1 Voomaamste Nieuws MAANDAG 18 JUNI 1928 Aan het goede adres! K Hoe Europa voor Amerika werkt HET LOT VAN GENERAAL NOBXLE EN ZIJN MANNEN De hulpexpedities onderweg BUREAUX: NASSAULAAN49 1 ADVERTENTIÉN 35 ct. p. rege*c DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16884 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AI E RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De „Bremen"-vliegers weer in Europa De luchtpost-verbinding tusschen Nederland en Indië Een plantenziektekundige uit Canada in Nederland DE „FRIENDSHIP" VOOR DE OCEAANVLUCHT GESTART J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. I mmi Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, J 4 regels 60 ct. p. plaatsing^ elke regel meer 15 ct.. bij róoruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel, f» Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvcorwaarden f Oftflfl - Levenslange gei.eele ongeschi! theid tot werken door f 7C(1 0 bij een ongeval met f OGfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f £0 bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen t 1 ulilïU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; «U. doodelij.ten aflcop; i een voet of een oog; l&d. duim of wijsvinger; 1 «U» been of arm; 1 TtU. andere vinder. Naar aanleiding van de indiening van de motie-Ter Laan in de Tweede Kamer, waarbij de sociaal-democraten voorstelden om den militairen dienstplicht voor pries ters in te voeren, schrijft de N. Tilb. Cou rant: Wij moeten dat goed onthouden, wij ka tholieken. Wanneer de sociaal-democraten hun zin hadden gehad, zou in de Tweede Kamer zijn aangenomen, dat onze priesters voortaan onder den militairen dienstplicht vallen. Kazernedienst verrichten in oorlogstijd aan de geestelijke zorg onttrokken, met het geweer in de loopgraven moeten staan in plaats de dan zoo extra noodige geestelijke hulp te kunnen brengen aan volk en soldaat. Het amendement K. ter Laan was van louter GETUIGENDEN aard. Kans op aan neming was er niet, in de Tweede Kamer niet, zeker ook niet in de Eerste. Dus alleen maar openbaring van anti papisme. Wij moeten dat goed onthouden en met die vernieuwde anti-godsdienstige socialis tische betooging ons nut doen. Geen gemeenschap met het socialisme; geen gemeenschap ook met de socialisten. Wij kunnen haar niet hebben, wij mogen haar niet hebben, wij willen haar niet heb ben Dit is heel goed gezegd en vertolkt de meening van het overgroote deel der Ne- derlandsche Katholieken, wij vertrouwen van alle Katholieken. Wij missen echter in dit stukje één alinea. De N. Tilb. Crt. zegt: „Wij moeten dit goed onthouden, wij Katholieken." Nu, er is geen gevaar voor, dat onze propagandisten dit zullen vergeten. De vermaning zou daar om beter en met meer klem gericht kun- jaen worden tot de leden der R.-K. Volks partij, waarvan de heer mr. P. Arts de lei der is. „Geen gemeenschap met het socia lisme", concludeert de N. Tilb. Crt. terecht. Maar de R.-K. Volkspartij dacht daarover op haar laatste „congres" nog heel anders. Laat daarom de vermaning: „Geen gemeen schap ook met de socialisten" speciaal ge richt worden tot de R.-K. Volkspartij. De N. Tilb. Crt. kent het adres; 't is zoo dicht bij; de vermaning kan met stadsport verzon den worden, misschien wel persoonlijk in handen worden gesteld! Welke énorme afmetingen in de oorlogs- en naoorlogsjaren de belegging van Ame rika in Europa heeft aangenomen of om het anders uit te drukken hoezeer de be volking van Europa de schuldenaar van Amerika is geworden, blijkt wel uit het na volgende staatje: Leeningen aan landen en openb. Leeningen aan partic. Landen lichamen ondern. In millioenen dollars België 260.