In en om Haarlem 1 3! at Voornaamste Nieuws ordKaap DONDERDAG 14 JUNI 1928 GENERAAL NOBILE VERHAALT VAN DE RAMP DER ITALIA EN HAAR LOTGEVALLEN De hulpexpedities onderweg Ook een Nederlander neemt aan het reddingswerk deel er aen DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. I68SI AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA*HET ONGEVAT Uit den Gemeenteraad. ssss OOK NOBELE IS GEWOND Telegrafisch Weerbericht, Hoe op de Citta di Milano de eerste levensteekenen van Nobile ontvangen werden NOORD POOL BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN tusscben den tekst 60 ct. per regel, r All: aüom-e'o i p dit tied zijn, ïnfe.cl e de \e.zektrmgs\o.v.rz: d:n f ^fffill m Leven l. n;e pe. eel: ongecchd ;h:id tot v.er! en dcor f 7Rf| tegen ongevallen verzel.erd vcor een der volgende uitkccr.'ngen t eiltLL. verlies van teice armen, beide beenen of beideoegen; A till." v bij een ongeval rret f OCfl dordelij .enafkop; 1 ti JU.' bij verlies van een hand, f ICC bij verlies van een f Til bij 'n breuk van f n bij v 1 Ito. duim of wijsvinger; I been of arm; I TtU." andt een voet of een oog verlies v. een andere vinger. Hst begon zoo gosd, gisterenmiddag.worden. De Raad gaf Intusschen B. en W. bijna te goed! 19 Punten werden zoo maar hun zin. ifgehandeld, zonder een woord van discus sie, waaronder een credietaanvrage van f 320,000 voor een nieuwen gashouder. Een oogenblik leek het of de Raad zoo verstandig zou zijn, om van den zeldzamen jomerschen dag te proiiteeren, de muffe raadzaal te ontvluchten en zich met frissane lucht te sterken voor 'n volgende gelegen heid. Dat was mogelijk geweest. De heer Van Liemt, sprekend namens de drie recht- sche fracties althans zoo scheen het stelde voor om het eenige belangrijke agendapunt aan te houden tot een volgen de vergadering. Er war enin deze zaak nog te veel détails, welke niet behoorlijk beke ken konden worden in den tijd, aan de Raadsleden gelaten. Wethouder Reinalda meende echter, dat dit besluit tot uitstel zoo maar niet zonder discussie genomen kon worden, zoodat besloten werd er aan het De heer Keesen viel hem daarin bij Aan de geopperde bezwaren voegde hij nog toe het afsnijden van de gelegenheid voor den Raad, om mee te spreken over de ar beidsvoorwaarden. Het laatste woord van de Tram is geweest: we blijven bij onze voorstellen; welnu, dan behoeft er ook ver der niet gepraat te worden, zei deze spreker. Ook de heer De Breuk was over het voorstel van B. en W. niet erg te spreken. Dan was er nog een verzoekschrift van Het moet zóó zijn, dat de Raad vaststelt, adressant-Van Vliet, om p..ceel 39 Sant,- weite verbindingen de gemeente noodig poorterstraat tot winkelhuis te mogen ver- heeft, zei hij; Is dat eenmaal gebeurd, dan bouwen, een nog al netelige kwestie. B. tn heeft men niets anders te doen, dan ge- W. hadden het verzoek geweigerd, op gadigden op te roepen en te zien, wie aan grond van de „Welstandsbepaling" van de onze eischen het best voldoet. Deze tactiek Bouwverordening. De heer Keesen pleitte nu ls door B en w. nlet gevolgd. voor den reclamant en er schenen, zoo op De eemge, die de zaak van een ander het oog, nog al sterke argumenten vóór den standpunt bekeek, was de heer Van Liemt. klager aan te voeren. Van de vier hoeken der Santpoorterstraat, hier in het geding, zijn er al twee tot winkelhuis ingericht, nl. de perceelen 41 en 50. Waarom de derde hoek nu ook niet? B. en W. grondden hun weigering echter hierop, dat de perceelen 41 en 50 meer het karakter van de aan grenzende Aelbertsbergstraat aantasten, ter- wijl