HET LOT VAN GENERAAL NOBILE EN ZIJN MAKKERS Voornaamste Nieuws MAANDAG 11 JUNI 1928 M Wantoestanden in Zeeuwsch-Vlaanderen HET LUCHTSCHIP VERNIELD, De bemanning drijft in twee groepen, van elkander gescheiden, op ijsschotseri door de Poolzee BUREAUX: NASSAU LAAN 49] DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16878 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE TOESTAND VAN DEN HOOGEERW. HEER H. J. ZONDAG Het gouden jubileum der priesters van het H. Hart De wijziging van artikel 88 der Arbeidswet 1919 ZIJ ZIJN NOG IN LEVEN Zal de „Southern Cross'* een wereldvlucht maken? EngelandIndië en terug in acht dagen De vermoedelijke oorzaak van de ramp der „Italia" Op ijsschotsen door de Poolzee Alle twijfel aan de echtheid der radiotelegrammen opgeheven HOE DE RAMP DER „ITALIA" GEBEURDE Ernstige vechtpartij te Rotterdam Een botsing met doodelijken afloop Longenpest Bedevaart naar Noordwijk De ide sluisdeur te IJmuiden binnengebracht J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Een auto te water gereden Een nieuw radio-station voor de luchtvaart Dubbel Mannenkwartct „Inter Nos" Een communisten-leider gearresteerd "Telefoon No. 13826 (drie lijnen), Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT t ADVERTENTIES 35 cL p. regef VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN H tusschen den tekst 60 ct. per regel. «e Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfSflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot; werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f fifl bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU. verlies van beide amen, beide beenen of beide oogen, «U. doodelyken afloop; AoU. een voet of een oog; A l£v. duim of wijsvinger; 1 been of arm; 1 Sri?." andWe viSger. By de rondvraag op de verbondsvergadering van het R.-K. Werkliedenverbond, dezer da gen te Amsterdam gehouden, zyn door een spreker uit Zeeuwsch-Vlaanderen mededee- lingen gedaan, welke men geneigd zou zijn met den titel van „onthullingen" aan te dui den. Deze mededeelingen lyken ons zoo be- langryk, dat zy ook wel eens in breeder kring en meer nadrukkeiyk onder het oog mogen worden gezien. Aangezien wij niet met de plaatseiyke om standigheden bekend zyn, moeten wü afgaan op de ter vergadering niet weersproken mede deelingen van den Katholieken afgevaardigde van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooraf willen wij er op wijzen, welk een zware verantwoordelykheid iemand draagt, die zulke ernstige beschuldigingen zij het dan ook in volkomen zakeiyke bewoordingen uit, als hier werden uitgesproken. Is hetgeen hier werd medegedeeld volko men met de feiten in overeenstemming, dan is nauwelijks een woord scherp genoeg te vin den om deze toestanden te brandmerken, doch is dit niet het geval, zyn de feiten on juist vermeld, zyn uitzonderingen als regel weergegeven, zyn de omstandigheden ver waarloosd, zoodat een verwrongen beeld ont staat, dan zijn deze „onthullingen" weinig minder dan laster en wy zouden dan wen- schen, dat het Bestuur van het Verbond niet zou aarzelen om de feiten recht te zetten. Tot zoolang nemen wij aan, dat het mede gedeelde een juist beeld geeft. Zeeuwsch-Vlaanderen vormt een overwe gend, ja byna uitsluitend landbouwend district. De arbeidende bevolking is er in den landbouw en in de industrie voor zoover aanwezig overwegend. Onze voornaamste zorg behoort er op ge richt te zyn, die arbeidende bevolking ten plattelande goed te houden en tegen ver keerde invloeden te beschermen, vooral nu het grootstads-proletariaat ons reeds voor een goed deel ontglipt is. Hy die ten plattelande op stoffeiyk gebied ongeoorloofde toestanden voor de arbeiders in het leven roept of in stand