LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws ZATERDAG 9 JUNI 1928 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16877 zake- Verstrekt handelscredieten tegen lijke en persoonlijke zekerheid. PHILIPS KRIJGT GEEN ANTWOORD VAN DE „ITALIA" Een oproep zonder succes Het burger-luchtverkeer in Ned. Indië OVER DEN GROOTEN OCEAAN De vlucht van de „Southern Cross" Haar blinden man vergiftigd De wet tegen besmettelijke ziekten StockholmLonden J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Dr. G. H. Hintzen en Dr. A. F. Philips De Oceaan vlucht van miss Boll snel «a—at. BUREAUX: NASSAULAAN49j Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTEIVTIEN 35 ct. p. regat VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij »ooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofiftfl Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7K(1 bij een ongeval met f OEfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Rfl bij 'n breuk van f bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I üïIUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen, 1 ÜU. doodelij ken afloop; 1 £<JU. een voet of een oog; duim of wijsvinger; 1 «W» been of arm, 1*0. andere vinger. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 242 DE ANDERE KANT VAN HET SPORTVRAAGSTUK Den vorigen keer hebben wij gezien, welk een goede kant er aan de sportontwikkeling van onzen tijd te ontdekken valt. Wie al dat goede en nuttige in oogenschouw neemt, kan begrijpen, dat indertijd de Paus de Ka tholieke turners van Rome in het Vaticaan liet komen, met belangstelling een uitvoering volgde en de jongens zegende; die begrijpt ook, hoe de Kardinalen van Parijs en Mechelen er toe konden komen de Olym pische Spelen te zegenen en aan te moe digen. Wanneer immers beoefening der sport op zichzelf goed Is, dan kan een vierjaarlijk- sche ontmoeting van de beste sportbeoefe naars der wereld, die in vriendschappelijke wedstrijden dingen om den lauwerkrans, eveneens niet anders dan worden toege juicht. Daarmee is het goed recht der sport- in het algemeen, van de Olympiade in het bijzonder en de sympathie daarvoor ook van Katholieke kerkvorsten, verklaard en bewe zen. Maar, zooals het met vele ep zichzelf goede zaken gaat, zoo gaat het ook met de sport en haar uitingen. Zij worden heel vaak door bijkomstigheden bedorven; ja, de uit wassen maken dikwijls het goede tot kwaad. Zoo gaat het met de tooneelkunst, met de bioscoop, met de boekdrukkunst en honder den andere zaken: alleen de wijze, waarop zij worden aangewend of beoefend stempelt ze tot goed of kwaad. Wij, Katholieken, heb ben te dien opzichte een andere menta liteit dan onze calvinistische landgenooten. Wi) keeren ons niet van het tooneel af, wij schuwen geen schouwburgzalen en derge lijke, omdat wij daarin wereldsche dingen zien, waarvan de christen zich moet onthou den. Neen; Wij beoordeelen elke mensche- lijke uiting, iedere nieuwe vinding naar onze beginselen en wij veroordeelen slechts, wat daarmee In strijd komt. Nu hebben wij in de sport tweeërlei te onderschelden: ten eerste de uitwassen en ten tweede den algemeenen geest, het sport- beginsel, zouden wi) kunnen zeggen. Over de uitwassen behoef ik niet veel te zeggen. Niets leidt zoo gemakkelijk tot over drijving, tot het vallen in uitersten, als sport en politiek. Beiden hebben veel gemeen voor wat betreft den beoefenaar. Zoolang men zijn eigenlijke doel In het oog houdt, gaat alles goed. Zoodra echter persoonlijke eer zucht, clubgeest, geldelijk voordeel, of welk ander motief spreken gaat, treedt het be derf in. Dan ziet men in