KENNEMERLAND Heringa &Wuthr!cfi, Haaitem UIT DEi OMTREK AMANDELTJES- Amsterdamsche Beurs EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANfV .\;TQ[£C VRIJDAG 22 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 t- a' Bijkantoor van de N. Haarl. Courant Voor Kennetnerland BREEStRAAT 121 - BEVERWIJK- Tel. 2213 Marktbericht Riiksvischafslag Staat van besommingen SANTPOORT BEVERWIJK. VELSEN Centrale Verwamnina IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST. CASTRICUM OVERVEEN BLOEMENDAAL HILLEGOM ZANDVOÖRT HAARLEMMERMEER VAN ONZE RECHTBANK. 3ER1CHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. De strafzaak der Veendammer Hypotheekbank Het bloedbad in de Skoeptsjina MET GRATIS GRENAD/NESAUS PUDDING l":i..eert HBEnt.UK' nagerecht ^UGDlNGFrABRIEK^&r^-jP'LfJLiJ^tL GR ON INGEN SfofzmgerÏHiis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 244f 175% 176 177%6 198 471 2C6£ 202 730| 731J I28«/1# 137£ 20% 17501 165 139 372J 2001 391" 78 529 4544 1874 488 1481 1931 70 32 43% 51J 4i MARKTNIEUWS li X 3a V' IJmuiden, 22 Juni 1928. Tarbot, per k.g. 1,05 Griet, per 50 k.g. 40. Tong, per k.g2.50 Zet schol, per 50 k.g30. ■Kleine schol,' per 50 k.g. 15.— Bot, per 50 k.g12.— Schar, per 50 k.g8. Vleet, per stuk 1.13 Middel, roode Poon, per 50 k.g. 35. Kline roode Poon, per 50 k.g. 32.— Pieterman en Poon, per 50 k.g. 18. Groote Schelvisch, per 50 k.g. 34— 'Middél Schelvisch per 50 k.g. 22. KI. midd. Schelvisch, per 50 k.g. 17.50 Kleine Schelvisch per 50. k.g. 1L50 Kabeljauw, per 125 k.g. 37— Gullen, per 50 k.g10— Wijting per 50 k.g. 4. Makreel, per 50 k.g11. 0.38 30— 1.40 26— 4.10 2— 26— .3.60 32— 21— 15.50 2.80 27— 5— 2.70 van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen: Stoomtrawlers Anna 2022— Holland 6 1500— Limburgia 1143— Albatros „1914. Jenny Elza .1944— Zeehond 1279— "Nelly VI. 9 1185— Odin, (IJslandsche zoutevisch) 6435. loggers K. W. 57 559— K. W. 103 831— Concours „Soli Deo Gioria" Het uitvoe rend comité heeft in zijn jongste vergadering de functies als volgt verdeeld: G. Krom, voorzitter; F. Heeremans, vice-voorzitter; G. J. Bremerkamp, Rijksstraatweg 72, secre taris: J.' Oorthuyzen, 2de secretaris; H. D. Ouwerkerk, penningmeester; F. Wesselman. 2e penningmeester; K. Hollander, J. Bruin-' ooge, J. Nijssen eft J. Ruigvoorn, commissa» rissen. Concert De R. K. Harmonie-vereeniging „Soli Deo Gloria" geeft op Zondag 24 Juni een concert op de speelplaats der O. L. school alhier. Het volgende program wordt ten gehoore gebracht: 1. Sum cum Laude, niarsch, Sam Vlescing. 2. Le Roi d'Amuse, Ballet, Leo Delibcs. 3. Ballet Egyptiën, A. Lulglni. Pauze,- 4. Lugdunum, Ouverture, v. Allier. 5. Ma rion, Ballet, Sam Vlessing. 6. Valse Interrom- peu, L. Montagne. 7 Sons of te Brave, Marsch, F. Bidgood. Alzoo het eerste buitenconcert, dat dit jaar hier gegeven wordt. Als publiek en voor al de weersomstandigheden medewerken krijgen we een genotvollen avond. De aaa- vang is bepaald op half acht. R. K. Sportveréenlging De R. K. Sport- vereeniging „Santpoort" organiseert op Zon dag 22 Juli een boottocht naar Volendam, voor haar leden en donateurs. Aan deze reis kunnen ook deelnemen degenen die zich bij tijds daarvoor opgeven aan een der bestuurs leden. Voor een goed buffet wordt zorg ge dragen, terwijl een Jazz-band het muzikale gedeelte zal verzorgen. Actie Dr, Scliaepmanfonds Het comité van het Dr. Schaepmanfonds brengt in her innering dat hedenavond in café „Zomerlust" de actie wordt ingezet voor Santpoort met een rede door prof. Dr. A. Steger. De afwis seling der rede geschiedt door het R. K. ge mengd zangkoor „Kunst en Genoegen" alhier onder leiding van den heer H. J. Aris. Het nuttige wordt dus vereenigd met het aan gename. Laat niemand verzuimen dezen avond bi) te "wonen, Schoolfeest. Zeldzaam slecht weer trof fen de s.hoolkinderen alhier met hun zo merfeest. De keurige optocht van; versierde wagens, fietsen e.d. rollend werk, waaron der enkele voorkwamen waaraan dagen lang gewerkt was, voorafgegaan door de fanfare „Wilhelmina", verliep al Jammer lijk in een flinfcen plasregen, zoodat de fees telijkheden hiermede voor'den middag ein digden. De puddagfeesten brachten het er wat beter af, al deed de temperatuur ons eerder aan October dan zomerfeest den- eerder aan October dan aan een zomer feest denken. Verkooping. Gisteren is ten overstaan van Notaris W. A. Dólleman, in het café van den heer v. d. Lem, alhier, verkocht: het woon- en winkelhuis met erf te Bever wijk. Baanstraat (hoek Arendsweg) no. 2. Kooper werd de heer W. Vonk, alhier, voor f 4075. BurgerI. stand. Geboren: C. M. Hof- Iand-Buysman, d. J. Wolterman-Leyen, z. G. Lust-van der Lip, z. P. Baar-Ooster- huis, d M. Heilig-van Mook, d. P, M. Gozeling-Vermeulen z. M. W. Eling-Smits, .d. W. Winkel-Schot, z. E. J, Loman- pélster z, 1. Bakker-Koornstra, d. G. Visman-Muntor, d. K. M. Houtgraaf-Gra ger, d. T. Ulrich-Weber, d. J. M. Kaan- dQrp-Metaaers, d. F. C. Langeveld-v. Ipe- re'n, z. C. van Gelder-Rechsteiner, z. E: J. M'. Huider-Dekker, z. G. Wolthuizen- Vellinga, z. A. v. d. Valk-v. d. pyi d. M. A.'Bekker-Majoór, z. M. Hoogers-Ma- teboer, Overleden:Qerardus B. A. Woltering, 92 jaar echtgen. van C. C. Smits. Cornells Lleijer, 16 Jaar zoon van Cornells Meyer. Jacob Haasnoot 72 Jaar wedr. van M. Hel- lénberg. Ondertrouwd: H. Wennes én J. Stam. Tj. Menger en J. Post. J. G. v. Abbeve 'en E. Wories R. W. Doeksen en A. J. J. •Smit. 1 Getrouwd' J. Schipper en A. H. Pirovano. G. Kelderhuis en J. Reimes. J. de Groot en W. Veldman. P. v. d. Wal en J. C. San- berg. J. O. Moleman en T. v. d. Doel t A. v. d. Vlerk en E. Los. A. y. d. Zwan en C. de Niet. C. de Bak en P. Koning. A. J. Praij en E. Vinke, Besmettelijke ziekte In de week van 10—16 Juni hebben zich ln déze gemeente •3' gevallen "van roodvonk voorgedaan. Concert. Het programma van het concert, ■te geven door de R.K. Harmonievereeniglng „St.. Caecilia" in het park „Velserbeek" op 27 Juni a_s_ luidt als vólgt: 1, „Honneur et Patrie", Marsch, Paquót. 2. „Marion", Sam Vlessing. Suite de Ballet deTopera Comique 3. „Waria", Introduction Polonaise, F. Andrieu. 4. „Rachel", Grande Valse, L. Langlois. 5. „Viva Éspana", Marsch, Gabriel Allier. 6. „2e Ouverture de concours", r H. Fernand. den. De gelegenheid om per autobus daar heen te gaan is moei, terwijl bovendien de afstand per rijwiel niet groot is. 7. „Ouverture Symphonique", S. Vlessing. 8. „Fantasie Romantique", L. Montagne. 9. „Le Chef de Corps", Marsch, V. Bury.l EEN DANKBETUIGING DER URUGUAYERS. Door den Burgemeester der gemeente Velsen werd van den Attaché van het Uru- guaysch Olympisch Comité het volgende schry'ven ontvangen: „Het doel van dit schry'ven is U en Uwe gemeente myn groote erkentelykheid te be tuigen voor de groote medewerking welke onze spelers gedurende de achter ons lig gende weken ten Uwent hebben gehad, en hebben de Uruguaysche Delegatie en Voet ballers my verzocht U ook hun byzonderen dank over te brengen, van welke taak lk my by deze kwyt. Vooral de 'aangename verhouding welke tusschen de Spelers en Uwe gemeentenaren heeft bestaan, en de assistentie welke zy steeds in alles van de Velsenaren hebben ondervonden, zal hen steeds met de beste herinneringen aan Velsen doen terugdenken, terwyi het my zeer aangenaam zal zyn, indien U den. Inhoud van dit schryven ter kennis van de bewoners van Uwe gemeente zoudt willen brefigen." IJMUIDEN-BAD EN HET SLUITINGSUUR Door het bestuur van de Vereeniging „IJmuidens bloei" is den burgemeester dezer gemeente d.d. 13 Juni het volgende schry ven gezonden. „In een bestuursvergadering, gehouden op 12 dezer j.i. werd door verschillende leden de aandacht gevestigd op het feit, dat voor het toenemend aantal vreemde pensiongasten na 11 uur des avonds het officieele slui tingsuur jn onze gemeente alle gelegenheid tot gezellig samenzijn ontbreekt. Voornoemde Pensiongasten zijn daardoor gedwpngen zich vroegtydig naar hunne ka mers te begeven. Waar in andere gemeenten van gelijke beteekenis als de onze gedurende het zomerseizoen, het sluitingsuur wordt