houdt, bevordert daardoor den invloed van het socialisme, wat geiyk staat met de bevordering van het godsdienstig verval, wy zouden wenschen, dat allen zulks toch eens levendig mochten begrypen! De klachten welke dan ter vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond werden geüit, betroffen hoofdzakeiyk de verschaffing van land aan de arbeiders voor het bouwen van een huis of ter beteling. Het gaat hier dus over de meest essen- tieele en rechtmatige wenschen van den ar beider, nJ. om in het bezit te geraken van een bescheiden eigen huisje en van eenigen grond om aan zyn eigen welvaart te werken. Het gemis van eigendom, de vervreemding van het eigendomsbegrip door de massa, is een der grootste fouten van onzen tijd en willen wy het sociale vraagstuk mede helpen oplos sen, dan zullen wy deze fouten moeten weg nemen, den eigendom voor de massa moeten herstellen. Ziet nu eens, hoe men van verschillende zyden hieraan in Zeeuwsch-Vlaanderen, moeiiykheden in den weg legt. Wanneer in Kloosterzande en Westdorpe een werkman zich een woning wenscht te bouwen, moet hy zich wenden tot den rent meester van het Kroondomein, die, voor wat Kloosterzande betreft, hem den grond afstaat tegen een erfpachtsprys, varieerende van 0.10 tot 0.07 per vierkanten Meter of 1000 700 per H.A. per jaar. .Wanneer men dit omzet in een kapitaal 5 pet. rente, wordt dit niet minder dan 2 1.50 per vierkanten meter of 14 20.000 per H.A. Overigens geldt in Zeeuwsch-Vlaanderen vry algemeen als erfpachtsprys de som van 1 a 1cent per vierkanten meter, terwyi er de arbeiderswoningen publiek worden verkocht voor 700 tot 900 en men er voor 1300 een fatsoeniyke arbeiderswoning kan bouwen. De prüs welke de arbeider te Kloosterzande moet betalen voor den grond ten behoeve van zyn woning, bedroeg dus enkele malen (wel licht 6 maal) den normalen prys. wy vragen ons als buitenstaanders af, waarom hier geen gebruik wordt gemaakt van den weg, welke de Landarbeiderswet heeft geopend en hoe een instituut als het Kroon domein dergelyke practyken durft volgen. Het is trouwens niet de eerste maal, dat over dit zelfde rentambt van het Kroondomein in den loop der jaren ernstige klachten worden ver nomen. Erger zyn de toestanden te Westdorpe. Indien daar een werkman een woning wenscht te bouwen, wendt hy zich tot den betrokken rentmeester, die hem onmiddeliyk verwyst naar den landbouwer, die het land van het Kroondomein in huur heeft, om met dezen overeen te komen voor schadevergoe ding voor de nog loopende pacht. Deze vraagt dan als schadevergoeding een bedrag van 0.20 6, 0.24 per vierkanten meter of i 2000 2400 per H.A., zijnde ongeveer de 'koopprys van het land. Is er een bepaalde overeenstemming bereikt, dan betaalt men bovendien nog 0.20 per vierkanten meter erfpacht of 1000 per H.A. Indien men dit bedrag omset in kapitaal 5 pet., betaalt daar de werkman voor zyn stukje grond niet minder dan 22 24000 per H.A., terwyi de normale prys van bouwgrond in Z. Vlaan deren bedraagt ongeveer 3000 per H.A. Indien nu de betrokkene zich beklaagt by den rentmeester over de handelwyze van zoo'n landbouwer, klopt men echter aan doo- vemans deur. Landbouwer en Kroondomein zyn in dit geval frère et compagnon. Ook over het pachten van land van het Kroondomein door de arbeiders, werd ter vergadering een en ander meegedeeld, het geen wel een nadere vermelding waard is. Op aandringen van den rentmeester geven sommige boeren aan de landarbeiders tuin grond in pacht. Hiervoor moeten deze men- schen echter 0.40 per roede betalen, terwijl de boer slechts 0.16 per roede betaalt. Be taalt dus de boer 45.de werkman betaalt aan hem 120.per Gents gemet. Klach ten hierover geuit, baten niet. Commentaar is hierbij vrijwel