HET LOT VAN GENERAAL NOBILE EN ZIJN MANNEN Voornaamste Nieuws WOENSDAG 13 JUNI 1928 Het R. K. Middelbaar onderwijs voor meisjes te Haarlem DE DRAADLOOZE COMMUNICATIE Hulpexpedities onderweg BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAI UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. I6SSI AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA' HET ONGEVAL. MOEIZAME TOCHTEN Om het Klompenwetje Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat van Zuid-Holland De toestand van den Hoogeerw. heer H. J. Zondag Het tragisch einde van het Bossche Carnaval Een auto rijdt op een groep kermisgangers in J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een autobus in de vaart gekanteld Telegraphisch Weerbericht. De luchtpostdienst tusschen Nederland en Ned. Indië De vliegtocht van Nederland naar Indië Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ■1 tusscbcn den tekst 60 ct. per regeïA rr Alls aboni.é's cp dit blad zijn, ingevolge de veizektnngsyoorwaaiden f3000.- Leven:lange geheels ongeschil (heid tot werken door 4 yen bij een ongeval ir.et f ncfl bij verlies van een hand, f IQC bij ve.lies van een f Cf) bij 'n breuk van f 1(1 bij v verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen;* uU. do:d:Iij..en aflcop; 1 AüU. een voet of een oog; ICüm" duim of wijsvinger; 1 teen of aim; I 41L" andc tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen erlies v. een andere vinger. tVAT WILLEN DE OUDERS? Ruim tien jaar geleden werd in dit blad propaganda gemaakt voor de stichting van de R.-K. H.B.S. voor jongens. Velen zullen zich de actie daarvoor, door eenige ijverige Katholieken hier ter stede ingezet, nog levendig herinneren. Het werk vlotte niet gemakkelijk, tot opeens de paters Augustijnen kwamen en zeiden: Wij doen het! En korten tijd later werd het nu zoo alge meen bekende en gevierde R.-K. Lyceum aan den Zijlweg gesticht. Mgr. Caliier echter, de wijze Bisschop, die altijd vooruitzag en zich nimmer door suc cessen van het oogenblik liet verblinden, zei bij de opening van het R.-K. Lyceum, dat het nu wel heel mooi was, dat wij veel hadden bereikt, maar dat er nog een groote leemte bleef, n.m. het ontbreken van een middelbare R.-K. school voor meisjes. Bij de toenemende emancipatie der vrouw en den drang naar studie ook bij het meisje, mag men zelfs vragen, wat de voorrang moet hebben: een bijzondere middelbare school voor Jongens of voor meisjes. Immers, is de onmis baarheid van de eerste gemakkelijker aan te wijzen, de zedelijke gevaren, verbonden aan neutraal middelbaar onderwijs zijn voor het meisje grooter. Dit laatste behoeft geen bewijs. Een ieder kent de levende bewijzen om zich heen. De behoefte aan een R.-K. middelbare school voor meisjes doet zich dan ook al vele jaren gevoelen. Nu wi) weten, dat er mogelijkheid bestaat, dat hierin binnen niet te langen tijd definitief kan worden voorzien, willen wij de zaak open lijk met alle belanghebbenden bespreken. In dezen tijd ran „medezeggenschap" ligt het toch voor de hand, dat men allereerst de ouders zelf raadpleegt, wanneer men ln het onderwas nieuwe wegen gaat inslaan. De zaak ls deze: Aan de Mariaschool ln de Koningstraat is al reeds sinds 1 September 1926 een soort middelbare school voor meisjes verbonden. Dit onderwijs-instltuut ls een krachtige stem in het koor der kentering, die aller- wege opkomt, om het meisje terug te bren gen in de ware intellectueele-vrouweiyke- sfeer. Zij is een propaganda voor de idee, dat de vrouw haar vrouw-zijn trachte te be waren en te verheffen met middelen, voor hare natuur geschikt. Vele ouders noemen het dan ook een ge lukkige gedachte, dat men in de Koning straat te Haarlem, deze nieuwe richting in sloeg, dat men daar een programma volgt, dat met zekerheid van