Ii89 VGDDqODEM KCDK .V0D5TIM Eli LAM l EXTRANUMMER van de Nieuwe Haarlemsche Courant VAN HET 40*JARIG BESTAAN VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND TER GELEGENHEID EEN DAAD HERDACHT HARTELIJK WELKOM WELKOM Mgr. G.W.KONINGS z.g. BONDSADVISEUR Ons Herdenkingsnummer 18881928 Zaterdag 9 Juni 1928 NIEUWE HAARLEMSCHË COURANT Derde Blad e«- Jos. van Seggelen De stoere trekkers van het eerste uur Hadden den ongebaanden weg betreden.... En in hun zielen gloeide 't Roomsche vuur. Hun aantal was gering. Wèl velen zagen Het schouwspel aan en mompelden: „Waarheen?" „Wat zien die mannen in de toekomst dagen?" De vaan van Willibrord sprak 't uit. Wat zij 1 Verkondde als doel van 't aangevangen streven: Het was een nieuwe menschen-maatschappij. Een nieuwe Willibrordus-arbeid wachtte, Een weer herstellen, wat verloren ging; Zóó was het beeld, levend in hun gedachte. Toen: plechtig klonk een stem van 't Vaticaan; (Er ging een huiver door de werkers-leden) De Paus sprak: „Mannen, gij hebt goed gedaan!" 't Was Leo, die in machtig ziener-schouwen Rerum Novarum aan de wereld gal: Het heerlijk plan van maatschappij-herbouwen. De vroege trekkers trilden van geluk; Hoe sprak de Paus van 's werkers menschenrechten, Hoe fel klonk 't woord van 't „bijkans slavenjuk." Vol nieuwe geestdrift trok de schare verder; Wat deerde spot, miskenning, tegenspoed; Hij had gesproken: Leo, Rome's Herder. Thans, veertig jaren zijn voorbijgegaan; De oude trekkers zijn welhaast verdwenen; Een jong, een nieuw geslacht is opgestaan. Dat nieuw geslacht viert 't feestelijk herdenken Van dezen dag; aanschouwt wat was, wat is, En ziet vóór zich den nieuwen arbeid wenken. Want wat met zienerblik een Leo zag: Rerum Novarum's nieuwe wereld-orde. Staat schooner, klaarder in den jongen dag. Daarheen! Gij, jonge werkers, vult de bladen Van 't boek der toekomst met uw jonge kracht. Ten arbeid, op! De wereld wacht uw daden! Den Haag, St. Paulus van het Kruis, 1928. JOS. A. v. SEGGELEN. ft x X X door J. P. H. Castricum, voorzitter der afd. Haarlem. Op Zondag 10 Juni a.s. zal de 38ste alge- meene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R.K. Volksbond in onze Bloe menstad plaats vinden. Het was op de laatst gehouden Centrale Raadsvergade ring te Rotter dam, dat de Centraal-Presi dent, de voor ons verheugende mededeeling deed, dat de volgende verga dering in Haar lem gehouden zou worden en dan tevens het 40-jarig bestaan van den Bond feestelijk zou worden herdacht. Dat deze vergadering in Haarlem moest plaats vinden, steunde op twee gedachten; in de eerste plaats, omdat een feest van den Diocesanenbond het meest tot zijn recht komt, als dit wordt gevierd in de re sidentie van onzen beminden bisschop en Beschermheer, in de tweede plaats, omdat de Innige wensch gekoesterd werd, dat Z. D. H. het feest met zün tegenwoordig heid zou willen vereeren. Het verlangen op deze vorige Centrale ver gadering geuit is helaas niet in vervulling gegaan! De goede God heeft onzen bemin den Bisschop, aan wien wij zooveel te danken hebben, tot Zich geroepen en wij mogen het volle vertrouwen hebben, dat Zijn geest zal blijven voortleven in onze organisatie, en Zijn gebed bij den goeden God voor onze or ganisatie de rijkste vruchten zal afwerpen. Moge dan onze beminde Bisschop persoon lijk niet meer in ons midden zijn, zeer zeker zal zijn geest het stempel drukken op de ko mende dagen. Zondag 6 Juni komen wederom belangrijke voorstellen aan de orde en zal na afloop hiervan een feestavond worden aangeboden door de afd.. Haarlem, waar onze Rederij kerskamer „Alberdingck Thijm" en de mah- nenzangvereeniging „St. Cecilia" hunne me dewerking zullen verleenen, een avond waar van bi) voorbaat het succes verzekerd is. Moge deze avond voor de afgevaardigden een welkome afwisseling zijn na het afhan delen der zakelijke agenda. •Maandag 7 Juni is de eigenlijke feestdag. '5 Morgens 8 uur H. Mis met algemeene H. Communie voor de afgevaardigden. Moge deze H. Mis bij 't begin v. d. feest dag, het stempel drukken op de toekomstige ontwikkeling onzer organisatie. Daar toch moet in de eerste plaats nieuwe kracht en moed verzameld worden, daar moet een woord van