overbodig; de^ cyfers spreken voor zich zelf. Zouden deze mededeelingen inderdaad juist zyn wy maken dit voorbehoud nogmaals, al hebben wij geen enkele reden om daaraan te twyfelen dan mogen deze toestanden in derdaad wraakroepend genoemd worden. wy hopen dan ook, dat over deze toestan den nogmaals van bevoegde en onbevooroor deelde zyde het licht moge schynen en zou dan inderdaad alles juist bevonden worden, dan vertrouwen wij, dat een weg moge wor den gevonden, om aan deze praktyken van den Rentmeester van het Kroondomein een einde te maken. Wat betreft de fout der Zeeuwsch-Vlaan- dersche boeren, deze zou wellicht het best kunnen worden verholpen door samenspre- king tusschen R.-K. Boerenbond en R.-K. Landarbeidersbond in den R.-K. Landbouw- bedrijfsraad. In ieder geval moet het in onzen tijd mo- geiyk zijn aan dergelyke wraakroepende toestanden afdoende een einde te maken. De benauwdheden herhalen zich nog steeds met tusschenpoozen. De toestand van Zyn Hoogeerw. is ernstig, nog onveranderd. De Zeereerw. Pater Buschman O.P.M. blyft de ze week assistentie verleenen. De nacht is voor den patiënt tamelyk rus tig verloopen. De toestand was hedenmorgen dezelfde. De Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus bestaat 50 jaar. By gelegen heid van dit jubileum bracht Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselyk Internuntius, een be zoek aan het Juvenaat te Bergen op Zoom. Z. Exc. was vergezeld van zyn secretaris, den zeereerw. pater Kleyntjes S. J. In de kapel werd des morgens te 9 uur een pontificale H. Mis, door Z. Exc. Mgr. Schioppa opgedragen. Onder de vele belang stellenden, die de H. Mis bywoonden, waren ook aanwezig de heeren E. Laane in ambts- costuum van Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, en de heer H. Stulemeyer, burge meester van Bergen op Zoom. Te ongeveer half twaalf hield Z. Exc. re ceptie, gedurende welke de symphonie van het Juvenaat onder directie van Pater Schwering verschillende muzieknummers ten gehoore bracht, en het koor onder leiding van pater v. d. Peet verschillende liederen zong. In den namiddag vertrokken mgr. Schioppa en zyn secretaris weder naar den Haag. De feestdag op het Juvenaat werd met een plechtig Lof besloten. Verschenen is de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot wyziging van ar tikel 88 der Arbeidswet 1919. De Regeering kan niet de meening deelen van de leden, die in het Voorloopig Verslag betoogden, dat de voorgestelde wets wyziging een siap terug zou zyn op den weg, die van 1874 af geleid heeft tot het in de Arhni^swet 1919 opgenomen verbod van kinderarbeid bene den den leeftijd van veertien jaar. De thans voorgestelde uitzonderingsbe- bepaling heeft geen betrekking op eigenly- ken arbeid, doch op opleiding. De Regee ring acht het een voordeel voor jeugdige personen van dertien jaar, wanneer zij on middeliyk na het eindigen der leerverplich ting kunnen worden toegelaten tot het on- derwys volgens het leerlingstelsel. Zij kon niet inzien, dat een verbod in de Arbeids wet in het belang der jeugd gesteld, een beletsel zou vormen, om daarop ter behar tiging van datzelfde belang een uitzonde ring toe te staan. De bezwaren, die aan opleiding in de werkplaats verbonden kunnen zijn. worden voldoende, naar het oordeel der Regeering, ondervangen door de waarborgen, die in het belang der op te leiden jeugdige per sonen bij en krachtens Titel II der Nyver- heidsonderwijswet zyn gesteld. Dit wetsontwerp is vóór alles middel en voorwaarde om de door vele leden ge- wenschte ruimere toepassing van het leer lingenstelsel volgens de Nyverheidsonder- wijswet mogelijk te maken en te bevorde ren. Daarnaast zal echter uitbreiding en verbetering vra.n het school-Tiderwijs