Binnenlandsch Nieuws IK DWEEP MET ZEFA ZEEP, ort en Niet alle Bacteriën UIT T VERLEDEN VAN ABBENES voor alle doeleinden, P. J. VAN GULIK, UW SCHOENMAKER HEEFT ZE TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1928 BLADZIJDE 4 Wat Dr. Jan Pieter Hei je voor het dorp deed. geschikt zoowel voor de Wasch als voor het Toilet. 30 cent per doos van drie groote stukken. Zie onze et lage io de zaak van Vx^ maar wacht voor waardelooze namaak SCHAKEN. Belastingdruk in verhouding tot het inkomen ZIJLSTRAAT 84. KERKNIEUWS. Mgr. Th. de Backere factie vujtc, tccCCex- De Tour de France R.K. Handelshoogeschool Tilburg RECHTSZAKEN. De corruptie in het gasbedrijf Was de aangifte valsch? SOCIAAL LEVEN De staking aan ade Ver. Blik- fabrieken te Delft opgeheven Gisteren is de staking aan de Ver. Blik- fabrieken te Delft opgeheven. Het geheele personeel heeft het werk hervat. De meisjes zullen vijf procent meer ontvangen dan door de directie was toegezegd. Voor het overige personeel zullen nieuwe tarieven worden vastgesteld. De wet op den Hoogen Raad van Arbeid KUNST EN KENNIS Den Haag krijgt een Zeiss-planetarium HANDEL EN NIJVERHEID Nederlandsehe Handel maatschappij D. H. V. B. DISTRICT LEIDEN Hoe de voetbalkampioenen op het Olympisch Stadion verfrischt worden NED. ZWEMBOND. DAMMEN Damkampioenschap UIT ONZE OOST De voorlichting van het buitenland omtrent Ned. Indië in den mond zijn schadelijk, wel echter de gisting- en bederfverwekkers. welke de oorzaak zijn van den zoo zeer gevreesden "tandwolf'. De ver onderstelling als zouden gewone mechanische tandreinigingsmiddelen deze gevaarlijke parasieten kunnen verdelgen, be rust op een noodlottige dwaling. Slechts een krach tig werkend antisepticum als Odol, dat hun ont wikkeling tegenhoudt, waarborgt betrouwbare be scherming. Want de krachtige werking van dit des- infecteerende mondwater voorkomt die processen in den mond, welke de tanden verwoesten. Odol heeft bovendien een aangenamen, verfrisschenden smaak en verwijdert eiken onaangenamen reuk uit den mond. Odol is het aangewezen middel vooi de oordeelkundige verzorging van mond en tanden, daar het de krachtig werkende, kiembestr ij dende eigenschappen van een echt antisepticum bezit Het dorp Abbenes bestond reeds, toen een deel van den tegenwoordigen Haarlemmer meerpolder nog water was. Hst lag toen op een eiland. Dit eiland met het omliggende vrucht bare grasland zou in vroegere eeuwen be hoord hebben aan de rijke abdij van Leeu- wenhove onder Noordwijkerhout en daaraan zijn naam hebben ontleend. Na de droog legging van „de Meer" werden de landerijen tusschen den Lisserweg. Hoofdvaartweg en Huigsloterdijk aangekocht door den heer J. J. van Voorts, destijds predikant en wo nende te Amsterdam. In Januari 1864 kochten twee dochters van ds. van Voorst, van wie Maria Marga- retha gehuwd was met Doctor Jan Pieter Heije, een ander gedeelte, waartoe ook de gronden van Abbenes behoorden. Van dezen tijd dagteekent de bijzondere belangstelling van Dr. Heije voor Abbenes. Hij ontwierp zelf een plan van bebouwing van het dorp, legde verkeerswegen en een laan aan, stelde gronden beschikbaar voor de stichting van een school, een kerkgebouw en nam zelf het initiatief tot ere naar zijn eenige dochter genoemde bewaar-, naai- en breischool, de „Cornelia-Sophia-school." Het vroegere eiland Abbenes werd door zijn toedoen een vriendelijk dorp, landelijk gelegen te midden der vruchtbare akkers. Dr Heije kwam geregeld tweemaal per maand in het door hem zelf gestichte dorp, waar hij zoo gaarne vertoefde en deeinam aan vreugde en leed van zijn bewoners. En het valt niet te verwonderen, dat