STADSNIEUWS 1 i DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 m Herman Moerkerk Haarlemsche Postduivenbond Reddingshaken Raad voor de Scheepvaart Vereeniging voor Nijverheids onderwijs te Haarlem Dienstplicht Oefening Burgerwacht Amsterdam Bloemendag op Zondag 17 Juni Gevonden dieren en voorwerpen I Postduivenvereeniging „De Snelvlieger" Kampioenschap van Haarlem De Commissie voor de Uitbreidingsplannen in Noordholland M j t'1 ï'i £ere-tentoonstelling te 's Hertogenbosch In verband met het vertrek van den heer Herman Moerkerk uit Den Bosch naar Haar lem, heeft het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Bra bantmet medewerking van den ,,'s-Kertogen- bosschen Kunstkring" een eere-tentoon- stelling georganiseerd van werken van Her man Moerkerk. Daarvoor werd een eere-comité gevormd, waarin o.m. zitting hebben genomen mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, eere-voorzitter van het Prov. Genootschap mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Kertogenbosch, voorzitter van St. Lucas Jhr. P. j. J. S. M. v. d. Does de Willebols, oud-burgemeester van Dn 1 Bosch, eere-voor zitter van den Kunstkring en Mgr. C. C. Prinsen, Pastoor te 's-Kertogenbosch. De tentoonstelling, ondergebracht in het gebouw van het Provinciaal Genootschap, is Zaterdagmiddag officieel geopend door den eere-voorzitter van het Genootschap, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in het gewest, die, nadat de voorzitter, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt de genoodigden begroet had, een toespraak hield, waarin hij er op wees, dat het Provinciaal Genootschap meer dan voorheen zijn belangstelling richt op onzen eigen tijd en ons reeds in kennis heeft ge bracht met deq arbeid van verschillen Ie hedendaagsche kunstenaars. De bepaling van de artistieke waarde van Moerkerk's arbeid laat spr. aan anderen over, al wil hij wel verklaren, dat deze tentoonstelling, met zoo veel sympathie ingericht door vrienden en kunstbroeders reeds een hartelijke waar deering beteekent. noorden van de lichtelijn voer. De hoofdin specteur van de scheepvaart zegt, dat er in de verklaringen van de getuigen veel tegen strijdigheden zijn, maar dat toch wel is ko men vast te staan, dat de Salawati gevaren heeft in de lichtelijn. Het ware echter voor zichtiger geweest van de Salawati te wach ten bij het binnenkomen. De Willy heeft ge legen ten noorden van de lichtelijn. Echter is het onbegrijpelijk, dat men daar aan boord de lichten van de Salawati rood-groen heeft gezien. De zitting werd gesloten, de Raad zal la ter uitspraak doen. Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart betreffende de aanvaring tusschen de stoomvisschersvaartuigen ..Holland VL" IJM 365 en .Holland VII" IJM 503 op de Noord zee en de klachten van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart tegen den schip per van de Holland VI IJM 365 en tegen den schipper van de Holland VI IJM 365 en tegen den schipper van de Holland VII IJM 305, terzake van het overlaten van den dekdienst aan minder dan twee personen. De Raad is van oordeel, dat de aanvaring te wijten is aan onvoldoende zorg en onoplet tendheid, zoowel van den wachtsman op de Holland VI als van dien op de Holland VII in verband met het feit dat de schippers de navigatie elk van zijn schip, hebben toe vertrouwd aan slechts een persoon. Juist waar de schippers verklaarden, dat de be manning vermoeid was, hadden zij de ver antwoordelijkheid voor de navigatie niet door een man moeten laten dragen, wilden zij hunne mannen zooveel mogelijk sparen dan hadden