Verkeersongevallen UIT DEN OMTREK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 Faillissementen van 12 Juni 1928 Circus Strassburger Afsluiting Vogelenzangscheweg E. D. O. MUZIEK De verkeersweg door de Haarlemmermeer De Twuyverweg Aan de gevolgen overleden VOGELENZANG. HEEMSTEDE HALFWEG ZWANENBURG. HAARLEMMERMEER SANTPOORT INGEZONDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. F. NederlandDuitschland RECHTSZAKEN De strafzaak der Veendammer Hypotheekbank Dóód doof schuld Levensgevaarlijk gewond LUCHTVERKEER Ernstig vliegongeluk by Basra De oceaanvlucht van miss Boll Een vliegmachine waschlijntje met een Demonstraties De vlucht over den Grooten Oceaan VERKEER EN POSTERIJEN Het veer te Moerdijk Geluktelegrammen Men wil „buiten" wonen. Waren het vroeger de rijke stedelingen die hun „buitens" stichtten, verrezen daarna de villa's thans telt de middenstand steeds meer iorenzen. Ook de „tuindorpen" bewijzen dat de ste deling ;ten de stadscentra wil wonen, het liefst daer waar hij eenerzijds nog natuur vindt, anderzijds goede verbindingen met de stad heeft. Het gevolg hiervan is, dat meer en meer beslag gelegd is op de zandgronden rond Amsterdam, omdat die gezond heeten en natuurschoon bieden en bi) verbetering der verbindingen zal wat aan zandgrond be schikbaar is tot aan Schoorl toe in woon plaatsen worden omgezet. Er is ook een traditie, die wil dat men zich aan hei water in den polder vestigt in het Zuidelijk deel van Noord-Holland, uitbrei dingsplannen daarentegen van haast niet een der noordelijk gelegen gemeenten. De commissie geeft slechts advies. Nadat het ontstaan der commissie te hebben geschetst, deele spr. mede hoe de door den Commissaris der Koningin gepresi deerde en door Ged. Staten ingetelde com missie gesplitst is in een technische en een administratieve sub-commissie. Als hoofdbezigheid van deze commissie, die slechts advies heeft uit te brengen, noemde hij: Het bezien en bespreken met de betrokken gemeentebesturen van de plaatselijke uitbreidingsplannen, bij voor keur indien deze nog in hun beginstudie zijn, voorts het bevorderen van den samenhang tusschen de plaatselijke plannen. De plannen komen meestal eerst bij de technische sub-commissie, die niet de be trokken gemeente vertegenwoordige. Zoekt naar de beste oplossingen, zoekt want al leerde de commissie veel in de afgeloopen jaren, zij kan zich niet autoritair beroepen op hetgeen de stedebouwkundige wetenschap „leert" omdat die wetenschap zelf nog haar leerjaren doormaakt. De commissie is ook alleen een adviseerend lichdam. De com missie ontvangt .zelf advies van den inspec teur der volkshuisvesting, van de directie der spoorwegen, van den Rijkswaterstaat, de directie der waterleiding, den provincia len waterstaat, de vereeniging voor monu mentenzorg, enz. en telkens ook van „in 't bijzonder ter plaatse deskundigen" die als leden aan de commissie worden toegevoegd. Spr. gaf een uitvoerige schets van den ge wonen gang van zaken indien een plan inge diend is welke hij besloot met te zeggen; Het is geen sinecure het werk der commis sieleden en het ziet er ook nog niet naar uit, alsof het dit gauw zal worden. Vervolgings ging spr. er toe over mededee- lingen te doen omtrent den stedebouwkun digen leidraad, welke de commissie voor zich zelf schiep en omtrent te overwinnen moei lijkheden. Wij verwijzen in dezen naar de „stellin gen" die de heer Hudig ten beste gaf op de bijeenkomst uitgeschreven door het „Ned. Inst. v. Volkshuisvesting en Stedebouw" van den „A.N.W.B." en de Ver. „Het Nederl. We gencongres" gehouden op 1 April in het ge bouw van de Mij. v. d. Werkenden Stand te Amsterdam ter bespreking van de bezwaren tegen „Lentbebouwing"', welke men aantreft in ons blad van 15 April, ochtendblad. Op de lezing van mr. Hudig volgde een geanimeerde gedachtenwissellng. Door een der aanwezige gemeenteverte genwoordigers werd ernstig geklaagd over de zf. te langzame wijze van werken der vaste commissie voor Uitbreidingsplannen in een bepaald geval. Meerdere andere sprekers brachten echter hulde aan de commissie voor de prettige en vlotte