innigen dank gebracht voor alles wat in het verleden is bereikt geworden, daar moet al ons werken en streven opgedragen worden aan God tot Wiens meerdere eer en glorie alleen onze organisatie is in het leven geroepen. Zeer zeker worden ook de stoffelijke be langen niet uit het oog verloren, maar wie alleen lid wordt van den N. R. K. Volksbond om stoffelijke belangen is geen levend lidmaat in onze organisatie en van de H. Kerk. Moge dan ook in deze H. Mis een woord van oprechten dank ons allen uit het hart wellen, om den goeden God hartelijk te dan ken voor alle weldaden in de afgeloopen 40 jaar ontvangen. Na afloop der H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in de Sociëteit „St. Bavo" terwijl de Centrale Raad om 11 uur officieel ontvangen zal worden door Burgemeester en Wethou ders van Haarlem. Waar onze organisatie, uit dén aard van haar werkprogram, meerdere malen genood zaakt is in verbinding te treden met het ge meentebestuur, wordt deze officieele ont vangst door B. en W., zeer zeker door onze afgevaardigden op hoogen prijs gesteld en spreken wij den wensch uit, dat de goede verstandhouding van onze organisaties met de Burgerlijke overheid altoos zoo moge zijn, als door deze ontvangst wordt gedemon streerd. 's Namiddags zal door het Centraal Bestuur receptie worden gehouden, waarna gemeen schappelijke lunch in „Hotel de Leeuwerik", terwijl als slot om dri^ uur de feestvergade- ring zal plaats vinden, met als feestredenaar Pastoor Möller, uit Schiedam. Heeren afgevaardigden van den Centralen Raad, mannen en stoere werkers van het Diocees Haarlem komende van Helder tot Zeeuwsch-Vlaanderen, voorvechters en be oefenaars van het leekenapostolaat voor ons H. Geloof, wii roepen u een hartelijk welkom toe in onze mooie Bloemenstad. Moge de vruchtbare discussies door u ge voerd op de 40ste algemeene vergadering van den Centr. Raad er toe leiden, dat de groei en de bloei van onzen Volksbond moge toe nemen in breedte en diepte, dat 't volijve rig Bestuur van onzen Diocesanen Bond ge ïnspireerd worde door uwe weloverwogen en gezonde gedachten in het belang der organi satie en tot meerdere eer en glorie van God uitgesproken, opdat, wanneer wij eenmaal 't 50-jarig bestaan vieren, ons ledental verdub beld is, de leden allen geworden zijn, zooals Dr. Schaepman dat zoo innig heeft verlangd: Mannen met een rotsvast geloof en vertrou wen in de heilige zaak waarvoor zij strijden. Dan heeft de afd. Haarlem het zich tot een eer mogen rekenen, om als feestcommissie te zijn aangewezen en U allen nogmaals een hartelijk „Welkom" toe te roepen op deze 38ste Algem. vergadering. van Rector J. P. J. Kok Geestelijk Adviseur, afd. Haarlem Morgen zal een stoet van Roomsche man nen van alle kanten naar onze bloemen stad optrekken, om, na het houden van een Centrale Raadsvergadering, op feestelijke wijze te herdenken het veertigjarig besraan van den R.-K.Volks- bond in het Bisdom Haarlem. Met hunne banie ren, waarop hunne heilige idealen te lezen staan: „Voor Vorstin en Vader land", zullen zij on ze stad binnentrek ken. In kritieke dagen hebben die mannen getoond, hoe het hun ernst en niet slechts een leuze was. Ook door hunne prachtige organisatie werd het vaderland voor de grootste onheilen behoed. Met dankbaarheid zij dit hier herdacht! Fier op hun grijzen Bisschop, die met hart en ziel met hen medeleefde, stond het reeds lang vast, dat Haarlem zou zijn de plaats van het veertigjarig feest. Zoo dicht mogelijk bij de woonplaats van den bemin den Monseigneur Augustinus Josephus Cal- lier, wilde men de bijeenkomst houden en Z. D. H. uiting geven van hun kinderlijke j gehoorzaamheid, kinderlijke genegenheid en j dankbaarheid. En al was het zeker, dat er op geen be- j zoek van Monseigneur op hun feestvergade- i ring viel te rekenen, een vaderlijk schrijven I van den Bisschop of slechts een groet, wat zou het dien eenvoudigen van harte hebben goedgedaan Helaas, het heeft zóó niet mogen zyn! j Een hartelijk gebed voor Zijne zielerust zal op de feestvergadering slechts het be,- wijs leveren van hun kinderlijke genegen heid en dankbaarheid, terwijl zij in de ma- iestueuzé St. Bavo-Kathedraal onnieuw zul- len beloven, „in fide nihil haestiatns, wij zullen vaststaan In het geloof, zonder te aarzelen", om getuigenis af te leggen van hun kinderlijke gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Gezag. Met eerbied en vreugde zien wij U, trouwe Zonen der Katholieke Kerk, in on ze stad Haarlem tegemoet. Weest hartelijk welkom. BloemcndaaL 31 Mei 1928, HET VERLEDEN EN HET HEDEN W. Smit, oud-Centraal President van den Ned. K.