succes een ontwikke ling waarborgt van fijne litteraire en aesthe- tische vorming van de bij uitstek vrouwelijke gaven, aan beschaafde, ontwikkelde en voor al ook godsdienstig onderlegde meisjes, die oog en oor hebben voor hét schoone en lust en smaak ln emstigen arbeid. Het jonge meisje moet voelen, dat zij pas een eersten blik geslagen heeft in heel die ireld van waarheid en schoonheid, waar voor haar nog zooveel ontdekkingen te doen blijven, om zoo bewaard te worden voor een leven van futiliteiten na de schooljaren. Wordt er een wijze maat betracht in de geboden leerstof, netgeen de middelbare schooi voor meisjes beoogt, dan blijft er ook tijd over voor de beginselen der christelijke philosophic, van zoo groot belang in deze tij den van sophismen en genotzucht; tijd ook voor de kundigheden, die elke vrouw naar haar aard en aanleg sieren moeten, tijd dus voor handwerk, voor teekenen en schilderen, voor muziek, voor voordrachtkunst, voor het beschaafd uiten van gedachten, voor het lief devol bestudeeren van de natuur, dingen zoo ontzaglijk veel waard voor een rijk familie leven. We hebben hier een onderwijs, dat gegroeid is buiten alle wettelijke bemoeiing en regle menteering; een onderwijs, dat zich dus ge heel vrij en onbelemmerd kan voegen naar wat de opvoeding van de leerlingen eischt, om zjjn groote soepelheid van werkprogramma, terwijl elders vaak veel wenschelijks moet achterwege blijven terwille van een strak- gehouden studie, waardoor de aard van het meisje niet voldoende kan gerespecteerd worden. Echter, het leven stelt ook zijn eischen. Veel ouders wenschen, dat hun kinderen, ook hun meisjes, een diploma behalen, eind examen H. B. S. doen, om een betrekking te krijgen in de maatschappij of wel om ver der te studeeren. Hoevelen zjjn er dat? Hoe ver is de kentering er al, dat we terug moeten van de concurrentie tusschen man en vrouw op de arbeidsmarkt, ook by die van dokter, advocaat, enz.? Dit antwoord is niet gemak- ke''*'k te geven en toch zou die wetenschap noodig zijn, alvorens -'erdere plannen worden uitgevoerd. De Zusters van de Koningstraat zijn n.m. voornemens om de door haar onlangs aange kochte perceelen van de firma Emrlk en Binger voor stichting van een definitieve middelbare school voor meisjes te bestemmen. Zal dit een H. B. S. of een middelbare meisjesschool ln den zin van het nieuwe wetsontwerp moeten worden? Op 16 Maart 1928 is n.m. een wetsontwerp tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs verschenen. Daarin is de middelbare school voor meisjes met een 5-jarigen cursus thans officieel opgenomen. Wanneer de wet wordt aangenomen zullen deze scholen ook onder de subsidieregeling vallen. Men onderscheide echter wel, dat de middelbare school hoofd zakelijk bedoelt het meisje te vormen tot be schaafde, ontwikkelde jonge vrouw, die in haar ontwikkeling voor zich zelf voldoening kan vinden en nuttig kan zijn voor haar naaste omgeving, terwijl de H. B. S. voor meisjes bedoelt op te lelden voor een carrière, voor een betrekking of voor verdere studie aan de Universiteit. Waaraan heeft Haarlem nu het meest be hoefte? Laten onze ouders en het geldt hier natuurlijk Haarlem tot ln den wijden omtrek een." hun gedach ten laten gaan en ons dan, b.v. door middel van een visite kaartje of anderszins bekend maken, wat zij het meest gewenscht achten: een middelbare school voor meisjes of een H. B. S. voor meisjes. Deze stemming verplicht natuurlijk tot niets. Zij lijkt ons echter de beste manier om te zoeken, welke school de meeste levens vatbaarheid zal hebben, waaraan de meeste behoefte bestaat. Nu ls het nog tijd; de ouders zijn de eerst aangewezenen om te oordeelen. Dat zü spreken! Een gedeelte van den 63 M. langen voorgevel der Mariaschool, Koningstraat, Haarlem. In