bij hem de gedachte rijpte, om in het door hem zoo geliefkoosde oord te mogen rusten, wanneer zijn aardsch leven een einde zou nemen. Te dien einde liet hij vlak naast de begraaf plaats van de kerk op een heuvel een graf kelder bouwen, liet dezen afzetten met een ijzeren hek en omplanten met een rij popu lieren en daaromheen een plantsoen aan leggen. Op 24 Februari 1876 overleed Dr. Heije. Het familiegraf raakte spoedig na zijn dood in verval. De achterblijvenden verbraken 20 jaar later alle banden, die hen aan Ab benes bonden en verkochten hun eigendom men aan den aldaar wonenden Jan Huls bos. De erfgenamen van den nieuwen eige naar lieten niet lang daarna de boomen van het meest karakteristieke wandellaantje rooien, waardoor het werk van Dr. Heene voor altijd en onherstelbaar werd geschon den. Bij akte van 21 Juni 1907 heeft de heer Hulsbos in eigendom verkregen den graf kelder met het gedenkteeken, en daarom liggenden tuin met de toegangswegen en het ijzeren afsluithek, onder verplichting om dit in behoorlijken staat te onderhouden op de wijze,zooals dit tot dusver geschiedde en met bepaling dat omschreven grafkelder ten eeuwige dage als begraafplaats zal blijven dienen voor de daarin thans reeds begraven personen en voorts beschikbaar blijven om daarin nog te begraven de erven van ge noemde Margaretha Maria van Voorst. Op het gemetselde keldergewelf ligt een groote steen, waarop staan deze woorden: „Grafsteen van Dr. Heije en zijne dierbaar ste en zijner moeder „Sophia van Voorst- Hoeufft, mede ter gedachtenis zijn vaders Ds. J. J. van Voorst," en verder nog: „Hier sluimeren tot hooger ontwaken: Jan Pieter Heije, Alfred Zervas, Sophia Zervas-Heije, Dederica Cornelia van Voorst en Margaretha Maria van Voorst, wed. Dr. J. P. Heije." Aan het hoofdeinde staat een groote steen waarin op de achterzijde staat gebeiteld: „Een lied, een lied uw leven lang," en op den voorkant: „De Nederlandsehe jeugd aan den kindervriend en dichter Dr. J. P. Heije 18091876." Boven welke woorden zijn afge beeld omgeven door een laurierkrans, twee naar beneden gebogen elkaar kruisende brandende fakkels en daaroverheen zweven de een vlinder, symbool der onsterfelijkheid uitvliegende naar het leven en het licht dat boven is. Nog iets hooger in den kop van dezen steen staan uitgebeiteld een harp omge ven door lauriertakken als aanduiding van dicht- en de toonkunst, waaronder de figuur van een ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. In 1919 is het familiegraf van Dr. Heije in eigendom, beheer en onderhoud overge gaan aan de gemeente Haarlemmermeer. De herinnering aan Dr. Heije leeft nog or andere wijze voort. Aan de openbare school te Abbenes schonk hij een bibliotheek en in 1873 werd ten name dezer gemeente op het grootboek der N. W. S. een bedrag van 500 geschreven. Een vierde van de rente moet bij het ka pitaal worden geschreven, waardoor dit thans tot een bedrag van 9400 is aange groeid. Van het overige deel der rente moet de helft worden gebruikt voor een jaarlijksch kinderfeest op Heije's verjaardag (1 Maart), het andere deel voor een schoolfeest op den verjaardag van Heije's dochter (21 Septem ber) voor de leerlingen van de Cornelia- Sophia bewaar-, naai- en breischool. Waar uit het voorgaande gebleken is, hoe nauw het leven van Dr. Heije met Abbenes is verbonden geweest, is het merkwaardig in dit verband te kunnen melden, dat het aan den burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, gelukt is, een groot olieverfgeschil derd portret van Dr. Heije en diens echtge- noote, Maria Margaretha van Voorst, te ver krijgen. Het is een doek van 1'/, bij 