STADSNIEUWS Verkeersongevallen VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 De R. K. Industrie- en Huishoudschool Rechterlijke benoemingen Nederlandsche Kappersbond Aanrijding tusschen auto en tram Aanrijding te Bloemendaal Twee auto's in botsing Voor den Politierechter. De vroolijke bruiloftsgast De moordenaars Inbraak te Overveen Gevolgen van den hevigen storm Roode Kruis Transportcolonne voor Haariem en omstreken en Ongevallendienst. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Schooibewaarders De onthulling van het Jaap Eden- monument Aanbesteding Gymnasium te Haariem Gevonden dieren en voorwerpen Voor de R. K. Vacantiekolonies Stoop's Tennistournement Examens Lager Onderwijs Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Haarlem 1928 BURGERLIJKE STAND KERKNIEUWS INGEZONDEN WAT ER GELEERD WORDT Hen schrijft ons Wat moeten onze meisjes worden Dit is een vraag, die voor heel veel ouders een moeilijk op te lossen probleem is. De tijd komt weer aan, dat de schooldeuren zich voor het laatst achter uw kinderen zullen sluiten, hetzij zij de lagere school verlaten, dan wel in 't bezit van een of ander diploma bij u terug keeren. Zeker is het, dat, nu gij uw kinderen thuis krijgt, u er zoo langzamerhand eens over moet gaan denken, welke richting zij nu moeten kiezen. En deze keuze, deze beslissing is lang geen gemakkelijke. Vooral in den tegen- woordigen tijd niet, nu op bijna elk gebied, de markt overvoerd is en slechts weinigen zich een goed bestaan kunnen verwerven. Toch bestaat, wat velen van u misschien nog onbekend is, een tak van onderwijs, zoo speciaal geschikt voor jonge meisjes van eiken leeftijd en stand en wel het Nijverheids onderwijs. Aan onze Kath. Huishoudscholen wor den, om te beginnen meisjes aangenomen, na het behalen van Mulo-Diploma, eind examens 3- of 5-jarige H.B.S., Gymnasium •of Middelbare Meisjesschool, of die een al- gemeene ontwikkeling hebben, daarmee ge lijkstaand. Voortbouwend op een ruime vóórontwikkeling, worden deze meisjes hier in een 2-jarigen cursus onderricht en vaardig gemaakt in alle vakken op huishoudelijk gebied. Dit onderwijs past zich geheel aan, aan de ontwikkeling, die vele meisjes voor het leven noodig hebben. Dit onderwijs, zooals het sinds 1921 door den staat geregeld en erkend is, wordt o.a. gegeven aan de R.K. Industrie- en Huishoudschool, vroeger Kleine Houtweg 14, doch thans overgeplaatst naar een nieuw, geheel volgens de eischen des tijds ingericht' gebouw aan de Gedempte Voldersgracht 22, Haarlem. De echt vrouwelijke vakken, die zoo noodig zijn voor het jonge meisje vooral, in onzen tijd, immers wie het kind heeft heeft de toekomst worden daar onder wezen. Naast practische lessen in koken, strijken, wasschen, huishoudkunde', handwerken op alle gebied, kinderverzorging enz„ wordt hier ook theoretisch onderricht gegeven in voedingsleer, hygiëne, warenkennis, verband leer, huishoudelijk boekhouden enz. enz. Door dit nauwe verband, wat er tusschen praktijk en theorie bestaat, worden de meisjes doorloopend geboeid en leere zij de voldoe ning en 't genot kennen, wat in alle huish. aroeid ligt mits 't goed wordt gedaan en krijgen zij er waardeering en oewondering voor. Aan het eind van zoo'n 2-jarigen cursus, wordt na afgelegd examen een diploma als „Huishoudkundige" uitgereikt, wat door den staat wordt erkend. Hiermede kan het meisje zich in etgen kring verdienstelijk maken, ter wijl er ook een massa betrekkingen voor haar openstaan, als hulp der huisvrouw, assis tente in verschillende groote inrichtingen (o.a. ziekenhuizen, pensions, vacantie-kolo nies e. d.), terwijl na eenige jaren praktijk, zij zich geheel zelfstandig als hoofd der huis houding in dergelijke inrichtingen kunnen aanbieden. Iets waar werkelijk steeds meer behoefte aan wordt gevoeld. Na die tweejarige opleiding kunnen dege nen, die er aanleg en liefhebberij voor toonen, zich verder bekwamen tot leerares in een of ander speciaal vak. De natuurlijke aanleg van het meisje zal dus moeten uitwijzen, of ze in de richting van een der huishoudvakken of naaldvakken zal doorgaan. In het laatstgenoemde geval kan zij hare opleiding ontvangen aan de R. IC Industrie- en Huishoudschool aan de Gedempte Voldersgracht. Door het groote tekort aat; Katholieke leerkrachten, ligt hier een ruin! arbeidsveld open voor onze jonge meisjes. Naast