Binnenlandsch Nieuws Rechtszaken Luchtverkeer EEN ONTWERP-WEGENWET INGEDIEND tweede blad :y NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 Mr. D. Fock 70 jaar De onbewaakte overwegen De kolonie „de Ploeg' Alg. Landsdrukkerij Wat de Centrale Commissie voor de filmkeuring deed De verbinding tusschen Schiermonnikoog en den vasten wal Wat kost een fiets? KUNST EN KENNIS Muziekbespreking De materie der tolheffing behoeft noodzakelijk wijziging om te komen tot geleidelijke afschaffing van tollen Inhoud van Tijdschriften De ontvangst der Duitsche Oceaanvliegers te Bremen Een Oceaanvlucht met het nieuwe Zeppelin-luchtschip Na de geslaagde Oceaanvlucht Bij het landen over den kop geslagen DE STRAFZAAK DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Behandeling voor de rechtbank te Amsterdam Het ernstig mitrailleur ongeluk te Bud el GEMENGD NIEUWS Tragisch Overreden en gedood Wat verdwijnen gaat Vervalschte postwissels Ernstig gevolg van een verwonding Kwajongenswerh Ongewenscht bezoek Eigen schuld De Oud-Gouvemeur-Generaal van Ned. Indië, oud-minister mr. D. Fock vierde giste ren zijn 70sten verjaardag. Van zeer vele zijden ontving de jubilaris gelukwenschen en andere blijken van sympa thie. Een groot aantal bloemstukken werd den jubilaris te zijnen huize toegezonden. Onder de telegrafische gelukwenschen was er een van Prins Hendrik, afgezonden uit Bremen, een van den G. G. van Ned. Indië; voorts van leden van den Raad van Ned.- Indlë, van den raad van departementshoof den, van den voorzitter en 31 leden van den Volksraad, van den gouverneur van West- Java, van de directie der Javasche Bank enz. Ook uit alle deelen van Nederland gewerden den zeventig-jarige schriftelijke en telegra fische gelukwenschen. De officieele huldiging geschiedde gister middag in „De Twee Steden" te 's-Graven- hage. Daar hadden zich vele autoriteiten verza meld. Hier sprak jhr. mr. H. A. v. Kamebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland een rede uit, waarin hij de geheele loopbaan van mr. Fock schetste. In 't bijzonder prees spr. daarbij het élan, waarmede mr. Fock zich steeds te midden der moeilijkheden, die ook hem niet bespaard bleven, voortbewoog. Spr. bood den jubilaris namens alle aanwezigen hartelijke gelukwen schen aan en voegde daaraan den wensch toe, dat het den jubilaris gegeven moge worden, gewaardeerd en geacht, voor velen een Vraag baak, een reserve van inzicht en rijpe erva ring nog menig jaar in geluk en gezondheid op zijn nuttig en welbesteed leven terug te zien. Jhr. Sickinghe bracht namens H. M. de Koningin den jubilaris H. M.'s gelukwen schen over. In zijn antwoord op de rede van Jhr. Mr. van Kamebeek zeide Mr. Fock er dankbaar voor te zijn, dat aan het verledene nog eens herinnerd werd. Sprekend over Indië legde spr. er den na druk op, dat, wanneer de regeering voort gaat te arbeiden voor Indië op onbaatzuch tige wijze, de nationalistische stroomingen verdwijnen zullen en men zal gaan inzien, dat de band tusschen Nederland en Indië niet verbroken kan worden. Men begaf zich vervolgens naar een der aangrenzende zalen, waar gelegenheid was mr. Fock en zijn echtgenoote persoonlijk ge luk te wenschen, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Het uitvoerend comité voor de huldiging van mr. Fock heeft hem des avonds in het Palace-Hotel te Scheveningen een feest maaltijd aangeboden. Verschillende sprekers hebben tijdens dezen maaltijd het woord gevoerd. De minister van Koloniën, dr. Koningsber ger, wijdde in het bijzonder een woord aan de laatste fase in de verloopen 70 jaren van den Jubilaris, het gouverneur-generaalschap van mr. Fock. Spr. bracht in herinnering hoe dat gouverneur-generaalschap in 1921 onder moeilijke omstandigheden werd aan vaard. Nederlandsch-Indië, had in de don kere jaren van den oorlog ver boven zijn kracht moeten leven; dat moest in de eerste plaats in orde worden gemaakt. Bovendien was de conjunctuur der wereldmarkt toen niet gunstig voor de Indische producten. Het was een ondankbare taak, die den heer Fock wachtte; het mes in de begrooting zetten; het was een bovenmenschelljke taak; vijf Jaren moeten weigeren wat menzoogaarne zou toestaan en vijf jaar neen te moeten schudden met het hoofd, terwijl het hart, „ja" zeide. Had mr. Fock niet meer gedaan dan dat, dan zou Nederland toch hem daar voor grooten dank schuldig zijn. liet ongeluk bij Nootdorp Het Tweede Kamerlid, de heer Krijger, heeft den Minister van Waterstaat ge vraagd, mede te deelen: of dezer dagen op den onbewaakten over- we.g bij Nootdorp een ongeval heeft plaas gehad; of het uitzicht ter plaatse slecht is; of het ongeluk vermoedelijk zou zijn voor komen, indien daar een afsluiting met hoo rnen ware geweest. Mishandeling door marechaussees? Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Waerden, heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen, of het onderzoek naar de mishandeling van kolonisten te Best, bij Eindhoven, door marechaussées toegezegd bij de beantwoor ding van vragen op 3 Augusus 1927 bereids is geëindigd? Indien dit onderzoek beëindigd is, is de Minister dan bereid overeenkomstig .zijn in de Memorie van Antwoord van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting 1928 gegeven be reidverklaring de resultaten van bedoeld gerechtelijk onderzoek mede te deelen? Indien de beschuldiging van ruw en vijandig optreden tegen vreedzame kolonis ten, tot mishandelens toe, geheel of ten deele Juist gebleken is, welke maatregelen zijn dan door den Minister genomen, of welke maatregelen zullen genomen worden, om de schuldigen te straffen, teneinde het vrij en vreedzaam wonen dezer kolonisten te waarborgen? gemaakten gemiddelden prijs voor een rijwiel met banden. De verkoopsprijzen der fabrieken waren: 1919128.60 per stuk 192 1113.80 per stuk 1922 88.90 per stuk 1923 75.40 per stuk 1924 69.40 per stuk 1925 62.60 per stuk 1926 61.10 per stuk 1927 54.90 per stuk Tot directeur van de Algemeene Lands drukkerij is benoemd de heer L. G. Kort- huis uit Luik. In het tijdvak van 4 t.m. 16 .Juni heeft de Centrale Commissie voor de filmkeuring ge keurd 77 films lengte 60.078 M. Aangebracht zijn 11 coupures in scènes en titellijsten. Toegelaten A (voor alle leeftijden) jour naals, actualiteiten, sport, industrie, reclame, landen en steden, dieren, propaganda e.d., 53 films, lengte 20.253 M., kleine films (1 2 acten) meest komisch, 7 films, lengte 3757 M. Hoofdnummers (groote films) 4 films, lengte 10.756 M. Toegelaten B (boven 14 jaar): hoofdnum mers (groote films) 5 films, lengte 8868 M. Toegelaten C (boven 18 jaar) 1 weten schappelijke film, lengte 1154 M., kleine films (1 a 2 acten) 1 film, lengte 626 M. Hoofd nummers (groote films) 6 films, lengte 14.664 M. Reclame gekeurd: 512 litho's, alle toegela ten 2602 foto's, niet toegelaten 19. Op de vragen van den heer Hiemstra be treffende de verbinding tusschen Schiermon nikoog met den vasten wal antwoordde de Minister van Waterstaat: Het is den Minister bekend, dat bij een deel van de bevolking van Schiermonnikoog eenige teleurstelling bestaat over de zomer dienstregeling van het veer; naar hij meent, worden deze gevoelens echter niet alge meen gedeeld. Het betreft hier de vraag, wat beter is: een dienstregeling, welke aansluit op de treinverbindingen aan den vasten wal of een, welke voornamelijk met het tij rekening houdt. De nieuwe dienstregeling rekent in hoofdzaak met eerstgenoemd belang en is eerst na zorgvuldig overleg met verschillende belanghebbenden vastgesteld. Juist door de boot op verschillende treinen te doen aan sluiten, zal het vreemdelingenverkeer eerder worden bevorderd dan bemoeilijkt. De nieuwe regeling schijnt uit een algemeen verkeers- belang verkieslijk. Inderdaad zal het niet steeds mogelijk 'zijn aan den steiger aan te leggen, doch tegen over het wat minder gerief staat dan een langere periode, gedurende welke het ver keer bediend kan worden. Het voornemen bestaat om na afloop van dit seizoen te doen nagaan, of wellicht op eenigerlei wijze nog verbetering in de veerverbinding kan worden aangebracht. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat ten gevolge van het on diepe water wel nimmer de toestand zal kunnen worden bereikt, dat een veerboot onder alle omsandigheden aan den steiger kan aanleggen, en men zal dan bij winst in tijdsduur anderzijds eenig verlies in gemak zich moeten getroosten. Een statistiek met sprekende cijfers De totale productie aan rijwielen der rij- wielfabrieken is in 1927 blijkens het jongste maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek opnieuw belangrijk gestegen. Vergelijking van de productie der fabrieken welke zoowel in 1926 als in 1927 gegevens verstrekten, doet zien, dat de productie met bijna 20 pCt is toegenomen. De statistiek stelt vervolgens in staat na te gaan hoeveel rijwielen gedurende de laat ste Jaren in Nederland voor binnen- en bui- tenlandsch gebruik ter beschikking zijn ge komen. Ziet hier de cijfers: 1922 108.700 stuks 1923 112.700 stuks 1924 129.800 stuks 1925 203.900 stuks 1926 257.200 stuks 1927 301.100 stuks Of de toeneming der productie, en de zoo sterke stijging van het aantal afgeleverde rijwielen in gelijke mate aangeeft de renta biliteit der bedrijven, wagen we, aldus voegt het „Vad." er aan toe, te betwijfelen, na ken nisneming van den door de rijwielfabrieken I „Op ter Olympiade", prepaganda- marsch voor de 9e Olympiade. Woorden van Joh. P. Koppen, mu ziek van Gerrit van WeezeL Uitgave N.V. Uitgevers Mij. „Haer- lem". Wat wordt er al niet ter verheerlijking der Olympiade gefabriceerd! Postzegels, dassen, sigaren, limonade, drops, cakes, kaas enz. enz. Waarom ook niet gecomponeerd? Hier eens 'n marsch. Het verwondert ons, dat de thans in zwang zijnde dansvormen (waarvan juist wordt be weerd, dat ze van Zuid-Amerlkaanschen oor sprong zijn!), nog niet becomponeerd zijn ter eebe van het wereldsportfeest en de Zuid- Amerikaansche favorieten! Of deze marsch zijn weg zal vinden of reeds gevonden heeft, wij kunnen het niet zeggen. Wij verkeeren niet in sportkringen, waar te vens de edele zangkunst wordt beoefend. Volgens onze meening, is hij gezien de ar tistieke waarde, niet geschikt als populair lied. Is hij dan zooveel minder dan de doorsnee- gelegenheidsmarsch? Geenszins. Misschien nog wel beter. De populariteit loopt trouwens niet parallel met de artistieke waarde (b.v. .Hittepetit" Maar aan een volkslied moeten toch ook eischen worden gesteld. Op de eer ste plaats een goede accentueering van het woord. Hier zijn b.v. ter wille van markante syn copen in de melodie, de klemtonen aldus ge worden: „Weg met verschil tusschen rang en stand". Ook van een maatverdeeling als bij „waar allen kameraden", op „waar" een heele maat en „allen kame-" te zaam een maat, zijn wij geen voorstanders. En dwepen met een tekst: „Iedersnakt naar den strijd" en „naar Neerlands eerste Vestvindt men Hol land op zijn best!" kunnen we fcbsoluut niet. (Intusschen is dat „op zijn best" niet geheel in vervulling gegaan). De druk is goed en het titelblad spreekt! Dat zijn tenminste goede verdiensten! O. K. Thans zijn ingediend twee ontwerpen van wet tot: lo. vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen; 2o. wijziging van artikel 2 van de Waterstaatswet 1900. Omtrent het wetsontwerp tot vaststelling van voorschrifen omtrent openbare wegen, zij het volgende vermeld: Met het wegenrecht liet cie wet zich tot dusver weinig in. De Mem. van Toelichting geeft een opsomming van de desbetreffende wetsartikelen en voorschriften. Wat de wet gever overliet, trokken in de eerste plaats de provincie en de gemeenten zich aan. Zonder al te groote onnauwkeurigheid kan men zeggen, dat een groot deel van het huidige wegenrecht naast provinciale en gemeentewet berust op provinciaal regle ment en gemeenteverordening. Strekking van dit wetsontwerp is niet om in beginsel met het bestaande te breken. Waar het huidige stelsel van decentralisatie een bevredigende regeling bracht, bestaat geen grond om daarvoor in de plaats te stel len één alles omvattende regeling bij de wet. Op menig punt intusschen bestaat thans in het wegenrecht leemte of onzekerheid. Zoo ontbreken de noodige wettelijke voor schriften, die het ontstaan en te niet gaan van de openbaarheid der wegen beheer- schen. Welke gevolgen de openbaarheid medebrengt voor dengene, die krachtens privaatrecht rechthebbende op den weg is, is nu onzeker. In de gevallen, waarin de omstandigheid, dat de onderhoudsplicht van een openbaren weg bij een particulier berust aan verbeteringen in den weg blijkt te staan, is de overheid