Nationale Spaar- en -: Emissiebank m Voornaamste Nieuws 'l v VRIJDAG 15 JUNI 1928 rS. Het collectieve con tract voor het Bloembollenbedrijf OP ZOEK NAAR GENERAAL NOBILE EN ZIJN MANNEN De hulpexpedities 4 pCt. DIT NUMMER BESTAAT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16882 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Drie leden der bemanning gevonden? DE RIDDER VAN DE DROEVE FIGUUR Een Gouden Bruidspaar Drie leden van de bemanning van de „Italia" gevonden? Een waarschuwing Een nieuwe rijbrug over de Hoofdvaart te Abbenes Een Scheveningsche logger in nood De dienstplichtwet Een tragische vondst Bijkantoor nassaulaan 18 STORM OP DE ZUIDERZEE Een tjalkschip vergaan Werktijd bloembollenpellerijen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Tragisch Een en twintig Fransche bombardements-vliegtuigen door den storm overvallen VAN ONZE RECHTBANK Dankbetuiging voor den St. Pieterspenning De Rerum Novarum-meeting op a.s. Zondag De Twuyverweg i BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÉftl 35 ct. P. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaats! elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, ff Alle abonné's rp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f Oftftfl Levende geheele ongeschoeid tor werken door f JFCQ ttgea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer.ngen 1 dUUU.- verlies van beide armen, berde beenen of berde oogen.l f «JU. bij een ongeval n et f ORfl verlies van een hand, IOC bij ve;lies do^delijken aflcopuv\jm~ een voet of een oog; lAu.^ duim of wij van een wijsvinger n C|1 bij 'n breuk van f ft fl bij verlies v. een 1 been of arm; 1 andere vinger. of Door de gezamenlijke landarbeidersbon den is aan de ongeorganiseerde patroons in tiet Bloembollenbedrijf een circulaire ver Al was dus net verzet tegen de werkge- vers, die zich buiten elk sociaal verband opstellen en van een overeenkomst met de arbeidersorganisaties niets willen weten, niet groeiende, dan nog zou net niet zoo on verstandig zijn. om zich er op voor te be reiden, dat aan dat soort van „vrijheid" binnen afzienbaren tijd wel een einde zal zonden, waarin hun wordt verzocht, de be- worden gemaakt. palingen van de (C)ollectieve (A)beids-j En we zullen haar zonder al te groote (Overeenkomst voor zich als bindend te droefheid begraven. Pijnlijker is het echter, i i- dat er onder hen dje dergelijke maatrege- beschouwen. Een alleszins redelijk verzoek dus. Verschillende firma's hebben dan ook aan dat verzoek gevolg gegeven, maar er zijn er nog. die zulks tot heden verzuimden. Het kan daarom van beteekenis zijn, om daarop eens bijzonder de aandacht te vestigen. Niet alleen omdat daaruit op den duur len noodig maken, ook nog Katholieke werk gevers worden aangetroffen, die dus in te genstelling met hun georganiseerde collega's er wel zeer zonderlinge begrippen op na houden waar het gaat over hetgeen wij op sociaal terrein te doen en te laten hebben. Te meer is dit te betreuren, nu wij er ttnvvii uuiuui uuui Uiv Ac XllCCi lo Uil» l/C UCWCUlWi) "U v» AJ moedljkheden moeten voortspruiten, maar zonder aan anderen ook maar iets te kort -■ 1 doen t0Ch wei 0p kunnen bogen, dat vooral omdat aan een dergelijke onthouding slechts misverstand ten grondslag kal liggen. Het is althans moeilijk in te zien, welk bezwaar er voor een goedwillend werkgever kan zijn, om een algemeen als redelijk er kende bedrijfsregeling voor zich als bindend te beschouwen. De C. A. O. in het bloembollenbedrijf is ongeacht of men dat toejuicht dan wel betreurt ook voor de ongeorganiseerde werkgevers in dat bedrijf de geldende wet, waarvan zij niet in beteekenende mate kun nen afwijken. En al zouden zij enkele bepa lingen van 't contract niet uitdrukkelijk met hun personeel overeenkomen, practlsch kunnen zij van hun „vrijheid" geen gebruik maken. Daarvoor heeft de C. A. O. in den loop der jaren te veel haar stempel op de