den tegenstander niet meer den eerlijken kampvechter, aan wien men zijn krachten moet meten, maar den vijand; dan worden de toeschouwers niet meer de met bewondering toezienden, die zich verlustigen in de leerzame ontmoeting, waarbij vergevorderden hun krachten me ten, maar zij verdeelen zich in twee vijan delijke kampen; de partijzucht raast en tiert; men vergeet de eerste regels van be leefdheid en fatsoen en beziet elkander met felle blikken. De sportvelden zijn schouwplaatsen van een uit zijn evenwicht geslagen geslacht geworden. Zij vormen juist het tegendeel van wat zij moesten zijn. Sport is er, om in een tijd van overspanning, van een gebrek aan evenwicht tusschen stof en geest, de balans weer te herstellen, zenuwen en spieren te stalen, in één woord om een gezonden geest in een gezond lichaam te krijgen. En wat zijn die resultaten? Van de zuivere sport- ideé blijft hoe langer hoe minder over. Alles wordt gespitst op den wedstrijd, de hoe grootheid van de opkomst van het publiek; de opbrengst der zitplaatsen; de rentabiliteit van 't sportterrein, 't zijn allemaal factoren, welke zeer zwaar meetellen in het sport leven. De sporthelden worden door handige zakenlieden afgekocht; er worden toumée's voor hen in elkaar gezet; er wordt op hen gewed als op paarden bij de rennen. Zij trainen als hing hun leven er van af, niet ter wille van de sport, maar van de premie, welke de manager voor den overwinnaar in Uitzicht stelt. En wat voor de individuen geldt, Is ook al waar voor het clubleven. Ook daar begint het geld een hoofdrol te spelen, of wel de eerzucht prikkelt tot lage daden, welke wel het allerlaatst in de sportwereld verwacht zouden worden. De thans aan den gang zijnde Olympische spelen hebben het weer bewezen, dat het tegendeel der bedoeling wordt bereikt; in plaats van intern, verbroe dering der volken, welke door de „vriend schappelijke" ontmoeting van de beste sport lui uit heel de wereld verkregen moet worden, vervallen de tegenstanders in lage practijken en wordt veeleer haat dan vriendschap en verbroedering gekweekt. Door deze uitwassen der sport bij spel en spelers is ook de geest van het publiek ver giftigd. De sensatiezucht, een der kenmer kende kwalen van onzen tijd, wortelt voor een niet gering gedeelte in de sport. Op de sportvelden groeit het gezonde enthousiasme tot fanatieke dweepzucht. Geen kunstuiting, geen hoogstaand tooneelspel, geen muziekuit voering van den eersten rang, niets kan op tegen een eerste klas-voetbalmatch. Fabel achtige prijzen worden voor plaatsen be taald; men getroost zich de zwaarste ont beringen. Een geslacht, dat te zwak heet om te 'asten, dat ter bedevaart gaat in een hnce- trein of auto, dat van de kerkbesturen de meest confortabele inrichting van de bede huizen vraagt, met centrale verwarming, autogarages en fietsenstalling, ontziet zich niet om uren lang te staan of te zitten in de open lucht en zich aan de strengste orde maatregelen te onderwerpen. De prikkel komt van de sensatie; en 't is ook de sen satie, de wetenschap, het gevoel „er bij te zijn geweest", welke het uithoudingsvermo gen versohaft. De sportsensatie vult het leven van hon derdduizenden. De sporthelden worden als de dragers van de beschaving, als ontdekkers van nieuwere wetenschappen gehuldigd. Hun portretten worden opgehangen als heligen- prenten; hun praestaties bezongen als boven- menschelijke daden. De sportsensatie grijpt de massa aan. Heel de wereld is één wedloop gewordenmen houdt honger- en eetwedstrijden; men tracht het record op zijn naam te krijgen van het grootst aantal uren achtereen