ver lengd, vreezen vele leden, dat het vroege slui tingsuur niet bevorderlijk is voor den naam „IJmuiden-Badplaats". Reden waarom het bestuur u beleefd ver zoekt gedurende den zomertijd aan die inrichtingen, welke u daarvoor geschikt acht, vergunning te verleenen open te mogen biyven tot 12 uur." Op dit schryven werd van den burgemees ter d. d. 20 Jüni het volgende antwoord ont vangen „De motieven voor het In uw schryven ge dane verzoek onbesproken latend, vestig ik er uwe aandacht op, dat de Raad dezer ge meente het algemeen sluitingsuur heeft be paald op 11 uur en dat deze nog zeef on langs als zijne meening heeft te kennen ge geven, dat dit sluitingsuur diende te worden gehandhaafd. Nu heeft de Burgemeester wel het recht en zeer zeker zal hij daarvan ook by voorkomende gelegenheden wel eens gebruik maken om het sluitingsuur te veranderen doch het zou tegen den uitgesproken wil van den Raad indrulschen, indien de Burge meester permanent dit sluitingsuur gedurende het geheele zomerseizoen veranderde. Dit zou een terzyde schuiven der Verordening beteekenen. Het spyt ondergeteekende zeer, dat hij in deze niet aan uw verlangen kan voldoen". Algemeene vergadering van het Ziekenfonds Gisterenavond had in het R. K. Vereenl- gingsgebouw een vergadering plaats van bovenvermeld fonds. Te ruim acht uur werd deze vergadering door den voorzitter van het fonds. dr. Bek- ker met een woord van welkom geopend. Allereerst deelde ,spr. mede, dat dit fond* is samengesteld uit de voorheen bestaande vijf afz inderiyke, doktersfondsen. Door de secretaresse, mej. Ledeboer, wordt een uitgebreid Jaarverslag voorgelezen, waar voor haar namens de vergadering door den voorzitter een woord van dank werd ge bracht. Alsdan werd door den penningmeester, dr Rutte, een verslag der financiën Uitge bracht. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen van een commissie voor het contro leeren van de boeken van den penningmees ter; gekozen werden de heeren C. van' Deventer, de Graaf en Smits. Van de rondvraag werd '"«or eenige aan wezigen een ruim gebn naakt. Hierna volgde sluiting. Het financieel verslag eindigde met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 72.505,21. Het ledental bedraagt thans 9926. Gebroken reis Gisterenmiddag kwam na een reis van zes dagen alhier binnen de stoomtrawler Sumatra IJm 253 van de Mij. Oceaan. Deze spoedige thuisvaart had als oorzaak, dat men op zee een losse H. D. krukpen had gekregen in de krukas. Door het afkoppelen van eenige onderdeelen der machine, kwam men nog op eigen kracht naar IJmuiden. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Industrie en Handel My., al hier. Gevallen ln den trein Gisterenavond vertrok per electrischen trein van af het statten Caseiribroodstraat een zekere R. H van Amsterdam. Bij het vertrek van den trein viel hij door den schok, met het ernstige gevolg, dat hy een gapende wonde bekwam. Hij viel n.l. op een punt van een der zitplaatsen. Daar de wonde van ernstigen aard bleek te zijn is H. naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem overgebracht alwaar hij is opgenomen. Burgeriyke Stand. Geboren: Afra d. v. J. Beentjes en A. van Duyn; Engelbertus 7 v. G. Zonneveld en L. pan Dyk; Joannes Petrus Maria z. v. P. A. van Westen en J Beentjes. Getrouwd: J. N. Stuyfbergen te Ltmmen en C Res te Castricum; C. J. Duin te Heemskerk en J. Beentjes te Castricum. Ondertrouwd: Johannes Schol ten oud 27 ■Jaren, koopman te Velsen en Agatha van Weenen, oud 26 Jaren, zohder beroep te Castricum. Gevonden. 