NOODZAKELIJK JEUGDWERK I: m DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 SYRIË EN DE FRANSCHE REGEERING KERK EN SCHOOL Uit de Missie UIT ONZE OOST Met het filmtoestel naar den Krakatau RADIO-NIEUWS Wegen door middel van radio Ze wilden bedrogen worden Een rijzing van de aardkorst RECHTSZAKEN. Een geheimzinnige geschiedenis Het Volkenbondssecretariaat via Kootwijk UITLOTINGEN GEMENGD NIEUWS Het weer in Mei Door den bliksem getroffen en gedood RECHTSZAKEN. De verduistering van f 1S000 ten nadeele van de H.T.M. Weer op vrije voeten gesteld SOCIAAL LEVEN Dreigend conflict te Groenlo SPORT EN WEDSTRIJDEN. TENNIS Tsjecho SlowakijeNederland Stoop's Toumement „Agentia Fides" meldt o.a. De Katholieken van Zuidelijk Voor-Indië bieden het hoofd aan de bezwaren die de kas ten veroorzaken. Ernakulam, (Zuidelijk Indië) De kas- tentraditie fn Indië doet zich zoo machtig gevoelen, dat de bekeerden tot het Christen dom niet alleen bevreesd moeten zijn voor het verlies van hun eigen kaste, maar ook voor een koele ontvangst onder de oudere Christenen, die, naar ze gelooven, zelfs zou den weigeren hen in hun kring op te nemen. Om deze ideeën, die het bekeeringswerk zou kunnen schaden, te doen verdwijnen, legden eenige van de oudere Christenen van Mala- kar onlangs een openlijke verklaring af, dat ze geen bezwaar zouden maken hun dochters ten huwelijk te geven aan hen die later tot het Christendom waren overgegaan. De Syrische katholieken van Indië nemen zelfs onder de heidenen den rang in van de hooge kasten, doch in 't algemeen worden ze gerekend tusschen de hooge en lagere kas ten in te staan. Hoewel de kerk geen kasten- afscheiding duldt, zijn ze zoo sterk in het Indische leven en de Indische gewoonten in gegroeid, dat ze het Christendom voor een moeilijk probleem stellen. In China wordt een nieuw tra- pistenklooster geopend Peking (China) Onlangs is in China 'n weede Trappistenklooster geopend. Evenals het eerste bevindt deze nieuwe instelling zich in de provincie Chihli, die Peking tot hoofdstad heeft; maar het behoort tot een ander kerkelijk gebied, daar het klooster, waaruit dit stamt in het Vicariaat Suanwafu ligt, terwijl dit behoort tot het Vicariaat Chengtingfu. Den 8sten Mei heeft Z. D. H. Mgr. Humbert Schraeven C. M. deze nieuwe stichting plechtig ingezegend. Het nieuwe instituut draagt den naam van Notre Dame de Liesse. Een twintigtal pries ters en religieusen zijn uit het moederhuis naar de nieuwe stichting overgeplaatst. Al len, uitgenomen misschien een of twee zijn Chineezen. Het klooster is op een afgezon derd terrein gelegen op verscheidene kilome ters afstand van Chengting. Van alle bisschoppen die uitgenoodigd wa ren bij de plechtigheid der inwijding was er slechts één, Z. D. H. Mgr. Suen, inlandsch Apostolisch Vicaris voor China, uit Lyksien, die er bij tegenwoordig kon zijn door om standigheden die het gevolg zijn van den oor log. En inderdaad, toen de plechtigheid ten einde liep, kwamen de Noorder troepen, die in aftocht waren, de stad binnentrekken. Mgr. Suen ondervond groote moeilijkheden om in zijn eigen gebied terug te keeren. Een jong missionaris wordt be last met het bestuur van een prefectuur in Ned. Indië Rome, li Juni Rev. Bouma, die onlangs door den H. Stoel benoemd is tot Aposto lisch prefect van Banka en Biliton in Ned. Indië, is een der jongste kerkelijke oversten in de missiewereld. Pater Bouma is pas 35 jaar, hi) werd geboren in het diocees Utrecht den 6en Dec. 1892. Hoewel hij nog niet heel lang in de vreemde missies werkzaam is, heeft Pater Bouma zich een man van groote bekwaamheid getoond en heeft hij bewijzen geleverd van een vurigen ijver in den dienst der Chineesche kolonies van de afdeeling Sumatra, die onder zijn prefectuur staat. Hij behoort tot de Congregatie der Heilige Har ten van Jezus en Maria van Picpus. Pater Bouma trad in 1913 in de Sociëteit van Picpus en werd in 1923 ingewijd. Hij vertrok in September 1926 uit Holland met besttmming voor Indië. Behalve zijn moe dertaal kent hij Fransch, Duitsch, Engelsch, Latijn, Maleisch en Chineesch. De Prefectuur van Banka en Biliton is ta melijk belangrijk, niettegenstaande haar ka tholieke bevolking beperkt is (ze telt slechts 700 katholieken op een bevolking van een derde millioen) als gevolg van hun afkomst. Een Chineesch koopman in geneesmiddelen Tsen-On-NJie, bekeerde zich te Malakka, Straits Settlements in 1927 en vestigde zich daarna op het eiland Banka. Zonder eenige hulp van een priester, ondernam hij de or ganisatie van een geheele kolonie van be keerlingen. Toen hij vernam dat op Java een bisschop was