den aangenamen, afwisselen den werkkring, die de leerares-functie biedt, staat het behoorlijke salaris, dat als belooning op den arbeid volgt. Mocht de vrij ruime voorontwikkeling, die voor „Huishoudkunduge" gevraagd wordt, of de leeftijd, voor sommigen een bezwaar zijn, dan kunnen ook de meisjes van 14 15 jaar, die enkele klassen boven het verplichte leerjaar hebben gevolgd, direct op de Huis houdschool worden geplaatst. Zij ontvangen dan een 2jarige opleiding als Hulp in de Huishouding, waarin zoowel alle practische vakken, als de noodige theoretische kennis onderwezen wordt, terwijl ook voortgezet L. O. in 't leerplan is opgenomen. Een diploma als „Hulp in de Huishouding" wordt aan he- eind in 't vooruitzicht gesteld. Het Nijverheidsonderwijs is echter ook voor de meisjes, die alleen de Lagere school hebben afgeloopen. Deze kunnen direct worden aangenomen en ontvangen dan ge durende 1 jaar onderricht in alle practische vakken. Zij leeren dus, zoowel strijken, vou wen, huishoudkunde en eenvoudig koken, als patroonteekenen, naaien, verstellen, enz. Na 1 jaar, waarin ze vaardigheid gekregen hebben in verschillende huishoudelijke bezig heden, kunnen ze naar verkiezing in een 3-jarigen cursus zich verder bekwamen tot linnennaaister of costuumnaaister. Ook alle leerlingen, die bij de verschillende patronaten zijn aangesloten, ontvangen hier *s avonds gedurende 2 jaar lessen in huishoud kunde, koken, strijken, vouwen, linnen- naaien, costuumnaaien en verstellen. Aan het eind van zoo'n cursus wordt aan deze meisjes eveneens een diploma uitgereikt. En verder worden er afzonderlijke dag en nuond-cursussen voor dames en dienst boden gegeven in wasschenstrijken, huis houdkunde, koken, zoowel burgerkeuken, fijne keuken, als inmaakcursussen. Cursus in 't opmaken en garneeren van koude scho tels. Cursussen in verstellen, linnennaaien, costuumnaaien enz, enz. Te leeren valt hier nog voor iedereen. Wat ook de toekomst aan verschillende meisjes brengen zal, dit onderwijs zal haar altijd van onberekenbaar nut zijn en daarom kunnen wij alle ouders aanraden, hun kin deren, dochters, meisjes, die er eenigszins, aanleg en ambitie voor hebben, in boven staande richting te laten studeeren. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn benoemd in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de Arrondissements rechtbank te Haarlem: 1* tot lid, mr. J. D. Pasteur, rechter; tot plaatsvervangend lid: Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, rechter. VERVOLG-ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend dat van 1 September a.s. tot en met 30 April 1929 van gemeentewege gelegenheid zal worden gegeven tot het ontvangen van ver volgonderwijs (in afzonderlijke klassen), zoowel voor meisjes als voor jongens, op Maandag, Dinsdag-, Donderdag- en Vrij dagavond van 6 tot 8 uur, (aanvangs- en eindigingsuur misschien nader iets te ver laten) dat de aangifte tot deelneming kan ge schieden op Maandag 18, Dinsdag 19 en Donderdag 21 Juni a.s. des avonds van 7 tot 8 uur, en wel a. voor den Vervolgcursus No. II (volgens een afzonderlijk leerplan) in het schoolge bouw aan de Nassaulaan No. 37 a b. voor den Vervolgcursus No. 'III (te vestigen in het schoolgebouw aan de Haar- lemmerliedestraat No. 29), het gebouw dier school c. voor den Vervolgcursus No. IV (te ves tigen in het schoolgebouw aan de Jacob- straat No. 2) in het gebouw der school aan de Parklaan No. 108 d. voor den Vervolgcursus No. V, in het schoolgebouw aan de Pol No. 18 (voorin. Spaarndam) en e. voor den Vervolgcursus No. VI (te vestigen in het schoolgebouw aan de Soen- dastraat No. 41) in het gebouw der school aan de Parklaan No. 108 dat bij de aangifte een geboortebewijs moet worden overgelegd. Woensdag hield de aid. Haarlem van den Nederl. Kappersbond haaar 28ste jaarverga dering op de bovenzaal van Hotel Centraal. Te 9 uur opende de voorzitter, de heer H. J. Lingeman, met een hartelijk woord van welkom de vergadering en heette in het bij zonder de nieuwe leden welkom, die direct na hun vestiging als lid der afdeeling toe traden. De notulen der vorige vergadering van den len Secretaris, den heer A. B. Huyk- man, werden goedgekeurd, en 't daarna door hem uitgebrachte jaarverslag eveneens. De le Secretaris het woord vragende, zeide dat, daar het de eerste maal was dat men den Voorzitter in