perceel Santpoorterstraat 39, met de aan de zijde van den Kleverparkweg gren- Ook hij gaf toe, dat de Tram nooit een gemakkelijk element is geweest. We moeien echter niet vergeten, dat, nu er over uit breiding der verkeersmiddelen gesproken moet worden, we rekening hebben te houden met het feit, dat er reeds eenige tram banen zijn. In Tilburg b.v. bestond niets. Men gaf een concessie aan de Brockway; daar zijn nu niets anders dan autobussen en dit systeem voldoet goed. Maar wij zitten in Haarlem aan de eenmaal bestaande af te doen. Eerst moest opnieuw gestemd kan alleen een verbouwing beletten. Is het worden over de motie-Visser-Van Liemt. j dan niet beter daartoe toestemming te om geen vergunning na 12 uur meer te geven, dan het gevaar te loopen, dat men geven aar dancings; zooals men weet ging particuliere woningen, zonder meer tot win- zende perceelen, één geheel vormt. De heer einde der agenda op terug te komen. Dit Loerakker voerde nog aan, dat de gemeente emue uei ageiia.» Tram vast en het is vóór alles gewenscht, hotrnf rfp aiitobuskwestie I Seen enkel machtsmiddel heeft om de stich- baroi ae autoousivwesi e. dat, zoo eemgszms mogelyk, het beheer der Er waren nl nog enkele andere dingen tmg van een winkel tegen te houden; men ar waieu ui. verkeersmiddelen in éen hand blijft. Nu kan f-ien zeggen: maak zooveol autobuslijnen ais gewenscht lijken en pas de verliezen bij uit de zakken van de belastingbetalers; j maar dat is geen economie. Ook wake men er voor, concessies te geven aan zeer willige i maatschappijen, die alle voorwaarden slik ken, welke men haar voorlegt. Want óf wel zij komen de voorwaarden niet na; óf wel zij kunnen niet volhouden wegens ver lies. En dan is de voor de nand liggende conclusie; dan moet de gemeente het maar doen! De heer Van Liemt was intusschen ook het hier om de nachtpermissie van „Mo dern". Bij de stemming staakten de stem men wederom met 18 tegen 18, zoodat het voorstel nu geacht wordt verworpen te zijn. Dan had de Raad den moed, om zoo waarlijk een grootscheepsch debat op te zet ten over een adres van iemand, die door een wagen van de Gemeentereiniging was aan gereden en daarbij zijn fiets beschadigd zag. De man vroeg 75.— schadevergoeding, waarvoor B. en W. geen termen aanwezig achtten. Het werd een formeel kantongerecht, met mr. Slingenberg als O. M. en een onge woon groot aantal advocaten. Vooral mr. Gerritsz weerde zich met juridische argu menten over het recht van den voetganger, tegenover den fietsrijder, van den fiets rijder tegenover den automobilist enz. Zeifs onderzocht de heer Joosten de moge lijkheid, of het paard van den Reinigings wagen. dien dag misschien met zijn verkeerde been uit den stal was gestapt. Er kwamen natuurlijk moties, een van den heer Peper, om zonder meer hei gevraagde bedrag te vergoeden, waartegen mr. Slingenberg zich met kracht verzette. B. en W. zijn over tuigd, dat hier niet de minste schuld aan de zijde der gemeente is. Denkt de be trokkene er anders over, dan kan hij zijn recht zoeken. De Raad verwierp dan ook de motie-Peper. Een andere, van den heer Joosten, waarbij B. en W. werden uitge- noodigd, den man op billijkheidsoverwe- gingen, een schadevergoeding te geven, werd door B. en W. overgenomen. Er was ook weer een discussie over straat namen, zooals dit bij een dergelijk voor stel gaat. Ditmaal kwam er ook nog een debat bij over de vraag of een bepaitd voorstel ai of niet een amendement was. De voorzitter, bij ontstentenis van aen burgemeester, mr. Heerkens Thijssen, nieid strak vol. dat een voorstel van den