1 horlogeketting, en 1 porte- monnaie met inhoud. Verloren: 1 horloge met ketting, 2 vmpot- looden en 1 portefeuille. St. Adalbertusdag, Naaf ons wordt me degedeeld, zal een groot aantal ingezetenen deelnemen aan den St. Adalbertusdag, wel ke op Maandag 25 dezer ln het nabij ge legen Egmond aan den Hoef wordt gehou- Een politieagent als schokbrfker Gis. teravond kwam een meisje .met groote vaart den Militairenweg afrijden. Op de kruising Bloemendaalscheweg raakte zy de macht over haar stuur kwijt en zou op_ het Ijzeren hek met scherpe punten van villa D j ember terecht gekomen zijn, als zy piet pardoes op een juist passeerehd, naar huis keerend po litieagent was ingereden. Beiden kwamen te vallen, zonder zich echter noemenswaardig te bezeeren. Tentoonstelling „Tuinbouw" Van 12 tot en met 14 Juli zal de afd. Bloemendaal- Velsen van Tuinbouw, en Plantkunde een tentoonstelling houden in de oranjerie van de buitenplaats „Elswout" Op den avond der opening ls deze tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" alleen toegan kelijk voor leden der afdeeling; Vrijdag en Zaterdag is de tentoonstelling ook toeganke lijk voor 't publiek en wel van 10 uur vm. tot 8 uur n.m. Verschillende pryzen zyn reeds voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. De bezoekers aan de tentoonstelling heb ben tevens vergunning het fraaie.jfark tel bezichtigen. „Husta"; J. M. Knoop te Nieuw-Vennep .met „Ie.ri.4a"; O. de Kok te Nieuw-Vennep met ",',NÏN."Joh. Colyn te Haarlemmer meer met „N.N."; K. Knibbe te Haarlem mermeer met „N.N."; C. Arenddonk te Haarlemmermeer met „N.N."; een premie van 25 aan J. Molenaar te Haarlemmer meer mét „N.N."; J. Milatz te Hoofddorp met „Lewiska"; M. W. van der Schans te Bovenkerk met „Khiwa"; C. .Bulk te Nieuw-Vennep met „Jyleska"; Wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep met „Krinola"; M. W. van der Schans te Bovenkerk met „Jelettle"; A. Buurman te Hoofddorp met „Lolle". H, Kindsheid Alhier werd voor- de St. Josapii-spholen de jaarlijksche feestviering gehouden. Te. 9 uur werd in de Parochie kerk'een. H. Misopgedragen door den Zeer- eerw. heer Pagtoor B. van Leeuwen, waaron der deze een korte toespraak hield, opwek kende veel te bidden voor de arme heiden- sche kindertjes en het mooie werk der Mis sie ook door een klein offertje te steunen. Na dé H. Mis werd de kinderzegen gegeven, waarna onder leiding van het onderwijzend personeel een mooie optocht werd samenge steld. met schilden en vaandels, met talrijke bryléjes,. p'aterjjes. en zustertjes. Verschillen- 'dd'étratetL werdén doorgegaan, de drukke verkeerswegen gemeden. Overal was groote belangstelling, niet het minst van de zijde der ouders. Zeker zal weder eeti mooie gift voor het Misiewerk kunnen geschonken worden, daar bijna alle: schoolgaande kin deren, mede die van de bewaarschool, lid der H. Kindsheid zijn. Afgesioten speelplaats De fa. C. Ruyg- rok en Zn. heeft een mooi én sterk hekwerk geplaatst rond de spéelplaats der Gemeente school. Met het oog op het drukke verkeer in de nabijheid der school is het hek, dat tëvené een sieraad is, een zeer goede verbe tering; Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Bloembollen- en Export Mij. L. 'Stasseh Jr., alhier. Gevonden voorwerpen Terhg te' beko men by: Kops, Delftstraat 27'rood Haar lem, een heeren gleufhoed. P. Tnllenaar Zyl- weg 10 Overveen, een hooge jongensschoen. S. Dekker, Gen. Cronjéstraat 10' Haarlem, een bruine portemonnaie met inhoud. K. van Apeldoorn, Bloemendaalscheweg 3 ISO ver veen, eenig kastpapier. J. H. HessfOing. Stationsweg 7, Bloemendaal, een zakmes, J. Gravendijk, Ramplaan 89 Haarlem, een schoolpasser. C. Giebels, Midden Tuindojp- laan 20 Haarlem, een bruine hond met hals band om. Kennel Fauna, Parklaan Haar'- lem, een bruin met zwart gekleurde terï'jer. J. van Roode, Bloemendaalscheweg 210 Bloemendaal, een zwarte klut. T. Rooifen Zyiweg 218 Haarlem, een liandtaschje me', inhoud. K. de Jong, Brederodeweg 26 Sant poort, een blauwgryzè regenjas. Dons.elaar, Busken Huetlaan 4, Bloemendaal, een bril zonder étui. Mej. Westerman. Genestetweg 12 Bloemendaal, een zilveren speld. W. Voer man. Kinheimweg 65 Bloemendaal, een pas ser. B. van .Slooten, Rollandslaan 78, Haar» lem, een klein hondje wit met zwart. J. C. Welters, Indischestraat 117 Haarlem, een damestaschje met inhoud. Wiemijer, Lombar Petrilaan a^Overveen, een blauw manteltje J. van Bakel, Binnenpad 18 Overveeh, «eh paar gymnastiekschoentjes: Bad NoordZéé' strand, een tabakzak. Politiepost