aangewezen op het treffen van een schikking met den onderhouds plichtige, ten ware zij er van wil afzien hem aan de nakoming van zijn onderhoudsplicht te houden. Tot afkoop dwingen kan zij den onderhoudsplichtige niet. De kracht van de leggers van openbare wegen mist thans den onontbeerlijken wettelijken grondslag. De materie der tolheffing behoeft noodzakelijk wijziging, om te komen tot geleidelijke af schaffing van tollen. In de praktijk bleek de wenscheliikheid van eene weinig omslach tige regeling, ten einde te geraken tot ont eigening van openbare wegen zelve en van den grond benoodigd voor den aanleg en de verbetering van die wegen. Zonder onnoodig ingrijpen in het be staande moet de wetgever de leemten aan vullen. Het stelsel der voortgestelde regeling is daarmede gekenschetst. Niet eene codifi catie van het wegenrecht in zijn geheel, maar eene regeling van de punten, waarop wettelijke voorziening onontbeerlijk of ge- wenscht Is gebleken. De wet is uitsluitend van toepassing op openbare wegen. Onder wegen worden in deze wet mede verstaan: voetpaden, rijwiel paden, jaagpaden, dreven, molenwegen, kerkwegen en andere verkeersbanen voor beperkt gebruik; bruggen. Onder waterschappen worden in deze wet begrepen veenschappen en veenpolders. Onder rechthebbende wordt in deze wet verstaan de rechthebbende krachtens bur gerlijk recht. Alleen voor openbare wegen geldt de voor gestelde regeling. Daaronder begrijpt zij niet die wegen, welke slechts daarom voor een ieder toegankelijk zijn, omdat de rechtheb bende in den regel de eigenaar het publiek niet weert. Het kan nuttig of nood'g zijn mede ten aanzien van zulke wegen voor schriften te geven in het belang van de veiligheid van het verkeer. De strekking van dit ontwerp echter brengt beperk'ng mede tot die wegen, die meer duurzaam de belan gen van het openbaar verkeer dienen, zoo dat het publiek daarover verkeert niet slechts bij gedoogen van den eigenaar, doch als daartoe gerechtigd. De tolheffing Jeeds geruimen tijd verzet zich de open- e meen'ng tegen de wegtollen, die veelal uit een tijd stammen, waarin het verkeer nog niet zulk een vlucht had genomen, als tegen woordig het geval is. Vooral bij de behande ling van de Wegenbelastingwet is van vele zijden op afschaffing, althans aanmerkelijke beperking dier tollen aangedrongen. Aan de in die richting geuite wenschen zooveel mogelijk toegemoet te komen, is mede het doel van het ontwerp. Alle bestaande tollen terstond te doen vervallen is noch mogelijk noch gewenscht. Echter beoogt het ontwerp wel te bevorderen, dat de tollen geleidelijk tot het verleden zullen gaan behooren. Immers vooreerst bepaalt het, dat geen tolheffingen van kracht zijn dan die, welke vóór de indiening van het voorstel tot deze wet zijn ingesteld. Voorts bepaalt art. 54: De bij concessie of octrooi of anderszins verleende rechten tot tolheffing kunnen bij Kon. besluit of bij een besluit van de Staten der provincie of van den raad der gemeente, waarbinnen de weg waarop de tol wordt ge heven, is gelegen, onder Kon. goedkeuring, worden vervallen verklaard. Een zoodanig besluit is niet van kracht, dan nadat overeenkomstig de bestaande wet telijke bepalingen te dezen, het onderhoud van den weg waarop de tol wordt geheven, onderscheidenlijk ten laste van het Rijk, de provincie of de gemeente is gebracht. Degene, wiens recht tot tolheffing wordt vervallen verklaard, heeft recht op schade vergoeding van het Rijk, de provincie of de gemeente, al naar gelang het vervallen ver- Waren geschiedt bij Kon. besluit, van de Staten der provincie of van den Raad der gemeente. Het bedrag der schadevergoeding wordt, tenzij bij minnelijke schikking daar omtrent is overeengekomen, door den be voegden rechter bepaald. De bepalingen van dit artikel doen niet te kort aan bestaande bepalingen krachtens welke rechten tot tolheffing eindigen of kunnen worden beëindigd. Volgens de Mem. V, Toelichting zullen zich slechts in enkele gevallen moeilijkheden voordoen, namelijk daar, waar hooge tolop- brengsten werden genoten. Doch het schijnt den wetgever aangewezen, dat de publieke lichamen alsdan trachten elkaar de hand te reiken. Ook uit de opbrengst der wegenbe lasting zal bijgedragen kunnen worden. „Onze Mededeelingen", corres pondentieblad der R.