dansen. Geen ding ls te gek of men houdt er een wedstrijd in. Nu weer vertellen ons de Ame- rikaansche bladen van een record van het sterkste hart. Een Amerikaansche dame heeft de 1358 traptreden van Woolworth Building, het hoogste gebouw in New York en van heel de wereld, in 13 minuten tijds afgeloopen. Op dezen krachttoer was een prijs van 3000 dollar gezet; 7500 verdiend in 13 minuten! Is het niet de moeite waard om te probeeren een nog grooter som in twaalf minuten te verdienen? Die wedstrijd in het sterkste hart zal daar dus in het land van den dollar al wel zijn ingezet. Maar de eerste, die het deed, zal zich niet gemakke lijk laten verslaan. Om te bewijzen, dat zij nog niet uitgeput was, stelde zij voor dade lijk een aria uit een opera te zingen en de 1358 treden opnieuw af te rennen. Dui zenden toeschouwers waren aanwezig; daar was natuurlijk voor gezorgd; wij krijgen haar portret dezer dagen in alle nieuwsbladen en filmondememers met dikke beurzen zullen al wel bezig zijn om tegen elkaar op te bie den ten einde beslag te leggen op dit sterke hart. Ziedaar waar de sportsensatie toe voert: de wereld verlaagt zich tot een gekkenhuis. Maar er is nog een veel gevaarlijker kant aan de sportexcessen en in zooverre had de predikant, dien wij de vorige week citeerden, gelijk. „Sport werd athletiek," zei hij; „en d^ze een soort religie met menschenverheer- lijking naar zijn minsten, dat is niet zijn geestelijken maar zijn lichamelijken kant. Kerk óf Stadion op Zondag is het geworden. De mensch wordt almeer getaxeerd en ge waardeerd naarmate hij minder profeet en meer olifant wordt." In deze woorden ligt een kem van waar heid. Inderdaad is voor een groot deel van het jongere geslacht en voor heel veel oude ren de sport een soort godsdienst geworden, waarnaar heel hun hart en al hun vermogens uitgaan. Dit geldt heel sterk voor de athle tiek, welke in een lichaamscultuur, in een modern heidensche lichaamsvereering dreigt te ontaarden. Wat Düitschland op dit ge bied vertoont is angstwekkend en voert ons tot zuivere naaktcultuur. Het wel gevormde, goed getramde naakte lichaam wordt als het ideaal uitgeroepen. De jeugd moet naakt in de open lucht oefenen en het is ai een strijd vraag géworden of men daarbij de beide sek sen wel van elkaar mag scheiden. Er zijn voorstanders van „het reine naakt", die in gezamenlijke oefening het aankweeken van sterke persoonlijkheden zien. Het behoeft geen betoog, dat zulke „sport" regelrecht tegen den christelijken geest in gaat. De sport wordt dan niet meer hulp middel, om door gezondmaking van het lichaam den geest te verheffen en te ver sterken, maar doel, om te komen tot een zui veren lichaamsdienst, waarbij de geest nood wendig slaaf van de stof wordt. Wie deze opvatting in de moderne sport ontwikkeling baan ziet breken en zij is onmiskenbaar die behoeft er zich niet over te verbazen, dat geestelijke leiders en allen, die het goed meenen met de toekomst van het menschdom, krachtig waarschuwen, en naar vermogen maatregelen trachten te nemen om dezen lichaamscultus tegen te gaan. Het zwaarste struikelblok, dat de Aposte len op hun weg vonden, toen zij het Evan gelie gingen prediken, was de heidensche vereering van het lichaam bij Grieken en Romeinen. Het heeft bovenmenschelijke moeite en bovennatuurlijke kracht gekost om dien verwijfden inwoners van Rome en An- tiochië, van Corinthe en Athene aan het verstand te brengen, dat het lichaam van den mensch door God geschapen is om te zijn een tempel van den H. Geest. Ook onze moderne wereld verstaat dit woord niet meer en de sport In haar verkeerden