gekomen, verzocht hij hem een missionaris te zenden; toen deze echter aankwam, vernam hij de tijding van den dood van Tsen-On-Njie en zijn allereerste Mis was een Mis van requiem voor de ziel van den ijvereigen bekeerling. Deze missionaris Pater A. Claessens, die la ter Apostolisch vicaris van Batavia werd, diende bij dit 1ste bezoek in 1849 50 doopsels toe. Een onmoemltJk aantal moeilijkheden belemmerden den vooruitgang van deze streek, doch in 1912 leidden de Hollandsche Capuciinen een nieuw tijdperk van ontwik keling in voor geheel Sumatra. In Augustus 1924 werden de eilanden Banka en Biliton benevens de naburige Riouw archipel, die uit meer dan 1000 eilandjes bestaat, onder leiding gesteld van de Paters van Picpus. Het Palels voor de Missieten- toons tel ling te Barcelona zal een groot orgel krijgen Barcelona (Spanje) Het uitvoerend co mité van de Missietentoonstelling, die deel uitmaakt van de Wereldtentoonstelling te Barcelona, die in Mei 1929 zal gehouden worden, deelt mee, dat een firma van Spaan- sche constructiewerken te Begona heeft aangeboden op haar eigen kosten een orgel te plaatsen in het gebouw voor de Missies. Men meldt gelijktijdig dat een missieblad verschijnen zal als officieel orgaan der ten toonstelling, dat op hoog wetenschappelijk, litterair en artistiek peil zal staan. Uit deze aanduidingen kan men opmaken, dat de bij dragen op missiegebied tot deze tentoonstel ling zeer belangrijk zijn zullen. Het uitvoerend comité meldt dat als nieuw lid is toegetreden Ir. D. Angelo Sagarminaga, Nationaal Directeur voor Spanje van het Pauselijk Liefdewerk tot Voortplanting des Geloofs. Rev. Juan Guim S.J. is in dit co mité vervangen door Rev. Victor Elesondo SJ. Het programma der nationale scholen in China is niet anti- Christelijk. Shangai, 1 Juni. De nieuwe regeling voor de bijzondere scholen, zoowel religieuze als leekenscholen, die kort geleden door de Nationale regeering te Nanking werd gepu bliceerd, beantwoordt niet volledig aan de wenschen der Katholieke overheden; ze be vat echter een belangrijke verbetering in vergelijking met de voorschriften die na de eerste revolutionaire successen versche nen. De belangrijkste punten van dit reglement worden vervat in artikel l, dat de katholieke scholen als erkende bijzondere scholen wet tigt, en in artikel 8, waarin, niettegenstaan de erin wordt gezegd, dat het godsdienston derwijs niet verplichtend mag zijn in de scholen, dit onderwijs evenwel niet verbo den wordt. Artikel 1 zegt; Onder de aanduiding van bijzondere school valt iedere school, die ge sticht is door een individu of een partij, (d. w. z. een nlet-officieele groep en een andere dan de Staat of een gemeente), alsook de scholen die gesticht zijn door vreemdelingen of kerkgenootschappen. Artikel 8 zegt: Er mag geen verplichte godsdienstcursus bestaan; het is verboden zich van het onderwijs te bedienen met het doel propaganda te maken; indien de school godsdienstlessen invoert, kunnen de leerlin gen niet gedwongen worden deze bij te wo nen. Een vooraanstaand katholiek liet zich, sprekend over deze voorschriften, aldus uit: Ondanks het feit dat dit reglement, zoowel door den geest als door de letter, voorschrif ten bevat die onzen heiligen godsdienst kwet sen, geven ze toch een belangrijken vooruit gang aan. Eerstens staat men in 't algemeen het geven van godsdienstlessen toe, zij het dan ook zonder deze verplichtend te stel len. Eveneens zijn godsdienstoefeningen toe gestaan. Niettegenstaande ze niet verplich tend mogen zijn, is het feit op zich van be lang voor de Katholieke leerlingen. Een Hollandsche Lazarist wordt bisschop op Java. Rome. Door een decreet der H. Congre gatie der Propaganda van den 6den Juni is Rev. Théophile De Backer CAI. benoemd geworden tot Apostolisch Vicaris van Soe- rabaya. De nieuwe waardigheidsbekleder kwam vier jaren geleden in Indië aan met de eerste groep Hollandsche Lazaristen, die de Jezuïeten in de Missie opvolgden. Pater de Backer bekleedde den rang van Overste. Voor 1923 hadden de Hollandsche Jezuïeten de leiding van geheel Java met zijn 50.000.000 inwoners. Hoewel het Vicariaat Soerabaya nog niet lang geleden is gesticht, ontwikkelt het zich reeds op voorspoedige wijze en houdt schoo- ne beloften in. Er zijn 9.500 katholieken en de katholieke scholen tellen 2000 kinderen. Een belangrijken vooruitgang valt te con- stateeren bij de Chineesche kolonies, waar van er thans meer dan honderd Christelijk onderwijs ontvangen. Er zijn 14 priesters in dit gewest; en bijna 100 broeders en zusters geven zich aan het onderwijs. De broeders van Oudenbosch