het midden had, als lid van verdienste op de laatste Bondsvergadering als zoodanig benoemd hij namens bestuur en leden den heer Lingeman hartelijk geluk wenschte met deze benoeming, en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren mocht werken voor Bond en afdeeing. De heer Lingeman met een kort woord dankend hoopte In het belang der organisa tie te mogen werken zoolang zijn krachten hem er toe in staat stelden. Vervolgens werd door den heer W. van Amstel, len Penningmeester, het financieel jaarverslag voorgelezen en onder dankzeg ging goedgekeurd, waarna de vakdepothou der en tevens plaatsbureauhouder, de heer J. Ruygrok v. d. Werve, zijn jaarverslagen voorlas, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. In het bijzonder werd een woord van dank gebracht aan mevruow Ruygrok v. d. Wer ve, die hoofdzakelijk het vakdepot beheert, voor hare groote welwillendheden. De periodieke verkiezingen brachten geen wijzigingen in het bestuur, daar alle aftre dende bestuursleden werden herkozen. Op voorstel van het bestuur werden de oud leden J. Duyff, J. P. v. Bourgonje, B. de Tol- lo en Y. J. Brussé benoemd tot leden van verdienste, op grond dat zij behoorden tot de oprichters der afdeeling en zij steeds hun beste krachten gewijd hebben aan de organi satie. Dit besluit wordt ontvangen met luid- applaus. Als bestuur der plaatselijke club der kap- pers-bedrijf-ziekenkas, K.B.Z., werd het afd. bestuur aangewezen en de heer W. v. Amstel tot Hoofdcontroleur en bode der K.B.Z. Te 11 uur sloot de voorzitter met een op wekkend woord deze zeer geanimeerde ver gadering. Aanrijding te Aerdenhout. Hedenmorgen kwam de vrachtauto van de firma N. uit Haarlem op den Zandvoorter- weg, Aan den rechterkant van den weg lie pen 2 gemeentewerklieden van Bloemendaal met een handwagen, zekere D. P. en W. De auto reed op deze personen toe, ver moedelijk door slippen van den auto. Beide werklieden raakten bekneld tusschen den auto en den handwagen, die inmiddels tegen een boom werd geduwd. Een in de onmiddellijke nabijheid wonende dokter was spoedig ter plaatse en liet hen naar het gasthuis te Haarlem vervoeren.' Aanrijding te Bloemendaal. Donderdagavond omstreeks acht uur reed de bus. die de patiënten van de lighal „Bre- derodeduin" vervoert, op weg daarheen, toen zij op den hoek Kerkplein-Donkere laan te Bloemendaal werd aangereden door een nieu we luxe auto. Laatstgenoemde reed met groote snelheid en kon de bocht daardoor niet goed nemen. De echtgenoote van den chauffeur van de bus liep verwondingen op aan gelaat en han den. Beide wagens beliepen zware averij en moesten weggesleept worden. Gelukkig was de bus nog ledig; enkele ruiten s prongen stuk. Omstreeks kwart over elven gisterenmor gen had in de Groote Houtstraat, ter hoog te van de Nieuwstraat een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto, toebehoorend aan den heer G. M, O. en een motorwagen van de N. Z. H. T. M. De aanrijding ontstond, doordat de autobestuurder plotseling zijn auto, welke aanvankelijk op de tramrails stilstond, bij het naderen van de tram, naar den anderen kant van den rijweg ver plaatste. Een groentewagen, die tegelijker tijd op de bewuste plek reed, was oorzaak, dat de ruimte om elkander te passeeren te klein bleek. De auto werd dientengevolge aan de rechterzijde door de tram gegrepen en eenige meters meegesleurd. Van den auto werden de rechtertreeplank en het voor- spatscherm totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. j Donderdagmiddag, omstreeks half twee, ihad op den hoek van den De Genestetweg jen de Boschlaan een aanrijding plaats tus schen een auto, bestuurd door P. W., uit Landsmeer en een wielrijder, den sergeant- majoor P. J. de R., uit Bloemendaal, van de Motor-afdeeling. De fiets werd geheel vernield. De oorzaak is in hoofdzaak te wijten aan aan de nauwe passage en het slechte uit zicht daar ter plaatse. De bestuurder van den auto, zal trachten de schade te vergoeden. Beiden bekwamen geen letsel. Donderdagavond halfacht had op de Donkerelaan en den Bloemendaalscheweg een aanrijding plaats tusschen een autobus, bestuurd door den heer S. uit Haarlem ei) een luxe-auto, besturd door den heer T., uit Lisse. De bestuurder van den luxe-auto kwam van de Mollaan, heed aan den linkerkant van den weg en had geen signalen ge geven. Juist in de bocht had de aanrijding