al lerminst worden verwaarloosd. Uit Brisbane wordt gemeld: Naar vernomen wordt, wil de vlieger Kingsford met zyn vliegtuig, de „Southern Cross" den tocht Voortzetten om een wereld vlucht te maken. V.D. meldt uit Londen. Captain Barnard, vergezeld door mr. Alliott en de hertogin van Belford, zijn Zon dagmorgen om half vier van het Lympne- vliegveld vertrokken in een Fokker een dekker voor een vlucht naar Indië en terug. Barnard hoopt de reis naar Karachi en terug in acht dagen te volbrengen. De vlucht wordt gemaakt in vier étappes; er zal halt worden gemaakt te Sofia, Aleppo en Bushir. Een Stefani-bericht zoo wordt uit Rome door het B. T. A. geseind houdt in, dat de „Citt& di Milano" contact heeft gehad met de „Italia". De positie van het bestuurbare luchtschip zou zijn 20 mijl ten Noorden van het Leigh Smith-eiland, dat behoort tot de groep eilanden Frans Jozefland. De commandant van de „Citta di Milano" houdt de gegeven seinen voor geloofwaardig. Leigh Smitheiland is een eilandje ten Westen van Grahan Bellhed. Een W.B.-telegram uit Oslo meldt: De bladen brengen extra-edities met de eerste berichten over de levensteekenen van de „Italia" enkregen bovendiën verlof ook op Zondag extra-edities te maken, wat an ders verboden is. Men hoopt dat het weer spoedig zal toe laten, dat de Noorsche vliegers naar het Noord-Oostelijk gedeelte van Spitsbergen kunnen vliegen. Men neemt aan, dat zy wel niet in de ge legenheid zullen zijn te landen, daar hun wa tervliegtuigen niet op land of ijs kunnen neerstryken, doch de vliegers kunnen naar Nobile zoeken en na het vinden van de „Italia" levensmiddelen enz. omlaag werpen. Men geeft ook uiting aan de opvatting, dat dat het voor een gewoon stoomschip zeer moeilijk is tot het desbetreffende gedeelte van Spitsbergen door te dringen, daar zware pakijsvelden moeten worden overwonnen. Naar uit Kingsbay wordt gemeld moet vastgesteld zijn, dat de geheele bemanning der „Italia" zich in leven bevindt. De „Citta di Milano" heeft van de be manning van de „Italia" een (nieuw?) ra diobericht opgevangen, volgens hetwelk de positie der expeditie 80 graden 15 minuten Noorderbreedte en 22 graden Oosterlengte is. V.D. meldt uit Rome: Officieel wordt bevestigd, dat het hulpschip Citta di Milano" Vrijdagavond om 10 uur 29, een draadloos bericht heeft ontvangen van de „Italia". Het luchtschip bevindt zie hop ongeveer 80 graden 30 min. Noorderbreedte en 28 gr. Oos terlengte, ongeveer 20 myl ten Noorden van Kaap Leigs Smith. Daar het telegram in vloeiend Italiaansch was gesteld, acht men eiken twyfel aan de echtheid er van overbodig. Het hulpschip „Hobby" heeft opdracht ge kregen, het luchtschip zooveel mogelyk te naderen en daarna sleden en honden op het ijs te brengen om te trachten de bemanning van de „Italia" over het ys te bereiken. De Noorsche vlieger Larsen zou een po ging in het werk stellen om de plek, waar de „Italia" zich moet bevinden, te b'ereiken en de positie van het luchtschip te onder zoeken. Daar in de diverse berichten verschillende posities worden opgegeven, die telkens meer naar het Westen gelegen zijn, oppert men de mogelijkheid, dat de luchtvaarders op het dryfijs naar het Westen drijven. Een gebed voor de „Italia"-bemanning. In de hoop, dat Nobile en zijn manschap pen nog in leven zijn, heeft een zekere August Laici van de vroegere civiele luchtvaartschool waar generaal Nobile doceerde, een gebed voor de behouden terugkomst zijner onfor- tuinlyke landgenooten samengesteld. Het luidt aldus: „O groote en barmhartige God, die den winden en den storm gebiedt, Gy die met goedertieren hand de Poolexpeditie gezegend hebt, welke door de dappere bemanning der „Italia" ondernomen is, verwaardig U, wij smeeken