wijze waarop zij met haar mochten samenwerken en voor de waardevolle ad- vlezen door haar verstrekt. In verband met de bekende opmerking in het-.Jaarverslag van den Inspecteur van de Volksgezondheid over het te autoritaire op treden der Cie. verzocht de voorzitter den aanwezigen, indien zij ter zake minder pret tige ervaringen mochten hebben opgedaan, deze ln de vergadering te willen mededeelen. Niemand der aanwezigen bracht daarover echter eenige klacht naar voren, waarna de voorzitter met genoegen constateerde, dat in deze vergadering van vertegenwoordigers van vrijwel alle Noordhollandsche gemeen ten niemand de gegrondheid der opmerking van den hoofdinspecteur van de Volksge zondheid wenschte erkennen. De Haarlemsche Arrondissements-Recht- bank verklaarde in staat van faillissement: de Naamlooze Vennootschap Nederland- sche Middenstands-Hypotheekbank, geves tigd te Groningen, kantoorhoudende te Haarlem aan de Nieuwe Gracht 78; curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier; F. J. Hendriks, electriciën te Heemstede, Geweerstraat 38, curator Mr. A. A. Huizen- ga, alhier; Klaas Kossen, winkelier in galanterieën, wonende te IJmuiden-Oost Kalverstraat 14; curator Mr. O. Blankevoort, alhier; J. H. Landkroon, kleermaker, te Lisse, Nleuwstraat 41; curator Mr. J. A. P. O. ten Bokkel, alhier; Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis, al hier. Opgeheven werd het faillissement van J. P. de Wit, Dr. Leydsstraat 111, curator Mr. O. van Sprang, te Zaandam. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 30 Mei J.l. werd vernietigd het faillissement van Z. J. van Munnen Jr., te Zandvoort, Dr. Mezgerstraat 37, uitgespro ken bjj vonnis dezer Rechtbank d.d. 8 Mei J.I. Geëindigd zyn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingsiysten van: 1. P. Touwen, bouwkundige, te Haarlem- Zuid Pyislaan; curator, Mr. P. Tideman, al hier; 2. P. Th. Korstcnbroek, timmerman ea aannemer te Bentveld gem. Zandvoort, cu rator Mr. L. V. Hoog, alhier. langstelling ondervonden by zyn huweiyk. De notulen werden onder dankzegging, en zonder bemerking goedgekeurd. Aan de or de is thans het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer. Piege. Het beknopte en zakeiyke verslag werd eveneens zonder bemerking goedgekeurd. Het Jaarverslag van den 2n secretaris, den heer Scheyvenaar was als altyd, reeds een gang naar de ver gadering waard. Als eens de tyd gekomen is, dat een E. D. O.-gedenkboek zal ver- schynen, wat kunnen er dan een kostbare gegevens geput worden uit de Jaarversla gen van Scheyvenaar. In onzen geest door leefden wy weer letteriyk alles wat het af geloopen seizoen ons bracht, zoowel van de hoogere als de lagere elftallen. Geen droge opsomming, o neen, de onderhoudende wyze waarop het naar voren werd gebracht, deed het zeker het aangenaamste punt van de vergadering zyn. De dank. welke dan ook door de vergadering en den voorzitter aan Scheyvenaar werd gebracht was dan ook ten zeerste verdiend. Het punt beleid bestuur. By monde van den heer P. Pigge werd namens de vergadering hulde ge bracht aan het bestuur. Punt 5 Bestuurs verkiezing. Daar er geen candidaten zijn ingekomen, zijn de aftredenden herkozen, n.m. de volgende heeren: Steenkist, voor zitter, Pigge, Hanson, Hirs en Bor als be stuursleden. De voorzitter deelt mee, dat het E. D. O.-terrein weer een verbetering ondergaat en dat men met den bouw bezig is van een overdekte tribune. Verslag kascommissie. Als rapporteur ver klaart de heer Jordaan, dat de bescheiden van den penningmeester in uitstekende or de zyn bevonden. Verkiezing kascommissie. De volgende heeren werden gekozen: Jor daan, Bewarda en C. v. d. Hurk. Nadat van de rondvraag nog door enkele leden werd gebruik gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. De openingsvoorstelling De geweldige drukte aan het Valkenbur gerplein gisterenavond deed ons denken aan de dagen van de voorjaarsbloemententoon stelling in Groenendaal, nu ruim drie jaar geleden. Gisterenavond evenwel gold de belangstel ling het circus Strassburger. De meer en meer in gebruik rakende mode, om in drie