Binnenlandsch Nieuws ILOTTGERING Sport en Wedstrijden TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1928 BLADZIJDE 4 VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Houtstraat 5 a Tel. 10771 Provinciale Staten van ii Zuid-Holland Prof. dr. Eijkman Kon. Ned. Brandweer- vereeniging Nederlandsche journalisten naar den Elzas? De Engelsche invoerrechten op emaille Mr. G. Vissering naar Turkije Een folkloristische landdag te Borculo Om Nederland officieel uit te noodigen voor de jubileum tentoonstelling te Luik en te Antwerpen Niet toegelaten in België De rare vergissing Ned. Journalistenkring Zal de A. N. W. B. van de dwalingen zijns weegs terugkeeren? SOCIAAL LEVEN De werk. en rusttijden bij het Post-, Telefoon- en Telegraaf bedrijf Ned. R.K. Bond van schoenwinkeliers- en schoen- makerspatroons-vereeniging KUNST EN KENNIS De opening der Indische tentoonstelling te Arnhem TENNIS Internationale Wedstrijden te Scheveningen HONKBAL Om den Zilveren Bal van de H. C. Haaarlem VOETBAL. R. K. V. V. „Onze Gezellen" VISSCHEN DUIVENSPORT P. V. 't Centrum Haarlem's Amsterdamsch Kwartier Haarlemsche Postduivenbond RADIO-NIEUWS. De Philips kortegolf zander P. C. J. J. DE „OPRUIMINGS"- METHODE DER BOLSJEVISTEN In de vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland is gisteren zonder hoof delijke stemming aangenomen het voorstel betreffende subsidie van ten hoogste 41.000 voor restauratie van de Oude Kerk te Delft. Bij het voorstel om het subsidie voor restau ratie van den toren der nieuwe of St. Ursula- kerk te Delft tot 10.200 te verhoogen komt de heer Kersten (H. G. S. op tegen de verplichting van assurantie van den toren. Deze verzekering is m strijd met de Gere formeerde leer. Spr. dient een amendement in, om dezen verzekeringsplicht uit het voorstel te schrap pen. Het amendement-Kersten wordt met 59 tegen 3 stemmen verworpen. Een interpellatle-Hoffman over de uitvoe ring van werkzaamheden aan de nieuwe Schutsluis bij Gouda werd aan de agenda toegevoegd. Het voorstel betreffende subsidie voor verbetering van wegen onder Spijkenisse werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aan de orde was vervolgens het voorstel betreffende bediening en onderhoud van de Koudekerksche brug en opheffing van het provinciaal veer aan het Boerenschouw. De heer W. Warnaar brengt aan het col lege van Ged. Staten dank en hulde voor de uitnemende wijze, waarop het in deze zaak tot overeenstemming is gekomen met de localiteiten. De heer Balvers <R. K.) sluit zich hierbij aan en dringt er op aan om de breedte van de brug te stellen op 12 M. in plaats van op 10 M. Na verdere bespreking werd het voorstel van Gedep. Staten aangenomen. Vervolgens was aan de orde het voorstel betreffende het buitengewoon lager onder- Wijs met het voorstelvan Sleen. De heer van Sleen (S. D. A. P.) is van meening, dat door het voorstel van Ged. Staten geen noemenswaardige veranderin gen in den thans bestaanden onbevredi- genden toestand zullen worden aangebracht. Spr. Juicht het toe, dat de indiening van Zijn voorstel er althans toe geleid heeft, dat door Ged. Staten een adres aan de Kroon wordt gezonden, waarin verzocht wordt de volledige uitvoering van de bepalingen der L. O. wet 1920 op het stuk van het buitenge woon lager onderwijs in overweging te ne men. Ook echter, wanneer de Kroon aan dat verzoek zal voldoen, zal er nog geen noe menswaardige verbetering komen naar spre kers oordeel. Uit door spr. genoemde cijfers blijkt, dat de gemeenten aanmerkelijke bedragen moe ten bijdragen in de kosten van het buitenge woon onderwijs, in Rotterdam b.v. 114 per leerling. Voor verschillende gemeenten is het daar om veel te bezwaarlijk om tot het inrichten van dit onderwijs over te gaan. Het gevolg daarvan is, dat duizenden zwakzinnige kin deren aan hun lot worden overgelaten, en daarom is bet noodig, dat een provinciale regeling hierin verbetering brengt. Hierna wordt de vergadering tot heden, Woensdag, verdaagd. Z.h.s. werden in den loop der vergadering nog aangenomen de voorstellen betreffende: Subsidie restauratie St. Pieterskerk te Lei den; subsidie restauratie N.H.