Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 M0KEH1 Ikl I STATEN-GENERAAL Eerste Kamer Het wetsontwerp inzake de Naamlooze Vennootschappen Tweede Kamer Onder de tram geraakt In- en uitvoerverboden Encephalitis na inenting Provinciale Staten van Zuid-Holland Kermis niet meer gewenscht De gevangenis te Alkmaar wordt opgeheven De nationaliteit der gehuwde vrouw Ingenieur-directeur bij de werken van het Juliana- kanaal Ned. Indonesisch Verbond Bijna twee millioen voor het Leidsche electriciteitsbedrijf B. en W. van Leiden stellen den gemeen teraad voor 1.900,000 ter beschikking te stellen voor de electriciteitsfabriek ten be hoeve van de uitbreiding daarvan met een turbo-generator, twee stoomketels en een schakelhuis met bijbehoorende hulpmachi nes. Luitenant-generaal Pop 70 jaar De officieele uitnoodiging Nieuws uit „Artis" Bijtijds ontdekt Felle brand te Rotterdam Een aardig tafereel Door den storm overvallen en gezonken Opiumpoeders achterhaald Door de tram overreden en gedood KERK EN SCHOOL Door den storm Arme kleine Internationale Katholieke Week in Keulen V In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen omtrent de naamlooze vennootschap en regeling van de aansprakelijkheid voor het prospectus. De heer v. d. BERGH (V.B.) zet zijn Woens dag afgebroken rede voort. Het is hem een raadsel, hoe het ontwerp kan eischen open baarmaking van de jaarstukken voor ge sloten en familievennootschappen. De han del en vooral de middenstand wil daarvan niets weten. Aan de belangen der „kleine luiden" heeft de minister wel eens meer aandacht geschonken dan in dit wetsont werp. Laat de minister, als dit ontwerp zijn weg naar het Staatsblad versperd mocht vinden, zich met den handel in verbinding stellen om zoodoende tot een andere regeling te komen. De minister neme wat des ministers is en geve den handel wat des handels is. De heer SLINGENBERG (V.D.) zegt, dat ook de tegenstanders van dit wetsontwerp erkennen, dat op sommige punten voorzie ning noodig is. De enorme groei, zoowel kwalitatief als kwantitatief, van de N.V. in de laatste 25 jaren heeft een verder gaande wettelijke regeling van die vènnoot- schappen noodzakelijk gemaakt. Men moet dit inzien, tenzij men alles wil overlaten aan de jurisprudentie. Waar blijft dan echter de rechtszekerheid? Spr. noemt verschei dene voorbeelden, waarbij de Hooge Raad verschillende wetten plotseling wijzigt. Men kan toch de wetgeving niet overlaten aan vijf personen, bij wie de heele rechterlijke macht niets heeft in te brengen? Als een groote verbetering, die het wetsontwerp brengt, noemt spr. de regeling der goed keuring der statuten. De wet stelt voor eenige objectieve normen. Spr. heeft slechts één bezwaar tegen het wetsontwerp, n.l. het feit, dat alle, ook de kleinste, vennootschappen aan de open baarheid zijn prijsgegeven. Het schriftelijk antwoord van den minister heeft hem niet gerustgesteld. Hij vraagt of de minister be reid is, vóór deze wet in werking treedt, een novelle in te dienen, waarbij bepaald wordt, dat openbaarheid alléén voorgeschreven is voor die vennootschappen, die het vertrou wen van derden dragen. Van het antwoord op die vraag zal sprekers stem afhangen. De heer MICHIELS V. KESSENICH (Kath.), acht verschillende bepalingen, die dit wetsontwerp brengt, kinderlijk en ge vaarlijk voor het bedrijfsleven. De publicatie b.v. kan voor een vennootschap den dood steek beteekenen als die met verlies werkt. Bij niet-publicatie kon vaak met goed be leid het verlies worden ingehaald. De aandeelhouders hebben die publicatie niet noodig. Zij krijgen de balans onder de oogen. Blijven over de sehuldeischers, die. alvorens in relatie te treden met een N.V., een onderzoek kunnen instellen. De heer Slingenberg zou goed doen, alvast tegen het ontwerp te stemmen, aangezien een toe zegging van den minister niet den minsten waarborg geeft, dat een door hem ingedien de novelle het Staatsblad zal bereiken. (Stemmen: zeer juist!) Wat de oligarchische clausule betreft, meent spr., dat het niet