Binnenlandsch Nieuws PUROL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 STATEN-GENERAAL Eerste Kamer Ttoeede Kamer Van een demonstratie, die niet doorging Voor het gevaar van den naderenden trein Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer GEMENGD NIEUWS Toch nog? De onbewaakte overwegen Een ernstige brand voorkomen In den trein beroofd Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika Aan de gevolgen overleden Onder een zwaren wagen Noodlottige val Het tragisch einde Thans te de boerenarbeider J, Wiltjer te Bedum, die dezer dagen door een hollend paard over het land werd gesleurd, aan de gevolgen overleden. Een aanrijding met ernstig gevolg Een roode wethouderdie weigert Prins Hendrik te ontvangen De verbetering van het Moerdijksche Veer Door een auto aangereden Ten doode opgeschreven Eindelijk gepakt Het einde van de pret LUCHTVERKEER. Nu voor een wereldvlucht LEGER EN VLOOT Verhooging en verbetering der gratificaties aan niet-pensioen- gerechtigde weduwen en weezen SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. Bond van Overheids personeel StPaulus" Doorzitten Stukloopen Zonnebrand niin en Smetten I de af- -Gene- behan- nou- be- naam- ebben tnia- In doch ais teravond vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van den heer J. J. G. Sfron van Voorst tot Voorst. )>e heeren Gelder man CV.B.C en Pollema (C<5) werden als nieuwe leden geïnstal- De VOORZITTER deelt mede, dat Centrale Afdeeling besloten heeft na loop van deze vergadering in Comité-" raai de Huishoudelijke Raming te b delen, daarna afdelingsonderzoek te den en Woensdagochtend U uur te handelen het wetsontwerp inzake de nt looza vennootschappen. Hiervoor hebben zich reeds 14 sprekers opgegeven en sohien zullen zich nog meer opgeven verband daarmede zal niet Vrijdag, Donderdagavond afdeelingsonderzoek plaats heMocht men Vrijdagmiddag niet gereed komen, dan zal eene avondzitting plaats k Dinsdagavond zal het ontwerp-Pen- sloenwet in de afdeelingen worden on derzocht. De volgende dagen zal een openbare vergaering plaats hebben. Hoe langer de vergaderingen duren, des te korter zal het reces zijn, mTT,ATrr Op verzoek van den ht>fcr WIBAUT rs. D. A. P.) wordt de stemming over het wetsontwerp op de Naamlooze Vennoot schappen op Dinsdagavond bepaald. paama ging de vergadering in Comité Generaal. In de vergadering der Tweede Kamer zijn gisteren de beschouwingen voortgezet over het wetsontwerp tot wijziging der Dienst- PlD^lheer KRIJGER <C.-H.) bespreekt den Bii zonderen Vrij willigen Landstorm, die niet werd opgericht naar aanleiding van de relletjes in den Harskamp, maar als uit vloeisel van den volkswil, om vrijheid en reoht veilig te stellen. Verder bespreekt de heer Krijger net vooroefenings-instituut, dat zijn plaats in ons volk gevonden heeft De heer MARCHANT (V.-D) zegt, dat hetgeen de minister heeft voorgesteld bij de tweede nota van wijziging (plan-Boele hem met zorg vervuld heeft. Als er een leger is. moet het geheele volk ln hot leger leven en mag dit niet zijn sa mengesteld uit vrijwilligers van een be paalde richting. Er zijn reeds twee instituten in het leven geroepen, die spr. bezorgd maken, n.l. de burgerwachten en de bijzondere vrijwillige landstorm. Thans dreigt een dusdanig derde instituut, nl. het leger Posthuma— Spc. critiseert het plan Posthuma Boel». De werkgevers zullen hier ook meer selectie toepassen- De vrijwilligers maken dan uit een stilzwijgende delegatie van de werkgevers. De heer DECKERS (R.K.) herinnert aan de verschillende proefnemingen, die met het Instituut der vooroefening hebben plaats gehad. Nu komt de minister met het plan de loting een Jaai te vervroegen. Spr. juicht dit toe, want daardoor zal met meer animo woorden voorgeoefend. Laat de mi nister nu eens afwachten het resultaat van de wijziging, waarom gaat hij het verblijf in de kazerne van voorgeoefenden met I maand verlengen? Spr en ziln geestver wanten zullen met deze wijziging niet mee gaan als deze verzwaring van lasten niet als noodzakelilk wordt aangetoond. De vooroefeningen zullen als regel in militair verband gehouden worden. Doch er zijn uitzonderingen bij K, B. te bepalen. Spr. zou nu wenschen dat de minister deze uitzonderingen met meer waarborgen om gaf. Alle bezwaren, aangevoerd egetn het plan Posthuma-Boele kan spr, niet deelen. Het plan wil niet anders dan mogelijk maken, dat iemand vrijwillig in militairen dienst kan gaan De heer ALBARDA (S.D.AJ?becritt- seert de tweede