neer kei inricht? Wethouder Reinalda moest dit beamen; een winkel in een particuliere wo ning is echter geen winkel. En een verstan dig zakenman wacht zich daar wel voor. Wie de zaak dus wil uitvechten, moet zijn recht zoeken in hoogste instantie, terwijl de gemeente aan haar standpunt moet vast houden. En zóó dacht de Raad er ten slotte in meerderheid ook over. Eindelijk kwamen wij aan de autobus kwestie. Wij zullen onzen lezers het voorspel r"et voor magere voorstallen, welke de besparen, waarbij de Raad eerst een frisch Tram nu heeft gedaan; geloofde echter, dat half uurtje debatteerde, of hij de zaak nu er no® we* wa' heters te bereiken zal zijn. in behandeling zou némen of zou uitstel-1 Zcó ver z«n we nu gevorderd. De Raad ien tot later. Gedurende het debat vielen moest no® een geheime zitting houden en verschalende rechtsche leden den heer Van animo voor een avondvergadering bestond Liemt af, zoodat het voorstel tot uitstel er gelukkig niet. Zoodoende werd de zaak met 22 tegen 15 stemmen verworpen werd. verder uitgesteld tot de volgende vergade- Toen werd.de strijd ingezet. Al spoedig ring. Dan komen de wethouders Reinalda bleek het te gaan in deze richting: vóór of en Slingenberg in hét krijt. Duidelijk is nu tegen de N. Z. Tramwegmaatschappijim- wel gebleken, dat de Tram het niet winnen mers in een vorige zitting is de prihcipieele ^al, wanneer er geen betere voorstellen ko- uitspraak reeds gevallen, dat er geen ge- men- En 'n zooverre heeft o. i. de Raad meente-exploitatie zal komen. Sri ijk. Voor één ding moet echter gewaakt Wanneer „de Tram" in het geding komt. worden, nl. de meening, alsof zonder meer dan kan men reeds bij voorbaat zeggen, dat maar tram- of autobus-verbindingen kunnen het er niet malsch toe gaat. Een ieder ontworpen worden, welke op papier, op de komt met de oude zonden van „de Tram", kaart, wenschelijk lijken. Vóór alles geldt de en deze zijn inderdaad niet weinig. Ook bij vraag van een sluitende exploitatie. En dan deze onderhandelingen, heeft de Mij. zich vergete men niet dat Haarlem eigenlijk wederom niet erg toeschietelijk getoond. Dit nooit afstanden heeft gehad; die zijn er speelden niet enkel de sociaal-democraten eerst een weinig gekomen na de annexatie, bij monde van de heeren Koppen en mr. De eenige afstand, welke een openbaar ver- Gerritsz uit, maar ook andere leden spaar- voermiddel eischt, is die van Noord naar den de crltiek niet. Zoo betoogde de heer Zuid, van Schoten naar Heemstede. En in Van Kesselin een met aandacht gevolgde die behoefte is ruimschoots voorzien. Alle speech, dat hier peuterwerk was gedaan, overige verbindingen zullen nog jaren lang Het publiek krijgt niet wat het hebben moet.riskant blijken in onze omgeving, waar van De Trammaatschappij houdt geen rekening alle drie bewoners één een iiets heeft, Nu is met de belangen der gemeente en der Inge- het zeker vooruitziende politiek om verre zetenen, maar enkel met haar eigen voor- punten met het centrum door goede ver deel. Zij geeft slechts eenige autobus- J keersmiddelen te verbinden en zóó de be lijnen, welke passen in haar tramnet en bouwing te bevorderen. Maar, waar wij geen risico opleveren; daartegenover laat lederen dag hooren vertellen, dat Haarlem, zij de tramlijn Julianalaan vervallen; een ook Groot-Haarlem, al reeds zoo ongeveer verbinding van Overveen met het Amster-vol gebouwd is, heeft ook deze theorie hier Wolzak geen amendement was. Het. leek damsche Kwartier én met het Station, komt weinig waarde. Men kan tc„h moeilijk voor de 2de Kamer op z'n formeelst. B. en W. niet