9* Voornaamste Nieuws 4 VRIJDAG 22 JUNI 1928 EUROPEESCH CHINA HOE MAJOOR MADDALENA DE VERBLIJF PLAATS VAN NOBILE VOND Op zoek naar Amundsen Maddalena zal probeeren op bet ijs te landen a ADVERTENTIEN ~3 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- T1ES, 1-4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO. 1688! AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDE^ UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGFVAL, Bij het overlijden van den Hoogeerw. heer H. J. Zondag Auto-ongeluk J Aanvaring NOORD POOL £^tïepi/uE«% verlegen hoe M.005TLAND Hooge Raad van Arbeid ERNSTIG ONGELUK OP DEN KRUISWEG Dame verbrand 4 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel Verdronken BUREAUX:NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, ft Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de \erzekeringsvoorwaarden f FlTtf! 0 m Leven: lange gei.eele ongecchil theid tot werken door 4' M bij een ongeval met f OKfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «UllU. verlies van beide armen, beide bsenen of beidé otogen; A wil. docdelijkeu afkop1 LuiU. een voet of een oog bij verlies van een hand, 4 IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f tn bij verlies v. een l ILv. duim of wijsvinger; I been of armA fsu." andere vinger. Pierre Lhande deed kort geleden bij de Librairie Pion te Parijs een boek het licht zien, gewijd aan „Le Christ dans la banlieue", hetgeen vrij vertaald wil zeggen: het gods dienstig leven of de zielszorg aan den bui tenkant van Parijs. Hij duidt dit gebied aan als Europeesch of Pransch China, omdat hier sprake is van een missiegebied in den volsten zin des woords. Geslachten zijn daar opgegroeid in volkomen heidensche verwil dering. Kinderen gaan daar school, die vol komen onbegrijpend staan, wanneer men hen een afbeelding laat zien van het H. Hart of van de H. Moedergods; kinderen, die u wezenloos aanstaren, wanneer men tiun spreekt van Jezus of Maria. Daar zijn voor de groote massa het doopsel, de eerste H. Communie, het kerkelijk huwelijk en de kerkelijke begrafenis weer volslagen in on bruik gemaakt. De zedelijke verwildering, reeds op jeugdi gen leeftijd, is buitengewoon groot en wordt bevorderd door de groote armoede der be volking. Normale huwelijksverhoudingen zijn eer uitzondering dan regel. De groote meer derheid der bevolking behoort tot het socia lisme en vooral tot het communisme. Men zou zulke toestanden in een Katho liek land, dat zich gaarne siert met den ti tel van „oudste dochter der Kerk" en dat er fier op gaat, dat zooveel heiligen binnen zijn grenspalen het levenslicht zagen, nauwelijks mogelijk achten. En tooh heeft de schrijver Van dit werk volkomen gelijk, wanneer hij hier spreekt van een zuiver missiegebied, Van Pransch of Europeesch China. Wij begingen echter min of meer een fout, wanneer wij hierboven onze uiteenzetting van den godsdienstigen toestand rondom Parijs in den tegenwoordigen tijd-vorm weer gaven en wjj hadden goed gedaan een ge deelte onzer weergave in den verleden tijd te houden. Immers, er wordt daar rondom Parijs in de latere jaren een hardnekkige strijd ge voerd om de zielen, door onze moedige pries ters, die ten volle den eeretitel van missio naris verdienen. En dank zij hun onvolpre zen arbeid, begint rondom Parijs veel te veranderen. De doopsels nemen toe, het aantal H. Com muniën eveneens. Huwelijken worden in orde gebracht of van den beginne af ker kelijk gesloten. De kinderen bezoeken den catechismus, de mannen en vrouwen, de Vergaderingen der godsdienstige vereenigin- gen en het aantal kerkelijke begrafenissen st(jgt. De priester wordt weer de vriend van het volk, op meer dan 40 plaatsen, waar kort geleden het moderne heidendom over- heerschend was. Wij hebben onlangs In ons blad een arti kel gewijd aan: „De taak der zielszorg", een