-K. Organis ten en Directeurenvereeniging. Redactie: Ramplaan 21, Overveen. No. 3 bevat o.a. het bericht, dat de aan melding voor de examens, die in Aug. te Utrecht worden gehouden, uiterlijk vóór I Juli moet geschieden bij het secretariaat: Nassaulaan 54 a, Groningen. Voorts eenige artikeltjes over de jubilarissenCorn. A. Ga- lesloot, Utrecht, 60 jaar; Th. Beckers, Maas tricht en F. Madlener, Eindhoven, beiden 25 jaar kerkmusici en In Memoriam „Willem Hevdt". Een enthousiaste hulde. Bremen vierde feest. Sinds de vroege morgenuren, zoo meldt een W. B.-telegram uit Bremerhafen, heerschte gisteren in de straten, waardoor de „Bremen"-vliegers zou den trekken, de grootste drukte. Scholen en groote bedrijven waren gesloten, zoodat de geheele bevolking de gelegenheid had de vliegers te zien. Uit de omgeving waren duizenden vreem delingen toegestroomd. De straten vormden een zee van vlaggen. Schoolkinderen en ver- eenigingen met vlaggen trokken de met dichte menschenmassa's bezette straten door. Te 10 uur kondigde de sirene van de „Co lumbus" aan, dat de auto met de vliegers zich in beweging had gezet. Alle andere schepen namen dit sein over' en onder het geloei der sirenen en het ge juich der menigte deden de Oceaan-vliegers hun intocht. Terwijl een twaalftal vliegtuigen boven de stad manoeuvreerde, kwamen de auto's met de vliegers aan, waar een eere-compagnie van de rijksweer was opgesteld. Terwijl de kerkklokken luidden, stapten de vliegers uit den auto en werden op de trap van het stadhuis door een vertegen woordiger van het gemeentebestuur begroet. In het stadhuis had vervolgens de offi cieele ontvangst der vliegers plaats. In de groote zaal van het raadhuis werden de Oceaan-vliegers toegesproken door den president van den senaat, burgemeester dr. Donandt, dei de beteekenis van de ontvangst der vliegers in de Vereenigde Staten naar voren bracht en ieder der vliegers een groo te gouden staatsmedaille aanbood met op de voorzijde het Bremensche staatswapen met het opschrift „Der Senat der freien und Hansestadt Bremen" en op de keerzijde een genius met de woorden „Dem Verdienste". In dei) rand is de naam van den vlieger, die de medaille ontvangt, geslagen met de woor den „Erster Ostwest Ozeanflug", benevens de data der vlucht en der thuiskomst. De drie vliegers dankten bewogen voor de hun bewezen eer. Vervolgens bood de senaat hun en hun fa milie een noenmaal in kleinen kring aan. De Oceaanvliegers hebben den rijkspresi dent verzocht het daarheen te leiden, dat de voor hen in verschillende steden van Duitschland belegde feestelijke ontvangst zoo eenvoudig mogelijk zal plaats hebben en dat de eventueele hiervoor beschikbaar ge stelde gelden aan de weldadigheid ten goede zullen komen. De rijkspresident heeft dit verzoek door gegeven naar het rijksministerie van ver keer, dat het algemeen secretariaat is voor de huldebetuigingen. Reuter seint uit New York: De burgemees ter van Longbeach heeft bekend gemaakt, dat doctor Eckener, de Duitsche Zeppelin bouwer het plan heeft, om het nieuwe Zep pelin-luchtschip een non-stopvlucht te laten maken van Friedrichshafen, waar het ge bouwd wordt, naar Longbeach (Amerika). De volgende maand zal de tocht onder nomen worden. Het verhaal met den tocht met de Friendship Gisteren zijn miss Earhart en haar gezel len van de Oceaanvlucht te Southampton aangekomen, nadat mist, wind en ruwe zee het vertrek van Friendship uit Wales ver scheidene uren hadden opgehouden. Zij wer den te Southampton schitterend ontvangen en miss Earhart werd bij haar aankomst aan land door den Mayor omarmd. Later vertrok het gezelschap per auto naar Londen. Omtrent het verloop van den tocht over den Oceaan wordt aan het „Hbld." nog ge meld: Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag, een vlucht van New-Foundland naar Southampton te maken, moest dit plan opge geven worden, omdat het vliegtuig te zwaar met benzine was geladen en niet op kon stijgen. Daarom moest een deel van de brandstof uitgeladen worden, maar daardoor was het onzeker, of Southampton „gehaald" kon wor den. Toen was Valentla (Ierland) als