wer ken er ten getale van 24, de Ursulinen van 57 en Zusters Dienaressen van den H. Geest van Steyl zijn er 17. Zooals geheel Java, is ook Soerabaya ten prooi aan ernstige moeilijkheden, en moet het standhouden tegen de communistische en Mohammedaansche tegenpartij. De Lazaristen zijn erin geslaagd het ka tholieke leven te versterken en het getal Communiën, dat in een tijdsruimte van 4 jaren verdrievoudigd is, is hiervan wel het beste bewijs. Het gerucht loopt dat Borodin in China zal terugkomen. Kobe (Japan). „The Japan Chronicle" meldt dat door een blad uit Shanghai eenige sen satie is verwekt, door het bericht dat Boro din, de beruchte Russische roode leider, en de aanhitser der tegenwerking die de kerk ondervond gedurende de militaire campag nes in 1927, in China zal terugkomen, verge zeld van Eugène Chen. Borodin zal, naar men zegt, zich als koopman uitgeven en Chen als tolk. Men moet echter aan deze be richten niet te veel geloof hechten, want men zal zich herinneren, dat Chen, die uit Oost- Indië geboortig is, geen Chineesch kan spre ken. Chen heeft zich naam gemaakt ten tijde der Bolsjewistische controle door zijn, han dig in 't Engelsch opgestelde geschriften, toen hij Minister van Buitenlandsche Zaken was onder de Zuider Regeering. Hij behaalde zijn diploma's te Oxford, DE NEDERLANDSCHE PRIESTER MISSIE-BOND. De dagelijksche zakelijke berichten in de Indische bladen over de werking van Krakatau, die eentonige lectuur gaan vor men, worden een enkele maal afgewisseld door het relaas van een bezoek aan de eenzame eilandengroep, waar de vulkaan bewakers en de ratten en krabben vrij wel de eenige bewoners zijn. De bekende Bataviasche fotograaf en film-operateur Carli heeft, in opdracht van een Ameri- kaansche filmmaatschappij natuurlijk "n Amerikaansche een bezoek aan den vulkaan gebracht om Krakatau en Lang- eiland te filmen. Hü doet van zijn bevin dingen verslag in de Java-Bode en wij ont- leenen aan zijn wel heel ongewone erva ringen het volgende: Aan het bivak gekomen, maakten wij kennis met den heer Voldemar Petroechevs ky, gewezen kolonel van het Russische le ger eh tijdens de Bolsjewlks regiments commandant van het Kurassiersleger, thans topograaf bij den vulkanologischen dienst. Een charmante gastheer, die ons welwillend te woord stond en onze avonden verkortte door zijne verhalen over den grooten we reldoorlog in een mengelmoes van Hol- landsch, Russisch en Duitsch. Hij had ge vochten in den oorlog eerst tegen de Duitschers en later tegen de Bolsjewiks en dat zijn dapperheid bij den Vulcanologi- schen dienst van pas kan zijn, bewees ons de volgende morgen. Hij bood mij in zijn eigen bivak een slaapgelegenheid aan en verzorgde aan mijne assistenten, de heeren Weynschenk en Visser, een onderdak bij de Radio. Aan gezien de vulkaan reeds twee dagen na een periode van hevige erupties stil geble ven was, besloot onze gastheer den volgen den morgen met de „Albertine" naar den krater te stoomen, om aldaar dieppeilingen te doen om te zien hoe hoog de krater zich reeds gevormd had. Wij moesten dit zoo spoedig mogelijk doen, aangezien hij er van overtuigd was, dat na een korte rustperiode de erupties wederom zouden beginnen en het dan te laat zou zijn om deze peilingen te kunnen verrichten. Een filmoperateur moet voor niets te rugdeinzen om zijn doel te kunnen berei ken en daarom maakten wij van zijne uit- noodiging een dankbaar gebruik om met onze toestellen gewapend naar den heksen ketel te stoomen. Eerst stoomden wij om den krater heen om eenigszins te onderzoeken of er geen ge vaar bestond voor plotselinge erupties, tot dat de heer P. die op den boegspriet stond plotseling het sein gaf om langzaam dwars over de kokende massa te stoomen. Wij kregen een moment een angstig ge voel, bleven toch doordraaien en fotogra feeren, totdat wij vlak boven den krater waren, waar alles kookte en borrelde. De kleur van het water was hier donker geel en het rook sterk naar zwavelwaterstof- gassen. Het was plotseling ondraaglijk warm geworden en het leek of de „Alber tine" niet vooruitging. Eenmaal grepen de matrozen mis en eindelijk bij de tweede dieptepeiling constateerde de heer P. een diepte van pl.m. 5 meter. Fullspeed stoom den wij verder en brachten een bezoek aan Verlaten eiland. Goddank, wij waren er over heen en (Van onzen bijzonderen correspondent) Jeruzalem, Juni 1928. Eenieder zal zich herinneren den gruwel- opstand der Druzen in de jaren 1925 en 1926, welke gericht waren op een algeheele uitdrij ving der Fransche Regeering uit het man daat- gebied Syrië. De twee knappe opvolgers van den lakschen