Stadsnieuws. LOTTGERING-! KREMER's KOFFIEHANDEL opgericht m 1T96 KREMEE's THEEHANDEL -si Verkeersongevallen I Gr. H Heringa Wuthrich, Haarlem Exide tattenjen - Ook reparaties Stoizuigerhuis MAERTENS BarteljoFisstr. 16 Tel. Ho. 10756 Apex Klop-Yeeg-Stofzulgers f150.- VOOR STOOMEü - EN VERVEN - Agenda 10 Juni Agenda 11 Juni De toe&tand van den Hoogeerw. Heer H. J. Zondag De Vogeienzangscheweg voor het verkeer opengesteld De automaat voor sigaren en sigaretten. De Winkelsluiting in het voormalig Spaarnam Oranjevereemtring in voormalig Schoten Mond- en klauwzeer De gevolgen van den drank GEMEENTERAAD. autobusbotsing Rembrandt-theater. Luxor-Theater Haarlemsche Orkestvereeniging RADIO Oud-notaris Willems 80 jaar. Vervoersopbrengsten N.Z.H.T.M. Haarlemsche Bachvereeniging iABo/iAroa/UM 30553 reL.HAA£L£M -7V676 Statuten Afnemen Examens Mr. W. R. baron van Lijnden. De Friesche Varkensmarkt De route voor het verkeer op de Amsterdamsche Vaart gewijzigd Rijwieldiefstallen Levering trottoirtegels Opperdoezen De aanrijding op de Amsterdamsche Vaart OVERVEEN «■Hl Houlslraat 5 a Tel. 10771 LAATSTE NIEUWS De Citta di Milano is in draadlooze verbinding met de „Italia" gekomen DF, „SOUTHERN CROSS" IN AUSTRALIË AANGEKOMEN Voor de tweede mr li uitefteld Door neerstortende aarde bedolven Brand in een steenhouwers werkplaats Een Aardenburgsche kwest:? Een aanvaring op den Rijn Een kop koffie afkoms'ig uil een pakje der FIRMA KBEaüZR is een gssoS en eene onschuldige opwekking. Zonder plaatjes ofcadeausysteemf maar geurige, kreek' tige kwaliteit, die door goed waterhoudend te zij* 1 goedkoop is in het gebruik Sociëteit „St. Bavo". 9 uur R.K. Patrona ten Gemeenschappelijk ontbijt. 11 uur Centrale Raad R.K. Volksbond. St. Jisephsgezellen vereeniging, Jansstraat 49 122 uur en half 710 uur geopend. 8 uurhalf 10 verplichte opkomst. 8 uur Cpaarkas. Waeggcbouw Spaame. „Kunst zij ons Doel", 10—5 uur Tentoonstelling. Den Hout half 3, Concert H. O. V. Rembrandt-Theater Om 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater. 8 uur. Bioscoopvoorst. Sociëteit „St. Bavo". Half 9 uur Bestuur „St. Joseph". Half 9 Vergadering Han dels- en Kantoorbedienden. half 9 Com missie van Beroep. 8 uur Haarl. Zang- genot. 8 uur Bevolkingsbureau. 3 uur Peastvergadering R.K. Volksbond. Raadhuis. 11 uur. Officieele ontvangst R.K. Volksbond. St. Jozefsgezellenvereeniging, Jansstraat 59, 8 uur Repetitie Rederijkerskamer „St. C-enesius". 810 uur Clubavond Dam club „T. en P." RemJwandt-Theater, Gr. Markt. Om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen, voor volwassenen). Luxor-Theater. 8 uur. Bioscoopvoorst. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch en Vaart-apotheek, Boekenrode straat 13, Tel. J3290. De benauwdheden van den patiënt heb ben zich den vorigen nacht herhaald, zoo dat Zijn Hoogeerw. weder een zeer on- rustigen nacht doormaakte. Dezer dagen heeft de Hoogeerw. Heer, Mgr. H. J. M. Taskin, Vicaris-Kapitulaar, een bezoek aan den hoogen lijder gebracht. Na de H. Mis des morgens en onder het Lof des avonds, worden vijf Onze Vaders voor Zijn Hoogeerw. gebeden. Hedenmiddag komt Pater Buschman O.F.M., wegens de feestelijkheden van mor gen en den ernstigen toestand van den zieke, assistentie verleenen. Zijn Hoogeerw. is zeer zwak. Des Zaterdags en Zondags is de Vogeien zangscheweg geheel voor het verkeer open gesteld. De autobuslijn Haarlem-Noordwijk her neemt haar gewone route. B. en W. stellen een verbod voor Naar aanleiding van een adres der Haar- lemsche Vereeniging van Sigarenwinke liers, omtrent het verbieden van automa ten voor sigaren en sigaretten, schrijven B. en W. aan den Raad: Ofschoon het systeem van automatischen verkoop van winkelwaren na sluitingstijd Jn 't algemeen niet strijdig is met de ge dachte, welke aan de winkelsluiting^veror- cering en grondslag ligt, dat de arbeidstijd ze c wel van winkelier als personeel zekere beperking behoeft, kan niét worden ont kend, dat deze zeer bijzondere vorm