DE WAERELD ROND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD «««#«11 ««III,», hmm HET MYSTERIE VAN KASPAR HAUSER Het Is nu reeds 100 jaar geleden, dat de geheimzinnige jongeling, die bovengenoem- den naam droeg, op een goeden morgen op de markt van Neurenberg verscheen. Hij zag er onverzorgd en eenigszins lijdend uit en deed schuw, alsof hij nog nooit onder de menschen geweest was. De merkwaardige jongen werd door de politie opgepakt en voor den burgemeester gebracht. Tot zijn verwon dering bemerkte deze, dat de ongeveer 16- jarige knaap, niet meer ontwikkeling had. dan van een kind van zes jaar; wie hij was wist hij zelf niet. Alles wat hij zich kon her inneren van zijn vroegste jeugd, was een donkeren kerker, waar hij door 'n man, dien hij bijna nooit zag, gevangen werd gehouden Eenige dagen geleden kwam deze op een nacht bij hem, bond hem een een blinddoek voor en voerde hem weg. Hij raakte buiten kennis en toen hij bij kwam. bevond hij zich alleen in de buurt van Neurenberg. In zijn gordel was een brief gestoken, waarin een aanbeveling stond aan den ritmeester von Wessenig, om hem als soldaat aan te nemen. Dit is in het kort de geschiedenis, die bur gemeester Binder van den jongen hoorde en die al heel romantisch klonk. Geen wonder dan ook, dat de geschiet.-1 nis van den jongen spoedig overal bekena was. Nadere opheldering van het mysterie kon "«titer niemand geven en zelfs een door den koning uitgeloofde beloonipg van 10.000, voor iedereen die iets kon mededeelen over den jongen, had niet de minste uitwerking. De belangstelling van het publiek verflauw de ondertusschen niet. Integendeel. Tot ver over Duitschlands grenzen werd het geval besproken. Al gauw ging het gerucht rond. dat Kaspar Hauser yan hooge geboorte was, dat hfj zelfs een vorstenzoon was, dien men om een ander lid van zijn geslacht op den troon te brengen, trachtte te doen verdwij nen. Hoe het echter ook zij, Kaspar Hauser voer wel bij dezen staat van zaken. De Neurenbergsche professor Daumer nam den jongen op in zijn huis en bracht hem de noodige kennis bij. In het begin was hij zeer leergierig en maakte verbazingwekken de vorderingen. Hoe meer hjj echter de bij zijn leeftijd passende kennis verkreeg, des te geringer werd zijn ijver. De voornaamste families noodigden hem uit op feesten en diners; vooral een zekere lord Stanhope, zen Engelschman, interesseerde zich bijzon der voor hem. Hij overlaadde Kaspar met geschenken en beloofde hem reizen naar Italië en Engeland. De groote rechtsgeleerde v. Teuerbach was vast overtuigd van Hausers aanspraken op den troon en probeerde de zaak voor het Beiersche hof te brengen. Alles zag er dus rooskleurig uit voor den vondeling; maar toen de toestand het gun stigst was, kwam er verandering. Op een kwaden dag stierf v. Feuerbach onverwacht; lord Stanhope wilde plotseling niets meer met zijn beschermeling te maken hebben. Het onderzoek van het gerechtshof was toen nog in vollen gang en Kaspar werd tusschen hoop en vrees geslingerd. Toen, op een donkeren Decemberavond werd hij ster vend zijn huis binnengedragen. Met moeite wist hü nog uit te brengen, dat een vreem deling hem met een dolk in zijn borst ge stoken had en na eenige snikken eindigde hij zijn jonge leven, even raadselachtig en droevig, als het begonnen was. Hiermee was de zaak echter nog niet van de baan; nu be gon het onderzoek eerst goed en ernstiger dan vroeger. Alle mogelijke en onmogelijke documenten werden nagesnuffeld, maar de oplossing van deze uit crimineel en velerlei ander oogpunt interessante geschiedenis is heden ten dage nog niet opgelost. Onder tusschen was er aan hypothesen