plaats. ■c-puto werd geheel in elkaar ge drukt en naar de garage van Cassee ge sleept. De bestuurder van den luxe-auto had ver wondingen aan hoofd en hand bekomen. In Heemskerk werd het feest gevierd van een zilveren bruidspaar. Een der Keemskerksche jongeren, zekere J. B., had er zijn zinnen op gezet, dat feest mee te vieren. Hij was echter niet uitge- noodigd. Zonder zich te storen aan deze u. e aanwijzing, dat men zijn tegen woordigheid niet bijzonder op prijs stelde, ging hij op den feestdag toch naar de wo ning van het bruidspaar. Daar ging hij zijn recht op het bruiloftsmaal verdedigen, maar tamelijk heftig, zoodat er in minder dan geen tijd een warme ruzie ontstond. De politie werd er bij gehaald, die een einde aan de ruzie maakte, ofschoon zij de boosheid van den jongen man wel be greep. Proces-verbaal werd opgemaakt en de zaak moest worden beslist door den po litierechter. Deze noemde het optreden van B. verre van voorbeeldig en meende, evenals de Of ficier van Justitie, dat B., bij de ruzie, welke hij onder de feestvierenden maakte, wel eenige stevige klappen verdiend had voor zhn onhebbelijk binnendringen. Hij werd veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. M. M. moest terrecht staan wegens be lediging. Zij had V. v. d. V. uitgescholden voor moordenaar. Drie getuigen hadden het gehoord. „Is u een moordenaar?" vroeg de politie rechter. Getuige v. d. V. zeide het zich niet be wust te zijn. Maar M. had het anders bedoeld. De z.g. moordenaar had iemand een sigaret gevraagd: M. hoorde dat en zeide iets van „geestesmoordenaar", daarmede de sigaret bedoelende. De getuigen verklaarden echter anders. M. had v. d. V. ook eens uitgescholden voor smeerlap in verband met anoniemé brieven. De verdachte ontkende de beleedigingen. Bij het verhoor bleek, dat er een oude veete tusschen verdachte en v. d. V. be stond. M. was vroeger door de Rechtbank uit de ouderlijke macht ontzet, bij welke gelegen heid v. d. V. als getuige moest optreden. :eld tot 20 boete, subS. 20 dagen hechtenis. Mishandeling. C. G. werd veroordeeld tot 10 boete sub. 10 dagen hechtenis wegens mishandeling. C. W. had hij geslagen met e enfietsband. G. ontkende dit. Hij gaf wel toe, dat W. eens door zijn vrouw geslagen was, niet met een fietsband, maar meet een mattenklop per. Bovendien had de mishandelde wel wat verdiend, want hij sarde en plaagde G. en zijn vrouw altijd. Buren hadden echter ge hoord, dat G. revanche maatregelen be" raamde en er over dacht W. eens gevoelig over zijn plagerijen te onderhouden. De Officier van Justitie had 20 boete gevraagd subs. 20 dagen hechtenis. Zooals wij gisteren bericht hebben, is in gebroken in de woning van de familie B. aan den Kweekduinweg. De dader heeft ge bruik gemaakt van de afwezigheid der fa milie. Een groote partij tafelzilver en en kele gouden horloges werden ontvreemd. Het geheele huis was doorzocht; overal waren kasten en laden opengebroken en onderzocht. Voor zoover bekend, wordt er geen geld vermist. De dader heeft het rooster voor een kel derluik verbroken, is langs dezen weg in den kelder binnengedrongen, vanwaar zij in het huis kon komen. Een dienstbode, die den volgenden dag in de woning kwam, ontdekte de inbraak toen zij zag dat alles in huis was onderzocht en onderste boven gehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tengevolge van den hevigen storm, welke gisteren woedde, is op dë Prinsessekade een boom ontworteld. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Op de Van Oldenbarneveldtlaan moest eveneens een zware bcom het ontgelden. Deze kwam terecht op perceel 9 van ge noemde laan en richtte heel wat schade aan. De schoorsteen werd gedeeltelijk van het dak geslingerd en een gat in het dak geslagen. Tevens werd een gedeelte van de kroonlijst verbrijzeld. Op de Botermarkt rukte de stormwind eenige loshangende takken naar beneden. Op de Pijlslaan werden eenige losstaan de boomen, die gevaar opleverden, door den dienst van Hout en Plantsoenen voor verder omvallen behoed. Tot zoover wij vernamen, werd niemand door de omgewaaide boomen of afgevallen takken geraakt. Gisteravond had de voortzetting plaats van het examineeren der wegens het late uur op 15 Mei niet geëxamineerde candi- daten Ook dit examen werd afgenomen in de lokaliteiten van het Roode Kruis Gebouw in de Kenaustraat. Van de 11 candidaten slaagden 7, waar van 1 met een woord van lof der examen commissie. In totaal slaagden dus 21 van de 31 can didaten. I Maandelijkschc lijst van nieuw aangeschafte werken. Studiewerken: Elias (J. E.) Schetsen uit de geschiedenis van ons zeewezen. 