DE WAERELD ROND TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 Aan bet Noorder Bnitenspaarne te Haarlem wordt een terrein opgespoten om bot geschikt te maken als bouwterrein. Een zandzuiger in het Spaame zuigt het zand uit de schniten; rechts het einde van de bfiisleiding, waar het zand en water op het land wordt gespoten. DOMME EN BRUTALE MENSCHEN De brutale menschen hebben nog steeds halve wereld. Zij hebben daartoe te meer ens, omdat er nog steeds domme menschen Ijn die zich laten verblinden door kunst Icht, galante complimentjes en prachtige ti tels, zonder te onderzoeken of dat schoone buisje niet rust op de vooze fundamenten Tan vruchtbare fantasie en verzinsels. Het volgende verhaal is er weer een be- Wijs: In Antwerpen heeft een zaak de aan dacht, die om de tragi-ramantische zijde van het geval wel geschikt is, de katholieke belangstelling op zich te vestigen. Eenigen tijd geleden werd de familie C. vereerd met het bezoek van een man, die zich noemde Dr. Ingenieur I. W. A. von Abel, Freiherr von Falkenburg. Met veel strijkages en gedinstigueerde ma niertjes legde Herr Doktor uit dat hij zich onledig hield met het verrichten van gehei. me opsporingen, enkel om zijn vrijen tijd zoek te brengen. De man vroeg allerlei uit leg, onderzocht nauwkeurig het geheele huis en nam heel geheimzinnig zelfs vingeraf drukken, terwijl hy proefnemingen deed op zekere Duitsche effecten, welke de familie ta haar bezit had. Op .scheikundige" wijze en met een ruwe klei over de handteekens op deze papieren maakte de bezoeker de fa- milie wijs dat de stukken valsch en zonder waarde waren. Zoo geloofwaardig deed de man zich voor dat hem op zijn verzoek de effecten een 12-tal stukken werden meegegeven, ten. einde deze aan de Bank nauwkeurig te laten onderzoeken. Het hart van de vrouw des hui huizes was spoedig veroverd en zij droomde reeds van een hooggeboren schoonzoon. Even gemakkelijk werd het hart van de dochter overrompeld, en ondanks het feit, dat zij reeds drie jaren verloofd was met een ambtenaar, stond het na enkele vol gende bezoeken van den sprookjesprins vast dat beiden eerstdaags in het huwelijksbootje zouden stappen. De Freiherr bracht het hoofd van het meisje letterlijk op hol. Hij verhaalde haar de ontroerenste liefdesavon turen; zelfs vertrouwde hij haar toe met een filmactrice gehuwd te zijn, doch daar hij nu eindelijk het ideaal zijner droomen ge. vonden had, zou hij naar Amerika gaan om echtscheiding aan te vragen. Zooiets was in Amerika slechts êfen formaliteit, lichtte hij toe, dat kwam in een paar dagen volkomen in orde. In het „Terminus Palace Hotel", waar Freiherr Dokter Ingenieur enz, enz, verbleef hadden vooral de kellners geen reden aan de adelijk titels van den gesolgneerden gast te twijfelen. De fooien waren steeds even buitensporig royaal. Dagelijks liet von Falkenburg zijn verloof, de prachtige bloemstukken bezorgen; hij noodlgde ftet meisje zelfs uit in het hotel, waar hij een rijk gemeubileerde kamer in huur had. De ouders waren ten zeerste in. genomen met hun adellijken schoonzoon in spé en gaven bun dochter den raad hem in al zijn grillen te voldoen. Nb vijf dagen werd besloten het verlo vingsfeest op schitterende wijze te vieren. Het zou een koninklijke verloving worden, zooals dat den hoogen Duifcschen adel past. De mooiste verlovingskaarten waren nog niet goed genoeg. Ze werden op duizend exemplaren gedrukt en rondgestuurd tot zelfs aan de verst verwijderde vrienden en kennissen. Vervolgens kwam de beurt aan een massa uitnoodigingeo voor het toover- achtig