— 20.— Bulgarije 4.5 Denemarken 132.— 11.— Duitschland 388.5 275.165 Engeland 591.966 Finland 5.1 6.— Frankrijk 348.5 186.525 Griekenland 11.— Hongarije 27.— 17.250 Italië 100.— 83.802 Luxemburg 7.5 Nederland 246.— 28.14 Noorwegen 219.93 4.— Oostenrijk 42.5 12.4 Polen 64.447 24.— Slavië (Joego-) 18.250 Spanje 2.— Tsjecho-Slowakije 57.25 10.— Zweden 55.— 15.— Zwitserland 97.— Volkenbond 7.— 2721.843 702.782 grenzen voor de Europeesche producten ge sloten houdt, alsmede angstvallig belet, dat de Europeaan, die zich in Amerika een toe komst wil banen, daar toelating vindt. Er blijft voor een groot gedeelte den Europeaan dus niet anders over dan te wer kente werken voor Amerika. Dit is een der gevolgen van den afschu welijken oorlog Ondertusschen is dezer dagen wel geble ken, dat bij een overwinning van Hoover, den candidaat der republikeinen bij de pre sidentskeuze in de Vereenigde Staten, voor- loopig weinig verbetering in dezen toestand valt te verwachten. Van een kwijtschelding der oorlogsschul den, van ruimere emigratie-bepalingen, van een mildere tarief- en invoerpolitiek valt, volgens het dezer dagen gepubliceerde pro gram, niets te hopen. Europa blijft aan zijn broodheer geketend In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Duitsche stoomschip „Columbus" voor een kort oponthoud in de haven van Cher bourg aangekomen. Aan boord bevinden zich de Duitsche vliegers die met de „Bremen" voor het eerst van Europa naar Amerika zijn gevlogen. De aan de Duitsche ambassade te Parijs verbonden legatieraad Schumburg begroette de vliegers namens de Duitsche regeering in Europa. De journalisten boden den echtge- nooten der vliegers bloemen aan. In een kort onderhoud met de journalisten deden Von Hühnefeld en Köhl eenige mededeelingen omtrent hun verblijf in de Vereenigde Sta ten en de reis naar Europa. Het Aneta-bericht over de overeenstem ming, welke tusschen de Indische en Neder- landsche administratie zou zijn bereikt ten aanzien van een geregelde luchtpostvevbm- ding tusschen Nederland en Indië, heeft, vol gens het „Hbld.", verwarring gesticht, omdat het niet met de werkelijkheid overeenkomt. In de eerste plaats is hier te lande althans niets bekend van een subsidie van 81.000, dat voor een geregelde luchtpostverbinding zou worden gegeven. Ir de tweede plaats is omtrent de instel ling van een geregelde luchtpostverbinding rog niets beslist. Wel worden er onderhan delingen gevoerd, maar overeenstemming is nog niet bereikt. Slechts dit zijn de beide postadministraties (van Nederland en Indië) overeengekomen, dat voor de vier vluchten, welke dezen zomer naar Indië zullen worden uitgevoerd, een luchtrecht zal worden geheven van 75 cent per 20 gram en van 40 cent per briefkaart. Voorts is dit zelfde recht voorloopig ook vastgesteld voor de twaalf proefvluchten, die in 1929 en 1930 zuilen worden gemaakt één vlucht heen en één terug per maand met tien vliegtuigen en een dag of vijf, zes rust in Indië. De mogelijkheid tot wijziging van het luchtrecht voor deze twaalf proefvluch ten is opengelaten, omdat de verzending zóó'n omvang kan. aannemen, dat het recht verlaagd kan worden. Ook het omgekeerde kan echter het geval zijn. Zoo staat de zaak er dus voor. Van defini tieve overeenkomsten over een geregelde verbinding is hier niets bekend. OOK EEN K. L. M.-VLIEGTUIG NAAR HET NOORDEN VERTROKKEN WAT IS HET LOT DER ZEVEN, DIE MET DE „ITALIA" ZIJN AFGEDREVEN? 