2 meter grootte van den schilder Koningsveld, dat burge meester Slob voor een matigen prijs kocht bij een van Heije's nakomelingen. Doek en lijst vragen restauratie. Met den burgemeester is het college van B. en W. van gevoelen, dat dit doek in het bezit moet komen van de gemeente Haar lemmermeer. Dr. J. P. Heije was een Neder lander, die zich op velerlei gebied verdienste heeft verworven en heeft bovendien door verschillende schenkingen de gemeente Haarlemmermeer zeer bijzonder aan zich verplicht. Waar de aankoop van het doek slechts een luttel bedrag eischt, is het te ver wachten, dat de raad het desbetreffende voorstel van B. en W„ dat eerstdaags in be handeling komt, eenstemmig zal steunen. In het ontkennende geval zou voor de ge meente Haarlemmermeer een kostbaar, his torisch bezit verloren gaan. Dit geval lijkt ons ondenkbaar. Integendeel, wij hopen zeer spoedig te kunnen melden, dat in de raad zaal van Haarlemmermeer eerlang zal prij ken het groote doek van Dr. Heije en echt- genoote, gevat in een omraming, dateerend uit den tijd, waarin het portret werd ge maakt. Met het besluit tot den aankoop van het portret zal de raad van Haarlemmermeer een daad stellen, waardoor hij zich bij tijd genoot en nageslacht vereeuwigt! -/■- Zooals reeds eerder werd medegedeeld zijn als bijlage van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Rangschik- kingslijst der gemeenten naar den belasting druk over 1927/1928" een aantal gegevens ge publiceerd waarin voor elk der gemeenten boven 5000 inwoners de belastingdruk wordt aangegeven in pet. van het zuiver inkomen. In verband met de progressie, die het mee- rendeel der gemeenten voor de inkomstenbe lasting hebben bepaald, zijn deze percentages aangegeven voor de inkomens van 1000, 2000, 3000, 4000. 5000, 10.000, 30.000, terwijl bovendien dit cijfer wordt medege deeld voor het Inkomen, waarboven geen verdere progressie toepassing vindt. De hier bedoelde percentages zijn afgeleid Uit de gemeentelijke belastingverordeningen op het inkomen, dus zonder rekening te hou den met het voor een bepaald jaar vast te Stellen vermenigvuldigingscijfer. Voor elk der gemeenten worden deze vermenlgvuldigings- cijfers evenwel over de jaren 1926/1927 en 1927/1928 vermeld, zoodat het percentage, dat in een bepaalde gemeente bij een bepaald inkomen als belasting betaald moet worden, gevonden wordt door deze cijfers te vermenig vuldigen met de uit de verordening afgeleide percentages. Met de hieronder vermelde voorbeelden voor de grootste gemeenten moge dit nader worden verduidelijkt. Percentage van het inkomen dat als gemeentelijke inkom stenbelasting door gehuwden zonder kinderen betaald moet Zuiver worden volgens het grond- inkomen getal 1 in de gemeente A'dam 's-Hage R'dam Utrecht 1.000 0.6 0.45 1.62 2.000 5 1.67 1.8 4.76 3.000 6.67 2.19 2.37 7 4.000 7.65 2.49 2.67 8.75 5.000 8.34 2.7 2.94 9.8 10.000 10 86 3.24 4.02 11.9 30.000 15.53 4.36 6.32 13.3 Maximum 18 5.45 7.5 14 Vermenigvulidigingscijfer over 1927/1928. 0.6 1.3 1.3 0.65 Uit deze enkele voorbeelden blijkt reeds af doend, dat zonder nadere gegevens geen ver gelijkingen kunnen worden gemaakt tusschen de vaak in de dagbladen gepubliceerde ver- menigvuldigingscüfers, zooals deze jaarlijks door den gemeenteraad worden vastgesteld. Voor 's-Gravenhage en Rotterdam toch zijn deze cijfers over 1927/1928 aan elkaar gelijk, doch vermenigvuldigt men den factor 1.3 met de in het voorbeeld vermelde percentages, dan blijkt, dat voor elk der vermelde inko mens de belastingdruk te 's-Gravenhage la ger is dan in Rotterdam en dat bij een in komen van 1000 in eerstgenoemde gemeente geen