maneges te werken, is oorzaak, dat een circus, met alle af- en dependenties een heel wat omvangryker instelling is dan vroeger. Hebben we niet gisteren kunnen lezen, daï meer dan honderd goederenwagens noodig waren, om hebben en houden" te vervoeren. Pessimistische voorspellingen ten spyt were precies acht uur gisterenavond de voorstel ling geopend en eens te meer konden we er weer getuige van zyn, wat een goed doorge voerde organisatie vermag. Datzelfde geldt ook van de eigeniyke voorstelling. Alles loopt vlot, elk kent zyn taak en het wordt begrij- pelyk, hoe in enkele uren een programma kan worden afgewerkt ter grootte van een folio-vel. Er was geweldig veel belangstelling voor deze voorstelling. En de toeschouwers kwa men oogen te kort, om alles nauwkeurig te kunnen volgen. Menschen, die beweren dat circussen niets nieuws meer kunnen brengen, vergissen zich. Circus Strassburger brengt, naast wat reeds vroeger en elders vertoond werd, bepaald veel nieuws. Nog nooit U.v. zagen we zulke knappe staaltjes van leeuwendressuur als gisterenavond. Het nummer van Henry Pe tersen met zyn leeuwengroep wat een prachtige dieren behoorde tot een der mooiste van 't programma. Zoo reikt ook de dressuur der groep zee leeuwen van kapitein Nansens verre uit, boven wat we van deze dieren reeds zagen Noemen we daarnaast: een bruinen beer op rolschaatsen, die na afloop van zyn toer heel genoegiyk buitelingen maakt; 'n bruinen beer op een rywiel, waarmee hy keurig korte bochten maakt; gedresseerde zebra's, een guanaco, die over hindemissen springt, eigeniyk meer giydt in de ruimte dan springt; de gedresseerde kameelen en dro medarissen; de olifantenkudde, onder leiding van Andrian Singels, dan zyn we nog lang niet volledig. Want dan büjft er nog de paar- dendressuur, waaronder vooral het Hooge- school-ryden van de familie Strassburger bijzondere vermelding verdiend en verder: de Hongaarsche ruiterspelen, de oud- Ro- meinsche wagenrennen op het Romeinsche staan-ryden. Maar ook deze opsomming is onvolledig. Een programma met zoo'n verscheidenheid, zoo'n rijke afwisseling kan niet gedetailleerd besproken worden. Want behalve wat we reeds noemden, zyn er b.v. nog de clowns. Wie meende, dat op 't gebied der clownerie de menscheiyke fantasie uitgeput raakte, ga maar eens naar circus Strassburger. Er is een fakir, die mysterieuze en onbegrype- ïyke toeren vertoont; er zyn Chineesche goochelaars, er is verbluffende acrobatiek op den stal endraad; er worden stoute toe ren uitgevoerd door de Urmann's, er zyn motorrenners, die in een doodenrlng onge- loofeiyke prestaties doen zien. Het slot van dit enorme programma vorm de: het levende projectiel, waarby een man 20 meter ver uit een kanon in de lucht wordt geschoten. Vier uur heeft de voorstelling geduura gisterenavond. Het wil heel wat zeggen, om gedurende vier uur de menschen prettig en aangenaam bezig te houden. En toch geloo- ven wy, dat circus Strassburger in dit op zicht by geen enkelen bezoeker de verwach tingen heeft teleurgesteld. Wegens de bitumen-werkzaamheden aan den Vogelenzangscheweg wordt heden het gedeelte vanaf Bekslaan tot aan het kruis punt Boekenrode voor het verkeer afgesloten. De Vogelenzangscheweg, vanaf de Bekslaan naar de kom van Vogelenzang, is nu reeds in een prachtigen bltumen-weg herschapen. Nu nog de Leidschevaart, en Vogelenzang kan gemeente Bloemendaal genoemd wor den! De autobusiyn HaarlemNoordwyk be houdt haar gewone route, zoodat overstap pen noodzakeiyk la. Algemeene vergadering Dinsdag 12 Juni In Olympla werd bovengenoemde verga dering gehouden. Te ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer Steenkist, de vergadering en hekelde de kwaal van deze tyd, het slechte vergaderingbezoek. De voor zitter bracht tevens dank aan het eerste elftal voor hetgeen het dit seizoen voor E.D. ..O. gedaan heeft, en na nog enkele feiten "gememoreerd te hebben eindigde hy zyn opening met namens den oud-aanvoerder J. v. d. Laan, dank te zeggen voor de be- LEDEN-CONCERT H. O. V. De Zomer-concerten voor de leden der H. O. V. schynen toch nog op grooten prijs te worden