memorie van Antwoord. Deze memorie geeft volgens spr. blük van een absoluut gemis van hei bes»f, dat dit voorstel de ernstigste gevaren in zich sluit. Het geheele kabinet-De Geer dient voor zulk een voorstel verantwoordelijk te zijn. Het gaat ei om, de samenstelling van het leger Ingrijpend te veranderen. De sa menstelling van het leger moet overeen komen met de samenstelling van het volk. Dan kan het leger nooit worden een instru ment in handen van een minderheid. Wan neer de klassen in de maatschappij zich gaan wapenen, kan het gemakkelijk ko men tot een burgeroorlog. Dit wetsontwerp Is een eerste stap daartoe. De mogelijkheid om een afzonderlijk leger van vrijwilligers te maken, sluit dit ontwerp niet uit. Het kan een deel van het leger in handen spe len van eenige fascistische officieren. Laat de Kamer in dezen niet lichtzinnig zijn, de Kamer beseft op dit oogenblik haar ver antwoordelijkheid niet. maar de tl1d zal komen, dat de geschiedschrijver die ver- antwoordelükheid vastlegt. De heer J. J. C. v DIJK (A.R.) kan mee gaan met de vervroeging der loting, nu de minister heeft toegezegd, dat niet meer dan één jaarkiasse tegelijk zal worden voorgeoefend De mogelijkheid van vooroefening bul ten militair verband acht spr bedenkelijk. Tenslotte betoogt spr., dat de bijz.vrijw. landstorm niet onder het zeggenschap staat van de Nat, Landstormcommissie en al leen de regeering dien kan oproepen, voorts, dat de zaak der vrijwilligers dik is opge blazen door de tegenstanders. Nadat verder besloten ls op voorstel van dr. de Visser fC.-Hom het wetsontwerp betreffende fle schoolregel Inr van de agenda af te voeren, wordt de vergadering tot des avonds 8 uur geschorst. Avondvergadering, In de avondvergadering wordt behandeld het voorstel van wet van de heeren Fles- kens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een Invoerrecht op klompen. Besloten wordt de algemeene beschou wingen te houden bij art. 1. Bij art. 1 licht de heer 8NOECK HEN- KEMANS (C.H.) een amendement toe, waarvan de strekking is, dat wordt afge zien van eenlgen bijzonderen maatregel van uitgesproken protectionistlschen aard, ten opzichte van de klompen. De heer VAN GIJN (V.B.) dient een voorstel van orde in, om het amendement- de Visser ontoelaatbaar te verklaren. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.i wijst er op, dat men thans heeft een voorstel- Fleskens en Smeenk, dat een protectionis tisch karakter heeft en een tijdeltjken maatregel beoogt, ten aanzien van de klompen. De heer de Visser heeft echter getracht om van dezen tljdelijken maatre gel te maken een permanenten fiscalen maatregel. Dit nu acht spr. absoluut on mogelijk en hij kan zich geheel aansluiten bij de conclusie van den heer van Gijn, om dit „amendement" ontoelaatbaar te ver klagen. De heer J. TH. DE VISSER (C.H.) kan niet inzien, waarom zijn amendement on toelaatbaar zou zijn. Zoowel zakelijk en formeel ls tusschen het wetsvoorstel en het amendement een materleele samenhang, an waar dit zoo is, ls het amendement alles zins toelaatbaar. De heer BEUMER (A.R.) concludeert, dat hij het amendement wel piet zoo ern stig acht, maar hy heeft daartegen zooda nig formeel bezwaar, dat hij zijn stem niet aan de toelaatbaarheid van het amende ment kan geven. De heer OUD (V.D.) bepleit eveneens de ontoelaatbaarheid van het amendement. Spr. zou wel eens aan den minister willen vragen minister Slotemaker is aanwezig of de Regeering wel een zoo krachtig in grijpen in de Tariefwet, als het amende ment-de Visser wil, zou kunnen toelaten. De heer VAN GIJN repliceert en de heer VLIEGEN eveneens. Het voorstel van orde, om het amende- ment-de Visser ontoelaatbaar te verklaren, wordt daarna verworpen met 45 tegen 33 stemmen. 18—7 Voor het voorstel verklaarde zich de ge heele aanwezige linkerzijde, benevens van rochts de heeren Beumer A.R. en Schou ten A.R. Da heer DROP (S.D.A.P.) dient een motie ln, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat het verleenen van hulp aan de klompenindustrie wenschelijk is, en waarin de regeering wordt uitgenoodigd de stichting van een verkoopbureau te over wegen, in samenwerking met de belangheb benden en onder haar toezicht werkende, teneinde den afzet van het hier te lande zooveel mogelijk te bevorderen. De heer BAKKER, C. H. zegt aan de mo tie-Drop zijn stem niet te kunnen geven. De heer LEENSTRA, A.R. merkt op, dat de klompenindustrie voornamelijk huisindu strie is, zoodat men niet mag zeggen, dat deze