-Kerk te Oude water; subsidie restauratie en verbouwing stadhuis te Schoonhoven; vaststelling ver ordening ingevolge art. 38, le lid der Wegen belastingwet; het verzoek van Veur om vrijstelling van de betaling van de bijdrage voor den weg Rijswijkde Vink; vaststelling tarief veerrecht HagesteinTuil en 't Waal; Herziening Algemeen Reglement op over- veren in Zuid-Holland; vaststelling veren reglementen; subsidie vernieuwing brug over de Strekvaart te Hillegersberg. In het Groot Auditorium der Utrechtsche Universiteit heeft Dinsdagmiddag het amb telijk afscheid plaats gehad van prof. dr. C. Eijkman, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aftreden gaat als hoog leeraar. Daar heeft mr. dr A. F. baron van Lijn den, president-curator, medegedeeld, dat dr. Eijkman benoemd is tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Te Rotterdam heeft gisteren de Kon. Ned. Brandweervereeniging haar jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden, onder pre sidium van mr. J. Dyckmeester. In de ochtendvergadering werden de jaar stukken goedgekeurd, waarna de voorzitter die bij acclamatie is herkozen het kruis van verdienste uitreikte aan de heeren Ramlot (Dendermonde), Petersen (Dtlssel- dorf), Dyson (Shanghai) en Johnson (Lon den). De heer Johnson sprak woorden van dank, waarna hij den voorzitter het eere-lidmaat- schap aanbood van de British Fire Brigade Association. In de middagvergadering heeft de heer C. Cordijn Jr.. commandant van de Amster- damsche brandweer, een lezing met demon stratie gehouden over het Amsterdamsche alarmstelsel. Dr. ir. M. F. de Bruyne, directeur van den gemeentelijken vervoer- en motordienst, rei nigingsdienst en ontsmettingsdienst te Rot terdam, heeft een lezing met lichtbeelden gehouden over het nieuwe motormateriaal, waarna de heer A. W. Leeflang uit Utrecht over gasmaskers gesproken heeft. Ten slotte had een ontvangst van de deel nemers op het stadhuis plaats. Bij het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring is een verzoek ingekomen van het Comité ter bevordering 'van de FranschNederlandsche betrekkingen, ge vestigd te Straatsburg, om de voorbereiden de regeling in Nederland op zich te nemen van een bezoek van Nederlandsche journa listen aan den Elzas. Men stelt zich voor, door een bezoek van Nederlandsche journalisten den Elzas in Holland beter bekend te maken. Niet uitgesloten is, dat dan later een be zoek van journalisten uit den Elzas aan Ne derland volgen zal. Een voorloopig programma der reis is aan 't bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring overgelegd. Een definitief besluit omtrent een en ander zal binnenkort geno men worden. De heer Kortenhorst heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen ge steld: Heeft de minister kennis genomqn van het bericht, dat het Engelsche parlement heeft besloten, het invoerrecht op geëmailleerde ijzeren artikelen voor huishoudelijk gebruik met ingang van 13 Juni met een invoerrecht van 25 pCt. der waarde te belasten? Is de minister van oordeel, dat dit invoer recht voor de exporteerende Nederl. emaiile- industrie het verlies van de zeer belangrijke Engelsche markt beteekent en dat inkrim ping van werkgelegenheid hier te lande daarvan het gevolg zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat de Nederl. Regeering in dit geval over bevoegd heid zou moeten beschikken om het verlies dezer markt, door bescherming der eigen markt, tijdelijk te compenseeren in gelijken geest als in Engeland het geval is? Zoo de minister deze vraag bevestigend beantwoordt is de minister dan bereid, de maatregelen te nemen, die hem deze be voegdheden kunnen verschaffen? Bij ont kennende beantwoording der vorige vraag wil de minister dan medsdeelen, welke maat regelen van regeeringswege zullen worden genomen om de Nederl. emaille-industrie in deze moeilijkheid ter hulp te komen? denstanders niet onwaarschijnijlk een be langrijk aantal leden van den A.N.W.B. op levert. De Ned. R.K. Middenstand heeft, zich de tolk makende van de vele middenstanders zich met zijn grieven tot den A.N.W.B. ge wend in her, vertrouwen, dat de A.N.W.B. van de dwalingen zijns weegs zal terugkee- ren. Mr. G. Vissering, president van de Neder landsche Bank heeft zich dezer dagen naar Turkije begeven in verband met een ver