de vergadering der Tweede Kamer ls gisteravond behandeld het initiatief-voorstel FleskensSmeenk, tot tijdelijke heffing van een Invoerrecht op klompen. Om zijn verdediging kracht bij te zetten had de heer Fleskens gisteravond op de tafel van den voorzitter verschillende paren Bel gische en Nederlandsche klompen geplaatst, getooid met zijden vlaggen van beide landen. Provinciale Staten van Zuid-Holland heb- oen heden met 41 van de 73 stemmen be noemd tot hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat, den heer L. T. van der Wal, eerstaanwezend Ingenieur te 's-Gra- venhage. No. 2 van de voordracht kreeg 32 stem men. De Citta de Milano heeft Maandagavond 1050 uur nog het volgende telegram aan de bemanning van de Italia gericht: „Deel u mede. dat uit Italië watervlieg tuig S 55 met Maddaiena vertrokken is. He den vertrekt een Dornier Wall met majoor Peno van Archangel. Russische ijsbrekerspp twee watervliegtuigen onderweg Een tweede groote Russische ijsbreker is gereed om uit te varen. Een Zweedsche expeditie met drie toestellen is naar Koningsbaai on derweg. Hobby is eerst nu bij Govere en Vanga vrij geworden met Larssen met klein toestel, fk hoop dat u ver genoeg naar het Oosten kan doordringen om Larssen in staat te stellen hulp te brengen en ieder oogenoiik tot u door te dringen. Hobby heeft twee hon densleden. Ik vervul mijn plieht u hartelijke groeten van Milaan en zijn podesta Bellonl over te brengen. Ik verzoek u thans volgende, ooor de Italiaansche regeering verlangde opga ven te doen: 1. Namen van de groep van drie mannen, die trachten het iand te bereiken, aag plaats van nun vertrek, of gewapend en voor hoeveel dagen levensmiddelen; 2. Naam van den geleerde, die bij u is; 3. Namen der gewonden en hun toestand; 4. Uw positie van vandaag. Wij- raden u kort te antwoorden om uwe accumulatoren te sparen. Wij verzekeren u, dat wij met hart en ziel alles in het werk stellen," w g. Citta di Milano. De IJsbrekers Wolff seint uit Moskou: De Italiaansche zaakgelastigde heeft de sovjetregeering het officieele verzoek der Italiaansche regeering overhandigd om een ijsbreker naar Spitsbergen te zenden voor de redding van Nohile; De sovjetregeering gaf reeds den grootsten ijsbreker der sovjet unie bevel terstond voor vertrek naar Spits bergen gereed te zijn. Ook een andere ijsbreker, de „Malygen" vertrekt naar het Hoop-eiland. Wat Nobile noodig heeft Uit Kingsbay maakt een Wolff-telegram melding van een draadloos bericht van gene raal Nobile, waarin deze om wapens, medi cijnen en kleedingstukken vroeg. In een mededeeling van lu I nant Lützow Holm over de moeilijkheden ondervonden bij de verkenningsvluchten, vestigt' deze in 't bijzonder de aandacht op den aanhouden den dichten nevel, waardoor hij soms ge noodzaakt was op slechts 10 meter hoogte boven den grond te vliegen. Toch gelukte het hem de „Hobby" te bereiken en een be richt omlaag te werpen. Naar verder uit Rome verluidt, zou men in officieele kringen aldaar- niet aJ te ge rust over de mogelijkheid tot redding van de manschappen der ..Italia'* zjjn. Immers, men vreest dat de opgaven van generaal Nobile omtrent de positie slechts op gissingen berusten en de huls van het luchtschip tengevolge van de stormen en winden verder afgedreven is dan tot nu toe werd aangenomen. De meening van Nansen Het bericht, dat een der mecaniciens om het leven zou zijn gekomen, is nog niet be vestigd. Nobile deelde daarvan niets mede. Met betrekking tot 't geen Werd meege deeld over de poging van Nobile en zijn mannen om land te berc t en, gaf Nansen te kennen, dat zij zich zexer niet ver over het ijs zouden kunnen voortbewegen, daar in de buurt van de plek, waar de ramp plaats vond. ijsophoopingen tot een hoogte van dertig meter zich voordoen. Het weer