aangaat, nu zij eenmaal voor de naamlooze vennootschap pen is toegelaten, haar voor de nieuwe ven nootschappen te verijdelen. Daarna wordt gepauzeerd. Na de pauze werden de beraadslagingen voortgezet. De heer VERKOUTEREN (C.H.) heeft tal van bezwaren tegen dit wetsontwerp. Hij mist o.a. een regeling voor de obligatiehou ders. Verder schijnt de razernij van codifi catie ook dezen minister niet los te laten. Wij moeten juist dé-codificeeren. Een volgend bezwaar is dat deze wet veel te uitvoerig is. Deze wet is een geneesmiddel, erger dan de kwaal. Spr kan haar niet aanvaarden. De heer MENDELS (S.D.A.P.) verdedigt 't ontwerp, dat z.i. zulke groote verbeteringen brengt dat de nadeelen op den koop toe moeten worden genomen. De naamlooze vennootschap vertegenwoor digt voor de sehuldeischers een groep anony mi. Zij beperkt, de persoonlijke aansprake lijkheid. Hf t gaat niet aan, aan den eenen kant te profiteeren van de beperkte aanspra kelijkheid der N.V„ maar aan den anderen kant te doen als een particulier persoon. De groote werkgevers hebben er den mid denstand voorgespannen. Gelooft men nu werkelijk, dat zij, de werkgevers, congressen houden en het land afreizen, om op te komen voor die kleine middenstanders, die zij zelf door de ontwikkeling hunner bedrijven heb ben doodgedrukt? Ook de beperking der oligarchische clau sule acht spr. geen bezwaar. Wanneer men immers 2/3 der stemmen tegen zich heeft, houdt geen enkel bestuur het uit, al zou men tien oligarchische clausules hebben. Wat het enqué terecht betreft, moet men niet over 't hoofd zien de waarborgen, die zijn geschapen. Van zulk een geclausuleerd recht zal werkelijk geen veelvuldig gebruik gemaakt worden. Bovendien, ook zonder recht van enquête kan men een zaak in op. spraak brengen. Het enquêterecht normali. seert alle schandaaltjes, geeft den weg aam voor de bonafide opposanten. Spr. doet een beroep op de Kamer, aan de lijdensgeschiedenis der vennootschappen een einde te maken en dit ontwerp aan te nemen. De heer JANSSEN (R.K.) is verwonderd over de stemmen, die zeiden de urgentie van deze regeling niet in te zien. Reeds in 1905 werd door minister Loeff op die urgentie ge wezen. Spr. kan begrijpen, dat men bezwaren heeft tegen onderscheidene punten, maar ontkennen, dat het ontwerp verbetering brengt, gaat hem te ver. Wel kan spr. zich aansluiten bij het ver zoek van den heer Slingenberg om een no velle te overwegen, maar hij zal zijn stem daarvan niet laten afhangen. De heer DE JONG (R.K.) zegt, dat het beter zou zijn geweest, als de minister zich beperkt had tot de regeling der hoofdzaken van deze materie. De verdere ontwikkeling had dan aan de practijk kunnen worden overgelaten. Spr. vraagt of de minister kan toezeg gen, dat nog in deze wetgevende periode eenige bezwaren kunnen worden opgeheven. Daarna wordt de vergadering tot heden verdaagd. In de vergadering van de Tweede Ka mer, werd' gisteren de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der dienstplicht wet voortgezet. Op art. 12 licht de heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) een amendement toe strekkende alle ingeschrevenen voor de militie aan de keuring te onderwerpen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) trekt het amendement in. - Bij art. 5 licht de heer K. TER LAAN (S.D_A.P.) een amendement toe strekkende om geestelijken en aanstaande geestelijken niet vrij te stellen van den militieplicht. De sociaal-democraen willen gaarne re kening houden met gemoedsbezwaren tegen den militairen dienst en onder die bezwaren kunnen de geestelijken en a.s. geestelijken g worden betrekken. De heer DECKERS, R.K., wijst er op, dat herhaaldelijk pogingen zijn aangewend om deze vrijstelling van geestelijken en aan staande geestelijken te doen vervallen, welke vrijstelling steeds heeft bestaan in de christelijke kerk en reeds bestond bij het|§ heidendom. Men heeft hier te doen met een:/ historisch recht. Ook op grond van het|| beginsel van de scheiding tusschen kerk en staat is deze vrijstelling