3424.625 millioen Dollars of 8.561.562.500. Zegge en schrijve: acht milliard, vijfhon derd een en zestig millioen vijfhonderd twee en zestig duizend, vijfhonderd gulden. Nemen wij aan, dat van deze schulden jaarlijks moet worden betaald 5 pCt. rente en dat hierop eveneens jaarlijks 5 pCt. af lossing moet worden voldaan, dan heeft Europa dus in de naaste toekomst jaarlijks aan Amerika te betalen ruim 856 millioen gulden. Europa telt ongeveer 450 millioen inwo ners, waarvan ongeveer 80 millioen behooren tot Sowjet Rusland. Dit land is in boven- staanden schuldenstaat niet begrepen; zijn bevolking brengen w-j dus in minder.ng, zoodat er overschiet een bevolking van 370 millioen. Nemen wij aan, dat elk gezin persoon telt, dan telt Europa (min Sowjet Rusland) ruim 82 millioen gezinnen. Deze 82 millioen gezinnen moeten dus jaarlijks 856 millioen gulden aan Amerika opbrengen. Nemen wij hierbij in aanmerking, hoeveel arme landen met lage valuta en lage loonen hieronder begrepen zijn, dan gevoelen wij eerst recht, hoeveel er alle dagen in Europa gezwoegd moet worden, alleen om de ver plichtingen tegenover Amerika na te komen. Nu zwijgen wij nog van de andere voor- deelen, welke Amerika bij het afsluiten van daze leeningen voor zijn eigen industrie heeft bedongen en dat Amerika tegelijker tijd voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn Zooais reeds vroeger werd medegedee'd heeft onze Regeering in overleg en met financieele medewerking van de betrokken organisaties, de Canadeesche Regeering uit- genoodigd, een deskundig ambtenaar naar Nederland af te vaardigen tot een bezoek aan de bloembollenculturen. De invoer van bloembollen en in 't bij zonder van Gladiolen ondervindt in Canada toenemende moeilijkheden ten gevolge van de strenge eischen, die de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst in Canada aan den gezondheidstoestand der bollen stel len. Alle bollen worden aan een gestreng onderzoek onderworpen wat aangetast blijkt te zijn, vernietigd of teruggezonden en dit geschiedt op zoodanige schaal, dat de Nederlandsche bloembollenexporteurs de behandeling onrechtmatig achten. Ten einde hierin verbetering te brengen is toen het denkbeeld gerezen een Canadee sche plantenziektenkundige in de gelegen heid te stellen zich hier te lande zelf een in druk te vormen van den toestand der cul turen en de voorzorgen die hier tegen ziekte- Een Reuter-telegram uit Kingsbay meldt, dat de „Hobby" nog in het jjs zit. De „Braganza" is aangekomen in Brandy- bay, in het noordoostelijk gebied. De honden-expeditie van de „Hobby" is vijftien K.M. gevorderd en bevindt zich nu achterin den Wahlenbergbay, in het noord oostelijk gebied. Men hoopt, dat het den Noorschen lucht vaarder mogelijk zal zijn spoedig te vertrek ken, ten einde de onderzoekingsvlucht aan te vangen in oostelijke richting, ter opsporing van de drie deelnemers van de Italia-expedi- tie, die zich van Nobile hebben afgescheiden om de noordoostkust van het noordoorstelijk gebied te bereiken. Majoor Penzo Zaterdag is de Italiaansche vlieger maj. Penzo van de vlieghaven Schellingwoude op gestegen. Na benzine geladen te hebben werden ook de twee opvouwbare booten van de Klepper- werke aan boord genomen. Het bleek echter, dat de Dornier-Wal-vllegboot met deze booten die te zamen bijna 50 K.G. wegen, niet van het water vrij kon komen. De op vouwbare booten werden daarop weer uit geladen, waarop maj. Penzo met zijn machine het luchtruim koos, om Kopen hagen te bereiken. De bemanning bestond behalve uit maj. Penzo uit een officier, onderofficier en twee mecaniciens, waarvan een tevens radiotele grafist was. De hulpexpedities Een Stefani-bericht