-K. Volksbond L. H. van RooiJen, de tegenwoordige leider door Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam. De Redactie van de „Nieuwe Haarlem sche Courant" vraagt mij een herinnering te schrijven over Mgr. G. W. Konings z.g. Wanneer ik zeg, dat ik nog dagelijks den goeden God dank voor het geluk, ruim, 14 jaren lang gewoond te hebben in zijn huis, mij gesticht te hebben aan zijn deugden, het wat en hoe te hebben ge zien van den arbeid door dezen zoo voortreffelijken pas toor in de Magdale- na-Parochie dag aan dag verricht, geno ten te hebben van zijn gulle vriend schap en wat niet al meer, dan zal ieder begrijpen, dat dit verzoek mij welkom was. Mgr. Konings adviseurwat door hem ook in die hoedanigheid is gewerkt en ten offer gebracht, dwingt bewondering af. Wie hem zag werken als pastoor, kon denken dat hij aan geen andere aangelegenheden veel aandacht kon schenken, en wie hem zag zwoegen voor den bond, werd bestormd door da gedachte: dat zwoegen vergt een vol menschenleven. Gelukkig is het adviseur schap voldoende belicht in het vlugschrift door de St. Wiliibrordusvereeniging uitge geven bij gelegenheid van zijn zilveren pries terfeest, 15 Aug. 1899 en getiteld „Mgr. G. W. Konings", en behoef ik daarnaar slechts te verwijzen. De Voiksbonders vinden dat vlugschrift nog wel in hunne bibliotheken. Aanvullend nog iets te vermelden zal goed doen. „Wij hopen dat die echte degelijke vriend des volks, uit wiens mond belanglooze raad, wijze voorlichting en, waar 't noodig is, een terechtwijzing zonder bitterheid vernomen wordt, hun nog vele jaren gespaard blijve," zoo lezen wij op blz. 19 van het vlugschrift. Na den jubel in den Volksbond bij het zil veren priesterfeest volgde een nieuwe vreugde, toen pastoor Konings in1900 geëerd werd met 't Romeinsche purper, door zijn benoeming tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Bij zijn adviseurs-installatie Oct. 1893 zei- de pastoor Konings: AUes wat ik heb en ben wil ik ten offer brengen voor het volk. Die wil Is in een daad omgezet. Niets was hem liever dan zijn Parochie. En ziet, toen bleek dat pastoraat en adviseurschap niet langer konden vereenigd blijven wilde hij niet zelf beslissen, doch liet hij aan zijn Bisschop over te zeggen welk offer moest worden gebracht. En het offer van het pas toraat moest worden gebracht. Hij heeft het gebracht. Wij, zijn kapelaans, waren ge tuige hoe geweldig het Qffer was dat hij in Juni 1904 bracht in de kerk door hem ge bouwd, voor het altaar waaraan hij zooveel gebeden bad en zoo vurig voor zijn parochie en voor zijn vereenigingen. Onder tranen en diep ontroerd verliet hij zijn kerk en zijn huis, om als Rector van St. Joannes de Deo voortaan alleen adviseur te zijn. Al zijn aandacht, heel de toewijding van zijn pries- terziel concentreerde zich toen op de be langen zijner bonden, en hij bleef zich ge ven tot hij niet meer kon. Na een adviseur schap van 17 jaren, in 1910, kwam dat oogenblik; ik kan niet meer, ziedaar zijn laatste woord in de Bondsvergadering ge sproken. Nog twee jaren leefde hij gebro ken maar overgegeven aan Gods Wil te Soest in het huis zijner dierbaren. Toen ging hij het loon ontvangen dat God zyn getrouwen dienaar, die volhard had tot het einde, zeker niet onthouden heeft. „Uit het oog uit het hart" was by den Volksbond ten opzichte van Mgr. Konings niet van toepassing, 't Lag niet aan den Bond dat zijn graf niet met meer eere werd omringd. En in Amsterdamtoen er in het Bestuur sprake kwam aan de le den een bidprentje met portret als aan denken te sohenken, heeft dat Bestuur een zeer practisch besluit genomen, en het be drag daarvoor benoodigd vastgelegd om uit de vruchten er van jaariyks in de maand Maart een Hoogmis voor zijn zielerust in zyn dierbare