er U vurig om door de ver diensten van Onze Lieve Vrouw van Loret- to, de Allerliefste Patrones der luchtvaart, verwaardig U de gunst te verleenen, dat Um- berto Nobile en zijn moedige metgezellen voor hun dierbare betrekkingen behouden blijven en geef, dat zij, behouden en wel bij ons teruggekeerd, met de overige menschheid een hymne van dankbaarheid tot U kunnen opzenden. Amen." Op weg naar het vasteland. United Press meldt uit Kingsbay: Volgens het laatste draadlooze bericht van de „Italia" heeft een deel va!n de be manning zich op last van Nobile op weg be geven naar Noord-Oostland. De overigen 'olijven bij het luchtschip. Wolff meldt uit Oslo: Kapitein Riiser Larsen is Zondagmorgen naar het schip „Hobby" gevlogen. Hij zal met Lützow Holm trachten de „Italia" te vinden, welker positie door het telegram aan de „Cittè. di Milano" definitief is vastgesteld op 80 gr. 30 min. N.B. en 28 gr. O.L. Uit Oslo wordt hedenmorgen gemeld: De „Citta di Milano" heeft Zondag weer verbinding gehad met de opvarenden van het luchtschip „Italia". De oorzaak van het vergaan van het lucht schip is nog steeds niet bekend, doch men neemt aan, dat het luchtschip door sneeuw en ys naar beneden gedrukt is en dat de propellor door ysschotsen is vernield. Twee leden der bemanning zyn ernstig ge wond. Naar uit de radio-telegrammen blijkt, stelt de bemanning van de „Italia" alle pogin gen in het werk om in de richting van de kust te komen. De kans van slagen is echter zeer gering. De bemanning heeft gebrek aan uitrusting stukken en voldoende kleeding. Levensmid delen zijn voor zes weken aanwezig. Larssen is Zondagmorgen naar de Hobby gevlogen om met Lützow Holm te zamen te trachten de bemanning van de ..Italia" te bereiken. Hy heeft den kapitein van de Citta di Milano geadviseerd den sterksten Russischen ysbreker te hulp te roepen. Naar de Montag uit Kopenhagen meldt, heeft de kapitein van de Citta di Milano Zondag op een vraag van een vertegenwoor diger van „Berlinske Tidende" naar de oor zaak van de ramp van de „Italia" geant woord, dat hy zulks niet weet. Hy heeft evenwel Zaterdag in een duideiyk gesprek, dat een half uur duurde, van Blagi gehoord, dat de bemanning zich op twee groote ys schotsen bevindt en dus in twee gedeelten gescheiden is. De twee groepen kunnen elkaar niet zien. Beide ysschotsen zyn tamelyk ver van het land verwy'derd. Een er van drijft in de richting van het land. Het moet zeer moeilijk zyn de bemanning van de „Italia" te hulp te komen. Uit Kingsbay meldt men ons: Alle twyfel inzake de echtheid van de radio-telegrammen van de „Italia" is thans geweken. De marconist van de „Italia" heeft op verschillende vragen van de „Citta di Milano" die antwoorden gegeven, welke al leen door hem gegeven zouden kunnen wor den en niet van anderen afkomstig kunnen zyn. Zondag is de „Citta di Milano" herhaalde malen met de „Italia" in verbinding geweest. Volgens de gisteren ontvangen berichten, zijn alle leden van de „Italia" in leven. Slechts twee van hen werden gewond. Dc bemanning van de „Italia" bevindt zich op de reeds vroeger gemelde plaats. Tengevolge van de weersomstandigheden moest de „Ita lia" den strijd opgeven en geraakte in den storm. De gondel met de leden der bemanning raakte van het luchtschip los en viel van geringe hoogte op het ijs. Acht leden der bemanning werden uit den gondel geslin gerd, onder wie Nobile. Twee van hen wer den gewond. De overige gondels met de ma chine en verdere uitrustingstukken zyn ver der weggedreven. Er wordt niet ge meld of de bemanning in staat was deze weggedreven gondel te bereiken en hoe men in staat is geweest, de radio-verbinding tot stand te brengen. Zoo als reeds gemeld, beschikt de bemanning over