geest maakt de massa hoe langer hoe meer doof voor dit Evangeliewoord. En toch is deze overtui ging van de waarde van de ziel tegenover het vergankelijke lichaam allereerst noodig voor een zuivere beleving van het christen dom. Waarin voor ons een vermaning ligt om niet te spoedig te lachen of critiek uit te oefenen, wanneer door geestelijke leiders gewaarschuwd wordt tegen de excessen van de hedendaagsche sport; tegen onbehoorlijke kleeding; tegen het optreden van jonge vrouwen ln het openbaar; tegen vermenging RNE van de beide seksen op sportvelden enz. Wil de sport in onzen zenuwsloopenden tijd weer een sterk geslacht aankweeken, dan moet zij bedenken, dat een sterk geslacht is een kuisch geslacht. En met den eeredienst van het lichaam bereikt men het tegendeel. Dat hebben vervallen grootheden als de Grie ken en Romeinen historisch bewezen! HOMO SAPIENS. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat de Philipszender gisteren den geheelen mid dag in het Fransch en Italiaansch oproepen heeft uitgezonden aan Nobile, welke oproe pen afgewisseld werden door muziek, om 't afstemmen te vergemakkelijken. De oproep luidde als volgt: „Hallo Italia! Hallo Nobile! Het laborato rium voor draadlooze telegrafie Philips, Hol land, roept u, verzoekt u ons mede te dee- len, waar u zich bevindt, omdat hulpexpedi ties onderweg zijn. Verbreken deze verbin ding niet, maar blijven luisteren tegelijker tijd 'om uw antwoord te hooren." Tot gisterenavond 8 uur was te Eindhoven geen antwoord van Nobile ontvangen. Op telegrafisch verzoek aan de Italiaan- sche regeering om mededeeling van de golf lengte, waarmede Nobile zou kunnen wer ken, werd geantwoord, dat deze golflengte niet bekend is. Mede tengevolge hiervan was het zoeken zeer moeilijk, terwijl er veel sto ringen waren. Er wordt evenwel door de amateurs voortdurend geluisterd. Draadlooze berichten in Amerika opgevangen Uit New-York meldt Reuter d.d. 8 Juni: Draadlooze berichten, die, naar het heet, afkomstig zijn van Nobile, werden bij tus- schenpoozen in de Vereenigden Staten op gevangen. Het laatste, door een amateurs installatie te Altoona (Pennsylvania) opge vangen bericht, houdt in: „S.O.S. Nobile. Geen schuilplaats blijft ons buiten de „Italia", die botste tegen een (ijs) berg en gehavend werd. Onze positie is 84 gr. 15 min. 10 sec. N.B.; 15 gr. 20 min. 40 sec. O.L. Een temperatuur om te bevrie zen. Zend zoo spoedig mogelijk voedsel. Al len zijn in leven, verscheidenen gekwetst. Wij hoorden geen radiostations; zullen on nieuw de lucht ingaan." Nog is toegevoegd 0600 gmt, hetgeen zou kunnen beteekenen, dat geseind werd 6 mi nuten na twaalf uur 's nachts, Greenwich- tijd. De meening van dr. Leonid Breitfuss. Dr. Leonid Breitfuss, oud-leider van de Moerman-expeditie schrijft in het „Berl. Tagbl.": De Nobile-expeditie bevindt zich in de groote ijswoestijn welke wij het land van den witten dood noemen, waarin menschen slechts in enkele gevallen met hondensleden met schepen op drift of door de lucht kon den doordringen. Daarbij hebben tot dus verre slechts Amundsen (1926) en Wilkins (1927) tusschenlandingen kunnen doen. De expeditie van Nobile was dus een zeer gewaagde onderneming en Nobile werd er vanwege de internationale maatschappij voor Noordpool-onderzoek per luchtschip de Aeroarctic van te voren op gewezen dat hij ook na den gelukkigen tocht met het luchtschip „Norge", dat 18.500 kub. meter inhoud had, ziel bij dit zeer kleine lucht schip vóór alles ervoor moest hoeden het doel van zijn nieuwe expeditie te ver te zoe ken. Men wees op het gevaar van het toenemen van het