festijn dat in de groote zaal van het „Terminus Palace Hotel" zou plaatshebben. Het feest werd mét grooten luister gevierd en het kostte niet minder dan 9000 frs. Zoover ging de verwaandheid der nieuwe vrienden dat zij zelfs de onbeschaamdheid hadden de familie uit te noodigen van den jongeman, die gedurende drie jaren verloofd was met het meisje. De jongeman, die niets van de zaak wist en die zich zijn nieuwen toestand maar niet kon realiseeren, deed wat in deze omstan digheden alle verliefde en op 't laatste mo ment versmade jongelingen zouden doen. en wat in een romantische geschiedenis als vie ze nu eenmaal ook gedaan moet worden: hij trachtte 's mans verleden na te gaan. Spoe dig kwam hij daarbij tot verrassende ont dekkingen. Het bleek hem, dat de familie C. het slachtoffer was geworden van een be- ruchten afzetter, die heel wat op zijn kerf. stok had. En de or tknooping volgde dan ook al spoedig. Vrijdagmiddag der vorige week bracht de Freiherr weer een bezoek aan de woning zij. ner verloofde. In plaats echter yan in het lieve gelaat zijner aangebedene te staren, keek hij integendeel in de scherpe en on. dervragende oogen van een tweetal recher cheurs, die hem bescheiden om enkele in lichtingen vroegen. Freiherr deel heilig verontwaardigd, doch daarop begingen de agenten de brutaliteit hem mede te nemen naar het bureau. De verwisseling der hotel-atmosfeer met 't nuchtere bureau-interieur der politie werk te kalmeerend en weldra bleek uit een aaii- tal brieven, welke op hem gevonden werden, dat hij nog in drukke correspondentie leefde met zijn vrouw. Zijn eenigste verlangen, was voldoende geld machtig te worden om naar Amerika te kunnen vertrekken. Waarschijn, lijk daarom had hij papierwaarden op en kele banken gedeponeerd. Uit de ontvangst bewijzen bleek dat hij bij een wisselagent 7 stukken in bewaring had gegeven, waarvoor hij 2000 frs. voorschot had ontvangen. Op de „Banque de Commerce" had hij drie ef fecten in bewaring gegeven. Bij zijn aanhouding bezat de man nog slechts 200 frs. De overige 1800 had hij ver snipperd aan fooien. Al spoedig bleek men te doen te hebben met 'n persoon van Amerikaansche nationa liteit, die gewoonlijk het weinig adellijk be. roep uitoefent van stoker, in welke hoeda nigheid hfj enkele maanden geleden met 'n Grieksch stoomschip in Antwerpen belandde Hotel Terminus kan als herinnering van den doortocht van dezen sprookjesprins een onbetaalde rekening toonen van 10.000 frs. Verscheidene andere winkeliers bezitten der. gelijke souveniertjes, gelukkig van minder hooge waarde. Het onderzoek, dat ijverig wordt voort gezet, brengt nog tal van oplichterijen van den valschen baron aan 't licht. Op naam van zijn toekomstige schoonmama schijnt hfj o.m. te Parijs voor een bedrag van 20.000 frs. aan kleederen te hebben besteld. De vijfde kolom DE BOND VAN GODDELOOZEN Het is nu wel bekend dat in Rusland ver schrikkelijke toestanden bestaan; er komen zooveel berichten over godsdienstvervolging en verwoede godsdienstbestrijdipg, dat men er aan gewoon is geraakt en ze zelfs niet meer leest. Niettemin is het goed dat men bekend is met de methoden, die de sovjet leiders gebruiken om het volk den gods dienst te ontnemen. Daar is bijv. de „Bond der goddeloozen", in 1925 te Moskou opgericht. Het doel is „systematische antireligieuze arbeid". Hoe doelbewust deze bond „dit God bestrijdende werk" georganiseerd heeft, hoo- ren we uit een bericht van de „Reichs Evang. Post." „Tegenwoordig zijn ongeveer 250 duizend menschen in den strijd tegen de religie ver- eenigd. Meer dan 5000 