gerechtvaardigd. Aanneming van het amendement zou maken dat de militiewet geen nationale zou wor den. Als de sociaal-democraten prijs stel len op het praedicaat verdraagzaamheid, zullen zij, naar spr. vertrouwt, dit amende ment niet handhaven. De heer LINGBEEK (H. G. S.) meent, dat er voor de vrijstelling van geestelijken aan vankelijk veel te zeggen is. In periculeuse tijden is het gewenscht, dat de geestelijken bij hun gemeenten blijven, maar het is even eens gewenscht, dat huisvaders bij hun ge zinnen blijven. Daar komt bij, dat de we duwen van predikanten, die slechts 140 pensioen krijgen, zwaarder zouden worden getroffen dan de weduwen van gewone krijgslieden. Een ander argument tegen de vrijstelling is, dat de lasten voor het onder houd door allen gelijkelijk moeten worden gedragen. Intusschen, principieel gezien, ziet spreker geen redenen, waarom protes- tansche geeestelfjken bij de wet zouden moe ten worden vrijgesteld van de militieplicht, waar zij het voorbeeld hebben te geven van vaderlandsliefde. Er zijn echter ook katholieke geestelijken. In Frankrijk zijn deze dienstplichtig en daarom in het leger een andere taak. geen reden voor wettelijke vrijstelling. Toch is er bezwaar om hen, die den vrede prediken te wapenen; men geve den geestelijken daaorm in het leger een andere taak. Ook de theologische studenten behoeven niet te worden vrijgesteld. Vreest men slech ten invloed van het kazerneleven, dan moet dat worden verbeterd. Seminaristen, orde broeders e. d. moeten in de gelegenheid kunnen worden gesteld zich van hun dienst vrij te koopen door het stellen van een remplacant, zooals spr. indertijd heeft ge had. Als het om de salasissen gaat, wil men gelijkstelling waarom dan ook niet hier? De heer OUD (V. D.) zal niet voor dit amendement stemmen, omdat het ingaat tegen ernstige gemoedsbezwaren van een groot deel van ons volk. De heer DE VISSER (C. H.) motiveert namens zijp, fractie de stem tegen dit amen dment. Reeds meermalen heeft de Kamer getoond, dat ze, wat de voorstellers wen- schen niet wil. De Kerk waartoe spr. be hoort erkent de predikanten niet als een aparten clerus. Er zijn echter andere rede nen, waarom spr. tegen het amendement zal stemmen. In de eerste plaats is bij alle oorlogen gebleken, dat er juist dan groote behoefte bestaat aan geestelijke voorliching en bestand. Verder heeft men hier te doen met één historisch recht. Hadden we een wet, die algemeenen dienstplicht voor schreef, dan zou spr. misschien een ander standpunt innemen, maar wij hebben geen algemeenen dienstplicht. Spreker deelt niet het negatieve standpunt van den heer Lingbeek; als deze hier opbouwend werk leverde, zou spr. hem de broederhand kun nen reiken. De heer LINGBEEK (H.S.G.) interrum peert opgewonden. De heer DE VISSER (C. H.) is oud genoeg om deze opgewonden en zenuwach tige interrupties kalm aan te hooren. Zij zijn een bewijs van zwakheid. De heer KERSTEN (S.G.P.) zegt, dat de dienaren des woords wel den_. vrede predi ken, maar die vrede waarvan de Heilige Schrift spreekt sluit geen leger eri oorlog uit. Het belang van het volk eischt, dat de geestelijken vrijgesteld blijven van den mi litairen dienst. De Minister van Oorlog, de heer LAM- BOOY gedachtig aan de oude spreuk „nood leert bidden" is het eens met die sprekers, die van oordeel zijn, dat in oorlogstijd juist zooveel meer behoefte bestaat aan geeste lijke hulp. Hij wil dan ook aan dit oude historische recht van vrijstelling voor de geestelijken niet raken. Voor vrijstelling van de eenige zoons gevoelt Spreker niets. Klachten over willekeur bij het geven van vrijstelling van kostwinners zal spr. gaarne onderzoeken. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) repli- ceertl Het amendement wordt hierna ver worpen met 60 tegen 19 stemmen. Vóór de sociaal-democraten en de heer Lingbeek. De artikelen 27, 33 en 37 wor den gelijk behandeld. BU de verdere bespreking van het wets ontwerp deelde de voorzitter mede, dat de minister in het regeeringsvoorstel art. 32 in dien zin wijzigt, dat de verlenging van den eersten oefeningstijd voor de zeemilitie wordt teruggenomen. Het amendement-Ter Laan op art. 27 (verlaging van de lichting tot 13.000 man) wordt verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijzinnig- democraten en de heer Arts (R.K.V.) Het amendement-Ter Laan om het con tingent te verminderen met de vrijgestelde geestelijken, wordt verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Vó5r de sociaal-democraten, de vrijzin nig-democraten. Het amendement-Ter Laan om den aftrek voor de voorgeoefenden te handhaven op 4 maanden wordt aangenomen met 52 tegen 22 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijz.- democraten, de Katholieken, behalve de heeren Kortenhorst, van Rijokevorsel, Van S4N MÖL.AK.UP.MA Gisterenmorgen geraakte een zekere Otten uit Schandelen te Heerlen, toen hij op een in beweging zijnde tram wilde stappen, er onder, meldt de „L. K." De conducteur, die nog reddend wilde optreden kon niet voor komen, dat het eene been van O. werd ver brijzeld. Hij werd in de verbandkamer der Staatsmijn Emma door dr. Terg Bals verbon den, waarna hij naar het Sint Joseph-hospi- taal te Heerlen werd vervoerd. Het toekomstig R.K. Internaat voor Buitengewoon Lager Onderwijs/waarvan Woensdag in Den Haag de eerste sjteen is gelegd. fractie zijn weggenomen, zoodat zij zich Na ampele besprekingen over de werk- thans niet tegen het ontwerp zal verzetten I wijze van het Verbond in verleden en toe- en geen hoofdelijke stemming zal vragen. komst werd besloten een tweedaagsch con- Het wetsontwerp, op verzoek van enkele I gres te houden op de I. T. A., tot het wei- katholieke leden in stemming gebracht, wordt aangenomen met algem. stemmen. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Tot vertegenwoordiger van Nederland ter conferentie voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen die op 3 Juli a.s. te Genève zal bijeenkomen en te beschouwen is als een vervolg op de con ferentie, welke van 17 October tot 8 No vember 1927 is gehouden, zijn benoemd de heeren: F. C. Posthuma, voorzitter van den Nijverheidsraad, oud-minister van Land bouw, N-verheid en Handel; F. M. Wibout, lid van de Eerste Kamer, oud-wethouder van "Amsterdam; S. de Graaff, oud-minister van Koloniën. Deze heeren hebben de Nederlandsche regeering ook reeds vertegenwoordigd ter vorige conferentie," In de week van 3 tot en met 9 Juni is één geval van encephalitis na inenting voorgekomen bij een kind, dat op 29 Me; jj, was ingeënt, ter kennis gebracht van het Staatstoezicht. De koepokstof, waarme de het kind werd „ingeënt, was afkomstig, tinrichting te Rotterdam. In cfe vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was gisteren aan de orde het afwijzend pracadvies op de motie-van Zadelhoff, waarin de Staten als hun oordeel uitspraken, dat het op den weg der provincie ligt financieelen steun te ver- leenen aan volksuniversiteiten. De heer Zadelhoff (S.D.A.P.) verdedigde .uitvoerig zijn motie. Spr. betreurt ten zeer- uit de entstof inrichting te Rotterdam, In Utrecht is er verleden jaar veel ge sproken en geschreven over het al dan niet weder invoeren der kermis. Hoewel een herstel van dit in 1919 afgeschafte volksvermaak in bree.de lagen der burgerij ongetwijfeld werd gewenscht, leidde een slecht opgezette actie tot verwerping van een desbetreffend verzoek aan den gemeen teraad. Thans schrijven B. en W. den Raad, dat zij van oordeel zijn, ook na kennisneming van later tot hen gerichte adressen, dat de kermis zooals zij vroeger bestond, niet meer past in de tegenwoordige omstandighe den, maar dat zij niettemin tot de slotsom zijn gekomen, dat er geen bezwaar zou be hoeven te bestaan om aan bepaalde gele genheden of gebeurtenissen van nationale of plaatselijke beteekenis, meer uitgebreide feestelijkheden van gemeentewege te ver binden, waarbij dan o.m. ook kermisver makelijkheden' kunnen worden toegelaten. Als voorbeelden van dergelijke gebeufteiiis- sen zouden kunnen worden genoemd de opening van de nieuwe markten, het