onderwerp dat vooral in onze dagen overal van zooveel belang wordt. Maar wij dachten daarbij in de eerste plaats aan de zware eischen, welke de zielszorg in ons eigen Vaderland tegenwoordig stelt. Dit alles was echter slechts een zwakke afschaduwing van de moeilijkheden, waar mee de priester te maken heeft die zich Wijdt aan de zielszorg onder de bevolking rond de „ville lumière" van het „Katholieke" Frankrijk. Hier geldt het een waren ontginningsar- beld, waarbij letterlijk alles ontbreekt. Wij geven hier vrij vertaald weer, het onderhoud tusschen den Kardinaal, Aarts bisschop van Parijs en een priester, die op de eene of andere negorij tot pastoor werd benoemd. De Aartsbisschop kondigt de benoeming aan. De benoemde kent niet eens den naam van het nest en zoekt het op de landkaart. De aartsbisschop: Er is ook een tram! De pastoor: En een kerk? De aartsbisschop: Nog niet. De pastoor: En een pastorie? De aartsbisschop: Die moet gij gouwen. De pastoor: En bouwterrein? De aartsbisschop: Het vrije veld De pastoor: Zijn er weldoeners? De aartsbisschop: De Goddelijke Voorzie nigheid! De pastoor: Zijn er andere middelen? De aartsbisschop: Mijn zegen! Daar komt dan nog bij, dat de bevolking van Frankrijk in de historie niet geleerd heeft voor de kerk te offeren, zooals onze landgenooten zulks zoo prachtig kunnen of zij dit althans in deze tijden heeft verleerd, terwijl den priesters ten slotte meermalen nog de tegenwerking der plaatselijke burgerlijke overheid wacht. Welke hulpmiddelen deze priesters moeten te baat nemen om het vertrouwen en de aanhankelijkheid der massa, welke geneel waren te loor gegaan te herwinnen, om vijandschap om te zetten In sympathie, grenst aan het ongelooflijke, om nog maar te zwijgen van den uitputtenden en sloopenden arbeid, welke dit vaak ondankbare ontgin ningswerk vordert. Wij geven hier enkele organisatorische middelen weer, welke wij in het werk van Pierre Lhande aantroffen, zooals het arm bestuur, het patronaat, het biljart, de soep, het jeugdwerk de padvinderij, het parochie blad, de coöperaties, de naaischolen, de bios coop, de volkstuintjes, 't Zijn slechts enkele grepen uit de oneindige zee van vindingrijk heid, waarvan deze arme priesters de geluk kige beheerschers zijn. Voor alles waren zij mannen van de daad. Waardoor in den loop van weinige jaren ucnige parochie van een „Coin de Chine" is geworden een „Coin du ciel" (een hoek van den hemel). Zij hebben metterdaad bewezen het eens te zijn, met wat Dr. Carl Sonnenschein de zer .dagen in het „Katholisches Kirchen- blatt" van Berlijn schreef, naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen in Duitsch- land: „Het heeft geen doel ons zonder meer uit Paulas, uit Augustinus of uit Von Kettcler te bewijzen, dat wij het sociale vraagstuk grondiger oplossen dan de andere partijen. Wij moeten het bewijs van de levende daad op het asfalt van de tetad schrijven." Dat hebben deze arme Fransche priesters werkelijk gedaan. Zij hebben daarvoor heel wat moeilijke situaties moeten doorstaan; menigmaal in den beginne het terrein met socialisten en communisten moeten deelen, maar zij heb ben dan ook de vreugde mogen smaken, dat 1 de zaak van den Goddelijken Meester, die hen zond, overwon. Wat zij hadden te doorstaan en hoe zij overwonnen, willen wij hier met een enkel voorbeeld schetsen. In de wijk „Cayenne" te Saint-Quen liep een priester, een verschijning, welke men tot dan daar nimmer had gezien. Hij kwam voor het eerst in zijn parochie Aanstonds hadden een groep jongens hem in de gaten en het daverde van alle kanten: kraai, kraai!! Eén greep 'n steen en wierp die den nieuwen pastoor in het gelaat, zoo dat deze volop bloedde. Deze nam natuurlijk geen wraak op den jongen, maar raapte den met bloed bevlekten steen op en liet hem dezen zien er bijvoegende: „Vriend, ik