uit Rome houdt in, dat blijkens een officieele mededeeling van de „Citta di Milano" de „Hobby" en „Braganza" samen opvaren aan de kust van Noord-Oostland bij Noordoosten-wind, die eenigszins openingen in het Ijs heeft ge maakt. De Noorsche vliegers trachtten vanaf de „Hobby" een vlucht te onderne men, maar de dichte mist dwong ze terug te keeren. Major Gilbaud Reuter seint uit Oslo; De Fransche vliegmachine, bestuurd door majoor Gilbaud, kwam om 22 uur te Bergen aan. De vlieger», die naar Spitsbergen zal gaan, zal zioh aansluiten bij de hulpexpeditie van Amundsen. Waarom Duitschland geen hulp biedt Het Wolff-Bureau meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de vraag, die in bui- tenlandsche bladen gesteld is, waarom Duitschland geen hulp verleent bij het red dingswerk voor Nobile, wordt in luchtvaart kringen verklaard, dat Duitschland terstond aan Italië hulp heeft aangeboden en zich, nadat dit aanbod was afgeslagen, nog her haaldelijk bereid heeft verklaard Nobile, die in Duitschland gastvrij en als vriend is ont vangen, bijstand te verleenen als ware hij een landgenoot. Men ontving echter geen antwoord. Alleen heeft Amundsen zich tot de Duit sche Lufthansa gewend om een vliegtuig te koopen of te charteren. Het aanbod aan de Lufthansa bleef echter eveneens onbeant woord. Slechts uit een mededeeling, die Amundsen in het ,.8 Uhr Abendblatt" publi ceerde, bleek, dat hij het noodige geld uit Amerika niet kon krijgen. Majoor Maddalena Een N T. B.-telegram meldt uit Vadsö: De Italiaansclïè vlieger Maddalena is op nieuw van Vadsö vertrokken. Aanvankelijk had hij wegens het haperen van zijn motor naar Vadsö moeten terugkeeren. Het lot der zeven bij de „Italia" De experts zijn het er niet over eens, wat precies de oorzaak was van het „Italia"- drama; eenige beweren, dat het luchtschip, verzwaard door het Ijs, niet meer te besturen viel en dezulke spreken van een catastrofe; er zijn anderen, die beweren, dat Nobile slechts ten deele door den storm werd over weldigd, maar dat hij tot iederen prijs het ver'wegdrijven van de „Italia" naar oorden waar geen hulp gezonden kon worden, wilde vermijden en dat hij daarom vrijwillig de gevaarlijke en niet'geheel en al gelukte lan ding volbracht. Hetzij het een, hetzij het ander het juiste is. toch blijft het feit, dat het luchtschip, na het geweldadig afstooten van het schuitje, waarin zich een deel der bemanning bevond, opnieuw als een pijl uit kan het zijn, dat zij het ijs konden ver laten om het vaste land van Noord-Oost land of een der kleine eilandjes, die zich aan de Noordkust bevinden, te bereiken. Over het lot dezer zeven liet zich ook umberto Cagni interviewen door een corres pondent van de „Corriere della Sera", die dezen ervaren Poolreiziger te Genua opzocht. Umberto Cagni leefde totaal vijf jaren in de Poolstreken en bij een zijner expedities be reikte htj den 86° 34'. Om deze expeditie tot een goed einde te brengen, moest hij 104 dagen over het ijsvlakte marcheeren; hij leed koude en honger, maar hij deed ook ervaring op. Geen wonder is het dus dat reeds velen hun licht gingen opsteken in het palazzo di San Giorgio op de piazza Carica- mento, van waaruit de admiraal het inge wikkelde Genueesche havenbedrijf leidt. Als de expeditie van de Stella Polare (die van Cagni) het een geheelen winter heeft kunnen uithouden, aldus is zijn meening. dan behoeft het lot der zeven nog niet è.1 te ongunstig te zijn, daar zij toch het mate riaal van het luchtschip ter hunner beschik king hebben. In het huidige seizoen is de koude best uit te houden. Cagni vertelt, dat