industrie wordt beïnvloed door de du re sociale wetgeving, welke hier in Neder land wordt beweerd te bestaan. Wat de voorstellen aangaat, is het voor- stel-Fleskens en Smeenk hem sympathie ker dan het amendement. Over de motie sprekende, zegt spr. dat hü daaraan zijn stem niet zal kunnen ge ven omdat de klompenindustrie aan het uitspreken van een wensch op het oogen blik niets heeft. De heer BULTEN (R.K.) zegt, dat de loo- nen in de klompenindustrie in het gehee le land laag zijn en dat de klompenmakers door hun arbeid geen behoorlijk bestaan vinden. Voor spr. staat het verder vast, dat deze Nederlandsche industrie zal verdwij nen, wanneer niet spoedig wordt ingegre pen, wanneer niet iets wordt gedaan, om deze industrie door een moeilijke periode heen te helpen. Volgens spr. Is de sociale dumping de oorzaak van de malaise in de klompenindustrie. Wanneer het wetsvoorstel het Staatsblad zal bereiken, mag naar spre kers oordeel worden verwacht, dat de klom penindustrie in staat zal zijn, zich er weder boven op te werken en zich weder concur- renzfahig te maken. Thans ondervindt zij bü haar concurrentie belemmering door om standigheden. De heer van VOORST TOT VOORST (R.K. merkt op, dat er niets buitensporigs geschiedt, wanneer éf het wetsvoorstel óf het amendement wordt aangenomen, want hetgeen daarbij wordt voorgesteld kennen we reeds in onze Tariefwet. Deze voorstel len vallen binnen het kader der Tariefwet. Bij aanneming van een der beide voorstel len zal echter de klompenindustrie worden geholpen. Want dat de Nederlandsche klom penindustrie ln een noodlijdenden toestand verkeert, ls bulten allen twijfel. Door aan vaarding van een der voorstellen zal het verschil tusschen de Nederlandsche en Bel gische klompen kleiner worden, waarna de superioriteit van de Nederlandsche klom pen onze Industrie weer zal doen opleven, Voor prijsverhooging van de Nederland sche klompen na aanneming van een der voorstellen behoeft naar sprekers oordeel geen vrees te bestaan. Zooals de toestand thans ls, kan hü niet blijven. Spr. meent, dat de klompenmakers zich na aanneming van dit voorstel zullen moeten organlseeren, om hun industrie ver der op te voeren. Van een staats verkoopbu reau ls spr. geen voorstander. De heer OUD (V.D.) verklaart zich te gen het wetsvoorstel Fleskens en Smeenk. De heer v Gijn zal zijn stem aan de motie- Drop geven. Ook de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Slotemaker de Bruine zegt de motie niet te kunnen aanbevelen. De heer FLESKENS (R. K.) verdedigt het wetsvoorstel. Spr. constateert, dat vele leden van meening zijn, dat er voor de klompen industrie iets gedaan moet worden: alleen verschilt men over de wijze, waarop maat regelen moeten worden getroffen. Wanneer de heer Van Gijn beweert, dat de toestand niet ongunstiger is geworden, dan zou daartegenover gesteld kunnen wor den, dat de thans voorgestelde maatregel eenige jaren geleden reeds genomen had moeten worden, aangezien wel duidelijk vast staat, dat et op dit oogenblik .-gesproken kan worden van een noodtoestand, welke drin gend voorziening behoeft. Wat de prijzen van de klompen aangaat, zai ook naar sprekers meening na aanne ming van het voorstel de prijs der Belgische klompen worden verhoogd. Daardoor zal de Nederlandsche klompenindustrie in staat worden gesteld zich weer te herstellen, en zal de Nederlandsche klompenmaker zijn brood weer beter kunnen verdienen. De groQte stroom van Belgische klompen moet wordon tegengehouden. Ten slotte neemt spr. mede om tactische redenen het amendement-de Visser over. De heer DROP repliceert. Besloten wordt over de motie heden (Woensdag) te stommen. Artlkel I wordf z. li. a. aangenomen, even als art. 2. De heer FLESKENS brengt de conside rans ln overeenstemming met het overgeno men amendement. De stemming over het wetsvoorstel wordt op heden bepaald. Daarna wordt te 12.40 uur de vergadering tot heden 1 uur ver daagd. Er was eens een plan het plan van een groep Belgische annexlonlsten om Zondag JJ. een tocht te gaan maken over de Schelde naar Hansweert op Zuid-Beve land en misschien nog verder om op deze tocht onaer deskundige leiding het gebied en bet water te bekijken dat toch eigenlijk maar aart België zou moeten toebehooren. Een oud-zeekapitein zou daarbij over het Schelde-vraagstuk spreken- Dit plan te, ai- dus het „Hbld.", slechts gedeeltelijk uitge voerd en te dus niet meer dan een plan ge bleven. De zaak zat ongeveer zoo: eenige weken geleden bevatte