van verkoop ernstig finantieel nadeel kan ople veren voor winkeliers, die de algemeen ge bruikelijke distributiewijze overeenkomstig de regelen der winkelsluitingsverordening toepassen. Dezelfde overwegingen van bil lijkheid, welke hebben geleid tot de vast stelling der artt. 16 en 17 .van genoemde verordening betreffende den verkoop na sluitingstijd buiten winkels. pleiten ook hier voor een nadere regeling. Nu uit de krmgln van Belanghebbenden de wensch naar voren is gekomen in deze van over heidswege regelend op te treden, zijn wij met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier van meening, dat ook op dit punt» de consequenties der verordening moeten worden aanvaard. De te treffen re geling zal o.i. echter in het bedrijfsleven nkt verder mogen ingrijpen dan voor dit geval strikt noodig is, zoodat aan de nor male ontwikkeling van dezen automati schen verkoop overdag in 't algemeen geen moeilijkheden worden in den weg gelegd. B. en W. stellen mitsdien, na overleg met de Commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, voor art. 16 te wijzigen. Een moeilijkheid in de praktijk. Spaarndam behoort nu tot Haarlem en dus gelden er de Haarlemsche verordeningen, ook die op de winkelsluiting. B. en W. van Haarlem hebben nu, naar aanleiding van een onlangs in den raad ge maakte opmerking omtrent de toepassing der Haarlemsche verordening op de winkelslui ting in v.m. Spaardam, ter plaatse een onder zoek doen instellen, in aansluiting waarop zij het volgende kunnen mededeelen. De bezwaren, welke tegen de nieuwe rege ling der winkelsluiting zijn geopperd, komen hier op neer, dat er bij strikte toepassing der verordening geen gelegenheid bestaat door trekkende schippers 's avonds na 8 uur en 'snach s van het eventueel benoodigde te voorz en. Deze bezwaren spruiten niet voort uit dr vf wij kende redactie der nu van kracht zijnde Haarlemsche verordening immers deze komt in beginsel geheel overeen met de van. Spaarndamsche verordening doch vinden hun oorsprong in de uiteenloopende wijze, waarop destijds laatstgenoemde veror dening werd en thans eerstgenoemde moet wordt n toegepast. In afwijking n.l. van de bewoordingen der verordening hadden vroe ger de winkeliers vanwege de politie monde ling en doorloopend toestemming ook na sluitingstijd aan doorvarende schippers het noodige te léveren. Deze vrijgevigheid gold echter enkel ten opzichte van de schippers, niet tegenover de eigenlijke bevolking van Spaarndam. Ten aanzien van deze laatste aanvaardde men en aanvaardt men ook thans gaarne het beginsel van een bepaald en vol strekt sluitingsuur. Deze in een klein dorp bestaanbare gang van zaken, leverde in v.m. Spaarndam geen moeilijkheden op. De om standigheid, dat vrijwel de geheele bevolking zoowel bij de dienstdoende politie als bij de winkeliers min of meer van aangezicht be kend stond, maakte de controle voor de over heid niet moeilijk en de naleving der gestelde voorwaarde voor de winkeliers vrij gemakke lijk. De wenschelijkheid eener dermate soepele toepassing van de verordening werd geba seerd eenerzijds op de belangen van de scheepvaart anderzijds op het belang van verschillende winkeliers. Wat toch was, en is ook heden ten dage nog, het geval? Het scheepvaartverkeer in hoofdzaak binnenscheepvaart door de sluizen van Spaarndam gaat dag en nacht door en is het drukst tegen het einde van den middag en de eerste uren van den avond. Behalve de ge regelde beurtschippers passeeren er al naar gelang van den tijd van het jaar talrijke schepen met visch, groenten, fruit, e.d. In verband met de dienstregeling voor de schut sluizen hebben de schepen gemiddeld een half uur oponthoud in de sluis. Met het oog op de concurrentie zoowel onderling als met het vrachtvervoer te land, alsmede ter voor koming van mogelijk bederf der ingeladen goederen, moet dit vervoer echter steeds met den grootst mogelijken spoed plaats vinden. Ten einde nu het oponthoud onderweg zoo veel mogelijk te