doel ge steld. Maandagochtend om 10.15 meldde het mailschip „America", dat de Friendship tweemaal boven de boot had gecirkeld, die toen 75 mijl uit de kust van Queenstown was. Daardoor wist men,dat de „Friendship" dicht bij land was en omdat het vliegtuig een Noordelijken koers nam, scheen het, dat richting werd genomen naar Valentia. De volgende berichten wezen echter uit, dat le machine de Iersche kust volgde, het Sint George kanaal overstak en laag vloog langs de kust van Wales bij het kanaal van Bristol waarschijnlijk op zoek naar een ge schikte landingsplek. Toen het watervliegtuig landde, was er nog slechts 10 gallon brandstof aan boord. Mr. Wilmer Stulz verklaarde, dat ze op de tweede helft van den tocht veel last hadden gehad van mist en regen. „Het weer was 's nachts vreeselijk slecht. We waren niet ongerust, maar het was niet alles, om van half vijf 's morgens tot het oogenblik dat we landden op ongeveer 400 voet blind te moeten vliegen. We zagen Ierland niet en dachten, toen we landden, dat we ongeveer bij Kaap Land- send waren. „We waren 20 uur en 40 min. in de lucht, wat de omstandigheden in aanmerking ge nomen, lang geen kwade prestatie is". Ongeval op het vliegkamp „De Kooy" Een luitenant gewond Tijdens de vluchten, die in den nacht van Maandag op Dinsdag ten behoeve van oefe ningen der zoeklichtafdeeling van de land macht plaats hadden, is het marinevliegtuig „Z. 16", van het vliegkamp „De Kooy" nabij Den Helder bü het landen over den kop ge slagen. Vlieger was de officier-vlieger 2e kl. M. C. Moes, waarnemer de luitenant ter zee le kl. C. A. Weemhoff. Laatstgenoemde ge raakte ten gevolge van het ongeval licht ge wond. Vermoedelijk heeft hij een schouder blessure gekregen. Hij werd ter onderzoek naar het Marinehospitaal overgebracht. Zooals reeds in 't kort gemeld, heeft de Amsterdamsche rechtbank gisteren de be handeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank voortgezet. Daarbij werd als eerste getuige gehoord de heer N. Meynema, oud-directeur van de Veendam mer Hypotheekbank. Deze getuige vertelde o.m van een verga dering in Antwerpen, waarop de heeren Lieberman, mr. Schürmann en mr. v. Gigch aanwezig waren. Vóór deze vergadering had getuige voor de „Veendammer" zes en een hslve ton op- geëischt, n.l. de opbrengst der verkochte hypotheken. Toen de heeren daarop in Ant werpen te zamen kwamen, deed mr. Schür mann het voorstel, dat de getuige, die voor de Veendammer Hypotheekbank optrad, van Liebermann een ton zou ontvangen, mits hij Liebermann dan ook nooit meer zou lastig vallen. De getuige vertelt voorts van de abnor maal hooge salarissen, die de commissaris sen van de „Veendammer" genoten, toen de bank op 't punt stond te failleeren. Er was zelfs een voorstel gedaan om den president-commissaris een vergoeding toe te kennen van 500 per maand. De honoraria, die aan de advocaten wer den uitbetaald, waren zeer hoog. Mr. Schürmann kreeg *n ton, mr. van Gigch kreeg ook 'n ton en aan mr. Spaar garen werd anderhalve ton „geleend". Het honorarium van mr. v. Gigch had getuige gehoord van den heer Schim van der Loeff. Op een vraag van mr. Muller Massis deelt getuige mede, dat mr. van Gigch op de vergadering van 12 Novembed te 's-Gra- venhage beweerd had niets te weten van den borgtocht van heer van der Toorn. Lachend had mr. v. Gigch toen aan den verdachte A. C. M. gevdaagd of deze soms een borgtocht van een miUIoen in. zijn pa pieren had gevonden. Daarop had de heer Kloppenburg, die meende, dat de borgtocht wel degelijk be stond, boos de vergadering verlaten. Ook getuige was toen weggegaan. Vervolgens wer gehoord de getuige A. Smits van de firma Stoppelman en Smits, die accountant is geweest van de Veendam mer Hypotheekbank. Bij zijn controleering van de boeken had getuige een verlies geconstateerd van 280.000 in twee jaar. Toch was er, zoo meende getuige, nog voldoende dekking voor de pandbriefhouders. Getuige verklaart voorts, later te hebben gehoord, dat de onderhandelingen over den verkoop van de Veendammer waren afge sprongen. Waarom wist hij niet. Later wer den de onderhandelingen weer hervat op grondslag van betaling. Later heeft getuige gehoord, dat de heele koopsom