Sarrail hebben met goede woorden en veel politiek gedoe den stand van zaken voorloopig zoo goed mogelijk weten op te lappen, maar tot op heden is het evenwicht in het land nog niet geheel hersteld. De voornaamste maatregel was de schei ding van den Libanon van het overige man daatgebied, dat dan met den algemeenen naam van Syrië gedoopt is. Aan den Libanon is een soort zelfstandige regeering geschon ken en dit land gaat vandaag door onder den naam van republiek. Aan Syrië werd ook een soort constitutioneele vergadering toegekend, ten minste de verkiezingen zijn gehouden, maar daarmee is de bevolking nog niet zoet te houden, het wenscht meer dan dat. Dit blijkt wel uit het feit, dat, ofschoon de leden der nieuwe vergadering reeds een maand geleden gekozen zijn, deze tot op heden nog niet in vergadering zijn bijeen gekomen. Zelfs de datum der eerste zitting is nog niet vastgesteld. Het eerste wachten is op de redevoering van den Hoogen Com missaris, die in zijn speech, te houden in deze eerste vergadering, alle punten zal behande len, welke Frankrijk zich wil voorbehouden bij den nieuwen stand van zaken. Immers het doel der vergadering is een nieuw regee- ringsstelsel in toet leven te roepen en dan is het ook maar de beste weg voor Frankrijk in den beginne dadelijk zijn reserves duidelijk bekend te maken. Doch in de vergadering moet alles gebakken en als klare spijs worden voorgezet en dus de voorbereiding, welke hoofdzakelijk bestaat in ellenlange discussies van den Hoogen Commissaris met de poli tieke leiders, neemt veel tijd in beslag. De tweede reden voor de verdaging der bijeenroeping zijn de uiteenloopende meenin gen der politieke leiders in hét land zelf aan gaande den toekomstigen regeeringsvorm. Een der aspiranten voor den Syrischen troon is Prins Abdel Megid, de zoon van den Sjerief Aly Haidar Pasja, neef van Hus sein, den ex-koning vanden Hedgaz. Het feit, dat deze pretendent in rechte lijn af stamt van den Profeet Mahomed, gevoegd bü de groote voorliefde van de Syrische Islamietische wereld voor den banneling Hussein, verzekert hem een algemeene sym pathie in Syrië. Daarenboven is hij een zeer bekwaam en goed onderlegd man met een sterk karakter. Allen, die maar eenigszins hopen op een toekomstig monarchistisch Sy rië, houden hem voor den toekomstigen ko ning. Prins Abdel Megid heeft een sterke partij, welke zeer actief voor hem werkt en zelfs heeft hij zich in Fransche kringen be mind gemaakt. Voor eenige weken van Parijs teruggekeerd, waar hij onderhandelingen ge voerd heeft met vooraanstaande leidende personen van het koloniaal instituut, heeft Abdel Megid zich te Damascus gevestigd, vanwaar hij zelf de leiding der propaganda voor zijn verheffing tot koning in handen genomen heeft. Een kleinere monarchistische partij doet al haar best om den Emir Zeid. zoon van den ex-koning Hussein en broeder van Faical, koning van Irak en van Abdallah, emir van Trans-Jordanië, op den troon te zetten. Doch Zeid is geen Franschman, hij is wegens zijn genoten opvoeding te Constantinopel, te Turksch. Als derde candidaat verblijft Prins Mo hammed Ali, verwant met de Egyptische ko ningsfamilie, nog in Syrië. Ook deze heeft kans, daar het Syrische volk een groote ver eering koestert voor den Egyptischen koning Foead en de nieuwste geschiedenis van Syrië nauw verbonden is met het koningsland van den Nü'l. De militaire partij, samengesteld uit ex- officieren van het Arabische en Turksche leger, is ook koningsgezind, doch heeft tot nu toe haar candidaat niet bekend gemaakt. Er is dus alle kans op een vierden preten dent; in het nabije oosten kan men in minder dan geen tijd koning worden; dit heeft de geschiedenis der laatste jaren wel bewezen. Van de andere zijde is een deel der bevol king voor een republikeinsche regeering. Ver scheidene gekozen leden der nieuwe constitu tioneele vergadering, die wel inzien, dat ze den koningstroon nooit krijgen, maar de pre- sideotszetel voor ieder hunner geen onmoge lijkheid is, werken in deze richting. De voor naamste onder hen is Sjeich Taj el Din el Hassan, de tegenwoordige minister-president; op hem volgen Hashen Bey el Massi en Ibra him Bey Hannano. Deze drie candidaten be- hooren alle tot de nationalistische partij, zoo dat deze partij dan ook in drie groepen ver deeld is, waarvan elke groep een candidaat voor zijn rekening neemt. Mr. Sonsot, de Hooge Commissaris, heeft alle steden en dorpen afgereisd en wel in ver band met dit vraagstuk, doch laat zich, zoo als steeds, geen woord ontsnappen. Dezelfde reizen onderneemt Mr. Robert de Calx, de Fransche vertegenwoordiger