zij zelve met een wachtsman op de brug moeten blijven, hoe vermoeid zij ook waren. Wedvlucht Quevrain. Niettegenstaande geleden verliezen werden voor boven- Haarlem heeft omstreeks 14 jaar geleden aan Nederland het voorbeeld gegeven van den aanschaf van reddingshaken. Tal van Ge- meentebest uren hebben dit prijzenswaardig Spreker wenscht echter de aandacht te j voorbeeld nagevolgd en in den lande zijn vragen voor het gewestelijk karakter van den reeds honderden menschenlevens behouden gebleven, die dreigden verloren te gaan. Door de goede zorgen van het Havenbe stuur zijn nieuwe haken geplaatst aan de t - u sluisbruggen in voormalig Spaarndam en aan ',!.^lst, ?r verfijning^ van het ge- kwaj-ej van de Amsterdamsche Vaart bij arbeid van den heer Moerkirk De geschiedenis der Nederlandsche kunst bevat veel namen van kunstenaars, wier a - westelijk karakter, door de toegewijde en innige vertolking ervan, een wijde ver maardheid verkreeg en de algemeene be wondering wekte. Van den bloei van het ge westelijk leven plukt het gemeenschappelijk vaderland de vruchten. Wij allen kennen wel de goede eigenschap pen en de fouten, die de eigenaardigheden van het Brabantsche volk vormen. Van de goede eigenschappen noemt spreker de blij moedige levensopvatting en wereldbeschou wing, de onderlinge hulpvaardigheid, den zin voor humor. De heer Moerkerk heeft die gaarne, zelfs bij voorkeur, in zijn arbeid vertolkt. Zijn zin voor humor, aldus de Msb., be woog l.e.n ook wel ooit tot spot, maar tot een spot, die nimmer kwaadaardig of grie vend was. De samenstelling van het eere comité kan ons er van overtuigen, dat nie mand dergenen, die ooit door den kunstenaar Moerkerk werden verrast met een artis tieke plagerij, hem zulk 'n goedbedoelde en eerlijke grap kwalijk neemt. _In iederen Brabander leeft immers nog iets van den geest, die Jeroen Bosch en Pieter Breughel bezielde en die nu eens prikkelend, dan weer remmend werkt op het maatschappelijk leveq van dit gewest. 't Is. volgens spreker, een goede gedachte geweest, deze eere-tentoonstelling niet te noemen een afscheid-tentoonstelling. Een kunstenaar, die nog in de kracht van zijn leven staat, neemt geen afscheid van een gewest, dat hem tientallen van jaren zoo na aan het hart lag. De heer Moerkerk zal Brabant niet vergeten, evenmin als wij zijn arbeid vergeten zullen. Spreker hoopte, dat het welslagen der tentoonstelling voor den heer Moerkerk moge wezen als een vriendelijke handdruk van zijn gewestgenooten bij zijn vertrek naar Haarlem. Tusschen de stoomschepen „Willy" van de firma Berghuys en de „Salawati" van de stoomvaartmaatschappij Nederland had op 9 Mei j.l. een aanvaring plaats .in de bui tenhaven van IJmuiden. Bij deze aanvaring kreeg het st. „Willy" ernstige schade. De Raad voor de Scheepvaart stelde heden on der groote belangstelling van zeevarenden 'n onderzoek in naar de oorzaak van deze aanvaring. Uit het getuigenverhoor van den gezagvoerder en den loods van de Willy bleek, dat het schip in ballast was en dat men tegen half tien met buiig weer, maar helder zicht, naar zee ging. Buiten de sluis gekomen, zag men aan de semaphore dat een stoomschip binnen kwam. Na het passeeren van de visschers- haven hield men den Zuidwal. Later kreeg men het licht van den Noorderpier op bak boordsboeg, Toen kreeg men het tegenko mend schip. Allereerst zag men het licht eenigen tijd groen, later rood en groen, tot aan de aan varing. Van de „Willy" zijn geen seinen ge geven, omdat men elk oogenblik verwachtte dat het tegenkomende schip, de „Salawati" stuurboord zou uitgaan. Tenslotte