beperken, is het bij tallooze schippers sinds jaren een vaste gewoonte, bovenvermeld half uur stagnatie in de sluis te benutten voor den inkoop van levens middelen, en scheepsbenoodigdheden, welke zij tijdens de vaart behoeven. Voor schepen, welke door een sleepboot worden gesleept en onderweg bezwaarlijk voor het doen van inkoopen even kunnen aanleggen, is Spaarn dam hiervoor trouwens welhaast de aange wezen plaats. Als gevolg van deze omstan digheid zijn te Spaarndam rondom de sluis- kolk een aantal winkels verrezen, welke het voor een groot deel van de scheepvaart moe hebben. Het totale aantal winkels te Spaarn dam is dan ook grooter, dan noodig is voor de behoeften der eigenlijke bevolking. Uit het bovenstaande blijkt, dat strikte toepassing der verordening een zeker onge rief voor de scheepvaart en dientengevolge finantieel nadeel voor den winkelstand al daar zou meebrengen. B. en W. meenen, dat met de speciale belangen van de scheepvaart op dit punt rekening moet worden gehouden. In verband hiermede stellen zij na over leg met de commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet voor de artt. 9 en 17 der vero-dening te wijzigen. Daarmede blijft de 8 uur-winkelsluiting ook voor Spaarndam van kracht, doch wordt in de geheele ge meente Haarlem de mogelijkheid geopend binnenkomende schepen na sluitingstijd nog de benoodigde waren te bezorgen. Het bestuur van de Oranjevereeniging Schoten heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten, ook dit jaar op 31 Augustus in het stadsgedeelte, voormalig Schoten, weer feest e vieren. De leden der vereeniging zullen nog deze maand ter vergadering worden opgeroepen, waar de plannen nader zullen worden ont vouwd. Wanneer het eemgszins mogelijk is, zal het programma worden uitgebreid met een of meer aantrekkelijke nummers, waardoor aan kinderen en ouderen gelegenheid wordt gegeven, hun medewerking te verleenen tot het slagen van den Koninginnedag. Het bestuur stelt zich voor, daartoe aange moedigd door het succes, dat het vorige iaar werd bereikt ook op 31 Augustus a.s. de bevolking van het noordelijk deel der stad een welverzorgd programma te kunnen aan bieden. Het mond- en klauwzeer breidt zich in de Haarlemmermeer aanmerkelijk uit. Bij ver schillende landbouwers ziet men het zoo be kende maar gevreesde biljet aangeplakt. De kellner P. B, werkzaam in de Haarlem- meermeer, bevond zich op z'n vrijen dag te Amsterdam en had blijkbaar wat te veel ge dronken, waarom hij het beter oordeelde zich maar met een taxi naar zijne woon plaats in de Haarlemmermeer te laten bren gen. Tijdens den rit werden nog een paar café's bezocht en bij het eindpunt werd nog even „opgestoken" bij den caféhouder dè H., in de Haarlemmermeer. Toen tenslotte de taxi-chauffeur E. R., afkomstig uit Amsterdam, om zijn geld voor den rit vroeg, vond B. dit te veel, waardoor tusschen genoemde personen een hoogloo- pende twist ontstond. Men bewerkte elkander met stoelen en alles wat maar voor het grijpen lag, zoodat de caféhouder de H. het verstandig vond, beide vechtende personen buiten de deur te zetten. B., wiens drift nog niet gekoeld was, vloog den chauffeur na en op den weg ontstond weer een worsteling tusschen beiden, waarbij eerstgenoemde den chauffeur R. een groot stuk van zijn rechteroor afbeet, zcodat deze direct onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Van de betaling kwam natuurlijk niets te recht. R. heeft van deze mishandeling aangifte gedaan bij de politie, die tegen B. proces verbaal heeft opgemaakt. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Juni 1928, des namiddags ten half 2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Sta tenzaal (Prinsenhof), Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift om eervol ontslag als leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum van P. Frs. de Haan- Alvorens van J. H. Sauveur. Alsvoren van mej. J. J. Blom als onder wijzeres a. School 29. 