hij in Juni in de Te- plitzbaai op het Frans Jozefland met zijn kameraden op het buitendek der tenten ge durende uren een zonnebad kon nemen. Ook het lot der gewonden behoeft niet te erg te verontrusten, daar in deze streken de micro ben niet kunnen leven. Wat de levensmid delen betreft, is het dooden van een enkelen beer. hetgeen niet moeilijk is, voldoende, om er zich langen tij'd mede te voeden. Het klimaat conserveert het vleesch. Dorst be hoeven ze evenmin te lijden, want door ondervinding leerde Cagni, dat donkergetint Ijs vrij van zout is en best te gebrukien. Haar hoe nu kunnen de zeven uit hun isolement verlost worden? De admiraal Cagni merkte op, dat het ijs op het oogen- blik van het Oosten naar het Westen drijft, d.w.z. van Siberië naar Groenland, als ge volg van een zeestrooming van koud naar warm. De heerschende wind heeft er niets mede te maken. Men kan het er dus voor houden, dat de zeven, hetzij zij zich op de ware ijsvlakte, hetzij op een groote jjsschol J bevinden, naar* de Noordkaap van Spitsber gen drijven, de' 'hulpexpeditie tegemoet! Volgens Cagni zullen vliegmachines zeer nuttig werk kunnen verrichten voor het op sporen der verlorenen. Men zal zich afvra gen, of op zulk een groote vlakte een kleine menschengroep wel kan worden opgemerkt, Cagni beweert, dat een stuk ijs, dat donker der getint was en toch slechts een meter in 't vierkant groot bleek, op kilometers afstand werd waargenomen. Nog een andere herin nering: 'een pet, die vergeten werd, bleek cp mijlen afstand, bij den terugtocht, gezien te kunnen worden en zoo groot leek het voor werp, dat men eerst dacht met een hut of met een mensch te doen te hebben. Hoeveel te zekerder zullen dus zeven mannen door een waarnemer in een vliegmachine gezien worden. Uit ondervinding weet Umberto Cagni, dat de opmarsch der zeven slechts uiterst lang zaam zal vorderen, want de moeilijkheden zullen velen zijn: diepe kloven, kanalen en opeenhoopingen van ijs. De kloven kunnen, indien zij zich niet verder dan een kilometer uitstrekken het best en met het minste tijds- verlies omtrokken worden, maar heel wat lastiger is het oversteken van kanalen, in dien de zeven tenminste niet over sloepen beschikken. Soms zijn deze kanalen weer bedekt met een dun ijslaagje en dan zijn ze zeer gevaarlijk. De ijsophoop'ngen, die soms een hoogte van elf tot twaalf meter berei ken, zijn niet gevaarlijk, maar uiterst moei lijk te beklimmen, soeciaal als men alle materiaal zooveel mogelijk wil meesleepen. Bovendien verliest men er zeer veel tijd mede. Dit alles is natuurlijk gezegd voor het geval de zeven zich op de groote ijsvlakte be vinden. Zouden zij op een groote ijsschots ziln. dan doen zich verschillende mogelijk heden voor. die kans op redding geven, ook dan als de Ijsschots op den duur aanzienlijk kleiner zou worden. Het is bekend, zegt Cagni. dat slechts een vüfdc deel van zulk een lisland boven water ui+steekt en dat de afbrokkeling van dit gedeelte slechts gering is. omdat de golven in deze zee in bedwang worden gehouden door de ijsschotsen. Samenvattend alle mogelijkheden, zag Caeni de-< toestand voor de zeven mannen der „Ital'a"-expeditie nog niet èd te somber in. Gisteren heeft het onderzoek der twee vlie gers geen resultaat opgeleverd. Amundsen gestart Uit Oslo meldt men ons hedenmorgen: Het Fransche watervliegtuig met kapitein Amundsen en luitenant Dietrichson is Zon dagavond te kwart over acht via Tromsö naar Spitsbergen vertrokken, om Nobile te hulp te komen. Nobile in gevaarlijke positie V. D. meldt uit Kopenhagen: Volgens Nobile's laatste