was de aanvaring onvermijde lijk. De „Willy" werd aan den boeg geraakt. Er werd toen gestopt en het anker uitge worpen. De aanvaring had plaats tusschen de tweede en de derde zwarte ton. Uit de verklaringen van den gezagvoerder en van den loods van het s.s. „Salawatti" bleek, dat men nog buiten zijnde geen tee- kens aan de semaphore heeft gezien dat er een schip zou uitkomen. Dat teeken heeft men pas gezien toen men reeds tusschen de pieren was. Men liep toen volle kracht. De machine is toen op halve kracht gezegd. Bij het sturen heeft men de geleidelecuten in een lijn gehouden. Slechts een enkele minuut voor de aanvaring heeft men de „Willy" gezien. Er zijn drie stooten gegeven, die door evenveel stooten werden beantwoord. De aanvaring werd bakboord meer gegeven. De lichtwachter, die in dien avond dienst deed op de semaphore ver klaart o.m. dat eerst 't sein werd geheschen, dat de Salawati binnenkwam. De „Willy" was toen in de sluis. Een poos later werd het sein geheschen dat er een schip uit kwam. De Salawati was toen vlak voor de haven. Ter hoogte van de semaphore, die toen in het midden van het vaarwater was, was de noordkant daarvan te bereiken. Deze getuige zag de groene en roode lichten van de „Salawati". Het schip stuur de dus van de lichtbrugboei recht op de semaphore aan. De aanvaring had, naar get. meent, plaats in den lijn semaphore- lichtbrugboei. De sleepbootkapitein, die den loods van de „Willy" moest afhalen, heeft schriftelijk verklaard, dat de „Willy" ten Fort de Liede. De Haarlemmer in doorsnee respecteert de haken, maar er zijn buurten in Haarlem, waar de opgeschoten jeugd haar baldadigheid botviert ten opzichte van de haken, die ge meente-eigendom zijn. Om duidelijk te zijn, klachten, ernstige klachten bereikten ons omtrent den haak ten Catestraat bij de Zo- mervaart omtrent den haak Beresteynstraat, hoek Zomervaart en eveneens over Klopper singel tegenover het Rozenhageplein. Wij doen een dringend beroep op de Ou ders en op ouderen in het algemeen om de nuttige reddingshaken in bescherming te nemen en bij gebleken baldadigheid te wijzen op de ernstige gevaren, die daaruit kunnen voortvloeien. Een nader bericht uit Halfweg meldt, dat aan den geneeskundigen dienst der burger wacht de verzorging der gewonden is opge dragen in de groote Beetwortelsuikerfabriek „Holland" en dat een personenwagen der genoemd station in totaal 46 manden bijeen E. S. M. op een zijspoor te Halfweg gereed gebracht waarin geborgen 13C0 duiven, staat, voor vervoer der gewonden. Voor het concours werden ingeschreven Verwacht wordt, dat vele autoriteiten 1200 dieren, zcodat om precies 240 prijzen deze interessante oefening zullen bijwo- gekampt moest worden, nen. 35 minuten duurde het, eer deze prijzen waren verdiend. Van deze wedvlucht zijn geen belangrijke verliezen geleden. Wedvlucht Noyon. De verzameling voor dit station leverde op 59 manden inhoudende 14-55 duiven. 1239 duiven werden ingeschre ven, waardoor er dus 248 prijzen te vervlie gen waren. Wederom waten er 35 minuten mede gemoeid, voordat alle prijzen waien Op de Maandagavond j.l. in de Bestuurs kamer van het gebouw der M. T. S. gehou den jaarvergadering van de Vereeniging voor I toegekend*. Nijverheidsonderwijs te Haarlem, deelde de Zonder verliezen sloot deze wedvlucht Inschrijvingsregister en alphabetisch register De burgemeester Haarlem maakt be kend, dat het inscury vingsregister voor de lichting 1929 met het daaruit opgemaakt al phabetisch register gedurende tien dagen, van 13 tot en met 22 Juni a.s., ter gemeente secretarie voor een