LOTTGERING EMSCHE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 •v.THIEL Stofzuügerhnis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 Y00R ST00MEN - EN VERVEN - Houtstraat 5 a Tel. 10771 ziet |van ier. bil led. iak ter J. H. de Jong Firma J. A. Lommelaars Een goede gift 1 KANTONGERECHT. tapijten Artsen van den Volkenbond naar Heemstede Ongeluk bi] Figée INGEZONDEN LAATSTE NIEUWS Het program der nieuwe Wurtenburgsche regeering Sis Austen Chamberlain Deensch oorlogsschip naar Duitschland Op zoek naar Nobile en zijn mannen Dr. Scheurer f Luchtverbinding BelgiëCongo De buitenlandsche leening van Roemenië De plannen van Thea Rasche De staking der tabaksbewerkers Auto-ongeval te Tandjong Morawa Hevige ketelontploffing Cycloon in de Oekraïne en Wit Rusland De Beiersche Regeering afgetreden voor de nieuwe hypothecaire lee- zekerheid uitgebreid? Lr PRINS (S.D.A.F.) houdt een phi- jegen de katholieken, in wien hij het dat zij in alles separatie zoeken, de Vries merkt hij op, dat in de burgerlijken oorzaak waren, |,m financieel in discrediet ge- \N ZUTPHEN (S.D.A.P.) er- fcmestraal" tekort geschoten is Staten, maar dat is niet met Getracht is, niet meer bij behoeven aan te komen. wegen is hulp verkregen. Bij zich echter force majeure (>stte geld. 300.000 is te gering geweest; ier oplevering heeft vele tien- lens gekost. ]m dr. de Hartogh kunnen nog fd worden, omdat de vereeni- it terrein zelf een pad moet feeniging is pas begonnen, de pag niet tot basis genomen varen de enormste successen kan eerst na veel wikken |n worden. Het gaat om de het geld en men zal geen fat de ,.Zonnestraal"-ge- worden en omdat de raai" steeds groeiende is. (lid van Ged. Staten) iat hem geen blaam kan werden voor één fait bet bleek, dat de pro- zou komen, als geen Lzou worden. dat de bouwkosten eleurgesteld door het zijde hulp verkre- U is spr. gedelegeerd lereeniging, dan kan prdelijk gesteld wor- vereeniging.- |at het bestuur van in soc.-dem. han- opgenomen wor sen nadeelig saldo adat een Verpleeg- |ing van de kosten (V.B.) handhaaft lite bezwaren. Van ptherapie is „Zon- geworden. Spr. is nog veel meer niet meer pavil- proef met het Ifgeworpen heeft. deze kwestie zijn, fide onder het oog ÏOUWENBURG Ged. Staten in opgemerkt, dat geld van andere dat die verwach- kelden wel bestaan angenomen. verleenen van een de vereeniging tot timenten in Neder- pan de Heiloër bos- wordt, brengt de ader applaus dank iKonlngin voor zijn tXi (S.D.A.P.) trekt benoemen van een van een onder den land- en tuin- in. Jging van het bij- 1 bestuyr voor den Josterdijk en Mo- heer BURGER vanuit den pol- d worden, waar oen zullen worden. zijn er. 5.000 in de kosten van leten mag worden, (m de brug zoo ge- onderhoud van de [ar. ontwikkelt nog Ra de vergadering fensdag. Voortgezette zomer- van Noord-Holland, owel door de leden c. s. als Miedema n ingediend, om Maria- of Kruit- bsidie te verleenen foorstellen werden aet de behande- |ijziging van het stuur voor den Iterdink en Mo peggen van de Geestmeram- l bijdrage van \iwing van de ou de banne ie gemeente bespreekt de pht van de Igen in den pnderhouds- peterd wor- getroffen polder onder- nadere [>ver deze dat Ged. Itot een voor- 1 onder- d. 4BURG be- |e leg- is. door enz. ema- elem- billijk, van de aaar bü- Spr. gaat uitvoerig de bevoegdheden der provincie na ten aanzien van de water schappen en concludeert, dat de provincie het recht heeft de verplichlng op te leggen. Dit is geen novum, maar vloeit voort uit een reeks besluiten, in den loop der tijden genomen. Spr. verdedigt voorts de regeling, vol gens reglementswijziging