levensmiddelen, welke voor de eerstvol" gende weken voldoende zijn. Verder wordt gemeld, dat de ystoestanden beter worden en dat door het breken van het ys de mo gelijkheid bestaat, dat schepen de beman ning van de „Italia" te hulp komen. Het radio-telegrafisch contact wordt zoo veel mogelijk in stand gehouden. Zondagnacht is in een woonschuit, lig gende in de Delftshavensche Schie te Rot terdam twist ontstaan tusschen den bewo ner, den 42-jarigen S„ een anderen woon- schuitwoner, den 30-jarigen V. M. en diens 24-jarigen kostganger J. T. M. heeft daarbij een mes gegrepen en daarmee op de anderen ingeslagen. De kost ganger kreeg eenige steken in den rug. S. werd in zyn gezicht gewond, diens vrouw kreeg messteken in gelaat en handen, terwyl ook de echtgenoote v. M. bloedend gewond werd. M. is in bewaring gesteld, terwyl ook de kostganger ter ontnuchtering werd op gesloten. Oorzaken: Drank en jaloezie. Verduistering van f 30.000 Aneta seint uit Bandoeng: By de recherche vervoegde zich de com mies-boekhouder by de gemeente-waterlei ding Mayer, waar hy verklaarde, dat hij zich schuldig had gemaakt aan verduistering van 30.000 gulden. Op den weg van Overschie naar Delft is gistermiddag de 21-jarige motorryder Jacob Dedert uit Rotterdam, in botsing gekomen met een melk-auto, die bestuurd werd door den 45-jarigen W. W. uit Zegwaard. De mo torryder, die zeer hard reed, kon de flauwe bocht van den weg niet halen. De man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Rot terdam overgebracht en is naar het N. v. d. D. verneemt, enkele uren daarna, nadat hem reeds het linkerbeen was afgezet, aan de bekomen verwondingen overleden. Zyn motor werd totaal vernield. Morgen, Dinsdag 12 Juni, zal de Vereeni- ging „St. Jeroen", te Amsterdam, haar 37e Bedevaart houden naar de Reliquieën van den H. Jeroen, Apostel van Kennemerland, Martelaar en Pastoor van Noordwyk. De bijzondere intentie, waarvoor de. pro cessie gehouden wordt, is de beëindiging der Kerkvervolging in Mexico. By deze bedevaart sluiten zich de pel grims van Haarlem aan. jvion en zaï om 6 uur in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" voor de deelnemers uit Haarlem een H. Mis gelezen worden. De Processie staat o. m. onder leiding van den Hoogeerw Heer L. A. A. M. Wester- woudt, Deken 'van Haarlem en Plebaan der Kathedrale Kerk. De pelgrims vertrekken uit Haarlem om 9.04, aankomst te Noordwyk om 10 uur. Te Noordwijk zal een woord van welkom gesproken worden door den Zeereerw. Heer Pastoor F. W. de Rooy. Daarna uitreiking der H. Communie, waarna de plechtige Hoogmis voor de levende en overleden leden der Vereeniging en voor alle pelgrims onder de Hoogmis predikatie door den Weleerw. Heer A. J. M. Postma, Kapelaan te Am sterdam Des namiddags wordt op het Martelveld door den Weleerw. Heer Jac. Hofstede, Ka pelaan te Halfweg een predikatie gehouden. Na terugkomst in de kerk wordt in den tuin der Pastorie de plechtige Processie met het H. Sacrament gehouden. Vertrek uit Noord wijk te 7.30. De pelgrims arriveeren wederom te Haarlem om 8.41. Aneta seint uit Solo: In de omgeving van Prambanan zyn twee gevallen van longenpest geconstateerd. De patiënten werden in de isolatiebarakken on der gebracht. Te Klatan blyken negen met longenpest besmet te zyn. EEN KRANIG STUKJE WERK Zooals men weet is ook de )de groote sluisdeur voor IJmuiden te Rotterdam ge reed gekomen. Het gevaarte is in den nacht van Zater dag op Zondag, na van Rotterdam te zyn gesleept, behouden te IJmuiden binnen gebracht Eerst tégen drie uur des morgens werd de sleep, die met de nieuwe sluisdeur van Rotterdam kwam, in de haven van IJmuiden verwacht Echter weer en wind waren mee- geloopen,' het gety was gunstig geweest en zoo