leder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht by een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet by den burgemeester, ter secretarie dezer ge meente worden ingediend. Aan den verzoe ker wordt een bewijs van ontvangst afgege ven. De burgemeester zendt het verzoek schrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist by een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zyn. voorzitter, de heer Ir. P. J. van Voorst Vader Jr., o.m. het volgende'mede De begrootingen der verschillende scholen en cursussen over 1923 werden goedgekeurd door den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. De M. T. S., de A. B. S. en de cursussen mochten zich ook in 1927 verheugen in een voortdurenden bloei, hetwelk zeer zeker voor een groot deel te danken is aan de toe wijding en medewerking van het personeel der verschillende scholen. In de Bestuursvergadering der Ambachts school van 19 September 1927 werd besloten, met ingang van 1 April 1928 de gelegenheid te openen voor opleiding van a.s. auto bestuurders en bestuursters door den Direc teur is hiervoor een leerplan en kostenbereke ning gemaakt, waarop de goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mocht worden verkregen. Voor verschillende feekenzalen zijn door de leerlingen nieuwe meubelen gemaakt. Aan de N.V. Werf Conrad en de Vereeni ging voor Vakopleiding in de Typografie werden wederom leslokalen ter beschikking gesteld. Van zeer veel leveranciers en fabrikanten ontving de A.B.S. voor den nieuwen cursus materialen en leermiddelen. De Middelbare Technische school begon het jaar 1927 met 347 leerlingen. Het eind diploma werd toegekend aan 72 leerlinren. Er zijn thans 221 gediplomeerden der M.T.S. in leven, die, voor zoover zij niet in mili tairen dienst zijn of verder studeeren, allen een passende betrekking hebben. Er is voort durend vraag van werkgeverszijde naar ge diplomeerden der M.T.S. De cursus 1927-1928 begon in September met 363 leerlingen. Van dezen waren er 55 in het bezit van het einddiploma eener mathematische H.B.S met 5-j. c. De leer- linf en zijn afkomstig uit 66 Nederlandsche pemeenten en uit Ned. Oost-Indië. 2 der leerlingen zijn van Engelsche, 1 van Duitscke, 1 van Oostenrijksche en 1 van Tsiecho-Slo- waaksche nationaliteit. Er werden 75 excursies gehouden. De bibliotheek en verzamelingen breidden zich uit. De M.T.S. bezit thans ruim 2CC0 bceken. Van 109 personen of firma's werden ge schenken ontvaneen. Op 24 Juni 1927 bezocht een aantal leden der Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel de M.T.S.ter gelegenheid van de 150ste Algemeene Vergadering der Maatschappij. Naar aanleiding van dit be zoek gaf het „Steunfonds ter Bevordering van het Onderwijs aan de M.T.S. te Haar lem", een geïllustreerd boekwerkje uit be treffende het onderwijs aan en de inrichting van de M.T.S. Ook bezochten verschillende autoriteiten en deskundigen de M.T.S. Alle bezoekers gaven hun ingenomenheid te ken nen met hetgeen ze van het ondeeiwijs en de inrichting van de school hadden waar genomen. Door den Directeur der M.T.S. werd een enquête ingesteld bij de werkgevers in binnen- en buitenland, waar gediplomeerden der M.T.S. zijn tewerkgesteld. Het resultaat was boven verwachting gunstig. Van de 85 aangeschrevenen zonden er 80 antwoord. Bijna zonder uitzondering bleken de werk gevers tevreden, zeer tevreden of buitenge woon tevreden over de prestaties, de op leiding,de kennis en vaardigheid van de be treffende gediplomeerden. Omtrent wijzi gingen of aanvullingen van het Leerplan werden geen wenschen te terde