geen ge brek. Geleerden, kunstenaars en journalis ten hebben verschillende theorieën bedacht en verdedigd; was hjj geen fantast, een leu genaar, een mishandelde vorstenzoon, of een gewone oplichter? Het laatste lijkt niet waarschijnlijk, zijn droevig einde in aanmerking genomen. Kwam hij werkelijk uit een onderaardschen kerker? Het geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen dat dit zeer wel mogelijk was. Waren er nog andere redenen, dan het ver lang om een koningskroon te dragen, om het kind te verbergen? Misschien was hij achter lijk in zijn prilste jeugd veronderstelden an deren, zooals in sommige vormen van De mentia praecox wel voorkomt en was dit mettertijd beter geworden. De familie wilde wilde met den Idioten erfgenaam niets te maken hebben redeneerde men verder en trachtte op de bovenbeschreven schande lijke rnanïpr van het kind af te komen. Maar dan staat men weer voor het raadsel van den moord.. Wij kunnen dan ook dit geval gevoegelijk onder de onopgeloste mysteriën van vroe ger tijden rangschikken. EUROPA-AMERIKA Een Amerikaansch journalist Edgar A. Mowrer, zoo juist van zijn studiereis in de U. S. A. teruggekeerd, gewaagt enthousiast in zijn blad over de Amerikaniseerlng van het oude Europa, welk proces met vaste schreden een hoogtepunt gaat bereiken. Op het Europeesche continent wordt geen En- gelsch meer, doch Amerikaansche gesproken. De massa aapt de Amerikanen in alles na. Zelfs de boeren en boerinnen, schrijft hij, imiteeren onze Amerikaansche filmsterren. De oude beschaving wordt overal met voeten getreden, ze gaat allengs verdwijnen. Bij de Europeesche vrouwen zijn wij bijzonder goed gezien, want zij zien in Amerika een land, waar de vrouw meer dan elders met den man op een zelfde trap van beschaving staat. De Amerikaansche leeningen kunnen on mogelijk volteekend worden, want Europa heeft er in 't geheel geen geld voor. Wat betaald wordt zal ons toekomen in den vorm van waren. De Amerikanen zullen weldra in het bezit zijn van een groot deel van Europa. In het commissariaat der groot- industrieele ondernemingen hebben vele Amerikanen reeds zitting en in het Euro peesche bankwezen oefenen we een mach tigen invloed uit. Men zou bevreesd worden voor den Ame- rikaanschen invloed in Europa, wanneer deze tirade niet zoo sterk naar bluf rook. Edgar Mowrer zal, als meer van zijn landgenooten, een vlugge en oppervlakkige trip door Euro pa gemaakt hebben, en dan heel gewichtig spreken van: een studiereis. De vijfde kolom RECLAME Met evenveel recht als deze eeuw de eeuw van het kind genoemd wordt, kan zij de eeuw van de sport heeten (sport tusschen aanhalingsteekens,) de eeuw van de ontwik keling der pers, de eeuw van Versailles en der vredespogingen, de eeuw van het vlieg- wezen, de eeuw van de zijden sokken, de eeuw van de uitbreidingsplannen, de eeuw van de asphalteering, de eeuw van de film sterren, de eeuw van de smakeloosheid. De eeuw ook van de reclame. Voor reclame legt de zakenman beslag op de helft van de cou rant, heeft hü een lichtbak-industrie in de wereld gebracht, maakt hij electrische cen trales en straatverlichting van gemeentewege vrijwel overbodig, laat hij neon-buizen fa- briceeren ën transparanten, laat hij huizen verbouwen omdat huizen-in-verbouwings- periode steeds omheind worden door een schutting welke uitnemend voor reclame ge schikt is, ontsiert hij ieder stadsbeeld met allerlei leelijke poppen en meters-hooge let ters, legt hij beslag op blinde muren, viaduc ten, transformatorzuilen en ruiten van trams jen treinen, bouwt hij zeer hooge en zeer leelijke stellages langs spoorlijnen in de bin nenlanden van Limburg