zoek, dat tot hem gericht was, om inzake financieele aangelegenheden van Turkije, van advies te dienen. Op 25 Augustus zal er te Borculo een folkloristische landdag worden gehouden, waaraan tal van bekende personen medewer king zullen verleenen. De belangstelling is ook onder de landbouwende bevolking zoo groot,, dat verwacht mag worden, dat die dag schitterend zal slagen. In groepen zul len dan het geheele boerenleven en het boe- renbedrfif voorgesteld wo*rden. Tal van ver- eenigingen,- o.a. geschiedkundige vereeni ging „De Graafschap", hebben moreelen of financieelen steun toegezegd. Te 's Gravenhage zijn thans 'gearriveerd de heeren die de Nederlandsche Regeering de officieele uitnoodiging van het tentoon- stellingsbestuur komen overbrengen om deel te nemen aan de Jubileumtentoonstelling te Luik en te Antwerpen, welke in 1930 gehou den zal worden. Naar men aan het „Vad." mededeelt, heeft de heer mr. P. W. de Koning, voorzitter van den Dietschen Bond, die Zondag te Aalst in België op een vergadering zou spreken bij de inwijding van een nieuw Vlaamsch Huis, te legrafisch bericht ontvangen van het parket te Brussel, dat hij niet in België zou wor den toegelaten. Op vragen van mej. Westerman, lid van de Tweede Kamer: I. Is het juist, dat in een-van de op gave voor het vak trigonometrie op het eindexamen voor de hoogere burgerscholen (met vijfjarigen cursus), dat thans wordt afgenomen, een fout voorkwam, waardoor dat vraagstuk niet op te lossen was? II. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de minister niet van meening, dat het zeer afkeurenswaardig is, dat deze examenopgaven blijkbaar zonder voldoende controle aan de exami nandi zijn opgegeven? III. Is de min ster bereid om te zorgen, dat de examinandi van deze fout geen na- deelige gevolgen zulen ondervinden? IV'. Heeft de minister maatregelen ge nomen, om herhaling van een dergelijke fout zooveel mogelijk te voorkomen, en, zoo ja, welke? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: I. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. II. Ook de ondergeteekende betreurt het zeer, dat, ondanks de controle, waaraan, volgens de mededeeling der inspectie, de examenopgaven zijn onderworpen geweest, daarin een fout onopgemerkt is gebleven. III. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout schadelijke gevolgen zouden ondervinden, zijn aanstonds getroffen. Zij bestaan hierin, dat de candidaten in plaats van het vraag stuk, waarin de fout voorkwam, een ander vraagstuk zullen maken, terwijl zij, indien zij dit wenschen, ook in plaats van het andere vraajstuk, waarin niet een fout voorkwam, een ander vraagstuk mogen maken. IV. De ondergeteekende zal de inspectie opdragen, voortaan een nog scherper con trole toe te passen, ten einde, zoo mogelijk, in de toekomst herhaling van een fout, als ditmaal gemaakt, te voorkomen. In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van den Ned. Journalisten- Kring heeft de voorzitter namens den ge- heelen kring woorden van hartelijken dank en groote waardeering gesproken jegens de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" en in het bijzonder jegens haar voorzitter, den heer D. Kouwenaar, voor de uitnemende wijze, waarop zij de opdracht van het kringbestuur tot ontvangst der buitenland- sche journalisten had uitgevoerd. Spr. meende, dat hier e enwerk van nationale beteekenis is verricht en bedankte ook nog den heer J. H. Rogge, die de financieele regeling in handen had. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. J. Bergers, werd goedgekeurd, even als de begrooting voor het aanstaande jaar, voorgelezen door den penningmeester, den heer P. L. van Hal. Bij de begrooting wer den eenige onderwerpen van huishoudelijken aard besproken. De vaststelling der contributie werd con form de bestuursvoorstellen goedgekeurd. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Haarlem te houden. Aan de orde kwam daarna het voorstel van het hoofdbestuur om de leden van de Nationale Federatie volmacht te geven een permanente commissie te vormen tusschen de landelijke bonden. Deze commissie be oogt de gezamenlijke vakbelangen in de toekomst tusschen de landelijke bonden te behartigen. Door den secretaris werden eenige toe lichtingen hierbij gegeven. Besloten werd den leden van de Nationale Federatie volmacht te verleenen. De eerste en tweede secretaris, de heeren Bergers en Smal, die periodiek aftraden, werden zon der hoofdelijke stemming herkozen. Een voorstel van de afdeeling Arnhem, dat de Ver. Leder-Controle-Station ten spoedigste haar medewerking verleent om te komen tot stempeling van croupons ge zouten of gedroogd desnoods nog eerste kwaliteit werd aangenomen. Daarna deed de secretaris mededeeling namens de commisie voor meer en beter leer. Alle moeite wordt door de commissie gedaan om de menschen onder de oogen te brengen, dat zij toch vooral goed leer dragen. Rubber en leer van inferieure kwa liteit bedriegen de menschen. In deze actie zullen de schoenwinkeliers en -herstellers worden terzijde gestaan door de leerlooiers, die mede propaganda zullen maken voor meer en beter leer. Na afloop bezichtigden de aanwezigen een tentoonstelling van maatwerk, ortliopaedisch enz., die veel belangstelling trok. Vanwege den Ned. R. K. Middenstands bond wordt gemeld: De A.N.W.B. had voor den aanvang der Olympiade een regeling getroffen met de Bijenkorf te Amsterdam, krachtens welke de Bijenkorf gedurende de Olympiademaanden het alleenverkooprecht kreeg van alle uitgaven van den A.N.W.B. welke uitgaven tot dusverre in den boek handel niet verkrijgbaar waren. Het blijkt, dat deze transactie van den A. N. W. B waarbij deze Bond, met voorbij gaan van den zelfstandigen kleinhandel een zijdig party kiest voor diens ernstigen tegen stander, in Middenstandskringen ernstige ontstemming gewekt. Deze ontstemming is te meer begrijpelijk daar de breede groep mid- De bedryfsorganisatie van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, aangesloten by den Nederlandschen Federatieven bond van per soneel in Openbaren Dienst heeft in haar algemeene vergadering een motie aangeno men, „waarin, gehoord de inleiding over de geschiedenis der werk- en rusttijden by het P.T.T.-bedryf, het oordeel wordt uitgespro ken, dat de motiveering hoewel door ons nimmer als juist aanvaard, waarmede de op 1 Januari 1923 ingevoerde werktyd-verlen- ging van het personeel met IK uur per dag werd verdedigd, reeds lang niet meer als gel dend beschouwd moet worden; dat niet groote teleurstelling kennis is genomen van het afwy zend antwoord van den Directeur- Generaal, inzake het advies van de C. v. O. om den 8-urigen werkdag voor het lager per soneel wederom in te voeren; dat scherp haar afkeuring wordt uitgesproken over de poging door den Directeur-Generaal onder nomen, om de waardeering van den nacht arbeid in tyd te ruilen voor een tpelage, het geen beteekent, dat een groot gedeelte der ambtenaren overcompleet zou geraken en 'n ander gedeelte zyn werkweek aanmerkeiyk verlengd zou zien; dat juist door de grootere inspanning, die het bedrijf in de laatste jaren van zyn ambtenaren vergt, aanleiding zou moeten zyn, de werktyden in te krim pen; en het bestuur wordt opgedragen te blijven werjfen ter verkrijging van het her stel der werktijden als voor 1 Januari 1923 voor het P.T.T. personeel golden". Te Arnhem is de jaarvergadering gehou den van den Ned. R.-K. Bond van Schoen winkeliers- en Schoenmakerspatroonsver- eenigingen. Zoo als wy Maandag reeds meldden is op Zijpendaal te Arnhem de Indische tentoon stelling geopend. Nadat de minister van Koloniën en de burgemeester van Arnhem het woord had den gevoerd, richtte de heer R. Zuyderhoff, voorzitter van het hoofdbestuur van „Oost en West" zich speciaal tot mr. Huges, voor zitter der afdeeling Arnhem van de ver eeniging. Spr. wees er op, dat door mr. Hu- ges Arnhem een tentoonstelling is ryk ge worden, die een sociaal-cultureel monument is, waarvan de geesteiyke en zedelyke waarde zal blijven bestaan. Spr. schetste het doel van „Oost en West" n.l. de banden tus schen Nederland èn de Indiën nauwer te maken door het uitgeven van geschriften en het Koloniaal Weekblad, filmvertoonin- gen enz. De I.T.A. is voor „Oost en West" de kroon op haar tot dusver verrichten arbeid. Spr. wenschte thans mr. Huges een be- wys te geven van de groote waardeering der vereeniging voor zyn arbeid. Spr. wilde mr. Huges het grootste bewys