gesteld. Want we bemerkten giste renavond by ons bezoek aan de Gemeente- ïyke Concertzaal dat de belangstelling niet zoo heel veel geringer was dan in het ge wone concert-seizoen. Wat dit eerste programma bracht, was ro mantiek en modemisme, romantiek en ge zond muzikaal realisme: Mendelssohn vóór, Wagenaar en Borodine na de pauze. Mendelssohn, volgens Wagner „een land schapsschilder eerste klas", en wiens Hebri- denouverture, welke wy gisterenavond te hooren kregen als Ouverture, zyn meester werk kan worden genoemd. Een andere vraag is of deze Ouverture, en ook de vierdeelige 4de Symphonle van denzelfden meester, in a-dur, geschreven in streng klassieken vorm volgens Beethoveniaansch recept, door het orkest met voldoende raffinement zyn ten gehoore gebracht, en of de musici wel vol doende de wenken en tempi volgden, door den heer Marinus Adam, 2en dirigent, aange geven. Dit liet, vooral vóór de. pauze, nogal een en ander te wenschen over. Het werd wel gaandeweg beter, doch de heeren moeten zich toch houden niet alleen aan een mo- menteelen wenk van hun dirigent, maar ook aan zyn bekende intenties. De slottrekjes voor fluit en klarinet en die mooie hoorn-oproep in het moderato werden con amore vertolkt. Maar voor 't overige was het: hard, hard, hard! Na de pauze „Cyrano de Bergerac" van Joh. Wagenaar en het ballet uit de „Prince Igor" van Borodine. Twee werken van groot temperament. In het eerste echter, zoowel als in het tweede, misten wy de sterke dyna mische contrasten te zeer, en vooral in „Cy rano" waren de tegentyden te slap om een mooi rhythmisch effect te scheppen, 't Drie- deelige ballet van Borodine leek ons wel het beste van den avond, al vonden we den inzet te hard, en te weinig inleidend. Maar het slot was qua tempo-weergave van Russiscben dans uitstekend en in elk geval een bevredi gende bekroning van een goeden avond. Volgende week werken van: Gluck, Ra- meau en Schubert en van Bizet en Jos. de Klerk. J. S. De bond van Bedrijfsautohouders heeft in een schrijven aan den minister van Water staat er by dezen minister op aangedrongen, by den aanleg van den nieuwen verkeersweg van Amsterdam door de Haarlemmermeer de door het college van B. en W. van Sas- senheim aangegeven oplossing te willen doen volgen. Persoonlijk bezoek van Minister v. d. Vegte Minister van der Vegte heeft zich verge zeld "an een der hoofdambtenaren van zyn departement en den Hoofd-ingenieur-direc- teur in de directie Noord-Holland, den heer ir. W. G. C. Gelinck, persooniyk overtuigd van aen toestand van den Twuyverweg, die, zooals men weet, eenigen tijd geleden door Ged. Staten van Noord-Holand voor het ver keer met motorry tuigen gesloten is ver klaard Z.Exc. heeft daarna met vertegen woordigers van de gemeenten Alkmaar, St. Pancras, Broek op Langendijk, Noord- en Zuid-Scharwoude en Oud-Karspel op het gemeentehuis van Broek op Langendyk be sprekingen gevoerd over dien weg. De 71-jarige Bruggemans, welke Maandag middag achter zyn woning op den Heeren singel, te Haarlem een pannetje heete melk over een schutting aan zyn .schoondochter overreikte en daarby te ver vooroverboog, zoodat hij met het hoofd op den grond viel en daarby een ruggewervel brak, is heden morgen ten gevolge van de bekomen inwen dige fracturen in de Mariastichting over leden. AANRIJDING TE SANTPOORT Dinsdagmiddag deed een auto op den Kruidbergerweg een wielrijder aan en alsof er niets gebeurde, reed de auto door. De wielrijder kwam er zonder kleer scheuren af, doch zyn fiets was ernstig beschadigd. Aanrijding tusschen auto en melk wagen. Op den hoek van de van Marumstraat en de Rozenprieelstraat heeft gisteren een aan- ryding plaats gehad tusschen een auto en een met paard bespannen melkwagen. De aanryding is vermoedeiyk ontstaan, doordat de bestuurder van den melkwagen door het rinkelen der melkflesschen op zyn wagen het signaal van den autobestuurder niet ge hoord heeft. Hét paard werd aangereden en brak den linkervoorpöot. Op advies van die renarts Kok is het dier daarna naar het Openbaar Slachthuis vervoerd en aldaar af gemaakt. Verkeersstremming op de