gewicht door ijsafzetting op den romp van het luchtschip, een belasting, welke bij de 2000 vierkante meter opper vlakte in één uur tot een ton zou kunnen aangroeien. Om dit euvel te verhoeden moest het luchtschip zoo groote afmetingen heb ben, dat de ruimte voor de dringend nood zakelijke reserves aan ballast en een pool- uitrusting voor de verre tochten niet te veel verminderd moest worden, zooals bij Nobile het geval was. Wat zou de Nobile-expeditie hebben kun nen oploopen? Wii weten, dat een werkings sfeer van 1000 K. M. was aangenomen, welke dus juist voldoende was voor heen en terug naar de Noordpool van de Kingsbaai uit. Wij weten, dat Nobile op 24 Mei aan de Noordpool was, en dat hij op den terugweg eerst met den zuidenwind, doch later tegen den Noora-Westelijken wind had te kampen. Wij weten ook uit zijn laatste telegrammen, dat zich om den romp een ijskorst vormde. Wat zou Nobile in dit geval hebben kunnen doen? Tegen den sterken wind inkoersen was wel het meest hopelooze, het luchtschip laten drijven als luchtballon was waarschijn lijk het naaste, waartoe Nobile moest be sluiten. Geen van beide maatregelen kon men echter voor het kleine luchtschip blijven volgen en een stranding ging de expeditie toch zeker tegemoet. Nu is het de vraag, hoe en waar het lucht schip gestrand is. Wanneer de landing ge lukkig plaats vond, kan de bemanning onge veer twee maanden van haar voorraden op het ijs leven. Ik geloof echter niet, dat zij zichzelf kan redden. Een volledige Pooluit- rusting voor 16 man kan Nobile niet mede- némen. Ook kan noch een schip, noch een vliegtuig hier iets tot het reddingswerk bij dragen, daar het eerste in deze ijswoestijn niet kan vooruitkomen en het laatste nog niet tegen een landing op het pakijs is be stand. Er blijft ons slechts één mogelijkheid om een voor de tegenwoordige omstandigheden succesvol reddingswerk te verrichten n.l.: het luchtschip „Los Angelos" met zijn anker - n.astschip „Patoka" tot aan den kant van het ijs de Barentszzee in te sturen en van daar uit het reddingswerk aan te vangen. Ook dit zal echter lang niet zoo gemakke lijk zijn, als het op het eerste gezicht kan lijken, daar eerstens omstreeks dezen tijd een dikke mist over het poollaand ligt en twee- dens het reddingswerk met het moeilijke landdingsvraagstuk van de „Los Angelos" is verbonden. Naas deze belangrijkste actie moet de buitenkant van het ijs in de streek van Spitsbergen, Frans Jozefsland en Nova Zem- bla door schepen en vliegtuigen worden af gezocht. Ook naar Frans Jozefsland en de Noordkust van Nova Zembla moeten opspo ringsexpedities gezonden worden. Deze lan den zijn reeds meer dan eens de redding voor poolreizigers geweest, het eerste eiland voor Nansen (1896) en Albanow (1914) en het laatste voor Weyprecht en Prayer (1874) en voor Leigh Smith (1882). Uit Venlo seint men omtrent de pogingen door den Philips korte-golfzender aangewend om draadlooze verbinding met de „Italia" te krijgen, nog het volgende aan de „Tel." Ik heb meegeluisterd van 15 tot 20 uur Greenwichtijd; het afzoeken van den aether op de korte golf werd zeer bemoeilijkt door hevige atmosferische storingen ten gevolge van het buiige en onweerachtige weer. PCJJ (y.e Philips-zender) kwam om 16 uur Green wichtijd op en gaf zijn zijn „Halloh Italia, Halloh Generale Nobile" in het Italiaansch en Fransch bij tusschenpoozen; de modu latie was schitterend. Ik heb den golfband tusschen 30 en 46 Meter doorloopend afgezocht. De geheele we reld was hoorbaar. Het station VIS Sydney zond op een golflengte van 30 Meter weer berichten aan de KHAB, het vliegtuig „Southern Cros", dat de derde étappe van zijn tocht, Suva-Brisbane, om 4 uur namid dag Suvatijd (4 uur voormiddag Greenwich tijd) begon. De stations KZ (Manilla, 32 M.) en KL (Bolinas) informeerde onderling naar het lot van de „Italia". Om 16 uur 40 in formeerde ook het station SOK (Moskou, 36 Meter) bij de Cittè. di Milano (ICG, golf lengte plus minus 29 a 30 Meter), of er eenig nieuws omtren thet luchtschip bekend was. Om 16 uur 50 min. zond de „Citta di Milano" een telegram aan Moskou: „Avons regu votre note; avez-vous nouvelles Italia?" en gaf daarna wachten tot 19 uur Green wichtijd. Om 17 uur 55 gaf de „Citta di Mi lano" haar positie aan de „Italia" op, n.l. „Italia" de ICG: date posizione prima lon- gitudine". Om 18 uur 10 sloot de Philip' zen der. Om 18 uur 56 seinde de „Citta di Mi lano" nogmaals: „Italia de ICC: date posi zione prima longitudine ore sono 18.56;" Daarna heb ik niets meer gehoord. Houdt u dapper! V. D. meldt uit Berlijn: Thans schijnt vast te staan, dat het aan het hulpschip „Cittè di Milano" gelukt is, een draadlooze verbinding te verkrijgen met de „Italia". Om 23 uur Midden-Europeesche tijd ver zond gisteren de „Cittè, di Milano" het vol gende draadlooze telegram: „Hebben uw mededeeling van 19 uur tot 19.23 uur Greenwich-tijd verstaan en hebben uw verblijf nagevorscht. Blijven ook verder naar u zoeken. Komen iedere 15 minuten terug op golf 900 M. Zet uw klok bij. Houdt u dapper! Het is nu 22 uur 7 minuten (Greenwich-tijd) Kapitein Larsen gestart Men meldt ons hedenmorgen uit Oslo: Kapitein Larsen is, naar uit Spitsbergen gemeld wordt, voor de eerste vlucht, om te zoeken naar Nobile, opgestegen. Naar aan leiding van de berichten uit Amerika, om trent de positie van de „Italia", wordt hier door deskundigen opgemerkt, dat deze be richten niet juist kunnen zijn. In het be treffende gebied ten Noorden van Spitsber gen is geen land en zijn dus ook geen ber gen, waartegen de „Italia" kan zijn gestoo- ten. De opgave van de positie moet dus foutief zijn, of de inhoud van het radio telegram is gefingeerd. Om storingen zoo veel mogelijk te voorkomen, is ten Noorden van Kingsbay een nieuw korte golf-station gebouwd. Er worden pogingen in het werk gesteld, om met Nobile in contact te komen. Gisterenavond zijn weer seinen ontvangen, die van Nobile afkomstig kunnen zijn. Ze kerheid hieromtrent bestaat nog niet. Amundsen heeft met nadruk gewaar schuwd tegen de berichten uit Amerika. Hij zelf is pessimistisch gestemd met betrekking tot de mogelijkheid verbinding met Nobile te krijgen. Br. Od. Brantjes van de Sociëteit der „Afri- kaansche Missiën", gaat 16 Juni a.s. te Marseille scheep om weer naar Togoland (West-Afrika) terug te keeren. De Tweede Kamer heeft de begrooting tot instelling van een burger-luchtvaart dienst in Ned.-Indië met 53 tegen 27 stem men aangenomen. Een R. O.-telegram uit Brisbane meldt d.d. gisteren: De „Southern Cross" passeerde Nieuw Ca- ledonië, dat halverwege' de Fiji-eilanden en Australië ligt. Een later R. O.-telegram meldt: De „Southern Cross" was te 2.25 uur plaat- selijken tijd op een afstand van 555 mijl van Brisbane. Twintig jaar gevangenisstraf geëischt Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdagmiddag behandeld de zaak tegen de 28-jarige W. A. B. wie o.m. ten laste was ge legd, dat zij met voorbedachten rade haar echtgenoot S. de J. opzettelijk van het leven heeft beroofd door opzettelijk vergift en wel Rodent-rattenvergift in zijn pap te doen en hem die te laten opeten, tengevolge waarvan haar blinde man omstreeks 19 April j.l. te of, nabij Middelburg is