gebracht. De uitslag van deze enquête mag een groot suc ces voor de M.T.S. genoemd worden. In overeenstemming mei het rapport van de commissie uit de leden, belast met het nazien van de rekeningen en verantwoor dingen over 1927 (de heeren S. P. Rijnierse, Mr Penningmeester, de heer P. van Th iel, ge- Op Zaterdag 16 Juni a.s. zal de genees- niet. jonge duiven propagandaviucht. Op 24 Juni dus a.s. Zendag over een week, vangen de opleer vluchten der jenge duiven aan. Deze dieren zijn allen dit jaar geboren en hebben op dien datum gemiddeld een leeftijd van 354 maand bereikt. Zcoals de laatste jaren gewoonte is ge worden, zal ook nu deze eerste africhtings- vlucht worden benut om er een propaganda lossing van te maken. Plaats van loslating is te Vogelenzang, even voorbij de z.g. ,,traliebrug." Hoeveel duiven er gelost zullen worden? Naar schat ting 2500 stuks. Voor hen, die een belang rijke lossing zooals dit belooft te worden nog nooit gezien hebbed, is het zeker de moeite waard cm her tochtje naar Vogelen zang te ondernemen. Het voornemen bestaat cm de wagens, die de duiven naar de plaats van bestemming zullen brengen, om ongeveer 8 3/4 a 9 uur v.m. van uit den Hout (Dreefzicht") ver- tiekken, begeleid door een groot aantal duivenhouders. Den belangstellenden wordt dus aange raden, dezen datum 24 Juni 1928 op de kalender aan ie teekenen. Wat is nu eigenlijk geoorloofd? In onze vorige medcdeelingen brachten wij ter kennis, dat voor Frankrijk met uitzon dering van Duitsche voetringen alle gesloten geregistreerde voetringen toege laten waren. Nadere berichten en een bespreking heb ben echter uitgewezen, dat de bevoegde autoriteiten in hun controle verder gaan, dan aanvankelijk vermoed werd. Zelfs door voer van andere dan Nederlandsche voet ringen blijkt niet meer toegelaten ie worden, zocdat als antwoord op bovengestelde vraag alleen het onderstaande kan gelden: Het is geoorloofd om duiven, uitsluitend voorzien van Nederlandsche vcerringen te verzenden naar plaatsen, buiten Nederland gelegen. Men denke er dus aanl Het bestuur van de Vereeniging tot Bevor dering der Gezondheid in de Grafische Vak ken heeft van de desbetreffende autoriteiten vergunning gekregen tot het houden van een reclame-fietstocht, welke wordt voorafgegaan door een auto met muziek. Bovengenoemde reclame-fietstocht zal speciaal voor Haarlem(Noord) plaats hebben op Vrijdag 15 Juni. Vertrek des avonds 7 uur vanaf de Kleverlaan, bij de Cavalerie- kazerne. Zaterdag 16 Juni, des middags half 4 (precies), vertrek vanaf het klokhuisplein, terwijl ongeveer 6 uur op dezelfde plaats de stoet zal worden ontbonden. De muziekvereeniging „Lourens Coster heeft toezegging gedaan, haar zeer gewaar deerde tr.edew ui ir.g ic \eiictren Ieder, die sympathiseert met het doel en streven der vereeniging en in het bezit is van een rijwiel, wordt beleefd uitgenoodigd Vrijdagavond 7 uur en Zaterdagmiddag half 4 aanwezig te zijn op bovengenoemde plaat sen. Dan werken de sterken voor de zwakken. Bij het station Siegelsdorf (Beieren) had in den nacht van Zaterdag op Zondag een ontzettend spoorwegongeluk plaats. De locomotief van den D-trein en 7 wagens stortten van den dük naar beneden. Het aantal dood en bedraagt 22. het aantal gewonden 100. Hierboven een foto van de plaats des onheils. 