland mot zoeken altij) en Lewie bij 'm liet komen. No. 5. Onze Prins makte 'm z'n komplement over Lewie z'n suuksès in Denemarken (nie in Holland, ziede wel) en hee-d onzen Prins Hendrik ons allemaal 'n veurbeeld gegeven van Nederlandschen trots! Maar da zal wel dóór uit veurtkomen, da- d-onzen Prins in 'n groot Land is geboren! En dus wit, hoe 't hoort! Amico, ik schei d-er maar af, want as ik nouw ok nog gaal foeteren op de Maatschappij tot Ekspletasie van onbewaakte overwegen, in verband mee 'n kemissie die nouw pis benoemd is omda- d-euvel te onderzoeken, dan zoude gaan den ken mee 'nen oorwurm te doen te hebben en daar kende mijn toch wel beter veur, nie- waar? Maar as Brabaander en as boer voel ik te veul veur ons Nederlandje, dan da 'k alles zoomaar over m'nen kant lot gaan en daar om he 'k m'nen gal is uitgespouwd deuzen keer! Maar amico, ontvang as altij veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15