zou worden betaald uit de activa van de Veendammer. Daartegen had hij zich onmiddellijk ver zet, omdat hij vond, dat er geen tegenwaar de was voor de Veendammer. Op een vraag van de verdediger W., mr. Muller Massis, deelt getuige mede, dat mr. Schuurman inderdaad een honorarium heeft gevraagd van 25.000. Daarna werd gepauzeerd. De griffier (feed na de pauze voorlezing van eenige notarieel opgemaakte akten van cessie, waarmee uitvoering werd gegeven aan het verkoopcontract, alsmede van eenige processenverbaal van vergaderingen van commissarissen en aandeelhouders. Hier onder het procesverbaal van de op 25 Juni 1927 te Hilversum gehouden buitgenwone algemeene vergadering, waarop het oude be stuur aftrad en het nieuwe benoemd werd. In het procesverbaal dezer bijeenkomst komen de volgende zinsneden voor: De heer mr. van Gigch neemt daarna het woord, namens eenige aandeelhouders, om uiting te geven aan de waardeering, die door hem wordt gevoeld voor hetgeen de directie, en spéciaal de heer J. Woltman Jr., van de Veendammer Hypotheekbank heeft gemaakt. Nu hij gelegenheid heeft gehad zich van den toestand op de hoogte te stellen, kan hij ver klaren, dat deze de vergelijking met andere hypotheekbanken zeer goed kan doorstaan. Ten slotte dankt de heer J. Woltman Jr., voor de gesproken woorden en drukt de hoop uit, dat de Bank in voorspoed zal toenemen. Nadat getuige J. Spanjersberg wederom gehoord was, werd get. L. Th. H. baron van Boecop gehoord. Deze vertelde Liebermann in 1915 ontmoet te hebben. Hij werd daarop met meer andere heeren commissaris van de Holland- Amerika Levensverzekering Maartschappij en in den zomer van 1920 werd hij commissaris van de Veendammer, In Juni 1927 verzocht Liebermann, dien hij uit het oog verloren had, hem In Noordwijk te komen. Liebermann noodigde hem uit op de vergadering te verschijnen. Op de vergadering van aandeelhouders werd Möhring tot directeur benoemd. Voorts werden commissarissen en een raad van toe zicht aangewezen. Mr. Muller Massis: Wat weet u van Lie bermann? Get.: Hi) had goede relaties, leefde in Noordwijk op grooten voet en had altijd groote conferenties, o.a. met Duitsche heeren, als dr. Stegemann. Getuige E. Schansema te Hilversum was boekhouder van de Veendammer. Hij ver klaarde na 25 Juni 1927 de boeken van dag tot dag te hebben bijgehouden. Maar wat er gebeurde, werd getuige niet gewaar. Begin September 1927 vroeg J. J. Woltman of de transactie van 25 Juni 1927 geboekt was en toen dit ontkennend beantwoord werd, e'schte hij dat vóór het vertrek van de ad ministratie naar Amsterdam de posten ge boekt zouden worden. Het memoriaal waarin niet genoeg ru'mte opengelaten was, moest toen worden overgeschreven. Getuige werd toen gewaar, dat verschillende hypotheken afgelost waren. Vervolgens werd de behandeling tot Don derdag geschorst. De advocaat-generaal bij het Hoog Militair Gerechtshof vraagt vrijspraak In hooger beroep heeft gisteren het Hoog Militair Gerechtshof behandeld de zaak tegen den sergeant-instructeur der infanterie W. G. van E. te Budel, die door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot een week hechtenis wegens ihet aan zijn schuld te wijten zfjn van den dood van den milicien Rooyakkers en het verkrijgen van zwaar lichamelijk letsel door den milicien Soors op 11 Februari 1928 te Budel. De sergeant majoor-instructeur J. A. L. van L. had op dien datum te Budel, in opdracht van den compagnies-comman dant, een les gegeven over den mitrailleur, waarvoor hij verschillende onderdeelen had meegenomen. Van E. had daarbij een scherpe patroon gevoegd ten gebruike bij het uit elkaar nemen van den mitrailleur. Sergeant-majoor van L. heeft, niet weten de, dat het een scherpe patroon was, doch in de meening, dat het een ongevaarlijke exercitiepatroon was, deze willen gebruiken als hulzentrekker, waarbij de patroon in de kamer van den mitrailleur is gebracht en is afgeschoten, met het gevolg, dat twee leerlingen werden getroffen, van wie een doodelijk. Verdachte verklaart, dat in plaats van een sleutel ook een scherpe patroon ge bruikt werd om een pal naar voren te brengen, waardoor de mitrailleur uit elkaar genomen kan worden. Daarvoor werd ook