van het Comité der mandaat-regeeringen bij den Volkenbond. Deze politicus is bekend om zijn notitieboekje, altijd klaar in de hand, om alles op te tee kenen, wat hij ook maar in de kleinste dor pen verneemt; maar met dit alles is Syrië nog niet uit den brand. Het heette, dat Mr. Robert de Caix slechts gekomen was om de laatste gegevens in te winnen voor zijn rap port over de Fransche mandaatgebieden voor den Volkenbond, maar hij heeft zooveel ge confereerd met politieke leiders en met de voornaamsten van alle partijen, dat hij te Genève goed werk voor Syrië kan doen. Maar in welke richting deze zijn voorspraak zal doen, is ook niet bekend, zoodat het Syrische volk in het geheel niet weet, welke kleur Zijn nieuwe regeering zal hebben. Getuige heeft van de inbraak niets gemerkt. Op den dag, dat de inbraak zou moeten zijn gepleegd, was getuige alleen thuis. De ver schillende deuren in het huis stonden open maar getuige heeft niet het minste rumoer of iets dergelijks gehoord. Verdachte en zijn vrouw waren des middags uitgeweest van 3 tot 7 uur; in dien tijd zou het misdrijf moe ten zijn gepleegd. Getuige heeft er om ge lachen toen verdachte het haar mededeelde. Verdachte verklaarde eerst aan getuige, dat hij maar voor 500 verzekerd was. Den vol genden dag hoorde zij van zijn vrouw, dat de verzekering in totaal 8000 beliep. Ver dachte was, naar getuige's meening, niet erg onder den indruk van het gepleegde mis drijf. Verdachte hield vol, dat er wel degelijk bij hem was ingebroken en dat zijn aangifte bij de politie en zijn mededeelingen aan de fir ma Blom en van der Aa volkomen overeen komstig de waarheid waren. De officier van Justitie, mr, Polman, eischte 1 jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Bourlier, pleitte vrij spraak. De uitspraak werd op 13 Juli bepaald. In Amerika wordt voor het controleeren van het gewicht van papier gebruik gemaakt I van ongedempte golven van hooge frequen tie. Het papier, zooals het uit de papierma- i chine komt, wordt geleid tusschen de pla- ten van een condensator, waardoor dus het dielectricum verandert met de dikte of de samenstelling van het papier. Dit heeft capaciteitsvariaties van den condensator ten gevolge, welke door middel van frequen tie-variaties van de genereerketen, waarin deze condensator is opgenomen, op een meetinstrument worden overgedragen. Op deze wijze is een zeer gevoelige en toch een voudige methode verkregen, om de samen stelling van het papier voortdurend te kun nen controleeren. Groote moeilijkheden schijnen de temperatuursveranderingen op- geleverd te hebben, die eveneens capaciteits veranderingen van dezelfde orde tengevolge hadden. kunnen met den heer P. zeggen (fe eer sten geweest te zijn, die dwars over den krater gestoomd hebben. De Oostkant van Verlaten eiland was met één soort boo- men, het midden met een haast ondoor dringbaar bosch van sparren begroeid en aan de Westzijde bevond zich een krater meertje, waarvan de oppervlakte bezaaid was met eruptiesteenen en boomstammen, waardoor wij met moeite tot ons middel in het water, nu en dan eens onderdompelen de, ons een weg baanden. Hier om heerj stonden kale boomen en het leek veel op een totaal uitgebrand bosch. Op het eiland zelf, dat wij geheel doorkruisten, vonden wij veel papajaboomen en lombokplanten, zoogenaamde lombok rawit. Het was er akelig stil. Na enkele opnamen op de film vastgelegd te hebben, gingen wij met de Albertine naar Lang-EUand terug en keken naar den, tegenoverliggende krater Poeloe Si Besi, tot wij plotseling opgeschrikt wer den door een hevigen knal en een eruptie van pl.m. 500 Meter hoogte zagen, dus pl.m. 2 uur na onze onderzoekingen met den heer P. boven den geweldigen krater. Stel U nu eens voor, dat het gebeurd was tijdens de onderzoekingen boven den krater, van ons allen en van de Albertine was beslist niets overgebleven. De heer P. was zelf eenigszins onder den indruk daarvan en wij waren eenige minuten stil van de doorgestane emoties: Na een gelukig debarquement aan het strand, togen wij naar het bivak en sten wij zoo spoedig mogelijk onze toestel len naar den krater gericht op, om na korte tusschenpoozen zware erupties, na enkele seconden gevolgd door slagen van afwisselende sterkte te verfilmen. Het weer was 's middags opgeklaard en wij zagen dui delijk hoe bij de telkens zich herhalende explosies er partijen steenen omhoog wer den geworpen. Maar 's avonds, toen het donker werd, bleken de steenen zoovele klompen vuur. Na elke eruptie wierpen de golven zich hoog tegen de kust op, zoodat dit veel overeenkomst had met kanon schoten. 