4 dln. Guilonard <P.) en Spit De weg door de lucht. Gugel (E.) Geschiedenis van de bouw stijlen. 2 dln. Debout <H.) Jeanne d'Arc. 2 dln. Carter (H.) en A. C. Mace Het graf van Tut-Anch-Amon. 2 dln. Malory (Th.) La morte dArtur. Stadt (H. J. van der) Beknopt leer boek der scheikunde. 2 dln. Waals (J. D. van der) De relativiteits theorie. Sterck (J. F. M.) De Heilige Stede in de geschiedenis van Amsterdam. Camoens (L. de) Sammtliche Gedichte 4 dln. Brom (G.) Hollandsche schilders en schrijvers. Rutten (Th.) Pelix Timmermans. Langendonck (Prosper van) Het werk van Leopold (H. M. R.) Uit de leerschool der Spade. 3 dln. Chesterton (G. K.) All things consi dered. Belloc (H.) On nothing. Belloc (H.) Hills and the sea. Saks (J.) Busken Huet en Potgieter. Nieuwenhuis (W.) Chesterton. Verwey (A.) Vondel's vers. Boon (Ir. A. A.) Gewapend beton. Colenbrander (H. T.) Geschiedenis der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Kerkhof (B. J.) Wegenbouw. Wells (D. A.) Het geld van Robinson Crusoe. Rombach (H. K. A.) Landen en volken. 3 dln. Mocquereau Le nombre musical grégo- rien. 3 dln. Collet (H.) Le Mysticisme musical espagnol. Sunol (G.) Méthode compléte de chant grégorien. Indy (Vine, d') César Franck. Hartog (J.) Richard Wagner. Janetschek (O.) Beethoven's levens roman. Keller (G.) Johann Sebastian Bach. Santen (R. van) Claude Debussy. Steinitzer (M.) Richard Strauss. Hutschenruyter (W.) Gustave Mahler. Aanvullingslijst van Romans in het Nederlandsch: Alberdingk Thijm (Cath.) Anka Va- lesco. 2 deelen. Askew (A. en Cl.) Niet bewezen. Het geheim van den Czaar. 2 dln. Bailey (T.) De tinnen soldaat. Bennet (E. A.) Een groot man. Burman (R.) Een Zondagskind. Clarke, (A. C.) Pabiola's zusters. Conrad (Jos.) Het kapersnest. Crick (J.) Toen Moeder heenging. Daudet, Alph. 't Kereltje. Dell, E. M. In dienst van allen. Het kasteel van graniet. Edelhart Charles Rex Diers, M. Het al te goede hart. Der zwakken kracht. Dostojewski, F. M. Netoiichka. Uit het duister der groote stad. Elizabeth, Een zilveren huwelijksreis. Farnol, J. Om zijn erfdeel. Foley, Ch. Het geheimzinnige kasteel. Forest, Ellen' Het wereldsche leven van Tobie. HilleGaérlee, C. H. v. De heg. Jerome, K. J. Drie man op een fiets. Kraemmer, E. De weg naar het licht. Labberton, M. Schemeringen. T Ermite, P. Langs de straat. Man. H. de Het wassende water. Meekel, K. De val van den dictotor. Moberley, L. G. Zijn kleine meisje. Montgomery, Fl. Verkeerd begrepen. NesUilkens, G. v. Duikelaartje. Pillecyn, F. de Pieter Fardé, de roman van een minderbroeder. Robinson, E. H. Rose. Rose's huwelijk. Salomons, A. Ballingen. „Sapper" De verdwenen professor. Scharlau A. M. Strijd. Shaw, B. Verliefde art is ten. Sojberg, H. De zeekoning. Streuvels, Styn De teruggang van <4en waterhoek. Tolstoi, L. Anna Karénine. Tracy, Louis Het rad der fortuin. Vermeulen, Edw. De Blieckaerts. Mietje Mandemakers en Cie. De afdeeling Haarlem van het Neder landsch Onderwijzers Genootschap meent, dat door het aanstellen van concierges de belangen van het onderwijs, het kind en de gemeente zeer worden gebaat. Daar de kostenvermeerdering op het on derwijs pl.m. 10000 zal bedragen, wanneer het instituut van schooibewaarders weder geheel wordt ingevoerd, is de afdeeling Haarlem van het N. O. G. van meening, dat de financieele lasten voor de gemeente be trekkelijk gering zijn tegenover de vele voordeelen, die geboden worden. Dit heeft bovengenoemde afdeeling er toe geleid een adres aan Haarlems raad te richten tot het weder aanstellen van een concierge, waar die tot heden in het school gebouw ontbreekt. Dit adres is een uitvoering van een be sluit der ledenvergadering van 22 Fe bruari j.l. leiding van het Bureau voor Arbeidsrecht op zich te nemen. Het laatste punt der agenda was de verkiezing van leden van het Dage- lijksch Bestuur. In totaal waren 5 candidaten gesteld, waarvan er zich twee terugtrokken, zoodat overbleven de heeren Goedhart, Kluit Timmerliedenbonden Rijbroek. Deze drie heeren vormden te zamen het oude bestuur, dat tengevolge van oneenigheid in de aan gesloten organisaties