van waardeering overhandigen, de gouden eeremedaille, die alleen toegekend wordt aan hen, die zich op zeer byzondere wijze onderschelden om de banden tusschen Moederland en de Indiën te versterken. Onder luide byvalsbetuigin- gen eindigde spr. zyn rede met den wensch uit te spreken, dat mr. Huges nog vele Ja ren zich, met het oog op de medaille ge vestigd, zou herinneren den llen Juni 1928, den openingsdag van de I. T. A. Ten slotte sprak mr. Huges een dankwoord aan allen die spreker zoo krachtig gesteund hadden by de voltooiing van zyn plannen. Dank bracht spreker aan H.M. de Koningin voor Haar inzending, aan Z. K. H. Prins Hendrik voor zyn aanwezigheid, aan het eere-cömité, aan dr. Hartogs, het Koloniaal Instituut, het instituut voor Sumatra's Oostkust en de Deii-groep, de Ned.-Indische Regeering, en hen, die de Indische gewassen hadden verzorgd en ondergebracht, voorts aan de Westindische commissie speciaal den heer Fernandez, aan den directeur-ge neraal van de P. T. T., aan de directies van de maatschappijen Nederland en den Rott. Lloyd, aan de Landbouwschool te De venter, aan mevr. Mooyen, aan de Kath. Missie, de zending, de K. M. A„ de K. P. M. enz. Ten slotte roemde spr. in zeer waardee- rende woorden den architect de Koo en de aannemers gebrs. De Kinkelder te Arnhem, die twee jaren lang hun werkkracht en hun materiaal en personeel op crediet gegeven hebben. De bezichtiging der tentoonstelling, waar mede de openingsplechtigheid werd besloten, wekte aller bewondering. Ir De uitslagen van Dinsdag luiden: Heeren-enkelspel, kwart beslissing: Hun- ter, Amerika, sl. Matejka, Oostenryk, met 6—3, 6—3, 6—0. Dames-enkelspel, 2e ronde: Mevr. Red- lich, Oostenryk, sl. mej. de Jong, Neder land, met 62, 60; kwart beslissing: mej. Aussem, Duitschland, sL mej. Ridley, Enge land, met 64, 63; mad, Guyot, België, sl. mevr. Aeschlimann, Zwitserland, met 64, 6—3. Heeren-dubbelspel, le ronde: Boyd en Robson, Argentinië, sl. Aeschlimann, Zwit serland, en Castendyk, Nederland, met 62, 57, 64, 61; Lester en Olliff, Engeland, sl. Zerlendl en Balli, Griekenland, met 46, 63, 63, 75; 2e ronde: Hunter, Amerika, en Timmer, Nederland, sl. Artens en Ma tejka, Oostenrijk, met 61, 63, 61; Boyd en Robson, Argentinië, sl. Lacroix en de Borman, België, met 62, 62, 61; mr. A. Diemer Kool en Jhr. C. v. Lennep, Ne derland, sl. Lester en Olliff, Engeland, met 5—4, 8—6, 6—3. Gemengd-dubbelspel, 2e ronde: Mej. Aus sem, Duitschland, en Hunter, Amerika, sl. mej. Polano, Nederland, en Grandguillot, Frankr'yk, met 6—1, 6—3, mej. Sigart en Lacroix, België, sl. mad. Guyot en Iweins, België, met 86, 60; mej. Canters, Ne derland, en Boyd, Argentinië, sl. mej. Drie beek, Nederland, en Marsalek, Tj. S., met 64, 63; mevr. Redlich en Artens, Oos tenryk, sl. mej. P. Koene, Nederland en Malecek, Tj. S., met 63, 62. Dames-dubbelspel, kwart beslissing: Miss Mc Hquhaip en miss Ridley, Engeland, sl. de dames IJ. en J. Sigart, België, met 119 62, halve beslissing: mej. Kea Bouman en mej. Rollin Couquerque, Nederland, sl. iievr. Steenhuis en mej. P. Koene, Neder- and, met 61, 61. Troostronde, heeren-enkelspel, le ronde: Papadapaulo, Griekenland, sl. Kreemer, Ne derland, met 64, 75; Lacroix, België, sl. Van Zitzewitz, Nederland, met 64, 63. Het programma voor heden: Centercourts: 2 uur Robson en Boyd te gen Gentien en Danet; mej. Aussem en Hunter tegen mej. J. Sigart en Lacroix. Voorts: Hunter en Timmer tegen Broese van Groenou en R. van Lennep; mej. J. Sigart tegen mej. Rollin Couquerque; mej. Aussem en Hunter tegen de winnaar van mevr. Mc. IlquhamOlliff en mevr. Red lichArtens. Buitenbanen: 2 uur: Aeschlimann tegen C. van Lennep; mevr. Mc. Ilquham en Olliff tegen mevr. Redlich en Artens; Iweins te gen Zappa; Zerlendi tegen Noë; Grand guillot tegen J. Kan. Als datum, waarop de wedstrijden om den Zilveren Bal gespeeld zullen worden, is thans vastgesteld 24 Juni a.s. Het zal een drukke dag worden op het Gemeenteiyk Sportterrein aan de Klever laan, want van de tien negentallen in de twee afdeelingen der tweede klasse hebben er zeven ingeschreven. Secretariaat: Rijksstraatweg 261. Haarlem (Noord). Het le en 2e elftal maakten Zondag een uitstapje naar Amsterdam, om tegen D.O.S.