's Avonds voelden wij ons toch nog niet geheel verlaten, wanneer er een stoomschip voorbij voer. konden de gedetacheerde ma trozen lichtseinen ermee wisselen en bij aankomst van het wereldnieuws via Mala bar werd dit door den chef van de radio direct voorgelezen. Onze eenige bezigheid was 's morgens en 's middags een frisch zeebad te nemen, want met zoetwater moest men zuinig zijn, aangezien hiervan slechts een twintigtal blikken éénmaal per week aangevoerd werd en dit uitsluitend voor drinkwater en de keuken gebruikt werd. 's Nachts kregen wij steeds bezoek van groote veldratten en krabben. Wij wed ijverden met elkander, wie de meeste rat ten zou kunnen vangen en één der matro zen ving 58 groote ratten. Ter voorkoming van ongelukken bij erup ties, heeft de heer P. op Lang-eiland een zoogenaamde bommenvrije pondok opgezet, van waaruit men zonder nadeelige gevol gen te ondervinden nog draadlooze verbin ding met Java kan krijgen, bij een even- tueele uitbarsting van steenen en gloeiende asch. Aneta seint uit Batavia: De Ioerah van de Kiradaja (Wiragama?), zich noemende Goeroe Umoetoea, heeft vol gelingen oin zich heen verzameld. Hij voor spelde, dat er een jaar van ziekten en pla gen zou komen met ingang van heden en hiertegen gaf hij beveiligende strootjes af tegen betaling. Volgens zijn voorspeling zou de Ratoe Adil na 1930 komen. Toen in zijn woning een vergadering van volgelingen gehouden werd, waarbij in to taal 69 personen aanwezig waren, o.w. in woners van Salatiga, Magalang en Koeion Progo, werden allen gearresteerd. Twintig krissen, tien dolken en twee lan sen werden in beslag genomen. Aneta seint uit Batavia: Bij een nauwkeurige waterpassing, in No vember 1927 verricht, is geconstateerd, dat een gedeelte van de residenties Bantam en Batavia, alsmede de afdeeling Meester Cor nells, over groote afstand een rijzing van de aardkost vertoont met een maximum van 25 centimeter. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat de rijzing toenemende zal zijn wegens de uitbarstingen van den Kra katau. In de geheele omgeving, van Tandjong Priok' is een daling van den bodem gecon stateerd. In het tijdvak van 12 tot 25 Jan. is de bodem daar zelfs twintig centimeter gezakt. „Ordelijke wanorde" Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de koopman J. C. D., uit den Haag, thans gedetineerd, wegens poging tot oplich ting en het doen van een valsche aanklacht bij de politie. Verdachte zou n.l. getracht hebben de assurantiefirma Blom en van der Aa te Amsterdam, bij welke firma hij zijn inboedel verzekerd had, te bewegen tot af gifte van geld door deze firma in strijd met de waarheid mede te deelen, dat bij hem was ingebroken en dat daarbij sieraden ter waarde van 6000 en een bedrag van 850 aan contanten was ontvreemd. Het voorge nomen misdrijf zou niet voltooid zijn tenge volge van de van den wil van verdachte on afhankelijke omstandigheid, dat de Directeur de heer G. v d. Aa„ achterdocht kreeg, om dat de waarde der juweelen zoo'n groot ge deelte uitmaakte van de verzekerde waarde van den inboedel, welke 8000 bedroeg en den expert J. Benjamin naar den Haag stuurde, die op grond van zijn na onderzoek verkregen opvatting, dat de inbraak gefin geerd was, aan de firma in dezen zin rap porteerde, waarop deze besloot niet uit te betalen. Het tweede ten laste gelegde feit zou heb ben bestaan in het doen van aangifte bij den Inspecteur van Politie Lorié van de niet gepleegde inbraak. Inspecteur Lorié als getuige gehoord, deel de mede een onderzoek ingesteld te hebben, en uit verscheidene omstandigheden den in druk gekregen te hebben, dat men hier met een gefingeerde inbraak te doen had. Wel was er een en ander overhoop gehaald, maar op zoodanige wijze dat men van een „orde lijke wanorde" kon spreken. Verdachte heeft beweerd, dat hij de juweelen van zekeren G. zou hebben gekocht. Deze weet de herkomst er van echter niet te verklaren en staat trou wens ook absoluut niet als handelaar in ju weelen bekend. G. is als al meermalen met de justitie in aanraking geweest en daardoor heeft getuige achterdocht gekregen. Eenige rechercheurs van politie deelden nog nadere bijzonderheden mede omtrent den in het huis van verdachte aan de There- siastraat aangetroffen toestand, moeten in kastdeuren, gevonden sleutels enz. De juffrouw, die aan verdachte kamers verhuurd had in het perceel 72 aan de The- resiastraat, verklaarde, dat verdachte en zijn vrouw bij het betrekken van de kamers geen andere eigendommen hebben meege bracht dan lijfgoederen en een radiotoestel. Het Volkenbondssecretariaat heeft giste ren zijn laatste radiofonische proefneming over het station Kootwijk uitgezonden. In deze uitzending vermeldt het de resultaten van de zes aldus ondernomen proefne mingen. 