voor eenige maanden aftrad. De drie heeren werden gekozen, resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester. Wij herinneren er onze lezers aan, dat de onthulling van het monument op 't graf van wijlen den wereldkampioen Jaap Eden, morgenmiddag te 3 uur zal plaats vinden op de Algemeene Begraafplaats aan de Klever laan. Het graf is gelegen aan de oprijlaan bij den hoofdingang. Het publiek kan echter slechts het kerk hof betreden, door den ingang aan den Schoterweg. Voor houders van invitatie-kaarten, zal toegang zijn tot het afgezette gedeele, rond om het graf. De herdenkingsrede zal uitgesproken worden door den heer Leo Lauer. De eigenlijke onthulling van het monument zal geschieden door Baron Schimmelpen- ninck van der Oye, den voorzitter van het N. O. C. Verder zijn er nog eenige andere sprekers ingeschreven. Mevr. L. Eden—Prinsen, evenals de ont werper van het monument, de beeldhouwer August Falise, uit Wageningen, zullen de plechtigheid bijwonen.^ Ook verschillende sportbonden en sport verenigingen zullen vertegenwoordigd zijn. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg alhier, aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in de Oos terbuitenhaven te Medemblik. Raming 1000. Ingekomen waren 2 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt: J. Pranger te Amster dam 1440, D. Pranger te Breezand 900. Geëxamineerd voor diploma B 8 candida ten. Geslaagd: Mej. H. J. Stalling en de heeren: R. Sterringa. H. van den Briel. A. C. Vreede/ R. Haverschmidt; A. de Vries; G. H. van Hoolwerff. R. Frant. NEUTRALE BESTUURDERSBOND De heer Goedhart wederom voorzitter Men schrijft ons: De neutrale Haarlemsche bestuurdersbond hield gisterenavond in Lion d'Or een alge meene besturen-vergadering. Tegenwoordig waren alle aangesloten organisaties t.w. de Centr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel, de Alg. Bond van Overheidspersoneel, de Ned. Grafische Bond, de Timmerlieden- vereeniging Eensgezindheid, de Neutrale Bond van personeel in de Voedingsbedrijven, de Courantenbezorgersvereeniging Ons Be lang. de Algemeene Vereeniging van Ge meente-ambtenaren. De verschillende agenda punten werden vlot behandeld. O.a. bleek dat de heer Van Doorn wederom bereid bleek de Terug te bekomen bij: J. C. v. Rossum, Hofdijkstraat 16 broche; M. v. d. Berg, Hofdijkplein 35, kwitantieboekje; P. Ko- ningsbrugge, Wouwermanstraat 60, doos chocolade; H. Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, geld; Kennel „Fauna", Parklaan: her dershond gebracht door G. Kos. Colenso- straat 14; grijze kat, gebr. door Prinsenhof, Jacobijnestraat 29: M. Bouwma, Leeuwe rikstraat 12, korte regenjas; P. v. Egmond, Leidschevaart 300, witte kip; C. Wit, Cor- nelissraat 7, zwemkaart; Huijer, M. v. Heemskerkstr. 27 rd., muilkorf;-J. Uiterwijk, Lange Begijnestraat 10 rd., gouden oorbel met steentje; Bur v. Politie, Smedestraat, voetpomp; J. Habes, Rollandstraat 48, da- mesportemonnaip met inhoud; G. v. Os, Gasthuisstraat 4, portemonnaie met inhoud (o.a. kaart t.n van de Ruite); W. v. Rossum, Eindenhoutstraat 25, pet; J. H. Veröonschot, Landzichtlaan 2, Heemstede, pakje. inh. fluitketel; O. de Haan, Titnor- straat 170, br. portefeuille; Bur. v. Pollitie, Smedestraat, heerenrijwiel; Duinker, Korte Dijk 13, ring met steentje; W. Dollé, Frans Halsstraat 14, sleutel aan een ring; M. Visser, Lombokstraat 14, paar damesschoe nen; Bur. v. Pol. Smedestraat, slinger van een auto: C. Kensen, Hof van Egmond 47, combinatietang; S. Groot. Rustenburger laan 19, linnen zakje met geld; K. Klas-, horst, Overtonstraat 71 rd. zakmes. Zondag 17 Juni as. zal er tijdens alle H.H. Missen in de St. Antoniuskerk aan de Nieu we Groenmarkt een Uefdadigheidspredicatie worden gehouden door den Zeereerw. Heer Pater E. v. d. Snoeck O.F.M, Vicaris van het klooster te Nieuwe-Niedorp. Daarna wordt collecte gehouden ten bate van de uitzen ding van zwakke en herstellende Haarlem sche R. K. kinderen, naar zee en bosch. Dat die uitzending veel geld vereischt, spreekt van zelf. Maar even vanzelfsprekend moet het zijn, dat men gaarne dit sympa thieke doel steunt. Nu wordt zoo'n gemakke lijke gelegenheid geboden, om eens daad- werkelijken steun te verleenen en daarom mag met recht vertrouwd worden, dat a.s. Zondag veel gegeven zal worden, opdat de i R. K. Vacantiekolonies met haar zegenrijken