verhoudingen gedrukt en ook buiten den kring der direct-verbondenen, haar wer king doen gevoelen. In de practijk is het dan ook slechts de betaling aan het kindertoeslagfonds, waar aan zi) zich vooralsnog kunnen onttrekken. Maar weegt dat in wezen toch geringe be drag, hetwelk aan dat toeslagfonds moet worden betaald, niet ruimschoots op tegen de geweldig groote voordeelen aan de C. A. O. verbonden? Deze vraag kan voor iemand, die de zaken kent, eigenlijk geen vraag meer zijn. Een belangrijk voordeel is reeds, dat de arbeiders door middel van hun organisatie medezeggenschap hebben verkregen bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden. Dat is under Katholieken kan daarover nau welijks meeningsverschil zijn een recht, hetwelk den onthouden. Maar werkgevers die zich naast de organisatie opstellen, verliezen niet al leen zelf allen invloed bij de vaststelling van de bedrijfsregelingen, maar ontnemen daardoor ook hun arbeiders de gelegenheid om hun verenigingsrecht tot gelding te brengen. Indien dat in de practijk toch nog vrijwel terecht komt, is dat niet dóór, maar on danks de houding van hun werkgever. Het zou er met de verhoudingen in het Bloembollenbedrijf wel zeer treurig uitzien indien het aantal van zulke werkgevers groot was. In plaats van rust en orde, welke er nu heerschen, werden dan de onrust en wanorde op het schild verheven; in plaats van rustig overleg zouden dar, de „uiter sten" den toestand beheerschèn tot groot nadeel van allen die bij het bedrijf betrok ken zijn. Zoodat ook de ongeorganiseerde werkge vers reden te over hebben om hun georga niseerde collega's voor hun werk dankbaar te zijn. Evengoed als de ongeorganiseerde arbei ders profiteeren zij zonder er iets voor te doen van het werken der organisaties. Ondanks het niet te ontkennen feit, dat we in deze te doen nebben met een uiterst gevoelig bedrijf, hetwelk in den drukken tijd hoegenaamd geen stagnatie kan door- Staan ondanks het feit dat op de meeste plaatsen vrijwel alle arbeiders georganiseerd zijn, gaan de werkgevers rustig voor weken, soms maanden, op reis en denken zelfs niet aan de mogelijkheid, dat er wel eens moei lijkheden met de arbeiders zouden kunnen ontstaan. En gelijk hebben zij; er is niet de minste reden tot ongerustheid, omdat de georgani seerde groepen reeds in het vroege voorjaar bijeen komen en niet rusten vóór er over eenstemming is verkregen. Het is moeilijk in cijfers aan te duiden, wat het bedrijf aan deze werkzaamheid verschuldigd is, maar het kon wel eens zijn dat zij, die daarvan tot heden maar zeer weinig nota namen en vooral zij, die zoo gaarne „vrij" blijven, het hardste zouden aan dit stuk sociaal werk, dat in het col lectief contract belichaamd is, de beide ka tholieke groepen toch een zeer groot aan deel hebben gehad. Over de beteekenis van het toeslagfonds kan ik nu niet verder uitweiden. Wellicht doet zich daarvoor ook nog wel eens een| gelegenheid voor. Voor heden meen ik te moeten besluiten met de opmerking, dat er omtrent de beteekenis van de C. A. O. uiteraard nog heel wat meer is te zeggen. Ik heb mij tot het bovenstaande echter be perkt, omdat dit naar mijne meening vol doende duidelijk aantoont dat de C. A. O. voor dit bedrijf een onmisbaar instituut Is en dat zij, die daaraan hun medewerking onthouden, verkeerd doen. A. J. L. Ds. Lingbeek zorgt er wel voor, geen gele genheid voorbij te laten gaan om zijn anti papisme in 't zonnetje te zetten; zijn lid maatschap van den Haagschen gemeente raad, zoowel als zijn kamerlidmaatschap geven hem daartoe volop gelegenheid. De behandeling der Dienstplichtwet in de Tweede Kamer was gisteren voor den dominee weer een gunstig moment om op zijn hoede te zijn. Hét moment kwam: De heer Ter Laan (S.D.A.P.) diende een amendement in om geestelijken en aan- 1staande geestelijken niet vrij te stellen van arbeiders niet mag woi en dlenstplichtj want, zoo redeneerde