25 Rapporten van ontvangstations zijn ingekomen, waarbij er zich echter geen één uit Amerika bevond. Dit ligt waar schijnlijk hieraan, dat de tijd voor Amerika niet gunstig was. De 25 rapporten zijn in drie groepen te verdeelen, «enige rapporten uit Europa, die echter alle middelmatige of slechte ontvangsten vermelden, ten tweede rapporten uit het Middellandsche Zeegebied die varieeren tusschen middelmatig en uit stekend, en ten derde rapporten uit Neder- landsch- en Britsch-Indlë en zich op den Oceaan bevindende schepen, die eveneens middelmatig en uitstekend vermelden. Dat de rapporten uit Europa slechts weinig in aantal waren en niet veel gunstige resulta ten melden, hierover moet men zich niet ver wonderen. Over het algemeen gaat iedere uitzending op de korte golf gepaard met stiïtekringen rondom het zendstation, die zich dikwjjl6 over verscheidene honderden kilometers uitstrekken. Het Volkenbondssecretariaat betuigt voorts zijn dank aan de administraties van de post, telegraaf en telefoon van Neder land, Zwitserland en Duitschland, vooral aan de eerste, die haar korte golfzender te Kootwijk tot zijn beschikking heeft gesteld. Aan het slot van de uitzending heeft de Nederlandsche ambtenaar van het Volken bondssecretariaat, die met de leiding van deze proefnemingen belast was, nog eenige woorden gesproken tot de Nederlandsche post-, telegraaf- en telefoonadm'nistratie, tot het Nederlandsche radio-laboratorium en tot het personeel van Kootwijk. in de Mijnstreek. Voor pracht-verloting agen ten gevraagd. Flinke verdienste. Loten gratis in depót. Br. onder No. 1968, Bur. v. d. blad. No. No. S. 5633 S. 3180 S. 7459 No. S. 4304 No. S. 1631 No. S. 6634 No. 20 45 32 25 No. 3x No. xa S. 1631 No. 16 S. 6634 No. 32 S. 3716 No. 19 S. 923 No. 15 S. 4844 No. 34 S. 1631 No. 42 S. 7389 No. 12 S. 37x6 No. 38 S. 923 No. 38 S. 5632 No. 4i S. 3180 No. 14 S. 7389 No. 47 S. 4304 No. 14 S. 923 No. 50 S. 5632 No. 48 S. 3180 No. 48 S. 7459 No. 6 S. 4304 No. 35 S. 1386 No. 27 S. 6634 No. 10 S. 3591 No. 30 S. 7459 No. 22 S. 4844 No. 5 S. 1631 No. 3 S. 6634 No. 20 S. 3716 No. 6 S. 3591 No. 29 S. 923 No. 40 S. 5632 No. 2X S. 1631 No. 41 S. 7389 No. 35 S. 4304 No. 7 S. 1631 No. J7 S. 6034 No. 8 S. 3591 No. 13 S. 7459 No. 2Z S. 3716 No. S. 923 No. Weerbaarheidsloten Trekking van 15 Juni Uitgeloot zijn 12 seriën elk van 50 loten; S. 923 1386 1531 3180 3591 3716 4304 4844 5832 6634 7389 7459- Totaal 600 loten en wel: Met f 500 S. 6634 No. 40. Met f xoo S. 7389 No. 44. Met f 50 S. 4304 No. 47» Met f 25 S. 4304 No. 38, S. 4844, No. 49. Met f 10. S. 1386 No. 19 S. 3180 No. x8 S. 4844 No. X3 S. 6634 No. 1 S. 7459 No. 20 S. X631 No. 13 S. 4304 No. 19 S. 5632 No. 34 S. 6634 No. 17 S. 7459 No. 39. Met f 5. S. 923 No. 2 S. 1631 No. S. 4504 No. 50 S. 6634 No. S. 1631 No. 31 S. 73S9 No. 17 S. 3716 No. 32 S. 1386 No. 41 S. 6634 No. 6 S. 3180 No. 43 S. 7459 No. 18 S. 4304 No. 39 Met f 2.50. S. 923 No. 4 S. 4844 No. x6 S. 1631 No. 19 S. 6634 No. 39 S. 3716 No. 22 S. 923 No. 20 S. 4844 No. 41 S. 3180 No. 1 S. 7389 No. 20 S. 3716 No. 47 S. 923 No. 44 S. 5632 No. 42 S. 3180 No. 24 S. 7389 No. 49 S. 4304 No. 27 S. 1386 No. 4 S. 6634 No. q S. 3591 No. 5 S. 7459 No. 9 S. 4304 No. 46 S. 1386 No. 39 S. 6634 No. 14 S. 3591 No. 33 S. 7459 No. 32 S. 4844 No. 8 S. 1631 No. 13 S. 6634 No. 24 S. 7459 No. 43 S. 3716 No. 9 S. 4844 No. 12 S. 7459 No. 45- Voorts 469 met f 1.50 zijnde illt overige No», van de hierboven genoemde 12 seriën. Parij» 1865 Trekking van 15 Juni No. 267312 is betaalbaar met 150.000 frs., No. 224917 met 50.000 frs. De 4 volgende nos. met 10.000 frs.: 210637 310672 313368 54477*. De 5 volgende nos. met 5000 frs. elk 79816 348793 35585* 567828 588469. >6 S. 4844 No. 31 *63* No. 39 6634 No. 43 S. 3716 No. 31 S. 923 No. 34 S. 4844 No. 45 S. 3180 No, 6 7389 No. 43 4304 No. 6 923 No. 49 S. 5633 No. 46 S. 3180 No. 41 S. 7389 No. 50 S. 4304 No. 29 S. 1388 No. 23 S. 6634 No. 5 S. 359* No. >4 S. 7459 No. *9 S. 4844 No. S. *386 No. 47 S. 6634 No. 19 S. 37*6 No. 5 S. 7459 No. 38 S. 4844 No. 10 S. 1631 No. *4 S. 6634 No. 37 A*i het maandbericht Van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ontleenen wij de volgende cijfers over de afgeloopen maand: Van 1 tot 5 Mei was de luchtdruk hoog in het N„ van 6 tot 22 in het N.W. en W„ op 21 en 22 ook in het N.O. en Z.W., van 23 tot 31 van de Poolzee tot de Oost. en Noord, zee en ook in Zuid-Europa. In het begin en einde der maand lagen regelmatig depres. sies in het W. of Z.W. op den Oceaan; van het laatste deel der eerste dekade tot het midden der derde trokken vele, meest wei nig diepe, depressies in N.O.