- combinaties te kampen. Om ongeveer half twee stelde O. G. 2 zich op tegen D. O. S. 3 en 4. O. G. begint tegen wind in en is direct sterker. De stand met rust is dan ook 41 in 't voordeel van O. G. Na de rust hetzelfde spel, zy voeren den stand op tot 51, waarmee het einde aan breekt. Als de andere elftallen het veld betreden, begint het zacht te regenen, niettemin wordt begonnen. Nauweiyks is er 5 minuten gespeeld, of het begint te stortregenen, de scheidsrechter fluit dan ook af. Een goed half uur vermaken de spelers zich in het kleedhuis. Als eindelyk het zonnetje doorbreekt, wordt er direct begonnen. Het spel is van weerskanten goed, er wordt uitstekend gecombineerd. Als D. O. S. ten aanval trekt, stuiten zij op den linksachter, deze speelt terug op den keeper en wil den toesnellenden middenvoor afhouden, doch viel door de gladheid van het veld, waardoor D. O. S. goedkoop aan een doelpunt kwam. O. G. maakt nog voor rust geiyk. Er wordt meteen gedraaid. O. G. neemt het spel in handen en verandert den stand in 42, waarmee het einde aanbreekt. Allen zullen met phjzier op dezen dag te rugzien. HAARLEMSCHE HENGELAARSBOND Zondag 10 Juni hield bovengenoemde Bond een feestwedstrijd op witvisch in het door hem gepachte water Ringvaart Vyf- huizen Ratmolen. Om 4 uur des morgens werd naar den waterkant gemarcheerd. Daar bracht de voorzitter, de heer A. Russ, in herinnering den oorsprong van dezen wedstryd n.l. dat het nog een staartje is van 't 22-jarig bestaansfeest. Daar was toen een voordeelig saldo gemaakt. Verder wenschte hy allen een gelukkige vangst. Doordat de watermachine te Halfweg maalde, was het erg onpleizierig voor de hengelaars, wat ook wel de reden zal zijn geweest, dat er niet zooveel gevangen werd als er verwacht werd. Na 2 maal IK uur gevischt te hebben ging men naar het clubgebouw in de Be gijnestraat, alwaar de uitslag bekend ge maakt werd. De volgende heeren hadden een prijs gewonnen: le prys B. v. Luik meeste, 15 stuks; 2e prijs Springveld, groot ste, 35.8 c.M.; 3e prijs J. v. Luik, meeste, 14 stuks; 4e prys Breeuwer, grootste, 33.5 c.M.; 5e prys v. d. Werf, meeste, 13 stuks; 6e prijs Scherpenhuizen, grootste, 31.7 c.M.; 7e prys Koedijker, meeste, 10 stuks; 8e prys Russ, grootste, -£0.5 c.M.; 9e prys Smit Jongbloedt, meeste, 9 stuks; 10e prijs Uiten- daal, grootste, 28.5 cM.; 11e prys v. d. Erf, meeste, 7 stuks; 12e prys Loevestyn, groot ste, 26.5 c.M.; 13e prijs IJzerman, meeste, 1 stuks; 14e prijs WUlemse, grootste, 22.5 c.M.; 15e prys Smal, meeste, 4 stuks; 16e pr. Timmermans, grootste 22.5 c.M.; 17e pr. Mozert, meeste, 3 stuks; 18e prys Erkens, grootste, 20.5 c.M.; 19e prijs v. Woerkum, meeste, 3 stuks; 20e prijs Reep, grootste 19.3 c.M. De pry'zen werden door den voorzitter met een toepasselijk woord aan de gelukki ge winnaars overhandigd. Wedvlucht vanaf Qeuvrain, 228 KM.: M. Mes, le, 2e en 3e; H. J. Handgraaf 4e; Joh. Heesemans 5e. Uitslag Noyon, 332 K.M.: H. C. Heese mans, le en 3e; Joh. Heesemans, 2e; E. Hugtenburg, 4e; M. Mes 5e; H. J. Hand- graaf 6e. Uitslag Toury, 504 K.M. Joh. Heesemans; le en 4e; M. Mes, 2e en 3e; E. Hugtenburg 5e. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht van Fontainebleau (Frank- ryk), afstand 481 K.M. Wind Zuid. Los om 8 uur 10 min. De prijzen werden behaald door: H. F. Hos, le, 9e, 11e, 12, 13e en 15e; J. H. Hart Jr. 2e, 3e, 4e en 5e; J. F. Terhorst 6e, 7e en 14e; J. B. Handgraaf 8e; C. Koning 10e; J. J. Hart 16e en 18; W. der Kinderen 17e; F. v. Kleeff 19e. Beker-Competitie. Op de wedvlucht vanaf Quevrain, 228 K.M., door de navolgende Vereenigingen de punten behaald, vermeld achter den vereenigings- naam. Aantal p., reeds beh. by Eindst. De Snelvlieger 28 12 40 De Luchtgids 38 7 37 De Snelpost 17 10 27 Haarl. Amsterd. Kwart. 