de heer Ter Laan, het is niet noodig hen vrij te stel len en zeker niet om anderen hun plaats te laten innemen. Men kan immers gemakke lijk werkzaamheden vinden, bijv. van hospi taalsoldaat, die voor hen geschikt zijn. Zulk een redeneering kan men van een sociaal-democraat verwachten. Intusschen greep ds. Lingbeek dit amendement met beide handen aan. In wijdloopende phrasen luchtte hij zijn anti-papisme. Hij kon geen redenen zien, waarom geestelijken en natuurlijk speciaal de katholieke geestelijken zouden moeten worden vrijgesteld. Immers, aldus de dominee quasi veront waardigd, wilde men met allerlei wenschen rekening 'houden, dan zou men heelemaal geen leger hehben of een vrijwilligersleger. Als het gaat om de uitkeering van salaris, concludeerde de dominee, dan wil men ge lijkstelling, dan wil men geen uitzondering. Welnu, dan ook in ander opzicht geen uit zondering. Het was dr. de Visser (C.H.), die den heer Lingbeek even duchtig van antwoord diende. Het waren maar weinig woorden, die hij den dominee waardig keurde, maar ze waren raak. Wanneer ds. Lingbeek, aldus dr. de Visser, opbouwend werk verricht, zal hij hem gaarne de broederhand reiken, maar niet zoolang hij terugtrekt in negatief anti-papisme. Daarmee was ds. Lingbeek geteekend. Het baatte hem niet al protesteerde hij. Het amendement Ter Laan werd met 60 tegen 19 stemmen verworpen. Alleen de soc.-democraten en de heer Lingbeek stem den vóór. Zelfs Kersten had hem verlaten. Ds. Lingbeek gearmd met de sociaal-demo craten. Waar' blinde papenhaat al niet toe leiden kan! 26 Juni a.s. zullen Nicolaas van Lieshout en Margaretha Molenaar, hun 50-jarige .chtvereeniging herdenken. De jubilaris, die sinds eenige jaren ge- gaaine „v»u estigd is te Haarlemmermeer, is oorspron- schreeuwen, wanneer dat hoogst belangrijk j elyk afkomstig uit den Houtrakpolder, werk eens niet meer werd verricht. 'alwaar hij bijna een halve eeuw als land- Waarmede ik maar wil zeggen, dat het l ouwel- was'gevestigd. Vnn Hof to crlronr voor het bedrijf en voor de werkgevers niet onvoordeelig is gebleken, nu men aan de arbeiders het recht van medezeggenschap bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaar den heeft moeten toekennen. De geschiede nis ls er om dit te bevestigen. Men behoeft overigens nog geen profeet te zijn om met vrij groote zekerheid te kun nen voorspellen, dat zij, die nu nog zoo Van het zangkoor van het typische pa rochiekerkje H. Geertrudis, op het z.g eiland in den Houtrakpolder, was de ju bilaris bijna 40 jaren de onvermoeide di- ecteur. Bij het afscheid van deze parochie ontving de algemeen geachte directeur, als hooge mderscheiding, de Pauselijke orde Pro ecclesiae en Pantifice. Als eigenaardige bij zonderheid zij hier vermeld, dat de schei- dende directeur den dirigeerstog overdroeg i aan zijn Jongsten zoon. prat gaan op het bezit van hun „vrij- ook was de jubilaris vele jaren lid van heid"<?> hun beste dagen gehad hebben.' den gemeenteraad van Haarlemmerliede en Het kan misschien nog enkele jaren duren Sp^siot°tedzij nog vermeld, dat de Boeren- maar de wet, waardoor de mogelijkheid ge- j ieenbank gedurende 25 jaren in hem een opend wordt om de collectieve contracten ijverig bestuurslid vond. bindend aan het geheele bedrijf op te leg-. Dat het jubileerde paar op dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag, zeer veel gen, ls menschelukerwfjze gesproken mot; Wjjken van belangstelling zal ondervinden, meer tegen te houden. Is te begrijpen. Professor Berson, een der Duitsche afge vaardigden naar de bijeenkomst van het internationaal genootschap voor poolonder- zoek door middel van luchtschepen te Pe tersburg, heeft zich voor zijn vertrek jegens een vertegenwoordiger van de „Deutsche Allg. Ztg." uitgelaten over de reddingskan sen voor de groep Nobiie, van welke men tenminste weet, waar ongeveer zij zich be vindt. Hij achte de hulpverleening uiterst