dank u en gij moogt weten, dat de steen, dien gij mij in het gelaat hebt geslingerd, ook de eerste steen zal zijn van de nieuwe kerk, welke ik op deze plaats hoop te bou wen!" En hij hield woord; de steen werd neergelegd in de fundamenten eener nieuwe kerk en werd de hoeksteen der tegenwoor dige fraaie Rozenkrans-kerk. God zegende merkbaar het w .k van dezen nederigen en werkzamen priester, doordien hij niet één, doch twee kerkgebouwen in Saint Ouen mocht stichten. Hic est lapis qui reprobatus estqui factus est in caput anguli. Dit is de steen, die de proef heeft door staan; die tot hoeksteen geworden is. Zoo is het gegaan in den ganschen om trek van Parijs. Moeite vol zijn de priesters hun ontgin- ningsarbeid begonnen; de Heer heeft hun arbeid gezegend en allerwege rijpen thans de vruchten, ook daar waar vroeger slechts een harde rotsgrond aanwezig scheen. Wij mochten onlangs wel schrijven, dat de taak der zielszorg zich steeds uitbreidt, dat zij steeds veelomvattender wordt en dat hulptroepen voortdurend onontbeerlijker worden Eenige nadere bijzonderheden De volgende nadere bijzonderheden ver nemen wij omtrent het afsterven van Zijn Hoogeerw. van den Weleerw. Kapelaan J. Schmidt. De toestand van Zijn Hoogeerw. was de laatste dagen achteruitgaande; toch was deze niet zóó ernstig, dat men voor onmid dellijk gevaar bevreesd behoefde te zijn. De Eerw. Pater Buschman, die ter assi stentie te Vogelenzang verblijf hield, was juist gisteren afwezig en was dus niet bij het overlijden tegenwoordig. Zijn Hoogeerwaarde is zacht, kalm en schoon onder het luiden der Angeius- lclok ontslapen in tegenwoordigheid van dep Weleerwaarden heer kapelaan en een familielid. Onmiddellijk verkondigde klokkengelui aan de buitenwereld den dood van Zijn Hoogeerwaarde. Op het hooien van de zware klok groepten velen te zamen en bespraken de treurige tij ding, want zij begrepen terstond wat dit droefgeestig beieren beteekend'e: den dood van hun beminden herder! Velen zullen hei melijk een traan weggepinkt hebben en een gebedje gestort hebben voor hun overleden goeden pastoor. Zijn Hoogeerwaarde is gestorven in den ziekenstoel van Mgr. Callier z.g., voor wien hij tijdens zijn leven altijd een zeer grooten eerbied koesterde. Met den dood van den Hoogeerw. Heer H. J. Zondag is de oudste kanunnik van 't Kathedraal Kapittel van ons heengegaan. In de pastorie is een Chapelle Ardente ingericht. Vrijdag van 4 tot 5 uur zal er gelegenheid gegeven worden officieele rouwbezoeken af te leggen aan de pastorie, eveneens des avonds onmiddellijk na het lof, waaronder een Rozenhoedje voor de zielerust van Zijn Hoogeerw. zal gebeden worden, tot half 10. A.s. Zondag is er van 4 tot 6 uur in de kerk nog de gelegenheid opengesteld Z. H. E. te bezoeken. Zaterdagavond a.s. om half 9 uur zal in de kerk een Rozenhoedje gebeden worden voor de zielerust van Zijn Hoogeerw. als directeur van de Derde Órde van den H. Franciscus. Zondagavond worden waarschijnlijk om kwart over 7 uur de Metten gebeden. De Lauden worden Maandagochtend a.s. om 10 uur gezongen, waarna de Plechtige Uitvaart en begrafenis zal plaats hebben te Vogelenzang. Op den Sloterweg in de Haarlemmermeer, raakte de fouragehande'aar O, die aldaar met zijn auto reed, de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto in het water terecht kwam. De bestuurder wist intijds uit de cabine te springen en kwam met den schrik vrij. Door de firma v. K. en v. N. werd de auto met een kraanwagen weder op het droge gebracht Het is ongetwijfeld interessant te verne men, hoe Majoor Maddalena er in slaagde de verblijfplaats van Nobile te vinden en wat hij er aantrof. Een Stefanl-beri.h'; uit Rome doet daaromtrent verschillende, mededeelingen, waaraan wij het volgende ontleenen: In den vroegen morgen, te 5 uur Green- wichtijd werden, nadat op het