2. Herstemming voorstel-Visser wijziging art. J64 A. P. V. (nieuw). 3. Balans enz. 1927: a. Woningbouwver- eeniging „Onze Woning"; b. Woningstichting „Ons Huis". 4. Beschikbaarstelling medaille Haarl. Reddingsbrigade v. Drenkelingen. 5. Kohier Zakelijke Belasting op het Be drijf, dienst 1928. 6. 4e Suppletoire kohier Straatbelasting 1927. 7. Verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten. 8. Aankoop perceelen De Haasstraat en de De Witstraat. 9. Uitgifte grond in erfpacht: a. Dubbele Buurt (H. Medik)b. Van Oosten de Bruijn- straat (S. L. Blom en Tj. de Vries). 10. Verkoop grond: a. Jelgersmastraat (F. Hüneker en G. Joosten) b. Zomervaart (N.V. „Persevero") c. Populierstraat (C. Mul) d. Abeelstraat (L. Klaassen); e. Berkenstraat (A. P. Winnubst); f. Kempstraat (D. Ankerson). 11. Aanvaarding van voor straat bestem den grond: a. Van 't Hoffstraat; b. Rembangstraat; c. Korte Regulierstraat. 12. Verzoekschrift M. Nauta om schade vergoeding. 13. Wijziging reglement voor de openbare scholen voor gewoon- en voor uitgebreid L. O. 14. Verord. heffing schoolgeld voor ver schillende onderwijsinrichtingen. 15. Schaderegeling waterleidingbedrijf Bloemendaal. 16. Wijziging enz. straatnamen. 17. Wijziging verordening Winkelsluiting. 18. Uitbreiding, enz. openbaar vervolgon derwijs. 19. Wijziging aanleg Friesche Varkens- markt en Hooimarkt. 20. Bouw Gashouder. 21. Beroepschrift Inzake weigering bouw- ver. perc. a. Zakstraat; b. Santpoorterstraat. 22. Exploitatie autobuslijnen. 23. Overplaatsing hoofd school vóórberei dend lager onderw'rf. 24. Benoeming: a. Onbezoldigd ambtenaar Burgerlijken Stand b. lid bestuur Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs; c. gedelegeerde bestuur teekenschool St. Joseph Gezellen ver.; d. leerares Hoogdultsche taal en letter kunde Gem. Lyceum; e. twee hoofden van scholen voor voorbe reidend lager onderwijs. GOED AFGELOOPEN De 13-jarige zoon van slager de W. te Halfweg reed per rijwiel vanaf het Plein de Haarlemmermeerstraat in, toen hem ter linkerzijde een auto passeerde. Nabij het ouderlijk huis gekomen zijnde, wilde de knaap de straat oversteken. Hij kon echter, door den voor hem uit rijdenden auto niet zien, dat ook van den tegenovergestelden kant een auto naderde, wat tot gevolg had, dat hij pardoes tegen dien auto opbotste. Hij bleef tengevolge van den val bewus teloos liggen en werd in den aanrijdenden auto onmiddellijk naar dr. Kuipers vervoerd. Deze constateerde dat de knaap die inmiddels weer eenigszins tot bewustzijn kwam, een ernstige verwonding aan het hoofd had op- geloopen, terwijl hij bovendien klaagde over pijn in den schouder en aan de beenen. Ge lukkig bleek later, dat geen edele deelen ge raakt waren en kon hij, na door Dr. Kui pers gehecht en verbonden te zijn, naar de ouderlijke woning ter verdere verpleging worden vervoerd. EEN BOTSING Op den Rijksstraatweg kwam een wielrij der in botsing met een passeerenden motor rijder. Beiden kwamen met den schrik vrij. Alleen was het rijwiel aanmerkelijk bescha digd. De motorrijder verklaarde zich echter bereid de herstellingskosten te betalen. -•* Een schadepost Donderdag was de koopman A. v. W. met zijn wagen met glas en aardewerk aan het venten op den Spieringweg te Vijfhuizen. Uit de tegenovergestelde richting kwam de be diende van L. K. met paard cn wagen aan gereden. Volgens Van W. haalde deze niet ver genoeg me, zoodat de wagen van den koopman op zijde werd geslingerd. De gevol gen bleven niet uit, want veel van den breekbaren inhoud van het wagentje was aan scherven, zoodat deze aanrijding voor v. W. een aanmerkelijke schadepost was. TE IJMUIDEN-OOST. Gisteravond heeft op den hoek van de Trompstraat en de Casembroodstraat een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, bestuurd door K. J. en R. A. J. E. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de auto, bestuurd door R. A. J. E., omsloeg. Gelukkig kwamen beide bestuurders met den schrik vrij. De omgeslagen auto was vrij ernstig be schadigd, terwijl de motor defect was ge worden, zoodat deze auto moest worden weggesleept. De Aafa-hofdfilm: „Studentenliefde", ver vaardigd naar den bekenden roman v. Rudolf Herzorg: „Die vom Niederheim" is een heel tamme film met vrij goede opnamen, die een gedeelte behandelt van een der vele studen tenlevens in Duitschland en in 't bijzonder in Oud-Heidelberg. Men ziet dan ook ver schillende mooie beelden uit dit wereldbe roemde plaatsje (helaas niet al te veel) en mooie gezichten op den onovertroffen Duit- schen Rijn. Jammer is het. dat de regisseur het gege ven hier en daar wat al te slordig heeft be handeld,- zoodat men, zonder den inhoud te kennen, moeilijk het „hoe en wat" kan vol gen. Ook had men misschien wat meer jolige studenten-tafreeltjes kunnen opnemen om zoodoende wat meer relief te brengen. Maar hoe het zij, de liefde is goed verzorgd, zoodat de titel niet te veel zegt. Buitengewoon aardig is deze week de Ame- rikaansche 2-acte-klucht: „De Arke Noachs", waarin men de jongens-fantasie laat botvie ren. En juist omdat men het zich zoo goed kan indenken hoe typisch de verbeelding van 'n jongen kan gaan en door primitieve wijze waarop hij de onoverkomelijke bezwaren, die zich voordoen, oplost, is deze klucht on danks de gruwelijke overdrijving een der besten van den laatsten tijd. Jammer dat de rest van het programma ons tot voorbehoud voor volwassenen dwingt, anders zou men zich met zijn kinderen met deze film uitstekend kunnen amuseeren. Op het tooneel is dezen keer een klucht in een bedrijf, getiteld: „Het nichtje van Buiten", waarin speciaal door den karikaturalen figuur van den koster wel ge lachen wordt. Toch apprecieeren we meer de gebruikelijke uitstekende specialiteiten, vooral ook, omdat we de keuze van het stukje niet al te gelukkig kunnen noemen. Immers hetzelfde onderwerp Is naar we meenen wel geestiger behandeld. Gelijk gezegd echter,, is er wel gelachen om de koster situatie. Zoodat de bedoeling van de klucht toch nog geslaagd is. Het Rembrandt-orkest, onder leiding van den heer N. Snoeck gaf in 't bijzonder bij de hoofdfilm goede bijpassende muziek. „Potemkin" Het vertoonen hier en het niet-mogen-vertoonen daar van deze Russi sche film heeft vele geesten in beweging ge bracht en al die ontroering was een goede re clame voor het stuk als handelsobject. Aller waarschijnlijkst en heel ernstig is het onze indruk na het bijwonen van het veelbesproken filmwerk is de beteekenis van „Potemkin" van alle zijden sterk overdreven. Iedereen zal moeten toegeven, dat de regisseur Eisenstein in het scheppen van boeiende tooneelen, groo- te zoowel als kleine, zich een kunstenaar en bekwaam organisator heeft getoond. Er zijn juweeltjes bij van fotografie-kunstEn het mimische spel, dat zich nergens opdringt, is van een volkomenheid, die men eerst beseft, als men zich van het ontbreken van het too- neelmatige bewust wordt. Intusschen is dit er toch wel in een der pakkendste deelen van de film het onderdrukken van den opstand te Odessa door de Kozakken. Dit geval is sterk dramatisch behandeld, geweldig aangrijpend, zoodat menigeen in de zaal ten slotte het dan allesbehalve witte doek maar aan zijn lot overlaat. Er is in deze film veel minder revolutionaire tendenz, dan wij hadden verwacht. Zij had, bij dit gegeven en deze suggestieve uitbeelding, heel sterk kunnen zijn, als in het verhaal een meer persoonlijk element was geweest. Geen enkele figuur treedt voor langeren tijd op den voorgrond, de groote rol wordt door de mui tende bemanning van de „Potemkin" geza menlijk gespeeld en er is, na den hevigen in zet, weinig tragisch in haar geschiedenis, die als een nachtkaars uitgaat. Tot het verzachten van de toch wel be doelde opstandige strekking droeg ook de eigenaardige tekst in het programma bij. Eigenaardig vooral door het groote verschil met den tekst, die door den portier van „Luxor" aan den ingang wordt uitgereikt, 'n Beetje humor ontbreekt aan die tegenspraak nietAls met deze