Magdalenakerk te doen op dragen. Die Hoogmis ziet ge nog altijd door óe mannen van de oude garde, deelgenoo- ten van zyn arbeid, getuigen van zijn on baatzuchtige liefde voor den Bond, trouw bygewoond, want zy vergeten hem nooit. Doch ook dezen zullen verdwijnen, maar, De in ons bisdom zoo welbekende Ned. R. K. Volksbond, die in het verleden een stut en steun voor ons katholieke leven is geweest en ook in den tegenwoordigen tyd als een hecht bolwerk stóAt in den stryd tegen ongeloof en revolutie, viert zyn veer tigjarig bestaansjubileum. Deze gebeurtenis is voor de redactie een ongezochte gelegenheid geworden om eens extra de aandacht op deze voortreffehjke vereeniging van voortreffeiyke katholieken te vestigen. Tot onze groote vreugde hebben vele katholieken met klinkende namen zich bereid verklaard onze poging te ondersteu nen. wy brengen hun daarvoor oprecht dank. Door hun medewerking is dit nummer een geschiedenisbeschrijving van den bond ge worden en bezit alzoo historische waarde en bovendien een blijk van waardeering voor het werk van den Bond. De welbekende kunstenaar Herman Moer kerk heeft een sprekenden kop, die ook in artistieken zin aan alle eischen voldoet, voor onze feestpagina's geteekend. Bovenaan prykt het glorieus devies van den Volks bond: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land", in de hoeken de portretten van wy- len Willem Passtoors en den gevierden gees telijken adviseur Mgr. Konings z.g„ in het midden het wapen van onzen onvergeteiy- ken bisschop mgr. A. J. Callier, die den Voiksbonders gedurende het geheele be staan der vereeniging zoo'n warm hart toedroeg, aan de zijkanten de wapens van Amsterdam en Haarlem. Met dit nummer, dat tevens een geluk- wensch inhoudt, roepen wü den jubileum- gangers een hartelijk welkom in St. Bavo's veste toe hopen wy, om zich te gaan verheugen in zyn glorie by God. Overeenkomstig, 's Hee ren eigen woord „wat gy aan de minsten der Mynen gedaan hebt, hebt gy aan Mij daan," mogen wy vertrouwen dat die glorie groot zal zyn. Amsterdam, 26 Mei 1928. door L. H. van Roojjen, voorzitter den Ned. R. K. Volksbond, Tusschen belde jaartallen ligt een tydvak van buitengewoon groote beteekenis voor de ontwikkeling en erkenning van het Neder- landsche Katholieke Volk, zoowel op gods dienstig als op sociaal-economisch en poli tiek terrein. Het toen oppermachtig liberalisme, waar van de kopstukken zich bescheideniyk het denkend deel der natie noemden, duldde geen Katholiek naast zich. wy telden niet mee en waren alleen goed om belasting te betalen. Ais eenlingen lie pen wij rond, onmachtig om ons te doen gel den. Het slechtst was er de arbeider aan toe, die op de meest menschonteerende wyze werd geëxploiteerd. Geen wonder dat het in die dagen opko- mend socialisme zich snel verbreidde, en ook onder de Katholieke arbeiders groote geestelijke verwarring dreigde aan te rich- Was er dan niemand, die het aandurfde om daartegen den stryd aan te binden? Ja, eindelyk, nam een man, door en door katho liek, in de hoofdstad het initiatief. Het was alsof hy reeds had gehoord het woord, dat senile jaren later als een bazumstoot uit Leo's XIII mond over de wereld zou schal len, het middel dat verweer en betering in hield, Katholieken Vereenigt UÜ Willem Passtoors z.g., zyn naam zij hier met eere en dankbaarheid genoemd, sticht te, gesteund door tal van Katholieken, den Nederl. Roomsch-Katholieken Volksbond onder hooge goedkeuring van den Bisschop van Haarlem Mgr. Bottemanne z.g„ die Pas stoors aanmoedigde met deze woorden: „Ik ben gaarne bereid myn goedkeuring aan Uwe plannen te hechten en ook myn krachtigen steun en medewerking te verlee nen. Ik verklaar u zelfs, dat Nederland op U wacht, maar dan niet een vereeniging om feest te vieren alleen, maar een vereeniging, die zich zal beyveren de arbeiderstoestanden te verbeteren en onze menschen te waar schuwen tegen de dwalingen van het Socia lisme". Dat Mgr. juist had gezien dat Nederland wachtte, bleek wel uit de snelle vlucht, die de jonge Bond nam, en zich niet alleen be paalde tot het diocees Haarlem, maar af- deellngen vestigde, o.a. te Amersfoort, ea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9