en Friesland, eischt hij feestgidsen en programmaboekjes voor zich op. Voor reclame geeft hij sprookjes boeken uit,, geeft hij aan sierkunstenaars en kunstnijveraars mooie opdrachten, richt hij postagentschappen en girokantoren in zijn magazijnen in, geeft hij gratis vulpotlooden, eetserviezen, sigarettenkokers, pijpen, pop pen, ballonnetjes, vlaggen, abonnementen op geïllustreerde bladen en tijdschriften, vrijkaarten voor tooneel en revue, reisbil jetten voor een uitstapje naar Z^tsgrland of de Ardennen. Voor reclame geeft hij zak- spiegeltjes, een kaptafel-in-étui, een vulpen voor tienvoudig gereduceerden prijs, asch- bakken, lepels en vorken, reductie-bonnen voor een boek of een schouwburgvoorstelling; zijden zakdoekjes, schilderijen, kalenders. Voor reclame houdt men verbouwings-uit- verkoop, demonstreert in een étalage hos men op de juiste manier moet houtsnijden batikken, theezetten, raffia vlechten, kousen mazen en borduren. Voor reclame organiseert men allerlei reisjes, excursies en honderd en een prijsvragen, waaraan iedereen gratis kan deelnemen en kans heeft op een prijs van zooveel duizend gulden, mits men een ze- ker aantal bonnen overlegt van een ze kei artikel, waaruit waardeering voor zekers kwaliteiten van dat artikel blijkt. Voor re clame organiseert men tentoonstellingen en bouwt ververschingstenjes op fancyfairs; voos reclame geeft men landkaarten en adres boeken uit en stoffeert men tunnels van spoorwegstations met velerlei lichtende pop pen, pakjes margarine, tandpasta, meube len, landschappen, tennisraketten, plakmid delen, fototoestellen en tafelkleeden. Vooi reclame bedenkt men karakteristieke platen en vindt men slagwoorden uit. Voor reclams worden enorme sommen op iedere bedrijf- begrooting uitgetrokken. En toch beweert iedere zakenman dat zijn artikel geen reclame noodig heeft, voor zitf zelf spreekt. PRETTIGE WERKKRING De inspecteur bracht een bezoek aan ees dorpschool en vroeg den onderwijzer: Hebt u anormale kinderen in us klasse? Ja luidde het antwoord, twee hebbe goede manieren. De Berlijnschc ingenieur Budig heeft een zeilboot geconstrueerd, waarbij draagvlakken van vliegtui gen als zeilen worden gebruikt. De zeilen kunnen naar iedere windrichting geplaatst worden. Een Amerikaansch stadhuis. Een foto genomen tijdens de tawjjdlngsfeesteljjk- heden van het nienwe stadhuis van Los Angelos (Californië). Het gebouw heeft 25 millioen gulden gekost; de toren is 135 M. hoog. Zuster Maria Egbertha (mej. A. D. Verbeek te Haarlem) viert beden te Scheveningen haar gouden klooster- jubileum. geheele stad gevierd en trok o.a. een groote optocht door Lier. Hierboven de versierde Herderstraat, waar de jubilarissen wonen, en Goliath met vrouw en kindertjes, in den optocht. Feest in de stad van Felix Timmermans. In Lier, in dezelfde straat waar de bekende Vlaamsche schrijver Felix Timmermans woont, werd het gou den huwelijksfeest gevierd van Netteke Verstraeten. Naar Vlaamsche gewoonte werd het feest door de In New-York stortte de tunnel in van een in aan bouw zijnde ondergrondsche trambaan. Een gewel dig gat werd in den grond geslagen en drie onbe woonde huizen werden verwoest. Het ongeink ge beurde 's nachts; een 10-jarige jongen werd helaai gedood. De huizen in den hoek van den Zuiddijk te Zaandam zijn door de gemeente aangekocht. Zij zullen worden gesloopt om een beteren doorgang naar de Oostzijde te maken. Op jacht naar roem. De Amerikaansche leger-vlie- ger Wllmcr Stuitz is de zooveelste navolger van Lindbergh, die een poging gaat wagen voor een Oceaanvlucht van Halifax naar Londen. "X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5