Noord Zee strand, 2 kinderschopjes. Politiebureau Over*- veen, een heeren handschoen, een kapje vart een kinderkeepje, een rozenkrans en een heerenhandschoen. i By Dekker, Cronjéstraat 10 Haarlem, een bruin dekzeil. Bij den tuinman van Tij&se'sj hof te Bloemendaal, een grijs damjestaschje^ Besmettelijke ziekte In de Veek van 1016 Juni hebben zich in deze 'gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke Stand van 19—21 Juni. Gebo* ren: Jacob, z. van K. Leegwater en G. L. de Smit. Pieter, z. van J. Schipjiers en J. van 't Hof. Albertug, z.'van H. vain Alpheh en L. C. van Wanrooij. Willem, z. van J. Brouwer en A. Vellekoop. Ondertrouwd:- Pieter Boll, 25 j. en Grietje van Kolfschooten, 26 j. v~ Jan van der Ham: 34 j. en Neeltje Teuntje 'Clémént, 28 j. -4 Johannes Hendricus Moleman, 24 j. en Geer- truida van Limpt 21 j. Getrouwd: Heinrich Ludwig Doeleman 3® j. en Margje Slootweg 35 j. Willcbrorditó Johannes van Egmond, 22 j. en Heintje Kreitkamp, 20 j. Pieter Rens Tromp, 31 j. en Wilhelmlna Hendrika Clement, 25 J. Cornells Borst, 24 j. en Maria Cornelia CamÖ ferman, 23 j. Overleden: Aafje Vleeshakker, 66 j. geh. met G. Jongejans, Gys?bertje Bèets, 36 j. geh. met M. Janzweerd. Uitslag premiekeuringen Donderdag» middag werd op het marktplein te Hoofd dorp de jaarlyksche premiekeuring ge houden van merriën van 1 tot 'en met 7 jaar. De belangstelling voor deze keuring was weer groot. Hieronder volgen de vol ledige uitslagen. Landbouwtuigpaarden (1-jarlge merriën) Ingeschreven 10 paarden. Een premie van,. ƒ45 werd toegekend aan M. A. Noordam te Heemstede met „Okkertje" en P. Noor-, dam te Haarlemmermeer met „Onmate"; een premie van 25 aan M. A. Noordam te Heèmstede met „N.N."; J. Tensen te Haar-"' lemmermeer met „Oganda"; P. Noordam te Haarlemmermee met „Ohole"; een pre mie van 15.— aan C. Bulk te Nieuw- Vennep met „Oefke" en A. C„ Pruissen te Nieuw-Vennep met „Ommola" 2.Jarige merriën. Ingeschreven 14 paar den. Een premie van 40 werd toegekend aan J. Tensen te Haarlemmermeer met „Nublina" en B. R. de Breuk te Nieuw- Vennep met „Netly"; een premie van f 25 aan Jac. Molenaar te Hoofddorp met „Nize"; A. C. Pruissen - te. Nieuw-Vennep met „Nemmie"; ,C. Bulk te Nieuw-Venhep met „Nusta"; D. v. Wieringen te Abfienês' met „Nellima"; A. Buurman, té Hqofddorp met „Naspia"; A. Zijlmans te Hoofddorp met „Nusia" en A. C. Pruissen te Nieuw- Vennep met „Nemia". 3-jarige merriën. Ingeschreven 24 paar den. Een premie van 40 werd toegekend aan O. de Kok te Nieuw-Vennep met „Min- gia"; D. v. Wieringen te Abbenes met „Mizzadaj'; C. Bulk te Nieuw-Vennep, met „Marva"; J. Tensen te Haarlemmermeer met „Memie"; Joh. Coiyn te Haarlemmer meer met „N. N."; een premie van f 25 aan c. Bulk te Nieuw-vennep met „Mensa"; J. Milatz te Haarlemmermeer met „Milatza"; Statuten -De ..Staatscourant" bevat de statutén van de N. V. „Bloembollencultuur en Export Mij. Gebr. van Til," alhier. Besmettelijke ziekte In de week van .10 -16 Juni hebhen zich in deze gemeente 2 gévallen van roodvonk voorgedaan. LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD Aanrijding op de Zomervaart Op 17 April van liet vorig jaar werd de auto van de familie N. uit 's-Gravenhage, aangereden jdoor den raceauto van N. yi. P. Het ongeluk gebeurde op de Zomervaart te Haarlem. Tengevolge van de botsing kan telde de auto van de familie N. om en viel in de Zomervaart. De chauffeur K. D. brak daarbij zijn pols. De zaak werd heden behan deld voor de arrondissementsrechtbank. Aan P. werd ten laste gelegd, dat hy hoogst roekeloos en onvoorzichtig en met groote snelheid heeft gereden, waardoor hy .het ongeluk veroorzaakt heeft. Tegelijk met den auto der familie -V, reed P, ook .den heer aam' 4:ie daw met, zijn verloofde op de .fiets reed. Deze kreeg lichte verwondingen aan zyn arm. j De verdachte ontkende den auto te heb ben aangerèden. Volgens hem was de auto der familie V. in de Zomervaart gekanteld doordat zy ln een verzakking van den weg i^erm geraakte, en wel, omdat de chauffeur D. te veel naar