wel een exercitiepatroon gebruikt. Toen de sergeant-majoor theorie geven zou voor de jongens, vóór ze examen moes ten doen, heeft bekl. een scherpe patroon in zijn tasch gedaan, omdat er haast bij was en bekl. geen tijd had een sleutel te halen. Bekl. meende, dat de gewone les gegeven zou worden, n.l. over het uit elkaar nemen van den mitrailleur. Dat geschiedde ook inderdaad, doch daarna demonstreerde de sergeant-majoor ook het verwijderen van een huls. Daartoe gebruikte de serge ant-majoor de scherpe patroon. Toen bekl. zag, dat de sergeant-majoor de scherpe patroon in de kamer bracht, is hij om den mitrailleur heengeloopen, omdat hij on raad vreesde en wilde kijken wat er eigen lijk ging gebeuren. Het was echter al te laat; het schot ging af. Eenige getuigen werden gehoord. In zijn requisitoir zeide de advocaat- generaal, mr Royer. niet te kunnen mee gaan met de leer van den Hoogen Raad, dat er voor mededaderschap geen verband behoeft te bestaan tusschen de personen en meent dan ook dat het vonnis van den krijgsraad niet in stand kan blijven. Dat v. E. niet onderlegd was, is zijn schuld niet en dat hij een scherpe patroon meegaf blijkt gebruikelijk te zijn. Spr. vraagt dan ook vrijspraak. De verdediger mr. H. J. Rink sloot zich hierbij aan. Het Hoog Militair Gerechtshof zal later uitspraak doen. Onder de gemeente Weert Is de ongehuw de 57-jarige landbouwersknecht P. K. van een hooizolder gevallen. De man kwam met het hoofd op den dorschvloer terecht en werd in bedenkelij- ken toestand opgenomen. De ongelukkige is aan de bekomen ver wondingen overleden. Te Scheemdermeer is de arbeider E. Loer, uit Nieuwolda. door een stoomtram over reden en gedood. De bekende, fraaie molen van het water schap in Tripscompagnie (Gron.) gebouwd in het begin der 19e eeuw, met het op schrift „Somnus ab ogulis" (slaap uit de oogen), zal dit najaar moeten wijken voor een electrisch watergemaal. Te Rotterdam heeft de recherche aan gehouden en op heeterdaad betrapt een 22-jarig koopman bij het innen van een postwissel waarvan adres en bedrag waren vervalscht. Zooals de man bekent, moet hij reeds verscheidene postwissels op diverse kaïlforen in het lana. op dergelijke frauduleuze wijze hebben geïnd, tot een totaal bedrag van plus minus 150. De koopman is in verzekerde bewaring gehouden. Dezer dagen is de mijnwerker S., uit Heerlerbaan, in de staatsmijn Wilhelmina aan een been verwond, waardoor bloed vergiftiging ontstond. Zijn toestand is zorgwekkend. Onder de gemeente Lonneker hebben twee opgeschoten jongens uit Enschede, uit pure baldadigheid een schuur van den land bouwer J. V. in brand gestoken, met ge volg, dat de schuur totaal is afgebrand. Het mocht de politie gelukken de daders te arresteeren, die een volledige bekente nis hebben afgelegd. De pastoor van de R. K. Kerk te Lan- geveen, gemeente Tubbergen, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat de of ferblokken achter in de kerk waren open gebroken en geledigd. Van de daders geen spoor. Door eigen schuld is te Boekei de Jeug dige A. v. d. V. door een motorrijwiel aan gereden en levensgevaarlijk gewond. Het welkom Te Ouwerkerk bij Zierikzee is vorige week Woensdag de nieuwbenoemde burge meester, de heer J. Romeyn Jz., geïnstal leerd. Wethouder v. d Srolpe moest hem als oudste wethouder installeeren. Uit zijn installatie-rede knipt de „Msb." het vol gende: „Ik wil niet nalaten te zeggen, dat ik dit niet met veel geestdrift doe, omreden ik zelf ook als sollicitant naar het ambt, de benoe ming gaarne zelf had ontvangen, temeer nog, daar op een klein gedeelte na de ge heele gemeente heeft medegewerkt om mij benoemd te zien Nu dit anders is uitge vallen, is het voor mij een groote tegenslag. Evenwel, UEd. zijt benoemd en nu gij uw taak als burgemeester aanvaard hebt wil ik hopen dat gij in alle opzichten een goed burgemeester moogt zijn Een ander spreker, zekere heer de La ter, feliciteerde ook den burgemeester met zijn benoefing, maar „drukte er zijn spijt over uit, dat de heer van de Stolpe niet is benoemd, wijl deze behoort tot een familie, welke steeds te Ouwerkerk is gebleven." Een blijde Incomste! -»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9