inkomsten-belasting ten behoeve der ge meente betaald moet worden. In de gevalen, dat naast of in plaats van een eigen gemeentelijke inkomstenbelasting opcenten op de Rijksbelasting worden gehe ven. zijn in de bijlage van bovengenoemde publicatie ook deze aantallen opcenten over 1926/1927 en 1927/1928 vermeld, terwijl boven dien overeenkomstige verhoudingscijfers voor komen voor de Rijksinkomstenbelasting en de verdedigingsbelasting II Met behulp van de ze cijfers is het mogelijk voor de verschillen de inkomens ook de belasting te berekenen door Rijk, provincie en gemeente te zamen geheven in pet. van het inkomen. Hoe belang rijk deze kunnen uiteenloopen, is duidelijk te zien uit de genoemde voorbeelden. Totale belastingdruk in pet. van het inkomen Inkomen Gemeente Belastingen Percentage 1.000 Arnhem 1926/27 2 2.000 Amsterdam 1926/27 5.44 3.000 Wassenaar 1927/28 3 58 4.000 's-Hage 1927/28 6.36 5.000 Ede 1926/27 7,74 10.000 Rotterdam 1926/27 10.62 30.000 Utrecht 1927/28 15.88 Maximum Emmen 1927/28 42.6 Benoemd tot Apostolisch prefect van Soerabaja. In het Missiehuis der Lazaristen te Hel- den-Panningen ontving men uit Rome het bericht, dat de zeereerw. heer Th. de Bac kere benoemd is tot Apostolisch Prefect van Soerabaja. Toen in 1923 de Lazaristen, hiertoe geroe pen door de Propaganda, hunne medewer king gingen verleenen aan de paters Je zuïeten op Java, werd mgr. de Backere be noemd tot Missie-Overste van de 3 residen ties van Soerabaja, Kediri en Rembang, on der het bestuur van den Apostolischen Vica- Ze duren oneindig veel langer dan de gewone soorten» loopen aangenamer en glijden niet uit. Rebry wint het traject CherbourgDinan De derde etappe van de Tour de France, die van Cherbourg naar Dinan <199 K M.) is naar de Tel. meldt gewonnen door den Belg Rebry. In 6 uur 29 min. 17 sec.; 2. Frantz (zelfde tijd); 3 Dewaele 6.30.31; 4 Vervaecke 6.31.32; 5. Leducq 6.32.27; 6. Verhaegen 6.32.38; 7. Watson 6.39.08; 8 en 9 Opperman en Os borne (zelfde tijd)10. Vandecasteele 6.43.14. In het algemeen (passement heeft de Lu xemburger Frantz de winnaar van den Tour van verleden jaar nog steeds de lei ding. De stand na de eerste drie étappes luidt: 1. Frantz 17 uur 10 min. 49 sec., 2. Rebry (dezelfde tijd); 3. Dewaele 17.12 03; 4. Ver vaecke 17.13.04; 5. Leducq 17.24.55; 6. Meer- tens 17.26.05. 7. Verhaegen 17.24.08; 8. Mau- clair 17.44.44; 9. Bidot 17.51.38; 10. Magne 17.51.38. ris van Batavia. Dit missiegebied is thans, na vermeerdering met de residentie Madioen verheven tot een zelfstandige Apostolische Prefectuur onder den naam van Prefectuur van Soerabaja, met benoeming van mgr. de Backere tot Apostolisch Prefect. Hoewel het Vicariaat Soerabaja nog niet lang geleden is gesticht, ontwikkelt het zich reeds op voorspoedige wijze en houdt schoone beloften in Er zijn 9.500 Katholieken en de Katholieken scholen tellen 2000 kinderen. Een belangrijke vooruitgang valt te con- stateeren bij de Chineesche kolonies, waar van er thans meer dan honderd Christelijk onderwijs ontvangen. Er zijn 14 priesters in dit gewest; en bijna 100 broeders en zusters geven zich aan het derwijs. De broeders van Oudenbosch wer ken er ten getale van 24., de Ursulinen van 57 en van de Zusters Dienaressen van den H. Geest van Steyl zijn er 17. Zooals geheel Java is ook Soerabaja ten prooi aan ernstige moeilijkheden, en moet 't standhouden tegen de communistische en Mohammedaansche tegenpartij. De Lazaristen zijn er in geslaagd het Ka tholieke leven te versterken en het getal Communies, dat in een tijdsruimte van 4 jaren verdrievoudigd is, is hiervan wel het beste bewijs. Voor het studiejaar 19281929 zijn door het curatorium der R. K. Handelshooge school benoemd tot rector-magnificus prof. dr. Th. Goossens en tot secretaris van den senaat, prof. mr. E. G. J. Gimbrère. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft hooger beroep aangetee- kend tegen de vonnissen van die rechtbank, waarbij H. M„ opzichter bij de gemeentebe drijven te Middelburg en E. P. v. D. destijds gasmeester te Wemeldinge, werden vrijge sproken van corruptieve handelingen. De eisch tegen v. M. was 50 boete subs. 25 da gen hechtenis en tegen v. D„ een maand ge vangenisstraf. In hooger beroep verzwaart het Amster- damsch Gerechtshof de straf. Gisteren heeft het Amsterdamsch Ge rechtshof in hooger beroep uitspraak ge daan, in de strafzaak tegen den 31-jarigen praktizijn, die bij de politie aangifte deed, dat hij in den avond van 12 Maart 1927, bij het betreden van het donkere trappor taal van een perceel aan de Quellijnstraat, te Amsterdam, waar hij als vrijwillig arm bezoeker der Evang. Luthersche Gemeente, moest zijn, door een naar beneden komend persoon werd aangevallen. Deze onbekende had hem, naar zijn aan gifte, niet alleen ernstige slagen op het hoofd toegebracht, maar had hem ook met een bijtende vloeistof in het gelaat en over de kleeren gegooid. Bovendien was, volgens zijn opgaaf, bij die gelegenheid een portefeuille met 600 kwijtgeraakt. Van die 600 behoorde 300 aan hem en 300 aan de Evang. Luth. Gem. toe. De Rechtbank te Amsterdam had hem op 3 Jan. 1.1. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, wegens het doen van aan gifte van een strafbaar feit, wetende, dat het niet is gepleegd. Van dit vonnis waren, zoowel de ver dachte, als het O. M., dat vier maanden gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal bij het Hof had be vestiging van het vonnis geëischt, met dien verstande, dat een hoogere straf, nl. zes maanden gevangenisstraf, zou worden ge- eischt. Het Hof bevestigde het vonnis. De opgelegde straf werd echter veranderd in vier maanden gevangenisstraf. Bij Kon. besluit van den 8sten Juni 1928, is bepaald, dat de Wet op den Hoogen Raad van Arbeid 1927 in werking treedt met in gang van 1 Juli 1928. Te 's Gravenhage heeft zich een commis sie gevorma om te geraken tot den bouw van een Zeiss-planetarium. Als plaats voor zulk een planetarium is 't oog gevallen op den Dierentuin. Maandag avond is op een vergadering van Dierentuin bestuur en Planetariumcommissie niet alleen principieele, maar ook zakelijke overeen stemming bereikt. In de heden gehouden algemeene verga dering werd het verslag uitgebracht omtrent den toestand der Nederlandsehe Handel maatschappij en hare handelingen gedurende het boekjaar 1927. Wij or.tleenen hieraan het navolgende: Het afgeloopen jaar was zoowel op poli tiek als op economisch gebied rijk aan be langrijke gebeurtenissen. In politiek opzicht droeg het echter slechts weinig positiefs bij tot oplossing van de vele nog steeds be staande moeilijke vraagstukken. Evenmin als de politieke gebeurtenissen, werkten die op economisch gebied er aan mede, den weg voor het bedrijfsleven te effenen. Voor ons land in het bijzonder was 1927, zoo niet over de geheele lijn, dan toch wel grootendeels een gunstig jaar, waarin o.a. de geldmarkt bijna onafgebroken ruim was, zoodat crediet voor goede zaken alleszins voldoende en niet duur verkrijgbaar wa3. Voor de hier te lande geen emplooi vindende middelen bestond in het buitenland veelal gelegenheid tot loo- nende uitzetting. Zeer duidelijk trad aan den dag het verlangen naar een zich economisch en politiek rustig ontwikkelend Indië en het besef, dat dit slechts onder een