een Vlaamsch dagblad het bericht dat de Belgische „Jeunesse natio nale", een organisatie van felle annexionis- ten waarvan de heer Nothomb da leidsman is, een tocht over de Schelde naar Hans- weert zou maken. De „Jeunesse nationale" heeft reeds meer dergelijke uitstapjes op zijn geweten; zoo in Brabant en Liraburg waar tnvalletjes werden gedaan en drukwerk roet van moed getuigende opschriften wer den verspreid; ook Hansweert was reeds eens bezocht en daarbij waren de sluizen van het Zuid-Bevelanösch kanaal getooid met opsohriften a'.s ,,1'Escout est A nous". Een dergelijk geval zou zich Zondag wellicht gaan herhalen, Edoch, de autoriteiten waren bijtijds op da hoogte gebracht. Ongeveer te één uur Zondagmiddag verscheen op de rede van Hansweert een stoomschip met der Belzen drapeau in top, het liep de haven in en wil de aan den stijger zijn opvarenden onge veer 100 of 150 jongelieden aan wal zet ten. Doch hiertegen maakte de comman dant oer' aanwezige maréchaussee bezwaar. De „Jeunesse nationale" moest maar in Bel gië gaan demonstreeren. Het stoomschip wendde daarop den steven en zette een eindweegs begeleid door een politiebootje weer koers naar de stad Ant werpen vanwaar het gekomen was. Bij het wegvaren uit Hansweert zongen de annexionistische jongelingen de „Bra- bahfonne" Op de wal antwoordden eenige lieden sommigen zeggen dat het „fascis ten" waren met het „Wilhelmus". Het geval was daarmee afgeloopen. Tevens moet vermeld worden dat een groep Dietsche studenten zoo actief was geweest om op de Schelde met een groote stoomboot, door Rotterdammers welwillend afgestaan, aanwezig te zijn. Het schip, waar op 's ochtends de oranje-wit-blauwe vlag en de Vlaamsche Leeuw geheschen waren en waarvan zich in een der masten een bezem vertoonde, kruiste op de Schelde om de Belgen zoo noodig vriendelijk te begeleiden en bij mogelijk aan land gaan der „jeunesse" ook een hoeveelheid Dietsch gezinden te kunnen landen die desgewenscht uitleg zouden hebben kunnen geven van wat wel Nederlandsch en niet Belgisch is. In Hansweert hadden de Belgische Jon gelingen aan land willen gaan, voor het be drijven van hun kinderlijke spelen; een be langstellende die van hun pogingen getuige was, beschrijft aan het „Hbld," nog hoe aan de haven velen de Belgen leden van „Ligue Maritime" en „Jeunesse Nationale" stonden op te wachten. Eindelijk werd het geduld der wachtenden beloond. Om één uur naderde de politieboot, op eenlgen afstand gevolgd door de boot van de „Ligue Maritime". Fraai zag deze laatste er niet uit, wel verscheidene vlaggen en samengepakt erop een eenigszins rumoe rig stel, meest jeugdige passagiers. De politieboot was er langs gevaren en de heeren hadden vanuit de verte met stok ken, waarvan er verdacht veel aan boord waren, gedreigd. Toen de boot echter een maal gemeerd lag was de stemming er vrij wel uit. Wat toch was het geval? De breede aanlegsteiger was wel door de politie afge zet, maar achter de afzetting verdrongen zich enkele vlagzwaalende fascisten met hoopvolle gezichten, naar het schip begaven zich twee heeren in burger, chefs van mare chaussee en van rijkspolitie en met hen een heer in witten pantalon. Het bleek een Belgisch ex-kolonel te zijn, lid van een Bel gische motorbootclub, die te zamen met de Nederlandsche autoriteiten heel weinig moeite had om zijn landgenooten op het onzinnige van hun plan te wijzen en die spoedig gedaan kreeg dat de boot rechts omkeert maakte. De politieboot ging er weer achteraan. De toeschouwers hieven een krachtig „Wilhelmus" aan, en althans aan den wal gingen allen, zelfs de fascisten, tevreden naar huls toe. Zooals men weet, werden In October van het vorige Jaar op de spoorbaan tusschen Den Haag en Voorschoten nabij het Scha penbosch twee wegwerkers door een electrl- schen trein overreden en gedood, doordat zij door den hevigen wind den trein niet had den hooren aankomen. Deze wegwerkers wa ren bezig met het onderstoppen van grind onder de dwarsliggers ter versterking van de spoorbaan waarbij zij een stopmachine ge bruikten, welke het grind onder de dwars liggers hamerde en die daarbij zoo'n geraas maakte, dat zy het geraas van den aanko menden trein niet hoorden. Evenmin hebben zij het signaal van den veiligheidsman ge hoord, die hen voor het naderende gevaar waarschuwde. Daar nu bij de spoorwegen het plan be stond om meer van deze machines aan te schaffen voor de versterking van de spoor baan, werd ernstig overwogen wat gedaan moest worden