arbeid voort kunnen gaan. Men deelt ons mede, dat evenals in vorige jaren, ook dit seizoen weer een tennistourne ment zal worden gehouden op Stoop's Ten nisbanen, waaraan kunnen deelnemen alle leden van clubs, die Stoop's banen bespelen. De heer J. Maas, die vorige jaren zoo'n belangrijk aandeel had in het slagen dezer wedstrijden, bleek dit jaar verhinderd zijn medewerking te verleenen. De Commissie voor deze wedstrijden bestaat thans uit de heeren J. Kamerbeek, voorzitter, A. M. Tijs- seling, secretaris, J. Stoel, penningmeester en D. Nieman. Het tournement vangt dit jaar aan op Zon dag 24 Juni v.m. 9 uur en eindigt op Zondag 1 Juli. De inschrijving tot deelneming aan het heeren-enkelspel, dames-enkelspel, hee- ren-dubbelspel, dames-dubbelspel en ge mengd-dubbelspel is vanaf heden geopend en sluit op Woensdag 20 Juni a.s. 18 uur. In schrijvingen worden ingewacht aan het adres van den secretaris Kleverlaan 181. Om de deelneming aan dit tournement zoo algemeen mogelijk te maken, worden ditmaal voor het eerst de verliezers in de eerste ronde van het dames-en heeren-enkelspel weer in gedeeld en spelen verder om troostprijzen. „Da Costa-Kweekschool"( Nieuwe Gracht)- 14 Juni 1928. Groep 2 Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de dames G. E. Boelens, K. G. Boven, N. M. Buijze, H. Kogeland, A. G. A. Kappers, en B. F. van Melle, allen te Haarlem. Afgewezen geen. Eindexamen 14 Juni. Geëxamineerd 5 vrl. en 1 ml. cand. Geslaagd de dames J. H. Geijl, Haar lem H. Groot, Velsen J. A. Hertier, Sant poort Th. H. van Schaik, Haarlem P. J. A. Westendorp, Heemstede en de heer L. de Waal, IJmuiden. Ondertrouwd: 14 Juni J. Elfrink en C. Cornet. C H. Voetelink en E. C. Galls. S. v. Gend en H. P. v. d. Raadt. L. C. v. Soeren en E. G. J. Hoefman. J. C. Stapper en L. Buurman. H. Oxsener en C. E. D. Israël. Getrouwd: 14 Juni H. v. d. Ham en M. W. Blesgraaf A J. Roosen en M. Schlensak. H. A. Duin en J. Schippers. H. Hageoort en N. Bel. T. J Beumer en J. Veenhuis. A. Bantjes en J. M. S Kat. Geboren 13 Juni. A. E. Mattheij-v. Leeuwen zopn; 13 Juni J. C. Kroonstuiver-Claus, z.; 12 Juni M. Dljkzeul-Milatz, d.; 13 Juni G. H. Bakker-Schreijers, d.; 13 Juni A. Bosman- Qulst, z. Overleden: 12 Juni W. Strube, 47 jaar M. v. Heemkerkstraat: 13 Juni B. Bouman, 69 jaar, Voorhelmstraat; 13 Juni A. A. Beer- nink-v. Breemen, 76 jaar, Z.B. Spaarne; 14 Juni B. Beek, 18 jaar Lootsstraat; 13 Juni M. Niesten, 52 jaar Boeresteeg; 13 Juni J. L. Bruggeman, 70 jaar Heerensingel. Benoemingen in het bisdom Haarlem De Hoogeerw. Vicaris Kapitulaar van het Bisdom Haarlem heeft eervol ontslag ver leend aan den weleerw. pater R. van der Heijden O.P. als kapelaan te Alkmaar (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd den weleerw. pater N. van Rijn O.P. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HET UITBREIDINGSPLAN EN DE WONINGBOUW TE HAARLEM. De heeren Fr. Dumont en Ir. D. Kruyf, resp. directeur van Openbare Werken en directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem, hebben in een redevoering ieder voor zich en ieder op eigen terrein hun kijk gegeven op de historie en op den tegen- woordigen toestand. Het zij mij vergund op die beide redevoeringen eenige korte aan- teekeningen te maken. De heer Ir. Dumont getuigde, dat „de annexatie van 1927 heeft noodig gemaakt dat, zoo spoedig als mogelijk was. uitbrei dingsplannen ontworpen werden." Wel wa ren er plannen, gedeeltelijk in uitvoering, „doch deze plannen passen niet in een plan voor Haarlem en haar onmiddellijke omge vingen." Ook was er „met de nieuwere in zichten van stedenbouwkundigen aard" onvoldoende rekening gehouden. En verderop geeft de heer Ir. Dumont te verstaan, dat de buitengemeenten geen me dewerking verleenden ten aanzien van het benoodigde uitbreidingsplan voor Haarlem (Groot-Haarlem meen ik) uit een oogpunt van annexatie-vrees. Het zij mij vergund vast te stellen, dat zeker de laatste twee jaren, niet op ver zoek van het gemeentebestuur van Haarlem, maar op initiatief van dat van Schoten, re gelmatig overleg plaats had, officieus en (of) officieel met het gemeentebestuur van Haar lem over alles en nog wat, en dus ook over het .uitbreidingsplan. Voor wat het laatste betreft, is op het Haarl. Stadhuis in een conferentie tusschen de heeren wethouders Reinalda, Mr. Heerkens- Thijssen, Ir. Du mont en