wordt ongunstiger Gisteravond meldde het Wolff-bureau uit Kingsbay, dat het weer in de omgeving van Spitsbergen is omgeslagen. Er waait tttans een krachtige Noordwestelijke wind en op verschillende plaatsen valt sneeuw. Men vreest, dat de bemanning van de „Italia" nierdoor ernstige moeilijkheden zal ondervinden, vooral dat deel der bemanning, dat zou trachten de kust van Noord-Oost- land te bereiken. De deskundigen zijn nog steeds van mee ning, dat de toestand der bemanning van het luchtschip vrij kritiek moet worden ge-, acht. Daar de richting van het drijfijs ten Noorden van Spitsbergen dagelijks veran dert, wordt de kans gering geacht, dat No bile en de zijnen zonder hulp aan land kun nen komen. De Noorsche deskundigen verklaren, dat van Noorsche zijde alles is gedaan wat on der de gegeven omstandigheden gedaan kon worden, maar dat de groote vliegtuigen en ijsbrekers uit het Duitenland veel eerder ter plaatse hadden moeten zijn. Volgens de laatste berichten uit Kingsbay schijnt het vast te staan, dat omtrent het lot van de zeven leden der bemanning, die met het luchtschip zijn weggedreven, geen betrouwbare inlichtingen werden verkregen De weersgesteldheid in het Noordelijk deel van Spitsbergen is onstandvastig. Het Domier-Wallvliegtuig, dat Italië te hulp zal zenden, kan eerst Vrijdag of Za terdag Spitsbergen bereiken. Gevaarlijke tochten Het Wolff-bureau meldt uit Kingsbay d.d. 12 Juni: De alpenjagers en luitenant Lützow-Holm bevinden zich nog steeds bij de Mosselbaai. De „Hobby" is er gisteren in geslaagd twee man naar hen toe te zenden met benzine j en andere voorraden. Deze kleine hulpexpe ditie had groote moeilijkheden te overwin nen, in verband met den toestand van het ijs. De „Hobby" en de .JBraganza" zijn nog steeds door het ijs ingesloten. In den afgeloopen nacht heeft men geen enkei bericht van Nobile en zjjn metgezellen ontvangen. Maddaiena op de Westelnder plas gedaald wegens benzine gebrek. Reeds verscheidene dagen geleden, kwam, zooals men weet, het bericht, dat de Ita liaansche majoor Maddaiena met zijn vlieg tuig bij de marine-vliegloods op Schelling- woude zou landen om benzine in te nemen op weg naar het Noordpoolgebied, waar hij hulp zou oieden bij de redding der beman ning der verongelukte „Italia". Op het vliegveld Schellingwoude by Am sterdam was alles in afwachting doch de Italiaansche vlieger, die Nobile en de zijnen zou helpen opzoeken bleef uit. Dinsdag werd Woénsdag Woensdag werd Donderdag, er kwamen steeds berichten dat Maddaiena zou komen. En het werd andermaal Dinsdag en weer kwam bet bericht dat Maddaiena op Schellingwoude neder zou dalen. Dezen keer is het dan ook zoo geschied. Om 1 uur gistermiddag werd de Italiaan sche vlieger verwaCV., doch het geluk scheen niet met hem te zijn, want pas goed half vyf was het, toen de Italiaan met zijn vliegboot op het water van het buiten-IJ nederdaalde. Maddaiena, zoo was intussehen reeds ge bleken, had het traject Lausanne—Westein- derplassen in een vlucht kunnen afleggen; benzinegebrek had hem genoodzaakt daar te dalen en nieuwe voorraad in te nemen om Amsterdam te kunnen bereiken. Tegen half vyf werd van Schellingwoude, boven Amsterdam het watervliegtuig zicht baar, dat een tien minuten later op het water neerstreek, om na enkele oogenblik- ken aan den steiger voor de vllegloods te worde*, vastgemaakt. De luchtvaarders, be halve Maddaiena, lt. Cagna mecanicien en marconist sprongen van den zllverglanzenden watervogel aan land, waar zy verwelkomd werdén o.a. door den heer P. Loeb, consul van Italië en lt. t. z. Mouton, vertegenwoor diger van den marine-commandant te Am sterdam. Onmiddeliyk werd begonnen met het by- laden van 1000 liter benzine, want 's avonds wilds hy Kopenhagen nog bereiken. In een kort gesprek