ge reedkomen van de restauratie van den Domtoren, het lustrum der Rijksuniversiteit, belangrijke gebeurtenissen op sportgebied e.d. B. en W. vragen ten slotte machtiging tot het nemen eener beslissing in voren- staanden zin. De directie der strafgevangenis te Alk maar heeft bericht ontvangen, dat op 1 Oc tober a.s. de gevangenis te Alkmaar bui ten dienst «°1 ï'/wAm De Nederlandsche afdeeling van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, heeft een schrijven aan den Raad van Ministers gericht, waarin wordt ver zocht te willen bevorderen, dat op de a.s. Nationaliteis-conferentie te Genève als basis van de internationale regeling der nationaliteit van de gehuwde vrouw worde vastgesteld, dat aan haar bij huwelijk de vrije keuze zal gelaten worden haar eigen nationaliteit vast te stellen. Indien zich daarbij moeilijkheden kunnen voordoen van publiekrechtelijken en pri- vaatrechtelijken aard, behooren deze ernstig in studie genomen, doch niet als een hin derpaal beschouwd te worden. Tot opvolger van ingenieur Klink als in genieur-directeur bij de werken van het Julianakanaal is benoemd ir. F. Vokker, in genieur bij de Waterstaatswerken aan het Noordzeekanaal te IJmuiden. In een bijeenkomst van besturen der af- deelingen en aangesloten vereenlgingen, heeft de eere-voorzitter de heer Noto Soe- Vuuren en de Voorzitter en de heeren Arts roto de besprekingen ingeleid met een R.K.V., Bierema V.B., Krijger en Bakker toespraak> waarin spreker het Verbond op- C.H., Zandt S.GP, Duymaer van Twist en wekte tot intensief medewerken aan de ver- Smeenk A.R. vulling van dé taak der huidige generatie Het amendement-Ter Laan om de schrap- nj. het aankweeken van een mentaliteit, die ping van de bepaling dat de zee-miliciens ,joet vermijden, dat in Indonesië de ras-te- zonder hun toestemming niet langer dan 12 genstellingen samenvallen met de politieke maanden in dienst mogen worden gehouden, tegenstellingen en deze daardoor verscher- ongedaan te maken, wordt aangenomen metpen. Hij acht daartoe gewenscht het hou- 62 tegen 13 stemmen. I den van veelvuldige gedacbtenwisseling tus Vóór de eindstemming legt de heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) de verklaring af der verschillende belangrijke bezwaren van zijn schen Nederlanders en Indonesiërs mits met den heiligen wil misverstanden en vooroordeelen uit den weg te ruimen. slagen waarvan het tentoonstellingsbestuur bereid werd. bevonden mede te werken. Het congres zal plaats vinden den 16 en 17 Juli a.s. Als sprekers zullen optreden de heeren Ras Ali Mr. Soeripto, Ras Mr. Noto Soeroto en J. J. Hoogewerff. Na eenige .discussie, pun waarbij het stand- mt van Ged. Staten werd uiteengezet door den heer Heukels (A.-R.) werd de motie van Zadelhoff aangenomen met 32 tegen 30 stemmen. Na eenig debat werd over het afwijzend praeadyies inzake de motie-Van Hondt, waarip de Staten als hun oordeel uitspreken, dat het niet tot. de taak der provincie be hoort subsidie te verleenen aan den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, en waarin Ged. Staten worden uitgenoo- digd, een-'regeling voor te stellen tot liqui datie binnen vier jaren van het nu gegeven subsidie, werd deze motie verworpen met 60 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de regeling der subsidieering van Open bare Leeszalen en Bibliotheken werd z. h. s. aangenomen. Evenzeer werd Ijet afwijzend prae-advies op de subsidie-aanvrage ter bevordering van het vreemdelingenverkeer tijdens de Olym pische Spelen. Na eenige discussie werd z. h. s. aange nomen het voorstel betreffende de regeling van de vergoeding van reis- en verblijfkos ten voor den hoofdingenieur en de ambte naren en werklieden van den Provincialen Waterstaat. De vergadering werd hierna tot heden verdaagd. De luitenant-generaal b.d. W. F. Pop, oud-minister van Oorlog en voorzitter van de Bezuinigingscommissie, vierde gisteren zijn 70-sten verjaardag. Van zeer vele zijden mocht de heer Pop schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen, terwijl