Ir. Friedhof, den heer Voorvelt, di recteur Gem. Werken Schoten en onder- geteekende, de algemeene lijn Voor het ge heele uitbreidingsplan vastgesteld. En voor wat het deel van den bebouwden kant van de Jan Gijzenvaart betreft, geheel in onder- deelen uitgestippeld. Dit uitbreidingsplan is door den heer Voorvelt gereed gemaakt en was eenige maanden vóór de annexatie ge heel gereed, en wel in volle overeenstem ming met de plannen van Haarlem. Waren de laatste instanties te Haarlem wat vlug ger in het afwerken geweest (in dit geval nadere goedkeuring, dan zou de gemeente raad van Schoten dit plan nog hebben goed gekeurd), zoodat Haarlem dit werk kant en klaar vond voor uitvoering bij overgang van Schoten naar Haarlem. Verder had de heer Voorvelt reeds op dracht, ook het uitbreidingsplan aan de an dere zijde van de Jan Gijzenvaart uit te voeren, een werk waartoe de eerste toebe reidselen reeds waren getroffen. Dit is de historie van Schoten, en dus vergist Ir. Du mont ziclv-in dezen. Zoowel de heer Dumont als de heer Kruyf hebben over de annexatie en de volledige feiten en cijfers van groot Haarlem ge sproken. Dus wilden zij beiden zoo volledig mogelijk zijn?! Er zijn, vertelde Ir. de Kruyf, door de gemeente in 1919 een 24-tal en in 1920 een 26-tal woningen door „den dienst van open bare werken gebouwd, ontworpen en uitge voerd," aldus het verslag. Mag ik er aan herinneren, dat te Schoten in dezelfde periode en daarna zijn ontwor pen en uitgevoerd in volledig resp. gedeel telijk eigen beheer resp. 100, 132 en 19 wo ningen, dus te samen 251 in pl.m. 5 jaar tijd. Het kan voor de historie van belang zijn, dat te weten niet alleen, maar het lijkt mij ook juister als belangstellenden met de fei ten op de hoogte zijn. Met dank aan de redactie voor de plaat- dactie H. J. KLEIN. Oud-Wethouder van Schoten, DE N. V. EN WU Spoor- en Tramwegpersoneel. „St. Raphaël" en andere bladen hebben met de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een afspraak, om niet-principieele bestijding uit de vak bladen te houden En wij moeten zeggen, behoudens een enkel slippertje, wordt aan deze afspraak vrijwel de hand gehouden. Maar bij de N. V. heft men nog andere bladen dan '"t Weekblad". Tenminste de afdeeling Haarlem houdt er nog een „Trambode" op na, een propagandablad z.g. ten behoeve van het geheele tramweg personeel der N. Z. H. T. M. Jammer treft men hierin nog steeds advertenties aan van R. K. winkeliers te Haarlem. Deze „Trambode" nu geeft, een „Opmer ker" (men mist blijkbaar den moed zijn naam voluit te teekenen) gelegenheid zijn gemoed te luchten naar aanleiding van ons feestnummer van 16 Mei j.l. In ver band met het artikel van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, besluit „Opmerker": „Maar wij zeggen: Wat een gemeene on derkruiper was dat, die meneer van Kolk. Een der onderkruipers van St. Raphaël. Wordt het u langzamerhand duidelijk, lezer, waarom er zooveel hooge heeren thans met „St. Raphaël" wegloopen? Opdat het behulpzaam is stakigen te breken. Omdat het de Judasrol vervlut. Om dat het zijn eigen kameraden in den rug aanvalt. Omdat zij de spoorwegdirectie en de regeering helpt dergelijke stakingen on mogelijk te maken. Daarom!" Als wij het nog niet wisten allemaal, dan weten wij het nu toch. 't Is wel niet de eerste maal, dat het ons gezegd wordt, maar de heeren van de N V. schijnen behoefte te hebben, ons onze slechtheid en minne af komst van tijd tot tijd opnieuw onder den neus te moeten drukken. Gebeurt het niet in 't Weekblad, dan toch per circulaire of per „Trambode". Wij zouden de Haarlemsche heeren heel gemak kelijk met precies gelijke munt kunnen be talen, ons aan de hand gedaan door de klassestrijders zelf, menschen dus, die heel wat hooger staan dan wij onderkruipers. De „Tribune" verschaft ons dagelijks het kostelijkste materiaal, om de N. V. op de ouderwetsche manier te lijf te gaan. En als men bij de N. V. niet ophoudt, de eenmaal gemaakte afspraak te schenden, ook al ge beurt dat in blaadjes als de „Trambode", dan beschouwen ook wij de afspraak als vervallen, 't Is nu de tweede maal in korten tijd, dat wij tegen de afspraak in, op een dergelijke manier werden bestreden. Mocht het voor de derde maal gebeuren, dan, wij herhalen het, bestaat er voor ons geen af spraak meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13