vertelde majoor Maddaiena aan het .Hbld." nog het volgende: De vliegboot de Savola 55 is Zondag uit Italië, uit Sesto Calende vertrokken. Maddaiena had de Alpen over willen vliegen, doch zeer slecht weer en hagelbuien hadden hem genoodzaakt vla Genua, Marseille en Lyon te gaan. Hy daalde in Lausanne en by het vertrekken van daar werd door een motorboot de vleugel beschadigd, reden waarom hy een dag later naar Amsterdam kon vertrekken. Wat thans zyn plannen waren? Hierover kon Maddaiena weinig zeg gen. Hy noopte gisterenavond in Kopenha gen te zijn, heden Woensdagavond in Stock holm en Dnderdagavond via Lulea naar Vadsö, waar hy instructies zou krygen. De G. 53 is ti.l. op weg om eerst de „Citta di Milano" te bereiken; de gezagvoerder van dit schip, de heer Romagnia, heeft de leiding van het reddingswerk in handen. De vliegboot die voorzien is van een volle dige krachtige radio-inrichting zoowel voor korte als lange golf, heeft valschermen by zich voor het uitwerpen van voedingsmid delen. wapenen en kleeding die vermoede- lyk in Kingsbay of bij een van de hulpver- leenende schepen zullen worden ingenomen. Ook hoopte Maddaiena met zyn vliegboot honden en sleden naar de verongelukten te kunnen brengen. Op het oogenblik zjjn slechts reserve- motor-onderdeelen en pool- uitrusting voor de bemanning aan boord. Meer inlichtingen kon de heer Maddaiena over zijn voorgenomen tocht niet geven De Fwee-motorige S. 55 behoort niet tot de grootste vliegbooten. Het is een type van machine, dat ook in gebruik is by de ita liaansche marine en dat op de iyn Brind-si AtheneKonstantinopel gebruikt wordt. De S. 55 heeft twee dryfbooten waar de be manning in huist en die door den vleugel met elkaar verbinding hebben. De motoren staan in eikaars verlengde boven de vleugel, opgesteld. De S. 55 kan 2300 liter benzine innemben, bij een snelheid van 220 k.m. wordt 300 L. per uur gebruikt, by lagere snelheid naturiyk naar verhouding minder. Om zes uur werd de vliegboot, die 1000 L. benzine en eenige olie had geladen voor het voortzetten van den reis ln gereedheid ge bracht. De machine was nagekeken, levens middelen waren voor de vliegers aan boord gebracht, de bemanning nam haar plaats weer in; ieder wenschte de mannen, die naar 't poolgebied onderweg waren een goede reis en welslagen by het reddingswerk dat hen wachtte. Kwart over zes draaiden de mo toren en stoof de vliegboot het bulten-IJ op om zich op een paar honderd meter af stand uit het water te verheffen, de lucht in naar het Noord-Oosten toe waar de ma chine, nagekeken door allen die op de vlieg- haven Schellingwoure samen waren geko men., steeds kleiner werd om eindeiyk bo ven de kim onzichtbaar te worden. Benarde positie op het drijvende ijs. De toestand van de bemanning der „Ita lia" schyi t blykens de draadlooze berichten welke men nog van Nobile ontvangt, steeds hachelijker te worden. Uit den aard der zaak zyn de mededeelingen, door Nobile ge daan, kort omdat de accumulatoren, welke 'oy de uitzending der berichten gebruikt moeten worden, byna uitgeput zyn. Volgens mededeelingen van de Augusa- press heeft Nobile omtrent zyn positie in d' Poolzee nog nadere byzonderheden geseind. Bij hem bevinden zich nog vyf personen brie andere leden der bemanning zyn or veg naar het vasteland, doch zy zullen aarschynlyk op onoverkomeiyke bezwaren '"'ten, daar het ys op vele plaatsen scheurt Orntr-<ii do -ivc"1'n. ners-wn. die zich misschien nog by het luchtschip ovinden. dat door der storm is weggedre ven, is niets bekend. Over hun lot maakt men zich ernstig bevreesd. Nf"" Nobi.e zoif mededeelt, kan h*J vanai de plek waar hy zich op een ijsschots be vindt, de kust zien; van welk eiland weet hij nog niet. De snelheid waarmede het ys door de Poolzee beweegt is zeer