draadloos bericht heerschte in zijn omgeving een hevige sneeuwstorm. Het jjs brokkelt af; hij vroeg ook om ge weren en munitie, want ijsberen dreigen de bemanning aan te vallen. Amundsen heeft voor zijn vertrek aan „Politiken" meegedeeld, dat 't groote Fran sche vliegtuig, waarmee hij is vertrokken, 5000 K.M. zonder tusschenlanding kan af leggen. Dinsdag kan reeds een aanvang worden gemaakt met het eigenlijke reddingswerk. Is Nobile's radio-station uitgeput? V. D. seint uit Rome: Admiraal Sirianni, een hooge marine autoriteit en diens perschef hebben voor de buitenlandsche pers een uiteenzetting gege ven van de pogingen, om Nobile en de zijnen te hulp te komen. In de eerste plaats werd er door hen op gewezen, dat alleen de be richten van „Citta di Milano", welke aan Rome worden doorgegeven, als authenting zijn te beschouwen; de overige zijn niet te controleeren geruchten. Alle van de „Cittè, de „Citta di Milano" ontvangen. Het is zonder coupures doorgegeven; alleen het publiceeren van de namen der gewonden werd 20 uren uitgesteld, qm eerst de familie betrekkingen op de hoogte te stellen. Het eerste betrouwbare bericht werd door de „Citaa di Milona" ontvangen. Het is moeilijk de authenticitiet vast te stellen van het door den Russischen amateur Schmidt opgevangen bericht; in ieder geval is het zijn verdienste, dat hij de aandacht van de Citta, di Milano op het juiste punt heeft ge vestigd. Het bericht uit Oslo, betreffende de op sporing van Malmgreen, Zappi en Mariano door de expeditie van de Hobby, werd gister avond door de „Citta di Milano" gekeh- schetst als een gerucht. In antwoord op een vraag, welke plannen nu nog worden gekoesterd, zeide de pers chef, dat alleen hulp is te verwachten van groote vliegtuigen en ijsbrekers. De „Bra ganza" en de „Hobby" zullen wel haast niet meer vooruit kunnen komen. Nobile heeft zich Zaterdag niet meer doen hooren, zoodat te vreezen staat, dat de ele menten van zijn klein radio-station zijn ver bruikt. Zware mist V. D. meldt uit Oslo: Larsen en Holm hebben Zaterdag een ori- enteeringsvlucht gemaakt. Het Zweedsche watervliegtuig Uppland is te Tromsö ge land. De door majoor Maddalena bestuurde ma chine is Zondag opnieuw gestart doch moest wederom wegens den zwaren mist naar Vadsö terugkeeren. Het lot van generaal Nobile en zijn mannen. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot regeling der winkelsluiting. De Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank is in hooger beroep gegaan van de vrijspraak van mr. Denekamp in ver band met de debacle der Discontobank voor credietinstellingen aldaar. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake dc wering van de ker- senvlieg. In 1929 zullen geen ovcrwerkvergunningen in den scheepsbouw meer verleend worden. Het 75-jarig bestaan der Kon. Mannen- zangvereeniging „Apolio" te Amsterdam. Het vliegtuig „Friendship" is gestart voor dc Oceaanvluch* Een hevige V. S. tornado teistert Oklahama Hevige aardbeving in Mexico. Treinramp met den F. D. trein nr. Ill van Hoek van Holland naar Berlijn voor komen. Te Leipzig heeft een ernstig verkeerson geval plaats gehad, dat tot nu toe drie slachtoffers eischte. Er zijn verscheidene levensgevaarlijk gewonden. gevaar worden genomen. een ^00g naar omhoog geschoten moet zijn. De Canadeesche Regeering wees voor dit nu mGt zich voerend nog even mannen en bezoek aan den heer F. L. Drayton, pnyto- hgt js het lot dezer zeven dat het meest be- zorgdheid wekken moet. De vraag, die hier Plantenziekten, die in de week na Pinksteren in Nederland is aangekomen en na een bezoek in den