tot stand; de voorwereldlijke lijn een paar oude juffrouwen of wat school- hadden n.l. voorgesteld, om een nieuwen langs den Zijlweg blijf bestaan. We moeten kinderen nieuwe tram- of autobuslijnen r:®g Rustenburgerlaan te noemen, terwijl de een onderneming hebben, die desnoods twee aanleggen. heer Wolzak er Westrustlaan van wilde jaren risico wil loopen en eventueel verlies Overigens wachten wij af, wat de wethou- maken. Ook wij kunnen niet inzien, hoe wil lijden, met het oog op latere winst, I ders In een volgende zitting zullen ter tafel bier van een amendement gesproken kan zeide de heer Van Kessel. I brengen. -V i'v DE PLECHTIGE INWIJDING VAN DE ST.JOSEPHSTICHTING OP HET BEGIJNHOF Een overzichtsfoto van de aanwezigen Dank zij de draadlooze communicatie met Nobile, is thans meer Inzicht verkregen in den aard en omvang van de ramp der „Italia" en van den toestand der bemanning welke zich nog op het ijs bevindt. Immers een Wolff-telegram uit Rome meldt d.d. 13 Juni: De draadlooze verbinding tusschen de be manning van de „Italia" en de CittA dl Milano, welke gisteren zeer zwak was, is van daag weer volkomen hersteld. Het berient van Nobile over het ongeval van de .Italia" luidt als volgt: Op 25 Mei te 10 uur 30 bevond het lucht schip zich op de hoogte van 500 M. toen het plotseling zwaarder werd en snel omlaag viel. De aanraking met het pakijs duurde slechts twee minuten. De stuurgondel en een deel van het bovenstuk braken, terwijl het luchtschip in Oostelijke richting werd gedre ven. Alle manschappen uit den stuurgondel J vonden elkaar, als door een wonder onder de brokstukken terug op het Ijs. Ook lagen daar bijna alle gereedschappen. Op der avond van 30 Mei toen men 12 K M. ten noordoosten van het eiland Foyn was aangekomen, scheidden de Italiaansche Majoois Mariano en Zappi en de Zweed - sche geleerde Malgrin van hun kameraden en begeven zich van levensmiddelen voor zien op maisch In de richting van de Noord kaap (Noordoostland). Zij wilden trachten tien kilometer per dag af te leggen. Bij Nobile bleven de Tsjecho-Slowaakschc onderzoeker Benuk. de luitenant ter zee Vi- glleri, de ingenieur Trolani en de mecani ciens Cecicni en Blagi. De andere leden der bemanning, die in het luchtschip zijn achtergebleven, moeten le vensmiddelen voor minstens drie maanden en hun volledige uitrusting bij zich hebben. Van de groep van Nobile zijn twee man gewond; een van hen ls reeds bijna hersteld, de andere, die aan het been onder de knie Werd gewond, zal binnen eenigen tijd gene zen zijn. Het ijs waar Nobile zich op bevindt, toont verscheidene scheuren die zich hier en daar tot kanalen verbreeden. Ook Nobile gewond. Een telegram van het Stefanl-bureau uit Rome luidde gisteravond: Uit de hedenavond ontvangen berichten blijkt, dat er bij de groep van Nobile drie gewonden zijn. De Zweedsche geleerde Mal grin heefi een arm ernstig bezeerd, van den chef-machanicien Gecioni is het rechter been onder de knie gebroken en Nobile is aan den rechterarm en aan het rechterbeen gewond. Malgrin kan echter, aldus meldt Stefani, als genezen worden beschouwd, daar hjj op 30 Mei met Mariano en Zappi op weg is ge gaan in de richting van de Noordkaap. Ce- cioni zal waarschijnlijk niet zoo spoedig ge nezen ziln. Nobile verzekert, dat rijn arm genezen is en dat zijn been wel spoedig beter zal zijn. Waar bevindt Nobile zich? Het Norsk Telegram-bureau seinde gister avond uit Kingsbay: Nobile heeft vandaag gemeld, dat hij zich op 80 gr. 37 min. N. B. en 27 gr. 34 min. O.L. bevindt. Dinsdagavond was de positie 80 gr. 38 