geviel het, dat omstreeks twaalf uur het door drie sleepbooten getrokken gevaar ten voor de pier lag. Weinig menschen waren op de been om het te verwelkomen. Slechts zy, die er moesten wezen, officials, o. w. de havenmeester van het Noordzeekanaal, de heer Brutelle de la Rivière. Van den zeekant nadert de sleep, kleurige lichten, die zwenken, teekens geven, heen en weer bewegen. Nu en dant gilt de sirene, luid door den nacht haar heersche stem wer pend. Tusschen dat alles, een lange, don kere massa: de deur. Deze moet nu door de sluis worden ge wrongen wat geen gering werk is. Want zoo'n sluisdeur is 53 Meter lang, 20 Meter hoog en 7K Meter breed Zij ligt plat op het wa ter, zoodat haar hoogte haar breedte is geworden. Gaat zij door de sluis, dan blyft er aan weerskanten slechts een halve Meter ruimte over. Uiterst, uiterst voorzichtig moet dus worden gemanoeuvreerd, daar reeds één klein stootje onnoemelijke schade kan bren gen. De Rotterdamsche sleepbooten zyn reeds vóór IJmuiden vertrokken, hun taak over dragen aan sleepers uit deze haven. Eén der booten, de „Vlaanderen", plaatst zich achter de deur, deze met haar neus op duwend. Twee andere komen er voor, trek kend. Het zyn de „Stentor" en de „Heetor". De deur zelf lykt een log en onhandelbaar gedrocht. Maar de beide sleepbooten waken en houden haar binnen de rechte baan. Langzaam nadert men de sluis. En ja, vlot en mooi weet men tusschen de hoofden er van door te laveeren en de deur in het mid den te brengen Hier wordt gerust, daar het water moet zakken. Want zy is er nog niet. In de sluis worden we, aldus het „N. v. d. D.", de gasten van den gezagvoerder der Stentor", kap. H. v. d. Wiele en met hem praten we eens over dit soort werk Het is moeilyk en het gaat zoo langzaam' oordeelt deze. Om elke kleinigheid moet worden ge dacht, niets mag uit het oog worden ver loren. Noch in de open zee, noch in 'n haven, valt 't laveeren met zoo'n onhandelbaar stuk mee. Dezen keer is het buitengewoon goed en voorspoedig gegaan, zonder eenig avontuur, maar soms Ree water m de sluis zakt geleidelyk en na een kwartier zijn we gelijkvloers met de andere zyde en begint de tocht door de haven, daar de deur naar den neiuwen aan bouw moet worden gebracht. Schier eindeloos lykt de tocht. Soms lykt er geen beweging meer in onze sleepboot te zitten, dan weer halen we met krachtige schokken, stuur- of bakboord uit. We rukken en duwen, eiken omhaal met gierende stoo- ten op de fluit aankondigend, die tot diep in de verte doordringen. Een enkele maal is het een tijdlang doodstil op het water en hooren wy niets dan korte uitroepen der kapiteins, die elkander op een of ander attent maken. Door de „stoelen", groote cementen meer- bakken, moeten wy draaien. Heesch fluit- gegil lichtgewenk, langzaam en statig zwenkt de deur om, telkens willende afdryven, maar vastgehouden door de booten. Rakelinks pas- seeren we de cemeenten blokken, en komen in recht vaarwater. Zoo duurt het uren en uren. Totdat, het... morgen is geworden. Dan eerst zyn wij op de plaats onzer bestemming. Voorzichtig wordt de deur vastgelegd, de kabels losge maakt, die ons aan haar bonden en met korte fluitstooten nomen we afscheid. Omtrent het lot van de „Italia" en de be manning is volgens telegrammen thans meer zekerheid verkregen. De bemanning is nog in leven. Twee van hen zijn gewond. De be manning drijft op twee ijsschotsen door de Poolzee. Te Hilversum heeft een 45-jarige man zön 44-jarige vrouw met vier revolver-schoten vermoord. Een eoneiliatie-verdrag tusschen land en Finland is gesloten. Het roemloos einde van de „Schuttevaer". De Oceaantocht gaat niet door; de boot wordt verkocht. De tentoonstelling van het Oiymptseb K unsttournooi is heden geopend. Verschenen is het Voorloopig Verslag de) Eerste Kamer inzake de begrooting van hf4 Wegenfonds voor 1928. Barometerstand 9 uur v.m. 759 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.50 uur. Hoogste barometerstand 766.1 mJM. te La Coruna. Laagste barometerstand 744.8 mJM. te Kinn. Verwachting: matige tot zwakken W. tot Z.W. of Z.