krachtig be stuur bereikbaar is. Daar de fluctuaties der wisselkoersen als gevolg van de vorderingen op het gebied der stabilisatie binnen engere grenzen beperkt bleven, nam de speculatie af en trad de normale valutahandel meer op den voorgrond. Volgens overeenkomst met den Staat der Nederlanden werden voor rekening van den Staat aangevoerd 3859 colli kinabast, 82 balen coca, 1251 kisten jutta-percha en 945 kisten terpentijn, terwijl verkocht werden 4837 colli kinabast, 29 balen coca, 171 kisten juttaper- cha en 473 kisten terpentijn. De cultuurzaken en particuliere consignaties omvatten suiker (incl. Suriname, tabak, koffie, thee, rubber en diverse producten). De economische toestand van Neder- landsch-Indië was in het afgeloopen jaar zeer bevredigend, hetgeen o.m. te danken is aan den bevredigenden oogst van het mee- rendeei der landbouwproducten en aan de gunstige prijzen, die over het algemeen kon den worden bedongen. Vooral de zeer ruime rijstoogst op Java had een gunstigen invloed op de koopkracht der bevolking. Als gevolg hiervan bestond voor de voornaamste invoer artikelen goede vraag, waardoor de import- handel zich eenigermate kon herstellen. De Javasuikerproductie bedroeg in 1927 ruim 2.359.000 ton. De resultaten van de theecul tuur waren wederom bevredigend. De rub bercultuur heeft in het afgeloopen jaar over het algemeen voor de producenten gunstige resultaten opgeleverd, niettegenstaande de weinig opgewekte stemming, waarin de markt meestentijds verkeerde. De koffiecul tuur leverde in 1927 belangrijk ruimere oog sten dan het vorig jaar, toen de productie weinig bevredigend was. De kwaliteit van de krossok-tabak uit oogst 1927 was belangrijk beter dan die in de beide voorafgaande ja ren. De prijzen waren over het algemeen bevredigend. De aanplant van Deli-tabak werd over het algemeen onder gunstige om standigheden in den grond gebracht. Men heeft goede verwachtingen van de kwaliteit. In de wijze van overname van kinabast door de fabrikanten te Amsterdam, en van den verkoop van kinine kwam in het afge loopen jaar geen wijziging. De met de voor naamste voedingsgewassen beplante uitge strektheid op Java en Madoera was in 1927 ruim 560.000 bouw grooter dan het vorig jaar, waarvan 191.000 bouw door den rijst bouw in beslag werd genomen. De met mais beplante oppervlakte bedroeg 2.720.000 bouw of 40.000 bouw minder dan verleden jaar. De productie van copra was nog geringer dan in 1926. De handel in zwarte peper beperkte zich tot transacties tusschen opkoopers en exporteurs. De handel in witte peper had niet veel te beteekenen. De oogst van kapok beantwoordde niet aan de aanvankelijk gekoesterde verwachtingen. De markt voor tapioca producten verkeerde geruimen tijd in flauwe stemming. De han del in grondnoten was van meer beteekenis dan het vorig jaar. Het Jaar 1927 heeft zich voor de Straits Settlements en de Maleische Staten in te genstelling met de voorafgaande jaren ge kenmerkt door een rustig verloop. Voor Br.- Indië was het jaar 1927 niet bepaald ongun stig, in tegenstelling uiteraard met China. Voor Japan was het jaar 1927 een tijdperk van financieele depressie. De balans per 31 December 1927 sluit met een bedrag van 508.476.265.05, terwijl de winst- en verliesrekening sluit met een be drag van 17.220.281.85. Het voordeelig saldo dezer rekening bedraagt 8.654.725.65. Zooals reeds bericht is, wordt Vrijdag 22 Juni a.s. de Jaarvergadering van het Dis trict Leiden gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond, des avonds te 8 uur, Steenschuur 35, Leiden. Voor deze vergadering is door het Dis- trictbestuur, hetwelk Maandag 1.1. In ver gadering is bijeen geweest, de volgende agenda vastgesteld: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen. 3. Bespreking jaarvergadering van den D. H.V.B. met voorstel van het Districtbestuur. 