een groot aantal vrien den en bekenden van den jubilaris persoon lijk hun felicitaties overbrachten of door het zenden van bloemstukken van hun sympathie voor den 70-jarige blijk gaven Onder deze bloemstukken was er een van de leden der Bezuinigingscommissie. Van de schriftelijke gelukwenschen kun nen worden genoemd die van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouek, minister-president van het Kabinet, waarin de heer Pop zit ting heeft gehad, van onderscheidene an dere ministers uit dat Kabinet, waaronder een hartelijk schrijven van jhr. Van Kar- nebeek, den toenmaligen minister van Bui- tenlandsche Zaken, voorts van de gezamen lijke officieren van den Generalen Staf en van de officieren der artillerie. Na een dejeuner, door den Belgischen ge zant te 's-Gravenhage aangeboden en waar aan ook de heer Slotemaker de Bruine, mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid deelnam, heeft deze minister aan zijn de partement ontvangen de Belgische deputa tie, welke hier te lande is aangekomen, om de Regeering deelneming van Neder land te verzoeken aan de jubileum-tentoon stellingen, welke in 1930 -te Luik en te Antwerpen zullen worden gehouden. De heeren hebben den minister uitvoerig de plannen uiteengezet betreffende beide tentoonstellingen, welke uiteenzetting de mi nister met belangstelling aanhoorde en zegde overweging toe van het tot hem ge richte verzoek. Daarna 'maakte de deputatie hare op wachting bij den minister van Koloniën, Dr. Koningsberger en bij den minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland. In geen enkele afdeeling van de Amster- damsche diergaarde is de bevolking zoo sterk wisselend a'.s in het insectarium, vooral in dezen tijd van het jaar. Niet al leen, dat dezelfde soort zich in geheel ver schillende toestanden vertoont, de rups wordt pop en de pop vlinder, maar ook do tentoongestelde soorten worden herhaalde lijk door andere vervangen. In Mei en Juni staan bij de zeldzame prachtsoorten uit vreemde gewesten een aantal soorten, waarvan men de namen herhaaldelijk hoort of leest,, maar die toch niet bij ieder bekend zijn Vooreerst de be ruchte meikever en nonrupsen. Gevaarlijk zien ze er op 't eerste gezicht niet uit. Die meikevers lijken bruine lobbesen met aardige in blaadjes verdeelde sprieten op den kop. Het sprietboekje van de mannetjes is van veel grooter formaat dan dat der wijfjes. Maar die meikevers kunnen een ramp ver oorzaken als ze bij millioenen hun eieren leggen cultuurplanten. De engerlingen, die er uit geboren worden vreten de wortels der planten af. En de nonrupsen zou men het ook met aanzien, dat ze het vernielen van prachtige uitgestrekte bosschen op haar geweten heb ben. In Juli komen de vlinders uit, die met hun rose lijven en witte met zwarte figuurtjes geteekende vleugels sierlijke diertjes zijn. Ook hier zijn de sprieten van de mannetjes veel meer ontwikkeld dan die der wijfjes. In de sprieten zetelt het reuk orgaan van dè insecten, dat van een bui tengewone gevoeligheid is. De krekels zijn op 't oogenblik de luid ruchtigste insectarium-bewoners. Tot ver buiten de zaal is hun gesjirp te hooren. De vrouwelijke krekeltjes zijn stom; de man netjes brengen het geluid voort, door mid del van hun vleugels De vrouwtjes hooren het met ooren, die ze in de voorpooten heb ben. Tot de virtuozen in het zwemmen en duiken en vooral in het sierlijke loopen over het water behoort „het krinklende, winklende waterding" van Guido Gezelle. De gouden torren zijn vreedzame plan- teneters, maar de gouden roofkevers zfjn woeste roovers, die met behulp van hun scherpe vervaarlijke kaken dieren. die eenige malen grooter zijn dan zijzelve, aanvallen en verslinden. Denken wij bij de slank gebouwde, in hun gouden rustingen gehulde roofkevers, die den open strijd met een sterken tegenstan der niet. schuwen, aan de onverschrokken heid van een krijgsman, de mierenleeuw is een steeds in hinderlaag verscholen leeiijke moordenaar. In het mulle zand vervaardigt hij zijn trechtervormigen