-wind, gedeelteiyk bewolkt, wei nig of geen regen, aanvankelyk koeler, later iets warmer. De inzittenden konden zich door het stukslaan der ruiten in veiligheid brengen Te Rotterdam is Zondagavond omstreeks kwart over zeven de Fordauto van den heer A. Schumm uit Dordrecht op den Schieweg, nabij de Melkmarkt, in de Schie gereden. De heer Schumm, die aan het stuur zat, wilde voor een uit de richting Rotterdam komende vrachtauto uitwijken, doch verloor daarby het stuur en reed te water. Behalve de heer Schumm bevonden zich in den auto zyn 19-jarige verloofde, mej. H. A. M. Ruys, haar vader, de heer P. A. Ruijs en haar oom, de heer C. M. van Gulik. Ddor het stukslaan van de ruiten wisten de inzittenden zich te redden. Door voorbij gangers werden zij op het droge gebracht. De heer Schumm werd, naar het N. v. d. D. ver neemt, vry ernstig aan de rechterhand ge wond en had tevens een hoofdwonde. De overigen bekwamen geen letsel. Per auto van den Geneeskundigen dienst is het viertal naar het Ziekenhuis op den Coolsingel ver voerd en nadat zij aldaar van droge klee- ren waren voorzien, konden zy huiswaarts keeren. De Fordauto, die vry ernstig beschadigd werd, is later door de bergingsmy. Tacatra" uit de Schie gehaald. Aan de „Luftschiffbaugesellschaft Zeppe lin" te Friedrichshafen is de oprichting toe gestaan van een eigen radio-station voor de veiligheid van den luchtvaartdienst. De in stallatie bestaat uit een Telefunken-lamp- zender voor radio-telegrafie- en telefonie; het antennevermogen van den zender be draagt 70 Watt, en zal op golflengte 875 M.- 900 M. werken met landstations, en op golf lengte 1400 M. met het in de vaart zynde luchtschip. Ongeveer midden Mei zal het station in gebruik worden genomen, en het zal hoofdzakeiyk dienen voor de afwikkeling van het radioverkeer, en voor den radio-vei ligheidsdienst voor het nieuwe luchtschip L. Z. 127. Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos", te Haarlem, dirigent Nico Hoogerwerf, zal ter gelegenheid van zyn 10-jarig bestaan, een internationalen zangwedstryd organisee- ren Aan den Internationalen Zangwedstryd kunnen deelnemenSolo-Mannenkwartetten, Dubbel-Mannenkwartetten, Gemengd Dub- bel-Kwartetten, Kleine Mannenkooren en Kleine Gemengde Koren. De zangwedstryd zal gehouden worden, op 13, 14, 20, 21, 27 en 28 October a.s. Aan elke afdeeling gaat een afdeeling Prima Vista vooraf, als er deelnemers zjjn voor inschrijven. Op Donderdag 1 November 1928, zal eet* Gala-avond gehouden worden, n. De lste pryswinners van alle afdeelingen, uitgezonderd Prima Vista, zyn verplicht hieraan mede te werken. De loting, regelende de beurt van op treden, zal gehouden worden op Zondag 29 Juli a.s„ in een der zalen van „Hotel Royal", Stationsplein, des middags om 2 uur. De uitreiking der pryzen bestaande uit medailles, palmtakken en geldpryzen, zal plaats hebben op 11 November 1928, even eens in „Hotel Royal" Aneta seint uit Medan: Naar de „Deli Courant" verneemt, heeft de recherche te Tandjong Poera een inlan der aangehouden, die zich op verdachte wyze gedroeg en verschillende namen op gaf. Vermoedelijk is het een invloed-yk lei der der communisten, die door de commu nistische centrale belast was met een op dracht voor Sumatra. De arrestant is van Java gekomen en bezocht daarvoor onder meer Shanghai en Canton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1