watervlieg tuig S. 55 het draadloos station was ge ïnstalleerd, dat zich op de „Hobby" bevond, in Kingsbay proeven genomen voor het lei den van het watervliegtuig door middel van aanwijzingen met de overeengekomen code. Het resultaat was volkomen bevredigend Te 6 uur Greenwichtijd vertrok majoor Maddalena tot het opsporen van de groep- Nobile. Het expedient bleek volmaakt bij de toepassing en zelfs majoor Madda'ena verzekert, dat het zonder draadlooze seinen onmogelijk zou zijn geweest het kampe ment te vinden, waar hij overheen is ge vlogen zonder het te zien en waarboven hij zich opnieuw begaf als resultaat van de gewisselde teekens. Maddalena rapporteer de dat hij vijf personen had gezien, die in volmaakt valieden toestand waren, gesti culeerden en het cmlaagwerpen van het materieel verbeidden. Naar de „Manch. Guardian" vernam, zag Maddalena Nobile's mannen opgewon den dansen, toen hij den voorraad liet val len. Het weer was zeer goed. Volgens een bericht' uit Kingsbay heeft kapitein Maddalena gerapporteerddat zich in de buurt van het kamp van Nobile geen open water of een gladde ijsvlakte be vindt, zoodat het niet mogelijk is, met een groot vliegtuig een landing uit te voeren. Men neemt derhalve aan. dat een red ding van Nobile in den eersten tijd niet mo gelijk zal zijn, hoewel Maddalena bij goed weer een landing op een sneeuwveld zoo dicht mogelijk bij het kamp wil beproeven. Indien ook kleine vliegtuigen niet kun nen landen, zal slechts hulp kunnen wor den gebracht door den Russischen ijsbreker, die langzaam doch zeker voorwaarts komt en binnen ongeveer 8 dagen ter plaatse zal kunnen zijn. Een nader bericht uit Kingsbay meldt: Majoor Maddalena heeft Woensdagavond tien uur opnieuw met zijn vliegtuig, thans op ongeveer vijftien meter hoogte boven het kamp van Nobile gevlogen. De inzit tenden waren in staat Nobile, den marco nist Biagi, Viglieri en Trofani te herken nen, die rondliepen en wier gezondheid blijkbaar uitstekend is. De aviateürs mee- nen, dat Cecioni zijn dijbeen heeft gebro ken. Alle leden der „Italia"-bemanning droegen bontjassen. De vliegers zagen verder de tent van Nobile en de rubberboot, maar van de gon del van de „Italia" was geen spoor te ont dekken. De commandant van de „Citta di Mila- no" wacht op berichten van Nobile nopens het resultaat van het uitwerpen van het materiaal. Larsen, die een watervliegtuig bestuurt, dat niet voorzien is van een draadlooze installatie, wilde, zoodra hij het resultaat vernam van de vlucht van Maddalena, op nieuw opstijgen om Nobile op te sporen, doch ook gisteren slaagde hij er niet in de plaats te vinden. Het wijst duidelijk op de onontbeerlijkheid van het middel tot het aanwijzen van de:i goeden koers, 'bij de S. 55 toegepast. Men begint zich ongerust te maken over de groep op weg naar Spitsbergen, omdat het nieuwe ijs is gesmolten. Maddalena zag niets van den ballon „Italia". Een Stefani-bericht uit Rome meldt, dat ook twee Zweedsche vliegers pogingen hebben gedaan om de groep-Nobile te ont dekken. Maar hoewel deze hen duidelijk heeft kunnen opmerken, slaagden de vlie gers er niet in de groep van zes op het Üs te vinden. Het lot van Amundsen Het Noorsch Tel. Bureau meldt uit Oslo, dat in een der Noorsche bladen wordt meegedeeld, dat Amundsen voor zijn ver trek speciaal belangstelling had getoond voor de groep van zeven man, die met de „Italia" is verdwenen. Het is dus mogelijk dat Amundsen direct naar het Oosten is gevlogen en getracht heeft daar erget met het Fransche watervliegtuig neer te komen. De onderzoeker Hoel, die als deskundige aan boord zal gaan van den Russischen ijsbreker „Krassin" verontrust zich sterk over het lot van degenen, die bij de „Italia" zijn gebleven, daar het luchtschip vermoedelijk naar open zee is gedreven tusschen Noord-Oostland en Frans Jozef- land. Hij