'periodiek meest aftreden, werd herkozen met algemeene stemmen. kundige dienst der Vrywillige Burgerwacht, heeren J. v. d. Ban, Mr. J. H. J. Simons en in samenwerking met het Nederlandsche i J. C. Cramer; tot plaatsveivrnger.de leden Roode Kruis te Amsterdam, oefening hou- de heeren J. Stolp Jr., J. W. van Santé den. .en dipl. Ing. P. Lugt Verondersteld wordt, dat het kruitmaga-1 De heer W. Bogtman, die als bestuurslid zyn, naby Liebrug in de lucht is gevlogen en o. m. een ramp heeft veroorzaakt in Halfweg. Telefoon en telegraafleiding naar Am sterdam, zyn verbroken. Per motorrywiel wordt door den Burge meester om hulp verzocht. Na conferentie met den Commandant der Vrywillige Burgerwacht, wordt besloten den Geneeskundigen dienst der Burgerwacht ge deeltelijk te mobiliseeren en met een extra tram naar Halfweg te vervoeren. De lichte transportcolonne van den ge neeskundigen dienst wordt onmiddeliy'k ge mobiliseerd. Een auto met de eerst aankomende dok toren en eenige zusters vertrekken zoo spoedig doenlyk, van het hoofdkwartier naar het terrein der ramp, ten einde de noodige eerste hulp aan te brengen, het terrein te verkennen en den chef van den geneeskundigen dienst by diens aankomst te Halfweg deskundig in te lichten. Terug te bekomen bij: Stijger, Beek 8 te Bennebroek, bril; v. d. Reep, Amsterdam- -traat 3 B, broche; Cassee, Genesfetweg 16, BI.daal, boterhammenzak: Tinkelenberg, Fa- - x- briciusstraai 46, beursje met inhoud; J. J. H. J. Simons en J. J. Thöiie) werd dé Halewijn, le Jan v. d. Feijdenstr., bewijs ingmeester, de heer P. van Thiel, ge- I van aandeel; Philippo, Plataanstr. 43, rood- déchargeerd voor het dienstjaar 1927, onder frulne, hc«d (jong); Bottema, Gr, Heilig- dankbetuiging. Tot lid van de commissie 4, halskettinkje; V eijers, Zomerkade tot het nazien van de rekeningen en verant- ir i horloge (armband); v. Gend Loos, woordingen over 1928 werden gekozen de Sf. Oudegracht 100, horloge (armband); ----- Pielage, Zanenlaan 21, ongensjas; Baas, Schermerstr. h rd. idem; Koster, Oranje booms tr. 70, kwartje; Westendorp, Laan v Insulinde 22 Heemstede, kwitantie; Ken nel „Fauna", Parklaan, zwart-witte poes, gebracht door: Boogaard, Schagchelstr. 45; Kennel „Fauna", Parklaan, grijze poes, gebracht door: Ter Bruggen, Fabriciusstr. 35; Politiebureau, Smedestr., R.K. Kerk- ooek: Louwer, Piinboomstr. 108, porte- monnaie met inhoud; Vermeeren, Burgwal 55 B, paraplu; Van 't Hoff, Jansstr. 68, rij wiel; Roosma, Spijkermanslaan 17, rijwiel- belaningmerk in étui; v. Leeuwen, Brouwers vaart 29 zw., Lips sleutel: Knoppers, Su- matrastr. 27 Heemstede, witte schoen; Zeeland, St. Bavostr. 14, auto-schroefdop v, d. Velden, Bakenessergracht 75 rd.. -of- zuigeronderdeel: Politiebureau, Smedestr.' telefoondraad; Klaassen, Madoerastr. 17, voetbal: Dicelink, Reitzstr 74. vulrenhot'der Van Waveren, v. d. Vinnestraat 3, zilveren armband Brandenburg, Indischestraat 59, gedeelte van autokap v. d. Ende, Lange Heerenvest 48, nofitiebcekje Bur. v. Po litie, Smedestraat, gesp. van ceintuur Val- bracht, Kasteleinstraat 4, schoolétui met inhoud Witteman, Dahliastraat 2, bruin hondje Solman, Zuidpclderstiaat 19, gele Uitslag wedvlucht Fon ainebleau, afstand 461 K.M., los 8.10, wind Z.W., de prijzen werden ver olgen behaald J. J. Doeglas 1 H. Kölsken 2 W. Petri 3, 8, 20, 22, 23 J. J. Petri 4, 14, 31 J. J. v. d. Meijden 5 J. de Vries 6, 9, 12, 17, 19, 26, 30 P. Slot 7, 27 H. Fikkert 10, 16, 18, 29, 35, 36 J. H. v. d. Broeke 11 P. A. Bcsse 13, 25, 32 C. J. van Tongeren 15 P. J. van Daalen 21, 34 J. H. A. Wilten 254, 33 W. v. d. Poll 28 Eerste duif 12-51, liatste duif 1-18. Snel heid 1650 meter per minuut. dameshandschoen Warmer, Teijlerplein 91' ruigharig smoushondje Bur. v. Politie'^ Smedestraat, mil. overjas van sergeant Hooglucht, Spoorwegstiaat 24 zw., jas Kennel „Fauna", Parklaan lapjes kat» gebracht door Hilarius, Leidschevaart 90 grijswit katje, gebracht door Van Dokkum, Leidschestraat 7 Koster, Brouwersvaart 14 E, witte kindermuts Stolwijk, Krt. V ijn- gaaidstr. 