Haag en Wageningen, 'n de bloem bollenstreek vertoeft. Uit de mededeelingen van den heer Dray ton blijkt, dat de drie voornaamste ziekten, die de Gladiolen aantasten in Canada van veel ernstiger karakter zijn dan bij ons. Met name het „hard rot", dat hier een tamelijk onschuldig karakter heeft, richt in Canada de grootste verwoestingen aan. Tuinen, waar in vóór tien jaar Gladiolen, die me deze ziekte besmet waren, gestaan hebben, blijken nog zooveel ziektekiemen in den bodem te bevatten, dat gezonde Gladiolen, daar ge plant, onmiddellijk worden aangetast. Het standpunt der Canadeesche Regeering, om zeer streng toezicht te houden op den in voer van Gladiolusbollen, is dus zeer be grijpelijk. De heer Drayton deelde ons uit zijn prak- tijk staaltjes mede, waaruit zijn zorg bleek, om zoowel den buitenlandschen leverancier, als den Canadeeschen kooper zooveel moge lijk ter wille te zijn. Geen enkele protectionis tische of andere bijgedachte bezielt hem, al dus het Wbld. voor BI .cultuur, zijn eenig oogmerk is, Canada en zijn bewoners te vrij waren voor de zoo hardnekkige cultuurziek ten, waaraan daar de Gladiolen, die er een algemeene volksbloem zijn, zijn blootgesteld. De heer Drayton heeft zich bereid ver- klaard lezingen te houden voor de kweekers om hen op den aard en het herkennen der ziektegevallen opmerkzaam te maken en hun de noodige.wenken te geven, die voor behoud van het afzetgebied in Canada van belang zijn. gesteld moet worden is: kan de verminde ring der atmosferische pressie op het dek van het luchtschip oorzaak geweest zijn, dat het gas zich dermate uitzette, dat een ont ploffing onvermijdelijk werd? Het antwoord hierop kan volgens R. in de „Res." vermoe delijk ontkennend luiden. Hetzij, dat de wind dp „Italia" overmees terde en het luchtschip op het „pack" smakte, hetzij Nobile de landing vrijwillig beproefde, in ieder geval zal hij toch de kleppen hebben opengetrokken, om het luchtschip zooveel mogelijk te verzwaren en het zoodoende op het ijs te houden. De af scheuring van het schuitje was oorzaak, dat de „Italia" zich opnieuw kon verheffen, maar intusschen moet het gas zijn blijven ontsnappen en nu is de vraag, hoe lang kan het luchtschip toen nog zijn blijven drijven. Daarvan is het lot der zeven afhankelijk. Het feit, dat deze zeven na twee weken Nobile's groep nog niet hebben bereikt, most ons niet verwonderen. Deze zeven, mits Ales- sandrini, de slangenmensch der „Italia" door or 'ng der kleppen de ontploffing kon var- hinderen, be inden zich in nog niet zoo slechte condities, indien zij zich maar niet verwijderen van de rijke mijn van levensmiddel©:, en wapens, die 't luchtschip voor hen op het ijs heeft gedeponeerd, beschikken niet over instrumenten, die astronomische waarnemingen mogelijk maken en derhalve zou een poging om de overige kameraden te vinden slechts zeer weinig kans van slagen hebben. Maar weer wel bezitten zij pneumatische sloepen en Reuter seint uit Trepassy (New Found- land) De vliegers Stultz en miss Earhart, zijn Zondagmiddag drie uur Greenwichtijd met de „Friendship" gestart voor hun vliegtocht over 'den Atlantischen Oceaan naar Ier land. Aangaande dezen tocht deelt de „United Press" nog het volgende mede: De bestemming van de „Friendship" is een mysterie. Volgens de laatste berichten is het vlieg tuig in Zuid-Oostelijke richting vertrokken. Dit zou er op wijzen, dat het koers zet naar de Azoren. Maar als doel zijn ook Southampton en Ierland niet uitgesloten. Het vliegtuig heeft echter slechts onge veer 3400 L. benzine aan boord, wat nauwe lijks voldoende is, om Southampton te be reiken. Als mondvoorraad zijn medegeno men 7 liter soep, een liter melk en koffie, Miss Earhart stelt het volste vertrouwen in Schultz, die de machine bestuurt. Zondagmiddag 6.30 Greenwichtijd, is het volgende draadlooze bericht opgevangen: „Het weer is helder. Alles gaat goed." Blijkens een aanvullend bericht uit Trepas sy kon de „Friendship" pas vertrekken, na dat het 11 maal was mislukt op te stijgen. De vliegers gingen in de richting van Cap- Race en korten tijd later passeerden zij meer Noordelijk gelegen punten. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.59 stilstand. -OPTICIENS- FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.53. Hoogste barometerstand 764.5 te Charmont Laagste barometerstand 752.4 te Lerwick Verwachting Matige tot zwakken, later weer toene mende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk aanvankelijk nog en later weer eenige regen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt heden te 9. 55 uur aan alle posten: „ATTENTIESEIN NEER',, Ook een K. L. M.-vliegtuig naar het Noorden Naar het V. D.-bureau meldt, heeft de directie van de N.V. Biscuitfabriek. „Liga" te Bergen op Zoom, een K.L.M.-vliegtuig ge charterd, ten einde met deze machine te trachten zoo d'cht mogelijk de expeditie op weg naar Nobile te naderen en voor dit doel speciaal vervaardigde biscuits aan de expedi tie te verstrekken. Dit vliegtuig is reeds gestart en te Malmö aangekomen. Vandaar werd de lading per expresstrem naar het Noorden gebracht. Amundsen Het Fransche vliegtuig, dat door den avia- teur Guilbaud bestuurd wordt, is met Amundsen en luitenant Dietrichson aan boord uit Bergen naar Tromsö vertrokk.en De correspondent van de „Corriere della Sera" te Oslo meldt, dat bij het vertrek van Amundsen uit Oslo de eerste ontmoeting heeft plaats gehad tusschen den Poolreiziger en den Italiaanschen gezant te Oslo, sedert de polemiek welke indertijd tusschen Nobile en Amundsen is gevoerd. Deze ontmoeting wordt als een officieele verzoening be schouwd. Amundsen drukte den gezant de hand en zeide: „Wij zullen beproeven wat menschelijkerwijs mogelijk is om Nobile en zijn makkers aan hun gezinnen en aan net vaderland terug te geven". De „Hobby" terug naar Noorwegen. Naar uit Kingsbay wordt gemeldt, zal de Hobby" aldaar aankomen en dan naar Volgens een later bericht vlogen zij meer in Noord-Oostelijke richting. Uit New-York wordt gemeld: Het s.s. „Rexmore" werd op 600 mijl af stand van New Foundland draadloos door het vliegtuig „Friendship" opgeroepen. De peiling was Zondagmorgen 39 gr. 20 gr. westerlengte en 49 gr. 38 gr. N.B. Het vliegtuig werd van het stoomschip af niet waargenomen, doch aan de signalen herkend. Men seint ons uit Londen: Een hedenmorgen te 1 uur 30 opgevangen draadloos bericht van de „Friendship" meldt, dat de motor regelmatig werkt en dat het vliegtuig een uur-snelheid van 110 mijl be reikt. Het uitzicht is goed. Het vliegtuig is Zondag te 9 uur 57 gestart en heeft een ben- zine-voorraad voor 27 uur. De vliegers ver wachten evenwel binnen 20 uur te Sout hampton te zijn. Miss Earhard schijnt haar plan op de Azoren een tusschenlanding te maken, te hebben opgegeven. Het vliegtuig is op weg naar Valencia (Ierland). 700 mijlen van New Foundland Blijkens een radiotelegram van het s.s. „Roosevelt" is het vliegtuig „Friendship" op 700 mijlen afstand van New Foundland ge- signaleeren. De motor werkte uitstekend. ii 11 van hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort waaraan cok Z. K. H. Prins Hendrik aanzat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1