objectiviteit de beroemde film gevolgd wordt kan mep genieten van haar grootsche partijen. Vóór de pauze was er een rijk afwisselend programma mooie, belangwekkende natuur- tafereelen, wat actualiteiten en twee aardige kluchten, waarvan er één niet op het pro gramma stond. Het programma van de muziekuitvoering in den Hout op Zondag 10 Juni, des middags te half drie, onder leiding van Marinus Adam, 2den dirigent H. O. V., vermeldt 1. Strambach, marsch, Jos de Klerk 2. Rakockszy, Ouverture, Kéler Béla 3. Mijn Droom, wals, E. Waldteufel 4. Het vroo- lijke Weeuwtje, potpourri, Léhar 5. De hon derd Schoonen, Lecocq 6. Balletstuk, Czi- bulska 7. I "ad., Butterfly, Puccini. Het volksconcert van Donderdag 14 Juni zal gegeven worden in de Gemeentelijke Con certzaal, des avonds te kwart over 8 uur. Heden herdenkt onze stadgenoot, oud-no taris J. Willems, wonende in de Gierstraat, zijn tachtigsten verjaardag. De jubilaris, die eere-voorzitter der Gierstraatvereeniging is, werd* hedenmorgen door het Bestuur namens de leden gecomplimenteerd en hem tevens als blijk van waardeering een fraaie bloemen mand aangeboden. De vervoersopbrengsten gedurende de maand Mei 1928 op de lijn Scheveningen LeidenKatwijk/Noordwijk (incl. Stadslijn Leiden) bedroeg f 140.278 (f 125.506), op de lijn LeidenHeemstede f 10.571 (f 9.271), op de lijn AmsterdamZandvoort f 142.116 (f 142.709), op de Stadslijnen Haarlem f 79.690 (f 73.310). De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op de maand Mei 1927. Naar wij vernemen hoopt de heer Mr. H. Ph. Visser 't Hooft op Maandag 11 Juni a.s. zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap der Haarlemsche Bachvereeniging te herden ken. RU'JCHAVe&STRAAT 1 De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. C. G. van Tubergen's Bloembollen en Zaadhandel, alhier. In de commissie, in 1928 belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor onderwijs in handels terminologie en handelscorrespondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, is benoemd tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, inspecteur van het middelbaar onderwijs in de 5de inspectie, te Haarlem. In den ouderdom van 87 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. W. R. baron van Lijnden, oud-griffier van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem. De begrafenis zal plaats'hebben op Woens dag 13 Juni a.s. des middags te 1 uur op de Algemeene Begraafplaats alhier. B. en W. schrijven aan den Raad, dat het hun gewenscht voorkomt om, nu de kade muur aan de Friesche Varkensmarkt vol tooid is en de aan de Hooimarkt aanwezige noodwoningen weldra gesloopt zuilen wor den, in den onbestemden toestand aldaar eenige verbeteringen te doen aanbrengen. Op de voor de leden ter inzage gelegde tee- kening zijn de door hen noodig geachte ver beteringen uitgewerkt. Daarbij is langs den walmuur als loswal gedacht eene bestrating van 6 M. breed, gescheiden van den 10 M. breed te maken rijweg door een trottoir van 3 M. en een plantsoen van 6 M. breedte. De aanwezige boomen zullen daardoor ver plaatst dienen te worden. Voorloopig is dit project slechts uitvoer baar van de Zandersbrug af tot aan de Parklaan. Verdere, uitwerking kan geschie den zoodra het Phoenix-terrein ter beschik king van de gemeente is. B. en W. stellen voor, hun, onder beschik baarstelling van het benoodigde crediet ad 6350, tot uitvoering van de thans uitvoer bare werkzaamheden te machtigen, door be krachtiging van het ontwerp-besluit. Nu vanaf heden het gedeelte van de Am sterdamsche Vaart vanaf de Amsterdamsche Poort tot de Nagtzaamstraat van een nieuw wegdek voorzien is en het verkeer op dit ge deelte weder is toegelaten, is daarmede ook de route voor het rijverkeer van en naar Amsterdam gewijzigd. De route in beide richtingen, welke thans gevolgd moet worden, is als volgt: Amster damsche Vaart—Jan Frederik Helmerstraat Teding van BerkhoutstraatNagtzaam straatAmsterdamsche Vaart. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat eenigen tijd onbe heerd heeft gestaan voor het Paleis van Justitie in de Jansstraat. Eveneens is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een café aan den Jansweg. De levering van trottoirtegels aan de ge meente Haarlem is opgedragen aan de N.V. Bouwmaterialenhandel de Hoop" te Temeu- zen, de N. V. Betonmaatschappij „Groticus" te Gorinchem, de firma van Dijk Jr. te Al phei a.d. Rijn en de N. V. Hollandsche Ba- saltinetegelfabriek te Roterdam, ieder voor een gedeelte. Evenals andere jaren werden ook hec":n wederom door de firma de Wed. Jos. Ver beek, Kokstraat 12, alhier, de eerste opper doezen te Haarlem aangevoerd. De toestand van het slachtoffer J. W. ge naamd, welke Donderdagmiddag op de Amsterd. Vaart in aanrijding is gekomen met een tractor van de fa. Kaub uit Half weg, is naar omstandigheden iets gunstiger. De man bracht een rustigen nacht door. Concert. Maandag 11 Juni geeft de R. K. muziekvereeniging „Euphonia", di recteur J. W. Lefeber, haar 2de concert van dit seizoen in het Bloemendaalsche Bosch te kwart over 8. De nummers 2 en 5 van het programma zullen uitgevoerd worden 17 Juni, op het concours te Castricum. Het programma vermeldt 1. Florentiner- marsch, J. Fucik 2. Prairial-ouverture, T. Andrieu 3. Largo G. T. Handel 4. Ver- schmahte Liebe Walzer, P. Linche 5. Suite Ballet, Francis Popy 1. Entrée Mazurka, 2. Pizzicati, 3. Valse Lente, 4. Largo, 5. Final Galop 6. Heinzelmanncliens Wachtparade, karakterstuk, R. Noack 7. Walram ouver ture Lyrique, M. J. H. Kessels 98. Suspi- nul, Valse roumaine, J. Ivanovice 9. The Gladiators farewell, marsch, H. J. Blan kenburg. LICHTPRAATJE Men schrijft ons: Wie wel eens geklaagd heeft over de ge brekkige straatverlichting in onze gemeente, zal, als hij tegenwoordig den Ruysdaelweg passeert, moeten erkennen, dat de bewoners van dezen weg allerminst reden tot klagen hebben. En de oningewijde vraagt zich af: zijn de bewonres van dezen weg zulke nacht pitten, dat voor hen deze bizondere verlich- lichting noodig is? Of oefent deze weg zoo'n aantrekkingskracht op 't nachtelijk gespuis uit, dat men bij wijze van prophylactische maatregel, bet nachtelijk duister heeft doen verkeeren in a giorno licht? Maar dan moet hij, de oningewijde, toch ook tot de gevolg trekking komen, dat men al zeer ongelijk soortige verlichtingsmiddelen heeft gebezigd, om dit doel te bereiken. En hij zal den in druk krijgen van een gezin, waar men, door een defect aan de electrische verlichting, alles bij elkaar gezocht heeft, kaarsen en pe troleumlampen van diversen vorm, om toch de noodige hoeveelheid licht bij elkaar te krijgen. De lichtpalen vertoonen niet die groote verscheidenheid als de gebezigde lampen. Daar zijn eenige palen van kunstgraniet, gelijk aan dien, welke er bij het gebouwtje van P. W. op den Bloemend, weg staat. Er zijn er ook van 't gewone, ordinaire soort, maar voorzien van een boven-hun-stand- schen granieten zijarm. Zooals gezegd, de lampen zijn van zeef verschillend model, hoewel dat verschil meer te vinden is in de reflectors dan wel in de lampen zelf. Maar hierin komen alle mo dellen overeen, dat ze meer licht verspreiden dan de in Bloemendaal gebruikelijke lampen. Wat is nu de' bedoeling van deze onge wone verlichting? Geen andere dan deze dat Bloemendaal uit deze collectie een keuze hoopt te kunnen maken voor de nieuwe meer moderne verlichting, welke het bin nenkort denkt in te voeren. Of voor deze keuze een speciale lantaarnpaal-schoonheids commissie in 't leven geroepen zal worden of dat deze geheel zal worden overgelaten J aan den verlichtingsambtenaar, is ons n>® bekend. Als er evenwel verlichtingsexper in onze gemeente wonen en deze hun h®" niet onder de korenmaat zullen laten schiJ nen, dan zal dit dezen verlichten ambtcnaa heel wat verlichten. Want al behoeft °n^ gemeente nu niet in een zee van licht baden, toch moet men niet al te lichtvaar' dig over de keus van een nieuwe verlich' ting