10 6 16 Columba 19 9 28 De Ooievaar 5 5 10 Het Centrum 21 4 25 De Reisduif 22 3 25 Gevl. Vrienden 20 1 21 Pleines34 11 45 De Postduif 12 2 14 De Luchtpost 6 8 14 Ranglystje: 1. Pleines 45 2. De Snelvlieger 40 3. De Luchtgids 37 4. Columba 28 5. De Snelpost 27 6. De Reisduif 25 7. Het Centrum 25 8. Gevleugelde Vrienden21 9. H. A. K16 10. De Luchtpost 14 IJ. De Postduif 14 12. De Ooievaar 10 Voor onze luisteraars deelen wy mede, dat de zendtijden van den experimenteelen Philips kortegolfzender P.C.J.J. thans als volgt zyn vastgesteld: Dinsdag van 16 tot 20 uur en van 23 tot 2 uur; Donderdag van 16 tot 20 uur; Zaterdag van 4 tot 7 uur en van 14 tot 17 uur, alles Greenwich-tijd. IV Te Tiflis werden 300 mannen, vrouwen en kinderen in het openbaar gefusilleerd. Voor dergelyke massa-executies bedient men zich van mitrailleurs. Onder de voltrekking der vonnissen speelde de kapel van een rood regi ment vrooiyke wysjes, aldus een Zwitsersch getuige, die 50 officieren had zien fusilleeren. Tusschen de salvo's door hoorde men de koperen instrumenten. Te Kiew werden, onder het dictatorschap van Latzis en zyn helper, den Jood Roses 12000 menschen omgebracht. De huizen, waarin de slachtingen plaats hadden, wer den „Boynia" gei.oemd, dat beteekent „abat toir". Te Kiew waren 16 van deze „Boynia"; men moordde er van 's morgens tot 's avonds en de slachtoffers werden er geheel naakt naar toe gebracht. Den 28en Augustus 1919 werden 127 menschen gedood, in het perceel Eadovajastraat 5. 100 in de tuinen der Tchéka, 70 in de Jerevitzkajastraat. De ge vangenen werden met 15 20 tegeiyk in cel len van 4 by 2 Meter, waarvan de vensters waren toegemetseld, opgesloten. Op bepaalde dagen omsingelden de Tché- klsten heele stadswijken en organiseerden er ware Jachtpartyen. De gevallen van krankzinnigheid, veroorzaakt door deze ver schrikkingen, werden steeds grooter in aan tal. Men sloeg zelfs zusters van het Rooda Kruis neer, omdat zy meer gezien hadden en meer wisten, dan de Tchéka wenscheiyk vo-iu. Men heeft gezien, dat de hoofdman nen der Tchéka aan het „schyfschieten" waren, op een jongeman van achttien jaar, die aan een boom gebonden was; onder welk bedryf de champagne rykeiyk vloeide. „In den kelder dezer abattoir", zegt een ge tuige, de Heer Nilostowski, „hangt de lucht der ïyken. De muren zyn bedekt met bloed en men vindt er gedeelten van hersenen, huid en uitgerukte haren, naast stukken van schedels en beenderen. In den tuin vindt men de 127 naakte lijken van de laatste slachting, zwart en opgezwollenIn een gemeenschappeiyk graf liggen 80 lyken, waarvan zelfs mond en neus met vuil en aarde gevuld zyn." Somm'ge straten der stad zyn, wegens den stank, niet te genaken, zonder een zakdoek, ir een zuiverende vloeistof gedrenkt, vooral in de wyk Lipky, waar de Tchéka gehuisvest was. Al deze verschrikkingen hadden plaars onder de bescherming van kameraad Rakowsky, tot voor korten tyd ambassadeur der Sovjets te Parys. In het Engelsch Witboek kpn men by- zonderheden lezen over de bloedbaden te Petrograd en Kronstadt. Te Kouban, Turkestan, heeft de Tchéka haar onderdrukkings-methoden nog ver scherpt. De marteling, die het Georgische volk te verduren heeft, is niet te beschry- ven. De Sovjet-gevangenissen, twintigmaal talryker dan die onder de Tsaristische re geering, zyn nog niet voldoende 'om alle gyzelaars erin onder te brengen. Ondanks de massa-terechtstellingen, heeft men zyn toevlucht moeten nemen tot verbanning en tot inrichting van speciale concentratie kampen, waarin duizenden en nogmaals „volksvyanden" zitten opgesloten. In 1922 waren er in deze kampen 852.000 geïnter neerden, volgens de officieele bolsjevistische opgave. Van alle kampen met „een by zondere bestemming" in het Noorden, Kem, Mourmane, Khalmogory, Portaminsk, Na- rym en Tobolsk, is dat van Solovky het vreeseiykste van de geheele sovjetistische hél. Het is een oud monnikenklooster, dat door de Rooden gestolen is en welks bewo ners vermoord zyn. Het is gelegen op een euand in de Zee van Archangel, gedurende zeven maanden van het jaar bedekt met ys. vyf duizend gevangenen leven er in de grootste vervuiling, ellende, honger en koude en komen er langzaam om, door de ontberingen, ziekten en folteringen. Te Por taminsk heeft men in één keer 4000 contra- revolutionnairen in volle zee verdronken. In het bekende „Witte Huis" te Kholmogory zyn, gedurende lange weken, eiken nacht 150 200 personen gefusilleerd. De leege plaatsen worden snel aangevuld door kon vooien van opstandelingen uit Georgië of de Oekraine. Van 1920 tot 1922 volgden de terechtstel lingen, door middel van verdrinking elkan der om de twee of drie maanden