rechts was uitgeweken. Als getuigen werden gehoord de inzitten den' v. d. aangereden auto, enkele omstaan- dera, die het ongeluk hadden gezien en de aangereden wielrijder Z. Een der getuigen had gezien, dat P. met een lapje de sporen der aanrijding op het spatschcrm van zijn auto heeft afgewreven. De verdach'te ontkende dit ook; de beide andere inzittenden in den auto van P. ont kenden eveneens pertinent, dat zij het spat- scherm hadden gereinigd. Ook de aanrijding van Z. ontkende verdachte. Als getuige a décharge werd gehoord een der inzittenden in den auto van P. Deze zeide, dat hun auto met normale snelheid van Amsterdam reed. Op de Zomervaart haalden zij, den auto van V. in. Getuige kon zich niet herinneren dat er iets gebeurd was of dat P. een auto of een fietsrijder had aangereden. Even nadat zij den auto van N. hadden gepaseerd, keek getuige om en zeide toeu aan verdachte, dat hy moest stoppen omdat er een auto in het water lag. Op de desbetreffende vraag van den pres'dent zeid'e. getuige,, dat, het niet zijn gewoonte was om, als hy een.auto paseerde, om te kyken. Waarom hij 'het juist dien dag had gedaan, kon hy zich nietr herinneren. Getuige zeide „voprts, dat hij een gesprek had gehoord tusschen den chauffeur D. en een veldwachter. Daarbij zou dé chauffeur gezegd hebben, dat de berm verzakt was. Voorts kwam ter sprake, dat de chauffeur D. invalide zou zijn; hij had n.l. eenigen tijd geleden zijn arm gewond en was nog n-et geheel genezen. De dokter kon zich echter alleen herinneren, dat hij D. behandeld had. maar hij wist niet of het een gewonde arm dooiwas. De verdediger legde hierop bij zyn pleidooi den nadruk. De. Officier van Justitie kon de houding van verdachte niet bewonderen. Hij heeft den hoofdgetuige getracht te paaien met allerlei beloften, opdat deze zou verklaren, dat de weg verzakt was en aldus het onge luk'veroorzaakt werd. De chauffeur D. verklaart, dat hij een klap voélde, waardoor het stuur lilt zijn handen werdgeslagen en de auto in het water reed. Getuige mej. D. heeft alles ge zien en verklaart uitdrukkelijk, dat P. den auto aanreed en dat hierdoor de. auto der familie, N.in. het water kantelde. Daar- tegenöver staat de ontkenning van verdach te, die bovendien steeds een nonchalante houding heeft aangenomen, zich Aiets van •de "geheele-zaak heeft aangetrokken en alle «schadevergoeding heeft geweigerd, terwijl ,ny blijkt, dat hij eventueele schadevergoe ding zélf moet betalen en geen verhaal heeft op deverzekering. Een en ander in aanmer king genomen, vroeg spr., die het wettig en oVe'rtüigënd bewijs geleverd achtte, veroor- deélteg tot een hechtenisstraf van 3 weken. Als verdediger trad op mr. Goudsmit uit Amsterdam. Deze ontwikkelde eenige for- meele bezwaren tegen de handelwijze van den Officier v. Justitie bij de instructie. PI. noemde den chauffeur als getuige on- hMrotiWbaar; hij verklaart den eenen keer "andèr's'dan den anderen keer. De inzitten den in den auto van N. hebben niets van een- -.aanrijding gezien, doch voelden alleen eén schok, hetgeen door honderd andere dingen- dan een aanrfiding veroorzaakt kan van een aanrijding draagt. Zijn lichte auto met wasdoeken spatschermen zou een auto mobiel in het water hebben gereden, terwijl zijn spatscherm onbeschadigd bleef en alleen een stukje lak van den aangereden auto zou hebben meegenomen. PI. ontkende op deze en andere gronden dat het overtuigend be wijs geleverd is en concludeerde tot vrijspraak. Indien de rechtbank met deze argumentatie niet meeging, riep mr. Goudsmit subsidiair de clementie van de rechtbank in en vroeg, bij dit eerst dusdanige feit van verdachte, die reeds lang met een auto rijdt, oplegging van een geldboete. Bovendien vroeg pl. her nieuwing van het onderzoek omtrent de al of niet invaliditeit van den chauffeur. De Officier van Justitie ontkende hetgeen de verdediger by het begin van zijn plei dooi had beweerd, dat hij, de Officier, zou gewaagd hebben om de zaak uit te stellen. Spr. zegt, dat de verdediger zelf dit heeft