Groote Houtbrug. Tengevolge van het verschuiven der la ding vielen gistermiddag op de Groote Hout- brug van een vrachtauto der firma van Bremen, 20 zakken met steenkolen op de straat. Dit had tot gevolg, dat het ryverkeer geheel gestremd was. Het tramverkeer kon na 6 minuten doorgaan. Het duurde onge- veel 20 minuten alvorens het verkeer weder normaal was. R. K. Volksbond Gisterenavond hield de af deeling Vogelenzang een gewone leden vergadering. Te ruim acht uur opende de voorzitter de vergadering met den Criste- lyken groet en heette de aanwezigen wel kom, in het byzonder den geesteiyken advi seur. Hierna installeerde de voorzittter een nieuw lid. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De voorzlter deed mededeelin- gen over de groote Encycliek-meeting voor Zondag a.s. De dag zal beginnen met een gezameniyke H. Communie en spoorde alle leden aan er aan deel te nemen. Verder werd besloten dat allen, die aan de meeting deelnemen, om half twee op het Kerkspleln aanwezig zullen zyn en dan gezamenlyk fietsen naar Heemstede, waar men om twee uur zich aansluit bij de afdeeling Heemstede. Gevraagd werd of er nog leden zyn, die zich wenschen op te geven voor een ge zameniyke reis naar Lourdes. De afgevaar digde Th. Zomer, bracht een kort verslag uit van de gehouden Centrale Raadsverga dering van Zondag j.l. te Haarlem. Daarna sluiting met den Chrlsteiyken groet. Woningbouw St. Jozef Maandagavond hield deze vereeniging een vergadering. De voorzitter, de. heer v. Kessel, opende met den Chrlsteiyken groet, waarna de secretaris de notulen voorlas. Hierna had de verkiezing plaats van een bestuurslid; gekozen werd de heer Th. Zomer. De secretaris las de balans en verliesreke ning voor. Verkiezing bestuursleden; aftredend waren de heeren v. Kessel en Jac. Dedding. Her kozen werd de heer Jac. Dedding; in plaats van den heer v. Kessel, de heer G. Mooije- klnd. Vervolgens sloot de voorzitter deze vergadering met den Christeiyken groet. VIschcoHege „De Dageraad" Gister avond hield bovengenoemd college zyn jaarvergadering in café v. Trigt. B. de bestuursverkiezing werd als secre taris gekozen de heer C. v. Norden, Mo- lenwerfslaan 130. De eerste kaswedstryd zal plaats hebben op den eersten Zondag ln Juli. De deelnemers zullen per motorboot naar de Kaag vertrekken, wat als terrein voor dezen wedstryd werd aangewezen. Fontainebleau, afstand 461 KM. In con cours vlogen 53 duiven. Om 8.10 v.m. losgelaten, arriveerde no. 1 te 12 uur 51 minuten 55 sec.; de laatste prijswinnaar om 1 uur 29 mfc. 11 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. C. Lareman, 2 A. Verdonschot Jr., 3 N. Eekhof, 4, 6, 9 H. Vellinga, 5 A. v. Za del, 7, 8, 11 H. Wittéveen, 10 N. Leuven. Terug uit de Missie. Na wederom 7 jaren in de Missiën van Brazilië te hebben ge arbeid, zal de Weleerw. Pater Luijten ein de Juni met de „Zeelandia" van den Kon. Holl. Loyd weer voor korten tyd naar Heemstede komen. Elervoiling. By de alhier gehouden elerveiling bedroeg de aanvoer 11.000 kip peneieren en 1000 eendeneieren. Kippeneieren 5.856.70. Eendeneieren 5—4.40. Handel- matig. Actie dr. Schaepmanfonds. De totale opbrengst ten bate van het dr. Schaepman fonds bedroeg voor de kiesvereeniging „Zwanenburg" ruim 160.—. Nog enkelen hebben de toezegging gedaan hun bydragen per giro over te maken. Gemeentevroedvrouwen De bewoners van Hoofddorp en Nieuw-Vennep waren ge durende een paar maanden van vrouwelyke verloskundige hulp verstoken, wegens het verleende ontslag aan mej. Minderhoud en mej. Kroes. In deze beide vacatures werd voorzien, doordat de gemeenteraad voor de stand plaats Hoofddorp benoemde mej. J. Wes terhuis, verloskundige te Stad-Vollenhove en voor de standplaats Nieuw-Vennep mej. H. C. NebbelingSmits te 's-Gravenhage. De beide functionaressen hebben haar arbeid reeds aanvaard. Mej. Nebbeling— Smits woont in de middenstandswoning van de gemeente bij het station te Nieuw-Ven nep. en mej. Westerhuis in de Parklaan no. 63 te Hoofddorp. Gouden echtpaar Op 26 Juni a.s. hoopt het echtpaar N. van LieshoutM. Molenaar, wonende te Zwanenburg alhier, aan den