gering, wel licht niet meer dan twee of drie myien per etmaal. Bsgrypelijk is het, dat reikhalzend naar hulp wordt uitgezien, want, hoewel er voor- loopig nog voldoende voedsel aanwezig ls, heeft men gebrek aan andere voorwerpen, zooals geweren en munitie, schoenen, medi- cynen en vooral opvouwbare booten. Zou men die hebben ,dan ware de kans dat men land zou kunnen bereiken, veel grooter. Den aard der verwondingen van twee le den der bemanning heeft Nobile thans ook opgegeven. Toen zy uit het luchtschip geslingerd wer den, hebben zy de beenen gebroken. Alle hoop is nu gevestigd op de watervlieg tuigen, die onderweg zyn. Komen ze wer kelijk op de plaats, waar Nobile zich be vindt. dan zal Nobile trachten vuren aan te steken, om daardoor de aandacht te trek ken. Intussehen zuleln de hulpexpedities zeer met het slechte weer, dat in de Poolstreken heerscht, te kampen hebben. Majoor Maddaiena te Kopenhagen. Naar men ons uit Kopenhagen seint, is de Italiaansche vlieger, majoor Maddaiena gisteravond aldaar aangekomen. Luitenant Holm en kapitein Larsen zullen waarschijnlijk heden starten. Men meldt ons uit Kopenhagen: Het vliegtuig van majoor Maddaiena, dat heden de reis naar het Poolgebied voort zet, heeft talryke valschermen aan boord, met behulp waarvan men proviand en uit rustingstukken ten behoeve van Nobile en de zynen denkt neer te laten. Heden bestaat de mogelykheid, dat lui tenant Holm en kapitein Larsen zullen op stijgen om een vlucht near het Foyn-eiland te maken, zy zullen evenwel niet veel meer kunnen doen, dan een hoeveeüield proviand omlaag werpen. Het laat zich aanzh-n, dat thans eenige verbetering in den toestand van zyn Hoog eerw. is getreden. De dag van gisteren en de afgeloopen nacht zyn rustig voorbyge- Op zoek naar generaal Nobile cn zijn man nen. Nadere byzonclcrhedcn omtrent de draadlooze communicatie. De kansen op red ding worden minder gunstig wegens slecht weer. De Tweede Kamer heeft het voorstel van orde, om het amendement-de Visser op het Klompenwetje ontoelaatbaar te verklaren, met 45 tegen 33 stemmen verworpen. Overeenstemming is bereikt tusschen den Ncderlandschen en Indischen postdienst over instelling van een vcertiendaagscbe luchtmail NederlandIndië v.v. Ingediend Is een wetsontwerp inzake ver- hooging en verbetering van militaire gratifi caties. De memorie van antwoord op de flnan- cieele-paragraaf-beschouwingen van den Indischen Volksraad. Plannen voor de wereldvlucht met de „Southern Cross." De tocht der vliegbooten van Nederland naar Indië is door den minister van Water staat voor dit jaar afgelast. In de vergadering der Eerste Kamer zijn de heeren Gelderman en Pollema als leden geïnstalleerd. MiXTcrFranken houdt besprekingen over de samenstelling van het nieuwe Duitsche kabinet. Besprekingen in den Franschen minis terraad over het stabilisatie-probleem. Het groote spoorwegongeluk bU Siegels- dorf. De officier van justitie te Farth i heeft een straf-instructie geopend. De ontwerp-nota van de regeering te Nanking aan de buienlandsche mogendhe den. gaan. De steekpartij op den Vughterweg Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is behandeld de zaak tegen B. P. van R„ stucadoor te Vught, die op den laatsten avond van het Jongste carnaval het meisje M. Crombach met een mes een ernstige steekwonde had toegebracht. De advocaat-generaal elschte tegen ver dachte 8 maanden gevangenisstraf. Verschillende gewonden, van wie één ernstig De chauffeur gearresteerd, terwijl hü in zijn auto sliep Gisternacht reed onder de gemeente Voe- rendaal een auto uit Dultschland op een groepje kermisgangers in, die van de Heer- lensche kermis naar nuis terugkeerden. Een hunner kreeg een gebroken ruggegraat, ver schillende anderen gebroken beenen en ar men, de overigen lichte verwondingen. Des morgens werd onder de gemeente Hoens- broek de chauffeur slapende in zyn auto door de marechaussee gevonden. Hy werd gearresteerd. De auto werd in beslag geno- Barometerstand 9 uur v.m. 769. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51. Zeven personen gewond, waarvan drie ernstig Op den Nieuwen Weg onder Monster is een der groote autobussen der W.S.M., be stuurd door den chauffeur M„ bU het pas- seeren van een auto door het verzakken van den wegkant in de vaart gekanteld. De auto bus, waarin zich 16 personen bevonden, lag ondersteboven in de vaart. Nadat men de ruiten had stuk geslagen, zyn tillen gered. Zeven personen waren gewond, drie hun ner ernstig. Nader wordt nog gemeld: Het ongeval gebeurde doordien de chauf feur van de autobus moest uitwijken en daardoor met zyn voertuig terecht kwam op het i-ywielpad langs de vaart. Tengevolge van de zwaarte van de autobus zakte het oad eenigszins weg, waardoor de bus kan telde en ln het water viel. Begrypeiyk ver oorzaakte het ongeval groote consternatie onder de passagiers. Degenen onder hen. die de meeste tegenwoordigheid van geest hadden, sloegen de ruiten van de bus stuk, om zich op die wyze uit de bus te redden, waarna zy aan hunne mede-passagiers de behulpzame hand boden om ook op het droge te kunnen komen. De meeste der passagiers liepen verwondingen op, welke ochtet gelukkig slechts van lichten aard waren. Spoedig waren een paar doktoren uit Loosduinen en Poeldyk ter plaatse om hulp te verleenen en ook de gealarmeerde Haag- sche Gemeentelijke Geneeskundige Eerste Hulpdienst kwam ter plaatse voor het ver eenen van bijstand. Drie passagiers wer den door dezen Eerste Hulpdienst naar den Lientralen Post te 's-Gravenhage vervoerd. 'Ja aldaar te zyn verbonden, konden ook deze drie personen naar huls gaan. Ook de chauffeur van de autobus ls er joed afgekomen. In den loop. van den middag werd de bus door eenige uit Rotterdam ontboden kraan wagens uit de vaart gelicht. Hoogste bar.stand 770.7 te Breslai Laagste bar.stand 745.0 te Abisco. Verwachting: Matige tot zwakken Zuide- ïyken tot Zuid-Westelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, Iets warmer. Onderhandelingen met gnnstlgen afloop Aneta seint uit Batavia: Naar net Bataviaasch Nieuwsblad ver neemt, zyn de onderhandelingen tusschen den Nederlandschen en dén Indischen Post dienst over het instellen van een veertien- daagschen luchtpostdienst vice-versa gun stig afgeloopen. Er zal een proef tyd'van een half jaar zijn. De Indische dienst geeft een subsidie van 81.000 gulden en de tyd van het vervoer werd vastgesteld op_ 10 dagen. Het luchtrecht is bepaald op 70* ct. per 20 gram. Door den minister van Waterstaat voor dit jaar afgelast De Minister van Marine heeft beslist, dat dit jaar aan het bestaande voornemen om drie van de voor den Marineluchtvaartdienst in Nederlandsch-Indië bestemde vliegboo ten, type Domier-Wal, op eigen gelegenheid in escadrille-verband de reis naar Oost-IndiS te doen maken, nog geen gevolg gegeven zal worden. By nauwgezette overweging der voor- en nadoelen aan zoodanlgen overtocht verbon den, is, ook op grond der ervaring in de laatste maanden opgedaan, gebleken, dat de risico's aan zoo n reis verbonden, waarbij over de hulpmiddelen van goed geoutilleerde zeevliegkampen slechts <n beperkte mate beschikt kan worden, thans nog te groot zyn om met vry groote zekerheid te kunnen zeg gen, dat die vliegtuigen ln goede conditie in Indië zullen aankomen. Wanneer met die vliegbooten meerdere praktyk op lange trajecten en by verschil lende weersomstandigheden zal zyn opge daan. zal het volgend jaar nader worden overwogen of r>;i uitzending van vliegboo ten in escadrille-verband gewenscht is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1