gevraagd, omdat verdachte in Indië was. Het onderzoek Werd vervolgens gesloten en de-uitspraak bepaald op 28 Juni a.s. A. Buurman te Hoofddorp met „Mirakel'';V worden. Het is bovendien zeer merkwaardig Behandeling voor de Amsterdamsche Rechtbank. AMSTERDAM, 21 Juni. De Vierde Ka mer der Rechtbank heeft heden het ge tuigenverhoor in de strafzaak van de Veendammer Hypotheekbank voortgezet. Als eerste getuige op dezen zesden dag is gehoord de heer P. J. F. Kloppenburg, die opgeeft bankier te 's Gravenhage te zijn. Alvorens de bélofte af te leggen (ge tuige is Doopsgezind) zegt de heer Klop penburg op de formeele vraag van den President, of hij niets dan de waarheid wil zeggen, dat hij eene kleine restrictie wil maken. President: „Dat gaat niet; U moet de waarheid zeggen 1" Getuige Kloppenburg; „Daartoe ben ik gaarne bereid, maar ik vrees, dat de ver dedigers straks weer met mijne verklarin gen gaan schetteren"! President: „Ik heb daarvan niets ge merkt bij deze verdedigers". Getuige„In de Haagsche rechtbank werd wel door dé verdedigers geschetterd." Getuige legt daarop de belofte af. De heer Kloppenburg begint zyn ver klaring met mede te deelen, dat hy drie jaar geleden de lucht er van heeft gekre gen, dat de Veendammer niet goed ging. In het weekblad, door hem uitgegeven, heeft hij op de zwarte plekken in het hy- potheekbankbedryf gewezen. Een half jaar geleden heeft getuige den heer Paardekooper, die het voornemen had de Veendammer te saneeren, ieeren ken nen. Door getuige is een rapport opge maakt omtrent den stand van de Veen dammer, hetwelk hij bij de Justitie heeft ingeleverd en naar aanleiding waarvan de klacht tegen de verdachten is Ingediend. Met den heer Paardekooper heeft getuige de benoeming van den heer Meynema tot Directeur van de, Veendammer bevorderd. Toen de heeren van de Veendammer be merkten, dat het een andere, voor hen minder aangename, richting inging, werd een boekhouder die door de heeren Wolt- man een positie voor het leven heeft ge kregen, op getuige afgezonden. „Deze boekhouder heeft me verzocht", aldus getuige „me niet Verder met de zaak in te laten, zeggende en daar bij doelende op de indertijd, plaats gehad hebbene cyaankalivergiftiging: „U ruikt reeds naar de amandelen!" (Gelach in de rechtszaal). Getuige herinnert nu aan zij ne bemoeiingen terzake. Hy zou het voor de verdachten bezwarend rapport niet by de Justitie ingediend hebben, als ze maar de noodige bedragen hadden teruggestort. „Mij was immers bekend" aldus gaat getuige voort „dat Liebermann groote bedragen heeft genoten". De door dezen beheerde Disconto-Bank voor Credietin- stellingen was n.l. de trechter, die alle waarden van de Veendammer tot zich trok. Oorspronkelijk waren de heeren Wolt- man c.s., die zeide, zich van geen schuld bewust te zijn, niet berei'd iets terug te betalen, doch kort voor den 6en Januari, toen het faillissement werd uitgesproken, kwam de bereidverklaring der heeren, om twee millioen te storten als zekerheid voor datgene, Wat ze zouden blijken schuldig te zyn. Getuige wilde echter geen zekerheidsstel ling, maar betaling van een bepaald be drag. Niettemin heeft hy de zekerheids- stelling aanvaard, omdat dit meer was dan niets. (De zitting duurt voort). A. BZuurman te Hoofddorp met „Maa tje" en A. Buurman te Hoofddorp met NJL 47 jarige merriën. -Ingeschreven 31. paarden. Een premie van 40 wer4 toege kend aan J. M. Knoop te Nieuw-Venpep ,mpt „Landa"; A. c. Pruissen te Nieuvk-' Vennep met „Liga"; J. H. Knoop te Nieuw-Vennep met „Lympha"; O. dé; jKotëfc* te Nieuw-Vennep met „Liane"; v.!Wie ringen te Nieuw-Vennep. met' „Luehie":Ï.K: Noordam te Haarlemmermeer met „Leitha"; C. Bulk te Nieuw-Vennep. met „Kwastja"; wed.. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep' met .