acht verder niet de „Krassin", maar de „Malygin" aangewezen om een onderzoek in te stellen naar Amundsen's vliegtuig, daar laatstgenoemde ijsbreker zich dichter bevindt bij het af te zoeken terrein. „Aften Posten" vernam uit Kingsbay, dat men daar aanneemt, dat Amundsen naar Frans Jozefland is gevlogen. Wilkins en Eielson, die vannacht in Ber gen aankwamen, toonde:j zich allerminst ongerust over 't geen Amundsen en zijn metgezellen zou kunnen overkomen zijn Te Parijs echter zoo vernam het Wolff- bureau is men wel degelijk ongerust over majoor Guilbaud, den bestuurder van het Fransche Latham Farman-vliegtuig. De Russische ijsbreker „Malygin" De „Times" verneemt uit Riga, dat de Russische ijsbreker „Malygin" gevorderd is tot 20 mijl ten Westen van Hoop-eiland en 100 mijl ten Oosten van Zuidkaap. doch niet verder door het ijs kan komen, terwijl de sneeuw te dik ligt voor het opstijgen en weer landen van het meegenomen vliegtuig. Boven Nobile's kamp Omtrent het vinden van Nobile en zijn 5 metgezellen meldt een H.N.-telegram nog de volgende bijzonderheden. Kapitein Maddalena ontdekte des morgens de tent van Nobile. Aan een lijn waren doeken van verschillende kleuren opgehangen, om de aandacht te trekken. Nobile en zijn met gezellen kwamen naar buiten en wenkten het vliegtuig levendig toe. Daar het vlieg tuig echter een snelheid van 120 K.M. per uur had, waren de schipbreukelingen spoe dig uit het gezicht verdwenen. Het vliegtuig trachtte daarom te manoeuvreeren om de schipbreukelingen opnieuw in het gezicht te krijgen. Voortdurend werden met het radiotoestel opgavtm omtrent de richting van het vliegtuig uitgeseind. Na een uur zagen de vliegers opnieuw de tent van Nobile. Vóór de tent stonden 5 man, zoodat de gewonde monteur zich in de tent bevonden moet hebben. Ook thans wenkten Nobile en zijn metgezellen het riiegtuig met levendige gebaren toe. Nobile zelf kon zich vlug bewegen, wat er op schijnt te wijzen, dat hij van zijn verwon dingen volkomen hersteld is. Het vliegtuig wierp daarop levens- en geneesmiddelen, benevens andere voorwer pen naar beneden en aanvaardde daarop de terugreis. Op zoek naar Amundsen. Het Noorsch Telegrambureau meldde gis teravond uit Oslo: Het Noorsche ministerie van Landsverde diging heeft het regeeringsstoomschip „Mi. chael Sars", dat zich thans nabij bet Be ren-eiland, tusschen Noorwegen en Spits bergen bevindt, last gegeven in Oostwaart sche richting tot 30 gr. O.L. te varen om te zoeken naar de Latham Farman, het ver miste Fransche watervliegtuig, waarméde Amundsen en Guilbaud Maandag j.l. van Tromsö zijn vertrokken. De „Michael Sars" zal aan alle Noorsche zeilschepen inlichtingen vragen en hun ver zoeken goed uit te kijken. De regeering heeft alle stoomschepen, die' tusschen Noorwegen en Spitsbergen varen, verzocht goed op te letten en ook den Rus sischen ijsbreker „Malygin" hulp gevraagd. Andere maatregelen worden nog overwo gen. Een telegram, gisteravond laat uit Oslo verzonden, meldt dat de radiostations xn 't Noorden vna Noorwegen, op het Jan Mayer- eiland en op het Beren-eiland, die dag en nacht trachten signalen van Amundsen op te vangen, nog steeds niets hebben ge hoord. Een Wolff-bericht, uit Parijs ontvangen, meldt, dat de Fransche minister van marine den kruiser „Strassbourg" en de aviso „Quentin Roosevelt", die thans te Oslo is, heeft aangewezen voor 'n tocht naar Spits bergen, teneinde daar zoo mogelijk met Guilbaud en Amundsen contact te krijgen en anders onderzoekingen in te stellen naar het vliegtuig. Blijkens een bericht van het Noorsche Te legraafbureau uit Oslo hebben de vliegers ROALD AMUNDSEN aan boord van het Fransche vliegtuig le vensmiddelen voor twee weken aan boord. Volgens hetzelfde telegram zou het plan om Fransche schepen naar Spitsbergen te zen. den nog maar geopperd zijn. Een sledenexpeditie. Blijkens een V.D.