be zwaarlijk. Met betrekking tot de mogelijk heid, dat een ijsbreker zich een weg zou kunnen banen naar de verongelukten blijkt hij even sceptisch als de directie van Neder landSpitsberg, m Compagnie, wier t opinie daarover bekend is. Het drijfijs maakt niet alleen het vooruit komen onmogelijk, maar doet ook gevaar voor invriezen en te groote persing ont staan. Met een vliegtuig daarentegen kan men de aangegeven plek wel bereiken en zoo men er in slaagt de hulpbehoevenden van alles te voorzien wat zij noodig hebben door dit uit vliegtuigen naar beneden te laten vallen, dan is althans tijd gewonnen voor een doelmatige reddingsactie. Professor Berson achtte deze het best te bewerkstelli gen door middel van een groot Ameri- kaansch luchtschip. Na de ervaring opgedaan met de „Italia" lijkt deze raad niet heel doeltreffend en men is dan ook geneigd meer te verwachten van de ten slotte door professor Berson ge noemde mogelijkheid eenér hulpverleening door de lucht met vliegtuigen, gecombineerd met een over het ijs door middel van hon desleden. Majoor Maddalena Het Norsk Telegrambureau seinde gister avond uit Oslo: De Italiaansche commandant Maddalena is roet zijn watervliegtuig te Vadsö aange komen op weg naar Spitsbergen. De hulpexpedities Uit Kingsbay wordt geseind, dat de Neder- landsche hondenmenner Van Dongen en de Deensche ingenieur Varming met hun hon densleden aan boord van de „Braganza" zul len gaan. Ret schip zal zoo spoedig mógelijk vertrekken. De deskundigen zijn van opvatting, dat de hulpexpeditie voor Nobile thans binnen veertien dagen haar doel moet hebben be reikt, daar het anders te laat zal zijn. Een bericht van het Norsk-Telegram Bu reau uit Kingsbay meldt, dat de „Braganza" vertrokken is. Het stoomschip zal de „Hob by" ontmoeten bij het Noordelijk einde van Straat Hinlopen. De „Braganza" zal daar de vliegtuigen aan boord nemen en naar Kaap Noord (Noordoostland) opstoomen. De aviateurs zullen met de hondenmen ners bijstaan door depóts met levensmidde len en andere benoodigdheden op het ijs te laten vallen en tevens trachten de drie mannen van de „Italia" op te sporen, die zich naar Noordoostland op weg hebben be geven. De Braganza Het Norsk Telegrambureau meldt nader uit Kingsbay, dat de .Braganza", na de eilandjes aan de Noordwestkust van Oost- Spitsbergen te hebben gepasseerd, ten Noor den van het Moffeneiland de reis heeft voortgezet in Oostelijke richting, te midden van drijfijs, waar het schip bijna niet door heen kan komen. Amerika On een vraag van het Berlijnsche „8 Uhr Abendblatt" heeft, naar het „Hbld." meldt, het Amerikaansche departement van Marine geantwoord, dat 't luchtschip „Los Angelos" niet aan het reddingswerk kan deelnemen. Men meldt ons uit Kopenhagen: Volgens een tot nu toe nog niet bevestigd telegram van den correspondent van de „Po- litiken", zou de door de „Hobby" uitgezette slee-expeditie de uit drie man bestaande Malmgreen-groep, die zich na het veronge lukken van de „Italia" in Zuidelijke richting begeven had, gevonden hebben. Opnieuw draodloozc verbinding. Nobile gevoelt zich veilig. Men meldt ons uit Kopenhagen: Naar uit Kingsbay gemeld wordt, heeft de Cittè, di Milano opnieuw verbinding gehad met de bemanning van de „Italia". In zijn radio-telegram deelde Nobiie mede, dat hij en de zijnen zich veijig voel den. Men weet niet of men hieruit conclu- deeren moet, dat het hun gelukt is zoover tot d kust door te dringen, dat men hoopt het land te bereiken, of dat Nobile met dit telegram te kennen heeft willen geven, dat op spoedige hulp gerekend wordt. Sinds het vergaan van de Italia heeft Nobile de beide andere groepen der beman ning niet meer gezien. De deskundigen verklaren dat het moge lijk is, dat het deel der bemanning, dat met de „Italia" is afgedreven, zeer ver naar het Oosten is verzeild geraakt en zich wellicht in de omgeving van het Koning-Karel-XII- land bevindt. De Russische