vangkuil. Op den bodem darvan zit hij in het zand begraven; alleen zijn moorddadige puntige kaken ste ken- er boven uit. Kleine diertjes, die in de nabijheid ko men, bekogelt hij met zandkorrels, zoodat zé struikelen en in den afgrond rollen. Dan worden ze aangegrepen, doorpriemd en verslonden. Nuttige reinigingsdienst verrichten de doodgravers. Dat zijn oranje met zwart ge teekende, soms geheel zwarte kevers Ze sporen het cadaver van een vogel of zoog- diertje op en graven er de aarde in schuine richting onder vandaan, zoodat het naar beneden zakt en meteen door de aarde be dekt wordt. Is het begraven, dan legt de kever er zijn eieren in. Trots de enorme vlucht van de kunstzfjde- industrie gaan de zijderupsen onverdroten voort met het vervaardigen van haar eeuwenlang bekend natuurproduct. Met en kele weken kunt u dit in „Artis". consta- teeren. Bij de nuttige insecten mogen de mieren en vooral de honingbijen niet vergeten wor den. Het bijhouden van het bevolkingsre gister van deze dieren kost den oppasser heel wat zorg en tijd. Twee woningen en een bergplaats voor brandstoffen in de asch gelegd Te Rotterdam heeft gisteren een felle brand gewoed in de stalling en in de berg plaats voor brandstoffen benevens in twee woningen van den kolenhandelaar J. Groe nendijk aan den Zuidhoek. Omstreeks vijf uur bemerkte de kolenhandelaar, dat er in een schuurtje naast den paardenstal brand was uitgebroken in een hoop hooi. Het vuur, aangewakkerd door den straffen wind, greep snel om zich heen. De vlammen vonden gre tig voedsel in de opgeslagen kolen en een voer hooi, zoodat dan ook weldra de geheele stalling in lichtelaaie stond. Spoedig werden ook de woningen door het vuur aangetast en binnen een half uur na het uitbreken van den brand was het complex een prooi der vlammen. Weldra stortten de daken in, waarna de muren, die nog waren blijven staan, begonnen in te vallen, zoodat het per soneel van de afdeeling brandblusch-midde- len een dézer muren moest omtrekken. De brand heeft zoo fel gewoed, dat deuren van perceelen aan de overzijde geblakerd zijn. Groenendijk was laag tegen brand verze kerd. De schade is aanzienlijk. Dezer dagen zijn de kinderen van de Prin ses Juliana-bewaarschool te Katwijk aan Zee door prinses Jujiana in de nabijheid van haar verblijf aldaar opgewacht. De kleintjes zongen de prinses eenige liederen toe en voerden daarna een ronde dans uit. De prinses overandigde den kleu ters daarna ieder een geschenk en eenige lekkernijen. Het sleepschip „Fijo" van Puttershoek, ge laden met zand, is ten zuiden van Enkhui zen door stormweer overvallen en gezonken. De vijf opvarenden zijn door de sleepboot „Gezina" van Kampen gered en te Enkhuizen binnen gebracht. Te Rotterdam heeft de rivierpolitie aan de Lloydkade een van het s.s. „Patria" komen den Chinees, die zestig opiumpoeders bij zich had, aangehouden en aan de IJsselhaven een Chinees van het s.s. „Toba", die vijfentwintig opiumpoeders bij zich had. Te Heerlen is bij de halte van Staatsmijn „Emma" zekere O. uit Heerlen onder de tram geraakt, waarbij hem een been is afgereden. De man is aan de bekomen verwondingen bezweken. Te Soestdijk ontdekte een passeerend rui ter brand in het bosch van het buitengoed van H. M. de Koningin-Moeder. Dadelijk waarschuwde hij de politie, aan wie hét in samenwerking met burgers gelukken mocht den brand door middel van zand en snel- blusschers te dooven. Een sleep in zee losgeslagen Vanaf Rotterdam voer gisteren de sleep boot „Maassluis" van L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdienst met een sleep van vier bakken, élk geladen met bazalt, dat bij de Delflandsche hoofden moest worden gestort, den Nieuwe Waterweg uit. De slèep was on- 12 geveer een uur in zee toen de wind opstak, en door de hevige stormvlagen braken de sleeptrossen van de drie achterste hakken. De andere bak bleef met de sleepboot ver bonden. De drie losgeslagen bakken met ieder twee man aan boord dreven stuurloos rond De „Maassluis" koerste met den over gebleven bak naar Hoek