om de veiligheid van het weg- personeel bij dit werk zooveel mogelijk te verzekeren. Een algemeen voorschrift heeft toen de directie der spoorwegen uitgevaardigd, welk voorschrift thans door de directie met de volgende bepaling is aangevuld: „Bij het op de spoorbaan in werking stel len en het gebruik maken van stopmachines hetgeen de volle aandacht van het met die machines werkzame personeel in beslag neemt, terwijl het geraas dier machines het hooren van den naderenden trein belet, dient een beambte (eventueel een ambtenaar) uit sluitend met de zorg voor de veiligheid van het personeel belast te worden. Deze be ambte (ambtenaar) moet voorzien zijn van een signaalhoorn, of een tenminste even sterk geluld gevend ander waarschuwings toestel en moet zich ophouden boven den wind en in de onmiddellijke nabijheid van het werkzame personeel, zoodat de door hem wanneer een trein nadert of op an dere wijze de veiligheid van dat personeel bedreigd wordt te geven signalen door bedoeld personeel, goed kunnen worden ge hoord." Te Leeuwarden ls gisteren de jaarverga dering gehouden van de Alg. Ned. Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer onder voor zitterschap van prof, mr. M. W. F. Treub. Het jaarverslag vermeldt een toename van het aantal afdeelingen. De arbeid breidt zich uit op allerlei wijze. Bij tentoonstellingen en congressen wordt de vereeniging erkend. De belangstelling van het buitenland neemt toe. Paar staat tegenover het gebrek aan geld middelen. Bij dc verkiezing van bestuursleden werden gekozen de heeren D. H. Jordaan, A. J- Klaasen, A. Plesman, directeur van de K.L. M., en F. Corbeleyn. Daarna werd een bespreking geopend over het al of niet aanschaffen van een orgaan der vereeniging. Na discussie werd voorgesteld het aanhan gige voorstel te stellen in handen van een commissie, teneinde te onderzoeken of zal worden overgegaan tot oprichting. Dit voor stel werd met algemeene stemmen aangeno men en staande de vergadering een commis sie van vijf personen benoemd, die de zaak zal onderzoeken ln overleg met het bestuur. Onder langdurige toejuichingen werd baron Krayenhoff hulde gebracht voor al hetgeen hij heeft verricht voor de exoursie der buitenlandsche journalisten. Bij de rondvraag vestigde de heer Ter Hall de aandacht op de straatjeugd en de manier, waarop deze tegen vreemdelingen optreedt, getuige de ontvangst der Fransche amazone in ons land. Vooral is dit euvel groot in de steden niet zoozeer op het platteland Hi) zou een verzoek willen rich ten tot den minister van Onderwijs om de jeugd te leeren, hoe zij zich op straat heeft te gedragen. De voorzitter zegde gaarne de medewerking van het hoofdbestuur daarvoor toe, In verband met het feit, dat de voorzitter in het najaar het voorzitterschap zal neer leggen, werd prof. mr. Treub aan het slot der bijeenkomst door de vergadering gehul digd. Op voorstel van den heer Henri ter Hall werd prof. Treub tot eerelid benoemd. Naar de heer Schuttevaer Jr. aan het „Hbld." meedeelde, is de boot van zijn vader niet verkocht, zoodat volgens den jongen Schuttevaer de tocht stellig zal doorgaan, i De heer Schuttevaer Sr. is uit Plymouth te Rotterdam aangekomen tot regeling van den tocht. Ministerieel antwoord op de vragen van den beer van Rappard. Op de vragen van den heer van Rappard ln verband met een auto-ongeval op den onbewaakten overweg onder de gemeente Etten en Leur nabij het Liesbosch op 3 Mei j.l. antwoordde de minister van Waterstaat: Op 3 Mei j.l. is omstreeks 10 uur in den V,m, op den openbaren overweg bü km. 17.035 van den spoorweg RoosendaalBreda een van het Liesbosch komende auto door een goederentrein aangereden en zwahr be schadigd, terwijl de bestuurder aan een vinger licht werd gewond. Zooals uit het Ingesteld onderzoek is gebleken, was deze aanrijding te wijten aan groote onoplet tendheid van dezen bestuurder, die een zeer goed uitzicht op den spoorweg had. Ten aanzien van de overige vragen moge, onder verwijzing naar het antwoord van 18 Mei j.l. op vragen van jhr. de Muralt, in zake het ongeval op 27 April j.l, op een on bewaakten overweg in den spoorweg Lei den—Woerden worden opgemerkt, dat het minder Juist is, als zou een comm. uit den spoorwegraad in een rapport er zich op be roepen hebben, dat onbewaakte overwegen volstrekt niet meer ongevallen veroorzaken dan bewaakte. Deze gevolgtrekking is waar schijnlijk gemaakt uit een beschouwing van de statistiek van ongevallen in bedoeld ver slag, waaruit