-bericht uit Stockholm zal kapitein Fallin spoedig met een Lap. landsche sledenexpeditie naar Spitsbergen vertrekken, om deel te nemen aan net red dingswerk voor Nobile en zijn mannen. Maddalena zal op bet ijs pro beeren te landen. Uit Oslo meldt men ons hedenmorgen: Naar uit Kingsbay gemeld wordt, is ma joor Maddalena Donderdagmiddag opnieuw opgestegen, om naar het Froyn-eiland te vliegen. Hij heeft rookbommen voor Nobile medegenomen, waarmede deze hem ge schikte landingsgelegenheid op het ijs moet aanduiden. Maddalena is voornemens, wanneer het gelukt op het ijs te landen, Nobile en drie zijner metgezellen aan boord te nemen en daarna dg overblijvenden te halen. Daar het ijs steeds meer begint te smelten, vreest men, dat de Zweedsche meteoroloog Malm- gren en de beide Italianen, die zich 17 dagen geleden van Nobile gescheiden heb ben, niet meer te redden zijn. Het wordt uitgesloten geacht, dat enkele personen uit een vliegtuig op het ijs kunnen worden op gemerkt. m Donderdagavond laat waren geen bertefaten omtrent het lot van Amundsen ontvangen. Er worden maatregelen geno men, om het vermiste Fransche vliegtuig te zoeken. Larsen heeft Donderdag opnieuw een vergeefsche vlucht ondernomen. Daar het ijs, volgens de rapporten van Larsen, overal nog zeer sterk is, kan de Braganza niet verder naar de Noordkaap komen. Italië verheugd. Uit Rome wordt geseind: In geheel Italië is men verheugd over het feit, dat Maddalena als eerste er in geslaagd is Nobile en zijn metgezellen te bereiken. Mussolini verklaarde, dat het geheele Ita- liaansche volk dankbaar zou zijn geweest, als iemand van welke nationaliteit ook No bile had bereikt, doch nog dankbaarder zijn wij, nu het een vlieger van ons eigen bloed geweest is, die hem het eerst bereikte. In de Ringvaart, nabij Schiphol in de Haarlemmermeer, kwam een zeilbootje in aanvaring met een passeerende motorboot. De z.g. kluiverboom van de zeilschuit stak dwars door de glazen roef van de motorboot heen, zoodat de schade aan dit vaartuig vrij aanzienlijk was. Wijl de zeilers zich weinig' om het gebeurde schenen te bekom meren en direct wilden doorvaren, werd aangifte gedaan bij de politie, die direct een onderzoek instelde en proces-verbaal op maakte. LAGE EIL. i aROhS- EILr «■a, F0YNEIL: ZEVEN BEVERLEY EIL: moorohaap «PLEIÖH SMITH Vf BAAI MOFFEN AMSTERDAM KPBRu GANZA DENEN EIL CITTA I MILANO 3KR0NEN Bij Kon. Besluit van 16 Juni 1928 no. 69 zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1928 tot 30 Juni 1932 benoemd tot leden van den Hoo- gen Raad van Arbeid de Hoogeerw. heer J. D. J. Aengenent, professor aan het Groot Seminarie te Warmond, en de heeren mr. C. H. Guépin te Santpoort, D. de Boer Dz. te Stompetoren, Chr. v. d. Heuvel te Heemste de, A. J. Loerakker te Haarlem en tot plaats vervangende léden: ir. G. A. Kessler te Vel- sen en W. Warnaar te Sassenheim. Na den geslaagden tocht van majoor Maddalena is thans nauwkeurig de plaats be kend geworden, waar Nobile zich bevindt. Op bovenstaand kaartje wijst de pijl in oostelijke richting die plaats aan Op den Kruisweg heeft hedenmorgen om streeks half 11 een ernstig ongeluk plaats gehad. De 34-jarige mevr. G. J. L. Franco J. J. de Cock was in haar woning, Kruisweg 1, bezig met het koken van was, toen plotse ling de was overkookte, in brand vloog en over de kleeren van mevr. F. stroomde. In een oogwenk stond de ongelukkige in lichte laaie. Gillende liep zij de straat op, waar een juist passeerende rechercheur en agent van politie haar in hun jassen wikkelden, om de vlammen te blusschen en het smeu lende vuur daarna met water blusschen. Zij werd bij een der buren binnengedragen, waar haar de eerste hulp verleend werd door den heer J. H. W. Scholte, lid der R.