cellen van den Bond v. G. werken in industrieele ondernemingen en in de dorpen. In bijna alle gouverne- menten bevinden zich zijn leidende organen Jaarlyks worden eenige tienduizenden agi tatoren op het werk voorbereid, om in fa. briek en dorp hun nieuw verworven kennis in practijk te brengen. Het bestuur van den centralen raad van den Bond geeft een blad uit „De Goddelooze" (Besboshnik) en een tijdschrift „De Antireligieuze" (Antireltgios. nik). Dit tijdschrift is thans het algemeen leidende orgaan# van de antireligieuze pro. paganda in Rusland. In den strijd tegen het geloof wordt door den S. B. het vormen van cellen als werk zaam middel aanbevolen, om het vertrou wen van het volk te winnen. Het bouwen eener school, het herstel van een brug, de aankoopen van een tractor, hulpverleening aan hen, die plotseling in nood rijn geraakt en dergelijke meer, dat zijn de krachtigste hulpmiddelen van het antireligieuze werk Als and ér afdoend middel wordt aanbevolen het goede voorbeeld bij het scheppen van nieuwe levensvormen. Roode bruiloften, roo- de begrafenisplechtigheden, roode feestda gen, b. v. t sterrefeest in plaats van Kerst, mis enz., moeten voor de bevolking gede. monstreerd worden. De bond stelt zich niet alleen tot plicht, het organiseerende, ideologische centrum van allen Godsbestrijdenden arbeid in Sov jet Rusland te zijn, zijn doel is ook den an tireligieuzen strijd aan te wakkeren. De bond heeft ongetwijfeld in dit opzicht reeds veel bereikt. In de bioscoop, in den schouw, burg, door de radio, in de leeszaal, overal en met alles wordt ijverig propaganda ge maakt. Tegenwoordig is men bezig een an tireligieus museum op te richten en een an. ti.religieuze tentoonstelling te organiseeren, welke niet alleen in Rusland, maar ook in het buitenland zal komen. Op bijzondere wijze richt de bond zijn op. merkzaamheid op het commissariaat voor volksvoorlichting. Men heeft reeds bereikt, dat voortaan geen cursus meer gehouden zal worden, waarbij geen vraagstukken der an tireligieuze propaganda worden behandeld. Van het onderwijspersoneel verlangt t com missariaat, dat het zoo sterk mogelijk de an. tireligieuze propaganda zal ter hand nemen „Een onderwijzer of 1 eeraar, die zich aan 't antireligieuze werk onttrekt of zich zelf ra. ligieus noemt is een onmogelijkheid." De Bond van Goddeloozen is een wereld, organisatie. Zijn buiteniandsche afdeeling is met de antireligieuze organisaties van alli landen in verbinding getreden. Reeds üi 1925 is de Bcmd lid geworden van de Intern Proletarische Freidenkergemeinschaft. De Aartsbisschop van Canterbury, de Primaat der Anglikaansche kerk. heeft zijn voornemen te kennen gegeven om af te treden. Dit besluit hangt samen met de verwerping van het ge wijzigde Prayerbook, waarvoor de Aartsbisschop sterk geijverd heeft. De Bremen-vliegers terug in het vaderland. In het midden Fitzmanrice, die begroet wordt door de broeders van von Hühnefeld bij de aankomst der vliegers in Bremerhafen. De troebelen in China. Japansche sol daten in de door hen bezette stad Tsi- nanfn fouilleercn soldaten van het Noordelijke Chineesche leger. De nieuwe brng te Abbenes, welke volgende week officieel voor het verkeer opengesteld zal worden. Het vertrek van de Java-Zee, kap. de heer Vogelaar, een der aleepbooten, die het Engelsche dok naar Singapore zullen sleepen. „Sara Bern hard", inzending van den heer H. v. d. Wilden op de tentoonstelling van afgesneden pioenen, welke deze week in ge bouw Bloemlnst te Sassenheim werd gebonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5