blijkt, dat zich op de be waakte overwegen ln 1923 tot en met 1926 meer ongevallen en onregelmatigheden heb- overwegen. Hierbij moet echter in aanmer king genomen worden, zooals ook in bedoeld verslag wordt betoogd, dat onder de ver melde aantallen op bewaakte overwegen ook die roorvallen zijn opgenomen, die slechts tot een onregelmatigheid zonder nadeelige gevolgen aanleiding gaven. Dezer dagen werd de rust van de inwo ners van Serooskerke gestoord door het be richt, dat de dorpstoren in brand stond. Da vele nieuwsgierigen, die bü het luiden van de klok waren saamgeloopen, zagen te gen den helder blauwen hemel kleine rook wolkjes tusschen de leibedekking en de spits uitkomen. Men vreesde het ergste. Onmid dellijk waren de brandmeesters met hun hel pers ter plaatse. Zij ontdekten, dat de schijnbaar onschuldige rookwolkjes, die van buiten zichtbaar waren, een deel vormden van een verstikkende rookmassa, die zich ln de spits had opgehoopt. Dank zij het optreden van den opper- brandmeester W. Jobse, die tot aan den vuurhaard toe den toren beklom, kon de brand met eenige bluschapparaten en em mers water, die naar boven werden ge bracht, vrij spoedig worden geblusoht. Als dit niet spoedig was gebeurd, zouden de to ren en hoogstwaarschijnlijk de kerk, die uit de 12de eeuw dateeren, een poooi der vlam men zijn geworden. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Vermoedelijk in den trein van 's-Graven- hage naar Amsterdam te ten nadeele van een inwoner van 's-Gravenhage ontvreemd een portefeuille, inhoudende eenige zaken- papleren en drie wissels, door middel van opensnijding van de voering van zijn Jas. Een rede van den Amerikaanschen Staatssecretaris Kellogg. Het Persbureau Vaz Dias meldt o.m. uit Washington Staatssecretaris Kellogg heeft aan een banket in het Pennsylvania Hotel ter ge legenheid van de herdenking van de stich ting van de Eerste Hervormde Nederland sche Kerk in 1628, op het eiland Man hattan (New York City) een rede uilge sproken, waarin spr. o.m. verklaarde: Drie vermeldenswaardige feiten hebben zich voorgedaan bij den aanvang van de Amerikaansche geschiedenis: de stichting van Jamestown, de aankomst van de pel grims in Massachussets en de stichting van hetgeen thans New York is, De Nederlanders, die New York stichtten, hebben veel bijgedragen tot karaktersterkte vrijheidsgevoel en godsdienstvrijheid. Wij weten, dat de vormers van onze con stitutie zeer veel hebben overgenomen van de instellingen en de idealen van het Ne derlandsche stelsel, zijn grondwet, zijn wet ten, zijn beginsel van zelfbestuur en zijn scholen. Men moet met bewondering kij ken naar het heldhaftige leven en het hooge karakter van het volk van dat kleine land aan de Noordzee, wiens mannen en vrouwen zulk een grooten Invloed op de wereld hebben uitgeoefend. De Nederlan ders hebben ons gegeven Van Buren en Roosevelt, presidenten van de Vereenigde Staten, Frelinghuysens, staatslieden en se natoren, Vanderbilts, groote financiers en bouwers, Voorhees, senator van Indiana en, naast hen, Sehuylers, Van Rensselaers, Van Dykes en vele andere nameiy in de Ver eenigde Staten. Nederland heeft nog andere groote din gen gedaan. Er te geen land, dat kracht dadiger voor den vrede gewerkt heeft. De natie te een natie, gewijd aan den vrede. Dezer dagen kreeg M. Rijker, bij het zagen op de stoomhoutzagery van de firma Wicherson te steenwijk een slag van een blok hout tegen de maagstreek. De man, dia direct per ziekenauto naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd werd, te daar thans, naar de N, R. Crt. meldt, aan de gevolgen overleden. Te Veghel had de loopjongen J. V. het ongeluk met zijn rijwiel te vallen. Hü kwam onder 'n zware voermanskar terecht en zijn arm werd verpletterd. Deze moest later geamputeerd worden. Dezer dagen is mej. v. d. T. te Uden van een trapje gevallen. Daarbij heeft zy zich zoodanig gewond, dat ze aan de gevolgen bezweken is. Arme kleine Het 3-jarig ochtertje van K- Hoeksma te Loppersum te door een vrachtauto overreden en gedood. Op den Straelschenweg te Venlo te de heer P. van Tiel, directeur van de Kath. Kweekschool, op zijn rijwiel door een vracht auto aangereden. De heer van Tlel werd tegen den grond gesmeten en zeer ernstig gewond. Hij ls van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. De toestand van 't slacht offer is bedenkelijk. Prins Hendrik, voorzitter van het Roode Kruis, zal ter gelegenheid van de jaarver- dering dezer vereeniging op Donderdag 