en de billijkheid der bijdrage, door den polder te geven. De voordracht van Ged Staten wordt dan aangenomen met 4019 stemmen. De vergadering wordt dan geschorst. Hedenmorgen werd in de Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara de plech tige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van den heer J. H. de Jong. Met den heer de Jong is een bekende figuur uit de Katholieke muziekwereld ten grave ge daald. Reeds vanaf zijn jeugd was de over ledene met hart en ziel werkzaam, om zoo veel in zijn vermogen lag, den kerkzang te bevorderen. Op jeugdigen leeftijd bespeelde hij reeds het orgel in de R.-K. Kerk te Krommenie. Hij heeft zeer veel gedaan om, met zijn vader als directeur van het kerk koor, de plechtigheden door zijn orgelspel en zijn zang op te luisteren. Bij zijn vertrek naar Haarlem in 1891 liet hij dan ook in zijn geboorteplaats een groote leegte achter. Zijn nieuwe woonplaats Haarlem heeft nog lange jaren van zijn muziekkennis geprofiteerd, en de ouderen zullen zich zeker nog wel den glorietijd herinneren, dat hij als leider en lid van het Mannenkwartet „Euterpe" zoo vele lauweren oogstte. Ook als organist te IJmuiden en de laatste 19 jaren als direc teur en organist in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Door zijn rechtschapen en vredelievend karakter had de heer de Jong de sympathie van allen, die hem kenden; de achterblij- venden zijn er ook van overtuigd, dat zijn vele vrienden den overledene in hunne gebe den zullen herdenken. Dat hij ruste- in vrede. In de Koningstraat is tegenover de Ma- riaschool een modem winkelgebouw verre zen, dat het aanzien van deze straat zeer ten goede" is gekomen. De zaak vani de firma J. A. Lommelaars is n.l. verbouwd en uitgebreid. Vroeger was het een ondiepe winkel, door een muur in tweeën verdeeld, met hooge, ondiepe etalages, doch nu heeft mei» door het wegbreken van den muur en het bij den winkel trekken van enkele kamers, de zaak aanzienlijk verbeterd en uitgebreid. Daardoor is de pijpenla-achti- ge winkel veranderd in een ruime zaak met overvloedig licht «ft goede gelegenheid tot exposeerén. Het gebouw is nu onder één pul gebracht, welke met de moderne etalages, de diepe portieken en de gebrandschilderde ruiten een goeden indruk maakt. Door vesschil- lende. ingangen kan men den winkel be reiken. De etalages zijn dieper gemaakt, waardoor ruimer en beter gelegenheid is tot etaleeren, terwijl de groote spiegelrui ten een beter en voordeeliger gezicht op de geëxposeerde goederen geven. De verbouwing is uitgevoerd door den heer Ant. J. Lubbers, volgens ontwerp van den heer H. Schol ten; het schilderwerk is uitgevoerd door den heer G. M. Captein en de electrische installatie door den heer L. H. Stroucken. De geheele pui is gemaakt van teakhout met een natuursteenen onderbouw, even als in de portieken. In de etalages is een nieuw verlichtings-systeem toegepast, ter wijl de jaloezieën zóó zijn aangebracht dat z<f, als ze zijn opgehaald, geheel onzicht baar zijn. Een moderne lichtbak siert den voorgevel. Met de belangrijke uitbreiding van de zaak is ook de voorraad artikelen vermeer derd, omdat nu meer verkoopruimte bestaat en meer gelegenheid tot uitstallen. In mo derne toonkasten, toonbanken en stellingen is nu een groote verscheidenheid van glas, porselein, verschillend aardewerk keuken installaties, koperen en houten huishoude lijke artikelen, luxe-voorwerpen, plateel, enz. geëxposeerd. Aan de verlichting Is alle zorg besteed. Een groote lantaarn in de zoldering is aangebracht, terwijl ook de electrische verlichting aan de eischen van