„Jetta"; C. Bulk te Nieuw-Vennep! njett rst; .isdiS®: dat de auto van verdachte geen enkele spoor De motieven van den dader BELGRADO, 21 Juni. De moordenaar van de Croatische afgevaardigden, de thans in arrest gestelde Punica Rasjitsj, heeft aan den rechter van instructie verklaard, dat hy na het plegen van zijn daad niet uit de Skoeptsjina is vertrokken om te vluchten, doch slechts om eenige particuliere zaken te regelen. Hy wilde zich niet aan de straf onttrekken. Met betrekking tot de motieven tot zyn daad, verklaarde hy, dat hy niet langer kon aanzien, dat alles, wat Servisch is, met vuil geworpen werd. Hij heeft zijn bezinning verloren en het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Nadat hy eenige brieven geschreven had heeft Rasjitsj zich bij de autoriteiten aan gemeld. Hij is thans bereid zich, zelfs zon der vorm van proces, te laten doodschieten. De toestand der gewonden De toestand van den gewonden afgevaar. dlgde Stephan Raditsj was gisterenavond laat nog niet veranderd. Daar Raditsj iy. den'de is aan suikerziekte vreest men spoe. dig het ergste. De toestand van de andere gewonden is naar omstandigheden niet slecht. De lijken der slachtoffers zyn reeds gis terenmiddag naar Agram overgebracht, waar zij in de zittingszaal van de Croatische par. tij. opgebaard worden. De ter aardebestelling vindt Zaterdagmiddag plaats. Naar in politieke kringen verluidt, is de positie der regeering, hoewel zijv niet voor Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparatie» den daad verantwoordelijk gesteld kan wor den, toch geschokt. Het aftreden der regee- ring zal onvermijdelijk zijn. De geruchten over het aftreden van de Croatische leden der regeering zijn niet be vestigd. Men wacht den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken Marinko- 7/itsj uit Boekarest af. In Agram hebben Woensdagavond mani festaties plaats gehad voor de woning van Stephan Raditsj. Er werd luide „Weg met de moordenaars" geroepen. Ernstige incidenten hebben evenwel niet plaats gehad. De club der Croatische afgevaardigden heeft .de deelnemingsbetuiging van den mi nister-president afgewezen en stelt uitslui tend de regeering voor den aanslag verant woordelijk. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 22 JUNI. Middagkoersen van gisteren 5% Nederland 1919 57, Nederland 1918 414 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4H N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Marg. Un,e Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Euitenlan Anaconda U. S. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mynbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Per lak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Sllau V1. C. O. Allied ••••«•••••••••'«a* Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Kon Paketvaart Mi). Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rail» Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Pauj Kansas City South Erie Railr Prolongatie., lOlVie 102"/1S 100% 101 98«/32 Ü-Wiev.-: UITHOORN, 21 Juni 1928. Op de kaas markt waren aangevoerd 118 partyen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort R.M. 5061: 2de soort R.M. 46—49; zwaardere 66 zonder Ryksmerk 44—50. Handel matig. MEDEMBLIK,' 21 Juni 1928. R.-K. Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappelen: Groote Muizen 3.804.15; Kleine Muizen 2.15—2.35; Blauwe Kriel 0.500.85 per halven H.L. TER AAR Velling „Tuinders Belang" Peulen 2.403.70; doperwten 2.10—2.40: snliboonen f 6.606.70: iedem stek 4.20— 4.40; cap. doppers 2.00—2.20; wortelen 11—14 cent per bos, sla 1.70 per 100; bloem kool I 18—23 cent; idem II 9—17; Postelein 5.00—7.40 per 100 K.G. R.K. Tuindersvereeniging „St, Fhocas" Jonge peulen 3.403.55; groene peulen 2.702.951 peulen I 2.40—2.65; peulen ÏI 2.05—2.20: doppers 2.102.15; eapucijners 2.20—2.35: tuinboonen 1.60—1.95; snyhoonen 6.30—6-0°' stek 4.10—4.50; alles per 10 K.G. Bloemkool 1020 cent per stuk. Sla 0.601.80 p. 100- HOOFDDORP, 21 Juni. Tarwe, rood, 12.7513.50; Tarwe witte 13.0014.50; Rogge 14.0014.50; Gerst Chevalier 130014.50: Haver 14.0015.00; Witte Duivenboonen 14.00—17,00; Karwij 38.00—39.00; Geié Mos terd 26.00—29.00; Blauw Maanzaad 37.00— 40.00. Prijzen per 100 K. O 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2