14 dezer den geheelen dag ln Hilversum ver toeven. Natuurlijk zal het hoofdbestuur van het Roode Kruis, met den Prins aan het hoofd, bij deze gelegenheid ook ten raadhuize zijn opwachting maken bij burgemeester en wethouders van Hilversum, die au grand complet aanwezig zullen zijn op een na de Edelachtbare Lopes Dias, die, naar de „Gooi en Eemlander" meldt, geweigerd heeft, de ontvangst door zijn tegenwoor digheid luister bij te zetten, 't Zal onge twijfeld een groote teleurstelling voor den Prins zijn, dat hem het genoegen, met den heer Lopes Dias kennis te maken, zoo wreedaardig wordt ontzegd! Maar in ernst: men vraagt zich af, hoe de heer Lopes Dias het in zün hoofd haalt, een dergelijke voorwereldlijke houding aan te nemen? Dan zijn er onder zijn partij- genooten wel grooter steunpilaren dan hij, die zich heel wat minder bekrompen ge dragen. Dat de heer Wibaut langzamerhand frère et compagnon speelt met den Prins, is bekend en zagen wij niet deze week nog op een foto in de bladen den heer K. ter Laan broederlijk knie aan knie, naast Z. K H. den Prins der Nederlanden zitten? Een excursie. A.s. Zaterdag zal vanwege den Rijkswa terstaat een excursie voor journalisten, ver tegenwoordigers van dagbladen, ter bezich tiging van de uitgevoerde werken voor de verbetering van het Moerdijksche veer, wor den georganiseerd. Het gezelschap genoodigden zal zich te half één van Dordrecht per auto naar Willemsdorp en vervolgens, na bezichtiging van de nieuwe aanlegplaats, per boot naar Moerdijk begeven, alwaar eveneens de nieu we aanlegplaats in oogenschouw wordt ge nomen. Tegen 4 uur wordt de terugtocht ondernomen. Tusschen Schijndel en Veghel te zekere A, v. G. uit Vught, door een auto aangere den. Bewusteloos werd hy naar hute ver voerd. Hij moest voorzien worden van de laatste H-H- Sacramenten. De van ouds bekende windkorenmolen te Westerbork, toebehoorende aan den beer J. Slomp, zal verdwijnen. Zooals men zich nog zal herinneren, ver toefde in November van het vorig jaar in het hotel Duym te Deventer een ongeveer 50-jarige dame, die daar een week lang bleef logeeren en het er goed van nam. Plot seling was ze met de Noorderzon verdwenen zonder de hooge hotelrekening te hebben be taald. Later bleek, dat men te doen had gehad met, een juffrouw uit Leeuwarden, die zich te Tilburg, Arnhem en Apeldoorn o.a, aan soortgelijke feiten had schuldig gemaakt. De Zutphensche recherche heeft haar thans ingepikt en voor den officier van Justi tie te Zutphen geleid. Een echtpaar dat op een woonschip in de Deifshavensche schie te Rotterdam gelegen woont, keerde dezer dagen uit de stad huis waarts, toen ze uit het woonschip van een buurman de stam van hun kostganger hoor den. Ze betraden buurmans schip en zij schaarden zich rond den dtech. Het ging er vroolijk toe. De kostganger tracteerde op wijn en men liet het zich wel smaken. Ein delijk zou men afscheid nemen en toen greep de vrouw van den bezoeker naar de flesch wijn. Dat was de aanleiding tot den twist. De kostganger wilde de flesch terug hebben. En omdat hij zijn eigendom op minder zachthandige wijze opvorderde, kwam de echtgenoot tusschenbeide. Daarna mengde zich de gastvrouw en de gastheer ln het meenlngsverschü. Weldra was het een wilde vechtpartij, waarbü de kostganger aan den rug een flinke wonde kreeg, de gastheer kreeg een snee over zijn wang en de gast vrouw had weldra een geblesseerde onder lip. De gemeentelijke geneeskundige dienst verzorgde de gewonden. De politie verschafte den man die zijn vrouw verdedigde onderdak. De vrouw is, aldus het „Hbld." zonder blessure, maar ook zonder flesch wijn, naar haar woonschuit gegaan. De plannen van Capt. Kingsford—Smith, Kapitein Kingsford-Smith heeft bekend gemaakt, dat bh, nadat de „Southern Cross" nagezien zal zijn, van de Tasmanische Zee naar Nieuw-Zealand zal vliegen, dan naar het Australische vasteland terugkeert an vandaar zijn vllegtooht over de wereld denkt voort te zetten. De route zal zijn: Darwin (Noord-Australlë), Indlö, Meso potamia, Egypte en Europa. Daarna zal hy den Atlantisohen Oceaan in de richting Oost-Weet oversteken en naar Amerika terugkeeren- Hy zal vermoedeiyk dan tocht over den Atlantlschen Oceaan doen van Daker (West-Afrika) naar Brazilië en vandaar naar de Vereenigde Staten. Lyons, de navigator, en Warner, de mar conist, gaan echter niet mee op deze we reldreis. Zij zullen met een boot naar de Vereenigde Staten teruggaan. De twee Ame rikanen willen geen reden