moderne winkelinrichting beantwoordt. De zaak is met een ruimte van 125 M2. uitgebreid. De voorzitter van de R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen deelt ons mede dat door het bestuur een gift van 1000.is ontvangen voor de steun kas. Het is een goed en mooi voorbeeld, waarvan wij hopen dat het door zeer velen nagevolgd zal wor den. Onbewoonbaar verklaarde woning. Een zekere L. te Haarlem had aan W. een onbewoonbaar verklaarde woning ver huurd, met het oogmerk, dat laatstgenoem de persoon dit als pakhuis zou inrichten en niet als woning zou gebruiken, hetgeen bij de wet verboden is. W. echter had bedoelde woning niet tot pakhuis ingericht, maar was er zelf in gaan wonen, hetgeen L. oogluikend toestond. Daarenboven had L. van W. de huur ge ïnd en veronachtzaamd W. uit de onbe woonbaar verklaarde woning te zetten, het geen volgens de we' had moeten geschie den. Beiden stonden hedenmorgen voor dit feit voor den kantonrechter terecht. De ambtenaar van het OM. achtte het ten las te bewezen, waarna de Kantonrechter L. veroordeelde tot, f 12.— subs. 3 dagen hech tenis, en W. die bezit had genomen van de onbewoonbaar verklaarde woning tot 3. subs. 1 dag. Nachtelijke herriemakers Twee Jeugdige bewoners van de voorma lige gemeente Spaarndam, hadden op 26 Mei 's avonds na 11 uuf op den openbaren weg in genoemde gemeente, toen zij in een lollige bui verkeerden luidkeels geschreeuwd en herrie gemaakt en daarenboven ook nog een dreigende houding aangenomen tegen over een winkelier Een agent van politie had de herriemakers verbaliscerd terzake het storen van de nachtrust van de bewo ners van het stille Spaarndam. De beklaagden waren echter niet versche nen. Uit de getuigenverklaring van den ver- baliseerenden politieagent bleek, op een vraag door den Kantonrechter daarover gesteld, of 11 uur 's avonds ook kan gere kend worden als verstoring van de nacht rust, dat in Spaarndam le bewoners al zeer vroeg ter ruste gingen en dus In dit geval werkelijk een verstoring is van de rust. JÊRZ1SCHË ALLE SOORTEN Z Tegen beklaagden stelde de ambtenaar van het O. M. een eisch in van 10— boe te subs. 10 dagen. De Kantonrechter veroordeelde beide herriemakers tot 8.subs. 6 dagen hech tenis. Vijlsel van verdachte herkomst Een opkooper, J. S. genaamd, had een hoeveelheid zink- en kopervijlsel onder zijn berusting, waarvan hij in het daarvoor be stemde register, zooals van overheidswege is bepaald, geen aanteekening had gedaan, en aldus een strafbaar feit is. S. over dit feit door den Kantonrechter ondervraagd, legde de verklaring af, dat hij niet schrijven kon en aldus het inschrijven maar aan zijn vrouw overliet, die het op haar beurt had verzuimd. Over de herkomst van het vijlsel onder vraagd, wist verd. daarop geen voldoende antwoord te geven, hetgeen den ambtenaar van het O. M. verdacht voorkwam, hetgeen deze ook liet blijken en tegen verd. een eisch instelde van 75 subs. 15 dagen hechtenis. Verd. voerde nog tot zijn verontschuldiging aan, dat hem den volgenden dag pas was bekend geworden, aan wien 't vijlsel toebe hoorde en dit op onverklaarbare wijze in zijn opslagplaats was gedeponeerd geworden. De Kantonrechter eischte het ten laste geleg de bewezen en veroordeelde verd. tot 40 subs. 10 dagen hechtenis. Een plezierreisje! Een .autobusondernemer v. Z. genaamd uit Koog a.d. Zaan,, was op 2den Pinksterdag op den weg van Heemskerk naar Bakkum aan getroffen met 'n Ford-vrachtauto welke niet ingericht was voor het vervoer van passa giers, en waarmede op genoemden dag toch reizigers vervoerd werden. Buiten den be stuurder bevatte dé