4, gekleurde kindermuts De Rui ter, Van Oorschotstr. 31, katoenen jongens pakje Kroonstuiver, Oosterstraat 49, hen- denpenning 0133 ;E.Son, Verspronckweg 15, hondenpennins? C394 v. d. Kamp, Jan Steen straat 44, nikkelen potlood v. Enure, Bakenessergracht 55 zw., portemonnaie met inhoud v. Wetten, 't Krom 8, damesporie- monnaie met inhoud Terpoorten, Gen. Bothastraat 9, rijwieltelastinpirerk v. d. Siad, KI. Houtstraat 136, sportriem Nij- huis, Graaf Willemstraat 19, rozenkrans M. Batoen, Spaanschevaartstr. 38, rijwiel- belastingmerk in étui De Winter, Teijler- hofjesstr. 6 zw., paar lage zwarte schcenen J. Vredevelt, N. Kerksplein 14rd„ tri :'n sigarenkoker met kaait H;F.C. Wan, e link, Jansstraat 83, contactsleuteltje van auto; De Winter, Barendsestraat 17, gym nastiekschoenen De Boer, Da Costastraat 25, oliespuit Schilttran, N. Kruisstraat 14 damestasch met inhoud Bur. v. Politie, Smedetraat, wandelstok. Zondag 17 Juni a.s. zal op het R.C.H.- terrein de finale voor bovengenoemd kam pioenschap, t. w. E.D.O.-Stormvogels, ge speeld worden, aanvang 2 uur. Voor dezen wedstryd, van 12 tot 2 uur, wordt de eindstryd verspeeld voor en St. Editie beker en wel tusschen V.S.V. II en Zandvoort II. sterdam en omgeving, tusschen Naarden en Bussum, Schoorl en Bergen enz. De millioenen-trek naar de van handel en industrie. centra In de vergadering van de afdeeling Noord Holland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, welke gisteren te Amsterdam werden genouden in een der zalen van het stadhuis, hield mr. D. Hudig, seoretaris-di recteur van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en voorzitter dèr Technische subcommissie uit de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in Noord-Holland, een lezing over Gem. uit breidingsplannen en het werk der vaste commissie voor uitbreidingsplannen in N. Holland Aan de uitnoodiging tot bywcnlng dier vergadering, gericht tot de leden van Gede puteerde Staten, die der genoemde vaste commissie, alsmede aan alle burgemeesters, wethouders, secretarissen en directeuren van gemeentewerken in Noord-Holland, was door zeer velen gehoor gegeven. Zoo werden de Gedeputeerde Staten vertegenwoordigd door de heeren A. W. Michels en D. Kooi man. wy ontleenen het volgende van een ver slag in het ,Alg. Hbld.'" De heer Hudig begon en eindigde zijn le zing met er op te wyzen, hoe samenwerking en wederzijdseh vertrouwen tusschen de ge meenten en de commissies voor uitbreidings plannen in Noord-Holland de eenig moge- lyke basis vormen voor vruchtbaar werk op stedebouwkundig gebied en namens de com missies zyn erkentelijkheid uit te spreken voor de wyze, waarop tot nog toe byna steeds alle mogeiyke medewerking verleend werd dooi de acht en dertig gemeenten wel ker uitbreidingsplannen door handen der commissies gingen. Sprekende over de resultaten der samen werking zeide de heer Hudig wel te kunnen leggen, dat inderdaad veel uitbreidingsplan nen aanmerkelijk verbeterd konden worden; dat natuurschoon hier en daar werd gered; dat groote verkeerswegen, van belang voor het geheels zuideiyke deel van Noord-Hol land, in de verschillende plannen werden opgenomen, die anders wellicht achterwege gebleven waren; dat tusschen verschillende gemeenten onderling daadwerkelyk samen werking werd verkregen, zoo tusschen Am- Om een antwoord te vinden op de vraag „waartoe de commissie voor uitbreidings plannen?" wees spreker