voor hun besluit opgeven, maar hebben slechts gezegd, dat het met „persoonlijke" kwesties niets te ma ken heeft. Toen de „Southern Cross" uit San Fran- cisoo vertrok, zat zy voor 6000 pd. sterling in de schuld bij den Amerikaan Hancock, die dit bedrag had voorgeschoten, welke Smith bij den aankoop van het vliegtuig ais onderpand stortte. Thans heeft Kingsford- Smith een tegoed van 10,000 pd. sterling dank zij de geschenken van Australische en Amerikaansche zijde, ter belooning van eyn kranige prestatie. Kingsfórd-Smith had op het oogenbHd, dat hi) met Hancock in betrekking kwam, nog maar 16 Amerikaansche cents ale bank saldo en zat dus volkomen op zwart zaad- Hancock heeft hem thans geseind, dat hU een streep haalt door zijn vordering van 6000 pd. sterling, als erkenning voor zyn groote verdiensten. Een wetsontwerp ingediend. Thans ls bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot verhooging van bet VHIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1928. Aangezien de flnancleele toestand van de betrokkenen daartoe aanleiding geeft, heeft de minister gemeend tot het Indienen van bovengenoemd wetsontwerp over te moeten gaan, strekkende tot verhooging van de gratificaties, welke, overeenkomstig da thans geldende bepalingen, aan de niet- pensloengerechtigde weduwen en weezen van de vóór 23 Januari 1900, onder toeken ning van pensioen, uit den militairen dienst ontslagen vrywllllg dienende militairen be neden den rang van officier worden ver leend, zoomede tot het brengen van verbe tering ln de gratifisaties, welke worden toe gekend aan de niet-pensioen-gerechtlgde weduwen en weezen van mindere geëm ployeerden, werklieden en bedienden bij de Inrichtingen van de landmacht, die vóór 1 Januari 1D15 den dienst met pensioen hebben verlaten. Ingevolge de bestaande regeling ontvan gen de weduwen en weezen van gepension- neerda militairen beneden den rang van of ficier een Jaarlijksche uitkeering ten bedra ge van de helft van het pensioen, dat hun zou zijn toegekend, wanneer zü krachtens de „Weduwenwet voor de landmacht 1909" waren gepenslonneerd, vermeerderd met 40 procent, zy genieten dus feiteiyk 70 pet. van het pensioen, dat ingevolge de bepa lingen van voormelde wet werd verleend. De strekking van bet wetsontwerp ls om haar, te rekenen van 1 Januari 1928 toe te kennen een uitkeering, geiyk aan het vo renbedoeld pensioen, hetgeen dus een ver- hooglng beteekent van ongeveer 43 pot. van de bestaande uitkeering. De gepenslonneerde weduwen ontvangen daarboven 40 pot. van het haar verleende pensioen, zulks ingevolge het bepaalde bh de wet van 29 Mei 1920 Eenzelfde regeling wordt voorgesteld voor de weduwen en heele weezen van overleden militaren en gepensionneerde militairen der zeemacht beneden den rang van officier, die geen deelgenoot zijn geweest in het Weduwen- en Weezenfonds voor do militai ren, bedoeld in de wet van 20 Juni 1909 en voor de nabestaanden van overleden min dere geëmployeerden by de marine. Gistermldag is te 's Gravenhage voortge zet de algemeene vergadering van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel St, Pau lus. Besloten werd tot instelling van een 9en kring, teneinde ook aan bet Noord- Oosten des lands een zetel in het hoofdbe stuur te kunnen geven. Na afloop der hulshoudeiyke vergadering bracht de heer Smits namens het centraal bestuur van den Haarlemsehen R. K. Vollfs- bond hulde aan het H.B. en uitte den wensch dat steeds een harmonische samen werking zou blijven bestaan tusschen stands- en vakorganisaties. Besloten werd een ziekteultkeering voor de bezoldigde bestuurders vast te stellen, aan passend aan hetgeen tot heden gebruikeiyk is. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestur tot samenvoeging van de bonds- kantoren Roermond en Nymegen ln laatst genoemde plaats voor den tyd van twee Ja ren. In elk der bondskantoren Amsterdam, '8 Gravenhage en Nijmegen zullen dan twee hoofdbestuurders zetelen. Goedgekeurd werd een prae-advies van het hoofdbestuur, dat gezien de ellende met de fabrieksziekenkassen, geen actie zal worden gevoerd tot het verkrijgen van vrye ge nees- en heelkundige annex ziekenhuisver- pleging voor het overheidspersoneel. Nog werd het woord gevoerd door den heer v, d, Voorden, gesalarieerd bestuurder van den Prot. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst en door den heer J, Th. Nykamp, namens het R. K, werkliedenver bond. Daarna volgde sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7