Lijnderdyk, den dag te herdenken, dat zy 50 jaren geleden in den echt werden verbon den. Beide oudjes zijn nog kras en genieten een vry goede gezondheid. Ongetwyfeld zal het op dien dag aan het achtenswaardige echtpaar niet aan blyken van belangstelling ontbreken. Diefstal Van den aannemer M. te Drie huis is Maandagnacht eenig timmermansge reedschap gestolen uit een gesloten schuurtje op het werk. De dader is onbekend. Voor den Inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelyk DE PERSONEELSFORMATIE Naar aanleiding van het onder boven staand hoofd voorkomende in uw blad van jJ. Vry dag, verzoekt het bestuur van de afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente Ambtenaren plaatsing van het volgende: Dat ons bestuur zich aan de daar bedoel de besprekingen had onttrokken is slechts in zooverre juist, dat het geweigerd heeft aan eene vriJwillige'-onderlinge bespreking met an dere^ organisaties deei te nemen, -Wanneer daarby eene niet bona fide organisatie als de Algemeene Vereeniging van Gemeente Ambtenaren tegenwoordig was. Doel dier vergadering schynt te zyn, te schelden wat vereend behoort te zijn. Oprechte beharti ging van de ambtenaarsbelangen brengt mede. niet vrijwillig samen te werken met eene dergeiyke kleine groep van onorganisa torische elementen. Zulk eene samenwerking ls beneden de waardigheid van onze organi satie, waarin het grootste aantal ambtenaren vereenigd is. Wat betreft de volgens 't communiqué ter- sprake gebrachte geheimhouding merkt ons bestuur op, dat tegen die geheimhouding van het verhandelde ln de sub-commissies reeds door onze vertegenwoordigers in de eer ste zitting van de plenaire commissie stel ling is genomen. Daarby is door ons betoogd dat het onjuist was den vertegenwoordigers in de kleine commissies zelfs tegenover de overige bestuursleden geheimhouding op te leggen. Geen der andere organisaties, welke het thans noodig vinden omtrent dit punt eene bespreking te houden, viel onzen verte genwoordigers bij. Daarna heeft ons be stuur zijn bezwaren tegen die geheimhouding ter sprake gebracht bij den Voorzitter van het Georganiseerd Overleg en een bevredigend antwoord ontvangen. Als de overige organisaties eerst nu tot de conclusie zijn gekomen, dat onze organisa tie v/el juist heeft gezien, ls dit rijkelijk laat. Omtrent het tweede punt, de algemeene richtlynen, heeft ons bestuur, zooals een goede organisatie betaamt, zijn houding reeds lang bepaald. Wanneer deze zaak ln de ple naire zitting der commissie ter sprake komt. is ons bestuur, als gevolg van de gunstige positie welke onze organisatie aan bijna alle takken van dienst inneemt, omtrent alle ter zake voorkomende kwesties uitstekend ge oriënteerd. Voor het bestuur der afd. Haarlem, KLUIT, Secretaris. Gevleugelde Vrienden Zondag werd deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Mynheer de Redacteur, Het Ingezonden stuk van de afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren geeft ons aanleiding tot en kele opmerkingen, omdat Juist alleen onze organisatie daarin betrokken wordt. wy weten niet, wat het Nationaal Verbond onder een bona fide organisatie verstaat; wy verstaan er o.a. onder, epn organisatie, die ook een minderheid recht doet wedervaren. Overigens zal de toekomst uitwijzen, dat on ze organisatie van meer beleekcnis Is, dan het Nationaal Verbond in zyn naïveteit schynt te veronderstellen. Dat de koe eens een kalf was, schynt men te vergeten. De opmerking over „on- organlsatorlsche elementen" laten wy voor wat ze is. Voor ons is van meer beteekenis de wetenschap, dat de vier organisaties, welke thans samenwerken, in de commissie van overleg de meerderheid van stemmen hebben. De bespvjkiuf-en waarover het gaat, iaken alle organisaties, v/o'kp in de mtnissies van overleg zitting hebben, dus ook onze organi satie. Het was daarom juist gezien en wy zijn daarvoor zeer erkenteiyk dat de an dere vereenigingen, als de Alg. R.K. Ambte- naarsvereeniging, de Alg. Chr. Ambtenaars- vereenlging en de Centr. Ned. Ambtenaars- bond, alleen een byeenkomst van alle orga nisaties wilden hebben. Antipathieën