van Holland terug Inmiddels werd assistentie vzerkregen van de sleepboot „Atlas", eveneens van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst. Deze sleepboot koos zee en na eenige moeite werd op 500 m. ten Noorden van de pier weer contact gemaakt met de bakken. Door de hooge zeeën zijn evenwel' opnieuw twee bak ken losgeslagen. Hierop heeft de loodscom- missaris, omdat voor de beide losdrijvende booten gevaar bestond, bevel gegeven, dat de reddingsboot moest uitvaren. Inmiddels echter was de „Atlas" met den bak binenn- gevaren en onmiddellijk daarna had de sleepboot weer zee gekozen om de beide an dere bakken bij te staan. Het is gelukt ook met deze schepen de verbinding weer tot stand te breng enen ze veilig binnen de haven te sleepen. De reddingsboot is terug gekeerd. Dezer dagen geraakte het 5-jarig kind van den rijwielhandelaar H. in de Stationsstraat te Heerlen onder een vrachtauto. De kleine werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij tegen den avond overleed. Van 16 tot 21 Juni a.s. wordt in Keulen een Internationale Katholieke Week ge houden, welke in 't leven is geroepen door het Internationale Katholieke Comité voor de „Pressa". In vijf verschillende afdeelingen zullen de voor het katholieke geestesleven van den tegenwoordigen tijd brandende kwesties, die van de pers, het boek, de radio, de film en het theater, worden behandeld. De afdeeling „de Pers" zal zich vóór alles bezighouden met de groote kwestie der be richtgeving, een kwestie, die .in de geheele Katholieke wereld levendige belangstel ling heeft. Afzetmoeilijkheden van het goede boek, verbetering der verkoop-moge- lijkheden, de waardeering van katholieke schrijvers, de bevordering hunner belangen door aaneensluiting zullen in de bijeenkom sten van het boek besproken worden. Wat Cinéma en radio betreft, gaat het om het tot stand brengen van permanente, internationale, katholieke samenwerking met betrekking tot productie, uitleen en ruil alsmede de uitwisseling van opgedane ervaring en programma's. De afdeeling theater schreef naar op wekking van positieven aard voor de mede werking van katholieken aan a hét cultuur- theater en voor aaneensluiting van bij het theater geïnteresseerden. Het dagprogramma der Intérn. Kath. Week is als volgt: Zaterdag 16 Juni: 20-uur, niet-verplichte bijeenkomst in het Stapelhuis (KI. zaal), Keulen, Frankenwerft 33. Zondag 17 Juni, 9'A uur, plechtige Mis in den Dom; 11 uur Feestvergadering in de groote Messehalle; 11V» uur Feestvergade ring der Augustinus-vereeniging in Gür- zenich bij gelegenheid van haar 50-jafig ju bileum; 16 uur, rondwandeling door de Katholieke speciale tentoonstelling. Maandag 18 Juni10 uur, voltallige.- zit ting in de Congreszaal; 11 uur bijeenkomst voor de pers in dé Congreszaal; 11 uur, bij eenkomst voor de radio m dp zittingzaal;-15 uur, rondwandeling op de Pressa; 20 uur, dichteravond in de Congreszaal der Pressa. Verhandeling van dr. Grosohe, „Godsdien stige poëzie". Voordrachten. Solozang. Dinsdag 19 Juni, 10 uur, bijeenkomst pers in de Congreszaal; voor de radio in de zit tingzaal; 15 uur rondgang over de Pressa; 20 uur feestelijke voorstelling In den schouwburg: Mell's „Navolging van Chris tus". Woensdag 20 Juni: 10 urn-, bijeenkomst van het boek in de Congreszaal; voor. de film in de zittingzaal; 15 uur, wandeling door de stad Keulen: 20 uur, feestmaaltijd der stad Keulen in Gürzenich. Donderdag 21 Juni: 10 uur, bijeenkomst voor theater, Congreszaal; 15 uur, wande ling door de stad Keulen; 20 uur feestelijke opvoering in het Emelka-Film-Theater, Hochhaus (allerëerste werken van katho lieke Duitsche Filmproductie). Uitnoodigingen aan deskundigen in bin nen- en buitenland zijn gezonden. Uit alle oorden der wereld hebben zich bezoekers aangemeld, zoodat het zich laat aanzien, dat de katholieke week zeer belangwek kend belooft te worden. Voor de feestelijke avondbijéenkomsten wordt op de tegen woordigheid van alle katholieken gerekend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7