-lijke of N.-lij- ke richting door het Oosten over Skandina. vië. In de eerste dekade waren N.W.-lijke in de derde N.O.-lijke en O.-Hjke winden talrijker dan normaal; de gemiddelde wind kracht was In de eerste dekade ongeveer normaal, in de tweede en derde beneden normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddeld ma ximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk lgr.5, lgr.4 en lgr.3 beneden normaal. In de 3 dekaden waren de afwij kingen 0gr,8, 2gr.3, Ogr.6; 4gr.3, 5gr.5, 3gr,7; lgr.2, lgr.2, Ogr.9. De hoog ste temperatuur 26gr.l werd waargenomen te Maastricht op den 29en, de laagste -5gr.O te Wijster op den llen. Te Akkrum, Wijster Winterswijk en Gemert waren de minima op den llen lager dan gedurende de ge heele waarnemingsreeks in Mei was voorge komen. Te De Bilt werd het minimum al leen door dat van Mei 1865 en 1921 over. troffen. De dagelijksche temperatuurschom meling was in de eerste dekade boven, in de tweede beneden normaal. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 66 mm. tegen 48 normaal. In Drenthe en In het ZW. van het land was de neerslag 50 tot 65 gr., in het N.W. en midden 30 tot 40 gr. in Gro ningen 20 gr. boven normaal, in den Ach terhoek en in Zuid-Limburg 10 gr. bene den normaal. Sneeuwval kwam voor op den 9 en 10, hagel vooral op den 8 tot den 11. Onweer kwam vooral voor op den 18, 19, 20 en 21, verspreide berichten op den 1, 2, 3, 10, 17, 22, 23 en 24. Het aantal uren zonne schijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, bedroeg 197 tegen 206 normaal; de 3 de kade telden respectievelijk 95, 46 en 56 uren. Bij een kort, doch hevig onweer, hetwelk boven Lobith en Spijk losbrak, werd een ze kere van Hall uit Babberlch, op de Hol- landsch-Duitsche steenfabriek te Spijk door den bliksem getroffen en gedood. De drie broeders, die door de Haagsche rechtbank wegens heling in verband met de in September van het vorige jaar door een kantoorbediende bij de H. T. M. gepleegde verduistering van 15.000, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 3 jaar, hebben van die vonnissen hooger beroep aangeteekend. Het O. M. heeft appèl aangeteekend tegen het vrijsprekende vonnis der rechtbank, ten aanzien van een koopman, eveneens be schuldigd van heling in deze zaak. Door de marechaussee te Woudrichem, werd voor den heer Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid J. V., 35 jaar, landbouwer te Andel, (ils verdacht van dood slag gepleegd op J. v. T. te Glessen op 17 Juni j.l. Na door den Officier van Justitie te zijn gehoord werd verdachte in vrijheid gesteld. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft het personeel der schoenfabriek van Oosterholt- Wiegerinck te Groenlo, met algemeene stem men (één blanco) besloten tot het verzen den van een ultimatum. Aan de firma is acht dagen gegeven om de opgelegde 5 procent loonsverlaging in te trekken. De eerste enkelspelen voor de Tsjechen De beide enkelspelen op den eersten dag zijn in het voordeel der Tsjechen geëindigd. Mftcenauer sloeg Timmer met 62, 06, 60, 62: Kozeluk sloeg van Lennep met 6—2, 6—0, 6—2. Tengevolge van deze resultaten kan de kans op een Nederlandsche overwinning aL' buitengesloten worden beschouwd. Het succes, dat de leiders van dit tennis- tournement in vorige jaren hadden met de organisatie dezer wedstrijden is van grooten invloed gebleken voor het „Toumement 1928" dat zooals wij reeds hebben medegedeeld zal worden gehouden van Zondag 24 Juni tot en met Zondag 1 Juli. Ook nu ondervindt de Commissie aller- wege medewerking, o.a. van de Directie van Stoop's Bad en van bijna alle houders van banen, en naar wij vernemen overtreft het aantal inschrijvingen op alle nummers verre de inschrijvingen van vorige jaren. De cijfers van dit jaar zijn: Heeren enkel spel 46, Dames enkelspel 24, Heeren dubbel spel 20, Dames dubbelspel 15, Gemengd dub belspel 26, tegen resp. 29, 16, 14, 12 en 18 in 1927. Niet alleen het aantal maar ook de kwa liteit der inschrijvingen neemt steeds toe en vele goede tweede en derde klas-spelers waarborgen voor de komende wedstrijden een behoorlijk spelpeil. Wanneer het weer niet al te veel tegen werkt zal de volgende week op het fraaie complex Stoop's Banen de bijzondere ge noeglijke sfeer die dit Toumement steeds kenmerkt zeker niet ontbreken. Voor tennissend Haarlem zal de volgende week de leus ztJn: Naar Stoop 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11