4. Bestuursverkiezing. (Het geheele Bestuur is aftredend). 5. Verkiezing Elftalcommissie. 6. Benoeming kasnazieners. 7. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 8. Rondvraag en sluiting. Wij willen er nog op wijzen dat deze ver gadering verplichtend is op straffe van boete. We vertrouwen dat iedere vereeniging haar vertegenwoordiger zal zenden. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. Een prijzenswaardige maatregel. Het zal velen wellicht interesseeren, iets te vememep over de wijze, waarop de voet ballers. die verleden week den titel heb ben veroverd, welke de hoogste sporteer inhoudt, zich gedurende de wedstrijden herstelden van hun inspanningen. Naast de beproefde verpleging, die den spelers van de zijde hunner masseurs en helpers ten deel viel, werd daarbij een van ouds beproefd mondverfrisschingsmiddel gebruikt. In alle kleedkamers op het Olym pisch Stadion staat sedert het begin van het voetbaltoumooi steeds ruimschoots Odol ter beschikking. Speciaal gedurende de rust maakten de spelers daarvan een rijkelijk gebruik. Na het massegren een flinke mond- spoeling met Odol en de mannen wa ren opnieuw gesterkt om het spel voort te zetten. Ook vóór en nè, de spelen oefende Odol zijn weldadigen en kalmeerenden in vloed uit. Deze maatregel ontmoet van de zijde van alle deelnemers een dankbare waardeering. Naar wij vernemen, stelt de Odol-fabriek te Amsterdam tijdens den geheelen duur der Olympische Spelen het voor alle ac tieve deelnemers benoodigde Odol gratis ter beschikking. Door een misverstand werd bovenstaand stukje eerst heden geplaatst. In De sp.kr. lezen wij naar aanleiding van het boven staande nog: Natuurlijk kan 't niet als een vaststaan de wet worden aangenomen, maar toch is "t een kenmerkend verschijnsel, dat de per soonlijke zorg der spelers zich weerspiegelt in de prestaties van het elftal. Een typee rend bewijs vinden wij in het volgende: De firma Odol heeft in elke kleedkamer van het Olympisch Stadion een etagè- retje laten aanbrengen, waarop voor èlken wedstrijd twaalf flacons Odol werden ge plaatst, ten gerieve van de deelnemers. Het gebruik werd nauwkeurig gecontroleerd: Uruguay: alle flacons gebruikt; Argen tinië: eveneens; België: veel gebruikt; Egypte; niets; Mexico: niets; Holland: 7 flacons gebruikt; Italië: 7 flacons ge bruikt; Spanje: 6 flacons gebruikt; Ver. Staten; niets; Joegoslavië: niets. Hoe eenvoudig ook, laten de Zuid-Ame rikanen blijkbaar niets onbeproefd om zoo ,Jit" mogelijk te starten. En geven de re sultaten daarvan niet het klaarste bewijs? OVERZICHT De eerste week, waarin alle competitie wedstrijden doorgang konden vinden is nu eindelijk geweest. In de afgeloopen week is het geheele vastgestelde programma afge werkt kunnen worden. Haarlemscbe dames-zeventallen hadden rust en ook voor deze week wordt niet veel van hun activiteit gevergd, daar slechts één zevental behoeft te spelen. De Zignea-reser- ves moeten namelijk naar Koog-Zaandijk om daar Thebes te bekampen, veel kans geven we haar niet. tegen dit sterke zevental. Da mes volhouden en zorgt voor de verrassing. In de heeren-afdeelingen zijn meer wed strijden gespeeld. Onze Haarlemsche zeven tallen wonnen alle hun wedstrijden, nJ. H. V. G. B. van Neptunus; H. P. C. van-Nereus sn in de derde klasse De Waterratten van Zwemlust. Voor deze week is in de tweede klasse afdeeling voor H.V.G.B. een wedstrijd vast gesteld tegen Nereus. Gezien