overleden. De verdachte bleef ontkennen. De eisch luidde 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte een onderzoek naar de geestvermogens alvorens een beslissing zou worden genomen. Het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen Gisteren heeft de Tweede Kamer met 47 34 stemmen het voorstel van mevr. de Vries—Bruins, om de beraadslagingen over bovenstaand wetsontwerp te heropenen, verworpen, (Rechts tegen links). Daarna heeft de Kamer met 4534 stem men het voorstel van den voorzitter aange nomen, waarbij, krachtens artikel 100 van het Reglement van Orde, de amendementen van den heer van den Bergh ontoelaatbaar werden verklaard. Ten slotte heeft de Kamer met 4235 stemmen het wetsontwerp aangenomen. Tegen stemden de linkerzijde en de heeren Lovink (C.H.), Arts (R.K.V.P.) en Veraart (R.-K.) Een N. T. A.-telegram uit Stockholm meldt: De Zweedsche Luchtvaart Maatschappij zal de eerste proefvlucht, met het oog op het Inrichten van een nachtelijken lucht- maöldienst tusschen Stockholm en Londen, houden in den avond van 18 Juni. De vlieg machine hoopt Londen te bereiken via Mal- mö, Hamburg en Amsterdam, den volgen den morgen in de vroegte. De proefvluchten worden ondernomen in samenwerking met de directie der posterijen. De pogingen, aangewend om met den Phi- lipskortegolfzender in verbinding te komen met de „Italia" zijn gisteravond zonder suc ces gebleven. Het verdrag inzake inteUectueele toena dering tusschen Nederland en België is door de Tweede Kamer goedgekeurd. Bij de kanalisatiewerken van de Maas te Sambeek zijn vier personen aan een electri- sche geleiding blijven hangen. Eén van hen werd gedood, drie gewond. De memorie van antwoord is verschenen inzake heffing van het mijnrecht. De motie-van Braambeek tot instelling van een vervoerraad is door de Tweede Ka mer aangenomen. De Tweede Kamer heeft de begrooting voor den Burger-Luchtdienst in Ned. Indië aangenomen. De Hongaarsch-Roemeensche optanten kwestie in den Volkenbond behandeld, als mede de kwestie der Grieksche en Bulgaar- sche vluchtelingen. Mr. Rost van Tonningen neemt afscheid van den Volkenbond. Mestorino, de moordenaar van den Parij - schen diamanthhandeiaar Truphème, tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Het Parijsche verkeer gedeeltelijk stilge legd. Belangrijke voorraden aan wapenen Düitschland ontdekt. in Bij een oefening in het mijnenleggen te Kiel werden zes personen gedood. Opnieuw een revolutie in Portugal ont dekt. Nieuw aardbeving te Korinthe. Het Albaneesche parlement ontboeiden. Prinses Helena van Roemenië vraagt echt scheiding. Berichten over den vrede tusschen kert en staat in Mexico tegengesproken. Moordaanslag op den Japanschen premier. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.49. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.49; overmorgen om 9.49. In de aula van de Nederlandsche Han- dels-Hoogeschool te Rotterdam hebt an gis termiddag de eère-promoties plaats gehad van de heeren G. H. Hlntzen en A. F. Phi lips tot doctor h. c. in de handelsweten schappen. Bij deze promotie waren tegenwoordig dc leden van den Senaat, de gewone en bui tengewone hoogleeraren, de leden van het curatorium, van den Raad van Beheer, van het algemeen bestuur en verschillende me dewerkers van de beide promovendi. De vlucht over den Oceaan door miss Boll met de „Columbia" is tot heden uitgesteld. Waarschijnlijk zal miss Boll heden trachten te starten. Nederland en Chili beëindigen het troosttornooi met een gelijk Mr rent ntt den strijd voor het doel van v. d. Meiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1