min. N. B en 28 gr. 55 min. O.L. De groep van Nobile drijft dus met het ijs in Westelijke richting. Omtrent het lot van de zéven leden der bemanning, die met het luchtschip zijn weg gedreven. is nog altijd niets bekend, i De Braganza rapporteert, dat zij ten Oos ten van de Noordkaap (Oostland) groote moeilijkheden ondervindt om verder naar Oostwaarts door te dringen, daar het oude pakijs hier zeer sterk is. De Hulpexpedities. Een Stefani-telegram meldt uit Pisa, dat het Dorniervliegtuig op weg naar Spitsber gen, gistemamiddag te 4 uur 24 is vertrok ken. Wolff ontving bericht uit Kopenhagen dat majoor Maddalena gistermorgen weer ls op gestegen. Hij vliegt thans over Stockholm naar Lulea aan de Bothnische golf. Majoor Maddalena hoopt hedenavond of Vrijdagmorgen Spitsbergen te bereiken. Het hulpschip „Braganza" ls te Kingsbay aangekomen om benzine en voorraden aan boord te nemen, die voor de redding en ver zorging van Nobile en zijn metgezellen noo dig zullen zijn. Blijkens een Wolff-bericht uit Oslo gaf Amundsen te kennen, dat hij zijn plan om een hulpexpeditie te organlseeren had moe ten opgeven, daar zijn Amerikaansche vrien den slechts dan bereid bleken zich daarvoor moeite te geven als een regeering daartoe het verzoek deed. Slecht weer. Blijkens de 't laatst uit Spitsbergen ont vangen berichten is daar volgens het „Hbld." een sneeuwstorm ingetreden, zoodat men vooral zeer bezorgd is over het lot van de van generaal Nobile gescheiden expeditie, leden. Behalve de drie man, die zich van de groep-Nobile hebben afgescheiden om te trachten over het ijs Noord-Oostland te be reiken, zijn dit dus de zeven man, die wer den meegevoerd met de „Italia", toen deze weer omhoog ging nadat de gondel van den ballon was losgerukt. Naar gissing van Nobile kwam het luchtschip ongeveer 30 k.m. ver der neer. Gelijk vroeger eveneens al is mee gedeeld, behooren tot deze zeven man: pro. fessor Pentremoli, de Tsecho-Slowaak Be- sousiek, professor Ugo Lago en drie macha- nlciens, onder wie Allessandrini (in het reis verhaal van de „Norge'" Alexandrini ge noemd) Een N.T.A.-bericht uit Stockholm meldt: Het Zweedsche gouvernement ontving een telegram van de CittA di Milano" een wa tervliegtuig te zenden, dat het meest ge schikt zou zijn om hulp te brengen aan de bemanning van de „Italia". De Zweedsche regeering besloot onmiddellijk aan de Zweedsche Aero-transport-compagnie te vragen het groote Junker-vliegtuig met drie motoren „Upland" te harer beschikking te willen stellen. De uitrusting voor deze hulp expeditie nam terstond een begin en gister avond vertrok de „Upland" uit Stockholm naar Narvik in het Noorden van Noorwegen. Het vliegtuig heeft een equipage van vijf man. Schoenen, kleeren, voedsel, medicamen ten worden meegenomen. Een extra-trein is van Stockholm naar Narvik vertrokken vertrokken met twintig ton benzine, welke aan boord zal worden gebracht van het Zweedsche schip „Tanja". De „Upland" heeft een radius van actie van tweeduizend K.M. Het vliegtuig wordt mor gen te Kingsbay verwacht. Op hoop van zegen. Een span honden met sleden zal langs de Noordkust van Noord-Oostland trekken, waar men de drie mannen van de „Italia" op hun tocht naar het land hoopt te vinden. De Hobby zal daarna terugkeeren, terwijl de Braganza op de hondensleden blijft wachten. Men hoopt de drie leden der bemanning aan te treffen. Generaal Nobile verhaalt van de ramp. Ook moet Nobile zelf gewond zijn. De Eerste Kamer heeft een aanvang ge maakt met de behandeling van het wets ontwerp inzake de Naamlooze Vennoot schappen. In de vergadering