- K. Eerste Hulp bij Ongelukken te Rotterdam en commandant van de Rotterdamsche brandweer, die juist het station uitkwam en op het gillen der menschen haastig toe ijlde. Hij verleende haar onmiddellijk de noodige hulp, waarna een spoedig ontboden dokter verder hulp verleende, alsmede leden van den O. D. Per ziekenauto van Mathot werd de on gelukkige overgebracht naar het Diacones- senhuis. De toestand is zeer ernstig. Nog steeds heerscht ongerustheid over het lot van Amundsen. Men zal hem gaan zoeken. De behandeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank. Een onder zoek is gelast naar de verklaringen van mr. van Gigh Jr. Huldiging der Duitsche Oceaanvliegers fa Berlijn. Tot lid van het Hoog Militair Gerechts- bof is benoemd Kolonel P. v. Munnekrede, directeur van de Hoogere Krijgschool. De stabilisatie-plannen van Poincaré Conferentie der Latijnseh-Amerikaansche republieken op 10 December a.s. te Washing ton. Besprekingen te Shanghai over het finan cieel herstel van China. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN «uieht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Karlsruhe en Zürich. Laagste barometer stand 746.4 m.M. te Stomoway. Verwachting: Zwakke W. tot Z. wind meest half bewolkt, waarschijnlijk droog, be houdens geringe kans op onweer. Warmer overdag. De 151ste jaarvergadering Te Middelburg wordt thans de 151ste jaar vergadering gehouden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Aan den vooravond van deze vergadering had gisteravond een ontvangst door het ge meentebestuur ten stadhuize plaats. Heden werd de vergadering geopend met een openingsreede van den voorzitter mr. C. H. Guépin, waaraan het volgende ont leend is: Mijn onderwerp, vervolgde spr., zou ik kun nen betitelen: „Zonder Indië geen volkswel vaart in Nederland". Wellicht had ik zelf ook een ander onder werp gekozen om met u te behandelen, in dien het mij niet juist in de laatste maan den zoo bijzonder getroffen had, dat er blijk baar nog groote groepen onder de bewoners van ons Nederland zijn, die het aanhouden van de innige relatie tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië beschouwen als een uit sluitend belang van slechts een enkele groep, die niet de hunne is en daarom hun inte resse niet behoefd. Een te vroeg verkregen zelfstandigheid van elk der volkeren, welke Nederlandsch-Indië bewonen, zou ten gevolge hebben het ingrij pen door andere natie. Een toegejuicht „los van Nederland" zou voor de juichenden spoedig een teleurstel ling worden, want het zou nooit kunnen op leveren hetgeen deze daarmede gewenscht hebben. Komende tot het einde zijner rede zelde spr.: Indien wij, mijne heeren, werkzaam wil len zijn in het belang der Nederlandsche volkswelvaart, dan moeten wij het oog rich ten op de toekomst, begrijpen, dat het leven voortschrijdt, dat de groote maatschappij niet stilstaat, dat het maatschappelijk be stel zich vervormt verandert dat wij de verplichting hebben mede te werken in opbouwenden zin. Doch dan moeten wij, om de verkregen volkswelvaart te behouden, het oog blijven houden tevens op het heden dan moeten wij ook medewerken om valscho leuzen als waarvan ik u sprak, te bestrijden, haar slechten invloed te beperken. Het wel zijn van het Nederlandsche volk zal rog steeds het meest gebaat worden door dit heden te handhaven, dat bestaat in het aan houden van den innigen band, die bindt do beide deelen van het groote Nederland. Dit te doen is ook een groote plicht, die op ons rust in het belang van de geheele Nederlandsche gemeenschap, van onze kin deren, en van hen niet alleen, maar ook van de kinderen van den Nederlandschen arbei der. Bü het losmaken van een straldracd van een meerpaal voor het verhelen van een stoomschip in de kanaalhaven te Ter Neu zen is de ongehuwde bootwerker Com. Scheele, oud 42 jaar, te water gevallen en verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1