denken, als men tenminste niet lic zinnig met de financien van de gemeente W» omspringen. Zoo gemakkelijk zou later aan 't licht kunnen komen, dat de hoedanighe* den van een lichtlamp in een verkeerd dag' licht waren gesteld, als men b.v. die la»P had gekeurd tusschen licht en donker, e" daarom moet hij, die keuze maakt, zijn taa& niet te licht opvatten en vooral niet denken* al heeft hij ook de verlichte eeuw, dat het licht der eeuwen is. Zoo vaak gebeurt bet immers, dat iets gewogen en later te lich bevonden wordt. Daarom, al behoeft nieuwe lamp nog geen lichtschip te zijn, da de straat als 't ware in lichte laaie zet, dient er toch voor gewaakt te worden, dat de nieu we lampen, niet als de oude, op lichtkevef- gelijken, want bij zulk slecht licht, als tot dusverre hadden, is 't een klein kunstje iemand 't licht uit te blazen, zonder dat ooit aan 't licht komt. Lichtekooien en licb1 missen moeten ook 's avonds onze wegen schuwen als een vleermuis het licht. En nu maar als de weerlicht een einde gemaakt aan deze lichtgeschiedenis, anderi wordt de lichtrekening licht te hoog. OSLO, 9 Juni. Naar het radio-station t® Kingsbay meldt, werd Donderdag-avond otn half negen door de „Citta di Milano" verzocht* het radio-telegrafisch verkeer met het scbiP voorloopig stop te zetten, daar het zelf in verbinding met de „Italia" gekomen is. Te 1° uur 's avonds deelde de kapitein van de „Citta di Milano" mede, dat hü van de „Italia" een draadloos telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk het luchtschip zich op ongeveer 81 gr. N.B. en 25 a 30 gr. O.L. bevindt. De „Southern Cross" heeft den tocht ovel den Grooten Oceaan volbracht en is te Brisbane geland. LONDEN, 9 Juni Met betrekking tol de succesvolle landing van de „Southern Cross" op het vliegveld te Brisbane, word' nog gemeld, dat de landing 12 uur 10 Green* wichtijd geschiedde. Een groote menigte belangstellenden be vond zich ter begroeting op het terrein. On der de officieele personen bevond zich o. m* de gouverneur van Queensland. Het door de vliegers afgelegde traject be draagt 7300 mijlen en is het langste, da' ooit door een vliegtuig boven water gevlogen werd. Een R. O.-telegram meldt uit Tre.iassy (New Foundland): Gemeld wordt, dat in het watervlie~tuig „Friendship", waarmee miss Earhardt en Stultz over den Oceaan naar Engeland wil len vliegen, een ernstig lek van het voor naamste benzine-reservoir is ontdekt. De vliegers meenden dit te kunnen herstallen om daarna, Indien het weer gunstig is, te vertrekken. Het is echter waarscht oHJR dat de vlucht andermaal zal moeten worden uitgesteld, daar de atmosferische berichten het ondernemen van den tocht thans niet aanmoedigen. Een arbeider wordt het slachtoffer Men meldt ons uit Roermond: Terwijl Vrijdagmorgen een aantal .arfïei- dèrs bezig was met het graven van funda menten voor een kelder van een in san- bouw zijnde boerderij te Baexem, raakte plotseling een laag bovengrond over een lengte van vier meter los. Twee arbeiders konden zich tijdig redden, maar de derde, de 21-jarige van Roy, afkomstig uit Heyt- huizen, werd door de neerstortende zand- massa bedolven. Te Nijmegen is brand uitgebroken in een steenhouwerswerkplaats, tevens schilderwin kel, aan de Koolemans Beynenstraat en uit komende op den Groesbeekschen Dwarsweg. Het bovendeel van het gebouw, tevens in gericht tot bergplaats van materiaal voor de aannemers, de heeren H. Bartels en J- Hoogenkamp, brandde grootendeels uit. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde gisteren den 54-jarigen W. J. v. V., die we derrechtelijk de Vergadering van regenten van het gasthuis bezocht, overeenkomstig den eisch tot 25 of 25 dagen. ANDERNACH, 9 Juni. Gisteren heeft nabij Andernach op den Rijn een aan va- ig plaats gehad tusschen de stoomboot „Kai ser Friedrich" en een Hollandsch sleepschip* Het sleepschip werd aan bakboordzijde ge raakt. Twee personen werden gewond. sr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2