ijsbreker stuurt regelrecht op Kaap Smith aan. Larsen heeft gemeld, dat hü een honden- span met twee begeleiders aan land heeft gezet. Zij zullen in het Noord-Oost-land doordringen en daar dépots neerleggen. „St. Bavo" bevat het volgende schrijven van den Hoogeerw. Heer H. J. M. Taskin, vi- caris-kapitulaar Bij de congregatie voor de Oostersche Kerk zijn meermalen klachten ingekomen, dat personen die zich Oosterlingen noemen of ook wel onder een valschen naam doen voorkomen, alsof zij tot de Oostersche geeste lijkheid behooren, gelden inzamelen of Mis- intenties vragen Om des te gemakkelijker de menschen te kunnen bedriegen, vertoonen zij valsche bewijsstukken en soms ook foto grafieën. De H Congregatie voor de Oostersche Kerk verklaart en waarschuwt, dat zij aan niemand verlof heeft gegeven om te bedelen of Misintenties te vragen, en verzoekt den bisschoppen opnieuw dringend toe te zien, dat de pastoors, de Religieuze Oversten en ook de geloovigen aan personen, die zich als Oostersche priesters aandienen, geen aal moezen zullen geven, hen niet zullen ontvan gen en nog veel minder Misintenties zullen toevertrouwen Naar aanleiding van deze waarschuwing vermanen wij dringend onze priesters, reli gieuzen en geloovigen, dat zij personen, die beweren, dat zij Oostersche priesters zijn, niet zullen ontvangen, geen aalmoezen zullen geven en zeker geen Misintenties, daar de gevers zelf in geweten verplicht blijven voor het lezen dur H. Missen te zorgen. Het spreek c van zelf, dat de Oostersche priesters niet zullen toegelaten worden tot het lezen der H. Mis. Het is met de werkzaamheden aan de nieuwe rijbrug over de Hoofdvaart te Ab benes in de Haarlemmermeer in den laatsten tijd voorspoedig gegaan, zoodat in den loop der volgende week het geheele werk zal kunnen worden opgeleverd. Er heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd om te verkrijgen dat deze brug op eenigszins officieele en plechtige wijze voor het publiek verkeer zal worden opengesteld; vermoedelijk zal dit plaats hebben op- Dins dag 26 Juni a.s.. waaraan tevens ter herden king van 't heuglijk feit van deze openstel ling der mooie, breede en sterke rijbrug die een groote aanwinst is voor de omgeving, eenige feestelijkheden zullen worden verbon den. Gisterenochtend te 10 uur ontdekte men voor de Katwjjksche kust een Schevening- schen logger, Waarvan het nummer niet duidelijk te onderscheiden was. Het vaar tuig werd gesleept in de richting van IJmuiden. Van het strand af bemerkte men plotseling, dat de tros brak, waarna de log ger op drift geraakte. Door den bijna tot storm aangegroeiden wind was de zee zeer ruw, zoodat er een geweldige branding stond. Het losgelaten vaartuig was dan ook gedurende geruimen tijd een speelbal van wind en golven Tot tweemaal toe werd het op de eerste zandbank geworpen om evenlater weer door de enorme deining te worden opgenomen. Uit Scheveningen verscheen op telefo nisch verzoek te half twee een sleepboot, welke het na goote moeite gelukte den log ger op sleeptouw te nemen. Het amendement-Ter Laan inzake opheffing der vrijstelling van geestelijken verworpen De Tweede Kamer heeft met 60 tegen 19 stemmen het amendement-Ter Laan verwor pen, waarbij geschrapt zou worden de vrij stelling van geestelijken en a.s. geestelijken in den dienstplicht. Voor stemden de S. D. A. P. en dominé Lingbeek. De gemeente-politie te Dongen heeft het geheel verkoolde lijkje gevonden van het jongetje, dat de boerenwoning van H. de jong, alhier had in brand gestoken. Het lijkje lag bedolven onder de ingestorte mu ren van den kelder. De inwijding der R.K. Huishoud en Industrieschool Zooals wij reeds geruimen tijd geleden meldden, zal Maandag 18 Juni a.s. de piechtige inwijding plaatsvinden van de nieuwe R. K. Huishoudschool aan de Sophlastraat. Des morgens, half 10 zal in de St. Jo- sephkerk een plecntige H. Mts opgedragen worden, waarna om 11 uur