de prestaties van afgeloopen Zondag, vermoeden we dat de H.V.G.B.'ers het niet verder als een gelijk spel zullen kunnen brengen. H.P.C. ontvangt in Groenendaal het eerste zevental van Neptunus en we zijn zeker dat de thuisclub hier de twee puntjes binnen zal sleepen. Voor de derde klasse speelt D. W. R. ilt tegen Triton, Weesp. Triton schijnt dit jaar wel zeer zwak te zijn en we voorspel len dan ook een gemakkelijke overwinning voor „De Waterratten". In de reserve-derde-klasse wordt Donder dagavond aan de Kleverlaan de derby H.V. G.B. IIH.P.C. II gespeeld. Het zal spannen tusschen de reserve-teams, die beide uit jonge spelers bestaan. DE COMPETITIE-INDEELING. Door het terugtrekken van het zevental der Alphensche Zwemclub is de reserve der de klasse B. opgeheven en de overblijvende zeventallen L.Z.C. Ill en Zian II ingedeeld bij H.V.G.B. II. Neptunus III en H.P.C. II. Den Haarlemschen reserves wacht dus nu 'n zeer groote competitie, hetgeen met de va- canties wel eens een groot bezwaar zal blij ken te zijn. Zondag speelde te Utrecht de R. K. Dam club „St. Canisius" van Wilnis en „Excel sior" van 's Hertogenbosch de Demifinaie om het kampioenschap van den Ned. R.K. Dambond. In een zeer spannenden strijd wist „St. Canisius" met 119, volgens on derstaande uitslag te winnen: „St. Canisius" „Excelsior" 1. A. Turkenburg—J. Bechtood 02 2. B. van NieuwkerkW. Rutten 20 3. H. van VlietP. van Aart 11 4. J. SamsonH. Foppele 02 5. A. van LeeuwenA. Govaars 02 6. C. OudshoornF. van Valkenburg 20 7. B. RoeleveldA. Vaes 11 8. H. van NieropW. Leenders 20 9. J. TurkenburgChr. Schakenraad 20 10. Th. de Graaf—M. van der Linden 11 Uitslag 11—9 Thans moet „St. Canisius" nog een wed strijd spelen en winnen om kampioen te zijn van den Nederl. R.K. Dambond. Met het Oostelijk kampioenschap willen wij „St. Canisius" van harte feliciteeren. De einduitslag van het> kampioenschap van Haarlem en Omstreken is als volgt: R. Davidson 6 punten (kampioen); G. Kroone 5% p.; G. Bollebakker 4 p.; Mr. S. Groen 4 p.: J. Meijer 3>4 p.; P. L. Prins 234 p.: Ph. Stol 2p.; D. Wielinga 0 p. Dinsdag 26 Juni zal de beer G. Kroone een simultaanseance in gebouw „de Nijver heid", Jansstraat 85. geven. Aanvang half 8. Ieder schaakliefhebber kan aan deze seance meedoen. Om 9 uur zal de officieele sluiting v. h. kampioenschap v. Haarlem en Omstreken en benevens de prijsuitreiking plaats vinden. Resultaat van een tusschen den minister van Koloniën en de Indische regeering ge voerd overleg om te geraken tot een betere voorlichting van het buitenland omtrent za ken en gebeurtenissen, Nederlandsch-Indië betreffende, waarbij o.m. zou kunnen worden gebruik gemaakt van de diensten van het telegraaf-agentschap van Aneta, is, dat dit telegraaf-agentschap zieh verbindt om zoo veel mogelijk, en ten minste 10.000 woorden per jaar, nieuws uit Nederlandsch-Indië langs zoodanigen weg uit te seinen, dat de opname van dit nieuws in Europa. Amerika en Australië zooveel mogelijk gewaarborgd is. Aneta verbindt zich daarbij om alle sein-, doorsein en distributiekosten voor zijn reke ning te nemen, zoomede om den inhoud de zer telegrammen te richten op het alge meen belang van Nederlandsch-Indië. Aneta zal verder aan de hand van een knipsel-overzicht uit de buitenlandsche pers ten genoegen van de regeering aantoonen, dat de uitgezonden berichten inderdaad pu bliciteit kregen. De kosten van dezen knipseldienst komen mede ten laste van het agentschap. Voor het abonnement op de diverse te legrammen en knipseldiensten, als boven be doeld, betaalt de regeering 15000 's jaars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8