op, in de zee tusschen Archangel en Solowezk. Op 21 November 1922 werden 800 in lompen ge hulde officieren van het oude leger, stervend van koude en honger, weggemaaid door de mitrailleurs; de executei had plaats aan den oever der zee, op eenige kilometers af stand van Archangel. Te Wologda liet de hoofdman der Tchéka de veroordeelden in een zak naaien, die men door een gat in het ys, in het water neerliet. De boeren uit de Wolga-streken en de volken van de Oekraïne, den Kaukasüs, Georgië en Arme nië, zyn opgestaan tegen de barbaarschheid der Sovjet. Deze opstanden zyn in bloed ge smoord. Na deze periode van „menschen-slachtin- gen", waarop de Sovjet-aanvoerders zich in het openbaar beroemden, kwam een nieuwe periode (1922—1923), die samenviel met den eersten tyd der „nieuwe economische poli tiek" (N.E.P.), waaronder verstaan wordt, de duideiyke bedoeling van de Sovjet-regee ring, om de handelsbetrekkingen met het buitenland weer aan te knoopen en het economische leven te herstellen. Om West- Europa gemakkeiyker om den tuin te leiden, bevalen de Sovjets aan hun pers zoo weinig mogelyk te spreken over de terechtstellin gen zonder vorm van proces en zy maakten de schynbeweging van het opheffen der Tchéka, die echter vervangen werd door een ander instituut: „de Politieke Administratie van den Staat", afgekort G.P.U. In werke- ïykheid veranderde er niets; het was een onbeschaamde comedie. Dzerjincky, werd benoemd tot minister van het Verkeers wezen en tot president van den Oppersten i Economischen Raad der Tchéka 1), die om gedoopt was in G.P.U., terwyl kameraad Unschlicht het daadwerkeiyk commando over de terroristische legermacht op zich nam. Deze wreede, gevoellooze man ging voort met het opsluiten van verdachten in de kelders van de Loubjankastraat en met het bevolken der gevangenissen, met de nachtelyke folteringen zyner slachtoffers en met het fusilleeren zonder vorm van proces. Intusschen trachtte Moskou Europa te overtuigen van zyn „vredelievende bedoe lingen" In den zomer van 1927 verloren de Sovjet autoriteiten ten gevolge van buitenlandsche moeilykheden en van de opleving van den anti-bolsjevistischen stryd in het binnen land, zoodanig het hoofd, dat zij urbi et orbl de hervatting van de terreur en de terecht stelling van een groep gyzelaars afkondig den, zonder zich rekenschap te geven \m den indruk, die hierdoor in het buitenland moest worden teweeggebracht. Gebruik makende van de emotie, die het gevolg was van deze nieuwe misdaad, richtte de „Inter nationale Entente tegen de Ille Interna tionale" een memorandum tot de regeerin gen en de internationale instellingen, dat op juiste wyze de terroristische actie der GP.U. 1) Na zyn dood werd Dzerjinsky ver vangen door Menjinsky, den bedryver der wreedheden in den zomer van 1927. (vroeger Tchéka) sedert 1923 in de herinne ring terugriep. Om deze jongste, maar minst bekende periode der Sovjet-terreur in een klaar dag licht te stellen, meenen wy niet beter te kunnen doen, dan de essentieele gedeelten uit dit memorandum hier nog eens af te drukken. Maar te voren zouden wy een ander document van buitengewone belang- rykheid willen aanhalen; dit toont aan, dat de terreur in de socialistische Sovjet-repu bliek niet slechts op physiek, maar ook op moreel terrein wordt uitgeoefend en dit wel met een hevigheid, die zonder voorbeeld i3 in de geschiedenis. Het document, waarvan hier sprake is, is de bekende oproep der Russische schrijvers, welk geschrift in het geheim buiten Rusland gebracht en in Juli 1927 door de geheele wereldpers gepubli ceerd werd „Het idealisme, dat een der sterkste stroo mingen is in de Russische letteren, wordt op één iyn gesteld met hoogverraad. Onze klas sieke schryvers, die dit streven beoefend hebben, zyn gebannen uit alle openbare bibliotheken, zy deelen dit lot met de ge- schiedschryvers en wysgeeren, die niet op het standpunt der materialistische leerstel lingen staan. Speciale inspecteurs doen on verwachts invallen in de openbare biblio theken en boekwinkels en confiskeeren er alle voor-oorlogsche literatuur, die gewyd is aan de jeugd en tevens alle werken van het genre der volksepiek". (Wcrdt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8