allereerst op de groote bevolkingstoename in Nederland, en in 't byzonder in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, van welke men in de laatste vyftig jaar getuige is en met welke geen vroegere aanwas der bevolking in Nederland te vergelijken is. Vroeger was de bevolkingstoeneming be halve geringer, over 't algemeen een meer geleidelijke, terwijl het feit, dat de ontwik keling van landbouw en veeteelt nog min of meer gelijken tred hield met die toene ming, een trek naar de steden, als centra van industrie, handel en verkeer niet nood zakelijk maakte. Tegenwoordig is. het getal diergenen, wien landbouw en veeteelt geen levensmogeiyk- heden biedt groot en in de toekomst zal noch de drooglegging der Zuiderzee, noch ontginning van woeste gronden daarin veel verbetering brengen. In de jaren gelegen 1870 en 1920 vermeer derde in Nederland in Europa de bevolking met 3'A müüoen ma.w. de bevolking ver- dubelde zich bijna, maar in die zelfde vijftig jaren steeg in de provincies Noord- en Zuid- Holland het aantal bewoners van 900.000 niet tot 1.800.000 maar tot millioen! Gedecentraliseerde Amsterdam. vestiging rond Een twintigste deel van Nederland moest dus byna de helft van de totale bevolkings vermeerdering voor haar rekening nemen. Bepalen we ons tot Amsterdam en omstre ken, oftewe tot het zuideiyk deel (vanaf IJmuiden) van Noord Holland en het Gooi. Hier nam de bevolking toe met 980.000 in '20 min 370.000 in 1870 is: 610.000 zielen. Waar vestigden die zich? In tegenstelling met hetgeen in de centra van handelen industrie in Zuid-Holland ge schiede; niet m de groote gemeenten, niet in Amsterdam; maar juist in de kleinere grensplaatsen, ten deele als forenzen. Des heele Nederlandsche bevolking nam toe met 43 pCt.; Amsterdam slechte met 36 pCt.; daarentegen telden het Gooi, de streek van Velzen en die van Bloemendaal in 1920 respectievelijk 2.25; 2.80 en 2.74 maal zooveel inwoners als in 1870. Behalve een enorme bevolkingstoename had hier dus een zekere decentralisatie plaats. Wat beteekent dit voor de toekomst? In het jaar 2000. Hoe zal het hier bijv. uitzien in het Jaar 2000? Dit jaar wordt gekozen, omdat men om verschillende redenen verwacht dat dan het bevolkingscyfer stationnair zal zyn ge worden. Dat de ontwikkeling van landbouw en veeteelt wy hebben juist een revolutie op deze gebieden achter ons er toe leiden zal, dat deze zaken een veel grooter procent mensehen een bestaan verzekeren zullen dan thans, is niet waarschynlijk. De droogge legde Zuiderzee zal misschien 3.000.000 men- schen, landbouwende en verzorgingbevol- king hieronder begrepen, kunnen doen be staan, en de dan ontgonnen terreinen nog eens 300.000; er resten dan echter nog 5 8 millioen van de 10 a 18 millioen menschen die Nederland in het jaar 2000 rijk zal zyn, die moeten levenvan handel en indus trie. Reeds thans begint de industrie zich meer over het land verspreid te vestigen. Met het totstandkomen van snelle verbindingen, byv. na de drooglegging der Zuiderzee met Fries land, zal deze neiging eer toe dan afnemen, doch de tegenwoordige centra zullen, afge zien hun ligging, voorloopig toch nog wel centra blijven en de trek naar de plaatsen daarom heen zal voorloopig in Noord Hol land wel aanhouden, en daarmee een toe nemende behoefte aan goede uitbreidings plannen. Momenteel verwacht men zelfs dat de decentralisatie hier in de toekomst met versneld tempo zal toenemen. Het circus Strassburger, dat te Heemstede voorstellingen geeft Een der bewoners van 't circus Strassburger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9