auto 10 personen. Om met dergelijken tot autobus gemetamorpho- seerden vrachtauto te rijden ,is een ver gunning noodig. Verd. hierover ondervraagd verklaarde, dat hij op genoemden dag geen vreemde perso nen had vervoerd, maar slechts voor plelzier uit was met zijn familie en in de meening verkeerde, dat dit wel geoorloofd is. Daar enboven werd voor dat reisje ook niets ont vangen en betrof het dus zuiver een plezier reisje. De ambtenaar van het O.M. ver klaarde verd. schuldig en stelde verd. voor het ten laste gelegde aansprakelijk. Conform den eisch veroordeelde de Kantonrechter den autobusexploitant tot 3 boete subs. 1 dag hechtenis. De hygiënische afdeeling van den Volken bond heeft voor dit jaar ojn. een reis geor ganiseerd van artsen, die in Duitschland, België, Frankrijk, Hongarije, Nederland en Servië studie zullen maken van de vraag stukken der hygiëne van het platteland. De tocht is 27 Mei aangevangen en ein digt 26 Juli te Genève. Het bezoek aan ons land zal plaats hebben van 2530 Juni. De voorzitter van den Gezondheidsraad zal het gezelschap den 25en Juni in het gebouw van den raad ontvangen. Daarna vertrekt men over Katwijk naar Noord-Holland. Te Am sterdam wordt een bezoek gebracht aan den keuringsdienst voor die gemeente en haar omstreken. Vervolgens worden o.a. Heemstede en het Prov. Waterleidingbedrijf bezocht. Daarna komt Drente. Den 29en Juni is. volgens de „TeL", het gezelschap in Den Haag terug om den vol genden dag de reis voort te zetten naar Bel gië. In de leerlingen-afdeeling van êt machine fabriek van Figee werd de 14-jM%e B. v. H. gistermiddag getroffen door eea verschui vende ijzeren plaat. Hij ll«o een vleesch- wonde aan het been op en werd ter verple ging naar St. Joannes de Deo overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Voor' den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De Hoogeerw. Heer Deken van Haarlem verzoekt ons het onderstaande briefje, dat door hem werd ontvangen, ter kennis van onze lezers te brengen. Onze lezers kunnen daaruit zien hoe men ook voorzichtig moet wezen met titels, waarmede men den naam des heeren Schrama opsiert. Aan den Hoogeerw. Deken L. A. A. M. Westerwoudt. Hillegom, 19 Juni 1928 Hoogeerw. Heer, Ondergeteekenden deelen u hierbij mede, dat de heer Jan Schrama zich ten onrechte op het programma van den grooten propa- ganda-avond, 7 Juni jj. te Haarlem gehou den, heeft aangediend of althans heeft laten aandienen als de hoofdpersoon van het Hlllegomsche Revue.gezelschap. Aangezien dit gezelschap reeds ongeveer twee jaar ge. leden ontbonden ls, achten ondergeteeken den het juist, dit onder uwe aandacht te brengen, daar niemand van het destijds tijdelijk bestaande revue-gezelschap, in welk opzicht ook, iets uitstaande heeft met al of niet geoorloofde praktijken van den heer Jan Schrama. Hoogachtend: W.g. VAN DER MEIJ, voormalig voorzitter-directeur P. W. WIJNGAARDEN. penningmeester. STUTTGART, 20 Juni. In den landdag van Wurtenberg heeft Staatspresident Bolz het program der nieuwe regeering voroge- lezen. Allereerst besprak hij de verhouding tus- schen het rijk en de landen, waarbij hij optrad tegen de pogingen van het Rijk om zich te mengen in de regeeringsbemoeiingen der landen. Hij kondigde eenige maatrege len, voornamelijk op onderwijsgebied, aan. LONDEN, 20 Juni Sir Austen Chamber lain Is Dinsdag van Parijs komend, weer te Bonden gearriveerd. BERLIJN, 20 Juni. De Deensche krui ser Niels Juli is te Lilbeck binnengeloopen, om aldaar een bezoek te brengen. Dit is het eerste Deensche oorlogsschip, dat na den oorlog een bezoek aan Duitschland