der Tweede Kamer is de behan leling van het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet voortge zet. Het Klompenwetje is door de Tweede Kamer aangenomen. Te Maastricht wordt het zevende Bin- nenscheepvaartcongres gehouden. De behandeling van de jstrafzaak dei Veendammer Hypotheekbank voor de Am- De onderhandelingen over de nieuwe Duit- schc regeering. Bijeenkomst van den Rijksdag; de rede var afgevaardigde Boch. Staking der tabaksarbciders in Macedonii en Thraclë. Bloedige botsingen tusschen sta kers en politie. Verscherpte maatregelen tegen Communis tische agitatie in Japan. m. Barometerstand 9 uur vm. 751 achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52 uur. Hoogste bar. stand 770 m.m. te La Coruna. Laagste bar. stand 742.4 m.m. te Ingö. Verwachting: Krachtige tot matigen, later verder afnemenden Z. W. tot W. of N. W. wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrok ken, later afnemende bewolking, regen of on weersbuien, iets koeler. Generaal Nobile met zijn terrier Titina. Langzaam, onzegbaar-angstig verliepen aan boord van de „Citta di Milano" dertig uren, nadat de radiotelegrafisten de eerste levensteekens van Nobile en zijn mannen meenden te hebben opgevangen. We bespion- neerden bijna, zoo meldt, volgens de „Res." een der opvarenden, de gedragingen der tele grafisten, die in bijna onduldbare spanning in de radiohut luisterden, de koptelefoon steeds aan hunne ooren, hunne handen steeds bij de seininstrumenten. De officieren, zoowel van het schip als die van de luchtvaart, de werklieden van de con- strucliewerkplaatsen, de professoren van de expeditie, de broeder van Nobile, lijkwit en uiterst nerveus, de mannen van de equipage, die zich vrij van dienst konden maken, allen, stonden in een rij bij den gang, die naar de hut der radiotelegrafisten voerde. Maar nietsnietsSlechts stilte. En zij allen moesten zich afvragen of dit de stilte van den dood was. Op een der heuvels van de baai werd een nieuw zendstation ingericht en ook daar verzamelden zich de talrijke Italianen, bij wie zich de Noren voegden, die sinds eenige STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bildt hedenmorgen tt kwart voor 9 aan alle posten: „Weest op uw hoede!" dagen hetzelfde nerveuze leven meeleefden. Öm 19.35 in den avond van 8 Juni, zagen zij, die zich in de gang bevonden, 't schouw spel van dertig uren geleden zich herha len. want, nu, evenals toen, schenen de ra diotelegrafisten in overgroote blijdschap van hunne zinnen beroofd te worden. Het teeken van de „Italia" werd herhaald, een zwakke echo van de verloren-gewaanden had zich ofnieuw, maar nu nog duidelijker doen hoo ren. De man, die daar ver weg aan het nood- apparaat zat, zond zijn teekens uit in on wrikbaar vertrouwen* dat eindelijk zou wor den gehoord zijn boodschap: „I.G.T. Da Italia. S.O.S. S.O.S." En weer opnieuw maakte een onbeschrijfe lijke emotie zich van allen meester; de tele grafisten hadden verbinding gekregen met het verre, nog onbekende station. Het waren cijfers en letters, die nog niet geheel en al verklaard konden worden en zelfs wist men op dal moment nog niet van welk punt uit getelegrafeerd werd, maar men ontcijferde toch, dat het station der „Italia" beter de Op bovenstaand kaartje ziet men de route uitgestippeld, welke de „Italia" vanuit Kingsbay naar de Noordpool genomen heeft Het einde van de stippellijn in de richting van Kaap Leigh Smith duidt de plaats aan waar een deel der bemanning van bet luchtschip zich waarschijnlijk bevindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1