het nieuwe ge bouw ingewijd zal worden door den Hoog eerw. heer Deken L. A. A. M Westerwoudt. De officieele opening zal plaatsvinden door ZExc. den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. M. A M. Was zink. A.s. Dinsdag en Woensdag, telkens des middags van 25 uur en des avonds van 79 uur, zal het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen zijn. Om den belangstellenden een goed en duidelijk beelc te geven van wat er alzoo den leerlingen geleerd wordt, zal dan tevens in de verschillende lokalen een kleine tentoonstelling georganiseerd worden over alles, wat in de school onder wezen wordt. NIJMEGEN (Direct ingaande) HAARLEM. Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m Zaterdag van 5—9'uur. Benoorden Enkhuizen is een tjalk gezon ken. De bemanning is vermoedelijk ver dronken. Nader wordt gemeld: Gisterenmorgen zijn 15 schepen met eer ste bestemming Enkhuizen, uit Stavoren vertrokken. Van deze 15 schepen is giste renavond nog niets vernomen. Vermoedelijk zijn meerdere in den storm vergaan. Hedenmorgen meldt men ons nog nader uit Harlingen: Gisteravond te 9 uur werd hier bericht ontvangen, dat een tjalkschip bij Stavoren in nood verkeerde. De motorreddingboot van Harlingen ver liet daarop direct de haven. Hedenochtend te 8 uur is zij teruggekeerd. Toen men vannacht bij het tjalkschip kwam, was de bemanning reeds door de reddingboot van Hindeloopen van boord ge haald. Zij is te Stavoren binnengebracht. De tjalk was geladen met hout en schipper was kapitein Tromp. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De storm die gisteren op de Zuiderzee heeft gewoed, heeft voor zoover tot nu toe valt na te gaan, twee slachtoffers geëischt. Tusschen den vuurtoren van Enkhuize a en Medemblik is het tjalkschip „Onderneming" groot 117 ton, schipper v. d. Meer, in den storm vergaan. De schipper en zijn knecht zijn, daar zij tot nu toe nergens zijn bin nengebracht, naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Te Hindeloopen zijn binnengebracht de schipper W. Tromp van de tjalk „Wilhel- mina", groot 117 ton met zijn vrouw en 3 kinderen. Schipper Tromp was Donderdagochtend van Harlingen vertrokken en werd in den middag door den storm overvallen. Hij ging voor anker en wilde beter weer afwachten op ongeveer 3 K.M. ten Noorden van den Noorderdam van Stavoren. Gisteravond te 7 uur werd de toestand kritiek en dreigde het tjalkschip te zinken en van het anker los te slaan. De burgemeester van Stavoren riep de hulp in van de reddingsbooten te Hindeloo pen en Harlingen. Het is de reddingsboot van Hindeloopen gelukt de 5 opvarenden behouden binnen te brengen. Ook het scheepshondje werd gered. De reddingsboot van Harlingen wist tegen middernacht eveneens het tjalkschip te be reiken. De opvarenden waren toen evenwel reeds van boord gehaald. Hedenmorgen hebben de Hindelooper vis- schers ook de tjalk te Stavoren binnenge bracht. Geruchten dat nog meer tjalken in den storm zijn vergaan, zijn tot nu toe nog niet bevestigd. Het lot van generaal Nobile en zijn mannen. Volgens een nog niet bevestigd telegram, zouden drie leden der bemanning 1 door een slee-experitie gevonden zijn De Eerste Kamer heeft voortgezet de be handeling vaal het wetsontwerp inzake de Naamlooze Vennootschappen. Tijdens den storm is gisteren op de Zui derzee een tjalkschip vergaan. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet aange nomen. De arbeidsmarkt in het eerste kwartaal van 1928. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Lovink. Door den Minister van Waterstaat is geïnstalleerd de commissie van onderzoek naar de veiligheid van onbewaakte over wegen. Wederom is Loebe tot voorzitter van den Duitschen Rijksdag gekozen. De Fransche Kamer en de kwestie der autonomisten. De gebeurtenissen in China; de stad Tientsin geplunderd. Uit Athene worden opnieuw K"iUge botsingen gemeld met de stakende tabaks arbeiders. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft den Minister van Arbeid ver zocht, aan houders van bloembollenpelleryen een werktijd van tien uur per dag en 55 uur per week toe te staan, gedurende het tijdvak van 11 Juni tot 18 Augustus 1928, voor de ar beiders van 16 jaar en ouder, werkzaam bij 't péllen der gerooide bollen. Barometerstand 9 uur v.m.: 765 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52 uur. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 738.6 m.M. te Vardö. Verwachting: Krachtige tot matigen later afnemenden Noordwestelijken tot Westel. wind, afwisselende bewolking, aanvankelijk nog regen- of hagelbuitjes en weinig ver andering in temperatuur. Later iets warmer. Te Rotterdam is de 37-jarige bootwerker N. op een terrein aan de Parkhaven tus schen de buffers van twee spoorwegwagons bekneld geraakt. Per auto van den G.G.D. is de man, met een ingedrukte borstkas naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij ech ter bij aankomst bleek te zijn overleden. Reuter seint uit Parijs: Een en twintig Fransche bombardements vliegtuigen zijn gisterenochtend bij Parijs door den storm overvallen. Slechts vier toestellen bereikten Le Bour- get. Het schijnt dat de bemanning van zeven vliegtuigen gered is. Maar van tien macni- nes ontbreekt elk nieuws Nader wordt gemeld, dat één vlieger ge dood is, toen zijn machine neerstortte. Drie andere vliegtuigen werden vernield zonder persoonlijke ongelukken De overige toestel len landden behouden op verschillende vliegvelden. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 14 JUNI 1928. 1. C. P., loswerkman, wonende te Haar lem; 2. J. C. A., hvr. C. P., wonende te Haarlem; verduistering, ieder f5 boete subs. 3 dagen hechtenis o. v. H. v. A„ chauffeur, wonende te Haarlem, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, f25 boete subs. 25 dagen hecht. o.v. J. B„ loopknecht, wonende te Haarlem, verduistering in dienstbetrekking. Vier maanden gevangenisstraf o.v. Bij den Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, vicaris-capitularis, is van den Pau selijken Staatssecretaris, Kardinaal Gas- parri, het volgende dankschrijven ingeko men: „Geen ongewoon of nieuw bewijs van ge loof en toewijding hebt gij zoo juist uit naam ook van dat Diocees, gegeven, toen gij den St. Pieterspenning ten bedrage van 19.000 aan den H. Vader met godvruch tige bedoeling hebt gezonden. Het is geenszins onbekend, hoeveel en hoe groote nooden den H. Stoel bezwaren om over de heele wereld de katholieke zaak te bevorderen. Daarom moge de ondersteuning, die alle oedggeloovigen aan den Plaatsbe- kleeder van Christus geven, strekken tot bevordering van het geloof en vermeerdering van den christelijken godsdienst. Daarom smeekt Z. KL over u en al de uwen onder dankzegging, den rijksten zegen van God af, waarvan tot onderpand strekke de Pauselijke Zegen, welken HU aan U en aan al de gevers gaarne in den Heer verleent." Bij de afd. Haarlem van den R.K. Volks bond is thans de officieele toestemming van den burgemeester van Haarlem ingekomen, om bij de meeting op a.s. Zondag een op tocht met ontplooide banieren en met mu ziek door de stad naar het Brongebouw t maken. Naar aanleiding van het bezoek van mi nister v. d. Vegte aan den Twuyverweg en de daarop gevolgde besprekingen met verschil lende gemeentebesturen, valt te melden, dat eene oplossing van deze verkeerskwestie aan staande ls. In principe is thans besloten, dat de weg op kosten van Alkmaar verbteerd zal worden en wederom voor het yerkeer zal worden oppngesteld. Het onderhoud komt daarna ten laste van de verschillende gemeenten, welke bij dezen weg het meeste belang hebben en wel zoo danig, dat St. Pancras en Broek op Langen- dijk voortaan elk een kwart van dat onder- hflud zullen betalen en Zuid- en Noord- Scharwoude, benevens Oudcarspel elk een zesde gedeelte. M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1