brengt. Apex Electrische Waschmachines f 275.» De expeditie van Amundsen. OSLO, 2tt Juni. Men vermoedt, dat Amundsen rechtstreeks naar de plek, waar Nobile zich moet bevinden, is gevlogen. In den afgeloopen nacht werd te Oslo het gerucht verbreid, dat van Amundsen door een in de Noordelijke IJszee kruisend Engelsch schip een radiobericht zou zijn opgevangen, volgens hetwelk het vliegtuig in de nabijheid van Nobile zou zijn gedaald. Hiervan is echter nog geen bevestiging ontvangen. Over geheel Spitsbergen is het weer zeer mooi en rustig. De Noordelijke IJszee staat onder een hoogdruk-gebied, dat zich van Groenland tot Noord-Zembla uitstrekt. De temperatuur is ongeveer 2 graden bo ven het vriespunt. ROME, 20 Juni. Officieel wordt gemeld, dat in verband met de moeilijkheden No bile en zijn metgezellen uit de lucht te vinden, rookbommen door de vliegtuigen zullen worden geworpen. Men hoopt, dat Nobile hiermee in staat zal zijn den vliegers den weg te wijzen. APELDOORN, 20 Juni Na een ernstig hartlijden is hedenmorgen te 10 uur in den ouderdom van 64 jaar overleden dr. J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Apeldoorn. Dr. Scheurer werd 3 Maart 1864 te Gelsel- laar geboren. In 1893 vertrok dr. Scheurer naar Soero. Hij vestigde zich daarna te Djokjakarta, waar hij een polikliniek opende. In 1906 moest de overledene voorgoed naar het vaderland terugkeeren wegens een ern stige hartkwaal. In 1911 bracht district Sneek hem in de Tweede Kamer, waarin hij tot zijn dood zit ting heeft gehad. Dr. Scheurer was ridder in de Orde van Oranje Nassau. BRUSSEL, 20 Juni De minlsterraac. heeft besloten in 't jaar 1930 een luchtver binding België—Congo in te stellen. De reis zal 7 dagen duren. BOEKAREST, 20 Juni De Lupta meldt dat Dinsdag te Parijs en Londen de over eenkomsten zijn geteekend voor de buiten landsche leening voor Roemenië. De Duitsche avlatrice Thea Rasche is, volgens een bericht uit New-York Dinsdag naar Orchard gevlogen om vandaar zoo1 6poedig mogelijk naar Berlijn te starten. De toestand weer verscherpt Naar uit Athene gemeld wordt, is de bin- nenlandsche politieke toestand In Grieken land weer verscherpt. De organisatie van Grieksche beambten heeft een ultimatum tot de regeering gericht, waarin binnen een ter mijn van 48 uur de aanvaarding van de ge stelde eischen tot verhooging der salarissen wordt geëischt. Indien de regeering deze eischen niet aanvaardt,zullen alle staatsbe ambten in staking gaan. MEDAN, 20 Juni. De auto, waarin ge neraal majoor Neeb, majoor en mevrouw Rheimre, benevens een andere dame gezeten waren is te Tandjong Morawa via een sloot in de Kampong gereden. Generaal Majoor Neeb kreeg een blessure aan de linkerhand en mevr. Rheimre in wendige kneuzingen. Negentien doodcn; 30 gewonden. BERLIJN, 20 Juni Naar de Berliner Zei- tung am Mittag uit Mexico City meldt, heeft in een pakhuis aldaar een hevige ketelont ploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn ne gentien dooden geborgen, onder wie twee kinderen; 30 personen werden gewond. De omliggende huizen werden door de ontplof fing verwoest. MOSKOU, 20 Juni. In de Oekraïne en Wit Rusland heeft een hevige cycloon gewoed. De steden Poltawa, Minsk en Kiew staan grootendeels-onder water. De telefoonverbin dingen zijn verbroken. De schade bedraagt millloenen. MÜNCHEN, 20 Juni. De Beiersche re geering is naar aanleiding van het bijeen, komen van een nieuwen Landdag op mor gen, afgetreden De regeering zal echter de loopende zaken afwikkelen totdat een nieuw ministerie gevormd zal zijn. sJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2