of sym pathieën mogen geen rol spelen als men In derdaad het waarachtig belang der ambte naren wil behartigen. Het onttrekken van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren aan de gezamen iyke besprekingen, treft dus allerminst ons. maar dat Verbond zelf, omdat het daardoor wederom bewijst groot te zyn in het kleine. Verder is het betoog omtrent de geheim houding onjuist, als wordt opgemerkt, dat alleen het Nationaal Verbond zich tegen geheimhouding heeft verklaard. Het is in de eerste vergadering van de beide commissies voor de personeelsformatie juist onze voor zitter geweest, die tegen het opleggen van geheimhouding een waarschuwend woord liet hooren. Wy constateeren hierby weder, dat, zoo als wy in den strijd, die achter ons ligt, reeds zoo dikwijls moesten constateeren, dat de waarheidsliefde by het Nationaal Ver bond dikwijls zoek is en dat de leiders er van op het standpunt staan, dat, het doel de niddelen heiligt. Met dank, mijnheer de redJ«"teur, voor de verleende plaatsruimte. Namens het bestuur der afd. Haar lem van de Algemeene Vereeniging van Gemeente-ambtenaren, E. W. GOEDHART, Voorzitter. L. A. VAN OO'aRN Secretaris. De samenstelling der elftallen. Voor den Roomschen landenwedstrijd HollandDuitschland, welke Zondag a.s. te Venlo zal plaats vinden, zyn de volgende elftallen gekozen: Holland. v. Velzen, E.M.M. v. Deursen, v. Laarhoven H.B.C. Mulo. v. Eekeren, Tyen, v. d. Berg Mulo, P.V.C. v. d. Berg Möller, v. Campen, Jongbloets Union, Union R.K.T.V.V. v Wanrooy, F. de Lange N.E.O. V.V.Z. O Albert, Weber, Jobst, Bösing, Ruppert Mannheim, Bünde-Westf., Sparta-Nürnberg Sterkrade, Sparta-Nürnberg Steuren, Breuer, Weiss Sparta Nürnberg, Dusseldorf, Ludwigshaven Keiler, Fontein, Freiburg-Baden, Hember-Hochheide Weidenbacher Sparta-Nürnberg. Duitschland. De wedstrijd wordt geleid door den heer Kruyver, Zaandam. Omtrent dit grootsch Roomsch sportge beuren zullen wy Zaterdag a.s. eenige by- zonderheden vermelden. Mr. Scliürmann wendt zich tot den raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Rotterdam. Mr. J. C. Schürmann, advocaat te Rotter dam, die betrokken is geweest by den ver koop der aandeelen van de Veendammer Hypotheekbank en als getuige gehoord is ln het proces, dat thans voor de Amsterdam- sche rechtbank gevoerd wordt, heeft zich tot den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Rotterdam gewend met het verwek zyn houding in de zaak der Veendammer Hypotheekbank te willen on derzoeken. Het Gerechtshof te 's-Hertogeribosch heeft den chauffeur H. J. A. de R., mt Tih- burg, die met zyn auto over 'den spoorweg reed, toen de trein nacferde, waardoor de auto gegrepen en de heer Van Esch ge dood werd, wegens het veroorzaken var dood door schuld, veroordeeld tot 2 maan den hechtenis. De Rechtbank had een straf van vier maanden hechtenis opgelegd. Voor het Gerechtshof te Den Bosch ls behandeld een kwestie te Oss, waar, by een ruzie, de voerman M. J. M. met een revol ver geschoten had op H.yan Erp, die naby het hart in de longen werd getroffen en daardoor gevaarhjk gewond werd. Verdachte beweerde uit zelfverdediging gehandeld te hebben en niet bedoeld te hebben Van Erp te dooden. De advocaat-generaal eischte 9 maanden gevangenisstraf. Twee personen gedood Een R. O.-telegram meldt uit Basra: Tengevolge van verkeerd schatten by het landen, verongelukte een legervliegtuig op het vliegveld Shaibah, by Basra. De piloot en de mecanicien werden bet den gedood. Dit is het tweede noodlottige militaire vliegongeluk in Irak binnen vyf dagen. Een H.N.-telegram uit New-York luidt: Uit Halifax wordt gemeld, dat het vlieg tuig Columbia met mejuffrouw Mabel Boll, over Pairsboro in Nieuw Schotland is gevlo gen. Men meende, dat het vliegtuig koers zette naar Harbour Grace. Het vliegtuig is Dinsdagmorgen vroeg van Roosevelt Field vertrokken om 't eerste gedeelte van de Trans-Atlantische vlucht af te leggen. Aan de dulzend-en-één toepassings mogelijkheden van het vliegtuig, is er thans, volgens het „Hbld.", een toegevoegd van zeer groote economische beteekenis. De En- gelsche vliegers Raynham en Miles hadden ontdekt, dat waschgoed het snelst droogt in de lucht. Dies spanden zij tusschen hun beide sportvliegtuigen een lyntje en hingen daaraan hun pas gewaschen sokken, broeken en overhemden, waarop beide vliegtuigen naast elkaar de lucht ingingen. Er werd rondgevlogen, totdat het goed droog was, waarop, zonder het waschiyntje te breken, weer.geland werd. Het feit voltrok zich bo- veA het Hamble vliegveld te Southampton Binnenkort zal vanwege de Domier-vlieg- tuigenfabrlek en de Maatschappy voor Vliegtuigbouw „Aviolanda" op de Mok en te Schellingwoude een demonstratie plaats hebben met het groote vier-motorlge Dor- nier „Super Wal" verkeersvliegtuig, terwyl tegen half Juli op Schiphol, vanwege de Handley Page fabriek, een demonstratie .vordt gehouden met een De Havilland „Moth", uitgerust met de Handley Page vleugellat-installatie. Naar Reuter uit Sydney meldt, ls de „Southern Cross" aldaar aangekomen. In een onderhoud verklaarde Kingsford Smith, dat hy op de laatste etappe van de Fidzji eilanden naar Brisbane, met zwaren zywind had te kampen, zoodat de machine 140 mijl uit haar koers dreef, waardoor ze bijna twee uur te laat Brisbane bereikte. Het vertrek van de Fidzji eilanden ging met groote moeilijkheden gepaard. Het ge- improviseerde vliegterrein van Suva was veel te klein om er met den zwaar beladen Fokker te kunnen starten. Daarom werd besloten een startpoging te ondernemen van een drie mijl lange kuststrook, op der tig myl van Suva. Het in de tanks bren gen der 800 gallons benzine ging met groote moeilijkheden gepaard, daar deze uit blikken, die door een gouvernementsboot waren aangevoerd, in de reservoirs moesten wordeiy gedaan, en eerst worden gefiltreerd. Het toestel kwam eerst na een langen aanloop los, vloog tien minuten later boven Suva, waar de vliegers wuivend afscheid namen, en zette toen koers naar Australië, De totale doorvlogen afstand bedraagt 10.200 K.M., welke ln drie etappes geheel boven water werd afgelegd. Een belangrijke verbetering. De nieuwe veerboot „Moerdyk", gebouwd op de werf van de firma Jonker en Stans te Hendrik-Ido-Ambacht voor den veer dienst MoerdykWillemsdorp, heeft haar proefvaarten gehouden. De proeftochten hebben uitstekend vol daan. De overtocht duurde 12)4 minuut, maar na eenige oefening jzal het zeker niet langer duren dan 10 minuten. Elk half uur zal de boot heen en weer varen. Maandag a.s. zal de nieuwe boot officieel in gebruik worden genomen. Voldoet zy ln het gebruik dan zal spoedig worden over gegaan tot den bouw van een tweede en een derde pont. Op het dek kunnen 25 auto's naast elkaar worden geplaatst. In de maand April werden 11828 geluk telegrammen verzonden bestemd voor het binnenland, 334 voor het buitenland en 1 voor een binnenlandsch Scheepsstation. Vanuit het buitenland en de binnenland- sche Scheepsstations werden respectievelyk 291 en 53 geluktelegrammen alhier ont vangen. Amsterdam verzond 2531 geluktelegram men en ontving van het buitenland en bin- nenlandsche Scheepsstations 71; Rotterdam 1241 en 37; 's-Gravenhage 1121 en 51; Alk maar 96 en 2; Arnhem 291 en 4; Breda 87 en 6; Deventer 75 en 1; Dordrecht 81 en 4; Eindhoven 117 en 4; Groningen 316 en 6: Haarlem 253 en 12; 's-Hertogenbosch 96 en 1; Hilversum 181 en 4; Leeuwarden 124 en 2; eiden lit en 1; Maastricht 122 en 7; Nymegen 177 en 2; Tilburg 131 en 3; Utrecht 349 en 6; Zutphen 49 en 1; Zwolle 71 en geen; de overige kantoren in één totaal 4543 en 119. AANRIJDING OP DEN SCHOTERWEG Omstreeks 9 uur hedenmorgen had op den Schoterweg een verkeersongeval plaats. Ee n autobus van den ondernemer H. v. Digge len, welke den dienst onderhoudt tusschen H aarlem en Beverwijk, is door het verkeerd uithalen van een wielrijdster en dientengev olge uitwijken, tegen een paal gereden van de electrische geleiding. Wonder boven wonder werd de wielrijdster, een ongeveer 20- jarig meisje, slechts licht verwond. Een naas tbijwonende dokter verleende haar de eerste hulp. Eén der inzittenden van de autobus werd door glasscherven eveneens maar lieht gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10